LEED thefarinc 4 ZEU&S 48 EUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 re [oskou predikt: de vrijheid gaat in 't rood gekleed iropasmalle kuststrook langs Euraziatisch continent? DE WEEK, die vandaag wordt afge sloten, is de democratie in het oude Tsjechoslowakije op dramatische ce tot verleden tijd geworden. Nog lar nauwelijks ishet land ontkomen de zwarte dictatuur van het natio- il^ocialisme, of thans is het gedom- d in de even weerzinwekkende dic- aur van het communisme. De dag tus- de twee nachten is pijnlijk kort ge est, een korte dag van blijdschap ovei herwonnen vrijheid, maar vol var vaa fcnning ook om de dreiging van binnen van buiten de grenzen. Vanneer zal deze tweede nacht eindi- B? Wij weten het niet. Toen wijzelf iden onder druk en bezetting, toen het, alsof wij een tocht moesten door een tunnel, waaraan geen einde en te komen. Maar heel in de verte ïtte het kleine puntje op van de Daar wachtte verlossing en vrij leen Drd- :rkla> Iet Tsjechische volk heeft slechts te tocht mogen maken door het land menswaardigheid en democratie, ar thans voert de weg opnieuw door tunnel. Wenkt in de verte reeds het itje van de verlossing en de vrijheid? an, de toekomst voor het Tsjechische k is donkerder dan ooit, donkerder 1938, toen de Duitse horden het ad overvielen. laar niet alleen voor Tsjechoslowakije bet verloop van deze week dramatisch noemen. Voor geheel Europa is dat het bal geweest. Want Tsjechoslowakije rder eft deze week afscheid moeten de vrijheid, van de democratie Europa. Europa is deze week kleiner worden, kleiner dan het ooit geweest is. )e Franse minister van buitenlandse Bidault noemde dit Europa, dat sen van zijn leden verloor, het a Europa dat wij ooit gekend heb- aderdaad, wat schijnt dit Europa as meer te zijn dan een smalle kust- ook langs het Euraziatisch continent? dan rijst vanzelf de volgende vraag: ike aanleiding kan er voor "het opruk- >de Russische communisme bestaan bij Tsjechoslowakije halt te houden in het spel van staatsgrepen en pene- ties geen nieuwe slachtoffers ken? Finland schijnt urt te zijn en Europa wijst het vol- !>de slachtoffer al met de vinger Së, en overweegt de kansen, welke land nog, wij herhalen: nóg, heeft 1 de communistische greep te ontko- a. Het argument, dat in Italië de mi- ter van binnenlandse zaken anders i in Tsjechoslowakije geen nist is, is daartoe stellig niet afdoende, zal meer moeten zijn tische wals tegen te houden, iuropa is kleiner geworden. Tsjecho- wakije is uit de rij verdwenen. Illusies dit punt hadden wij reeds lang niet er. Wanneer wij zeggen zouden, dat een illusie armer zijn geworden, dan iden wij aan het communisme te veel gunnen. Het stadium van de illusies ieder onzer stellig reeds lang gepas- erd. Wie hier nog illusies koesterde. misschien te goed voor deze wereld ffloemd worden, maar werd daarom èn zijn omgeving èn voor ons volk ge- isrlijk. dels- Wij moeten langzamerhand het inistische gevaar in al zijn realiteit be gaan onderkennen en erkennen. Ook in West-Europa zal het communisme zich, zolang het niet anders kan, voegen in het kader van de formele democratie. Het zal zich, zolang het niet anders kan, be roepen op de beginselen van de democra tie, die het in feite 'verfoeit en die het opzij zal'zetten, zodra het de kans krijgt het te vervangen door de botte die- Zolang het communisme leeft onder de democratie, zal het zelfs willen suggere ren, dat de vrijheid alleen maar in het rood gekleed kan gaan. Maar zodra het kans 6choon ziet, zal het vrijheid democratie liquideren en zal blijken, dat het rode kleed niet anders is dan het ge waad van onderdrukking en terreur. Meent men nog, dat er verschil bestaat tussen nationaal-socialisme, fascisme en communisme? Vraag het dan aan Benesj Toen de communistische premier Gott- wald president Benesj met zijn betogen onder druk zette, moest Benesj