Qkum Criitsdjt (!ururant RAUTER KETTERT IN DE RECHTSZAAL als een Pruisisch officier Wist U VRIJDAG 2 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TBLEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7474 Chrbstelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stenluostirb U abeMewtt mtjn bert in teijfjenspoef BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF REDACTIE: H W J ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. „Gerbrandy had naast mij behoren te zitten", buldert hij de president toe (Van onze verslaggever voor Rechtszaken) ral de De belangstelling op de tweede dag voor het proces is niet verminderd. V« aankomst van Rauter trekt weer drommen nieuwsgierigen. Als om 10.10 uur de verdachte de rechtszaal wordt binnengeleid, staan by ver gissing alle aanwezigen op. Men dacht dat... het hof in aantocht was. „De angst voor de politiebeul zit er nog stevig in"merkt een grappenmaker op- De pres. mr Van Meeuwen begint met die behandeling van punt 7 van de dag vaarding: verdachte's verantwoordelijk heid voor vergeldingsmaatregelen Collectieve geldboeten, opgelegd aai meenten. De pres. leest de verordening voor van die Rijkscommissaris welke hierop betrekking heeft. Rauter (opstuivend)„Ich bin Seyss Inquamt nicht." (Gelach). De pres.: „Laat u ine uitspreken. Deze verordening gaf u de bevoegdheid de boete al of miiet op te leggen. U was er niet toe verplicht" Verd. -geeft dan een uitvoerige uiteen zetting van het internationale recht en "durft zich zelfs op de Baagsobe Conven tie te beroepen, waarbij hij de regering Gerbrandy de schuld geeft, dat tegen oorlogsmisdadigers moest worden opge treden. Het hoogste Amerikaanse ge rechtshof heeft verd. in het gelijk ge steld, beweert hij-, Rauter citeert enkele brokstukken, waarna de pres. opmerkt, dat verd. het slot van deze uitspraak over het hoofd heeft gezien. Protesten en incidenten met Rauter. In, behandeling kómen dan de capitu latie-voorwaarden, gesloten tussen gene raal Winkelman en de Duitse Weermacht. Volgens verd. is toen vastgesteld, dat de Duitse bezettingsmacht de enige macht Nederland, met uitzondering van Zeeland zou zijn, voor de rust en orde verant woordelijk. Hierbij had generaal Winkelman de Nederlandse politie ingeschakeld was volgens verd. verplicht, op te treden tegen franc-tireurs. Later is, met het aftreden van de regering-De Geer, daar een eind aan gekomen en is, op Brits voorschrift, de illegale beweging hier opgezet. „Dit was tegen het Intern, oorlogs recht!" roept verd. uit en hij zegt bru taalweg: „Gerbrandy had hier naast mij moeten zitten in het beklaagdenbankje". (Ru moer en gehamer). - De pres.: „U moest zich op behoorlijke wijze uiten en geen anderen beledigend' Rauter zegt, zich best te kunnen voor dellen, dat een Nederlandse advocaat zijn Duits standpunt nooit goed zou kunnen verdedigen en hij verzocht daarom het Hof steeds zelf zijn Duits standpunt voren te mogen brengen, welk verzoek ook door de verdediger, mr Van Rijcke- vorsel. gesteund werd. Verdachte dediger beiden verzochten het Hof dit proces boven het niveau van een normaal proces te verheffen. Rauter verklaarde het te betreuren, dat geen vertegenwoor digers van neutrale landen deel uitmaak ten van het Hof, niet,'omdat hij, zoals hij zegt, de betrouwbaarheid van het Hof in twijfel trekt, maar om het Hof op plan van een internationaal gerechtshof brengen. Ook de naam van H.M. dë Koningin kwam ter sprake. De president vertelt aan verdachte, dat de Nederlandse bevol king het de Duitsers altijd zeer kwalijk heeft genomen, dat door de bezettings macht geageerd werd tegen het. Huis Oranje. Verdachte antwoordt, dat de Koningin door naar Engeland te vertrek ken en zich aan te sluiten bij de Neder-j landse regering in Londen, een houding! Als verd. vraagt om dr W. Harster te horen, zegt de pres., dat dit niet nodig waartegen verd. opkomt in zulke felle bewoordingen, dat men de indruk krijgt, dat Rauter nog staat te bulderen tegen zijn onderhorigen. Verd. houdt vol, dat rhen volgens Intern, recht moest optre den tegen de illegale beweging in Ne- De