NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1941 Chr.-Hist. jongeren hadden goede avond De heren Verschoor en Buddingh voerden het woord op de ringvejrgadering Gisteravond hield in „Rehoboth' Ring Leiden e.o. van Chr.-Hist. Jonge rengroepen zijn eerste grote ringbijeen- komst. Hoewel ijs en weder niet „dien den". was de belangstelling zeer bevre digend te noemen: ongeveer honderd jongeren waren uit Leiden en uit wijde omtrek tezamengekomen. De voorzitter van het Ringbestuur, de heer J. Zitman, sprak in zijn welkomstwoord zijn tevre denheid uit over de toenemende belang stelling van het Ringwerk. Hij kondigde aan. dat de Ring in de toekomst 2 3 van dergelijke vergaderingen per jaar zal houden. De eerste spreker, de heer G. Ver schoor. voorzitter van de Statenkring Leiden der C.H.U., behandelde het onder werp „Tussen twee Wereldrijken". Spr. zette uiteen, welke wereldmachten mo menteel de internationale politiek be heersen: aan de ene kant de Ver. Staten, die ongeschonden en ongebroken uit de laatste wereldbrand te voorschijn zijn gekomen; aan de andere kant de Sowjet- Unie, die weliswaar eveneens ongebroken is, maar niet ongeschonden. De heer Ver schoor verwachtte, dat de Sowjet-Unie, waar de mens tot slaaf is geworden van het totalitaire stelsel, voorlopig niet aan een nieuwe oorlog kan denken, hoe nabij de Oceaanhavens ook in het verschiet liggen. Het communisme volgt daarom thans een andere tactiek. Het onder graaft het staatsbestel in de verarmde Westeuropese landen en versterkt op deze wijze zijn greep op het grensgebied tussen de huidige twee wereldrijken. Spr. nam vervolgens de onderscheidene Westeuropese staten op de korrel. Noch van Italië, noch van het geestelijk, poli tiek en financieel onbetrouwbare Frank rijk had de heer Verschoor hoge ver wachtingen, terwijl Engeland dank zij het rampzalige Labour-bewind voor een wel haast onvermijdelijk financieel bankroet staat. Nederland wordt geregeerd door een Rooms-rode coalitie, waarvoor spr. nagenoeg geen waarderend woord kon vinden. Bovendien is in ons land de comn^unistische invloed groot. Duitsland tenslotte is niets dan een puinhoop, waarop een hongerend volk een ellendig bestaan leidt. De heer Verschoor zag slechts één mogelijkheid om uit de chaos te geraken: Schoenreparateurs maken studiereis Onder de dertien deelnemers bevindt zich ook een Leidenaar De Ned bond van gemechaniseerde schoenreparatdebedrijven organiseert deze week een studiereis naar Engeland. Men is van plan de grootste bedrijven in Lon den te bezoeken. Dit zijn bedrijven, die een gewelddge hoeveelheid schoenen voor export naar verschillende landen repa reren. Aan deze studiereis nemen dertien lei ders van Nederlandse sohoenreparatie- bedrijven deel. Naar we vernemen, be vindt zich onder hen de heer T. Vos. directeur van het Leidse schoenrepara- tiebedrijf „Cowboy" aan de Nieuwe Rijn Zijn collega's zijn afkomstig uit de plaat sen Amsterdam, Utrecht en Boskoop. Hedenmorgen is de delegatie per vlieg tuig vanaf Schiphol vertrokken. Een deel hoopt Zaterdagavond terug te komen, terwijl de overige deelnemers, onder wie ook de heer Vos. eerst Zondagmiddag de terugreis kan aanvaarden dat ieder land thans orde op eigen zaken stelt. Met de onontbeerlijke hulp Amerika zou West-Europa dan nog goede kans hebben om de totale onder gang te ontlopen. Europa is meermalen zeer ernstig bedreigd geweest, zo door de Hunnen, door de Moren en door de Turken. Slechts met de wapenen heeft het zich kunnen redden. Spr. wa< weinig zeker van, dat het thans op vreedzamer wijze de dans zou kunnen ontspringen. De volgende spreker, de heer B. Bud dingh. voorzitter van de Federatie var C.-H. Jongerengroepen, hakte met het zelfde bijltje. Spr. begon zijn jeugdig ge hoor een sprookje te vertellen over meisje, dat zich liet bedriegen door wolf in schapenvacht, maar met een rood kapje. Dat sprookjes diepe zin bevatten, bleek ook nu weer. De heer Buddingh waarschuwde evenals de heer Verschoor voor het naderende rode gevaar. Spr. wees op de taak der C.-H. jongeren, die een kern moeten vormen in de massa, die zich maar al te willig laat leiden. Hij legde er de nadruk op. dat wij vast moe ten houden aan de grondbeginselen der democratie. Tenslotte wijdde de heer Buddingh enige woorden aan de taak der C.