hem heb ben toegevoegd: „Het is, alsof ik Hitier hoor spreken." Het is deze les, die het gebeuren in Tsjechoslowakije ons nóg eens voorhoudt. Er zijn er andere en even duidelijke. Een andere les is, dat, wie de communisten toelaat op regeringszetels het paard Troje binnen de vesting haalt. Nog andere les is, dat de sociaal-democratie ook in Tsjechoslowakije heeft laten zien, tegen het communisme geer» wezenlijk verweer te kunnen bieden. God heeft ons het voorrecht gegeven, geboren te worden en op te groeien in een land, waarin de betekenis der levens overtuiging voor het gehele bestaan van de mens, duidelijker dan waar misschien, is ingezien. Hierin schuilt geen enkele menselijke verdienste, het is niet anders dan een voorrecht. Het is vandaag nog een voorrecht, maar dan één waarmede wij dienstbaar moeten zijn aan ons volk. De les van Tsjechoslowakije is een nega tieve les. In het verkleinde Europa moet onze stem des te positiever doorklinken, de stem van het actieve Christelijke ge loof, waardoor ieder, die juist nu aan ver twijfeling dreigt onder te gaan, staande, lioen kan blijven. I laat. Muggen uit Moskou's spinneweb We laten hier een aantal korte berich ten volgen, die allen min of meer ver band houden met de activiteit var Moskou: Peter Groza, de Roemeense premier Anna Pauker de rode koningin hebben te Warschau een Pools-Roemens cultureel verdrag ondertekend. Boedapest verklaarde de communistische Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken dat zijn land gaarne culturele be trekkingen zou onderhouden. Maar naar zijn mening vergiftigden „imperialisten de internationale atmosfeer". De Ame rikaanse vakverenigingsleiders James Carey en Michael Ross hebben na een 3-daags bezoek voor besprekingen Mos kou verlaten en zijn naar Berlijn gegaan. Het Sovjet-Russische vakverbond heeft verklaard dat het plan-Marshall onver mijdelijk zal leiden tot splitsing vai Duitsland, wat de verdeling van Europ: in twee blokken nog zou versterken. 1 De Britse afgevaardigde in de geallieerde bestuursraad te Wenen beschuldigde Moskou ervan dat zij thans niet bekend wenst te maken wat thans uit Oostenrijk als „oorlogsbut" wordt wegevoerd en er nog opgeëist wordt. De leider de Italiaanse communistische partij, To- gliatti, zou zich momenteel in de Rus sische hoofdstad bevinden voor bespre kingen. Gaston Boeuve, Roemeens ge zant te Bern sinds November 1946, heeft zijn ontslag ingediend. Hij behoort tot de linkervleugel van de socialistische partij. De Russische ambassadeur te Warschau heeft aan het Poolse ministerie Buitenlandse Zaken een nota ove: Duitse vraagstuk overhandigd, waarin aangedrongen wordt op een geallieerde conferentie, overeenkomstig de besluiten van Potsdam. Skrenty, communistisch lid van het centraal comité van Duitse vakverenigingen, is uit de partij getreden als gevolg van langdurige meningsver schillen over de vakverenigingspolitiek- Louis Saillant, algemeen secretaris het wereldvakverbond, is door de Zuid- Slavische detator, maarschalk Tito, ont vangen. De Amerikaanse minister var Handel vindt Rusland een grotere be dreiging dan Duitsland vroeger. Als Rus land in Centraal-Europa, met zijn 28 mil- iwoners, de baas wordt, is het te zeide hij. Zal Euwe de wereldtitel schaken heroveren Een strijd, die waarschijnlijk tot het einde open zal zijn Nog weinige dagen en het schaaktournool om de wereldtitel zal beginnen. Het ligt voor de hand, dat ieder, die zich voor dit gebeuren Interesseert en het blijlct ons. dat de belangstelling odk bulten typische schaakkringen enorm is zich zal afvragen wie met de titel zal gaan strijken. WJj weten natuurlijk wel het een en ander van deze grootmeesters der schaakkunst. Zij hebben tot dusverre onderling 72 partij' ild. De individuele r zijn aldus: Voor Botwinnlk 17% Keres 22% Euwe 15% 8% 1414 Nu moet men niet direct zeggen: „Geef mij