MATTHAUS PASSION DENKT AAN DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 11 MAART 1945 Nog een beperkt aantal kaarten 2.verkrijgbaar bij de Firma Bender, Hogewoerd 90, Leiden, alwaar ook tekst boekjes beschikbaar zijn. OP DONDERDAG 18 MAART IN DE HOOGLANDSE KERK De Kerk Is verwarmd. Leids Jeugdparlement gisteren geïnstalleerd De fractievoorzitters aan het woord Onder vrij grote belangstelling werd gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal het jeugdparlement geïnstalleerd. Alle fracties waren com pleet. Mr R. Streng bekleedde het voor zitterschap en heette allereerst deelne mers en belangstellenden hartelijk wel kom, in het bijzonder de wethouders, de heren J. C. van Schaik en S. Menken. Voorts sprak hij i rede uit, Mr R. STRENG het initiatief tot oprichting van het parlement ondubbelzinnig blijkt, dat de jongeren dacht willen be steden aan de vraagstukken van deze tijd. Het is onze taak eenheid verscheidenheid te vinden. Daar bij valt het niet mee, de nood lottige beperkt heid van de geest te overwinnen. Wij moeten onze diepste overtuiging verdedigen, maar het open staan voor wat anderen zeggen mag niet ontbreken. Spr. hoopte, dat het jeugdparlement aan zijn doel zou mogen beantwoorden. Hierna voerden de fractievoorzitters het woord. 9e heer J. van der Hoeven (Nieuwe Koers: P. v. d. A.) zette nog eens het doel van het jeugdparlement uit een. Hij bracht de gedachten naar voren, die tot oprichting hebben geleid- Het komt er niet op aan, aldus spr. stellen, welke opvattingen juist zijn. Wij moeten in onderlinge verdraagzaamheid met elkaar spreken. Wij moeten sprek durven voeren. In het slot betoog merkte de heer Van der Hoeven een en ander op ten Europese federalisme. De heer C. van der Klaauw (WD) liet het licht vallen op de drie historische fei ten. die wij dit jaar als volk hopen te herdenken: 1. De vrede van Munster; 2. het ontstaan van de parlementaire mo narchie onder Thorbecke (honderd jaar geleden); 3. het bestijgen van de troon door H. M. de Koningin in 1898. Neder land heeft in de loop der eeuwen bewe zen een eigen volkskarakter te bezitten, zo zeide spr., die voorts wees op de be middelende positie van ons land te mid den van de andere volkeren. Die taak hebben wij thans meer dan ooit. Het is nodig, dat wij de wil en de bereidheid aanwakkeren om de samenwerking tus sen de verschillende landen te bevorde ren. In het jeugdparlement dienen wij eikaars standpunt te respecteren. Verder moeten wij vooral eerlijk durven uitko men voor de eigen mening. De woordvoerder van de A.R.J.O.S., de heer J. G. Lamers, merkte op, dat bij alle geestelijke verschillen het besef nationale eendracht en saamhorigheid niet mag worden gemist. Het jeugdpar lement is de plaats een open, politiek gesprek, omdat de po litieke partijen haar macht hier afleggen. De politieke verschillen hoeven nie doezeld te worden. Het zal zelden komen, dat in een conclusie algemene overeenstemming van gedachten wordt geconstateerd. Wij moeten ons bezinnen op de waarden en de oorsprong volksvrijheden, aldus spr. Vóór alles is nodig: terugkeer tot het Christelijk ge loof. Christus is Heer over de ganse v> reld. De herkerstening van ons volk de voorwaarde voor het herstel. Dit geldt ook in ruimer verband. Tenslotte meende de heer Lamers, dat de te voeren discus geest van vriendschap en vertrouwen. De heer J. Leicher (KVP) belichtte de taak van de jongeren ten aanzien van de opbouw. Wij moeten opbouwen en uit- ;n wat nu nog slechts op papier Als laatste spreker van het parlement voerde de heer J. Zitman (C.H.U-) het woord. Spr. legde er de nadruk op, dat het niet de bedoeling mag zijn, de tegen partij per se te overtuigen. Zijn fractie wil het politieke karakter van het jeugdpar lement zo veel mogelijk beperkt zien waarschuwde tegen het berijden var litieke stokpaardjes. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, gaf de verzekering, dat het gemeentebestuur de ontwikkeling van het parlement met grote belangstelling zal volgen. Het is van belang, dat de vor ming van burgers in democratisch den en handelen zo goed mogelijk ter hand wordt genomen. Na de pauze den nog enige zakelijke aangelegenheden besproken. Dr Da Costa Gomez komt naar Leiden Rede in „Minerva" conferentii Dr F. M. da Costa Goi 19 .Maart voor de Leids >cieteit „Minerva" de ronde-tafel-confei Officiële publicatie Inenting tegen diphtherie. De Directeur van de Gemeentelijke Ge. neeskundige en Gezondheidsdienst maakt bekend, dat weer gelegenheid zal worden gegeven kosteloos kinderen te laten in enten tegen diphtherie. Dringend wordt aangeraden alle kin deren van één jaar en ouder, die nog niet tegen deze altijd gevaarlijke ziekte zijn ingeënt, onvatbaar te doen maken. De inspuitingen zijn volkomen onschadelijk. Tevens verdient het aanbeveling, kin deren die vóór 1945 zijn ingeënt, opnieuw één rappel-injectie te doen geven. De kinderen (onder 8 jaar met geleider) worden verwacht op: ZATERDAG 20 MAART 1948 in het gebouw van de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13 a, alhier: van 9—10 uur, wier namen beginnen met de letters A t.m. M: van 1011 uur, wier na men beginnen met de letters N t.m. Z Ook leerlingen van scholen, die door een of andere oorzaak In Dec./Jan. j.l- niet of niet geheel zijn ingeënt, worden op bo vengenoemde zitting verwacht. De Distributiestamkaart moet worden meegebracht. Leiden, 10 Maart 1948. De Directeur van de G.G. en J. G. BAZUIN, wnd. De laatste weken werd op enkele plaatsen in Zuidtiolland weer mond- en klauwzeer geconstateerd. Het is voor de veehouders van belang, om tijdig maat- jelen te nemen, om hun veestapel te beschermen door hun vee voortdurend l'aten enten. Men dient zich dan p.o bij zijn dierenarts op te geven in ver band met de entingen aan het eind van de staltijd. De gunstige werking van deze enting blijkt wel uit mededelingen van de In- speoteur van de Veeartsenijkundige Dienst waaromtrent de Gezondheids dienst ons het volgende mededeelt: Het mond- en klauwzeer is wel nage noeg. maar niet geheel verdwenen. Na 1 September 1947 hebben zich nog enkele sporadische gevallen voorgedaan. Een uitbreiding moet dus in de weide-tijd zeker mogelijk worden geacht, vooral Lromez Komi ;iden-^ 3 Vrijdagavond om half 7 spreekt i bestuurskamer der Zendings-hogeschool te Oegstgeest jkvr. J. A. Wttewaal Stoetwegen over een reis door het Verre Oosten. De oorlog in de Pacific en de rol van Japan Kap. ter zee Nieboer voor de Kon. Ver. „Onze Vloot" De Kon. Ver. „Onze Vloot" en de Ver. ,Oost en West" hebben gisteravond in ,In den Vergulden Turk" eën bijeen komst belegd, waar kapt. ter zee Nieboer heeft gesproken over de oorlog tegen Ja pan. De Amerikanen zijn onlangs over gegaan tot het publiceren van de docu menten over de plannen en oorlogvoe ring. die in Japan werden gevonden. Deze gevoegd bij de eigen ervaringen, maken het thans mogelijk een vrij nauwkeurig beeld te geven van de oorlog in de Paci fic. Een geluids-kleurenfilm, beschikbaar gesteld door de Amerikaanse Ambassade gaf na de pauze een fase uit de oorlog, waarbij het gebruik van vliegdekschepen werd getoond. Bij d's politieke asperaties van de Ja panse regering zat vóór alles voor: opvoe ring van de invoer, voornamelijk t.b.v. de .oorlogsindustrie- Dit was het vooroor logse streven van de Japanners, die altijd voor wat de delfstoffen betreft, van het buitenland afhankelijk waren. Reeds na 1920 hebben zij getracht de landen, die rubber en petroleum vi brachten, in hun invloedssfeer te bren gen. Door handelsbesprekingen langs holf-vriendschappelijke weg, meenden zij hun doel te bereiken, hetgeen door de krachtige houding der Ned.-Indische Re gering werd tegengegaan. Toen zij in 1940 door de bezettng Nederland meenden wat meer te kunnen bereiken, probeerden zij het opnieuw, evenwel «met hetzelfde resultaat. Zij had den de-bedoeling olieconcessies te ver krijgen en de olie per luchttransport over te brengen. De vliegvelden zouden ze na tuurlijk door Japans personeel laten be dienen en dan hadden ze de mooiste steunpunten, die ze zich denken konden Indo-CMna bezweek voor de Japanse aandrang en kreeg Japanse militairen op de oliebases. Dat dit niet zonder meer gegaan duidelijk Een Eng.-Amerik.