Jlieaurr Criitedjr (üritraut wist r „Aarzel niet te lang", waarschuwt Paasiviki tot z'n volksvertegenwoordiging DONDERDAG 4 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIÊNƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 30408. Administratie 22710. Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanluastuij is ahcblcurrt myn bfri in Icjjijeitspoel" Acht en twintigste jaargang No. 7451 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 DIRECTIE: F. D TEMER De grijze premier wenst Stalin niet onnodig te prikkelen PAASIVIKI, de 78-jarigc Finse president, wordt langzamerhand ongeduldig en zelf min of meer wrevelig, omdat het parlement niet voldoende haast maakt bet hem zijn standpunt mede te delen inzake het voorgestelde pact met Rusland, so meldt Ass. Press uit Helsinki. De president, die een jarenlange erva ring met de Russen achter de rug heeft, vrezen, dat een te lang uitstel Mos- zou irriteren en dat daarom een gun stige basis voor de onderhandelingen loren zou gaan. Daarom zou Paasiviki vandaag bij de parlementaire groepen op spoed aandringen. Ook gisteren hebben de partijen links tot rechts uren geconfereerd. Op het programma van heden stonden e eens tal van besprekingen. Bladen van conservatieve partijen ver oordeelden de communistische pressie bijeenkomsten en noemden ze nutteloos. In Helsinki zelf hebben zich tot nu toe geeen demonstraties voorgedaan. De re gering ontving tal van telegrammen van het radicale-frontblok, waarin op aanne ming van het pact werd aangedrongen. zou de eerste partij zijn, welke zijn standpunt bekend maakte. Paasiviki staat nog» voortdurend in nauw contact met zijn naaste medewer- Het enige wat nogal opzien baarde in de Finse hoofdstad, was een .advertentie in het blad van de Zweedse partij, die als Vijf-landenconferentie te Brussel begonnen Ondanks de afwezigheid van de Britse afgevaardigde, die vertraging door de mist ondervindt, is vanochtend te Brus sel de aangekondigde Vijf-landenconfe rentie (Frankrijk, Engeland en de Bene lux) over het voorstel van Bevin tot een Westers blok begonnen. De Nederlandse edlogatie bestaat uit baron Harinxma thoe Sioote.n. ambassa deur tè Brussel, zomede prof. M. P. J. A. Francois, de heer H. N. Boon en jhr mr H. Th. A. M. van Rijckevorsel. allen van het dep. van Buitenlandse Z%ken. Ook rood gerommel aan Afrika*s Goudkust Twee Bri'tse korvetten zijn uit Zuid- Afrika naar de Goudkust vertrokken, waar ongeregeldheden plaats vinden, op touw gezet door communisten Er zijn ad 14 personen gedood. Een troep oud- strijders week af van de pa rade-route en trachtte op te rukken naar het paleis van da Britse gouverneur te Accra. Er zullen ook vier transportvliegtuigen, met een bataljon mannen, naar de plaats van de onlusten vertrekken, als „w aorgsmaatregel" JA, JA, ZO GAAT HET Naar „Le Soir" schrijft hebben vrijge laten politieke delinquenten onlangs te Gent na afloop van een vergadering een betoging gehouden. De manifestanten hadden voor deze gelegenheid hun oude uniformen van de ..Zilvermeeuwen", de politieke formatie waartoe zij tijdens de Duitse bezetting hadden behoord, weer aangedaan en trokken hiermede door de Gertrud ivas bij prinses onder- De 71-j. Duitse prinses Pauline Würtemberg (die alleen maar sigaren rookt) is door de Amerikanen gearres teerd omdat zij de Nazi-kopstukken Frau Gertrud Scholtz-Klink, leidster der N." Frauenschaft en haar man, de S.S.