iHrutur £riïi5ctfe GTourattt Twaalf Tsjechoslowaakse ministers leggen hun functie neer w*. Wist U SATERDAG 21 FEBRUARI 1948 Ireigende politiestaat oorzaak van de regeringsbreuk )AT het in Tsjechoslowakije broeide, was de laatste dagen al duidelijk gewor den, maar dat er een breuk in de regering zou komen, hadden weinigen erwacht. Nadat er eerst 3 ministers waren afgetreden zoals we gisteren in een mzer edities konden melden zijn er later nog 9 bijgekomen. In totaal zijn 12 Tsjechische ministers afgetreden, de nationale socialisten (van BenesJ), de atholieken en de Slowaakse democraten. De onmiddellijke aanleiding tof het flreden is dat „sommige functionarissen de wet en de regeringsbesluiten niet in emen", waardoor het land langzaam verandert in een communistische po- tiestaat. BUREAUX: Hogewoerd 103, Tel. Dir. i Red. 20408; TeL Adm. 22710. ABONN. ƒ3.90 per kwartaal, 1.30 p maand, 0.30 per week. ADVERT.: ƒ0.15 per mm. GIRONO. 58936. HOOFDRED.: Dr. E. Diemer. CHEF-RED.: H. W. J. Enserink. DIRECTIE: F. Diemer. Acht en twintigste jaargang No. 7441 Christelijk'Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanluastirii is abcfeWn myn bert in teyfjenspoet- 1 .DE OPBOUW Boelco* - TifdscUeific** Ook Praag in het kielzog van Moskou? President Benesj heeft onmiddellijk de jders van de genoemde drie partijen ntboden. Technisch bestaat er nog een ins de coalitie te redden, door te wei- eren het ontslag van de ministers te invaarden. De kabinetszitting, welke gisteren zou orden gehouden, moest worden afge- I, omdat alleen <fe communistische mi- isters aanwezig waren De angst voor een politiestaat is ook ïtstaan, doordat de communisten bevo- n hebben, dat alle niet-communistische nbtenaren van hoge posten bij de vei- gheidspolitie moeten verdwijnen. Praagse politie gemobiliseerd. Verwacht wordt, aldus A. P., dat Benesj indaag het parlement zou ontbinden. communistische premier Gottwald eeft verzocht opvolgers voor de afge- eden ministers te mogen aanwijzen. De ihele Praagse politiemacht is gemobili- De sociaal-democraten hebben te ure getracht de coalitie te redden. By de laatste verkiezingen van 27 Mei waren de 300 zetels in het Parlement Is volgt verdeeld: Communisten (Tsj. en Slow.): 115 ze- te; Tsjechische (nationale) socialisten Benesj): 55; Chr. Volkspartij (Kath. ijechen): 47; Rechtse democraten: (Slo- aken): 42; Tsjechische democraten: 36; Partij v. d. Vrijheid (Slow.): 3; 7. d. Arbeid (Slow.): 2. Dit parlement heeft de zware industrie, et bank- en het assurantiebedrijf gena- onaliseerd. Het heeft een twee-jaren- voor de wederopbouw goedgekeurd, agrarische hervorming ingesteld en oorbereidingen getroffen voor ziektever ekering voor de gehele natie. Communisten sobateerden grondwet. De grondwet, die gereed zou moeten jp, voordat het tweejarig mandaat van eze Nationale Vergadering verstreken (tegen Mei a.s.), is nog niet voltooid de communisten wordt verweten, dat die voltooiing zouden belemmeren, sneinde verkiezingen, nodig voor grond- retswijziging, te voorkomen vóór het (lopen van de mandaatsperiode. Ontbin- ing van de vergadering zou tot gevolg ebben, dat de binnen zes weken te kie- en nieuwe Vergadering, eveneens twee i?r zou mogen aanblijven. Gewapende samenzwering ontdekt. Naar radio-Praag mededeelde, aldus leuter, hebben de communistische mi- lster van Binnenlandse Zaken, Nosek, de partijloze minister van Defensie, eneraal Svoboda, in een gemeenschap- elijke verklaring bekend gémaakt dat en gewapende samenzwering in het land ntdekt is Deze samenzwering is bekend gewor- en