Jlimurr Criïtsdjr (iimrant WOENSDAG 3 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIÊN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7450 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „5tiiniiwslirli is ofjcMcwn myn b«4 in tegenspeel* BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR Dr E ÜIEMER CHEF REDACTIE: H W. J ENS ERIN K DIRECTIE: F DIEMER Geheel Finland in afwachting van de beslissing over het pact Communisten begonnen hun pressiecampagne De Finse communisten zijn gisteren begonnen met hun pressie-campagne door fabrieksbjjeenkomsten en vakbondvergaderingen te beleggen ten gunste van het pact met Rusland, zo meldt Ass. Press. Een onder het Finse parlement gehouden enquête wijst erop, dat het verzoek van Stalin ingewilligd zal worden- De Finse leiders evenwel handelen langzaam en voorzichtig en doen geen pogingen om de ernst van de stap te verbergen. Men doet echter moeite om de draagwijdte van het verdrag te beperken, speciaal wat betreft de militaire verplichtingen. Buiten de parlementaire groepen zijn executieven van de voornaamste drie Finse partijen (de sociaal-democraten, de agrariërs en de democratische eenheids partij) in besloten vergaderingen bijeen geweest, om hun standpunt te bepalen. Er zijn nu nog maar weinig Finnen die geloven dat hun regering het Russische voorstel van de hand zal wijzen, vooral daar het van Stalin persoonlijk uitgaat en de gehele wereld de tekst kent President Paasiviki heeft gezegd, dat hij de kwestie correct zal behandelen en dat het parlement niet bevreesd behoeft te zijn voor een voldongen feit gesteld te worden. Op zijn kasteel hebben gisteren tal van geheime conferenties plaats ge had. „Isolation" leidt tot zelfvernietiging '~"DE VI Al U E ervaringen van de eerste, werden versterkt door die van de tweede wereldoorlog en daarbij valt deze on middellijk in het oog: De politiek van vaè„splendid isolation", eenmaal het voor- •ing recht en de rots van Engeland heeft af gedaan. Gezien het ijltempo, waarin de evoluties en revoluties zich sinds tweede wereldoorlog voltrekken, men zeggen, dat „isolation" een schier „praehistorisch" politiek en militair-stra tegisch begrip is geworden. De staat, die zich thans nog zou willen isoleren, gaat de zelfvernietiging tegemoet op een alles behalve schitterende wijze. Men zou Amerika en Rusland kunnen beschou- als twee verschillende moleculen, twee verschillende kernen, waar om heen zich de andere landen als atomen, zekere structuur groeperen. Maar voor geen grote ryach klei- ne mogendheid geldt f Verklaarde meer het principe uitzicht der, .Nation" Zwit- seriand misschien uitgezonderd. De spin an Moskou weeft het rode web en tal an landen raken daarin verstrikt. De Amerikaans-Russische tegenstelling eist, dat de landen politiek en militair-strate gisch hun houding tegenover deze con- bepalen. Het probleem, waar- i collectief en individueel gesteld wordt is dus, hoe de rode springvloed te stuiten, een gevaar dat toeneemt, zolang Europa economisch in een ebphase ver- keert. Onverhoeds kan de aggressie zich omzetten in een aanvalsoorlog. Welke de wapenen tegenover het Rus sische gevaar? Ten eerste de ordening, de economische sanering via het „plan Marshall", waardoor een gezondere po kert litiek kan wdrtel schieten. Aan commu- :e| nistische distels en doornen heeft West- Europa „geen behoefte. Maar er is angst, n Engelse kringen. Want de „Obser- merkte dezer dagen op, dat als Italië en Frankrijk de zelfde weg zouden opgaan als Tsjechoslowakije, het „plan Marshall" tén dode gedoemd Engeland, het eenmaal machtige Engeland van de „splendid isolation" im- volkomen alleen geïsoleerd staan tegenover het continent, waar het vijand schap zou ontmoeten van die landen, der