MODERNE DUBBELE LANDHUIZEN ZATERDAG 6 MAART 1948 Heel Athene spreekt over een offensief in het komende voorjaar teistert economisch leven, maar. er k van aïïes te koop Athene, eind Februari 1948. de dag lp deze zonnige metropolis van anderhalf tot twee mllllocn i is bet komende voorjaarsoffensief van de regeringstroepen tegen de com- rebellen. Men spreekt er overal over. bi de hal van het moderne en Grande Bretagne Hotel, waar het krioeK van Britse en Amerikaanse officie correspondenten, evengoed als In de eenvoudige tavernes met leuken in de eetzaal, met de bonte muurschilderingen, de volkswysjes en de retsinawijn. de vete terrassen, waar de koffie-1 trottoirs en in de vergaderzalen der re- ^1 weer in de zon zitten te sto-geringsgebouwen, En ook in vele huis- is het offensief hert gesprek qan de bar van de exclusieve lub, wéar een enkel glas meer t dan het dagloon vaji menig arbei- Dte mensen spreken er over, als ze r ontmoeten op de stoffig, ongelijke 'l Verklaarde uitzicht Washington staart naar Italië Vfi „TIMES" wijst op de internatio- J nale etekenis van de verkiezingen, die in de maand April in Italië ge- iuden worden. Bij deze verkiezingen de belangen van de linkervleugel r socialisten, de partij van Nenni, vrij- 5l identiek met die der communisten, lardoor de aandacht op Italië gericht Sröt zowel in verband met het plan- arshall als met het plan-Bevin. mgste gebeurtenissen in Tsjechoslo- akije, waar immers ook een socialis- >ch-communistische melange werd ge- ^riceerd, wijzen er op, dat alië met verrassingen rekening moet Op et congres der socialisten bleek lidelij k, dat men maar al te gaarne met communisten in het zelfde schuitji ast te varen. Als het links rode front ij de komende verkiezingen sterk lacht zou toenemen, wordt de interna- bnale politiek daar sterk door beïnvloed, positie van Sow jet-Rusland tegenover imerika weer iets sterker. Met de spe- ulatie, dat de Italiaanse bevolking wel rijzer zal zijn en de Amerikaanse hulp erlening prefereren he moeilijkheden, boven de negatieve italiteit van Togliatti, komt landen ziet men hetzelfdfe BTSchijnsel. dat juist de socialisten het wnmunistische „paard van Troje" bin- halen. Sinds de communisten niet ieer vertegenwoordigd zijn in het kabi- et De Gasperi. nam hun revolutionnaire ctie, zich uitende in maatschappelijke iciale ontwrichting weer toe en evi Is in Frankrijk maakt men zich op vi .frisch und fróhlich" voorjaars- Kensief. Zulks werkt natuurlijk ■echts extremisme in de hand. rankrijk wordt dit vertegenwoordigd De Gaulle en zal te gelegenertijd de ndstrijd tussen communisten en Gaul- sten toch volgen. In Italië hebben neo- scistische organisaties echter voors hands weinig te betekenen. De taak var het kabinet De Gas peri is derhalve eer twee-ledige. Enerzijds wordt het tot kracht maatregelen gedwon- gen om revolution- agitatie van communisten en links- icialisten in de kiem te smoren. Ander- |ds streeft men, ondanks de enorme oeilijkheden, naar een meer stabiele, ische politiek in verband met de dpverlening van Amerika ollar-injectie", die [-Marshall nog zal volgen. Op het jeugdcongres van de Christen- imocraten heeft De Gasperi allen, die gen de Amerikaanse hulp zijn „verra- de belangen van Italië" ge temd. Want, slechts met de steun var merika kan een politiek van vrede, we- ropbouw en economisch herstel wor- uitgevoerd. De gebeurtenissen ir ijechoslowakije wekken dan ook grote gdheid, omdat ook daar de commu- Bten het plan-Marshall saboteerden en hun „ondergravingspolitiek" slaagden. Gasperi heeft het gevaar, dat van die de Italië bedreigt, niet onderschat, er wijzende, dat evenals in Tsjechoslo- akije het volksfront van communisten linkse socialisten zich van „comité' i actie" bedient. De ontwikkeling vai politieke situatie in de Oost-Europese iten en Tsjechoslowakije oefent :rke aantrekkingskracht uit' op de die met economische moeilijk den te kampen heeft en de wrok die tegen het kabinet De Gasperi koes- ■t, afreageert, door