lUrttwr (STeurattt In de vergulde Klokkezaal te Parijs bouwt men aan een nieuw Europa Ook de drie Westelijke zones van Duitsland werden uitgenodigd Wist U DINSDAG 16 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7462 Christelijk-Nationacd Dagblad voor Leiden en Omstreken ahrfiWt! myn bert in levenspart- BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. WEDEROM zijn de zestien Europese landen, die „ja" zeiden op de rede, welke Marshall vorig jaar Juni voor de universiteit van Harvard hield, in het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs bijeen. Deze con ferentie. die zich zo gemoedelijk afspeelt in de benarde ruimte van de vergulde Klokkezaal, waar de aanwezigen op elkaar gedrongen zitten als in een overvolle wachtkamer, zal van beslissend belang zijn voor de ontwikkeling van Europa. Kort voor de aanvang, die op drie i moest aannemen, dat dit geen toeval was. uur gistermiddag gesteld was, bood de Essentieel voor de bijdrage, die Groot- voortuin van het Franse ministerie van Brittannië 'denkt te geven, was echter Buitenlandse Zaken weer eens die aan- Bevin's woord, waarin gezinspeeld werd aanrijdende auto's, alsof op het drukste kruispunt van Parijs Buiten op de stenen trap naar het ministerie stond ook weer dat legertje internationale fotoveteranen, welks taak het is, de sterren van de Europese politieke wereld op de gevoelige plaat te leggen. Bidault, Bevin, Spaak en de Italiaanse graaf Sforza bleken de voorkeur te hebben en zij poseerden ieder naar hun aard: Bidault met de luchtige elegantie van de Fransman, Be- vin met een gelaat, ernstiger dan gewoon lijk. Spaak joviaal en zelfbewust en de jraaf met hoofse minzaamheid en vooral iet bescheidenst van allen. Precies om drie uur wilde men in de Klokkezaal beginnen, maar Bevin, die iet vak al lang heeft leren kennen, stel le als toegift nog vijf minuten aan de filmmannen en persfotografen beschik- Hierna sprak hij een kort openings woord. Kort, omdat, zoals hij later zeide, deze conferentie geen gewone vergade ring, maar een kordate werkgemeen schap moet zijn. Bidault's voorstel Direct hierop nam Bidault het woord, iij viel, om het zomaar eens te zeggen, net de deur ifi huis: Hij stelde de oprichting van een per manent comité voor Europese samen werking voor, dat als een soort mlsch opper-kabinet voor geheel Europa ia! moeten gelden, ook straks als het Marshall-plan zijn werk gedaan heeft er Europa niet meer hoet te vergaderen over de aanwending van credieten uit Ame rika. Hij deed een beroep op de vijftien landen zich bij Frankrijk aan te sluiten bU het opstellen van een „handvest Parijs", een multilateraal verdrag tussen de 16 Europese landen om hu mische en sociale politiek innig met el kaar te verbinden. „Wij zijn het over de noodzaak daartoe allen eens. Ik ben er zeker van dat wij het weldra ook over de middelen var samenwerking eens zulllen zijn", zo ver klaarde hij en Bidault stelde als voor beeld de coöperatie, die reeds zover is doorgevoerd tussen de landen van Bene lux, verklarende, dat Frankrijk en Italië besloten zijn dit voorbeeld te volgen. Zonder Rusland of het communis te noemen, heeft Bidault ook veel over wereld aan de andere kant van het stalen scherm gezegd. De noodzaak betuigende van een vrije circulatie van goederen, verklaarde hij, dat ook ideeën e gen de gelegenheid moeten hebben vrij van land tot land te gaan. Tenslotte kreeg deze rede nog historische waarde, door de mededeling dat ook de drie Westelijke zones vai Duitsland zjjn uitgenodigd. Duitsland, al dus Bidault, kan op deze wijze aantonen, dat het moeite wil doen om opbouwend medelid van de Europese volkerengemeenschap te worden. Voorzitter Bevin antwoordt. Na Bidault was het voorzitter Bevin, die sprak. Zijn