Uiramr getitsd)tCourant HANS ALBIN RAUTER, STAATSVUAND N° 1 VOOR ZIJN RECHTERS Wist U DONDERDAG 1 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENT1ËN0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-ïS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7473 „Stanhtóstirh Is afjeMmii myn lj*rl in tctjljenspoet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Belangstelling voor dit proces nam ongekende afmetingen aan Het i (Van onze verslaggever voor Rechtszaken.) vandaag een grote dag voor het recht in Nederland. Staatsvijand No. 1 uit de bezettingstijd had zich te verantwoorden. De rekening werd gepresenteerd aan de genadeloze beul van ons vaderland, onder wiens bloedig regiem duizenden slachtoffers vielen, ten proói aan zijn S.D.-handlangers, opgezwiept door zijn onbarmhartige orders. Hans Albin Rauter, eens de oppermachtige S.S. Ober Gruppenftihrer, Generaal der Waffen S.S. und Polizei, Höhere S.S. und Polizeiführer, Commissar ftir das Sicherheitswesen.tussen twee Haagse parketwachters, als de eerste de beste misdadiger, naar de beklaagdenbank geleid..... Een moment om nooit te vergeten! Geluidsinstallaties in de zaal, machtige, lampen voor opnamen voor het wereld- journaal, heen en weer gesjouw filmoperateurs, gaven reeds voor de aan vang de indruk, dat men een filmshow inHollywood beleefde. Het geleek een nabootsing van het proces-Neuren- berg. Vele bekende persoonlijkheden in de stampvolle rechtszaal: generaal Reynders, de oud-ambassadeur dr Loudon, leden van de Raad van Cassatie, vele hoge rechterlijke functionarissen. Voor het eerst is ook een balcon ach ter in de zaal in gebruik genomen, ge vuld met toeschouwers. Even voor tien uur gaat er een schok door de zaalRauter komt binnen, geflankeerd door de parketwacht. Kaars recht, maar sterk vermagerd: een scha duw van vroeger. Zijn destijds stuk ge schoten kaak is weer goed bijgelapt. Al leen 'n dikke rechterwang in hét magere gelaat wijzen op een vroegere fractuur. „Precies een vogelkop", horen wij een collega zeggen. Gewapend met dikke dos siers plaatst Rauter zich in de beklaag denbank. Een leger van fotografen stormt op hem af. En de eerste minuten wordt niets anders gedaan dan gefotogfreerd, hetgeen de verdachte gewillig over zich heen laat gaan. Dan kort na 10 uur klinkt het: Het Hof. Na de inleidende vraag van de pres., Jhr mr P. G. M. van Meeuwen of verd. Hans Albin Rauter is, geboren te Kla- genfurt 4 Febr. 1895, antwoordt verd. kort maar krachtig: Jawohl! Dan vraagt de pres. of hij voldoende Nederlands verstaat. „Schwierig", zegt verd. Eén tolk, de heer Herman- Flaumen- haft, wordt beëdigd en dan begint de proc.-fisc. mr J. Zaayer de lange dag vaarding voor te lezen. Zij komt neer op het verantwoordelijk zijn voo wegvoering van 110.000 Joden, waa er slechts 6000 terugkeerden, het weg voeren van 300.000 Nederlanders voor de Arbeidsinzet, het beroven van de be volking van huisraad, kleding, radio's, het uitvoeren van arrestaties en het hef fen van collectieve geldboetes, represail- lemoorden en de moordactie van Sept. 1943 uitgevoerd onder de naam „Silber- De pres. begint het verhoor van verd., die zegt met Hitler, in bijzijn van Himrn- Ier, Seyss Inquart, Schmidt en Bormann op het hoofdkwartier van de Führer de Eiffel in 1940 geconfereerd te hebben, waar hem opgedragen werd, onder alle omstandigheden voor de rust en orde te zorgen in Nederland, in goede samenwer king met Seyss Inquart en generaal Christiansen. Verd. vertelt van zijn loopbaan. Zijn vader was grondbezitter in Oostenrijk. Hij streed al spoedig illegaal tegen het Marxisme, dat, 80 pet. bolsjewistisch Zeer duidelijk brengt Rauter zijn le venshistorie, alleen wat lispelend en slis send, maar goed verstaanbaar voor de gehele zaal. De tolk behoeft de eerste tijd niet op te 'treden, het verhoor gaat in het Neder lands door de pres. en het antwoord in het Duits door Rauter. 