JMcuiuc £riftsdjr (Courant Wist U WOENSDAG 17 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7462 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „jtanlMstirli te dhc&wtf myn bert in tejjljcnsport- BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Bij splitsing van huizen wordt 60 pet van de kosten vergoed Geldt ook voor het aanbrengen van verbeteringen, •doch bij vordering krijgt men niets Minister In 't Veld heeft een nieuwe regeling getroffen voor het toekennen een premie voor verbetering en/of iplitsing van woningen. Voor het verbeteren van een woning in een premie worden toegekend van 60 der kosten voor het bewoonbaar jnaken van leegstaande of onbewoonbaar geworden woningen «of ter voorkoming onbewoonbaar worden. Geen premie wordt toegekend voor verbeteringsbedra gen, minder dan 201 en evenmin voor bedragen, voorzover1 deze 2400 te boven gaan. Bij het splitsen van grote panden in twee of meer volwaardigé woningen wordt eveneens een premie van 60 der jplitsingskosten gegeven. Ook hier geldt „Hoedt U voor de Russische hond" 't Verklaarde uitzicht weer het minimumbedrag van 201, ter wijl de premie slechts wordt toegekend voor zover de kosten der woning, die door de splitsing boven het oorspronke lijk in het pand aanwezige woningen ont staat, een bedrag van 4200 niet te boven gaan. Normale onderhoudsvoorzieningen val len niet onder deze premieregeling; even min werkzaamheden, die voor vergoeding ingevolge een oorlogsschaderegeling in aanmerking komen. Ook woningen van woningbouwverenigingen, die overeen komstig de Woningwet geëxploiteerd worden met steun uit 's Rijks kas vallen er buiten, evenals volledig verwoeste woningen. Ook voorzieningen in verband met enige vordering op grond van Woonruimtewet-1947 vallen er buiten. Aanvragen moeten worden i ngediend ter secretarie van de gemeente, waarin de woning is geleg'en. Voor woningver betering dienen deze aanvragen vóór 31 December 1948 te worden ingediend. Bij de beoordeling der aanvragen wordt den regel aan de eisen der plaatselijke bouwverordening vastgehouden. DE AMERIKAANSE POLITIEK toont thans niet meer het beeld „huis vol verwarring." Het besef be gint bij vele groepen te rijpen, dat delijk eens de democratische bezem moet worden gebruikt. Het communistische vuil moet opgeveegd worden en verdwij nen. Men ziet in, dat men er met een regen van protestnota's niet komt. Dit bleek reeds uit de rede van Byrnes. De „Ver. Staten" dienen tot actie over te gaan, indien de onafhankelijkheid van Italië, Griekenland, Frankrijk of Turkije, direct of indirect door een aanvaller wordt bedreigd. Men weet, dat de munisten in Frankrijk en in Italië niets onbeproefd laten, om een meerderheid te behalen en mocht zulks gebeuren, dan komt het „plan Marshall" in een soort luchtledig te hangen. Engeland komt dan vrij geïsoleerde positie te verke ren, omdat het op het Europese continent slechts de steun zou ondervinden van enkele relatief onmachtige staten, die bo vendien voortdurend aan de communis tische infiltratie zouden bloot staan. Amerika wordt zelf direct bedreigd, als de Europese democratieën door het Stali nistisch procédé worden weggeplet. Der halve „hoedt U voor de Russische hond", die zich van de ketting losrukt. Het pro bleem is nu, wat men er tegen kan doen; een oorlog is groot, óók al beweert Spaak, dat het zo'n vaart niet zal lopen. Maar wat leert rapport van de sub- uniform. commissie uit „de Een storm van verontwaardiging is n.L Oorlogsschuld aan Engeland bijna een half milliard De sohuld, die Nederland tijdens de oorlog bij Engeland heeft gemaakt, en waarover men dezer dagen tot overeen stemming is gekomen, is bepaald op f478.800.000. In dit bedrag zijn ook be grepen de Engelse leveringen en dien sten aan de Nederlandse krijgsmacht. Nederland zal het