NIEUWE LETDSCTTE COURANT 2 MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 „Wat te Nederland toch rijk99 Nederlandse jeugd uit Duitsland op Leidse Zondagsschool erslaggevers) (Van eei Daar zitten ze: zeventien Nederlandse kindéren uit Duitsland en temidden een paar honderd jongens en meisjes van de Zondagsschool „Prediker". Zaal vier, waar de liturgie wordt gehouden, tjokvol. De bedoelde pleegkinderen zit ten achterin de zaal, heel gewoon. Zij proberen iets te verstaan van wat door de onderwijzer op de katheder wordt ge sproken. Wat ze verstaan, weten we niet. Misschien alleen woorden als: „Jezus, Christus, Heiland, psalm, gezang Een eigen klasje. Toch weten zij goed, waarom ze hier zijn. Straks gaan ze naar hun eigen klasje. Daar zal door iemand var Zondagsschool-personeel in 't Duits den verteld. Een mooi verhaal uit de Bijbel, die ook zij kennen als het Woord van God. Nu luisteren ze nog stil hen onverstaanbare taal van de liturg. Een Zondagsschoolassistent zoekt hen de versjes op. Als het maar enigs zins gaat. zingen Je kunt aan alles merken, dat de kin deren langzamerhand aan de Nederlandse sfeer, die voor hen toch geheel vfeemd was, wennen. Dank zij de goede zorgen van het Inter-Kerkelijk Overleg kunnen zij voor de tijd van drie maanden in land verblijven. Dit hebben ze nodig. De toestand in Duitsland is zó, dat de positie van het kind zeer veel te laat. „Wy zijn allemaal eender". Toen wij met enkele pleegouders onze stad onder meer spraken over het initiatief van deze Zondagsschool, werden wij gewaar, dat dit door hen prijs wordt gesteld. Ook de kinderen zelf vinden het heerlijk, naar de Zondags school te gaan. Zij ontmoeten daar hun Duitse „vacantie"-vriendjes (vriendinne tjes) en kunnen tevens zien, hoe nu eigenlijk de Nederlandse kinderen, waar over ze zeker vaak hebben horen spreken, zijn. Dan zullen ze wel spoedig tot de ontdekking komen, dat er in de grond van de zaak geen verschil tussen hen en ons bestaat... „We zijn allemaal eender", zo merkte een Duitse jongen van twaalf jaar heel terecht op. „Het verhaal uit „die Bibel". Als de kinderen even hun ervaringen van de afgelopen week hebben uitgewis- Bezoek van buitenlandse studen ten aan Leiden Onderdak gevraagd Gedurende de Paasvacantie en in net tijdvak van half Juli tot 9 Augustus komen resp. 25 en 40 buitenlandse stu denten. waarvan één derde vrouwelijke, naar Leiden. Voor deze gasten worden slaapgelegenheden gezocht. De huisves tingscommissie van het Ned. Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen, ge vestigd Rapenburg 34 alhier, doet een dringend beroep op alle studenten orr mee te werken voor deze vreemdelingen een onderdak te vinden. Alle inlichtin gen en eventuele opgaven bij de heer J. Vos, Plantsoen 81. Universitaire Sportcoramis6ie wil lich. oefening bevorderen Stelt onderzoek ln onder de studenten Van de ruim 4000 studenten, die aan onze Universiteit verbonden zijn, be oefenen sommigen sport als een hobby, anderen als een amusante verstrooiing, terwijl verreweg het grootste deel er niets aan doet. Het is de doelstelling van de Universitaire Sportcommissie om de belangen van de eerste groepen te be vorderen. Tevens wil zij er naar streven, dat de laatste groep hoe langer hoe klei ner wordt, opdat ook in universitaire kringen langzamerhand de opvatting mag groeien, dat regelmatige lichamelijke oefening tot 's mensen natuurlijke func ties behoort. De eerste stappen op die weg worden gezet met de organisatie van weke lijkse trainingsuren en onderlinge sport wedstrijden. Donderdagsmiddags worden er bijv. op de terreinen van de Leidse Hout hockey, voetbal en handbal be oefend. De Universitaire Sportcommissie heeft nu een formulier ter invulling opgesteld. Het is zaak, dat zij de beschikking heeft over zo veel mogelijk gegevens betref fende de verlangens en kundigheden van de studenten op sportgebied. Met belang stelling zien wij het resultaat van deze actie tegemoet. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten voedings middelen 804. textielkaarten 804, schoe nenbonnen, toesiagkaartjes aan jonge en a s. moeders en aanvraagformulieren vooi brandstoffenkaarten voor het stooksel- zoen 1948/49 De uitreiking van bonkaarten voedings middelen vindt plaats volgens dezelfde leeftijds-indeling als bij de vorige uitrei king. van textielkaarten 804 aan alle leef tijdsgroepen. van schoenenbonnen aan hen. wier stamkaartnummer eindigt met -het cijfer 0 of de cijfers 54. 64. 74' 84 of 94 en die in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel Uitreiking van toeslagkaart jes aan jonge en a.s moeder geschiedt tegen overlegging van de contrólekaart. Moeders Aanvraagformulieren 323—17 voor brandstoffenkaarten voor het sei zoen 1948/49 worden afgegeven aan (plaatsvervangende) gezinshoofden of daarmee gelijkgestelden Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 9 30—11 45 en van 24 uur Morgen (Dinsdag) 'wordt uitgereikt aan de gezinnen, waarvan het HOOFD Restitutie verhoging kolenprijs De terugbetaling van de verhoging Ko lenprijs vindt door de PTT-kantoren plaats tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffen- kaarten TA 707, waarop resp f 2 40 en f 60 zal worden uitgekeerd en tegen inlevering van de bonnen 78BV van de brandstoffenkaarten TB 707 waarop f 2 40 zal worden uitgekeerd De bon nen moeten afgeknipt worden aangebo den ------- - - - - r zjjn CLOVINE Grote tube f. 0,90 seld, gaat de onderwijzer vragen, wat er de vorige keer verteld is. Drie meisjes en één jongen weten het. En ze recon strueren in hun kinderlijke taal de ge schiedenis van de verloren zoon, die zijn geld in het vreemde land verbraste. Dan wordt er een stukje ut „die Bibel" ge lezen. Het verhaal gaat over de rijke jongeling, die bij Jezus kwam met de vraag, wat hij moest doen om het eeuwige leven te beërven. Er wordt goed geluisterd. De kinderen kennen de ge schiedenis wel; meer dan eens heeft vader of moeder haar uit de grote Bijbel voorgelezen. In het gebed wordt de familie van de pleegkinderen aan God opgedragen. Ver weg zijn de ouders. Wat gelukkig echter, dat zij met hun kinderen ook door gees telijke banden innig zijn verenigd. Dankbaarheid vervult hun hart. Half twee gaat de Zondagsschool uit. En nu vlug naar huis, want het eten wacht. „Hoe vind je het in Nederland?", vroegen wij een meisje nog. „Ik zou best willen blijven, mijnheer", was het geest-, driftige antwoord. „Waarom dan?" Toen begon het te vertellen over het voedsel en de kleding. Er vonkte iets in de ogen van het kind. „Wat is Nederland toch rijk". Wij voelden ons ietwat beschaamd. Inderdaad, wat hebben wij het goed. Er is nog meer. Deze kinderen beleven iets van onze beste tradities, van de Nederlandse mentaliteit en de huiselijk heid, welke waarden in hun land in de gegeven omstandigheden uiteraard ver te zoeken zijn. In April gaan ze terug. Wie weet, waar naar toe.... Laten wij hopen, dat iets van wat zij hier hebben ervaren, in hen blijft doorwerken. Een groepje kinderen van de „Duitse" Zondagsschool-klas Opent jeugdcentrum „Oud-Poelgeest' in Mei zijn poorten? 't Zal in een grote behoefte voorzien Naar wU van bevoegde zijde verne men, zal het jeugdcentrum „Oud-Poel geest" waarschijnlijk in Mei a.s. worden geopend. Aanvankelijk lag het in de be doeling, het op 1 September 1947 reeds te openen Maar mede door de zeer trage aanvoer van de benodigde materialen voor de restauratie was dit niet mogelijk Verscheidene malen al maakten jonge ren uit diverse kringen .van het kasteel gebruik om te overnachten Van eer ficiële oneniiie kon echter nog geen sprake zijn. Zoals wij vorig jaar in een desbetref fend artikel publiceerden, heeft de stichting „Oud Poelgeest" ten doel. orr bij te dragen tot de vernieuwing en in standhouding van de zedelijke, geeste lijke en lichamelijke krachten onder de jongeren Men wil een streekcentrum van jeugdwerk in ..Oud-Poelgeest" vestigen en het beschikbaar stellen aan jeugd organisaties voor het houden van bij eenkomsten. voor zover deze verenigin gen het karakter van de stichting, die haar arbeid wil verrichten in trouw aar de levenswaarden van de Biibel en de westerse cultuur, en het principe van de leiding erkennen. Er zal naar gestreefd worden, oir „Oud-Poelgeest" te maken tot het een- Ds