SCHUDT uw LEVER WAKKER De Ver VAN NELLE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 24 MAART 194k De Prot.-Chr, en de gemeentepolitiek Mr dr Knol causeerde In de „Turk" vergaderde gisteren de anti-rev. kiesvereniging „Nederland en Oranje" o.Lv. de heer Chr. van den Heu vel. Nadat de groslijst voor de candi- daatstelling Tweede Kamer was bespro ken (na botsing der meningen werd met meerderheid van stemmen, prof. Ger- brandy voorgedragen), causeerde de heer mr dr H. D. M. Knol over de gemeente politiek. Uiteraard was het spr. slechts moge lijk. enige grepen te doen uit de ge meentelijke politiek sinds September 1948, meer in het bijzonder de houding der Prot.-Chr. fractie. Na opgemerkt te hebben, dat ook het gezag is opgenomen in het grote heils werk Gods, memoreerde spr., dat de fractie het al direct aan de stok kreeg met de communisten. De fractie-voor zitter gaf hun een les omtrent de demo cratische beginselen. In het bijzonder bij diet onderwijs komt dikwijls hét principe tot uiting (Leids Studiefonds, bijzondere bewaar scholen, R.K. ambachtsschool, etc.). Wat de afdeling fabricage betreft: de Leidse smalfilmpjes Het ligt in de bedoeling van de Ver, „Oud-Leiden", in September a.s. enige smalfilmpjes van historische instellingen en folkloristische gebeurtenissen in Lei den e.o. te vertonen. Zij, die reeds een dergelijk filmpje hebben vervaardigd of bereid zijn op te nemen, kunnen zich schriftelijk in verbinding stellen met de heer A. Bicker Caarten. Nieuwsteeg 13 Onderwerpen, die zich lenen voor ver toning, zijn o.a. het brengen van boter en kaas per brik naar de Waag. het bedrijf aldaar, handje-plak op de Veemarkt, straattoneeltjes bij 3-October-feestvierin gen, de Leidse peuëraar, ringstekery met paard en tilbury, paardenmarkt te Voor schoten en Valkenburg, windmolens in bedrijf. Katwijker volksleven, de oude Katwijker schelpenkar, voetboogschieten bij de St Jorisdoelen. te Noordwijk, be vrijdingsfeesten enz. Indrukwekkende passiedienst in de Zuiderkerk Ds J. Weggemans van Hilversnm sprak Gisteravond werd In de Zuiderkerk een Passie-bijeenkomst gehouden. Ds J Weggemans, Geref. predikant te Hilver sum, hield een korte overdenking. Er is, aldus spr.. een geslacht opgegroeid, dat eigenlijk van niets anders gehoord heeft dan van ellende. Dit drukt op het leven een stempel. Idealen worden stukgesla gen en er is practisch geen beschutting meer. Wij leven in een wereld, di§ ons afstoot en wegwerpt. Wij staan voor een gapende afgrond en velen leven in de angst en in de leegte. De nood van onze tijd oen onze j»ugd is verschrikkelijk. In dit alles openbaart zich de macht van de zonde. Diep-onge- lukkig is, dat de mensen zich niet keren tot God, ook niet in deze benarde om standigheden. Met nadruk wees ds Weg- gemens er op, dat het mensenleven moet staan in het teken van het offer- Het woord „offer" blijït voor ons een aan stoot. Jezus Ghristus heeft ook angst gekend Hij heeft geleden. Éij moest betalen voor het onzinnige leven, dat wij er op na houden. Het was moedig, dat Jezus de zonde wilde dragen. Spr. wees er voorts op, dat wij allen moed hebben door het geloof. Christus, die de dood heeft over wonnen, komt eens weSer op de wolken des hemels. In het geloof moeten wij ons leven aan Hem geven. Dan weten wij. dat het in goede handen is. Dan is het behouden. In deze indrukwekkende dienst ver leenden medewerking: Dicksy vah Beu- sekom, declamatie. Deka Wielinga, cello, Gerrit Wielinga, begeleiding, Wim v. d Brink Jr. orgel, en het Geref. kerkkoor 0. 1. v. de heer Smink. Allen voerden het werk goed uit. Tot slot zong men ge meenschappelijk Gezang 45: „Mijn Ver losser hangt aan 't Kruis." „Gezinszorg" heiegde vrouwenmiddag Ernstig woord van ds D. Kuilman Glsteiroiddag belegde de commissie voor de bijzondere Kerkelijke gealns- zorg der Ned. Herv. Gemeente een vtou- wenbijeenkomst in het wijkgebouw ,.Le- vendaal". Ds D. Kuilman, Ned. Herv. predikant, hield een korte overdenking n. a. v. Luc. 23 28—31- Spr wees op de stille week. waarin wij denken aan het lijden en sterven van Jezus Christus. Het leven is zo druk, dat er weinig menseh zijn, die er een paar uur van af nemen om stil voor zichzelf enkele hoofdstuk ken uit de Bijbel te lezen. Iets heerlijks zou er in ons hart komen, als we de din gen van het leven eens even lieten rus ten, aldus spreker. Er zijn in de lijdensgeschiedenis aller lei figuren aan te wijzen, die het Jeztls zwaar hebben gemaakt. Maar er wordt