jHeuiup jTriJts é\t(STourant UIJF HANDTEKENINGEN TE BRUSSEL Fundament van Derde Wereldmacht Historische ogenblikken in het Palais des Academiens TRUMAN BEPLEIT WEDERINVOERING VAN DE DIENSTPLICHT IN DE V.S. Wist U K)NDERDAG 18 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twiiïtSgste jaargang: No. 7463 Christelijk^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken is abrftkwn myn Ijert in leijJjenspwl* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 403. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Om vier minuten over 5 is gisterenmiddag in de Grote zaal van het Paleis der Academiën te Brussel het Vijf-Mogendheden- pact, dat het begin vormt van een 50-jarige Europese Unie ter verdediging van de democratie, getekend. Hierdoor is een grote derde wereldmacht geboren, doordat Frankrijk, Engeland België, Nederland en Luxemburg zich aaneensluiten in een hecht verbond. Deze historische politieke, militaire en conomische alliantie werd getekend oor de vyf ministers van Buitenlandse aken met een gewone stalen schoolpen, ie in een even gewone houten houder ik. De ceremonie duurde ongeveer drie ivartier. Toen zij voorbü was, schudden ministers elkaar de hand. Elk ontving i in rood leder gebonden exemplaar het verdrag, voorzien van een lint in Belgische nationale kleuren. Zij tekenden in alphabctische volgorde »n hun landen. Zij zaten in die volgorde over elkaar, met de ogen van onge- 200 journalisten op zich gericht Het paleis, waar de sobere, maar in- rukwekkende plechtigheid plaats had, ten tijde van koning Willem I gebouwd irspronkelijk ten doel als prijs geeft. Vervolgens wenste hij aller eerst instelling van de consultatieve raad, omdat op die manier voorkomen kan worden, dat het verdrag-niet slechts een fagade blijft. Met het oog op de be trekkingen tussen Nederland zeese gebiedsdelen acht on: het gewenst de bepalingen zijdse bijstand, welke beperkt zijn tot Europa, door overleg in de consultatieve raad een ruime interpretatie te geven. Minister Spaak wees erop, dat een verdrag nog nooit een dergelijke draag wijdte heeft gehad." Het is ter verdedi ging van de politieke democratie, maar wij hebben elke provocatie vermeden." Bidault bracht naar voren, dat de vijf mogendheden de verantwoordelijk heid. van haar daad op zich Dramatische momenten voor rechtbank te Den Bosch Beruchte moordzaak in hoger beroep behandeld In de prille ochtend van 26 October 1946 werd de mijnwerker Fons Tossings, te Kerkrade, toen hij zijn huis verliet, door twee schoten uit een revolver ver moord. Verdacht van deze moord stond gisteren voor het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch in hoger beroep terecht de 47-jarige stiefvader van het slachtof fer, de invalide mijnwerker M. H. Buuts, die reeds geruime tijd met Fons min had geleefd. De rechtbank te Maas tricht had hem veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Oorzaak van de ruzie was, dat de burgemeester weigerde ge hoor te geven aan een vonnis Regering Maastrichtse rechtbank, waarbij weder- ruiming was gelast van het huis L- de Prins lijf te dienen Te Brussel, waar de gehele dag giste- n grote spanning heerste, vooral toen idault en Bevin uit Parijs arriveerden, ■en uitgebreide veiligheidsmaatrege- getroffen. Het station was zwaar be- 'aakt; zelfs op het dak stonden leden de Belgische veiligheidspolitie, lechts een paar journalisten en diplo- laten hadden toegang tot het perron. De oudertekening Precies om 5 uur kwamen de ministers Buitenlandse Zaken van de vijf lan- i de zaal binnen. Zij namen plaats het podium, dat in een zee van licht adde. Op dit podium stond een tafel Louis Quinze-stijl, waarop de tekst i het verdrag, pennen en een scepter, de gerechtigheid symboliseerde lagen Itgespreid. Achtereenvolgens tekenden Paul Spaak