-H. jongerengroepen. Het was reeds tegen elf uur, toen de heer Zitman deze gezellige en toch zo leerzame avond kon sluiten. Landelijk verband van studiever. der S.P.G. vergadert Ds P. Zandt en drs J. C. Hooikaas' spreken te Leiden Het landelijk verband van de studie verenigingen der Staatkundig Gerefor meerde Partij houdt op Woensdag 17 Maart a.s. in het gebouw Steenschuur 4 een vergadering,' die onder leiding zal staan van ds P J. Dorsman. Na de pauze hoopt ds P. Zandt te spreken over het onderwerp: „Waarom Staatkundiig-Gere- formeerd?" De middagbijeenkomst be gint om twee uur. Om acht uur zal in dezelfde zaal drs J. C. Hooijkaas van Arnemuiden als spreker optreden; onder werp: „Het Roomse gevaar". Voor de S.G.P. sprak ds H. Visser van Rotterdam ..Slaan en Spreken". Voor de afd. Leiden van de S G P sprak ds H. Visser, Chr. Geref. pred. te Rotter dam. Zijn onderwerp was getiteld: „Slaan en spreken" (n.a.v. Ex. 17 6) Spr bepaalde zijn aandachtig gehoor bij Mo- zes en Christus, twee historische figuren, die voor ons geen ideëen, geen fantasieën, noch alleen maar heerlijke voorbeelden mogen zijn. Chrisius moeten wy in onz« bediening verheerlijken als de Zaligma- ker. Dan eerst worden wij de Reformatie deelachtig en kunnen wij de waarheid uitdragen ook op staatkundig terrein. Wij mogen de schuld van de wanorde niet leggen op andere partyer. Laten wij onze hand in eigen boezem steken De schuldbelijdenis: „O, God, wees my zon daar genadig" mag bij ons niet ontbre ken De samenkomst werd besloten met het zingen van Ps. 72:11. Textiel-dagschool in Leiden is van belang „Unitas" hield haar jaarvergadering De afd. Leiden van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de textiel- en kle dingbedrijven hield gisteravond in het gebouw voor Ohr. Sociale Belangen haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer F. Favier, merkte in zijn openingswoord op., dat wij de scha .ten, die de pioniers door moeizaam werken hebben verwor ven, moeten bewaren. Spr vond het een verheugend feit, dat zeven arbeiders zich een dezer dagen als lid van de vereniging opgaven. „Vers.erkt de rijen van de ge- organiseerden" De heer G. W. J. M. Raymakers. direc teur van de Leidse textielschool, sprak over het onderwerp: ..Textielonderwijs" Spr begon met et op te wyzen, dat er in Nederland een schrikbarend tekort is aan goede vakmensen ln de textielindustrie. In dit verband legde de heer Raymakers er de nadruk op. da. de textiel-oagschool in Leien ten groot belang is. Er zijn men sen. die nogal sceptisch tegenover deze school staan Men zegt: de toestand in oe textielbranche was zeer slecht en als de concurrentie weer komt, zitten wij ter stond in hetzelfde schuitje. Spr meende echter me: zekerheid -e kunnen zeggen dat de toestanden van vijftig jaar geleden niet meer terugko men, ook al wordt de concurrentie weer een feit. De lonen liggen inderdaad in de textielindustrie lager dan in andere branches. Dit vind: zijn oorzaak hierin, dat ei zo weinig geschoolde arbeidskrach ten zijn. Aan vakonderwijs wordt in tex- tielkringen sporadisch gedachi Vooral ten opzichte van Leiden, dat toch een be langrijk centrum van textielnijverheid genoemd mag worden, is dn een on gunstige situatie. Men is ook geneigd ie zeggen: die opleiding duurt twee jaar er ik ken onmogelijk het loon van de jon gen derven. Wij mogen in dn geval nie kortzichtig zijn. De jongeman, die de op leiding aan de textiel-dagschool heeft genoten, komt later stukken verder dan de ongeschoolde krachten. Bovendien wordt het schoolgeld bepaald naar het inkomen van de vader. Over het alge meen zijn de regelingen van die aard. dal elke jongen het vak kan leren Een bond kan veel doen, maar ln be- A.-R. Kiesvereniging vergaderde Schets over de politieke vraagstukken Een toelichting, die aan de Staten- centrale vooraf ging Gisteravond kwam de anti-revolution- naire kiesvereniging „Nederland en Oranje" in vergadering in „In den Ver gulden Turk" byeen, waar door een aan tal bestuursleden een toelichting werd gegeven n.a.v. in de „Schets over de hui dige politieke vraagstukken" naar voren gebrachte punten. De vice-voorz., mr C. J. Woudstra, opende de bijeenkomst en was ook de eerste spreker, die de weifelende houding der Regering schetste t.a-v. de moeilijk heden op allerlei gebied. Spr wees er op. dat het volgen van een vaste lijn in de Indië-politiek ver te zoeken is. Ten aan zien van de woningbouw blijft de rege ring wel ernstig in gebreke, terwijl voorts de teleurstellingen, die opgedaan zijn in de Ver. Naties, geen enkele hoop bieden op verbetering Vervolgens accentueerde spr de verhou ding van het kabinet tot de regerings partijen, die thans van die aard is. dat een behoorlijk functionneren van een werkelijke volksvertegenwoordiging, moei lijkheden oplevert. Mr Woudstra merkte vervolgens op, dat, ondanks het feit, dat het kabinet Beel er een is van de minste weerstand, toch een zekere wending ten goede van Katholieke zijde niet kan wor den ontkend. Ernstig fulmineerde spr tegen het eerst daags weer bij Kon. Besluit in te stellen Collegiaal Orgaan; heeft men met de eveneens bij K. B. ingestelde Commissie- Generaal, waarvan de bevoegdheden en gedragslijnen evenmin bij de wet waren vastgelegd, nog niet genoeg leergeld be taald? De heer G. Hordijk sprak over arbeid, lonen en prijzen, alsmede over de mid denstand- T.a.v. de lonen en prijzen slaag de de Regering er niet in, de volksver tegenwoordiging te overtuigen van de juistheid van haar beleid Een eerste vereiste is een