jHeituic ^riïtsrljr (tfourant Wist U DINSDAG 2 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7449 Christelijk-Nationcud Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stoniuasticb is obeMfwit mya bert in te^enópoet* BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. Onze grootste drijvende bok, de Ajax, vergaan Tijdens zware storm in de Middellandse Zee De grootste Nederlandse drijvende bok, de Ajax, is tijdens een hevige storm in de nacht van Zondag op Maandag in de Middellandse Zee omgeslagen en gezonken, aldus wordt uit Algiers gemeld. De drie runners van de bok zijn in veilig heid. De sleepboot Hudson bracht de Ajax naar Indië, waar de bok zou worden gebruikt om wrakken te lichten- Het ongeluk gebeurde op ongeveer 100 mijl ten Oosten van Algiers. Begin Januari ondernam de „Ajax" de reis naar Indië, waar men in April hoop te te arriveren. De 300 ton metende „Ajax" woog 1050 ton en was eerst eigen dom van de N.V. Hallond te Hendrik Ido Ambacht Later is een bok aangekocht door het dep. van Overzeese Gebiedsdelen, om in verschillende havens in de Indische Ar chipel, oa. te Soerafoaja en Priok, de wrakken van gezonken schepen te ten. Kapitein Weltevreden van L. Smit en Co's 1000 pk sleepboot, de Hudson, der sleepbootkapiteins, die het vorig jaar het Julnanadok via West Indië door het Panamakanaal naar Soerabaja sleepte, had al spoedig na het vertrek met pech te kampen. Een hevige storm op de Noordzee'dreef de sleep naar de Engelse haven Falmouth. Na vier weken wach ten werd besloten de tooht voort te zetten. *t Verklaarde uitzicht De Russische beet in Finland die ook thans nog vasthouden aar fcet compromis in de internationale poli tieke strijd, worden belachelijk, maar oofc gevaarlijk. Belachelijk, omdat zich toch vlak voor hun ogen het machtsproces vol trekt: de demonische begeerte, die Mos kou heeft aangeraakt. Gevaarlijk, omdat deze pseudo-idealisten de aandacht aflei den van de katastrofe, die de beschaving, de Christelijke waarden van Europa be dreigt. Want het „compromis" van al deze rose en bijna rode broeders vormt 'n ge makkelijke vaargeul vooi» het schip met de Sowjetvlag, dek- Z r~-' kende een lading, die voor democratie, cultuur en persoonlijke vrijheid slechts vernietiging betekent. Tegenover dit onheil, dat reeds zovele landen in Oost-Europa en nu ook Fin land bevlogen heeft, past slechts één hou ding: verweer, een „te wapen". Een fe deratief Europa, volgens de idee vin, maar met de illusie van een „troi- sième force" tussen Amerika en Rusland in, dient, gezien de ontwikkeling der in ternationale toestand, als onhoudbaar te worden afgewëzeh. Een verenigd Europa, politiek-economisch en militair-strate gisch, onder de auspiciën van Amerika getuigt echter van realiteitsbesef. SJlechts langs deze weg „halt" en front vorming kan de aanval op vrijheid er democratie van West-Europa worden ge stuit. Maar dan dienen de leidende staatslieden ook gesteund te worden door massa's, die het „feu sacrëder Christe lijke levensovertuiging in zich ervaren. Het is thans tijd om tbt een bundeling en organisering der krachten over te gaan, waar West-Europa nog een huis is, waar verdeeldheid heerst. Tegenover de ge spletenheid der innerlijke structuur in landen als Frankrijk en Italië, het stre ven naar eenheid en synthese, als wèarde voor de verdediging tegenover de rode overrompeling. Toen Oswald Speug- ler na de eerste wereldoorlog zijn be roemde „Untergang des Abendlandes" publiceerde, wees hij reeds op de ste riele en verstarde toestand der Westerse beschaving, waar het wezen verloren ging onder de mechanisch-technisch vol maakte vorm. Maar de redding, de nieu we cultuur komt dan toch zeker niet uit Rusland, waar aanslagen op de persoon lijke vrijheid aan de orde van de dag zijn, dwang en tyrannie hoogtij vieren. Eer zal het avondland ten onder gaan, waar men niet