Jtirtup? |riHsrl pCTourant ONDER BEKLEMMENDE STILTE WERD DE DOODSTRAF GEEIST ZATERDAG 3 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN f0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20406. Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7475 Christelijk'lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StenJuöstirb ts dheWrort myn Ijert in tejjfjenspoef BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR; Dr. E. DIEMER CHEF REDACTIE: H. W J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. Dc Procureur-fiscaal, mr Zaayer, houdt een scherp en onweerlegbaar requisitoir Terwijl een beklemmende stilte in de rechtszaal hing en de honderden aanwezigen de halzen rekten om de verdachte op d i t moment van het proces te observeren, eiste mr. J. Zaaijer, proc.-fiscaal bij het Haagse B.G., hedenochtend de doodstraf tegen Hans Albin Ranter. Mr Zaayer kwam om tien uur aan het woord, nadat in de middagzitting gisteren, die tot half zes duurde, w ter sprake gekomen: de Silbertanne- moorden. O.m.. zoals die op dr Flu Leiden. Rauter beweerde deze wijze t représaille steeds tegengehouden hebben, inzonderheid, waar het ging zes Nederlanders voor één NSB-er doden. Men was het eens over een v houding twee voor één. toen de Führer plotseling met de eis 10 voor één kwam Verdachte had dat voor Nederland weten te voorkomen. Rauter verklaarde ten slotte, geen prijs meer te stellen op het horen van getui gen k décharge, doch wel op het lezen van de verklaring van een Duits advocaat dr Hertzl, die voor verdachte zeer gunstig was. De belangstelling op deze Zaterdag morgen was even groot als voorgaande dagen. Niemand wilde de gelegenheid missen te horen wat de proc-fiscaal op de beweringen van Rauter te vertellen had. Even na tien uur komt Rauter bin- Mr Zaayer tijdens zijn scherp requi sitoir, waarin de eis van het recht tegen de meedogenloze tyran van een geknecht volk, tenslotte zijn formu lering kreeg. nen, buigingen makend voor zijn om geving en kort daarop verschijnt he Hof. President jhr \(an Meeuwen maakt het publiek er op attent, dat noch tij dens het requisitoir, noch tijdens pleidooi of de verdediging van Rauter zelf. goed- of afkeuringen mogen den gehoord en dan onder het geratel van talloze film- en fotoapparaten begint mr Zaayer zijn rede, die door Rauter met grote aandacht gevolgd wordt, af en toe met zijn misvormde rechterhand, waarin de duim en pink zo goed als ont breken op zijn bankje trommelend, waar zijn dossier en bril voor hem liggen. Erg onder de indruk is hij niet en zelfs lacht hij af en toe. Het is natuurlijk de vraag of hij alles wat in het Nederlands wordt gezegd kan volgen. y „Indien latere historici zich enigzins mochten willen verdiepen in de bijzon-1 derheden van het werk, dat wij hier richten, dan verwacht ik, dat zij twee processen als hoofdmomenten zullen zien: dat tegen Mussert, en dat tegen Rauter. In de ogen van ons volk althans zijn dat stellig de hoofdmomenten, omdat Mussert personificeerde het landverraad en Rau ter meer dan Seyss Inquart de „vijand", zo ving mr Zaayer aan. Het ligt in de rede. dat de vijand geper sonifieerd wordt gezien in de strijdbare figuur, die ons volk vijf jaar lang als chef van het aggressieve onderdrukkings apparaat tegenover zich vond. Een partij in een oorlog ziet deze altijd gemak kelijk. als een strijd van goed tegen kwaad Hoeveel te meer is dit het geval, indien een oorlog tijdelijk ontketend wordt als een geniepige overval grote mogendheid op