eveneens verteld van een man, die iets voor de HeilJnd heeft gedaan: Simon van Cyrene, die het kruis naar Golgotha droeg. Er liepen ook vrouwen achter Jezus, die zich op re borst sloegen en klaagden. Zij betoonden medelijden. Jezus, die zich op de borst sloegen en hard geweest: Weent niet over mij Christus was vervuld met diep medelij den tegenover ons. Hij heeft de vrouwen de ogen willen openen en haar laten zien, dat oók zij verantwoordelijk waren voor hetgeen met Hem geschiedde. Jezus wandelt op 't ogenblik niet meer onder ons. Is dat waar? O, we zien Hem niet. Maar Hij leeft! Hij gaat onder ons rond- en klopt bij ons aan- Jezus Chris tus is altijd Dezelfde. Het koor van „Gezinszorg" bracht 1. v. dr J. Riemens enige liederen ten gefcore. Verder werd het programma af- gewiseld met muziek. In de pauze kre gen de vrouwen wat te drinken. fractie heeft het geluk, twee bij uitstek deskundigen in haar midden te hebben. De woningbouw vraagt veel meer aan dacht. Met diverse sociale maatregelen werd instemming betuigd. Bij de laatste be groting brak een der fractieleden eep het verplegend personeel der gestichten. Het spreekt vanzelf, dat mr dr Knol als deskundige enige tijd stil stond bij de 'gemeentefinanciën. Die financiën moeten gezond zijn. Spr. ging op ver schillende punten wat dieper in. daarbij richtlijnen aangevend. De belastingen op het inkomen achtte spr. reeds te boog opgevoerd. Herbaalde malen werd door de frac tie stelling genomen tegen de aan tasting door de Regering van de ge meentelijke autonomie en in verband daarmede de tendens van de hogere Instanties tot centralisatie. Soms mocht selfs een door de raad ge nomen besluit' niet worden uitge voerd. Dat la onduldbaar. Eén keer werd selfa als argument gebruikt: „Volgens de mening van de Minister". Het onjuiste daarvan behoeft, aldus spr. niet verder te worden aangetoond. Al leen wanneer een besluit strijdig is met de Grondwet of de Wet is aantasting mogelijk. Maar dan behoort de normale weg te worden gevolgd, opdat de ge meente haar volle recht krijgt. Deze kwestie trekt in onze kringen grote be langstelling, omdat het onze beginselen raakt, aldus spreker. Na de houding ten aanzien van de annexatie, het z.g.n. medezeggenschap, de kapitaalvorming en andere zaken te heb ben weergegeven, nam spr. ten slotte stelling tegen de verheerlijking van de geleide economie. Spr. wees op de on juiste benaming „kapitalisme" en de juiste tegenstelling: markt-economie en commando-economie; op het feit, dat alle staten, die de vrije economie op een zeker ogenblik overboord wierpen, dit slechts konden doen door zich te baseren op de prijzeie, gevormd in de vrije econo mische markt: op het allerbelangrijkste, nl. dat de commando-economie een economische dictatuur in het leven roept, die absoluut moet uitlopen op een poli tieke dictatuur. Aan het einde van zijn betoog uitte spr. de dankbaarheid aan Hem. Die in staat stelde, al ia het menigmaal in zwakheid. Hem en Christus, te mogen dienen. Na een korte pauze beantwoord de mr dr Knol nog verschillende vragen Wijdingsdienst in de Kooikapel Morgenavond 8 uur, zal in de Kooi kapel der Ned. Herv, Gemeente, een wy- dlngsdlenst worden gehouden. Ds P W. Spruyt en de heer Joh. de Groot zullen spreken, resp. over het onderwerp: „Bar- Abbas" en „De boetvaardige moorde naar" Aan deze*dienst zullen verder medewerking verlenen: mevr. Rensink Zaalberg; zang, de heer J. Wijnbeek^ de- kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een* liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet hel bederft. U raakl verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S EVERPILLETJES i die liter gal op te wekken en uw spijs- irtering en stoelgang op natuurlijke wijze Staalbaard ugtbtl: Hoe gemakkelijk is het, altijd keurig glad-geschoren te zijn met Philips „PHILISHAVB? En Uw bandelaar zal bet U bewijzen, wanneer U even een demonstratie vraagt met De heer R. Slok sprak voor „Unitas" Verschillende actuele vraagstukken De Ned. Chr. Bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrijven „Unitas", afd Leiden, belegde,gisteravond in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen een bijzondere ledenvergadering. Op de jaar vergadering van 25 Febr. J.L waren er □aar aanleiding van een causerie van de hoofdbestuurder, de heer R. Slok, ver schillende vragen naar voren gekomen, die gisteren door dezelfde spr. werden behandeld. Spr. zag In het bij de Staten-Generaal Ingediende