bedrag in 20 jaar lijkse/ termijnen (van f 23.940000) afbe talen. De eerste termijn vervalt op 28 Febr. 1949. Zolang de schuld nog niet geheel ge delgd is, zal er geen beroep op Engeland worden gedaan goud te verkopen om gul dens te krijgen. Minister Beel legt vanavond verklaring af Inzake het Vijf-mogendheden- Verdrag Minister-president dr. J. L. M. Beel zou vanmiddag om zes uur in de Tweede Kamer een Regeringsverkla ring afleggen over het Vijf-Mogend- heden-Verdrag. Het tijdstip dezer ver klaring zou samenvallen met de on dertekening van het verdrag te Brus sel. Ook de premiers der andere betrok ken regeringen zouden tezelfder tijd een verklaring voor de parlementen hunner landen afleggen. Ned. goudvoorraad met ruim 41 millioen geslonken Nadat in Febr. onze goudvoorraad reeds met f27 millioen was verminderd, om in 'het dollartekort te voorzien, is het Ned. goudbezit in de afgelopen week met f 41.4 millioen gedaald tot f 509.9 millioen. Ten dele is dit weer een gevolg van om zetting van goud in dollars en ten dele het gevolg van een overdracht van goud ter voldoening van een monetair accoord. Het wordt hoog tijd, dat de Marshall hulp nu eindelijk eens effectief wordt. Dr PH. C. VISSER NAAR NEDERLAND De Ned. gezant in Pretoria, dir Ph. C. Visser, onze toekomstige ambassadeur te Moskou, is vandaag per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Mevr. Visser en haar kinderen zullen op 24 Maart per „Oranjefontein" volgen. RIJKSPERSONEEL OP GOEDE VRIJDAG VRIJ, DOCH ZATERDAGS NIET Op Goede Vrijdag, 26 Maart, heeft het Rijkspersoneel vrijaf, voor zover de be langen van de dienst dit toelaten. Zater dag gaat de dienst gewoon door, hoewel men op die dag gewoon verlof kan ver krijgen in mindereing van het vacantie- verlof. Aa nde gemeentebesturen is ver zocht, overeenkomstig deze regeling te handelen. ,commissie voor buitenlandse zaken" van het Huis van Afgevaardigden? Hieruit blijkt, dat er sinds de periode Lenin- Stalin als doelstelling nog niet veei ver anderd is. Moskou wil de wereld-revo lutie. waartoe woelingen en omwente lingen in de thans nog democratisch be stuurde landen het middel zijn. Als men goed over de loop der dingen nadenkt, len ervaren, dat de pijlen van Mos kou juist gericht zijn. Immers, indien het .plan-Marshall" in Europa niet zou wor den verrealiseerd door de verwerping van communistische regeringen. betekent zulks blijvende economische moeilijkhe den, geen herstel, dus verarming, geen dollars, geen koopkracht. Behalve Engeland komt dan ook Ame- ka in' een netelige positie te verkeren, omdat er voor de goederen geen kopers zijn, althans geen kopers, die met tegenleveranties kunnen betalen. Het Russische ideaal, de „afschaffing van het kapitalisme", om dit totaal ver ouderde begrip hier te handhaven, zou derhalve neerkomen op afschaffing van het thans nog redelijke bestaansminimum nassa's. In ruil daarvoor ontvangt de massa haar dagelijkse portie armoede, dwang en vrees. Totnogtoe voltrekt het Russische procédé zich als een aanslui pende „koude oorlog", zonder veel bloed vergieten, maar de oogst voor de Sowjets is des te zekerder. Dit alles verontrust Amerikaanse kringen ten zeerste. Zulks blijkt ook uit de spoed waarmede de Amerikaanse Senaat, het Europese her stelprogramma heeft aanvaard voor het eerste jaar. Het Huis van Afgevaardig den dient nu nog zijn fiat te verlenen en dan komen de ongeveer 5.5 milliard dol- r voor Europa vrij. Wat gebeurt er feitelijk in Europa, vraagt de „New York Herald Tribune" zich af. Rusland voert thans een verbeten oorlog, maar lost vrijwel geen schot. Via Europa nadert het Russisch communisme 'Amerika en het zal niet rusten vóór en aleer ook de Amerikaanse arbeiders ge ïnfecteerd zijn. Rusland werkt fnet „infil tratie", met „vijfde colonnes", die op de