Russische invloed staande. Daarom verkeert Engeland, aldus het blad. gevaar dan in 1939 en is een j: ieke- en militaire unie met West-Euro- a noodzakelijk geworden. De vijanden moeten binnen de eigen grenzen aangevat, door te erkennen, dat nunistische organisaties vijanden zijn de democratie en dus niet met flu welen handschoentjes aangepakt. Hel tweede wapen, tegenover het Russische Hark &evaar bestaat uit militaire machtsvor- Fietsbanden tvorden beneden vastgestelde prijs verkocht Er werden geen overtredingen meer geconstateerd In de rijwielbranche heeft het vrijge ven der artikelen normale verhoudingen geschapen. Het merkwaardige feit doet zich voor, zo verneemt de Nieuwe Le s c h e C r t. van officiële zijde, dat sinds de opheffing van de distributie van sen en banden geen prijsovertredingen meer werden geconstateerd. Integendeel: de banden werden in veel gevallen bene den de vastgestelde prijs verhandeld tweedehands fietsen daalden zelfs a merkelijk in prijs. De vulpenmagnaat Reynolds, zond »n expeditie naar Azië om een bergtop s zoeken, hoger dan de Mount-Everest. WAXINE-LICHTJES DUURDER. In de Ned. St.-Crt van gisteren is een wijziging opgenomen van de Prijzenbe- schikking thee- en devotielichten. De verbruikersprijs van theelichtjes is van gebracht op 40 ct. per doos van 10 stuks A 40 gram. Kleinhandelaren betalen 32% ct. per doos (was 29% ct.), terwijl de prijs voor de groothandel is gebracht van 26% ct. op 29% ct. De nieuwe prijs geldt r. Dinsdag, 9 Maart a.s. In het district Waalwijk heeft de schoe nenproductie (in 1947 ongeveer 6 mil- lioen paar) het vooroorlogse peil over schreden. JEr is dan ook alle reden om aan te dringen op opheffing der schoe nendistributie en afschaffing der fabri- cage-voorschriften, aldus concludeert de faad van bijstand van de Waalwijkse K. K. Bijz. Gerechtshoven zullen 1 Jan. 1949 opgeheven zijn Kleine stem-tragedie in de Tweede Kamer r-ERIl aas 31ad. 'erug kostt helpe iderdi ug ka vei-os N. Pa .1. Ka beke 1? He :k!edi 3. jming en vandaar dat óók Engeland gebaat zou zijn met een militaire garan- de Ver. Staten voor de toekom- it voo stlge Westelijke Unie. Tegenover de pho- bie-toestand, waarvan Frankrijk blijk geeft, als de gedachte opduikt aan een po- litiek-economisch „revanche" Duitsland, staat de Engelse vrees voor Rusland, om dat behalve het leger-apparaat, ook de eenmaal machtige Britse vloot in afbraak is. De precaire situatie, waarin Engeland verkeert, tengevolge van de economische crisis, komt óók tot uitdrukking cijfers van de militaire effectieven. Het leger werd sinds het einde log teruggebracht van vijf millioen tot ^ongeveer 900.000 man. De vloot beschikt thans over geen slagschip of groot vlieg tuig-moederschip en telt slechts tien kruisers, enige kleinere vliegtuigmoeder schepen en achttien torpedojagers, maar wordt er aan gewerkt, verbetering in die toestand te brengen! Maar er heerst grote ongerustheid over de landsverdediging, terwijl men, afgaan de op de cijfers, die Cripps over de Brit- huishouding heeft verstrekt, moeilijk kan aannemen, dat de belastingbetaler zal kunnen opbrengen. Dit dus de positie, waarin één der firmanten de „West-Europese federatie" wording) verkeert. En toch moet ei gehandeld worden, want in de Senaat heeft Vandenberg nogmaals gewaar schuwd, dat het ijzeren gordijn niet aar de kusten van de Atlantische Oceaan mag komen. De verdeling van de wereld tus- Amerika en Rusland zou geen vrede betekenen, maar een oneervolle wapen stilstand! De ogen van West-Europa zijn daarom op Amerika gericht, als leider cn protector, omdat, zoals een der linkse Labour-lieden in het Lagerhuis onthul de, het Russische leger zo sterk is, dat het West-Europa in no time zou kunnen be zetten. Aangezien de