|liruwr XViltsrtjf dourant AN MASARIJK SLAAT ONVERWACHTS DE HAND AAN ZICHZELF op, Wist U POENSÖAG 10 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm-kosten) ADVBRTENTIÊN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710 aai Al: I? Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stunliwstirli is abfbkwti myo berl in tegqempoef Acht en twintigste jaargang No. 7436 REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER ij fa slechts enkele dagen met de communisten te hebben samengewerkt De ellende in Tsjechoslowakije. al; gevolg van de communistische staats greep, groeit nog dagelijks. Tragisch wordt dit weer geïllustreerd door het schokkende A.-P.-bericht, dat streeks 12 uur hedenmiddag op telex verscheen en waarin werd mee gedeeld. dat de minister van buitenl. Zaken, Jan Masarijk een der sociaal democratische kopstukken, die het de nieuwe machthebbers wilde probe- daarom aanbleef in het paleis Czernin zelfmoord had gepleegd. Dit bericht werd door een lid van het cretariaat van Masarijk bekend ge lakt. Aanvankelijk wilde hij niet zeg- doch hij volstond met te roepen: „Het is heus waar een lopend vuurtje verspreidde de e tijding zich door Praag, officiële secretarissen van de 61-j Masarijk waren niet onmiddellijk tel ngl devoeringen in de Verenigde Staten en Canada en door besprekingen met Roo sevelt en diens ministers. Het grote succes was de liquidatie van „München". Op 5 Augustus 1942 kreeg Jan Masarijk als minister van buitenland se zaken van Eden een brief met de me dedeling, dat Engeland „München" niet erkende. In October 1943 ging hij met de Tsje- choslowaakse delegatie naar de Unrra- conferentie in de Ver. Staten- Later ver gezelde hij met andere leden van de re gering president Benesj naar de confe rentie te Moskou en in de eerste regering op eigen bodem, werd hij minister van Buitenlandse Zaken. reiken en de minister 1de slechts meedelen: „Wij hebben geen liciële toevestiging". jater werd het bericht echter, zij het k met tegenzin, bevestigd. Er werd een officieel communiqué over gebeurde verwacht. ige dagen ge- len gaven wij verkorte in- ud weer van verklaring Masarijk, larin hij ge- i zou hebben het nieuwe Tsj.slowakije hem kon re-| ïen. Ht ge leurde geeft is evenwell aanleiding de juistheid te betwijfe- Zijn woorden: „Ik zal geen meer meemaken", zijn in 1 bewaarheid. Het leven Jan Masarijk, zoon die grondlegger lakse republiek wa mber 1886 te Praag geboren en ontving gymnasiale en academische opleiding tar en in de Ver. Staten. Na gedwon- dienst in de eerste wereldoorlog m Oostenrijkse leger, trad hij in 1919 in jlomatieke dienst van de Tsjechoslo- akse legatie te Londen, alwaar hij lé vertoefde. Jan Massarijk vocht 6 ja- lang voor het ongedaan maken van lünchen" en van den beginne af nam deel aan alle werkzaamheden voor vormen en erkennen van de Tsje- oslowaakse regering in het buitenland, arin hij in 1940 minister van buiten- idse zaken werd. Een van de eerste ote daden liten van de overeenkomst van Rusland st Tsjechoslowakije op 18 Juli 1 lorts behartigde hij de belangen n land door het houden van vele Zijn Amerikaanse periode. Tijdens zijn verblijf in New-York, in zijn jonge jaren, verdiende Maserijk zijn levensonderhoud eerst als arbeider in een ijzerfabriek, daarna als pianist in een Voorlichting I bioscoop en tenslotte als directeur an Jan Masarijk. van de grote Tho- van de Tsjechoslo- werd op 14 Sep- jevenslang geëist tegen k' gentleman-inbreker ^llhoot even vóór zijn arrestatie Wee personen