regeringen der democratische landen hun rode merkteken zetten. Totnogtoe heeft Amerika daar niets tegenover geplaatst, nota's, protesten, steun aan Griekenland en Turkije, die dan hoofdzakelijk op economisch gebied ig, maar geen „donderend halt." Amerika wil geen oorlog, maar de Ver. Staten worden in die richting gestuurd door deze Russische, perfide methodiek. vanneer zal het psychologisch ment aanbreken, dat aan de passiviteit einde komt en dat na het „halt", als geen gevolg aan wordt gegeven, óók met de machtige arm zal worden inge- repen. Het was dezelfde aarzelende hou- 'ing, die in de jaren vóór 1940. Hitier n Mussolini vrij spel gaf en psycholo gisch beschouwd, ligt het in het wezer van Stalin slechts ontzag te hebben vooi macht, die zich vastberaden tegenover ;t imperialistisch streven stelt. Iedere verdere aarzeling kan thans noodlottig worden en vandaar, dat de labiele, politieke structuren der Euro pese landen, welke permanent bloot staan aan economische en politieke druk, lan den vooral als Frankrijk en Italië, Ame rikaanse versterking behoeven. Het West- Europese pact moet een bolwerk worden tegen de Russische aanvalsoorlog, met de, in politieke zin, giftige gassen van het Min. Fiévez krijgt het met 500 meisjes in uniform aan de stok „Wij worden op straat nagejouwd en uitgescholden" Het is nooit geen pretje voor een man om het met een vrouw aan de stok te krU- gen. Men kan dan ook begrijpen dat we met zekere deernis kennis namen van een uitvoerig stuk van het A.N.P., waaruit blijkt, dat minister Fiévez zich plotseling het tegenover niet minder dan 500 vrouwen ziet geplaatst. En nog wel vrouwen In Als ons Korps niet op korte termijn behoor lijk georgani seerd wordt, Wie de Russische overheersing nog langer tolereert, de illusie koestert „compromis", de vrede wil ondanks de provocatie tot burgeroorlog, brengt Juist het oorlogsgevaar nader. Het voet spoor van Henry Wallace leidt naai moeras! opgegaan in het Nederlands Verpleeg sters korps Landmacht, nu door toedoen van één der verpleegsters, die wegens desertie voor de Krijgsraad terecht stond, de naam van dit korps allerwege over de tong gaat. Zoals men zich herinnert, publiceerden wij Zaterdag j.l. de felle uitspraak de auditeur-militair bij de krijgsraad, mr dr Baak, die dit korps een „scherts- korps" noemde. „Wij vormen inderdaad een schertskorps" zeggen de verpleeg sters. „Wij werken in militair verband, en willen dan ook als zodanig beschouwd worden. Dit nu schijnt men niet op het Departement van Oorlog te willen Commissie van Drie is geen postkantoor De Commissie van Drie heeft gewei gerd, het protest der republiek tegeii de Interim-Regering naar de Veiligheids raad door te zenden. De» republiek wil dit nu zelf doen. De Londense „Times" merkt op, dat dit protest slechts, ten doel heeft, sterker te staan in de onderhande lingen met de Nederlanders. Vele Indo nesiërs hebben niet het minste verlan gen het Nederlandse gezag vervangen te zien door dat van Djokja, aldus het blad. Papanek, die blijft zitten, kreeg een opvolger Weer een „complot" te Praag ontdekt De Tsjechoslowaakse regering heeft thans aldus A. P., een nieuwe gede legeerde bij de UNO benoemd, maar Pa panek, zijn anti-communistische voorgan ger. heeft geweigerd zijn functie op te geven. De nieuwe gedelegeerde, Vladi- Houdek, heeft reeds te Lake Success zijn geloofsbrieven overhandigd. In Praag doet men steeds weer nieuwe „ontdekkingen". Zo werd door de radio melding gemaakt, aldus Reuter, van een groot spionnage-complot, dat vertakkin gen in het leger, de beveiligingstroepen en de genationaliseerde industrieën had De arrestatie van een lid van de socialis tische volkpartij, Vaclav, is bevolen. Te gen vele anderen zal eveneens een ver volging ingesteld worden. De voorm. alg- secr. van de