G. Toornvliet voor de radio Ds G. Toornvliet, studentenpredikant bij de Geref. Kerk te dezer stede zal Don derdagmiddag om vier uur een Bijbelle zing voor de NCRV houden. Het onder werp, waarover ds Toornvliet hoopt te spreken, luidt: „Rondom de capitulatie" Handelsreizigers vergaderden In „Het Gulden Vlies" vergaderde de afd. Leiden van de Ned. Handelsreizi gersvereniging onder voorzitterschap var de heer Brouwer. Na afhandeling van d( agendapunten sprak de heer G. H. Re- kers over de rechtspositie van de han delsreiziger en de handelsagent. In zijn uitvoerig betoog behandelde spr verschil lende punten, die voor de handelsreizigers van zeer groot belang zijn. In het bijzon der trokken het delcredere en het con currentiebeding zeer de aandacht. Hier over werden door de aanwezigen ook verschillende vragen gesteld. De heren Van den Hoek en Brouwer, resp. algem. voorzitter der vereniging en voorzitter van de afd. Leiden, dankten spreker voor zijn referaat. De heer Rekers zal op 2 April a.s- het tweede gedeelte van zijn houden. „Unitas" houdt haar jaar vergadering Op Woensdag 25 Febr. as. De afd. Leiden van de Ned. Chr. Bond in werknemers in de textiel- en kleding bedrijven houdt Woensdag a.s. in het ge bouw voor Chr. Soc- Belangen haar jaar vergadering. De verschillende verslagen zullen worden uitgebracht. De heer G. W. J. M. Raymakers, directeur van de Leidse textielschool, hoopt te spreken „Textielonderwijs". Ook zal een lid het hoofdbestuur het woord voeren. Voorts zal men de a.s. feestvergadering, de propaganda en de ontspanning in be spreking nemen. De vergadering begint half acht. VROUWENMIDDAG IN PNIËL. e commissie voor de bijzondere ker kelijke gezinszorg van de Ned. Herv. Ge meente organiseert morgenmiddag om 2.15 uur in het wijkgebouw „Pniël" een vrouwenmiddag. Deze middag zal geleid worden door ds F. C. Kamma, zendeling- leraar op Nieuw-Guinea, die een voor dracht zal houden over „Het Papoease gezinsleven". Kinderen beneden de schoolplichtige leeftijd mogen worden meegebracht. Voor hen zal zorg worden gedragen. FEESTAVOND PERSONEEL GEBRS. VAN WIJK EN CO. Zaterdagavond organiseerde de toneel club van de Gebrs. van Wijk en Co een gezellig feest in de Foyer van de Stads gehoorzaal, met medewerking van het Hawaii-ensemble „The Majadon'es" o.l.v. de heer D. Smit. Na een kort welkomst woord van de voorzitter, de heer L. Gijs- waren het „The Majadonies", die met beschaafde muziek en zang er een goede stemming in wisten te bren gen, terwijl - de toneelclub zelf enkele zeer gewaardeerde stukjes ten beste gaf. Ook na de pauze was het optreden van „The Majadonies" een groot succes. trum van een werkverband van deskun digen uit verschillende sectoren van hei maatschappelijk leven, die met de vra gen en problemen der jeugd dagelijks te maken hebben. Ongetwijfeld zal dit jeugdcentrum i een grote behoefte voorzien. Museumdag in het Rijks< museum voor Volkenkunde Dr G. W. Locker tot voorzitter der vereniging gekozen De vereniging van directeuren van Ned. Allereerst vond de gewone jaarverga dering plaats. Dr H. E. van Gelder te Den Haag sprak een kort openingswoord Hij wees er op, dat de leden tot taak hebben om dc waarden, welke zich in de verschil lende Nederlands musea bevinden, u dragen onder het thans levend^ geslacht. De statutenwijzigingen werden goed gekeurd. Dr G. W Locker, directeur van het Rijksmuseum voor volkenkunde *e dezer stede, werd bij acclamatie tot voor zitter van de vereniging gekozen. Mr E. L. L. de Wilde te Eindhoven en prof dr A E. van Griffen be Groningen werden herkozen als bestuursleden. Prof H. v. d, Waal te Leiden deelde en ander mede over de besprekingen, wel ke met de oudheidkundige bond zijn ge voerd met betrekking tot de gemeenschap pelijke uitgifte van een tijdschrift De secretaris, dr R. E J Weber te Den Haag, hield een causerie over de techniek van de reizende expositie. Verschillende voorbeelden uit dergelijke tetoonstellin- gen waren daartoe bijeengebracht. Voor belangstellenden uit andere vakkringen is het bijeengebrachte te bezichtigen 22 Febr tot 1 Maart. Huisvrouwen bijeen De afdeling Leiden van de