jHraure CriJtódic (fmtratti MASARIJK KRIJGT STAATSBEGRAFENIS EN GOTTWALD SPREEKT Wist U DONDERDAG 11 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm-kosten) ADVERTENTIËN0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. rELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7457 Christelijk^ ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M$tantuastirti is abeMewti myn bert in teaijenspoet* REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F D1EMER Heel de wereld toont zich geschokt vanwege de politieke achtergrond DE plotselinge dood van Jan Masaryk heeft over de gehele wereld, en wel in het bijzonder in het nog vrije Europa, diepe beroering gewekt. Te Praag is be kend gemaakt, aldus Ass. Press dat de begrafenis door de regering op Zaterdag middag 2 uur gesteld is. Masaryk zal een staatsbegrafenis krijgen met volledige militaire eer. Premier Gottwald, de communist, zal tijdens de plechtigheid ii pantheon van het Praagse museum een rede uitspreken. Hierna zal het stoffelijk overschot naar Lany worden overgebracht om bijgezet te worden in het familie graf. waar ook de vader van Masaryk, president Thomas Masaryk, begraven ligt. De doodsoorzaak is nog steeds niet officieel vastgesteld en bekend gemaakt. Er zal een lijkschouwing gehouden wor den. Woensdagmorgen werd het slacht offer volgens A.P., ontdekt door een dienstdoende wacht van het ministerie, die aanstonds een student op de E.H.B.O.- post in het gebouw waarschuwde. De student verklaarde dat de dood kort voor 7 uur was ingetreden. Het hoofd van Masarijk vertoonde geen verwondingen. Er stond geschoven onder wacht men dat Papanek van Praag wel ontslag zal krijgen. Hij zelf blijft op zijn post om het „vrije" Tsjechoslowakije kunnen dienen. Wie wordt zijn opvolger? Algemeen wordt aangenomen, zo meldt Reuter uit Praag, dat de huidige onder minister van buitenlandse zaken, die Masarijk ter controle naast zich had ge kregen, Wladimir Clementis, Masaryk'* het badkamer. Indien hij werkelijk ge sprongen heeft, en dat wordt door ve- twijfel ge trokken, dan is dat deze divan ge- Een huisbewaar- knecht van het mi nisterie hebben Ma sarijk voor het laatst levend ge zien. Zij brachten hem Dinsdagavond, avondeten. gens" zei hij, „ik jullie vóór morgenochtend negen niet meer nodig." Radio-Praag gaf gisteravond een Uitgebreide be schrijving hoe Ma sarijk zijn laatste had doorge bracht. Het was tocht naar Se- zimovo Usti, waar hij besprekingen met president Be- nesj had gevoerd Laat op de middag keerde Masarijk r Praag terug, vervolgens nog paar conferen ties te houden. onderhoud tussen Benesj en Masarijk is het eerste en laatste geweestopvolger zal zijn. Indien er een niet-< - munist wordt benoemd, dan heeft Zdenek Fierlinger, die tijdens de crisis de linker vleugel der sociaal-democratische partij leidde en deze tot samenwerking met de communisten bracht, de grootste kans. De communisten beheersen thans alle sleu- De laatste, op 7 Maart J.l. gemaakte foto van Jan Masaryk. waarop de trek van grote vermoeidheid onmiskenbaar blijkt. Zoals de laatste berichten te verstaan geven, trekt de wereld zijn „zelfmoord" meer en meer in twijfel. de politieke omwenteling. Volgens vriendén van de overledene noet deze na zijn tocht naar Usti zeei jptimistisch teruggekeerd zijn, maar des nachts, na het lezen van vele brieven var rrienden. een aanval van zwaarmoedig- leid gehad hebben. Maar zeker is men lier niet van „Ik geloof niet aan zelfmoord." Dr Jan Papanek, de gedelegeerde van hjechoslowakije bij de Uno, een per- loonlijk vriend van Masarijk, heeft iet openbaar gezegd, aldus A.P., niet te [eloven aan zelfmoord. Vele andere Tsje- het buitenland zijn die zelfde Biening toegedaan. Papanek heeft gisteren in een verga- lering van de Ver. Naties, geëist dat er len onderzoek naar de staatsgreep te 'raag ingesteld zal worden. Het voorstel 'an Papanek