Botwinnik maarl" want de score Botwin nlkS my slow is 8—3 en de score Keres- Smyslow 5%—2% Deze cijfers beïnvloeden de tabel toch wel op ongewenste wijze, vooral als we bedenken, dat Smyslow nog zeer Jong Is en dat zijn jeugdnederlagen dus oolf In de tabel verwerkt zijn. Laten wy deze cyfers dus elimineren. Het totaalbeeld wordt dan als volgt: Voor Tegen Botwinnlk 8% 8% 53 Keres 17 50 Euwe 15 14% 52 Reshewsky 8 12 40 Smyslow 3 1 75 Al gaan er aan de intrede van de lente g enkele koude dagen vooraf, dit kan niet verhinderen reeds thans onze latregelen te treffen voor onze lente- rderobe. We moeten er wel rekening houden, dat de lente in ons land niet jchapjier dag zonnig weer geeft. Maart, April, Mei tellen vaak nog heel wat regen- talerjhtige dagen, die zo huiverig kunnen •Un. We geven daarom vandaag als SS., model een regenjas: niet zo'n die rvelend exemplaar, dat we eigenlijk af al or ons verdriet aantrekken, maar f ik vlot model met een modieuze bij- missende hoofdbedekking. Het materiaal en practisch als we maar kun- landein wensen, nJ. een prachtige kwaliteit roden bardine, de waterafstotende wollen heeft jf, die zich bij uitstek voor regenkle- rkla-ng leent. Vooral nu regen en zc tman,hijn elkaar voortdurend afwisselen n bben we aan zo'n jas veel meer de wel modieuze, maar toch (Weinig zo'n saai, vervelend exemplaar ;en regenjas, maar een leuk. vlot feodel, met modieuze bijpassende hoofdbedekking. soliede plastic-gevallen, die trouwens hun glorietijd al weer achter de rug hebben. De tweede afbeelding zal zeker in staat zijn het hart van iedere vrouw te beko- Dit charmante, sjotte stel past nu niet bij druilerig, triestig weer bij de meer zonnige dagen in hel DR. MAX EUWE laatste een v< nauwkeurlgei kfachtigmeting De gedachte, dat de Russen door de „coi bine" in leder geval de titel voor hun land ;roveren, verwerpen wy. Niet, -nmogeiyk is het kan integendeel heel goed maar omdat wy ervan over tuigd zyn, dat de Russen sportieve tegen standers zyn. wy, dat Euwe de komen de stryd met vertrouwen tegemoet kan zien typisch de meester van de logica dat hy juist daardoor zeer onbevangen speelt ietgeen een onbetwistbaar voordeel ls. Bo- 'endiem heeft Euwe ln tournoolen zyn beste esultaten altijd tegen de allersterkste deel- lemers behaald. Men behoeft echter niet te denken, dal iet Euwe of welke andere deelnemer ook - zal gelukken ln belangryke mate op zyn egenstanders uit te lopen. Wy zullen al heel gelukkig zijn als Euwe aan het eind iet tournooi in Den Haag. een voorspi behaald heeft. Maarln Nederland w slechts de helft van het tournooi gespeeld, Zelfs al zou Euwe in Nederland geen vooi sprong behalen, dan nog ls er geen reden oi te wanhopen. Euwe is geen snelle starte Gewooniyk ls hij In een belangryk tourno< ln de tweede helft beter op dreef dan ln <3 eerste. (Denk maar aan het AVRO-tournooi Er ls dus alle reden om er serieus mede 1 rekenen, dat de wereldtitel opnieuw ln Nc derlandse handen kan komen. In Juli al naar de stembus Het zal vermoedelijk wel September worden (Van onze Parlementsredacteur) Enige tijd geleden spraken wij het vermoeden uit, dat de verkiezingen dit jaar pas in September zullen worden gehouden. Dezer daigen braohten echter verschik lende dagbladen het bericht, dat de ver kiezingen eind Juni of begin Juli zouden plaats hebben. Zelfs is al de datum var 7 Juli als vaststaand gemeld. Het komt ons voor, dat de aankondi ging van verkiezingen in het begin var Juli van 'n al te groot optimisme getuigt Het is al optimistisch, wanneer men aanneemt, dat de Grondwetsherzienings- sie dezer dagen met haar voor stellen gereedkomt. Het feit, dat de re dactie-commissie van de ronde-tafel conferentie met de West zich met de Grondwets-commissie in verbinding zal stellen, kan de gang van zaken nog ver tragen. Bovendien is het uitermate op- timistisoh om aan te nemen, dat