De Vei OTEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 MAART 194 Meest onbelangrijke punten op raadsagenda Uitbreiding van het ambachtsonderwijs De gemeenteraad van Leiden vergadert Maandagmiddag om 2 uur- De agenda vermeldt de volgende punten: Onderzoek geloofsbrief nieuw benoem de lid J. H. Riemens (vac.-C. T. Tielen- burg, P.v.d.A.); benoeming onderwijzeres opleidingsschool voor gymn. en HBS Aal markt (voordracht: 1. mevr. H. de Vries- Harten, tijd. onderwijzeres te Leiden; 2. mevr. M. J. de Vogel-v. d. Steen, id. 3. irtej. PJi. W. A. Brouwer te Deil; id. Kern- straat (1. mevr. De Vogel: 2. bevr. De Viries; 3. mej. C. A. Hissink, tijd. onderw. te Leiden); id. opl. school voor u.Lo. 3 Octoberstraat (1. mej. Hissink; 2. mej Bouwer; 3. mevr. De Vries); id. Java- straat (1. mej. Brouwer; 2. mej. Hissink; 3. mevr. De Vogel; id. Rijnsburgersingel (1. J. Hekking, onderwijzer te Capeile a.d. IJssel; 2. A D Rovers, tijd. onderwij zer te Leidien; 3. mej. Hissink); id. onder wijzer o.L school Haverstraat (1- A. D. Rovers; 2. J. Hekking; 3. mej. Bouwer); overplaatsing mej C. M. de Vries als on derwijzeres 0.1. school Zuidsingel A naar opi. school voor u.ko. Langebrug A (we gens eervol ontslag mej. M. van Heuven); verstrekking verhoogd voorschot op de exploitatievergoeding der bijzondere la gere scholen over 1947; wijziging veror dening openbaar vervolgonderwijs; prae- advies verzoek bestuur van het Liefde werk van de*H. Cunera om subsidie oen behoeve van zijn jongensschool voor B L. O., Pelikaanstraat (per 1 Januari j.l. geopend) (bijdrage hum- lokalen f 15& per jaar; aanschaffing meubilair voor één lokaal f 1000; per leerling een jaar lijkse exploitatievergoeding prae-advies verzoek Vereniging ,De Ambachtsschool" Inzake het toevoegen van enkele vakken van onderwijs aan de dag-ambachtsschool (brood- en banketbakkers, hotel- KUNST EN LETTEREN Copcert „Kunst na Arbeid Exploitatie-vergoeding der bifcondere scholen Als gevolg van de omstandigheid, da de gemeentebegroting voor 1947 niet vóór 1 Maart van dat jaar kon worden vastge steld', werd de norm van 1946 aangehou den voor de kosten per leerling, f 11.34 per leerling van 't gewoon-, f 10.17 voortgezet- en f 15.03 uitgebreid lager onderwijs. N.a.v. een verzoek va: schoolbesturen, om die bedragen te hogen, hebben Ged. Stalen deze nader vastgesteld op resp. f 17.50, f 19.50 f 25 50. B- en W. stellen daarom aar Raad voor als verhoogd voorschot op de exploitatievergoeding der bijz. lagere scholen over 1947 te verstrekken een be drag van f 54.840,40. Chr.-Hist Vrouwengroep hield jaarvergadering Ten hnize van mej. M. Langman. De Chr. Hist. Vrouwengroep hield haar eerste jaarvergadering ten huize van de presidente, mej. M. Langman. Na lezing van Lucas 227 tot 23 en gebed opende mej. Langman de bespreking. Zij gaf eerst een overzicht van de gedane werk zaamheden in het afgelopen jaar. De no tulen werden goedgekeurd. De jaarver slagen werden uitgebracht; hieruit bleek dat de vereniging eind 1947 35 leden telde Er was een klein voordelig saldo. In de plaats van de secretaresse, mevr. A. Hen driks-Van der Sluis, werd gekozen mevr E. Filippo-Meter. De lezing van mej Langman kon door het late uur niet meei worden gehouden. restaurant personeel, kleermakers en schoenmakers; (B. en W. achten de op leiding hotel- en restaurantpersoneel niet nodig); beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van een nieuwet» catalogus van schilderijen in „De Lakenhal" (f 5700). beschikbaarstellen van f 7440 tot ver hoging van de reeds toegestane credieten (f 22060) voor restauratie molen „De Valk"; bijdrage aan „Oud Leiden" ad 15 pet (maximaal f 1320) in de kosten restau ratie perceel Kloksteeg 2; verkoop stuk grond bij de Morsweg aan M. v. d. Voet (groot pl.m. 18 m2 ad f 5); verhuur van de woningruimte in de voormalige Sted. Werkinrichting aan W. Dijkerman ad