toen een onderzoek werd ingesteld de juistheid van de beweringen et socialistische blad „Svobodne Slovo", at staatsvijandige elementen functies in e regering bekleedden. De samenzwering ou voorbereid zijn door aanhangers var eneraal Pachala, die in 1945 gedegra- eerd werd, omdat hij zich tijdens de orlog verzet had tegen de Tsjechoslo waakse regering te Londen. Vele leiden- personen zouden, door de aan het icht gebrachte feiten, in verband met de amenzwering gebracht kunnen worden. NIEUW FEL INDISCH DEBAT IN VEILIGHEIDSRAAD Oekraïne eist Nederlandse herstelbetalingen aan Djokja De Veiligheidsraad heeft gisteren opnieuw Ned.-Indië behandeld, waarbij de leden China en Oekraïne de republiek steunden, terwijl Engeland aandrong op meer bevoegdheden der Commissie van Drie, doch Frankrijk zich krachtig verzette. Heden worden de besprekingen voortgezet. staten", bij volksstemming, doen verbie- Moet Benesj binnenkort ook de benen nemen? een te Praag gehouden massa-beto ging, waar de communistische premier, Gottwald het wooard voerde en gewaag- in een complot der rechtse partijen tegen de grondwet en het ministerie van Binn. Zaken, werd bij declamatie de vol gende resolutie aangenomen: „Wij verzoeken premier Benesj met de meeste aandrang de ontslagaanvragen van de ministers der drie partijen te aan vaarden. Wij wensen een regering Gott wald zonder reactionaire ministers." Volgens A.F.P. stelde Gottwald voor de regering aan te vullen met vertegen woordigers der werkende klasse. Vaderland en Vorstenhuis De genegenheid voor ons vorsten huis is een uiting van Uw vaderlands liefde. Bewijs dit vaderland een goede dienst en bestel vandaag nog de zeld zaam mooie foto van onze drie lief tallige prinsesjes. De blijheid op hun gezichten werd ook mogelijk gemaakt door de plichtsbetrachting van onze jongens in Indië. Blijf die jongens trouw. Steun hen in hun strijd tegen eenzaamheid en verveling. Bestel de „Koninklijke" foto (brief kaartformaat 0.75, groot formaat ƒ1.50). De opbrengst komt geheel ten goede aan ons „Lectuurfonds Indië". Het vaderland roept henmaar ook Uvandaag nog. Ons adres kent U: Hogewoerd 103. Tel. 22710. DE KINDERMOORD TE KLARENBEEK De Zutphense rechtbank veroordeelde gisteren de Duitse militair, die in April jj. met zijn vrouw zijn 8 rrund. oude dochtertje bij Klarenibeek had verdron ken conform die eis tot 5 jaar, doch de vrouw werd vrijgesproken. Frans verzet tegen Kirby's machtswellust rste spreker was Warren (V-S.), die het accoord der „Renville" warm ondersteunde. Hij achtte ■het ondenkbaar, dat hetzij Nederland, hetzij de republiek, de overeenkomst zou belemmeren of uithollen, of de wapen stilstand zou verloochenen. Blijkbaar doe lend op Gromyko (Sowjet-Unie), keerde hij zich tegen „niet terzake doende uit barstingen". Niemand in Nederland of Indonesië, zeide hij, behoeft zich bevreesd maken over zulke valse en afgezaagde beschuldigingen van kwade trouw. P i 1- 1 a i (Voor-Indië, dat de zitting-als niet- lid bijwoont), zelde, dat de republiek concessies en offers had moeten brengen onder druk van Nederlandse ultimata machtsvertoon. Hij ondersteunde het voorstel van het Australische lid der Com- ran Drie, om de Commissie het recht te geven, voorstellen te doen en te publiceren. Ook steunde hij de Canadese resolutie, om de Commissie het werk te doen voortzetten. T. F. T s i a n g (China) was het eerste lid, dat het repubL verzoek om uitbrei ding der bevoegdheden van de Commis sie van Drie ondersteunde. Hij wilde in de Canadese resolutie doen opnemen, dat de Commissie het recht