in de boezem van de Grondwets-commissie eenstemmigheid heerst over de wijze, waarop de Grondwet moet worden „open gebroken". Het spreekt vanzelf, dat de Regering, die de uiteindelijke voorstel len aanhangig moet maken, er naar streeft met een zodanig wetsontwerp te Wbmen, dat aanneming in tweede lezing, dus met een 2/3 meerderheid in beide Kamers der Stateh-GeneraaL vrijwel verzekerd is. Beraad in de Grondwets- herzieningscammissie, beraad binnen het Kabinet, bestudering door de Raad van State, dit alles zal, mede door de gron digheid, waarmee een en ander dient te geschieden, zoveel tijd vergen, dat in diening van de voorstellen niet tegemoet kan worden gezien vóór eind Maart of begin ApriL Ook de tPide Kamers zul len niet over één nacht ijs gaan. Gere kend moet worden, de schriftelijke voor bereiding inbegrepen, dat elk der Ka mers 3 4 weken voor de behandeling nodig heeft. Daarna moet nog de afkon diging geschieden. Dan pas heeft de ontbinding der beide Kam^s plaats. Binnen 40 dagen daarna moeten de ver kiezingen plaats hebben. oorwaarde dat alles glad ver loopt, zouden de verkiezingen voor de Tweede Kamer dus op z'n vroegst plaats kunnen hebben einde Juli. Doch veilig kan worden aangenomen, dat door allerlei oorzaken nog wel enige vertraging zal ontstaan, waardoor nog enige weken uitstel nodig is. De maand Augustus (vacantiemaand) is minder ge- sdhikt om verkiezingen te houden, zodat ons niet zou verbazen, indien, gelijk al eerder veronderstelden, het Sep tember zou worden, voor Nederland weer ter stembus moet opgaan. In 'dit verband wijzen wij op epn uit lating, van de doorgaans goed ingelichte Haagse briefschrijver van het r.k. dag blad „De Tijd1", die dezer dagen schreef, dat hij een kalme verkiezingscampagne verwachtte „gedurende de late zomer maanden". NIEUWE SCHEPEN IN DE VAART. De KNSM zal haar vloot weer aanmer kelijk zien vergroten, doordat de motor schepen „Oberon" en „Poseidon", twee zeer moderne vrachtschepen, in dienst zullen worden gesteld. Zy werden ge bouwd in Engeland, waar er nog twee op stapel staan. De „Oberon" maakte vandaag haar4 proeftocht, wat de „Poseidon" midden Maart zal doen. Zij varen tussen New York-West-Indië. De schepen zijn 3500 ton groot en hebben een snelheid „ZUIDERKRUIS" MET 1500 MAN NAAR INDIË. Met ongeveer 1500 man troepen boord vertrok gisteren de „Zuiderkruis" Rotterdam naar Ned.-Indië. Aan boord bevond zioh o.m. het 22ste echelon Mariniers uit Volkel, dat, zoals op 2C Febr. j. met de „Sloterdijk" zou zijn/ver trokken als zich geen geval van nekkramp had voorgedaan. In België verzochten 620 000 perso nen om de erkenning als verzetsstrijder. Tot dusver kregen 60.000 personen deze erkenning. PUROI MIJNHARDT Financieel Overzicht \van~deweek] Grote fluctuaties en scherp wisselende stemmingen Een uitstekend idee om van een deux-pièces een trois-plèces te maken voor de keelar* dagen ia de komende voorjaar. Is er op deze dagen een zo merse temperatuur, dan dragen we het kraag- en revèrloze deux-pièces eenvou dig als enkel pakje. Is het wat koeler, dan bewijst de bijpassende geruite mantel goede diensten. U ziet wel, dat deze met de stof van het pakje is afgewerkt, zodat eigenlijk een trois-pièces is verkregen. Een uitstekend idee. Regen en zo schijn. We kunnen onder beide omstan digheden practisch en leuk gekleed gaan, maar laten we toch hopen, dat het aantal uren zonneschijn dit voorjaar in de meer derheid zal zijn, althans voor onze kle ding. ^De beursweek werd gekenmerkt door grote koersfluctuaties terwijl meermalen onder beurstijd de stemming scherp ver anderde. De curve wordt grilliger en daarmede worden de gevaren van de markt groter. De komende emissie van Philips oefende in het laatst druk op de markt uit. Men verwacht nu spoedig een prospectus. Op geruchten betreffen de de uitgiftekoers daalde de notering. Evenals voor Kon. Olie