ieuwe Jrihsrijc Öurttrant ommunistisclie val in Tsjechoslowakije sloeg hermetisch dicht Wist U iNDERDAG 26 FEBRUARI 1948 BONN EMENTSPRIJZEN' 030 per week. 1.30 per maand ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm -kosten) DVERTENTIËN: 0 15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting ÏLEFOONNUMMERS- Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken H5lflnlufl5tidj is gheMewftt myn b'rl in tcyqenspoff" Acht en twintigste jaargang No. 744 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER Praag staat nu voor de feiten. lijncoalitie van Gottwald krijgt het heft in handen heeft zich in Tsjechoslowakeij geen bloedig drama afgespeeld. De communistische revolutie, hoe ontstellend ook op zich zelf, heeft zich rustig okken. Het was in Praag dan ook kalm zjj het op enkele betogingen van •satellieten na toen bekend werd dat president Benesj op instignatie van wald een nieuwe regering gevormd had. Het kabinet bestaat nu uit 24 mi- laar re' waarvan er 12 behoren tot de communistische partij. Deze bekleden uiter- de belangrijkste posten. Verder hebben er vier sociaal-democraten zitting, (jl de overige ministers behoren tot de drie uitgetreden partijen. Doch deze allen sympathiek tegenover Gottwald en zyn bereid mede te werken aan wezenlijking van het bolsjewistische programma, dat nu het gehele politieke 'gerlijke leven in het land zal gaan beheersen der bedreiging, zo is thans bekend rden, van een algemene staking Gottwald Benesj tot capitulatie oog, irde, ec{ maakte Gottwald zijn succes ld aan tienduizenden, die op het plein voor het oude paleis Hrad- te Praag verzameld waren, alend verklaarde hij dat hij de had gewonnen en dat het nieuwe k iet de volkswil zal uitvoeren. Daar- staat vast dat de eisen van de vak- H ligingen om industrieën met meer 2 50 arbeiders te nationaliseren zullen W en ingewilligd, evenals de invoering ri »en nationaal verzekerings- en pen- plan. Gottwald verklaarde verder, de beslissing voor Benesj moeilijk geweest, doch dat hij zich aan de «ril had onderworpen, hoewel die jeheel in overeenstemming was met igen zienswijze. Met alle kracht, al- lottwald, moet nu begonnen worden de uitvoerng van het tweejarenplan, communisten reeds eerder hadden iteld. Benesj zal zijn aangekondigde •rede hedenavond uitspreken. Het nieuwe kabinet, communistische handen zijn de vol- departementen: buitenlandse han- linnenlandse zaken, financiën, volks- iding en justitie, voorlichting, bin- mdse handel en landbouw. Boven- minster-president communist, van de vice-premiers en de minister van buitenlandse zaken, epartementen van sociale zaken en ielvoorziening worden door sociaal- craten beheerd. De portefeuille van [ezondheid werd toegewezen aan geestelijke; lid van de Katholieke partij. Een ander lid van deze partij verkeer. Jan Masarijk heeft het srie van buitenlandse zaken be- i. Als medeminister is naast hem ommunist Clementis benoemd, ter le. Svoboda, de „partijloze" be- natuurlijk de portefeuille van erdediging. Kt in schijn het nieuwe kabinet coalitie, want alle partijen zyn vertegenwoordigd. Wat het in de ijk zal blijken te zijn, behoeft geen betoog ihoslowakije is thans geheel in der communisten. Ze beheerseh Dlledig pers en radio. Ook de minis- die niet tot de directe volgelingen Gottwald b^ioren, staan onder con- Afgezien an de communistische lingen is het rustig in Praag. Nog mag niemand Tsjechoslowakije speciale toestemming verlaten. De te 48 uur kregen slechts achttien nlanders deze toestemming. Onder ren tien Nederlandse diplo- De grensposten zijn verdubbeld Hoe Bidault de toestand lault, de Franse minister van Buiten- Zaken heeft voor de Engels-Ame- se Persvereniging te Parijs naai •iding van de gebeurtenissen ir hoslowakije verklaard, dat eerbied de mensenrechten een