zich bij de linkse positie te scharen. Met politieke overtuiging heeft deze ikse voorkeur niets te maken, het fascistische kje, niet eens proberen met unistische dictatuur? Kwamen ook len niet onder de hypnose van Musso- i, juist door de machtsvorming, vooral agenen beïnvloedende, welke Iftucht van een democratisch, collectief 'ensgevoel nog niet toe zijn. Ook het linkse extremisme, het com- misme wekt ontevredenheid en coórdi- ert die tot macht, zich bedienende var positie en strijdmethoden, die de massa voordeel, geen verbetering, van d« staande toestand brengen. Met „volks- mocratie" noch „collectiviteit" heeft communistische belofte iets te maken, nt de ervaring leert immers, dat hun ders verkapte egocentrische dictators n. Het spreekt vanzelf, dat óók Wash- [ton met bezorgdheid de linkse actie in lië gadeslaat, want de verkiezings- npagne wordt reeds uiterst fel gevoerd het „plan Marshall" 'echt komen, een groot belang niet Europa, maar ook vóór lerika zelf, als èn in Frankrijk, lië de communisten het heft in handen egen. De ligging van Italië zou inder ad in dat noodlottige geval, ook de nerikaanse hulp aan de Balkan kunnen pederen. Moch de grote liaanse bevolking in de waan komen verkeren, dat „Togliatti Co." tóch Drdeliger is, zou het zich zelf de •che strop bezorgen, maar Inderdaad Amerikaanse politiek zou d are nederlaag zijn toegebracht. )e grote strijd gaat dus op 15 April sen de Christen-democraten ölksfront". de fusie van communisten linkse socialisten, want terwijl „Uonio alunque" en de liberale partij verdwe- zijn. waardoor het „Blocco Nationale" de plaats kwam, zijn de andere par- partijtjes teveel verbrokkeld. van levensbelang voor het Ita- anse volk en de democratie in Europa, de Gasperi aan het roer blijft. kamers vragen, beuren. Het is eveneens het gesprek van de dag in het monumentale Metohikon Tamion kantoorgebouw. In een eindeloze reeks kamers zetelen daar de leden van de bui tenlandse missies. Ook zij willen nu een definitief einde aan de onrust ï^ken. Eo dat het hen ernst is, blijkt dagelijks. Vorige week is er een nieuwe, vecht- hebben een ongelooflijke sortering prach tige horloges- En dan de textiel In de oude binnenstad met zijn nauwe, hellende straten rijen de stoffenzaken zich aaneen. Wol, zijde en satijn puilt de vakken. De kleermakers hebben vooroorlogse keus in goede costuum- stoffen. En de markt! Urenlang kan men 1 de schreeuwende kooplui slenteren, alles zien wat elders schaars of helemaal niet te koop is. Er is werkelijk van alles: glaswerk tot vals haar en Engelse c mels, van Hollandse haringen en Havana sigaren tot poolschoenen. Bovendien verschaft de zwarte markt de rest. onverschillig of het een paar handgranaten is dan wel een wagonla ding suiker. Een hele straat houdt zich uitsluitend bezig met de verkoop Amerikaanse conserven. Er is echter nig belangstelling voor, want de Grieken hebben een ingeboren afkeer van conser- Overal ziet men ook kiosken, die kra ken onder de last van de nieuwste Ame rikaanse tijdschriften. Van Life tot True Lovestories en Charlie Chan. En verder onuitputtelijke voorraden chocolade, kauwgummi, tandpasta en zeep. Het is, of men in New York staat- Distributie kent men hier niet. Slechts het brood is gerantsoeneerd. Verder ver strekt men op ongeregelde tijden een lustige Amerikaanse generaal in Athene aangekomen. Het is zijn taak, hert Griekse leger advies te geven bij het opruimen van de bandieten. Nieuwe klassen van re servisten worden ondertussen onder de wapenen geroepen. Twee schepen met vijf-en-dertig duizend splinternieuwe Britse geweren zijn onderweg. In de de póts stapelen de kisten met ammunitie zich op. En steeds meer nieuwe voorra- :n aan voedsel en oorlogsmateriaal ko en in de havens aan. Zware legertrucks en een groot aantal jeeps toeteren zich voortdurend een weg door het ordeloze verkeer van Ameri kaanse auto's (waarvan er vele tot de missie behoren), autobussen, ouderwetse peperdure taxi's en steeds