pres. doet dan voorlezing van schillende opgelegde boeten aan diverse gemeenten, wegens sabotage. Verd.: „Alles is gedaan in overeenstem ming met het Intern, oorlogsrecht". Met veel pathos brengt Rauter dan het Neurenbergse vonnis ter sprake, geveld tegen de Duitsé generaals en zegt, dat zij het slachtoffer zijn geworden van de vij andelijke propaganda. Alles gaat in tegen had aangenomen, die niet stemming was met het Internationale recht. Broer van minister bevoordeeld Het Tweede Kamerlid Hacke heeft die minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd: 1. Heeft de Minister kennis genomen van uitlatingen, welke de verdediger een verdachte voor de Arnhemse recht bank zou hebben gedaan en w; het volgende zou zijn gezegd: „Mijn cliënt heeft zich pas om laten ko- pen, nadat hij in 1946 had gemerkt, dat van een aantal beschikbare Buicks moest worden gegevèn aan een chirurg in Warnsveld. de broer van een pasbe noemde minister, die niet een eèn auto had aangevraagd en zelf over een D K W beschikte Dit feit is onderzocht door de officier van justitie en ook juist bevon den. En het was ook hierom, dat de toen malige inspecteur, die critiek op deze bemoeienis uit Den Haag oefende, werd ontslagen"? 2 Indien deze mededelingen juist mochten zijn, is de minister dan niet van mening, •dat het ontslag, gegeven aan de inspep- beur, behoort te worden ingetrokken de functionaris in zijn rang moet worden hersteld? (Is hier bedoeld dr J C. Vos. chirurg eu gynaecoloog, Rh lender slaan -1. Warns veld? - Red.)- Oorlogsvrijwilligers toch vóór October uit Indië terug Van officiële zijde verneemt het A.N.P. dat het bericht van de Dienst Legercon- tacten te Batavia dd. 30 Maart j.l. over de terugkeer van KL-troepen niet juist is. Zoals reeds werd medegedeeld kan worden verwacht, dat de troepen van de Koninklijke Landmacht, die vóór de 7 December-divisie in Indië zijn aan gekomen, vóór 1 Ootober a.s. zullen re patriëren. (Thans blijkt dus, dat niet Den Haag, doch Batavia zich aan onjuiste voorlichting bezondigde. Red.). OUD-DIRECTRICE ACADEMISCH ZIEKENHUIS OVERLEDEN. Te Putten (Gld.) is, 87 jaar oud, over leden mej. W. C. M. Bloemers, die van 1907 tot 1925 directrice is gëweest van Academisch Ziekenhuis te Leiden, i De begrafenis is bepaald op Zaterdag-1 getrouwd middag a.s. om 1 uur op de algemene be- DAT de A'damse schilder Dirk J. graafplaats te Doesburg. jHaaren 21 April 70 jaar wordt. Tot degenen, die gisteren in het Rauter-proces als getuigen werden gehoord behoorde ook de „plaats vervangende leider" van het Ned. volk, C. van Geelkerken. Hij legde de grootste kalmte aan de dag. het Intern, oorlogsrecht en daverend gooit hij de bewering de zaal in adres van het Hof: „Ik zou niet gaarne j uw plaats zitten" (hoongelach) De pres.: „Volgens het Duitse gerecht m een soldaat een bevel weigeren uit voeren, als het in strijd is met de wet. Maar de S.S.-er moet onder alle omstan digheden gehoorzamen." Verd.: „Ik heb honderd maal bevelen geweigerd uit te voeren." De Pres.: „Wat hier gebeurde met de represailles was volkomen in strijd met het recht." De pres. komt vervolgens tot het vol gende punt: Het gevangen zetten van on- schuldige burgers, o.a. gebeurd bij de aanslag op een N.S.B.-er. Pres.: „Beschouwde U N.S.B.-ers als handlangers van de Duitsers?" Verd.: „Neen, ik beschouwde ze als mensen." (Daverend gelach). De pres.: „Het Hof zal van uw verkla ring acte nemen." Een lange lijst van, door de S.D. ge arresteerde burgers, leest de president vervolgens voor. Zjj bevat o.m. de namen van 400 IJmui- denaren en inwoners van Velzen, die de beruchte Willy Lages op bevel van Rau ter liet arresteren. Volgens Lages had Rauter zioh verzet tegen het doodschieten van 30 gijzelaars. Op de vraag van die Pres., wat verd. hierop te zeggen heeft, zegt Rauter, dat hij deze gevallen niet persoonlijk kent. Hiervoor moeten de Sicherheitspolizei- chefs gehoord worden. De pres.: „Die zijn onvindbaar." Verd.: „Nee, die zijn alle in Neder- Met grote breedsprakerigheid betoogt verd. dan, dat, tegen de aanvoer van wapens enz. uit Engeland naar de