JlieuKte geitedjt QTountnt VRIJDAG 19 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3 90 pqr kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: 015 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7464 Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$taitfuastidi Is QheWfWt! myo b«rt in ttgfjenspott* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Tweede Kamer zet de communisten aan de dijk „Schande", riep Gerben Wagenaar maar het zal hem weinig baten (Van onze Parlementsredacteur) In een zoals gewoonlijk bij debatten over buitenlandse zaken door de brandende luchters feestelijke zaal is de Tweede Kamer gisteren de behandeling begonnen van de regeringsverklaring betreffende het vijfmogendhedenverdrag waaraan ge koppeld werd de interpellatie-Van der Goes van Naters (Arb.). Het bijzondere dezer vergadering werd nog versterkt doordat behalve minister Van Boetzelaer de ministers Beel, Jonk man, Götzen, Van Maarseveen en Vos aanwezig waren. De interpellant stelde vragen over de samenwerking der Beneluxlanden, het Duitse probleem, de Nederlandse orga nisatie voor het plan-Marshall en de uit werking der Westerse unie, en minister Van Boetzelaer vertelde al heel weinig nieuws. Alles heeft de aandacht, ligt nog in windselen en de samenwerking moet nog helemaal worden uitgewerkt. De Regering zal gaarne met de Kamer con tact onderhouden over al deze vraag stukken. Nu, daar hield de heer Van der Goes van Naters het dan maar op. Hij was niet veel wijzer geworden, maar toonde zich heel blij. Interessanter was de indiening ener motie van de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Serrarens (K.V.P.), Kort hals (V.V.D.), en Bruins Slot (A.R.). leden der vaste commissie voor buiten landse zaken, verklarend, dat niet een lid der communistische fractie in deze eommissie dient te worden benoemd, zodat de samenstelling der commissie wijziging behoeft. Met deze duidelijke isoleringsdemon- sbratoe kunnen de communisten het doen. Des heren Gerben Wagenaars geroep: „Schande!" zal hieraan weinig kunnen veranderen. De heer Van der Goes ran Naters diende Ln tweede termijn nog een motie in, ondertekend door socialistische en Rooms-Kabholdeke Kamerleden, waarin instemming wordt geuit met de rege ringspol itiek. wanneer deze gaat in de richting ener blijvende aansluiting van staten in Europa, die kunnen uitgroeien tot boven-nationale eenheden. De heer Serrarens (K.V.P.) hield een philippica tegen het Russische communisme. De heer Schmal (C.H.i miste in het vijf mogendhedenverdrag het inroepen van de zegen Gods en wilde als richtsnoer in de internationale situatie het woord nemen vam Cromwell: Vertrouw op God en hou je kruit droog. De heer Vonk (V.V.D.) vond het verdrag een reële weerslag op de internationale toestand. De heer Bruins Slot (A.R.) wilde geen federatie, die het gehele politiek# ter rein omvat en zeker niet een, die ge grond is op de 9ocialistisohe ideologie. Tegenover het revolutlonnaire com munisme, dat naar het woord van Groen Is het tot systeem gemaakte ongeloof. tegenoVer dit ongeremde heldendom is maar één werkelijk verweer, nl. een even ongeremd geloof en liefde tot God. HU hoopte, dat het Nederlandse volk aan de C.P.N. het Isolement zal Inpeperen. Het vijfmogendhedenverdrag achtte hij een stap in de goede riohting daar het zwaartepunt valt op de militaire allian tie. Een getuigenis van de Christelijke beginselen nu naar de rechten var mens wordt verwezen, had in het drag een plaats moeten vinden. Hij vroeg nadere inlichtingen over een aan Ame rika gevraagde garantie en een gemeen schappelijk leger voor West Europa met een centrale generale staf. De tweede motie Van der Goes van Naters wilde hij gaarne gesplitst