-gene- raal Heissmeyer, had verborgen. Direct na de oorlog was bekend ge maakt dat Gertrud Scholtz-Klink zelf moord had gepleegd. Zij staat op de lijst van oorlogsmisdadigers. MOET BRUINKOOL BESLIST NAAR [J VOOR HET BUITENLAND? volgt luidde: „Zeewaardig schip gevraagd, te koop of in ruil voor een villa van acht kamers, antwoord binnen één week.' De situatie in Noorwegen Op een grote'openbare bijeenkomst ii Oslo heeft de Noorse kolonel J. Schioetz verklaard, dat Noorwegen zich militair „vacuum", bevindt. Weer een lichtpuntje in ons dollartekort Kis een welkome steun ter voorziening het Ned. tekort aan dollars tot de Marshall-hulp, heeft ons land, naar giste- is medegedeeld, 16% millioen dollar het Int. Monetaire Fonds (niet te met de Wereldbank) korte termijn ter leen gekregen, waardoqr ons totaal van dit Fonds opgenomen bé- drag tot 64% milloen dollar is gestegen. België kreeg te zelfder tijd 11 millioen dollar, waardoor het totaal van dit land tot 33 millioen steeg. Bouw van kantoren moet wachten Woning-kwaliteit van 1939 dient gehandhaafd WU gaan ta.v. de bouwnijverheid een moeilijk aantal jaren tegemoet. Wij zou- gevaarlijk is, omdat zij militaire met een productie-capaciteit van 150 uitlokt. Erjnoet onmiddellijk pet. moeten werken om in een redelijk jj» aantal jaren de achterstand in te halen. Op het ogenblik werken wij echter capaciteit van 75 pet. De iets gedaan worden om dit vdcuum te vullen, want legers trekken op w -vi de volgende oorlog. Het land heeft der-j ^eChts*iiiet sterke defensie nodig. Gedemobiliseerden kunnen een goed pak krijgen Naar aanleiding van minder gunstige berichten wordt meegedeeld dat iedere demobilisant voor zijn bon van zeventig behoorlijk pak kan kopen en dat hij kan gaan waar hij wil. Hij kan natuurlijk een goedkoper pak nemen en duurder, als hij bijbetaald. Kan hij bij de detailhandel niet slagen, dan kan hij naar het Centraal Kleding depot te Utrecht gaan. VOORMALIG P.R.A.-RECHERCHEUR KRIJGT VIER MAANDEN. De Amsterdamse, rechtbank heeft de roormalige P.R.A.-rechercbeur te Am sterdam, J. F. van Beynum, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij enige stukken onder zijn be heer had gehouden, die hij tot iedere prijs wenste te zien uitgezocht en waar hij meende, dat de recherche deze in de doofpot wenste te stoppen. Voorts had hij bij een melkslijter meubelen in be slag genomen, die Joods eigendom waren, waarbij hij zich tenn onrechte als P.R.A.- rechercheur had uitgegeven. aanbouw van kantoren zal in de eerste jaren volkomen zijn uitgesloten. Aldus sprak dr Z. Y. van der Meer. dir.-generaal van de Volkshuisvesting gistermiddag te Amsterdam voor leden van de Ned. Mij voor Nijverheid en han del, toen hij enige problemen rondom industrie- en volkshuisvesting behandel de. bouwvolume van f 835 millioen. Onze armoede, mag geen blijvend stempel op de woningbouw drukken- Daarom wordt gestreefd naar handhaving van een kwa liteit der woningen volgens de standaard van 1939. Geïndustrialiseerde woning bouw zal nodig zijn om een productie van 60 a 70 duizend huizen per jaar te be reiken. De kostprijs van montage-bouw ligt plm. 10 pet. lager dan die van de tradittonel! woningbouw. DISTRIBUTIEKANTOOR TE HIPPOLY- TUSHOEF LEEGGEHAALD. Vannacht is het distributiekantoor te Hppolytushoef zo goed als leeggehaald, voor wat de aanwezige bonnen betreft. Zij kropen door een raam en forceerden een ingebouwde kluis. 