|liruiur friïtsdjr (iourant 41 n Staat nu Finland op 't punt bij liet „Oosterblok" ingelijfd te worden? G Wist U ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103, TeL Dir. i Red 20408; Tel. Adm. 22710. ABONN ƒ3.90 per kwartaal, ƒ1.30 p maand, ƒ0.30 per week. ADVERT.: ƒ0.15 per mm. GIRONO 58936. HOOFDRED.: Dr. E. Diemer. CHEF-RED.: H. W J. Enserink. DIRECTIE: F. Diemer. Acht en twintigste jaargang No. 7447 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ..I)E OPBOUW" Doel** -Jijd schafte* Moskou's klauw grijpt steeds verder om zich heen Stalins nota wekt beroering in geheel Scandinavië 1 AAT rich in ons land een herhaling van het Tsjechische drama afspelen?" vroegen zich vele Finnen af, toen ztf plotseling het nieuws van de brief Stalin aan hun president Paasikivi, waarin om een spoedig militair verdrag .gevraagd" werd, vernamen. En hun vrees is terecht gegrond, want de tegenstand a het Finse volk dat zich al jaren tegen de invloed van Moskou verzet, zal niet groot zyn. Finse fcommunisten. betrekkelijk klein in getal, hebben reeds enige stappen ondernomen, die worden uitgelegd als pogingen om naar de macht te grüpen. Hoewel de stemming in de Finse hoofd stad uiterlijk rustig is, is het gehele land grote politieke spanning. De berichten er de nota kwamen als een donderslag uit heldere hemel. De Finse regering had eerst alle meldingen over Moskou's 'ste stap achtergehouden, maar het kon niet langer geheim blijven. Groot op gemaakt brachten de bladen m Helsinki de „aanslag" op Finlands vrijheid en ver diepten zich natuurlijk in allerlei poli tieke gissingen. De president heeft al verscheidene con ferenties gehouden. Herhaaldelijk is de kwestie van een de fensief pact met Rusland al een punt van discussie geweest In September 1944, kort de wapenstilstand, tussen Finland en Rusland nam Finland hier zelfs het ini tiatief toe! f In de nota is door Stalin gewezen op het feit dat Finland het enige aan Rus land grenzende land is, dat nog niet een dergelijke overeenkomst heeft gesloten. De inhoud van het verdrag zou in grote trekken overeenkomen met het Russisch- Tsjechoslowaakse van 1943. Wat dus wil leggen dat Finland officieel wordt „in gelijfd" bij het Oosterse blok. Men acht het waarschijnlijk, dat het Finse parlement zijn regering zal mach tigen, het pact te tekenen „om wille van de goede betrekkingen met de Sowj et- Unie" 'n punt waarover alle Finse partijen ens zijn. Hoe men dan aan wil met de grondwet, die niet toelaat, dat de pre sident of de regering een militair pact en vreemde mogendheid sluit, wordt niet gemeld, maar dat maakt tegenwoor- - hoe Oostelijker men komt ook niet veel meer uit Voor Woensdag of Donderdag-a.s. kun- ïn eohter geen beslissingen verwacht worden, daar de nota pas Maandag aan het Parlement zal worden voorgelegd. Tenzij een vijf-zesde meerderheid in de Kamer beslist dat het een urgente kwes- zal het voorstel drie maal in de „Rigsdag" moeten voorkomen. Allerwege beseft Finland dat het voor ^wichtige beslissingen staat, die een ein- an de politiek van neutraliteit welke tot nu toe gevoerd werd zullfn maken. De politieke toestand in Finland Er zijn in Finland ongeveer 45 000 leden an de communistische party (in Tsje- choslowakije: 1.700.000). Deze hebben 51 de 200 parlementszetels. Bij de ge meenteraadsverkiezingen in December 51- verloren de communisten meer dan 300 zetels en vielen van de eerste op de derde plaats terug* Op het ogenblik heeft Finland een coalitie-regering, waarin zitting hebben de sociaal-democraten, de volksdemocra- tèn (eenheidspartij van communisten er socialisten), de boerenpartij en de Zweed volkspartij. Het kabinet is als volgt samengesteld: minister-president: Mauni, eenheidspartij. Defensie: Yrjo Kalli- soc.