Uiruiirr geii&dft (£mtnutt President Benesj weigert voor Gottwald bakzeil te halen Wist U 1 MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week. 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7442 Christelijk'Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanluastifb is Qbebteum myn Ijerl in tcgfjenspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. In Tsjechoslowakije gaat het hard tegen hard Ontslag der 12 ministers niet aanvaard, doch Slowakije - riep reeds de „volksrepubliek" uit E regeringscrisis in Tsjechoslowakije heeft een ernstige wending genomen. President Benesj tracht uit alle macht de communistische wals tegen te hou- Hü heeft de eis van de communisten het ontslag van de 12 afgetreden niet- ommunistische ministers te aanvaarden afgewezen. HU deelde aan premier lottwald en aan een delegatie van communistische arbeiders mede, dat hU alleen en parlementaire regering wilde, waarin dus alle jartUen zitting hebben, die ook iu in de regering vertegenwoordigd zUn. In SlowakUe, dat een autonome staat tinnen het land vormt, is Hussak, de ommunistische voorzitter van de Slo waakse raad, al verder gegaan dan Gott wald. HU heeft de Slowaakse democra- ische leden van de raad ontslagen .volksrepubliek" uitgeroepen. In 'ede te Bratislava zeide hU: „Wy zyn meer een bourgeois-republiek, en volksrepubliek." )e zoveelste aanval op het Franse Kabinet DE ADEMPAUZE in de actie der com munisten, die internationaal is, dient ons niet om de tuin te leiden. Tel- is opnieuw schrapen zy hun rode keel. aanvallen keren terug. Wij hebben er iit aan getwijfeld, dat zy de brug naar ^est-Europa in Tsjechoslowakije willen 2 fbreken, om niet een uitgebreider „na- ionaal front", maar een links extremis- 'udieisch front te formeren. Naarmate de rerkelijking van het Amerikaanse hulp- J' erleningsplan nadert en de nieuwe ichtlijnen krachtiger worden, wijzende p een hechter structuur van West- luropa en zulks onder Amerikaanse leugelen, zullen de spanningen lan afnemen, de communistische aggres- ie zich toespitsen, zowel in de parlemen- :n als daarbuiten. Het blijft een niet te onderschatten ge- aar, omdat het ook weer de rechts-ex- ■emistische tendenzen, „neo-fascistische" het leven roept. De, hierboven gesig- olpeéaleerde „adempauze" viel waar te naa^emen in Italië en in Frankrijk. En be- rechfeidt men zich in Italië zowel als rdaj rankrijk niet opnieuw voor tot sprong. Al 2380 't Verklaarde uitzicht slechts „noodsprong" teneinde de rode kie zers in de hand te houden en in Ame- Ika negatieve suggesties te wekken. Als odanig moet men de poging der Franse ommunisten beschouwen, de zoveel- le! om het kabinet van Robert Schu- ten val te brengen. Echt iets volksgunst-speculanten, per motie ij de Nationale Vergadering om terug etaling te vragen van de geblokkeerde iljetten van 5000 francs en zulks nog óór 15 April. Wat kon de minister an doen. dan aan dit voorstel de „ver- ouwenskwestie" vast te knopen, waar morgen, Dinsdag, zal worden ge temd. De laatste tijd hebben de communis- bij de verkiezingen in tal weer successen geboekt i Igemeen is deze linkse winst, vanzelf- irekend, meer merkbaar in de grote eden dan op het platteland, hoewel 5k een grootscheepse propaganda op 6® rnw gezet is onder de boeren, teneinde ,a>k hun sympathie voor Moskou te. en. Bij de jongste verkiezingen in Ver- el. g ailles steeg het stemmenaantal der ïunisten met tien procent. De adempauze L de Franse communisten betekent der- alve nog geen ademnood! Tegenover dit zwaaien met de rode lag, kan de regering slechts vriendelijk I lijven wuiven met de voorgestelde prijsverlagingspolitiek", maar de resul- v aten daarvan, moeten dan ook vóór Maart voelbaar zijn, direct in de vranse magen. Immers blijft de wanver- ouding tussen lonen en prijzen, komt a met loon en salaris niet uit, moet maag het dus ontgelden, dan zullen horez Co. weer hoger koersen boe- r... En zij hebben thans óók de vorst DEh lee. die schade