verwacht men een aparte regeling voor buitenL hou ders en vreest, dat Philips zich eender zal gedragen. Overigens zijn er van Philips veel minder buitenlandse hou- De beurs waoht oj^de uitwerking van het besluit inzake vordering van Am. effecten. De precaire deviezenpositie blijkt uit de omzet van f26 mill, aan goud in dollars. Het zou echter te be treuren zijn als de overheid niet reke ning houdt met vrijwillige liquidatie van Am. bezit, daar verscheidene bezitters de laatste maanden daartoe zijn over gegaan, zodat vrijwaring'van het restant billijk is. Tabakswaarden waren zeer vast op beriahten omtrent bedrijvigheid aan Sum. Oostkust, en de betrekkelijk gun stige ontwikkeling der cultures. De aan komst van een lading tabak vormde een bijzondiere stimulans. Ook rubberaande len en die der H.V.A. waren hoger. Men diene niet te vergeten, dat 'de politieke toestand nog niet opgelost is, zodat de omstandigheden, waaronder de onder nemingen zullen werken, nog onbekend zijn. De N.I. Handelsbank genoot enige belangstelling en het jaarverslag zou wel eens gunstig kunnen zijn. Kon. bleef wat meer op de achter grond en de stemming was onregelma tig, onder invloed van het gerucht over intrekking der Perzische concessies, hoe wel Perzië het niet zonder deskundigen zou kunnen stellen, zodat het einde oer werkzaamheden van buitenlandse con cerns uitgesloten sahijnit. Het fonds hand haafde de sedert de emissie behaalde koerswinst en is in verhouding tot andere prominente waarden meer normaal worden. De toewijzing van Albert Heyn zal slechts miniem zijn. De tegen 125 pet uitgageven Ver. Phanm. Fabr. haalden 170. De omzetten waren onevenre dig groot en vele premiejagers behaal- een flinke winst, terwijl de beleg ger bij de uitgifte vrijwel geen kans kreeg. Deze misstand is het gevolg van slechte toewijzingspolitiek. De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije wekten onbehaaglijkheid en de Franse geldsanering begint te lijken op de berg, Alleenwonende dame had een „voorraadje" gemaakt Er moest een 6-tons wagen aan te pas komen Een zes-tons wagen had de Sohoaniho- vense politie nodig om een grote partij levensmiddelen, die bij een alleenwo nende dame, mej. S., in beslag werd ge nomen, naar veiliger oorden te bremgen. De dame, die reeds eerder tot drie maan was veroordeeld' wegens overtreding de distribu'iebepalingen, had enorme voorraden koffie, thee, havermout, bis- en allerlei andere levensmiddelen in haar huis. Ook heeft ze kans gezien, „op haar bonnetjes" zeven kazen over te ren. De politie achtte deze „zuinigheid" echter in strijd met de voorschriften heeft de vrouw gearresteerd. BESCHIKKINGEN STAATSCOURANT De S:. Crt. van gisteren bevat o.m. aanmeldingsbeschikking Binnenschepen, inschrijvingsbeschikkingen Sleepboten Binnenschepen, een wijziging Modellen Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 en zigingen in de loonregelingen voor oester- en mosselbedrijf, het houtbedrijf en de timmerfabrieken. OOST EN WEST IN T KORT GETEST President Soekawati van Oost-Indo- nesië zal de eerstkomende maanden de verschillende delen van Oost-Indonesië bezoeken. Japanse kampcommandanten te Batavia, Ambarawa, Ambon (80 pro cent doden. Red.), Ceram, Tjimahi en Siam) zijn door de krijgsraad te Batavia veroordeeld tot gevangenisstraffen van 10 tot 20 jaar. De heer J. P. Kaelesar Sukul, leider van de Surinaamse Hindoe partij en gedelegeerde naar de ronde tafelconferentie, heeft gisteren het land bouwproefstation Schothorst te Hoogland bij Amersfoort bezocht. De heer Ab- doelmalik,waarnemer van Iridië op de ronde-tafelconferentie, keert spoedig nj Indië terug. Een merkwaardige omrr zwaai maakt radio Djokja door thans verklaren, dat de derde West-Javacon- ferenttie meer recht van spreken heeft dan de tweede en dat een staat West- Java mits democratisch de repu bliek welkom zal zijn. Het