rede had een andere sfeer, minder litterair dan de Fransman Bidault, maar veel dynamischer, doch afgezien van dit verschil in vorm, leek de inhoud zoveel op de voorgaande, dat op reeds bestaande belangengemeenschap pen, die Engeland binden aan zijn Domi- Deze belangengemeenschappen ii waren tot nu toe aanleiding, dat Engeland zich zeer gereserveerd toonde jegens de mogelijkheid om zelf e soepele economie in Europa te Bevin liet er wel is waar niet de minste twijfel aan bestaan, dat Engeland nog al tijd grote waarde hecht aan zijn econo misch bondgenootschap met de landen maar legde tegelijkertijd veel ernst en ruiterlijke beloften in klaring, dat zijn land de vorming permanente Europese economische orga nisatie van harte toejuicht. Ten slotte, nadat ook Bevin de deelne ming van Duitsland noodzakelijk had noemd en eveneens had verklaard, dat de deur ook voor de thans niet zige Europese naties nog geopend kon worden, spraken nog de Italiaanse ter van Buitenlandse Zaken en Griekse ambtsbroeder, Constantin Tsal- daris, die de toestand van zijn land schets te met nauw verholen bitterheid. Deze week weer zeep Naar de Nieuwe Leidsche verneemt zal de bonnenlijst vaif deze week een rantsoen huishoudzeep var gram, of toiletzeep van 180 gram wijzen. D- en E-kaarten krijgen dubbele toewijzing. P.R.A.C.-personeel in Den Haag en R'dam per 1 Juli ontslagen Naar wij vernemen is het gehele bur gerpersoneel van de P.R.AC, lm Den Haag en Rotterdam per 1 Juli a s. ontsla gen. Omtrent wachtgeld is nog niets ge regeld. STAGEMEESTER OUD TERUG UIT AMERIKA. Met de „Westerdam" keerde gister ochtend burgemeester Oud van Rotterdam met zijn reisgezellen van een tocht door de V.S. in Nederland terug. SMOKKELAARS WILDEI SPEUR HONDEN ONSCHADELIJK MAKEN. Dezer dagen werden drie kostbare honden, ras-exemplaren van nationale tentoonstellingen, die met hun mei een wandeling door het Encibos op de St. Pietersberg maak;en. vergiftigd door eten van een stuk vlees, vis of brood, waarop strichnine was gesmeerd. Men vermoedt dat smokkelaars dit vergif op deze wijze hebben uitgestrooid om speur honden van de grenskommiezen onschade. lijk te maken ROTTERDAMSE E.V.C. STOORT ZICH NIET AAN HOOFDBESTUUR Het afdelingsbestuur van de R'damse EVC heeft nog geen officieel bericht het hoofdbestuur ontvangen over functionneren van de plaatselijke afde ling. Men gaat gewoon door en handhaaft zijn standpunt, dat met de bestaande munistische EVC-leiding niet meer een EVC-belang kan worden gesproken. Zeer tegenstrijdige geruchten ov< landelijke raadszitting doen de ronde Het plaatselijk bestuur zal op 25 Maart voor zijn leden verantwoording afleggen. De zestien-landenconferentie gistermiddag geopend Engeland ontdoet zich van comm. ambtenaren Voor zover ze in staat zijn gevaarlijk te worden In het Lagerhuis heeft Attlee gister- rond bekend gemaakt, dat de regering nor werkzaamheden, welke van belang jn voor de veiligheid van de Staat, nie mand in dienst zal nemen, van wie zi, weet, dat hij behoort tot de communis tische partij. Lieden die actief betrok ken zijn by een fascistische organisatie komen evenmin voor dergelijke functies in aanmerking. Zij zullen andere betrek kingen aangeboden krijgen, waar zi. minder kwaad kunnen doen. Dpze nieuwe maatregelen strekken zich ook uit tot hen, die in zodanig con tact staan tot de communistische partij, dat er gerechtvaardigde twijfel omtrent hun betrouwbaarheid bestaat. De communistische partij telt in Enge land wel is waar slechts 40.000 leden, tegen Labour 3 millioen, doch in sommi ge vakbonden hebben de communisten de teugels geheel in handen. Uiteraard moest een der twee comm. leden van het Lagerhuis tegen de plan nen protesteren, hetgeen hij deed door „De Rode Vlag" te