lUrttitrr gcihsdfe (sTmtrattt BKJ West-Europa komt tot sociale, econ. en koloniale samenwerking Wist U DINSDAG 9 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) AD VERTEN TLËN0.15 per millimeter. Bfj contract belangrüke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7455 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$ton!uastirb is ohcWrwt myn brrl in tcyfcnspsct" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DTEMER Verdrag wordt nog deze week getekend, doch Moskou voorziet militair politiek blok Bldault en Bevin staan gereed om nog deze week naar Brussel te vertrekken voor de ondertekening van bet verdrag, dat de basis zal leggen voor een grootscheepse economische Unie en een Tol-Unie voor West-Europa en dat daarmee de kern zal >rmen van de te sluiten overeenkomst der zestien Marshall-landen. Drie uur beraadslaagde de redactie commissie Maandag over de helft van dï edeil2 artikelen, waaruit de overeenkomst zal bestaan. Deze artikelen bevatten al gemene principes inzake sociale diensten. 'aJEngeland, Frankrijk en de drie Bene- hetflux landen zyn nl. van plan binnenland se aangelegenheden als ouderdomsrente, werkloosheidsverzekering en gezond heidsprogramma's te standaardiseren. Maar daarnaast en dat deelde een De West-Europese „front-vorming" Generaal de gaulle sprak zijn jongste redevoering over bliksemstraal uit Praag", de waa ichuwing dus, dat het politieke onwe onheil nader komt. Maar deze blik semstraal heeft in ieder geval te Londen verhelderend gewerkt. En als de wêer- llcht zelf hebben de West-Europese gendheden, waartoe ook de landen de .Benelux" behoren, richtlynen aange geven, hoe het probleem Duitsland moet worden opgelost. Van belang is tuuriyk, dat de .Benelux" op deze ferentie niet aanwezig was als de v neef, die af en toe ook een duit in Duitse zakje mocht gooien, maar als vol" -aardig politiek /amilielid, zodat de sfeer vol begrip was voor eikaars moei lijkheden. Het ging hier om principes er hoofdzaken, maar het behoeft geen be toog, dat later als allerlei détails ter sprake komen, de min of meer beschei den „claims" ter tafel zullen worden ge bracht. Het perspectief voor de inschakeling in Rotterdam in het transitoverkeer et onze nabuur-Duitsland, was niet by- tonder gunstig. Tijdens een conferentie op het ministerie van economische zaken, ongeveer een jaar geleden gehouden, de Amerikanen ten aanzien van dit punt de allures aan van een sfinx, maar sinds de bloei van de „Benelux' het aanbod van vin, stygt de kans aanzienlijk, dat met onze wensen als .partner" wordt rekening gehouden. en Thans ging het dus slechts om overeen- wa stemming van het principe, hoe de nog magere Duitse koe bij de horens te pak ken: de politieke en economische organi satie van West-Duitsland. Dat niet later moge blijken, dat deze thans magere Duitse koe veranderd is in een stier, be lust op revanche. Zelfs op deze conferentie te Londen, na norse narigheid met de Russen op vier-mogendheden-conferenties, heeft en hen niet voor het hoofd willen sto ten. Zij kunnen immers nog altijd „kiezen 2JS of delen", maar aangezien de Russen zich zelf hebben geproclameerd tot „de groot ste, gemene deler" ter wereld en de Oos telijke zone van Duitsland reeds vrijwel iet de Sowjet-Unie is gelijkgeschakeld, blijft het bij een breuk en een front. Een front van de West-Europese landen, annex de drie Duitse zones, hoewel alles betreffende „Trizonië" nog niet in kannen bilen kruiken is. De Fransen zyn echter op h weg zich van Run „Roer-complex" te te bevrüden. Dit is dus het allerbelangrijkste, dat tegenover de Oostelijke frontvorming van IUi Rusland met Polen. Hongarije. Albanië, ^Roemenië. Zuid-Slavië. Tsjechoslowakije •tc., een Westelijke