volksdemo craten is op ski's in Beieren aangekomen Hij was uit d^ partij gezet. De haren van het hoofd gerukt Tijdens werkzaamheden in de Middel burgse wasserij geraakte mej. P. uit Sou burg met het haar tussen de assen van een electrische mangelmachine. waar door de haren van het hoofd werden gerukt en de vrouw in ernstige toestand in het ziekenhuis moest worden opge- TER DOOD VEROORDEELDE MAAR TEN KUIPER VOOR DE R. v. C. Op 12 April om 11 uur zal voor de Bijz. R. v. C. te Den Haag worden be handeld de zaak tegen Maarten Kuiper, ex-reohercheur van politie, die wegens deelname aan de Silbertarme-acties en het doodschieten van illegale werkers door het A'damse B.G. ter dood was ver oordeeld. Toegevoegd raadsman is mr Bos te Den Haag. WEER'300.000 AMERIK MIJNWERKERS IN STAKING Wegens het niet instellen van het over eengekomen pensioensysteem, zijn meei dan 300.000 arbeiders in de vetkoolmij- nen in de staten Ohio, Illinois, Kentucky, Noord-Virginia en West-Pennsylvanië, in staking gegaan. Men vreest voor verdere uitbreiding. slag!" Arme excellentie... De meisjes zyn spinnijdig, dat haar positie vrijwel in geen enkel opzicht geregeld is. Be halve uniform en onderschei dingen hebben zij niets, dat op een militair band lijkt. Het feit echter, dat zij momenteel op straat worden uitge scholden en nagejouwd, is de druppel, die de emmer doet overlopen. De toe stand bij het Korps is zo, dat niemand in vaste dienst aangenomen kan worden. „Is het geen onmogelijke situatie, dat wij, militaire verpleegsters, per maand wor den aangenomen en ontslag kunnen ne men? Neemt men sergeants, oversten of soldaten per maand aan?" vragen zij zich af. Is het dan een wonder, dat één van de meisjes van toeten nog blazen weet, als zij voor de Krijgsraad hoort, dat zij desertie heeft gepleegd? Er is met de leden van ons korps gesold! We zijn gepaaid met beloften en toezeggingen, maar er is nooit wat van terecht geko men! Maar nu hebben wij Militaire ver pleegsters. er geneg van! Lang wachten den wij niet meer. De maat is vol. Wij| zijn allen van mening, dat de fout schuilt j bij het Departemetn van Oorlog" zeggen zij. Aan de ene kant, zijn wij blij, dat de auditeur-militair bij de Krijgsraad de: Krijgsraad de knuppel maor eens in het hoenderhok heeft gegooid. C.P.N. geeft startsein voor welvaartcomités Zij moeten alle „misstanden" registreren Het Amsterdamse communistische raadslid Henk Gortzak heeft gisteren het startsein gegeven voor de vorming :.g. welvaartscomité's, welke men moet zien als verkapte comité's van actie, die Tsjechoslowakije tot de geruisloze om wenteling hebben geleid. Dit startsein werd gegeven op de eerste buurtverga- dering in de hoofdstad in het kader van het z.g. welvaartsplan der C.P.N. Op deze buurtvergaderingen zullen de welvaarts- mftté's worden gevormd, welke op tensieve wijze het plan zullen propageren met allerlei schone voorspiegelingen. Vol gens Henk Gortzak beschermt het plan de rechten en de zelfstandigheid var volk en beoogt het.ons land naar welvaart te voeren. Spr. meende, dat deze rechten behouden kunnen 1 den door een grote volksbeweging, nationale volksbeweging, die in A'dam haar actie zal beginnen en op 4 April Belle vue aldaar een conferentie zal houden. Als eerste eis wordt gesteld verhoging van het levensniveau van werkend volk. Het loon der arbeiders móet, aldus spr., minstens tot 50 per week worden opgevoerd, terwijl daar naast maatregelen moeten worden geno- i om de Ned. economie te saneren, nationalisatie van bepaalde bedrijven. Ook moet er verbetering komen in de economische toestanden bij de Midden stand. Spr. besloot met de opwekking tot de welvaartcomité's alle misstanden te registreren en de nodige actie te voeren. Soldatenmoeder Truus een fantaste? In haar Ijver zou ze te ver zijn gegaan De