België's minister van Financiën prof. G. Eyskens; George Bidault en graaf Hauteclocque. Frans ambassadeur te russel; de ministers Bech en Robert Luxemburg: baron Van Boetzelaer Oosterhout en mr B. Ph. van T' na thoe Slooten voor Nederland nslotte Ernest Bevin en Sir George endel voor Engeland. Oranje, bereid zijn „alle grieven aan te horen." Het verdrag is een grote politieke daad, geen terugkeer meer mogelijk Korte toespraken Na de plechtige ondertekening inister van Boetzelaer op het It, dat ons land door de ondertekening mogelijkheid om neutraal te blijven 'artij van de Arbeid gaat C.P.N. isoleren spreekt zich voorts uit tegen een BVL n een vergadering van het partij- stuur der P. v. d. A. is besloten Staten- en Raadsfracties te adviseren voorkomende vacatures voor wethou- lid Ged. Staten enz. niet op com- imisten te stemmen. Het bestuur acht optreden van de BVL of soortgelijke d-militaire organen overbodig, tuigde zijn instemming met de kondigde hulppolitie. an der" Goes van Naters blaast hoog van de toren PÜ zullen de vooruitstrevendheid be palen en anders en te Schiedam gehouden verga ring der Partij -van de Arbeid ver aarde de Voorz. der Tweede Kamerfrac. dier partij, mr M. v. d. Goes van Na- 5, dat er geen enkele reden is om dit ibinet te vervangen d-oor een nationaal binet. Als de K.V.P. met de groep-Oud cou willen gaan, dan zal ze dat ai oeten doen. zy wil slechts zitting ibben in een regering, waarvan zü de loruitstrevendheid bepaalt. Aldus oen we aan het A.N-P. NIEUWE ONDERZEEBOOTJAGERS VOOR ONZE MARINE Het dep. van Marine heeft, zoals ge- ïld, ter vervanging van een aantal Engelsen overgenomen torpedoboot- lers. 6 nieuwe besteld en wel 3 bij De helde, 1 bij Wilton, 1 bij de R'damse oogdok Mij en 1 bij de Ned. Dok- heepsbouw Mij te A'dam. Zij zullen im 2000 ton standaard-water verplaat- ig hebben en daarmee de Britse sche- n, die ruim 1600 ton meten, overtref- i. In grootte en bewapening zijn ze vergelijken met de Van Kinsbergen. nieuwe jagers zullen 32 mijl per uur nnen afleggen en een bemanning heb- h van 258 koppen. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF Tegen de Leidse ex-anibtenaar bij de ed. Lichtfabrieken J. H. C. Colla, die, 1941 tot het vrijwilligerslegioen igetreden en aan het Oostfront enkele derscheidingen verwierf, is van ir het Haagse B.G. 10 j. met aftrek eist. De zaak tegen H. J. Koning, brand- «ffenhandelaar uit Voorschoten werd tot Mei aangehouden, voor het horen ee getuigen. Luchtpost-abonnementen Vanaf 1 April kunnen wij weer snkele jongens in Indië helpen met luchtpost-abonnement. Zij, die hiervoor nog in aanmerking wensen e komen, dienen ons dit vóór 1 April Dit geldt dus alleen voor hen, die Dg geen abonnement hebben, de be staande abonnementen blijven ge handhaafd. Afd. Abonnementen. Minister Bech van Luxemburg z< dat ook Luxemburg zijn neutraliteit had opgegeven en verheugd was. dat Frank rijk eri Engeland nu ook tot de „Benelux" behoorden. Als laatste sprak Bevin, de Engelse minister, die er met kracht op de unie tegen geen enkel land richt, doch voorzag in de samenwerking van alle vredelievende landen. Hij waar schuwde tenslotte dat de problemen van de „na-oorlogse" wereld zeer groot waren. Mannerheim gaat aan sterken in Zwitserland Allerlei dwaze geruchten tegengesproken Gisteren ging een latVine van sensa tionele geruchten over de Finse maar schalk Mannerheim door de wereld. In een deel onzer edities meldden wij, dat hij, wegens communistische druk op zijn land, uitgeweken was. Thans is te Hel sinki officieel medegedeeld, aldus Ass. Press, dat de maarschalk, die vorig jaar ernstig ziek is geweest, een poos in Zwitserland zal vertoeven, om wfeer op krachten te komen. De maarschalk zelf zei, toen hij de dwaze geruchten hoorde: „Ik kan toch niet helpen wat