Jlieuure £Vi ïtsdjf (iouraitt KRIJGT OOK FRANCO DOLLARS UIT DE POT VAN MARSHALL? Wist U WOENSDAG 31 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, 1.30 per maand, 3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk'ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Sttiiifüflsttfii Is aheMfwit myn lyeri in tegfjempoer Acht en twintigste jaargang No. 7472 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER. Londen en Parijs verrast door een Amerikaans voorstel ALS men nagaat, hoe anderhalf jaar geleden in de Ver. Naties het regiem Franco veroordeeld werd, hetgeen het terugtrekken der ambassadeurs ten gevolge had en sindsdien het Spanje van Franco als het „béte noire" beschouwd werd, is het duidelijk dat, nu de internationale toestand gewijzigd en verscherpt is, Amerika de tijd gekomen acht, ten aanzien van Franco een ander standpunt in te nemen. Amerika begaat een politieke blunder! DE AMERIKANEN, de Britten, de „Ver. Naties" zitten verdelingsplan voor Palestina De Joden en Arabieren lopen er elkaar mee tegen het lijf, in een voortdurende bot sing. En hoe kan men het principiële rechtsstandpunt van de „Ver. Naties" nog staande houden. Het is om te lachen om te huilen tegelijkertijd. Pelt men Oosterse olie-nootje uit de schil, wat ziet men dan? Voor het forum der wereld, zoals dit' plechtig heet. wordt door de „Ver. Na ties", na het tellen der politieke neuzen verklaard, dat er een Joodse naast eer Arabische staat in Palestina zal ontstaan met een zelfstandig gebied rond Jeru zalem. Dit Joodse succes was niet de plotselinge apotheose van een vuurpijl, neen men heeft het geval eindeloos over wogen, versierd met pro's en contra's, en er is een eindeloos rumoer om de Joodse kwestie heen gewee.st en dan eindelijk komt hét Salomo's oordeel af: Een vrije Joodse staat; het verdelings plan! Maar de Engelsen staan op een principieel standpunt. Zij waren tegen dit ongelukkige plan, hoewel wijlen Lord Balfour toch eenmaal de Joden een. „nationaal tehuis" had toegezegd. Zij voelden niets voor het verdelingsplan en nog veel minder voor de uitvoering ervan. Zij wasten hun han den in onschuld en hielden vast aan de ontruimingsdatum van 15 Mei. De Ara bieren haalden hun *t Verklaarde uitzicht Liga erbij; heel de Islam kwam e pas, de Christelijke wereld werd be- dreigd, olie-concessies kwamen- geding. De Arabieren maakten amok, t dreigden met een „heilige oorlog", centreerden troepen, riepen tegenacties v in het leven van Joodse verzetsorganis ties en het „recht van de sterkste" zege- i vierde. Amerika besloot het verdelings-, ploeg, die plan niet langer te steunen: Van de schil te vangen Het De verrassingen waar Amerika de laat ste tijd voor zorgt, zijn niet van de lucht. Zo heeft gisteren het Huis van Afgevaar digden geheel onverwacht de voor Enge land uiterst pijnlijke mededeling gedaan, dat men Spanje wil doen deel nemen aan de Marshallhulp, zo meldt Ass. Press. Overigens is dit besluit allerminst vast staand, daar het voorstel nog slechts bij proefstemming (149 tegen 52) werd aan genomen. Ook moet de aanbeveling worden goed gekeurd door de Senaat, terwijl een veto van president Truman niet uitgesloten Tevens is gebleken dat het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken ge kant is tegen inschakeling van Franco- Spanje in het plan-Marshall. Hef voorstel, om Franco in-de hulp te betrekken, ging uit van de afgevaardigde Okonski en werd door het Huis aanvaard, kort nadat het de commissie voor Bui tenlandse Zaken was gepasseerd. Door deze nieuwe ontwikkeling kan een belangrijke vertraging in de ver strekking van de hulp verwacht worden. Het gehele wetsontwerp inzake de hulp verlening