te Arnhem neer PP 3 April van het vorige jaar werd ^handelsreiziger F. J. Goyaerts uit Arn- n bij een inbraak op heterdaad be st. Om te kunnen ontvluchten schoot twee personen neer, van wie er wel onmiddellijk overleed en de waar werd gewond. Bij onderzoek dat men de hand had gelegd op gentleman-inbreker, die jarenlang atallen inbraken in Arnhem en Breda .ft gepleegd en met zijn persoonlijke oriteit de politie volkomen om de tuin It te leiden Op de dag van de inbraak rd hij voor de Arnhemse rechtbank oepen i.v.m. een zgn. heling van tel- chines. Wederom moest men hem vrij laten gaan, terwijl de volgende dag ek, dat G. zelf de dief van de ma- was. Sedert zijn arrestatie houdt zich krankzinnig, doch een psychiater it hem volkomen toerekeningsvatbaar, off. van Justitie vroeg voor dit ge- rlijke individu levenslang. Uitspraak aagse Politierechter houdt de „brood"-kwestie aan eerdere deskundigen zullen worden gehoord )e Haagse Politierechter heeft heden- irgen de zaak tegen de Leidse bakker C. G. v. d. M., die door de Tuchtrech te Leiden wegens overschrijding var broodprijzenverordening, tot f 25.— i veroordeeld, tot 7 April a.s. aange- uden. teneinde nog 2 deskundigen te en. Klaarheid zal dan moeten gebracht in de kwestie of het brood gram weegt, dan wel of het bestaat vier delen van 200 gram. )e Ned. Vrouwtoch de hele Zondag gesloten fa de vele protesten heeft hei bestuur de tentoonstelling „De Nederlandse ouw van 18981948" besloten, tóch de Iele Zondag de expositie te sluiten KLM-vliegboot in Indië gezonken en Catalina-amphibievliegtuig va dep. van Verkeer in Indonesië, dienst nd voor het interinsulaire bedrijf dei [j.M.. is tijdens een chartervlucht gis en te Poso Midden-Celebes. op de rtplaats beschadigd en gezonken. Pas- Jiers en bemanning zijn ongedeerd. Dordtse politieman Evers krijgt acht jaar Óndanks illegale werkzaamheid toch dienaar van de vijand De Dordtse ex-politieman Harry Evers is vandaag door het Haags B. G, veroor deeld tot acht jaar gev.straf met aftrek, wegens opzettelijke hulpverlening in tijd van oorlog aan de vijand. Zijn activiteit bij de huiszoekingen en arrestaties, door hetn verricht, wijzen volgens het Hof duidelijk u-it, dat hij toen niet als illegaal werker handelde. Ook het beroep op ambtelijk bevel of een noodtoestand wordt niet aanvaard. Waarschijnlijk heb ben wroeging of angst hem later tot verlenen van diensten aan de illegaliteit geleid. Wel wordt geconstateerd, dat hij zich nimmer schuldig maakte aan wreed heden, terwijl hij door zijn illegaal werk inderdaad veel leed heeft „goedgemaakt" PRINS ASCHWIN NAAR AMERIKAANSE UNIVERSITEITEN. Prins Aschwin von Lippe-Biesterfeld, de broer van Prins Bernhard, is gister avond per K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. Hij zal in de Verenigde Staten verschillende universiteiten be zoeken. HOLLAND—AMERIKA Een Amerikaanse ingenieur, zo ver- ilt „Eindh. Dagbl.", was by Fokker In msterdam op bezoek. Hij uitte zijn be- londering voor de perfecte productie- lethoden, maar kon niet nalaten te be ieren. dat men „bij ons in Amerika" och nog sneller vliegtuigen kon bou- Schip gekapseisd bij het te water laten Slachtoffers onder de opvarenden Hedenmorgen is te Martenshoek, gem. de „Craiie Ironwork Company". Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog keerde hij naar zijn land terug waar hij ternauwernood ontkwam aan een dood- wegens „politieke onbetrouwbaar heid". In 1920 en 1921 was hij privé-se- cretaris van president Benesj. Hij huwde 1924 met Frances Crane, dochter van de Amerikaanse gezant te Peking. Hoogezand, op de scheepswerf der Gebr. Benesj' broer bedankt als parlementslid. Bodewes een schip bij het te water Aan de vooravond van de eerste bijeen-| laten gekapseisd. Verschillende per komst van het Tsjechoslo waakse parle- sonen bevonden zich tijdens dit on- ment na de politieke omwenteling, heeft geval op het schip en raakten te Vojta Benesj, broer van president Benesj water. Tot dusver is er reeds een slacht en lid van de sociaal-democratische partij offer, de heer Landman. Bij een tweede (de rechtervleugel) bedankt als parle- slachtoffer is men nog bezig de levens- mentslid en zich teruggetrokken. geesten op te wekken. Wie zijn de Finnen, die de gang naar Canossa zullen maken? Enckell, politiek onafhankelijke, zou de door slag kunnen geven P drie leden na, die groepen vertegenwoordigen die tegen een militair pact met Moskou z\jn, is de uit 7 man bestaande Finse delegatie welke naar Rusland zal gaan, links georiënteerd, aldus A.P. Reuter weet te melden dat de delegatie blanco volmacht heeft maar voordat het ontwerp-verdrag bindend wordt, moet het eerst door het Finse parlement zijn goedgekeurd. De onderhandelaars tullen spoedig vertrekken, want het Sowjet-gezantschap te Helsinki zou ongeduld hebben be toond. In regeringskringen wordt ver wacht, dat de besprekingen ongeveer 20 Maart zouden beginnen. Zoals we reeds in een deel van onze edities gisteren konden vermelden, is de delegatie als volgt samengesteld: Leider: premier Pekkala (rad.-soc.); plv leider, de minister van Buitenlandse Za ken Enckell (politiek onafhankelijk)- en deskundige inzake betrekkingen met de Sowjet-Unie); verdere leden zijn de vice- minister van Buitenlandse Zaken Svento (rad.-soc.) en de minister van Binnen landse Zaken Leino (communist). De overige drie afgevaardigden zijn het parlementslid Kekkonen, van de Agrarische partij, in buitenlandse zaken links, georiënteerd, doch vurig anti communist in de binnenlandse politiek; dr Soederhjelm, van de Zweedse Volks partij (econoom) en Peltonen, de voor zitter van de parlementaire commissie voor Buitenlandse Zaken. Van Kekkonen wordt gezegd, dat hij Donkere wolken drijven naar Oostenrijk Stakingsacties van communistische comité's verwacht. Het gaat er in Oostenrijk de laatste da gen minder gunstig uitzien. Ass. Press meldt uit regeringskringen te Wenen dat men de volgende week een stortvloed van stakingen over het land verwacht. 0 aanstichting van de communisten, die weer hun opdrachten zouden krijgen comité's van actie, opgericht volgens Tsjechisch patroon. D? minister van Binnenlandse Zaken, Oskar Helmer, heeft de communisten al vast in het openbaar gewaarschuwd dat dergelijke groepen onwettig zouden zijn en in bepaalde gevallen zelf vervolgd kunnen worden. Het uitvoerend bureau van de Oosten rijkse federatie van vakverenigingen heeft aangekondigd dat de vakbonden, die zouden trachten dergelijke comité's van actie te vormen, uit de federatie wor. den geschrapt De leden werd voorgehou den geen enkel stakingsparool te volgen, als het niet van de federatie afkomstig Is Engeland duldt geen militie in Palestina Prestige van Moefti sterk verminderd Engeland heeft volgens A. P. uit Lon den. aan de Veiligheidsraad medegedeeld dat het in Palestina geen enkele militie, hetzij een Vrabische of een Joodse, zal dulden, voordat het mandaat neergelegd zal zijn, dus vóór 15 Mei. Tevens heeft het geweigerd verzegelde wapen voorra den in Palestina