vasthoudt aan de hoge beginse len ener doorleefde Christelijke bescha ving, daar waar men nog aarzelt tussen twee werelden, waarvan wij de „commu nistische" met overtuiging veroordelen. Omdat de vinnige Russische beet in Fin land de ideële en religieuze waarden'in gevaar brengt. Het gaat niet om een „pact van wederzijdse bijstand", maar om een pact van dwang. Finland los van het Westen, vastgeklonken aan het Oosten. Geen Amerikaanse economische beïnvloe ding via het plan-Marshall, maar een to tale oriëntering op Rusland. De Finnen moeten gevoed worden, de industrie moet draaien en de oorlog had tengevolge, dat de Finnen reeds zware verplichtingen hebben jegens de Sowjet-Unie. Een groot deel van de Finse arbeid geschiedt ten bate van de herstelleveranties. In principe voelen zij niets voor de offerte van een „bijstandspact", maar is er een andere keuze? Wacht hen niet 't lot van Tsjechoslowakije? De communistische minister heeft het politie-apparaat onder zijn leiding. De sociaal-democraten liepen er nog niet aan de leiband der commu nisten, maar zullen zij, evenals in Tsje choslowakije thans het hoofd niet bui gen voor de Stalinistische dwingelandij? Wat zegt het de Russen, dat volgens de Finse grondwet, de regering geen militair pact met een vreemde mogendheid mag «luiten. De Russische interesse strekt zich niet slechts uit tot het Zuiden, maar ook tot het hoge Noorden, Spitsbergen, Fin land, voor de Sowjets punten van be langrijke, strategische betekenis. Der halve: aanvaard onze communistische vriendschap of verhanger. Wilt gij, Fin nen, de vriendschap, onderteken dan het verdrag voor wederzijdse, militaire bij stand! Dat is de politiek, die „hout" snijdt, waarvoor de Russen dan straks meer graan jover Jiebben. Zo, omringt de Sow jet-Unie zich met een cordon van posten, versterkt haar militair-strategische posi tie voor de komende stryd met Amerika. De enige macht, waarop Europa kan bou wen, als het gevaar nog dichter nadert. Politiek, economische en propagandis tische maatregelen worden aan het Con gres voorgesteld tegen verdere uitbrei ding van de communistische revolutie en de kans op een nieuwe wereldoorlog. Geen nota's protesten, maar slechts daden «uilen op Moskou indruk maken. Van de zijde van het dep. van Over zeese Gebiedsdelen werd ons medege deeld, dat de scheepvaart in Indië gedupeerd is door hej vergaan va Ajax. Aan het zenden van een ni< bok valt voorlopig niet te denken. Het duurt geruime tijd voor een bok zee waardig gemaakt is en bovendien moet fnen wachten tot de oost-moesson voor bij is. Kasteel van Paasiviki conferentie-oord Morgen valt beslissing der voor naamste partijen Op het kasteel van de Finse president is gisteren, aldus Ass. Press, een belang rijke conferentie gehouden. Drie en eer half uur sprak Joho Paasiviki met zijn eerste minister Mauno Pekkala eh de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Carl Enckell en Reinhold Svento. Ook de chef staf van het Finse leger, generaal Aarno Sihvo, was aan Morgen zal Paasiviki op de hoogte ge steld worden van de beslissing der naamste partijen inzake het Russische voorstel voor een verdrag van wederzijd se bijstand. Te Helsinki, zo meldt A.P., verluidt dat ook de president e het pact te ondertekenen. Na de bespreking op het kasteel is Pek- kdla tegenwoordig geweest bij de confe rentie van het bestuur der volksdemocra- tische partij. President Paasiviki ontving nog K. L. Kulo, het hoofd van de pro-Moskou sc cialistische eenheidspartij. Maandag het ijsje in de hotels 10 cent goedkoper Blijkens een beschikking, gepubliceerd in de Ned. Stcrt. yan gisteren, is i Maart de prijs van consumptie-ijs tels, restaurants enz. verlaagd. Sorbets per glas van 2.25 cm3 en plombières per cope van 125 gram mogen, al naar lang de duurteklasse, waarin het hotel enz. is ingedeeld, nu 90, 75, 60 of 50 st kösten. Tot nu toe lagen deze prijzen een dubbeltje hoger. .