krachtsformatie komt e staan: politiek, economisch en...... mi ltair. waarbij vooral een Amerikaanse jarantie de geruststellende factor zou t tbijn. Niet de mogendheden, die te Lon- A 'den ter conferentie bijeen waren, hebben de scheiding van Duitsland in twee delen gewild, nog veel minder de breuk tussen Oost- en yest-Europa. maar de Russen :elf hebben hun negativisme ten aanzien Lvan een compromis op alle mogelijke wiizen bot gevierd. De conferentie te Londen wil dan ook behoeden voor verdere communistische overrompeling. Voor de Westelyke krachtsformatie is nodig een accoord in- Ill take de onderlinge menigsverschillen. .hoe West-Duitsland politiek en econo- d- misch georganiseerd moet worden. De „Benelux" dient te worden ingeschakeld lij het beleid der Geallieerden, maar over de vorm, hoe zulks in de toekomst zal geschieden, is nog niets concreets be kend In April worden de besprekingen hervat en dan zullen de Benelux-landen opnieuw stem in het kapittel hebben. Als men denkt aan de Franse obsessie, it het Roergebied met een sterk ver- ioogd potentieel een direct gevaar zou ly ven. aan het Amerikaanse meer :ëel-zakelijke" standpunt en het En- ilse daar tussen in', dan schijnt ook inzake het beheer van het Roer- ibied en de internationale contróle in. een accoord bereikt. angst voor Rusland is sterker dan voor een vager „revanche-Duitsland." economische hulpmiddelen van het crgebied moeten „jenseits" blijven van S i iedere vorm van aggressie, terwijl de pro- -Tjducten ten bate komen van heel Europa, nclusief Duitsland. De aanbevelingen 'oor de structuur van West-Duitsland op taatkundig gebied geven aanleiding tot nterpretaties. Een federale vorm van re- lering, waarby de rechten der samen tellende staten worden gegarandeerd, maar tevens moet er een „doelmatig, cen traal bestuur" zyn. Een puzzle, waar men nog niet gauw mee klaar is. De Fransen hebben water in hun wijn gedaan, zodat ook de fusie der drie zones in Duitsland. .Trizonië" er wel zal komen, welke dan prompt wordt ingeschakeld by het Euro pese „herstel-programma" Zoals men weet, wordt de volgende conferentie van de zestien „Marshall-landen" op 15 Maart tteds te Parijs gehouden. 11- rst IUIS Franse gedelegeerde mee is men nemens de vyf sociale- en economische systemen, die thans zeer verschillend zijn, te harmoniseren, om de basis v< een mettertijd te stichten economische douane-unie te kunnen leggen. Onder deze bedryven door zet de c( ferentie haar besprekingen voort o' de clausules van het verdrag, die de plaats der koloniën in de groeperingen zullen bepalen. De vyf landen zijn n.L de grootste koloniale mogendheden ter we reld. Men verwacht niet, de de verplich ting van de moederlanden tot elkanders gemeenschappelyke bescherming, mede de verdediging van elkanders koloniën zal omvatten, maar wel komen op de agenda voor de omvangryke economische hulpbronnen der koloniën en de steun van hun bevolkingen. Naast de ontwikke ling en het gebruik van deze hulpbron nen wenst men gemeenschappelyke maat regelen te nemen tot verbetering van de levensstandaard der inwoners. Over deze punten wachten verschil lende gedelegeerden nog instructies van hun regeringen. De considerans de beweegredenen, die tot het aangaan van het verdrag ge leid hebben moet ook nog worden op gesteld. Daaraan vooral hecht men grote waarde, omdat men het er reeds eens is, dat zy een beginselverklaring zal bevatten, waardoor elke autoritaire macht automatisch wordt uitgesloten. Crltiek van Moskoi De „Prawda" beschreef gisteren de Brusselse conferentie als een scherm het voornaamste doel der Brits-Ameri kaanse pplitiek: West-Duitsland in een Westerse Unie te betrekken, te verbef gen". „Uit angst voor constitutionele