toe te staan. Uit Jeruzalem wordt verder gemeld: Voortaal zal de Arabische Liga uitma ken, welke politiek en wat voor militair beleid de Palestijnse Arabieren zullen volgen Het hoge Arabische comité zal zich 9lechts bezig hou"en met zaken van plaatselijk gezag, zoals innen van belas tingen, het bijleggen van geschillen tus sen stammen en het verkopen van ci troenen. Zoals men weet, staat de groot moefti van Jeruzalem aan het hoofd van het comité. Zijn prestige heeft dus een gevoelige klap gekregen De ontploffingen en beschietingen in het Heilige '.and blijven ondertussen maar voortduren en dagelijks worden doder en gewonden vermeld Het Residentietoneel zal eerst na afloop van het lopende seizoen, dus op 1 Sept., zijn voorstellingen beëindigen. zich strikt zal houden aan de richtlijnen zijn partij, die tegen een militair pact is. Peltonen vertegenwoordigt par tijen. die voor onderhandelen zijn, doch an een militair pact niets willen weten Enckell is derhalve de man. aldus A.P die de balans kan doen doorslaan, maar zijn standpunt is nog niet helemaal be kend. Ten overvloede vermelden wij nog dat de radicaal-socialistische partij (ook wel sociale eenheidspartijfgenaamd) zich verenigde met de communisten tot volksfront en 51 kamerzetels van de heeft kuni Schiphol op 6 April een bloemenparadijs 25 -.Bloemenmanden" vliegen naar alle delen der wereld Van 25 Maart tot en met 6 April wordt in Amsterdam het Internationale Fleurop Congres door honderd bloemisten gehou den. Op de sluitingsdag zullen de deel nemers een bezoek aan Schiphol brengen. Als onderdeel van het Tulpenfeest orga niseert de K LM. dan samen met het Cen traal Bloembollen Comité een „Bloemen- vlootdag" op Schiphol. Meer dan 25 vlieg, tuigen, welke die dag naar alle delen van de wereld vertrekken, zullen (van binr.en) in ware bloemenmanden wor den omgetoverd. De restaurants en wacht kamers van Schiphol zullen bovendien met narcissen worden getooid. Men denkt 35000 narcissen nodig te hebben. Aan 800 aankomende en vertrekkende pa; giers op Schiphol, maar ook in New York, Montevideo, Johannésburg en Batavia wordt die dag een bouquet verse tulpen aangeboden. Zoals reeds gemeld is, zullen 14 buitenlandse kantoren van de K.L.M de volgende maand ook met bolbloemen versierd zijn. Huwelijkszwendelaar Anneveld krijgt 2*/i jaar De huwelijkszwendelaar Anneveld, die, zoals wij meldden, een meisje in Velp voor f24.000 oplichtte in een „uniform" van de U.N.O. rondliep en als pseudo-ka- pitein op kosten van de Nederlandse re gering van uit Indië een wereldreis maakte, is door de Arnhemse rechtbank, conform de eis, veroordeeld tot 2Vz jaar gevangenisstraf. DAAR GAAT ONZE KOELHUISBOTEK' Door het instellen van de keuzebon en door de wat meevallende productie is de de winter aangelegde voorraad koel- huisboter' ruimschoots voldoende geble- voor de behoeften van hèt vetrant- i, aldus wordt van officiële zijde me- Een klein deel van deze voor raad zal thans naar Engeland en België worden uitgevoerd en wel resp. 2000 en 1000 ton. Zwaar beproefde ouders te Aalsmeer Vanochtend om negen uur is het negen jarig zoontje Andries van de familie Bei tel te Aalsmeer bij het vasthouden aan een auto over de brug bij de Centrale Aalsmeerse veiling zodanig komen te val len, dat het kind bijna terstond overleed. Dit is reeds het derde zoontje, dat deze familie verloor. Het eerste overleed de gevolgen van verwondingen door hooivork tijdens de bezetting, het tweede aan een plotselinge ziekte. Ir. S. L. Louwes (midden) de internationaal bekende deskundige op het gebied der voedselvoorziening en ir S- Smeding (L). landdrost van de Noord-Oostpol der, ontvingen gisteren t.g.v. het 30-j. bestaan der Landbouwhogeschool te YVageningen bet ere-doctoraat. Minister Mansholt (r.) wenst hen geluk met de welverdiende onderscheiding. Engeland, Frankrijk en de Benelux sluiten militair pact Deelnemers zeggen elkaar ook steun toe voor de overzeese gebieden DE Engelse, Franse en Benelux-onderhandelaars hebben gisteravond te Brussel, aldus Ass. Press, hun komende Westelijke Unie omgezet in een solide door- eengeweven militair bondgenootschap. Dit was mogelijk door nieuwe concessies van alle partijen, waardoor meer bereikt werd dan men oorspronkelijk -had ge dacht. Tengevolge hiervan is de kans om het pact vóórdat de Parijse Zestien- landen conferentie de volgende week begint, ondertekend te krijgen, kleiner ge worden. Men hoopte het pact wel tegen die tijd geparafeerd te hebben. De Engelse afgevaardigden hebben toe stemming gekregen uit Londen hun oor spronkelijk voorstel voor een serie af zonderlijke militaire verdragen tg laten a, en het Benelux-voorstel voor één verdrag voor allen, te aanvaarden. De Beneluxlanden hebben op hun beurt het voorstel, om het verdrag te beperken tot de verdediging van de 5 moederlan den. zonder overzeese gebieden, laten Zo werkt men thans aan een formule, aarin erkend wordt, dat een bedreiging buiten Europa van andere Europese lan den, tegelijkertijd een bedreiging voor de Europese vrede kan zijn. Op grond van de gezochte formule zou den België. Nederland en Luxemburg echter niet de overzeese kastanjes voor andere landen uit het vuur hoeven te Over de mogelijkheid van het verkrij gen van Amerikaanse steun voor de Wes telijke Unie werd niets gezegd. Een der gelijk verzoek zal van Brussel echter niet uitgaan. Mogelijk zal het te Parijs op de Quai d'Orsay gedaan worden. Van Nederlandse zijde is omtrent de nieuwe voorstellen inzake de overzeese gebiedsdelen nog gezegd, dat In w overeenstemming bereikt was op een mulering, volgens welke de vier mogend heden met overzeese gebiedsdelen hun respectieve hulpbronnen aldaar ter beschikking zouden stellen ten bate van allen. De juiste bewoordingen' waren echter nog niet gereed. 't Gaat goed met de Willem Barendsz De productie van de walvisvaarder „Willem Barendsz" bedroeg per 29 Febr. jl. 10.034 ton traan en 1135 ton spermolie (het vorig jaar per 2 Maart resp 7467 en 111 ton) De vangsttijd duurt tot 8 April a.s- Het vorig jaar bedroeg de totale pro ductie 12.885 ton. PROF. MR JOSEPHUS JITTA GEEN RIJKSBEMIDDELAAR MEER. Aan prof mr A. C. Josephus Jitta te 's-Gravenhage is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het College van Rijksbemiddelaars, onder dankbetui ging voor de door hem als zodanig be wezen diensten. Tot zijn opvolger is be noemd mr G. Jansen te A'dam. DAT in Middelburg een flat voc middenstandsgezinnen zal verrijzen als resultaat van besprekingen tussen Mid delburg en het Alg. Mijnwerkersfonds in Heerlen, hetwelk een object voor geld belegging zocht. DAT het bekende hotel „Duin en Daal' te Bloemendaal, nu het gedeeltelijk var z'n oorlogswonden is hersteld, weer ge opend werd DAT 74-j. oud te Zutphen is overleden de bekende dierenarts A. F. Reichman uit Steenderen, hoofdbestuurslid var Ned. Trekpaard. DAT de visserijvlot van Vlaardingen is uitgebreid met de VI. 61 „Jo", welk schip binnen enkele dagen onder commando van schipper Jan Rog de treilvisserjj op