f 650 per jaar; verhuren van de gem. gymnastieklokalen; aangaan van kasgeld leningen 2e kwartaal 1948; wijziging van de met de N.V. Maatsch. van Gemeente- Orediet te Amsterdam aangegane geldle ningsovereenkomst; wijzigingen begro ting 1945; rekening 1944 van de gemeente en de bedrijven etc.; aangaan overeen komst levering van gas en stroom aam Valkenbftrg; wijziging statuten N.V. Electr. bedrijf Zuid-Holland; wijziging verordening aanwijzing van de dagen, uren en plaateen voor 't houden van de verschillende markten en veilingen van fruit; wijziging verordening heffing van gem. vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein; wijziging verordening hondenbelasting (redactio nele wijziging). Jaarverslag van de Leidse Spaarbank Terugbetalingen overtroffen inlagen Verschenen is het jaarverslag 1947 va de Leidse Spaarbank, waaraan wij het volgende ontlenen: In het afgelopen boekjaar hebben de terugbetalingen de inlagen met f 300.000 overtroffen. De achteruitgang werd bijna geheel gecompenseerd door de bijgeschre. ven rente. In de lagere groepen viel eer toeneming van het aantal inlegposten te Met ingang van 1 April werd de dage lijkse rentevergoeding ingevoerd. Van niet te onderschatten betekenis is, dat de spaargelden, bij beschikking afwikkeling geldzuivering 1947. binnenkort geheel aan de geblokkeerde sfeer zullen zijn ont trokken. De exploitatierekening over 1947 gaf een overschot van f 70.668.93, welk bedrag tezamen met de rente van de belegde re serve ad f 36.609.80 werd toegevoegd aar de algemene reserve. De gezamelijke re serves bedroegen per 31 Dec. f 2.240.405,49 uitmakende 15.33 pet van het inleggers- tegoed. In verband met de voorgenomen verbouwing is de reserve voor ni bouw afzonderlijk opgevoerd. Het inleg gersaantal per 31 December 1947 bedroeg 26.143; het kapitaal per 31 December f 187.807,94. De Bondsdag van de Bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen wordt op 16 Juni te Dordrecht gehouden. Ten bate van de verwarming vi de Kooikapel. De verwarming van de Kooikapel heeft al heel wat hoofdbrekens gekost, maar toegegeven moet worden, dat deze verwarming ook de oorzaak is geweest van menig muzikaal genot. Zo gister avond. Toen was het het mannenkoor „Kunst na Arbeid", dat onbaatzuchtig zijn dien sten aan kwam bieden aan het wijk- bestuur van Wijk VIII, terwijl in voetspoor van dit koor het klein gemengd koor „Cantabilé" uit Delft meekwam. Zij brachten de wijkbewoners, die in verheu gend aantal waren opgekomen, een pro gramma. dat klinkende namen bevatte: Julius Röntgen en H. Andriessen. naast Schumann, Schubert en Grieg. De beide koren werden geleid door de heer J. J. d. Bos. De avond werd geopend met een wel komstwoord van ds P. W. Sprayt, die Ps. 150 liet zingen en voor ging in gebed Daarna nam de zang een aanvang met een Kyrie van Palestrina, dat al dadelijk aantoonde, dat „Kunst na Arbeid" voortreffelijk en gevoelig materiaal be schikt. Onder de strakke leiding van de heer v. d. Bos werd dit materiaal overigens ook uitstekend gebruikt, ofschoon de articulatie naar onze mening wel wat zuiverder en scherper had kunnen zijn. Wat dat betreft deed „Cantabilé" het beter. Dit koor beschikt eveneens zeer goed materiaal, articuleert uitste kend, maar is zo nu en dan wat hard en vlak. Zeer goed. werd Schumanns „Zi- geunerleben" uitgevoerd, terwijl „Nonnenkoor" uit Casanova, dat eenmaal op geen programma schijnt te mogen ontbreken, de volle kerk in rukking bracht. „Kunst na Arbeid" met het prachtige „Am Meer" van Schu bert niet minder succesvol, terwijl ook de Noordivijk, de bloemenbadplaats De parel der Noordzeeplaatsen zal nog meer gaan schitteren Vierdaagse bloemenpracht in April te verwachten (Van e r verslaggevers) Noordwijk heeft zich, mede door zijn Jaarlijkse bloemenfeesten, grote bekend heid verworven, niet alleen in ons land. maar ook ver over onze