was immers door de Senaat aangenomen i neerde commissie uit Huis en Senaat voor het Marshall-plan aan het werk gaan om kleine verschillen tussen beide lichamen uit de weg te ruimen. Dit kan nu niet gebeuren, aangezien het ni< voorstel betreffende Franco-Spanje zo ingrijpende aard is, dat een belangrijk oponthoud waarschijnlijk wordt geacht. Het aannemen van het voorstel geschied de in het Huis niet zonder harde den. Van republikeinse zijde was verzet, omdat de 16 Marshall-landen op hun ferentie Franco-Spanje niet uitgenodigd hadden. „Zo zullen de Ver. Staten de vrienden der democratie uitleveren de aanvallen der communisten", werd be toogd. „Het voorstel, moet dus wel vergissing zijn". Een andere afgevaardigde, een Wallace- man, zeide: „Dit besluit zal de gehele reld doen schokken. Nu drukken wij het Huis de fascistische regering Franco aan ons hart" Verbazing in Londen en Parijs. In Britse regeringskringen werd het besluit van het Amerikaanse Huis Afgevaardigden met pijnlijke verrassing ontvangen. Het Britse ministerie van E tenlandse Zaken weigerde iedere ct mentaar. Republikeinse Spanjaarden Londen verklaarden sprakeloos te zijn van verbazing. „Het is verpletterend nieuws" zei een lid van de Baskische de legatie in ballingschap. In Parijs reageerde men op dezelfde wijze als in Londen. Men achtte het niet waarschijnlijk, dat de 16 Marshall-landen het opnemen van Spanje in de hulp, den accepteren. Het is nog niet duidelijk of nu de hulp van 6.2 milliard verhoogd zal worden, of dat de 16 landen noodzaakt zullen zijn het bedrag met Spanje te delen. Morgen zal de Amerikaanse ambassa deur bij de Paus, Myron Taylor, de gecombi-i ficieel bezoek aan Madrid brengen. Wachtmeester schoot het „monster'' van Batenburg neer Aan bloeddorst van ruige, verwilderde herdershond een einde gemaakt /an de Rijks- er, aldus de n grijsbruine, die waar- Batpn- Wachbmeester Veldhoen politie te Batenburg is Volkskrant, in geslaagd ee het leven van ee verwilderde herdershond, schijnlijk als „het monster va burg" heeft geopereerd. In de namiddag van Eerste werd het ondier, jagend achter de scha pen, door de boeren van Niftrik waarge- vormden direct een knok- op uit trok om het ondier en opwindend be- ontdaan, smaakt dit Oosterse olie-nootje drijf. want mist en nevels onttrokken i beetje te ranzig. Eerst geeft men de Joden „rechtens" hun nationaal tehuis, om redenen daar buiten pakt men het hen weer af En de speaker in het Lagerhuis, Herbert Mor rison verklaart, alsof hij met onnozele kinderen te doen heeft, dat de koerswijziging der A/nerikaanse rege- ring betreffende Palestina practisch geen invloed heeft op de toestand. Wiens „toe stand" hij daarmede öp het oog heeft, wordt er niet bij verteld maar die der Joden zeker niet. In ieder geval wordt de koers der olie-aandelen er niet door gewijzigdMen kan ïu wel als argument aanvoeren, dat achteraf beschouwd, de Amerikaanse regering spijt kreeg var haar sympathiseren met het „verdelings plan", omdat de uitvoering kon leiden tot burgeroorlog en internationale verwikke lingen, maar men kende de moeilijk heden toch of onderschatte men de macht van de Arabische Liga' Zeker, wij hebben reeds genoeg kans op chaos door het antagonisme Amerika Rusland, de steeds verder van efkaar wijderde standpunten, dan dat men belust zou zijn op een strijd van de Islam tegen de Christelijke wereld Maar hier wordt toch maar een scheve internationale schaats gereden. Men kan niet zeggen, dat het gezag der Ver. Naties er door wordt vergroot en het ergste de Russen, die notabene juist op dit punt de Palestijnse kwestie in de Ver. Naties het standpunt van Amerika deel den, nog troeven in handen