zien omdat hij voor bo vennationale eenheden niets voelde. Het debat wordt morgen 11 uur voort- 't Programma der Comm. van Drie Ook overdracht van souverelnltelt wordt besproken. De Commissie van Drie heeft aan de Veiligheidsraad medegedeeld, dat de vol gende 12 punten tussen Nederland en de republiek in subcomité's zullen worden besproken: 1. Doeleinden van het politiek accoord; deelneming der republiek aan de Inte rn-Regering; 3. structuur der Ned-Ind Unie; 4. die derV.S. van Indonesië; 5. financieel-economische zaken en militaire samenwerking in de Unie; 6. overdracht der souvereiniteit; 7 binnenlandse ver dediging en veiligheid der V.S. van In donesië; 8. status der autonome staten: 9 vrye wilsuitdrukking van het volk op Java. Madoera, Sumatra; 10. details der Grondwet; 11 justitie; 12. parlement Dit programma zal door de subcomité's w den besproken De Commissie heeft v gen opgesteld over de gebeurtenissen West-Java en Madoera. Ned. zeiljacht „Alk" bij Suez vergaan Avontuurlijke wereldreis bjjna volbracht. Het stalen zeiljacht „Alk", een notedop van nauwelijks 12M meter lengte, dat i Juli 1946 met drie man aan boord van Rotterdam uit een reis om de wereld on dernam, is deeer dagen bij Suez tijdens stormweer op een rif gelopen en moet als verloren worden beschouwd. De be manning bevindt zich in veiligheid. Met de „Alk" hadden kapitein Nieuwkoop, stuurman Hoogstraten en een van de bouwers. Van Grevenstein uit IJssel- monde, bijkans alle werelddelen bezocht. In November was men van Batavia ver trokken. Bij Suez wilde men op de lente wachten, om zo de voorjaarsstormen !n de Golf van Biscaje te ontkomen. Precies leden van het hoofdbestuur der PTT twee jaar na het vertrek zou men weer, demonstreerd. ïn Rotterdam zijn aangekomen. De be manning wacht nu op een reisgelegen heid naar ons land. PHILIPS DEMONSTREERDE TELEVISIEZENDER. Gisteravond werd de Philips expirimen- tele televisie-zender te Eindhoven Wilt U de waarheid weten over Indië? Dat is een koud kunstje. U zendt ons een gift voor een abon nement, opdat onze militairen in Indië elke dag een krant per lucht post krijgen. Dan geven wij U het adres van de bevoorrechte militair en delen tegelijkertijd de militair mede. door wiens toedoen hij de krant ont vangt enhet contact is gelegd Ongetwijfeld zal deze militair U dan precies vertellen hoe de situatie in Indië is. Voelt U daar iets voor? Met spanning zien wij Uw giften tegemoet. Dan helpt U onze mannen aan de zo hoognodige lectuur, opdat zij op de door u gewenste wijze worden in- en voorgelicht. Giften kunt U elke dag van 88 uur aan onze loketten afgeven of op onze girorekening no. 58936 storten Rotterdam wil van de comm. wethouder af In de gistermiddag gehouden zitting van de R'damse gemeenteraad is een motie ingediend, waarin de communisti sche wethouder wegens gebrek aan po litiek vertrouwen wordt uitgenodigd zijn zetel ter beschikking te stellen. Deze mo tie was ondertekend door de heren Don ker (P.v.d.A.), v. d. Grinten (K.V.P.) Nelemans (C.H.), Schilthuis (V.V.D.) en Wilschut (A.R.) Telegraaf directie voor het Tribunaal Stopten N.S.B. om bedrijf te redden Voor het Amsterdamse Tribunaal ston den terecht de heren H. M. C. en F H J Holdert, directeuren van het dagblad „De Telegraaf". De eerste overleed in 1944 en werd door een gemachtigde mr D. Giltay Veth vertegenwoordigd. Zij worden er- beschuldigd nat.