25 nieuwe textielpunten geldig verklaard Met ingang van heden worden 25 punten van de nieuwe textielkaart gel dig verklaard. Van deze 25 punten zijn er v|jf als extra te beschouwen. Geldig zijn de bonnen gemerkt „Textiel J één pun, „Textiel J vijf punten", „Textiel J reserve" ter waarde van 10 punten en „Textiel K één punt." De bonnen „Textiel K vijf punten" en „Textiel K reserve" zijn derhalve voor lopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. Elf Tsjechische piloten met hun toestellen er van door Elf piloten van de Tsjcchoslowaakse luchtmacht zijn met hun 11 vliegtuigen op het vliegveld Riem in de buurt München geland Zij zijn daarna met bekende bestemming opgestegen, zo meldt Reuter. Reizen per auto naar het buitenland Aan nieuwe voorschriften gebonden. Voor autoreizen naar België zijn van 1 Mei a.s. af triptieken niet meer ver eist. Van 1 Mei af mag geen Nederlandse auto of motor de Nederlandse grens naar het buitenland meer passeren, zonder dat de bestuurder een vergunning tot tijde lijke uitvoer uit Nederland bezit. Deze vergunning verplicht de bestuurder het motorrijtuig binnen de geldigheidsduur (zes maanden) naar Nederland terug te brengen. Overtredingen worden zwaar gestraft. „Carnets de passages en douanes" en triptieken blijven voor andere landen dan België ongewijzigd vereist. Het carnet wordt niet meer door de Belgische douane voor in- en uitvoer afgestempeld. Bij elk carnet of triptiek voor een Ne derlandse auto of motor behoort echter voortaan de bovenbedoelde uitvoerver- fowiing. Het getuigenverhoor begint met de be faamde 43-j. Schreieder, Kriminal Di- rektor onder Rauter, de man van het Engeland-Spiel, die zolang die Britse Se cret Service bij de neus nam. In bruine gevangeniskleding komt hij binnen. Een pienter uitziend mannetje, kort van stuk. Hem vraagt die pres. over de positie van Ra.uter in Nederland een uiteenzet ting te geven. Fauter was de vertegen woordiger van Himmler in Nederland en Heydrich, die later in Juni 1942 werd. bbele positie van General- das Sicherheitswesen en was zijn invloed I Kommissar stond er Seyss Inquart. Als Polizeiführer Himmler. De represaiHemoorden in Ne derland zijn volgens get. gelast door blijkt, dat bij 30.000 Joden naar Ausch witz heeft laten transporteren. Verder nog eens ettelijke duizenden en 21.000 naar werkkampen. De Joden wa ren vogelvrij verklaard in Nederland. Alle Joden, die nog in Nederland rond liepen, moesten naar concentratiekampen worden gebracht. Op hoog bevel! Verd. Rauter zei op bevel van hoger hand te hebben gehandeld, waarop de pres. opmerkt, dat uit de voorgelezen brieven wel blijkt, dat hij het met die maatregelen geheel eens was. Het „England Spiel" wordt door Rau ter ter sprake gebracht, als hem verwe ten wordt, dat hij in 1943 naar Joden liet zoeken iin dorpen. Dit was can flage. Er waren in België 20 agentèn de British Secret Service „gedropt", die Rauter verried Oostenrijk Het Oostenrijks Gezantschap te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat Rauter niet de Oostenrijkse nationali teit bezit, die werd hem reeds 14 jaar geleden, n.l. in November .1933, ont nomen op grond van zijn verrader lijke handelingen tegen Oostenrijk. Hij heeft zich aan de Oostenrijkse Justitie door vlucht weten te ont trekken. aillen gevangen genomen zijn en gefu silleerd. Hierdoor was verd. gaan twij felen of het England-Spiel dat de Duit- speelden, misschien hij vreesde voor op- noest men het voor- Joden zocht, doch in net om „gedropte" de bewering van verd., dat hij hier een beter soort con- wilde oprichten, gezien in een wereld van propaganda als de huidige is alles mogelijk verd., doch de arbeidsinzet, inbeslagne ming radio's, geldboeten, etc. behoorden niet tot de sector van Rauter, doch ston den onder de Rijkscommissaris. Als Rauter een