de bladen over mij schrij ven, is 't wel?" Tsjechoslowakije komt in de V eiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 2 stemmen (Rusland en de Oekraïne) be sloten de Chileense aanklacht tegen de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije op de agenda te plaatsen, zo meldt Ass. Press uit Lake Success. In de zaak-Papanek is door de Uno nog geen beslissing genomen. Overeenstemming in Indo-China In een verklaring van ex-keizer Bao Dai van Annam zegt deze, dat een over eenstemming met de Fransen inzake Indo-China te verwachten is. Vóór 1 April zijn er besprekingen op een-krui ser in de baai van Saigon. DANSZAAL INGESTORT TE CHICAGO. Tijdens een door ongeveer 1200 perso nen bijgewoond bal te Chicago, ter ge legenheid van St. Patricks Day is de derde verdieping van een dansinstituut ingestort. Eén vrouw werd gedood, 100 personen werden gewond, De zieken auto's stonden in de naburige straten in een file om de gewonden Amerikaanse visies op de sterkte van 't Rode Leger Naar aanleiding van de „verjonging" van het Russische leger heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger, de sterkte van het Rode leger geschat: land leger (veiligheidstroepen inbegrepen) 3 millioen, luchtmacht 450.000, zeemacht 600.000. Bovendien beschikt Moskou in de 8 nabuurstaten over 1.121.600 man, ver deeld in 100 divisies, welke men beperkt strijdvaardig acht. Het aantal Russische gevechtsvliegtuigen zou 14.000 bedragen. Daartegenover staat een Amerikaanse luchtmacht van 360.000 (met maar onge veer 4500 toestellen) en een zeemacht van 392.000. Het leger is thans 550.000 sterk en kan opgevoerd worden tot 66o:ooo. Keuringszwendel leidt tot nog 6 arrestaties Arts van doktersverklaring was al 6 jaar overleden In verband met de keuringszwendel met betrekking tot dienstplichtigen te Enschedé zijn thans weer gearresteerd B. M. V. en H. J. K. uit Almelo, F. W. W. H. H. uit de omgeving van Almelo, J. G. Th. J. uit Weert (N.-Br.) en de vaders K. en J. Deze werden indertijd afgekeurd op grond van vervalse doktersverklarin gen. maar toen zij opnieuw voor de keu- ririgsraad verschenen, bleek hun niets t< mankeren. Zo men weet. betaalde mer voor de doktersverklaringen, die vaak zeer onduidelijk en onkundig waren op gesteld, bedragen van 2 i 3 duizend gul den, meestal m gedeelten. Een keer werd een verklaring afgegeven, ondertekend met de naam van een arts, die reeds zes jaar geleden was overleden. Het Kath. Thuisfront, afd. Enschedé, zal de minister van Oorlog en Marine a.ï. telegrafisch .verzoeken, afgekeurde personen onverwijld te doen herkeuren, opdat zij niet bevoordeeld woeden. sings, dat toebehoort aan verdachte. De burgemeester ging daarna over tot dering van het huis vóór Tossings. Een der 26 getuigen vertelde, dat Buuts haar geschreven had: „Dood of levend gaan ze uit mijn huis". Verdachte had aan andere getuige, na de misdaad, een nadese revolver willen verkopen. Vijf maanden later vond men hetzelfde wapen op het dak van het huis, waar verdachti de kost was. Het onderzoeik wees uil dat de afgevuurde kogels uit deze revol ver afkomstig waren. Als stomme ge tuige lag het wapen op de tafel i: rechtszaal. Buuts, die 14 veroordelingen achter de rug heeft, bleef ook tijdens de zitting ontkennen en vloog tijden? de getuigenverklaring herhaaldelijk woe dend op. Na het pleidooi van de verde diger viel verdachte op zijn knieën voor groene tafel en snikte: „Ik heb nooit i revolver gehad. Ik heb die moord niet gedaan" De adv-fisc. eiste, nu alle feiten Buuts als dader aanwijzen, 15 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Oud-minister Huysmans vannacht overleden In de afgelopen nacht is in het Zie kenhuis aan hel Westeinde te Den Haag overleden dr G. W. M. Huys mans, oud-minister van Economische Zaken. Hij bereik te slechts de leef tijd van 45 jaar. Maandag 22 Mrt., om 10 uur, wordt in de Sb Paschalis- kerk aan de Was- senaarseweg plechtige, uitvaart dienst gehouden. Daarna wordt stoffelijk overschot naar Eindhoven bracht, waar het op de R.