Ilipuutr CriJisdjr (SEmtmnt Bidault en De Gasperi leggen nieuwe banden tussen Frankrijk en Italië Wist U DINSDAG 23 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, 1.30 per maand, 3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm -kosten) ADVERTENTIËN: f0 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20406. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No, 7467 Christelijk-JSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „jjtanfuastirfi Is abfWrwi myn btrl in tegqempMt' BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER Zuidslavië laat Triëst los, maar wil te Berlijn Nadat de beide staatslieden op de trap pen van het klooster geruime tijd gespro- kin hadden, zei de Gasperi tot de jour nalisten: „Ik denk dat wij op weg zijn naar de Verenigde Staten van Europa". Bidault verklaarde: ,.De beide landen zijn op verbazingwekkende wijze nader tot elkaar gekomen." Verder meende de Franse staatsman, dat de wil er is, de grondslag te leggen voor een morele overeenstemming en dat deze, ondanks grote moeilijkheden, wordt nagestreefd. Hierbij doelde hij ook op de terugkeer van Triëst tot Italië. it vaste Voet in Gorizia Italië rolt de.laatste dagen van de ene sensatie in de andere. Eerst het onver wachte aanbod tot teruggave van Triëst en vlak daarop het „geheime" onderhoud tussen Bidault en De Gaspari, dat plaats had in het Franciscaner klooster t< Crea ip het Noorden van Italië. Hoewel de ontmoeting als strikt vertrouwelijk was be stempeld, had na afloop een persconferentie plaats, waarop enkele punten naar voren zijn gebracht, die voor de toekomst van het land zeer belangrijk kunnen zijn. De Gasperi noemde Triëst belangrijker dan de Italiaanse verkiezingen- Deze kwestie zal bijdragen tot de stabiliteit van de Frans-Italiaanse betrekkiivgen. In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat de beide ministers ook gesproken heibben over de mogelijkheid om Italië op te nemen in de West-Europese Unie. indien De Gasperi herkozen wordt. Sforza, de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft voor de radio de erkentelijkheid der Italianen jegens ie drie mogendheden tot uiting gebracht en verklaard dat Italië het voorstel inzake Triëst aanvaardt. Zuidslavië over Triëst. De Zuid-Slavische minister van Bui tenlandse Zaken, Sunitsj. heeft te Bel grado gezegd, dat zijn land bereid is -ie overdracht van Triëst aan Italië in over weging te nemen en rechtstreekse onder handelingen met Italië hierover te openen. Deze mededeling hield echter de belangrijke bepaling in, dat deze onder handelingen zouden plaats vinden op de basis van de besprekingen van het vorig jaar, tussen maarschalk Tito en de Ita liaanse communisten-leider Togliattj. waarbij afstand van Triëst aan Zuid-Sla- vië werd voorgesteld in ruil voor Gori zia, in het Noorden van het vrije gebied. Verder protesteerde Simitsj tegen ie« wijze waarop het recente voorstel in zake Triëst door de drie mogendheden was gedaan, nl. zonder eerst toestem ming te vragen aan Zuidslavië, het land dat het meest van de geallieerden bij de zaak betrokken is. (Volgens Simitsj heeft de Zuidslavische regering nog met overwogen tegen het voorstel bij de Ver. Naties te protesteren, hetgeen trouwens eerst aan de orde zou komen, als de „ruil" niet voordelig genoeg zou zijn. - Red De gehele Zuidslavische pers is tegen het voorstel en wijst het als een „poli tieke manoeuvre der Amerikaanse impe rialisten" van de hand. Bewaking van Triëst versterkt Radio Rome heeft bekend gemaakt, dat de militaire bewaking langs de Zuidsla vische grens van het vrije gebied van Triëst door nieuwe detachementen van de Amerikaanse en Britse troepen is ver sterkt. In de stad zelf zijn alle Britse en Amerikaanse