vorige week plotseling verdwenen „soldatenmoeder" uit Tungelroy, Truus Geneygen, die, zoals we gisteren meldden verloofd en wel in Venlo is te ruggevonden, ondervindt thans heel wat belangstelling, zowel van particulieren als persmensen. Haar eerste verloofde stierf in Duitsland en sindsdien heeft zij al haar krachten gewijd aan het 5e bat. het 11e regiment. Haar omgeving noemt haar echter een fantaste,, die in haar ijver te ver gaat. Voorts werd ver teld. dat de rekeningen van de aankopeD, die door het meisje t. b. v. de militairen worden gedaan, niet vlot betaald zou den worden en tenslotte op de blank- gesdhuurde tafel van haar vader terecht zouden komen. Definitieve aanwijzingen, het nadeel van Truus spreken, zijn voorshands niet aanwezig. De officiële mo lens, die straks de stukken over Truus zullen produceren om een eindoordeel te vellen, rusten echter niet. Bij de KLM is niets bekend over haar vertrek a Zondag naar Indië- Grote Vier (ook Rusland) doen beroep op Arabieren Kans op wapenstilstand niet ongunstig geacht De grote mogendheden hopen thans, aldus A. P. een vrede in Palestina te be reiken, door een wapenstilstand tussen Arabieren en Joden. Na 10 dagen ogenschijnlijke vruchteloze besprekingen door de Palestina-commissie over het ver delingsvraagstuk, hebben Frankrijk, Chi na. Rusland en de V. S. een laatste be roep op de Arabieren en Joden gedaan om het vuren te staken. Men is nu in afwachting van het ant woord. Eenzelfde vraag werd voorge legd aan het Joods Agentschap, terwijl ook aan de 6 bij de V. N. aangesloten Arabische landen is verzocht medewer king voor een wapenstilstand te DAG NA HEMELVAART SNIPPERDAG VOOR BOUWVAKARBEIDERS Vrijdag 7'Mei, de dag na Hemelvaarts dag, zal worden aangewezen als plachte snipperdag voor de bouwvak arbeiders in de geteisterde gebieden. Aan onze abonné9s K w a r t a a 1-abonné's, die gewend zijn geen incassokosten te betalen, verzoeken wij beleefd het abonne- mentsgelds ad. f 3.90 t.b.v. het 2e kwartaal 1948, vóór 1 April op onze girorekening 58936 te storten of aan ons loket te voldoen. Wilt U op het strookje vooral het „bezorgadres" vermelden? Bij voorbaat hartelijk dank. Suriname en Curacao meer baas in eigen huis Warme pleidooien voor het algemeen kiesrecht voor vrouwen (Van onze Parlementsredacteur) Bij de behandeling van de wetsontwer- en tot wijziging van de Staatsregelin- ;n van Suriname en Curagao, gister middag in de Tweede Kamer, werd ge sproken om in de nabije toekomst, bin- de mogelijkheden van de huidige toekomst, zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de redelijke verlangens naar vrijheid, om de interne aangelegenheded eigen inzichten te regelen, die open baar zijn geworden onder de bevolkin gen in Suriname en Curagao. De voornaamste wijzigingen in de Staatsregelingen hebben te doél de ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken veel meer in handen te leggen van eigen organen. Zo wordt een Algemeen Bestuur ingesteld, van ten hoogste ze3 personen, door de gouverneur te benoe men, teneinde met hem mee te werken bij de uitwerking van dienst algemeen bestuur, terwijl aan de leden onder ver antwoordelijkheid van de gouverneur, in de regel de uitoefening van de uit voerende macht wordt opgedragen. Voor ac interne aangelegenheden is de gou verneur niet meer gebonden aan 's Ko- nings aanwijzingen. Voorts wordt het aantal leden der staten gebracht op 21, allen gekozen en het kiesrecht wordt uit gebreid tot algemeen kiesrecht voor mannen, terwijl bij kiesrechtreglement kan worden bepaald in hoeverre v wen kiesrecht kunnen krijgen. De Raad van Bestuur wordt omgedoopt in Raad van Advies en de gouverneur zal er geen deel meer van uitmaken. Tevens vc zien de ontwerpen in de aanstelling 1 vertegenwoordigers van Suriname Curagao in Nederland. Tegelijk