-K. Begraaf plaats ter aarde zal worden besteld. Voor een meer uitvoerige schets van de overledene AANLEG VAN RENBAAN IN ZANDVOORT GESTAAKT. Op last van hogerhand zijn de werk zaamheden aan de renbaan, die in Zand- irt zou worden aangelegd voor motor- autoraces, stopgezet. B. en W. die f 70.000 crediet gaven, voeren met het Rijk onderhandelingen om deze beslis sing alsnog ongedaan te krijgen. DE ENQUêTE NAAR HET REGERINGS BELEID 1940—1945. De plenaire parlementaire enquêtecom missie heeft vandaag o.a. gehoord prof. dr F. C. Gerretson van Utrecht. Maandag zullen voor sub-commissies verschijnen de oud-ministers ir J. W. Albarda, dr G. Bolkestein, mr J. Meynen, Ch. J. I. M. Welter, mr'M. P. L. Steenberghe; dr J d. Tempel, het Tweede Kamerlid E. A. Vermeer, prof. mr R. Kranenburg, ir P. S. F. Otten, dir. van Philips, jhr mr Z. van Panhuys, oud-legatiesecr. te Madrid, mr A. W. R. baron Mackay, secr. Ned. Bank, C. Mattern te Den Haag, T. L. A. Appels, adm. dep. van Oorlog, J Hardeman, adm. dep. van Overzeese Ge biedsdelen en anderen, waaronder enke le militairen. NAAR INDIE Onze hoofdredacteur dr E. Diemer, is hedenmorgen met de K.L.M. naar Indië vertrokken om daar, op uit nodiging van de Legervoorlichtings- dienst, een'bezoek te brengen aan ver schillende legeronderdelen. In Batavia zal hij zich voegen bij de journalisten, die thans met de „Volendam" op weg zijn naar Indië en daar aan het einde van de volgende week worden wacht. Het ligt in zijn bedoeling, dat hij na een verblijf van omstreeks vijf weken in Indië met een schip gedemobiliseerde militairen zal terug keren. Natuurlijk hoopt hij op deze reis gelegenheid te vinden over zijn ervaringen in Indië en in het bijzon der over zijn contact met onze jon gens daar, berichten en artikelen te zenden. Distributiebescheiden, die men bewaren moet Op veelvuldig verzoek wordt medege deeld, dat onderstaande distributiebe scheiden zorgvuldig bewaard dienen te worden, daar deze thans in gebruik zijn, dan wel binnenkort in gebruik genomen zullen worden. De tweede distributie stamkaart, het inlegvel G 605, de bon kaart K, L, O, of P 804 en K, L, O, of P 806, de tabaks- en/of versnaperingen- kaart QA, QB én QC 802, de textielkaar- ten VA 705 en VA 804, de brandstoffen- kaarten TA en TB 707 en TA en TB 806, de inlegvellen voor a.s. moeders CM 703, CA 802 en CB 808, de toeslagkaarten M 804 en Z 804 en1 M 806 en. Z 806. Van alle andere kaarten, welke men nog in bezit mocht hebben, zullen geen bonnen meer. worden aangewezen. RANTSOENBONNEN TEXTIEL C 82 NA 10 APRIL ONGELDIG. De rantsoenbonnen voor textiel, voor zien van de opdruk ,.C 82", welke tot 31 Oct. 1947 werden uitgereikt, zijn na 10 April a.s. niet meer geldig. De rantsoen- bonnen voor textiel met opdruk „D 82" blijven tot nader order geldig. Meer en betere melk of ook meer kaas? Naar de Nieuwe Leid sche C r t. van officiële zijde verneemt wordt in verband mét de sterk verbeterde melk- positiè een verhoging van het melkrant- soen overwogen. Het is ook mogelijk dat het overleg, dat nog hangende is, leidt tot een verhoging van het kaasrantsoen of verhoging van het vetgehalte-der melk. In elk geyal kan tengevolge van de gun stige melkpositie een beslissing in een dezer drie richtingen worden tagemoet- KOFFIE, THEE EN BOTER. Naar wij vernemen, zullen Woensdag a.s. (in plaats van Donderdag) op de bonnenlijst de gebruikelijke rantsoenen koffie en thee, alsmede de toegezegde extra boter voorkomen. •T VENSTERGLAS VANAF 1 APRIL VRIJ. Van 1 April af zal voor het aanschaf fen van vensterglas geen