-Ned. contact I was reeds gelegd en het embargo op ae beheerst moeten worden door een uitvoer naar Japan was het gevolg. Een Herv. J.V. te Rijnsburg bij de 70ste mijlpaal Flink bezochte herdenkingsavond in de Grote Kerk Terwijl de volgende week twee feest avonden zullen worden gehouden, orga niseerde de Ned. Herv. Jongelingsver eniging „Onze hulp is in de naam des Heren" te Rijnsburg gisteravond in de Grote Kerk een herdenkingsdienst ter ge legenheid van het 70-jarig bestaan. Ds K. J. H. Burgy, ere-voorzitter, be sprak als eerste spreker na de opening de naam van de vereniging. Wan neer we zeggen: ,.Onze hulp is in de naam des Heren", is dat al een bewijs, dat we in de narigheid zitten, dat we hulp nodig hebben. Of het plan-Marshall nu doorgaat of niet, dat doet niets ter zake. Deze door communistische tenden- zen verkankerde wereld heeft God hulp nodig- Wij moeten in deze wereld staan en getuigen: „Onze hulp is in Jezus Christus tot in alle eeuwigheid." Daarna sprak de oud-ringvoorzitter, ds D. Veldkamp uit Den Haag, op de hem eigen boeiende wijze, over het onderwerp „Tussen verleden en toekomst." Tussen verleden en toekomst staat de jonge mens van heden. En dat is een heel andere dan die van 70 jaar geleden. Die hadden geen twee wereldoorlogen mee gemaakt en geen concentratiekampen, geen werkloosheid en geen dictatuur. We behoeven niet te zeggen: ,.De Heer heeft ons rijk gezegend." Dat is zo goed koop. Want. als we ons afvragen, heeft de Heer ons werkelijk wel zo rijk ge zegend, dan moeten we zeggen: Neen, Want. ondanks de voortdurende groei van Rijnsburg, is het aantal leden door de loop der jaren toch wel bescha mend. In de afgelopen zeventig jaren varieerde dat van 12 tot 50. maar meestal hing het om de 25 a 30. Ondanks dat, het toch wonderlijk en verblijdend, dat het jeugdwerk altijd voortgang heeft ge vonden. Drie ideologiën beheersen de wereld: het communisme, het Rooms-Katholicis- me en het Amerikanisme. Alle drie zul len uiteindelijk in de dictatuur terecht komen. Daarom hebben wij drie woor den nodig. De woorden van Pilatus, de heiden: ,.Zie Uw Koning". Met die uit- Distributievaria Na-uitreiking van bonkaarten 804 enz. heeft morgen (Vrijdag) plaats van 8.30— 11.45 en 2—4 uur. DISTRIBUTIEKRING NOORDWIJK Na-uitreiking van bonkaarten 804 enz vindt morgen (Vrijdag) voor de gehele kring plaats te Noordwijk-Binnen, 9—12 en 2—4 uur. ik is de J V. nu 70 jaar jang bezig •est. Soms is er iets van begrepen jms ook niets. „Zie Uw Koning' zegt de wereld nu: „Weg met Hem", Hij komt toch! Hoewel de hele wereld het gewild heeft, zegt Hij toch: „Het is volbracht." Hitler zei eens: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst." Hij vermoordde de jeugd en had de toekomst niet. Maar Jezus Christus als Koning heeft, dié heeft de toekomst. Zie Uw Koning, moe- g voorwaarts in Zijn licht! Met het zingen van het bondslied en Gezang 300 vers 1, 2 en 3 werd deze bij eenkomst gesloten. e slag voor het oorlogszuchtige volk, wamt wanneer dit embargo lang zou du- l, teerde de Japanse oorlogsproductie En het betekende dan ook, na de mis lukte besprekingen te Washington, oorlog De tactiek, d'ie de Japanners ip hun aanvalsoorlog hebben toegepast, greep terug op de Japans-Russische oorlog, dat zij ook nu weer hun steunpunten, vliegtuigen voorzien, voldoende schermd achtten tegen aanvallen var Amerikaanse vlooteenheden. Volkomen onverwacht kwam de val op Pearl Harbour, waarbij Japanse vliegtuigen de Amerikaanse slagvloot ge heel uitschakelde. Begin Maart, juist eer daarna, was het eerste deel van d< Japanse acties afgelopen, snel en nauw keurig uitgevoerd, vrucht van jarenlange voorbereiding. Tegenstand ontmoetten ze haast niet, want de Engelse vloot was een groot deel nodig op de Middel- je Zee en ter beveiliging van de eigen kusten. In Maart 1942 brachten de Japs hun carrier-vloot (vliegkampsche pen) in zee en verjoegen hiermee de allieerde vloot vanuit Ceylon naar Mom- bassa (Zuid-Afrika). Het gehele Oostelijk deel van de Iadi- 3che Oceaan was nu onder Japanse con trole Bij wijze van stunt bombardeerden Amerikaanse vliegtuigen in Mei 1942 Tokio de vliegtuigen vlogen door Chinahetgeen de Japanse acties snelde. Hun steunpunten werden Ooste lijk uitgebreid met het doel Australië Nieuw-Zeeiand van Amerika te isoleren In deze dagen baseerden de Amerika nen hun oorlogvoering hoofdzakelijk op de verdediging met gebruikmaking tijdwinst. Eerst in Augustus volgden de Amerikaanse tegenaanvallen. Een groot Amerikaans offensief was in voorbereiding. Stap voor stap en eiland voor eiland werd. meestal ten koste van hoge verliezen, door de Amerikaanse ma riniers veroverd. Steeds meer werd de Japanner teruggedrongen, waarbij de vliegkampschepen met hun zeer geoefend personeel een voorname rol speelden. Na de grote slag bij het eiland Leyte gingen de Amerikanen hun acties versnellen, welke met de atoombomaanvallen op Hirosjima en Nagasaki het einde beie- kende van de