Chinese blad „Sin Po", te Batavia, waarschuwt, dat de niet-republikeinen gevaar lopen het graf hunner idealen te graven nu de republikeinen met hen tot overeenstem ming willen komen. Een vrouwelijk! employe van de Amerikaanse ambassade te Moskou heeft ontslag genomen. Haar plan is om in Rusland te blijven. Zij ls tegen de politiek van de V-S. t.o.v. de Sowjet-Unie. euwe leden der delegatie van het Koninkrijk te Batavia zijn benoemd dr J. E. Karamoy, mr Wisaksono, ir A. M. Semqwi; adviseurs worden mr A. van Maanen, B. S. v. Deinse, prof. mr K. L. J. Enthoven, mr J. W. v. Hoogstraten, Laboyrie, L. M. R. de Bruyn en mr P. A. Ursone. Rooms-katholieken vragen extra kindertoeslag Voor de grote gezinnen. Blijkens een mededeling in „De Ka tholieke Werkgever" hebben de Katho lieke Werkgevers Vereniging en de Ka tholieke Arbeidersbeweging zich tot de Stichting van de Arbeid gewend met het verzoek, bij het College van Rijksbemid delaars aan te dringen op goedkeuring regeling, waardoor aan grote ge zinnen een bijzondere toeslag op het loon wordt verleend. concrete voorstel houdt in, b(j handhaving van het prestatieloon, een extra progressieve kindertoeslag te geven, waarbij rekening wordt gehouden met de kinderen, die wèl verdienen en van wie mag worden aangenomen, dat zij be halve hun eigen kosten ook die van een ander (niet-verdienend) kind inbrengen. Die toeslag zou moeten bedragen: jor het 3e kind beneden 15 jaar f 1. x>r het 4e kind beneden 15 jaar f 1.50 3or het 5e kind beneden 15 jaar f2. 3or het 6e kind beneden 15 Jaar f2.50 x>r het 7e en volgende kinderen beneden 15 jaarf 3. De totale kosten van deze verbetering worden geschat op slechts anderhalf tot twee procent van de totale loonregeling. EEN RECORD BIJ DE LUCHTPOST Bij de wedstrijd om het ..Wereldkam pioenschap-Correspondentie-Schaak" stuurde deze week de Amerikaanse spe ler John W. Collins uit Brooklyn, NY, per „Airmail", blijkens poststempel, op 25 Februari zyn zet toe aan zijn Haagsen tegenstander P. van 't Veer, die de brief op 27 Januari reeds, met de eerste post bestelling, des lhorgens om 9 u bus vond. In 2 dagen over is w cord voor de luchtpost, want met de be stelling mee. gaan er gewooniyk 4-5 da gen overheen. Langer duurt het bij deze correspondentiewedstrijd met de tegen standers in Zuid-Amerika. Hoewel ook hier de luchtpost wordt gebruikt, duurt het soms wel 6 weken voor de tegenstan der de zet ontvangt, omdat, zoals geniinië, waar de deelnemer op een ranch in de binnenlanden woont, het laatste traject gedeeltelijk per boot en te paard moet worden afgelegd. Een dergelijke schaakpartij kan wel 2 jaar in beslag 't Verhongerende kind vraagt uw aandacht Morgen zal over de gehele wereld aan dacht worden gevraagd voor het bran dende probleem der verhongerende kin deren en voor hetgeen de „Verenigde Naties helpen het kind" denkt te doen, ter leniging van deze nood. De termijn van actie-voering ligt tus sen Februari en Juni- Het „Give one day"-idee. gaat uit van de veronderstel ling, dat millioenen mensen op aarde zich kunnen veroorloven hun verdiensten één dag ter beschikking van de kin deren te stellen. In ons land is Prinses Juliana ere-voorz. van het Ned. Comité. Morgen spreekt prof. mr R. Kranenburg, de voorz., kwart over zeven voor Hilversum I om vijf over acht voor Hilversum IL In Polen wondt ©en verplichte jeugd organisatie voor jongelui van 1621 jaar opgericht. Truman vroeg het Congres om 275 millioen dollar voor Griekenland en Turkye. Wat doen wy met het leed? Op deze vraag antwoorden velen: „Zoveel moge lijk ontlopen". t is begrijpelijk. Ieder mens is bang pijn. Wij hebben waarschijnlijk alle maal een buisje asperine of een doosje akkertjes in de kast. Uit voótzorg! We stellen een bezoek aan de tandarts zo lang mogelijk uit. We laten ons niet opereren als 't niet noodzakelijk is. We zijn dankbaar voor de medische weten schap en begroeten blijde nieuwe me thoden en nieuwe medicijnen. Maar....