ille galen in Nederland, volgens Internat, oorlogsrecht -het doodschieten van de ille galen volkomen gerechtigd was. De bezettende macht was zA. genood zaakt ten scherpste tegen het groeiend verzet op te treden. Het deed verd. leed, dat daardoor vele families getroffen wer den. Iedere bezettende macht had zo moeten handelen en een Nederlands ge neraal had precies hetzelfde gedaan. Als men verd.'s 120 pagina's lange verdedi ging doorleest, zal men moeten toegeven, aldus Rauter, dat Seyss Inquant -en hij niet anders hebben kunnen handelen. Er zijn 30.000 vuurwapens „gedropped" door de Engelsen, 10.000 heeft verd. 'weten te pakken, 10.000 kwamen in handen van deillegalen en 10.000 hebben de com munisten nu nog in hun bezit! (V r o- lykheid). De pres.: „Zijn .de arrestaties syste matisch geschied?" Verd.: „Alle getallen zijn persoon lijk door de Sicherheitspolizei ander- zocht." (Gelach). „Als afschrikwekkend voorbeeld moest ik wel streng optreden", zei verd., „maar ik heb alles gedaan om de gevangenen in Vught het zo goed mogelijk te geven. Ik kan bewijzen dat ze het daar beter hadden, dan de Ned. bevolking (Hilariteit). Wegens de moord op 4 IJinuidenaren had de Duitse comm. Petense 30 burgers willen laten fusilleren. Dit heeft verd. verhinderd. Wat de 34.000 Nederlandse slaohtoffers aangaat, die door de Ar beidsinzet in Duitsland om het leven ge komen zouden zijn, het is ook mogelijk dat ze in ,Rusland zijn. Op de vraag van de Pres. of verd. de executies van burgers liet uitvoeren, gaf verd. dit toe. Hij zeide, dat dit na over leg met Seyss Inquart en de Wehr- machtsbefehlhaber gebeurde. (Hierna werd gepauzeerd tot kwart voor twee). Tien jaar voor ds G. van Duyl Het A'damse B.G. veroordeelde var ochtend de 58-jarige ds G. van Duyl con form de eis t<jt 10 jaar gevangenisstraf (met aftrek) en ontzetting uit de politieke rechte* voor het leven, daarbij rekening houdend, aldus de sententie, met diens hoge leeftijd en .minder goede gezond heidstoestand. Vechtpartij voor de groene tafel van Assen Toen de 30-j. meubelmaker J. B. Plagge uit Valthermond, die voor het Asser B.G. terechtstond wegens dienstneming bij de Arbeits-Kontrolle-Dienst, alle getuigen verklaringen hardnekkig bleef ontken nen, begon dat tenslotte een der getuigen te vervelen. Hij koelde zijn opgekropte woede door Plagge een slag in het gezicht te geven. Een vechtpartij voor de groene tafel dreigde en alleen de tussenkomst van de zaalwacht redde Plagge knock-out. Er werd levenslang tegen de verd. geëist. Tribunaal adviseert tot hoogste straf. Het tribunaal te Leeuwarden advi seerde tot de hoogste straf, n.l. 10 jaar internering, in de zaak tegen de 48-j, J. C. Kole uit Eindhoven, wegens het in begin 1945 in Friesland deelnemen aan vele huiszoekingen, o.a. bij B. F. baron van Harinxma, die toen werd gearres teerd en later op straat werd doodge schoten. MILITAIRE LUCHTVAART VIERT HAAR 35-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van het 35-j. jubileum van de Ned- Militaire Luchtvaart zal er van 5 t/m 12 Juni te Groningen en van 19 Juni t/m 4 Juli op Ypenburg een ten toonstelling worden gehouden, die een geschiedkundig overzicht geeft van de militaire luchtvaart in ons land. Op 30 Juni wordt er een rondvlucht boven Ne derland gemaakt met alle typen van m Nederland bij de militaire luchtvaart thans in gebruik zijnde vliegtuigen. Op diezelfde dag wordt in de Grote Kerk te Den Haag een gedenkdienst gehouden en op 1 Juli zullen de luchtvaarttroepsn in Den Haag defileren, gevolgd door een receptie en een feestavond. Tenslotte zullen op 3 en 4 Juli op Ypenburg vlieg- feesten worden georganiseerd. Spanje levert voor f 12.5 millioen stoffen aan Indië. Het reeds bestaande handelsverkeer tussen Spanje*en Ned.