een kleine en goede buur. Bovenal, dit was voor ons lige oorlog, niet alleen omdat het zelfstandig volksbestaan ging, maar' daar bovenuit nog, omdat het gold de .verde diging van de fundamentele waarden var Europa's Christelijke cultuur tegen de demonische macht van he,t, in nationaal- socialisme zich uitlevende, Duitsland. Rauter verschijnt ons zo als de verper soonlijking van Het Kwade. Dit brengt in de beoordeling een hartstochtelijkheid, waarvoor wij, in deze zaal althans, recht doende in eigen zaak, ons hebben te hoe- Gelukkig is het niet moeilijk te zien dat deze voorstelling van Rauter onjuist is. Hij moge, als de andere Duitsers, de boze geest bezeten geweest zijn. hij is toch slechts een min of meer onder geschikt rad in een machine, die niet door hem is uitgedacht. En. vc dat rad heeft gedraaid, op een wijze, die ons om vergelding doet roepen, zijn wij met de qualificaties „slecht" en „vijan dig" toch nog niet met hem klaar, zoals wij met Mussert, door de enkele quali- ficatie „landverrader" reeds klaar waren. Het oorlog voeren, ook het met wrede hand oorlog voeren, is nog geen reden tot bestraffing. Nagegaan zal moeten worden, of bij die oorlogvoering daden zijn ver richt, die het internationale oorlogsrecht tot misdrijven stempelt. Hof bevoegd. Nu is het zo uitgekomen, dat het pro ces tegen wat wij hier als onze grootste oorlogsmisdadiger zien. een van de eerste is, waarbij de Nederlandse rechter het Internationale recht zal kunnen toepas sen, zoals het in de Nederlandse wet geïncorporeerd. Men krijgt in deze zaken natuurlijk protest, dat Duitsers die naar Duits recht,' of op Duits bevel iets moesten doen, toch gestraft worden. Ook Rauter heeft dit aangevoerd. De bevoegdheid van dit Nederlandse Gerechtshof staat niet alleen naar dend Nederlands recht vast, hetgeen een Nederlands rechtscollege uiteraard afdoende is, maar is ook in overeenstem ming met de Internationale strafrechte lijke theorie. Het recht, dat wordt toeg* past, is het internationale oorlogsrecht ep het is normaal, dat de rechtstoepassing in zake feiten, gepleegd in Nederland tegen Nederlanders, geschiedt door een Nederlands rechtscollege. Als de Duitse heren tegen deze ndrmale jurisdictie in Nederland .bezwaar hebben, dan hadden zij hier maar moeten weg blijven. W ij hebben hen in 1940 niet ge vraagd, om hier te komen. Geen martelaar. Het is mij bij de behandeling opgeval len, dat de verd. herhaaldelijk de objec tiviteit van dit Hof in twijfel heeft ge trokken en aanmerking heeft gemaakt op de wijze, waarop hij hier is behandeld. Zulke aanmerkingen doen altijd wat vreemd aan van de zijde van hen, die bij ons de „Polizeistandgerichte" hebben in gevoerd, maar ik ben overtuigd, dat Rau ter het zelf ook niet meent en het alleen doet. omdat dit proces woordelijk wordt vastgelegd en het dan tegenover het Prof. Gerbrandy op de A.R. candidatenlijst Behalve Mr de Wilde stelt ook Smeenk zich niet herkiesbaar Binnen enkele da-gen is de publicatie te verwachten van het advies van het üraal Comité van A.R, Kiesverenigingen met betrekking tot de namen voor de be zetting van de eerste 16 plaatsen op de candidatenlijst voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. Naar wij veilig mogen aannemen zal, op verlangen een groot aantal kiesverenigingen, prof. m-r P S. Gerbrandy op deze lijst een inderdaad kansbiedende plaats den toegekend. Op Vrijdag. 