- als de dokter ons nu niet helpen kan. Wat doen we dan? »r is zoveel ander leed. Aan gedaan onrecht, verkeerd begrepen wor den, eenzaamheid, rouw. wroeging- Daar is het objectieve lyden, dat van buiten op ons aankomt en ons dreigt te overstelpen. Daar is ook het subjectieve lijden, dat van binnen knaagt en onze kracht en vreugde verslindt. En dat kun nen we niet ontlopen. Als we ons hui* ontvluchten en buiten verstrooiing zoe ken, komt het met ons terug naar huis. Als we 't overdag door hard te werken verdringen, grijpt het ons in de nacht bil de keel en zegt: „Ik ben er nog altijd'? Het leed is geen reiskoffer, die wij aan een station in bewaring kunnen geven. Een vogel in een kooi kan wel denken dat hij vry is, maar het glas is er. Het leed wil „geweten" worden. „Ingeslikte nood is geen overwonnen nood. maar maakt de mens tot een herkauwer". Er is een ander antwoord, nJj „Ik aan vaard het". We kunnen er immers toch niet aan ontkomen Maar deze houding kan dodend zijn. Alle moed, alle energie vloeit uit ons leven weg. „Wij zijn nu eenmaal voor het ongeluk geschapen". Dat geeft doffe mensen. En doffe men- :r al genoeg. Die zijn er al veel te veel! Is heel de wereld niet dof? Is de assa niet zwart van pessimisme? De juiste levenshouding is niet alleen rondom en naar beneden en naar binnen zien, maar ook naar boven! Wij moeten God in ons leed betrekken. Leed zonder God is tragedie. Leed mèt God, leed gezien in Gods licht is zegen, d.w.z. maakt ons leven rijk. Het doet ons zien op Hem, Die ons in dit leven wil op voeden voor een beter. Die in het leed wil doen ervaren, hoe Hij troosten kan. Die onze verscheurde, bloedende wereld herstellen wil. Die daarvoor Zijn eigen Zoon offerde. Die in Jezus Christus geestelijke nood reeds nu opheft is schenkt „een Helper, groot van kracht en steeds bereid". Wie met zijn leed bij Christus terecht komt, wordt door Hem getroost en leert van Hem het juiste antwoord op de vraag: Wat te doen met het leed. Het juiste antwoord is: „Ons leed stellen in dienst van anderen". Een van mijn leerlingen, een jongen van 19 jaar, werd in de oorlog gefusilleerd. Zijn ouders kregen, na maanden, als enig aandenken een zakdoek en zijn bijbeltje terug. Maar in zijn bijbeltje had hy een vouw gelegd bij 2 Corinthe 14 „Die ons vertroost in al onze verdrukkng. opdat wij zouden kunnen vertroosten degenen, die in allerlei verdrukking zijn, door de vertroosting, met welke wij zeiven van God vertroost worden". Hij had het be grepen. Hij was met zijn eigen leed b(j God terecht gekomen, maar hij kon nu ook zijn leed stellen in dienst van zyn mede-veroordeelden. Hij leefde niet te vergeefs. Hij leed ook niet tevergeefs. Wie door God getroost is, die kan het leed in deze wereld verzachten. Dient leven is vruchtbaar! Aan zulke mensen heeft de wereld behoefte. Ook om on* zulke mensen te maken gaf de Heiland Zyn leven. 's-Gravenhage. Ds Jac. Verboom. Beroepingsiverk Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Hage- ein (vac-Klein Kranenburg) J. Vink, Stad aan 't Haringvliet; te Tilburg !e pred.pl.. toez.) C. W. Wagenaar te Beetsterzwaag. Bedankt: voor Hellendoorn K. J. H. Burgy te Rijnsburg. Chr. Geref- Kerken. Tweetal: te Zlerik- ïe R. Slofstra te Vlissingen en M. v. d. Klis te Ouderkerk a/d Amstel. Van het erf van School en Kerk ontheffing- gevraagd van zijn beslissing het beroep naar de Ned.