-Indië is uitgebreid een overeenkomst, waarbij aan Indië f 12.5 millioen katoenen stoffen den geleverd, in ruil voor specerijen, rub- andere Indische producten. Dit is Schreieder, de geraffineerde chef van de Duitse contra-spionnage (Englandsplel!), die op verzoek van het Haagse B.G. enige verklaringen inzake Rauter aflegde. Het moment Prins Bernhard heeft bronchitis in Zermatt Sedert de Paasdagen ligt Z.K.H Prins Bernhard te Zermatt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen reden tot ongerustheid, maar het is c ker of de Prins op de voorgenomen datum zal kunnen terugkeren. KONINGIN ONTVING TURKSE GEZANT IN AFSCHEIDSAUDIëNTIE. H.M. de Koningin heeft gistermiddag in afscheidsaudiëntie ontvangen de afgetre den Turkse gezant, de heer A. Türkgeldi, die binnenkort zijn functie als ambassa deur in New Delhi zal aanvaarden. Mr J. A. de Wilde straks niet meer in de Tweede Kamer Mr J. A. de Wilde heeft aam het Cen traal Comité van Antir. Kiesverenigingen medegedeeld, dat hij een candidatuur van de Tweede Kamer niet meer zal aanvaar den. Hjj waardeert het, dat hem bij de vrije keuze over de groslijst door de kies verenigingen weer een vooraanstaande plaats is gegeven, doch hij acht het ge wenst dat jongere krachten naar voren DE HEER NEHER ZONDAG TERUG NAAR INDIË. Volgens het A.N.P. zal de heer L. Neher, gedelegeerde vam het opperbestuur in Imdde, hoogstwaarschijnlijk Zondag wederom de terugreis naar Batavia Minister Gielen drie dagen naar OveryseL Minister Gielen zal op 8, 9 en 10 April op uitnodiging van het provinciaal be stuur een bezoek aan diverse plaatsen Overysel brengen. Franco-Spanie definitief geschrapt uit Amerikaanse hulpplan Steunplan voor Europa vrijwel in kannen en kruiken T TIT alles biykt, dat het de Ver. Staten nu ernst is geworden met de steun aan U Europa. De motieven die achter dit versnelde tempo zitten, zyn duidelijk: ten enenmale stopzetting van de communistische expansie. Accepteerde het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden Woensdag het Marshall-plan met een grote meer derheid, gisteren hechtte de gecombineerde commissie van Huis en Senaat, welke speciaal als opdracht had, nog essentiele geschilpunten uit de weg te ruimen, het steun-ontwerp voor Europa haar goedkeuring. Hiermede is men dus weer belangrijke stap nader tot de uiteindelijke uitvoering van- het herstelplan der Wes telijke Mogendheden. Het plan behoeft nu nog de goedkeuring van Truman. Maar deze gemengde Congrescommis sie heeft nog een succes geboekt. Onder leiding van Senator Vandenberg is zij in geslaagd, het netelige amendement van Okonski, dat door het Huis var gevaardigden was aangenomen, om Fran- co-Spanje bij het herstelprogramma te betrekken, af te wijzen. Een uur van te voren had president Truman aan de ver gadering laten weten, dat ook hij zich tegen het amendement verzette, evenals Marshall. Evenzo plotseling als het plan is opgenomen, is het dus getorpedeerd. Autoriteiten van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar den zioh kort na het bekend worden, op getogen. „Dit besluit", zo zeiden zij, „zal corrigerend werken op vele misvattingen, die in het buitenland waren ontstaan". Intussen wordt uit Madrid gemeld, dat Trumans speciale afgezant bij de Paus, Myron Taylor, gisteravond inderdaad eer onderhoud met Franco heeft gehad. Ge heel onkundig van hetgeen op datzelfde ogenblik te Washington besloten werd. Men verwacht, dat Franco in zijn kabi netszitting van hedenavond, een en ander zal mededelen. Een andere lezing is, dat Taylor zioh kort na het bekend worden van het besluit van de Congrescommissie, naar Franco begaf. Ook met de defensie. President Truman heeft in een brief in de „speaker" van het Huis bekend gemaakt, dat hij binnenkort aan het Con- verzoek zal zenden, opnieuw milliard dollar voor de nationale defensie ter beschikking te stellen. Dit bedrag komt als extra som bij de reeds aange vraagde 11 milliard, voor de periode 12 maanden, te beginnen op 1 Juli a terwijl tevens 375 millioen dollar het aankweken van strategische en dere, dringend noodzakelijke voorraden nabij zijn. Nu het Huis de behandeling van het Marshall-plan beëindigd heeft, kan dus onmiddellijk een begin gemaakt worden .met de debatten over de wederinvoering van de dienstplicht. Dat dit wetsvoorstel succes zal hebben, moge blyken uit de woorden van de afgevaardigde, Hall Boggs: „De Rhssische maatregelen in de Berlijnse corridor zijn