't Parlement te Praag een parlement van entrée-kaartjes Tsjechische ambassadeurs in Amerika en Canada afgetreden Jura Slavik. de Tsjechoslowaakse ambassadeur te Washington en dr Frantisek, zijn collega te Ottawa hebben ontslag genomen als protest tegen de gebeurtenissen te Praag. Beiden meenden te handelen in de geest van president Benesj en zij willen vcehten voor een „vrU Tsjechoslowaklje." in het kader van de maatregelen tegen personen, die in Engeland vertoefd heb- Schorsing der Ronde-tafel conferentie tot October Om intussen de Staatsrechtelijke vraagstukken te bestuderen (Van onze Parlementsredacteur) Naar wij vernemen is het waarschijn lijk, dat op een openbare vergadering, die de volgende week door de ronde-tafel conferentie Nederland-Suriname-Curasaó gehouden zal worden, besloten wordt, de conferentie te schorsen en pas in October a.s. voort te zetten. In de sectie-vergaderingen, die de rige en deze week gehouden zijn is grote eenstemmigheid over verschillende punten gebleken. De resultaten zullen worden neergelegd in resoluties, die eveneens in de komende openbare verga dering zullen worden behandeld. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de conferentie enige gedelegeerden aanwijst, die, tezamen met enige staats recht-hoogleraren en in nauwe samen werking met de grondwetsherzienings commissie, plannen zullen ontwerpen statuut voor het Ko ninkrijk der Nederlanden. Zijn wij goed ingelicht, dan is het ver trek der delegatie-leden bepaald op Vrij dag 19 Maart a.s. De mogelijkheid wordt overwogen, de voortgezette conferentie ïr October a.s. te houden op een der Neder landse Antillen of te Paramaribo, de hoofdstad van Suriname. Minderheidsnota bij het rapport der Commissie-v. d. Ven Naar de Nieuwe Leids C? t verneemt, ziou bij het rapport van de Commissie tot voorbereiding ontwerp van wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie (de z.g. Com- d. Ven), welke zoals wij reeds meldden met haar arbeid is gereed ge komen, een minderheidsnota zijn ge- oegd van de heer A. Borst Pzn., lid der ommi'ssie en voorzitter van het Ver bond van Prot. Chr. Werkgevers in Ne derland. Zijn wij wel ingelicht, dan gaan de bezwaren in deze minderheidsnota te gen de aan de geprojecteerde sociaal- economische raad toegekende verorde nende bevoegdheid en tegen de In het ontwerp gedachte hiërarchische opbouw der organisatie. Regeringsprijzen melk en akker bouwproducten toch nog te laag Oordeelt d«* Stichting voor de Landbouw. yitvoerig commentaar heeft de Stichting voor de Landbouw uiting aan haar mening gegeven, dat tie ni< prijsvaststelling door de Regering melk en akkerbouwproducten in vele Omtrent president Benesj is te Praag nu ook officieel medegedeeld, dat hij ziek is en dat daarom zijn terugkeer van zijn buitenverblijf vertraagd is. Het parlement te Praag wordt een ..parlement van entrée-kaartjes" ge noemd, omdat slechts leden, die de loyaliteitsverklaring tekenden, toegang hebben. De communistische partij publiceerde (volgens 't bekende Duitse recept!), een oproep tot de leden van de volkspartij om lid te worden: „De deur staat wijd open voor hen, die misleid zijn door de politiek van de democraten." Een crimineel gerechtshof te Praag heeft de'afschriften van het Drie-landen- protest tegen de gebeurtenissen verbeurd verklaard. Het was door de Amerikaanse inlichtingendienst verspreid. Ondertussen werken de actie-comité's door. Dr Sychrava, hoofdredacteur van het laatste onafhankelijke dagblad, is ont slagen en Jan Lichner, lid van de Tsje chische regering te Londen, is geroyeerd, VANDAAG STELLEN Frankrijk neemt na de devaluatie van de franc geen bruinkool meer van «ons af. Als gevolg hiervan ligt de mijn „Her man" te Eygelshoven geheel stil en twee