vra gen", aldus het blad, „is de Amerikaanse regering bezig haar volk en congres voor voldongen feit te stejlen ten aanzien de toetreding der Ver- Staten tot een Westers militair- en politiek blok". „Conferentie van Londen is schending van Potsdam" Norse nota uit Moskou „De conferentie van Londen Inzake Duitsland is een schending van de .overeenkomst van Potsdam, die de oorloghitsers in kaart speelt", aldus een norse nota van de Sovjet rege ring aan die van Groot-Brittannië. De Sovjet-Unie zal de beslissingen, die omtrent Duitsland genomen wor den, dan ook niet erkennen, zo luidt het bescheid. Aan de regeringen van de Ver. Staten en Frankryk zyn afschriften van de nota gezonden. PRINS KAREL BERNADOTTE LOGEERDE IN AMSTERDAM. Op doorreis naar Brussel voor commer ciële besprekingen, is gisteren op Schip hol geland Prins Karei Bernadotte, de kleinzoon van de Zweedse koning. Hy logeerde vannacht te Amsterdam er vloog vanochtend door naar Brussel. Moordenaar van tienjarig meisje legt bekentenis af ZedenmisdrUf de aanleiding tot het gebeurde. Omtrent de moord op het 10-j. meisj» te Amsterdam wordt nog gemeld, dai omstreeks bet middaguur de 21-jarige M. W. uit Amsterdam gisteren tegenover de Officier vn Justitie in bet Wilhelmina- gasthuis, waar hy verpleegd wordt een volledige bekentenis heeft afgelegd. Tevens is komen vast te staan, dat het hier een zedenmisdrUf betreft. Hachelijke ogenblikken op de Schev. 118 Opgehaalde mijn ontplofte Tydens het jongste weekend maakte de bemanning van de Scheveningse traw ler Sch 118, schipper M. Taal, angstige ogenblikken mee De logger was onge veer 60 myl uit de Deense kust vissende en was bezig met het halen van het trawlnet. Toen ongeveer nog 40 meter gehaald moest worden, kwam een myn onder water tot ontploffing, met gevolg, dat een grote waterzuil zich verhief en zich over het schip stortte. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Ook andere trawlers, welke op dezelfde hoogte visten, kregen mynen in het vistuig. De trawlers Sch 87 en RO 9 moesten ijlings de visüjn kapper en de netten aan de zee prys geven Burgemeesters Oud en Matser kregen 400 dassen De burgemeesters Oud en Matser die dezer dagen op hun reis door Amerika ieder een costuum aangeboden kregen, zyn thans uit Grand Rapids vertrokken met 400 dassen, een geschenk van de burgemeester dezer stad, Georg W Welsh, ter leniging van onze textieLnood. Bur gemeester Oud zal voorgesteld worden als voorzitter van de nieuwe internatio nale organisatie van burgemeesters NOG EEN PAASEITJE MEER. De gunstige ontwikkeling van de eie- renproductie maakt het mogelyik in de week vóór Pasen de voorgenomen ver strekking van 3 eieren te verruimen. Er zal per 18 Maart een bon worden aan gewezen recht gevende op 4 eieren voor alle leeftydsgroepen. Dit is dus een eitje meer dan we reeds hebben gemeld. - De Bijz R v C heeft de straf van de Bredase persfotograaf L J J Spuls, die wegens verraad 15 j had gekregen, veranderd in 10 j. met aftrak. Nederlandse vis te Antwerpen op de mesthoop De eerste zending Ned. zeevis, die uit Urk naar België was verzonden, bleek door de exporteurs slecht verzorgd te zyn, bevatte niet de gewenste sortering en ondervond bovendien aan de grens vertraging, zodat de vis in Antwerpen voor consumptie itf afgekeurd en ver nietigd. Zullen Prinsesjes zingen in Mattheus Passion? De prinsesjes Beatrix en Irene zul len zeer waarschynlijk.als koristjes hun medewerking verlenen aan de Mattheus Passion, die Zaterdag 13 en Zondag 14 Maart a.s. in de Pieters kerk te Utrecht wordt uitgevoerd o.l.v. Kees Boeke, de directeur van de Werkplaats Kindergemeenschap, waar de Prinsesjes school gaan. al dus meldt „Het Dagblad". Zij hebben reeds heel