opmerking maakt over de verklaring van Schreieder, beant woordt deze die opmerking in de rich ting van verd. met een buiging, waaruit nog de onderdanigheid voor zijn vroe gere chef blijkt. Er ontspint zich vervolgens een débat tussen Rauter en de pres. over Rauter's positie als hoofd van de Sicherheitspoli- zei en van het Höhere Polizei S.S. We- sen. De eerste was onder Heydrich te Berlijn, maar later kreeg verd. de lei ding over beide diensten. Na de slag bij Arnhem, in Oct. 1944, moest verd., naar hij aeidie, dagelijks een rapport aan Himmler sturen. Voor de politieke leiding zei verd. niet verantwoordelijk te zijn geweest. Dat was uitsluitend de Rijkscommissaris. Van 20 Mei 1940Oot. 1944 was verd. aan het Höhere Polizei Wesen hier werkzaam. Hierbij was ook de gehele Nederl. politie aan hem ondergeschikt. De vervolging der Joden nam verd. voor zijn verantwoording. Hij erkende, dat de gehele Nederlandse politie moest helpen by het gevangen nemen van Jo den, waartoe hij opdracht verstrekte. Met grote vrijmoedigheid voert verd. zijn verweer en op luide toon zegt hij van verschillende documenten niet te kunnen toegeven, dat ze echt zijn, omdat het foto-copieën zijn en hij de originelen niet gezien heeft. Vervalsing is mogelijk vol gens verd. In een wereld van propagan da als de huidige is alles mogelijk. (Ge lach en rumoer). De pres. leest verschillende documen ten voor, rapporten van verd., waaruit de slechte ervaringen met de Duitse centratiekampen. Daarom had verd. be vel gegeven om de Joden uit het kamp Vught weg te zenden, omdat hy" er een modelkamp van wilde maken. Op een conferentie bij Seyss Inquart over het Jodenprobleem zou vend, aan gedrongen hebben om de „gesteriliseer de" Joden hier te houden, doch deze wilde men van S.S. zijde ook weg Een incident. Rauter komt er tegen op, dat hy geen getuigen heeft kunnen dagvaarden k décharge. De pres.: „Dat had u kunnen op geven." Verd.: „Ik hoor als Duits offioier voor een Internat. Hof te staan en niet voor een Nederl. Hof met Nederlands recht." (Geroep: Och, Och.... Rumoer) De pres.: „Op de dagvaarding staat dat u getuigen fcondt opgeven." Verd.: „Dat heb ik niet begrepen." De proc. fisc.: „Het punt is volko men onbelangrijk." Met verschillende brieven toont de Pres. aan dat verd. op de hoogte was van het lot dat de Joden tegemoet gingen. Verd.: „Ik wist niet dat de Joden in Mauthausen vergast werden (Rumoer, gehamer). De Pres.: „Ik heb hier een brief brief van U, waarin U schrijft, dat de Joden in Mauthausen stierven als vlie gen in de herfst." Verd.: „Daar zal ik straks wel op terugkomen." Geen melnedigen: Het getuigenverhoor wordt dan ver volgd met het verhoor van de oud-S.S.- man Van Zetten, die ex-hoofdredacteur Wimmer, Ritterbusch en Fischböck nog niet voor de rechter Op de vragen van het Tweede Kamer lid Donker i.z. de berechting in Neder land van Wimmer, Ritterbusch en Fisch böck heeft minister Van Maarseveen geantwoord, dat Wimmer vooralsnog vervolgd wordt. Van vervolging wegens oorlogsmisdaad kan alleen sprake zijn ir duidelijke gevallen, waarin een zwart straf te verwachten is. Wimmers misda den zijn niet duidelijk, het initiatief kwam van anderep en hij wol dikwijls een matigend element. Ritterbusch te onbelangrijk. Fischböcks schuld aa uitplundering van Nederland staat doch hij is nog niet gevonden. Muziek op Middelb. scholen wordt verplichtend (Van onze Parlementsredacteur.) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet en de Middelbaar Onder wijswet, dat voorziet in de invoering var muziek als verplicht leervak op de mid delbare scholen en de gymnasia, de sub sidiëring van bijzondere middelbare meisjesscholen en vergemakkelijking var het subsidiesysteem voor zgn. experimen. teerscholen. Minister Gielen deelde mede, dat net wetsontwerp, dat de gehele materie het mididelbaar en voorbereidend hoger onderwijs op nieuwe leest schoeit, het de. partement reeds heeft verlaten en dal spoedige indiening is te verwachten. De Kamer nam voorts nog een zestal wetsontwerpen zonder debat aan. o.a. de sociale verzekering van gedetineerden en de goedkeuring van het cultureel verdrag Frankrijk. Amsterdam wijst de communisten de deur Polak en 'Segers denken niet aan heengaan De Amsterdamse Gemeenteraad heeft met 29—14 stemmen de tegen de com munistische wethouders gerichte motie aangenomen. Alleen de communisten hadden tegengestemd. De wéthouders Polak en Segers ver klaarden, dat zij zouden aanblijven. In het debat zeide weth. Segers, n. a. v. de vraag, wat hij doen zou, als de Russen het land binnenrukten, dat dit ondenk baar was, maar dat hij zich zou stellen tegenover ieder, die de onafhankelijk heid bedreigt. Als de meerderheid van een volk een bepaalde richting uit wil, moet er een methode zijn om een reactionaire kliek, die dit wil remmen, onschadelijk te n ken, zeide hij n.a.v. de gebeurtenissen Tsjechoslowakije. Op 16 April, de verjaardag van de A;N.W.B.-wegenwacht, zullen de 70 genwaohten in Amsterdam bijeenkomen defileren voor Nederlandse, Belgische Engelse autoriteiten. Engeland België zijn, met ons land, de enige we- genwachtlanden van Europa. „Storm" was en later aan de illega liteit diensten bewees, waarom hy op vrije voeten bleef. Get. maakte een except een verslag van de rede van Rau ter, destijds in dezelfde zaal gehouden, het Jodenvraagstuk, waarbij Rau ter de plannen der afvoer van de Joden uit Nederland onthulde. Dit was z. i. nodig voor het Germaanse volk. Mede lijden mocht men hierbij niet hebben. De politie moest dit „Rücksichtlos" door voeren. De A N.P.-corresp. te Brussel, Winkelman, die dit verslag destijds ste nografeerde, bevestigde als get. het voor gelezen uittreksel. Verd. Rauter zeide hierop, dat get. Van Etten een eed aan Hitier aflegde, als lid der Germaanse S.S. Hij deserteerde er brak zijn eed. „Met getuigen, die deser- wil ik niets te maken hebben", aldus Verd. (Beweging.) Voorts noemde hij het except een com binatie van „Wahrheit und Dichtung" (gelach) dat achteraf is gemaakt. Als de President de opmerking maakt, dat Verd. de wy'ze, waarp de Duitsers het Jodenprobleem oplosten, heeft gesti muleerd, ontkent hij dat. Alleen toen hel Jodenvraagstuk de politiemaatregelen be trof, heb ik mij er mede bemoeid, aldus Verd. Met radde tong leest Verd. dan lang verdediging voor, waarin hy' be weert het vraagstuk „objectief en derlijk" behandeld te hebben. Toen 2Vi millioen Duitsers Bohemen verlaten moesten, heeft niemand gepro testeerd. besluit Verd. De zitting wordt vervolgens tot 2\\ uur verdaagd. Man in doolhof van de Cannerberg verdwenen Reeds een week zoeken vele gidsen in onderaardse gangen. Reeds sedert een week. aldus het AJg. Dagbl., wordt het uitgebreide doolhof van onderaardse gangen van de Cannerberg, die aansluiten .op het gangenstelsel van de St. Pietersberg bij Maastricht, afge zocht naar de 29-j. H. K.. die op 24 Maart de berg inging en sindsdien niet is terug- gekeerd. Het is mogelijk, dagenlang in deze donkere gangen te dwalen zonder tweemaal dezelfde weg te betreden. K. begaf zich verleden week naar zijn werk in de berg (hij is nl. knecht van een champignon-kwekerij)hing zijn jasje nor. maal aan de ingang, doch keerde niet te rug Ervaren gidsen trekken al dagenlang door het doolhof, zonder iets te vindien. Reeds meermalen verdwaalden er mei sen, doch steeds werden ze na twee, drie dagen terug gevonden. Steeds meer willigers melden zich, om naar de c lukkige te zoeken. Deze week al hyacinten en tulpen Als het niet al te warm wordt, kan men in het aa. weekeinde in de bollenvelden nog van de crocussen genieten. Narcissen zijn er volop en de hyacinten beginnen hier en daar, 'evenals enkele veldjes vroege tulpen, te kleuren. De