onmisbaar nddeel vormt van de democratie. Er DAAG STELLEN j U VOOR: Soldaat Leen de Jong, Hoorn 28, Alphen aan den Rijn i heel wat van hem denken. Nu, u potige kerel is hij wel, maar motor neen, die kunst is hij nog niet Leen ging op 2 Mei 1947 met Indrapoera" naar de tropen. Palem- 5 zijn bestetnming; preciezer ge- Bambaroe. een plaatsje in dc fcellijke omgeving van deze stad. Is spoedig moest Leen deelnemen uiveringsacties Maar dit was van e duur. Want als plaatwerker op een werf kon men hem op Java heel I gebruiken In de auto-werkplaats B heeft een leven zonder sensatie. Hij sert dit ook. Java is zo mooi, t hij, dat hij er voorlopig niet uit- m komt. Of hij zijn broer nog ont- 1 zal in Indië? En zijn kameraad I Geerlof? Het zou leuk zijn! geen democratic- 'aar tegenstanders worden opgehangen, verklaarde hy. Bidault zag het gevaar vooral hierin, dat door de recente gebeurtenissen de kloof weer was verwijd en Europa weer kleiner was geworden. Het Europa van thans is het kleinste, dat we ooit gezien hebben. Frankrijk zou er echter niet in berusten, dat Europa beperkt zou blijven tot 16 staten. Studenten demonstreren Ondanks het patrouilleren van nonder den gewapende aanhangers van Gott wald hebben gisterenavond niet-commu- nistische studenten getracht in gesloten formatie op te marcheren naar het pa- Benesj om te protesteren tegen de oplossing van de kabinetscrisis. De politie trachtte hen uiteen te drijven, doch velen wisten het paleis te bereiken Een vijftal studenten werd toegelaten. Volgens het ministerie van Buitenland- Zaken te Rome zou Benesj kort gele- in aan de Italiaanse gezant hebben verklaard te zullen aftreden, indien door toedoen van de communisten de demo cratische vrijheid zou worden onder drukt Felle strijd op de West-Java- conferentie Poging om dc negara te torpederen Is mislukt. Een felle strijd is thans op de derde West-Javaconferentie ,e Bandoeng ont brand door de poging der 27 republi keinse afgevaardigden om te voorkomen dat West-Java tot een staat megara) zou worden verklaard. Toen enkele dagen geleden de regeringscommissaris 't woord kijgen voor de proclamatie van ae we negara, wi-sterf1 de republikeinen dit te verijdelen door een deba. over de openen. Zij kwamen toen met het voorstel om een geheel nieuwe con ferentie vopr ie bereidëh en daarna, toen slaagden, met een „compromis", waarbij de totstandkoming van de staat West-Ja va op de lange baan zou komen, terwijl intussen de conferentie tot voor lopig parlement zou worden verklaard. (De correspondent van het ,-Alg. Han delsblad" meldt, dat zij voor het geval zij i zouden geslaagd zijn, de politiek on- ren vergadering mee te slepen, reeds kabinet klaar hadden met de Djok- jase minister Wiranata Koesoema aan he tihoofd). Thans heeft de voorzitter in gegrepen door te verklaren, dat op de tweede West-Javaconferentie reeds de beslissing gevallen was om West-Java tot ;en eigen negara te verklaren, zodat dit .hams niet opnieuw in discussie behoefde ■je komen. Hij benoemde daarop een com missie om aan de regeringscommissaris te verzoeken de conferentie tot voorlo- pi^.parleraent te verklaren Men verwacht i. dat de republikeinen zullen weglopen in de conferentie. De republikeinen verslagen. Nader wordt gemeld, dat dr Van Mook op het verzoek om dë conferentie voorlopig parlement te veranderen, heeft geantwoord, dat hij eerst een duidelijke uitspraak der conferentie zelf wil. Tevens meende hij, dat de erkenning weinig betekenen heeft, als niet tevens voorstel len over de voorlopige bestuursorgani satie werden gedaan. De republikein Raden Soejoso en 34 andere leden pro testeerden tegen de leiding der conferen tie, die zij ondemocratisch noemden, ter wijl weer vele andere leden protesteer den tegen het streven van Soejoso. Na debatten, die een rustiger karakter droe gen dan tevoren werd met 62 tegen 35 stemmen (republikeinen) en één onthou ding besloten, dr Van Mook te ken, de conferentie nu reeds te deren in een voorlopig parlement, dat de voorlopige staatsregeling zou opstel len, opdat op grond daarvan een vooi lopige regering kan worden gevormd. 