-dem. partij. Buit. Zaken: Karl Enckell, partijloze; onderminister Buit. Zaken: .Hetnhold Svento, soc. eenheids partij. Binnenl. Zaken: Yrjo Leino, comm partij. Financiën: Ralf Torngreni Zweedse volkspartij; onderminister van Financiën: Onnu Hiltunen, soc.-dem. partij. Scandinavische reactie. Dat de Scandinavische landen er niet veel voor voelen de Russen als buurman te krijgen, moge wel blijken uit de com mentaren in de Zweedse en Deense bla den, die ons vanmorgen bereikten. Het Zweedse „Aftonbladet" (Scandinavië' VANDAAG STELLEN WIJ (J VOOR: C. de Boer, Kerkweg 6, W oubrugge. De milti/tair, die wij va ndaag aan U voorstellen, vertrok eind Juni van het vorige jaar met. „De Volendam" naar Indaë. Er waren veel zieken aan boord; Oor is gelukkig gezond en wel aange komen. Hij heeft het naar zijn zin in de tropen. Dit is ook te begrijpen. Dage- lyiks rijdt hij met dy? auto, wamt Cor is ingedeeld bij de aan- en aüvoertroepen grootste avondblad), verscheen gisteren met de vetgedrukte kop: „Sowjets stellen militair pact met Finland voor Ameri kanen zullen spoedig hun toe^ d$ wapenen moeten nemen." „National Tidende" schrijft: „I Unie verlegt haar grens tot a de grens van Scandinavië, waaruit een betere strategische positie verkrijgt. Washington's geduld bUna uitgeput Politieke kringen te Washington heb ben te kennen gegeven, dat Finland het laatste Europese land zou zijn, dat onder Sowjet-invloed zal komen, zonder dat een verergering van de betrekkingen tus sen Washington en Moskou zou ontstaan. Wanneer de afstemming van Finland op de Sowjet-Unie zonder incidenten plaats vindt, zullen er geen andere reacties ko men dan een Engels-Frans-Amerikaans protest CRITCHLEY REIST NAAR FORT DE ROCK. Antara meldt, dat het Australisch plaatsvervangend lid der Commissie van Drie te Fort de Koek is aangekomen voor een ontmoeting met Sjahrir. Hij zal over Palembang en Singapore naar Ba tavia terugkereh, terwijl Sjahrir tot Sin gapore met hem meereist. Zijn reis houdt niet verband met zijn functie, zeide hij. (Men vraagt zich af, wat hij dan in het schild voert. Red.). Communisten in Tsjeckoslowakije zetten het mes erin Tientallen professoren, ambtenaren en function- narissen de laan uit Tsjechoslowakije gaat nu terdege voe- in, waar het aan toe Is. Op bevel van de communistische minister van Opvoe ding komen in alle scholen portretten Stalin te hangen. Ook zullen nieuwe leerboeken voor politieke opvoeding worden uitgereikt. Bij het ministerie van Voorlichting werden 60 ambtenaren ontslagen. Op het departement van Buitenlandse Zaken 36 employé's op wachtgeld gesteld. 19 gepensioneerd en 8 overgeplaatst naar minder belangrijke posten. Tientallen professoren werd de toegang tot hun uni versiteiten ontzegd. Masaryk heeft de door de comité's van actie voorgestelde mutaties in de buitenlandse vertegen woordiging goedgekeurd. een persconferentie op het depar tement van Buitenlandse Zaken kregen buitenlandse correspondenten de waarschuwing „geen onware berichten te verspreiden". Zij zullen voortaan hun nieuws moeten putten uit de officiële bronnen, welke him te allen tijde ter be schikking zullen staan. Voorts is de Tsjechische en Slowaakse omroep samengevoegd tot één instantie, welke gemoderniseerd zal worden. Het Tsjechoslowaakse consulaat te New York kreeg de opdracht alle mogelijke facili teiten te verlenen aan buitenlanders die naar het land willen gaan. Leiders