vergunning nodig zijn. Schoenindustrie en Detailhandel, die op heffing van de schoenendistributie vol komen verantwoord achtten, heeft de Regering besloten, dat de schoenen voor lopig nog op de bon blijven. DOODSTRAF TEGEN ZONDERVAN's ADJUDANT BEVESTIGD. De adjudant van de WA-lèider Zonder- van, G. Strooink uit Bilthoven, ex-be roepsofficier in het Ned. Jfger, kreeg he den van het Utrechtse B.G. conform de eis de doodstrafZoals reeds gemeld, werd S. aan het Oostfront de linkeronderarm afgeschoten. BRABANTSE BEWEGING: ONTSLA ALLE COMM. AMBTENAREN. De „Brabantse Beweging"' heeft tijdens een vergadering te Tilburg een algeheel verbod van communistische actie, zowel in als buiten het parlement, noodzake lijk genoemd. In een motie aan de Re gering wordt het ontslag aanbevolen alle ambtenaren en werklieden in Over heidsdienst, die sinds de bevrijding aan gesloten zijn of zijn geweest bij de C.P N. of een mantelorganisatie. PROTEST VAN CORRESPONDENTEN TEGEN COMMISSIE VAN DRIE. De buitenlandse correspondenten Batavia hebben geprotesteerd tegen ie onbevredigende voorlichtingspolitiek der Commissie van Drie. Eén natie werkt de wereldvrede kennelijk tegen Steun aan alle bedreigde Europese landen voor Amerika noodzakelijk P(RESIDENT TRUMAN heeft gisteren voor het voltallige Xmerikaanse Congres zün aangekondigde belangrijke rede gehouden en daarin voorgesteld, als een der meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen, de militaire dienstplicht in de V.S. opnieuw in te voeren en ten spoedigste de werk zaamheden voor het Marshall-plan te voltooien. Gisteren vond te Brussel in het Palais des Academies de officiële on dertekening plaats van het verdrag tussen Engeland, Frankrük en de, Benelux-landen. De ministers van Buitenlandse Zaken zetten hun hand tekening- Van boven naar beneden: Ernest Bevin (Eng.), Georges Bidault (Fr.) en Baron van Boetzelaer van Oosterhout (Ned.). Prof. Geyl aan de dood ontsnapt Helse machine ontplofte In lokaal te Gent I-n de nacht van Dinsdag op Woensdag, o wordt thans gemeld, omstreeks drie lur, is in het'bekende lokaal „Roeland" e Gent een tijdbom van tamelijk groot kaliber ontploft. De schade is aanzit lijk. In de vloer van de gelagkamer gat van 5 meter geslagen. Er zijn geen gewonden. Opmerkelijk is, da- avonds de bekende Utrechtse professor Geyl in het lokaal heeft gesproken over „Nederland en Vlaanderen" en volgens „De Nieuwe Gids" op dezelfde plaats zou hebben gestaan als waar de bom ont plofte. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend. BESLISSING OVER NIEUW GUINEA'S TOEKOMST. Dr van Mook heeft een studiecommis sie voor Nieuw Guinea's toekomstige status ingesteld onder voorzitterschap van staatssecretaris H. v. d. Wal. Oude man door rovers neergeslagen 't Slachtoffer lijdt aan geheugenverlies. Gisteravond tussen 8 en 10 uur is een 66-jarige man in zijn woning aan de Tweede Jacob van Campenstraat te Am sterdam overvallen door, naar de recher che aanneemt, een of meer mannen. Hij werd bewusteloos aangetroffen en bleek een gat in het hoofd te hebben. Men denkt aan een poging tot roof- Voor zover kon worden nagegaan, ontbreekt er ech ter niets, zodat men vermoedt, dat de daders zijn gestoord of geschrokken van het lawaai der vechtpartij. De oude man moet n.l. hevig hebben geworsteld: een ingedeukte paraplubak en bloedsporen zijn daarvoor de bewijzen. Het slachtoffer lijdt door deze overval aan geheugen stoornis en vertoont shockverschijnselen, zodat hij geen enkele inlichting kan ver strekken. De president steunde het vyfmogendhe- denpact, dat gisteren te Brussel werd ee- tekend, met de volgende woorden: „Ik ouw er op, dat de Ver. Staten met de daartoe dienstige middelen aan de vrqe landen dien steun zullen geven, die door de toestand noodzakelijk is gewor- „Ik ben er