Ned van Huisvrouwen vergaderde in Gulden Vlies". Mevr. G. Douma-Herberts bracht haar jaarverslag uit, terwijl mevr. N Key-St uurman het financieel beheer verantwoordde. De bestuursvacaturevan mevr. Van Leeuwen-Reekers werd ver vuld door de verkiezing van mevr. J. W. Feitkamp-Van Efveren. Het bestuur wekte de leden op actief deel te nemen aan dt acties in verband met het regeringsjubi- lum van H.M, de Koningin. SPREEKUUR WETH. v. d. KWAAK De wethouder van Financiën, de heer D. v. d. Kwaak, Is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. SPREEKUUR WETH. A. J. JONGELEEN. De wethouder van Fabricage, de heer A. J Jongeleen. zal in den vervolge spreekuur houden op Woensdagmiddag 2 tot 3 uur. Het zangonderwijs op school een essentieel onderdeel van het lesrooster )e heer W. Gehrels voor leerkraehten Op initiatief vaji het bestuur van de aandacht op de aanschouwelijkheid van Maatschappij voor Toonkunst, het bestuur de Vereniging voor paedagogiek. afd. Leiden, en de Commissie voor de paeda- gogische bibliotheek in het raadhuis, gaf de heer W. Gehrels, directeur van de volksmuziekschool te Amsterdam, voor het onderwijzend personeel van de open bare en bijzondere scholen voor lager, oortgezet gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs een lezing en met een klas kinderen een demonstratie over het zingen op de school. De kleine zaal van de Stadsgehoorzaal was vol, hetgeen de wethouder van Onderwijs, de heer J. C- Schalk, tot dankbaarheid stemde. In zijn openingswoord wees hij op de bete kenis van het zangonderwijs, dat hij een nuttig deel van het geheel noemde. Het kan een onderdeel van het lesroos ter zijn, dat het geheel een zonnig aspect geeft. De heer Gehrels begon met op te mer en, dat er iets aangenaams van het zangonderwijs moet uitgaan, dat de andere vakken niet bezitten. Vooral het beschaafde zingen heeft een goede in vloed; op deze wijze worden de kinderen onbewust muzikaal ontwikkeld. Vroeger er een kleine kring van bevoor rechten, die in aanmerking kwam met de muziek. De verhouding tussen muziek en maatschappij heeft echter een grondige wijziging ondergaan. De radio heeft in dit opzicht veel goeds verricht. Door haar Is de muziek voor een ieder toegankelijk geworden. Jammer is het, dat veel men- er niet van kunnen genieten. Men pleegt dit dan te motiveren door te zeg- dat Mozart of Beethoven, Bach of Handel te moeilijke stukken hebben ge componeerd. „Dat gaat mij boven m'n pet". Het is onze taak, de jeugd zodanig ontwikkelen, dat zij van het muziek leven kan genieten, hetzij door het zelf- beoefenen van de muziek, hetzij door eenvoudig te luisteren. Tot het geboorte kapitaal van de mens behoort ook een zekere muzikale aanleg en het is nodig, dat die tot ontplooiing wordt gebracht. Het doel van het zangonderwys op de scholen is danook, de muzikale vermogens der kinderen zodanig te ontwikkelen, dat zy later op een of andere manier kunnen deelnemen aan het ryke muziekleven. Spr ging voorts uitvoerig in op de ver schillend^ muzikale vermogens en noem de het onderscheiden van toonhoogten. toonduur, het muzikale geheugen en het voorstellingsvermogen, dat zijn hoog ste ontwikkeling wel bereikte in mannen als Mozart. Het zingen op school staat op één lijn met de andere vakken; het is niet minderwaardig. Van groot be lang is, dat wij de kinderen niet vol- het zangonderwijs. De demonstratie was een 'waar genoe- ;n voor iedere aanwezige. Zelfs zij, die het zangonderwijs nu niet bepaald een hart toedroegen, konden niet na laten, te zeggen, dat onvermeende resul taten kunnen worden bereikt. K.L.M.-AVOND De K.L.M.-avond t.b.v. de Stichting 19401945 en de Stichting Herstellings oorden voor oud-illegale werkers, zal niet, zoals Zaterdag geméld, op a.s. Dins- op 2 Maart a.s. worden ge houden Vrachtauto botste tegen een huis te Voorhout Chauffeur bezit geen rybewys. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur kwam de heer De W., uit Rijnsburg,, met zijn vrachtauto de Rijnsburgerweg te Voor hout opgereden. Waarschijnlijk door het defect raken van de stuurinrichting reed De W. in volle vaart het erf op van de heer L. Via een grote hoop ingekuild oer reed hij zijn wagen in volle vaart door een afscheiding heen en ram de het huis van de heer Van W. De voor deur werd uit zijn hengsels gelicht en een grote oppervlakte werd de muur verwoest. Spoedig was de plaatselijke politie, geassisteerd door politiemannen de technische dienst, aanwezig. Hel onderzoek duurde tot half tien en werd Zondagmorgen voortgezet door het nemen vele foto's. Voor de chauffeur zal dit ongeval wel een schadepostje worden. 'as namelijk niet in het bezit van een rijbewijs. Prof. dr B. D. Eerdmans vierde zijn gouden jubileum Als hoogleraar aan' de Ryksuniversiteit Gisteren vierde prof. dr B. D. Eerd mans in zeer intieme kring zijn gouden jubileum als hoogleraar in de geschie denis van de Israëlietische godsdienst, de Israëlietische Letterkunde en de uit legging van het oude Testament. Prof. Eerdmans, wiens publicaties in wijde kring bekendheid genieten, was ook in het staatkundige leven van ons land een vooraanstaande! geziene figuur. Zo was hij gedurende enige jaren lid van de Tweede Kamer voor de Vrij heidsbond. In 1917 bekleedde hij de functie van lid van de Leidse gemeente raad. In het verenigingsleven was hy zeer actief. De hoogleraar hoopt in April z'n tachtigste verjaardag te vieren. Kunst en Letteren Pears en Britten komen 1 Maart in Leiden Peter Pears is hersteld en hoopt met HARMONIEKAPEL „T. EN D." De 70e uitvoering van deze kapel stond ln het teken van zuivere harmonie- muziek. Zuiver in de zin van zuiver blazen werken. Vele harmonie- en 1 farekorpsen geven vaak uitvoeringen, wijl technisch de zaak nog niet v elkaar is. De directeur van de kapel en D de heer W. J. Smolders, kan ech ter op een gelukkige avond terugzien. De Excelsior-ouverture bleek een goed geschreven en'spannend werk te zijn, dat streng rhythmisch werd uitgevoerd. Voor al het piston-werk. viel op. De bekende opera van A. Adam, „De Postiljon Longjumeux" gaf de kapel ln selectie- vorm. Hier vooral kwam naar voren d€ goede bezetting van hout- en koperbla zers. vooral in de sologedeelten. Deze kapel is tot meer in staat. Waar om niet een goede klassieke muziek ten gehore gebracht en het traditionele de programma's geschrapt? Na de pauze volgde nog een variété programma. dat zeer in de smaak viel bij de vele aanwezigen, waaronder ook de directie. „T. en Dkan op een zei geslaagde lustrum-uitvoering terugzien. T. H. KLANKSTUDIO Biscuits, chocolade en suiker werken 2 cent per ons duurder De minister van-Landbouw, Visserij er Voedselvoorziening heeft een margever hoging van 2 cent per 100 gram toege staan voor biscuits, fabriekmatig bereide koekjes, gevulde chocoladestukjes gevul de chocoladerepen, bonbons en suiker werken. Dit gaat op zeer korte termijn Voor chocoladeproducten heeft deze geling inmiddels haar beslag gekregen: gevulde reep kost nu 11 cent. De verhoging mag niet worden toegepast op pure chocoladerepen en chocoladeproduc ten, waarvoor uitzonderingsprijzen •astgesteld. Overwogen wordt of nog andere producten kunnen worden hoogd. Mr A J G. C. Mes. docent aai Rijksbelasting Academie te R'd-am leraar aan de H.B.S. te Goes, Gorinchern en Bergen op Zoom, is op 51-j leeftijd overleden Ds W. G. Krijkamp te Sassen- heim vierde 25-jarig jubileum Als predikant van de Ned. Herv. Gemeente Ds W. G. Krijkamp, Ned. Herv. pred. te Sassenheim, vierde gisteren zijn 25- jarig jubileum als predikant van Sassen heim. 's Avonds werd. een herdenkings dienst gehouden. Als tekst koos de jubi lerende herder en leraar 1 Tim. 1:"~ waar staat: En ik dank Hem, die mij bekrachtigd heeft, namelijk Christus Jezus, onze Heer, dat Hij mij getrouw geacht heeft, mij in de bediening gesteld hebbende. In een voorwoord herinnerde ds Krij kamp aan zijn intree-tekst: „Hoort Hem!" Thans klinkt het: „Dankt Hem!" In zijn prediking wees de predikant er op, dat men tegenwoordig niet meer van „dienen" wil weten. Dienst wordt niet gekend. Doch God grijpt tot dienen. Zo greep Hij Paulus ook. En deze kon ei niet onderuit. Paulus voelt dit ook fiiet als een last. Hij dankt God, die hem be trouwbaar heeft geacht om in Zijn dienst te werken. Maar hij