met deze wetsontwerpen werd aan de orde gesteld een vai behandeling van d bgroting van overgbleven motie-de Kort, waarin Jonkman werd uitgenodigd alles te doen om te komen tot practische doorwerking van het beginsel van financiële gelijk stelling van bijzonder en openbaar derwijs in Suriname. De motie werd door de heer de Kort ingetrokken, daar deze zaak eigenlijk niet bij dit wetsont werp, maar bij de ronde-tafel-conferentie thuishoorde. De heren Tilanus (C.H.) en Meyerink (A.R.) deden een beroep op de bonafide partijen op Curagao om de slechtwil- lende elententen in te kapselen, terwijl de heer Nederhorst (Arb.i het welsla gen grotendeels liet afhangen vai democratische Instelling der gouver neurs. Tenslotte volgden er diverse plei dooien voor het alg. kiesrecht voor v in en -de heer Wagenaar vroeg, waar- i er geen communist was opgenomen de Ned. delegatie ter ronde-tafel-con- ferentie. Vanmiddag om twee uur ant woordde min. Jonkman. Na Parijs weer hard aan het werk Voor een krachtig West-Europees bloc Nadat verschillende afgevaardigden gisteren op de conferentie van „16" te Parijs het woord hadden gevoerd, ver klaarde Bevin de openbare zitting voor gesloten. In precies anderhalf uur was de agenda afgewerkt, wat voor de ko mende interne besprekingen veelbelo vend is. Waarschijnlijk in April hoopt de conferentie weer een openbare zitting te houden, waarop dan de bereikte resulta- n bekend gemaakt zullen worden. De conferentie heeft thans 5 resoluties aangenomen, betrekking hebbend op de volgende onderwerpen: 1. Een rapport aan de regering van de V. S. 2. Het rapport van de technische commissie. 3. De toelating van West- Duitsland. 4. De oprichting van een per manente organisatie. 5. De publicatie van de verschillende rapporten- Al deze resoluties werden eenparig aanvaard. Griekenland en Turkije maak ten enig voorbehoud ten aanzien va rapporten van de Technische commissie, waarvan aantekening werd gemaakt Op deze eerste openbare zitting der „16" hebben de Benelux-vertegenwoordigers gezwegen. Het aantal Europeanen dat door de ge zamenlijke afgevaardigden vertegen woordigd wordt, bedraagt ver over 200 giillioen. Minister Van Boetzelaer: Zachtjes aan In een interview te Parijs, aan Reuter toegestaan, heeft minister van Boetzelaer verklaard, dat de overeenkomst Brussel eerst hecht ontwikkeld dient te zijn, alvorens andere landen er by toe gelaten kunnen worden. „Wy moeten eerst de kern van Westen vormen", zo zei hy. „Dit betekent niet dat de Unie niet verder kan groeien, doch zij moet geen overhaaste of voor tijdige zaak wordfen." De besprekingen tussen de Neder!, en republikeinse delegaties te Batavia zul len deze week hervat worden. De op 0 Maart jl. door dr Van Mook geïnstalleerde Interimregering. V.l,n.r„ bovenste rij: It.-gen. S. H. Spoor (Oor- log); W. Alons (Fin.); dr J. E. Kara, moy (Gezondh.); mr J. E v. Hoog straten (Ec. Zaken); Ir A. M. Semawl (Waterst. en Wederopb.); B. Krijger (Soc. Zaken); kol. Soeria Santoso (Binnl. Veiligh.); mr H. W. Felder- hof (Hoofdparket). Onderste rij: Pan- geran Kartanegara (Zelfbestuursza ken); B. S. v. Dein se (Scheept!.); «r C. J. Warners (Verkeer. Energie en Mijnwezen); Wisaksowo Wirjodihanijo (Landb. en Visserij); prof dr Hoessein Djajadiningrat (Opvoeding. Kunsten en Wetensch.); H. v. d. Wal (BinnL Zaken); mr T. Dzulkamain (Justitie); Raden Abdoelkadir Widjojoadmodjo (Secr. v. Staat voor Alg. Zaken). DAT met de Britse bezettingsautoritei ten een overeenkomst is getekend vol gens welke Nederlanders in het Duitse grensgebied als grensgangers in ons land kunnen gaan werken. DAT de jubilerende directeur van Van Gelder's Papierfabrieken N. F. Allan 1 April van 45.30 in de Industriële Club te A'dam zal recipiëren. DAT de tuinarchitect Hugo A. Poortman te Diepenheim