overvolle trams. De straten zien zwart van de voet gangers. Het legerkhaki en marineblauw domineert in het stadsbeeld. Alle officie ren, soldaten en matrozen dragen Britse uniformen. De hotels zijn vol. Athene heeft met een enorme woningnood te kampen. Dui- Alfred v. Sprang vertoeft op Tiet ogen. blik in Griekenland als speciale ver slaggever wan ons blad. In een serie artikelen zal hij een beeld geven van de toestand in dit zwaar beproefde Wij publiceren hierbij het eerste ar tikel van zijn hand over Athene. beetje koffie en suiker. De rest is vrij. Maarhet klinkt allemaal mooier dan het is. De onvergelijkelijke luxe van Athene ls voor heel veel mensen eenvou dig onbetaalbaar. Er heerst geen echte welvaart. Er is niet voldoende voor ieder een. Integendeel, er ls een trkort aan levensmiddelen. Hoge pry zen De kranten schrijven er dagelijks over. rE heerst in ernstige mate ondervoeding. Inflatie viert hoogtij. Het geld heeft geen waarde meer. De prijzen hebben een krankzinnige hoogte bereikt. En een le ger van arbeiders en kleine ambtenaren, verdreven boeren en bergbewoners heb ben niet genoeg inkomsten om in hun levensonderhoud te voorzien. De drachma daalt nog steeds. Verleden jaar heeft ze tweevijfde van haar lage waarde verloren. Eén gulden is nu zeven en twintighonderd drachma. Een goed costuum kost een millioen drachma. Een camera anderhalf millioen. Een eenvoudig maal in een taverne vijftien tot twintig duizend drachma. Een kamer in een mid delmatig hotel vijf en twintigduizend drachma. Een kilo vlees twintigduizend. Een zonnebril (met het prijsje van negen en veertig Amerikaanse centen er nog aan) dertigduizend drachma. Een behoor lijk overhemd zestigduizend. Iedereen loopt met dikke bundels bank biljetten in zijn zak. Een briefje van tien- Rekenkamer moet ook eens een prijsje geven In haar rapport over de verslagen der Algemene Rekenkamer over 1945 en 1946 vestigt de Commissie voor de rijksuit gaven uit de Tweede Kamer er de dacht op, dat deze verslagen steeds zeer critische geest ademen, terwijl de administraties, waarbij alles in orde is, niet wordt gerept. De commissie .meent, dat dit kan lei den tot dé misvatting, dat de goede amb tenaren met de kwaden over één kam worden geschoren. Hiertegen wil de missie waarschuwen. Overigens is de commissie vol lof het werk der Rekenkamer en zij be treurt het, dat bij verschillende ministers gebrek aan waardering voor deze 'instel ling blijkt te bestaan. Met grote belang stelling wacht de commissie ook af, welke conclusies en opmerkingen de kenkamer zal komen over het Militair Van de door de Rekenkamer aangevoer de punten waarover de Commissie haar misnoegen uitspreekt, noemen wij het toekennen van gratificaties aan personeel der PTT, aan wie ten onrechte bedragen waren uitbetaald, zulks „om te 1 komen, dat het teveel genotene moet worden teruggevorderd." NED. MEELAANKOPEN IN DE VER. STATEN. Nederland heeft gisteren 4500 tor Ameri'k. meel met een uitmalingspercen- tage van 80 pet gekocht. Van de April- tjoewijzun-g van 14.000 ton moet nu nog 6700 ton wordfen opgenomen. De tarwe- toewijzing van April bedraagt 27.000 ton, terwijl NedL-Indië 5000 ton meel heeft toegewezen gekregen. duizend drachma is niets. En een bede laar weigert minachtend een papiertje van vijftig. In grote transacties rekent men ook uitsluitend met* het gouden pond sterling. Een gouden pond is de basis van alles. Indien dat stijgt gaan de prij zen meteen mee omhoog. En dat gebeurt nog voortdurend. De laatste koers vai gouden pond is nu twee honderd en der tigduizend drachma. Het is geen wonder, dat er onder de armen verbittering heerst. Velen zijn deloos. Met inspanning van alle krachten hebben ze acht jaar van oorlog, bezetting revolutie weerstaan. Hun krachten jn nu uitgeput. Maarhet is nu lente. De kranten staan vol over het grote voorjaarsoffen sief. Dat geeft de bevolking weer nieuwe moed. Het is nodig. De ellende is groot. Het economische leven is lamgeslagen. Steden