van arbitrage krijgt- Dit betekende echter niet dat de Commissie beginselen mocht beoor delen of nieuwe opstellen. Ook wilde hij de vorming van nieuwe „separatistische Sir Alexander Cadog#n (Enge land) steunde het voorstel, dat de Com missie voorsteUen zal doen, doch zette zich tegen arbitrage. Parodi (Frankrijk) noemde het verstandig, de thans gevolgde methode, die goede resultaten had opgeleverd, wijzigen, en waarschuwde tegen ven dering van het karakter der Commissie. De Veiligheidsraad mpet niet interve nieren of de koers dicteren, zeide hij. Hij wees erop, dat de Nederlanders de eerste concessie hadden gedaan door het staken van het vuren te aanvaarden, toen hun troepen oprukten. (Oekraïne) viel het accoord der „Renville" aan. De Commissie Drie hield niet eens de schijn onpartijdigheid op, zeide hij. De over komst levert de Indonesiërs over aai genade van de aanvallers. Hij verzocht de Raad de Commissie te verordelen de Nederlanders herstelbetalingen aan republiek te laten doen. Na dit vuurwerk ging de Raad tot he den 16 uur 30 uiteen. VANDAAG STELLEN nj U VOOR: Korporaal M. de Vries, Narcissenstraat 10a, Lisse Korp. M. de Vries kwam op 30 Juni )47, na een voorspoedige reis met de Johan de Witt", te Soerabaja aan. Aan (en van zijn brieven ontlenen wij het 'olgende: „Wij genieten doorgaans van le prachtige omgeving. Wij maken af en oe lange tochten met de carriers. Ma- ioera is arm; het is niet in staat voor liohzelf te zorgen. Aan schone natuur is >et eiland echter rijk, vooral aan de N.O.- kust. Kort geleden maakten we een tocht ?an meer dan 100 km. We genoten var de bergen, de valleien en de vergezich ten. Als je zo iets moois meemaakt, zot |e wel willen, dat je familie en vrienden hier ook waren." Onze vriend heeft er dan ook geen >ijt van, dat hij naar Indië is gegaan. Madoera wordt een afzon derlijke staat Dr Van Mook heeft heden een be sluit uitgevaardigd, waarbij Madoera als „afzonderlijke politieke eenheid" in de Archipel wordt erkend. Madoera zal als georganiseerde staat in de toekomstige souvereine Ver- nigde Staten van Indonesië worden opgenomen. R. A. Tjakraningrat is erkend als hoofd van de Nigara. Door koude bevangen of slacht offer van misdaad? De heer Kraan, Ned. Herv. Evangelist te Ter Apel is gisteravond vèn een gadering van het „Comité voor Rijkseen heid" aldaar, niet thuis gekomen. Toen men ongerust begon te worden, ging hem zoeken en vond hem in bewusteloze toestand. Hij moet naar schatting vie aan de felle kou zijn blood gesteld. Het slachtoffer is kort na aankomst in het zie kenhuis te Eemmen overleden. Opvolger van „Karei Doorman' komt in Mei Twee jaar geleden kreeg de Nederland se Marine het Britse escortevliegdekschip „Mairana" in bruikleen, dat thans onder onze vlag als Hr. Ms. „Karei Doorman' vaart. Dit schip gaat eind Maart naar d< Britse Marine terug. Half Mei hoopt de Nederlandse Marine het snellere lichte vliegdekschip „Venerable" over te ni dat eveneens de naam Hr. Ms „Karei Doorman" zal voeren. Het schip wordt Nederlands eigendom. JVIAGNEET'RIJWIELFABRIEK AFGEBRAND Door nog onbekende oorzaak is nacht een groot gedeelte van de „Mag- neet"-Rijwielfabriek te Weesp tot grond .toe afgebrand. De brandweer stond machteloos. De schade is zeer zienlijk. Vooral veel rijwielanderdelen werden een prooi der vlammen. Wanneer zal UW bezoek aan onze Klankstudio plaats vinden? Op 24, 25 en 26 Febr. a. s. zal de Par lementaire Enquêtecommissie in Den Haag weer een aantal getuigen verhoren het militaire en financiële beleid gedu rende de Meidagen 1940. Onder hen bevin den zich gep.