23 April komt het Cemtre- len-Convent bijeen ter behandeling van de verkiezingsvoorstellen van het Cen traal Comité, terwijl op Woensdag 12 Mei de Deput-a-tenvergadering wordt gehou den. waarin behandeld zullen worden: het Program van Actie, het voorstel der candidaatstell-ing, de vaststelling der can- dida'.enlijsten en de verkiezing van 4 le den van het College van Gemachtigden. In de tussentijd kunnen de kiesveren-igin- gen en de Statenkieskri-ngcentrales ovei een en ander beraadslagen. Ook de heer Smeenk niet opnieuw Tweede Kamerlid Gisteren meldden wij, dat mr J. A. de Wilde te kennen heeft gegeven zich niet herkiesbaar te stellen als lid van d< Tweede Kamer bij de komende verkie zingen. Thans vernemen wij, dat ook de heer C. Smeenk zich niet herkiesbaar stelt. Zowel mr De Wilde als de heer Smeenk heeft van 1918 af zitting gehad m de Tweede Kamer voor de A.R. Partij, SIGARENWINKELIERS WILLEN LIE VER GEEN AUTOMATEN TERUG. De Ned. Kath. Bond van Sigarenwinke liers heeft minister v. d. Brink telegra fisch verzocht maatregelen te treffen, die 't gebruik Van automaten in hun branche zullen verhinderen. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Kon. Ned. Indisch Leger: Serg. radiomonteur L. H. SCHIPPER uit Leiderdorp, Timor, korp. LEEDE- WORO (op 28 Dec.), sold. C. JANSEN De Koninklijke Marine en de Kon. Landmacht rapporteerden geen ver liezen. Sinds de wapenstilstand zijn 18 man gesneuveld en twee aan hun won-dien overleden. Na 18 Juli 1947 gevatten de gepubliceerde verlieslijs- Len 563 na-qaen. Oude man tussen stoomwals en muur doodgedrukt Doordat de stoomregelaar defect raakte 5 te Eysden de machinist van een stoom wals het trottoir opgereden. De 80-jarige H. Pinckaerts raakte met zijn benen tus sen muur en de wals beklemd. De machine kon niet teruggezet worden en eerst na een kwartier kon men de oude bevrijden. Door de spanning kreeg het slachtoffer een zenuwschok en o leed 20 minuten later. De Hoge Raad heeft de volgende lijst m aanbevelingen van 6 candidaten voor de functie van raadsheer in de vac.-mr J L. M. Meckmann aan de Tweede Ka- gezonden: mr A. M. L. van Berkel, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag, t. M. A. van Oppen, adv. en proc. te Den Haag, mr F. M. Westerouen van Meeteren, adv. en proc. te Den Haag, prof mr M. H. Bergstein, hoogleraar aan de Gem. Univ te Amsterdam en raads- heer-plv. te A'dam en mr M. A. van Rijn Alkemade; raadsheer in het gerechts- te Den Haag. geslacht moet lijken, alsof hij hier een martelaarsrol vervuld heeft. Ik heb voor dit streven, om ook na de dood van Goebbels het nageslacht nog onjuist in te lichten, geen bewondering, maar wil er overigens niet te veel van zeggen, omdat de verd. zelf ook heel best weet, met welk een zorg zijn zaak behandeld is. Hij mag naar mijn overtuiging van geluk spreken, dat hij door een Neder lands. rechtscollege wordt berecht. Door de zorg, om toch maar vooral objectief te zijn, heeft dit gerechtshof gisteren er eergisteren van deze verdachte een optre den getolereerd, dat geen enkel ander gerechtshof, en zeker geen Internationaal gerechtshof, getolereerd zou hebben. De figuur Rauter. Ik kom thans tot de zaak zelf. Rauter is een Oostenrijker, evenals Seyss Inquart en Wimmer. Op 23 Mei 1940 ontving hij het bericht van zijn benoeming tot Höhere SS- und Polizeifiihrer in bezet Nederland. Dit een functie, waarvan wij sedert dien veel hebben gehoord, zonder te weten wat zij precies inhoudt. Niet onbegrijpelijk, want die inhoud is nogal onbepaald. De opdracht, die Rauter van Hitier kreeg, was vaag. Daarnevens stelde Himmler hem