behoorlijk overleg met de organisaties over de prijzen en de calcu laties. waarop de prijzen moeten en kun nen rusten. Voorts moet gestreefd wor den naar de ontplooiing van de vrije Middenstandsorganisaties. Bij ontstentenis van de heer S. M. Stolp, las de heer C. Kromhout de toe lichting van het afwezige bestuurslid voor, die hoofdzakelijk de financiën aan gingen. Gewezen werd op het gescherm met het overschot op de gewone dienst der Rijksbegroting van 360 millioen gul- Distributievaria Morgen (Vrydag) wordt uitgereikt aan de gezinnen, waarvan het HOOFD een stamkaartnummer heeft van 86401 t.m. 94400. waarbij achterwege wordt ge laten een schuldaflossing van 500 millioen 45 millioen wegens verplichte storting in het Invaliditeits- en Ouder- domsfonds. Het plan-Marshall kan slechts tijdelijk enige verlichting brengen, maar maakt ons daarentegen nog meer van het buitenland afhankelijk. Tenslotte besprak mr dr N. G Geel kerken de buitenlandse politiek, de Bene de uit deze overeenkomst voort vloeiende handelspolitiek. Spr wenste i krachtiger Nederlands geluid, vooral de buitenlandse politiek. Een neutrale of geheel' geen houding in kwesties, die nauw samenhangen met het landsbelang, heeft reeds voldoende stof tot treuren gegeven. Onze buitenlandse politiek moet meer geleid worden aan de hand van Gods Woord. Na de pauze werden verschillende vra gen gesteld, die door de samenstellers van deze schets, de heren Chr. v. d. Heu vel en mr dr E. P. Verkerk, in de verga dering van de Statencentrale op Zater dagmiddag 6 Maart zullen worden beant woord. paalde omstandigheden staat hy vol- komen machteloos. Alles, wat ge leerd is. kan men de arbeider even wel niet ontnemen. Daarom juist Is het onderwijs van essentieel belang Het voornaamste is: Wat kent en wat presteert de arbeider! Van de jonge generatie wordt een daad verwacht In hei vervolg van zijn rede beklem toonde: spr dat de jongens op de textiel school veelzijdig worden ontwikkeld De opleiding is universeel Zij is niet te ver gelijken bij de opleiding in de fabriek, waar de on.wikkeling uiteraard eenzijdig is. De jongeman, die de school heeft be zocht, moet vanzelfsprekend enige jaren ervaring hebben opgedaan, wil hij zich kunnen uitgeven als een goed vakman. Tot slot wees de heer Raymakers nog op de nazorg, drie de textiel-dagschool heeft Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J Galjaard. bleek dat de afde ling van „Un-ités" thans 187 Leden ielt Het verslag van dé penningmeester, a« heer P Vijlbrief, wees een voordelig saldo van f 33870 aan De voorzitter deed hierna enkele mededelingen betreffende de in April te houden feestvergadering. De heer R Slok te Utrecht, lid van net hoofobestuur, hield nog een toespraak De organisatie is een instrument in han den van de arbeidersklasse van Neder land ter verdediging van de belangen, al dus spr Het werk van de organisatie van belang, voor vandaag en voor de tc komst Maatschappij v. Toonkunst Opdanks nadelig slot optimische klanken. De Maatschappij voor Toonkunst hield in haar gebouw aan het Rapenburg de jaarlijkse algemene ledenvergadering. De leiding was in handen van ir J. J. G. v. Hoek. Na goedkeuring van de notulen en vast stelling van het jaarverd|,g 1946—'47. werd door de penningmeester de reke ning over dat jaar overgelegd. In de vaca ture mevrouw H. SimonsKerstens werd tot bestuurslid gekozen mej, A. Coeberg, in de vacature Bern Buurman ir W. H. B. v. Dunné. De voorzitter bracht het vele goede in herinnering, dat de heer Buurman voor de Maatschappij hee/t ge daan; speciale vermelding verdient wel het feit, dat de :%er Buurman in het sei zoen 1938—'39 bikomen belangeloos de verbouwing van het perceel Rapenburg heeft geleid. De heer Buurman dankte de voorzitter voor zijn hartelijke woorden, waarna nog de benoeming plaats had van een kascommissie 19471948. Aan het jaarverslag 1946'47 ontlenen wij het volgende: In twee vacatures moest worden voorzien. De vacature mevr. H. SimonsKerstens bleef voor lopig onvervuld; mr P. J. Teebaal werd opgevolgd door mevr. M. H. J. Teebaal Hulsekamp. die zich tevens met het secre tariaat belastte Aan de muziekschool werden aange steld: de heren J. van der Veen (muziek geschiedenis!, L. Kiehl (fluit), mej. J. Kuperus (Dalcroze). mevr- G. v. Schaik Timmers (zang). H. Reeskamp (gitaar) en mevr. E. van de LooOlivier (piano en Gehrelsklasse). De heer Willem Mizee leidde het gemengde koor der Maatschap pij, de heer Henk Geirnaert het Orkest. Grote lasten drukten dit jaar op de Muziekschool. Ondanks een stijging van de schoolgelden sluit de balans met een nadelig saldo. Het aantal leden steeg van 344 tot 400. De concert-afdeling had een gunstig jaar. De concerten werden goed bezocht. Vóór. de jeugdconcerten be stond grote oêlangstelling. Het aantal leden der Muziekbibliotheek bedroeg 168 het aantal werken is gestegen tot 5106 Mej. Van Hasselt volgde mevr. Mak Van Bever Donker op als assistente bibliotheek. Officiële publicatie Gemeenterekening 1944. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat aan de Gemeenteraad zijn overgelegd, tege lijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zyn neergelegd en in afschrift te gen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar worden gesteld, de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1944 en de verschil lende bedrijfsrekeningen over dat jaar Leiden, 26 Februari-1948. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Afd. Leiden van de C.H.U. houdt haar jaarvergadering Op Woensdag 3 Maart in „Rehoboth". De afd. Leiden van de Chr.-Hist. Unie hoopt op Woensdagavond 3 M^art in „Rehoboth" haar jaarvergadering te hou den. Er zal een bestuursverkiezing plaats vinden. Aftredend zyn: mej. M. Langman en de heren D. van der Kwaak en W. Veerman. Mej. Langman stelt zich niet herkiesbaar. Het bestuur stelt de volgen de candidaten voor: mevr. F. W. Singer- ling-Stokhuyzen en mevr. E. M- Sybesma- van Dijk. Verder zullen er afgevaardig den benoemd worden voor de algemene vergadering, te houden op 31 Maart a.s. te Amsterdam. Ook zullen er belangrijke mededelingen van huishoudeliike aard worden gedaan. Films in de Zuiderkerk Door de Geref. Evangelisatiecommissie en het Geref. Jeugdverband werd giste ren een tweetal filmvoorstellingen belegd in de Zuiderkerk, één voor de kinderen en één voor de rijpere jeugd en de vol wassenen. De opkomst was goed te noe men. De bijeenkomsten waren bedoeld, om de gemeente en vooral de jeugd, wat meer in kennis te brengen met het werk der Evangelisatie. De Paulus-vereniging (ter verbreiding van het Evangelie tegen- ovef het toenemend ongeloof) draaide daartoe resp.: „Jessica's eerste gebed' „Een biddend, werkend volk". De eerste film, voor de kinderen verbond, gaf het bekende verhaal van Jessica weer T film in de tweede voorstelling bood e( overzicht van de Evangelisatie-arbeid de steden, op het platteland, onder woo: wagenbewoners en onder schippers"» zeelieden, alsmede van het werk onder de jeugd. ïn samenwerking met de Ver tot verspreiding van de Heilige Schrift worden ook veel Bijbels, Nieuwe Testa menten en Evangeliën verspreid, o.m onder de naar Indië afreizende militairen Op de films zou men van technische kant bezien wel het een en ander kunnen merken, maar een goed beeld werd ii geval getoond van dit zo mooie en langrijke werk: het terugbrengen van derlarvders tot Christus en zijn kerk. Ds Dronkert opende en de heer De Ru sloot met gebed. Gistermiddag is de 53-j. mevr G M.- W uit de De Ruyterstraat in het stadhuis op de trap uitgegleden en gevallen, v door zy het linker-onderbeen brak De E.H.D. vervoerde haar naar het Acad Ziekenhuis. Ds A. Bikker sprak in de Chr. Geref. kerk Zijn ervaringen onder de Toradja's Gisteravond sprak ds A. Bikker Amsterdam voor een aandachtig gehoor in de Chr. Geref. kerk. Spr, die van 1927 tot 1946 op Celebes werkzaam was als zendeling onder de Toradja's, wees er in zijn inleiding op, dat de Zending niet het werk is van de enkelen, die zich op 't zen dingsterrein bevinden, doch van heel de kerk. Zich geschraagd ie weten door de liefde i het gebed van de Zendende Kerk. is x>r de zendeling een grote steun bij cie vaak ontzaglijke moeilijkheden. Ds Bik ker schetste de Toradja's als een gemoe delijk en blijmoedig volk. Niet, dai zy zich gemakkelijk gewonnen geven! Inte gendeel. Vaak is de strijd verbitterd, vooral met de priesters, de pilaren van het heidendom. ZIEKENFONDSWEZEN ONDER PLAATSELIJK TOEZICHT. Binnenkort zal een gentlemen's agree ment tussen ziekenfondsen en huisartsen tot stand komen, waarin mede is opgeno men de instelling van plaatselijke ge mengde commissies ^an toezicht op het ziekenfondswezen Aldus blijkt uit de M v A aan de Eerste Kamer op de begro ting van Soc Zaken BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Yvonne A, d v J H v d Heiden en.C M C I Schreiner; Elisabeth M A, 'd v L B P van Noordwijk en J A an Deene; Petrus B N, z v A J de Jong en M G van Brussel; Eva, d v L Neuteboom en E v d Blom; Willem, z W Nieboer en A Keur. OVERLEDEN: C A Bemelman." dr. maanden; W de Bruin, zn, 6 dagen GEHUWD: J J Bleiji en D W de Lange; A H den Boer en E C S Hoppen brouwer; S P Beshusius en H Stouten; J J de Jong en S M L Lagendijk; F La- terveer en C P van Egmond; S Pardon en J Mieremet; J Ravensbergen en W C Christiaanse; C van der Sluis en E H W Koreman; G Schipper en S M van den; C van der Veen en A G Klerk; A P Wallaard en C A D Lens. LEIDERDORP. Voor de A R. Kiesvereniging sprak gisteravond mr K. Groen uit Den Haag over het vraagstuk der bedrijfsorganisatie. De uitgangspunten waarop het A.R. rap port inzake de bedrijfsorganisatie steunt zijn de souvereiniteit in eigen kring, het subsidiariteitsbeginsel, de autonomie de functionele decentralisatie. Bij eerste punt hebben we te doen met reformatorische