-gen. H. G. Winkelman. Jhr mr D. J de Geer, dr J- Th. van der Put ten, Jhr W. Roell, dr ir J. A. Ringers, luit - gen. mr H. J. Kruis, oud-min. dr J. J. C van Dijk, alsmede andere autoriteiten uit regerings en legerkringen. Argentijnse expeditie bij Falkland-eilanden Plaatsing van foto's van president De Peron De Argentijnse expeditie, welke bestaat uit twee kruisers, zes torpedojagers en vijf admiraals, heeft gisteren haar opera tiegebied bij de Failklandeilanden bereikt. van die eerste opdrachten is het plaat- ram grote foto's op borden van presi dent De Peron bij de weerstations, welke de Argentijnen reeds daar hebban, ge bouwd. Deze plechtigheid ral door alle Argentijnse zenders worden uitgezonden. Men verwacht dat de ontmoeting van dc Chileense president De Videla met de Argentijnen niet lang zal uitblijven. Lord Tedder, chef van de Britse lucht macht, verklaarde bij de opening van eer legertentoomstelling te Glasgow, dat de jakhalzen zich vergissen, als zij denken, dat zij de vermoeide Britse leeuw in de flanken kunnen aanvallen Frans kabinet legt zijn lot in de waagschaal gchuman stelt de vertrouwenskwestie Robert Schuman, de Franse eerste m nister. heeft in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat hij een motie van de oommunisten Inzake spoedbehandeling van een voorstel tot terugbetaling van ge blokkeerde biljetten van 5000 francs vóór 15 April, als een vertrouwenskwestie behandelen. De Franse Nat. Verg. heeft daarop be sloten, Dinsdag over de motie van vt trouwen van Schuman te beraadslagen. Volgeins de grondwet moeten tenminste 24 uur verlopen tussen het stellen en het behandelen van een kwestie van vertrou- Weer zo'n geheimzinnig jacht ter sprake Fransman, Chileen en Gestapo-agent? Deze vraag houdt verschillende Ned. autoriteiten bezig, nadat enkele weken ge leden bij Terschelling een klein jacht, „De Tryg" is gestrand. Dit jalfcht zou volgens de bemanning in Polen thuishoren en later dacht men, dat het een Deens vaar tuig was. Het scheepje werd door de Fa. Doek- sen binnengesleept en ter ontraadseling van de puzzle nam men de bemanning in arrest, welke thans in Groningen ge vangen zit- Hierbij bevindt zich de Franse baron, waarschijnlijk van Heeckeren D'Arcy, die beweert de Chileense natio naliteit te bezitten. Het is vrijwel zeker, dat hij tijdens de oorlog, voornamelijk te Lissabon, als Gestapoagent optrad. De Franse autoriteiten willen hem graag in handen hebben. Hoewel nadere inlich tingen nog niet worden verstrekt, schijnt de Regering de mogelijkheid Van uitleve ring te willen overwegen. STICHTING VA-N DE NEDERLANDSE VISSERIJ In Den Haag is opgericht de Stichting van de Nederlandse Visserij een organi satie, <üe al'le geledingen van de visserij omvat en ten doel heeft, in de meet al gemene zin belangen van deze bedrijfstak te dienen. MET HET KAPMES ER INI De tijd is daar dat 't snoeimes (Vakkundig gehanteerd) Zich op de juiste wijze In ied'rc boomgaard weert. Het is een kunstbewerking Die grotendeels geschiedt. Om 't sap te concentreren Tot t ware vrychtgebied. De vruchten die de boom straks Zich willig plukken laat. Zijn door die voorbewerking Uiteindelijk gebaat. Het is de tijd van snoeien. Zo zegt ook d'Overheid; Dus heeft zij ook haar aandacht Aan 't snoeiprobleem gewijd. Er dient op de begroting Aanmerkelijk geschrapt. En menig dienstvertakking Wordt jammerlijk gekapt. Bewust heft men het snoeimes, Hoe wreed het kerft en snijdt. Opdat in vruchtendragen De boom opnieuw gedijt. GRé KEMPEN—STERRENBURG -J In Groningen vroor het