fabrieksfunctionarissen werden ontslagen omdat zij „niet passen" in het ni< nationale front. Vier leden van de Slowaakse nationale raad zijn in staat van beschuldiging ge steld. Onder hen is Jozef Lettrich, die ontslag nam als lid. De veiligheidsdienst heeft hun uitlevering geëist. Eén politieke vluchteling uit Praag, die te Frankfort is aangekomen, verklaarde, dat Fierlinger, de pro-communistische sociaal-democratische leider, het presi dentschap was beloofd, indien Benesj zo aftreden. Deze Fierlinger zou aan Zorin, Molotofs rechterhand en voormalig Rus sisch gezant in Tsjechoslowakije inlich tingen hebben verschaft over de politieke tendenzen van het land. Volgens Reuter heeft Benesj met zijn echtgenote Praag verlaten om het week einde door te brengen in zyn buiten te Fezimove-Usti in Zuid-Bohemen. Ongerustheid in Zwitserland Bringolf, voorzitter van de parlements- fractie der Zwitserse socialistische partij heeft een telegram aan Gottwald gezon den, waarin hij in naam van het groot ste deel der Zwitserse bevolking uiting geeft aan de ongerustheid die in Zwitser land gewekt is door de uit Praag ontvan gen inlichtingen. Den Haag visie op Praag. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie vam Buitenlandse Zaken deelde mede, dat Tsjechoslowakije thans moet worden beschouwd als een geheel nif factor in Europese bewegingen en mingen als bijv. federalisme, economische samenwerking en tol-unie. Mr dr J. in 't Veld thans minister van Wederopbouw Maandag beëdiging Thans is de officiële benoeming tegen 1 Maart as. afgekomen van mr dr J. ia 't Veld, burgemeester van Zaandam, tot minister van Wederopbouw en Volks- i insrvesting. De nieuwe minister is, zoals emeld, lid van de P.v.d-A. Aan de heer Li. Neher is m.i.v. dezelfde datum eervol ontslag als minister verleend met dank zegging voor de vele en gewichtige dien sten door hem bewezen. Tijdens een interview verklaarde de nieuwe minister, dat hij al het mogelijke zal doen om het tempo van de woning bouw te versnellen. Gezien mijn ver leden spreekt het wel vanzelf, aldus de minister, dat ik de door velen gewenste decentralisatie van de wederopbouw zal bevorderen. De nieuwbenoemde minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, m J. in 't Veld, zal Maandagavond as. door H.M. de Koningin worden beëdigd. SPOEDIG INSTELLMiG „COLLEGIAAL ORGAVN" •Naar wij vernemeiWs zeer binnenkort de instelling te verwachten van het reeds in de regeringsverklaring van 23 Sep tember jL aangekondigde collegiaal gaan in Indonesië. COMMANDANT ZEEMACHT BEZOCHT VALKENBURG. De commandant Zeemacht in Neder land, schoüt-by-nachtf J. J. L. Willinge, heeft heden een officieel bezoek gebracht het vliegveld Valkenburg, waar zich onderdelen van de Marine-vliegdienst be vinden. AL WEER DAT RATTENKRUIT! Voor de A'damse rechtbank werd gis teren 15 j. gev.straf geëist tegen de 31-j. E. LodewijkKoning, die, gelyk v van enkele andere „dames" meldden, in April 1947 haar uit militaire dienst terug gekeerde echtgenoot met een fosforhou- diend rattenkruid uit de weg heeft ge ruimd, alsmede tegen de 26-j. A. F. Umans, die aan dit „obscure drama", zoals de Off. van Justitie het noemde, heeft meegewerkt, omdat hy zijn verhou ding met de vrouw wilde voortzetten. Russische vakverbonden ook naar Londen - „Zij het schoorvoetend", zo deelde radio-Moskou gisteravond mede, zrullen de „krachtige Russische vakbonden" deel nemen aan de besprekingen van alle vak verbonden die in Maart te Londen zul len plaats hebben over het Marshall- Als reden werd opgegeven: een split sing van het wereldvakverbond voor