„Gewoon" ijs. mag in deze inrichtingen, alweer naar gelang de duurteklasse, 60, 50, 40 of 35 ct per 100 gram kosten. Al deze prijzen moeten met de helft worden verlaagd, in dien het ijs minder dan 12 gewichtspro centén suiker bevat. Ook de prijs van consumptie-ijs in an dere inrichtingen en op straat is geregeld nl. 10 ct. per 50 gram bij levering van 250 gram of meer en 10 ct. per 45 gram bi) levering van minder dan 250 gram. Eer. ijsco van 22Vz gram kost dus een stuiver, fan 45 gram een dubbeltje. Toevoe ging van dranken aan het ijs kan de prij3 verlagen tot 20 ct. per 45 gram. Gearoma tiseerde watèrlollies mogen 5 ct. per 25 gram kosten. TWEE EIEREN. De bonnenlijst geeft deze week o.m. twee eieren. Zaterdag wordt de gisteren aangekondigde zeépbon aangewezen. CHURCHILL HEEFT GRIEP. Winston Churchill heeft een lichte griep. Hij was Maandagavond niet aan wezig in de vergadering van het Lager- Bij een exploisie is een kruitfabriek te Boelen-We^el (a. d. Nethe in België) werden 6 mensen gedood. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Kees van Zoomeren, Hugo de Grootstraat, Alphen aan den Rijn Kees ging in October 1946 met het schip „Sloterdijk" naar „het land van de zwar- ensen". In Amersfoort was hij opge- voor.... kok. Voordat hij zijn mili taire loopbaan begon was hij matroos op de „Margaretha", een schip van ongeveer 600 ton. In Batavia heeft Kees drie maan den gelegen en ruim een jaar heeft hij in P. v. d. A. hijst stormvlag tegen het communisme Geen enkele samenwerking meer met de communisten? De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije hebben de P.v.d.A. in het geweer ge bracht tegen het communisme. Zo heeft het Partijbestuur in een communiqué het gebeurde veroordeeld als een phase in de imperialistische politiek der Sowjet- Unie, waardoor de democratische rechten en vrijheden van de Oosteuropese vol keren opnieuw met voeten worden ge- Alle partijgenoten, aldus het commu niqué, moeten zich ernstig beraden, of zij zich niet van elke vorm van verdere samenwerking met communisten in vrije organisaties en comité's uit het politieke sociale en culturele leven moeten ont houden. Het communiqué wijst erop, dat "de C. P.N. in haar uitingen volkomen solidair is met het gebeurde in Tsjechoslowakije. Iedere Nederlander kan zich op grond daarvan een oordeel vormen waarde, welke de sympathiebetuigingen van het Nederlandse communis de democrate hebben. De Nederlandse communisten, aldus het communiqué, zijn een vijfde colonne van het communisti sche regime. De nieuwe minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr dr J. In 't Veld, oud-burgemeester vai Zaandam werd gisteravond door H-M. de Koningin op Huis ten Bosch be- Gescheiden R'damse buffet juffrouw vermoord Teleurgestelde minnaar sloeg de hand aan zichzelf. Gisteravond om ongeveer acht uur heeft zich aan de Coolhaven te Rotterdam een •afschuwelijk drama afgespeeld. De 37- jarige Rotterdamse chauffeur,'E. S., heeft daar zijn minnares, een 33-jarige geschei den buffetjuffrouw J. B., met een dolk mes de keel doorgesneden en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Enige fabrieksjongens vonden de v: enige tijd later- badend in haar bloed. Zij was dood. De man was zeer ernstig verwond, en moest in het ziekenhui Coolsingel worden geopereerd. Er was vaak onenigheid tussen de twee Enige tijd geleden was een huiselijke twist zo hoog opgelopen, dat de man haar zijn woning uitjoeg. De politie moest er toen aan te pas komen om de vrouw haar kamer-terug te geven. Later ging S. elders wonen, doch viel de vrouw herhaaldelijk lastig met het verzoek de verhouding weer aan te knopen, waarvoor de buffet juffrouw niets voelde. Jongeman in Zevenbergen doodgestoken Wegens verhouding met landbouwers- dochter. „Al word ik duizend jaar, mijn Naantje krijgt hij nooit". Dit