grenzen. In 1937 werd het eerste feest gehouden. Gedu rende de oorlog werden op dit gebied geen initiatieven genomen. Ook na de bevrijding waren de omstandigheden van die aard. dat van een bloemenfeest helaas geen sprake kon zijn. Dit jaar hoopt men echter het typisch Noordwijkse feest weer te kunnen vieren. Wanneer precies, dat weet men nog niet. Dit hangt voorname lijk af van de weersomstandigheden en de hiermede verband houdende situatie op de bollenvelden. De verwachting is evenwel eind April. Het vijfde bollen- feest zal straks worden ingeluid; 't be hoeft geen betoog, dat dit eerste lustrum zoveel mogelijk luister zal worden bij- welslagen van dit bijzondere feest ten bijdragen. Reeds zijn de organisatoren in contact getreden met de buurtvereni gingen en de hoofden van scholen. Men kon ons ook mededelen, dat verscheidene mooie prijzen zullen worden uitgeloofd. Door de heer E. Wijnans is een sugges tieve reclameplaat ontworpen, die, be halve in ons land, in Amerika, België, Engeland, Frankrijk en andere landen zaj worden verspreid. Op deze wijze wil ir een propaganda-actie voor Noordwijk het buitenland voeren. De plaat laat de zee en het strand zien. Zij wordt be heerst door een vrolijke meisjeskop ei een bloeiende narcis. Het motief kon de waardering van alen, die het ontwerp ter beoordeling ontvingen, wegdragen. Men was ver heugd over het effect, dat de plaat ongetwijfeld zal sorteren, als zij een maal zal zijn verspreid. De directenr Bloeiende bollenvelden In Noordwijks land, een lust voor het oog! Er is een bloemencomité gevormd, be staande uit tien personen. Voorzitter is de heer H. W. van der Wilk, terwijl de heer P. J. H. M. v. d. Staak als secretaris penningmeester fungeert. Men heeft de heer E. Wijnans te Oegstgeest benoemd tot artistieke medewerker. Voorzitter van het ere-comité is de burgemeester van Noordwijk, mr G. F. W. van Berckel. In dit comité heeft een groot aantal promi nente figuren uit Noordwijk zitting. T>« hoofdgedachte, die aan het aan staande bloemenfeest, dat vier dagen zal duren, ten grondslag ligt, is: het gehele dorp een fleurig aanzien te geven. Op het programma staan o m.: een straat- en gevelversiering, een groots bloemencorso •n r.et aanleggen van bloemen mozaïeken. Elke Noordwijker zal zijn steentje tot het van de Verkade-fabrieken te Zaan dam toonde zich dermate enthousiast over het resultaat van het werk van de heer Wijnans. dat hij besloot, het motief voor zijn flikjes over te nemen. Op elk flikje zulen dus de woorden: „Noordwijk, bloemenbadplaats" komen te staan. Het comité verwacht ook dit Jaar weer tienduizenden bezoekers. Dat de voorbe- reidingen grondig moeten geschieden, ii te begrijpen. Men heeft reeds een bedrag van ƒ- 6000 uitgetrokken om bepaalde plannen te kunnen uitvoeren. Particu liere giften worden steeds tegemoet ge zien. Het gemeentebestuur heeft eveneens alle medewerking toegezegd, ook in finan cieel opzicht. beide Engelse liederen mfet begrip de sfeer werden voorgedragen. Van de solisten was de bariton, de heer Fr. Biesiot, ons liever dan de alt, mev: Huijzer uit Rotterdam, ofschoon ook deze dame over een goed geluid beschikt. Haar voordracht mist echter alle relief. Mevr. W. E. v. d. Heijden-Brakel begeleidde de piano. De avond werd gesloten door ds P. W. Spruyt, die de aanwezigen aanspoorde de verwarming van de kapel goed te ge denken. Hetgeen de weliswaar door kunstgenot innerlijk verwarmde, maai uiterlijk geheel verkleumde concertbe zoekers ongetwijfeld zullen hebben ge- AAFJE TOP „Katwijkse Kunstkring' Aafje Top verzorgde de laatste kunst avond van het seizoen, in de plaats van het op tournée door Indië zijnde Con certgebouw-Trio. Zij was ons tot nu toe onbekend. We kunnen zeggen, dat de kennismaking met deze Jonge declama- trice ons verheugd heeft. Er zijn in Ne derland vele jonge artisten, die alleszins verdienen voor het voetlicht te komen en zo tot een algemene bekendheid te geraken. Aafje Top is er één van. Haar stem is niet bijzonder sterk, maar toch voldoende doordringend. De vorming van enkele consonanten is afwisselend goed of minder juist. We merkten o.a. enkele keel-g's op. De expressie is vaaik bewon derenswaardig, in enkele gevallen min of meer gemamiereerd. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat Aafje Top op de goede weg is naar het hoogtepunt van „volmaakte" kunstenares, dtit zo nu en dan zelfs schijnt te hebben bereikt, maar zich nog vaak bevindt in het sta dium wam zeer verdienstelijke declama tiekunst Het gedeelte vóór de pauze werd ge heel in beslag genomen door de aan trekkelijke schets van Paul Gallico: grond van het geval is de roemruchte napping van het ingesloten Engelse uit het benarde, brandende Dover in 1940. Aafje Top bereikte met haar ,De Dempingplantte een boom Gisteravond om half zeven werd onder grote belangstelling op het terrein van de speeltuinvereniging „De Demping" achter het Levendaal de eerste boom geplant Deze daad was wel daarom zo attractief, dat de 83-jarige Jacob Schou ten en twee heel ondeugende knapen, Theo Pet en Henk Buitendijk, de han deling verrichtten. Met z'n stramme ledematen probeerde de oude baas, die niet minder dan 62 jaar in deze buurt en in hetzelfde huisje woont het jonge boompje in de grond vast te zetten. De jongens hielpen hem hierbij ijverig. En het uit pure blijdschap opdringende publiek amuseerde zich kostelijk om dit aardige tafereeltje. In een minimum van tijd was het boompje geplant Het stond daar fier, als een symbool van de bloeiende speeltuinvereniging. De heer A. C. Ponstein, voorzitter van „De Demping", hoopte dat de heer Schouten, die zo veel voor het speeltuinwerk in „zijn" buurt voelt, nog jaren van het spel der kinderen zal mogen genieten. Spr- dankte de afgevaardigden van andere verenigingen voor hun aanwezigheid. Na zijn toespraak werden de vlaggen ingehaald. De heer D. Vijlbrief, hoofdbestuurder van de Ned. Unie van Speeltuin- Organisaties, hield een rede, waarin hij de ouders opriep tot daadwerkelijke activiteit „De Demping" beleeft vandaag een hoogtijdag, aldus spr. De eerste mijlpaal is bereikt Wij moeten de hand aan de ploeg slaan. Het is voor onze kinderen, die een veilige plaats om te spelen hard nodig hebben. Spr. bracht hulde aan het bestuur van „De Demping", dat zich reeds veel moeite had ge troost In dit verband wees de heer Vijlbrief op de talrijke voorbereidende werkzaamheden- Om zeven uur was de „plechtigheid" ten einde. Allen gingen voldaan naar huis. „Leve „De Demping", zo riep men. Alphen aan den Rijn Bijeenkomst „De Jonge Kerk" ,De Jonge Kerk" hield in „Bethel" een vergadering. Spreekster was mej Immink, die allereerst een uiteenzetting gaf over het instituut „Kerk en Wereld". De ont wikkeling van de Kerkgeschiedenis van af 1816 werd in korte trekken nagegaan. Na de bevrijding kunnen we zeggen, dat de Ned. Herv. Kerk zich van haar hoge roeping bewust is geworden, ook ten op zichte van de wereld. Gesproken werd de voorbereidende werkzaamheden van ds Eykman. Als deel van het „Kerk en Wereld"-werk kwam het contact op „De Horst" tot stand. Jong-Hervormden, zowel van rechtzinnige ais van vrijzinnige richting, worden hier opgeleid voor het werk onder de buitenkerkelijken. Men spreekt open en eerlijk met elkaar over wat verenigt en wat verdeelt. Men wil samenkomen en buigen voor de ene Heer. Men wil ook samen uitgaan tot ge heel ons volk. Bidstonden voor het gewas. Geref. Kerk: Zuiderkerk, Woensdag avond 7.30 uur, ds G. Mulder Noorder- kerk, Woensdagav. 7.30 uur, ds W. v. d. Bos van Oude Wetering; Hooftstraat, Donderdagavond 7.30 uur, ds K. Dron- kert van Leiden. Ghr. Geref. Kerk: Woensdag 10 en 7 uur, ds Baay. Uitvoering in de Ned.-Herv. Kerk. De Chr. Gemengde zangvereniging ..Jubilate Deo" geeft morgenavond haar uitvoering in de Ned.