aanbrengt aan de jonge :en: de groente is reeds zeer duur. C.G.T.. de grote vakvereniging, begeeft weliswaar water in de wijn ge in en de regering uitstel verleend tot Maart, waarna opnieuw een offerte 2SC&1 volgen, de lonen te verhogen, rr •J* an men deze „wapenstilstand" wel erieux nemen! Het is immers eerst rie weken geleden, dat de Nationale ergadering het regeringsvoorstel tot het Van de biljetten van 5000 ïcs had aangenomen en het zijn de imunisten. gesteund door de uiterst echtse partijen, die reeds nu aandrin- en op terugbetaling van de 5000-francs iljetten Speciaal de grotere houders ier biljetten tracht men nu in het gevlij komen. Wat zou Frankryk thans met i demissionnair kabinet moeten begin- en? Maar gelukkig ligt zulks niet hand. Hoewel voor dit land geldt „la rance est morte", en „vive la France"! Vermoedelijk zal de regering wel weer en meerderheid behalen van socialisten, V atholieke volkspartij, radicalen en Jj echtse „onafhankelijken," edoch, verras Li ingen zijn in Frankrijk nooit uitgesloten. Is thans het kabinet Schuman zou loeten aftreden, zou de strijd tussen de De Gaulle en de communisten fcnieuw fel oplaaien. En wat zou de in- ruk zijn in het buitenland? Tegenover mèrika, tegenover Engeland en de lan- k en van de Benelux, terwijl vandaar de ff esprekingen te Londen aanvangen over e positie van West-Duitsland! Achter de bewering van Jules Moch, f Franse minister van binnenlandse aken, dat voorshands een nieuw com- lunistisch offensief niet te vrezen valt. dan één vraagteken zetten. Rankrijk kan slechts gered worden door iccesvolle uitvoering der „prysverla- ingspolitiek" en vlugger toevloeiing var tussentijdse Amerikaanse hulp. Geen uisvogeltactiek ten aanzien van links- rechts extremisme! Verzet tegen Moskou's tactiek Door zUn handelwijze verzet Benesj zich dus openlijk tegen de tactiek Moskou, welke door Gottwald gevolgd wordt. Daardoor is de coalitie vooi ogenblik gered. Hij heeft echter niet het parlement ont bonden, zoals de anti-communistische partijen gehoopt hadden. In dat geval zouden binnen 6 weken nieuwe verkie zingen gehouden moeten worden en dil zou de communisten, in verband met dc korte tyd van voorbereiding, erg onge legen zyn gekomen. Benesj houdt nog steeds vast aan een parlementaire regering en heeft tegen over Gottwald verklaard geen regering te wensen zonder communisten. De zoeken van Gottwald tot het vormen een communistische regering, eventueel met de sociaal-democraten, heeft hij ech ter eveneens afgeslagen. Proteststaking van een uur Morgen zal te Praag een staking var een uur gehouden worden om aan de eis tot vorming van een kabinet van socia listen en communisten kracht bij te zet ten. De sociaal-democraten hier zijn tegenstelling met de andere Westerse landen, blijkbaar verblind, want zij Hoogtepunt van het late wintertje alweer voorbij Komen er geen onverwachte wendin gen, dan zijn we weer over het ergste van dit late wintertje heen. Nog net is er geprofiteerd van het Us. dat hier en daar zelfs op stromend water al sterk genoeg was om te rijden en nu neemt de vorst weer af. De laagste temperaturen in ons land waren in de nacht van Zaterdag op Zon dag 10 gr. onder nul, maar in de afge lopen nacht meldde Maastricht met 6 gr. vorst de laagste temperatuur, terwijl het in Den Hélder nauwelijks 1 graad vroor. In Lyon (ZO. Frankrijk) vroor het deze nacht echter 17 graden. De wind draaide van Oost naar Noord-Oost, hetgeen ten goede kwam aan de tempe ratuurstijging. Thans stroomt uit Rus land nog koude lucht naar ons land, doch langzamerhand naderen ook reeds de pressies. Het grootste deel van Europa ligt onder een matiig sneeuwdek. Kordate grijsaard joeg inbrekers op de vlucht Twee gemaskerde mannen zyn Zondag- lidd'ag om vijf uur d'e woning van een 79-jarige man in de Gerard Doustraat in Amsterdam binnengedrongen en deden een poging tot diefstal met geweldple ging, die echter mislukte. De bejaarde bewoner werd door de indringers