komen. MSP Has&t w'.: De wegenwacht waarschuwt: Begeeft TT niet op gladde wegen EEN SCHBTKKFT JA AADVIES Wie op de laatste Februari Die Van 't schrikkeljaar geboren is. En Loopt feWlfjk driekv/hrt van zijn leven Ho, Het feest van zyn verjaardag mls. Laat dagelijks d< Nu zijn de mensen tegenwoordig 't Verjaardagvleren wel eens moe; Ze vinden 't bi) de tijd niet passend; Een week en ouderwets gedoe. Ze vinden 't mal en overbodig Geluk te wensen met het feit. Dat wéér 'n jaar (men wordt steeds ouder Zich aan het voorgaand heeft gerijd. De grote lijst van ongevallen, Beganegronds en in de lucht, Jaagt ied're veiligheids-illusie, Zo die bestaan mocht, op de vlucht. Laat daarom, schrikkeldag-geboornen. Dit jaar het feest u niet ontgaan. En neem bij alle goede wensen Welwillend ook de mijne aan. GRi KEMPEN—STERKENBURG. WAT DE WERELD ZEGT VAN PRAAG De tendenz vam de reacties in het bui tenland op de gebeurtenissen te Praag is dat er nu spoedig een Westers blok moet komen: Times (Londen): Hindernissen een Westerse Unie moeten uit de geruimd worden. Herald Tribue (NewYork): De geallieerde verklaring is een formele aankondiging van een „triple entente" ter veiwdiging van West-Europa. Bidault: Hitter's tijd keert terug. Alle Fransen moeten hun geschillen ver geten. Vrijheid is in gevaar. Morrisson (Londen): In Praag is een „vijfde kolonne" aan het werk ge weest welke loyaliteit verschuldigd is aan een „buitenlandse mogendheid". Belg. bladen: Het Tsjechische transito-werkeer over Antwerpen zal wel niet meer hersteld worden. Wat Gerben Wagenaar er van zegt In een openbare demonstratieve bijeen komst van de C.P.N. te Amsterdam heeft de voorzitter, Gerben Wagenaar. gister avond gesproken over „Onze strijd vooi nationale welvaart" In zijn toespraak zeide Gerben Wagenaar, dat het voor beeld van het Tsjechische volk in Neder- land navolging verdient. Hij laakte het beleid van de Partij van de Arbeid, het welk naar zyn mening tot gevolg heeft gehad dat de arbeider honger lijdt richtte een felle aanval tegen Marshall-plan, dat ..Nederland aan Amerikaanse oorlogsopperbevel zal ot leveren". Bevins plan te Den Haag besproken Teneinde het gezamenlijke standpunt de Franse en Bri.se note's over het 1 plan nader te bepalen, zyn gisteren te Den Haag besprekingen gevoerd tussen ver tegenwoordigers van de drie landen. Na deze besprekingen zullen de betrokken ministers binnenkort van gedachte wis-1 Burgemeesters-devaluatie (Van onze Parlementsredacteur Minister Witteman heeft in de Eer ste Kamer iets merkwaardigs ver teld. Hij was er op aangevallen, dat er van Den Haag uit zoveel per circulaire wordt geregeerd. Circulaires zijn een noodzakelijk kwaad, aldus de bewinds zij moeten zo veel mogelyk be perkt blijven. Maar. zo ging hij verder, wordt door de burgemeesters zo vaak i richtlijnen gevraagd! Vij weten natuurlijk niet. welke waar aan deze laatste uitlating moet wor den toegekend. Uiteraard nemen wij aan, dat zij waar is. Maar zij geeft geen in zicht in de vraag, of dit verzoeken om richtlijnen algemeen is. dan wel of slechts n bepaald soort burgemeesters zich eraan schuldig maakt. Men kan deze opmerking echter in ver band brengen met het grote aantal nieu we burgemeesters, dat na de bevrijding benoemd. Velen hiervan behoren tot de Partij van de Arbeid. En al wordt deze kring geroepen om zelfstan digheid der gemeenten en om decentrali satie. dit geschiedt meer uit practische dan uit principiële overwegingen. Aan socialisme is- nu eenmaal centralisatie inhaerent. De wens naar richtlijnen van bovenaf zit de ras-socialist als het