en dorpen zijn vernield. Er wor den dagelijks mensen ontvoerd en ver moord. Een jong officier in een van de over volle hospitalen zei me, wat men overal steeds weer kan horen: „Als we meer wapens haddenHet is eer de voornaamste verschilpunten tussen de militaire missies en de Griekse regering. Ondertussen doet de milde lentezon de laatste sneeuw smelten en maakt het gestrekte, bergachtige land klaar het offensief, waar de hele wereld op wacht. Alfred van Sprang 4 werkzame bestanddelen tegen pijnen en griep Omdat CHEFARINE„4" ttier werkzame bestand delen bevat - die elk voor zich al beroemd zijn en millloenen over de gehele wereld genezing brachten - is het een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel. Het helpt bij griep, vele Stjnen enz, ook wanneer een ander middel geen aat geeft Dank zij het bestanddeel Chefarox wordt deze krachtige maar weldadige werking bereikt zonder dat de maag van streek raakt Chefarine„4 M'JlliW.III.IMA'.'JjrIÜIW Prijs f 0.75 per 20 tabletten. zenden vluchtelingen uit het binnenland hebben zich in de veilige stad gevestigd. Men weet bij benadering niet, hoe groot de bevolking is. Er is geen controle op. Misschien wonen er twee-, driemaal zo veel mensen in Athene als vóór de oorlog. En het aantal huizen is verminderd. Maaroverigens is Athene een nor male stad. Luilekkerland Op de argeloze vreemdeling maakt de stad zelfs een indruk van overvloed. En er ook. De-Rinkels in de Churchill- straat en Rooseveltstraat stallen een ko lossale luxe uit. Parker 51's -staan er op gestapeld als pakken lucifers in een Hol landse kruidenierswinkel. Overal ziet men Leica, Rolliflex, Contax en andere kost bare camera's. Er liggen meer Nylon kou- in de étalages dan in Amsterdam, Londen en Parijs bij elkaar. De juweliers zouJl U Irumc* schenn mei et» (Mg nwije Dan tod. nktt ie awetjbie baant Vraagt Uw winkebo Culag Ragfijn 0.08 bmb 65 d Culag goud 0.10 mm 50 d Geloof me, of geloof me niet. Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen. En omdat nie mand het 'm na doet, kan hij er ook op los fantaseren en reportages over zeemeerminnen, draken en wonder mensen uit zijn duim zuigen. Wat op zijn beurt weer meebrengt, dat we voortaan de reisverhalen niet meer ernstig nemen en bonafide ont dekkingsreizigers achter hun rug uitlachen. Uw dienstwillige wijkpre- dikant begint daar ook aan te lij den; er zijn nu al *een paar mensen bij hem geweest, die zo schouderop halend verzekerd hebben dat hij bij tijden toch wel 'n beetje overdrijft Onder die wantrouwende, gasten waren zelfs mensen van de pers en uit officiële stedelijke kringen. In dit geval is het echter mogelijk het verlangde bewijs van echtheid op staande voet te leveren, want ge be hoeft geen „verre" reis te makeh om met de werkelijkheid in aanraking te komen Dus zeg ik met een rustig hart: Geloof me, of geloof me niet, maar als je me niet gelooft, houd je willens en wetens je ogen dicht. Kom dan liever zelf eens kijken en merk dat ik een zeer gekuist en wer kelijk niet gekleurd verhaal opdist van onder ons bestaande toestanden Geloof me, of geloof me niet; het brood van de schillenboer hangt voor een deel af van de vraag, of ADO verliest of wint. Ik schiet in de lach als hij me dit vertel1', want wat hebben aardappelschillen en voetbal kampioenschappen nu met elkaar te maken. Maar hii legt het me uit: als ADO wint. zijn de mensen van onze wijk uiteelaten en ze eten wat ze kunnen: alles smaakt even lekker. Maar als ADO verliest, dan lusten ze hun prak niet meer en me* de schil len gaan de koude aardappelen en de kool met de boontjes de emmer in voor de varkens. dag. Geloof me, of geloof me niet: ze wonen met z'n zessen in één kleine kamer. Daar koken ze. eten ze. slapen ze. spelen ze. Eerst kon de kachel er niet branden, omdat de kinderbedies pal tegen 'm aan ston den gedrukt Nu hebben ze zowaar nog een beetje ruimte weten te ma ken door de boel nóg wat meer in elkaar te persen, maar de kinderen kunnen nu nog alleen maar op het ouderlijk bed spelen Dus: er is nu warmte, maar je moet niet vragen naar de atmosfeer, die hier heerst. Toch is de vader t.b.c.