persoonlijk verantwoor delijk voor de handhaving van orde Het gehele beeld toont, dat Rauter i dualistische positie had. Als Höhere SS- und Polizeifiihrer direct vertegenwoor diger van Himmler bij de Rijkscommis saris. Aan de rijkscommissaris onderge schikt in zijn functie van commissaris- generaal, maar tegelijk door de rijks commissaris geïnvesteerd met enorme bevóegdheden: het bevel over het gehele politieapparaat en wetgeving op het ge bied van openbare orde en veiligheid. Deze positie was onvergelijkelijk veel sterker dan die van zijn collega's in Duits land, omdat hem uitdrukkelijk macht as gegeven tot bevel voeren, en zelfs tot etgeven. Rauter deelt mede, dat zijn benoeming in Hitier te danken was, en dat het trouwen van Himmler in hem geleidelijk is gegroeid. Als hij diens vertrouwen wist te winnen, dan moet hij het daar weli iar gemaakt hebben. Het opzettelijk handelen de wetten en gebruiken v or Rauter, zoals lijke Duitsers, als een zuiv voorwaardelijke opzet: het interesseerde hun niet in het minst. Zij deden het op zijn Duits. Als dat was conform het In ternationale recht, dan was hot goed. en als het er mede in strijd was, dan was het óók goed. Behalve zijn verklaring, dat hij als officier alles gedaan heeft, wat de plicht van hem eiste, om de oorlog te helpen winnen, heeft hij ook nog ver klaard, dat in de totale oorlog de eisen de oorlog op de voorgrond staan, vóór morele overwegingen. Als uitvoe rend orgaan kon hij geen éigen stand punt hebben omtrent de vraag, of ge dragingen wel overeenkomstig het oor logsrecht waren. Hij had zich te rich- de opvattingen van de algemene leiding, zo verklaart hij. Het is dan wel enigszins verrassend te moeten onder vinden, dat Rauter nu, tegenover eer rechtscollege, al twee dagen lang eer toon aanslaat, alsof hij de enige is, die hier weet. wat naar Internationaal recht geoorloofd is en alsof hij bij voortduring van de tederste bezorgdheid recht vervuld zou zijn geweest. Bij zijn mentaliteit, zoals deze in werkelijkheid was. paste het, bezorgdheid over het In ternationale recht te verachten als een, de harde Duitse krijgsman, onwaardige zwakheid. (.(Voor vervolg zie Pag. 3) Wetsontwerpen wijziging Grondwet ingediend Ter voorbereiding nieuwe rechts orde en invoering van Staats secretarissen De Regering heeft tha-ns twee wets ontwerpen tot het im overweging nemer van een voorstel tot wijziging 'van de Grondwet bij de Tweede Kamer ihge- mend. Het eerste wetsontwerp heeft be trekking op de voorbereiding en de ves tiging van de nieuwe rechtsorde voor de verschillende delen van het Koninkrijk. Het tweede voorziet in het scheppen van de mogelijkheid tot benoeming van zgn staats-secretarissen (onderministers). Bet voorstel met betrekking tot de nieuwe rechtsorde komt, behoudens enige wijzigingen in de formulering, geheel overeen met het onlangs reeds uitvoerig commissie, die over dit onderwerp rap port aan H.M de Koningin heeft uitge- Dat de Regering spoed achter de behan deling vvil zetten blijkt ten overvloede uit het feit, dat zij meende, met de in diening niet te moeten wachten tot zij kon beschikken over de adviezen van de zijde der Overzeese Gebiedsdelen. Dit „inwinnen" gaat echter wel doof: er wordt de grootst mogelijke spoed mee betracht. Wat het tweede wetsontwerp betreft, is de Regering van oordeel, dat door de invoering van het statuut van staats secretaris, het aantal departementen even. tueel kan worden verminderd. Maar in d« eer se plaats zit de bedoeling voor, de