speelt. Hier komen duidelijk de psychologisché mo tieven naar voren, die Amerika's koers wijziging bepaalden. Vrees, dat de Britse en Amerikaanse oliebelangen in het Nabije Oosten ge schaad zullen worden? Maar Rusland dan! De Russen zullen zich thans terdege aan het „verdelingsplan" vasthouden, waardoor zij de sympathie winnen van de Joodse wereld, ook van de Joden te New York, terwijl zij tevens, als politieke aandeelhouders van de Palestijnse kwes tie, niet meer zijn uit te schakelen. Want wat moet er nu verder gebeuren? Allereerst dient de orde in Palestina ge handhaafd te worden, waartoe een inter nationale politiemacht het middel zou zijn. Een dusdanige macht, zonder deel name der Russen, is ondenkbaar Die zouden zich die prachtkans niet laten ontnemen, hun invloed in Palestina te vergroten Een nieuwe mandataris dan, omdat immers het Britse mandaat af- Na de ervaringen met de Britten ligt zulks ook geenszins voor de hand. De puzzle is dus, wie de internationale poli tiemacht moet leveren, die onder recht streeks toezicht van de „Ver Naties" komt te staan Een andere oplossing schijnt niet te vinden. Intussen zijn dei Joden de gedupeerden, hun illusies zijn] in rook vervlogen. En hoe betreurens waard ook. het wordt thans begrijpelijk, dat hun verenigde verzetsorganisaties del ieen. het dier voortdurend aan het oog zijn vervolgers en tegen het vallen de avond was men z'n spoor zelfs bijster. Niet alzo wachtmeester Veldhoen. Hij veronderstelde, dat het uitgeputte dier wel in de wei zou gaan slapen en inder daad, toen hij Paasmaandagochtend op onderzoek uittrok, zag hij de hond, die zich bij zijn nadering oprichtte. Met een schot tussen de ogen werd hij neergelegd. De Batenburgers zijn zeer verheugd. Toen ging de vader van het kleine meisje eens kijken, of zijn dochtertje zoet speelde. Hij zag het kind echter niet, maar wel de borreling in de beerput tengevolge van de er in gegooide steen. Snel trok hij z'n conclusie en sprong op zijn Paasbest in de put. Opa, die juist naar buiten kwam, de daad van zijn zoon zag en de beweegreden bevroedde, volg de onmiddellijk zijn zoon in de put. Met ware doodsverachting hielp hij zoeken naar zijn kleindochterdie even later. benieuwd naar datgene, wat zulk een spektakel maakte in de beerput, kwam kijken naar de gedragingen van pa en De oorlogsvrijwilligers- niet vóór October terug? Onverantwoordelijke voorlichting van ons volk Nauwelijks heeft men van afficiële zijde ons volk* blij gemaakt door A.N.P. mede te delen, dat alle bataljons, die vroeger dan de 7 December-divisie ir Indië zijn gekomen, voor October naai Nederland zullen terugkeren of de leger- voorlichtingsdienst te Batavia slaat alle gewekte hoop dood door te zeggen, dat dit „gerucht" aan de optimistische kant als betrouwbare maatstaf kan worden beschouwd. Voor dergelijke voor lichting kpn men zioh slechts schamen. Drama met een geurtje te Delfgauw Dezer dagen kreeg de familie L. C te Delfgauw bezoek van een zoon me tweejarig dochtertje Er kwam visite met kinderen, zodat het opa een beetje te druk werd. Hij advi seerde daarom de kleintjes, maar eens naar de kippetjes te gaan kijken. Achter het huis trok echter meer dar de kippen de beerput de belangstelling der kinderen Eén ervan wilde weten, of een steen in de put zou zinken. Het de proef op de som en na dit experiment gingen de kinderen op verder avontuur DAT het Comité Burgerrecht bij de Regering heeft geprotesteerd tegen het Politiebesluit 1945, daar een gecentrali seerd politieapparaat gemakkelijk handën van de vijand kan vallen. DAT de Raad van Beroep v. d Pers zuivering C. Haver en J. J. Immerseel, van het voorm. „Nieuwsblad van Soest en Baarn" heeft uitgesloten tot 5 Mei 1955, doch tegen A P., ir J B. en N. A. Iburg, allen van hetzelfde blad. geen maatfégelen treft. DAT de geheel in Nederland gebouwde, meest moderne diesel-electrische bagger molen ter wereld, de „Afrika", gebouwd op de werf „De Klop" te Dordt. gisteren proefbaggerde. DAT 4 leden van de pakkettencom- MILITAIRE „LEEN- EN PACHTHULP" missie van het Ned. Rode Kruis de hou- VOOR W.