bloemen- feesten te Noordwijk worden van 26 April tot 1 Mei gehouden. UTRECHT SCHONK BURGEMEESTER TER PELKWIJK EEN AUTO. Mr dr' G. A. W. ter Pelkwijk, vroeger gemeentesecretaris van Den Haag, heeft gisteren op 66-jarige leeftijd na een ambtsperiode van 1934 af met een onder breking van drie oorlogsjaren, afscheid genomen als burgemeester van Utrecht, des morgens van politie en brandweer, des middags van de Raad, die hem de* ive gouden penning aanbood, wa de Comm. der Koningin, de heer M. A. Reinalda, mede namens de ook aanwezige min. Van Maarseveen, woor- /an waardering sprak. Des avonds is de scheidende burgervader door de be volking een auto, merk Austin, aange- Ned. textiel en schoenen gratis en zonder bon \ls men in Amerika goedgeefse vrienden of kennissen heeft. Enige tijd geleden meldden wij, dat er een plain was. om schenking van goede- door Amerikanen aan Nederlanders mogelijk te maken. Het systeem komt hierop neer, dat Nederlanders van hun vrienden en familie in Noord- en Zuid- Aoneri'ka cadeaubons kunnen ontvangen, welke in alle filialen van de Gebr. Ger- Modemagazijnen N.V. tegen goede- kunwen worden omgeruild. Doordat deze bons in Amerika in dollars worden betaald, worden deze transacties als ex port beschouwd. Daarom heeft de Ned. Regering goedgevonden, dat het op deze bonnen te krijgen textiel zonder punten en schoenen zonder bon worden geleverd- NEDERLAND GAAT ELECTRICITEIT AAN HET BUITENLAND VERKOPEN De Ned. electriciteitsmaatschappijen zullen gezamenlijk de N. V. Samenwer kende Electxiciteitsbedrijven, SEP. ge vestigd te Arnhem, vormen, die elec- triciteit zal produceren, verkopen en af zetten naar het buitenland. De Woeste Hoeve, plaats van zwijgend gedenken. Hier overviel op 6 Maart 1945 de G.G-groep uit de „Coldenhove" de anto van Rauter. En als represaille maatregel werden er twee dagen later 117 Nederlanders dood geschoten van da circa 1100, die voor deze overval vielen. Van Scheveningen naar Den Haag sprak - Rauter over de bollenvelden Zelfs de gummiknuppel ontbrak niet in de Heulstraat (Van e r verslaggevers.) „Op de eerste April verloor Alva zijn bril," riep vanmorgen een jongetje in da Heulstraat, en toen we even later de, voor Nederland moderne, uitgave van Alva, Hans Albin Radter, door de poort van het Byzonder Gerechtshof zagen binnen gaan, schoten die woorden ons te binnen. Rauter en Alt/a, twee tyrannen. De eerste heeft met zijn wrede ganger uit de tochtig-jarige oorlog het scherpe gezicht gemeen evenals de lange tanige gestalte. Vanochtend ging die vankelijk schuil in een zware leren jas. Maar al gauw tikte hij op de deur tes, waarin zijn bewakers hem dergebracht hadden en hij verzocht de jas uit te mogen trekken. Rustig en beheerst hing hij haar zelf aan de kapstok in het keldergewelf van het Bijzonder Gerechts hof. Rauter was op de gewone tijd opge- aan. Hij liet zijn toilet maken, niet zorgvuldiger dan anders en ondqrweg Scheveningen naar Den Haag. infor meerde hij naar de stand der bloembol- lenvelden, of er al veel buitenlanders ir Nederland waren en hij vertelde de be waking altijd zo van die bloemenpracht gehouden te hebben. Met zijn dossier en énkele boeken onder de arm besteeg 'hij even later, voorafgegaan door één bewaker en ge volgd door vier anderen, de keldertrap, precies tien uur de rechtszaal te be- De ogen van 350 belangstellenden, 250 .officiële" en 100 publieke obser veerden hem daar. Voor het eerst in de historie van de Nederlandse rechtspraak |raren film operateurs, microfoons en radiorepor- in de zaal. De film, die van dit pro- gemaakt wordt, vult men aan door de Duitsers in het Jodenkamp Wes- Marshall wenst Franco niet in zijn plan te betrekken Okonski maakt er zich met een Jantje van Washington" vanaf Marshall heeft, volgens Reuter, aan zyn departement te Washington instruc ties gegeven-het daarheen te leiden, dat het