kan echter niet behandeld gorden, aangezien het niet lering afkomstig is. Het zal in het archief (lijven rusten, tenzij enige leden het ei tiet bij wensen te laten. Algemeen ver- Vdamse E.V.C. distancieert zich van C.P.N. De Rotterdamse afdeling van de E.V.C. eeft besloten geen enkele inmenging, letzij direct of indirect van welke poli- ieke party ook, (speciaal wordt hierbij e communistische partij genoemd) ulden en geen enkele bestuurswijziging f aanvulling op last van de landelijke tiding van de E.V.C- te aanvaarden, daar let grootste deel der EVC-leiding haar olie medewerking aan de CPN-tactiek erleent. Met diepe verontwaardiging len de Rotterdamse EVC-bestuurders het communistische drijven in d< IVC kennis. broeiend verzet tegen de Comm. Partij i Groningen, Noord-Holland en Zeeland. Bij de behandeling van de Groningse emeentebegroting werd namens de Par- voor Vrijheid en Democratie een motie het vooruitzicht gesteld, waarin »mm. wethouder Bosma zal worden v« >cht zyn portefeuille ter beschikking «llen, omdat de raad aan de C.P.N. geen ertrouwen meer wenst te schenken. De oordvoerder van de P. v. d. A. verklaar- e, dat zijn fractie alle samenwerking Het de communisten van de hand wijst. Ook bij de begrotingsdebatten van de rov. Staten van Noord-Holland hadden communisten de speciale aandacht. De VP-fractie, die reeds terstond na de be rijding de CPN op een lijn stelde met NSB, wilde in tegenstelling tot de oordvoerder van de P. v. d- A., thans let langer afwachten, maar beval direct srzet aan tegen het optreden der com- lunisten. Voorts wordt nog gemeld, dat de Kring Iddelburg der KVP een motie heeft ingenomen, waarin op krachtige en doel- 'effende maatregelen tegen de commu- Istische organisaties wordt aangedron- Onder enorme belangstelling is te 'onselersdijk het zilveren jubileum ge- lerd van de Centrale Westlandse Snij- loemenveiling. telministeries, behalve buitenlandse ken en defensie. Masarijk was het enige kabinetslid, dat geacht kon worden het Westen" te kijken. Waardering In het buitenland. Uit persberichten uit vele delen de wereld blijkt welk een diepe indruk de dood van Masarijk heeft gemaakt, aldus AP. Londen: Niets kan duidelijker het karakter van de jongste gebeurtenissen in Praag aantonen. Met Masarijk dween de vrijheid voor Tsjechoslowakije gehéél. Trygve Lie zond e» telegram en herinnerde werk voor de V.N. A111 e e: „Masarijk had de vrijheid lief en kon wellicht niet meer leven een verstikkende atmosfeer." Bevin en Churchill herdachten in het Lagerhuis Jan Masarijk. De Nederlandse ambassadeur te Londen was diep getroffen door het heen zijn vriend, wiens naam hel symbool voor de vrijheid was. Marshall: „De tragische gebeurte- s is het gevolg van een schrikbewind." De Tsjechoslowaakse consul te Sydney is afgetreden, na gezegd te heb ben dat Masarijks dood een „gewone moord" was. Ook de gezant te Oslo, dr Emil Walter, heeft zijn ontslag ingediend. Gottwald en Moskou condoleren. De communist Gottwald zond aan dr Alice Masarijk, de zuster van Jan Masarijk, een betuiging van deelneming namens zich zelf en de regering. „Zijn dood", zo schreef hij, is een groot en pijnlijk verlies voor ons land. Jan Masa- is een van de leidende personen verzetstrijd tegen Hitler-Duitsland van vooraanstaande bouwers euwe vrije staat. Laat het U troost zijn, dat het gehele Tsjechische volk zyn werk nooit zal vergeten en hem steeds in dankbaarheid zal gedenken Molotov heeft als Sow jet-minister van Buitenlandse Zaken te Moskou aan de Tsjechische gezant aldaar zijn deelne ming betuigd. In de Russische pers is over de dood nog geen officiële commentaar versche- Masarijk genoot in Moskou de ach- van vele Sovjet-leiders. Wie het Ruhrgebied zullen controleren Benelux in toezicht betrokken Masarijks stoel met bloemen versierd Tsjechische parlement voor het «erst bijeen Gisteren is te Praag, voor het eerst