-socialistische artike len te hebben doen opnemen en N.SB functionarissen financieel te hebben ge- Voor de uniformering van de Amster damse W.A. gaven zij 25 000. Ook zouden zij Henri Holdert, lid van de S.S., in 1942 tot directeur hebben benoemd van „De Telegraaf". Zij erkenden de tenlaste ge legde feiten. In hun verdediging voerden zij aan. dat zij alles deden, om „De Telegraaf" uit handen van de moffen te houden. Door een corrupte bende als de N.S.B. met geld te stoppen, hielden zij haar buiten de dëur. Daardoor kon de redactie een jaar lang ongestoord werken. De zitting duurt voort. KATWIJKERS VOOR T HAAGSE B.G. Voor het Haagse B. G. werd gister middag tegen J. Huysman, automobiel verkoper te Katwijk aan Zee. 8 jaar ge- eist en tegen zijn plaatsgenoot J. den Hol lander, timmerman, eveneens 8 jaar we gens hulpverlening aan de vyanfl. Het Hof, direct uitspraak doende, veroordeel de beiden, resp. tot 5 en 6 jaar gev. straf met aftrek. TOT 7 MAANDEN VEROORDEELD De Leidenaar J. H. C. Colla, tegen wie gisteren het Haagse B. G. 10 jaar werd geëist wegens toetreding tot het vrijw legioen Nederland, werd door het Hof. direct uitspreek doende, tot 7 jaar met aftrek veroordeeld. Het beeld werd ontvangen te Valkeris- waard, op ca. 10 km. afstand dus. Enige Ned. artisten verzorgden het programma. INZENDINGSTERMIJN NIWIN-PRIJS- VRAAG VERLENGD In verband met de belangstelling is d« inzendingstermijn van de grote prijs vraag „Nederland helpt Indië" verlengd tot 1 Mei a.s. bvee Mannen van de daad verband met de stopzetting van de ringssubsidie aan het Prinses Beatrix um te Glion sur Montreux (Zie.) t een klein aantal vooraanstaande Ne landers binnen een week tijd 100MO Ned. tellin jpatiëntje. land. Vóórde oorlog was het lyceum slechts bereikbaar voor kinderen var welgestelde ouders, die de verpleegkos ten van ong. 3000 voor tien maanden ge. makkelijk konden betalen. Reservisten voor de Rijkspolitie opgeroepen In verband met de bekende beslui ten heeft de minister van Justitie ge gadigden opgeroepen voor de reserve- Rijks- en de reserve-gemeentepolitie. De aanmelding dient plaats te vinden uiterlijk 3 April o. a. ten gemeente huize. Toetreden betekent zich als re servist verbinden om de beroepsrijks- politie bystand te verlenen, wanneer bevoegd gezag daartoe een beroep doet. Oud-politie-ambtenaren zullen de voorkeur genieten. Zich dood gewerkt voor zijn vaderland Gisteravond, bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer, heb ben zowel de voorzitter, mr J. R. H- var Scha ik als mdn.-pres. Beel met grote waardering de overleden oud-minister Huysmans herdacht. De heer Van der Goes van Naters sloot zich bij deze woorden aan en merkte op, dat dr Huysmans zioh letterlijk voor zijn vaderland heeft doodgewerkt. BELGIË DECOREERT NED. MARINE MANNEN In aanwezigheid van luit.-adm. Helf- rich heeft commandant Robins, chefstaf van de Belgische Zeemacht, gistermid dag ten huize van de militair-attaché var België onderscheidingen uitgereikt aan 30 leden van de Ned. Marine voor diensten bij de bevrijding van Belgisch grondgebied. Voorbereidend werk van de Ronde-tafel conferentie geëindigd Zeventien resoluties en twee moties aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) Na gisteren van 11 tot 7 uur vergaderd te hbben Is de Rondetafel-conferentie met de West voorlopig uiteengegaan. Er is veel werk verricht. Zeventien resoluties en twee moties werden aangenomen De resoluties vormen de grondslag, waarop de nieuwbenoemde redactiecommissie verder dient te bouwen. by de uitwerking van de voorstellen voor de staatkundige vormgeving aan het Verenigd Koninkrijk, waarin Nederland, Suriname en Curasao een geheel zullen vormen, steunende op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid. Het was de conferentie vrij gemakke lijk gemaakt door de uitstekende voorbe reiding in secties en redactiecommissies en de neerlegging der gehele materie in concrete resoluties. De algemene beschou wingen, waaraan werd deelgenomen door de heren Romme, Logemann, Gerharts, Curiel, Eman, De