voorontwerp Inzake de werk loosheidverzekering en wachtgeldregeling geen bezwaar en was van mening, dat dit aangenomen zal worden. In tegen stelling met vroeger kan men nu sparen voor het geval, dat men zonder werk zou komen. En werkgever èn werknemer leggen bij aanneming van het ontwerp althans 2 van het loon opzij. De uitvoering van het werkloosheidsfonds komt dan in handen van de Rljksarbeids- bureaux, die "van de wachtgeldregeling in handen van een bestuur. Gedurende 13 weken zal de werknemer bij werkloos heid verzekerd zijn van een uitkering, die voor gehuwden en kostwinners 80 voor ongehuwden boven 18 jaar 70 en beneden de 18 jaar 60 van het genoten loon zal bedragen. Zeer in het kort ging spr, hierna in op het loonplafond, het pensioenfonds en de vacantieregeling (z.g. snipperdagen). Er werden nog verschillende vragen ge steld. De voorzitter van de afdeling, de heer F. Favier, leidde deze bijeenkomst. Officiële Publicatie Inzameling huisvuil. Op de Goede Vrijdag en de 2e Paas dag zal geen huisvuil worden ingeza- Men gelieve op die dagen geen em- ers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Vrijdag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Zaterdag 27 Maart e.k. en uit die perce len, welke gewoonlijk op Maandag wor den bediend, op Dinsdag 30 Maart e-k. De Directeur Gem. Relniglngs- en Ontsmettingadienst. KYN OLOGENVERENIGIN G „RIJNLAND" In „De Harmonie" werd gisteravond de alg. ledenvergadering gehouden van de Kynologenvereniging „Rijnland". Uit de verslagen bleek, dat het ledental zeer aanzienlijk Is toegenomen en er een ba tig saldo in kas is van f 180,10, Een der leden bracht het bestuur dank voor de keurige organisatie van de clubmatdh De heer G. Smits vertoonde een Bogena- 5 mln.-film van de clubmatch, die grote vrolijkheid teweeg bradht, Nadat nog een film van de recente winner-tentoonstel ling te Amsterdam was vertoond, sloot de vooratter, dr ir P. C Lindenberg, deze geslaagde, avond. Veertig jaar bij Sijthoff Op Dinsdag 6 April a.s. hoopt de heer P. de Bruin de dag te herdenken tvaarop hij 40 jaar geleden bij de firma A. W. Sijthoff's Uitg.-Mij in dienst trad. TUSSEN WALSROLLEN BEKNELD GERAAKT In de afgelopen nacht is de 54-j. A. O. bij werkzaamheden in de fabriek m Zaalberg aan de Vestestraat, m< rechterhand bekneld geraakt tusse: walsrollen van een sorteermachme. Met vrij ernstige verwondingen werd hij door de E.H.D. naar het Ac ad. Ziekenhuis overgebracht. Grootse plannen op gebied der speeltuinen Buurthuizen een .essentieel onderdeel van het programma Er zijn in onze stad 18 buurtverérilgin-| bijv kan dit moeilijkheden opleveren. m en 7 speeltuinen (w,o 3 speelweiden) Men heeft daarom besloten, de aangren- De buurtvereniging heeft tot 'doel het zende buurten, die nog geen vereniging maatschappelijk en cultureel werk onder bezitten, te animeren comité's te de volwaseenen ter hand te nemen, hecht- gemeenschappen te Vormen, terwijl de' speeltuin er is om de jeugd van de straat i houden en haar te laten spelen op een plaats, waar veiligheid en controle ge garandeerd zijn. De samenwerking tus sen de Leidse federatie van buurtvereni gingen en de Leidse bond van speeltuin verenigingen is goed te noemen.' Het feu, dat de heer M. I. Smit, met wie we een onderhoud hadden, voorzitter is van net eerste en tweede voorzitter Is van het tweede lichaam, zij hiervoor een vol doende bewijs. Heeft het werk na de bevrijding een belangrijke vlucht genomen, toch is het aantal buurtverenigingen en speeltuinen niet toereikend om de gehele stad te kunnen bestrijken Ten aanzien van de viering van het a.s. regeringsjubileum Jaag die Rheumatiek uit Uw lichaam Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts - iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtigè werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ae die dan niet geven met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, flef en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele werold verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (I.M Ook het speeltuinwerk eist de no dige uitbreiding. Een groots plan 16 nu gerezen, dat o.m. het volgende omvat: Leiden zal zo spoedig moge lijk de beschikking moeten hebben over 15 goed-geoutilleerde speelter reinen. Het ligt in het voornemen, by elke speeltuin een buurthuis te plaat sen met zalen, waar de kinderen des winters, na schooltijd, hun vrije tijd nuttig kunnen besteden. Volwassenen zullen 's avonds voor het