soldaten ln hun kwartieren geconsigneerd. Voorta is aan de afdelin gen gezegd de grens tussen het vrije gebied en Italië tussen 8 en 24 April niet te overschrijden, in verband met de ko mende Italiaanse verkiezingen. Minister Bidault is hedenochtend uit Turym te Parijs teruggekeerd. Haifa schudde op zijn grondvesten. In het dicht bevolkte Arabische deel van Haifa heeft zich gisteren een zware ontploffing voorgedaan, waardoor een heel huizenblok instortte. Men vreest voor vele slachtoffers. Een groep van 461 Joodse wezen ia gisteren uit de Brtise zone van Hamburg naar Palestina vertrokken. 't Verklaarde uitzicht Amerika neemt de „Unie" op zijn schouders De spiegel der internationale politiek toont ons geen vlekkeloos uiterlijk, maar een monsterlijk, verwrongen beeld. Nog geen drie jaar zijn verlopen en weer vragen over gans de wereld de staats burgers zich met bezorgdheid af „waar heen gaan wij", zal het onheil opnieuw over ons komen, over ons gezin, mede burgers. land en volk? De gebeurtenissen der laatste weken hebben veroorzaakt, dat er een soort van collectieve angst- osychose is ontstaan, die de afweer be hoeft van koele analyse en nuchtere be zinning Niet, dat het gevaar niet loert op overrompeling, maar de verrassende snel heid, waarmede de Amerikaans-W.-Euro- oese frontvorming zich voltrekt, duid^ op inzicht, vastberadenheid* en paraatheid. Het klinkt niet bemoedigend, inderdaad, als James Forrestal, de Amerikaanse minister van defensie verklaart, dat de eusachtige organisatie, die nodig is om de Europese posities te verdedigen, er nog niet is. De Sow jet- Unie en de satelliet staten beschikken in Europa over heel wat meer divisies, maar zulks betekent toch óók weer niet, dat de Russen in no timeaan het Kanaal zitten te hengelen naar militaire Hitler-souvenirs. Het is heel iets anders de oogst van een „koude oorlog" zonder veel risico binnen te halen, dan zich bloot te stellen aan de krachtdadige afweer van een vastberaden tegenstander, een strijd op leven en dood Een Russische „hink-stap-sprong"-bewe- ging door West-Europa zou in ieder ge val niet de economische steun onder vinden van die voorraden en „reserves", welke Hitier er aantrof. Men doet dan ook verstandig thans vertrouwen te heb ben in Trumans „klop op de deur" van "het Congres, beogende een - dusdanige militair-strategische „macht" te formeren, dat Stalin zich nog wel even zal beden ken. Aan een collectieve angstpsychose heeft de wereld geen behoefte. Aan geen aarzeling, geen onderschatting van ge vaar, maar wel aan koelbloedig handelen. Wij weten het» nu zo langzamerhand wel. dat de toestand in Europa bedenkelijk is. -naar eerst dèn kritiek zal worden, als men de Russen hun „Tsjechoslowakije"- spel liet verder spelen. Maar dat gebeurt toch niet: Amerika neemt de „West- Eurcfpese Unie" op zijn' brede, stevige chouder? Tet „herstel-programma" voor Europa zal ten spoedigste wprden om gezet in economische ópbloei en in Ame rika wordt tijdelijk de dienstplicht weer ingesteld, althans als het Congres in dit voorstel hapt. Amerika en West-Europa worden door een ex-partner van de Ge allieerden gedwarsboomd in het streven naar vrede. Wie hieraan twijfelt, over- denke, dat Rusland de jonge aanplant der „Ver. Naties" niet wil. de groei be lemmert en het boompje het liefst uit de internationale grond zou rukken. In twee jaar tijds sprak de Russische vertegenwoordiger bij de „Ver. Naties" het veto uit over zegge.. 