besluit van het Huis van Afgevaar digden om Spanje in het hulpprogramma op te nemen, wordt teniet gedaan. Hij maakt zich ongerust over de reac tie welke door het opnemen van Spanje in het hulpplan in Italië zal worden ver wekt, juist omdat op 18 April daar de verkiezingen gehouden worden en de communisten deze Franco-voorkeur na tuurlijk zullen uitspelen. Er wordt be weerd. dat Marshall reeds contact zocht met Lovett, de waarnemende minister Buitenlandse Zaken, en een officiële verklaring zal ten spoedigste worden af gelegd. Zoals men weet, vertoeft Marshall op de pan-Amerikaanse conferentie te DAT binnenkort de benoeming is te verwachten van mej. dr. Jane de Jongh, o.m. voorzitster van de U.V.V., tot cultu reel attaché te Londen. DAT de 20ste jaargang vay de Gids voor schoolreizen (red. J. H. Boon, Jac. Dam en L. Lieffering) dit jaar in April ongevraagd en gratis aan scholen wordt toegezonden en door de administratie, Suezkade 175, Den Haag, ook aan anderen dit boekje gratis kan worden verstrekt. DAT de Visscherij Mij. Kennemerland /er 1947, evenals over 1946, 11 pCt. uit- DAT de beide jagers op onderduikers de 27-j. J. J. Vooistra uit Winschoten en de 24-j. H. W. Klein Haneveld, beide van de Arbeitskontrolle Dienst, door het A'damse B.G. resp. tot 9 j. m.a. en 13 j. ..a. zyn veroordeeld. DAT de Ned. violist Theo Olof deze maand in het kader van de culturele uit wisseling zal spelen te Genève en Chel tenham, zomede voor „His Master's Voice" (gramofoonopname). DAT de zes Hoofdgroepen van de Wol- tersom-organisatie dezer dagen aan min. d. Brink een nader advies zullen uit brengen over het wetsontwerp op-de be drijfsorganisatie, daar de commissie-Van der Ven te snel heeft gewerkt, waardoor de opvattingen der Hoofdgroepen te wei nig to' haar recht gekomen waren. DAT ir. M. Beeling, directeur-hoofd constructeur der Fokkerfabrieken, giste- zijn 25-jarig jubileum als lid van het Fokkerpersoneel vierde en o.m. toege sproken werd door dr A. Plesman. DAT 77 j. oud te Vught is overleden J. J. T. Nivard, oud-commissaris der N.S. en oprichter van de R-K. organisatie St- Raphaël. DAT de 50-j. hulpchauffeur Laus uit Deventer werd gedood toen zijn vracht auto tè Wyhe van de IJsseldijk kantelde. DAT men in Zwolle proeven gaat nemen met een wegdek van plastic. DAT in Juni of Juli de eerste proces sen beginnen voor het B.G. in Den Bosch van de strafzaak „Duits concentratiekamp Vught". DAT aan de socialistische partijen van de Marshall-lenden is geadviseerd niet als partij aan het Haags Federalisten Congres deel te nemen, doch de leden het wel als particulieren kunnen bijwonen. DAT 71 jaar oud te Heelsum is over leden mr. J. H. van Schermbeek, oud- secr. Ned. Overzee Trust en Nyverheids- raad. DAT het 3%-j. zoontje van de heer Verbruggen uit Grathem (L.) omkwam in de vlammen van een auto, die bij een botsing tegen een boom in brand was geraakt en zijn vader door omstanders werd gered. DAT voor het B.G. in Den Bosch tegen J. Schots uit Vught, die zijn Joodse mede vennoot mr. A. Baar van de N.V. Siga renfabriek v/h. Goulmy en Baar verried, alsmede mr. H. Massink, lid van het B.G. in Den Haag, 15 is geëist. DAT de N.V. Zwanenberg-Organon te Oss uit een netto-winst van bijna f 1,4 millioen IVz pCt. op de gewone en 4 pCt. op de prioriteitsaandelen uitkeert. DAT de N. V. J. P. Wyërs' te A'dam over 1947 12 pet uitkeert, wahrvan 4 pet nagekomen over 1945/46. DAT op 3 April de auteur Anthony van Kampen per „Kortenaer" naar Indië vertrekt, om er. op uitnodiging van de minister van Marine, de Koninklijke marine te bestuderen. DAT de in opdracht van de Poolse re gering verbouwde ijsbreker en redding boot „Swarozyc" gisteren op de werf van de A'damse Drookdokmij aan de consul- generaal L. Gustowski is overgedragen. DAT morgenmiddag 15 officieren van de L.S.K. op het vliegveld Gilze-Rijen worden