zeker van, dat de vastbeslo tenheid van de vrije landen van Europa zichzelf te beschermen, geëvenaard zal worden door een geiyke vastbesloten heid onzerzyds hen daarbij te helpen". „Ik geloof, dat wij thans een punt heb ben bereikt, waarop de positie van de Ver. Staten onmiskenbaar duideiyk moet worden gemaakt". Truman schetste de situatie in Europa als „kritiek" en achtte de door hem voor gestelde maatregelen het meest geschikt om steun te geven aan de vrije democra tische naties van Europa en om den hech ten grondslag van Amerika'? eigen- na tionale kracht te versterken. „Eén natie" is verantwoordelyk. Hij voegde er aam toe, dat de verant woordelijkheid voor de kritieke toestand .hoofdzakelijk" lag bij één natie, die niet alleen geweigerd heeft om samen te wer ken bij het sluiten van een fatsoenlijke en rechtvaardige vrede, maar die, nog er ger, getracht heeft die vrede te,verhin deren". Eén Land heeft het werk van de Ver. Naties hardnekkig tegengewerkt door voortdurend gebruik te maken recht van „veto", zo zeide Truman, „doch dit is nog niet alles. Sinds het einde der vijandelijkheden hebben de Sowjet-Unie en haar agenten de onafhankelijkheid het democratische bestel van een gehele serie landen in Oost- en Midden-Europa vernietigd. Het klaarblijkelijke voorne men om deze politiek voort te zetten met betrekking tot de overgebleven vrije lan den van Europa, heeft de kritieke situatie, waarin dit werelddeel thans verkeert, te- weeggebraoht". Truman deed echter een beroep op de Sowjet-Unie om oprecht samen te wer ken voor het behoud van de vrede. „De deur is nirmner gesloten achter de Sow jet-Unie or enige andere natie, die op recht wil meewerken aan het behoud van de vrede en de deur zal ook niet gesloten worden. De tijd is gekomen, dat de vrije manmem en vrouwen van de wereld eerlijk en moedig de bedreiging van hun vrijheid onder het oog moeten zie»." Handelen verstandiger dan aarzelen „Er zijn tijden in de wereldgeschiede nis. waarin het veel verstandiger handelen dan te aarzelen. In handelen schuilt enig risieo dat is er altijd, doch er schuilt meer risico in, als m breke blijft te handelen". Bij zijn aanbeveling algemene militaire opleiding ben spoedigste door een wet te stellen, zeide Truman: „Wij hebben varen, dat een gezond militair systeem vredestijd noodzakelijk is om de vrede te handhaven. Aanvallers hebben in het verleden oorlog ontketend, daar zy ten onrechte vertrouwden op Amerika's klaarblijkelijk gebrek aan militaire macht. Hoewel zij door deze misvatting lar de ondergang zijn geleid, hebben wij ïn verschrikkelijke prijs moeien Da len." Truman besloot zijn rede met een be roep op de leden van het Congres om alle overwegingen van partijpolitiek op te zetten. „De situatie in de wereld is ernstig en de verantwoordelijkheid dit land is te groot om partijstrijd te staan, die onze invloed op het be houd van de vrede zou verzwakken." Eerste 5 jaar 1130 mil lioen rente en aflossing aan buitenland te betalen (Van onze Parlementsredacteur) Bij de behandeling gistermiddag in de Eerste Kamer van de Conversie-lenings- wet 1948 heeft minister Lieftinck meege deeld, dat wij in 1948, afgezien van tueel nieuwe schulden, aan-het buiten land aan rente en aflossing verschuldigd zullen zijn een bedrag van f 195 millioen, in 1949 f 220 millioen, in 1950 f 265 mil lioen, in 1951 f 240 millioen en in 1952 f 210 millioen. Aan het debat, dat 'hoofd zakelijk was gewijd aan de lage-rente- politiiek, werd deelgenomen door de heren Wijffels (KVP), Rip (AR) en Mo lenaar WD). Het wetsontwerp werd z. h.st. aanvaard. Zonder debat of stemming ging de Ka mer vervolgens accoord met het wetsont werp tot wijziging van de Enquetewet- De Kamer komt opnieuw bijeen op Woensdag, 31 Maart a.s. te 1 uur. Het was noodzakelijk. Toen Truman, na