Jlieuure Jriitëcljf (jToarnnt jrote Drie verafschuwen openlijk rode terreur van het nieuwe Praag Wist (J VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËNƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanhkisitrii abeMfort myn bert in itgfenspoet" Acht en twintigste jaargang No, 744ff BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER. Stroom van Tsjechische vluchtelingen reeds begonnen. drachtig protest tegen Moskou's optreden in Oost- en Midden-Europa DE NIEUWE REGERING van Tsjechoslbwakjje is vanmorgen beëdigd. Intussen hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk in een gemeenschappelijke erklaring de gebeurtenissen te Praag als rampzalig gebrandmerkt en geconsta- erd, dat de communistische staatsgreep de beginselen van de vrijheid in gevaar eeft gebracht Het Tsjechische ministerie van Voorlichting heeft de publicatie van It protest vérboden. verklaring van de Grote Drie ordt te Washington van bijzondere be- kenis geacht in de na-oorlogse diplo- atie. Zy vormt tot nu toe de krachtigste eroordeling van het Russische optreden Oost- en midden-Europa. Dat Frank- |k de gebeurtenissen mede afkeurt acht en te Washington ook daarom van be ing, daar dit land zelf een grote en ctleve communistische partij heeft. Amerika, Engeland en Frankrijk plegen og overleg, of zij de* nieuwe regering an Tsjechoslowakije zullen erkennen, merika overweegt de publicatie van ge- Gevoeligheden" op de ,ondense conferentie A MERIKA, Engeland en Frankrijk con- f\. fereren te Londen over het Duitse vraagstuk en de landen van Benelux" hebben daarbij mede stem et kapittel. Of dit een groot of klein temvolume is, zal moeten blijken. De itnodiging aan de „Benelux" staat erband met de idee van Bevin voor e Test-Europese federatie. De slagzin luidt: ,een hersteld Europa zonder de steun an Amerika, maar Duitsland moet in- eschakeld. De „Grote Drie" plaatst het raagstuk Duitsland op de mdat de balans van de „Grote Vier" niet werkt. De samenwerking, die men op de con- srenties van Moskou en de daarop vol- ende, intergeallieerde te Londen nog astreefde, bleek een illusie te zijn. De ussische tactiek in de Oostelijke Duitsland, het norse afwijzen eder redelijk compromis, heeft de Grote Drie" tenslotte „verzamelen" doen lazen. En Rusland protesteert. De Sowjet-penetratie houdt geen halt lij Tsjechoslowakije, het liefst zou men 10k West-Duitsland voor het Russische arretje willen spannen. Vandaar de amouflage, dat Duitsland weer een „po- itïek-economische eenheid" moet len. Men lijmt daar de Duitse burger nede, die de splitsing, de verbrokkeling zijn land verafschuwt. De Russen rillen slechts een „politiek-economische enheid" met rode gloed. Marshall en himan hebben dit gevaar bijtijds inge- Amerikaanse politiek, getui- ende van nuchter realiteitsbesef, streeft de vorming van een gecontroleerd, lutonoom Duitsland. En een „viermo- 'endhedeh-pact" door Rusland geweigerd, iad het angstgevoel voor een economisch hersteld Duitsland kunnen wegnemen. Te Londen wordt de aandacht nu op West- Duitsland geconcen treerd het.wenselijk zijn, met de Brits- heime documenten uit de oorlog, waaruit blijken moet, dat de Amerikaanse legers alleen op Russisoh verzoek geen direct aandeel hebben gehad in de bevrijding an dat land. „Zuivering". De „zuivering" van het openbare leven het bedrijfsleven in Tsjechoslowakije gaat gestaag voort. De actie-comité's zijn de machtigste organen in het land. Het parlement zal spoedig- bijeengeroepen worden om het nieuwe regeringsprogram goed te keuren, maar ook daar zal eer speciale commissie de zuivering voorbe reiden. De rechtspraakin het land zal op Russische leest worden geschoeid: Aan de Praagse universiteit zijn tal ra hoogleraren ontslagen. Verscheidene vooraanstaande journalisten mogen hun werk niet voortzetten en van de staf der Bata-fabreken zijn 25 vooraanstaande personen weggewerkt. Intussen Tsjechische vluchtelingen in Oostenrijk de Amerikaanse zone van Duitsland aangekomen. De stroom, is begonnen. Benesj in „Hindenburg-rol"? 