-Herv. kerk aan de Hooftstraat. Hazerswoude Gemeenteraad vergadert. Donderdag zal de gemeenteraad om 7.30 u. bijeengekomen. De agenda bevat de volgende punten: Voorstel tot vaststelling van een kin- deihijslagverordening met betrekking tot het personeel der gemeente; idem wij ziging van de voorwaarden, waaronder subsidie wordt verleend aan de bijzon dere kleuterscholen; aanvrage van het bestuur van de Ghr. school aan de Rijn dijk om gelden voor de inrichting van het handwerkonderwijs voor de hoogste klassen; aanvrage van het bestuur van de Ver. voor Geref. schoolonderwijs in het dorp om gelden voor leermiddelen: voorstel tot vaststelling van presentie geld ten behoeve van de woonruimte commissie dorp en Rijndijk; idem wijzi ging van de algemene politieverordening dezer gemeente; idem vaststelling van de Veeteelt Runderhorzelbestrijcjing De iratteüjke bepaling, waarbij aan eehouders de verplichting wordt op- elegd, by hef jonge rur lar de larven in de Op Zondag auto gereden J. A. de B„ landbouwer te Nieuw-Ven- ep, had op een Zondag met een auto te Leiderdorp gereden, terwijl hij geen ver- hiervoor had. Verd. zeide de rechter, dat dit geen strafbaar feit was. „Kijk maar naar de heer P. te Groningen, De kanton met zijn col- op, dat zoa- Zondag wel degelijk strafbaar is Het O M. eiste f 25 boete of 10 d. h. Uitspraak f 10 boete of 4 d. h. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Benjamin zn v. W. Paal man en F. G. Wayens: Bertus zn v. J. de Zwijger en A. Jagel; Jacobus zn v. M. F. Boot en L. Stouten; Willem H. H. zn v. W. A. van Krieken en J. _vam_ eter Bijl; C. C. M. Plouvier; J< Belt en P dr v. A. l! M. de Kort en M. C. M. Bru- seker; Petronel'la M. dr v. J. M. Ba/velaar en E. M. Beurze; Maitinus J. J. zn v. S. Menken en M. E. J. Blomert; Maria J. M. dr v. S. J. Heemskerk en M J. Zand vliet; Johanna W. M, dr v. J. D. van Ton geren en T. J. C. Bisschops; Johanna H. dr v. W. F. Wassenaar en S H. Moniteba; Robert J. zn v. H. C. Rowtoottom en C. M. Ophof; Dirk P. zn v. J. Boot en N. Ramp; Tineke M.> dr v. T. D. Stahlae en A. G. Deuniog; Maria A. dr v. H. A. Koppens en A. C. H. Braxhoven; Adriana S. dr v. W. R. van Klaveren en A, W. F. N. H. de Graaf; Max M. zn v. M. Bosse- laar en M. Meuwenburg. OVERLEDEN: P. Marijt, man. 36 Jr; L. Fijnenbuik. huisvr. v. G. Anker. 36 jr; H. Söere, wed. v. H. J. van der Weijden 75 jr; L. Westhuis, man, 73 jr; J. H. „CINDERELLA" OOK VOOR SCHOENEN RIJNSBURG LEIDEN Spreekuren voor Leiden, Lange Mare 41, dagelijks van 911.30 uur, 's namiddags n 2—5 uur. Telefoon 21898. Assistente: MEJ. N. KORTEKAAS. Wat er in de omliggende plaatsen voorvii Vrij en onverveerd Het plaatselijk actie-comité van de Ned. Chr. Radio-Vereniging organiseerde gis teravond in de grote zaal van de Stads gehoorzaal een filmvoorstelling. Voor deze gelegenheid had men het bekende fimwerk „Vrij en onverveerd" uitgezocht,! dat een ontroerend beeld geeft van de strijd der geallieerde volkeren tegen de| Duitse overweldiger. De heer Joh. de Tombe, voorzitter van het actie-comité, sprak het openingswoord, waarin hij in 't kort wees op de grote betekenis van de Chr. Omroepvereniging. Het muziekgezelschap ..Symphonia" o.l.v. de heer Waas verleende op ver dienstelijke wijze zijn medewerking. U.V.V. afd. Leiden gaat zonder verpozen voort De U.V.V. afd. Leiden belegde gister avond een vergadering in „Het Gulden Vlies". De wnd. presidente, mevr. M. A. Kakgbeekev. d. Put opende deze ver gadering, deelde mede, dat de afgetreden presidente, mej. A. A. P. Oouvee door ziekte het eerste deel van deze vergade ring niet kon leiden en heette in het bijzonder welkom de ere-presidente mevr. J. v. KinschotDorhout Mees, heft ere-lid mej. dr A. M. M. Smit, de vice- presidente van het hoofdbestuur mevr. J. v. NispenVan Wely, mevr. mr E. van DiemenMekking, secretaresse hoofdbe