verdediging met de economische weerstand van een land ten nauwste samenhangt, ook met de in dustriële capaciteit, volgens het moderne beginsel van de „totale oorlog", is het „plan Marshall" tegenover de Rus sische aggressie van zo vitale betekenis. De uitbreiding van de Amerikaanse luchtmacht is mede een groot Europees belang. Een desbetreffend rapport wijst er op, dat wapens vervaardigd worden met nog grotere uitwerking dan atoom bommen, dat de mogelijkheid bestaat „radio-actieve stofwolken" te versprei- den en men ook rekening moet houden met een bacteriologische oorlog. Blijven bouwen op de „Ver. Naties", maar daar Daast iseen geweldige strijdkracht de meest afdoende bescherming tegen aggressie, nederlaag en slavernij". De versterkte Amerikaanse luchtmacht moet niets slechts de Ver. Staten, maar ook de bezette landen kunnen beschermen preventief werken om aanvallen op „vrije regeringen" te voorkomen. Een ding i! duidelijk: de politiek van „isolation" heeft afgedaan. Hardnekkig gerucht over aftreden van Benesj Vlucht naar de Amerik. zone duurt voort Te Praag gaan hardnekkige geruchten, dat president Benesj afgetreden is. nunisten zouden echter niet toestaan het aftreden bekend te maken, omdat zij een geweldige reactie bij het volk vrezen. Andere berichten melden dat Benesj ziek is op zijn landhuis bulten Praag. In Bohemen zijn reeds meer dan 11.000 itionale bedrijfsleiders aangesteld in fa brieken en bedrijven/ die meer dan 50 >en in dienst hebben. Steeds meer Tsjechen vluchten naar de Amerikaanse van Duitsland. De „zuivering" gaat door. Verschillende leden van de „Natio nal? Veiligheidsdienst" zullen wegens militaire opstandigheid worden vervolgd. Bezitters van geconfiskeerd land zullen worden gezuiverd. In een Moravische staalfabriek zijn 1100 mensen ontslagen, omdat zij weigerden een verklaring van loyaliteit aan 't nieuwe regiem te tekenen. DE HOUDING DER KERKEN. Zowel de R.-K. als de Protestantse ker ken hebben zich nog niet officieel uitge sproken over de jongste gebeurtenissen Tsjechoslowakije, aldus het Franse persbureau A.F.P. De nuntius te Pi^aag, die thans in N.-Italië vertoeft, zeide ech- zeer bezorgd te zijn. Daarentegen heeft het Hussitisch kerkgenootschap een vérklaring gepubliceerd waarin het zich boven de partijen stelt en zich uitspreekt de nationale eenheid en tegen dé klassenstrijd. De Orthodoxe kerk begroet de terugkeer van het Tsjechische volk naar zijn slavische idealen en de venster- king van de volks-democraten met vreug de. Zij acht beide een geluJckige ontwik keling zowel voor de staat als voor de kerk. H.M. DE KONINGIN IN DE ROTT. SCHOUWBURG. H.M. de Koningin heeft gisteravond in de Rott. Schouwburg de opvoering bijge woond van „Het Kind van Staat" van H J. Schimmel, dat ter viering van de Boe kenweek werd gegeven. In de pauze ont ving de Koningin de beide hoofdrolspe lers Nel Stants en Henk Schaer. Het be zoek droe® een onofficieel karakter. IJMUIDENSE TRAWLER BESOMDE IN EEN REIS f 45.000. De IJmuidense trawler „Katharina Duy- vis" heeft deze week de hoogste besom ming van een Ned. boot gemaakt. Grimsby bracht de „Katharina" 800 kisten verse vis aan de markt voor een totale besomming van f 34.000, terwijl dezelfde boot in IJmuiden een partij koolvis de markt bracht. De totale besomming van één reis kwam hierdoor boven de f 45.000. MAALTIJDEN IN BELG. RESTAU RANTS ZONDER BON. Voortaan behoeve er voor maaltijden in de Belgische restaurants geen bonnen meer afgegeven te worden. Tot werden nog bonnen gevraagd v rechten uit broodmeel gemaakt. (Van onze Parlementsredacteur). De Bijzondere Gerechtshoven te Leeu warden, Arnhem en 's-Hertogenbosch zullen het eerst voor opheffing, ver: deljjk reeds in het midden van de zo in aanmerking komen en