was het periodieke gezegde van landbouwer Van der Horst uit Zevenbergen, daarbij doelende op zijn dochter, die tegen zijn zin verkering had met de 21-j. Anton Kors. Zondagavond j.l., toen laatstgenoemde aan het raam van de woning van Van der Horst een gesprek afluisterde over Naantje, traden de landbouwer en zijn zoon naar buiten en bij de worsteling, die toen ontstond, heeft een van de twee K. vastgehouden, terwijl de ander hem met een dolkmes in de hartstreek stak. Het slachtoffer is overleden ,en Van der Horst werd overgebracht naar het politiebureau in Zevenbergen. Gisteren zijn ook de overige familieleden opgehaald. Blijkens een nieuwe regeling mogen particuliere bibliotheekhquders voortaan voor het uitlenen van boeken 10 ct. per boek voor de eerste tveek berekenen en 2 ct. voor elke daarop volgende dag of gedeelte van een dag. Eenmaal mag een waarborgsom van hoogstens f 1.wor den bedongen, welk bedrag,, behoudens schadevergoeding, na afloop van de .contactverhouding" moet worden terug betaald. Voor administratiekosten enz mag niets in rekening worden gebracht en de aankoop van catalogi mag niet verplicht worden gesteld. Deze "regeling (die al in vele gevallen wordt toegepast) treedt Maandag, 8 Maart, in werking. Kort gesprek met Amerikaanse autokoning Henri Ford II Hoe meer auto's men koopt, hoe goedkoper zij worden (Van e verslaggevers) de tropen het in bepaalde opzichten be nijdenswaardige beroep van kok uitge oefend. Nu is hij gewoon militair. Hij vertoeft ihet enige kameraden in een haast uitgestorven plaatsje, waar uiter aard alle comfort ontbreekt. Toch blijft hij optimistisch. Er valt altijd wel iets te beleven. De laatste keer schreef hij, dat sliepen op een bed vanthee. Kees vindt het fijn, dat hij in Indië zijn plicht voor het vaderland kan vervullen. Maar. zo is hij van mening, het moet toch ook niet te lang duren. „Graag wil ik mijn plaats op de „Margaretha" weer inne- Henri Ford II, die we gisteravond in ;t zeer bevlagde Amstelhotel te A'dam spraken, is een gezette, donkere man met bleek gezicht. Z'n haar is donker en heeft de neiging te kroezen. Hij droeg gestreept donker bruin pak en hij onderhield zich met veel overleg met z'n Nederlandse ondervragers. Hoeveel arbeiders hebt U nu in dienst Ford?" ,Ik zou het U op geen stukken na kun- i zeggen, maar in Amerika zijn het er 120.000". Over z'n plannen spreekt hij met re- rve. Wat de prijspolitiek aangaat: „Wij doen ons best zoveel mogelijk en zo goed mogelijke wagens te maken. Hoe meer U an koopt, hoe sterker dat het prijs peil beheersen zal. Of de Nederlandse Fordfabrieken zich verder zullen uitbrei- is een kwestie van de hoeveelheid dollars, die Nederlanders aan auto's kun- besteden". ;t is allemaal zeer eenvoudig! De scheepvaartmensen onder ons hadden hun zorg ten aanzien van de Amerikaanse illeveranties aan Europa. „Er is overal tekort aan staal", aldus mr Ford „en wij hebben in Amerika veel auto's te ma- De poging van z'n grootvader om ar beiders een woning met een stukje grond te geven zet Henri II niet voort. Hij ziet er geen heil in. De man in de fabriek is voor hem primair. Is de man tevreden, dan wordt de machine goed bediend. Dertig jaar oud is hij en zijn gezel schap beschrijft hem als een krachtig industrieel leider. Met mevr. Anne Ford- Me Donald bereist hij thans West-Euro pa. Het echtpaar heeft twee kinderen; Charlotte van zeven en Anne van vijf die in Grosse Point Farms, de voorstad van Detroit, waar het huis der Fords staat, verblijven. De heer Ford is bij zijn huwelijk Rooms-Katholiek geworden. Aan de maaltijd, die gisteravond in het Amstelhotel de heer en mevrouw Ford door de Ned. Ford Comp. werd aangebo den, zat ook minister v. d. Brink aan. Zowel de heer Ford als de minister voerden het woord. De eerste verklaarde een beter begrip te hebben gekregen voor de Europese sagi»rs problemen. De