Kort, Meyer ink, Tila- nus en Drielsma, brachten dan ook wei nig nieuws en waren gericht op aan vaarding. De heer Eman gaf bij motie de Rege ring in overweging, een gemengde Aru- baans-Cura$aos-Nederlandse commissie uit te zenden ter verzameling van gege vens over de vraag van een afzonderlijke status voor Aruba. De motte, gesteund door de heren Da Costa Gomez (Cur.), Buiskool (Sur.) en Joekes (Ned.), werd zonder stemming aanvaard. Practisch alle resoluties werden zon der stemming aangenomen. De tiende - han delt over het Rijksparlement. Omdat bij verenigde vergadering van de Kamer van Afgevaardigden wellicht moeilijk alle Curacaose en Surinaamse leden kun nen overkomen, is overdracht van stem bevoegdheid tot een maximum van zes stemmen per afgevaardigde mogelijk. De resolutie kende ook aan de Nederlandse afgevaardigden een dergelijke bevoegd heid toe, doch dit werd geschrapt door een amendement-Tilanus, aangenomen met 12 tegen 11 stemmen. De resolutie werd aangenomen onder aantekening, dat de heren Meyerink en Heldring tegen waren. Zij meenden namelijk, dat Suri name en Curacao naar verhouding te veel invloed kregen. Bij de dertiende resolutie verviel de aanvaarding van de dienstplicht door alle landen. Deze zaak zal nader worden be studeerd. Een 17de resolutie, ingediend door de heren Stikker (Ned Buiskool (Sur.) en Da Costa Gomez (Cur.) vol gens welke de inrichting van het Ko ninkrijk opnieuw bekeken moet worden als enig deel van Indonesië toetreedt of Aruba een afzonderlijke status krijgt, werd aanvaard- Een motie van de heren Logemann, Da Costa Gomez en Buiskool, waarin Regering wordt uitgenodigd, een f machtigde van Suriname en Curacao betrekken in overleg van zaken, die v< deze landen mede van belang zijn, werd z.h.st. aangeomen. In de nieuwe redactiecommissie werden benoemd de heren Pos en Buiskool Suriname, Romme en Logemann voo derland, terwijl de Curacaoenaars zich nog beraden. Tot slot spraken de heren Da Costa Gomez, Buiskool, Romme minister Jonkman enige woorden dank en waardering. Amerika zet spoed achter de zaak Dienstplicht levert 3 millioen soldaten van 2026 jaar op Twee uur nadat president Truman het Congres verzocht had de militaire dienst plicht tijdelijk weer in te voeren, zo meldt Ass. Press, uit Washington, heeft de Senaatscommissie voor de gewapende macht al de enquête over dit voorstel ge opend. r Marshall heeft na Truman nog verklaard, dat diplomatieke activiteit, zonder steun'van de militaire macht, in de huidige wereld slechts kan leiden tot „lapmiddelen". De minister toonde "zich zeer bezorgd over de „vesnelde loop" der gebeurtenissen. Ook de Amerikaanse minister van De fensie, James Forrestal, heeft het woord gevoerd en er op aangedrongen, de sterk- leger, marine en luchtmacht op te i. Volgens Forrestal zijn ongeveer drie millioen man tussen 20 en 26 jaar beschikbaar voor de dienstplicht. Over de demobilisatie van het Rode Leger deelde het Amerik. ministerie van Buitenlandse Zaken nog mede. dat hier door niets veranderd wordt aan de zrkte. Het is een gewone Russische procedure, de éne lichting te demobili seren en de andere op te roepen. Militaire experts te Washington ver klaren dat de V. S. twee jaar nodig heb de toestand op het peil te bren- de dag van aanval op Pearl Har bour. Zij denken dat het Russische veld leger zich in 114 a 2 maanden van West- Europa zou kunnen Ineester maken. OOK DAAR EENHEIDSWORST De Poolse premier, Joseph Cyrankie- wicz, heeft aangekondigd, dat de Poolse socialistische partij bereid is een fusie aan te gaan met de communistische beidersorganisatie. Hetgeen geen wonder is in een land met zo'n Russisch-freund- liche regering. Geen zaken meer met Rusland Hugh Maede