't Verklaarde uitzicht lechtere structuur lat ook de Franse Amerikaanse werd samengesmolten. Vormde de Britse zone-politiek rankelijk nog een „trait d'union" tussen iet Amerikaanse en Russische standpunt, en meer liet Bevin die tweeslach- ige houding varen en als initiatief- de federatie West-Europa, staat hij [eheel aan Amerikaanse zijde. Want .federatie" zonder kapitaal en zonder strategische macht, voert niet veel uit. ia de eerste wereldoorlog trokken de Britten hun troepen uit Rijnland terug; de bezetting werd te duur. Drie jaar >ijna, na de tweede wereldoorlog, wordt le Britten de bezetting van hun zone in Duitsland óók erg kostbaar, zodat Ame rika wel grotendeels voor de lasten zal opdraaien. Maar dan willen de Amerika- ook deel uitmaken van de interge allieerde controle over het Ruhrgebied: les affaires sont les affaires! Met Marianne zal men nog een zware dobber hebben, omdat Frankrijk zal aan dringen op het „safety first." En hoe zal Duitse bevolking reageren? woordvoerder van de regering Noord Rijnland-Westfalen heeft zo juist nog verklaard, dat men geen oplossing wenst, die het Roergebied tot een inter nationaal kamp van dwangarbeiders maakt!,Men moet dus kunnen bouwen op vrijwillige' Duitse medewerking óf men speelt het communisme weer in de kaart. De successen der Russen in de Oost-Europese staten, Hongarije, Roe- Tsjechoslowakije, kunnen een ten- denz ten gunste van Moskou bij de Duit se bevolking in het leven roepen. De Fransen waren het liefst de grote staalproducent van Europa geworden dus zal de Amerikaanse eis, de Duitse zware industrie zo spoedig mogelijk te herstellen, in het belang van Europa, niet zonder voldoende waarborgen kunnen Worden ingewilligd. De rol van de „Benelux" op de confe- rntie te Londen is nog niet duidelijk. Als naaste buren van Duitsland, in oorlog overrompeld, onder de voet lopen en sterk gedupeerd, is het levensbelang voor hen, gehoord te ,n de verschillende aspecten van Duitse vraagstuk. Vermoedelijk zal het voorshands blijven bij een informele uit wisseling van gedachten. De der „Benelux-landen" hangt ns met die van een hersteld West-Duitsland. De psychologische factor, die Frankrijk naar voren schuift, geldt ook voor de „Benelux": een herlevend Duitsland mag geen gevaar meer vormen, geen gelegen heid tot revanche. En inderdaad, het schromelijk onrechtvaardig zijn. dit Hitler-land" boven zijn slachtoffers te be gunstigen. Op de Londense conferentie dient heel wat begrijpelijke gevoeligheden te ontzien. maken, of hij het presidentschap zal blijven waarnemen. De president zelf heeft alle verzoeken om een interview afgeslagen. Hij onderhoudt geen contact de buitenwereld. Het gerucht wil, dat, als Benesj toch zou aftreden, hij worden opgevolgd door de links-socialist Fierlinger. De „New York Herald Tribune" gelijkt de positie van Benesj met de rol, die Hindenburg tegenover Hitier moest In afwachting van de confiscatie grond met een oppervlakte van meer 50 ha is de verkoop van grond, alsmede en