minister bracht de bete kenis der Nederlandse Fordfabrieken voor de reconstructie van het wagenpark in herinnering. De strijd om het wereldkampioenschap schaken is begonnen. Burgemeester Visser van Den Haag sprak gisteravond in de Dierentuin de grootmeesters toe en wenste hun veel succes- Van r. naar 1. de Russische ambassadeur, de heer Valkof, Reshevsky, Keres, Smyslov (half), Max Euwe, Botwinnik (met bril) - burgemeester de Visser. (Voor verslag zie pag. 4) Engelands geduld met Palestina raakt uitgeput Met bittere woorden geeft men te verstaan, dat het nu afgelopen moet zijn Het Britse bestuur in Palestina heeft de 700.000 Joden in het Heilige Land gisteren gewaarschuwd, zo meldt Ass. Press uit Jeruzalem, dat zij met de voortzetting van „moord en verkapt terrorisme" in de ogen der wereld alle rechten om gerang schikt te worden onder de beschaafde volkeren, zouden verliezen. Gisteren ont snapte gen- Mac Millan weer aan een landmijn. een bittere aanval wordt verder het( het instellen van een voorlopige Joods? Joodse agentschap ervan beschuldigd dej regeringsraad. De Arabieren zullen verantwo'ordelijkheid voor terroristische daden, zoals het opblazen van een trein, van zich af te schuiven door „berekende zinspelingen, leugens en propaganda". Deze bekendmaking is de krachtigste, it nu toe uitgegeven. Aan het slot wordt nog gezegd, dat de Joodse leiders niet in staat waren de verantwoordelijke perso nen op te sporen en voor een gerecht te dagen. Als het zo voortgaat wordt de goede verstandhouding tussen Britten en Joden onmogelijk en zal de taak van de Britten, het beschermen der Joden, niet verwezenlijkt kunnen worden. Het enige commentaar van Joodse krin- :n was: „Wij hebben zojuist de belache lijke bekendmaking gehoord over de radio. Nu kunnen wij commentaar gaan leveren". De Arabische mening is dat het hoog tijd wordt, dat de Britten acht gaan slaan op de verantwoordelijkheid van het Jood se agentschap. De houding van het Britse bestuur in Palestina is schandelijk ge weest. „Wij konden niet uitmaken of de Britten nog hier waren of reeds vertrok ken. Deze bekendmaking zal kunnen be wijzen of het mandaat nog van kracht is' In het Britse Lagerhuis is gezegd, ds de Britse regering toestemming zou ge tot het afkondigen van de krijgswet Palestina, indien de militaire autori teiten dit wensen. Ex-commissaris van Drenthe komt 13 April vrij Het Asser Tribunaal heeft geadviseerd de 58-j. ex-oommissaris van Drenthe en oud-burgemeester van Emmen, mr dr J. L. Bouma, tot 13 April a s. te interneren, hem te ontzetten uit de kiesrechten er uit de bevoegdheid tot het bekleden var openbare ambten, alsmede 15.000 var zijn vermogen verbeurd te verklaren. Mr Bouma bekleedde voor zijn toe treden tot de N.S.B. een belangrijke functie in de A.-R. partij. Als burgemeester van Emmen heeft hij door vele omstandigheden gedwongen, naar hij beweerde, enkele zijner ambte- het Joodr"aren ontslagen, onder wie de directeuren van het arbeidsbureau en de distributie- dienst. In 1943 aanvaardde mr Bouma tenslotte het ambt van commissaris in de provincie Drenthe. De president merkte op: „Als commissaris treffen U geen verwijten. Uw grootste fout is evenwel uw over gang naar de N.S.B. en dat wordt u eyn- NED. ZIONISTEN TE ADAM MALCONTENT INZAKE PALESTINA. gisteravond te A'dam gehouden vergadering van de Ned. Zionistenbond werd bij acclamatie een motie aangeno- waarin leedwezen betuigd wordt de houding van Engeland inzake Palestina. Voorts wordt de U.N.O. her innerd aan haar plicht tot uitvoering van het dpor haar genomen besluit en de Veiligheidsraad verzocht ten spoedigste legermacht naar Palestina te z?nden. „ORANJE" KOMT MORGEN TE A'DAM. i.s. „Oranje", met ruim 700 pas- aan boord, waaronder 511 i, wordt morgen om 7.00 uur vm. te IJmuiden verwacht. Met de ontscheping zal des middags om 13.00 uur»te Amsterdam