ware i het bloed. Er is echter nog een ander aspect aan deze zaak. Wij zien hier ook een vlucht uit de verantwoordelijkheid. De gemeen ten hebben het niet gemakkelijk. En de daarin leiding gevende burgemeester» Er zijn veel moeilijke vraag stukken, die eenvoudig om een oplos sing roepen en die een grote verantwoor delijkheid op de burgemeesterlyke schou ders leggen. Is het dan niet gemakkelijk, zich te kunnen verschuilen achter „richt lijnen van de minister?" Dan drukt de verantwoordelijkheid niet zo zwaar en in men wat geruster slapen! In beide gevallen is er sprake van devaluatie van het burgemeestersambt? Eén. die te wijten is aan de principieel of practisch onzelfstandige burgemeesters zelf. Eén, waarin de wel zelfstandige en wel zelf verantwoordelijkheid dragen willende burgemeesters worden meege- De facto be«tunr«lieijciezing in de West „Democraten" -gngen heen toen er schot in kwam „Het is te betreuren, dat drie leden der Curacaose delegatie de conferentie heb ben verlaten, juist nu er schot in zit", aldus minister Jonkman. Het blijkt in •band met deze verklaring, dat de Na de huidige conferentie te Londen rer de Duitsland-kwestie zal een confe rentie plaats hebben tussen de ministers Financiën van Frankrijk, Engeland de Beneluxlanden. LONDEN ERKENT 15 MEI PALESTIJNSE REGERING De Britse regering heeft officieel mee gedeeld, dat zij nu v. 15 Mei a s. de Pa- Lestina-commissie der Ver. Naties .Palestijnse regering" erkent. Michael gaat geld voor Roemeense vluchtelingen inzamelen Het doel van de Amerikaanse reis ex-koning Michael iso. a. het inzamelen van geld voor Roemeense vluchtelingen in Frankrijk. Voor dat Michael Havre te Parijs een verklaring over zijn troon afstand geven. Naar verluidt zou prin ses Aime hem niet vergezellen. 1 bij c dingen voor de West thans aanbieding aan de Tweede Ze komt zoveel mogelijk aan hun tegemoet. Ook voor de Antillen wordt een voorloper van het College van Gedelegeerden verwacht en de behande ling ondervond alleen vertraging door de res van gouverneur Kasteel naar da West. De drie genoemde leden zyn in tussen gisteren naar de West vertrokken zeiden: „Wij verlangden niets anders dan de factowijzigingen ibnnen de grondwet en zelfs daf vindt de Regering te veel. Men is doodeenvoudig niet van plan iets te doen. De leden die blijven, denken er precies zo over als wij." Dat deze uitspraak onjuist is, blykt echter uit de verklaring van de heer Plantz, dia in Nederland blijft en zeide: „De Rege ring doet al het mogelijke. Er wordt hard gewerkt en men vordert belangrijk. Wij hebben werkelijk alle medewerking." Dr Da Costa Gomez verklaarde: „Aan de gouverneurs zyn onmiddellijk de factowijzigingen voorgelegd cn zU heb ben zich zo juist tot medewerking bereid verklaard. Gouverneur Brons gaat daar in verder dan gouverneur Kasteel, maar dat maakt geen principieel verschil. Wel nu. juist op de dag dat dit bekend wordt, keren drie leden naar de West terug. Maar wij gaan rustig voort. De confe- New York vertrekt zal hijrentie wordt een succes." Gemeld wordt dat het drietal niet voor het lidmaatschap bedankt, om te voor komen. dat anderen in hun plaats wor den benoemd. geniet van de pradhitige Indische natuur en zal de indrukken, die hij tij- diens' zljin lange reizen opdoet, nooit ver geten. Een rit met zijin tirouwe wagen is zijm lust ern zijn leven. Cor maakte over het afl®emeen ndet veel mee. Ver meldenswaard is, dat hij kort geleden drie dagen en nachten in Bandoex geweest Hij vervoerde er ongeveer 2000 extremisten. Op de foto zit hij (rechts) naast zijn vriend Jaap van Pol uit