Japanse rol in deze oorlog. TE LICHTE EN TE DURE KOEKEN. Een grossier in koek te Nootdorp. J. de B. geheten, had het niet kunnen la* zijn klanten te weinig waar te leveren voor hun dure geld. Hij stond voor tuchtrechter voor het verkopen 128.000 sportkoeken voor 6 cent per stuk aan winkeliers, koeken, die 22 gram gen i.p.v. 25 gram, en die voor 4 cent ren ingekocht, terwijl de verkoopprijs 10 cent bedroeg. Verdachtes raadsman wees er op, dat in deze prijs vracht en embal lage w?ren begrepen en daarmee reke ning houdend, veroordeelde de rechter De B. tot f 250 boete. VEETEELT Hier en daar weer mond- en klauwzeer Door enten bijna afdoende resultaten Marktkooplieden in feest stemming bijeen De afd. Leiden van de Centrale vereni- ng voor de markt-, straat- en rivierhan. del vierde gisteravond feesrt in verband het 1-jarig bestaan. De feestvergade- riing werd gehouden ten bate van -fonds- De voorzitter van de feest- de heer R. Wijngaard, sprak openingswoord, waarin hij in het bij zonder welkom heette de directeur van de markt- en havendienst, de heer L. A. Mennes, en de commissaris van politie, de heer R. J Meyer Spr memoreerde het verscheiden van de heer Zoutendijk, die veel voor de vereniging heeft betekend. Hij wekte de leden op tot daadwerkelijke activiteit. Er werd vervolgens een caba retprogramma afgewikkeld, waaraan me- dewerking verleenden: Kees Pruis, con férencier; de Aria's, aceordeonduo; de Wacom's, acrobatiek; Geraldini, manipu lator, e.a. Er vond nog een verloting plaats. De aanwezigen hebben een gezel lige avond gehad. AANNEMERS STONDEN TERECHT Voor de Leidse tuchtrechter stonden te recht J. C. v. d. K. en J. W. v. d. K.. bei den uit Noordwijkerhout- Zij hadden voot het. verbouwen van een huis in die ge meente f 44.615 gerekend, terwijl zij wa ren overeengekomen voor f 22 500 Des kundigen hadden het verbouwen van he huis op f 28.500 f 35 000 geschat, terwijl ér wel f 2000 aan bijwerk was bijgeko men. Bovendien was tijdens de verbou wing het bedrijf in dit pand doorgegaan, hetgeen meer arbeidsloon had gekost; f 1000 was er reeds terugbetaald; maar de rechter liet zich niet vermurwen en vér- oordeelde beide bouwers tot f 400 boete elk, daarbij rekening houdend mt feiten.Voor de te dure bouw van een paar schuurtjes tijdens en vlak na de bevrij ding, waarvoor resp. f 450 en f 500 gerekend, werden de beide aannemers vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Margaretha E„ d. v. C. H. H. Staats en M. E. Janzen: Leonardus J.. z v. J. Terpstra en C. M. C. v. d. Mey; Ca- tharina. d. v. J Teeuwen en H. Janssen; Cornells A z x. A. I. Korsman en C. v d. Plas; Caria, d. v. K P. Favier en M. P Slootweg. Overleden: M. v. d. Brander, wednr.. 78 j.; F. M. v. d. Haas. huisvr. .v J. H. A Hazes. 67 j.: A. Onderwater, d.. 2 j.; J. W d. Voorn d 1 jaar. Gehuwd: C v. d. Waaij en M. Dubbel dam; J. Brouwer en C. P. d. Ridder; L. J. Hensing en M. v. Kempen: J. v. Hooi donk en J. Broekman: R. H. Meesters J. H. Zwetsloot; T G Scheurwater en W. Guldemond: M Bakker en F. S. Lezwijn; E J. J. G. Renaud en J. Vlek ken. de Graaf en E v. Gooswilligen; F M. Artz en A E A. Blokhuizen: J J. Waasdorp en J. E JTater; J Blanpjaar en A. E Stijger. weinig voorbehoedend zou zijn gevaccineerd. Gedurende de eerste 8 maanden van 1947 werden de volgende cijfers verkre gen: van 80.000 runderen, die 14 dagen tot 8 maanden tevoren waren geënt, werd per duizend aangetast; 40.000 runderen, die 8 tot 12 meen den tevoren weren geënt, werden 2 per duizend aangetast: 584 njet-geënte runderen dan wel dan een jaar tevoren geënt, wer den 5 per duizend .aangetast; op 28 bedrijven met totaal 698 runde in waar nimmer werd geënt, werd urn 43 pet aangetast; op 5 bedrijven met 157 runderen, die 14 dagen bot 8 maanden tevoren waren geënt, werd bijna 26 pet aangetast en van 27 ndet-geënte runderen op deze bedrij- werd ruim 60 pet aangetast; 6 bedrijven, waar ndet-geënte run deren werden aangetast, bleven alle wei- geënte runderen geheet vrij'. HAAGSE GERECHTSHOF. Verduistering in dienstbetrekking. Voor het Haagse Gerechtshof heeft zich wegens verduistering in dienstbetrekking te verantwoorden gehad H. H. uit Leiden. Het Hof heeft verdachte bhans verc deeld tot een maand gevangenisstraf. HAAGSE POLITIERECHTER Teveel geteeld De kweker N. van D. te Rijnsburg had zich niet gehouden aan de voorschriften inzake het telen van bloembollen, een