begonnen worden. Auto van Göring te koop Het Britse ministerie van Oorlog, heelt een advertentie geplaatst, waarin de ge blindeerde, geheel kogelvrije 5-tons auto van Göring te koop wordt aangeboden. De maximum-snelheid van de wagen w 160 km; het enige nadeel Is het grote benzineverbruik. Interpellatie over buitenlands beleid toegestaan (Van onze Parlementsredacteur.) De Tweede Kamer besloot vanmiddag, de interpellatie-Van der Goes van Na- ters (Arbl) over voorstellen en onderhan delingen op het gebied van buitenlandse zaken (met name in Benelux-verband), waarbij Nederland rechtstreeks of zijde lings betrokken is, te doen houden op een nader te bepalen dag. DAT voor het B. G. te Groningen le venslang is geëist tegen, de 31-jarige F. Bos uit Stadskanaal, wegens mishande ling van gevangenen in het kamp „Erica" te Ommen. DAT de Nederlandse Fordfabrieken te Amsterdam over 1947 8 procent uitkeren. DAT zich de bevolking van Nederland 150.000 zwakzinnigen bevinden en onge veer gemiddeld 2'A procent der school bevolking zwakzinnig is. DAT de 49-jarige stucadoor D. Ruiten berg te Zwolle bij het schoonmaken van een kalkmolen dodelijk verongelukt .is. DAT ir J. F. Schonfeld te Arnhem, oud- hoofdir.-dir., ontslagen van de Rijkswa terstaat is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. DAT de Carton- en Papierfabriek v.h. W. A. Scholten te Groningen over 1947 6 procent zal uitkeren. v DAT de Alg. Bond van Ouden van Da gen in een adres aan de leden van de Tweede Kamer aangedrongen heeft op behandeling van zijn adres van Novem ber 1947. DAT de E.V.C. een telegram aan minis ter In 't Veld heeft gezonden, met ver zoek tot een onderhoud over de loon- correcties in de bouwbedrijven. DAT op een grote bloemententoonstel ling in Londen ook een inzending is van ruim 1400 schoolkinderen, die narcissen van Nederlandse bollen hebben gekweekt. DAT op 18 Maart een kleine contact commissie van de NIWIN naar Indië vliegt, teneinde met de Indische autori teiten het NIWIN-werk te regelen en met de belanghebbende diensten de aanvrage voor de rijkssubsidie 1949. welke op 1 Mei a.s. moet worden ingediend, te be spreken. DAT ernstig wordt gewaarschuwd tegen het werpen van scherpe voorwer pen bij aardappelschillen en groente-af val, aangezien ten gevolge hiervan, nog dagelijks koeien sterven. DAT dr. J. J. A. Rodbard als genees heer-directeur van het Juliana-zieken- huis te Apeldoorn na 28 dienstjaren af scheid heeft genomen, doch nog als röntgenoloog werkzaam blijft DAT de directeur van „De Schelde" ii H. C. Wesseling binnenkort met pen sioen, gaat. DAT de 350ste sterfdag van Willem Ba rents door de Russ. Geogr. Ver. is her dacht te Leningrad, waar zich in net Poolmuseum nog vele herinneringen aan onze landgenoot bevinden. DAT te Bergen op Zoom 3 smokkelen de politie-agenten zijn gesnapt en voor f 6000 Belg. textiel in beslag werd ge nomen. r, DAT over de noodzakelijkheid van de bouw van een flatgebouw in Bilthoven het gemeentebestuur van De Bilt moet beslissen, blijkens een antwoord van mi nister Vos op vragen van het Tweede Ka merlid Van der Zaal. DAT het Ned. vice-consulaat te Eger- sund (Noorwegen) is opgeheven en deze stad thans ressorteert onder het consu laat te Stavanger. DAT de Utrechtse Prov. Brandweer- bond gisteren zijn 25-j. bestaan heeft ge vierd. DAT het A'damse ziekenfondspersoneel zich in een motie heeft uitgesproken tegen het ontwerp-C.A.O. en aan de Rijksbemiddelaars verzocht een door de betrokken vakorganisatie ingediende re geling geldig te verklaren. DAT te St. Jansteen (bij de Belgische grens) de Ned. Douane een smokkelaar, die trachtte te vluchten, heeft aangescho ten en operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. DAT de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde .van O.N., is toegekend aan A. van Puffelen te Zoetermeer. H. A. Steur te 's-Gravenhage, C. Masson