houden van vergaderingen de zalen kunnen ge bruiken. In het plan wordt ook naar voren ge bracht, dat het wenselijk is. dat in net buurthuis een doktetx en een wijkver pleegster zitting hebben. Tevens zal er een eenvoudige badgelegenheid mo zyn. In de stad zal, volgens het plan, groot gebouw ontstaan, waarin krachten geconcentreerd kunnen worden Er zal voorta een stichting in het leven worden geroepen, die de gebouwen in stand zal houden en zal exploiteren. Deze stichting zal t-z.t overgaan tot het slui ten van een lening, van welk geld de bouw e.d. zal bekostigen. Men pro- been de garant/ie van de overheid te krijgen. Het is te begrijpen, dat er wel enige ;i)d zal verlopen, voordat dit ongetwijfeld omvangrijke plan is verwezenlijkt. De uitvoering zal Immers op grote moeilijk heden stuiten. Wy denken b.v. aan net benodigde materiaal. Maar.de plan nen zijn er en zodra zich gunstige om standigheden voordoen, zal men niets na laten om de uitvoering ervan te bespoe digen. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Zilveren jubileum T. v. d. Linden. Iet was gisteren 25 jaar. dat de heer v. d. Linden, verf arbeider, bij de fa De Graaff en Baas aan de Gouwsluise- weg in dienst was. 's Morgens had een hartelijke huldiging plaats. Eerst werd gesproken door de heer Baas, die ali blijk van waardering een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het per soneel en de vertegenwoordigers sprak de heer H. Meyer vriendelijke woorden bood een fruitmand aan. De jubilaris dankte voor deze huldiging. Thuis mocht hij nog velen ontvangen. Derde lustrum van „Lentebloesem". De Geref. mei s-j es vereniging „Lente bloesem" herdacht gisteravond haar 15- Jarig bestaan. De kerk aan de De Ruy- terstraa-t was vrijwel bezet. Een geva rieerd programma werd afgewerkt: een Paa9declaimatorium met inleiding, ver toning van een film van de Bond voor Geref Jeugdorganisaties, zang en spe] enz. De heer Begem arm vertolkte de dankbaarheid van de ouders voor het uit stekende werk, dat op deze vereniging was verricht. Hij sprak woorden van waardering tot de leidster, dde 15 jaar de „Lentebloesem" leiding gaf. Niwin-actie. De plaatselijke Niwin zal dezer dagen een aanvang maken met de verkoop „Mevrouw Spoor-aandelen", waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie voor het aanschaffen van radio's ii hospitalen. Kunst en Letteren „Het spel Mer Vergissingen" De Haagse Comedie „Het spel der vergissingen*, is één van Shakespeare's eerste werken (1591-92». Waarschijnlijk heeft S. het geschreven op verzoek, het voldoet geheel aan de eisen, die het toneelminnend publiek uit de tijd van Koningin Elizabeth aan een toneelstuk stelde. Er is een ingewikkelde Intrige, er wordt lustig met van alles de draak gestoken en het lyrische element ontbreekt evenmin. Tooh heeft S het Dy stuk van dit soort gelaten. Al staat dit stuk nog niet op de hoogte van zijn latere werken, de meesterhand is hier ook duidelijk reeds te zien. De be heersing der ingewikkelde situatie en de puntige dialoog tonen, dat we hier met een auteur te doen hebben, die "het sohrij- toneelwerken beheerst. De stof heeft S- ontleend aan Plautus, maar zelf geheel opnieuw bewerkt. „De Haagse Cemedie" gaf na een slechte inzet (niet alleen het spel, maar ook de verlichting was hopeloos), een vlotte, wat gechargeerde opvoering. Wij •onden het geheel, mede door de décors, een beetje revueachtLg. Shakespeare was gevoel in een te modern pakje gestoken. B. Schetsen en studies Van Egyp tische schiflters Gieteravond hield dr W D van Wyn- gaarden een lezing over dit onderwérp in het Rijksmuseum van Oudheden. In de laat6te jaren zijn te Thebe be langrijke vondsten gedaan, die nieuw licht werpen op het leven en werken der Egyptische schilders. Deze maakten gebruik van scherven van kalksteen, z.g ostraoa, om er hun schetsen en studies op te maken. Dit'helder witte materiaal leende zich daar goed voor. daar het bovendien veel goedkoper en gemakke lijker te verkrijgen was dan het kostbare papyrus. Op deze scherven werden de schetsen eerst in rode omtreklijnen aan gebracht, daarna in rwart over getrok- ;n en vele daarna nog gekleurd. Van goede activiteit getuigen deze scherven met schetsen en studies. Eens deels zijn het oefeningen van leerlingen, die zich daarop bekwaamden in het teke nen en schilderen, anderdeels zyn het producten van de phantaeie of spontane gril der schilders tijdens hun vrije uren. De, voorstellingen bieden een grote