enthousiast meegedaan aan de koor-repetities. Finnen besloten in Moskou te gaan onderhandelen Inzake een vriendschapsverdrag, doch niet voor militair pact Paasikivi heeft thans in gunstige zin geantwoord op Stalin's voorstel, dat Rus land en Finland een verdrag van weder- zydse vriendschap en bUstand zullen aan gaan. De Russische dictator liet aan de Filmen de bepaling van de plaats van onderhandeling over en zU kozen voor Moskou. De meerderheid van het Finse parle ment sprak zich uit tegen een militair bondgenootschap, omdat dit zou ingaan tegen het besluit van Finland een neu trale koers te volgen en het land aan de zyde van het Oostelyke blok tegenover het Westen zou brengen. Moskou is door de Finnen als plaats van onderhandeling gekozen om, indien nodig, terstond met de hoogste Sovjet- autoriteiten te kunnen spreken, wat wel licht een gunstige overweging van het Finse standpunt ten gevolge zou kunnen hebben. Wat de samenstelling der commissie aangaat: men verwacht niet dat er Agra riërs: Liberalen en Conservatieven in zul- jlen zitten, omdat zy zich tegen alle on- I derhandelen verklaard hebben. Eindelijk is de interim-regering te Batavia dan toch geïnstalleerd De verantwoordelijkheid blijft berusten bij dr Van Mook Gisteren heeft dr Van Mook op het paleis te Batavia plechtig de nlt 16 leden be staande Interim-Regering geïnstalleerd, der V.S. van Indonesië. Ze ziet er aldus uit: Voorzitter dr Van Mook (wiens grond wettelijke positie en verantwoordelijk heid ongewijzigd blyft); plv. voorzitter, tevens secr. van staat Abdoelkadir; 11 departementshoofden, te weten: Justitie Dzul Karnin; Financiën E. W. Alons; Binnenlandse Zaken H. v. d. Wal; Ge zondheid dr J. E. Karamoy; Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen prof. Hoesein Djajadiningrat; Econ. Zaken mr J. E. van Hoogstraten; Vissery, Bosbouw, Veeteelt M. Wisaksono Wirjodhardjo; Waterstaat en Wederopbouw ir C. J. Warners; Soc. Zaken B. Kryger; Scheepvaart B, S. Deinse; twee secretarissen van staat zon der departement: Santoso Binnenlandse Veiligheid (ordening der politie en voor bereiding van departement van Verdedi ging; en pangeran Kartanegara Zelf- hestuurszaken. Tenslotte Marine: vice- admiraal Pinke; Oorlog, lt.-gen. Spoor Procureur-generaal is mr H. W. Felder- hoff. Dr van Mook en de Interim-Regering krygen thans de facto de regeringstaak zonder grondwetsherziening met behulp van het noodbesluit D 65. Van sommige departementen moest de leiding in han den van Nederlanders worden gelaten, doch Indonesische krachten worden in geschakeld om zich snel in te werken. Waar zulks wenselijk is zyn adviseurs- Voor Pasen een half pond boter extra Heden werd officieel meegedeeld, dat in de week vóór Pasen het rantsoen voe- dingsvetiten voor eenmaal zal wor den verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houders van A-, B- en C-kaarten een toeslag van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van D- en E-kaarten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Deze extra verstrekking is mogelyk. dOqrdat de melkproductie in deze zachte winter is meegevallen. Zij houdt echter geen verband met de geringe afname van roomboter sinds het instellen van de keuzebon. Zy is mede bedoeld als compensatie de verlaagde rantsoenen melk en de afgelopen winter. welke dienst zal doen tot de Instelling generaal ingeschakeld, n.l. mr A. H. C. Gieben, Justitie en dr R. W. van Diffelen Opvoeding enz. De algemene secretarie treedt tevens op als secretariaat der In terim-Regering. Wat betreft de instelling van een vertegenwoordigend lichaam, dat adviserend lichaam en constituante zijn, dacht men aan het Amerikaans systeem van Huis van Afgevaardigden Senaat. Daar dit nog niet