de Noordzee gaat uitoefenen. DAT met een kapitaal van f 500.000 te A'dam is opgericht de N.V. Allard er speciaal bestemd voor de import van ducten uit Ned. Indië en Malakka. DAT met een kapitaal van f 1 millioen te R'dam voor de handel in machines is opgericht de N.V. Fijnwerk, wa o.a. door Philips wordt deelgenomen. DAT nog deze maand het K.B. ver schijnt, waarin bestrijding van de asper- gevlieg verplichtend wordt gesteld in de nadc. aan te wijzen gemeenten. DAT voor het eerst sedert haar in ge bruikneming gisteren in de kerk van hel Marine Opleidingskamp te Hilversum door de hoofdvlootpredikant ds J. H. SillevL Smitt een huwelijk is bevestigd. DAT de A'damse Goederenbank 1947 een netto-winst van ruim 292.000 (v.j. f210.000) boekte en 4 pet. (v.j. 3 pet.! uitkeert. <DAT het oorlogsherinneringskruis met de gesp voor bijzondere krijgsverrichtin gen lederland Mei 1940" posthuum toegekend aan dpi. soldaat A. F. Hunke- möller te Den Bosch van de artillerie. DA'*, de bekende park- en landschaps- achitect H. A. C. Poortman op 20 Maart zijn 90ste verjaardag hoopt te vieren. DAT de Commissie voor de Rijksuit gaven uit de Tweede Kamer, evenals de Alg. Rekenkamer, opheffing van bureau van de juridisch adviseur bij de ambassade te Londen, ter besparing var deviezen noodzakelijk acht. DAT de Zweedse kotter G 318 heden ochtend voor IJmuiden is vastgelopen er de kapitein tot dusver iedere hulp wei- DAT in de stations te Heerlen en Anna Paulowna gedenkplaten zullen worden onthuld voor de gevallen spoorwegman- DA'_ de verhandeling van claims var aandelen van Philips door de leden var de Ver. voor de Effectenhandel niet eer- d r zal zijn toegestaan dan op 12 Maart D/ de gewone aandelen en de certi ficaten van gewone aandelen Philips m.i.v. heden als internationaal verhan delbare binnenlandse aandelen zullen worden aangemerkt. DAT de Ned. vertaling van het accoord der Renville aan de Tweede Kamer overgelegd. DAT de Centrale Bond van Prot. Chr. Ver. ter behartiging van de belangén van Chr. onderwijs voor de schipperskinde ren (Chr. S.O.S.) op 1 April in „Termi nus" te Utrecht de jaarvergadering houdt. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 62 millioen is terug gelopen tot f 2933.7 millioen. DAT te Zaandam is gearresteerd de 45-j. W. de G., een beruchte rijwieldief. DAT de burgemeester van Almelo, c J. M. Ravesloot, is benoemd tot vooi van de Voogdijraad, aldaar. DAT aan mr E. D. M. Koning eervol ontslag is verleend als lid van de Raad voor het Rechtsherstel en als lid, resp. pl.v. lid zijn benoemd mr J. Woudstra mr G. v. Herk. beiden verbonden aan I dep. van Econ. Zaken. DAT de Velsense bakker J. H. W.. die door vervalsing van marinebonnen 64.000 kg meel en 85 eenheden brandstof achter hield, door de Haarlemse economische rechter tot 4 mnd. gev.straf werd ve deeld. DA. op 5 en 6 Mei a.s. te R'dam de sportontmoeting van scholieren uit R'dam en Antwerpen wordt gehouden. DAT de nieuwe boerderij van H. J. Zandvoort te Rosmalen geheel uitbrand de en enige koeien, zomede de gehele inventaris verloren gingen. DAT na een vergadering te Hilversum van de E.V.C. met afgevaardigden D.U. V.