democraat) heeft aan het Amerikaanse Huls van afgevaardigden een wetsvoorstel voorgelegd om alle ver schepingen van Amerikaanse producten naar de Sovjet-Unie te verbieden. Toch Labour-aanhangers naar Den Haag? Te Londen verwacht men dat 30 rege- ringsaamhamgers van het Britse Lager huis het verbod om de conferentie voor een Verenigd Europa te Den Haag bij te wonen, in de wind zullen slaan. Internationale brigade99 naar Griekenland? Te Washington zfju officiële berichten ontvangen, aldus A. P., dat drie van de door de Russen gesteunde divisies var een „internationale brigade", in de Bal kan klaar staan om naar Griekenland op (e rukken. Deze legermacht wordt te Athene op 30.000 man geschat. 'N TIP VOOR DE WAARHEID? Douglas A. Hyde, de 38-jarige chef redacteur van het communistische Dag blad Daily Worker" te Londen heeft zyn functie neergelegd en is overgegaan de R. K. kerk. Hij tyas 20 jaar comn nis^ „Ik ben mij er door de recente beurtenissen van bewust geworden", zeide hij, „dat het communisme geen ge neesmiddel kan bieden aan een uiterst zieke wereld." NIEUWE DC-6 VAN DE KLM BRENGT PAASCAKE AAN DE KONINGIN Op het vliegveld van Santa Monica (Californië) is het eerste van de zeven DC-6 toestellen op plechtige wijze aan de KLM afgeleverd. Het vliegtuig, dat naar Koningin Wilhelmina zal worden genoemd, is vandaag naar Nederland vertrokken met een zending Caliform- sche prijssinaasappelen en Alligatorpe ren, alsmede een grote Paascake voor de Koningin. De DC-6 is voor het eerst uit gerust met rechthoekige propellors, die veel gelijkenis vertonen met Hollandse windmolens. Kievitsei voor H.M. de Koningin Gistermiddag om 5 'uur is te Heel weg onder Varsseveld een kievitsei gevon den door G J. ter Maat. Het zal Koningin worden aangeboden. Met open ogen De Belgische hoofdstad gonst van politieke bedrijvigheid Communisten boycotten de gala-avond van DE, minister E schilderachtige Belgische hoofdstad, met zjjn vele fraaie gebouwen, lijkt wel bijenkorf. Brussel gonst zelfs van politieke bedrijvigheid, want met man en macht wordt de organisatie van West-Europa voortgezet. De bewoners staan vol komen in het teken van h^cojuist afgesloten pact. Ze praten over niet anders, staan er mee op en ze gaan er mede naar bed! En dat is begrijpelijk: Brussel is momenteel de stad waar de ogen van heel wereld opgericht zjji .Wie dacht dat de onderhandelaars er het, na de ondertekening van het pact. bij zouden laten, heeft het mis. Na de gala-avond, die op de plechtigheid in het Paleis des Academies volgde, en die aan geboden werd door minister Spaak, kwam men de volgende ochtend direct weer bijeen. Wat de gala-avond zelf betreft, de meeste, zo niet alle Russische zaokgelas- tigden en die der bij Rusland aangesloten landen, schitterden door afwezigheid. Zij hebben Spaak's avond volledig geboycot! De ambassadeur van de V.S, die bij de onderhandelingen zorgvuldig op de ach- DERTIEN KOSTBARE KOEIEN VER GIFTIGD In Woudenberg en omgeving doen zich sedert vorige week bij het rundvee ver giftigingsverschijnselen voor, waaraan verscheidene koeien zijn bezweken. Zo verloor de heer Van Egdom 5 kostbare stamboekkoeien en de heer Top 8. Deze vergiftiging is waarschijnlijk te wijten aan verontreiniging van het voedermeel. In Dorthuizen onder Leersum heeft zich een soortgelijke vergiftiging onder het rundvee voorgedaan. Nader wordt gemeld, dat het voermeel loodacetaat be vatte. daar de betrokken handelsonder neming naast veevoeder ook boombe- spuitingsmiddelen verkoopt, waarin lood acetaat voorkomt. Door onvoorzichtig heid is een kwantum van dit zware vei gif vermengd met het veevoedermeel. IN DE STRIJD voor en tegen net com munisme komen de stukken steed# duidelijker op het