-lijder geweest en de kinderen zijn óók niet hele maal vrij. Ze hunkeren naar de zomer, dhn kunnen ze ten 'minste In de Volkswijk XIV lang weer op straat spelen, 's Winters gaat dat niet altijd, omdat ze ja, geen hele kousjes en schoentjes heb ben. Al heb ik heel wat blote voet jes door de schaarse sneeuw van deze winter zien ploeteren. Maar de zomer moet het 'm doen. Dan krijgt de jongste misschien ook eens kans op wat rust. Alleen ben ik soms bang dat het die zomer niet haalt, want het heeft al zo'n zware bron chitis. Maar als het er door komt, dan zal ik me niet verwonderen als ook dit meiske zo'n fel, brutaal, ge haaid mensenkind wordt, zoals ze hier bij honderden rondlopen. Ze weten van hun geboorte af wat de strijd om het bestaan is. Geloof me of geloof me niet: vader is stervende en de vrouw en de kinderen zijn naar het zieken huis geroepen om afscheid -te ne men. Maar stel U dit alles niet voor als een ontroerend familie- tafreel uit de romantische school: een schreiende vrouw en huilende kinderen, die zich tegen haar aandrukken Want zo is de werkelijk heid niet. Natuurlek, deze vader heeft ook z'n leven wjor z'n gezin gezwoegd, maar nooit in staat geweest hun eens iets extra's te geven, alleen maar het hoog-nodige .Hij is daar narrig onder geworden en z'n woor den werden hard en koud. En heel het huiselijke leven werd hard en krud. Nu gaat hij sterven. Zijn laatste vragende blik omvat nog eens zijn gezin. Hii wil nog iets zeggen, maar hij heef. er de kracht niet toe Dan wenkt hii met z'n ogen z^n oudste dochter. Wie weet wat er in hem omgaat. Wil hij nu nog zeggen, dat ze zijn trots is? Hoe blii hii met haar geweest is? Komt nu nog op het allerlaatste een woord van liefde? Zijn ogen wenken Maar zij ze heeft nooit geleerd wat het is om liefde te ontvangen en te geven Ze kent deze taal der ogen niet. Ze voelt er zich schaam achtig en onwennig onder. En in plaats van naar vader toe te gaan zegt ze alleen maar met haar harde koude stem: „Ja, wat mot je Ze doet geen stap in zijn richting en dan is dat ook al niet meer nodig, want ziin ogen sluiten zich en bre ken. En zonder één traan te laten gaat ze straks het ziekenhuis uit, terug naar de wijk, waar haar vriendje op d'r wacht. Geloof me of geloof me niet Maar als je het niet gelooft, dan leg je als de priester en de leviet een zee van leed naast je neer God. geef Gij veel barmhartige Sa maritanen, die zich ontfermen over ons arme volk. 1 WIJKPREDIKANT DICTATUUR Dat altijd weerklank vond; Het spreekt van leven, vrij en Ontworsteld aan de slavernij. Op Neer lands dierbre grond. De hoeden klein, de hoeden groot. De rokken lang of kort; De mantels wijd of getailleerd. Men komt niet uitgeprakkezeerd Daar 't steeds weer anders wordt. i rich rt behouden wijl Gri KempenSterkenburg. Dr H. W. van der Vaart Smit probeert' naar Zuid-Afrika te eclipseren TOT de politieke delinquenten, die hun vrijheid nog niet hebben herkregen, be hoort dr H. W. van der Vaart Smit, vroeger predikant bU de Geref. Kerken, onder meer bekend geworden als directeur van het Nederlands Christelijk Pers bureau en in de bezetting hoofd van het A.N.P. Dr van der Vaart Smit Is gedeti neerd in de gevangenis aan de Amstelveenseweg te Amsterdam, maar als sovele handlangers van de Duitsers is hU van zijn onschuld volkomen overtuigd en thans doet hij zelfs al moeite om straks naar Zuid-Afrika te emigreren. Eea onvolledig relaas. In het nummer van 12 December 1947 ui „Die Vaderland, Die Enigste Onaf- hankelike Afrikaanse Dagblad" vonden wij in de „Vraag en amtwoord"-rubriek het volgende merkwaardige stukje onder de titel „Wie kan help?", dat wij onze lezers niet mogen onthouden: „Dr. H. W. van der Vaart Smit, ge boren op 20 Januarie 1888 en dus bijna jaar oud, is sedert Mei 1945 'n poli tieke gedetineerde in Holland. Hy skryf ans hy meen