beëdigd. DAT de bankbiljettencirculatie vorige week met 49 millioen tot 2948 millioen uitzette. DAT er thans 48 olieboringen in de drie noordelijke provincies van ons land plaats hebben, waarvan 44 productief rijn. DAT het Goois Tribunaal 3 j. m.a. en verbeurdverklaring van f 15.000 advi seerde tegen de Bussumse makelaar C. J. Pelle, die geliquideerde Joodse bedrijven taxeerde en bij de Arbeiderspers dezelfde drukpersen soms -voor f 25.000. een ander maal voor het tienvoudige taxeerde. DA de Eng. minister voor Overzeese Gebiedsdelen A. G. Bottomley, de Jaar beurs in Utrecht zal bezoeken. DAT 200 Franse kinderen voor een ver blijf van 6 weken in Hengelo wórden verwacht DAT 26 April de Nederlandse dag van de Brusselse jaarbeurs zal zijn. DAT de zuivelfabriek Lyempf te Gro ningen f 10.000 boete kreeg, wegens het afleveren van producten aan personeel en anderen buiten de distributie om. DAT Ford-A'dam uit een netto winst van byna f2 millioen over 1947 8.2 pet. uitkeert en de fabriek dit jaar wordt verbouwd en ingericht met nieuwe chines. DAT M. R. Schouten, indertijd in dienst van de Gemachtigde voor de prijzen en het bureau Landwachtzaken van het dep. van Financiën, op last van het Deventer tribunaal tot 8 Juli a.s. wordt geïnter- DAT het achterhuis van de boerderij van Van der Aa te St. Michielsgestel uit brandde. DAT op het congres voor een Verenigd Europa te Den Haag 30 Deense vertegen woordigers van 5 der 6 kamerfracties worden verwacht. DAT Dana Doten is benoemd tot pers- attaché aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag. DAT na de bioscoop te Oostburg ook de beide bioscopen van Terneuzen uit protest tegen de vermakelijkheidsbelas ting zullen sluiten. DAT de pers-chef van het dep. van Financiën, P. H. Pelser naar Indië ver trok om er de voorlichting te organiseren en mr. G. J. Lammers van Sociale Zaken zijn functie waarneemt. DAT de Ned. consul te Calcutta, C. E. van Aken, is bevorderd tot consul-gene raal, buiten bezwaar van 's lands schat kist. DAT op de vragen van het Tweede Kamerljd Beernink naar de statistiek der verkiezingen van 1946 minister Van den Brink publicatie vóór 23 April a.s. heeft toegezegd. Bogota (die deze week werd geopend en waar tien Amerik. republieken zich uit spraken tegen Europees bezit van kolo niën op het Westelijk halfrond). Dat deze vreés van Marshall niet ongegrond is, blijkt ook uit een telegram van 4e Italiaanse socialistische partij, aan demo cratische organisaties en partijen in de Ver. Staten, waarin wordt aangedrongen om gezamenlijk actie te voeren tegen deze ernstige Franco-dreiging, waardoor de Europese democattie in gevaar komt. Myron Tailor, de vertegenwoordiger van Truman bij de Heilige Stoel, zou heden per vliegtuig te Madrid arriveren en Zaterdag te Rome zijn. Tal van berich ten wyzen erop, dat hij met generaal Franco zal confereren, over het plan- Marshall. In de internationale pers voor zover deze democratisch is wordt algemeen het Amerikaanse voorstel aan scherpe critiek onderworpen. Als een „note gaie" in het geval kan men het bericht beschouwen dat de vice- premier van de Spaanse emigranten-rege ring te Parijs heeft voorgesteld, niet Franco, maar de „wettige emigranten- gering" in het plan-MarShall te betrek ken. Intussen voelt Okonski, de ontwerper van het amendement in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, reeds nattig heid. Hy stelt het nu voor. aldus Reuter, alsof hy alleen maar de bedoeling had noch Rusland, noch Spanje uit te scha kelen van de Marshall-hulp. Zijn wens, dat Franco zich zou laten democrati seren, kan men verwijzen naar het rijk der fabelen. Onderofficieren uit Indië kunnen hier officier worden Onderofficieren, die in een tijdelijke officiersrang in Indië uitstekend hebben voldaan, krijgen gelegenheid om zich voor de officiersrang te bekwamen, aldus minister Fiévez. T.a.v. dergelijke