landbouwwerktuigen, Tsjechoslowakije verboden. Een Tsjechi sche handelsdelegatie, die gisteren in Brussel werd verwacht, is niet aange- Praagse studenten gefeliciteerd. De vereniging van Oxfordse studenten besloot hun Praagse collega's telegrafisch geluk te wensen met hun pogingen zich staande te houden tegenover de „coi nistische stoomwals". De Tsjechoslowaakse posterijen hebben geweigerd een chèque van meer dai millioen kronen, ten behoeve van de afgetreden katholieke ministers Schramek en Hala te honoreren. Fase No. 2. En Benesj blijft zwijgen. Na de eerste fase va-n de commur tische revolutie in Tsjecho-Slowakije het instellen van de Gottwald-regering is nu de tweede fase aangebroken. Deze zal bestaan in de absolute politieke transformatie van het land. Het gfchele centrale en plaatselijke bewind komt nu onder communistische controle. Dit zal tot gevolg hebben dat alle elementen die als verraderlijk worden beschouwd uit het publieke leven „verwijderd" zul len worden. Men is daar reeds op grote schaal mede begonnen! Aan de voormalige, socialistische, mi nister van Justitie is door „een actie comité", van zijn eigen departement nog wel, gezegd dat hij maar moest verdwij nen. Dit ig inderdaad gebeurd, zij het onder protest. De nieuwe communistische minister Justitie, dr Gepioka. heeft ontvouwen, volgens -hetwelk alle rege- rimgsorganen door „actiecomités" zullen worden overgenomen. Ondertussen blijft president Benesj maar zwijgen. Zijn tot tweemaal toe aangekondigde rede heeft hij ook gisteravond niet gehouden. Wan eer zal hij spreken? Loonbelasting en militaire kledingvergoeding Over de aftrek van loonbelasting voor militairen zijn enige tijd geleden berich ten verschenen, die verwarring kunnert scheppen. Naar de Nieuwe Leid- ie Courant verneemt, is het thans dat de loonbelasting wordt berekend r de jaarwedde plus een beclrag van f 10 voor gehuwden en f 35 voor onge- huwden, waarmede men het recht op vrije kleding gewaardeerd acht. Vroeger wanen deze laatste fictieve bedragen resp. f 25 en f 50. Zij zijn evenwel met f 15 verlaagd. De nieuwe loonbelastingheffing betekent dus een voordeel voor de be trokkenen. K.L.M. ZEGT HET MET BLOEMEN. De K.L-M. zal de jury van het Int. Mu ziekconcours te Scheveningen, dat van 19 tot 29 Mei wordt gehouden, een gratis lucht boven Nederland aanbieden met bloemen versierd vliegtuig. Na de vlucht worden de bloemen aan de jury leden uitgereikt. De drie weken vrij reizen Het Lichtspoor komt in een hoofd artikel nog eens terug op de drie wqjsen r gedemobiliseerden zegt, dat het nog niet zover is, maar regeling binnen enkele weken van kracht Naar de Nieuwe Leid: verneemt, moet men die enkele weken zeker op drie of vier schatten. De rege ling zal z6 worden, dat de militairen eer abonnementskaart ontvangen, die het rijk jor hen aanschaft. Er valt evenwel nog :er veel te regelen. Zoals men weet werd onlangs officieel meegedeeld, dat i.p.v. vrij reizen de ge bruikelijke half geld regeling gold. Voor gedemobiliseerden bleef men ech- r naar geheel vrij reizen streven, mei bovengenoemd resultaat. Raad van State ernstig bezorgd over Indië? Naar „Elseviers Weekblad" mededeelt, zou de Raad van State zich in een schrij ven tot H.M. de Koningin hebben ge wend en daarin zün ernstige bezorgdheid hebben uitgesproken over de gang van zaken in Indonesië. VERBOUWDE PANTSERWAGEN MET 100 BIGGEN GESNAPT. Een grote vrachtauto, cabine geheel gepantserd was en in welke wagen niet minder dan 100 biggen ge laden waren, is na een nachtelijke ach tervolging