r de communistische greep naar de macht, het Tsjechoslowaakse parlement bijeen geweest. Het voltallige nieuwe kabinet ïeens aanwezig. Masarijks stoel een krans van rozen en lelies versierd. Het aantal opgekomen parle mentsleden bedroeg 253 meldt Ass. Press. Er waren echter geen duidelijke aanwijzingen hoeveel leden onvrijwillig waren weggebleven. Som mige leden hadden bericht gestuurd dat ziek waren. Gottwald sprak een uur lang, x ;pt^ geen woord over de dood van saryk, terwijl de ledige stoel maar plaatsen van hem verwijderd was premier, aldus A. P., zag er echter gelijk uit en speelde voortdurend zijn bril. Uitvoerig ging Gottwald op het communistische program in en vroeg een motie van vertrouwen, parlement waarschijnlijk heden Hierna sprak de minister van Binnen landse Zaken, Nosek, die nog enige bij zonderheden over het heengaan van sarijk mededeelde. Weer een honderdtal NSB-ers naar Nieuw-Guinea Proef met de eerste groep is geslaagd Vanmorgen is met de „Tabian" van dt Mij. Nederland een tweede groep poli tieke delinquenten, thans voornamelijk jongeren, haar Nieuw-Guinea vertrok ken. Het zyn 99 vrijwilligers, die uit groot aantal gegadigden werden geselec teerd. Buiten de dnemijlszone van het Rijk in Europa, worden deze mensen aan boord van het schip voorwaardelijk in vrijheid gesteld onder beding, dat zy het vrij willig gesloten contract, om twee jaar ir Nieuw-Guinea mede te werken aan he' opruimen van Amerikaanse legervoor- raden, die op de slagvelden en in de dumps zijn achtergebleven, nauwgezet zullen nakomen. De eerste ploeg politieke delinquenten, die in 1947 vertrok, voldoet zo goed, dat men het heeft aangedurfd een tweede groep op deze wyze reclasseringskansen te geven. Eerste „residentie" na de bevrij ding krijgt gedenkteken De omgeving van het'landgoed „Anne- ville" te Ulvenhout (N.B.), waar H.M. de Koningin de uiteindelijke bevrijding ons land afwachtte en haar verblijf hield, maakt zich op om bij de a.s. nationale feestdagen een gedenkteken te onthullen, ter nagedachtenis van hef historisch blijf der Vorstin aldaar en van de be vrijding. Sleep van de stuurloze „Stentor' gezonken? De twee Nederlandse opvarenden door een Deense sleepboot gered De kustvaarder Roerdomp (350 ton), die door de bekende Ned. sleepboot „Stentor" van Noorwegen naar ons land werd gesleept, is volgens A. P. gezon ken, terwijl de „Stentor", zoals gemeld werd, stuurloos ronddreef ter hoogte van de Deense kust. De roerketting is gebro- 'let roer zelf is beschadigd. De beide Ned. opvarenden van de „Roer domp" bevinden zich aan boord Deense sleepboot „Vestkysten", die ook de „Stentor" assistentie verleende, totdat de sleepboot „Noord-Holland" het schip had bereikt. Voor de „Stentor" bestaat geen gevaar. De „Roerdomp" was door de Duitsers geroofd en werd in volkomen ontredder de staat en zonder motor in Noorwegen teruggevonden. Het schip werd door het Waterstaat aan de fa A. Polders te A'dam verkocht Vólgens de laatste Nederlandse berich- n zou de „Roerdomp" alleen maar los geslagen zijn. Tsjechische studenten aan onze grens geweerd td. Studentenraad vraagt om snelle ar de Nieuwe Leidsche Crt. eemt, heeft de Ned. Studentenraad minister van Justitie gewezen op het feit dat het overschrijden van onze grens door vele gevluchte Tsjechische studenten een snelle regeling. De Chr. studentenverenigingen NCSV en VCSB houden n.a.v. die jongste gebeur, tenissen een bijeenkomst in het groot- auditorium te Leiden op 19 Maart om 8 u. Sprekers zijn dé professoren C. J. v. d. Klauw en W. den Boer. Vier beruchte S.D.