't Rumoer om de Poolse gezant in Den Haag Slachtoffer van valse aantijgingen. Dr B. Elmer, de afgetreden Poolse ge zant te 's-Gravenhage, verzoekt ons het volgende mede te delen: De brieven, waarbij hij teruggeroepen werd, waren gedagtekend 13 Febr. jl. en arriveerden 22 dezer Hierin betuigden de president, de premier en de minister van Buitenl. Zaken hun waardering over Elmers diensten en schreven, dat hij elders een andere functie zou vervullen Op 15 Febr. schreef dr Elmer zijn verzoek om ontslag, hetwelk de brieven van terugroeping kruiste. Na ontvangst van deze laaiste brief gelastte de minister van B.Z. het gezantschapspersoneel geweld tegen ar Elmer te gebruiken, als hij zich niet bin nen 24 uur van het gezantschap verwij derde. De datum van de inspectie, waar bij een door dr Elmer bedreven fraude zou zijn gebleken, was vervalst Deze was niet Sept. '47. doch Sept. '46. Hierna is ar Elmer 17 maanden op zijn post gebleven, bovendien heeft hij in Nov. en Dec. 1947 een volle maand in Polen vertoefd. Nooit is dr Elmer beschuldigd en voor geen en kele tuchtraad. DE NEGARA MADOERA EN HET ACCOORD DER „RENVILLE." Het Tweede Kamerlid Joekes heeft de ministers Beel en Jonkman gevraagd of de verklaring van Madoera tot autonome politieke eenheid door dr Van Mook niet in strijd is met accoord der „Renville" en of de Regering twijffel wil uitsluiten, dat zij zich aan dit accoord zal houden. Waarom Jan Pietersz. Coen niet op de planken komt In de gemeenteraad van A'dam heeft burgemeester D'Ailly een verklaring af gelegd over zijn verbod tot opvoering Slauerhoff's „Jan Pieterz. Coen" op de Gala-avond voor de boekenweek, gisteren in de Stadsschouwburg o.m. in tegen woordigheid van min. Witteman gegeven. Het stuk schetst volgens de Burge meester een grove koloniale mentaliteit, die inmiddels volledig is afgezworen. Het moet uiterst inopportuun worden geacht, dit stuk te spelen op een gala-avond, waarbij een lid van de Regering als ere voorzitter en andere hoge autoriteiten aanwezig zijn. Men had moeten bedenken, dat het stuk een pijnlijke indruk moest maken De openbare orde zou er ernstig door in gevaar kunnen komen. Eventuele latere opvoeringen zal de ourgemeester niet verbieden. In zijn rede ter gelegenheid van de herdenking van de Februari-Staking heeft Amsterdams Burgemeester aan de circa 20.000 Amsterdammers, die gisteren op het Waterlooplein in de hoofdstad waren samengestroomd, medegedeeld, dat het gemeentebestuur overweegt op het Wa terlooplein een blijvend herinnering aan het geboorteuur Nationaal verzet te doen plaatsen. Tilburgs fabrikant met vliegtuig over de kop Doordat het door hem gevlogen Auster- toestel benzinegebrek kreeg, moest de 56- jarige leerfabrikant W, A. J Jansen uit Tilburg een noodlanding maken op een omgeploegd veld te Broakland (Eng De Auster, eigendom van dé Somerton Airways, op het eiland Wight, sloeg over de kop, waarbij de heer Jansen ern stige verwondingen aan het hoofd opliep. Hy is naar het hospitaal te Ashford ver voerd. GEEA GEDWONGEN ZONDAGSHEILIGING Hoewel de A R., C. H en S.G.P. twaalf in de vijftien zetels bezetten in de Bar- neveldse gemeenteraad, is op een verzoek de kiesverenigingen van deze par tyen, om in Barneveld, de café's op Zon dag te sluiten en de Zondagsport te ver bieden, afwijzend beschikt. De C. H. er AJt. raadsleden waren van oordeel, dat Zondagsheiliging een zaak van de Kerk an elk Christen persoonlijk is. Heel wat meer bunders met kool zaad bezaaid Door de