zingen. ARBEIDERSLONEN THANS VRIJ STABIEL In vergelijking met 1938/39 bedroeg het indexcijfer voor arbeiderslonen op 29 Febr. jl. 184. Voor de landarbeiders apart bedroeg het cijfer 243.9 en voo: dustrie-arbeiders 174.3. Sinds de beide voorafgaande maanden vertonen deze cij fers nog slechts een heel geringe stijging. Zweedse legerleiding wenst versterking Generaal Helge Jung, opperbevelheb- ;r van het Zweedse leger, heeft aan de regering een memorandum overhandigd, waarin hü vraag om versterking voor het leger. Het voorstel omvat o.a. het op roepen van meer manschappen, aanvul- van de tekorten aan oorlogsmateriaal het bouwen van nieuwe versterkln- en vliegvelden. HU besloot zUn morandum met te waarschuwen tegen mogelUke aggressie uit het Oosten. Rusland verjongt zijn léger De Opperste Sowj et-raad heeft een decreet uitgevaardigd, aldus A.P., dat~de demobilisatie van alle oude lichtingen het Rode Leger inhoudt, die nog overgebleven zijn. Voor het einde van deze maand moet de demobilisatie vol tooid zijn. Het Sowjet-leger zal in hoofd zaak gaan bestaan uit twee lichtingen, n.l. hen die in 1926 en 1927 geboren zijn. Tass, die het bericht bracht, voegt hier toe dat het decreet tot doel heeft het Rode leger op vredessterkte te bren gen. Republiek protesteert tegen Interim-Regering De republiek heeft bU de Commissie in Drie geprotesteerd tegen de Instel ling der Interim-Regering. BATAVIA EN „J. M. DE STEM VAN NEDERLAND" Op de vragen varn het Tweede Kamer lid Joek.es betreffende het staken der verspreiding van „J. M. De Stem van Ne derland" hebben de ministers Jonkman Fiévez geantwoord, dat de eerstge noemde inlichtingen heefit gevraagd aan de Indische Regering, doch dat deze nog .et ontvangen zijn. „STEEKT HET ZWAARD IN DE SCHEDE" In Lake Success verzocht de conferen- e van grote mogendheden de Joden en Arabieren een wapenstilstand te sluiten. Men vroeg het Joods Agentschap en het Hoge Arabische Comité heden op dat verzoek te antwoorden en stelde de de batten in de Veiligheidsraad over het onderwerp zolang ui/t. De Arabieren hebben zich tot overleg et de grote mogendheden bereid ver klaard. ,Ik was bang voor dat rode stoplicht" En de politierechter kon dat best begrUpen. De Dordtse politierechter heeft Schiedamse chauffeur J. C- B., die toen CCD-ambtenaren hem door middel van rood licht hadden beduid te stoppen, doorgereden, schuldig verklaard zon der oplegging van straf. Volgens de rech ter had de man wel degelijk moeten stop pen, doch hij voelde iets voor het ver weer van de verdachte, die vertelde dat hij het niet gedurfd had. De Officier van Justitie, die tot dit onnis had geadviseerd, merkte op. dat de toestand op de Ned. wegen onveilig moet worden geacht en dat CCD-ambte naren zich eigener beweging en onmid dellijk dienen te legitimeren. Ook de Zwolse politierechter heeft zich onlangs reeds in gelijke zin uitgelaten AAN PRIJSOVERTREDERS WERD EEN MILLIOEN GULDEN ONTNOMEN De Tuchtrechter voor de pryzen arrondissement Den Haag heeft vorig jaar in Den Haag, Leiden, Delft, Alphen aan den Rijn, Bodegraven en 40 andere gemeenten niet minder dan 7640 personen beboet, die tezamen ruim f 986.000 moes ten betalen, terwijl 597 prijsovertreders in de gelegenheid werden gesteld, verdere strafvervolging te voorkomen door beta ling van tezamen ruim f 94.000. In 991 gevallen werd een waarschuwing gege ven. Van 58 werd het bedrijf gesloten, 38 mochten voor een bepaalde tijd hun j beroep niet uitoefenen. 