-objecten in een resolutie o m. basisloon van 68 ct. per uur met handha ving van toeslagen en een werktijden- en verlofregeling als bij de arbeiders in de wederopbouwkampen geëist worden. ;rland Gistermiddag werden, na een zitting in anderhalf uur, zeven artikelen, die i het verdrag zullen worden opgenomen, aanvaard. Over 2 artikelen werd een voorwaardelijke overeenkomst bereikt. i de artikelen waarover nog be raadslaagd wordt en welke naar Bevin Bidault werden teruggezonden ter dere bestudering, bevat de bindende'be paling om alle geschillen, die tussen de deelnemers ontstaan, ter regeling het Internationale Hof te Den Haag tc verwijzen. Hedenochtend om 11.30 zou nieuw vergaderen. Men hoopt, dat dan Den Haag. Brussel en Luxemburg tot een beslissing zijn gekomen over de nieuwe oorstellen van het verstrekkende mili* aire pact. waardoor een spoedige o eenstemming over bijna alle punten het verdrag bereikt zal worden. Winkelier met zijn „bedrijf" de lucht in „Grensgeschil" op tragische wijze uit de weg geruimd. Het winkeltje, dat een zekere Kauko- rat dreef in een schuurtje, hetwelk hij vorige oorlog bij de grens tussen Venlo en Kaldenkirchen had neergezet, heeft reeds tot heel wat wrijving aanlei ding gegeven. Kwamen de Duitse grens- kommiezen dan beriep K. er zich op, dat zijn „bedrijf" op Nederlandse bodem gevestigd en kwamen de Nederlandse douaniers dan beweerde hij. dat zijn win keltje op Duits grondgebied stond. De kwestie was n.l„ dat niemand pre cies scheen te weten, waar de grens nt wel liep. Nog voor een eventuele an nexatie het geval zou hebben opgelost, heeft een» tragische gebeurtenis dit „grensgeschil" uit de wereld geholpen Toen K. n.l. dezer dagen een mijn vond. wilde hij deze in het schuurtje demon teren met het gevolg, dat zowel hij als zijn winkeltje in de lucht vlogen. DOOR LOCOMOTIEF BEIDE BENEN AFGEREDEN. Gisteren viel de 29-j. leerling-machinist B. Ensing te Coevorden van de locomo tief van de èerste die dag vertrekkende trein naar Zwolle. Hij raakte 'onder de wielen, waardoor zijn beide benen bijna geheel werden afgereden. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Coevorden opge- Baby in Delft door een rat ernstig gewond Gisterenmorgen viel het een bakker Delft op, dat zjjn zoontje van zev weken zo lang bleef huilen. Hij ging n« het wiegje en zag tot zijn ontzetting e grote rat wegspringen. Het dier had de baby ernstig gewond. Eén wangetje stuk geknaagd. Het kind moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Reeds 1700 stakende bouwvak arbeiders in Amsterdam Nog dagelijks stijgt het aantal conflic ten in de Amsterdamse bouwnijverheid Volgens de EVC zijn er thans 1700 bouw vakarbeiders in staking. De besprekin gen met de Rijksbemiddelaars duren Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig wind en plaat selijk vorming van nevel of mist Morgen overdag weer wat toenemende bewol king, doch droog weer en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. ZON EN MAAN. Donderdag 11 Maart: Zon op 7.04. onder 18.37 ur; Maan op 7.42, onder 19.17 uur. 18 Maart E.K. jgebied in 1947 hoog hielden. Het de schippers (v. L n. r.) C. v. Oosten. Vlaardingen, D. A. Vink, Scheveningen; J. Vink. Katwijk a. Z. en H- Krab, IJmuiden. Met ge paste trots tonen ze elkaar hun wim pels en bekers. Eneyelopaedieën L AAN het eind van het Voorbericht van het eerste deel van Winkler Prins schrijft de redactie: „Ten slotte is dit ook de bevrijdingseditie van de Winkler Prins. Zij is geconcipieerd tijdens de be zetting van 1940—1945. Zij draagt er het stempel van. Want wel wil zij objectief zijn, maar zij verbergt niet. dat haar sa menstellers beseffen, dat zij de spiegel is van een van het Christendom doordrenkte democratische beschaving." Dit is mooi gezegd, doch de practjjk is er naar onze mening toch wel enigszins mee in strijd. Men wil het Nederlands sprekend