verhoogde richtprys voor koolzaad zyn er thans 11.000 ha met dit olieverschaffend product uitgezaaid. Het vorig jaar bedroeg het areaal slechts 698 n in 1946 4.074 ha- Bij een normale oogst zal de 'vetproductie van eigen bo dem dit jaar met 4 a 5000 ton kunnen stUgen Wat is een mens? Het tribunaal ie Enschede heeft giste ren de reis naar Hilversum ondernomen om de Enschedese huisschilder M. Vis, die van verraad beschuldigd wordt, te berechten. Temidden, van een verza ling medische instrumenten hield het bunaal een speciale zitting in de labora toriumzaal van het sanatorium voor po- liiieke delinquenten „Lommerrijk" *e Hilversum, waar de beschuldigde thans ten gevolge van tuberculose aan long ruggemerg geheel in gips ligt. Hij kon van zijn bed af door een spiegeltje boven zijn hoofd zijn rechters zien en bekende het hem ten laste gelegde stuk voor stuk Het tribunaal zal op 8 Maart advies wijzen MR TEULINGS UIT HET PARLEMENT Het Tweede Kamerlid mr F. Teulings (K.V.P.) zal, op medisch advies, geen nieuwe candidatuur aanvaarden. Volgelingen van Wallace hebben be sloten voor het vierde district van Mary land (V S.) een neger als candidaat het Congres te kiezen. Veertig jaar geledende Koningin en Prins Hendrik in botsing met de tram Voor de woning van dhr Heyting in de Residentie Vandaag was het 40 jaar geleden, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik in de Parkstraat te Den Haag aan een groot gevaar ontkwamen, doordat hun rU- uig in botsing kwam me de tram uit Scheveningen. In een dagblad uit die dagen lazen we een uivoerig verslag over deze gebeurtenis. Het gebeurde om half twee en „in de de adjudant van dienst aan de direct- Parkstraat, op de hoek van de Oranje- it juist ter plaatse, waar korten tijd geleden een koetsier door een trambotsing de dood vond". De „phaëton". waarin zich het Koninklijk echtpaar bevond, kwam met de tram in botsing op 't ogenblik, dat de Prins, die de paarden bestuurde, uit de Oranjestraat de Parkstraat in wilde. De tram wierp het rijtuig met kracht tegen een draadpaal. De botsing was zo hevig, dat de wielen van het slanke rijtuig ge heel verbrijzeld werden. Toch vielen H.M en Z.K.H. niet uit het rijtuig, doordat H.M. de Koningin zich had vastgegrepen terwijl de Prins de reeds steigerende paarden krachtig in bedwang hield, hoe wel Z.K.H. voorover op de knieën was gevallen. Natuurlijk sAoten verschillende personen toe, in de eerste plaats de re chercheur Blonde, die HM hielp uit stappen. alsook de heer Heyting, voor wiens woning het ongeval gebeurde. Voor het verzoek van de laatste aan H.M, bij hem binnen te treden dankte de Koningin, zeggende „niet geschrokken te zijn". Dit bleek dan ook, doordat H M de op de grond gevallen kepi van de Prins opraap te en Z.K.H. voorstelde naar huis terug te gaan". Direct na het ongeval bezocht het Ko ninklijk paar HM. de Koningin-Moeder en daarna maakte het een wandeling in het Haagse Bos. Die avond werd hen ln de Koninklijke Schouwburg, waar zij een voorstelling ten bate van Pro Juventute bijwoonden, een warme ovatie door het publiek gebracht. Naar aanleiding van het incident zond TRIBUNAALVONNISSEN WORDEN NIET HERZIEN. Minister v. Maarseveen heeft de con missie voor privaat- en strafrecht laten weten, dat hij een regeling overweegt oir de mogelijkheid te scheppen door Tribu nalen opgelegde verbeurdverklaringen geheel of gedeeltelijk ongedaan te maken. De invoering vari. de mogelijkheid tot herziening van Tribunaal-vonnissen acht te de minister niet noodzakelijk. Onbil lijkheden kunnen worden weggenomen door beëindiging van de internering, waartoe de minister te allen tijde kan overgaan. Verwacht wordt, dat de tribu nalen voor 1 Juni a.s., wanneer den opgeheven, met de 7200 nog reste rende zaken grotendeels gereed komen. KLM heen