door ambtenaren van de am- bulantedienst van de douane onder Ves- sem in een greppel terecht gekomen. De beide inzittenden, die het vee naai België wilden smokkelen, wisten in de duisternis te ontkomen. Domineeszoon moest zn eigen graf delven Levenslang eiste de adv-fisc. bij het Arnhemse B.G. tegen de landwachter Jan v. d. Bos, een 28-j. behanger uit Haarlem, die in Dec. 1944 aan de spoorlijn Amers foortApeldoorn onder Asselt oift enige „ondergeschikten" de in Apeldoorn on dergebrachte Arnhemse evacué Leonard J. Roscam Abbink (een domineeszoon) heeft vermoord. De landwachters hadden deze jongeman, die in overspannen toe stand verkeerde, het talud van de spoor baan op en neer laten draven, waarna hij een graf moest delven. Na enige tijd met hun slachtoffer te hebben gespeeld,1 schoot een der landwachters de dominees zoon voor het graf dood, waarna men hem hierin begroef. LANDVERRADERS VERDIENEN HUN KOST VOOR DE HELFT. Dee totale opbrengst van de door poli tiek gedetineerden in 1947 verrichte arbeid bedroeg ruim f 12 millioen. bedrag kon' echter slechts de helft het totaal der kampkosten dekken, aldus de M.v.A. over het wetsontwerp sociale verzekering van gedetineerden. TWEE JAAR GEëlST RHUMPUNEX- FABRIKANT. Voor de Groninger rechtbank is twee jaar geëist tegen de voorm. Rhumpunex- fabrikant G. A_ Wilbrink uit Stadskanaal, die voor tienduizenden guldens aan zijn faillissement had onttrokken. EEN OUD SPROOKJE HERLEEFT 't Leek haast een film, gistermiddag in het Vredespaleis Toen 't geschil tussen Engeland en Albanië over het mijnenleggen in het Korfoekanaal in behandeling kwam rslaggever voor Rechtszaken), wijze worden beslist. Ook de Albanese (Var Het licht van duizenden kaarsensterkte werpt schelle reflexen. fototoestellen klikkenplechtig scnrijden de zeven Britse advocaten, met hun historische grijze pruiken op, en voorafgegaan door de beroemde Engelse Attorney General Sir Hartley Shawcross. K.C. en M.P., één der steunpilaren van het Britse Konink rijk, de grote Raadszaal van het Internat. Hof van Justitie binnenHet lijkt een film die zich voor het oog afrolt. Even later klinkt de stem van de bode van het Hof: La Cour! Een deur gaat open, alle aanwezigen, diplomaten, Regeringspersonen en vele autorteiten verheffen zich van hun zetels: de 16 leden van het Int. Hof, vooraf gegaan door de griffier Mr. M. Hambro, treden binnen en langzaam begeven zij zich achter de grote tafel, gekleed in hun fluwelen met kant afgezette toga's. Mr. Guerrero uit San Salvador, de grijze rechtsgeleerde, neemt de voorzitters- zetel in. t Men voelt het: een groot moment in de historie van het internationale recht aangebroken. Sinds 9 jaar heeft het Hof zich niet meer in het openbaar vertoond thans zal eindelijk de eerste inter nationale zaak: het geschil tussen Groot- Brittannië en Albanië op vredelievende delegatie is aanwezig. Drie rechtsgeleer den van naam, onder leiding van Kahreman Yilli, gezant van Albanië Parijs. Dan volgt eerst de installatie v een Albanees lid als tijd. rechter van 1 Intern. Hof: Mr. Daxner, als tegenvoeter van het perm. Britse lid, Sir Arnold Mc Nair. Begroetingsredevoeringen in het Engels 1 Frans volgen. Inmiddels snellen de buitenlandse jour nalisten al naar het speciaal ingerichte telegraafkantoor in het Vredespaleis, cables" weg te senen. Voortreffelijk heeft de U.N.O., onder DIE KOMT TERUG! DRIEMAAL PROCES-VERBAAL TEGEN MARINE-BAKKER. Een R'damse bakker, die brood aan de Marine leverde, had zijn verklaringen herbevoorrading vervalst, waardoor