vastgegrepen. Zy eisten geld van hem en toen de man zich verzette dreigden zy hem dood te schieten, hoewel ^ij waarschynlijk geen revolvers bij zich droegen. De bedreigde man bleef in elk geval verzet bieden en schreeuwde om hulp. Eén van de indringers gaf de grijs aard toen zulk een slag, dat deze een bloe dende wond aan het oog opliep. Daarna vluchtten de onverlaten de straat op. Uit de woning werd niets ontvreemd. Regering vraagt lening voor April in Amerika Gezaghebbende personen van de Ned. ambassade te Washington hebben ver klaard dat Nederland gedurende de maand April 35 millioen dollar van de Amerikaanse regering nodig heeft indien voor het einde van Maart de Marshall hulp niet verkregen kan worden. Voor de eerste drie maanden, beginnende 1 April heeft Nederland circa 100 millioen dollar nodig Financiële deskundigen van de bassade zyn reeds besprekingen begonnen met de Amerikaanse Export-Importbank. om een overzicht te krygen van Neder lands financiële positie. Zoals men weet, zyn de door min. Lieftinck aangekondig de maatregelen (vordering Amerikaanse effecten en omzetten gedeeltelyk goud voorraad) bedoeld om de periode tot 1 April door de komen. JENEVER-PERIKELEN Naar aanleiding van ons bericht van 20 dezer, waarin gewaagd werd van een op komst zynde verlaging der Ned. jene verproductie en 'n sterke prijsverhoging, deelt het ministerie van Landbouw mede, dat het niet in het voornemen ligt, het rantsoeneringspercentage en/of de prijs van gedistilleerd te wyzigen. Niettemin bestaat er voor ons vooralsnog geen reden, om ons bericht tegen te spreken. Wij komen nader op deze kwestie terug. Zenutvtoeval door een militaire laagvlieger Dezer dagen vloog een legervliegtuig zo rakelings over de buitenwyken Zutphen, dat een bewoonster van schrik een zenuwtoeval kreeg. Enige weken ge leden scheerde een zelfde toestel laag over de in aanbouw zynde brug over het Twenthe-Rynkanaal by Almen. Militaire autoriteiten stellen een onder zoek in. RIJKSBEMIDDELAARS GEVEN NIET TOE IN BOUWCONFLICT Het College van Rijksbemiddelaars heeft uitdrukkelyk verklaard, dat zelfs stakingen niet mogelyk kunnen maken, dat in het bouwbedryf wordt overgegaan tot uitbetaling van het grondloon plus 25 pet. zonder tarifiëring. ken, het koste wat het wil, hun heil bij de communisten. Benesj, die een reeks conferenties met de sociaal-democratische leiders heeft ge houden. zou vandaag besprekingen ren met de leiders van de drie uit hét kabinet getreden partyen, n.l. de natio nale socialisten (geen nazi's), de Rooms- katholieken en de Slowaakse democraten. Ook de sociaal-democratische party zou heden vergaderen. In Amerika ziet men de politieke crisis in Tsjechoslowakye als een zorgvuldig door Moskou voorbereide actie om d« overheersing van Oost-Europa te vol tooien. In dit verband wordt de aandacht ge vestigd op de aanwezigheid te Praag de Sowjet-Russische onderminister buitenlandse zaken. Valerian Zorin, die ook aan Roemenië en andere Oosterse landen een bezoek bracht, voordat deze landen met Moskou werden gelyk ge schakeld. Moskou's meest vooruitgeschoven pion in Tsjechoslowakye: de 52-jarige premier Klement Gottwald, onder wiens leiding zich momenteel een •beweging ontwikkelt die het ergste voor Benesj' democratie, de brug tussen het Oosten en Westen van Europa, doet vrezen. Vliegtuigen zullen Ameland uit isolement verlossen Om het sinds Woensdag durende isole ment van Ameland te verbreken zouden vandaag twee vliegtuigen met passagiers voor het eiland van het vliegveld Leeu warden opstygen. Vanwege de ysgang op het IJsselmeer is thans ook de veerdienst EnkhuizenHoorn gestaakt. De dienst TexelDen Helder wordt door stagnatie tengevolge van de lage waterstand inge krompen. De bemanning van het vissersvaartuig „Bruinisse 30", bestaande uit de drie gebr. Juliet, is door een reddingsexpedi tie van Schiermonnigoog van boord ge haald, nadat het schip iu het ijs was vast-, geraakt en in een zeer benarde positie was