brief, waarin namens Ko ningin en Prins werd meegedeeld, dat de trambestuurder geen schuld trof. Bij het verlaten van het rijtuig had de Prins al gezegd, zo, dat iedereen het horen kon: „Het is mijn schuld NED. BLEEKNEUSJES UIT RUSSISCHE ZONE GEARRIVEERD Met een Britse militaire trein den gisteren voor een verblijf van drie maanden in ons land ruim honderd Ned. kinderen uit Berlijn en de Russische be zettingszone van Duitsland, doorgangscentrum in Limburg medisch onderzocht te zijn, zullen zij doorreizen naar hun tijdelijke pleegouders. De Prot. kinderen gaan naar Apeldoorn, de R. K. naar Amsterdam en Haarlem. De kinderen van het eerste transport zijn deze weelvaar huis gegaan. Zij ble- ««I tiental pon- DE MINIMUM-EXPORTPRIJZEN VOOR BLOEMBOLLEN. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel (Ar.) heeft minister Mansholt gevraagd, of het'waar is, dat de minifnum-prijzen, voor welke in 1948 bloembollen geëxpor teerd mogen worden, zeer belangrijk zijn verlaagd, tegen het advies van de expor teurs in. Graag wil hy de reden var deze verlaging weten, waardoor een be langrijke hoeveelheid deviezen wordt prijsgegeven, zonder dat de omvang van de export wordt vergroot, daar deze door contingentering is beperkt, en hij vraagt op zijn beslissing terug te ko- Wapenstilstand of geen wapenstil stand; de maréchaussée blijft in In dië op haar post. Ook (n de tropen ts het militaire verkeer aan voorschrif ten gebonden, waarop nauwlettend wordt toegezien. Een fraaie opname tijdens het controlewerk. Geen „vliegende schijven", maar raketten boven Scandinavië Volgens de „Times" berichten reizigers uit Scandinavië, dat kort geleden, raket zijn waargenomen, die zich met grote snelheid uit de richting van Peenemünde over Zweden, Noorwegen, Denemarken en de kustwateren voortbewogen. Peene münde, dat thans in de Sovjet-Russische zone ligt, was tijdens de oorlog een Duits proefstation voor de V 1 en V 2. De raketten, die ook door piloten van de Noorse Luchtvaartmaatschappij zijn waargenomen, worden op verschillende hoogte gezien, variërend van even boven de boomtoppen tot 25.000 voet. De snel heid wordt geschat op 2 k 3 kilometer per seconde. De projectielen worden bijna uitsluitend des morgens 9.30 uur genomen. Viermogendhedenpact niet mogelijk De Ver Staten hebben hun pogingen om te komen tot een Viermogendheden pact ter waarborging van de demilitari- satie van Duitsland voor de duur van 4( jaar, opgegeven wegens de onverminder de Sowjetrussische oppositie, aldus meldt de „New York Herald Tribune" Washington. „DE TIENDEPENNING" VOOR 20 ASTHMA-PATIëNTJES Het AVAK-Comité heeft alle rectoren en directeuren van gymnasia, Lycea en HBS'en verzocht, op 1 Maart een collecte te doen houden onder de leerlingen, voor de verpleging van twintig arme Neder landse Asthma-patiëntjes. die te Glion bij Montreux verblijven. Het comité hoopt, dat de leëïlingen een tiende gedeelte van hun maand-zakgeld, „de Tiende penning", zullen afstaan Voor de twee scholen met de grootste gemiddelde opbrengst zijn prijzen beschikbaar gesteld in de vorm van een verblijf te Glion van 22 Juli5 Augustus voor één der leerlingen, die per r mag vliegen. ER KOMT EEN „CONFERENTIE DER 16' Londen meldt, dat Engeland en Frank rijk binnenkort de landen, die bij het Marshall-plan zijn betrokken, zullen nodigen om na 15 Maart in Parijs te fereren, mits de Driemogendhedenconfe- rentie over Duitsland dan geëindigd zal zijn. MILLIOENENPROCES OM TRAAN KOKERIJ VAN UNLIEVER. Toen de geallieerde troepen in Juni 1945 de stad Wilhelmshaven binnenruk ten, troffen zy daar aap de traankokerij „Unitas". een schip van 21846 bru.o in 1937 gebouwd, waarvan de eigenares bleek te zijn de Jurgens Van den Bergh Margarine Verkaufs Union, te Berlijn. Sindsdien is het schip naar Engeland overgebracht, door het Prijshof verbeurd verklaard en voor 1 millioen Eng Pon den aan een Brilse maatschappij, welke de walvisvangst uitoefent, verkocht. De N.V. Lever Brothers en Unilever N.V. kwamen van deze beslissing in ho ger beroep bij het Admiraliteitshof te Londen. Na een zitting, welke vijf dagen duurde, heeft het Hof het beroep verwor pen wegens de passieve houding van net concern. Men kan binnen 3 mnd in hoger beroep gaan. 