een uitdaging het Congres om de dienstplicht direct i te Concessie i r Duitsland By de slotdebatten over het Marshall plan, keurde het Huis nog een belangrijk amendement goed: het bepaalde, dat de Duitse- kapitaalsgoederen, aangewezen als herstelbetalingen te worden c Eerste Kamer neemt begroting v. Oorlog aan Binnenkort zakelijke bedrijfssteun voor gedupeerde militairen (.Van onze Parlementsredacteur) s Eerste Kamer nam gistermiddag zonder hoofedelijke stemming, met de Communisten tegen, de begroting van Oorlog aan. In zijn antwoord deelde mi- Fiévez o.a. mede, dat de oprich- van veiligheidsbataljons in Indië, de heer De Dreu (Arb.) had gevraagd, met kracht ter hand is geno- n. om de politie-taak van het leger tr te nemen. Voorts verklapte hij, dat binnenkort een K. B. komt, dat za kelijke bedrijfssteun regelt, niet alleen gedemobiliseerden, doch ook voor hen, die nog onder de wapenen zijn en hierdoor in hun bedrijf zijn gedupeerd. Een wetsontwerp tot regeling van de steun van mobilisatie-slachtoffers 1914-*- 1918 heeft het departement verlaten. De heer Vah Voorst tot Voorst (KVP) had aangedrongen op militaire staf-bespre kingen tussen de deelnemers aan het vijf- mogendheden-pact en ook met de Ame rikaanse generale staf. De minister ging hierop niet nader in, maar betoogde, dat het pact nog maar zo kort geleden is ge tekend, doch dat er naar gestreefd wordt, op korte termijn concrete resultaten te bereiken. Scherp protesteerde hij tegen de stelling van de heer Vixseboxse (CH). dat Nederland tengevolge van het weinig doortastende beleid in IndlNë tot e „smadelijke weerloosheid" in Europa gedoemd. Ook al was er in Indië e andere politiek gevoerd, dan zouden wij in Nederland niet veel meer hebben kun nen doen, omdat geen land zoveel va oorlog te verduren heeft gehad als wy. De Kamer begon nog met de begroting van Marine, doch alleen prof. Molenaar (V.V.D.) kwam aan het woord. Dinsdag a.s. om 1 uur verder. OUD-KAMERLID A. H. GERHARD WORDT GEHULDIGD Ter gelegenheid van zyn 90ste verjaar dag zal het oud-lid der Tweede Kamer voor de S.D.A.P., de heer A. H. Gerhard op Zaterdag 10 April a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam worden gehuldigd, o.a. door de vrijdenkersvereniging „De Dageraad" en de Partij van de Arbeid. De heer Gerhard is de laatst overgeblevene van de zgn. 12 Apostelen, die #>p 26 Aug. 1894 de stoot gaven tot die oprichting van de (nu weer voormalige) S.D.A.P. DAT de torpedobootjager „Kortenaer" Zaterdag niet tussen 10 en 11 uur, maar 's middags om 2 uur naar Indië vertrekt DAT gisteravond te Utrecht tengevolge van een auto-ongeluk, 73 j. oud, is over leden de oor-, neus- en keelarts H. A. J. Laret aldaar. DAT na „Fryslén Frij" ook de Friese studenten bij de Regering hebben aan gedrongen op een royale en loyale uit voering van lid 1 van art. 136 der Grond- het recht op autonomie de provincies is vastgelegd. DAT het muziektrio Jaap Stotijn (hobo), Joh. Feitkamp (fluit) en Piet Ketting (piano) naar Curagao vertrok )or een 14-daags tournée onder auspi- ën van de B.P.M. DAT voor het Utrechtse B.G. 15 jaar is geëist tegen de ex-bewaker van de kam pen Erica te Ommen en Klein-Erica te Arnhem, J. H. ten Hoedt uit Baarn. DAT het A'damse Strijkkwartet tijdens de retourvlucht JohannesburgNeder land een concert in de lucht zal geven. DAT aan de Inter Continental Trade Office te A'dam vergunning is verleend Beek en Donk een chemische fabriek op te richten, die uit filmafval cellulose-cel en plastics gaat vervaar digen. DAT het echtpaar P. J. van Kessel- Giezen te Overloon 14 April 60 jaar is DAT in de vac.