-EUROPAt ding van het R K. t.o.v. de gebeurtenissen met de pakkettenverzending in oorlogs- Volgens Reuter zouden functionarissen] tyd prijzen en hen die hiervoor als lid Washington een herleving van de; bedankten, opwekken terug te komen vi pacht-overeenkomst bespre-1 - - Zij maakten bedevaarten naar de plaats, waar het monster moest liggen, maar zagen niets, want de politie had het ijlings doen begraven. Dat doet sommige mensen in Batenburg zeggen, dat het monster nog niet dood is. Zo zijn nu eenmaal de mensen! Vijf jaar voor „De Stormer" van de radio Het Goois tribunaal adviseerde de kunstschilder H. Rutgers, die tijdens de bezetting als hoofd van de afd. Propa ganda van de Ned. Omroep praatjes hield onder de titel ,,De stormer spreekt", voor 5 jaar te interneren, waarvan 2 j. voorw proeftijd van 3 j. Oorspronkelijk AUTO-AANKOOPVERGUNNINGEN DRIE MAANDEN GELDIG. De KNAC vestigt er de aandacht op, dat de thans vrij geworden keuze van merk en type bij de aankoop, van een personenauto slechts geldig is binnen zekere grenzen, nl. al naar gelang een vergunning voor de lichte of de zware klasse is uitgegeven. De grens hiertussen ligt by 2,4 1. cylinderinhoud van de mo tor, hetgeen globaal genomen een schei ding tussen Europese en Amerikaanse modellen betekent. Binnen twee weken moet men zijn keuze bepalen, daar de bestelbon binnen die tijd moet zijn inge leverd. De vergunning zelf blijft 3 maan den geldig. Daarna kan men slechts een maal bij de Rijksverkeersinspectie een nieuwe aanvragen. BEGRAFENIS SERGEANT-VLIEGER E. E. KLERKS. Hedenmorgen is op Nieuw Eyk en Dui nen te 's-Gravenhage het stoffelijk over schot van de bij Katwijk verongelukte sergeant-vlieger E. E. Klerks met mili taire eer ter aarde besteld. Gedurende de plechtigheid cirkelden drie vliegtuigen boven de begraafplaats. Maj. J- N. Mulder, cdt. no. I Transva en maj. ds. A. C. J. v. d. Poel, voerden o.m. het woord. Bij de vele kransen was eri een van commandant en officieren. Koningin moet nog zeer veel rust houden De secretarie van H.M. de Koningin deelt ons het volgen de mede: „De toestand van H.M. de Koningin maakt het nog niet mogelijkdat Zij Haar werk zaamheden iveer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal Zij voorlopig nog zeer veel rust moeten houden." Vijf Jaarbeurstreinen uit België naar Utrecht Ook extra-treinen naar de Jaarbeurs te Brussel Ten behoeve van Belgische zakenlie den, die de Jaarbeurs te Utrecht willen bezoeken zullen op 6, 7, 9, 12 en 14 April te 8.26 uur extra Diesel-electrische snel treinen uit Brussel vertrekken, die on- 11.36 in de Domstad aankomen, 's Avonds om 8 uur verlaat deze sneltrein Utrecht om te 23.06 uur in de Belgische hoofd stad te arriveren. De douane-controle geschiedt in de treinen op het baanvak RoosendaalDen Bosch v.v. Ook naar de Brusselse Jaarbeurs zul- -n extra jaarbeurstreinen vertrekken en wel op 19, 21, 23. 25 en 27 April van Amsterdam (v. 7.24 u.) via Den Haag, H.S. (v. 8.19 u.), Rottendam (v. 8.46 u.) Roosendaal. Deze treinen arriveren, ook te An twerpen-Oost te hebben gestopt, om 11.30 te Brussel. Op dezelfde dagen vertrekken treinen uit Brussel (18.53) naar R'dam (a. 21.30), Den Haag (a. 21.53 u.) en A'dam (a. 22.47). Nadere inlichtingen verstrekken de inlichtingen- bureaux der N.S. Op '4- April zal de Jaarbeurs-directeur r J. Milius van 13.5014 uur voor radio Hilversum een voordracht houden over de Jubileumjaarbeurs, welke van 6 t/m 15 April wordt gehouden. O.V.W.