21 voorstellen! De Sowjet-Unie heeft de onafhankelijk heid en de democratie van een hele reeks landen in Oost- en Midden-Europa weg getrapt. Te Flushing Meadows en Lake Success stak men de Russen de hand toe, maar vond een vuist. Vandaar dat Amerika nu 'stelling neemt, niet slechts tegen het communisme in het eigen land, maar tegen de verdere overwoekering daarvan in Europa, waar de, aan demo cratische tucht gewende burger, de ter reur van de politiestaat afwijst. De Amerikaanse „afweer" vindt haar oorsprong in de permanente Russische bedreiging van daartoe ontvankelijke Europese landen, waardoor naast lucht- wapen, atoombom, ook een aanmerke lijke uitbreiding van de legersterkte noodzakelijk wordt. Toen Hitier zijn divisies losliet, was Europa aarzelend, Amerika onvoorbereid. Als Stalin het voorbeeld van Hitier zou volgen, stuit hij op een vastberaden Europa; een Amerika, dat paraat is en over economische reser ves beschikt. Want, gezien de ontwikke ling van de toestand in Europa, waar mede die in Amerika zeer nauw samen hangt, is het ondenkbaar, dat Trumans „klop op de deur" niet zou worden ver staan en het Congres dë deur van de brandkast gesloten zou houden. Want al Is het waar, dat Amerika's financiën door de aanneming van 't „plan-Marshall" een gevoelige aderlating ondergaan, de bodem van Ameika's schatkist zou spoediger in het zicht komen, als West-Europa ten offer viel aan het „rampokken" der com munistische benden. Men kan, zonder overdrijving, gewagen van het wereldoffensief tegen het com munisme, dat sedert Maart 1948 wordt Ingezet. Niet slechts door de houding van Amerika en het „pact van vijftig jaar" van de Benelux, maar mede door de eli minatie uit functies, waar men de com munistische broeders niet meer ver trouwt. Het „vaderland is in gevaar", daar, waar men de vreemde vijand bin nenhaalt, die het nationale en democra tische beginsel met voeten treedt. „Haantje Pik" trok weer door de Bossche straten Oude Paasgebruiken in Brabant weer Eerv oude folkloristische gewoonte is in Brabant weer in volle luister hersteld, n.l het Haantje Êik. een stok van een meter lemgte. op de spits waarvan een haantje van deeg met krenten gestoken staat. Daar boven zit een hoepeltje met palmtakjes en lekkernijen. Honderden kinderen trokken Zaterdag met deze trofeeën door de straten van Den Bosch, peuzelden na afloop het haantje op, zo dat slechts een ontluisterd skelet over bleef De Heemkundige kring Etten (N. Br.) wil het oude gebruik van het be schilderen van eieren met koppen en figuren opnieuw iilgang doen vinden Doodstraf tegen A'damse politie- r^an bevestigd De Bijz Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen van de door het A'damse B.G. ter dood veroordeelde ex- politieman uit A'dam, W. C. Mollis, die als S.D.'er veel arrestanten mishandelde en later aan executies deel nam. Russisch blad beschuldigt Neder land inzake repatriëring In Amsterdam zou een Doopsgezinde slavenmarkt bestaan Het Sovjet-vakbondsblad ,,Troed" be schuldigt Nederland van tegenwerking bij de repatriëring van Sovjet-burgers. Van de 2000 Russische burgers, die zich op het tijdstip der bevrijding in Neder land bevonden, zouden er slechts 200 in de gelegenheid zijn geweest, te repa triëren. Het blad beschuldigt er voorts de ..Mennonieten" (Doopsgezinden) dat zij in Amsterdam een speciaal kamp voor verdreven personen hadden inge richt. waar „mensen, die van hun va derland gescheiden zijn, heengedreven worden als naar een slavenmarkt van waaruit zij naar Canada. Brazilië. Uru guay enz worden -gezonden" (Uit welke koker komt dit onzinnige bericht? - Red.) Ter dood veroordeelden in Luxem burg zullen voortaan gefusilleerd worden en niet meer onthoofd. Abonnementen naar de Britse en Amerik. zones in Duitsland kunnen vanaf heden weer worden aangenomen. Verzending geschiedt via de Algem Spoorwegboekhandel te Utrecht. Inlichtingen aan onze loketten en per telefoon. ADMINISTRATIE. Generaal Lucius D. Clay, de bevelheb ber der Amerikaanse bezettingstroepen