gekomen. Rode wimpel van de A.IS'.W.B. opgepast Van heden af zal men langs de wegen, die door de Wegenwacht gepatrouilleerd worden, op de plaatsen waar dit nodig is, een hei-rode ANWB-waarschuwingswim- pel kunnen zien wapperen met het op schrift ,.Glad". Op de weggedeelten, waar plotseling gladheid optreedt door yzel, sneeuw re gen om andere oorzaiken worden de wim pels ter waarschuwing aan paaltjes en bo men bevestigd ZEG HET MET RADIO'S Zaterdagmiddig hebben ca 200 ex-ge vangenen van het Arnhemse Huis van Be. waring 29 van hun voormalige bewakers en bewaaksters gehuldigd en hun ieder een oorkonde en een radio of een ge schenk onder couvert aangeboden. SOMMETJES MAKEN Vroeger verweet men de schoolmees ters, dat 2ij zulke gekke sommen be- daochten voor de kinderen. Intussen heil die kinderen, die ze gemaakt hebben! De vaardigheid, zo verworven, komt hun nu te pas, zo schrijft het „Friesche Dag blad". De overheid zet hen voortdurend aan het rekenen In ieder vak. Zo moet de „overprijs" van betonijzer aldus worden berekend: Overprijs fa.- Verhogen met 100 pet. Vermenigvuldigen met 1.82 Dit verhogen met 435 pet. Dan afronden op 5 cent. Delen door 10. Verhogen met 9.58 pet. Weer afronden op 5 cent. St. Bureaucratius heeft bepaald, dat het aldus moet. Want er mogen geen zwarte prijzen worden berekend. Het leven wordt genoeglijk. Ieder maakt braaf zijn sommen. Wie nul fouten heeft, wordt Aangrenzende landen moeten West-Duitsland eontroleren Frankrijk komt met krachtige eisen Op de vandaag te Londen beginnende conferentie over de toekomst van West- Duitsland zal Frankrijk de volgende sen stellen: Internationale controle op het Ruhr- gebied en stichting van een Duitse fede ratieve staat, samensmelting van de Franse zone met de Amerikaanse en Engelse, op voorwaarde dat de veiligheid gegarandeerd wordt. Er moeten maat schappijen worden opgericht, die het eigendom van de omringende landen zyn, voor de staal- en de andere voor de kolenproductie. Zy moeten toezien, dat de opbrengst voor vredesdoeleinden wordt gebruikt en regelmatig wordt ver deeld. Een Russisch protest tegen de confe rentie, die een schending van de over eenkomst van Potsdam zou zyn, wezen de Amerikanen van de hand. Behalve van de Franse verlangens hangt het welslagen van de conferentie óók af van de eisen, die de Benelux zal stellen. Langer werken voor t lijdende kind Prof. mr R. Kranenburg, voorz. van de Eerste Kamer, is gekozen tot voorzitter /an het Ned. Comité van de UNAC, de United Nations Appeal for Children", welke organisatie de 460 millioen nood- lydende kinderen in de wereld wil hel- In het kader van de in Mei te houden campagne zullen buitenlandse kinderen naar Nederland worden uitgenodigd. Aan de werknemers zal worden verzocht vier uur over te werken, terwql aan de school jeugd gevraagd zal worden een dag van de Paasvacantie voor de UNAC-actie te werken. Prinselijk Paar dankt gewonde soldaten in Indië Een telegram, dat het Prinselyk paar zond naar aanleiding van de zending speelgoed, vervaardigd door herstellende militairen in Indië van de Zee-, Land- Luchtmacht, voor de eerste verjaardag van Prinses Marijke, luidde: „Marijke dankt hartelijk voor het prachtige speel goed. Onze beste wensen voor de her stellende militairen van Land-, Zee- Luchtmacht." Ook zond het Prinselijk paar aan dr Van Mook het volgende tele gram: „Dank U hartelyk voor uw goede wensen eerste verjaardag Marijke. Ju liana, Bernhard." Oud archief van Osendarp's advocaat verbrand Zaterdag brak in Delft brand uit in de woning van Osendarp's advocaat, mr W. v. d. Chys, aan de Oude Delft 251. De brandweer rukte met groot materiaal uit tastte met twee stralen het vuur aan. De brand woedde op de zolder. Een ge deelte van het oude archief ging in vlam op. Van de stukken, die op nieuwe zaken betrekking hebben, werd niets ver woest, zo deelde mr v. d- Chys ons mede. De brand ontstond, doordat een schoor steenbuis knapte. Conferentie te PraagTsjechoslowakye, Polen