-ers en de nationale reserve. Op de eerste contactvergadering van de organisatie „Alle O.V.W.-ers in één verband" te Harderwijk werd geadvi seerd. met aanmelding voor de reserve- grensbewaking en de nationale reserve te wachten, tot de hiertoe ingestelde com- e verslag heeft uitgebracht. Het voorlopig secretariaat is gevestigd Soe- renseweg 54, Apeldoorn. DE „KORTENAER" ZATERDAG NAAR INDIË. H. M.'s torpedobootjager „Kortenaer" zal Zaterdagmorgen tussen 10 en 11 uur uit Nieuwediep naar Indië vertrekken onder kapt. It. ter zee jhr H. A. N. A. van Adrichem Boogaart, om de „Banckert" af te lossen. Het reisplan is: 1/6 Apr. Lissa bon, 12/14 Apr. Malta, 21/22 April Aden, 30 April Trincomalee, 6 Mei Tg. Priok. De oude St. Walburgtoren te Zutfen door brand totaal verwoest Bevolking beleefde meest angstige uren sinds de oorlog DE BEVOLKING van Zutfen heeft gisteren de angstigste oren beleefd, sinds de laatste oorlogsdagen. Omstreeks vier uur brak n.l. brand uit ln de toren var de bekende St. Walburgkerk. Het vuur is voor het oude gebouw catastrophaal ge worden, want nauwelijks twee uur later stortte de torentop in een lawine var en brokken gloeiend steen, omlaag. Eén van onze oudste bedehuizen is voor goed geschonden. Men vermoedt, dat loodgieters, die bezig waren, de kerk te her stellen van de oorlogsschade, de ramp veroorzaakt hebben. Een man die zeker gauw tegen de lamp loopt is Olaf Petursson van IJsland, een reus, die maar liefst 2.65 m. lang is. Wie zo'n lengte heeft, is nog gauw voor het hoofd gestoten ook, zoals de foto bewijst- Vier-en-twintig brandweer wagens in actie. De brandweer stond voor een uiterst vare taak. De stralen reikten lang hoog genoeg, om zelfs maar de helft de toren te bestrijken. Ook konden de spuitgasten zich niet aan de voet de toren wagen, omdat de „peperbus", die in de 17e eeuw op de toren is ge plaatst, ieder ogenblik naar beneden kon komen. Om half vijf dacht men het meester te zijn, doch 20 minuten later sloegen opnieuw vlammen uit. het boven gedeelte. De straffe Oostenwind wakker- :e aan. Toen was er geen houden aan. Vier-en-twintig brandweer wagens, uit alle delen van Gelderland, konden niet meer voorkomen, dat tegen tl de zuilen, die de „peperbus" stut ten, bezweken. De top, gehuld in vlam- en rook, gierde als een meteoorsteen omlaag en kwam gelukkigerwijs aan de Westzijde terecht op het Gravenhof, waar zich geen mensen bevonden. Stuk ken lood en gloeiend koper zeilden door de straten, over de hoofden van de dui zenden Zutfenaren, die met tranen in de ogen de vyf eeuwen oude toren zagen on dergaan. Nadat de top was ingestort, woedden de vlammen lager, doch toen kringelde op vele plaatsen uit de kerk de rook op. Uit alle macht geholpen door de burgerij, werd de gehele inventaris uit de kerk gehaald. Omstreeks half tien viel. met krakend geraas, de eerste klei ne luidklok uit de toren Even later volg de de tweede. Burgers ontruimen hun huizen In het licht van verschillende schijn werpers zette de brandweer de strijd on vermoeid voort. In benauwende spanning wachtten de toeschouwers af, wanneer de 3500 kg zware, grote klok uit haar heng sels zou storten. Tegen middernacht kwam dit bronzen gevaarte, onder angstige kre ten van de Zutfense bevolking, in hei portaal terecht. Ondertussen was ook het vlak naast de kerk gelegen raadhuis ruimd, uit vrees voor overslaan van vuur. Hier en daar om de kerk, kreeg de stad hetzelfde aanzien als toen Zutfen in de frontlijn