vóór 1 Januari 1949 zullen ook de overige wel kunnen verdwijnen. Het Directoraat-Generaal de Bijzondere Rechtspleging is in liquidatie en het beheer van de inter neringskampen, tot nu toe onder dit Directoraat-Generaal vallende, zal den duur overgaan naar het gevangenis waren enige concrete mededelin- /an minister Van Maarseveen i Tweede Kamer, gistermiddag bij de be-' handeling van het wetsontwerp tot op heffing van de Bijzondere Gerechts hoven, de Bijzondere Raad van Cassatie i de Tribunalen. Het grote strijdpunt in het debat,, aaraan werd deelgenomen door jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.-H.), en de heren Donkers (Arb.), Terpstra (A.-R.), Roolvink (K.V.P.) en Stokvis (Comm.i, de vraag, of de tribunaal-rechtspraak moet overgaan naar de arrondissements rechtbanken (meervoudige rechtspraak) VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat P. S. Brandt, Ten Brittenstraat 20, Katwijk aan Zee. Sold. Brandt is Leidenaar van geboorte. Zijn vrbuw woont, nu hij in Indië ver toeft, in Katwijk aan Zee. Piet zit mo menteel op Java, niet ver van een grote rubberonderneming, 450 meter boven de zeespiegel. Het klimaat is er soms c draaglijk warm, maar zo schrijft hij dat mag 'm niet hinderen. We komen wel doorheen. Het eten in zijn compagnie is van prima kwaliteit. Piet is chauffeur en de ritten in zijn „trouwe" jeep beval len hem uitstekend. Hij vertelt ook in zijn brief, dat de vooruitgang in Indië merkbaar is. In de meeste plaatsen wordt er weer rustig gewerkt. De militairen hebben in dit opzicht een belangrijke bij drage geleverd. Joho Paassiviki, president van Fin land, op wie thans de ogen van de gc .ele wereld zijn gericht. Zal hij zijn land tegen rode invloed weten te beschermen. )f naar de kantongerechten (alleenrecht- sprekende rechter). De minister en mei hem het grootste deel van de Kamer achtte hier het sop de kool niet waard, omdat, nu de tribunalen pas op 1 Juni a.s. worden opgeheven, er geen eigenlijke (vermoedelijk althans!) tribu naalzaken meer overblijven, zodat de kantonrechters niet zo vreselijk veel met de bijzondere rechtspraak te maken zul len krijgen. De heren Terpstra (a.-r.) Stokvis (comm.) stelden de zaak echter principieel, onafhankelijk van het getal eventueel over te dragen zaken en stem den, rfiet hun fracties, tegen het artikel, dat de overdracht van tribunaalzaken an de kantongerechten regelt. Voorts had de Vaste Commissie Privaat- en Strafrecht een amendement ingediend, om herziening tot verbeurdverklaringen niet te doen plaats hebben zoals de minister wilde, op voorstel van één zgn. Hoge Autoriteit, doch op voorstel van de gezamenlijke Hoge Autoriteiten. De minister vreesde hierifan vertraging en betoogde, dat de Hoge Autoriteiten geen college Hij kreeg hierbij de steun van de heer Kortenhorst (K.V.P.) Toen de voorzitter voorstelde, het amendement zonder hoof delijke stemming aan te nemen, wilde de heer Kortenhorst dan ook geacht worden tegen te hebben gestemd. Haastig kwam daarna mr Burger (Arb.) eenzelfde klaring afleggen, gevolgd door professor Romme (K.VP.) Het was duidelijk, dat nog wel meer tegenstanders waren, arom de voorzitter besloot, by zitten opstaan te laten stemmen. Ook dit mislukte echter, blijkbaar omdat .mige,. haastig hit koffie kamers toegeschoten leden niet precies wisten, waar -het om ging. De uitslag van deze stemming is mij niet duidelijk, al dus praeses Van Schaik, en hij stelde hoofdelijke stemming op een spe ciaal daartoe bijeengeroepen vergadering, die vanmiddag om 1 uur plaats vond. BURGEMEESTERS OUD EN MATSER EREBURGER VAN NEW ORLEANS De burgemeesters Oud en Matser zijn vandaag uit Grand Rapids in Holland Michigan gearriveerd. Zaterdag j.l. ren zijn in New-Orleans, van welke stad hun