schaakbord te staan. Ook in ons land zijn de communisten thans onbeschaamd begonnen met de op richting van hun uitsluitend revoiution- zij hebben geca moufleerd als „Comité's van National# welvaart", zoals zij hun dictatuur camou fleren als „volksdemocratie" en zoals zij hun blad camoufleren als „De Waarheid". Aan de andere kant gaan de ogen van is volk met de dag steeds meer open >or het communistisch gevaar en laat en in al ruimer kring de communisten hun eigen sop gaar koken. De rede, welke prof. Romme voor partyraad van de K.VP. heeft gehouden, in dit opzicht duidelijk. Het enige, de leider van de R.K. Politieke volks groep thans (nog) niet wenst, is een ver bod van de Communistische Partij, maar overigens wil hij het communisme zo weinig mogelijk levensruimte geven, ook al omdat het communisme van elk# levensruimte alleen maar misbruik kan maken. Prof. Romme wil de communisten dan ook buitensluiten, waar hy hen "maar enigszins kan buitensluiten, niet uit de volksvertegenwoordiging zelf. maar wel uit de commissi es in de volksvertegen woordiging, uit de aether, uit de ambte narenwereld. Ook het socialisme neemt op het ogen blik een krachtiger houding tegen het communisme aan. Wij verheugen on# daarover. In de houding van het socialis me in ons land tegen het communism# menen wij de volgende kentering op t# merken. Het socialisme heeft zich aanvankelijk ook ten aanzien van het communisme laten leiden door de overweging, dat het aan het democratisch beginsel verplicht was, het communisme een evenredig aan deel, te geven in het bestuur van m elk geval Provincie en gemeente. Het heeft er veel van, of men van dit stand punt terugkomt. Thans heeft het socialisme er oog voor, dat men de democratie niet dient door de communisten in de bestuursorganen t# betrekken. Integendeel, dat men op dat zelfde moment bezig is, de doodsvijanden van de democratie binnenshuis te halen, mensen, die de bestuurszetels bezetten, alleen met het doel de kunst af te kijken en de anderen de deur uit te werken, zodra zij de kans daartoe schoon zien. Nu is het onmiskenbaar, dat het socia lisme weliswaar bezig is, van de dwa lingen zijns weegs terug te keren, maar dat er zich nog in deze tijd verschijnse len voordoen, die ons doen afvragen, of de bekering wel radicaal en volkomen is. Wij willen daar twee dingen van zeg gen. Het eerste is, dat wij bereid zijn aan te nemen, dat het nieuwe en juiste in zicht nog niet tot de harten en hoofden van alle party instanties is doorgedrongen en dat men vooral plaatselijk nog behept is met de ziekelijke neiging, in de communisten democraten te zien en hen dus op democratische wijze tegemoet te treden. Hebben wij het in dit opzicht bij ;het goede eind, dan zijn deze verschijn selen overgangsverschijnselen en zullen zij afnemen tot nul. De tweede opmerking is deze. dat in I deze nog niet radicale bekering van het En^'vervolgens "wij* meldden dit ,1 r'S* ka" doorwerke" d« deel onzer edties zal gemeenschappelijke revolution na ire - bijeengekomen de in- tergrond was gebleven, was wel Bevin, de geestelijke vader van pact heeft gisteren tijdens een lunch breedvoerig geconfereerd met Spaak, de vader van de economische aspecten van het verdrag. de volgende week weer bijeengekomen hel "ocJ.luime 1 worden door elle deelnemer, om de ln- commurastiKh. stelling ven de consultatieve raad onderl'Jrfaden„te sahrikke"- maar de ge.ste- de loupe te nemen. lyke instelling in feite onberoerd laat. Het Engelse parlement heeft, met uit-' W'^ hebben meer respect voor de r.ch- zondering van de 2 communisten, het ün«en- d,€ het revolutions karakter i Bel- Wilma 14 Mei 75 jaar Ter gelegenheid van de 75ste verjaar dag op 14 Mei a.s. van de