verbaast zich, dat God hem in Zijn dienst heeft willen en. Ook onze diensten zijn zó be vlekt, dat wij ons voor Hem hebben te verootmoedigen. Daarom heb ik tegen dit jubileum opgezien, aldus spr. In Gods Woord worden geen jubilea genoemd. Daar komen Gods dienaren op het scha vot en aan het kruis. Het begin in onze gemeente was moei lijk, zo ging ds Krijkamp verder. Hij legde hierbij de nadruk op drie punten; Allereerst moeten de partijschappen ver dwijnen. Christus moet gepredikt worden als het Hoofd. Ten tweede moet er in brandend e liefde zijn voor de kerk, ten derde is het nodig, dat wij leven uil de overtuiging, dat het Woord het moet doen. God heeft mij door moelijke tijden heengeholpen. Daarom danken wij ook. Hij gebruikt Zijn dienaren om het Evan gelie te brengen aan de mensen. Dat (is Zijn genade, die hij telkens aan ons openbaart. Na de predikatie sprak ouderling De Haan namens de verschillende colleges een woord van waardering tot de predi kant en verzocht de Gemeente te zingen Gezang 2631. ANGST was een leuk avondje geword iaren bij kennissen en toen de hei i uitgepraat, hadden zij stil naar s geluisterd, die het over het t ee van nylonkousen hadden, irom vond ik het helemaal n macht ik betaalde. „Weet je wat", dacht ik b(j mezelf, „ik kan gelijk wel wat zakdoeken mee brengen." Toen ik daar zo liep te zoeken, zag tie wel, dat er gelachen werd, maar had niets ln de gaten en grijnsde maar eens mee. Tot ik eensklaps zag, dat ze naar m(j« persoontje wezen. Snel liet ik onderzoekende blikken langs mijn I gaan ik i voelde, dat ik de kleur kreeg van grijs overhemd. Ik had mijn bovenbi verpeten aan te doenl En daar liep ik doodgemoedereerd tussen al die vrouwen in mijn onderbroek! Een klaterend gelach steeg op. Ze be gonnen allemaal om me heen te dringen a riepen nare dingen tegen mij. Het de i Ik schoot als Met een spront haast tegen ee\ verwoed en da die bel was niet; •en snoek naar de deurl stond ik op strao fietser aan. Die beid» was mijn geluk, anders dan mijn wekker. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Petronella J. M dr v. W. L. Witteman en J. A. M. Lubbe; Pieter F. N. zn v. P. van Velzen en G. Franken; Johannes B. zn v. J. B. Sloos en H. van Munsteren; Robertus L. W. zn v. A. B. de Gunst en M. G. de Groot; Johannes zn v. A de Groot en M. Meijers; Dirk zn v. J. Sepers en W. J. van de Werken; William Henry zn v. S. E. P Fenger- Petersen en O. J. Boom. OVERLEDEN: W. T. M. Geijer, 74 jr; M. van Weeren, 1 jr; P. de Vink—Dink- huizen, 45 jr; H. CasCap, 65 jr. De rechter strafte de kleine misdaad gom. Haagse Politierechter Clandestien slachten •as door Th. L. van H„ uit Hille- aan clandestien slachten gedaan, hetgeen volgens verdachte niet voor de zwarte markt bestemd was. En daarmee rekening houdende, vorderde de Officier tegen hem f25 boete of 10 dagen hech tenis en om herhaling te voorkomen, twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde conform die eis. Sigarettenhandel. De politierechter geloofde, dat J. M. Z., uit Noordwijk. aardig in de zwarte han del terecht was gekomen, doch deze ont kende dat. Het was slechts een toevallige omstandigheid, dat hy van iemand een 50 sloffen sigaretten van 200 stuks had kunnen kopen, en die had hij toen weer verkocht. De Officier vorderde twee maanden gevangenisstraf en verbeurd verklaring der sigaretten. De rechter volstond met f 100 boete i of 25 dagen IN NOORDWIJK STOND EEN HUIS. Maar het werd- afgebroken en daar door het onderwerp van vele gesprekken en courantenberichten. Het huis heette „De Heremiet", was eigendom van de familie Voorhoeve uit Den Haag. was gelegen in een duinpan aan de Koningin-Astridboulevard tegenover de Boerhaaveweg en werd bewoond door het studentenechtpaar Glastra van Loon- Boon, bekend uit de studentenverzetsfilm „Zes jaren". Het echtpaar werd op een vroege Februarimorgen gewekt door hamerslagen op het dak en had maar te zien, waar het met de spulletjes bleef, terwijl de jonge vrouw ziek was en de regen neerviel. De noodwoning was een soort vacantiehuisje, dat in 1922 was gebouwd, maar in 1944 door de gemeente afgebroken (omdat de