IB, Marshall, soldaat en staatsman .dl*) neen Akkertje NIEUWE LETDSfHE COURANT tgen ZATERDAG 27 MAART WS \j2en machtstypemaar geen geiceldenaar bestaat een groot onderscheid tussen deze twee begrippen: macht weid. Het kan zijn nut hebben er hier op te wijzen, omdat het demo cratische, Amerika het machtsprincipe, daarentegen hét totalitaire Rusland het Isprincipe belichaamt. Imerifcaanse, democratische bodem ontwikl^ellj? zich' een figuur als die Marshall,' een machtstype, allerminst geweldenaar. Pers, radio en film hebben tot in de verste uithoeken der aarde beken^ gemaakt en de wereldre- jutatie van 'Amerika's minister ;enlandse zaken is gegrond op de veel- öjdige functies van zijn gestaalde per soonlijkheid. Soldaat en staatsman, een vasthou dende, critisch-analytische geest als in ternationaal onderhandelaar, hoewel nij ich van professie geen diplomaat i Hij, de dappere soldaat in twee reldoorlogcn, de strijder voor „vrijheid en recht", is tevens de beroemde bouwer „het plan", dat Europa weer moet plaatsen op hoger economisch en poli- het beveiligende tegen dere communistische ondergraving. Thans de rechterhand van Truman, hebbifr'wjj ■tejhem gezien op de grote, internatiói' j conferenties, te Moskou en Londen, rustig rijn zetten plaatsend, waar het steeds uitliep op „remise", tot het schaak- lournooi niet meer viel voort te zetten. Een positivist als Marshall moet het negativisme der Russen wel uiterst verdraaglijk geweest zijn en toch verloor hij zelden zijn zelfbeheersing en goed hu- en neur. Dit zijn wel de twee sterkste kan- :ijn talent: hij heeft de basis gelegd voor het huidige, Amerikaanse nilitair apparaat en tevens de richtlijnen angegeven, hoe via zfjn „plan" de we- eldvrede te bevorderen. ,The right man on the right place", lar thans de ogen der democratische vereld hoopvol gericht zijn op Amerika, '^waarvan redding en uitkomst wordt vacht. Want slechts het machtselement, paraat- en vastberadenheid, beli- haamd in de figuur van Marshall kan Ie Russen doen afdeinzen. Op 31 Decern- 1880 in Uniontown, in de staat Penn- ylvanië geboren, is de vergrijsde, iog sterke en taaie Marshall thans 68 jaar iud. Als zovele, later „grote proot hij yit eenvoudig milieu, want zijn rader was kolenhandelaar. Men kan zich de Marshall van nu ooeilijk voorstellen als scholier met portkousen, strafregels schrijvende om- at hij „te laat" kwam. Maar één ding taat vast, dat hij in 1948 niet „te laat" de sluipcampagne der Russen te door- »n en maatregelen te treffen, hen tegen houden. Er moet een tijd geweest zijn, at de knaap, Marshall op zijn ver j aar- a-g een speelgoeddoos voorzichtig en vol arrassing opende en er in zaagsel loden jldaatjes vond Maair dan komen er ern- tiger jaren, studerende aan de oplei- ingsschool voor officieren te Virginia, Waar hij een uitblinker was. De nuphtere '^realiteit van het leven wacht, het leven at zich niet ophoudt met getheoretiseer. daden vraagt. Een korte periode te lanilla, instructeur aan de school voor ""stafofficieren, maar danbreekt in 114 de eerste wereldoorlog uit. Het jurt drie jaar, dan wordt ook de per- ieenSde, „rücksichtslose duikboot oorlog" der litsers voor Amerika te benauwend en c"ttet stort zich mede in de titanenstrijd. Marshall is dan 37 jaar oud en wordt als uitenant-kolonel ingedeeld bij de staf "ran de bekende generaal Pershing. Het ''irordt Mei 1918, de tijd van het grote oorjaars-offensief, waarover men bij lemarque kan lezen. Marshall krijgt de zijn leven: een half millioen lanschappen en 3000 kanonnen staan te jner beschikking en zijn operatie slaagt., nt bij de Maas en de Argonnen brengt de gehate „Boches" een zware neder ig toe. Frankrijk eert hem met het •rlogskruis, Pershing noemt hem „de .soldaat" in zijn leger. Marshali's ucau is verzekerd. Dg nevelen van de ierste wereldoorlog zijn in 1918. het opgetrokken, maar toch hel- gen"|er zicht is het niet, zal het niet worden ope*£et in 1939, zelfs niet na 1945. In 1924 'aopeelt Marshall reeds een rol op het hinese toneel, garnizoenscommandant Tien-Tsin en de hier opgedane 'M ngen komen hem later zeer te pas, als j in 1946 als Trumans speciale ambas- rieur tracht te bemiddelen tussen de ntang en de Communisten. Stel- g ontbrak het hem niet aan psycholo- sch inzicht, aan kennis van zaken, maar t hetïj stuitte op de onwil van'beide partijen, hen* streven naar de eenheid van een de- deehocratisch China, waardoor zijn missie tot mislukking gedoemd werd voorp de burgeroorlog in alle hevigheid heei ee^ doorwoeden. Maar wij lopen v op de feiten, die zijn ontwikkelings- •.