stuur, de presidente van de Provinciale Raad. mevr. B. A. DoelmanSteur, mevr mr A. W. WesterdijkMulder, secr. Pro vinciale Raad en de nieuw gekozen be stuursleden, mevr. C. Verhey van Wijk Roem, mevr. C. TeeuwenKarstens en mevr. M. A. van der Horstvan Rijn. In het beknopt jaaroverzicht deelde mevr. Kakebeekede Vries mede, dat de plaatselijke afdeling van U.V.V. in 1947 rustig gewerkt heeft. Enkele hulp aan diverse instanties werd nog geboden. Het batig saldo bedroeg f933,95. Mew. Verheyvan Wijk werd vervol gens door mew. DoelmanSteur geïn stalleerd als presidente van de afd., ter wijl tevens de nieuwe bestuursleden ach ter de groene tafel plaats namen. Mevr. J. Soheersde Vries sprak een kort woord over: „Het werk voor de ouden Mevr. J van Nispenvan Wely hield een referaat over het werk van de U.V.V. en wees er op, dat er een positieve denk fout over de arbeid van de U.V.V. be staat. Het doel van de oprichtster, mevr. de Jong was de Nederlandse vrouw be wust te maken van haar taak in de maatschappij. Spr. zette haar aandachtig gehoor in grote lijnen uiteen, hoe deze doelstelling bereikt moet worden. De krachten moeten worden saamgebundeld en er moet geen overtollig werk worden gedaan. Na rondvraag volgde sluiting. voorschotten op de exploitatie-vergt ding der bijz- scholen over 1948 wijziging van de begrotingen vc en 1948. Uitreukiinig bonkaarten 806 enz. M< gen (Woensdag) zijn aan de beurt letters L Un. Z. De jaarvergadering der Gei oudervereniging wordt Vrijdag uur in één der lókalen achter de ke gehouden. De heer A. van der Haven spreken over „Eli en Samuël". Ven zal er een bestuursverkiezing pi; Hillegom Simavi-collecte. Een comité, bestaande uit personen alle gezindten, heeft zich voor onze rpeente belast met de organisatie vaT Simavi-collecte in de komende w Deze collecte bedoelt een medische h pende hand te reiken aan de bevolki va>n Indië, die in dubbel opzicht te lijd heeft gehad van de gevolgen van log. De Chr.-Hist. Kiesver. hield gist avond o.l.v. de heeT J. Valkenburg hi jaarvergadering in de bovenzaal Julianaschool. Na een woord v kom wees de 'heer Valkenburg op tenlandse en binnenlandse moeilijk! den, waarvoor ons land thans geplaa is, en spoorde hij aan tot activiteit bij komende verkiezingen. De jaarverslag van secretaris en penningmeester werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiez werd de hr G. Braakhekke herkozen, agenda voor de algemene vergadering Amsterdam werd hierna onder de lot genomen. Na enkele besprekingen huishoudelijke aard werd de vergader! door de heer De Boer gesloten. Op Donderdag 18 Maart a s. zal ds Toornvliet uit Leiden in de Chr. Gei kerk voor het comité winterlezingen voordracht houden over: „Levensi en levenservaring". Op Zaterdag 20 Maart zal in de van hotel Flora een liefdadigheidsuitv ring worden gegeven door 't Chr. Jeu en kinderkoor „Hosannah". De opbren komt ten bate van de Ned. Herv. meente te Ter Heide. Katwijk Nieuwe hoofdinspecteur vi politie geïnstalleerd Katrwijk heeft weer een hoofdinsp teur. Gistermiddag vond in de trouwz van het raadhuis de installatie plaats, als we reeds meldden, werd kort ge den benoemd de heer P. Brasser, hoo inspecteur te Utrecht. Toen de bur meester, mr W. J. Woldringh v. d. Ho de nieuwe functionaris de zaal binn leidde, stond het bijna voltallige K wijkse politiecorps in de houding. M( waren aanwezig de drie wethouders, heren H. P. Bloot, D. J. Kleen e van Leeuwen en de gemeentesecretai de heer D. C. O. Boekhoven- De burgemeester hield een korte Voorts werd de heer Brasser, oud-hoo inspecteur in Almelo en Utrecht, welk geheten. U wacht een zware taak wijk, aldus de burgemeester tot de ni< we hoofdinspecteur. Na gewezen ben op de overbevolking, die, als gev van de afbraak, heerst, herinnerde er aan, hoe in de laatste jaren een wisseling in de bevolkihg was gewei Reeds 17 jaren hebt U ervaring in