gedachte. Het is de formatie, die duidelijk heeft doen dat in geloofszaken de overheid geen dwang heeft op te leggen. Daarom moet bedrijfsorganisatie geen functioneel gede centraliseerd overheidsapparaat zijn maar vrijwillige samenwerking van vrije organisaties, die zelf vrijwillig aanvaarde regelingen treffen. De A.R. opvatting in zake de bedrijfsorganisatie houdt nauw verband met hun inzicht betreffende hei wezenlijke onderscheid van Staat er maatschappij. Er volgde op deze rede een levendige gedachtenwisseling. I Sfeer in 't aezijx? De Nieuwe Leidsche" er in! De rechter strafte de kleine misdaad Voor de Tuchtrechter Een dure deken. J. L. uit Leiden had P S. een deken.i die volgens het oordeel van deskundigen j f24 waard was, voor f40 laten verkopen.! Bovendien had hij een lap stof voor f175 aangeboden. Verd. kreeg f 100 boete met verbeurdverklaring van vijf in beslag ge nomen dekens. Het te duur verkopen van de lap stof kon niet worden bewezen. L. kreeg de lap terug. Een dubbelzinnige Chinees. Tsan Jen Chang. Chinees, wonende te Leiden, had bij contrdle geen factuur kunnen tonen van een pak textiel, dat hij bij zich had. Tijdens de controle ver klaarde hij, dat hij de textiel-goederen bij een Chinese collega had gekocht. Zijn verklaring voor de tuchtrechter luidde evenwel geheel anders. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „alles was voor mijn vrouw en kinderen." Ter overtuiging had verd. z'n gehele familie meegenomen. „Vraag het maar aan m'n vrouw en kroost." De tuchtrechter zal deze zaak aan een on derzoek onderwerpen. En de Chinees droop met zijn gezin af. al lachend en buigend. HAAGSE POLITIERECHTER Praatjes. Er waren over de ambtenaar A van Z. te Leiden praatjes verteld en daarin vond hij aanleiding de bron ervan te mishan delen Daar kon de Officier echter geen genoegen mee nemen en hij vorderde f 25 boete of 10 dagen hechtenis, met het ad vies zich voortaan niet meer met praatjes in te Laten. Toen wildé verdachte meteen al in hoger beroep gaan. dooh de rechier moest hem eerst nog veroordelen Hij deed dat conform de eis. Net vrij. De matroos H J. S. te Leiden was nog maar net uit de cel ontslagen en nu moest hy weer terecht staan voor een ander feit. Hij had nl. verduistering gepleegd, en volgens de Officier had verd meteen al plannen geopperd om de oneerlijkheid te plegen. En dus moest verdachte maar weer zes weken in de gevangenis. De rechter was het daarmee eens en oordeelde conform de eis. Stroom gestolen Dat viel de huisvrouw A B te Leiden helemaal met mee, de Officier vroeg twee weken gevangenisstraf tegen haar. De Officier vond dat in al dergelijke geval len gewenst, want diefstal van electr. stroom kan men lastig on.aekken e dat gebeurt, dan moet flink gestraft den ook Verdjchte had geprutst aa meter en daardoor stroom kunnen betrek ken. .,Dan had u beter te veel kunnen gebruiken", vond de officier. De rechter veroordeelde tot f 40 boete, of 20 dagen hechtenis en een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk Verkeerde kleermakers Volgens de officier had hij me< tobben met de Leidse kleermakers, die zoals J de N. geknoeid had met stoffen met als resultaat dat de leverancier plm f 200 op lekor: was gekomen. De Officier vorderde wegens verduis tering drie maanden gevangenisstraf ei de rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Slechte visite Nog een paar dagen voor haar onder trouw, kreeg mej W. E. te Leiden nog twee weken gevangenisstraf van de poli tierechter Want, ze had. toen ze bij ken nissen op visite was. een biljet van f 2f uit de kast gestolen, hetgeen ze volko men toegaf. Maar de Officier wees erop dat er al eerder moeilijkheden met ver dachte waren geweest, waarom hij ge vangenisstraf eisie, van zes weken, waar de rechter er twee weken van maakte. De Verdoemden door H. Kingmans i er stierven er heel wat als gevolg de scheurbuik. Ook aan andere ziek ten. Als je ni^ maar aan Kaap de Goede Hoop kunt komen, dan is het in orde. Je wordt aan land gebracht en je krijgt vers vlees en groente Als vernieuwd reis je dan verder naar Indië. 't Is een goede gedachte geweest van Heren Bewindheb bers, om de kolonie aan de Kaap te stich ten 't Is een waar gezondheidsoord voor de schepen, die naar en van Indië gaan en komen Ja, dat is nu alles goed en wel. Maar als je de Kaap niet haalt, wat dén? Jo- chem vraagt hét zich af. Dan sterf je aan boord en je lijk gaat in een zak, hij heeft het nu toch zelf gezien? en je wordt in zee neergelaten of liever gegooid. Wie volgt? heeft er een gevraagd Lémand volgt niet. Hij is doodziek, maar hij haalt de Kaap wel. wordt er gezegd De chirurgijn schenkt weinig aandacht aan hem. Hij heeft wel andere patiënten zo langzamerhand. Het toneel op de voorplecht herhaalt zich de volgende weken vier, vijfmaal. Telkens klinkt het somber: „Een--., tweedriein Gods Naam!" ■uit de mond van de Schipper. Jochem wordt er onrustig