(MfiJbna kenmerken als militair. Want toen de tweede wereldoorlog uit rak, benoemde Roosevelt hem uit n dertig andere generaals tot de generale staf. Van generaal vaaferd hij opperbevelhebber van het ge- -ie Amerikaanse leger: de hoogste rang et vijf, sterren! Hij was het, die gros mpzalige oorlogsjaren, de legers dei i overwinning leidde. Zijn enorm vaite in het leven is hem niet komen srof aaien, maar dankt hij aan psychische heel paciteiten karaktereigenschappen, die de „struggle for life" nog sterker ont- ant kkeld werden. Gedisciplineerd, vasthe den, recht door zee, geen vleier, lei- ng gevend, het werk decentraliserend, steeds voor een bepaalde opdracht juiste man kiezende. !end< Spit. rheumafiek? IE UWE SCHEPEN VOOR DE LLOYD. Na het nieuwe schip van de Kon. Rot- ii rdamse Lloyd „Kamerlingh Onnes", dat het zer dagen in de Rotterdamse haven uit lOennerika arriveerde, komen thans de lente riesland" en „Drente" in zicht, twee' Baby Flattop schepen, die de Lloyd i van rwierfBehalve deze schepen zullen de iningilamat", die bij de Rotterdamse Droog dok Mij. wordt gebouwd en de „Garoet/ aanbouw bij Wilton Feijenoord, bin- 1 afzienbare tijd aan de vloot kunnen irden toegevoegd. De „Garoet" komt 8 dit vooriaar eheel ter ij*DK .JNDRAPOERA" 12 MEI NAAR ROTTERDAM. iiten,De „Indrapoera" van de Kon. Rotter- :ocht)imse Lloyd, die thans naar Kaapstad 0- B. art, zal op 12 Mei a.s. voor gezinsher- tie te igmg naar Batavia gaan. Het schip htingiart niet door naar Semarang en Soe- leest- baja. Dat is de taak van de „Slamat' iente»% op 4 Mei uitvaart. de vaart. Byrnes, zijn voorganger, typeerde hem als „een man van onmiskenbaar gezag, wiens verleden hem buiten en zelfs boven de partijen stelt." Zijn physieke verschij ning, een lange, krachtig gebouwde figuur, ondanks zijn leeftijd nog kaars recht, correspondeert met zijn innerlijk. Wij kunnen ons Marshall, die na de flora der internationale politiek bestudeerd te hebben en er communistische distels doornen vond, moeilijk voorstellen de heesters te snoeien en toch schijnt naast paardrijden, „tuinieren" tot zijn liefheb berijen te behoren. In een biografie van mevrouw Marshall over haar man, wordt ons onthuld, dat deze slechts zelden zijn geduld verliest, maar als zijn toorn uitbarst, is een „blik semstraal uit heldere hemel" er niets bij. Voor Marshall zal er nog reden genoeg zijn, de tegenstander met felheid te strie men, want het „onweer" is nog lang niet voorbij. De internationale atmosfeer blijft electrisch geladen! Maar hij is de man, die achter Amerika staat, om met de landen van West-Europa, de herleving van een sterk, democratisch, onafhan-' kelijk continent te bewerkstelligen. Actie, daden zijn nodig. Actie: dat is èn Truman èn Marshall! Stalin weet het nu: tot hiertoe verder. De man, die Roosevelt verge zelde om met Churchill te confereren Yalta, Potsdam, was eens een scholier, een „leerling des levens." Een leerling, die een man werd van formaat, begiftigd met het „Eiken Loof", hem toegekend bij de „medaille van verdienste." De oorkonde luidt: „In een oorlog, ongeëvenaard in grootte verschrikking, was het George Marshall, die het leger naar de overwinning leidde. In zijn streven naar de pacificatie de wereld, verdient hij gelijke lof. H. K. Student op een dansfeest blind geslagen Bij een dansfeest op 6 December te Haarlem, klaagde een meisje bij haar kennissen over het hinderlijk gedrag jen student. De 18-j. H.B-S.