te lyken was, is een voorlopige federale vertegenwoordiging voorgesteld leden, die de deelstaten vertegenwoordigt podium zal zyn voor de minderheden. Zy zal permanent bijeen zyn. Binnenkort wordt een conferentie verwacht om hier over te beslissen. - Dr Van Mook Zondag naar Medan. Dr Van Mook zal Zondag a.s. n: Medan reizen tot bywoning van de eerste zitting van vertegenwoordigers in de raad van Soematera Timoer op 15 Maart de daaraan verbonden feestelykheden. DE VERGETEN MAN Ass. Press besteedt eens aandacht aan de moeilijke positie van de Euro peaan in Imdië, met recht de vergeten man genoemd. Hij heeft te worstelen met woningnood, levensmiddelenge brek en duurte. Vier of vijf gezinnen wonen in één huis. Vier personen hebben recht op één slaap- en één zitkamer, maar krygen die zelden. Men leeft in garages en vensterloze bijgebouwen, gevolg: wrijvingen en zenuwoverspanning. Levensmiddelen kosten f 150 in de maand per per soon. Zelfs als de vrouw werkt, en duizenden doen dit, is het inkomen vaak onvoldoende. Schildéryen en meubels worden voor een appel en een ei verkocht om voedsel te kry gen. Een paar sokken kost f 14. De salarissen lijken hoog, maar de gul den noteert zwart f 14 der dollar. „Barmhartigheid" en de consequentie er van Kinderen moeten het veld ruimen voor een foute dokter v Het kindertehuis „De Regenboog" aan de Steynlaan te Hilversum, waar vyftig kinderen een onderdak vinden, zal bin nenkort moeten worden ontruimd, aldus „Het Parool". De kantonrechter-plaats- vervanger, mr Maclaine Pont, heeft deze villa weer toegewezen aan de oorspron- kelyke eigenaar, dr Schouten, die zyn rechten op dat huis deed gelden. Na de bevrijding, toen dr Schouten als politiek delinquent geïnterneerd was en zyn eigendommen onder beheer ston den, heeft de Stichting" Gooise Tehuizen, op verzoek van de gemeente Hilversum het kinderhuis „De Regenboog" geopend. De gemeente stelde dit huis toen ter be schikking. Men heeft thans besloten, het door de inspecteur van de volksgezondheid offi cieel erkende rust- en verpleeghuis, ge vestigd aan de Steynlaan 5 te Hilversum te heffen, de aldaar verpleegde huis moeders te verzoeken de inrichting te verlaten en zodoende ruimte voor de kinderen te vinden. Hierdoor moet een der weinige rust- en verplegingsinrich- tingen in het Gooi, waar opname voor rekening der ziekenfondsen mogelyk was, verdwijnen. (Wie waren toch die lieden, waarvoor in Nederland geen plaats meer zou zyn? Red.) VADER EN ZOON RINGERS NAAR MIDDEN-AFRIKA. Deze week vertrekt oud-minister dr ir J. A. Ringers, voor enige weken Midden-Afrika om mogelykheden nieuwe waterbouwkundige werken te be studeren. Hij wordt vergezeld van zoon, ir J. Ringers, die dezer dagen terug is gekeerd van een verblyf in China, waar hy aan de bedykingen van de Gele Rivier en de Jangtse Kiang heeft ge werkt. Van Kerstmis tot eind Februari viel in New Vork ongeveer anderhalve meter sneeuw. De ruimingskosten bellepen 8.654.350 dollar. Gistermiddag werd de grootste logger van Nederland, de KW 85, te Woubrugge te water gelaten. Het schip, dat waarschijnlijk in Mei sus- het ruime sop zal kiezen, meet 147 bruto registerton en is 38 meter lang. Op de foto: het moment van de tewaterlating. (Foto N. van der Horst) DAT de bekende Haaksbergse molen bij Lochem. waarvan in Februari 1946 de Zuidelyke helft, de Oliemolen, is weg gespoeld, wordt gerestaureerd. DAT by de herdenking van de Vrede van Munster op 5 Juni in het Lochemse Openluchttheater dr H. E. van Gelder uit Den Haag zal spreken. DAT de IJmuiden 16 „Bergen", die voor het eerst na de oorlog by IJsland viste, gisteren terugkeerde met 1500 kg kabeljauw, schelvis en roodbaars. DAT „Krasnapolsky" te A'dam over 1947 9 pet uitkeert (v. j. 6 pet). DAT de Ned. Bond van Bierhandelaren en mineraalwaterfabrikanten (1400 leden) op 21 en 22 April in Maastricht een feestelyke jaarvergadering houdt. DAT Frankrijk toch maar besloot nog dit seizoen 50.000 ton Zeeuwse mosselen af te nemen en daardoor de handel in Bruinisse weer opleeft. DAT het rietafval uit de N.O.