deze man circa 50.700 kg bloem te veel toegewezen had gekregen Dit meel moest echter verwerkt worden en dus vervalste de bakker ook de verklaringen van Rijkskolenbureau en kreeg niet minder dan 8000 kg kolen extra. Het ..zwarte' brood vond zijn weg naar een -aantal café-restaurants. Proces-verbaal werd op. gemaakt voor overtreding der prijsvoor- schriften. voor afleveren van brood zon der bon en voor het plegen van valsheid geschrifte. Een oud sprookje gaat in de Residentie herleven. Naar de Nieuwe Leid- sche Crt. n.l. ter ore komt ligt het in de bedoeling twee compagnieën Grena diers en Jagers, gestoken in de oude gala uniformen, opnieuw te bestemmen vooi escorte van H.M. de Koningin bij 'offi ciële gelegenheden. Zij zullen de gouden koets te voet begeleiden en ook als ere wacht optreden. De uniform is niet uit een bepaald jaar, doch in het ontwerp zijn de uniform- tradities van verschillende jaren ver- Enkele particulieren hebben het initia tief genomen en tevens de nodige mid delen bijeengebracht als een huldeblijk )or H.M. in Haar jubeljaar. Hiermee herleeft de garde traditie var de specifiek Haagse regimenten en daar mee een oud element in het Haagse leven, dat wij te lang en node hebben gemist. De Duitsers eisten ln de bezettings tijd de drie klokken der (R.-K.) Hartebrugkerk aan de Haarlemmer straat op. Gisteren heeft de kerk drie andere klokken gekregen. Dit gebeu ren genoot grote belangstelling. (Foto N. v. d. Horst.) -T De Ned.. Zionistenbond belegt Maan dagavond 8 uur een meeting in „Kj-as" te Amsterdam. Sinds de grenadiers en jagers n.1. een dergelijk groot tenue optraden, zijn vele decennia verlopen. De laatste keer ligt vèr voor de eerste wereldoorlog. Prins Bernhard in ons land terug Gisteren is Prins Bernhard van driedaags bezoek aan Londen, was deelnam aan de viering van het 75-j. be staan der Ned. vereniging, in ons land teruggekeerd. In tegenwoordigheid van Prins Berfi- hard en lt.-admiraal C. E. L. Helfrich zal gen.-maj. H. F. J. M. von Freytag Drabbe, Maandag te Rotterdam het com mando van het korps Mariniers overdra gen aan gen.-maj. M. R. de Bruijne, die commandant van de Mariniersbrigade is geweest van de oprichting tot 20 Juni 1946. De Marinierskapel verleent muzikale medewerking. In het Vredespaleis wordt door de Engelsen bij de behandeling van het Korfoe-conflict een merkwaardige tra- ditie voortgezet. Deze juristen dragen nU nog een typische pruik, die ook het hoofd siert van de beroemde landsadvocaat Shawcross, achter de katheder. Werkclassifieatie het belang van de arbeider als van het bedrijfsleven, kan niet worden ont kend. In toenemende mate heeft reed* de vooroorlogse periode een ontwikke ling in die richting te zien gegeven. Een belangrijke vraag is echter, of het ge wenst is. in de huidige overgangstijd in een zo snel mogelijk tempo de werkclas sifieatie te verwezenlijken. Wij menen die vraag ontkennend te moeten beant woorden. "rf" de hele wlin, rej«ortMrtdel 51 ,J vt nf»r stellen- onze wederopbouw te voltooien. WSÏföSS*— een- ingeschakeld..— Trygve Lie wil onverwijld actie in Palestina Geheim rapport Van Marshall uitgebracht Gisteren he^ft Trygve Lie, secr.