het ere-burgerschap is aangeboden. Maandag voerde mr Oud het woord een gemeenteraadszitting te Chicago. DADER VAN MOORD TE "ZEVENBERGEN. Inzake de gisteren gemelde moordzaak te Zevenbergen, waarbij de 21-j. A. Kors het slachtoffer werd, is thans gebleken, dat niet de vader, maar de zoon Ginnes van de fam. van der Horst de moord moet hebben bedreven. De zoon is nu te Breda opgesloten. Zijn vader werd op vrije ten gesteld. Wie volgt de heer Koejemans als Kamerlid op? De heer Koejemans heeft eindelijk ont slag genomen als lid van de Eerste Kamer de Communistische Party. Het A.N.P. noemt als zijn opvolger de heer J. A. Hermans te Vaals. Deze is echter al lid der Kamer. Benoemd zal worden de heer N. A. Mourer te Amsterdam, werkzaam op het partijbureau aldaar. De politie te Winschoten verzoekt in lichtingen betr. Willy Mansier, geb. Dec. 1923 te Avereerst, die Zondagavond omstreeks half twaalf in bewusteloze stand in de trein op het station te Win schoten werd aangetroffen en met zware hersenschudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. M. zoi Zwolle uit de trein zijn gevallen er durende de reis van Den Helder Winschoten zijn overjas met portefeuille zijn kwijtgeraakt. Volkssturm, n horden, die di erde „vrijheid" van Tsjechoslowa kije. Leden van de Communistische ■rsmllitie paraderen voor hun leiders, die het vrije land van Benesj voorgoed verwijderden uit de rij van erkelijk democratische volkeren. België beleeft twee rampen in 24 uur Dakota-ongeluk bij Londen eist 19 doden Kort na het ernstige ongeluk van Maan dagavond in het Belgische Balen-Wesel. een ontploffing im een spring stoffenfabriek, vijf dioden en tiental Ier» gewonden te betreuren waren, trof een vliegramp gisteravond onze Zuiderburen. Op London-Airport verongelukte een .t Brussel komende Dakota van de Bel gische Sabena, waarbij zestien passagiers en drie leden vatn dte bemanning om het leven kwamen Het ongeluk gebeurde om 22 uur 14 Nederlandse tijd. Er hing een dikke mist boven het vlieg veld en de piloot had geseind, dat hy waarschijnlijk een noodlanding zou moe ten maken. Men was dan ook op alles voorbereid. Even voor de machine de grond raakte, zo verklaarden vliegveldem- ployé's, sloeg zij over de kop en boorde zioh in de grond. Een ontploffing hulde het w-rak terstond im rook en vlammen. Uit het interieur steeg het gegil verbrandende inzittenden op. Twee er van werden door de openvliegende deur naar buiten geslingerd Een derde is door een. in de brandende massa duikende beambte, naar buiten gesleurd wel zwaar gewond, van de vuurdood ge red. Ver na middernacht waren de laat ste verkoolde lijken geborgen Onder de passagiers bevonden zich geen Nederlanders. De geredden zijn drie En gelsen. Tot secretaris van de Ned. Ver. var Chr. Handels- en Kantoorbedienden ii benoemd de heer A. Borstlap te A'dam, als opvolger van D. W. Ormel, die lid I 18.25 uur; Maan op 4.36, onder 11.22 werd van het D.B. van het C.N.V. 10 Maart N.M. Van Brabant begint OPVORDERING VAN AMERIKAANSE EFFECTEN. De Staatscourant van gisteren bevat de- viezenbekendmaking 3/48 waarbij de Ned. Bank gemachtigd wordt, tot opvordering van buitenlandse effecten over te gun.j«üviw.t: Wat de motie wenst is. dat het DE de victorie ;E plaatselijke afdeling van de K.V.P. in het Brabantse dorp Bergeyk heeft een motie aangenomen, welke ;r boven de Moerdijk verdient door - te klinken. In deze motie, die gezonden de Minister-President, aan Kardi naal De Jong en aan het Hoofdbestuur der K.V.P. dringt de afdeling Bergeyk de K.V.P. aan op de vorming van nationaal, interkerkelijk en inter nationaal afweerfront tegen het commu nisme. Wij achten deze motie van zulk een eminent belang, dat wij volgaarne op deze plaats er de nodige aandacht aan willen