Wou- hrugige, die hij op Java ontmoette. EERSTE KAMER BEGINT DINSDAG MET BEGROTING VAN SOC. ZAKEN. De Eerste Kamer komt bijeen Dinsdag 2 Maart a.s. om half twee. Op de agenda Itaan enige eenvoudige wetsontwerpen #n de motie-Brongersma inzake het zen van een parlementaire commissie naar West-Duitsland. Daarna is de be- van Sociale Zaken aam de beurt. DAT het Tweede Kamerlid Stokvis minister Gielen geen antwoord krijgt op zijn vragen over hoge salarissen bij de Nationale Monumentencommissie, aar zien deze Stichting een particulier geen Overheidslichaam is. DAT wegens het smokkelen van 200.000 eenheden penicilline voor de Econ. rech ter te Maastricht terecht stond dr aldaar, doch de zaak verdaagd werd het horen van nieuwe getuigen. DAT de K.N.A.C. wederom de bevoegde instanties heeft verzocht het controleren van auto's te doen geschieden door ge- uniformeerde ambtenaren. DAT het Zeeuwse badplaatsje Groede binnenkort een hertenkamp krijgt, voor o.a. H.M. de Koningin dieren heeft afgestaan. DAT majoor J. C. Petschi, commandant van de luchtbasis Twenthe en garnizoens commandant van Enschede afscheid heeft genomen en zijn taak overgedragen aan luit.-kol. J. J. van der Werff. DAT de onlangs gesloten Brits-Ned. handelsovereenkomst gisteren te Londen is getekend. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp Inwerkingtreding enige artikelen van de wet Genees- Tandheelkundige voorziening Burgerbe volking. DAT Brazilië gouverneur Kasteel Curagao de „Nationale Orde van het Zui derkruis" heeft toegekend. DAT tot voorzitter van de Friese Mij. van Landbouw is gekozen H. L. Deinen te Wolvega. DAT de parlementaire legercommissie de technische opleiding voor de 'Lucht strijdkrachten en de Marine-luchtvaart dienst te Deelen heeft bezocht. DAT de vakgroep personenvervoer langs de weg de sectie Autobussen heeft gesplitst in kring West en kring overige provincies. DAT mr G. Dahmen te Sittard, mr A. M. J. baron v. Hövell tot Westerflier en Weezeveld, en mr J. G. Takken, beiden te Den Bosch, op de alphab. aanbeve lingslijst staan voor rechter in de Bossche rechtbank. DAT „Monumentenzorg" en „De Hol landse Molen" zullen pogen, de achtkan tige windmolen te Hierden bij Harder wijk over te brengen naar Heynen aan de Rijksweg NymegenVenlo, in welke plaats de Duitsers een dergelijke molen hebben vernield. DAT 4 Maart mr E. Spat uit Den Haag te Maastricht een lezing zal houden over de betekenis en het werk van de Intern. Kamer van Koophandel. DAT voor het B.G. te A'dam 14 j. is ge- eist tegen de verrader M. J. Berge, voorm. sociaal voorman van Stork en Co. in A'dam. DAT i.v.m. de smokkelaffaire Braspen- ninckx in Antwerpen zes Belgen onder wie drie wielrenners zijn ge: DAT de vliegdienst SchipholBeek per 1 Maart belangrijk zal worden verbeterd. DAT van 6/10 en van 12/15 April van Beek uit speciale Jaarbeursvluchten zul len worden gemaakt. DAT majoor mr. P. Groenewegen majoor mr. Ch. Beekhuis eervol ontslag is verleend resp. als president-plaatsver- vanger en auditeur-militair van de Krijgs raad te Assen. DAT per K.L.M. in ons. land arriveerde Johan W. Mattern, vice-president v Amerikaanse „United Electric Cy." besprekingen in Amsterdam. DA, tot voorzitter en secretaris van de Centrale commissie voor het Tentoon- stelllingswezen zijn benoemd resp.. C. H. Hagedoorn te Gouda. secr. van de K. v. K. aldaar en mr. J. H. Visser, plv. hoofd afd. Middenstandswetten bij „Econ. Za ken". DAT ook dit jaar te Wageningen een landbouwweek zal worden gehouden en wel van 12 t/m. 16 Juli. DAT Maandagavond om kwart voor 8 voor Hilversum I dr. C. den Hartog, dir. Voorlichtingsbureau en Voedingsraad, een causerie zal houden over „Een goede en zuinige voeding". DAT de vereniging .Nazorg aan- en afvoer troepen", die een district Eindho venHelmond e.o. heeft opgericht, een ere-comité heeft gevormd, waarin o.a. zitting hebben luit.