derde van het personeel is dezer dagen ontslagen. (Waarom eigenlijk? Er zitten in eigen land tallozen te springen om een hoeveel heid bruinkool ter aanvulling van het kleine kolenrantsoen. Red.) HONGARIJE WIL ONS Z'N SCHULDEN BETALEN (OOK AAN ONS) Hongarije zal trachten, nu een handels- en monetair accoord met België en N e- d e r 1 a n d is gesloten, ook zijn voor oorlogse schulden (waarvan het bedrag nog niet vaststaat) tegenover deze beide landen af te doen. In November of De cember komt men daartoe naar Den Haag. DANSEN WORDT DUUR IN ZWOLLE. Het Zwolse college van B. en W. stelde voor 50 pCt. belasting te heffen op het luxe vermaak (dancings, nachtclubs, e.d.), doch dit ging de vroede vaderen niet ver genoeg en na felle critiek op de dansza len in Overijsel's hoofdstad, werd per amendement besloten h'et percentage tot 100 te verhogen. Dit is de helft van de bruto-opbrengst. MINUMUMPRIJZEN VOOR WASSERIJEN. Blijkens een wijziging van de Prijzen- beschikking Witwasserij-Industrie 1947 is de minimumprijs, die per zending in re kening mag worden gebracht door wasse rijen verlaagd van f 2.25 op f 2.20 bij zgn. huishoudwasbehandeling (gemangeld en gevouwen, niet gestreken) Het mini mumbedrag voor luxe-wasbehandeling („kastklaar" gestreken) is gebracht op f 3 per zending. Wordt voor een gedeelte^ luxe-wasbehandeling gevraagd, dan het minimumbedrag per zending f2.50 (was f2.25). In de "kilo- en stuksprijzen geen verandering gekomen. De wijziging ''aat in op Woensdag 10 Maart a.s. -Sold, le hl. Kees Vijkema, Postbrug 26, Oegstgeest. Kees ging op 12 December 1945 als O.V.W.-er met de „Alcantara" naar Enge land. Vandaar vertrok hij naar Indië. Dit is de eerste foto, die de familie van hem ontving. Het kiekje is genomen op In de hoofdstad zijn 19 hotels, geken merkt als poelen van ongerechtigheid. rode studentenorganisaties overge dragen, om in tehuizen te worden her schapen. Twaalf nachtclubs werden go- sloten. Deze worden omgebouwd tot flats, beslag genomen waar wordt deeld. Nieuwe protesten uit Nederland Nieuwe protesten tegen de „maohts- zername" kwamen gisteren van de R.K. studenten in Amsterdam en Nijmegen, hun. Deense collega's, alsook van de Deense journalisten, die een protesttele gram zonden aan de internationale orga nisatie van journalistep. De gezamenlijke A'damse studenten-organisaties beleggen Vrijdag om 4 uur een protestbijeenkomst het Concertgebouw, waar hoogleraren studenten van beide universiteiten zul len spreken. De Nijmeegse studentenvereniging nan ;n motie aan, waarin wordt vermeld, dat •n petitie, die eerst nog langs de andere Ned- academies zal circuleren, aai Regering zal worden aangeboden grondwettige maatregelen te ne waardoor het communisme- en zijn i telorganisaties injpns land verboden den worden. Malakka. Rechts staat Kees; de twee jongens naast hem zijn vrienden, één uit Leiden en één uit Voorschoten. Kees heeft er nog steeds geen spijt hij naar de tropen is gegaan. Hij ziet het als een plicht, daér hulp te bieden, het nopig is. Op Java heeft hij goede vrienden gemaakt, niet alleen onder Jijn makkers maar ook onder de bevolking. Zijn tweede tehuis is dan ook by de familie Diemer in Batavta. Toch langt hij sterk naar zijn ouderlijk huis. Hoe kan het ook anders. Al jaar weg gerust op dat de bezwaren» van te lage prijsvaststelling; in' dit komende oogstjaar zullen worden ondervangen. Ook is rij er niet zeker van, dat de huidige achter stand van de landarbeidersionen t a v. d« lonen der andere bedrijfstakken ten plat- telande