schenken. Als aanleidingen tot de motie worden genoemd: de steeds verder doordringen de machtsinvloed van 't communisme, de niets ontziende middelen, gebruikt om deze uitbreiding tot stand te brengen, de fascinerende indruk, door deze geweldige machtsontplooiing teweeggebracht, de angstpsychose, die zich allerwegen open baart, de grote waarden van individu en verlangen, dat leeft bij het overgrote deel van het Nederlandse volk, dat zijn leiders in dit ernstige uur zich duidelijk zullen uit spreken om paal en perk te stellen i Rustig weer Het K-N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenoch tend lichte vorst en uitgebreide mistvel- den. Morgen overdag: slechts plaatselijk opklarend en in het algemeen ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Droog. Weinig wind. ZON EN MAAN Donderdag 4 Maart: Zon op 7.20. onder Wist U DAT A. j. Vonk, hoofd van de Inspec tie der Registratie en Successie te De venter, benoemd is tot officier in de Orde van O. N. DAT de St. Crt van 2 Maart een wyzl- ging en prijzenbeschikking bevat theelichten, baby-weegschalen en stook olie. DAT de Bergen op Zoomse politie een zekere G. uit Putte heeft aangehouden, die met 1780 kunsttanden naar België wou gaan. DAT de politie te Bergen op Zoom twee Belgische dames heeft aangehouden, die flesjes, gevuld met kleurwater, in Neder land wilden verkopen als geneesmiddel voor T.B.C.-patiënten. DAT A. Roggeveen benoemd is tot Ned. consul te Norfolk (Virginia). DAT in de Koopmansbeurs te Amster dam gistermiddag een thee is aangeboden aan alle consulaire ambtenaren van tenlandse mogendheden in ons land, ten einde de band met het Nederlandse kenleven te verstevigen. DAT te Umuiden een steur van 165 kg is aangevoerd, welke 594 gulden opbracht DAT tot vice-voorzitter van de stich ting „Nationaal Reveil" is benoemd de heer C. X. Scheure, oud-officier K.N.I.L. DAT het Bio-Vacantie-oord het verblijf van tien Ned. asthma-patiëntjes in Zwit serland, gedurende een half jaar, zal be kostigen. DAT dank zij de vele giften, die het AVAK-comité heeft ontvangen, 120 asth ma-patiëntjes uit arme gezinnen, nog enige tijd ïn Zwitserland kunnen worden verpleegd. DAT het Franse Rode Kruis luit.-kol. G. W. Rikkelman. mejuffrouw J. M. M. van den Broek d'Obreman en freule W. F. G. L. van Pallandt heeft onderschei den met het zilveren kruis met bijbeho rende oorkonden. DAT te Leeuwarden is overleden M. Anema, oud-voorz. van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland. DAT onze bankbiljettencirculatie in Februari met 62 millioen gulden is ge stegen tot 2.959 millioen. DAT de 73-j. M. S. van Selm, gister avond bij een uitslaande brand aan de Westkruiskade te R'dam ernstig werd ge wond. DAT de nieuwe Comm. der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, gisteren in Brugge kennis maakte met de gouverneur van de prov. West- Vlaanderen en hij binnenkort de gouver neur van Oost-Vlaanderen zal bezoeken. DAT te Haarlem een hulpgevangenbe waarder is gearresteerd, die bij familie leden van gedetineerden levensmiddelen en sigaretten kwam afhalen, weVke z voor de gevangenen waren gestemd. DAT de C.C.D. te Nijmegen vier smok kelaars heeft aangehouden, die in tex tiel en textielpunten een winstgevend be drijf hadden gevonden en dat tegen acht hierbij betrokken winkeliers proces-^ baal is opgemaakt. DAT „Nederland helpt Indië" en Ned. Rode Kruis, elk 25 kg alasphine naar Indië hebben gezonden en dat „Sima- vi" 93 kg van dit heilzame, doch zeer dure geneesmiddel voor de framboesia- bestryding ter beschikking heeft gesteld. DAT de 79-j. J. Rozenkamp te Hellen- doorn bij het z.g.n. „vuurtje branden" brand is geraakt en aan de opgelopen verwondingen is bezweken. DAT thans van het aan ons land leende crediet