-gene- raal van de Uno, gezegd, dat wannee verdelingsplan van Palestina niet wordt uitgevoerd, dit zou leiden tot algemeen verlies van vertrouwen in het vermogen van de Ver. Naties om internationale pro blemen op te lossen. Als er in Palestina niet onverwijld wordt ingegrepen, zal er in het "land wanorde heersen. De Britten zijn al begonnen met het evacueren van troepen, aldus Lie. Marshall heeft aan de Amerikaanse senaatscommissie een geheim rapport uitgebracht over de toestand in het Hei lige Land. Daarin staat dat de V.S. momenteel maar 30.000 man beschikbaar zouden hebben voor onmiddellijk op treden. In dit verband zou er te Washing ton een verschil van mening ontstaan zijn tussen het ministerie van Buit. Zaken en dat van Oorlog over het aantal be schikbare troepen. NAVOLGER VAN GANDHI IN BELGIE. Sedert 7 dagen is de 33-jarige Baltische mijnarbeider Petro Shevohenko, wonen de in de cantine voor vreemdelingen van de mijnen te Chatelineau "(België), in hongerstaking. Tot nu toe was het niet mogelijk enige verklaring omtrent het motief van zyn vreemd gedrag te krijgen. Rondetafel-conferentie over Zuidpool-kwestie? De „Nigeria" in haven van Stanley. Een voorstel van Bevin, de Zuidpool- kwestie poor te leggen aan het Inter nationale Hof van Justitie, heeft tot ge volg gehad, dat Argentinië verklaard heeft dat de Falklandeilanden door Enge land op onwettige wijze in beslag zijn ge nomen. Zij behoren zonder enige twijfel aan Argentinië. Het voorstel van Bevin werd daarom van de hand gewezen. Verwacht wordt nu dat Engeland zal toestemmen de kwestie te bespreken op een rondetafelconferentie met de betrok ken landen. Ondertussen is de Britse kruiser .Nigeria" in de haven van Stanley op de Falkland-eilanden aangekomen. Ned. katholieken kopen 40.000 ha land in Brazilië Naar „De Tijd" verneemt, heeft de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond ten behoeve van de emigratiemoge van zijn leden 40.000 hf bouwlan Braziliaanse regering aangekocht. Voor hetzelfde doel zijn ook in Frankrijk 60 ha grond, een kasteel en drie of boerderijen aangekocht. Mogelijkheden tot stichting van een Nederlands kloos ter in Canada worden onderzocht. Men wil daar voor de emigrerende R.-K. landbouwers een eigen centrum stichten. Voor de veehouders zal emigratie naar Uruguay mogelijk worden gemaakt. EX-DIR.-GEN. VAN DE LANDBOUW VOOR TRIBUNAAL. Het Heerenveense Tribunaal zal op 1 Maart advies geven tegen de 49-j. vee houder Geert Ruiter te Langezwaag, die tijdens de bezetting dir.-gen. van de Landbouw ls geweest. DAT dé opgravingen in 1940 naar Ger- aanse nederzettingen nabij Santpoort iet aan de verwachtingen hebben be antwoord en niet zullen worden voort gezet DAT op 4 Maart op Urk de bouw van ;n kerkgebouw van de Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) wordt aanbesteed. DAT Philips in zijn fabriek te ZWolle uitsluitend gereedschap voor de fabriek te Eindhoven gaat maken en daarom de fabricage van „scheer"-apparaten aldaar wordt stopgezet. DAT Ommen zijn 700-jarig bestaan in begin Aug. o.m. gaat vieren met een licoptère-demonstratie en een concert de Marinekapel of van het Haagse poli- tiemuziekcorps. DAT het "Ned. Rode Kruis volgende maand «ook in Eindhoven een bloedtrans fusiedienst zal inrichten. DAT op 27 Juni, 18 Juli en 1 Aug. resp. te Voerendaal, Bocholtz en Hou- them, alle in Zuid-Limburg, schutters feesten worden gehouden. DAT ook het C.N.V. van 8—10-Maart te Londen deelneemt aan de door het Eng. Trade-Union-Congress georganiseerde be spreking van het Marshall-plan, doch zich beperkt tot beraadslagingen over de hulp verlening aan Europa. DAT wegens diefstallen uit de wasserij der Stichting „Endegeest" te Oegstgeest de Leidse blekersknecht A. S. Haagse rechtbank 8 maanden m.a. kreeg. DAT Nijmegen dit jaar 2200 nieuwe ningen krijgt wanneer alle ontworpen bouwplannen kunnen worden uitgevoerd. DAT