-ers uit Westerbork ontvlucht Zware mist en bevroren gracht hielpen bij ontsnapping Vier SD-ers, die gedetineerd in het kamp Westerbork, hebben kans ge zien te ontsnappen. Het zijn de Duitser H. Küter en de 34-jarige W. Mulder uit Groningen, die o. m. deel uitmaakten van een Silbertannekommando, zomede de beruchte SS-ers W. Hokman uit Gene- muiden en M. Folkema uit Delfzijl. De beide Silbertanneleden werden ver pleegd in de psychopatenafdeling van hel grote kampziekenhuis. Nadat er in die afdeling een zeer opgewonden stemming had geheerst en op luidruchtige wijze was geprotesteerd tegen de overplaatsing van een bij de gedetineerden zeer geziene verpleger, besloten beiden, toen zij huu zin niet kregen, er van door te gaan. Zij profiteerden daarbij van de minder strenge bewaking rond het ziekenhuis en bovendien begunstigden een dikke mist en een stevige yslaag op de gracht rond het kamp hun plannen. Een van de twee andere gedetineer den heeft kans gezien in de afdeling waar hy werkte, een tang te bemachtigen, waarmede het prikkeldraad van onderen werd doorgeknipt, zodat er een gat ont stond, groot genoeg om doorheen te krui- De Rijkspolitie te Groningen verzoekt een ieder, die aanwijzingen omtrent de verblijfplaats der ontsnapten kan geven, dit aan de politie in zyn plaats van Inwo ning te melden. Geruchten over dood van Koning Gustaaf van Zweden Te Parijs deden heden geruchten 1 de ronde, aldus Reuter, dat koning Gustaaf van Zweden overleden zou zyn. De Zweedse ambassade te Parijs verklaarde deze geruchten noch te kunnen bevestigen, noch tegen te opreken. Koning Gustaaf, die 89 j. oud is. heeft in December j.l. zijn 40-j. re geringsjubileum gevierd. Volgens de Zweedse zegsman was koning Gus taaf, voor zover men wist, per trein •jnderweg naar Zuid-Frankrijk- Op het ogenblik zou hij zich „ergens in tclgië" moeten-bevinden. Men verwachtte, dat hy hedenmid- lag tussen 14.30 en 15.30 u. G.M.T. :e Parys zou arriveren. •Volgens ambtenaren van de stations van Namen en Charleroi was de koning nog in leven, toen zijn trein hedenmor gen vroeg passeerde. Ambtenaren van het station Luik zeiden, dat zij, bij het passeren van de trein te 9.05 u. G.M.T. de koning een krant zagen zitten te le zen Het Zweedse consulaat te Hamburg heeft echter medegedeeld, aldus Reuter, hedenmorgen zowel uit Zweden als uit Frankfort bericht ontvangen te hebben, dat de koning ziek was geworden Het A. N. P. meldt Koning Gustaaf is te 12.10 uur in het Franse grensplaatsje Erque- linnes aangekomen. Prins Bernhard met Beatrix en Irene weer naar Zermatt Prinses Juliana met Margriet en Maryke Omtrent het aanstaande verblijf var het Prinselijk gezin in Zwitserland (we derom in Zermatt) wordt nader mede gedeeld, dat Prins Bernhard met Bea- Irene begin volgende week per vliegtuig zal vertrekken. Daar Prinses Maryke nog niet geheel hersteld is van een lichte graad van zelen, zal Prinses Juliana kort daarna volgen met Margriet en Marijke. Gaat dr Van Mook naar Djocja? De republikeinse premier Hatta, hedenmorgen te Batavia aankwam, ant woordde op een vraag of het juist was, dat dr Van'Mook een bezoek aan Djokja zou brengen, dat hy hierover niets wilde zeggen. Hatta was vergezeld van de - zitter dier republikeinse delegatie, Roem. en werd begroet door de adviseur he^kajjy^t van dr Van Mook, jhr n zomede door de Voor- ■generaal- oor werkkleding AFWEERFRONT TEGEN 'T COMMUNISME IN NEDERLAND Politie wordt versterkt met vrijwillige hulptroepen en een soort B.V.L. wordt in 't leger opgenomen (Van onze Parlementsredacteur) Nog deze week is een mededeling verwachten, dat de Regering overweegt op korte terinyn haar machtsapparaat sterk te maken, dat het krachtig genoeg zal zyn om weerstand te bieden tegen extremistische aanvallen. Aldus verklaarde minister van Maar- seveen gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting Justitie, toen hij de houding tegenover de Communisten besprak. Hij toonde zich ervan overtuigd, dat het c me in Nederland een teruglopende bewe ging is. In ons land is geen communistisch gevaar, als het volk waakzaam blijft (het geen gedemonstreerd wordt door pro- testvergadéringen tegen de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije door politieke en intellectuele groepen, vooral ook van de jeugd) en als de Regering waakzaam blijft. Ter ondersteuning van dit laatste deed de minister de mededeling, aanhef vermeld. Dit gedeelte van nisters rede werd door applaus uit de Kamer onderstreept. Ook zal de minister overwegen, op korte termijn strengere strafbepalingen in het leven te roepen, tegen misbruik van het gesproken en geschreven woord, waarop prof. Mole- aar (V.V.D.) had aangedrongen. Naar wy. nader vernemen, schynt het in de bedoeling te liggen, binnenkort vrywillige hulpploegen te incorporeren, by de gemeentelijke- en de rykspolitie by de Koninkiyke Marechaussee. Deze vrijwilligers, die dus onder het normale politie-commando komen te staan, moeten bepaalde voorwaarden voldoen er worden van overheidswege gekleed, ge wapend en geregeld geoefend. Daarnaast schynt de Regering niet langer bezwa ren te kosteren tegen hernieuwde activi teitsontplooiing van de B.V.L., zy het, dal wel wyziging in dit vooroorlogse opzet moet komen. De oorspronkelijke opzet van de uit 1918 stammende B.V.L. was met name gericht tegen de toenmalige anti-Ko ningsgezinde S.D.A.P. Onder de na-oor - logse omstandigheden wordt het echter Verwisseling van suikerbonnen voor de Paasdagen gr. en dde vam 14 dagen later oj Paasdagen te vergemakkelijken op 18 Maant een bon voor 750 gram sui ker en op 1 Aprfl een bon voor 500 gr. houders Vliegramp by Chicago eist 12 doden. Tijdens een sneeuwstorm is kort na het opstijgen by Chicago een Skymaster algemeen nodig geacht, de Partij va Arbeid, die zich op constitutioneel stand punt stelt, in deze organisatie te betrek ken. Uit betrouwbare bron vernemen wy, dat hierover contact is gezocht met een der meest vooraanstaande figuren uit de P. v. d- A. De ministerraad heèft zich Maandag j.l. uitvoerig bezig gehouden met het vraag stuk van de versterking van het machts apparaat. Reeds geruime tijd was een commissie bezig plannen uit tewerken. Onder de druk van de gebeurtenissen in Tsjechoslowaldje is tenslotte met spoed een beslissing gevallen. De commissie kwam met drie voorstellen, nl. óf verfris sing en uitbreiding van de (eigenlijk ge liquideerde) zgn. territoriale troepen, öf het ter beschikking stellen aan de bur gemeesters van ongewapende burgers voor het verrichten van persoonlijke diensten, óf bet incorporeren van vrijwil lige groepen ln de bestaande politie-ap paraten en in het leger. De ministerraad heeft voor het laatste gekozen, waarbij de E.V.L., waarschynlijk onder een nieuwe naam, in veel sterkere mate dan voor heen, als vrijwilligersgroep deel zal uit maken van het leger. BIJ HET MEEUWEN VOEREN VERDRONKEN. De 80-jarige J. Bakker uit Nijmegen, die reeds sinds eind Februari wordt ver mist, blijkt verdronken te zyn, waar schijnlijk by het voeren van hongerige iwen langs de Waal. Het lijk is in het begin van de week opgehaald. aangewezen bonnen voor werkkleding fisteren in een deel onzer editie reeds aangekondigd hebben, zijn thans officiëel bekend gemaakt. Op de bonnen H2 kan men kopen: overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een m< Op de bonnen L2 kan men kopen: werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manches ter of pilow, een korte witte jas. een koksbuis of fefen korte stofjas. De bonnen H3 t.m. 12 en L3 tm. 12 zyn nog niet geldig. Mej. H. A. Schaefer, die zich wellicht eens in vele huiskamers tegeiyk zal vertonen, nu Philips haar heeft aan gesteld tot televisie-omroepster voor de huidige experimentele uitzen- Min. v. Maarseveen: „doorgeslagen" illegalen kunnen zich beroepen op overmacht Bewindsman zegt richtlijnen berechting econ. collaboratie toe (Van Parlementsredacteur) deel onzer edities hebben wy gisteren nog kunnen vermelden, dat de heer Stikker (WD) in de Eerste Kamer een motie heeft ingediend tydens de behan deling van de begroting van Justitie, waarby