159 moesten op eigen kosten per advertentie hun misda- ■■B Dat een motor met duo nog zeven personen meer kan vervoeren dan waarvoor hU berekend is, bewUst het Motorcorps van de Rotterdamse Politie op bovenstaand plaatje. Een knap staaltje van gemeenschappelUke evenwichtsbeheersing endurf. DONDERDAG EEN VOORINLEVE- RINGSBON VOOR SINAASAPPELEN De bonnemlijst brengt deze week, naast de reeds aangekondigde vier eieren, een voorinleveringsbon voor sinaasappelen: kinderen D. eri E. kaarten) 1 kg., volwas- nen 500 gram. MET JULI ANDERE REGELING INZAKE BROODBONNEN Omtrent de reeds aangekondigde ndeu- e broodbomnen wordit thans officieel medegedeeld, dat bij handhaving va «bon, van 4 Julii 1948 af bonnen 200, 400 en 800 gram brood zullen worden aangewezen. Deze bonnen Sullen gedurende één week geldig zijn. De aan duiding „brood" zal wederom op de bon nen voorkomen, terwijl de bonnen van alle kaarten zoveel mogelijk dezelfde zullen dragen Maastricht onder protest naar de gemeenteraad De KVP-gemeenteraadsleden te Maas tricht hebben in een open brief aan de burgemester medegedeeld niet langer te kunnen samenwerken met afgevaardig- iran de CPN. Zij zullen daarom voor onder protest de raadsvergadering bezoeken. PaasikiviUw missie naar Moskou is dwangarbeid Een president, die op school nooit spiekte Toen een der leden van de Finse dele gatie naar Moskou uiting gaf aan zijn tegenzin tegen zijn missie, zeide presi dent Paasikivi hem: „Ik vraag u niet of gij gaan wilt, gij moet gaan. Dit is dwangarbeid." "iet is zeker, dat de president de Fin- belangen bij de komende onderhande lingen scherp in het oog zal houden, al dus A.P. Vrienden beschrijven president Paasikivi als een man, die weet wat hij ril en zijn weg gaat volgens zorgvuldig oorbereide plannen. Hij is bekend om zijn opvliegendheid, die hem dikwijls verleidt tot uitbarstingen tegen zijn mi nisters en tegen zijn medewerkers. Eén hen zeide: „Hij is volmaakt eerlijk. Op school heeft hij nooit gespiekt en hij wist niet wat een leugen was, voor hij in de politiek kwam". Door zyn forse verschijning dwingt Paasikivi de Russen eerbied af. Hij spreek hun taal en volgde na de wapen stilstand van 1945 een politiek, die ge richt was op de verbetering van de be trekkingen met de Russen. De brief van Paasikivi aan Stalin In zyn op 9 Maart gegeven antwoord m Stalin dsait gisteren door het Finse ministerie Aan Buitenlandse Zaken gepu bliceerd is, schreef Paasikivi o.a. het vol aarde: Nadat de aangelegenheid door in het parlement vertegenwoordigde groepen in overweging was genomen, werd in par lementaire kringen twijfel uitgesproken in aanzien van' het sluiten van een ilitair pact. Bijzonderlijk na de gedurende de oor log doorgestane ontberingen hoopt het Finse volk buiten internationale conflic ten te blijven en, door nauwgezette ten uitvoerlegging van de bepalingen van hes vredesverdrag, vriendschappelijke betrekkin-gen te behouden en te bevor deren tussen Finland en de Sovjet-Unie. De brief besluit met de veronderstel- ng van de regering dat de uiteindelyke inhoud van de overeenkomst gedurende de ondierhandelingen in alle opzichten vrijelijk overwogen zal worden en men er zonder dwang over zal kunnen be- Het vliegtuig, waarmee de Amerikaan- candidaat voor het presidentschap Robert Taft onderweg was naar een spreekbeurt, maakte in de Kennepbec- rivier een noodlanding. Taft en zijn ge zelschap bleven ongedeerd. De Rotterdi behendigheid zelfs het zijspanwiel werd verwijderd. Het zal overigens wel niet de bedoe ling zijn, dit besturingssysteem van motorrijtuigen op minder dan vier wielen, in de Maasstad, verplicht te stellen.... „Ein Reich, ein Volk, ein Führer De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben de leiders van de drie in de Russi sche zone toegestane politieke partijen te kennen gegeven, aldus Reuter, dat zy een fusie van de liberaal-democraten, de christelijk-democraten en de socialisti sche eenheidspartij op prijs zouden stel len. De naam van de aldus te vormer partij zou „Partij van de nationale