en Znid-Slavië namen dezer dagen de houding der Westerse mogendheden inzake Duitsland, waarby zy ook geïnteresseerd zUn, onder de loupe. Jan Massaryfe (1.), de gastheer, onderhoudt zich onder het genot van een sigaret, met Stanoje Simic (r.) uit Zuid-SIavië en Zygmunt Modzelewsky (m.), de Poolse afgevaardigde. Joodse zakenwijk te Jeruzalem door Arabieren grotendeels opgeblazen Britse soldaten, die naar slachtoffers zochten, neergeschoten NA EEN PERIODE van betrekkeiyke rust is Jeruzalem gisteren weer het toneel geweest van een bloedige gebeurtenis. Arabieren hebben een groot gedeelte van de Joodse zakenwUk opgeblazen, waarby tientallen personen werden gedood en meer dan 100 gewond. Britse troepen, welke spoedig ter plaatse waren om in de puinhopen naar overlevenden te zoeken, werden ,door de Joden voor de schuldigen aangezien en met geweervuur bestookt. Hierby werden 5 Engelsen gedood. Natuurlyk wordt de beschuldiging door de Engelsen met verontwaardiging van de hand gewezen. Door de explosies zijn twee hotels, een aantal woonhuizen en vele winkels in- De aanslag geschiedde zeer onver- waoht Drie vrachtauto's, waarvan twee legerwagens, kwamen in snelle va&rt aanrydën en stopten midden in 't zaken centrum. De chauffeurs, gekleed in de uniform van Palestynse politie, sprongen eruit en stapten in de derde wagen over, waarna ze al vurend verdwenen. Vlak daarop volgden zware ontploffingen. Spoedig verschenen Britse troepen ten tonele, die terstond de puinhopen gingen doorzoeken. Omdat alles zo razend vlug gebeurde dachten ooggetuigen, dat de verdwenen chauffeurs Engelsen waren geweest en openden ze het vuur op de Britten, die tussen puinhopen aan het werk waren. Deze op hun beurt begonnen op de om standers te schieten. Ondertussen heeft een aanvoerder van een Arabische groep aan Ass. Press ver teld, dat de aanslag het werk van de Arabieren was. Tot nu toe zyn 31 lyken geborgen en ruim 100 gewonden naar ziekenhuizen overgebracht. - Er worden nog tientallen personen vermist. Russische schaakmeesters gearriveerd Hangpartyen worden in het Kurhaus gespeeld Naar wy vernemen zullen de hangpar tyen van het tournooi om het wereld kampioenschap schaken, dat a.s. Maan dag in de Residentie begint, met uitzon dering van 5" en 26 Maart, in de grote feestzaal van 't Kurhaus worden ge speeld. Zoals bekend wordt iedere partij begonnen in de Dierentuin. De entrée bedraagt f 1.50 en. voor de hangpartyen f 1.Doorlopende entrée-bewijzen kun nen worden aangevraagd by de heer J. Keuzekamp, Jozef Israëlslaan 52 te Den Haag, tegen gelyktydige storting per postwissel van f 25. De Russische schaakmeesters zyn gis terenavond in Hoek van Holland aange komen." Zy waren vergezeld van hur echtgenoten en secondanten. Ter verwel koming waren aanwezig de Russische ambassadeur Vassily Valkhof, dr Max Euwe en de heer G. van Harten, nai de K.N.S.B. De Amerikaan Reshevsky wordt de 25ste per „Queen Mary" in Engeland verwacht. Het gehele gezel schap logeert in het Kurhaus. DAT de 23-j. G. Clifers uit Afferden, die dezer dagen tengevolge van een bot sing met een autobus van ,zyn melkkar viel, is overleden. DAT het landgoed Zeider bij Öttersum op 1 April a.s. door het RUk in beheer wordt genomen en een bestemming krijgt als zaad-selectiebedryf. DAT de O. v. J. te Assen 2 j. geëist heeft tegen S. J. T. te Nieuw-Buinen, die tijdens een ruzie A. R. S. uit ter Apel- kanaal met een ijzeren staaf had doodge slagen. DAT het B.G. te A'dam de ex-recher- cheur G. Nieuwenhuis, tot 3 j. (m.a.) oordeelde, wegens arrestatie van Joden (eis 10 j.). DAT een deel van de bemanning een „Stanfries"-boot te Harlingen is ge arresteerd, daar uit twee vaten vet 80 kg was ontvreemd. DAT een Poolse delegatie in Den Haag vertoeft voor het sluiten van een nieuwe Pools-Ned. handelsovereenkomst. DAT de Chr. Bond van Werknemers ln de Textiel- en Kledingbedrijven op 2 en 3 Juli a.s. te Utrecht zijn jaarvergadering DAT op het Zaterdag te Delft