mogelijkheid te openen, bij het departe ment, een of meer staats-secretarissen (onderministers) te benoemen. De struc tuur is -zo gedacht, dat een staats-secre- taris intern optreedt als onder-minister, doch naar buiten als gewoon minister. i strijd met de oorlog, >r al derge- BATAVIA GELOOFT NIET IN SOVVEREINE VNIE Een merkwaardige ontdekking deed deed onze hoofdredacteur, toen hij na aankomst te Batavia, poolshoogte ging nemen van de daar heersende stem ming. Na allerlei gesprekken kwam hij tot de slotsom, dat de reusachtige ambtelijke pyramide te Batavia be staat uit mensen, die niet in een sou- vereine Unie tussen Nederland en de V. S. van Indonesië geloven. Zij zien deze beide delen als afzonderlijke staten, die geen andere banden hebben dan gemeenschappelijke economische belangen. Terwijl onze Regering uit drukkelijk de souvereiniteit van de toekomstige Unie handhaaft, denkt men te Batavia aan een band, zoals die tussen de staten van de Benelux be staat, of liever, men heeft nog in het geheel geen voorstelling van- de vorm en de aard der Unie en vindt* deze zelfs onbelangrijk. Maartdag versènijnt deze belangrijke beschouwing in onzé kolommen. Achthonderdvijftig millioen voor Indië Gezagsoverdracht afhankelijk van finan ciële regeling Het aangekondigde wetsontwerp om Indië voor zijn behoeften tot eind 1948 f850 mill, crediet te geven, is ingediend. Volgens de M. v. A. zal Indië zijn ge consolideerde schuld zelf financieren, de schuld bij de schatkist in 10 jaar aflos sen, de schuld op de zg. financiële reke ning in 5 jaar. en zal de herstelschuld worden geregeld. Gezagsoverdracht aan de V.S. van Indonesië zal mogelijk zijn als deze de financiële verplichtingen overnemen en gezond beheer waarborgen. Voor hem past slechts de doodstraf De „Kommandantura" te Berlijn dreigt te zullen uiteen spatten Thans scheepvaartverkeer tussen Britse en Sowjetzone lamgelegd Hoewel de Russen hun voorsprong te Berlijn op de Westelijke geallieerde Mogend heden op alle mogelijke manieren uitbuiten en door hun tactiek van de ingestelde controle op het weg- en spoorverkeer der geallieerden van en naar Berlijn, naar onhoudbare situaties drijven en het geduld van Amerika, Engeland en Frankrijk zwaar op de proef wordt gesteld, kan men toch niet zeggen, dat sinds de laatste 24 uur de toestand nog weer verscherpt zou zijn. Volgens een woordvoerder van he' Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken, blijven de Britten te Berlijn, onver schillig wat er met de geallieerde be- rscommissie gaat gebeuren. Voorlopig worden er geen diplomatieke stappen Moskou ondernomen, hoewel elke be perking welke het Vieivnogendheden be stuur in Berlijn belemmert, in strijd is de verklaring van Potsdam. Het recht der Westelijke Mogendheden om In Ber- te blijven, is gebaseerd op de Vier- Mogendheden verklaring van 6 Juni 1945. Indien door de Russen ook controle wordt uitgeoefend op het luchtverkeer, zou een desbetreffende eis door de V. S. absoluut worden verworpen. Zulks zou in feite een sus belli" betekenen, want Engeland Amerika hebben vliegtuigen in hun eigen sectoren en om het verkeer per vliegtuig te beletten, zouden de Russen in wapens gebruik moeten maken. Inmiddels is alle verkeer over de bin nenwateren tussen de Britse- en Sowjet- van Duitsland stil gelegd. Zestien aken met Britse leveringen voor Berlijn werden opgehouden in het Mittelland- kanaal. De ravitaillering van de Ameri kaanse sector verloopt overigens vlot, 17 Amerikaanse vliegtuigen