onder. Je kunt nu wel net doen. élsof er geen God bestaat, maar je raakt er uiet van los. als je van kindsaf beter weet. „Verlies God niet uit het oog, Jochem", heeft Lize gezegd. Dat heeft hij wèl gedaan En nu staart hij de <3ood in het aangezicht en hij wordt bang en vol onrust. Hoe staat het met Gebhard? Is die ook onder de indruk. Je zou het wel zeggen, als je hem hoort. „De Arend" is de linie gepasseerd. Zon der feestelijkheden, zoals anders. Die morgen zijn twee lijken in zee neergela ten. Dan heb je geen puf, om Neptunus aan boord te laten komen en allerlei gek heid uit -te halen. De bemanning ont vangt alleen het dubbele rantsoen bran dewijn. Een zoopje smaakt altijd, bij kou de en bij warmte. En nu is het warm. Ongekend zegt bootsman Jansz Ze zijn er allen zo'n weinig beroerd van De dis cipline is wat verslapt Lui liggen ze op zeilen of -ook wel gewoon op het dek. Alleen het allernoodzakelijkste werk wortd gedaan. De nieuwelinggn kunnen het niet. En het wordt hen niet kwalijk genomen. ..Je mot er niet aan denken", zegt Geb hard, „dat je in zo'n wit kleed ln zee ge gooid wordt! Heb je daarvoor nou ge leefd? Snap jij er nou wat van. Jochem? Komen wij ooit in Indië?" „Je kunt er niets van zeggen", ant woordt Jochem, die zich naar voelt van de hitte. Dat legt ook een druk op je. „Lémand is toch eén de beterende hartd, niet?" ,,'t Wordt tenminste niet erger met hem. Hij haalt de Kaap wel" ,,'t Verbaast me. dat Goffe de kop er voor houdt Als je pas zo ziek bent ge- De Vlaming ligt een eind verder Hij maakt een praatje met een scheepsjon gen. die zeer bevreesd is voor het gebeu ren op „De Arend": al zeven man dood. waar moet het heen? Goffe heeft schik. Hoe is het mogelijk? vraagt Gebhard zich af. Hij is diep onder de indruk. „Ik geloof niet, dat ik veel kwaad ge daan heb in mijn leven", zegt hij Is er in zijn onderbewuste iets bezig? Hij wéét het niet. zoals Jochem. Hij is niet Chris telijk opgevoed. Maar hij heeft vooral de laatste dagen met veel aandacht geluis terd naar het voorlezen van de Zieken trooster. „Nou ja, ik heb dat meisje in de steek gelaten, je weet wel. maarwas dat verkeerd soms? En ja. dan heb ik jou dat geleende geld nog niet terugbetaald, maar dat kén niet anders. In Rotterdam was het wel voor elkaar gekomen, je wéét het. Maar toen kwam die gemene Sinjeurenfin, niks meer van zeg gen, we zitten in het schuitje. Voor de rest weet ik niet, iets verkeerds gedaan te hebben in mijn leven. Als het wéér is, dat er een hiernamaals is. wel dan kom ik er wel, zou je niet denken?" Jochem geeft geen antwoord. Hij heeft genoeg met zichzelf te doen. De onrust heeft zich meester van hem gemaakt. Hy snakt naar de Kaap. Over een weekje kunnen ze er wezen, heeft hij gehoord. Och ja, dan heb je nog allerlei gevaren, maar d i t erge is dan toch voorbij. Na de Kaap zijn er gemeenlijk geen zie ken meer. is hem verteld Dan is er vers vlees aan boord en groente Als hij nu vóór de Kaap je moet er niet aan den ken. Je wordt dan in een zak gestopt je gaat zee in. Maar dan heb je al lang geen ziel meer. Hij wéét hét wel. Waar je ziel dan? In het hiernamaals, als d er is, zegt Gebhard Natuurlijk is dat er! Gebhard gaat na dat hij ordentelijk ge leefd heeft. Hij is" zich van geen kwaad bewust. Hij, Jochem, wel? Je bent zonde ontvangen en geboren, dat is hem ingeprent. Je moet je niet verbeelden, dat je van je eigen een deugdzaam leven leidt. Alleen net bloed van Jezus Chris tus reinigt van zonden. Och. wat heeft hy gedaan met die wetenschap? Die heeft hij aan zijn laars gelapt, kortweg gezegd Enhad hy er soms geen reden toe? Waarom heeft God toegelaten, dat du» gemene kerel daar in Rotterdam „Hé? ontwaakt hij uit zijn gepeins, als hij een stomp van Gebhard ontvangt. „Waarom geef je mij geen antwoord? Ik kom wel in dat goeie hiernamaals, je niet denken?" (Wordt vervolgd. En toch, hoe verrassend vaak de uit slag! Waar men ryke vruchten wacht, ogen schijnlijk geen oogst. Elders evenwel, on gedacht, een bespeuren van de werking des Geestes. Ds Bikker vertelde van een kampong, die in zijn geheel Christen wilde worden, catecnensch onderwijs be geerde, zij het op zeer eenvoudige wijze. Een vergelijking in dit opzichi tussen en ons, Westerse Christenen, moet, aldus spr, helaas in ons nadeel uitvallen. Daar intense beleving, hier gro.e opper vlakkigheid. Een Toradja zal zich moei lijk begeven tot het Heilig Avondmaal. ïeer er ieis is tussen hem en een broeder. Wy kunnen nog zoveel van hen Spr toonde dit met voorbeelden aan. „Mijn hart wordt met weemoed ver vuld". wanneer ik zie op het kerkelijk en gemeen.elijk leven in Nederland. Hoe gelukkig, aat de Toradja de verdeeldheid kent! De strijd van de kerken derlring, inplaats van de gezamenlijke strijd legen de wereld. Een kort woord wijdde ds Bikker nog in zijn ervaringen in het concentratie kamp. Onbeschrijflijk hartelijk was bi, zijn terugkeer de ontvangst onder de