-er J. R. Raas wond zich zodanig op, dat hij met de student, de 21-j. T. Loeb van Zuylen- burg aan het vechten'ging en hem daar- ;en oog blind sloeg. Het andere oog nagenoeg reeds blind. Voor de Haar lemse rechtbank werd gisteren tegen Raas tien maanden geëist. Uitspraak 8 April. De Ned. Indische spoor- en tram- wegmijen zijn me*, de (Indische) staats spoorwegen samengevoegd tot een ver enigd spoorwegbedrijf. George Marshall Badplaatsen krijgen in 1970 millioenen-bezoek Thans reeds 5000 man op een kluit De Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft in een rapport over de toekomstige imridhtimg der Nederlandse badplaatsen berekend, dat in de strook Hoekvan HollandSohevendngenZandvoort de topdagen een bezoek te zien geven van 350.000 personen, wat een bezetting van dan 5000 badgasten op de brand punten van het strand betekent. Rekening houdend met de -bevolkimgs- tnwas en de sociale maatregelen, die praoti-soh ieder vacantia met behoud van loon garanderen, zal omstreeks 1970 al het strand van Egmond tot Zandvoort Hoek van Holland tot Noord\yijk moeten worden -ontsloten voor dagbe- zoek. Men dient dan te rekenen op een maximum va-n 1 millioen dagbezoekers en een aantal overnachtingen van-- 5% tot 7 millioen. In 1939 warérridie cijfers: dagbezoek 250.000, overnachtingen 2Vi millioen. Om de vacamiegangers ook hun aan deel in de recreatie te geven, dient er een scheiding in de badplaatsen te ko- het dag- en het vacantie- bezoek. Men moet komen tot hotels va-n max. 150 bedden. Ook dienen in de bad plaatsen winkelcentra te komen, waarin de arcadebouw wordt toegepast, terwijl bij het maken van badinrichtingen reke ning dient te worden gehouden met het feit, dat het begrip „luxe strandbad" ver ouderd is. Referendaris van O., K. en W. voor 't Tribunaal Voor het Tri-bunaal te Zutfen stond te recht jhr mr L. P. D op ten Noord, malig referendaris bij het departement van O. K. en W. Van 1 Juli 1940 tot 1 Jan. 1942 was hij verbindingsofficier der mare. chaus9ee tussen de insp.-gen der Ned. Politic en de Duitse politie. Hij heeft o.m zijn bemiddeling verleend bij het benoe- van nat-socialistisch gezinde perso- als hoogleraar en lector en droeg de der landwacht in Z.-Holland, de S S.-er v. d. Heyden voor tot lector in t Ned. Staatsrecht in nat.-soc. geest. Hij had zijn medewerking geweigerd voor vrij lating van prof. Telders, die hij beschouw de als „de vertegenwoordiger van de in tellectualistische van God en vaderland losgeslagen Leidse kliek, die Nederland op de verkeerde weg had gebracht" Aan. gezien het Tribunaal nog een nader onder, zoek wenselijk achtte, werd de verdere behandeling van de zaak aangehouden tot 27 April. NASPEL VAN DE HAAGSE BOM AFFAIRE. In hoger beroep is Donderdag voor het TILBURGSE JUWELIER VAN f 25.000 BEROOFD. Dezer dagen is bij een inbraak ii juwelierswinkel van H. Vermeer te burg, een hoeveelheid gouden en zilve- ïn voorwerpen gestolen met een totale aarde van f 25.000 Terwijl de bewo sliepen, drukten de inbrekers de ene de andere in; eerst aan de achterzijde later die van de winkeldeur. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. KOMT ER EEN VLIEGVELD BIJ NIJMEGEN? In het Maldense vlak bij Nijmegen, raar tijdens de oorlog de geallieerden en groot oorlogsvliegveld hadden, wordt misschien een blijvend vliegveld aange legd. Althans, de K van K. in het land Maas en Waal en de gemeente Mal den hebben geld beschikbaar gesteld het onderzoek,naar de mogelijkheid Arnhemse gerechtshof bevestiging ge raagd van het vonnis van 6'j. m.a. tegen e 28-j. ex-ambtenaar van het Bureau Nat. Veiligheid Ch. E. Steyn uit Renkum, die de aanstichter zou zijn geweest van de ontvoering van de Renkumse hotel houder Van Rijswijk in d< 1946. Deze ontvoering houdt verband met de geruchtmakende bomaffaire op Sin terklaasavond 1946 in Den Haag. Ook in Renkum was sgt. De Boer bij de zaak be trokken. De aanslag van R. ging niet door. omdat De Boer Steyn ging Hoofdpijn?i Kiespijn? Snel verdreven m SANAPIRIN BRASKAMP N.V.FABRIKANTE VAN Dr MEENK'S GENEESMIDDELEN pijn bij vroegtijdig gebruik van onze van oods hekande KOORTSPOEDERS