niet zal worden vergroot, staan zal worden ingelopen. Djokja behaalt verpletterende overwinning in West-Java's parlement Wiranata Koesoema (minister te Djokjais tot staatshoofd gekozen Het onlaAgs geformeerde parlement van West-Java heeft de republiek Djokja een verpletterende overwinning bezorgd door R. A. A* Wiranata Koesoema. tot staats hoofd te verkiezen. Wiranata. Koesoema is minister te Djokja en was voor de oorlog regent van Bandoeng. Hjj stamt uit een oud-vorstengeslacht, dat op de Soendanese bevolking van de Preanger een enorme invloed heeft. Met 54 tegen 46 stemmen leed zijn tegencan- didaat Djajadiningrat, voorzitter van het comité van de Indonesische federalisten, de nederlaag. Koesoema, die te Djokja verblijft, heeft zich bereid verklaard, naar Bandoeng terug te keren, als hij gekozen mocht worden; en de voorzit ter van het parlement, Djoearsa, heeft verklaard dat zijn overkomst thans zal worden verzocht. Koesoema is 60 jaar oud en was lange jaren lid van de Volks raad. Tijdens de Japanse bezetting was hij directeur van binnenlands-bestuur en onder Soekarnominister van Blnnenl. Zaken. Inmiddels heeft West-Java's parlement zich m grote meerderheid voor de in voering van het stelsel van ministeriële verantwoordelijkheid jegens het parle ment verklaard en heeft daarbij het door Batavia gepropageerde Amerikaansé stel- KONINKLIJKE GIFT VOOR KOLONIEHUIS TE WASSENAAR. H.M. de Koningin heeft aan het Kunst centrum „Duinrell" te Wassenaar een be langrijke gift doen toekomen voor he' Kleuterkoloniehuis „Voorlinden" even eens te Wassenaar, waarvoor dezer dagen in het Kunstcentrum een liefdadigheids concert werd gegeven. Boer in Beusichem beroofd van f 7000.— Daders haalden een portefeuille onder zijn hoofdkussen weg Gisternacht hebben twee mannen, die voorgaven van de C.C.D. te zijh en een onderzoek Wilden instellen naar een clandestiene slachting, een roofoverval gepleegd op de boerderij van A. van Wijk te Beusichem. Onder het hoofdkussen van de boer, die reeds te bed lag, haal den zij een portefeuille met f 3500 weg en ergens anders een geldkistje met gelijk bedrag. De daders verdwenen met hun buit in een auto, die even later door de politie is aangehouden. De inzittenden, drie Utrechtenaren, zijn thans te Beu sichem ingesloten. Nederland naar de conferentie te Parijs De Ned. Regering besloot de 16-landen- conferentie over het Marshall-plan, welke 15 Maart te Parijs begint, bij te won wel door min. van Boetzelaer en H. M. Hirschfeld af te vaardigen. DE DEMOBILISATIEREGELING NU OFFICIEEL. Het reeds eerder versohenen besluit de- mobiliéatievoorzieningen is thans zevental legerorders nader uitgewerkt. De regelingen komen overeen geen daarover reeds eerder is gemeld. Aan demobilisanten, die studeren willen kan een renteloos voorschot van f 1400 per jaar worden gegeven. BEWUSTELOZE IN TREIN WAS ONT VLUCHTE KRANKZINNIGE. De 24-j. Willy Mansier, die, zoals ge meld, Zondagavond bewusteloos op het station te Winschoten werd aangetroffen en die verklaarde te Zwolle uit de trein te zijn gevallen, blijkt een ontvluchte krankzinnige uit het gestiebt „Brinkgre- ven" te Deventer te zyn. sel van alleen-aan-het-staatshoofd-i antwoordelijke-ministers verworpen- (Men herinnert zich de „instructie boekjes", die dezer dagen door Batavia op de lessenaars der afgevaardigden ren gelegd!) Hoewel mr C. C. van Hels- dingen (Chr. Staatk. party) op stemming over dit belangrijke punt drong, verzetten de republikeinen zich hiertegen, zeggende dat de beslissing practisch