een heid" zijn. B.V.L. acht de hulppolitie alleen niet voldoende Daarnaast is een militair apparaat nodig De mededeling van „bevoegde zijde", op 12 Maart jl. gedaan, waarbij als het regeringsstandpunt wordt bekend ge makt, dat de Nederlandse politie met een aantal vrijwilligers zal worden versterkt en dat het niet in de bedoeling ligt te komen tot heroprichting van de vroe gere B.V.L. en de Vrijwillige Burger wachten, was een verrassing. Zij heeft o.m. verbazing gewekt in de kring van hem, drie in de laatste tijd actief waren om heroprichting van de B.V.L. te be vorderen, aldus meldt ..Trouw" Informaties bij enige leden van de Nationale Landstorm-commissie hebben het blad er van overtuigd, dat men in deze commissie van mening is, dat men zich niet behoeft te keren tegen de ge dachte van een hulppolitie, doch men is ér van overtuigd, dat zij geen oplos sing biedt. De versterking van de Rijks politie met 10.000 man en de verdubbe ling van de gemeente-politie is ten enen male onvoldoende tegenover de opko mende revolutioTMiaire bewegingen. Een militair apparaat is nodig, dat goed en modem bewapend, op elk mo ment en in elk deel van het land krach tig kan worden ingezet. Het instituut van de B.VL. was naar dat systeem ge organiseerd. Voor de oorlog waren 80.000 vrijwilligers, die voor zulk actie gereed gehouden werden. Dat geeft zekerheid boven de twijfelachtige waar de van een hulppolitie De oude B.V.L. De B.V.L. spreekt duidelyk uit, dat zij alleen wil zijn apparaat in handen de regering en anders met. He schier ondenkbaar, dat de huidige rege ring deze spontane volksuiting tot steun van haar gezag zal verwerpen. Daar komt nog bij, dat heel de Ne derlandse studenten-beweging zich ge steld heeft achter de motie van de Nij meegse studenten, waarin de terugkeer de B.V.L. wordt gevraagd. Een groot deel van de jeugd plaatst zich dus ach ter de B.V.L.omdat het zijn toekomst straks de^prijs, dat is 2 bedreigd acht. Voorts is dezer dagen door de plaatse lijke leiders en bestuursleden van plaat selijke landstormcommisaies in Amster dam» een motie aangenomen, waarin zij wens uitspreken, dat de regering de .V.L.. als instituut in zijn geheel, zal inschakelen bij de versterking van haar machtsapparaat. TE MAASTRICHT TWEE LIJKEN GEDREGD Vissers hebben in de Maas te Maas tricht het lijk van de 67-jarige gepen sioneerde mijnwerker J. J. Boon Spekholzerheide, die sedert 15 Febr vermist. Er zijn geen sporen van mis drijf ontdekt. Voorts is gisteren in de Maas aldaar het stoffelijk overschot gedregd van de spoorman Servaas, die een week of ze3 geleden uit de echtelijke woning ver dween. PERRON BEHAALT GROOT SUCCES Ofschoon nog steeds niet de juiste cij fers bekend zijn van de op 7 Maart ge houden verkiezingen in Argentinië staat reeds vast, dat president Peron een gekende meerderheid in het Congres zal behalen. Het schijnt dat hij al meer 110 zetels veroverde terwijl een n derheid van 2/3 slechts 106 zetels eist. Hij zal d-us wel in de gelegenheid worden gesteld zijn constutionele her vormingen door te voeren. Huish. artikelen van hout 10 pet. goedkoper Nieuwe regeling zal 1 April ingaan Op 1 April treedt een nieuwe pryzen- beschikking Houten Huishoudelijke arti kelen in werking. Bij deze beschikking, gepubliceerd in de St.crt. van gisteren, is lange prijzenlijst gevoegd, waaruit blijkt, dat over het algemeen een niet on belangrijke verlaging is tot stand ge bracht. Wij hebben nooit geweten, dat zoveel houten huishoudelijke artikelen waren (de prijslijst bevat maar eventjes 147 prij/en!) Wij kunnen dan ook een greep uit het vele doen. Een voudig aardappelschilbakje kost nu f225; 1 April wordt dit f 1 3. Een brood plank daalt van f 1.70 op f 1.60; een Ame rikaans droogrek met 10 