dat hy sy onskuld wel sal bewys, maar ad word hy vrygespreek samewerking met die Duitsers, sal hy tog li ewer na Suid-Afrika verhuis, at hy die atgelope jare deurgemaak het „Kenner van baie tale (o.a. Latyn, Grieks, Erugefs, Frans en Duits) en skry- van talie boeke, was hy jarelank predikant in Nederland, sedert 1930 di- rekteur van die Nederlandse Christelyke Persburo, en in 1940 hoof van die Alge mene Nederlandse Persburo in Den Medewerker van die groot Neder landse blaaie, het hy jarelank die onder - wyshoofartikels vir „De Standaard" vir Dr. H. Colijn geskryf. Hy is eenlopend isons, en sien niet soseer op die ver goeding nie as iemand hom met 'n geskikte betrekking in ons land kan bied waarin hy rustig kan werk. Hy sal bly wees as so iemand dan aan hom wil skryf op die adres van sy sust er, Mej. A. Simt, hoof burgerskool. Jan van Scorelstraat 80, Utrecht, Nederland." „Geref. zijde-worm". Wij kunnen best begrijpen, dat dr Van der Vaart Smit, als hij vrijkomt en wie komt er tegenwoordig niet vrij? liever uit ons vaderland weg wil. Toch zijn de door hem naar Zuid-Afrika door gegeven inlichtingen verre van volledig. Misschien kunnen wij zijn nieuwe va derland met enkele aanvullingen dienen. Beginnen wij met een en ander van betrekkelijk onschuldige aard. Zo had bijv. kunnen worden venmeid, hoe hij als predikant van 's-Graveland toen nog dr H. W. Smit geheten in de „Kantstudien" een artikel schreef over de filosoof R. H. Lotse, waarbij hij zich zelf in alle nederigheid bij de Duitsers introduceerde als de vertegenwoordiger in Nederland van de Lotsese filosofie. Toen dit artikel, in het Nederlands ver taald, verscheen in 't „Noord-Hollandsch Kerkblad", ging alom een homerisch ge lach op. wat minder onschuldig was de me dewerking, die dr Van der Vaart Smit jarenlang verleende aan de N.R.C., in welk blad hij, toen zelf nog predikant bij de Geref. Kerken, geregeld onder Kerknieuws zijn aanvalleh op die Ker ken richtte onder het hoofd „Men schrijft 'an Geref. zijde". Toen bekend be gon te wordpn. dat hij de schrijver was, had hij tegelijk de bijnaam van „Geref zijde-worm" te pakken. Maar bepaald niet onschuldig was het geen dr Van der Vaart Smit tijdens de bezetting uitspookte. Nadat hy vlak voor de oorlog reeds een brochure had ge schreven over de Kerkstrijd in Duits land, waarbij hij de geloofsvervolgingen onder Hitier vergoelijkte en verdedigde, liep hy na de inval van de vijand ter stond met pak en zak naar de Duitsers Beruchte praatjes. Hy werd toen hoofdredacteur van een kerkelijk blad", waarin hy het natio- naal-socialisme propageerde en vurig hoopte de eerzuchtige man secretaris generaal van het departement van On derwijs en later zelfs, onder bescher ming van de Du Users, minister van On derwijs te worden. Zijn radiopraatjes en zijn redevoeringen voor de verschillende plaatselijke comité's van „Evangelie en Volk" een nationaal-socialistische mantelorganisatie waren berucht. Wat dacht U van de volgende zin uit zijn radiorede van H Januari 1941?: „Wij vinden in de nieuwe revolutie, die thans Europa en de wereld in beweging brengt, het grote herstel en de alomvattende wedergeboorte." Het was geen wonder, dat deze man onder de Duitsers een lei dende functie kreeg bij het ANJ. Het was ook geen wonder, dat deze man zich in de Geref. Kerken al minder thuis gevoelde. In October 1940 schreef hij dan ook, dat hij zich met de beslui ten van deze Kerken tegen het natio naal-socialisme niet kon verenigen en dat hy niet langer als predikant en als lid van een Geref. Kerk wenste be schouwd te worden. Wij doen eT verder het zwijgen toe, maar wij begrijpen, dat dr Van der Vaart Smit, als hij vrijkomt, liever naar Zuid-Afrika wil uitwijken, want hy woitet in Nederland moeilijk meer ge waardeerd. Maar zal hij in Zuid-Afrika welkom zijn? Eerst echter zal dr Van der Vaart Smit zich nog voor enkele Instanties hebben te verantwoorden. Straks moet hU te rechtstaan voor de Perszuivering. verwachting ls, dat deze