-A. v. d. Berg (comm.) in de R'damse Raadscommissie voor het havenbedrijf geen communist is gekozen, doch, met 29 tegen 8 stemmen, de heer Wilschut (A.R.) DAT 20 buitenlandse journalisten op uitnodiging van het Utrechts Jaarbeurs- bestuur deze maand ons land en de Brus selse jaarbeurs zullen bezoeken.' DAT op de voorjaarsbijenmarkt te Til burg 600 bijenvolken werden aangevoerd, de korven f20 k f28 en de kastjes f25 f 35 opbrachten, terwijl men tracht Schotland te exporteren. DAT de nieuwe uit- en invoervergun ningen voor het reizen per auto naai buitenland worden afgegeven door de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M.V. DAT de Ned. duikboot O 24 deze week in Oostende zal aanleggen t.g.v. het be zoek. van veldmaarschalk Montgomery. DAT de Eigen Vervoers Organisatie te Utrecht een studiedag heeft gehouden te komen tot een economischer verv van het Ned. bedrijfsleven. DAT aan de postdirecteur 'J. D. J. de Rouw te Oss op zijn verzoek eervol ont slag is verleend. DAT N. F. Allan, die 60 j. medewerker en thans oudste directeur van Van Gel- der's Papierfabrieken is, gisteren te A'dam recipieerde en werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT de Ned. electriciteitsmaatschap- pijen gezamenlijk de N.V. Samenwer kende Electriciteitsbedryven (S.E.B.) zullen oprichten met als zetel Arnhem, teneinde stroom te exporteren naar onze buurlanden. DAT de A.N.W.B. aan België verzocht, tegelijk met het afschaffen der triptieken op 1 Mei ook het voorschrift te laten vallen om de merken en nummers der banden op te geven. DAT de 35-j. Nederl. journalist Jean Schieffer, die zowel via Belgische bladen als door de Duitse radio het Derde Rijk verheerlijkte, van het A'damse B. G. 6 j. kreeg tm. a.). DAT reeds 600 Amsterdammers zich meldden voor de reservepolitie. DAT gisteren twee kopstukken der Amerik. civiele luchtvaart op Schiphol vertoefden in verband met besprekingen in West-Duitsland, hetwelk de American Overseas Airlines in haar verkeersnet wil opnemen. DAT de oprichter van het gelijknamige reclamebureau A. J. C. Rouma 78 j. oud te Amsterdam is overleden. DAT de electrische apparaten-fabriek Inventum te Bilthoven gisteEen 40 j. be stond en thans nieuwe hallen In aanbouw zijn vooi het 400 man sterke personeel. DAT in Ned.-Indië enkele beperkende bepalingen inzake de beschikking over geblokkeerde voor- en na-oorlogse bank tegoeden zijn opgeheven, doen salaris tegoeden en rehabilitatie-uitkeringen pas in de loop van dit jaar aan de orde DAT B. en W. van Nijmegen ƒ300.000 beschikbaar willen stellen voor herbe- oossing van de omgeving. DAT dr Jos Govaerts te Baarle Nassau i.v.m. zijn zilveren jubileum een kostbare röntgen-installatie van de burgerij ving. DAT te Haarlem 58 jaar oud overleed ar H. de Jóng. DAT Arnold Gilissen's Bank te A'dam over 1947 4 uitkeert (v. j. nihil). DAT de voor 15 jaar uitgésloten oud- hoofdred. van „De Koerier, Deventer Dagblad", H. Wildevuur, thans ook door het Tribunaal aan de tand is gevoeld, daar hij lid was van de N.S.B DAT men te Deventer is begonnen met de bouw ener Nederl.-^imerik. fittingen- fabriek. DAT de gisteren gepensionneerde burg. van Oudewater J. M. van Doormnck is benoemd tot ridder in de Orde van O.-N. DAT een scholier uit Liverpool, die met een Engels rugby-team een trip door Nederland maakte, te Naarden door een av'.j ernstig is aangereden, daar hij zich hield aan de Engelse verkeersregels. DAT de vakgroep Chemigrafie, die in Aug. 1945 zelf verhoogde 'prijzen had vastgesteld voor clichéfabrieken, door de A'damse tuchtrechter is beboet met f 1000. DAT na bijna twee jaar als zodanig te hebben dienst gedaan, de Britse adviseur van de Kon. Ned. Marine, Rear-admiral J. W. A. Waller, dezer dagen afscheid heeft genomen. DAT de „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internat. Sleepdienst te R'dam, gis teren het 7194 brt. grote Amerikaanse s.s. „Grenville M. Dodge", welk schip op de Atl. Oceaan schroefschade had opge- Ibpen, te Fayal binnensleepte. DAT is benoemd tot ridder in de Orde in Oranje Nassau, de wethouder van Den Helder, L. F. van Loo. gedragen aan andere Europese landen, in Duitsland moeten blijven. Afgevaardigde. Harold F. Youngblood, heeft by het Huis een wetsontwerp inge diend, krachtens hetwelk 600.000 verdre ven personen en andere buitenlanders gedurende een periode van vier jaar de Ver. Staten toegelaten zouden kunnen worden. Behalve verdreven personen, vallen onder het ontwerp zogenaamde „banne lingen", Duitsers, die Duitsland als een gevolg van de tweede wereldoorlog ver laten hebben, of uit het land zijn