stokken var f 12.20 op f 10.63; een blankhouten keu kenstoel komt van f 14.70 op f 13.40 er een keukentafeltje in dezelfde uitvoering van f 10.90 op f 9.75. Een keukentrap wordt per trede betaald en wel (eenvou dige uitvoering) f 1.67 per trede (was f180). Voor een twee-vaks messenbak (blank) mag nu nog f 1.85, maar straks niet meer dan f 1.72 worden gevraagd. Ook een muizenval (met veer) is een „houten huishoudelijk artikel"; 15 ct. is goedkoper dan Van het plankje voor het muisje de plank voor het meisje is, in ieder ge- de portemonnaie betreft, hoorlijke stap: een strijkplank op schraag, gestoffeerd met flanel of molton, mag straks f 10.60 kosten; het was f 12.75 Een wasbord met zinken wasblad komt van f 3.65 op f 3.50 en een wringerbok van f 15.20 op f 13.85. Maar wat zegt van de wasknijpers „met 7 slagsveer". zoals dat in vaktermen heet? Deze kos ten hu 3 voor een dubbeltje maar straks 314 ct. per stuk, dat is 1/6 ct. duurder. SoldatenmoederTruus van Geneighen heeft zich verloofd Om de 29-j. „soldatenmoeder" van h( 5e reg. Inf., Truus van Geneighen uit Tungelroy, is heel wat rumoer geweest, zonder dat men eigenlijk iets positiefs wist mee te delen. Plotseling was zij dwenen en men vermoedde, dat zij zich als verstekelinge aan boord van het troe pentransportschip „Volendam" zou be vinden, daar zij herhaaldelijk de wen: had uitgesproken met de jongens mee t« willen gaan. Dezer dagen werd zij echter te Veldhoven, een dorp in de Kempen, ontdekt. Truus verkeerde in feestelijke stemming, want zij had zich juist loofd met een Veldhovense jongeman, de korporaal van de Kon. Marechaussee, Piet van den Boomen. DAT de salarissen arbeidscontractanten, ook verbeteringen, door de Alg. Bond van Arbeidscontractanten op een vergadering in Kras te A'dam ontoe reikend werden genoemd. DAT met de Nieuw-Amsterdam Zater dag in New York ook de baby Réné Michels uit de omgeving van Luik kwam om een operatie aan het hart te ondergaan, die hem misschien nog het leven kan redden. DAT het op 23 Maart driehonderd jaar geleden is, dat het W.-Indische eiland St. Maarten half Frans en half Neder lands werd. DAT voor het Bossche B.G. 15 j geëist tegen A Tops, ex-deurwaarder uit Breda, die o.m. als Landwachter gestre den had tegen de geallieerden bij Arn- DAT de opperluitenant der Staatspo litie te Eindhoven, P. A. Sanders, var hetzelfde B.G. 7 j. kreeg i.v.m. arrestatie van illegale werkers. DAT over 1947 de Friesch-Groningsche Hypotheekbank te Groningen f32 uit keert per aandeel van f 1000 met 20 pet. storting. DAT de Ned. Hypotheekbank te Gro ningen over '47 f 20 uitkeert per aandeel van f 1000 met 20 pet. storting en f 10 per aandeel van f 1000 met 10 pet. storting. DAT de Alg. Friesche Hypotheekbank te A'dam over '47 4 pet. dividend uitkeert (vorig jaar nihil). DAT de min. van Wederopbouw den bekend maken en bij 719 werd de I ln 't Veld 2 April West-Zeeuws-Vlaande- voorraad in beslag genomen. ren zal bezoeken. de DAT min. Drees t.g.i reclasseringsdag begin Juni rede zal houden. DAT voor het Leeuwarder Hof hand having van de 3-j. gev. straf werd ge vorderd tegen de 29-j. koopman E. R. te Groningen, die iemand voor f 300 had op gelicht onder voorwendsel hem aan een woning te helpen. DAT telers, die voor tarwe, rogge, gerst, gemengd gewas en/of peulvruchten onder de z.g.n. dorsregeling vallen, deze producten vóór 18 April moeten afdorsen. DATT vandaag met de „Nieuw Amster dam", drie wereldvermaarde musici, de violisten Nathan Milstein en Ossy Re- nardy, alsmede de pianist Artur Balsam van New York naar R'dam vertrokken. DAT min. Drees de Kath. Arb. Bewe ging in Limburg heeft geantwoord verhoging der rente ongevallen de gemeenten Amersfoort en Alkmaar/ Zandvoort, morgen