Prot. Chr. romanschrijfster Wilme heeft zich een huldigingscomité gevormd, o.m. bestaan de uit Jan H. de Groot dr J. Haantjes, dr K. H. Heeroma (Muus Jacobse), Diet Kramer, H. M. v. Randwijk en P. J. Ris- seeuw. Tweede Pinksterdag zal de jubi- 1 ar esse gehuldigd worden in de kring van vrienden en belangstellenden op „Woudsohoten" te Zeist tydens de Pink sterconferentie van Prot Chr. Letterkun digen. Roeland Koning heeft de opdracht aanvaard het portret van Wilma te schil deren en het blad „Ontmoeting" zal een speciaal nummer aan haar werk wijden. Secr. van het huldigingscomité is f H. de Groot, Achillasstraat 10, A'dam. de woelingen en in Nederland Indië van stonde aan hebben onder kend en geen Tsjechoslowaakse erva ringen nodig hadden open ogen te kry- het dreigend gevaar. Wist U DAT tegen de ex-burg. van Smilde, de 56-j. H. v. Deemter, die de S.D. attent maakte op clandestiene concerten, voorts blanco-persoonsbewijzen en namen voor de „arbeidsinzet" aan de bezetter ver strekte, vopr het B.G. te Assen 18 j. is geëist. DAT het Tweede Kamerlid Jac. Groen Azn., tevens voorz. van de vakgroep Tuinbouw van de R.K. Land- en Tuin- bouwbond, is benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius. DAT A. Verhey, te Sassenheim, secr. van- de vakgroep veehouders van deze bond. werd benoemd tot ridder in de orde van de H. Silvester. DAT beide benen van de 18-j. C. A. Swarttouw uit R'dam werden verbrijzeld, toen hy op de treeplank van de werk liedentram aldaar trachtte te springen en onder een wagon terecht kwam. DAT de Ned. Kath. Bond van werk gevers in het loodgieters-, fitters- en sani- tair-installatiebedrijf zijn leden opwekt, tot verzet tegen het communisme. DAT het Dordtse tribunaal 2%-j. inter nering adviseerde tegen freule J. A. Op te Noort, aldaar, NSB-propagandiste en een goede vriendin van Himmler, Rauter. Rost van Tonningen, e.a. DAT gisteren de directeur van de NIWIN, ir F. F. van Rhijn, per KLM naar Batavia is vertrokken i.v.m. de reorga nisatie van de „Welfare" in Indië. DAT de 25-j. wijkverpleegster Nijhof uit Vriezenveen te Almelo met lesauto is doodgereden. DAT de Wassenaarse rijwielhandelaar D. Smit tengevolge van een motorbotsing met een melkwagen aldaar in het Acad. Ziekenhuis te Leiden is overleden. DAT een der 6 door de Regering in Amerika aangekochte vliegdekschepen aangewezen aan de HollandAustra liëlijn en dit 8000 ton metende schip verbouwing als „Almkerk" in de vaart DAT blijkens mededeling van de Ro- baver de inschrijfdatum op de emissie van Philips is verschoven naar 8 April en de stortingsdatum naar 14 April. DAT 68-j. oud te Egmond aan Zee is overleden de oud-burg. van Egmond C. J. Eyma. DAT een wijziging prijzenbeschikking overhemden 1947 en een beschikking in ventarisatie van land- en tuinbouw 1948 in de St.crt. van gisteren te vinden is. DAT voor het Goois Tribunaal terecht stond de Bussumse makelaar en taxateur C. J. Pelle, die voor de Duitsers tot een bedrag van f20 millioen had getaxeerd. DAT het s.s. „Prague" van de nacht dienst Hoek van HollandHarwich te Glasgow is uitgebrand en als verloren moet worden beschouwd. DAT nog dit jaar het „Witte Kasteeltje" te Loon op Zand wordt gerestaureerd, daar het in de oorlog zeer heeft geleden. DAT voor het Utrechts B.G. 10 j. werd geëist tegen de voorm. Staatspolitieman A. Dijkstra uit Zeist, die de dood be werkte van een illegaal werker en z Joden, w.o. een baby. DAT in de Achterhoek weer grote houtstapels voor de Paasvuren worden gereed gemaakt. DAT de Chr. Gem. Zangver. „De Lof- stem" te Giessèndam is uitgenodigd vooi een 14-daagse tournee in Zwitserland. DAT onze Z.-Afrikaanse gezant, dr Ph. C. Visser, gisteren uit Johannesburg op Schiphol arriveerde. I)AT is benoemd tot adj.