verscheidenheid; gedeeltelijk zijn zy van godsdienstige aard, maar over wegend ontleend aan het dagelijkse le ven Merkwaardig zijn vooral die, waarop dierenfabels in beeld worden gebracht zoals dat ook wel op papyri voorkomt. zuivere droppaaülle Benthuizen De raad vergaderde De Raad vergaderde gisteravond burg. J J Steenbakker Morilyon Loijsen. die in deze eerste vergadering in 1948 verschillende belangrijke gebeurtenissen uit 1947 memoreerde. o.m. de opening van de Chr kleuterschool. Het inwoner aantal bedroeg per 1 Jan. Jl. 1268, Hazersivoude-Rijndijk De zittingsdag van het distributie kantoor op a.s. Maandag komt te verval- :n i.v.m. Pasen. f Katwijk aan den Rijn Begrafenis A. van Klaveren. Gisteren had de teraardebestelling plaats van wijlen de heer A. van Klave- De overledene was een bekend zakenman. In de colleges van de Ned. Herv,Gemeente had hij jarenlang zit- ng, meer in 't bijzonder als kerkvoogd. Katwijk aan Zee Benoemd. Dé hear C. Varkevisser, directeur van de •visserijschool alhier, werd benoemd tot plaatsvervangend lid van de exai nissie stuurmansdliploma zeevissers- vaartuigen en zeeaanvaringsreglement, P. v. d. A. De afd. Katwijk van de P,v.d-A., hield een ledenvergadering. De voorzitter de heer W. Scheerens. Na enkele huis houdelijke zaken, kreeg de heer H. van der Maaden het woord, die het tijdens de oorlog door het Rode Kruis gevoerde Londense beleid aan een spreking onder- Vrouwen vergaderden. De afd. Katwijk van de Christen-Vrou wenbond hield in de Oranjezaal een ledenvergadering. De presidente mevr. Bergman—Van Tongeren. In v band met de a.s. Paasweek, werd Paasdeclamatorium uitge«oe.-d- Ds L. Rijksen geopereerd Ds t. Rijksen, predikant bij de Gere formeerde gemeente te Leiden, is gistet morgen in het Diaconessenhuis opg< men en in de middaguren aan de gal blaas geopereerd. De operatie is goed ge slaagó. Toch zal het' 3 a 4 weken durei alvorens ds Rijksen het Diaconessenhui mag verlaten en enige maanden zal h zijn ambtswerk niet kunnen verrichten De passagierslijsten van het m.s. „Wi lem Ruys" (vermoedelijke aankomst Rotterdam 2 April) en het m.s. „Kot Gede" (idem 10 April) liggen ter inzag op one bureau, Hogewoerd 103. 677 i Een Voor Pasen EEN EXTRA BOTERBON! Dan eens geprobeerd by DE LANDBOUWER Door grote omzet steeds verse tv Uitsluitend le soorten BOTER MARGARINE. zeld- schot van mannen d' zaamheid kan worden genoemd Ged. Staten hadden het uitbreidings plan goedgekeurd, evenals de begrotingen Geconcludeerd kan dus worden, dat de gemeente geen straatbe- Lasting behoeft in te voeren Dit bleek opluchting voor de Raad te zyn De gemeente is omtrent de aanschaffing in een nieuwe luidklok, nu de door de Duitsers weggevoerde klok als verloren worden beschouwd, in correspon dentie getreden Het reeds vermelde overschot f 2485,-65 aan de byz. school over 1948 werd accoord bevonden. Het grasgewas de bermen voor 1948 werd verkocht aan M, de Vrij voor f 10. De heer G. J Beumer werd eervol ontstegen als hoofd openb school wegens benoeming te Ro- zendaal, en wel per 1 Juni a.s. Ook de heer L Dekker, sinds 1 Jan 1926 ge meente-architect, werd eervol ontslagen. zuLks m.i.v. de dag waarop de gemeen schappelijke regeling volkshuisvesting en gemeentewerken, in Benthuizen, Bleis- wijk. Moerkapelle en Zevenhuizen i king treedt. Besloten werd als lid treden van het Rijnlands Borgstellines- fonds, Vooral voor de middenstand is dit van, belang. De Chr. kleuterschool. Over het verzoek van de Ver. „Een Chr. kleuterschool" tot verhoging van net door de gemeente toegekende subsidie, alsmede tot het kosteloos beschikbaar stellen van een lokaal^ voerden de heren Diephout en Van Leeuwen het wor--1 Beiden wezen op de noodzakeiykheid. subsidiebedrag te verhogen, omdat anders wel zeer moeiiyk wordt voor school, vooral omdat het huidige subsidie zeer laag is. Ondanks hun warm pleidooi weid het advies van B. en W„ om. het verzoek af te wijzen en eventueel later nog eens te overwegen, aanvaard Tegen stemden de heren Diephout en Van Leeuwen. Enkele reclames schoolgeldaanslagen werden behandeld Een financieel besluit inzake de bouw van vier woningen werd genomen. Het schetsplan voor de bouw van deze vier woningen voor de woning- bouwver. .'