gehouden eerste Ned. helicoptère-congres. kol- P. J. Six, de eerste Ned. hefschroefpiloot, de in 1939 verongelukte ir A. G. Baumhauer, die reeds in 1910 een hefschroëfvliegtuig bouwde, herdacht. DAT de emissie ad ƒ1.400.000 van de Ver. Pharm. Fabrieken te Apeldoorn ongeveer 50 maal werd overtekend. DAT de Verbinding Civiele Autogarages (VCA), welk legeronderdeel de reparatie van legerwagens bij partic. garages uit- schryft in haar 2-j. bestaan voor pl.m. f 10 millioen aan opdrachten heeft uit gegeven. DAT op Walcheren na de bet&ijding 1600 drinkwateraansluitingen tot stand kwamen en 16.500 m. hoofdbuisleiding werd aangelegd. DAT te A'dam een 56-j. man by het op een rijdende tram springen onder de bij wagen kwam en op slag werd gedood. DAT de Twentse textielindustrie neven- bedrUfjes in de omliggende plattelands plaatsen heeft gesticht, daar het onecono misch is de arbeiders dagelijks van hein de en ver per autobus aan te voeren. DAT J. L. W. v. Herten te 's-Graven- hage is benoemd tot administrateur by de Stichting Vakonderwys Horecabedryven. DAT binnenkort een kalt-toewijzing van 20 kg per ha grasland zal worden be schikbaar gesteld door de Prov. Voedsel Commissarissen. DAT telers, wier leveringsverplich ting voor granen is vastgesteld in de vorm van een zgn. aanslag, aan deze verplich ting vóór 29 Febr. moeten hebben vol daan. DAT de Amerikaanse negerzangeres Ellabelle Davis in Maart een tournée maakt door Europa en ook in Den Haag optreedt. DAT volgens „Het Binnenhof" reeds thans valse „Van Meegerens" in de han del zyn, voornamelyk schilderyen met Bijbelse voorstellingen. DAT dezer dagen te Zwolle een schaap het leven schonk aan vier ooilammeren en het reeds een grote zeldzaamheid wanneer op drie lammeren geen enkele ram voorkomt. DAT de Prot. Chr. Arbeidersinternatio- nale op 16, 17 en 18 Maart vermoedelyk te Woudschoten een Chr.-sociale cursus organiseert voor afgevaardigden van Duits-sprekende landen. DAT de Commissie Nat. Herdenking 19401945 aan alle kerkforniaties zal verzoeken de eerste Zondag in Mei tot gebedsdag te maken. DAT de secr.-gen. van het dep. var Soc. Zaken, mr dr A. A. v. Rhyn, heden avond van 7.458 uuc via Hilversum I zal spreken over „Het vraagstuk der werkloosheid". DAT 73 jaar oud te IJsselmuiden is overleden mr C. A. Wieneke, oud-lid de Raad van Justitie te Soerabaja. DAT dé burgemeesters Oud en Matser een bezoek aan het Kapitool en vliegveld te Washington hebben bracht DAT de afd. Amsterdam van 't comité Benelux dezer dagen o.l.v. prof. Verryn Stuart de Brusselse afd. bezocht. DAT A. Korn, hoofdcommies by de Ryksverkeersinspectie. op 1 Maart a.s. met pensioen gaat. DAT op 25 en 26 Februari a.s. door de Nymeegse studenten een lezingencyclus over West-Indië is georganiseerd, waarop min. Beel het openingswoord spreekt Een tweede ontploffing. Des avonds deed zich in hetzelfde cen trum weer een ontploffing voor. Aan alle kanten ratelden de mitrailleurs en sloegen mortiergranaten' in. Joodse troe pen ondernamen in de schemering een aanval op een Britse kazerne, waarby drie Britse soldaten het leven verloren. Toestand zeer gespannen. De toestand is thans zo gespannen, dat nog één incident tot een bloedige veld- zou kunnen leiden. Rond de Joodse wyk zijn electrisohe landmijnen gelegd, die ontploffen kunnen als militairen bin- i willen gaan. Op strategische punten Jeruzalem staan pantserwagens ge reed en extra troepen van leger en politie, om zo nodig in actie te komen. Geheel Palestina wacht op de repre saillemaatregelen van de Irgoen Zwai Leoemi, die de Britten aansprakelyk stelt voor de gebeurtenissen. Duizend mannen en vrouwen zyn bezig de puinhopen verder te doorzoeken. Rouw in een Zwitsers wintersportcentrum Trein by Zürich gederailleerd: 20 doden Een overvolle trein met terugkerende wintersportbezoekers ontspoorde gisteren in Zwitserland, aan de linkeroever var neer van Zürich, doordat de remmer weigerden. De trein liep met grote snel heid op een