contróle-ambtenaar bij de politie rechter uiteen zette. De Officier vorderde f 275 boete of 1 maand hechtenis en i waardelijk twee maandep gevangenisstraf drie jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde conform die eis. Te dure aardappelen De bollenkweker A. J. L. W. te Hille- gom had in de tijd dat de aardappelen niet gemakkelijk te krijgen waren, die elders uit het land «gehaald en daarna tegen te hoge prijs verkocht. Daarvoor had de tuchtrechter voor de prijzen stevige boete opgelegd, van welke beslis sing verd. in hoger beroep kwam. De offi cier vorderde thans vermindering va boete tot f 250. doch na het pleidooi dr Bergsma. volstond de rechter f 10 boete, terwijl het geld dat in beslag was genomen, zal worden terug gegeven Bollenkwestie De verdachte F. A. S. uit Noordwijk was het er eigenlijk niet mee eens da hij teveel bloembollen had geteeld, maai een deskundige had hier een andere op vatting over Ais gevolg daarvan vorderde de Officier f 750 boete of 1 maand hech tenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met proeftijd varn drie jaar. De politierechter veroordeelde form die eis. In de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden werd gisteren een reünie gehouden van oud-Marine-leerlingen-onderofficieren. Om elf uur 's morgens arriveerde de Schout bU Nacht J. J. L. Wilünge. Na de inspectie werden de deelnemer» hartelijk door hem begroet Achter de Schont bU Nacht, die allen de hand drukte, de heer P- D. Beversluis te Leiden, oud-adj.-onderofficier, die de leiding van de dag had. Foto N. van der Horst. Nieuwsflitsen uit de omstreken Benthuizen Morgen wordt in het schoolgebouw de ouderavond gehouden van de vereni ging „Een school met de Bijbel". Van half 7 tot 7 uur kunnen de ouders het werk van hun kinderen bezichtigen. Hazerswoude Burgerlijke Stand. GEBOREN: Qrnnnus G. J. zn v. L. M de Boer en C. M. Kramer; Leuntje dr v. A. van der Linde en L. van der Brink; Oatharina dr v. B. H. Vermeulen en J. Stoutjesdijk; Geertruida dr v. J. H. Bui tenhuis en H. Patijn; Cornells zn v. A. van Elswijk en H. Lagerwaard; Pieter zn v J. Mik en M. Muller. OVERLE DEN: Petrus H. Boers, 72 jr; Airtje Star- renburg, 85 jr, wed. v. P. den Hertog. Hillegom N.CJt.V.-avond. Een zeshonderd vijftig mensen waren bij de ontspanningsavond van de NCRV in de concertzaal „Flora" aanwezig, ds Krabbe verzocht twee coupletten het Lutherlied te zingen. Na gebed sprak hij een woord van welkom en propaganda en gewaagde hij van de zegen, die NCRV is geweest voor zieken en ge: den. niet alleen voor Christenen, maar voor het gehele volk. De programma'! der NCRV kunnen de toets der critiek glansrijk doorstaan, aldus spr. Na deze rede werden enige films vertoond, waar- Raad van Voorhout behandelde de begroting Vooral de woningbouw had de aandacht r PAASREIZEN - Paasreizen - Pinksterreizer Bollentochten -Vliegtochter Boottochten enz. CEBUTO REISBUREAUX LEIDEH Do.mtr.it 32 TV- 25971 mi lnllchtingk.ntor.il d.r M.S. Onder voorzitterschap van burg. drs C. J. N. de Graaff kwam de raad van Voorhout gistermiddag bijeen tot vast stelling van de gemeentebegroting als mede de begrotingen van het water- en woningbedrijf 1948. De heer P. v d. Nou- land was met kennisgeving afwezig. Algemene beschouwingen. De voorz. stelde de leden direct in de gelegenheid hun algemene beschou wing te houden. Alleen de heer Spieren burg nam hieraan deel. Spr. wenste een betere salarisregeling voor het gemeen- tepersoneel. Voor wat betreft het water bedrijf klaagde hij over de slechte druk van het water op vele plaatsen. De voorz. antwoordde, dat uiteindelijk het pomp station vergroot moet worden, wat met zo veel kosten gepaard gaat, dat hier mede minstens nog tien jaren moet wor den gewacht. Mocht het inwonerstal sterk stijgen, dan zal een aanjaagstation tussen het Soldaatje en het centrum van het dorp moeten worden gesticht. Wat die salarissen betreft, zeide spr.. dat de faad over 14 dagen wederom bijeen zal worden geroepen, waar dan belangrijke salaris-verhogingen zullen worden be handeld. De heer Van der Ploeg vroeg naar het salaris van de bode-incasseerder, waarop geantwoord werd, dat dit f25 per drie dagen in die week bedraagt. Hierna werd de begroting van het wa terleidingbedrijf zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Nonchalante hulsbewoners. De heer Spierenburg juichte onder- De Verdoemden door H. Kingrpans 