gezet- MARSHALL-LANDEN HALF APRIL WEER TE PARIJS BIJEEN? Volgens de commissie voor de Europese economische samenwerking zullen de nisters van Buitenlandse Zaken van de 16 landen, die aan het Marshall-plan deelne- men, ongeveer 15 April weer te Parijs bijeenkomen. Clay laat Berlijn door de lucht ravitailleren Duizenden Duitsers trekken de Britse zone binnen Amerika laat zich niet intimideren door het Russische spel te Berlijn. Trach ten zij de geallieerden weg te krijgen uit Berlijn, door het stopzetten van verkeer per trein, generaal Clay zeker niet by de pakken neer: hij heeft bevel gegeven dat het verkeer Amerikaanse zone en Berlijn per vlieg tuig onderhouden moet worden. Niet al leen mensen, maar ook levensmiddelen en andere goederen voor de Amerikaanse sector, zullen nu door de lucht vervoerd worden" De Britten zullen, in uiterste noodzaak een busdienst inlassen. De nieuwste Russische maatregel houdt in, een stopzetten van het goederenver voer uit de Sovjetsector naar de Weste lijke sectoren van Berlijn tussen 11 uui des avonds en 6 uur 's morgens. Elk voertuig moet overdag voorzien z: een speciale pas. Door de militaire maatregelen Russische controle op burgers in de knel gekomen. Duizenden Duitsers gaan thans ongehinderd van de Russische de Britse. Zij verlaten de hoofdweg als een contröle-post aankomt en schieten de bossen Ook Duitse aken, die voor de bevoor rading van de Britse burgers te Berlijn zorg dragen, zijn in het Mi ttelland-ka naal aangehouden door de Russen. De op varenden moeten in Berlijn nieuwe pas Speciale V.N.-bijeenkomst over Palestina Op zestien April. De Veiligheidsraad heeft het Ameri kaanse voorstel, om een speciale zitting van de algemene vergadering, ter bespre king van het Palestinaprobleem, bijeen t< roepen, goedgekeurd. Negen landen stem den 'er voor, de Sovjet-Unie en d<_ Oekraïne waren tegen. Het secretariaat- generaal heeft daarop besloten dat de z ting op 16 April a.s. zal plaats hebben New York Oity. Gromyko heeft geen ge bruik gemaakt van zijn veto-recht. Koning Leopold per „Eemdijk1 naar Europa terug Ontscheping te Rotterdam. Te Havanah is medegedeeld, dat koning Leopold a.s.'Maandag of Dinsdag per „Eemdijk" van de H.A.L-^jiaar Rotterdam zal vertrekken, om vandaar per vliegbuig naar Zwitserland terug te keren. De „Eemdijk" wordt gedurende het week einde te Havanah verwacht Zyr. plannen voor een bezoek aan de V.S. heeft de ko ning geannuleerd, aldus meldt Ass. Press Hoewel de redenen voor deze plotselinge terugkeer niet werden opgegeven, zal de internationale toestand hier wel niet vreemd aan zyn. 't Britse Prinselijk Paar naar Parys Daartoe uitgenodigd door president Vincent Auriol, zullen Prinses Elizabeth en Prins Philip op 14 Mei voor enige da- Parys ga,an, om daar de tentoon stelling ...Aoht eeuwen Brits leven in Pa openen. Zij zullen op hun ambas- Toch een Prinselijke baby in Engeland op komst? Uit zekere hofmededetingen meent mer opnieuw te moeten concluderen, dat prin. ses Elizabeth van Engeland in October an baby verwacht. Indisch schatkistpapier in 1948. Bij besluit van dr Van Mook is be paald. dat de uitgifte van schatkistfiapier in 1948 een maximum zal hebben van f 400 millioen boven 't in' 1928 toegestane bedrag, rentende hoogstens 3Vè pet en tegen een koers van uitgifte van mini maal 98^ pet voor 9 maand-promessen. INAUGURATIE PROF. DR G. W. J. DREWES Vrijdag 16 April om 4 uur zal prof. dr G. W. J. Drewes, benoemd tot gewoon hoogleraar in de Malelse taal en letter kunde, en de alg- taalkunde van de Indi sche Archipel, zijn ambt aanvaarden met uitspreken" van een inaugurele oratie het groot auditorium van het Leidse Universiteitsgebouw. De Export- en Importbank krijgt meer armslag. De Am. regering heeft het Congres voorgesteld, de Export- en Importbank! bevoegdheid te geven, om haar crediet-j verleningen met 500 millioen dollar uit breiden. Opzienbarende arrestatie te Utrecht Geknoei met dossiers van collaborateurs In Utrecht is het hoofd van de P.R.A.C. J. B. A. M. van Gooi, gearresteerd, onder verdenking, geraffineerde- en groot scheepse knoeierijen met