lag. Vele burgers brachten met handkarren en andere vervoermidde len hun huisraad in veiligheid. Om één uur vannacht loeide het vuur in bijna nog onverminderde kracht om de St. Walburg. Eerst laat-in de nacht had men zekerheid, dat de kerk zélf grotendeels strijd voor een autonome vrije Joodse ken betreffende de leverantie van rnili-j hlA^Sluit staat voortzetten Juist nu is de kans op taire goederen aan Engeland en andere! DAT ,e A"™»« vlak voor Paschen een vergelijk, een wapenstilstand tussen leden van de West-Europese Unie, Ook1 een man werd aangehouden. die in 't bezit Joden en Arabieren verder verwijderd vele g„le Amerikaanse bladen wijden was van 4 kattevellen en een onderzoek dan ooit De „Ver Naties gesteupd door, bieraan vele hoofdartikelen het machtige, invloedrijke Amerika de den een belofte, welke niet werd nageko- - Hier is een politieke blunder begaan/ Eieren, waspoeder en scheerzeep knagende aan het internationaal gezag. De borvnenlijst van deze week zal naar ning 4 smakelijk gebraden katte- boutjes opleverde, welke voor klanten waren bestemd. al tracht men een tijdelijk beheer- de N schap van de UN O te bewerkstelligen. neemt, 2 eieren. 250 gram waspoeder (500 Ook uit de berichten na Pasen blijkt, dat gr voor de kinderen, D-E-kaarten) en bet conflict de allures van een ware 50 gTam scheerzeep o>p de tabakskaarten, 11 Juni om oorlog aanneemt. I bevatten. op 22 Juni. DAT het bouwvolume voor Zeeland toch is verhoogd en wel van 50 op 70 pet., waardoor dit jaar i.p.v. 1160, 1620 wc gen gebouwd kunnen worden. DAT 70 j. oud te Barendrecht is over leden dr W.'Werff, oud-conrector van het Erasmiaans gymnasium te Rotterdam. DAT G. Koppenol Jr, dir. van de Cen trale Graanfactory N.V. te R'dam, 62 j. oud aldaar is overleden. DAT voor de Maastrichtse rechtbank 3 mnd. gev.straf is geëist tegen zekere P aldaar, die zijn zwager J. H„ die hem geregeld treiterde en zeer ongunstig be kend staat, tijdens een ruzie met mes steken in de rug levensgevaarlijk ver wondde. DAT aan het Duivelshoekje te Bres- kens het lijk is aangespoeld van de 23-j. Izaak v. d. Heuvel, opvarende van het vissersvaartuig Br. 1, dat op 4 Jan. bij Blanckenberge met 5 man verging. DAT de actrice Rika Hopper t.g.v. haar gouden jubileum te Deventer is gehul digd en zy vóór de voorstelling met eer muziekcorps voorop in triomf door de stad is geleid. DAT de eerste na-oorlogse provinciale streekbeurs gisteren te Goes is geopend en tot morgen toegankelijk is. DAT de 17-j. scholier J. v. L. uit Vel- sen in de IJmuider binnenhaven bekneld raakte tussen twee schuiten, waardoor hy een been moet missen. DAT een chocoladewerkfabriek in Westen ca. 10 ton suiker aan de productie onttrok om zwart te verkopen en reeds 500 kg die weg was opgegaan. DAT mevr Padmos uit A'dam gister avond als 100.000ste bezoekster van de bloemententoonstelling .cAmstelflora" een me azalea met een toepasselijk ge dicht van Clinge Doorenbos ontving. DAT J. N. J. Daalderop, die 40 jaar beherend vennoot en 25 jaar hoofddir. van de Kon. Metaalwarenfabriek v/h J N. Daalderop te Tiel is, werd benoemd tot officier in de orde van O.-N DAT het eerste exemplaar van de nieuwe Utrechtse gemeentepenning in goud heden door de gemeenteraad aan de aftredende burgemeester, mr dr G A W ter Pelkwyk, werd aangeboden. DAT in de Spaansepolder by R'dam de 10-j. C. Bokkum uit de Stationsstraat te Schiedam bij het spelen door een zand- trein is doodgereden. DAT ook dit jaar op 10 Mei op het Erekerkhof te Bloemendaal de slacht offer^ der bezetting worden herdacht, terwyl die dag tevens in Haarlem een reünie van de Ver. van ex-politieke ge vangénen wordt gehouden, gevolgd door een