met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Indië gaan. DAT het Asser Tribunaal de 38-j. aan nemer H. E. Kempers te Emmen, die met de aanleg van vliegvelden f 160.000 winst maakte, een internering tot 13 Sept. oplegde. DAT de Zweedse journalist Nils Sand- berg. die tijdens de hongerwinter in zijn land voor Nederland propaganda maakt#, Donderdag op Schiphol aankomt. DAT voor het A'dams B.G. 20 Jaar ia geëist tegen de 43-J. Bussumse schoen maker J. J. M. Eype. die als z.g. „illegaal werker" personen, welke voor NSKX of SS tekenden en daarna onderdoken, eerst hielp, doch dan verried- DAT tot dusver 14000 Nederlandera rentetrekkers te zullen overwegen. DAT de Surinaamse delegatie op '25 Maart per K.L.M. naar huis zal terugke ren, doch dr Buiskool vermoedelijk nog enige tyd in Nederland blijft. DAT de uitspraak tegen de Twentse textielfabrikanten Gebr. v. H. en G. W. W„ die te hoge lonen betaalden, is uit gesteld en op 22 Maart o.a. nog de voorm. Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta wordt gehoord. DAT het Utrechts prov. bestuur aan het „Netherlands Museum" te Holland (Michigan) twee poppen in Spakenbur ger klederdracht ten geschenke zal zen- DAT de Ned. Regering opnieuw 6 zgn. „babyflattops". 8000 brt. metende vlieg kampschepen, in de Ver. Staten heeft aangekocht, waarvan er reeds 4 aan Ned. rederijen zijn toegewezen. wachten Zuid-Afrika te mogen emigreren. DAT de Zuid-Afrik, post philatelistische brieven of meer terugzendt. DAT 64 J. oud is overleden P. Schudde- boom, oud-dir. der N V. Houthandel v.h. P. Donker en Zn. te Zaandijk. DAT blijkens mededeling van de mt- nister van Oorlog de op 17 Jan. 1947 door een explosie aangerichte schade te Mui den geheel zal worden vergoed en deze schade dus niet als oorlogsschade wordt aangemerkt, daar ze dan slechts gedeelte lijk vergoed zou worden. DAT de hoofdred. van het Alg. Hbld. D. J v. Balluseck, z'n 30-j. jubileum vierde en benoemd werd tot officier de Orde van O. N. DAT te Wageningen 72 j. oud is ov leden A. N. Costerus, o.a. directeur t de steenfabriek Over Betuwe. DAT te Kerkebosch. bij Zuidwoldc (Dr.) de landbouwschuur van H. Dekker de boerdery van P. Bakker zijn afge brand. DAT de Amerlk. zaadhandelaren door het aanbieden van zaad tegen lage prij pogen dollars te bemachtigen ui angst voor de Ned. concurrentie. DAT de Krijgsraad dezer dagen te Rot terdam weer 25 gevallen van desertie voor uitzending naar Indië bestem de militairen behandelde en de straffen varieerden van 4 mnd. tot 4 jaar. DAT de R'damse rechtbank de 36-J. dl- »cteur der Spaarkas N V. Basto, M. C G. aldaar, 1 jaar oplegde wegens verduiste- van f 36000, afkomstig van lieden, die wekelijks een klein bedrag storten om een stofzuiger, radio, meubilair etc. te kunnen kopen en het tekort der Spaar kas circa een ton bedraagt. DAT te Apeldoorn. 71 j. oud. is over leden de oud-gemeente-ontvanger van Maassluis. H. J. Doorn. DAT als protest tegen de verhoging der vermakelijkheidsbelasting het zgn. „Le- deltheater" te Oostburg de enige verga derzaal in dit stadje, op 1 April zal slut- ten. Dat op 57-j. leeftyd te Luik is overleden de bekende oud-solo-altist van het Res. Orkest en oud-altist van het Haags Strijk kwartet, Jean Devert DAT in 1947 voor f 120 millioen „zwart" 'en voor f700 millioen langs of ficiële weg werd gebouwd en volgens de „Volkskr." deze „zwarte" productie 11000 woningen meer zou hebben kunnen op- Der vrouwen hulde Met voldoening hebben wij deze week kennis genomen van het besluit, dat het bestuur van de tentoonstelling „De Ne derlandse Vrouw 18981948" genomen heeft, de tentoonstelling, welke georga niseerd wordt naar aanleiding van het jubileum van onze Landvrouwe. des Zon dags toch gesloten te houden. Zoals men weet. was het bestuur