in" Duitsland, heeft te Berlijn ronduit ge zegd. aldus Ass. Press., dat de Ameri kanen, ondanks de Russische boycot van de geallieerde contrflleraad. van plan zijn in Berlijn te blijven. Op de artikelen, van de onder Rus sische contróle staande bladen, waarin staat, dat de Westelijke mogendheden thans Berlijn dienen te verlaten, rea geerde hij met de woorden: „Wij zijn .n Berlijn volgens overeenkomst, zoals de Russen volgens overeenkomst in Saksen en Thüringen (het door de Amerikanen veroverde gebied Red.) zijn." De generaal wilde echter niet zeggen, welke gedragslijn de Amerikanen zou den volgen, indien de Russen de con- tróleraad zouden blijven boycotten. De Fransen en Britten zijn dezelfde opvat ting als Clay toegedaan Een permanente boycot zou moeilijk heden opleveren by de regeling internationale transport, de de communicatiemiddelen. Het „ijzeren gordijn" komt dan stevig voor de Elbe te hangen. Momenteel wordt nog overleg ge pleegd tussen Amerikaanse Britse en Franse bezettingsautoriteiten over een trizonaal antwoord" op de Russische stap. GottwaldMoskou's nieuwste filiaalhouder Vroeger ln een huurkazerne, nu in een villa... Gottwald. de communistische premier in Tsjechoslowakije, die zijn politieke carrière als timmersmansleerling begon, woonde voor de oorlog als een proletariër ;n huurkazerne te Praag. Zijn com munistische onderworpenheid heeft hem ge$p windeieren gelegd, want na zijn po litieke successen is hij de eigenaar ge worden van een villa, van alle gemakken 'oorzien. Hij is nu ook niet meer de irme voetgezel, maar laat zich voortbe- vegen in een luxueuse 8-cylinder, een souveniertje van zijn meester Stalin Slim als hij was. begreep hij al spoedig welk dik politiek hout men planken zaagt, zodat hij reeds in 1929 secretaris generaal was van de communistische partij en zich steeds een ijverig leerling an zijn „cher maltre" Stalin toonde. Begrijpelijk, dat wij geheel oor hebben Dor wat deze man orakelt. Associated Press heeft een interview met hem ge en als deze communistische profeet het juist ziet, dan zullen zijn volgelingen in Tsjechoslowakije spoedig groeien en bloeien. De verkiezingen zullen n.l. het ?s van de communistische partij ver zekeren. Dat Gottwald en Co niet zullen •zelen iedere oppositie in de kiem te oren, wordt er eerlijkheidshalve niet bij vermeld BRITSE REGERING EN DE DEMOCRATIE De Britse regering heeft in het Lager huis een voorstel, dat de landen elkaar zouden bijstaan in geval van omverwer ping der democratie, van de hand ge- NIEUWE TURKSE GEZANT IN DEN HAAG De- Nederl. Regering heeft agrement verleend voor de benoeming van de heer Nirdim Veyzet Ilhin tot gezant van Ti kije te 's-Gravenhage. Wat doen wij voor onze zeelieden? Bij onze zeevaart zijn thans meer dan 40.000 landgenoten betrokken. Mede door hun toedoen neemt ons land de vierde plaats in onder de zeevarende naties. Maar wat de verzorging der zeelieden, petreft, komen we ver achteraan. Zijn we zelfs uitvaller! De Ned- Zeemanscen trale wil in ca. twaalf buitenlandse ha- een hoekje inrichten voor de Ned. lan. Geld en lectuur is hard nodig. Adres Noordeinde 132, Den Haag. giro 144030. SCHEERZEEPBON TABAK 4-RESERVE NA 27 MAART A.S. ONGELDIG Het C.D.K. deelt ons mede, dat de scheerzeepbon, tabak 4-Reserve, na 27 Maan a.s. niet meer geldig is. WEERZINWEKKEND ..Msb" knipten i l ander bij het volk blijven. itvelijke vertoning in i de dood. log weerzi 'kkender was door valse sen twald tenslott eiende olk r aangrijpende droefheid, vrije teugel gaf was echi Figuren als Gottwald e Mevr. Roosevelt gast van Prinselijk Paar Mevr. Eleonore Roosevelt zal medi April gedurende haar verblijf van twee of drie dagen in ons land, t.g.v. haar erepromotie te Utrecht, in