publiek op zijn best dienen. Nederlands dan zeer breed genomen. Dus is ook België niet vergeten en komen onder de medewerkers vele Belgen voor. Wij vinden dat uitnemend. Ook is in de uitgave geen onrecht ge daan aan onze r.k medeburgers in Ne derland zelf. ..De Maasbode" zegt dien aangaande: „Wat vroeger in een neutraal werk onmogelijk was. is na de bevrijding werkelijkheid geworden, er wordt in deze zesde editie ook voor de katholieke we tenschap een grote plaats ingeruimd. Vooral de beroemde Universiteit van Leuven is met een reeks van prominente hoogleraren in de indrukwekkende lijst an medewerkers schitterend vertegen- oordigd. Over meerdere voorname ru brieken voeren katholieken de hoofdre dactie." Vergissen wij ons niet. dan staat het zo. dat aan de rubriek Godgeleerd heid meer dan de helft der medewerkers katholiek is. Enghartig is de re dactie dus in genen dele geweest Janneer „De Maasbode" zelfs dan nog t tevreden is, verklaren wij dit alleen het feit, dat haar redactie ten opzich- van een encyclopaedic een standpunt inneemt, dat niet door iedereen gedeeld ordt. Lezen wij goed, dan is haar me ning, dat medewerking van r.k. zijde eigenlijk pas mogelijk is, wanneer er •geen artikelen in voorkomen, welke in strijd zijn met r.k. beginselvaste overtui ging. Ofschoon ook wij wel het gevaar inzien, hetwelk een encyclopaedic met zijn onderscheiden belichting biedt zo is dit nu eenmaal verbonden aan een soortgelijke uitgave. Wèl heeft Winkler Prins onrecht ge daan aan een groot gedeelte van het Pro testantse volk van Nederland. En wel aan de Confessionele en Gereformeerde groe pen uit de Nederlands Hervormde Kerk en de Gereformeerden van onderscheiden kerk. In het algemeen kan men zeggen an dat volksdeel, dat min of meer Cal- inistisch is georiënteerd. Enkele rubrie ken komen bijzonder in aanmerking om hierbij genoemd te-worden: Geschiedenis, Godgeleerdheid, Onderwijs. Opvoedkun de en Psychologie, en Wijsbegeerte. Wan neer het deze rubrieken geldt, kan slechts objectiviteit worden betracht in Neder land, wanneer aan de visie van de ortho doxe vleugel van het protestantisme aan dacht wordt geschonken Historie en heden kunnen slechts objectief worden belicht, wanneer de invloed, welke door het Calvinisme en zijn vertakkingen i uitgeoefend en n o g wordt uitgeoefend op het Nederlandse volksgeheel, in aanmer king wordt genomen- Deze regering en achteruitzetting van een volksdeel, dat zelfs gedurende grota perioden een stempel heeft gedrukt op onze samenleving, en dat. wat ook ver dwenen is in Nederland, zich handhaaft en zich in zijn levenskracht nog steeds uit op het gebied van Kerk. Wetenschap en School, mag toch waarlnk onverdedig baar worden genoemd. De objectiviteit komt hier wel sterk In het gedrang. Namen van personen, die naar onze mening in aanmerkine hadden moeten komen, noemen wij niet. noch van on derwijsinstellingen waar men terecht kan. noch van wetenschappelijke werken, welke genoemd kunnen worden Wij dui den slechts aan. Wat mag de reden zijn van dit ver zuim? Vinden wij deze in de slotalinea van het Voorbericht, welke wij aan het begin van dit artikel opnemen? Tiidens de bezetting is het méér gebeurd, dat bij het maken van plannen een volksdeel, zonder hetwelk de geschiedenis van ons land zich niet denken laat. over het hoofd werd gezien. 102-JARIGE TE GENNEP OVERLEDEN. In de ouderdom van bijna 102 Jaar ia de heer A. de Haan, de oudste tnwonee van Gennep, overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1