37 Voorlopig blijven zij aan de paal ge bonden staan. De Jood heeft nog meer koopjes op het oog. Hij loopt langs de groep Duitsers, waarbij de jonge man zich bevindt die de belangstelling van Jochem heeft opgewekt. Omtrent een uur later heeft hij een twintig man gekocht, in leeftijd variërend, maar hoofdzakelijk van oudere jaren. Enkele jongeren be vinden er zich onder, waarbij ook de jeugdige Duitser. Als de nieuwe eigenaar gereed zijn inkopen, wordt de groep geformeerd en door de straten van Cairo, die, on danks zijn précaire positie, de belang stelling van Jochem opwekken, naar een verblijf gevoerd, dat niet te vergelijken is met het pakhuis in Tunis. Het ongewoon smerig en het krioelt er ongedieirte. Het et*n, dat hen als geworpen wordt, laat ook veel te sen over. Als Jochem eens informeert naar de gedachtengang van de Vlaardinger, neemt hij, dat deze vermoedt, met opkoper te doen te hebben. Deze Joodderhaast zet hen niet ergens aan het werk. Hij brengt hen elders, om wéér te verkopen. Dit werk is 't bestaan van deze man, die zich in geen opzicht met hen bemoeit. Hij heeft zijn knechten, die toezicht hou den op de slaven. Deze kunnen zich ove rigens nauwelijks roeren of bewegen, zó heeft men hen vastgebonden aan ringen, die op bepaalde afstanden in de wanden de walgelijke ruimte zijn aange bracht, speciaal voor dit doel, naar wel duidelijk is. Het is een verademing, dat zij er slechts één nacht doorbrengen. De volgende morgen worden zij in een onverstaan bare taal gemaand, om zich gereed te houden. En dan trekt weldra een kara- an de stad uit. Vier kamelen bevinden zich bij. Eén ervan wordt bereden door de Jood, die hen heeft gekocht, de andere drie zijn beladen met zakken en kisten, later blijkt, levensmiddelen be vatten. Met elkaar zijn er dertig man. Het wordt een tocht van dagen en dagen lang, dwars door de Arabische woestijn. ,.Je krijgt er nu een idee van, wat een tocht de Israëlieten hebben gehad, die veertig jaar in de woestijn zwierven", zegt Cornelisz. Jochem heeft daaraan niet gedacht. Hij mort tegen zijn lot. Elke stap, overweegt hij, brengt hem verder van een even tuele verlossing. Wóèr komt hij terecht? Ontsnapping is onmogelijk, want twee aan twee zijn zij aan elkaar gebonden. Bovendien: waarheen zouden zij moeten gaan? In deze woestenij van zand en hete lucht weten zij weg noch steg. In een ommezien zouden zij de dood hebben ge vonden. Op van vermoeidheid strekken zij zich elke avond neer op de kale grond. In- tent opgeslagen, waarin de Jood met enkele anderen verblijf houdt. Op gezette tijden lossen de be wakers elkaar af. De slaven rusten in het zand. Waar zij zich neerwerpen, blijven ze liggen. Met geen stok zijn ze wakker te krijgen, als zij eenmaal in slaap zijn. Die slaap is voor Jochem een verkwik king. Hij brengt vergetelheid. Alleen... morgens is het ontwaken des te vre selijker. Dan ligt daar weer vóór hem een lange, grauwe dag van al maar mar cheren door het mulle zand, naar het on bekende doel Eens wordt door gebaren te verstaan gegeven, dat zij moeten graven. Meege voerde schoppen worden hun in de han den geduwd. De hemel boven hen is inkt zwart. Al spoedig begrijpt Cornelisz., die reeds van alles heeft meegemaakt in zijn zwervend leven, wat er aan de hand is: er is een zandstorm op komst. Vermoede lijk wordt die gauw verwacht, want koortsachtig moeten zij werken: de bewa kers graven zelve ook. De kamelen zijn onrustig en verbergen hun koppen in het zand. Het graafwerk is nauwelijks afgelopen, als de storm komt opzetten. Twee dagen en nachten woedt de orkaan, die hun alle uitzicht beneemt en hen nauw in staat stelt, eten te nuttigen. Het fijne zand dringt diep in hun oren en ogen. Dan wordt de reis voortgezet. Er is onder de slaven enige verbroedering gekomen. Jo chem heeft gesprekken gevoerd met en kele van zijn landgenoten en vernomen, dat hun schip, uit Hamburg weggevaren, in de Middellandse Zee door Algerijnse zeerovers is genomen, die hen naar Cairo hebben gebracht. Wat nu hun vóórland is? Een van hen heeft kunnen opmaken uit beweringen van een bewaker, voor zover hij die heeft kunnen verstaan al thans, dat zij op weg zijn naar Palestina, waar de Jood hen zal trachten te verko pen. Die zal wel een adres hebben. Jo den kopen geen slaven op de bonnefooi, dat moet je niet denken. Bij de aanvang van de tocht was ei gemor onder de verkochten. Dat is lang