hebben reeds 27 ton levensmiddelen aangevoerd, per dag is 33M: ton voor deze sector nodig. Daarom wordt een distributie systeem overwogen en zelfs wordt het woord „evacuatie" genoemd. Nog steeds bevinden zich duizenden Duitsers, onder wie vrouwen met baby's, op de autostrada, welke door de Sowjet- nSar de Amerikaanse sector leidt. De vele Duitsers, die zoals wij giste- hebben gemeld de Sowjet-contröle in de bossen wilden ontlopen, zijn naar Sowjet-kazernes gebracht om aardappels te jassen. De geruchten omtrent troepenbewegin gen houden aan, maar deze worden in verband gebracht met „vóorjaarsma- jeuvres" van het Rode Leger. Volgens een verklaring der Russen zijn zij van plan hun deelneming aan het ■erjj van de „Kommandantura" te beper ken. Reuter meldt zelfs dat het geallieer de militaire bestuursbureau wel zal-op houden te bestaan. De Russen motiveren hun campagne -met een reeks van be lachelijke beschuldigingen. Zo zouden de Westelijke geallieerden duizenden ton- ertsen en een volledige drukkerij uit Berlijn hebben weggehaald, hetgeen een krachtig protest van Amerikaanse, Britse Franse commandanten tengevolge had. Juist de Russen zijn „model-jatters". De Amerikanen hebben als contra-actie gisteravond te Berlijn de Russen de toe- Wist U DAT bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goedkeuring de op 6 Febr. 1947 te Canberra on dertekende overeenkomst tot instelling "an de Zuid-Pacific-Commissie. DAT het Eerste Kamerlid Kropman minister Van Maarseveen vragen heeft gesteld over de behandeling van Nederland gevluchte Tsjecho-Slowaakse studenten na de omwenteling in dit land, oms gevangen zyn gezet, soms over de Duitse grens zijn teruggezonden. DAT het Tweede Kamerlid Algera mi nister Drees vragen heeft gesteld ovt aanwijzing van schoolartsen om een spe ciale cursus gedurende enige maanden te volgen, buiten de betrokken gemeentebe sturen om. DAT het Nederland-Noord Europa- stituut te R'darm thans een officieel gaan heeft'uitgegeven, waarvoor min. t den Brink een inleidend woord schreef. DAT de Veluwse Autodienst gisteren te Apeldoorn recipiëerde t.g.v. zijn 25-j, bestaan en ook de directeur G. v. Ernst zijn zilveren feest vierde. DAT in het nieuwe handelsverdrag met Engeland de uitvoer is voorzien va millioen kg. diepgevroren groenten 1 millioen kg. diepgevroren fruit uit Ned. productie 1948. DAT op 8 April het 40-j. bestaan de Coöp. Roermondse Eiermijn wordt ge vierd, alsmede het 40-j. jubileum va directeur J. Breukers Sr. DAT vice-adm. C. E. L. Helfrich gis teren een niet-officieel bezoek bracht aan de mariniers in 't kamp Woestduin te DAT mr. A. Murman, adv. en proc. te Utrecht, is benoemd tot rechter te Assep. DAT in de vac.-Th. M. J. Rutten als lid van de prov. Staten van N.-Brabant is benoemd F. H. van Rijn te Gemert. DAT de Hilversumse architect Dudok een uitbreidingsplan voor Zwolle zal ont werpen. DAT in Aug. in Zwolle 5 bovengrondse tanks met een gezamelijke inhoud van 2 millioen liter gereedkomen, welke Stan dard A.P.C. laat bouwen en dit depót op één na (A'dam) het grootste in Neder land wordt. DAT de P.T.T.