-Herv. ge meente van Scheveoingen aan te nemen, daar een woning niet binnen de vastge stelde termyn beschikbaar was. Prof. dr L. J. Rogier aanvaardde gistermiddag te Nijmegen het«ambt van gewoon hoogleraar in de alg. en vad. ge schiedenis der nieuwe tijden. Weinig schot in bouw van scholen Alleen semi-permanente bouw mogelijk (Van een onzer verslaggevers) In aansluit tag op hetgeen daarover reeds aan de Staten-Genera&l ie roede- gedeeld vernemen wij omtrent de scho lenbouw ln Nederland nog het volgende. De Bouwmaterialenposi.ie maakt het on mogelijk op het ogenblik iets anders te bouwen dan semi-permanente schoolge bouwen, die aan de mdnimumbouweiseu voldoen en per lokaal hoogstens f 12000 (twaalf duizend gulden) mogen Van de omvang van dit bouw programma moet men zich evenwel geen grote voorstellingen maken. Het zal naar wij vernemen, de 50 scholen zeker niet te boven gaan. Als men bedenkt, dat er in totaal 300 scholen vernield werden en het urgentieprogram van vorig jaar 'slechts 25 herbouwde en nieuwe scholen opleverde, terwijl de uitbreiding van het leerlingental vóór de oorlog jaarlijks de bouw van 60 nieuwe scholen nodig maakte dan begrijpt men. dat dit bouwprogram zeer onvoldoende ia. De semi-permanente schoten moeten in 25 jaar afgeschreven zijn De opmerking is gemaakt, dat er zo veel meer R. K. dan andere scholen ge bouwd zouden worden. Van de zijde van het departement van O K. en W. vestigt men er evenwel onze aandacht op .dat juist de R K. gebieden zeer ernstige schade opliepen en naar verhouding daar de meeste schoten vernield zijn. Het ur- gemieprogram toont evenwel, dat daar, waar Prot. Chr. of O. L. scholen ver nield werden, evengoed of zo men wil even slecht herbouwd wordt als in K. streken. De momentele huisves ting der scholen speelt by de vaststel- het urgentieprogram een be langrijke rol. In het algemeen wreekt zich thans de vooroorlogse karigheid, die verhinderde nieuwe scholen te bouwen ter vervanging van oude- toen er geld i" materiaal te over waren. Daardoor zit en thans met naar verhouding te veel oude scholen. In 1946 werd voor her bouw van scholen 2 millioen guldeh be steed, in 1947 3 millioen gulden. Krachtige bestrijding van griep, maar toch zonder de maag ▼an streek te maken. Wanneer U kou hebt gevat, of grieperig bent. Is CHEFARINE „4" een zéér krachtig, maar toch weldadig werkend middel. Dank zij de vier verschillende werkzame bestanddelen - die elk voor zich In millioenen gevallen over de gehele wereld reeds baat brachten - voelt U zich al gauw weer fit Door het bestanddeel Chefarox is deze krachtige werking mogelijk zonder de maag van streek Ie maken. Prijs I 0.75 per 20 tabletten. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. Geslaagd: cand. genees W. A. M. Adrlaansens, C. F. W. van P. R. I lerkhof F. A. Bieze D. H. Bulskool. A. H. J. Cremers, P. C. M. Donders, L. J. A. Durllnger, mej. S. n der Haar. C. Heyboer, J. J. Krayenho» d. Leur. T J. Kuyper. J. H. IanUnk. P. J. n Meel. H. Roelink, mej. C. E Rümke. G. J. H. M. Stroy. A. Veenstra. C. H. Voll- graff, H. da Vries: doet. Indisch recht: J v. Roemer. L. O Schumann: taalkundig cand. idologie: R. J. Meulenberg. J. A. Erich. UTRECHT. Geslaagd cand. Indisch recht: H. Frenay. O. A. S. Gorisaen; cand. ex. tchtenJ P Zyi: doet. veeartsenykunde le ged.: E. Toussalnt-Raven; doet. veeartseny kunde 2e ged A. Ple: theor tandheelk. 2e ged.: G. W. van Brink, H. A. Hoogland. J. F. Polanen. Y. van Wermeskerken. H. G. Landmeter; tandarta ex.: G. A. W. M vat» am. H. M. van Hutten. J. Zanders: seml- -U: W. G. J. Sturkenboom. F. C. Rosen- tal; aria-examen: G. J. van Helden. W. Wijk. TILBURG. 24 Febr. Geslaagd prop. »n. wetensch. J Arts. GUze. T van Amers- sort, Nijmegen. G Baltusaen. Breda. W Be- ■ntzen, Dordrecht, P Brands. Tilburg. H de Bruyn. Tilburg, J Franssen. Venlo, J Gro- Tilburg, L Gflrtz. Eindhoven. G Haa- Eindhoven. L Kuitenbrouwer, Utrecht, in Roosmalen, Mlddelbeers, H Meyer, Tilburg. J Ponsloen, Prlncenhage. G Sweerta Oss. GRONINGEN. Geslaagd: cand. Rechts geleerdheid mej J Mandersloot, Groningen; artaex. le gedeelte R v d Meulen te Sneek en J v d Kluit Doesburg: bevorderd to4 arts: W E Marring, Hoogezand en R L Ziet- huls, Groningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3