zamerhand verstorven. Wat helpt het? Je moet Je maar sohikken in je lot- Cor nelisz. heeft gemerkt, dat er enkelen zijn, die de handen vouwen, als het eten wordt genuttigd. Dat heeft Jochem ook be speurd bij de jonge landgenoot, wiens trekken hem bekend blijven voorkomen Hij heeft een opwelling gehad, te pro beren, een gesprek te voeren. Maar toen hij zag, dat die vent bad, heeft hij dat aemen laten varen. Wat heb je e praatjes? De werkelijkheid is, dat God het toelaat, dat je als slaaf je ver dere leven ergens moet doorbrengen. Heel je jonge leven is kapot geslagen. Wat ter wereld baat het nu, te gaan bid den! Je bent een verdoemde. Het beste eigenlijk, een eind aan je leven té ken. Je zou het inderdaad doen, als je je leven niet liefhad en alsdaar diep je verborgen niet de stille hoop dat het je eenmaal gelukken zal, je lot in eigen handen te nemen en te ontsnap pen uit de hel, die komen gaat. Om die verlossing behoef je niet te bidden. Want God hoort je niet. Hij heeft. Zijn handen je afgetrokken. Het kan Jochem ook niet meer schelen. De tijd, dat hij bij der zijn gebedje opzei en de tijd, dat hij de kerk ging, lijkt eeuwen achter hem te liggen. Die is voorbij. Hij is ;n verdoemde. Zo sjokt de karavaan verder door de Arabische woestijn, niets ontmoetend, overgegeven aan zand en brandende zon, die uit een koperen hemel straalt (Wordt vervolgd). naar die gebreken der woningen toe. Daar dat bedrijf voorlopig een van de zorgenkinderen zal blijven, aldus spr., mag toch worden verwacht, dat de meer dere huuropbrenst geleidelijk mogelijk heden opent tot meer normale verhou dingen. De voorz. antwoordde, dat geconsta teerd werd, dat verschillende bewoners de huizen nonchalant bewonen. Een ver hoogde kapitaalsuitgave zal zeker nodig zijn. Er zal daarom zeer streng de hand worden gehouden aan de huurovereen komst. Men mag eisen van iedereen, die woning huurt en bewoont, dat hij deze als een goed huisvader beheert en bewoont. Ook de begroting van het woningbe drijf werd hierna zhst. aanvaard, en wel een tekort van f3500 op de gewone dienst. De gemeentebegroting. De heer Spierenburg onderstreepte bij de beschouwing over de gemeentebegro ting 1948 het voorwoord van B. en W., als daar gezegd wordt, dat de begroting nog in het duister is gehuld. Door de subjectieve uitkeringen de gemeenten, die wij zwakke plekken in de regeling-Oud kunnen noemen, al dus spr., hebben de Ged. Staten de ge meentebesturen, welke deze uitkering nodig hebben, en daaronder behoort ook deze gemeente, weer volledig onder tróle. Op deze manier blijven wU afhan kelijk en komt er van onze autonomie niet veel terecht. Spr. kwam tot de conclusie, dat B. W. de begroting zeer sober hebben op- in sommige gevallen leek hem de raming wel zeer laag. Desondanks wijst de begroting een tekort aan van rond f45.000 Hiermede wordt de financiële positie wel slecht getekend. Voorts be vreemdde het spr., dat geen posten zijn amd voor de financiering van de voorgenomen bouw van 40 woningen. Spr. wenste nogmaals aan te dringen bij de Ned. Spoorwegen op een stoptrein. De heer Van der Lans vroeg ophel dering omtrent een uitdrukking van B. en W. in het voorwoord, n.l. dat de ge meente in financiële zorgen verkeert. voorz. antwoordde, dat Voorhout boekhoudkundig naar de taxatieprijs er slecht voor staat. Een begroting, die sluitend is met een rijksbijdrage, is som ber. Het A.V.V.V. zal trachten, treinen te laten stoppen in het bloembollenseizoen. In antwoord op de vraag over de wo ningkwesties zeide spr.. dat instanties, die boven de gemeente staan, niet klaar zijn. Toch staan wij practisch aan het begin van het bouwen. Spr. bevestigde, dat binnen één jaar 34 woningen klaar zijn. De burgemeesterswoning kan wor den gebouwd, maar spr. wil niet voor gaan bij de gemeentenaren. Hierna werd de begroting per hoofd stuk behandeld. De heer Spierenburg deed een voorstel tot begrotingswijziging inzake art. 101 der L.O.