te Rot terdam en J. H. Knaap te Leiden, en die in brons aan J. J. Ton te 's-Gravenhage. DAT bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 26 Juli 1939 te Istanboel tus sen Nederland en Afghanistan gesloten verdrag van vriendschap, hetwelk door de oorlog nog nimmer geratificeerd kon worden. DAT te Schoondijke de Stichting „West-Zeeuws Vlaanderen Herbouwt" is opgericht. DAT te Middelburg in een vergadering van echtgenoten van Zeeuwse burgemees ters ernstig is geprotesteerd tegen het plan de tentoonstelling „De Ned. Vrouw 18981948" ook Zondags open te stellen. DAT te R'dam 65 j. oud is overleden de oud.-dir. der strafgevangenissen aldaar J. de Jonge. DAT de 3-j. Robbie Viebenberg uit Zaandam door het ijs is gezakt en ver dronken. DAT het personeel van „De Schelde" te Vlissingen, hetwelk uit de militaire dienst 'terugkeert, dezelfde salariëring zal krij gen als zy, die hun werkverband niet behoefden te verbreken. DAT Zondag te Rijswijk een Vios-bus met 12 voetballers omsloeg, die zich allen wisten te redden, doch de bus uitbrandde. DAT op Westerveld werd gecremeerd het stoffelijk overschot van de op 71-j. leeftijd te Den Haag overleden beeld houwer prof. E. J. Epplé. DAT de hoofdcommies bij de generale directie van de Rijkswaterstaat, G. W. J. Zittersteyn te Den Haag, benoemd werd tot ridder in de Orde van O.N. DAT de koL K.N.I.L. M. Vooren be noemd werd tot ridder 4e kl. der Mil. Willemsorde. DAT op 37 j. leeftijd te Amstelveen is overleden A. P. Gaarlandt, dir. ene drukinktfabriek te A'dam. DAT 81 j. oud is overleden de oud bankdirecteur jhr A. A. Martini Buys. DAT W. Roukens is geïnstalleerd als dir. van het Openlucht-museum te Arn- A'dam is DAT de P.R.A. te A'dam (Kleine Gart- manplantsoen 4) inlichtingen verzocht be treffende Henri Hoenders, die dienst deed bij het taxeren van Joodse eigendommen en deelnam aan de razzia's op Joden. DAT de secr. van de Alkmaarse K. v. Dt J. Scheffel, een der opstellers van distributie-organisatie in ons land, zijn zilveren jubileum vierde. DAT R. Booy, hoofd der Chr. school te Doezum, 57 jaar oud, aldaar is over leden. DAT alle Friese kanalen gisteren door ijsbrekers weer bevaarbaar zijn gemaakt. DAT t.g.v. de Utrechtse Jaarbeurs 5 extra treinen naar de Domstad rijden, nl. op 8, 9, 12, 13 en 14 April resp. van Win schoten. Vlissingen. Enschede, Maastricht en Leeuwarden. DAT dezer dagen de 7-j. Dirk Metse laar uit Overschie door een vrachtwagen is doodgereden. DAT evenals het N.V.V. en C.N.V., ny ook het K.A.B. besloot deel te nemen aan het congres van vakver. te Londen. DAT op de griffie der Tweede Kamer zijn neergelegd de processen-verbaal van de zittingen van de Veiligheidsraad van 17 en 18 Februari, inzake Ned.-Indië. DAT 73 j. oud te R'dam is overleden L. de Heer, gedelegeerd commissaris der N.V. Centrale Papierhandel. DAT de Centrale Commissie voor de Filmkeuring gisteren haar 20-j. bestaan herdacht in Den Haag. Zelfs de eer F Tsjechoslowakije hebben zich ook onder het nieuwe Bolsjewistische bewind blijkbaar sociaal-democraten en R.-K. laten vinden voor „samenwer king" met de communisten. Zij hebben in feite natuurlijk niets te vertellen, maar mogen tegenover de buitenwereld tenminste nog de schijn van de demo cratie ophoudén. Intussen echter maken zij zich daardoor, schrijft „De Maasbode" terecht, „zonder meer medeplichtig aan al deze maatregelen, waartegen de liefde tot him land, tot de vrijheid en heel hun geweten in blakende opstand moeten Wy onderschrijven dit oordeel volko men. Het zijn geen aangename ervarin gen, welke Tsjechoslokawije met zijn sociaal-democraten en zijn nieuwe R.