Toradja's. Steeds had men hem en net Vorstenhuis opgedragen in het gebed. Spreker s.elrie er prijs op te verklaren, dat de Toradja's loyale onderdanen zijn gebleven van H M de Koningin Toen het eerst na de bevrijding de nale driekleur zou worden gehesen, trad inheems predikant uit de schare naar voren en verzocht de assistent-resident, die de plechtigheid zou vervullen, eerst dankgebed te mogen voorgaan. Na het gebed hieven alle aanwezigen het Wil helmus in het Maleis der de tonen van ons Volkslied ging de vlag omhoog Jaarvergadering VEBO Een modelbedrijf in de Rijnstreek Tentoonstelling dit jaar op 29 September vereniging tot bevordering agrarische belangen in de Rijnstreek, de VEBO, hield haar jaarlijkse algemene ledenvergadering Uit het jaarverslag bleek een actief verenigingsleven. Op 3 October 1947 verkreeg de eniging de Koninklijke goedkeuring op haar statuten. De op 25 September 1947 gehouden vee-tentoonstelling kan. wa' betreft de aard en het aantal der inzen dingen. als zeer geslaagd worden be schouwd Deze tentoonstellingen krijgen onder deskundigen in den lande meer meer een goede naam Door de bijzon der droge zomer 1947 moest echter de zuiveLtentoonstelling vervallen. De verschillende gemeenten in de.Ryn- streek en ook daarbuiten tonen voor"-het werk van de VEBO een zeer verblij dende belangstelling; dit bleek o a uit d< door 16 gemeenten beschikbaar gestelde gelden voor de aanschaffing van me dailles e.d Ook het Ned Rundvee-stam boek. de Coöp Melkafzet-centxale te Den Haag en verschillende particulieren ga ven zeer gewaardeerde blijken van me deleven, waarbij de Fabriek van Melk producten „Hollandia" te Vlaardingen door het schenken van een zilveren wis selbeker niet wilde achterblijven Door de Bond van Rundvee-fokverenigingen in de Rijnstreek, het Varkens- en Scha penstamboek alsmede door de Vereni ging „Het Nederlandse Trekpaard" afd Zuid-Holland werd het werk der VEBO gesteund Het aantal leden der vereniging is langzaam stijgende en er mag worden verwacht, dat in de naaste toekomst dit aantal nog belangrijk zal toenemen. Door de ledenvergadering werd besloten In samenwerking met de besturen de bedrijfsverenigingen Rijnstreek-West en -Oost te komen tot oprichting van een voorbeeld-bedrijf in de Rijnstreek Het belang van een dergelijk bedrijf zal een ieder duidelijk zijn, als hij kennis neemt van hel feit. dat er in de Rijn streek soortgelijke veehouderij-bedrijven zijn. die onderling in productie-uitkom sten per koe per jaar 100 a 150 ver schillen Aangezien tot dusverre de belangstel ling van het Leidse publiek voor de Vee tentoonstellingen niet groot te noemen is. vertrouwt het bestuur van de VEBO. dat met het vorenstaande de sympathie voor haar werk vam de inwoners Leiden is gewekt en dat deze de Woensdag 29 September 1948 te organi seren Vee- en Zuiveltentoonstelling op het Veem ark tterrein te Lei-den in grote getale met een bezoek zullen vereren Notaris Romeijn te War mond ffaat jubileren Notaris P H. Romeijn te Warmond hooptop 1 Maart zijn 25-jang ambts jubileum In 1903 kwam de heer Het „spel" van de begroting Vier dagen lgng heeft de Leidse ra de vorige week zyn „spel" gespeeld, uitdrukking is niet van ons, maar -ethouder Van Schaik. Toen de Woudstra de wethouder van onderw vroeg, wat het Jeugdparlement dan is, als het geen debating-club mag v den genoemd, luidde het antwoord, het zeker niet als een spel kan a: duiden. „Anders zou men dit, zoals raad en B. en W- hier zitten, in zek en spel kunnen noemen", al< de wethouder glimlachend. Neen, van een werkelijk spel mag natuurlijk niet spreken, als een ve edelachtbare dames en heren rond groene tafels het heil van hun stad ken. „Vroede vaderen" zei men vrc zo graag. Een vroede en vaderlijke v: daagse dus- Die overigens zeker tot driedaagse zou zijn gereduceerd, als talrijke sprekers en enkele spreekst niet hadden geweten, dat ze via bunes tot de ganse burgerij het oerden. Wanneer wij ditmaal enkele opm kingen over Leidens .financiële staat ken en over wat daarmede sai hangt moet er in de eerste plaats aandacht op worden gevestigd, dat treffend weinig bezwaren tegen het heer van de gelden der Sleutelstad aangevoerd. Zeker, er %varen verse lende sprekers, met name uit de Pr Chr. kringen en van de zijde van V. D.. die aandrongen op uiterst-' woorde, resp. ingrijpende zuinigheid. M de wethouder zelf bleek van de noodz tot die uiterste zuinigheid ten overtuigd. Hij heeft er echter 00^ open oog voor. dat bepaalde zuinigl de wijsheid kan bedriegen. „Niet verlaging van uitgaven is als bezuinif merken", aldus de heer Van Kwaak, „het is niet een kwestie „domme potlood". Het grote probleem is het doelm: aanpassen van de uitgaven aan de komsten. Het gaat er maar om, het_gro mogelijke effect te verkrijgen, moeten eerst de meest dringende beh ten worden bevredigd, stemde de houder met de heer Woudstra in- daarbij is het plicht, uit te gaan vai sluitende begroting, aldus de heer K Financieel maar bij uitstek pleitte heer Knol zeer gefundeerd voor h having der gemeentelijke autonomie, wat de financiën betreft. Zijn woo hebben in de raad groot gezag. Het is op zijn minst dan ook een vriendelijke geste van „Het Vrije Vo om de redevoeringen van liberale prot.