de grenskantoren te Putte (Sta broek) en Nispen (Esschen) van heden af ig en nacht geopend zijn. DAT Prov. Staten van Drenthe in otie aan de Regering hun leedwezen uitgesproken hebben over het feit, dat 22 boerderijen moeten worden afgebroken 350 ha. cultuurgrond verloren zullen gaan. wanneer te Havelte een militair oefenterrein zal worden ingericht. DAT laagste inschrijfsters voor onder houd Noordzeekanaal in 1948 en 1949 perceel 1 firma J. v.d. Vlies te Sliedrecht met f 119.800 en voor perceel 2 fa. B. M. van Noordennen te Giessen- dam met f 43.975. DAT gisteren door het springen van eer jorveer een tankauto geladen met pe troleum, op de weg Den HaagA'dam over de kop sloeg en de hele inhoud loren ging. DAT aan de Zondagsschoolonderwijzers Joh. Schurink en J. Akkerman te Steen- wijk de zilveren medaille bij de orde var O.N. is verleend t.g.v. het 80-j. bestaan der Ned. Herv. Zondagsschoolver. Joël 2 16a. DAT de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders op 27 en 28 Mei a.s. zijn jaarvergadering in het Kurhaus te Scheveningen houdt. DAT dg 38-j. chauffeur H. L. Klijn A'dam. voorm. S.D.-agent, wegens Joden vervolging van het B. G. aldaar 10 jaar kreeg. DAT hedenmorgen min. Gielen in de Lairessezaal op het Binnenhof te Den Haag de Voorlopige Raad voor de Kunst heeft geïnstalleerd. DAT vandaag 6 j. geleden schout bij nacht Doorman met zijn vloot in de Java- •e onderging. DAT de in de U.S.A. vertoevende bur gemeesters Oud en Matser gisteren Bal- timore en vandaag New Orleans bezoch ten. DAT het, volgens het dep. van Buitenl. Zaken, voor vreemdelingen verboden is Zwitserland werk te aanvaarden der werkvergunning. DAT het Zutphense Tribunaal ver beurdverklaring van f20.000 van het vermogen van de collaborateur-schoenfa brikant uit Lichtenvoorde, H. A. G. Pon des heeft geadviseerd. DAT op de jaarvergadering te Amster dam van de afd. Tuinbouw van het Kon. Ned. Landbouwcomité critiek is uitge oefend op de ver doorgevoerde over heidsbemoeiing. ook op landbouwgebied. DAT ir. A. Volcker van de Zuiderzee werken op 3 Maart in het paleis Schone kunsten te Brussel een lezing over de Zuiderzeewerken zal houden. DAT ir F. Q. den Hollander, pres. DAT de Geref.'jeugdbonden in Utrecht' de Ned. Spoorwegen. Woensdagavond 1 de vereniging „Geref. Jeugdcentrum" i Brussel sprak over de wederopbouw e hebben gesticht teneinde het jeugdwerk de toekomstplannen van de N.S. Nederland en de Overzeese Gebieds delen beter te kunnen stimuleren. DAT prof. dr G. Ch. Aalders 31 Maart op de jaarvergadering van de Bond van Geref. Jeugdorganisaties in Utrecht afsfeheid zal nemen als voorzitter. DAT het Gooise Tribunaal 5 jaar ad viseerde tegen mcj. N. W. Bierlee uit Hilversum, die na haar gymnasiumtijd als telefoniste voor de Duitsers werkte. DAT het feestelijk versierde Den Bosch gisteren het met de „Zuiderkruis" terug gekeerde le batj- stoottroepen heeft ont- DAT de Visserij-Mij „De Daad" te IJmuiden' de in 1926 gebouwde Engelse stoomtrawler „Aberdeen" (350 t.) heeft gekocht. DAT een Chinese stoker KP,M.