-polder tegenwoordig niet wordt verbrand, doch voor de papierbewerking gebruikt. DAT de boerenarbeider J. Klaassen uit Zevenbergen aldaar Zondag na een voet- balwedstrijd met zijn fiets in het water is gereden en verdronken. DAT de commissaris voor het loods wezen te Hoek van Holland, H. Kruisin- ga, is overgeplaatst naar Maassluis en wordt opgevolgd door de adjunct-comm. De Jong. DAT de Wereldeenheidsbeweging en de Beweging voor federale wereldrege ring gefusionneerd zUn onder de nieuwe naam Wereld Federalisten Beweging en de eerste vergadering op 19 Maart te Amsterdam wordt gehouden. DAT ook de bouwarbeiders van het ingenieursbureau Bouwnijverheid te Oegstgeest gisteren het werk aan de Oranje Nassau-kazerne te A'dam hebben neergelegd, evenals 50 tegelzetters van 6 verschillende aannemers. DAT Is ingesteld een commissie o. 1. v. dr J. A. van Steyn om te. onderzoeken, welke wyzigingen en aanvullingen de Jachtwet 1923 behoeft. DAT de tuinder N. Enthoven uit Kwintsheul de eerste aardbeien ter vei ling aanvoerde, welke 40 cent per stuk opbrachten. DAT de dader van de inbraak by de Coöp. Landbouwbank te Barneveld, waarby ruim f 90.000 verdween, te A'dam is gearresteerd. DAT op ons bureau ter inzage ligt de passagierslyst van de 6 Maart naar Indië vertrokken „Kota Inten." DAT volgens de N.Y. Herald Tribune de Nederlanders, die in Amerika vertoef den om machines te kopen van de War Assets Administration (legervoorraden) onverrichterzake zyn vertrokken, daar de nodige machines niet aanwezig wt DAT de Stichting ter behartiging oorlogsgeteisterden het wetsontwerp voor de materiële oorlogsschade wegens de vele lacunes onaanvaardbaar acht. DAT de afd. Zaanstreke van de E.V.C zich achter de actie van de bouwvak arbeiders heeft gesteld en stelling zal nemen tegen de per 15 Maart in te ren looncorrecties. DAT op het Krugerplein te A'dam eenvoudig gedenkteken zal worden ge plaatst voor de duizenden gedeporteerde Joden uit de Transvaalbuurt DAT Wormer f3685 subsidie gaf vo< een collectieve verzekering tegen t.b.< waardoor 93 pet. van de bevolking dezer plaats verzekerd is. DAT in het afgelopen Jaar 8 surplus- vliegtuigen door Amerika aan Nederland zyn geleverd, welke toestellen thans by de opleidingsscholen voor grond-instruc tie gebruikt worden. DAT na de dreiging van Karei Lotsy om desnoods de Snt. voetbalwedstryden voortaan in Nijmegen te doen houden, thans ook het N.O.C. tegen de belasting verhoging voor sportwedstryden in Adam en R'dam heeft geprotesteerd. DAT de eremedaille in zilver der orde van Oranje-Nassau is verleend aan W. Liepertz te A'dam wegens 55-j. dienst by de, fa Rath en Doodeheefver, laatste- lyk als magazynmeester. DAT op verzoek van min. van Boetze- laer de behandeling der interpellatie- v. d. Goes v. Naters inzake het buiten lands beleid niet morgen, maar t schynlyk volgende week in de Tweede Kamer aan de orde komt. DAT te Boxtel, 94 j. oud, is overleden ue romanschrijfster Elise Soer. DAT zich by de politie te Kerkrade heeft gemeld de 26-j. H. aldaar, een dei hoofdfiguren in de grootscheepse verval sing van Ned. textielpunten in Aken. DAT de beruchte inbreker G. van H. die dezer dagen na zyn verhoor voor d« Utrechtse rechtbank wist te ontvluchten, in A'dam wederom is gearesteerd. DAT op de Alg. Begraafplaats te Mak- kum een monument is -onthuld op het graf van de gefusilleerde ds L. Touwen, in leven