procedure wei nig nieuws meer zal opleveren. Maar men vermoedt, dat zijn procedure de bijzondere rechtspleging, hetzij het Bijzonder Gerechtshof hetzij het Tribu naal, niet zé vlot zal verlopen en dat hem daar ernstige feiten ten laste sullen worden gelegd. Het kon hest zijn, dat Zuid-Afrika nog even gedold zal moeten oefenen IETS WONDERBAARS „Vader! Ik wil, dat, waar Ik beo. ook die b(j mij zijn, die Gij mQ gegeven hebt, opdat sty m(jn heerlijkheid mogen aanschou wen, die GU mij gegeven hebt," Joh. 1734a. Gewoonlijk betrekken we dit woord »n Jezus op de hemel, de heerlijkheid, aar Hij nu is. Maar aks Hij het spreekt, staat Hij nog met beide voeten op da aarde. „Waar De ben." Waar was Je»»?. was in de dingen zijns Vaders. HIJ leefde altijd in gemeenschap met da Vader; het was zijn spijze, de wil zijns Vaders te doen. Daar was een ander Va» derhuis dan het huis van Jozef in Na zareth. En daar was een ander moeder hart dan het hart van Maria. Het hart van Jezus ging naar dat hart en dat huis open. Daar moest Hy zijn; dat was zijn levensroeping. Dat betekende zijn eenzaamheid en zijn kruis. Nu begeert Hij, dat de zijnen bij Hem zullen zijn. Dus ook in de dingen des Vaders. Dus ook in de gemeenschap met God. Hij weet, dat wij daarbuiten geen geluk eo geen vrede kunnen vinden. Zijn wij daar. waar Jezus is? Wij zingen er zo stichtelijk van in de kerk: „mijn hart roept uit tot God. die leeft en aan mijn ziel het leven geeft", maar hoe staat het er mee in ons dagelijks leven? Is het zijn in de dingen des Vaders ons het eeo en het al? Of is het alleen maar een ornament, dat ter opsiering dient? Laten we niet vergeten: zijn, waag Jezus is, is met Hem lijden en met Hem sterven. Wij moeten er aan, helemaal, en Hij moet in ons gaan leven. Zijn wil is. dat de Zijnen bij riem zullen zijn. Hij wil. dat wij met Hem zijn heerlijkheid zullen delen. Hij sterft, opdat wij met Hem erven. Naast 's Vaders eer gaat hun heil Hem boven alles. Eerst dan zal zijn werk geheel voltooid en zijn vreugd» volkomen zijn, wanneer al de zijnen met Hem in heerlijkheid zullen leven. In alls liefde 9chuilt verlangen. Jezus verlangt naar de zijnen. Hij kan niet zonder hen. Dat zegt de Heer van discipelen, dis allen aan Hem geëigend zullen woadea. die allen Hem zullen verlaten. Van wis één Hem zal verloochenen. Dat zegt HU van u en van mij, die zo vaak Hem ontrouw worden. Ondanks dat alles blijft Hij naar hen verlangen. Niet dit, dat Hy straks zal uitroepen: „het is volbracht"; niet dit, dat Hij streks als de Levensvorst de grendelen breekt van graf en dood; niet dit, dat Gods engelen Hem zullen tegentreden en Hem als overwinnaar welkom heten in het koninkrijk zijns Vaders; maar dit, dat Hij daar zal zijn met al de zijnen, dkt volmaakt zijn geluk. Dat is iets wonderbaars, dat het geluk van deze volheerlijke volmaakt wordt door zondaren. Wat ziet Hij dan in hen? Wat verwacht Hij dan van hen? Ik weet het niet. Eén ding weet ik: de liefde van Zijn heilig Heilandshart verlangt naar hen met een zo wonderbaar verlangen, dat Hij de beker der dankzegging dan eerst zal opheffen in het koninkrijk zynf Vaders, als zy daar met Hem zullen zijn. „Der englen Hoofd en Koning verwacht mij in zijn woning, ik ben zijn vriend." „Vader! ik wil." Dat mocht alleen ds Zoon des Vaders zeggen. Hy is niet een boetvaardig smekeling aan de troon der genade. Wat Hij wil, geschiedt. Wy, ver lorenen, worden gevonden en thuisge bracht in de dingen van de Vader. En wij zullen Zijn heerlijkheid zien. F. G. van Bins bergen. Koudekerk aan den Rijn. ZENDINGSARBEIDERS NAAR INDIK. Zr. N. de Niet, voorheen werkzaam aan het Zendingsziekenhuis te Modjowarno, is per vliegtuig naar Semarang vertrok ken voor de poliklinische arbeid. Met ds „Johan van Oldenbarnevelt" reist op 17 Maart mevr- A. M. Rigtersvan der Endt naar haar man, ds A Rigters, zen dingspredikant in Loewoek-Banggai (Ce lebes). Toegestaan zijn de uitzendingen van ds E. C. Burgstede (West-Java), da heer P. de