MET PASEN NAAR HUIS Tot de vreugden en geneugten Die de Paasvacantie schenkt, Wordt het Pausbezoek gerekend Dat men aan familie brengt. Weken reeds vooruit is Oma Aan 't verzamelen geweest; Zuinig heeft ze van haar bonnen Uitgespaard voor 't komend feest. Want de dochter en de schoonzoon Met de kleine poppedijn Komen, als het kan, logeren, 't Zal een hele drukte zijn. En de zoon met zijn verloofde Komen ook waarschijnlijk wel; Opa moppert, voorhoofdfronsend: „Mens, hoe berg je 't hede stel?" Maar dig Oma, druk bedrijvend, Lacht tjèvreden voor zich heen; Zij spdart kosten uit noch moeite. Ook al wordt ze slecht ter been. Na de stilll wintermaanden, Vogr de eerste maal dit jaar. Krijgt ze eindelijk haar kroost weer ]A>or een poosje bij elkaar. Gri Kempen-Sterkenburg. Met een vogel van de K.L.M. op weg naar Batavia Hersengymnastiek boven de woestijn op 6000 m hoogte (Van onze hoofdredacteur) Vrijdagavond, 19 Maart, tussen Basrah en Karachi. Wat is een parlevinker? Kent u het verschil tussen de Poolster en de Noordster? Hoeveel boterhammen gaan er in een heel brood? Hoe luidt de achternaam van Sinterklaas? Wat Is het aanvangssalaris van een rijksveldwachter? Dit zijn zo de vragen, wanneer men betrokken wordt in een spelletje hersengymnastiek zelfs al gebeurt dit terwijl men boven de Arabische woestijn vliegt, op weg naar Basrah, op een hoogte van 6000 meter en met een snelheid van 400 km per uur. De moderne mens heeft nu eenmaal gezicht van de Golf van Napels. afwisseling. Vanmorgen stegen we om 8 uur op van het vliegveld Faroek bij Cairo, kruisten wat later bo- van het Suezkanaal, juist waar hef verbinding vormt tussen Rode Zee Bittermeer en waren toen middenin de eindeloze woestijnen, een gebied, waar bedoeïnenstammen hun ganse leven slij ten, waar het oude volk van Israël het wel veertig jaren heeft moeten uithou den. maar waar de Westerse mens blijk baar na enkele uren niet kan buiten. een spelletje hersengymnastiek. En we hebben het nog met animo gespeeld ook. Zulk een woestijn is overigens in elk geval hoog uit de lucht nog inte- ant genoeg, al was het alleen maar de kleurschakeringen van geel tot bruin met alle mogelijke overgangen en dan onderbroken door heuvel- en b(rrg-Sngroepen, zoals van het Sinaïcomplex. Van mensen en kamelen ain zulk een hoogte natuurlijk niets .e Hoogstens ontdekt men nu en dan kleine nederzetting, als het ware ver loren in deze schier eindeloze horizonten an zand en nog eens zand. Trouwens, gisteren vlogen we over Italië en kropen van Noord tot Zuid heel de laars af, maar hebben geen Italiaan gezien. Niet dat ze in de schuilkelders gekropen waren, maar de hoogte maakte het bespeuren van elk levend wezen on mogelijk. Italië was er overigens niet minder mooi om, uitgestrekt als het daar lag als één grote maquette. Alleen het Bedevaart naar Matthaus-Passion ten einde „En is opgestaan" vervangt het „Zie de mens" De jaarlijkse bedevaart naar Bach's Matthaus Passion is weer ten einde. Morgen zingen we niet meer het „Wir setzen uns mit tranen nieder", want morgen is het Pasen, het grote feest van de opstanding. Dan zijn we niet meer, zoals Bach's Matthans Passion, treurig gestemd over een dode Christus, maar vieren we de if van de nlt de dood herrezen Christus. Dan wordt de tragiek van het „Ecce overstemd door de glorie van het „Et resurrexit" en eerst dan ontdekken we de betekenis van dit Hoogfeest naar de Schrift. In de afgelopen dagen zijn we echter bepaald bij Gethsemané en Golgotha, heb- ve ervaren, wat het zeggen wil „Aus „Liebe will mein Heiland sterben" en hebben we meegezongen met het „O Mensch bewein dein' Sünde gross". We hebben dit met Bach meegeleefd, Don- deravond in de Nieuwe Kerk te Delft en gisteren in de Grote Kerk te Naarden. In deze uitvoeringen is zeker verschil aan wijzen, verschil in de wijze van uitvoe ring. In Delft gaf Eduard Flipse met het Rott. Philh. Koor meer dramatische be wogenheid dan Anthon van der Horst met de Ned. Bachvereniging in Naarden. Deze dramatiek was echter bij Flipse soms te