'T PLAN-MARSHALL EN ONZE BOTERHAM gezegd, dat met het Plan-Marshall de strijd zou worden gevoerd tegen ar moede. honger en ontbering. Inderdaad bedreigen deze drie op angstwekkende wijze een groot deel van de wereld. Al zou de strijd daartegen de enige verdienste van het Plan zijn behoorde het te worden uitgevoerd. De oppositiepartij in het Amerikaans* Congres, de partij der Republikeinen, heeft natuurlijk aanmerkingen en wil d« bijdragen verlagen, niet zozeer omdat deze partij de noodzakelijkheid van de uitvoering zou ontkennen, doch omdat eenmaal een regeringsplan be treft en dus moet worden bestreden. Zulke opvattingen typeren alleen maar de verwording der partijpolitiek bij velen Marshall heeft zich krachtig tegen elke verlaging verzet en wij hopen en verwachten, dat hy zal slagen. Hy staat erop. dat reeds over ongeveer dn* maanden een begin met de uitvoering zal worden gemaakt. De nood gebiedt het, zegt hij met recht. Nederland zal bij de uitvoering van het Plan-Marshall zeer belangrijke pro ducten ontvangen, en wel granen, land bouwmachines. kolen, machines-voor ko lenmijnen, olie en afgewerkt staal. De machines zullen worden gewaar deerd naar de prys; de andere produc ten zullen worden toegewezen naar hoe veelheden in gewicht. In dit artikel willen wij ons voor namelijk bepalen bij he'. graan. Hier omtrent wordt in uitzicht gesteld, dat wy dit jaar van April tot Juni 155.000 ton zullen ontvangen, gedurende deze drie maanden alleen in de vorm van broodgraan. Voorts zullen wij van Juli 1048 tot Juni 1949 ontvangen 315.000 ton brood graan en evenveel voedergraan of, zoals het heet grofkorrelgraan. Wat onder dit laatste wordt begrepen is niet geheel duidelijk. In elk geval zal hieronder maïs een belangrijke plaats innemen periode van vijftien maan den. van April 1948 tot Juni 1949, zou den wij dus kunnen rekenen op 785.000 ton graan. Wat dit voor onze voedsel voorziening betekent kunnen wij het best nagaan door te letten op wat onze behoeften zijn, op wat wij zelf produ- :ren en op wat wij van elders kri.gen. Voor de oorlog was het mogelijk, ons tekort aan granen naar behoefte aan te vullen met inkopen van elders. Zo im porteerden wij in 1937 aan tarwe, rogge, gerst haver, boekweit en mals 1.889.275 ton. Maar we voerden ook uit en wel 155.032 ton. Voor eigen gebruik bleef dus in ons land 1.734.243 ton. Onze eigen graanproductie beliep in dat jaar volgens officiële gegeveft* ""'.383 ton We mogen dus aannemen, ons land in 1937 ruim drie millioen verbruikte. Men dient er op te let ten, dat we schrijven .verbruikte". Dat niet hetzelfde als „behoefde". Er waa en er is nog. maar in geringere mat* een aanzienlijk luxe-verbruik. In 1939 was het voor ons nuttig ver schil tussen invoer en uitvoer van gra- 1.652.290 ton en produceerde onze landbouw 1.615.061 ton. In dat jaar werd land verbruikt rond 3Vi mil lioen ton. Nu de vraag, hoe we er thans voor- Laten we daarbij veronderstellen, dat we een normaal jaar mogen krijgen, een jaar, gunstiger dan 1947, dat een in al lerlei opzicht abnormaal jaar was. Wanneer we dan aannemen, dat de graanoogst anderhalf millioen ton zal bedragen als we ook ten aanzien van de kunstmestvoorzienine optimistisch zijn en dat het Plan-Marshall wordt uitgevoerd zoals het thans is voorge steld dan zullen we over het oogstjaar 1948/49 voor verbruik hebben: 1.250 000 ton van eigen bodem en 630 000 volgens het Plan-Marshall, in totaal 1.880.000 ton. aanzienlijk minder dan de 3 3\i aillic die 1937 DAT het Bredase Tribunaal zijn spijt heeft betuigd jegens de 55-j. A. Theuns uit Bergen op Zoom, die na de bevrijding op onjuiste beschuldigingen 10 maanden onschuldig in Vught heeft gezeten. DAT te A'dam 65 j. oud is overleden dr I. J. Rinkee. DAT te Den Haag is overleden mr P. F. Woesthoff, oud-vce-pres. van 't Hoog gerechtshof in N.O.I. DAT begin Mei luit.