-K. ministers heeft opgedaan. Nu willen wij gaarne vertrouwen, dat men zich ten onzent niet zo gemakkelijk in het communistische net zal laten van gen. De flinke uitlatingen doen wat dat aangaat het beste hopen. Maar wij mo gen aan de andere kant niet vergeten, dat het in ons land vooral de sociaal democraten zijn geweest, die zich be ijverd hebben de communisten in tal van bestuurscolleges te halen, omdat naar hun oordeel de democratie dit nu eenmaal eiste. Maar. of zij 't graag doen of niet natuurlijk doen zy het met grote tegen zin in Tsjechoslowakije helpen op dit ogenblik, althans met hun naam, de sociaal-democraten de democratie om hals te brengen. Nogmaals, wij vertrouwen, dat ten on zent sociaal-democraten en R.-K. zullen passen om diezelfde rol te spelen, welke „De Maasbode" als „allermiserabelst" be titelt. Volkomen gerust kunhen wij helaas met name ten aanzien van de sociaal democraten niet zijn. Immers, in „Het Vrye Volk" troffen wij nu een artikel aan, dat zich niet radicaal losmaakt van de Tsjechische partijgenoten, doch dat integendeel de felste critietjuist richt op hen. die hun afkeuring over de houding der-Tsjechische sociaal-democraten heb ben uitgesproken. Het verweer van „Het Vrije Volk" is het verweer, dat wij kennen uit de eigen bezetting. Het komt hierop neer: In Tsjechoslowakije waren de omstandig heden uiterst ongunstig, en daarom kan men niet beweren, dat de sociaal-demo craten daar geen ruggegraat hebben ge toond door in de communistische Rege ring te gaan zitten. Wij erkennen gaarne, dat de omstan digheden in Tsjechoslowakije zeer on gunstig waren, maar mocht dit de soc.- democratische ministers ertoe brengen, door hun aanblijven de communistische practyken te dekken en te sanctioneren? Immers neen Wat de Tsjechische sociaal-democrati sche en R.-K. ministers deden was fout; het was in feite het plegen van collabo ratie met hen, wier eerste doel was en is, de democratie om zeep te brengen en die daarmede al flink op weg zijn. En dat wij in „Het Vrye Volk" een beschou wing aantreffen na alles wat wijzelf hebben meegemaakt waarin wel vele democratische woorden staan, maar waar in de zaak. waarop het aankomt wordt teruggebracht tot een kwestie van „ver zachtende omstandigheden" en van „be grip" voor de communistische druk, dat alles is voldoende om ons bezorgd te maken. Het is bekend dat er in de bezettingstijd ook ten onzent waren, die hun functie aanhielden in de mening, dat anders een verrader op de leeggekomen stoel zou plaatsnemen. Over zulk een houding heeft het Tribunaal der geschiedenis ge noegzaam zijn oordeel uitgesproken. Mochten trouwens de sociaal-democra ten en de aanblijvende R.-K. werkelijk menen, dat in Tsjechoslowakije door hun aanblijven nog iets te redden viel? Och arme! Men kan veel aan het communisme tegenwerpen, doch niet dat het niet radi- /caal zou zijn. Het kent en beoefent zelf de leer van de verschroeide aarde: het gaat uit van de overtuiging, dat de mens niets te veriiezen heeft dan zijn ketenen en eèn wereld te winnen heeft. Het pleegt niet achterom te zien. Daarom schrijft een democratie zich- zelve ten dode op, die, met welk motief en onder welke omstandigheden ook, met het communisme tracht aan te pappen. Want als democraten zich, onder welk» druk ook, laten lenen tot het invoeren en uitleven van communistische prac tyken, dan is menselijkerwijze ge sproken alles verloren, zelfs de eer. De wereldvermaarde prof. dr W. J. de Haas, directeur van het Kamer- lingh Onncs-laboratorium te Leiden, werd vandaag 70 Jaar. RUITER TOT VIER JAAR INTER NERING VEROORDEELD. Het Tribunaal te Heerenveen heeft ge adviseerd. de voormalige dir.-generaal de landbouw, de 49-jar. veehouder G. Ruiter, vier jaar internering <m. a.) e leggen, alsmede verbeurdverkla ring van 7500. Stijgende temperatuur Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenoch tend op vele plaatsen nog lichte vorst cn hier en daar nog nevel of mist. Morgen overdag vrij zonnig weer met hoger» temperaturen dan vandaag, naar Zuide lijke richtingen draaiende wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1