sterk, vooral in de koralen, waarin de geest dezer muziek door de al te effect rijke crescendi enig geweld werd aange daan. In dit opzicht was de klassieke inter pretatie van Anthon van der Horst meer binnen gekeerd. Maar toch was er overtuiging in Delft, de koren wer den met meer overtuiging en met grotere suggestieve kracht gezongen. Een zekere rm van dramatiek is niet te ontkennen Bach's muziek; let b.v. maar eens op de behandeling van de recitatieven. Dit werd dan ook door Henk Noort, die we na de uitvoering in Delft onze grootste recitatiefzanger willen noemen, beter be seft dan door Jan Schipper in Naarden, wiens stem gisteren wel wat klein was. In de Christus-partij heeft Bach een zeld zame sereniteit gelegd, die gisteren door Max Kloos met zijn pathetiek in het ge heel niet werd aangevoeld, doch in Delft door Theo Baylé meesterlijk werd ge realiseerd De sopraan-solisten Corry Bijster (Delft) en Jo Vincent (Naarden) deden in goede kwaliteiten niet voor elkaar onder. Annie Hermes gaf in Naar den een sublieme weergave van de alt partij, doch over de stemkwaliteiten van Leny Heere-Henning in Delft kunnen we niet in elk opzicht roemen. Deze stem heeft een te sterk vibrato om te kunnen ontroeren. Laurens Bogtman gaf in Naa: der, in de baJ^aria's wel het hoogtepunt. Deze vertolkïrtlg geheel uit het hoofd was zo diep-muzikaal en zo vol over gave. dat zij nieV vergeten zal worden. De andere bassen Jps Burcksen in Delft en Bram van Luyn en Peter de Vos Naarden gaven veel te waarderen, ev< als de verschillende instrumentale solis ten en het Rott. Philh.- en het Res. Or kest. De vervanging in Naarden van het clavecymbel door een tweede orgel is historisch gezien zeker toe te juichen, maar dan ook een consequente doorvoe ring der Bach-renaissance in de andere instrumenten en in het aantal uitvoeren den. In dit opzicht is Hans Brandts Buys in Arnhem reeds verder. Bij elkaar uitvoeringen, die zeker belangrijk w maar waarvan we uiteindelijk toch de voorkeur geven aan die in Naarden, om dat hier een groter accent lag op het ker kelijk karakter van de Matth Passion. En dal is zeer belangrijk, omdat er dan der gevaar voor een Passion-cultuur komt. Zo'n cultuur zou het failliet de mensheid betekenen, de mensheid, die wel graag medelijden wil hebben met de s-Christus, maar niet de verlossende daad van de opstanding, terwflle van zichzelf, ziet. Eerst dan kan het waar achtig Pasen worden. Corn. Basoski. Officiële propaganda voor dienst weigering? „Is het de minister bekend, dat in het dienstwei'geraarskamp „Vledder" geïnter neerde personen brieven verzenden in enveloppen met het opschrift „Daar is geen uitweg tenzij door waarheid en ge weldloosheid: Dienstweigeraarskamp Vledd-er"?" Deze,.vraag stelde het Twee de-Kamerlid Stapelkamp aan minister Fiévez. Voorts vroeg hij, door wie deze enveloppen worden beschikbaar gesteld, of de minister een dergelijke propaganda ongewenst -Vindit en \yat Z.Exc tegen wil doen. Een hele stad gaat J Paasfeest vieren Alleluja de blijde toon99 klinkt door Ootmarsum Het wordt afgezaagd, in ieder Paas- nummer te schrijven over de Paasgebrui- ken, die in verschillende delen van het land nog bestaan, maar één geschiede nis moet ik U toch nog vertellen. Het is die van de geestelijke opstandingsliede ren, zoals ze in Denekamp en Ootmar sum. beide in het Overijsselse, gezongen Dat Christus opstond i 's Morgen vroeg om deze tijd Tot heil der ganse Christenheid, Alleluja, alleluja, laat zingen. het Denekampse Het is het begin Paaslied. Een beurtzang het spel der kruisverheffing, dat aanvan kelijk in de kerken werd gespeeld, kwam het als zodanig voor. Dit Denekampse Paaslied moet men als een der alleroudste hymnen be schouwen, die er bestaan. Het is uit de twaalfde eeuw. Van een dergelijke oorsprong is ook het Paaslied dat in deze dagen alom rond en in Ootmarsum te horen is. Dat wordt niet alleen gezongen tijdens het beroemde „vlöggeln", het in één lange mensenketen door Ootmarsum trekken, dwars door boerderijen, huizen, café's, straten en pleinen, maar