-chr. zijde alle tezamen te laten schaduwen door bezorgdheid over c meentefinanciën (alsof niet de g e raad die bezorgdheid bezat!) En he pertinent onjuist, dat de heer Knol de heren Vos en Frohwein (V V niets anders deed dan aaridrin-gen op zuinigen" Het blad vindt het dan merkwaardig, dat juist de wethouder financiën, „die zelf uit dat kamp ko deze critiek heeft weerlegd. Uit welk kamp? zouden wij willen gen. En daaraan willen -toevoegen: toch niet steeds ons volk en daarmede raad in kampen in. Daarmede moedig het terugkeren van de oude partijpoli Het is juist in deze serie vat? raad: tingen duidelijk gebleken, dat de P Chr. fractie wel een eenheid, r een gesloten blok vormt. Men staat open voor de meningen van anderen graag hadden wij dat ook van de P A gezien Juist dèér. in deze regeri partij, moeten naar onze mening opg de stemmen tegen de aantastingen gemeentelijke autonomie, de prote tegen de funeste werking van „Wedei bouw" en de critieken op regerin-gs- indien nodig op gemeentebeleid. Wij treuren het zeer. dat de genoemde ringspartij daarin haar^tennote, schien lotgenote, de K.V.P. niet volgt de raad leidt dit steeds weer tot het hemelen van de daden der „eigen" houders en tot het slikken van de soonlijke meningen" en de gestes der nisters. De raadsleden dragen de Knol wees er zo nadrukkelijk op it persoonlijk verantwoordelijkheid. De grote vraag is nu maar, wat Lei< financiën betreft: hoe groot zal de zondere uitkering zijn. Zal die Rijk drage het tekort van ongeveer f dekken? En als dat het geval is. zal bijdrage de gemeentelijke financiën definitief op peil brengen? Dat is nog niet aan te nemen. De uitkeringen kader var het rapport-Oud zijn ook slechts als overgangsmaatregelen bed< Maar missch;en houdt de bijzondere ring een belofte voor de toekomst ir élk geval kan de begroting 1948 slui zijn. als Leiden het deel krijgt, wa het bij vergelijking met andere st meent te mogen rekenen. En dat veel waard. Dan mogen we met houder Van der Kwaak gematigd mist zijn. 194 Romeijn als candidaat in functie bij nota ris Frijlinck. Per 1 Maart 1923 werd' hij als diens opvolger tot notaris benoemd Veel veranderingen bracht dit niet met zich mede, daar de heer Romeijn reeds tal van zaken in béhandeling had en dus met de toestand vertrouwd was. In zijn drukke praktijk heeft de aanstaande ju bilaris zich steeds als een ijverig en nauwgezet werker getoond Zijn naam is aan tal van werkzaamheden verbonden. Wij noemen (van voor de oorlog) de jaar lijkse houtverkoop op de buitenplaats „Huys te Warmont", de grasveilingen van de Laak- en Kokpolder, en tegenwoordig nog de regelmatige verkoop van bloem bollen voor het R.K Kerk- en armbe stuur. De verstandhouding tussen nota ris, autoriteiten en instellingen is goed te noemen En de burgerij van Warmond heeft de heer Romeijn en zijn werk altijd zeer gewaardeerd Het lijdt dan ook geen I twijfel of de jubilaris zal. wanneer hij op 1 Maart a s van 3 tot 4 uur in hotel „De Stad Rome" recipieert. grote belang stelling van publieke zijde ondervinden. Op een en ander hopen wy nog terug te komen. Gemeentereken in^ verschenen De gemeenterekening 1944 klaargekomen. Ze geeft de volgende fers: Gewone dienst: uitgaven f 12.837.86 ontvangsten f 12.743 705.38. Nadelig saldo f94.159.61 (het nadelig exploit! saldo bedraagt f620.333 Kapitaaldienst: uitgaven f 12.179.11 Ontvangsten f 12.170.358.90. Nadelig f8 758 63. Resultaten van de gemeentebedrU Gasfabriek: verlies f48.529 84; elect teitsfabriek: winst'f 326.662.71; gestic ..Endegeest. „Voorgeest" en „RhijngJ verlies f40.031.58 (het verliessaldo niet ten laste van de gemeente gebr) aangezien verwacht mag worden, dat bedrag ad f40.031 58. in verband met verhoging van de verpleegtarieven. de eigen middelen der gestichten zal nen worden bestreden); openbaar sla huis: verlies f 58.203.15; grondbedrijf: nadelig saldo van de gewone dienst f 54.520.35 is ten laste het grondbedrijf gebracht; Reiniging) Ontsmettingsdienst: verlies gingsdienst f 221.854.11, ontsmettingsdi f 10.529.94. samen f 232.384.05: gem. V< credietbank: nadelig saldo f 13.870.81 VOORSCHOTEN Hedenavond (Donderdag) hoi de Chr. Meisjes- en Jongeman nen vei ging haar jaarvergadering in bouw voor Chr. Belangen. Morgena» wordt ongeveer hetzelfde prograi vertoond op een openbare propaga vergadering. Aanvang half acht. Maandagavond 1 Maart ot wordt in het gemeentehuis eei vergadering gehouden van de Zuid- Ver. „Het Groene Kruis" De aj vermeldt o.a. bestuursverkiezing, v( penningmeester 19461947, verslag

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2