minister Van Maarseveen werd uitge nodigd, op korte termyn richtlijnen vast te stellen voor de berechting economische collaboratie, omdat by gebreke daarvan, rechtsonzekerheid en onrust den lande bestaat. Deze motie werd, ln gewyzigde vorm. tenslotte aangenomen met 28 tegen 2 (communistische) stemmen. De begroting zelf werd aangenomen zonder stemming, met aantekening, dat de communisten tegen waren. De aanvankelijke tekst van de motie, liet daarna deze zinsnede vervallen door de heer Stikker na een uitstekend gedocumenteerd betoog over willekeurig ondeskundig optreden van de P R. I's ingediend, bevatte de zinsnede, dat geen onderscheid gemaakt mocht wor den tussen kleine en grote gevallen. Min. Maarseveen bestreed dit, omdat dit betekenen, dat de economische colla boratie in haar volle omvang zou moeten worden vervolgd. Dit kan niet, omdat dan geen doorkomen aan is en er me dan honderdduizend gevallen zouden moeten worden berecht. De heer Stikker DAT te Tilburg is gearresteerd de dis tributieambtenaar J. M., die stamkaarten overledenen, gemobiliseerden ex litairen te eigen bate gebruikte. DAT zuster Arimathea van het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch is onder scheiden met de gouden palmen van de Belgische Kroonorde wegens het verple gen van Belgische militairen. DAT het instituut voor blinde vrouwen „De Wijnberg" te Grave in Augustus 100 jaar bestaat. DAT van de 56 onderzochte metaal- fabrieken in Twente er 33 te hoge lonen uitkeerden, tegen 15 proces-verbaal opgemaakt en 18 een waarschuwing kre- In de Franse ministerraad is gisteren meegedeeld, dat Franikrijk, de Ver. Sta- Engeland en de Benelux het Ruhr gebied zullen controlerenHet controle- ongaat, heeft grote bevoegdheden b(J de wegens sdluld aall de TOtdeltog van steen,kater, cokes OT staal collega het Bevol]tmgBregl«ter, hervat^ Londense conferentie Laerflaar| doch ln afwachting v; vonnis, onmiddellijk in vrijheid is ge steld. DAT een werkcomité uit de Culturele gevolg kwamen gisteren per vliegtuig op Raad Limburg t.g.v. het regeringsju- Jamadca aan, waar zij de gasten waren I bileum van de Koningin, een gedenkboek de Britse gouverneur. zal uitgeven over het Limburgse leven. DAT blijkens een rectificatie in de Stcrt van gisteren de minimumprijs voor een zending wasgoed, waarvoor gedeelte lyke luxe-wasbehandeling is gevraagd; niet is verhoogd tot f 2.50 doch verlaagd tot f 2.20. DAT in de vacature D. Metselaar tot lid van de Prov. Staten van Zeeland ls benoemd A. Vingerling te Goes. DAT de meubelplaat-industrie va fa. Siebeling te Zaandam door brand ls verwoest. DAT voor f 50.000 aan bloembollen boomkwekerijproducten en bloemzaden en voor f 20.000 aan bloemkwekerijproduc ten naar Yoego-Slavië zal worden geëx porteerd. DAT op ons bureau ter inzage liggen de passagierslijsten van de „Grote Beer' en de „Johan de Witt," die resp. op 22 en 26 Maart te A'dam worden verwacht. DAT J. M. v. d. Venne op 1 April .40 jaar verbonden is aan het Rijksarchief van Limburg te Maastricht. DAT de arbeiders van de Haarlemse Kousenfabriek, die in staking zijn ge gaan om d eaanneming van een Duitser, waartegen de 3 grote vakbonden geen be en hadden, bij niet-hervatting van het werk als ontslagen zullen worden be schouwd. DAT in Februari 869.000 ton kolen in 24 dagen in Limburg werd geproduceerd tegen 954.000 ton in 26 dagen in Januari en de invoer uit Duitsland in Febr. 133.900 tn bedreg tegen 72.600 ton in Januari. DAT gen.