Duitsers het wilden opblazen) en in opslag genomen. In 1946 herrees „De He -remiet" Een definitieve vergunning werd echter niet verstrekt en sinds December 1946 trachtte de gemeente het houten huis weg te krijgen. Waarom? Omdat nooit een definitieve vergunning werd verstrekt en omdat de zeereep, waaróp het staat, niet voor bebouwing is bestemd, antwoordt de gemeente. Maar was het in deze tijd van schreeuwende woningnood dan niet mogelijk, één uitzondering te maken en een vergunning te verstrekken? Op deze foto: werklieden bezig, de trieste opdracht uit te voeren. hechtenis, de verbeurdverklaring en twe® maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. In de textiel. Er was door A. S., te Leiden, op klein® schaal in zwarte textiel gedaan. De Offi cier vond een waarschuwing nodig en vorderde f5 boete of 5 dagen hechtenis, maar met teruggave der textiel. De rech ter besloot daartoe. Zwarte handel. De Officier constateerde dat D. J. van B„ uit Warmond, tot het gilde i de zwarte handelaren gerekend moet w den. Het was zelfs zover gegaan, dat verd. de distributiebescheiden vai vrouw had verkocht, en hij wilde haar toen nog pressen aan de politie te tellen dat zij gestolen waren. Doch waagde de vrouw zich niet aan. „Het in elk geval een rotstreek van U", staterde de politierechter, en de Officier vorderde gevangenisstraf voor de tijd van twee weken, maar zes maanden Veenhuizen. De rechter veroordeelde tot maand gevangenisstraf met aftrek preventief, en vijf maanden Veen- Verkoop distributiebescheiden. H. K., te Leiden, had de distributiebe scheiden verkocht, doch er waren bijzon dere omstandigheden en omdat het geen regelmatige handel betrof, wilde de Offi- volstaan met f 10 boete" of 5 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee i den gevangenisstraf met drie jaar proef» tijd. De rechter veroordeelde daartoe. De hulp by diefstal. De landarbeider P. H. O., te Nieuwe Wetering had zijn hulp verleend, toen kennis twee zakken meel ging stelen 'an de buit had O. ook wat gekregen Daarvoor had hn zich bij de rechtbank ti verantwoorden, en de Officier vorderdl jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. De raadsman wees erop dat verd- goed bekend staat en vroeg een lichtere straf Uit de gevangenis in de gevangenis. Nog maar net was de koopman G an V., uit Hazerswoude, uit de gevan genis gekomen, of hij zat er weer in. Da kwam, doordat hy snel aan het inbrekei gegaan, en zo een heel rijtje „kra ken" op" zijn naam had staan. Hij had d( Rijnstreek aardig onveilig gemaakt. Officier wilde rekening houden me' vroegere veroordelingen van verdachte vorderde nu vier jaar gevangenisstra t aftrek van preventief. De raadsmai F L. A. Altman, betoogde dat verd onder verkeerde invloed was gekomen, vroeg clementie. De Ver 22. Uit Vlissinge nadert een klein scheepje. Ze weten niet da-t nu de doos met papieren wordt gebracht van de Middelburgse Ka mer van de Compaghiet. Dit is de laatste handeling. De commandant ontvangt zijn aanstelling, die niet dan een formaliteit is en zijn orders. Deze laatste zijn ook be kend. Hij heeft met bekwame spoed via de Kaap naar Oost-Indië te vaten, om ver volgens al of niet in retourvloot, maar het liefst met andere schepen, naar het moe derland terug te keren. „De Arend" heeft vertraging gehad, anders zou het fregat te gelijk met andere schepen vertrokken zijn- Ze moeten elkaar tot steun zijn in voorkomende gevallen. Stormen kunnen woeden- De sterfte aan boord kan heel er^ zijn. Op zeerovers moet gelet. Maar enfin, .,De Arend", met Heurnius als com mandant, moet alleen buitengaats. Er zit niet anders op, nu het zo lang geduurd he,eft eer een behoorlijke bemanning was gemonsterd 't Is niet meer de tijd van Jan Pietersz. Coen en Van Riebeeck en al die andere pioniers. De klad is er wat in gekomen. Als het huikje weggevaren is, klinken luide fluitsigalen. De ankers worden ge licht. „In de ra's!" beveelt de bootsman, Met een kijkt hij Jochem aan en ook Gebhard. Wat moeten ze doen? Zien de ezels hun werk dan niet? De zeilen moeten omhoog. Vooruit, naar boven! De man stoort er z:cn niet aan, of ze er iets van