-kantoorhouder te War- ga (Fr.) is gearresteerd daar hij zich gel den heeft toegeëigend, die voor uitkering van ouderdomsrente moesten dienen. DAT de comm. der Koningin in Over- ijsel, Gelderland, Groningen en Drente België bezochten om er in het kader van de Benelux nieuwe contacten te leggen. DAT de N.V. de Wit's Textielnijver heid te Helmond over 1946-1947 7 pCt. uitkeert en per 30 Sept j.l. een winstsal do werd geboekt van f 127.050. DAT de haven van Terneuzen weer het bezit is gekomen van de in 1943 door de Duitsers geroofde en in Bremen terug gevonden electrische portaal-top-kraan. DAT gisteren verschillende buiten landse leden van de „Intern. Ver. ter be strijding van geslachtsziekten bij zeelie den" een bezoek aan A'dam brachten. DAT Maandag op de 10e sterfdag v de Ned. dichter Willem Kloos dooi; de Vlaamse Club in Brussel een herden kingsbijeenkomst wordt gehouden met dr Garmt Stuiveling als spreker. DAT de emissie der Leidse Textielfa brieken Gebr. van Wijk een groot succes is geworden en bij de toewijzing een be langrijke reductie zal moeten worden toe gepast. DAT de „Kota Inten", die op 25 Maart uit Halifax is vertrokken, vanavond om 8 uur te Rotterdam wordt verwacht. DAT de Kledingcommissie van de Ned. Spoorwegen spoedig haar rapport inzake de nieuwe uniformen voor het personeel zal gereed hebben. DAT te Amersfoort 500 nieuwe goede renwagens voor de N.S. zijn aangekomen van de Taha-fabrieken in Tsjechoslowa- kije en nog 50 graanwagens zullen volgen. DAT de passagierslijst van de „Sibajak" welk schip vermoedelijk 18 April uit Batavia in R'dam aankomt, op onze bu reaux ter inzage lig. i gang geweigerd tot het intergeallieerde spoorweg-bureau. Duitsers mochten ech ter vrij in- en uitgaan. De speciale trein van generaal Ro- behson hebben de Russen tenslotte vrij gegeven, hoewel deze voor militaire doel einden gebruikt wordt. Allerlei bladen en partijen geven uitgèbreide commentaren op de toestand. Jacob Kaiser, de leider der Christen-democraten in Duitsland, wees op de toenemende druk der com munisten op de democratische Duitsers, maar ziet de Russische actie toch hoofd zakelijk ais „zenüwenoorlog". Vele arbeiders zijn door de Russen ge dupeerd, want 1500 uit Helmstadt, die hun werk hebben binnen de Russische zone, werden teruggestuurd, voor nadere controle. Berlijn, gevierendeeld door de be zettende Mogendheden in Duitsland, weet thans aller ogen op zich geves tigd. Hoelang zullen de Westelijke geallieerden de rode druk op hun sectoren nog tolereren? Ziedaar het beeld op de Kneuter dijk. dat al ettelijke malen deze week terugkeerde: gulzig tracht het pu bliek, voor zover het niet het proces Rauter kan bijwonen, na afloop van een zitting een 'glimp van de misda diger op te vangen. Ned. Herv. Kerkeraad van Aalten spreekt zich uit voor „gepast" dansen Voor het door de Ned. Hen'. Gemeente te Aalten te stichten „Gemeente Cen trum" heeft de Herv Kerkeraad bepaald, dat uitvoeringen cultureel en paedago- gisch verantwoord moeten zijn. Hoewel het gemeente-centrum niet als „dancing" te huur zal zijn, heeft de kerkeraad be paald, dat dit niet inhoudt dat dans en cabaret als zodanig worden afgewezen. Men heeft dit aldus geformuleerd: ..Al» op een bruiloft of feestje onder be kwame en verantwoorde leidamg een dansje wordt gemaakt, steekt daar geen kwaad in. Evenmin zal er bezwaar be staan tegen een „bonte-avond". hoezeer deze in feite een cabaret-voorstelling is." De kerkeraad is, zoals zij dat uitdrukt, uitgegaan van de gedachte „dat er op dit gebied nieuwe grenzen en maatstaven zijn, naar onze verantwoordelijkheid voor Jezus Christus als Heer van ons leven". Van de 20 kerkeraadsledeo wa ren 14 voor deze beslissing. onder wie ook de drie orthodoxe predikanten. T.z.t zal men deze zaken in een gemeente- vergadering brengen en het oordeel der gemeente -vragen. DE HEER VOGT MAG WEER NAAR DE RADIO Minister