.Algemeen Belang" is inmid dels door Den Haag goedgekeurd Na een korte rondvraag volgde sluiting. Gemeentesecretarie De gemeentesecretarie zal Zaterdag a.s gesloten zijn. Het bureau voor de Burger, ïyke Stand is geopend van 9 tot 10 uur Hazerswoude Om hen hartelijk te ontvangen Het comité, opgericht ter huldiging van de gedemobiliseerden, kwam gisteravond bijeen, om een en ander te bespreken. Besloten werd een collecte te houden. In het comité hebben zitting voor de Band Nederland-Iridië mej. M. Lind- hout en A. Riaixler, (roor ..Pro Rege" W Tom en H. van Velde Jr. en vooi R. K. Thuisfront W. Loomans Wzn en Jac. van Nierop. Een dezer dagen hoort men nader van de plannen. In de Paasweek wordt zitting ge houden op Woensdag 31 Maart. iPAgflBSgg 46. Of zwamt due Bremenaar soms wat! Wie moet dat dan gedaan hebben? Nog enige tjjd geduld hebben ze te oefenen. Dan vindt het „slapie" van Barnstein gelegenheid tot vertellen- In de vroege morgein rijn twee opzich ters de hut binnengekomen. De ene had een dikke knots in de hand. Ze vroegen aan Barnstein, of hy zou kunifen wer ken en zo niet, hoe lang heit nog zou duren. Van werken was nafcuuriyk geen sprake. En dat andere wat kun Je daar nu van zeggen? Ze zagen zeker, dat hy erg ziek was. Toen heeft die ene er een eind aan gemaakt. Plotseling greep hy die knots en vóór de Bremenaar wist. wat er eifignlyk gebeurde, waren Barn stein de hersens ingeslagen. Hy had geen kreet kunnen uiten. Er gaat een gemompel van afkeuring en afgryzen op. En nu begrijpen ze in eens de order van de Pasja. Zo n doodzieke slaaf moet In zijn hut blijven, om daar dood geslagen te worden. Ze mogen niet meer op het veld, onder het werk ster- j ven. Hevig wordt er gemompeld, al lang leta ongekends in de groep van keran6 I Alleen de komst van de opzichter maakt ar een eind aan Doch deze morgen knalt I de zweep herhaaldelijk. Er is blijkbaar een stil, mokkend verzet tegen de hond- 1 se behandeling, Barnstein aangedaan. Rapporteren de opziohters over dingen en voorvallen, die in de groepen op de plantages voorvallen? Het lijkt er veel op. want de Turk komt de volgende mor- op inspectie, zioh byna hoofdzakelijk interesserend voor de groep van de ke* ^nige voorwaarde is, dat zy hun Chris- i. Zijn blikken zyn donker en drei gend. Zij gevoelen eens te meer, dat van deze harde man geen genade te wachten ie. 't Wordt inderdaad duidelijk, dat er steeds gerapporteerd wordt, zowel gun stige als ongunstige mededelingen. De faam van de keranf dringt tot de Turk door, waarvan het gevolg is, dat op zekere avond de hoofdopzichter in de hut van Joohem en Lamarque verechynt. Ze zyn, naar biykt, steeda yverig in het werk. „Kerans", lacht de man, En ijver moet beloond worden. Hebben zy idee, opzichter te worden? Natuurlyk zyn ze dan niet vrij, zy blyven eigendom van de Pasja, maar bewegingsvrijheid hébben zy wel, bovendien veel beter eten. 't Is ook niet uitgesloten, dat zy er op de duur financieel wel by varen. Ja, méér is mogeiyk. Zü horen er van op alaof het in Keu len dondert. Maar beiden weten onmid dellijk het antwoord: ze denken er niet aan, jawel, ze zullen met de zweep in de hand, achter hun eigen kameraden en lotgenoten gaan lopen, die opjagend, om hard te werken! Die overweging spreken ze nier uit, doch hun gelaatsuitdrukking zegt vol doende. Ze moeten er eens rustig over naden ken. zegt de hoofdopzichter, 't Is hem nog nooit overkomen, dat hy, uit naam van de Paaja, zulk een aanbod moet doen. En ze zouden wel krankzinnig zyn, in dien zy het niet met belde handen aan grepen! Aan hun niet benijdenswaardig lot wordt dan met één slag een eind gemaakt. Ze kunnen er ook wel op reke nen, dat zy over enkele jaren geheel vry man zyn. Alleen met christenhonden kan de Pasja niet samenwerken. tendom afzweren en Mohammedaan dien- De hoofdopzichter heeft geiyfc, doet Jochem uitkomen. Niet overhaast moe ten zij beslissen, Zy zullen er dius rij- peiyk over nadenken. En over enkele dagen kan op antwoord gerekend wor den. Het uitstel is voor de vorm. Ze den ken er geen moment aan, op het aanbod in te gaan. De enige voorwaarde doet trouwens de deur dicht: Mohammedaan worden! Met hun beslissing kan de hoofdopzich ter reeds de volgende dag naar de Pasja gaan: zij weigeren het aanbod te aan vaarden, tóch al, maar zeker, nu de els wordt gesteld, dat zij htm geloof hebben te verloochenen. De Turk zal wel woedend geweest zyn, wyl hun behandeling al aleohter wordit. Niettegenstaande zy, als altijd, hun uiterste best doen, regent het zweep slagen op hun blo to ruggen, die vol rode striemen komen, welke veel pijn ver oorzaken Bovendien hebben de kerans het zwaarste werk op te knappen. De ploeggenoten begrijpen niéts van een en