zyspoor en vloog tegen eer gebouw op. De gevolgen waren ontzet tend. Vier wagons werden in elkaar ge drukt. Er zyn tot nu toe 20 reizigers omgekomen. Niet ver van de Italiaanse grens reed een autobus met wintersportliefhebbers by Valoires door slippen in een rivier. Negen .personen zyn verdronken. NEGENTIEN SLACHTOFFERS BIJ FRANSE VLIEGBOOTRAMP. Een groot zesmotorig Frans watervlieg tuig, de Latecoère 631, is" op een vlucht van Le Havre naar zyn basis Discarose aan de Golf van Biscaje boven zee, ver moedelijk in een sneeuwstorm, veronge lukt. Alle 19 inzittenden kwamen om. Nog meer Chileense schepen naar de Zuidpool Nog twee Chileense schepen, een kor vet en een tanker, hebben het anker ge licht voor een tocht naar de Marquerite- baai aan de Zuidpoolkust. Deze baai wordt berensd door de eilanden Alexan der en Adelaide en door Graham-eiland, welke Engeland als Brits gebied be schouwt. Momenteel bevinden zich in de baai van Deception-eiland een Brits een Argentyns oorlogsschip. Toen het Chlieense transportschip Presidente Pinto met Videla aan boord voorbijvoer juich ten de bemanningen van het Chileense en Argentijnse smaldeel elkaar langdurig toe. Het Britse schip groette met licht- President Videla heeft zyn gestelde taak, het vestigen van een Chileense vlootbasis op Zuidpooleilanden, waa ook Engeland de souvereiniteit opeist, volbracht. GAAN MICHAEL EN ANNE IN AMERIKA WONEN? Een makelaar uit New-Jersey (V.S.) heeft ten behoeve van ex-koning Michaël van Roemenië onderhandeld over de prij zen van verschillende grote buitens, aldus meldt de „New York Daily News". Voorstel van Dubois aan Djokja Volgens betrouwbare berichten gelooft men dat te Djokja informele besprekin gen zijn begonnen om de republikeinse deelneming aan een federale interim-re gering voor Indonesië te regelen. Van Nederlandse zyde zyn geen nieu we voorstellen gedaan, maar men neemt aan. dat het nieuwe Amerikaanse lid de Commissie van Goede Diensten. Coert Dubois, voorstellen aan de republikeinen heeft voorgelegd. Soekarno liet zich excuseren. De heer Dubois is hedenochtend te Ba tavia teruggekeerd. Hij heeft Soekarno niet gesproken „omdat deze ziek te bed lag", wel echter Hatta. Tezamen met de voorzitter der republ. delegatie, Roem. heeft hy de terugreis gemaakt. Langs de afgrond Het heeft lang geduurd voordat het ka binet enige inlichtingen heeft verstrekt betreffende de plannen voor de finan ciering van de import, indien de Ameri kaanse hulp langer dan verwacht werd, zou uitblijven. Reeds geruimen tyd gele den hebben wy de aandacht gevestigd op de moeilijke situatie, welke voor ons land zou ontstaan, als de Marshall-hulp getrai neerd zou worden. Thans heeftf de mi nister van Financiën op aandringen van de leden der Eerste Kamer omtrent da maatregelen der Regering enig licht ver schaft Uit deze mededelingen blijkt dat voor het lopend jaar twee plannen waren op gesteld. Plan A was gebaseerd op de ver onderstelling. dat. mede dank zij buiten landse hulpverlening, het peil der Neder landse volkshuishouding op het bestaan de niveali zou kunnen worden gehand haafd. plan B ging ervan uit. dat op generlei steun van buitenlandse zyde kon worden gerekend. Tengevolge van een ongunstige ont wikkeling onzer dollarpositie moest de Regering reeds overgaan tot verminde ring van de importen uit de dollar-area in het eerste kwartaal van 1948 en wel tot 100 millioen. Dit is aanzienlyk min der dan voorzien' was in plan A. Uitter- aard heeft deze verminderde toewijzing van dollars voor importdoeleinden reeds zekere consequenties gehad. Slechts de noodzakelijke invoercontigenty zyn vrij gegeven, de voorraden van het bedrijfs leven worden zoveel mogelyk geredu ceerd. terwijl de invoer van kapitaalgoe deren tot een minimum beperkt wordt. Het spreekt vanzelf, dat een dergelyk» geforceerde vermindering van de impor ten een ernstige belemmering dreigt te worden voor de ontwikkeling der na tionale productie. Wy citeren in dit ver band