Geref predikant. DAT het echtpaar H. de Winteri Steen, Broekweg 6, Vlaardingen, op 26 April 60 jaar getrouwd is. DAT de N.V. Holl. Constructiewerk plaatsen te Leiden haar aandelenkapitaal met f 100.000 tot f 1 millioen gaat uitbrei den en over 1947 waarschynlyk 6 pCt. DAT volgens Het Parool de A'damse hoogleraar in de Kunstgeschiedenis, prof. dr J. Q. v. Regteren Altena, is benoemd tot directeur van het Prentenkabinet te DAT er een regeling is getroffen om het bezoek van Ned. toeristen aan Enge land, mede i.v.m. de Olympische Spelen, mogelyk te maken en de toeristen max. 30 krygen toegewezen. DAT dr J. H. Kool, privaat-docent aan de RU. te Groningen, is benoemd tot ridder in het Franse Legioen van Eer DAT dezer dagen te Parijs is overleden de oud-directeur van de Ned. Mij. voor i Havenwerken te A'dam, B. H. v. Doraser. Waiting lor the Gravy Train Hoe noodzakelijk het Is, dat wij als volk toch vooral zelf de handen uit a*> mouwen steken en de nodige soberheid betrachten, bewijst deze spottekening uit de „Chicago Tribune" op de voedseltrein, die Amerika naar Europa zond. Benzine-besparings-actie begint 1 April a.s (Van onze Parlementsredacteur). Naar wy vernemen, zal de door minis- >r Vos in de Tweede Kamer aangekon digde vrywillige actie van de verkeers- bonden om te komen tot bezuiniging het gebruik van auto's en m'otorrywielen, banden en andere onderdelen en in de eerste plaats van benzine, beginnen op 1 April a.s. De actie zal drie maanden NED BOERENZOONS OP 25 MAART NAAR AUSTRALIË. De eerste groep van 40 Ned. boeren- ions, die naar Australië emigreren, zal op 25 Maart a.s. uit ons land vertrekken. Voor dit land hebben zich nog meer boe- aangemeld, maar wegens de schaarse scheepsverbindingen is het nog niet be kend, wanneer een tweede groep zal kunnen vertrekken. Acht jaar voor verrader-in- t-gips Het Twentse Tribunaal, dat op 25 Fe bruari een speciale reis naar Hilversum maakte om de Enschedése huisschilder M. Vis, die tengevolge van tuberculose lang en ruggemerg geheel in het gips in het sanatorium voor politieke delin quenten „Lommerrijk" ligt, heeft gisteren de patiënt wegens verraad 8 jaar opge legd. WEER 2000 GEZINNEN ONDER DE PANNEN. Blykens officiële mededelingen kwa len in Januari hier te lande 1914 nii De welvaartscomité's zijn Stengun-Comité's Scherp gelaakt door het N.V.V. Het bestuur van het N.V.V. heeft de oproep der communistische partij be sproken om in alle bedrijven wel vaart- comité's" te stichten Deze comité's zijn bedoeld als een nabootsing van de actie- comité's, die in Tsjechoslowakije de com munistische staatsgreep hebben mogelijk gemaakt, zo lezen we in de osc. dem. pers. Slechts by ongerepte handhaving en vervolmaking onzer democratische staats instellingen zyn recht en menselijkheid gewaarborgd en kunnen de arbeiden ongehinderd hun strijd om lotsverbete ring blyven voeren. Vanzelfsprekend zal geen lid van het N.V.V. enigerlei medewerking aan de communistische „stengum"-comlté's ver- Het N.V.V.-bestuur verwacht echter bovendien van al lijn leden en vraagt dit ook van alle andere arbeiders, dat zU zich tegen het heilloos drijven der C.P.N. In de bedrijven uit alle macht te weer zullen stellen. Zonder vryheid en recht ls sociale vooruitgang onmogelijk. AANSTELLING DUITSE ARBEIDER OORZAAK VAN STAKING. By de kousenfabriek Hin te Haarlem is heden een staking uitgebroken, die 200 man omvat. De aanleiding hiervan is de aanstelling van een Duitse arbeider, die door de andere werknemers ervan wordt beschuldigd een belangrijke rol te hebben gespeeld in het nazi-leger. De Duitsers is door de directie aangenomen overleg met de Bedryfsunie Markos en zijn aanhang vergrijpen zich aan de Griekse kinderen Van beide zijden worden