het Paleis Soestdyk logeren. ZIEKENHUIS-VERPLEEGPRIJZEN 50 CT PER DAG HOGER. Met ingang van 1 April mogen de v« pleegprijzen in ziekenhuizen en sanatoria met ten hoogste f0.50 per verpleegdag worden verhoogd. Aldus blijkt uit prijzenbeschikking in de St. Crt. van Wachtte gemaskerde bandiet auto met één persoon af? Nog geen klaarheid in roofoverval bij Duivendrecht. Nóg steeds is geen klaarheid gebracht in de brutale roofoverval op de Leid- schendamse automobilist bij Duiven drecht. waarover wij gisteren schreven. Van dader en wagen ontbreekt ieder spoor. Men acht het niet onmogelijk, dat ook andere wagens zyn opgehouden dooi de over de weg gelegde plank, doch dat de gemaskerde bandiet een auto heeft afgewacht, waarin zich slechts één per soon bevond. De commandant van de Rijkspolitie te Ouderkerk a/d Amstel verzoekt iedere automobilist, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op deze weg op èen versperring gestujt is. zich voor het geven van inlichtingen tot hem te wenden. Deze Finse visser mag onze Scheve- ningers en Katwykers wat ongewoon voorkomen met zjjn bontmuts, hij .Ali Baba" stroopte met zijn 40 rovers in Friesland „Ali Baba en de 40 rovers", spotte de advocaat-fiscaal van het B.G. te Rotter dam gisteren, voordat hij 15 jaar eiste tegen de 38-jarige voormalige Op- perstormleider bij de Motor-W.A„ Schoots, die met 30 NSKK-gezellen Sept. 1944 de dorpen rond Oranjewoud (Ft.) afgraasde. Deze strooptochten lever den in enige weken tijds ongeveer 20C vrachtwagens, een truck vol kazen enz enz op. Levert Uiv oude tuben toch alstublieft in Het is zo langzamerhand gewoonte ge worden bij het kopen van een tube tand of andere substantie geen lege tube in ie leveren. En dat is toch nog steeds voorschrift. Het vervaardigen var tuben geschiedt uit lood, dat geïmpor teerd moet worden. Wanneer de beno digde tuben kunnen vervaardigd worden uit gebruikte, dan wordt hierdoor per jaar ca. 100.000 kg lood gespaard of een bedrag van 100.000 gulden aan dollars. Levert dus Uw gebruikte tuben weer in. Het kost toch geen moeite. VERNIELER VAN GELEEN'S ORANJEBOOM AANGEHOUDEN. Met veel vertoon vernielden enkele NSB-ers in 1942 op de markt te Geleen ijzeren Oranjeboom, die indertijd vervaardigd door personeel van de myn Maurits. Heel Geleen was veront waardigd, doch moest zijn woede wel in tomen Na de bevrijding waren de daders Duitsland verdwenen. De boom werd :e hersteld. Dezer dagen kwam de aanvoerder der vandalen naar Geleen terug. Deze B. M H. K. dacht blijkbaar hem had vergeten- Doch de politie rekende hem direct in Recordprijs voor Ned. uien 49 cent per kg In de uienhandel worden de laatste tijd •er hoge prijzen -betaald Dit is een ge volg van grote export naar Frankrijk. Een prijs van 49 ct. per kg was tot nu toe onbekend. Partijen uien. die gereed lagen om gepoot te worden voor zaad winning, werden nu maar verkocht, om dat het zaad toch nooit zoveel zal op brengen. Zelfs het anders waardeloze uit schot uit het plantgoed maakte -goede prijzen. Overal worden nu ufUn gezaaid. Men betaalt in de voorkoop thans 8 ct. per kg. Ook naar het Eng bezettings leger en naar Duitsland zelf wordt ge ëxporteerd. „HOUTHOUWER OF WATERPUTTEK' „De Waarheid" had tot voor kort de heer S Stokvis tot parlementair redac teur. Evenals de heer Koéjemans werd de heer Stokvis in communistische partij ogen niet zuiver genoeg bevonden. H: moest dus verdwijnen. Hij zelf voelde zich bij „De Waarheid" trouwens 'helemaal thuis, het zij tot zijn ee: zegd Thans is hij werkzaam bij de We reldomroep Wij twijfelen er niet aan, of hij is vóór zijn aanstelling danig aan d€ tand gevoeld over zijn politieke gezind heid Maar toch. de stap van „De Waar heid" naar de Wereldomroep geeft t€ denken. Tenzij hij daar slechts -..houthou- wer of ,waterputter" is Oud-minister Huysmans te Eindhoven begraven Het stoffelijk overschot van oud-minis- x dr G. W. M Huysntans is gistermid dag. nadat in Den Haag een uitvaart dienst was gehouden, te Eindhoven ter aarde besteld De ministers Beel, Lief- tinck en Fiévez, oud-minister dr. L. N. Deckers, de dir-gen van handel en nij verheid, dr Ch. L. H Truyen. de verte genwoordiger van H.M de Konigin, kapt. Van Zinnicq Bergmann. de comm. der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, hoogleraren van de Kath. Econ. Hogeschool en vele anderen waren vezig. Overeenkomstig de laatste wil de overledene werd aan het graf niet gesproken Een broer van de ontslapene, dr R. Huys'mans, dankte voor de belang stelling. Het was een korte, treffende plechtigheid. En toch moeten de platte been deren ingeleverd worden! Een Limburgse slager had zich onttrok ken aan de inleveringsplicht van been deren, daar merghoudende beenderen (bedoeld wordt mergpijpen) niet behoe ven te worden ingeleverd. De slager redeneerde echter, dat ook platt beenderen merg bevatten meende met deze letterlijke uitleg de voorschriften te kunnen ontduiken De tuchtrechter te Breda sprak zelfs een even slimme slager vrij. Het Centraal College voor de tucht rechtspraak heeft thans evenwel aan alle onzekerheid een einde gemaakt door de Limburgse slager in hoogste instantie een boete van f 50 op te leggen. Hoewel we tenschappelijk vast staat, dat platte been deren ook enig merg bevatten, besliste dit College, dat men zich in deze moet houden aan het normale spraakgebruik, dat een duidelijk onderscheid kent tussen merghoudende en platte beenderen. Op 4 Mei stoppen de treinen twee minuten De direqtie van de Ned. Spoorwegen heet besloten dat op de Nationale Her denkingsdagen op 4 Mei a.s. h9l gehele bedrijf, dus ook de treinen, van 2020.02 uur zullen worden stopgezet. Wat (n 't va al ziet Mario Turco uit Triëst i niet bepaald „zoetuit. Maar ga- niet het zoete des levens, ondanks sinds 1937 Is gevestigd. Villa Turco" heet het en de bewoner t klaarblijkelijk zeer op z'n gemak. Al en toe steekt hij nog eens een handje uit, maar meestentijds kan men hem in deze houding aantreffen. Gelijk i eeft-ie behoc Ironie in de politiek Het geval Rotterdam, waar de ge meenteraad de communistische wet houder het vertrouwen opzegde, doch deze rustig is blijven zitten, heeft de Regering blijkbaar doen besluiten, het „afzetten" van communistische wethou ders en leden van Gedeputeerde Staten wettelijk te regelen. Volgens de huidige tekst van ae- meenté- en provinciale wet worden wft- houders en gedeputeerden gekozen voor de tijd van vier jaar, n.l. van de ene raads- (pronvinciale staten-) verkiezing tot de volgende. Een wethouder of ge deputeerde. die voor zijn beleid het ver trouwen van de meerderheid van de raad of van provinciale staten heeft verloren, placht echter, uit parlementair fatsoen, ontslag te nemen en plaats te maken voor een wél vertrouwen genietend opvolger. Deze gedragslijn steunde echter niet op enige wettelijke regeling, doch was een uitvloeisel van de parlementaire demo cratie. Het in het leven roepen van wette lijke regelen tegen communistische wet houders en gedeputeerden juichen wij DAT de Ned. dir. van het Internat. Monetaire Fonds te Washington, G. J. Bruins, aldaar na een korte ziekte giste ren is overleden. DAT de Amerik. militaire attaché te Den Haag, colonel Frank M. S. Johnson, a.s. Vrijdag ons land voorgoed verlaat en luit.