óók bij de voorbereidingen tot het Paasfeest, het halen van het Paashout en het bou wen van de Paasvuurstapel. Van Paas zaterdag tot Paasmaandag is bet vrijwel niet van de lucht De tekst luidt: „Alleluja, de blijde toon Alleluja. Wordt nu gezongen zat en schoon Alleluja, alleluja." Het is niet zo, dat dit alles in Ootmar- ïm maar zo spontaan ontstaat. Er is ;n commissie van voorbereiding, staande uit zes jonge geboren en getogen Ootmarsumers, die men de „Paosrkerls" Ieder jaar vernieuwt de commissie zich, door het aftreden van twee oude en het opnemen van twee nieuwe leden Bedanken voor de commissie is tegen de adat. Soms zijn er gegronde bezwaren, die de commissie onderschrijven kan Dan moet de-bedanker-voor-de-eer f3 betalen. Gedurende de vasten worden de uitgekozen jongelieden geïnstalleerd op Goede Vrijdag krijgen zij hun structies. De eerste Zondag in de vasten trekken commissieleden er reeds op uit om Paashout te kopen. De volgende Zon dag bezichtigt de voltallige c het uitgezochte hout. Op Palmzondag treft men de laatste voorbereidingen. De Ootmarsumse boeren, die sinds jaar dag het stro leveren om het Paasvuur aan te steken worden bezocht. Nooit weigeren zij het verzoek, maar altijd moet het tot de boeren gericht worden. Gelijktijdig bezoekt men de drie voer lui, die het Paashout zullen moeten rij den. Twee gulden ontvangen de voer lieden elk en zij hebben op Paasmaandag in een Ootmarsumse herberg drinken. Zondag na Pasen vindt de slotacte plaats, als de Paoskerls de voerleden met hun vrouwen en de eigenaar Paaskamp. waar het paasvuur brandde, uitnodigen, om het hun een „moalken' te gebruiken. Maar daartussen in ligt de Paaszater dagochtend. als de stadsomroeper de be volking aanspoort, te één uur op de markt te zyn. om mee te rijden met de houthalers. De voerlieden zetten de nabijheid de Vesuvius, was al treffend genoeg Het ontbreekt op een luchtreis naar Lndiië niet aan variatie. Maar voor mijn besef was tot nu toe althans indrukwekkend de vlucht over de Zwitserse Alpen, een machtig schouw toneel va-n oprijzende bergen onder dicht sneeuwdek, met daartussenin de het onvergelijkelijke blauw. zijn we op weg naar Karacni- Het is al donker, de dagen korten, want vliegen naar het Oosten en op alle pleisterplaatsen moet de klok een uur meer worden vooruitgezet De avond snel gevallen en in het vliegtuig, zoals het daar voortsnelt, brandt gezellig aet lich, Spoedig rullen we in Karachi lan den, nadat we nog niet zo heel lang gele de schemering de massale bergge vaarten hebben gezien van Centraal-Azië. Spoorlijn naar Ur der Chaldeëen...- Basrah ligt nu alweer enkele uren ach- t ons. Het betekende het welkome eind punt van onze tocht over de Arabische woestijnen, een mooie plaats in de nabij heid van de Perzische Golf. We hebben uurtje onder de dadelpalmen ge Daar kan de lamp niet scheef meer hangen Een van de weinige gemeenten in ons land, waar nog nooit electrisch licht heeft gebrand is Engelen, onder "s-Hertogeribosch. Binnen enkele maanden echter zal aan de lange, trouwe dienst van de petroleumlamp een einde komen. Er wordt nu n.l. een hoogspanningskabel aangelegd, zodat ook dit dorpje eindelijk van electnsohe verlichting wordt voor zien. Voor het eerst in de historie kunnen dan de huismoeders van En gelen een stofzuiger in haar huis la ten loeien De vlöggelaars in Ootmarsum, die hand in hand door de stad wande len, terwijl zij zingen „Alleluja de blijde toon" Alleluja in, dat iedereen overneemt en onder het zingen van dat lied rijdt men uit, pakt het hout op de wagen, rijdt terug en laadt het op de Paaskamp af. Dan beginnen, onder het Gloria van de mis de Paasklokken te luiden en gaan de Paoskerls bij de pastoor op bezoek om hem te vragen de Zondagse vespers in verband met het vlöggeln te ver vroegen- En dan wordt het Paaszondagochtend. Voor dag en dauw moet het paasvuur, weer zingend, worden opgebouwd en door het stadje hoort men de boeren jongens al zingen „Dat het nu feest Pasen is." Is de houtmijt verrezen, dan kan een ander merkwaardig