afloop van zijn rede uit Washington, te New York teruggekeerd was, verklaarde hij aan de omringende verslaggevers: „Het doet me geen plezier, doch het was noodzakelijk. Alles moest gezegd worden". Reacties op Truman's rede Radio-Moskou gaf heden een zeer rede, zonder ambassade te ïmentaar te Bui- zwijgt in alle talen. Niet-communistische poli- het Congres de rede Zeventien Maart worden, is nogal taren. In Frankrijk heeft Truman's rede diepe indruk gemaakt op het publiek. y Wallace, de candidaat voor de „derde partij", noemde de rede „een schandelijke oproep tot hermobilisatie de wereld." ashington: Een krachtige belofte tot hulp aan de vijf aaneengesloten lan- "ïn van Europa. 't CONGRES NIET OP PAAS-RECES De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Martin, heeft medegedeeld, dat het Congres niet op Paas-reces zal gaan, vanwege de interna tionale situatie. DAT 5 Nijmegenaren zijn aangehouden, die bij arme gezinnen in de volkswijken grote partijen levensmiddelen- en textiel- bonnen opkochten en weer doorverkoch- n aan A'damse zwarthandelaren. DAT de gebr. V uit Den Bosch zijn aangehouden i.v.m. de verkoop van een enverloppe met 500 textielpunten voor aan een inwoner van Soesterberg, welke enveloppe na opening echter slechts 5 punten en krantenknipsels bleek te be vatten. DAT de minister van Wederopbouw r In 't Veld morgen Limburg zal be zoeken. DAT de Arnhemse rechtbank 23 Maart de zaak zal behandelen tegen de ambte- n van de Rijksverkeersinspectie we gens vermoeden van fraude met aankoop vergunningen voor auto's. DAT Prins Bernhard beschermheer is geworden van „Rotte's Mannenkoor", van welk koor ook Koning Willem III en Prins Hendrik beschermheer waren. DAT de Ned. Aardolie Mij binnenkort begint met een proefboring te Emmen, daar de boringen te Delft niet de ge wenste resultaten hebben opgeleverd. DAT G. N. te Sliedrecht in plaats een hoestdrankje een hoeveelheid vlek kenwater opdronk en aan de gevolgen is overleden. DAT morgen met een speciale Rode- Kruis-trein 500 Oostenrijkse kinderen ir Venlo zullen aankomen voor eén verblijf van 8 maanden in ons land. !8-j. C. DAT vannacht het tijdschrijverskan- toor van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij in A'dam-Noord afbrandde. DAT de ex-burg. van Apeldoorn, mr D. F. Pont, tegen wie het Apeldoorns tribu naal 3% j. m.a. had geadviseerd, na wei gering van het fiat thans door het Zut- fense tribunaal 3 j. m.a. is geadviseerd, waardoor hij 17 April vrij komt. DAT men deze zomer het traject Zie- rikzeeR'dam of omgekeerd via Roozen- daal in 316 uur kan afleggen en de veer dienst KruiningenKerkpolder wordt verbeterd door het inleggen va tweede Moerdijkpont Dat 't Gooise tribunaal tegen de Bik, die als vertaalster, typiste t.. bij de SS en iri het kamp Ommen heeft gewerkt, boven de reeds doorgebrachte internering een voorw. straf van 3 jaar heeft geadviseerd. DAT de vice-pres. van de New-York Herald Tribune te New-York, William E. Robinson en de directeur van dit blad te Parijs, William H. Wise, gisteren na een kort bezoek aan ons land, per KLM naar Zürich zijn "vertrokken. DAT Enschede 3 ton heeft uitgetrok ken voor een nieuw station. DAT de Vakgroep Grafische Kunsten te Arnhem is gestart met een expositie voor de wederopbouw-arbeiders, welke tentoonstelling in diverse plaatsen 2 da gen zal blijven: DAT de prov. weg LeerdamRijksweg Den BoschUtrecht vanaf Leerdam aangewezen als voorrangsweg. DAT alle poststukken voor militairen van het K.N.I.L. van het woord K.N.I.L. moeten zijn voorzien. Di blijkens het antwoord op vragen in net Tweede Kamerlid Mes, betref fende ongelijke behandeling bij de terug gave van door de Duitsers in beslagge- ;n onroerende goederen, minister Van Maarsseveen geen aanleiding ziet tot het treffen van maatregelen. DAT