-gen. Kruis hem vanavond een diner' aanbiedt. DAT Van Vollenhoven's Bierbrouwerij te A'dam over 1946—'47 f 363.788 (f249.643) winst maakte en 6 pet. (onv.) wil uitkeren, waarna per winstbewijs be schikbaar is f 5.30 (f 5.20). DAT tegen de A'damse N.SB-er en ex-politieman E. Ph. Frederking, die vele Joden arresteerde, van wie 9 niet terug keerden, gisteren voor het B.G. te A'dam 15 jaar m a. werd geëist, hewel 25 ge tuigen a décharge hem schetsten als eer goed mens. die veel onderduikers en Jo den hielp. DAT het 15e congres van de Ned. Espe rantisten-Ver. L.E.E.N. van 27—29 Maart te Almelo wordt gehouden. DAT het •ischedese tribunaal advi seerde tot internering tot 7 April 1950 tegen de ex-burgemeester van Haaksber gen en wnd. burgemeester van Enschede, J. H. Oonk. wegens verraad- DAT na de Veluwe exï Limburg thans ook in de omgeving van Nijmegen de boéren met Rijkssubsidie kruidtuinen aanleggen voor geneeskundige doelein den. DAT de secr van de Bedrydshoreca F. A. Pfeifer, is benoemd tot Regerings vertegenwoordiger in het hoofd- en dag, beet uur van de A.N.V.V. DAT de boerderij van J. Borgman Winsumermeeden door brand is waarbij 15 koeien omkwamen. DAT de bij de te waterlating in Hoo- gezand gekapseisde „Rian" overeind is gezet en het scheepvaartverkeer in het Winschoterdiep is hervat DAT te Genève is opgericht de Euro pese Unie van Carosseriefabrikanten in welker bestuur Nederland vertegenwoor digd is door C. Lith te Rotterdam. DAT de ALg. Ned. Dia man bbe werkers- bond het bestuurslid D. Spaans heeft ge schorst i.v.m. het tekenen van de C P N.-, cuirculaire van het z.g. Welvaartscomité' DAT bij de Ned. Dok-en Scheepsbouw Mij te A'dam de 3620 ton metende sta len motorvracht- en passagiersschepen „Kasimbar" en „Kaloekoe" te water zijn gelaten en ze bestemd zijn voor de K. P.M. DAT op 6. 7 en 8 Juni in Vierlingsbeek. de zwaarst door de oorlog getroffen ge meente in Oost-Brabant, het 600-jarig bestaan van het OX.. Vrouwe Gilde zal worden gevierd. DAT voor het Groningse B.G. 20 j is geëist tegen de 34-j transportarbeider Th. de Vries te Grootegast, die als S.D-er landverraad pleegde. t DAT het vijfjaarlijks congres van „Eo- krateia". Bond van Prot Chr Drankbe strijdereverenigingen 25 en 26 Aug in Den Haag wordt gehouden. DAT de oud-journalist P F Ranshuy- sen uit Zaandam 29 Maart 80 j. wordt DAT Argentinië aan Piet Smit te Rot terdam opdracht heeft gegeven tot het bouwen van vier tankschepen van elk 13.500 ton DAT mr E. M. C. B. Franquinet is be noemd tot vice-pres. van de rechtbank te Roermond. DAT 77 j. oud te Zeist is overleden de gep. kaïpt ter zee K. M., John Tissot van Pa tot. DAT de „Stiohting het vierde Prinsen kind" te Dordrecht ook dit jaar ruim 6000 kinderen van oorlogsslachtoffers gratis uitzendt naar Drente, Noord-Brabant en Limburg. DAT op de alg. vergadering van het N.J.V., Vrijdag a.s. in Huis ter Heide, een nieuwe voorzitter zal worden gekozen i.vm. het aftréden van de heer A. Th. C. van Sehiebergen, waarvoor als candidaat is gesteld H. Coenradi te A'dam. DAT ook de A'damse raadsfracties mor gen een motie zullen indienen om de beide communistische wethouders kwijt te raken. DAT de -B B.N. morgen in Maastricht een vergadering belegt o.m. ter bespre king van de Wet „Autovervoer Goede- DAT voor de Matth. Passion-uitvoerin gen in de Grote Kerk te Naarden Don derdagavond. Vrijdag en Zaterdagmiddag extra bussen zullen lopen van het tion-Bussum naar de Grote Kerk. DAT de leden vah de Surinaamse de legatie gisteren een bezoek aan de Wie- ringermeer brachteh. DAT het A'damse B.G. wegens verraad de 34-j. O. M. Oor en de 44-j. J. J. M Eijpe uit Hilversum resp. tot 6 en 16 j veroordeelde. DAT de Amerikaanse kruiser ..Fres no" te A"dam is aangekomen en 29 Maart naar Plymouth vertrekt- DAT „De Waarheid" op 1 Jan. 1946 al haar edities Hier te lande 230.000 abon- né's had. op 1 Jan. 1947 nog 192.000 e 1 Jan. 1948 circa 160.000. Gezocht: een „rattenvanger van Hameln De