-gen. C. P. Wilson, ir P. F. S. Otten en if F. J. Philips. DAT Nederland en Pakistan ambassa deurs zullen uitwisselen. DAT Lg.v. het as. regeringsjubileum bij de Ned. Jeugdgemeenschap een liede renbundel „De grote klok" is uitgekomen, welke minister Gielen aanbeveelt bij de schoolhoofden. DAT de stichting Donemus (documen tatie Ned. muziek) de uitgave is begonnen van een blad „Muzikaal perspectief", der redactie van Henr. Bosmans, Piet Tig- gers, Matth. Vermeulen en Marius Flot- huis. DAT het door mr. dr. H. F. H. Vollmar gegeven antwoord Op de prijsvraag var de Ver. Handelsrecht, inzake de unifor miteit in het handelsrecht van Nederland en België, is bekroond. DAT de bekende radioreporter Gerard Hoek thans een boek schrijft over Zuid Afrika, welk land hij enige tijd geleden bezocht. DAT de ex-burg. van Haarlem, S. L. A. Plekker, die 17 Maart terecht moet staan, zeer ernstig ziek i: DAT de in Augustus te Groningen te houden grote tentoonstelling niet wordt ondergebracht in Helpman zoals de be doeling was doch in het Stadspark. DAT de dir. van het dep. v. Verkeer en Waterstaat ir C. J. Warners binnen kort van Batavia naar Nederland komt voor het voeren van besprekingen. DAT door het grote prijsverschil tussen boter en margarine en door invoering van de keuzebon onze botervoorraden sterk zijn gestegen en daarom wellicht eens een extra boterbon zal worden aan gewezen. DAT de Twentsche Bank de uitgifte aankondigt van f2 millioen 3)6 pet. obli- gatiën in stukken van f 1000 tot de koers van 101 pet van de Houthandel William Pont te Zaandam. DAT de Ned. Beweging tot bevordering van intern, vrede en veiligheid, welke tot dusver 52 verenigingen telt, op 10 Maart om 3 uur een vergadering houdt in Pul- chri Studio te Den Haag. DAT de burgemeesters Oud en Matser In Philadelphia de Amerik. methoden stedelijk bestuur hebben bestudeerd. DAT het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht jaarlijks wedstrijden voor beroepschauffeurs zal organiseren voor het toekennen DAT de aanvangsdatum van de oplei ding voor instructeurs lich. opvoeding de politie en brandweer door het Centr. Inst. voor Sportleiders te Overveen moet worden uitgesteld tot 1 Sept. a.s. republ. blad „Fadjar" tavia meldt, dat volgens raden Moham med Akib, die de West-Jevaconierentie te Bandoeng bijwoont op 15 Maan de staat DAT de Ver. „Dennenheuvel" (herstel- Zuid-Sumatra zal worden opgericht, be- lingsoord voor handels- en kantoorbe- staande uit Palembang, Benkoelen, dienden) op 17 April in „Vredenburg" te Djambi en de Lampongs. (Merkwaar- Utrecht een algemene vergadering houdt dig is in dit Dericht, dat deze staat nog republ. provincies zal omvatten. Hy N.S-B.-burgemeester, wel rtet de helit van Sumatra H- Reisen. op 19 5^133^ doch zeker meer dan een derde. DAT volgens het ..Heagsch Dagblad'1 Ug-Verkeersonderscheldingen. op alle uit Indië terugkerende troepen- de schepen met films en lezingen propa ganda gemaakt wordt voor onze kolen mijnen, teneinde aldus mijnwerkers aan te trekken. DAT 150 der 500 leden van de Bond van Ned. Boeren in Frankrijk te Parijs zijn bijeen geweest en zij besloten eeit| coöperatie te stichten DAT men Maandag in de Wieringer- meer begint met een oorlog tegen de mussen door vergiftigd voedsel uit te strooien. DAT de 45-j. mevr. v. d. K. te Til door gasverstikking is overleden. DAT het voorlopig opgeschorte Invoer- 11 recht op suiker binnen de Benelux-landen zaden en pootaardappelen uit Nederland. 