positie van hoofdinspecteur, we kuni de zware taak rustig in handen van ervaren man leggen. Er staat een klaar, dat gaarne zal luisteren naar bevelen. Het is een corps, dat zioh er bewust is. dat er leiding moet zijfl. wenste de nieuwe corpschef een prett werkkring. De heer Brasser antwoordde de bur meester, zijn dank uitsprekende in hem gestelde vertrouwen. Zich tot 'politiemannen richtend, verzocht aan zijn mannen medewerking. N. adjudant P. Ruwhof al de mannen voorgesteld, werden thee en sigaren presenteerd. Katwijk aan Zee Vandalisme der jeugd De KRB-posten hebben de laatste gen zwaar te lijden gehad van erger! vandalisme der jeugd. Zoals ons v meegedeeld, zijn In de Zuiderpost tiental ruiten ingegooid, een paar schotten en een trapleuning verwijd* In de Noorderpost was door enkele klimmers een brandje gesticht. Men dekte dit gelukkig bijtijds. Hedenavond wordt in de „Nieu kerk" door het koor „Excelsior" de cas-Passion gezongen. Van Nebukadnezar, de Koning van Babel. wordt verhaald, hoe hij werd als de dieren des velds en, als zij gras at Het verschil tussen het lot van die Koning en van Joc'nera en zijn medeslaven is niet groot. Alleen zijn deze laatsten goed bij hun zinnen en maken zij bewust mede het helleleven, dat zij te lijden hebben. Het is het leven van een beest „Opstaan! Kom er uit" is hun tegen het krieken van de dageraad in een hun onbekende taal toegeschreeuwd, nadat de deur was opengeworpen, zoals een koeienstal wordt geopend. Strompelend, zij moeten nog wennen aan hun ijzeren ballast, hebben zij zich begeven naar een hun aangewezen plaats, niet ver van de hutten verwijderd Jochem versmachtte van dorst en zag. dat dit met de anderen ook het geval was. De oplossing was gevonden, mogelijk was het die anderen reeds beduid, dat zij voortaan zó te handelen hadden: op zijn buik liggend, kan hij water slorpen uit een soort sloot, die blijkbaar de plantage omgeeft of doorsnijdt. Het vocht is drab big en van de smaak walgt hij. Hetzelfde eten, als de vorige avond. krijgen ze te verorberen, waarna het werk een aanvang neemt. Uit de verte heeft Jochem de Vlaar- dinger gezien. Hem bereiken is niet mo gelijk, want diens kameraad in de boelen schijnt geen lust te hebben, Cornelisz te vergezellen. En dan moet je blijven, staan, waar je staat. Dus kan Jochem al leen een stomme hand ten groet omhoog krijgen, terwijl zijn blikken voldoende zeggen. Het blijkt, dat de opzichters met kennis van zaken hun mannetjes hebben uitgezocht, om bij elkaar gevoegd te wor den: de jongeren bij de jongeren, de ouderen nevens ouderen.. De makker van Cornelisz. is even oud ongeveer als de Vlaardinger. De bedoeling is weldra duidelijk: twee jonge mensen trekken harder dan een oudere en een jongere. Want dit wordt hun dagelijks werk: voor een ploeg, die door een opzichter, de onmisbare zweep in de vuist, bestuurd wordt, worden twaalf slaven gespannen. De „ossen" zijn klaar voor het zware werk. Eén uitroep enze trekken voor na voor, uur na uur lang. Zo goed als nooit wordt er gerust. Het gemor en ge mopper is niet van de lucht. Tot het ver stomt en ze als redeloze dieren hun moeizaam werk verrichten. „Je kunt stikken!" roept opeens een Duitser van de groep van Jochem en Le- marque. En hij weigert pertinent ver dere dienst. Ach, de stakkerd weet niet, wat hij doet en zegt. De ploeg is even in verwar ring: inderdaad als een weigert, staan de anderen ook. Maar de opzichter springt bedaard van zijn ploeg en laat de zweep knallen. Onbarmhartig strie men de slagen op de blote rug van de dienstweigeraar, die spoedig bloedt uit vele wonden. Het is een verschrikkelijk gezicht. Bijna allen zouden de slaguitde- ler vóór de mond willen slaan, zo niet afmaken. Maar zij staan machteloos tóe te zien. De Duitser is weldra uitgeput Met straaltjes loopt het bloed van zijn rug. En zonder dat iemand hem be hoeft aan te sporen, gaat