naar aanleiding van vragen rechtsherstel aan land- en tuinonderwij- minister Mansholt herstel van het Tweede Kamerlid Deering inzake recht op pensioen heeft toegezegd. DAT op de vragen van het Tweede Kamerlid Molenaar inzake het te koop aanbieden van bedrijfsvergunningen de minister heeft geantwoord, meer bekend heid te zullen geven aan de niet-over- draagbaarheid dier vergunningen. DAT op de vragen van het Tweede Kamerlid v. d. Zaal inzake de in zoetwatervis in Frankrijk door één importeur, minister Mausholt heeft geant woord, niet in staat te zijn geweest de gedragslijn van Frankrijk te beïnvloeden. DAT thans meer importeurs de invoer in handen hebben. DAT de kapt.-luit. ter zee A. Kroese, hoofd van de Marvo. per 1 Aug. in actieve dienst bij de Zeemacht teruggaat en wordt opgevolgd door luit. ter zee 2e kl. H. J. Noppen. DAT 58 jaar oud te A'dam is overleden het hoofd van de Van Lennepschool, S. v. Dalen. DAT Heemaf op de gewone aandelen 6 pet (v.j. 3.2) en op de pref. aandelen 6.8 pet (v.j. 4) zal uitkeren. DAT te Santpoort 56 jaar oud is o leden de longarts W. G. C. Kielstxa. DAT de Nederlander dr J. G. de Beus benoemd tot voorz. van de subcom missie Kleine Assemblée der V.N. te Lake Success. DAT bij de in 1946 gehouden verkie zingen voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en Gemeenteraden resp. 75.994, 89.727 en 129.066 personen niet aan de verschijningsplicht hebben voldaan. DAT de burgemeester van Zandvoort, r H. M. v. Fenema, volgende week naar Engeland gaat om de inrichting van een Butlin-kamp te Clacton-on-Sea te bestu deren i.v.m. de voorgenomen stichting an zo'n kamp in Zandvoort. DAT de Centr. Commissie ter verdeling an gelden t.b.v. instellingen maatsch. en culturele zorg aan de ge meenteraad van A'dam verzocht de inter land wedstrijden uit te sluiten van de verhogipg der vermakelijkheidsbelasting tot 35 pet DAT vorig jaar 6000 leden de drie bouwvakarbeidersbonden verlieten, daar in de textiel- of metaalindustrie, vooral de scheepsbouw, gingen werken. DAT blijkens het jaarverslag van de Ned. Ver. tot adoptie van schepen, NEVAS, vorig jaar ruim 200 schepen door scholen of jeugdgroepen werden ge adopteerd. DAT volgens het Centr. Bureau de Statistiek het aantal geregistreerde geheel werklozen op 31 Jan. j.l. 36700 op 28 Febr. j.l. 36000 bedroeg. DAT inbrekers uit een slagerij aan Leeuwenstraat te Hilversum een geld kistje met f 12.000 hebben gestolen, be nevens verschillende gouden sieraden, doch de vleesbonnea onaangeroerd lieten. Ja, dat is inderdaad een geit, de grootste geit, die ooit op het Haagse abbatoir werd geslacht: 130 kg. waar van25 kg vet! Slachter Paull (L) is tevreden over het resultaat! TEGEN 1 APRIL MARSHALL. HULP? De desbetreffende commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden keurde het Marshallplan voor Europa >ed. Men verwacht nu, dat de eindstem ming 1 April kan geschieden. De behandeling van militaire hulp aan Griekenland en Turkije en economische hulp aan China werd uitgesteld. Finse voorstellen aan Moskou? Reuter meldt uit Helsinki, dat Finland te Moskou zal trachten een verdrag voor militaire bijstand en vriendschap te slui ten, slechts geldend voor 10 jaar. De mi litaire clausule zal alleen in tijd van oorlog geldig mogen zijn en Finland wil alleen zijn land en wateren verdedigen, tenzij om hulp aan de Sowjet Unie ge vraagd wordt Krimpende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt; Matige tot krachtige, naar Zuid-Weste lijke richting draaiende wind. Weer toe nemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Vannacht kouder. Morgen overdag weinig verandering in tempera- ZON EN MAAN. Vrijdag 19 Maart: Zon op 6.46, onder 18.51 uur; maan op 10.56, onder 4.07 uu*. 25 Maart V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1