-dir. van de Verz. Mij. „St. Eloy van 1875" te R'dam de heer C. Helderman, tot dusver chef de bureau. DAT het tribun&al te Deventer op 31 Maart uitspraak zal doen in de zaak tegen de oud-ambtenaar by de Gemachtigde voor de Prijzen en bij het dep. van Financiën, M. R. Schouten, die tevens dienst deed op het „kabinet" van de Land wachtcommandant Rambonnet. DAT aan mr. J. C. baron Baud op ver zoek eervol ontslag met dankbetuiging is verleend als lid der commissie van toezicht op het Koninklijk Conservato rium voor muziek te 's-Gravenhage. DAT als zodanig is benoemd de heer J. H. Schuller tot Peursum. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der begro ting voor het scheepvaartfonds voor 1946. DAT het Utrechts B.G. A P. J. Verwey uit Ermelo wegens verraad tot 12 j. RWI veroordeelde en de A'damse bewaakster te Ravensbrück en Neu-Brandenburg Hen- drika Hage tot 5 j. RWl en de Utrechter J. D. Koster, die personen voor de „arbeidsinzet" ophaalde, tot 9 j. RWI. DAT het indertijd vernielde tehuis voor ouden van dagen van het Heilsleger te Dordt. „Huize Avondzon", gisteren heropend. DAT gistermiddag het 1%-J. jongetje H. Bijl in de Transvaalstraat te R'dam uit de 4e etage van de ouderlijke woning op straat is doodgevallen. DAT een 13-j. jongen uit Duisburg tij dens zijn verblijf in ons land maar liefst 37 pond aankwam. DAT het Gew. Arbeidsbureau an de Amerik. radio-Bremen Reproductie van de kopergrave van H.M. de Koningin. welke gravure mevr. S. Reitsma-Valenca in op dracht van de Leidse Universiteit vervaardigde- De netto opbrengst van de verkoop der afdrukken is be stemd voor het Leidse Universi teitsfonds. DAT in de vac.-A. v. d. Berg, die zo men weet om politieke redenen aftrad als éomm, raadslid van R'dam. is geïnstal leerd mevr. B. v. d. Zaken-Trommel. DAT de Hilversumse Wiggelaar op uitnodiging bezetting eind Mei vooi twee concerten dirigeert. DAT kapt. Bierre van het Deense koi vet „Thesis", welk schip gisteren in de A'damse haven binnenliep, aldaar bespre kingen voert over de samenwerking by de visserij-inspectie. DAT de N V. Zwanenburg-Organon te Oss over 1947 TM pet. uitkeert. DAT de eerste 2 dagen van de a.s. voor- jaarsbeurs. 6 en 7 April, weer export- dagen zullen zyn, waarop verhoogd entrée wordt geheven DAT de Stichting „Nederland helpt Ihdië" de afgelopen maand wederom een, grote hoeveelheid boeken, tijdschriften.' Het Intern Hof van Justitie zal op 25 enz. naar onze jongens in Indië zond. Maart as. om* 4 uur in het Vredespaleis tc Haag uitspraak doen in de door DAT er volgens min. Mansholt ut een ^it>ar»iêf opgeworpen bevoegdheids-kw es- over dcl.ndbouw t. B.rne- Ue Hof he, veld in 1950 een stikstofoverschot lal u,n. Groot-Bnunnië en Albanië over het in- DAT het A'dams Strijkkwartet morgen cident in het Kanaal van Korfoe. voor een twee-maandelijks tournée naar Zuid-Afrika vertrekt. DAT een Braziliaanse professor met zyn echtgenote en 8 studenten in de wa terbouwkunde Maandag a.s. een bezoek aan Delft zullen brengen. DAT in navolging van R'dam ook in A'dam de havengelden voor zeeschepen zullen worden verhoogd en wel m.i.v. 1 April a.s. Iets zachter DAT de jubileumvergddering Bosch in Febr. een toenemende werkloos- Chr. Boeren- en Tuindersbond l heid in de sigarenindustrie en een afne- 30-j. bestaan wordt gehouden op 2 Juni, ad-, in Groningen en de bond dan een ge- I denkboek het licht zal doen zien. 11 Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met op vele plaat- L*¥"|aen weer enige regen en een krachtig# |Zuid-Westelyke wind. Iets zachter, voor de #1 in de nacht. ZON EN MAAN Zaterdag 20 Maart. Zon op 6 44. ond#c 53 uur; maan op 12,11, onder 5.01.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1