-er „Van der Hagen" op 48 km. van Makassar in volle zee is verdronken. DAT ir W. Oosterbaan te Tzjummarum gisteren afscheid heeft genomen als zitter van de Friese Mij van Landbouw. DAT het hoofd Streekbureau West- Zeeuws-Vlaanderen te Oostburg R. A. C. van Amerom 1 Mei in dienst treedt bij de N.V. Panagro te Warmond. DAT ir A. H. Boerma, van het dep. Landbouw als rapporteur zal optreden voor de voedsel- en landbouwcommissie der 16 Marshall-land%n, die van 27 Maart te Den Haag bijeenkomt DAT de motorenfabriek „Heemaf" te Hengelo over 1947 op de gewone aandelen 6 pCt. en op de pref. 6.8 pCt uitkeert en de gemiddelde maandproductie het vooroorlogse peil heeft overschreden DAT de stationschef van Roermond L. H. Nijkamp op 1 Maart J. H. Huynen zal opvolgen als hoofdstationschef te Maas tricht biele verhoudingen nodig zijn. Bij dit punt dat ook de nieuwe be windsman van Economische Zaken in zjja maidenspeech aanstipte, komt o.a. ook nog de ontwikkeling van de Benelux. Deze twee factoren zijn reeds meer dan voldoende om voorzichtig te zyn, omdat thans nog niet in volle omvang valt t® precies op industrieel en ander gebied noodzakelijk of wenselijk zal zijn. Wij brengen deze punten naar voren, omdat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de werkclassifieatie, thans toegepast, in de practijk zal neerkomen op een streng gedirigeerde arbeidsmarkt, welke voor de arbeiders vrijheidsbeperking tot gevolg zal hebben. Zulks te meer, omdat de Rijksarbeidsbureaux, ongetwijfeld veelal onbewust, geneigd zullen zijn. bij de voorlichting omtrent werkmogelijk- heid. aanwijzingen voor bepaalde beroe pen te volgen. Daarbij zal dan niet prae- valeren, wat voor de mens het belang rijkst is, doch hoe men aan de bepaalde vraag van het ogenblik kan voldoen. Evenals een productiewet dus arbeids- dwang tot gevolg zoii hebben, bestaat het gevaar, dat de van staatswege geleide werkclassifieatie tot onvrijheid op de ar beidsmarkt zou leiden. Ret is duidelijk, dat zo bezien de werkclassifieatie de levensovertuiging raakt. Hieruit vloeit de vraag voort. of. vooral nu de beroepskeuze min of meer aan de Arbeidsbureaux is gekoppeld, aan de arbeiders-vakorganisaties niet een contröle-taak bij dit alles moet worden toegewezen. Ook al. omdat de huidige op- de werkclassifieatie veelal een zijdig commercieel is gekleurd. Wij zouden ons althans kunnen voor stellen. dat in arbeiderskringen bezwaar wordt gemaakt tegen de opzet der bu- die zich met de werkclassificati® bezig houden. Als men n.l. gaat praten ver de verkoop van een arbeidssysteem, ijken de mogelijkheden voor een objec tieve beoordeling, welke p.a. ook met sociale, ethische en psychologische fac- <ren rekening moot houden. Voor de Christelijke maatschappelijk* organisaties zal daarbij o.i. nog komen d® noodzaak, toe te zien. dat de toepassing de psychologie niet ontaardt in een technisch onderzoek, dat de mens prac- tisch op één lijn stelt met de machine. Ten slotte, Sikkel heeft eens gezegd. it in elke tijdscrisis het leven in nieuw® banen en verhoudingen uit gaat en dat alleen, omdat Gods genade dat leven be houdt. Ook vandaag spreekt dat woord tot ons. Het Woord Gods is het Woord Gods in de wereld. Dat wil. toegepast op de werk classifieatie. zeggen, dat alleen de nor men van het Evangelie ook op dit stuk van de arbeid, tot een oplossing kunnen leiden. De arbeid heeft niet als einddoel een naar menselijke opvattingen geper- fectionneerde maatschappij, door uitgeba lanceerde arbeidskracht daartoe voorbe reid. Zij moet het leven dienen en dat kan alleen door haar gericht zijn op het einddoel van Gods scheppingswerk. I in c Woensdag. WEERBERICHT I Minder vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt; Matige wind uit Oostelijke richtingen «a hier en daar wat bewolking Alleen in d® nacht en vroege ochtend lichte vorst ZON EN MAAN. Zaterdag 28 Febr. Zon op 7.31; ond®r 1816 uur; Maan op 23.37, onder 9.00 uu*. Woensdag 3 Mrt L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1