ander. Tot tenslotte Jochem hen op de hoogte brengt. En dan stijgt het tweetal zeer in de achting. Lemarque meent, allicht niet ten on rechte. dat men wil trachten hen beiden op deze wijze murw te krijgen, het aan bod te aanvaarden Dan evenwel heeft men zich zeer vergist. Nog éénmaal, geruime tijd later, wordt het aanbod, als opzichter te worden aan gesteld, herhaald, nu door de Pasja zélf, die hen heeft vóór geroepen. Wat de Ln hen ziet, .is Jochem, en Lemarque volslagen raadsel. Verwacht hy mis schien, dat de slaven voor hèn, blanken, harder zullen werken? Intussen blijft gehandhaafd de eis, zy tot de Mohammedaanse godsdienst hebben over te gaan- Tot woede en ergernis van de Turk weigert het tweetal volstandig: (zy den ken er geen moment aan, hun Heiland te verloochenen. De behandeling, die zy daarna onder gaan, is ergerlijk, een kruis by hun kruis. Hoe houden zU het vol? Terwijl sterfte, zowel onder de oudere als onder de jongere slaven geregeld voortgang heeft, behouden zy hun gezondheid. Dat biykt ook het geval' te zijn met de oude Cornelisz, de Vlaardinger, die in een geheel ander deel van de plantage werkt. Jochem ziet hem alleen uit de verte. Hy is elke dag present. ,,'t Is genade Gods", zegt Lemarque eerbiedig. Er is een tyd geweest, dat Jochem glimlachen zo niet spotten zou' met een dergelijke uitspraak. Nu beaamt hy die van ganser harte. Zó gaat dat by een mensenkind, dat ómgezet is. (Wordt vervolgd). EEN KOPJE mr Leiderdorp Dr Bakema naar Indië. Dr H. Bakema, arts alhier, zal binnen kort naar Indië vertrekken. Anti-rev. kiesvereniging. De heer E. van Ruller is verhinderd vanavond te spreken. Thans zal de heer H. D W. van Boven uit Delft, secretaris der ARJOS, spreken over „De Engelse ziekte in ons Staatsbestel". Onze plaatsgenoot, de heer P. L. Rosdorf, adjudant-onderofficier-instruc teur der Luchtstrydkrachten, zou heden ochtend half elf op Ypenburg de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst ontvangen. Lisse De Paaswydlngsdienst, Hedenavond 8 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk een Paaswydimgsdienst ge houden,' waarin zullen spreken ds D. Veldkamp, Ned. Herv. pred. te Den Haag, en ds J, H. Sillevls Smitt, hoofd- vlootpredikant. „Excelsior" zal enige liederen ten gehore brengen. Afscheid ds J. Hadders wy vernamen,, dat ds J. Hadders voor nemens is op Zondag 2 Mei a. s. afscheid te némen van de Ned. Herv. gemeente alhier. N Voor het practyk-diploma boekhou den slaagde onze plaatsgenoot Ida Snel. Noordwijk Ledenvergadering Wilhelmlnaschool Or.der leiding van de voorzitter ds W W, Siddré vergaderdie de Ver. voor Ohr. Onderwys te Noordwyk-Binnen. De ne ren C Hordyk en P. Lindhout, resp secr. en penn., brachten verslag uit, ter- wyi ook het hoofd der school, de heer D. Feenstra, een overzicht gaf van de stand van zaken op de school Hieraan ontlenen dat het. aantal leerlingen om de 185 draait. Na 17 jaar het voorzitterschap hebben bekleed, wenste d6 Siddré thans deze functie neer te leggen De schei dende voorzitter werd hartelijk toege sproken door de heer B. Ike. die het veie goede in herinnering bracht, dat ds Siddré de school heeft gedaan, en als blijk waardering enkele boekwerken aan bood. Ook aan het adres van de heer H C. Lindhout. die 25 jaar bestuurslid was, werden bij zyn aftreden hartelijke woor den gesproken. Dc heer P Lindhout werd als bestuurslid herkozen, terwyl gekozen werden de heren J% de Monyé en C. Passchier. Na een geandmeerde rondvraag werd deze .goedbezochte Jaarvergadering door ds SIddVé met dankgebed gesloten. C. H. Kiesvereniging. De C. H. Kiesvereniging kwam gister avond o.l.v. de heer E. L. de Witt byeen. Na de gebruikeiyke verslagen was de oe- stuursverkiezing aan de orde. De heren F. H. van Spanje en E. L. de Witt den herkozen, terwyi gekozen werden de heren L. van Beelen eh J. Wils. De heer Wils hield een oauserle onder de titel: ..Aan het klokketouw" en wekte op 'tot activiteit en waakzaamheid, juist in deze tyd. Alleen trouw aan het beginsel ons prikkelen tot werkzaamheid te Gods en tot heil van het volk. Tenslotte werden diverse huishoudeiyke zaken af gehandeld, mede in verband met de a.i verkiezingen. Lukas Passion. Onder leiding van Johan Admiraal werd gisteravond in de Ned. Herv. kerk te Noordwijk-Binnen de Lukas Passion uitgevoerd door de Chr. gemengde koren „Zingt den Heer" te Noordwyk aan Zee. en „Excelsior" te Katwijk aan Zee. De zelfde Passion werd de vorige week te Katwijk aan Zee uitgevoerd en wy mo gen dus verwyzen naar het verslag, dat onze medewerker by die gelegenheid gaf. Volstaan wy thans met de mededeling, dat de kerk zeer goed bezet was. Ds J T Meuzelaaa: sprak een inleidend woord Gedurende 1947 werden door de Stichting ,.Protes:antse Ziekenzorg" volgende hoeveelheden levensmiddelen verstrekt: 2245 1. melk, 133 kg vlees, kg boter. 