avondsamenkomst, waar o.m. ds J Overduyn zal spreken. DAT blijkens een mededeling op een samenkomst van kraamverzorgsters te Roermond in ons land een vierde van de sterfgevallen bij kraamvrouwen en zuige lingen het gevolg is van infectie. DAT 19 Mei de Waddenzee voor Zeeuwse vissers wordt opengesteld voor het vissen van mosselzaad. behouden kon blijven. Alléén het orgel, dat onder de toren was gebouwd, heeft veel schade. Nederland heeft echter één van zijn oudste en fraaiste kerktorens verloren De geschiedenis herhaalt zich De St. Walburgkerk is zeer oud. Heel vroeger kende men een 13-eeuwse Walburgkerk te Zutfen, welke echter 1446 door een grote brand ernstig werd gehavend. Van bijzondere betekenis vooral de tegen de Zuid-Oostelijke zijde van de omstreeks 1371 gebouwde koor- omgang, opgetrokken boekenzaal of Li brije. Deze werd gebouwd van 1561—1563. Loodgieters kunnen geen verklaring Hedenmorgen had men nog steeds geen zekerheid, dat de loodgieters de brand veroorzaakt hebben. Zij kunnen geen verklaring van geven- „Wij zagen plotseling een begin van brand, doch waren niet bij machte, iets te blussen," zeggen zij. Dank zij de voorjaarsschoonmaak in de St. Walburgkerk zijn het hoge bron zen doopvont en de smeedijzeren licht kroon. kunstschatten uit de Middeleeu wen, gespaard gebleven Deze voorwer pen bevonden zich altijd op de plaatsen, welke het zwaarst door de brand ge troffen zijn. Teneinde gerestaureerd te worden, waren ze enige tijd geleden naar een Utrechts ateMer overgebracht. Limburgse vechtersbazen veroordeeld. De zes burgers van 'Amby in Limburg, die op 4 Jan. j.l. met knuppels, stokken en loden buizen politie-agenten te lijf waren gegaan, zodat er een ware veld slag was ontstaan, werden door de Maas trichtse rechtsbank veroordeeld tot straf fen, die variëren van 2 maanden tot 1 j en 3 maanden. Verscherpte bewaking van het IJzeren Gordijn Nieuwe campagne van de Russen in hun sector Luitenant-generaal Loekamtsjenko. de staf-chef van het Russische militaire be stuur ln Duitsland, heeft aangekondigd, aldus meldt Reuter, dat spoedig speciale maatregelen zuillen worden genomen om het toezicht op de grens tussen de Sovjet-zone en W.-Duitsland te verscher pen. Deize aankondiging sluit aan op de campagne, die enkele dagen geleden reeds begonnen is door de onder Rus sisch toezicht verschijnende bladen. In de pers gewaagde men van het binnen dringen van hongerige en terroristische elementen uit West-Duitsland Bovendien ontdekte de Russische po litie plotseling „een complot", gefinan- cieerd door „de Amerikaanse geheime dienst en Duitse industriëlen" en men weet bij ervaring, wat dit uitvinden van complotten betekenen wil. In Britse en Amerikaanse kringen tast men nog in het" duister wat de Russen met deze nieuwe campagne beogen: het sluiten van de corridor tussen Berlijn en West-Duitsland. of staat de voedselvoor ziening van de Russische zone op in storten? PAN-AMERIK UNIE TEGEN COMM. ACTIE. Minister Marshall heeft op de Pan- Amerikaanse conferentie van Bogota, de steun verkregen van alle deelnemende landen voor zijn motie ter beveiliging Amerika De motie hield in „een onderzoek in te stellen naar buitfenlahdse politieke campagnes, welke erop gericht zijn de vrede en de veiligheid der Ame rikaanse republieken DE JACHT OP „LUCHT-BASES". Volgens de bevelhebber der Ameri kaanse troepen in Alaska, generaal Twi ning, stationneert de Sowjet-Unie tegen over Alaska in Siberië belangrijke een heden van de Sowjet-Russische lucht- DAT de landgoederen „De Wiersse" te Laren (Gld.), „Bos en Heide" te Odoorn jUff ,au w en Borger. „Spelderbos" te Beekbergen, macht Hij" voegde „Vennebroek en Friese Veen" te Eelde Sowjets