a.s. Zaterdag 90 j. wordt. DAT de raad van Breda gelden be schikbaar heeft gesteld voor de aanleg van. 5 openbare speeltuinen. DAT de A'damse Bank en de Robaver 24 Maart de inschrijving open stellen op f4.363.000 3—3^ pet. obligaties gemeente Arnhem, lening 1948, tot de koers 100 pet. DAT burg. Habets van Kerkrade bin nenkort met pensioen gaat. DAT de Eng. minister van Landbouw, Williams, de Ned. Regering schriftelijk dankte voor de geschenkzending vai vaarzen, die f 1.100.000 opbrachten. DAT gisteren na een officiële proef vaart tussen Zijpe en Anna Jacobapolder de voor de Rott. Tramweg Mij. gebouwde veerpont s.s. „Grevelingen" in gebruik genomen en op 10 Mei het tramverkeer op Schouwen en Duiveland wordt verbe terd door Dieseltrams te laten ryden. DAT de 52-j. machinist R. T. M. P. Bakelaar uit Middelharnis, die dienst zou doen bij deze proefvaart, van de steiger in het water is gevallen en verdronken. DAT de uit Amerika teruggekeerdeI DAT dit voorjaar tenminste 10 am- burgemeester van Arnhem Zondag a.s. de bachtslieden per bedrijfstak worden uit- adressen zal bezoeken in Groenlo, Kep- gewisseld naar landen, die zich het vorig pel en Lichtenvoorde, waar de Amerik piloot Jay Boom, die boven Keppel werd neergeschoten, verborgen is gehouden, om de groeten van Boom over te brengen. DAT de Van Kinsbergen binnenkort voor een oefenreis naar West-Indië trekt. DAT in 1947 de omzet van de Noord- Hollandse groenten veilingen ruim f57 Vt millioen bedroeg, d.- i. 10 pet meer dan in 1946. DAT misschien nog dit jaar een aan vang wordt gemaakt met de permanente verlichting van Park Sonsbeek te Ara- DAT resp. tot ondervoorzitter en secr. van de bijz. commissie voor georgani seerd overleg voor de ambtenaren der Rijkskrankzinnigengestichten z noemd J. H. Pameyer en J. Melkblok, beiden uit Den Haag. DAT iedere vlasteler verplicht is vóór 5 April bij de P.V.C. voor de provincie waar het vlas wordt geteeld, opgave te doen i.v.m. een voor-inventarisatie. DAT de Ned. Bioscoopbond in een A'dam gehouden vergadering besloot krachtige actie in te zetten tegen de hoging der vermakelijkheidsbelasting. DAT de Ned. Kath. Middenstandsbond op korte termyn een congres van alle R.K. organisaties wil ter voorlichting van het publiek tegen het communistisch ge- DAT de Ned. consul-generaal te Hong kong, mr L. A. Gastmann, met verlof naar Nederland is vertrokken en de consul, jhr G. C. D. Hooft Graafland, zyn werkzaamheden waarneemt. DAT het grote garage-complex Oliehandel Zoovele te Drachten door brand is verwoest en 6 auto-chassis den vernield. DAT prof. dr B. Sjollema te Amers foort, een bekende figuur op landbouw- en veeteeltgebied, t.g.v. zijn 80e verjaar dag is benoemd tot commandeur in de Orde van O N. DAT het Tweede Kamerlid Goedhart de ministers Van Maarsseveen en Lief- tinck heeft gevraagd of de schade, groot f 125 millioen). die v/h Lippmann, Ro senthal en Co. en de Vermögensverwal- tung und Rentenanstalt door Duitse maatregelen hebben geleden, niet door de gehele gemeenschap moet worden ge dragen. DAT voor 1948 de Nederlander K. Vonk voorzitter is van de sub-commis sie voor vervoer langs de weg van de Econ. Commissie voor Europa. DAT vanaf 1 Mei Engelse toeristen bij hun bezoek aan Nederland 35 pond (kin deren 25 pond) mogen meeneme DAT het Centraal Museum te Utrecht wordt uitgebreid met een der aangren zende cavalleriestallen. DAT de bankbiljettencirculatie ook de vorige week daalde en wel met 24 tot f2909.5 millioen. DAT de Utrechtse Raad 31 Maart afscheid neemt van burg. mr dr G. W. ter Pelkwijk wegens pensionnering. DAT 70 j. oud te Heerlen is overleden oud-wethouder H. Lintjes. DAT gisteren op het hoofdbureau v politie te Groningen een gedenksteen onthuld voor de tijdens de bezetting ge vallen agenten. DAT morgen te Buenos Aires een han