onder officieren, die niet in de tropen hebben gediiend, geldt déze toezegging niet Kan een communist lid van Voormalig Verzet zijn? Op een bijeenkomst van het Voormalig Verzet Zuid-Holland, afd. Den Haag, werd de vraag gesteld of hel lidmaatschap der C.P.N. verenigbaar is met dat van het V.V.Z Met meerderheid van stemmen werd besloten voor beantwoording dezer vraag zo spoedig mogelijk een nieuwe Vergadering uit te schrijven. terbork gemaakte opnamen. Zy zijn eerst kort geleden ^gevonden en afgestaan door het Rijksbureau voor oorlogsdocumen tatie. En wat de radiouitzending betreft: van middag om 12.38 begon de eerste uitzen ding, die om 5.30 werd voortgezet. Dit alles: radio, film- en reportage wa gens, alsmede vele auto's, gaven de Kneu terdijk vanochtend een aanzien als tydens de grote processen tegen Mussert c .i Blokzijl. De belangstelling was niet groter en ook niet kleiner dan toen. Ook.nu weer de file mensen, die er uren voor over hadden om er toch vooral maar bij te zyn. De eerste belangstellende, een grijz® meneer van ongeveer midden vijftig, had in storm en regen om half twee vannacht zijn plaats ingenomen. Om half vier eerst was een tweede, van een klapstoel voor ziene, man komen opdagen en om zes uur vanochtend stonden er nog maar zes mensen voor dg poort in de Heulstraat. Maar tegen tien uur was de schare aan gegroeid tot een kleine honderd en vijf tig man, die, bij tien tegelijk werden bin nengelaten. Dat gaf het nodig gedrang, de nodige felle worden van felle mevrou wen en even scherpgebekte mannen van middelbare leeftijd en zelfs even een zwaaien met een gummistok door een jeugdig agent! Een uiterst passend gebaar, want een proces-Rauter zonder gummistok.het ware ondenkbaar! Amerikaanse Huis neemt plan-Marshall aan Amendement-Spanje eveneens aanvaard. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 329 tegen 74 stemmen het wetsontwerp voor het her stel van West-Europa, volgens het plan- Marshall, ten bedrage van 5.3 milliard dol lar, aangenomen. Voor Griekenland, Turkije en China zal een aparte som beschikbaar gesteld wor den. Het amendement om voor Spanje de mogelijkheid te openen voor deelneming in aanmerking te komen, werd met 188 tegen 104 stemmen aanvaard Het wetsontwerp is thans naar het Con gres gezonden, dat in de komende dagen in verenigde zitting het uiteindelijke ont werp zal opstellen, dat naar men ver wacht binnen 10 dagen, aan president Truman ter tekening voorgelegd kan wor den. Weer een treinaanslag bi Palestina: 40 doden en 60 gewonden Joden hebben gisteren in Palestina weer een trein met Arabieren, die op weg van Cairo naar Haifa, opgeblazen. Hierbij werden 40 reizigers gedood en 60 ge wond. Onder de Britse soldaten waren geen slachtoffers. Is er zo'n haast bij dat herten kamp in Grolde? D.U.W.-arbeiders onttrokken aan herstel van landbouwgronden Het herstel van de landbouwgronden onder Breskens op Walcheren is stopge zet, omdat de D.U.W.-arbeiders, die daar werkzaam waren, naar Groede zijn over gebracht om er met spoed eenherten kamp (waarvoor de Koningin o.a. een paar herten heeft geschonken) in te rich ten. Men vindt dit belangrijker, om van de zomer toeristen te kunnen trekken. Niet echter het hoofdbestuur van de Zeeuwse Landbouw Mij; dit heeft by minister Mansholt tegen de overplaatsing der arbeiders geprotesteerd. De distributie van stikstof- en kali meststoffen kan ook voor het bemestings jaar 19481949 niet worden opgeheven, i.v-m. de onzekere factoren bij de invoer. Wat minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Krachtige tot matige, langs de Wadden eilanden nog tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig ver andering van temperatuur. ZON EN MAAN Vrijdag 2 April: Zon op 6.14, onder 19.15 uur; maan op 4.09, onder 11.06 uur. 8 April NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1