reeds genomen was, zodat nog niemand weet of het besluit gevallen of niet. Het voorlopige parlement nt toen de voorlopige staatsregeling vo( lopig aan in afwachting van het rapport der s taa tsregel ingscomm i ssie. (Men moet zich niet ontveinzen, dat her en verpletterende nederlaag Is geleden door dr Van Mook en de Indische fede ralisten. zelfs schijnt het alsof aan hen dbdeiyke slag is toegebracht en alsof s gehele positie in de Archipel daar nog kritieker wordt. Omtrent een figuur als Wiranata Koe- lema zijn echter moeilijk voorspellin- ?n te doen. Hy was reeds voor de oorlog de aangewezen leider der Soendanezen, Nederlands en in zijn hart altijd Soendanees gebleven. Als Mohammedaan zal hij echter ook steeds vreemd hebben gestaan tegenover de Djokjase heren. Hij is een geboren diplomaat en verstaat uit stekend de kunst om op de wip te blijven zitten. Men moet daaron#nog afwachten of zijn verkiezing zulke ernstige gevolgen zal hebben als men op het eerste gezicht wel duchten moet. Zij was het logisch ge volg van het naar voren schuiven var Djajadiningrat, over wie toe beleefdheids halve gezwegen hebben, door de Rege ring. Re d.). DAT het Fonds 1815 voor oud-militai ren en nagelaten betrekkingen sinds 1940 circa f 800.000 aan financiële steun heeft uitgekeerd. DAT vorig jaar 7344 binnenlandse brieftelegrammen werden verzonden. DAT de jeugd in Amersfoort de ge restaureerde oude vestingwallen niet met rust laat en er nu weer nieuwe kosten voor gemaakt moeten worden. DAT H. Bielsma Zaterdag 50 j. als pia noreparateur in dienst is bij Goldschme- ding's'pianohandel te A'dam. DAT van 17 tot 26 Juni te Middelburg de tweede Zeeuwse tentoonstelling vooi handel en industrie wordt gehouden. DAT het ter -beteugeling van de smok kelarij verboden is pluimvee over dt Westerschelde naar Zeeuws-Vlaanderen DAT voor het B. G. te Leeuwarden tegen de ex-wachtmeester der marechaus see, Oene van Dijk te Sexbierum, we gens opsporing van onderduikers en ille gale Werkers, levenslang is geëist. DAT tot Ryksopzichters van het Ver keer zijn benoemd A. Vos en P. H. J. Ockemulder, met standplaats respect. Den'Haag en R'dam. DAT ir F. W. Honig, inspecteur voor het tuinbouw-onderwys, de eerste Zeeuw se Groenteteelt-Vakschool te Middelburg officieel heeft geopend. DAT de voorz. der Buitenl. Persver eniging te 's-Gravenhage, H. Antcliffe, 2C Maart gehuldigd wordt i.v.m. rijn jour twee nalisten-jubileum en minister Beel in het I ere-comité zitting heeft. DAT gisteren te Goirle (N.B.) weer ins autobussen met Belgische arbeiders gecontroleerd werden, waarbij een grote hoeveelheid rozijnen, chocolade en siga retten de douane in handen viel. DAT de Ned. Ambassadeur te Londen aan mevr. W. E. de Meester, mevr. F. Jurgens en mevr. E. Swaab, wegens haar verdiensten tijdens de oorlog bij het Roode Kruis de zilveren erkentelijkheids- medaille heeft uitgereikt. DAT de politieke adviseur van dr Van Mook, jhr. van Vredenburgh, heden per KLM naar Batavia is vertrokken. DAT prof. dr J. H. A. Logemann mo menteel in Oxford en Cambridge voor drachten hoqdt voor hen, die bestemd zijn voor de Engelse bestuursdienst ove DAT een muur van de bekende uit 1748 daterende Mallemse watermolen onder Eibergen is ingestort. DAT "het verliessaldo over 1944 va Rijkspostspaarbank f 19.965.000 en 1945 f 100.846.000. terwijl er over 1946 weer een winstsaldo is, naar min Vos aar de Tweede Kamer heeft medegedeeld. DAT er geen sprake kan zijn van ver laagde telefoongesprekken-tarieven ir de avonduren, daar dit een niet te ver werken toeneming van het aantal ge sprekken in de avonduren tengevolge zou hebben, naar min. Vos aan de Tweede Kamer heeft medegedeeld. DAT de dienstplichtigen, die afgekeurd zijn door toedoen van het Enschedese complot, waargchijnlijk opnieuw geke" i moeten worden. DAT luit.