Paasgebruik aanschouwen, n.l. het rongaan van Paaswekkers. Het zijn de ongetrouwde mannen uit het stadje, die met de oude Paasroep: ..Sta op jong en oud, dient God de Here!" door Ootmarsum trekken.. En dan gaan de klokken luiden en is het pas echt Paasfeest in Ootmarsum. waar men in de kerk dat andere oudr Paaslied zingt: Christus Is opgestanden Al van de Joden haar handen Dus willen wü allen nu vroltjk r(Jn Christus zal onze verlosser zyn. Alleluja.' H. Greven. wandeld aam de oevers van de Tigris en hebben genoten van de heerlijke tempe- r. Het kam warm zijn in Basrah. het is nog vroeg in het jaar en bo vendien wist de „Iraq Times" van van daag me te vertellen, dat de tem-peratuur ..beneden normaal" is. Zo konden we een uitnemende, zij het al te korte indruk op- deen van deze streek, waarin de baker der mensheid, het paradijs, moeten hebben gelegen en waarvan de- spoorlijn loopt, naar Bagdad weliswaar, maar ook Ur der Chaldeeën Dat was dus het treintje, dat we diep onder ons in de barre woestijn zagen voortkruipen. Aan de oevers van de Ti-gris zagen we vrome Mohammedanen onverschillig toekijkende vreemdelingen knielen met het gelaat naar Mekka. Doch ons oponthoud in Basrah slechts kort zijn en even later ronkten de motoren en snelden we verder in Ooste lijke richting, op weg naar Karachi Doch eerst zagen we nog diep onder ons de boortorens van de olievelden en de tank» langs de Tigris, als om ons eraan te her inneren. dat deze streek, die zoveel denken'geeft aan wie zijn Bijbel k ook een belangrijke plaats inneemt in de moderne wereld der volken. Hollandse tulpen In Karachi! Intussen naderen we het volgende doel van onze reis. Uit een licht gesuis in de oren maak ik op, dat we hoogte gaan ver- Liezen en dat we dalen. Karachi is in de buurt en daar zien we inderdaad reeds de lichtjes van de stad. Straks stappen in de lome warmte van de avond op deze nieuwe vreemde bodem en wachten andere indrukken. Voor Karachi zullen dat niet meer kunnen zijn dan <±ie vriendelijke ontvangst in het K.L.M.- hotel, met draaiende ventilatoren en de tafels- Hollandse tulpen. Binnen enkele uren om precies zijn: vannacht te 2.15 uur gaan we weer de lucht in. naar Calcutta, dan Bangkok en tenslotteBatavia, he* voorlopige eindpunt van de tocht. OOK COMMUNISTISCH RUMOER IN ZAANDAM Ook Zaandam beleefde dezer dagen een rumoerige raadszitting, toen B. W weigerden, een communist te benoe men in een commissie voor het Nijver heidsonderwijs. Drie of vier sprekers voerden tegelijk het woord Buiten gen communisten de internationale klonken kreten als: „Rood Zaandam moet rood blijven!" Begint van de R'damse E.V.C. de victorie? Met slechts twee stemmen tegen heeft de Rotterdamse EVC het beleid van het bestuur om zich van de C.P.N. te distan- ciëren goedgekeurd. De vergadering deed een beroep op alle EVC-afdelingen in het land om zich C.PN. af te wenden heeft de Centrale tweede EVC-afdeling die niet afkerig is v inmenging. (SnijTf zat op fce $teeti. Er zijn enkele theologen o.a. pro fessor Maarten van Rhijn die in veel verhalen en uitspraken van Jezus ironie menen op te merken. Ik ben er niet zeker van dat ze hierin soms te ver gaan, maar ik geloof dat er een stuk ironie ligt in de meedeling van deze tekst dat een engel de steen van Jezus' graf af wentelde en er toen op ging zitten. Stel u het geval maar duidelijk voor ogen. Daar staat een engel voor het gesloten graf. Wat heeft hij toen gedaan? Ik weet het niet. Sprak hij misschien een woord als een com mando tot de steen? Raakte hij de steen met zijn hand even aan? Was blik op de steen al voldoende hem in beweging te brengen? Ik weet het niet. Misschien heeft hij wel heel gewoon als een arbeider met zijn handen de steen aangegre pen en hem opzij geschoven. In ieder geval duurt het niet lang of de steen ligt plot op de grond. En dan? Dan gaat de engel er op zitten. Ik kan niet nalaten te glimlachen als ik zoiets lees. Want die steen was het gewaande symbool van veilig heid voor Pilatus. Achter die steen de gehate Nazarener voor Zijn