-maj. A. G. v. Tricht, Ned. vertegenwoordiger in de „Combined Chiefs of Staff", is benoemd tot comman deur in de Orde van O.N. met de zwaar den. DAT de Byz. R. v. C. de straf voor de bouwer van het kamp Vught, P. A. A. M. v. G. te Tilburg, heeft gewijzigd 9 in 5 jaar. DAT gisteren door Nederland in de V.S. de laatste hoeveelheden meel de April-toewijzing werden aangekocht, groot 14.000 long ton tegen 6.40 dollars per 50 kg. DAT gisteren voor het Haagse gerechts hof in hoger berbep 1 j. gev. straf werd geëist tegen twee R'damse jongelieden, die op klaarlichte dag een kist boter van een vrachtwagen stalen. DAT voor de Krijgsraad te R'dam 3 J. werd geëist tegen de R'damse dienstwei geraar E. de Wit. doch betr. tot de uit spraak in vryheid werd gesteld, daar de bezwaren van de W. door de minister als principieel waren erkend. verzachtte ook (op grond van het door de bewindsman naar voren gebrachte vertragingsmotief) de eis, dat met de richtlijnen ook rekening zal worden ge houden. by de thans aanhangige zaken. De minister verklaarde zich bereid, over leg te plegen met de Dir.-Generaal der Bijz- Rechtspleging, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de voorzitter van de Centrale Zuiveringsraad, teneinde te komen tot een verantwoorde scheiding tussen ernstige en minder ernstige ge vallen. Van de vele andere aangeroerde onderwerpen (ook de heren Hommes (ar.) en Kramer (Arb.) spraken nog), noemen wy slechts 's ministers mede deling. dat op 17 April a.s. de Benelux- commissie zal worden geinstalleerd. die zich bezig zal houden met de unificatie van de wetgeving (in de eerste plaats van het privaat-recht) in de drie lan den: voorts 's ministers onthulling, dat het kabinet binnenkort de concentratie van de verantwoordelijkheid van het Beheersinstituut, nu door 5 ministers gedragen, zal bespreken, evenals de uit voering van de motie-Tendeloo uit de Tweede Kamer, waarbij openbaarmaking van de jaarstukken van het Beheersin stituut en het geregeld publiqeren van een verslag werd gevraagd. Ten aanzien van de berechting van „doorgeslagen" illegalen, die onder grote druk verraad hebben gepleegd, wilde de minister uiteraard het oordeel overlaten aan de onafhankeiyke reehterlijke doch hy gaf als zyn persoonlijke mening te kennen, dat zy zich kunnen beroepen op overmacht en deswege dan ook niet strafbaar zyn. Wat het gratiebeleid betreft, bleef de bewindsman bij zyn vroegere mening, dat de richtsnoeren niet openbaar ge maakt kunnen worden, om te voorkomen, dat betrokkenen zouden kunnen menen, dat zij hieraan bepaalde rechten kunnen ontlenen. *t Verklaarde uitzicht Probeert Rusland bet zelfde spel in Oostenrijk DE BERICHTEN uit Oostenrijk, dat de politieke situatie óók daar zorg baart, zyn niet van grond ontbloot. Het ligt voor de hand. dat de Russen, de voorpost, die zy in Oostenrijk bezet hou den, niet zonder meer prijs zullen geven. In ieder geval hebben de Russen op geen enkele internationale conferentie blijk gegeven, dat zy tot een compromis bereid waren, de eenheid van Oostenrijk wilden herstellen, al moet men toegeven, dat zij na exorbitante eisen, tenslotte - water in de Zistersdorf-olie wilden doen. Maar niet de concrete Russische eisen zyn de hoofdzaak geweest in het spel van loven en bieden te Moskou en Lon den. Dit alles vormde slechts een handige camouflage voor het eigenlijke doelwit. Wie de gang van zaken nauwkeurig ge volgd heeft, zal moeten erkennen, dat er systeem zit in het Russische procédé ge bieden permanent bezet te houden, onder communistische invloed te brengen, ten einde aldus het Oostelijk Europese front uit te breiden. Het ziet er naar uit, dat de Oostenrijkse bevolking nog lang naar de „vrijheid" zal kunnen fluiten Want „vryheid" voor onderstelt. dat Oostenryk weer een vrije staat zou zyn, op democratische grond slag. en zich aldus bij het Westen zou kunnen aansluiten. Dat een democratisch vrij Oostenryk de voorkeur zou geven ian het Westen, is begrijpeiyk. temeer, waar het ook zonder Amerikaanse hulp- verlenirtg niet ge makkelijk de, door de oorlog geleden, schade te boven zou komen en economisch herstellen. Men kan er zeker van zijn. dat de Russen zul len voortgaan de oplossing van het pro- bleem-Oostenryk op de lange baan te schuiven en er inmiddels hun invloed verankeren. Het gevaar