dels- en betalingsovereenkomst tussen Nederland en Argentinië wordt DAT wegens vérgaande overtekening bij de toewijzing van de 3^4 pet obligatie lening van Philips een sterke reductie ioet worden toegepast. DAT de N.V. .Wabo" te Einhoven bin nenkort de eerste pre-fabricated won gen bij wijze van proef gaat bouwen er 1947 zes pet uitkeert. DAT het hoofd van de Goodwill Missie iar Ethiopië. H. G. Aukes. bij zijn komst op Schiphol de vestiging van het Afrika-instituut te Cairo aankondigde. DAT de Ned. gezant te Cairo, m C graaf van Rechteren Limburg, v schijnlijk ook gezant in Ethiopië wordt, met standplaats Cairo. DAT de 28-j. wachtmeester der n chaussée te Sexbierum, Oeve van Dyk, zijn wandaden van het Leeuwarder B.G. 15 jaar kreeg. DAT prof. dr J. G. v. da Corput daag 25 jaar hoogleraar in de wiskunde te Groningen was en hij benoemd is tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. DAT de arbeiders in de lederindustrie de nieuwe C.A.O. hebben goegekeurd en pensioenfonds zal worden gesticht DAT voortaan des Zaterdags de vol gende voortrein loopt: Maassluis vertrek 12.26, Vlaardingen vertr. 12.33, Vlaardin- gen-Oost vertr. 12.37, Schiedam vertr 12.42, R'dam DP. aankomst 12.47 uur. Noorwegen versterkt zijn defensie Geheim Zweeds militair plan wordt vermist Het Noorse parlement heeft gisteren 100 millioen kronen uitgetrokken voor de versterking van de Noorse militaire en burgerlijke defensie. A.P. meldt uit Stockholm dat een ge heim militair plan van het allergrootste belang wordt vermist. Tegen een kapi tein. leider van de civiele defensie van de provincie Engstroem. die het plan van militaire staf leende en het niet terug gaf. zal een vervolging ingesteld worden. De geruchten dat buitenlanders, ook Nederlanders, wegens toenemende span ning Zweden bezig zyn te verlaten, wer den tegengesproken. Russische gezinnen te Berlijn terug naar S.-U.? De Times meldt uit Berlijn, dat de al daar wonende Russische gezinnen op dracht hebben gekregen zo spoedig moge- naar de Sovjet-Unie terug te keren. Deze maatregel zou tot de gehele Sovjet- uitgebreid worden en eind Mei uit gevoerd moeten zijn. Gaan Griekse guerilla's vliegtuigen inzetten? Na het groces der 111 werden 56 doodvonnissen geveld. De Griekse politie rolde een guerilla- recruteringsorganisatie op. Er zijn 47 per sonen gearresteerd, o. w. 8 vrouwen. Aan het aanwervingsbureau was 62.500 pond ten koste gelegd Het was uitgerust met allerlei soorten voertuigen, machines, winkels en een kleine schoenenfabriek. Onder de activa bevonden zich 500 gou den ponden, de opbrengst van uit Alba nië ingevoerde zijde. Meer dan 100 leden van het bureau wisten naar de bergen te ontsnappen. In het proces tegen de 111 personen, die betrokken waren bij de beschieting van Saloniki, vielen 56 doodvonnisen. Het Griekse leger cn de luchtmacht dreven voorts samenscholingen van gue rilla's uit elkaar. Er zjjn aanwijzingen, dat de guerilla's zich eveneens op het gebruik van vliegtuigen voorbereiden. Mannerlieim plotseling uit Finland vertrokken Vluchtte hij voor de Russische druk? De ..New York Herald Tribune" meldt, dat de 82-jarige Finse maarschalk Man- nerhelm gisteravond de haven Turku per schip verlaten heeft, met bestemming Stockholm. Hoewel medegedeeld is dat het bezoek aan Zweden om gezondheids redenen is. neemt het blad aan. dat het in werkelijkheid een vrijwillige balling schap van hem is. in verband met d« Russische druk op Helsinki. Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Meest zwaar bewolkt, met later enig® regen. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Weinig verande ring van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag, 18 Maart Zon op 6.48, ondar 18.49 uur; maan op 10.00, onder 2.58 uur. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1