het jaarverslag van Van Vlissingen Co's Katoenfabrieken, waarin wordt opgemerkt, dat by het schryven van het verslag nog geen uitweg was gevonden door de Overheid om de katoenspinne rijen. in het binnenland voldoende dollars te verschaffen teneinde de productie na Februari 1948 op dezelfde voet voort te zetten, terwyl voor reeds geplaatste or ders in Amerika in verfstoffen voor drukkerijen geen dollars beschikbaar kunnen worden gesteld. Deze aanhaling bewijst dat een ver mindering der importen uit de dollar- onmiddellijk resulteert in een terug slag op ons bedryfsleven. Terecht merkt de Memorie van Ant woord dan ook op, dat een dergelijke po sitie slechts korte tyd kan worden vol gehouden, zonder op de duur het con currentievermogen van Nederland op de exportmarkten te schaden. Men dient echter te bedenken, dat deze incidentele vermindering van de impor ten slechts kinderspel zal blijken te zyn, in het onverhoopte geval dat de buiten landse hulpverlening later dan 1 April beschikbaar zou komen. Men dient, ge zien de langdurige voorbereiding der par lementaire debatten in het Amerikaans Congres, zeer zeker rekening te houden met de mogelUkheid. dat we gedurende enkele maanden voor een vacuum komen te staan. Dan zullen de dollars op zijn en zal de Regering Ingrijpende maatregelen moeten nemen. Natuurlijk is het niet nodig om thans alarm te slaan, maar het lijkt ons ver standig om het publiek onder de aan dacht te brengen, dat een inkrimping der binnenlandse goederenvoorziening bin nen afzienbare tijd niet uitgesloten mag worden geacht. Men dient dan goed te beseffen, dat een minder gunstige voor ziening der binnenlandse markt slechts van tydelijke aard zal zijn. omdat we de dollars van het European Recovery Pro gram wachtende zijn. Zou derhalve de Regering dze minder aangename maatre gelen afkondigen, dan behoeft er geen paniekstemming uit te breken, maar weet men. dat slechts een korte periode op dez ewijze overbrugd moet worden. Men gevoelt overigens wel. dat een der gelijke onderbreking van de wederop bouw van ons bedrijfsleven uiteraard schade toebrengt aan onze exportpositie. We vallen dan terug op „halve kracht" en móeten na het beschikbaar komen van de nodige dollars eerst deze schade weer trachten in te lopen. Het zal voldoende duidelijk zijn, dat er voor ons land alles aan gelegen is, dat de Marshall-hulp op korte termyn beschik baar komt We kunnen overigens niet beoordelen of de plannen der Regering ter voorzie ning in een eventuele noodtoestand vol doende zijn. Bijzonderheden daaromtrent zijn niet bekend. We mogen slechts ho pen. dat. als er offers gebracht moeten worden, de Overheid deze op de juist en rechtvaardige wyze weet te verdelen. C.P./V. vertrouwt de rechters niet Op een vergadering van de CPU. te Zutphen heeft Henk Gortzak beweerd, dat er voor de C.P.N. voldoende grond was voor het indienen van een aanklacht op de beschuldiging, dat de partij uit landverraders zou bestaan. Hiervan heeft de C.P.N. evenwel afgezien „omdat zulk een zaak toch behandeld zou worden door haar inziens subjectief oordelende rechtsinstanties." Zwarte handel in strandstoelen In Hoek van Holland zyn nu reeds maatregelen genomen, om ..zwarte han del" in strandstoelen voortaan te voor komen. Vorig jaar huurden daar nl. be paalde personen 's morgens tien stoelen, om die in de loop van de dag onder te verhuren, waardoor deze lieden een be- hoorlyke winst opstreken. Vaak stonden zy 's morgens om 5 uur al in de ry om een aantal stoelen te bemachtigen. Lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vooral aanvankelijk veel bewolking met plaatselyk wat lichte sneeuw. Nog iets verder afnemende Noord-Oostelijke wind. In he: uiterste Noord-Westen van het land tijdelijk temperatuur om het vries punt overigens meest lichte vorst ZON EN MAAN. Dinsdag 24 Febr. Zon op 7.40, onder 18.08 uur; Maan op 17.46. onder 8.06 uur. Woensdag 25 Febr.; V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1