Bruin, onderwijs te Tobelo (Halmaheira), ds K. Riedel (lectuurvoor ziening in Batavia), ds D. Dolman (Oost- Java). ds T. v. Weelie (Mori op Celebes) ds L. H. Put (Bandoeng). KERKORDE VOOR INDISCHE KERKEN Op de Synode van de Prot kerk. ia Indië, die van 30 Mei tot 10 Juni in Ban doeng bijeenkomt, komt het onlangs ver schenen ontwerp-kerkorde in behande ling, dat het Algemeen Reglement zal vervangen. In deze kerkorde wordt, in afwijking van het ontwerp der Ned. Herv. kerk, de plaats van dë vrouw in het ambt vastgelegd; alle ambten staan nl voor haar open en er is geen onderscheid in de ambtsbediening tussen man en vrouw. Financieel Overzicht de week Inflatievrees deed het koerspeil aanzwellen De vrees voor een spoedige devaluatie *ars omSezet en de 540 millioen, dit gulden en pond sterling heeft vele DOg OVeü Zljn' zul,len als sneeuw voor do zon verdwynen. In Nederland kan men spoedig de aankondiging verwachten, welke fondsen aan de Ned. Bank moeten worden overgedragen, eerst obligaties, maar later zeker ook shares. Hoewel slechts vordering op beperkto schaal is aangekondigd, ziet de beurs dit vol zorg. Men vreest dat met het eten de eetlust zal groeien. Op het meest on gelegen ogenblik komt de overheid op vorderen, terwijl de herbeleggingsmoge- lijkheden met de dag minder worden. In de voornaamste aandelen is thans een flink stuk inflatievrees verdiscon teerd, men doet daarom goed, zich ook eens te bezinnen op detrendementen. De binnenlandse dollarlening bereikte deze week haar hoogste niveau. Zij, dte indertijd deze stukken ondanks critiek hebben gekocht, hebben thans een goede koerswinst De emissie van Philips komt volgende week in de krant, men rekent op 52 millioen gewone aandelen met claim van 1 op 1, op 18 millioen aan preferente aandelen en een obligatielening. De aan delen stegen tot 400 pet Uit het buiten land verwacht men niet veel druk op de linie omhoog. De Belgische econoom Baudhuin had verklaard, dat wilde het plan-Marshall Europa er boven op helpen, de betrok ken landen moesten terugkeren tot reële geldelijke verhoudingen, en niet de pry- zen en de wisselkoersen handhaven op het oude peil, terwijl de circulatie en staatsschuld sterk gestegen zijn. Het kan niet ontkend worden, dat diverse Euro pese valuta tegenover de dollar te hoog staan, maar daling van het Amerikaanse prijspeil zou dit verschil waarschijnlijk kunnen verzachten. ook de vraag of het huidig tijd stip geschikt is voor een definitieve vast stelling van de wisselkoersen. Een lagere pariteit voor onze gulden zou consequen ties hebben voor het binnenlands prijs de sociale verhoudingen. Het is ook duidelijk, dat ons land hierover niet zelfstandig kan beslissen, men denke aan het plan-Marshall en het sterlingbloc Desniettemin was de markt in de ban der inflatievrees. In Engeland gaat de liquidatie der goudreserves snel verder. In Februari werden 27 millioen in dol- MET FLINKE TUIN TEGENOVER PARK TE SASSENHEIM KOOPPRIJS 18.500.—. HYPOTHEEK 10 000.—. BEGROTE RIJKSBIJDRAGE pl-m. 9 500.-^ Te koop aan de Beukenlaan te Sassenhelm tegenover het park. met blijvend uitzicht, nabij de halte Blauwe Tram nog enkele van de te bouwen dubbele landhuizen. Met de bouw wordt nog deze maand begonnen en de huizen worden Juli opgeleverd. Vestigingsvergunning gegarandeerd, ook voor ger epatrieerden e.d. Koopprijs 18.500.—. Hvpotheek desgewenst 10.000.— a 4 To. Begrote Rijksbijdrage ingevolge „Financieringsbesluit 1947" pl.m. 9.500.—, over welk bedrag voorlopig door het Rijk 4 «Te rente wordt vergoed. De huizen bevatten beneden: een flinke ruime woonkamer, eetkamer, keuken, hal en boven: drie flinke slaapkamers, waarvan twee met bal con en badkamer, zolder, enz. Tevens wordt binnenkort wederom aangevangen met de bouw van ongeveer 40 van onze bekende kleinere landhuizen 15.500.per stuk. Inlichtingen, toelichting en tekeningen: N.V. STANDAARDBOUW BEZUIDENHOUTSEIVEG 127 "g-GRAVEN HAGE TELEFOON

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3