dossiers te heb ben uitgevoerd. - De politie koesterde al zeef lang ver denking tegen van G., maar eerst giste renavond was het mogelijk de aannemer J. van der B. uit Zeist, vroeger bij de P.R.A. te Utrecht werkzaam, te betrap pen, by het verlaten van een garage houder in Den Dolder. Deze werd van collaboratie verdacht en Van der B. was naar hem toegegaan, om de mogelijkheid van het „verlichten" van het dossier te bepraten. Aanvankelijk vroeg v. d. B. een ton, maar later werd dat bedrag op f70.000 bepaald. Met een deel van dat geld bij zich, werd Van der B. aangehou den. Na langdurig verhoor deelde hij mee, dat men in Utrecht op het bureau van de PJtA.C. alle dossiers een z.g. waar- deringsprijs toekende, die van vyf tot 100 duizend gulden liep. Men ging de collaborateur dan vertellen, welk bedrag er gestort zou moeten worden, om van zijn zwaar geval een licht te maken. Ging de transactie door, dan wercT een „licht dossier" naar de advocaat-fiscaal gezon den; gebeurde het niet, dan volgde na derhand nog een „zwaar dossier", waar van men zei „dat het achteraf nog aan het licht gekomen was." Inspecteur'H. N. Brands te Zeist heeft aan deze practijken, die misschien wel anderhalf jaar volge houden konden worden, een eind ge maakt. Van Gooi blies bij zijn aanhou ding erg hoog van de toren, maar werd muisstil, toen hij het arrestatiebevel zag. Er moeten ook nog medewerkers van de heren v. d. B. en van G. zijn. St. Walburgtoren te Zutphen wordt hersteld Uit het gehele land kwamen reeds de eerste giften binnen. Gisteravond heeft de brandweer nog smeulende resten in de St. Walburgtoren te Zutphen ontdekt, zodat nog voort durend waakzaamheid geboden is. Het orgel is nog te bespelen en toen d« blinde organist, C. J. Bute, ?ijn instru ment kwam controleren, was het eerste lied, dat hij verklankte: „Dankt, dankt nu allen God!" Inmiddels kwamen reeds uit alle delen van het land giften binnen voor het her stel van de toren en er heeft zich een restauratie-commissie gevormd, waarin o.a. de burgemeester. C. C. de Jonge, en de predikant ds K. A. Beversluis zit ting hebben. Zij deed o.m. een beroep op alle kerkvoogdijen in het land om te helpen. De eerste gift was er een van f1000, een student schonk f200 en vele kinderen stonden dè inhoud van hun spaarpot af. OUDE BILJETTEN DER JAVASCHE BANK WORDEN AFGEREKEND. De Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt van bevoegde zijde, dat spoedig de mogelijkheid geopend wordt tot afre kening der oude biljetten van de Java- sche Bank. Met 6000 zilveren guldens aangehouden Bij aankomst van de „Volendam" t* Tandjong Priok heeft een douane-ambte naar uit Batavia 2 schepelingen aange houden, die samen 6000 zilveren guldena bij zioh hadxien voor smokkeldoeleinden. Wist U, dat er in Nederland een man rondloopt, die Jan van Albert heet, 2.82 meter lang is en dus de dezer da gen door ons gepubliceerde IJslander Olaf Petersson nog met 17 cm klopt. OOST EN WEST IN T KORT GETEST In Buitenzorg is de gaslevering eindelijk hervat. De premier van Oost-Indonesië brengt momenteel een bezoek aan Bali. De inhouding van 5 pet. van elke betaling ten laste van de Ned. Ind. middelen is afgeschaft. Op Trinidad worden grote installaties gebouwd voor de bewerking bauxiet uit Suriname. „Front Na- sional", dat de repubL staatsvorm voor heel Indië propageert, wil ook buiten de republiek reclame gaan maken. De Oost-Indonesische ministerraad is tot de conclusie gekomen, gelijk we al gedeel telijk meedeelden, dat naar Europees voorbeeld de ministers verantwoording schuldig behoren te zijn aan de Volks vertegenwoordiging. Op Ternate zijn, gelijk al gedeeltelijk gemeld, 14 soldaten der Kon. Landmacht en 3 Ambonnezen gearresteerd wegens het al te sterk uiting geven aan hun afkeer van de repu blikeinen. Minister Drees heeft de commissie-Van Rijn vertocht op korte termijn advies uit te brengen inzake een uitgewerkte kin- dcrbijslagregeling voor zelfstandigen. ZON EN MAAN. Zaterdag 3 April: Zon op 6.11, onder 19.17 uur; Maan op 4.42, onder 12.15 uur. 8 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1