terecht brengen Ze hebben te leren. Voor zijn part vallen ze over boord. Een goed lesje voor het Maar dan kijkt hy toch met bewon dering naar de twee nieuwelingen! Die klimmen als ratten omhoog! „Hebben jullie méér gevaren?" vraagt hy iets later met argwaan in de stem. Neen, dart hebben we niet. Nog nooit op zee geweest. Hoe kunnen ze dan zo klimmen! Ha, ha, schoorsteenvegers van beroep. Zo, zo. Ja, die kunnen klimmen, hij begrypt het- Nu, hy zal hen in de ga- :en houden. Dat kan te pas komen. Bootsman Jeroen Jansz. is waarlijk vriendelijker en spraakzamer dan zy heb ben gedacht. Hy laat de beide Duitsers een groot deel van het nu varend fregat zien. Vlissingen is aan de horizon verdwe nen. Ze bevinden zich thans op de Noord zee, de 9teven zuidwaarts gewend. ,.De Arend is een goed gebouwd schip, nog niet eens oud. Het is bewapend met toen kanonnen van vry groot kaliber en enkele kleinere. Ze komen te weten, dat het fregat een van le groot9te van de Oompagniet is. Er zyn slechts enkele gro tere Van achthonderd ton. Deze is onge veer zevenhonderd Ja, ze kunnen heel wat meenemen op de terugreis. Zo praat de bootsman, die niet Infor meert naar hun verleden. Dat heeft af gedaan. hoe het ook is geweest, goed of slecht. Van de meeste opvarenden niet al te best. Verschillenden hebben een appel tje met een of andere Schout te schillen en zyn voor alle zekerheid verdwenen. Andieren zyn zwervers, die zich hebben laten ronselen. Slechts enkelen bevaren de zei, omdat zij graag wilden. Die zyn al van jongsaf, tien, elf jaar op het zilte nat. Bootsman Jansz. was nauwelyks tien, toen hij het wijde zeegat uitvoer. Dat komen Jochem en Gebhard zo lussen de bedry- ven door te weten. Wat zy hebben gedaan en waar zy vandaan komen? Het laat de bootsman koud Ze zyn nu een nummer op ..Dè Af-end", als de anderen. Een met volle zeilen stevent het fregat Zuidwaarts. VII. Goffe, de Vlaming, is onverstandig, liij mort niet alleen tegen het feit, dat hem beschoren is. dat zou reeds een onvrucht bare handeling zijn, maar hy verzet zich er tegen, is onverschillig, heeft al enkele malen een schrobbering opgelopen en bedreigingen gehoord, die voor tweeërlei uitleg niet vatbaar zyn. „Loop nou niet met je kop tegen de muur", waarschuwt Jochem. ..Dat helpt immers niks". Met een stevige vloek beweert Goffe, dat het hem niets gehelen kan. Voor zyn part kunnen ze hem kielhalen. De dwaas weet niet wat hy zegt De kruik gaat zo lang te water to barst. Goffe heeft een voorbeeld var deren voor ogen, want het minste vergrijp wordt met slagen gestraft. Hij ziet vaak genoeg, hoe de strafoefening voltrokken word't. Op die wyze wordt orde en tucnt schijn getoverd. I taan, zy het mokkend Een enkele maal heeft Goffe al kennis gemaakt stok. omdat hy niet vlug genoeg een order opvolgde of die verkeerd uitvoerde. Hy blijft de on verstar En dan barst de kruik. ..De Arend vaan langs de kust van Frankryk Duin kerken is reeds gepasseerd. Van een dei oudste zeerobben verneemt Jochem, dal dóe stad vroeger een broeinest van Ka pers was. Al menig gevecht is er gele verd'; met afwisselend geluk Een paar Hollandse admiraals, de naam Tromp wordit genoemd, hebben toen de Duinker kers een ongenadige afstraffing toege diend, die heilzaam heeft gewerkt. Ge leidelijk is de kapery afgenomen. Thans eft men geen last meer van de zeeschui- ïrs. Alleen aan de kust van Afrika ei de Middellandse Zee. als Straat Gibml is gepasseerd, daar opereren de rovers n Tunis en zo (Wordt vervolgd Haagse rechtbank Zedenmisdryf. Wegens een misdryf tegen de zedi l heeft zich voor de Haagse rechtbank r verantwoorden gehad M. J. B„ uit Leh-ei den, tegen wie een jaar en zes maand^Mi] gevangenisstraf werd geëist. De bank heeft verdachte veroordeeld tfhg« een jaar gevangenisstref met aftrek va preventiéf Diefstal. De chauffeur H. R„ heeft terecht g staan wegens diefstal door middel vj inbraak in een pakhuis te Leiden, was voor een jaar gevangenisstraf met aftti van preventief werd geëist. De rechtbac heeft hem veroordeeld tot zes maandi gevangenisstraf met aftrek van preve tief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2