-gen. Foulkes naar ons land komt en hem dan het eere burgerschap van Wageningen zal worden aangeboden. DAT tot hoofd der agrarische afd. van de Jaarbeurs is benoemd ir G. Goemans. DAT volgens de Raad van Scheepvaart de kapitein van de „Brastagi", die in 1947 voor de Oostkust van Afrika strandde, niet genoeg rekening heeft gehouden met de stroom en derhalve een berisping noodzakelijk is. DAT de referendaris der P.T.T. Roosendaal Joh. H. Danël de Bas is o DAT 48 j. oud te Landsmeer overleed de tandarts mevrouw E. E. J. Odinot. DAT te A'dam is binnengelopen het s.s. „Melampus" met 2000 pakken Java- tabak. DAT de raad van Emmen besloot tot de bouw van een gemeentelijk lyceum, hetwelk in Sept. a.s gereed zal zyn waarmee 335.000 zijn gemoeid. DAT de Paus gisteren de Ned. gezant bij het Vaticaan, jhr mr M. W. v. Weede in audiëntie ontving. DAT de Weense Universiteit op 3 Maart de 100ste geboortedag van de Ned. bioloog Hugo de Vries herdenkt. DAT ir C. N. A. de Voogd is benoemd tot houtvester by het Staatsbosbeheer et als standplaats Utrecht. DAT bode D. Holthuys van de A'damse rechtbank na een diensttijd van 35 jaar op 1 Maart wordt gepensionneerd. DAT te Leeuwarden de 25e Streek- beurs is geopend. DAT generaal Kruis gisteren in I W. te Utrecht het A.M.J.V.-centrum militairen heeft geopend. DAT de naaldenindustrie te Vaals zich weer begint te herstellen, door terugkeer van arbeiders uit België. DAT de burgemeester van Kerkrade, C. H. A. Habets, 1 April met pensioen gaat. DAT door een botsing tussen een loco motief en een loco-motor, waarbij geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, het treinverkeer in Utrecht gisteren korte tijd stagneerde DAT van 16 tot 24 Juli te Dordrecht een „Grote tentoonstelling 1948" wordt georganiseerd, waaraan o.m. Jurgens. De Schelde en Lips deelnemen. DAT de Ned. Zionistenbond op 1 Maart in Krasnapolsky een meeting belegt, waar dr J. Meyer, J. voet en J. Soete- dorp zullen spreken over: „Wat gebeurt er in Palestina." DAT de 'A'damse Goederen-Bank c het afgelopen boekjaar een dividend 4 pet. (vorig jaar 3 pet.) zal uitkeren. DAT binnenkort te Utrecht de door Jan Engelman in opdracht var Gielen in het Nederlands vertaalde tekst van Bach's „Mattheüs Passion" zal schijnen. DAT de afd. Zuid-Holland van Bond van Boomkwekers Woensdag café-restaurant „Eden" te Rotterdam de jaarvergadering houdt. DAT bij onderzoek naar de leerdief- stallen uit een Lochemse fabriek, waar bij 1300 voet leer werd buitgemaakt, is gebleken dat de dieven elkaar onderling bedrogen en de buit ten eigen bate ver kochten. DAT het luchtvrachtvervoer in Indië na de oorlog zeer is toegenomen en er thans zelfs elke dag verse groenten uit I Bandoeng voor hotels te Batavia en voor rip t.p Pari DAT de Kl.M. in 1947 op haar trans atlantische lijnen in totaal 31.558 passa giers, 60.071 kg vracht en 131.155 kg post transporteerde. DAT de ook in ons land bekende schrijver van „De aarde roept" en wind waait", de Vlaming Ernest van Hallen. 