opstand en volksverleiding moeten boeten. De steen van Jezus' graf symboliseerde voor al Zijn vijanden een stuk van de triomf die ze be haald hadden over Hem. En zie, daar ligt nu heel dat symbool van hun macht op de grond. En de engel Zoals men weet EVC-leiding een te R'dam opgericht, an communistische PAASVERRASSING VOOR SMOKKELAAR. De Enschedese smokkelaar Theo die door de Almelose rechtbank tot 6 jaar was veroordeeld wegens het schie ten op en verwonden van een Duitse douanebeambte, is dor het Arnhemse Hf, nadat deze zaak 4 maal door dit Hof be handeld was, vrijgesproken en direct op vrije voeten gesteld. Paas-eitjes gewogen en te licht bevonden Een Rijswijkse eiergrossier, die eieren van klasse II voor de prijs van klasse I verkocht, is door de prijsbeheersbng in verzekering gesteld en bekeurd. Zijn leverancier, een „verzamelaar" te Weert, bleek de eieren opzettelijk van een keerd stempel te hebben voorzien tegen de hoogste prijs te hebben afge- Toen de prijzenmannen bezig waren de eitjes na te wegen, moesten zij er 1585 van de 5000 wegens onderwicht in beslag nemen Ook tegen de verzamelaar wordt een vervolging ingesteld De Ned. Staalgieterijen v/h de Munck Keizer te Utrecht bestaan 30 Mrt. 40 jaar Met het 1500 man sterke perso neel wordt dit feit Zaterdag a. s. in zit er op! Ik heb professor A H. de Hartog eens een onvhrgetelijke preek horen houden over de tekst „Hij zal zitten eeuwigheid." Toen hij in het vuur van zijn rede was, hield hij ineens op en ging tot grote verbazing van de hoorders in de stoel op de preek stoel zitten. Na een paar seconden stond h\j op en vroeg: „Mensen, be grijpen jullie nu wat .fitten" is. Als God jzit" betekent dat, dat Hij alles onder Zich heeft. Alle mach ten, tronen, vijanden heeft Hij on der zich. Hij zit als Koning in eeuwigheid. Zo zit de engel op de steen op die blijde Paasmorgen. 't Ligt alles on der Christus, van Wie deze engel een dienaar is. 't Is alles door Hem overwonnen. Alles wat zich zo her zette tegen Zijn gang door de we reld. Alles wat Hem klein dacht te krijgen en zelf dacht zo groot te kunnen worden. Het is overwonnen en zolang Hij dat zelf nog niet kan laten blijken voor het oog van de mensen, laat Hij de engel maar vast Z'n plaats innemen „De engel zat op de steen." Hij moet als Koning heersen totdat Hij al z'n vijanden aan Zijn voeten zal hebben gelegd. Het is heerlijk zo'n sterk geluid op Pasen te mogen horen. In de Lijdensweken lopen wij altijd ge vaar de heerlijkheid te vergeten waarop alles voor Christus uitlopen moest. Maar dan komt Pasen en brengt er ons weer vlak bij want het zegt: Alle dingen zullen Hem eens onderworpen worden. Over heden? Ze zullen onder Hem ko men. Machten? Ze rullen Hem die nen. Tronen? Ze zullen worden afge broken. Heerschappijen? Ze zullen worden teniet gedaan. Alles wat hard was als een steen. Alles wat zich verzette. Alles tuat niel meegaf de grote beweging van Zijn ko mend Koninkrijk, komt onder Zijn macht te liggen. Er mag niets van over blijven. Overblijven mag alleen 's Vaders eer, 's Vaders naam. 's Va ders heerlijkheid. En omdat Hij zal zitten tot in eeuwigheid laat Hij de engel maar vast op de Paasmorgen op de steen zitten. zullen ons hierover alleen kunnen verheugen als wij zelf van vijanden vrienden van Christus ge worden zijn. die door Hem werden <erwonnen. In dat geval ligt er niets vreselijks in de steen waarop de engel zat. maar wordt het één stuk Evangelie. Want dan geloven we dat Hij Zijn orertrinning uoor Zijn Gemeente behaald heeft en dat Hij haar in Zijn triomf doet delen. Ja, dan durven we gelonen, trat we niet eens zo prettig vinden om te zeggen, maar tuaarin toch meer heerlijkheid moet liggen danwij ons nu kunnen voorstellen, dat er een dag komt waarin we met Hem zullen zitten, in Zijn troon. De aarde beneden ons. Jezus Christus naast ons. En wij in de heerlijkheid die geen oog heeft gezien. Dat is het einde. Daar gaat het heen. Hij moet als Koning heersen. 'M-Gravtnhagt A. G. Barkey Wolf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3