weer successen gemeld Gelyk we al meedeelden, meldde einge dagen geleden de Roemeense Radio, dat da/ land drie ruizend Griekse kinde- i waren aangekomen om er de gevol- van zeven jaren oorlog te boven te De Griekse regering heeft thans tegen deze „kinderenuitzendingen" geprotes teerd en bekend gemaakt, dat duizenden jongens en meisjes uit Noord-Grieken land tegen de wil van hun ouders zyn weggevoerd, niet alleen naar Roemenië, maar naar alle communistische buurlan den van Griekenland. Een communiqué van de guerilla-gene- raal Markos, uitgegeven met de bedoe ling deze regeringsbewering tegen te spreken, komt haar evenwel bevestigen. De communistische hoofdman zegt nl., dat duizenden ouders en de meeste orga nisaties die zich met de jeugd bezig hou den sedert 1945 de Griekse regering ver- zooht hebben maatregelen te treffen ten gunste van de misdeelde- en ondervoede jeugd." De Griekse regering schiet te kort (in de door haar beheerste steden lopen 150.000 verwilderde kinderen rond, aldus het communiqué, maar de „demo- chatische regering" voldoet aan het ver langen der ouders en verzocht de rege ringen der Noordelijke buurlanden de Griekse kinderen te onderwUzen, te voe den en te verzorgen, totdat de toestand in Griekenland normaal ls. Een Russisch-Amerikaans incident te Wenen In Wenen werd de 18-jarige Ameri kaanse soldaat Jack Grunden door eer Russisch schildwacht in de arm gescho ten. omdat hy geweigerd had het bevel van de Rus op de rijweg inplaats van op het trottoir te gaan lopen, op te volgen. De Russen wilden de soldaat geen eerste hulp verlenen, zodat hy een uur lang op straat lag, voor de Amerikaanse ambu lance hem kon helpen. INFORMATIECENTRUM MARSHALL PLAN IN DEN HAAG GEOPEND. Het informatie-centrum van het be- dryfsleven i.v.m. het Marshall-plan is dezer dagen onder leiding van Ir S. H. Visser met zyn werkzaamheden begon nen. Alle werkgevers- en werknemers organisaties werken er in samen, verstrekt alle inlichtingen en onderhoudt contact met de Regering. Het is gevestigd Javastraat 2b ta Den Haag. „Als zy naar onze vrienden gaan. dan het niet om daar te blyven". zo besluit Markos jongste staatsstuk. Wat de stryd in Grieknland aangaat, beide partyen melden successen. De re geringstroepen op de helling van da Olympus en het gebied van Litohoron en Leptokaria, de guerilla's in Centraal Ma cedonië. de Peloponesus en de vlakte van Herdenking op de Woeste Hoeve Gisteren was het drie jaar geleden, dat bij de Woeste Hoeve in de nabijheid van Apeldoorn 117 Nederlanders door de be zetter om het leven werden gebracht als represaille voor de aanslag op Rauter. Dit feit is gisteren herdacht met een rede van de burgemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe, die tevens een krans legde by het eenvoudige i Zondag begint de grote Marshall- conferentie te Parijs IJsland zond als enige van de 16 deel nemers nog geen antwoord Vijftien van de zestien uitgenodigde landen rullen deelnemen aan de Mas hall- conferentie. die a.s. Zondag in Parys ge opend wordt. De landen worden door hun ministers van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigd. Alleen IJsland zond nog geen bericht Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden zal op 10 April of kort daar na een beslissing nemen over het Euro pese herstelplan van Marshall Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt; Zwaar bewolkt en vannacht nog hier en daar nevelig, later verspreide opklarin gen. Overwegend droog weer met zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en West Weinig verandering In tempera- ZON EN MAAN. Woensdag 10 Maart: Zon op 7.07, onds» 18.35 uur; Maan op 7.31, onder 18.05. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1