van 195 millioen dollar der Wereldbank 107 millioen dollar is op genomen. DAT voor Zeeland een provinciale demobilisatieraad zal worden Ingesteld, onder voorzitterschap van de Commissa ris der Koningin. DAT'de internuntius bij het Ned. Hof, mgr. Paolo Giobbe, gisteren in Den Haag een receptie hield t.g.v. de 9e verjaardag der keuze van Paus Pius XII. DAT voor het B. G. te Den Bosch tegen verraders Looy uit Veldhoven en Crae- nen uit Someren resp. 6 en 10 Jaar is geëist. DAT de Tweede Kamer gisteren o.m. heeft aangenomen de wetsontwerpen: goedkeuring internationale overeenkomst inzake weerobservatie-stations, goed keuring cultureel verdrag met Frankrijk; „duurverlengingswet" voor de na 4 Mei 1945 verstreken duur van rechtspersoon lijkheid bezittende verenigingen of N.V.'s. DAT Vrijdag a.s. voor de Haagse recht bank in kort geding wordt behandeld de vordering van de Mij Tuschinsky te A'dam tegen de Staat der Nederlanden inzake de Prijzenbeschikking Bioscoop voorstellingen 1948. DAT in Alkmaar de kapsalon „Mo dern" aan de LangestiAt geheel is uit gebrand. DAT de export van 2500 ton gele kool naar Oostenrijk deze week begint en in Frankrijk plaats is voor 3500 ton, waar voor 7 ct per kg wordt betaald. DAT op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan mr Ph. L. J. Reijinga als dirigerend officier der Rijkspolitie te Den Haag en als onbezoldigd commis saris der Rijkspolitie le kl. DAT de Poolse handelsdelegatie, die thans in Den Haag besprekingen voert over een af te sluiten handelsovereen komst tussen Nederland en Polen, heden de Philipsfabrieken te Eindhoven be- DAT minister Van Boetzelaer op 19 Maart a.s. te Arnhem voor de Gelderse Industriële Club en de Nederl. Mij Nijverheid en Handel spreekt ovei Benelux en het Duitse vraagstuk. DAT men de Braillebibliotheek blinden te Grave met twee verdiepingen wil uitbreiden. DAT voor de Arnhemse rechtbank tegen de 30-j. transportarbeider v. d. B. uit Tiel, die op 20 Januari j.l. aldaar de arbeider van Dee met een mes had ge dood, slechts 3% jaar werd geëist, daar, naar gebleken is, verd. zijn bezinning verloor. DAT het Tweede Kamerlid Sweens K. VP.) bij minister In 't Veld heeft aan gedrongen op verhoging van het bouw volume-1948 voor Noord-Brabant. DAT de Ned. Fed. van Beroepsver. van Kunstenaars aan alle poltieke partyen h'eeft verzocht bij de a.s. Kamerverkie zingen ook een deskundige op kunstge bied op de oandidatenlijst te plaatsen. DAT het Haarlemse Tribunaal de voorm. M.T.S.-directeur J. R. G. de Veer aldaar 5 jaar internering (waarvan de tijd na Aug. a.s. voorw.) oplegde en advies tegen zijn voorganger, de thans 70-J. Ir G. de Gelder, 10 Maart wordt uitgebracht. DAT gegadigden voor het van 20 Sept. —30 Oct. in Genève te houden intern, muziekconcours voor zang. piano, viool, altviool, fluit en hoprn, zich vóór 3f"Mei moeten melden by het dep. van O., K en K. DAT de éénjarige baby van de fam. H. te Domburg is gestikt in een kussentje. DAT de Arnhemse raad f 64.000 be schikbaar stelt voor de bouw van eer oorlogsmuseum. DAT de Verz. Mij „Vesta" te Arnhem over 1946 een dividend uitkeert van 4 pet en Heinken's Bierbrouwerij My 7 pet. DAT de commissie-Van der Ven, belast met het opstellen van een vóórontwerp van wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, thans haar rapport aar min. Van den Brink heeft voorgelegd. DAT de boerderij van de heer Peetoom te Berkhout is afgebrand. DAT onderhandelingen worden gevoerd om de Ned. zakenlieden, die op 24 April de 20ste Intern. Jaarbeurs in Warschau zullen bezoeken, met een speciaal KLM- vliegtuig te vervoeren. DAT te Uithuizen proces-verbaal is opgemaakt tegen F. S-, die 300 schapen, wegens gebrek aan voedsel, de kwelder van de nieuwe polder had opgejaagd er 