aaavankelijk van oordeel, dat het aan de wensen van de minderheid op dit punt geen gehoor be hoefde te geven. Het meende, dat het feit. dat de tentoonstelling des Zondag! geopend zou zijn, voor de Christen wen geen belemmering kon zijn, de organisatie van de tentoonstel ling mede te werken. De Christen-vrou- zoals zij in tal van organisaties i verenigd, oordeelden daar anders ;n verklaarden, onder deze omstan digheden aan de voorbereiding van de tentoonstelling niet langer te kunnen medewerken- Wij zijn van opvatting, dat die Christe lijke Vrouwenverenigingen daarmede een juist besluit hadden genomen, zoals wij ook van opvatting zijn. dat het bestuur van de tentoonstelling nu terecht van zijn aanvankelijk onjuist voornemen om de tentoonstelling ook des Zondags open te houden, is teruggekomen. Het spreekt vanzelf, dat de Christen vrouwen uit deze onderscheiden vereni gingen thans met animo zullen medewer ken. om deze tentoonstelling, welke een hulde beoogt te zijn jegens onze Konin gin. volkomen te doen slagen. Wij wil len aannemen, dat het bestuur van d® tentoonstelling het een offer beschouwt, dat het terug moest komen od zijn aan vankelijk besluit, maar het offer, dat d® Christen-vrouwen bereid waren te bren gen door niet aan de tentoonstelling mede te doen. was groter. Voor het bestuur der tentoonstelling was het nauwelijks eer offer, omdat de tentoonstelling nog altijd zes dagen de week open is en er stellig geen w in Nederland is. die de tentoon stelling wil bezoeken en dit alleen en uitsluitend op Zondag zou kunnen doen. Maar voor de Christen-vrpuwen was het een degelijk een offer, omdat het gold een zaak van het beginsel. aan gehoorzaamd moest worden, en omdat zij het niet anders konden zien onnodige armoede, nu het be stuur der tentoonstelling haar bele'te, deze nationaal bedoelde tentoonstel ling mede te werken. Verheugen wij ons dus over het Jong ste besluit van het tentoonstellingsbe- stuur. Die verheuging kan moeilijk be trekking hebben od de motivering, welke het bestuur aan dit besluit ten grond slag heeft gelegd Daarin zegt het be stuur. dat het onder andere omstandig heden geen reden zou hebben gevonden, aan het gevoelen van de minderheid een overheersende betekenis toe te kennen. Maar in verband met het regeringslu- bileum wil het voor ditmaal wel een concessie doen. Wij kunnen deze motivering alleen maar ongelukkig vinden Want er blijkt helemaal niet uit dat het bestuur oog had voor de gewetenszaak, waarvoor de Christenvrouwen hier waren geplaatst en die. als het goed was, een geweters- zaak zou zijn voor alle Nederlandse vrouwen Neen in dit bijzonder geval wil men aan de gevoelens van de Chris tenvrouwen uit overwegingen. welk® met het beginsel weinig uitstaande heb ben. wel tegemoet komen. Wii verheugen ons dus over het jongst® besluit van het tentoonstellingsbestuur vertrouwen dat de Christen-vrouwen wij weten trouwens niet. of zij. In ge tallen uitgedrukt, wel zulk een minder heid vormen met animo aan het wel slagen .van de tentoonstelling zullen medewerken Maar zii zullen goed doen, het besluit od zichzelf te zien en los van de motivering. Die motivering wettigt niet de hoop, dat bij anderen wat meer besef gaat ont staan voor de betekenis, welke de Zondag heeft. In dit opzicht brengt de motivering geen stap vooruit DAT ter herinnering aa tijd in'de Lutherse kerk t gebrandschilderde ramei i de bezettlngs- Woerden twee zijn aange- Enkele buitjes De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buitjes. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord-West. Vooral de® nachts kouder. ZON EN MAAN Woensdag 17 Maart: Zon op 6.51, anaec 18 47; Maan op 9.20, onder 1.40; 18 Maait EK. M

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1