-koL J. van Engelenburg, iie is bevorderd tot fcolonrf, benoemc' -al worden tot comandant van het gart ki te Bergen op Zoom, waaronder oc it van Roosendaal ressorteert DAT verschenen is het Jaarboek 1948 van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver. en o.m. bevat een volle dige lijst van de door de Bond uitgege ven muziek. DAT tot notaris te Velp is benoemd L. F. Scheurleer, aldaar, in de vacature D.. Putman Cramer. DAT tot lid van de enkelvoudige Ka mer voor Burgerlijke Zaken van de rechtbank te Utrecht is benoemd mr J. J. Plugge, aldaar. DAT Goes haar voorgenomen uitbrei dingsplannen zal moeten inkrimpen we gens „bAuinigingsmaatregelen" van het Dep. van Wederopbouw. DAT het Zwolse tribunaal op 17 Maart advies zal uitbrengen tegen mej. W. W. M. Piekaar uit A'dam wegens verraad van de ex-hink-stap-sprong kampioen Wim Peters uit Zwolle. DAT belangstellenden voor de van 22 Mei5 Juni te houden export-jaarbeurs te Hannover zich vóór 22 Maart schrifte lijk moeten melden bij de Ned. K. v. K voor Duitsland, v. d. Spiegelstraat 18, Den Ha§g. DAT gedurende de onderhandelingen met de Belg.-Luxemb. Economische Unie de tabaksaccijns op bet huidige peil blijft gehandhaafd. DAT in Mei a.s. te New-York een reis- tentoonstelling wordt gehouden waaraan ook Ned. vervoers- en toeristenorganisa ties zullen deelnemen. DAT het N.V.V. E. Kupers en A. Ver meulen heeft afgevaardigd naar het Lon- dense vakverenigingscongres. DAT de Zwitserse Pomologische Ver. dit jaar een excursie naar de Ned. boom gaarden zal ondernemen. DAT weer honderd kinderen van Ned. ouders in Duitsland te Nijmegen aange komen zijn. In de binnenlanden van Sumatra, waar als gevolg van de oorlog aan alles gebrek Is, heersen nog steeds erbarmelijke toestanden. Nn de rust terugkeert en de verbindingen her steld worden, zal, naar wij hopen, aan de ellende spoedig een einde komen. Oók voor deze Chinees, die onlangs werd gefotografeerd De C.H.U. en de middenstands vraagstukken Het Hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie heeft voigene een uitgegeven com muniqué in rijn vergadering ran Zater dag jl., een middenstandscommissie inge steld. die nog vóer de a. s. Kamerver kiezingen rapport zal moeten uitbrengen. De namen der leden zullen nog worden gepubliceerd. In verband met de as Kamerverkie zingen zullen de kiesverenigingen vóór April tien namen van candidaien kunnen inzenden. De groepsvergaderingen tot vaststelling van de candidatendijsien zuT- kn 8 Mei gehouden worden. In Katwijk aan Zee worden verscha lende ééngezinswoningen esi enkele winkelhuisjes gebouwd. Overzicht Ambtenarij n gedurende bijna 2 jaren de kosten van 't levenson derhoud door middel van de prijsbeheer- sing en subsidiëring der levensmiddelen import op ongeveer dezelfde hoogte te houden. De straffe bepalingen inzake het -prijs peil. de distributievoorschriften e.d. heb ben het bedrijfsleven in een keurslijf ge wrongen, dat voor het ogenblik zeker nog niet gemist kan worden, maar dat des alniettemin grote gevaren voor de toe komst kan opleveren. Prof. Brouwers, directeur-generaal van de prijzen, erkende dezer dagen, dat hij terdege besefte, dat de prijsbeheersing nimmer de taak van een gezonde concur rentie kan overnemen. Hij