20 reeds van honger en dorst stierven. DAT" de 38-j. voorm. „Aufseherin Anne M. v. d. Hoven uit Waalwijs. die denst deed in de gevangenis te Neu Brandenburg en A'dam, heden van het A'damse B.G. 5 j. kreeg (m.a.). DAT de Ned. violist Jan Damen is be noemd tot eerste concertmeester van het Concertgebouw-Orkest als opvolger van Ferd Helman, die met pensioen gaat. DAT op 69-j. leeftijd te Dordrecht over leed ir P. J. de Jonge, oud-hoofding. der Domeinen. DAT de tijdelijk zaakgelastigde van de Ned. ambassade te Moskou, mr M. P. M. van Karnebeek, met verlof naar Ne derland is vertrokken. DAT Max Croiset volgend seizoen weer een tournée door België gaat maken. DAT drs. D. J. Dissel, hoofd van de persafdeling van het Nederlands-Zuid- Amerikaans Instituut te Den Haag, in de zelfde functie ia benoemd bij de jaar beurs als opvolger van drs. J. A. Coltof. tief genomen zal worden t 1. Het vormen van een nationaal habi jt om te komen tot een politiek binnen lands afweerfront, met uitsluiting van de communisten; 2. Interkerkelijk overleg, om te komen t een geestelijk afweerfront; 3. Contactopname met België in de eerste plaats en alle Westerse landen om komen tot een nternationaal afweer front, om indien nodig gezamenlijk tegenmaatregelen te nemen, bijv. het verbod van de communistische partij. Het wordt tijd, zegt de motie, om te geraken tot de daad. Welnu, wij aarzelen niet deze motie een daad te noemen, een nationale daad, een krachtig appèl aan de Regering om eindelijk te breken met de heilloze sleur, waarbij enkele bij uit stek nationaal voelende groepen opzette- het Regeerbeleid worden uitge sloten. Wat wij tegenover het communisme moeten plaatsen is geen partijpolitiek in de kleine zin van het woord. Zijn geen riskante experimenten, waartoe deze tijd minder dan ooit geschikt is. maar is een gezonde nationale en sociale politiek. Elke kabinetsformateur, die zyn pro gramma in deze zin formuleert, kan rekenen op de steun van allen, die wer kelijk nationaal en sociaal gezind zijn. Wij willen hopen, dat de Regering eindelijk eens voor deze toch voor de hand liggende denkbeVlden ontvankelijk wordt. Thans heeft het er de schijn van, dat in elk geval de sociaal-democratie nog altijd niet zo ver is. Typerend is in dit verband, hetgeen zeer onlangs de Britse Labourpartij, de zusterpartij van de Party van de Arbeid, heeft uitge sproken. De Labour Partij is bereid, dankbaar de Marshall-hulp uit het kapitalistische Amerika te accepteren, maar, zegt zij, het welslagen van het Plan-Marshall zal afhangen van het verbreiden van de socialistische ideologie en het verbreiden van die socialistische ideologie zal weer afhangen van het scheppen van een socialistische basis. Met andere woorden: de strijd voor het Europese herstel wordt zodoende versmald tot een partijleuz# van de socialisten. Maar naar ons oor deel is dit te minder wenselijk, aangezien in het front tegen de communisten de sociaal-democratie naar haar aard de zwakste plek zal blijven vormen. Neen. dan stelt de afdeling Bergeyk der K.V.P. de zaak anders en naar onze overtuiging, beter. Zij roept op tot samen bundeling "van alle geestelijke, nationale en sociale krachten, daarby stellig ge dachtig aan het gemeenschappelijk front, dat in de jaren der bezetting gevormd werd tegen die andere vijand, de met de huidige zovele wezenstreken gemeen heeft -Moge de victorie, in Brabant be gonnen, doorwerken en moge de ge dachte, in Bergeyk geformuleerd, weer klank vinden. COMMUNISTEN UIT BELGISCH VAKVERBOND. Tijdens het congres van het Algemeen Belgisch Vakverbond is besloten de com munisten uit de twee leidende Instantie# van dit verbond, nl. het secretariaat *a het bureau, t« verwijderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1