1 Oct. ingaat. DAT de 47-j. werkmap A. V. op de sul- DAT de brouwerij „De Drie hoefijzers" kerfabriek te Stampersgat njet een kipkarl te Breda over 1947 7Vi pet uitkeert tegen in een put terecht kwam en gedood werd. 6 pet. over 1946. doch de omzetten terug een vrouw met 5 kinderen achterlatend, lopen, mede door de concurrentie v: DAT 200 middenstanders te Utrecht de| jenever, party M. 3 hebben opgericht daarmede DAT volgens mededelingeri op het symboliserend, de Middenstand, de Mede- jongste congres van Ned. Sigarenmakers- zeggingsschap en de Machtsvorming. I en Tabaksbewerkersbond de productie DAT de Ned. Spoorwegen en de ATO terugliep van IVz milliard sigaren in thans hun materiëel in het Centraal, tot 854 millioen in 1947 en prijsverlaging, Autoherstelbedryf te Utrecht laten onder- j zomede kwaliteitsverhoging hard houden i.p.v. zoals voorheen in af- dig is. zonderlijke werkplaatsen. DAT overtlsel al. eerste provincie de DAT de journalist v. d. Broek, alias, strijd heeft aangebonden tegen de onvei- „De Rotterdammer", voortaan iedere ligheid op de weg, voornamelijk tenge- Zondag in het radio-programma der Ned.| volge van een actie van de Commissaris Strijdkrachten zal spreken. I der Koningin. Een staat Zuid-Sumatra op komst? 1 Ba- r het A'damse DAT de voo: in Heemstede, Maart zal terecht staan B.G. DAT te Venlo werkplaats en magazij- ?n van de aannemer B. aan de Leuther- berg zijn afgebrand en gereedschap voor j arbeiders verloren ging. DAT namens de Kon. Ver. „Onze Vloot" en het N.J.V. aan de voet van het oorlogsmonument te Den Helder kransen zijn gelegd ter herinnering aan de slag in de Javazee. DAT het voor rekening van de Marine j de Rott. Droogdokmij. gebouwd stoomloodsvaartuig „Acturus" een ge slaagde proeftocht heeft gemaakt DAT wegens het smokkelen van auto's uit Duitsland door de Krijgsraad te Assen de 30-j. serg.-maj. L. v. Montfoort 9 maanden is opgelegd, verlaging tot de rang van soldaat en ontslag uit de dienst. Red.) DAT de A'da#ise dirigent Hubert Cuy- pers met zijn „Minnestreelen" is uitgeno digd tussen 29 Maart en 6 April in Schot land op te treden. DAT de Ned. kolenproductle In Jan. J.L is gestegen tot 87 pet. van de gemid delde maandelijkse productie van 1935/1930. 1M7 6tt pet DAT onder Boxmeer enige Nymegena- ren zijn gegrepen, die op het spoortraject VenrayNijmegen onder het rijden zak ken met kolen vulden om ze In Nijmegen buiten de wagon te gooien. DAT ir H. C. Wesseling binnenkort in verband met zijn 65-j. leeftijd zal aftre den als directeur van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon. Landmachk soldaat J. J. Hart man uit Amsterdam; sold. J. Westdyk uit Goedereede. De Kon. Marine en het Kon. Ned.- Ind. leger leden geen verliezen. Sinds het bestand op 31 Januari in ging, zyn vyf man gesneuveld en is er een aan zijn wonden overleden. Het aantal in deze^ lijsten sinds 18 Juli vermelde 1 1 548. BEDENKELIJKE RADIOPROPAGANDA UIT SOLO. Radio-Noesantara te Solo beweert, dat het nodig is. „de strydgeest aan te wak keren, nu Nederland probeert, Indonesië t een kolonie te mal^n." Tot directeur van het Instituut Pasteur te Bandoeng is benoemd, als opvolger van dr I. Th. Henneman. dr F, H. Meyer Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk nog lichte vorst en hier en daar neve. lig. Morgen overdag vrij rustig voor* ja ars weer met af en toe bewolking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1