rattenbestrijding in Voorburg heeft in de afgelopen dagen een ont zettende slachting aangericht onder deze dieren. Ongeveer 80 pet. is door 31000 pakjes vergif verdelgd. Leid- schendam echter is wat later,begon nen met de actie. Hier voelen de rat ten bitter weinig voor een vroegtijdige dood. Zy zwemmen nu in grote getale over de Vliet naar Voorburg, waar men zich juist verheugde in de ver nietiging van zoveel knagend gespuis. De Voorburgers, die niets op het Leid- schendamse cadeautje gesteld zijn. moeten opnieuw met vergif aan het werk. Een „voorbeeld" van samenwer king tussen de gemeenten KLM WEER VAN AMSTERDAM NAAR BUDAPEST De Ned. driekleur wapperde deeer da gen op het vliegveld Budaors. toen de trots" ..Vliegende Hollander", de eerste zilveren KLM-vogel, die ainds 1940 rechtsstreeks van A'dam naar Budapest is gevlogen, daar landde. De Hongaarse hoofdstad was voor deze gelegenheid feestelijk verlicht. Als er geen kink in de kabel komt zal de KLM in samen werking met de Hongaarse Luchtv. Mij ..Maszovlet" om de beurt wekelijks een maal van A'dam naar Budapest en re- Weer twee Twentse radio-piraten betrapt De Twentsë radio-piraten zijn weer met twee gereduceerd. Te Zuid-Berghui zen betrapte men n.l. zekere W. en B.. die juist bezig waren met een. clandestiene radio-uitzending. Naar de zendinstallatie. die zich niet in hun huis bevond, wordt nog gezocht. Een aantal gramofoonplaten werd in beslag genomen. DE JOHAN DE WITt ARRIVEERT VANAVOND De Johan de Witt van de Mij. .Ne derland" komt vanavond te Amsterdam aan. Morgenochtend oen oeigm uur be gint de debarcatie. elling het gaat ei eren van lieden, die zich niet ouden aan de regelen van het emoeratische spel. Wij betreuren het. dat het zover moet komen. De schuld hiervan ligt niet bij Hun anti-democratisch genoegzaam bekend Op grond hiervan had geen der politieke partijen te vinden moeten zijn voor het aangaan van een coalitie met de com- Op dit punt had de landspoli- tiek ten voorbeeld moeten zijn voor de gemeentelijke en de provinciale politiek. in de politiek, dat thans de P v d A. het hardste schreeuwt maatregelen tegen de communisten. Dezelfde partij, wier leden destijds in menige gemeente en provincie liever stemden op een communistische candi- daat-wethouder of gedeputeerde, dan op ■MlH der prot.-chr. fracties. Zij. die hebben meegeholpen om hier en daar communisten ten troon te zetten, zitten nu met de gevolgen van hun on herroepelijke daad Nu is er een wet nodig, om de gevolgen van deze daad ongedaan te maken. En de P.v.d.A. keert zich tegen de communisten met al de bitterheid van een teleurgesteld minnaar. Men mene niet, dat de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije een keerpunt in de houding der communisten hebben bete kend. Hun anti-democratische instelling vroeger, is er nu en zal er in de toekomst zijn. De P.v.d.A. had, evenals de confessionele partijen dit wisten, ook in het verleden moeten begrijpen, dat deze instelling zelfs een louter verstands huwelijk volkomen onaanvaardbaar maakte. Zij heeft dit niet gedaan en' nu zit ons ganse volk met de brokken. Nu moet de wetgever te hulp worden ge roepen, waar gezond en principieel partij- overleg het maken van brokken had kun nen voorkomen. Een openlijke schuld belijdenis zou de P.v.d.A. slechts sieren. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele overdrijvende wolkenbanken, doch droog en enigszins schraal weer met zwakke, af en toe nog matige wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen «verdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. ZON EN MAAN Woensdag 24 Maart: Zon op 6-34. onder 18.00; maan op 18.13, onder 6.45 uur 25 Maart VJ4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1