langs de Benngstraat over bases Bos" te Beilen voor het j beschikten, die minstens zo belangrijk zijn als die van de Amerikanen in Alaska. zetting sloeg gisteren Zut- i burgerij het vraatzuchtige menspel om de spits van de iwenoude Walburgtoren gade. Onrust in Italië neemt nog steeds toe Nu de verkiezingsdatum van 18 April met rasse schreden nadert, neemt de on rust in Italië met de dag toe. Te Rome kwam het eveneens tot ongeregeldheden en de partijleiders zijn bijeengeroepen teneinde middelen te zoeken om de relle tjes de kop in te drukken. Verschillends vergaderingen van „rechts" werden ver stoord en sprekers gemolesteerd. Zelfs de jeugd maakt zich hieraan schuldig, want een jongen van 13 jaar wierp een handgranaat in een groep mensen voor een katholieke kerk in Navona, waardoor een oude vrouw werd gedood en een meisje gewond. Ook uit andere plaatsen worden orde verstoringen gemeld. In Lugo, Parma, Castellana en in Beri hadden straatge vechten plaats tussen linksen en libe- Te Milaan demonstreerden 7000 'werk lozen, aangevoerd door communisten, en eisten werk. Praag wil niet voor Veiligheids raad verschijnen De regering van Tsjechoslowakije heeft medegedeeld, dat het elk verzoek om voor de Veiligheidsraad te verschijnen, zal afwijzen. Tsjechoslowakije zou zich namelijk moeten verantwoorden tegen over de door Chili geuite beschuldigin gen, dat bij de machtsovername door d* communisten de Russen interventie heb ben verleend. Papanek houdt te Lake Success voet by stuk en heeft geweigerd de dossiers over te geven aan zijn opvol ger in de Veiligheidsraad, die het stand punt van Praag inneemt „Het is beneden de waardigheid vaa het land. om over deze dingen te praten", zo wordt te Praag volgens Ass. Presa gezegd, maar het verstandigste zou zijn de regeringsopvatting over het begrip „waardigheid" eerst maar eens te herzien! Kan Finland niet aan de Russische druk ontkomen? Molotof speelt voor beminnelijk gastheer Gisteravond heeft Molotof te Moskou een receptie gegeven ter ere van de Finse premier. Pekkala. en zijn delegatie. Molotof was in uiterst beminnelijk humeur en toastte herhaaldelijk op zijn Finse vrienden. Vele ambassadeurs wa ren getuige van het genoeglijke tafreeltje. Mem verwacht dan ook, dat nog vóór het einde van deze week het verdrag tot stand aal komen Intussen is president Paaslkivi nog steeds met zijn adviseurs aan het over leggen. op welke wijze Finland aan de Russische verzoeken tot afsluiting van een veiligheidspact tegemoet kan komen. Echter is het Finlands vurigste wens, buiten de conflicten der grote Mogend heden te blijven. KONING LEOPOLD BINNENKORT TERUG. Koning Leopold en zijn vrouw zijn van Jamaica naar Havanah vertrokken, om binnenkort de ferugreis naar Zwitser land te aanvaarden REGERING-SCHUMAN KONDIGT PRIJSDALING AAN. Na een zitting van het Franse kabinet werd aangekondigd, dat de prijzen van een aantal levensmiddelen met 10 zul len dalen Deze prijsvermindering strekt zich ook uit tot kolen, electrische stroom, wollen goederen. landbouwartikelen, schoenen, glas- en aardewerk. VOORRANG VOOR AMERIKAANSE SCHEPEN. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft als eis gesteld, dat de helft van de goederen, bestemd voor Europa, volgens het Plan-Marshall, door Ameri kaanse schepen moet worden vervoerd. Aanwakkerende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tijdelijk tot stormachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, later draaiend naar Zuid-West of West. Regen, weinig terandering in tempera- ZON EN MAAN. Donderdag 1 April: Zon op 6.16. onder 19.13 uur; Maan op 3.24, onder 10.05 uur. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1