Gielen heeft bepaald, dat ds heer W. Vogt, directeur van de AVRO weer als leidende functionaris in het ra- diobestel zal kunnen worden aanvaard. Zo men weet is de heer Vogt onlangs onvoorwaardelijk buiten vervolging ge steld. IN ZEELAND WEINIG ANIMO VOOR HULPPOLITIE Het aantal personen, dat zich tot nog toe in Zeeland heeft aangemeld voor de hulppolitie, is minimaal. Daarom hebben de burgemeesters van de gemeenten, waar Rijkspolitie is gestationneerd, ge vraagd, zelf de propaganda te mogen voeren, daar die thans onvoldoende ge acht wordt. Lang verbeide plan-Marshall treedt Maandag in werking Nederland zal als vierde land van de eerste zendingen profiteren Het Amerikaanse Congres heeft Marshall's hulpprogram voor Europa, ten bedrage van 6.098.000.000 dollar, na goedkeuring, naar het Witte Huis gezonden, ter onder tekening door president Truman. Het plan treedt a.s. Maandag reeds in werking. De goederen zijn al onderweg naar de havens. als vierde Nederland en vervolgens West- De wet voorziet in de beschikbaarstel ling van 5.3 milliard dollar voor het eerste jaar van de Marshall-hulp. De rest is voor diverse andere doeleinden bestemd. Een milliard wordt onmiddellijk vrij gegeven. Nadat de president zijn veto had uitge sproken over het Congresbesluit, om de inkomstenbelasting met 4.8 milliard dol lar te besnoeien volgens Truman een onbillijk en ontijdig besluit heeft het Huis van Afgevaardigden dit veto krach teloos gemaakt met een stemming van 311 tegen 88. De eerste scheepsladingen De eerste scheepsladingen zullen be staan uit: kolen, graan. vetten en oliën, katoen en petroleum. Het grootste deel van de eerste zen dingen is bestemd voor Engeland en Frankrijk. Deze landen krijgen bijna de helft van de goederen. Vijftien van -ie 16 landen zullen echter hun aandeel in de eerste lading krijgen. Italië wordt op de derde plaats geholpen, hierna volgt POLITIEK SCHAAKSPEL IN 'T A'DAMSE GEMEENTE BESTUUR Door de vier voorzitters der niet- munistische fracties in de A'damse ge meenteraad, die onlangs in een motie de beide communistische wethouders hun zetels ter beschikking te stellen, hebben thans B. en W. voorgesteld over te gaan tot de benoeming van een zevende wet houder, teneinde een herverdeling van de fracties in het college van B en W :e bereiken en aldus de communisten in het college het grootste deel van hun taak te ontnemen. Duitsland. De fondsen voor de eerste hulp, wor den verschaft door de „Reconstruction Finance Corporation", de regeringsin stantie, die leningen afsluit Deze in stantie zal het programma financieren, totdat $>et Congres de aanvullende fond sen goedkeurt. LLJNWERKER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Gistermiddag is de 39-jarige lijnwer- ker M. Grent uit Venhuizen. die bij Hoogcarspel bezig was een voorsein re smeren, door een extra-goederentrein ga- grepen en gedood. De man heeft waar schijnlijk door de sterke Westenwind de trein niet gehoord. Blijvend buiig De Bilt verwacht Zwaar bewolkt met tijdelijk opkla ringen en nu en dan regen- of hagel buien. Krachtige, maar lijdelijk wat afnemen de wind tussen We; en Zuid Iets kou der des nachts. Overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Zondag 4 April: Zon op 6.09, onder 19.18 uur; maan op 5.06. onder 13 26 uur. Maandag 5 April: Zon op 6.07, onder 19.20 uur; maan op 5.24, onder 14.39 uur. 8 April N. M. Door overvloed van copy moesten enige traditionele rubrieken biüveA overstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1