-wet, om de ver goeding van f 13,50 op f 15,50 per leer ling te brengen. De raad ging hiermee accoord. Op een vraag van de heer Nijs- sen over aanleg electriciteit Prinsenweg. werd geantwoord dat in Mei met de aanleg kan' worden begonnen. Hierna werd de begroting aanvaard. De inkomsten en uitgaven van de ge wone dienst sluiten met een bedrag van f210.088.97 De kapitaals-inkomsten en uitgaven f 413.433.30. Kapitaalsdienst wa terbedrijf f 17.934,47, gewone dienst f31.945.60 Woningbedrijf resp. f7822,91 en f22.796,14. onder „De NCRV in vol bedrijf'. De col lecte voor 't orgelfonds bracht f 112 op Na de pauze trad het ensemble „Vrij en blij" voor het voetlicht en genoot de zaal vrolijk epel en gezang Het gezelschap besloot met het Engelse lied „Land of hope and glory" Ds Alma sprak tenslotte een kernachtig slotwoord, waar- i men de Avondzang zong Nationaal welsprekendheidsconcours Door de ver. „Hoge prestaties" zal op Tweede Pinksterdag een nationaal wel- sprekend'heidsooncours worden gehouden. zich reeds verschillende club» aanmeldden. Des morgens zal een offi ciële ontvangst plaats hebben, waarna rondvaart of rondrit door de bollen velden. Na een gemeenschappelijke lunch lan de welsprekendheid wijden. De jury zal bestaan uit jhr mr O. F. H. A. van Nispen tot Pannerden. burgemeester van Hillegom; Jan Boot» de AVRO en een derde, die nog niet bekend is Tijdens de gemeenschappelijke koffiemaaltijd zal de wisselbeker worden uitgereikt, die die eerste maal werd uit geloofd op het concours in 1944 te Leiden. In plaats van de heer F. C. Haalebo» is benoemd tot directeur van het postkan toor te Hillegom de heer K Haakman, die daarvoor waarnemend directeur wa» te Alphen aan den Rijn. Koudekerk Het Regeringsjubileum. De gemeentewerkman van onze plaats, de heer J. van Doorn, heeft vorig jaar vóór het raadhuis een partij crocusbol- len geplant. Thans is het resultaat van die arbeid te zien en te lezen. Heel dui delijk ziet men een gekroonde W, ge flankeerd door de jaartallen 18981948. Ongetwijfeld één van de meest spreken de huldeblijken. Jubileum Nic. de Jong. Het heeft de heer N. de Jong, die gis teren het feit herdacht, dat hij 35 jaar geleden im dienst trad bij de fa W. Wille, niet aan belangstelling ontbroken, 's Mor gens werd de jubilaris met zijn echtge note per auto naar het kantoor der fir ma gebracht, waar hij werd toegespro ken door de oudste firmant, de heer F. C. A. Wille, die de grote verdiensten van de heer De Jong releveerde en de er kentelijkheid der firma kristalliseerde in de aanbieding van een couvert met in- Het verdere gedeelte van de dag mocht de jubilaris in de huiselijke kring door brengen. Onder de vele bloemstukken, die de huiskamer sierden, viel bijzonder op een met planten en steenkool gevuld* kolenmand, een geschenk van de firma Wille. Noordwijk In een pand aan de Hoofdstraat, bewoond door mej. B., brak brand i de schoorsteen. Het vuur kon echter door de bewoners worden geblust, zodat da spoedig arriverende brandweer geen dienst hoefde te doen. Hedenavond geeft mevr. Klok Boerdam een leerlingAavond in h< „Casino" Burgerlijke Stand. GEBOREN: Jacob W. J. zn v. J. Haat noot en P. C. Barnhoorn; Nicolette A. M. dr v. T. A. Steenvoorden en J. H. van Kampen: Joseph C. M. zn v. J. M. Bosman en Th. C. Oliemans; Willem v. J. Moerkerk en E. P Groenendijk; Martha H. dr v. N. P v. Bohemen en I" J. Opdam; Cornelis M. zn v. C. Plug f H. M. van Asten: Pieter J. zn v. L. Bedijn en G. Korbee; Maria J. dr v. M. J. C. Verwey en G de Kroon. OVERLE DEN: J. Springer, 27 j. ONDER TROUWD: H. de Jong, 26 j. Leeuwen, 23 j.; H. vain 't Wout, 21 j. en C. J. v. d. Holst, 19 j. GETROUWD: L. de Jong, 22 j. en M. Vlieland, 22 j. „De Sneeuwkoningin99 Voor een goed bezette Schouwburg voerde gisteravond het zangkoortje de speeltuinvereniging „Morskwartier" het naar Andersen bewerkte sprookj» „De Sneeuwkoningin" op. Het was kinderen'aan te zien, dat zij genoten dit gebeuren, dat de bekroning was weken hard studeren onder de leiding van de heer F. Cappendijk. Hier werd getoond wat het speeltuinwerk vermag, ook zonder speeltuin. Ofschoon aarzelend, komen de talenten los en er wordt geest van samenwerking gekweekt, die later zal doorwerken. Jammer, dat de bewerking van het sprookje minder fraai was: Andersen had toch wel beter 1 diend en de jeugdige toneelspelersschare eveneens. De zaal genoot er echter niet minder om. Onder de aanwezigen w de heer D. Vijlbrief namens de N.U.S.O. en afgevaardigden van het bondsbestuur en verschillende zusterverenigingen. De passagierslijsten van het ss „Grot» Beer" (verm aankomst te Amsterdam 22 Maart; 1331 passagiers), het m s. ..Johan de Witt" (idem 26 Maart: 651 passagiers) en het ms. „Roepat" (idem 22 Maart; f evacuees) liggen ter inzage op het bureau N.L.C., Hogewoerd 103.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2