zag klaar de huidige verstarring in het bedrijfsleven, welke hem met zorg voor de toekomst vervulde. Deze verstarring is o.i. .slechts te doorbreken, als zo spoedig mogelijk het bedrijfsleven in staat wordt gesteld, vrijheid te ontwikkelen. De staat heeft in een schaar6te-periode een taak te vervullen ter verdeling van de beschik bare goederen, maar'als-het enigszins mogelijk is. moet de Overheid zich gaan terugtrekken, omdat een geleide econo- onvermijdelyk tot verstarringsver schijnselen aanleiding geeft en het par ticulier initiatief geen voldoende gelegen heid krijgt, zich op gezonde wyze te ont wikkelen. De vraag is. of de Overheid het be drijfsleven voldoende ruimte tot ont wikkeling biedt, voor zover zulks binnen het raam der bestaande verhoudingen mogelijk Is. De algemene klacht uit het bedrijfs leven is, dat zulks niet het geval is. Aller wegen rijzen klachten over gebrek aan zakelijkheid in ambtelijke kringen, over een onvoldoend begrip van de noden van handel en industrie, over de bergen amb telijke voorschriften, die gevolgd moeten worden, over een onvoldoende coördina tie van ambtelijke instanties. Als illustratie van een en ander citeren wij hier, hetgeen de directie van Van Vlissingen en Co's katoenfabrieken te Helmond, een maatschappij, welke veel voor de export werkt, in haar verslag schrijft. Na te hebben opgemerkt, dat er in het Overheidsstreven verschillende omstandigheden zyn. welke verontrus tend zijn en die zouden kunnen worden samengevat onder het begrip „geleide economie", zegt deze directie, dat het dringend nodig is. de contróle der econo mie en het daarvoor geschapen apparaat te vereenvoudigen. Op deze wijze zou minder tijd behoeven te worden besteed aan het achterna lopen van instanties en zou het overtollige Overheidspersoneel in het productieproces worden ingeschakeld. Wij aarzelen niet. het een wan-toestand te achten, als overbodige Overheidsin menging de ontwikkeling van het zaken leven tegenstaat. Wy weten, dat in ons lieve vaderland de ambtenarij welig tiert het niet gemakkelijk is. dit schadelijk verschijnsel in onze gemeenschap de kop in te drukken. Hier dienen krachtige maatregelen genomen te worden, opdat het bedrijfsleven, dat zwoegt om weer een plaatsje onder de zon te krijgen, in 2ijn ontwikkeling niet belemmerd wordt. Het aflopen van allerlei trainerende amb telijke instanties werkt op den duur ver lammend op het initiatief en in deze voor ons land zo moeilijke periode moeten w® het juist van de ondernemende zakenlie den hebben! Naar het ons voorkomt, ziet men in d® stroefheid van handelen, welke in ambte lijke kringen te constateren valt, een van de bezwaren, welke aan het systeem der geleide economie nu eenmaal verbonden zyn. De spanning is eruit, er is onvol doende samenspel tussen ondernemer en ambtenaren, de zaken lopen over te veel schijven e.d. Moge men ook in dit opzicht de tekenen der tijden verstaan en waar het maar :ven kan, zo spoedig mogelijk terugkeren naar een meer vrije maatschappij. Weinig verandering Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhouden van het weertype met in de naëht en ochtend lichte vorst en vrij onregelmatig over het land verspreide mistbanken, die hier en daar iets later op de dag optrekken. baarna. vooral in 't midden en Zuiden van het land, flink oplopende tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richttagen. Vrijdag 5 Maart Zon op 7.18, onder 18.26; Maan op 5.29, onder 12.16 uur, 10 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1