1314 eieren, 14 kg kaas en 21 flessen karnemelksepap Het bedrag, dat hiervoor werd uitgegeven was f 1049,94- terwyl bovendien aan hulp in de huis houding f 440,50 werd uitgegeven. Noordwijkerhout Voor de jongens over zee. Het „thuisfront" houdt in de loop deze week een inzameling voor Noordwijkerhoutse jongens over zee gaat nu om tabaks- en snoepbonneij. tandpasta enz Jong Hervormden. De Jong-Hervormden komen heden- Oude- en Nieuwe Wetering Intrede ds Knottnerus Op Zondagmiddag 18 April hoopt A M. Knottnerus, zendingsdirector Oegstgeest. zyn intrede te doen by d Ned. Herv. Gemeente te Oude .en Nieuw Wetering, na vooraf bevestigd te zij door zyn vader, ds B. R. Knottneru emeritus-predikant van Sebaldeburen wonende te Haren (Gron.V. Oegstgeest De zittingsdagen van het distribute kantoor op Vrydag a.s. en Woensdag Maart zyn vervallen. Rijnsburg Jaarvergadering Chr. scholen Gisteravond werd de jaarvergadenn van de Vereniging van Chr. Scholen gi houden in de Wilhelminaschool. Te 8 uur opende de voorzitter met te doe zingen Gez. 55 1, „God heeft'ons Zij Woord gegeven". Hij ging hierna voor" gebed en las vervolgens Matth. 18 1— en 26 30—35, welke woorden door hei nader werden belicht. De secretaris 1 hierna de notulen en de pennlngmeesti legde rekening en verantwoording Bij de bestuursverkiezing werden de hi aftredenden, de heren J. v? mond. Q. Leenheer, J. Wessel ei Dijk, herkozen. De rondvraag brad de nodige discussie, waarop de voorzitti liet zingen Gez. 119 1. „Ontsluit, o Hee ontvlam ons hart". Ds K. J. H. Burj sloot met dankgebed. F eestsamenkomst. Hedenavond zal de feestvergaderin van de buurtvereniging „Prinses Mai griet" worden gehouden. Aanvang 8 uu De jubileum-feesten, dezer dagen gehouden ver® dering van de Oranjevereniging besturen van de buurtverenigingen wei besloten,t dat de buurtorganisaties de jubileum-feesten' de straten zulle en dat de gevel- en poortvei sieringen aan particulieren zuilen den overgelaten. Elk onderdeel zal doe de jury afzonderlijk worden beoordeel JBcrhelr BAKKERIJ JEen Paas-tractatie voor Uw gezin Uw gezin zal smullen van dat lekker-zachte gebak van Van Vree- dendaal. Breng ons tydig de benodigde bo ter, suiker en bloem, dan bakken wy iets fyns voor U. Het is alles weer voor oorlogs van smaak. Komt U vooral TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zi Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedryf KANAALSTRAAT 1 - RIJNSB1 Rijpwetering Uitreiking van bonkaarten heel morgen (Donderdag) pjaats aan alle la ters. Het kantpor is open van 9.30—12 1—3 uur. Vrydag is het kantoor geslote) Sassenheim Ouderavond „De Visserschool" (Ulo). Gisteravond werd de ouderavond .e Ulo-afdeling van de „De Vi school" gehouden. Het van de schoolvereniging, de heer.A. V gelaar, die de byeenkomst op. de gebru kelijke wyze opende en in 't bijzond) welkom heette burgemeester jhr mr M, Sandberg van Boelens. kende wyzè voerden de leerlingen vej volgens het Paasdeclama/torium „I" Verlosser leeft" op. De heer'R. Pit, de leiding had, had eer van zyn w< Na enkele voordrachten werden o.l.v. heer Pit nog een viertal liedi zongen. Het hoofd der school. Van Efferink, zei mede als tolk ouders voor het genotene dank, Ds stra ging voor in dankgebed. Ds Hoekstra biyft. Ds F. E. Hoekstra heeft gemeend, vo het beroep van de Geref. Kerk van doorn te moeten bedanken. Voorhout Opschudding in geitenwereld. Hedenmorgen bracht een geit vai beer B. de Groot 5 „kindertjes" ter reld. Dit feit zal niet nalaten opschu ding ln de geitenwereld teweeg te bre gen! Voorschoten Veertig jaar in gemeentedienst De machinist van het gemeentelijk w terbedryf, de heer L A. Mooten, h dacht de dag. waarop hy vóór 40 jaar dienst trad van de gemeente Voorset ten De jubilaris wilde dit jubileum alle stilte laten voorbygaan. Maar is hem toch niet gelukt- Zyn werkgev het gemeentebestuur en zyn -colleg dachteiv er anders over. In de van de heer Moot vond een huidigi plaats, die een eenvoudig, doch spc taan karakter droeg. Van het college W. kreeg de jubilaris een grati

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2