48 j. oud te Lier (België) is c leden. DAT de Bredase politierechter drie smokkelaars, die als leden van een ge combineerde smokkelploeg van 60 man, tapijten uit 'België smokkelden, .tot 14 d. h. en 3 mnd Veenhuizen veroordeelde. DAT de Intern. Ver. voor Financieel en Fiscaal Recht (IFA) een prijsvraag voor de „Mitohell B Carroll-prijs" heeft uitgeschreven, welke jaarlijks wordt uit geloofd voor de beste verhandeling ovei een belastingonderwerp. DAT de Nederl. sleepboot „Thames' assistentie heeft verleend aan het bij Santander gestrande Belgische s.s. „Ar dennes" en binnenkort de reis naar de Azoren zal voortzetten. DAT de 4 obligaties Credito Argen- tino Interno. welke per 1 Augustus 1946 zijn geconverteerd in 3 pet stukken, nog tot 15 Maart a.s. kunnen worden inge leverd. DAT de door het Griekse s.s. „Danae" aangevoerde 200 k 300 ton krenten eerst distributie in aanmerking komen en grotere partij is gearriveerd, doch hierop niet te veel moet worden gehoopt. DAT lt.-ter-zee 2e kl. J. Heuseveldt Maandag a.s. zijn werkzaamheid als in specteur van het corps Zeecadetten zal aanvaarden. DAT het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) aan de minister van O.G. inlich tingen heeft gevraagd over de West Java- conferentie en de „goede verstandhou ding" met Djokja. DAT van R.K. zijde aan min. Gielen is verzocht geen toestemming te verlenen voor de Ronde van Nederland, tenzij de start op Zondag niet pliaats heeft vóór '2 uur 's middags. DAT van 10 tot 13 April te Hillegom en winkelbeurs en op Tweede Pinkster- ag een landelijke wedstrijd „spreken ir openbaar" wordt georganiseerd. DAT de Ver. van Chr. Onderwijzers essen) volgens het jaarverslag 1947 thans 91 afdelngen telt met 7880 leden, hetgeen een vermindering van 68 leden betekent. DAT volgens de „Volkskrant" op de van 1 t.m. 10 Juni in Utrecht te houden Intern. Bakkerstentoonstelling broden met infra-rode stralen in drie seconden worden gebakken. DAT bij K.B. gratie is verleend aan W. l'Ecluse, wiens doodvonnis van het B.G. te Arnhem werd veranderd in levenslange gevangenisstraf. DAT op 17 Maart per K.L.M. prof. B Fridsma van het Calvin College (Ver. Staten) in ons land arriveert om hier tot 6 April lezingen te houden over de Frie zen in Amerika. hebben verbruikt. Maar men ziet tevens, hoe grote in vloed het Plan-Marshall op onze voed selvoorziening zal hebben. Immers, uit dit Plan ontvangen we ruim 50 pet van iee eigen productie. Ook uit andere graanexporterende landen zullen wij nog kunnen kof>en of at meer voor de hand ligt met het oog op de deviezen kunnen ruilen >or producten uit ons land. Dit verandert niets aan het feit, dat t 630 000 ton graan uit het Plan- Marshall voor 1948 49 voor onze voed selvoorziening van grote betekenis is. Zonder dat zou ons broodrantsoen straks verlaagd moeten worden, hetgeen funest zou zijn voor de volksgezondheid. We zullen integendeel hopen, dat juist door deze graantoewyzingen het brood rantsoen weer iets kan worden verhoogd. Voor vele gezinnen zou dit een uitkomst zijn. Ook de landbouwmachines, di« ons voor 1948/49 voor een bedrag van 6 400.000 dollar zijn toegedacht, zullen kunnen dienen tot opvoering van onze eigen productie en medewerken tot ver steviging van onze voedselpositie. Mits wij bij dit alles met vergeten, dat ook het Plan-Marshall in zyn uit voering van Hoger zegen afhanke lijk is. VON FALKENHAUSEN IN BRUSSEL AANGEKOMEN. De Duitse ex-generaal Alexander von Falkenhausen, die tijdens de Duitse be zetting bevelhebber in België en Noord- Frankrijk was. is gisteren naar Brussel teruggebracht. Falkenhausen wordt in d* gevangenis van St. Gilles in Brussel ge- interneerd. Wanneer de berechting be gint is niet bekend. Weinig verandering Het K.N.M.l. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht weer matig* vorst, morgen overdag zonnig weer met in de middag temperatuur tijdelijk boven het vriespunt Vrij krachtge wind tussen Oost en Zuid-Oost. ZON EN MAAN. Vrijdag 27 Feb Zon op 7.33. onder 18 14 uur; Maan op 22.13, onder 8.55 u. Woen*- dag 3 Maart L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1