hij weer trek ken. De opzichter heeft het natuurlijk gewonnen. Als een willoze doet de ver- zetpleger zijn werk. En de anderen heb ben ingezien, dat verzet in geen enkel opzicht baat De zweep is niet vaak in rust Want bij elke inzinking van een of andere trekker, die opgemerkt wordt, striemt het lange voorwerp. In enkele uren heeft Jochem reeds vier slagen te pakken. Intussen rijst de zon al hoger en hoger De hitte wordt op de duur ondraaglijk Geen straaltjes, doch stralen zweet vloei en -van de lichamen. Als ze de blikken muts niet op het hoofd hadden, zouden ze er bij neervallen. Aan de opzichters is niets te merken. Wel zijn ze luchtig ge kleed en hebben ook zij een doelmatig hoofddeksel, maar overigens verdragen ze de warmte. Blijkbaar zijn ze er aan gewend. Ongeveer op het midden van de dag wordt een rustpauze gegeven, die even wel niet mag worden doorgebracht in de hutten. Ze blijven op het veld. dat ge schroeid wordt door de zon. En op de plaats, waar ze zich bevinden, wordt het eten gebracht en kunnen zij drinken uit de sloot. Het is een redeloze, willoze hoop mensen, die daar liggen of hurken Vaak is er ruzie, althans verschil van mening. Want als de een niet wil liggen is zijn kameraad gedwongen om te blij ven staan. De rustpauze duurt nauwelijks een half uur. Dan begint het trekken weer. Het is nu afgelopen met het morren. Ieder schijnt te begrijpen, dat dit geen soelaas geeft. De opzichters storen er zich niet aan. Na zijn siësta komt de eigenaar der plantage een kijkje nemen. Hij is een onaangenaam mens en ziet grijnzend toe, als de opzichters, die zich thans uitermate beijveren, de zweep er over leggen, wanneer zij menen, dat er niet voldoende getrokken wordt. Als er een pauze gegeven wordt om uit de sloot te drinken, moppert de man, dat dit zo lang duurt, althans dat meent Jochem uit zijn gebaren te kunnen opmaken. Met spoed worden zij weer vóórgespannen en dan knallen de zwepen weer. 't Is een ver ademing, als de Turk de velden verlaat. Iets menselijker worden de opzichters dan wel, voorzover er nog van mense lijkheid gesproken kan worden (Wordt vervolgd) Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in Lisse Indische avond. Gisteravond werd door het „Nut 'tAlgemeen" de laatste ontwikkelingsv gadering in dit seizoen gehouden.- E avond stond in het teken van Indië. heer Veldhuizen van het Indisch In tuur te Amsterdam hield een lezing o het leven van de Indiërs. Hoe ge' anders is de samenleving in Indië. kunnen haar niet vergelijken bij die ons, aldus spr. Spr wees op het g verschil tussen stad en dorp in het Ve Oosten. Hij gaf een korte uiteenzett van enkele oude godsdienstige begripp die het gehele volksleven beheersen, deze lezing werden er nog enk interessante films gedraaid over de ri bouw, het volks- en natuurleven. Donderdagavond houdt de v bouwvereniging „Gezinsbelang" jaarvergadering. Chr. Geref. Kerk: Morgen 10 ei uur, ds J. M. Visser, van Hoogeveen (b dag voor het gewas). Oude Wetering Gemeentevergadering Geref. Kei* Gisteravond werd een gemeentevei dering van de Geref. Kerk gehouden. W. v. d. Bos opende op de gebruikel wijze, waarna hij een overzicht gaf 1947. Hierin liet spr uitkomen dat de i teruitgang van het jeugdwerk voora verband moet worden gebracht met militaire dienst. Er zijn 14 jongens kerk in Indië of op weg er naar Hiervan heeft er één belijdenis des loofs afgelegd in Indië en twee berei zich daarop voor. Het financieel c gaf een tekort van f 486. dat inmidi echter al weer is geslonken tot f 43. diaconie gaf f 944 meer uit dan ontt gen werd Door het voordelig saldo het vorige jaar zijn er echter geen din zorgen Door onverwachte omstandig den was geen verslag van het Zendir werk aanwezig, maar wel volgde besp king van dit werk. Ds v. d. Bos hi tenslotte een inleiding over geloofszek heid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2