is groot, dat Oos tenrijk economisch en politiek afhan kelijk van communistisch Rusland wordt Het zou dan de zelfde weg opgaan als Tsjechoslowakije. dat immers ook in naam de vrijheid kreeg, in naam de keuze had tussen Oost en West. maar in feite reeds lang onder Russische druk stond. Het ligt niet in het wezen der Sowjet-politiek ergens „halt" te houden, zodat het operatie-terrein steeds meer naar het Westen zal worden uitgebreid. De revolutie voltrekt zich „ziender ogen". en zonder veel bloedvergieten: en het verrassende feit dat zich opnieuw een staat bij het Oostelijk blok heeft ...- ingesloten", is slechts het resultaat van een lang ondergravingsproces. Tsjecho slowakije, HongarUe, Frankrijk maakten kenn's met de communistische „comité's van actie", met het doel stakingen en ter reur voor te bereiden en af te houden van het „plan Marshall." Gelukkig heeft het bureau van de „Oostenrijkse federa tie van vakverenigingen" zich tegen der gelijke onheiïscomité's verklaard en de grote mogendheden, die nu toch wel ervaring genoeg hebben opgedaan met de Russen, zullen extra waakzaam blij ven. Dit is het essentiële van de moei lijke situatie van Oostenrijk: Zolane er geen basis is voor een vredesverdrag, blijft het gevaar, dat practisch be schouwd. een economisch belangrijk deel van dit land door de Russen wordt ge annexeerd. Zoals men weet. bieden de onderhande lingen van de plaatsvervangers 'der Grote Vier te Londen nog een vage mo gelijkheid, dat men inzake Oostenrijk tot een accoord komt. Maar veel hoop is er niet. als men nagaat, met welk een pop penkast van proceduregedoe. het Oosten rijkse vraagstuk als nummer één op de agenda geplaatst werd en hoe spoedig de Londense conferentie uiteen spatte! Sindsdien knabbelen de Russen nog meer aan een Frans bemiddelingsvoorstel, om dat men van mening verschilde Inzake de kwestie, wat Duitse activa in Oostenrijk zijn. Het maakt de indruk, dat het er de Russen om te doen ls, de zaak sle pende te houden, juist om reden zy zich ln Oostenrijk stevig genesteld hebben en de scheuring irt Oostenryk in htm poli tiek voordeel is. Trouwens de frontvorming der Wes telijke geallieerden, die inzake Duitsland haast maken en niet voornemens zijn zich nog langer op sleeptouw te laten nemen, zal de Russen zeker niet tot meer sou plesse aansporen in de Oostenrijkse aan gelegenheden Bemiddelingsvoorstellen van de Russen hebben practisch geen waarde en het heen en weer gepraat over de oliebronnen, andere economische voor dele- en de Donauscheepvaart dient slechts om de zaak te rekken. Zij zijn vindingryk met het aanvoeren van argu menten. o.a. voor de Oostenrijkse onder nemingen. die in Russische handen zijn. een bijzondere rechtspositie eisende, waardoor deze aan geen heffing van be lastingen onderworpen zouden zyn. Resumerende, is de Oostenrijkse atmos feer nog zeer nevelig en stranden ook deze „laatste" onderhandelingen, dan blyft de afscheiding tussen de Russische overige zones. Ook hier is de „vrij heid" weer in gevaar en proberen de communisten hetzelfde spel te spelen. Dodelijk ongeval te Sassenheim Kind door melkanto overreden. Gisteren is het 2%-jarig zoontje van de fam. M. te Sassenheim bij het oversteken de weg onder het linkerachterwiel een melkeuto gekomen De dood moet direct zijn ingetreden. Deerlijk verminkt werd het lijkje onder de auto vandaan gehaald. De bestuurder treft geen schuld. Britse reisbureau* schatten, volgens de A.N.V.V, het aantal Engelsen, dat dit seizoen naar Holland wil komen, op 200.000. Wat meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk veel bewolking, maar over wegend droog weer. Matige tot zwakke naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering van tempera- ur. ZON EN MAAN. Vrijdag 12 Maart: Zon op 7.02, onder 18.39 uur; Maan op 7.53; onder 20.29 uur. 18 Maart EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1