vannacht al elf graden! Uit Londen werden ook nog sneeuwstormen gemeld Een snijdende Oostenwind jaagt over óns land en met een snelheid van 40 km per stort de koude lucht uit Rusland zich over West-Europa. Hierdoor wordt de koude het vroor gisteren gemiddeld zeven graden nog heviger gevoeld dan zij in werkelijkheid al is. Vannacht daalde het kwik tot gemiddeld tien graden on der het vriespunt. Groningen registreerde vanmorgen de laagste temperatuur nJ. Paraden onder nul. waarot-cN^Maastricht, De Bilt en Twente —10 gra- den en Ypenburg —9 graden. Voor de naaste toekomst kan men vermoedelijk nog wel op flinke vorst rekenen. Wel heeft de vorst voorlopig haar grootste in tensiviteit bereikt. De Rijksveerboot Oost- mahornSchiermonnikoog heeft wegens het ijs en de lage waterstand de dienst gestaakt. De koude heeft nog geen ernstige ge volgen voor de land- en tuinbouw ge had en alleen Indien de vorst lang en streng mocht doorzetten, zal het gewas te lijden hebben. In allerijl zijn maatregelen getroffen om het kleine aantal planten, dat reeds buiten was uitgezet, te bescher men. Hiervoor gebruikt men papieren punt kapjes met cellophane-venstertjes, want men kan de jonge planten niet geheel van het licht afsluiten. Men gelooft niet, dat de wintertarwe en -rogge schade hebben opgelopen. Dit is wel het geval >en scherpe vrieswind blaast bewijst de beschuttende haag langs de baan goede diensten. En verder rijden we ons wel warm! Ook in het buitenland heeft men de kou te lijden. Het was gisteren ii Europa'de koudste dag van deze w: Moskou meldde 20 graden. In Zuid- Italië waagden troepfen wolven zich dorpen. In Duitsland hebben de ai teiten verwarmde lokalen opengesteld. In Parijs viel voor het eerst in deze winter sneeuw, terwijl Londen zejfs sneeuwstor- meldde bij een temperatuur v In Noorse dorpen zag men hier en daar elanden, terwijl in het Noordelijk deel de hongerige wolven zoveel slachtoffers onder het vee maakten, dat men de die met militaire vliegtuigen moest be strijden. Ook in Zuid Frankrijk wintert het, want Nice en Cannes zijn met een dikke sneeuwlaag bedekt. In Parijs vroor het 3 graden. In Frankrijk is men niet op timistisch: weerkundigen voorspellen een stijging van temperatuur weer grotere daling. Geen vaart meer op 't IJsselmeer. Het verkeer op het IJsselmeer is door de vorst geheel gestremd. Vannacht voe ren de laatste boten tussen Amsterdam en Lemmer. Een oude gedachte herleeft "N de organen van de Christelijke werkgevers- en arbeidersorganisatie! heeft onlangs een mededeling gestaan, die bijzondere aandacht verdient De mededeling namelijk, dat eèn aanvang gemaakt zal worden met de vorming plaatselijke conventen", waarin de afdelingen der werkgeversorganisaties en de besturenbonden van de Christelijke arbeidersvakbeweging zullen samenwer ken, om gezamenlijk allerlei principiële practische vraagstukken te bespreken. Daarmede zal een oude gedachte, die feitelijk tot de grondslagen van de Chris- telijk-sociale beweging behoort maar die in een lange reeks van jaren niet werd toegepast tot nieuw leven komen. Toen in 1872 Klaas Kater toetrad tot de metselaarsvereniging „Door eendracht saamgebracht", stelde hij als eerste voor waarde. dat er niet meer op Zondag ver gaderd zou worden en voorts als prin cipiële en practische richtlijn, dat er samengesproken zou worden met de werkgevers endat er naar blijvende samenwerking met hen zou gestreefd worden. Omdat Kater aan deze lijn vasthield, werd zijn positie in de neutrale organi satie echter al spoedig onmogelijk, zodat hij besloot tot uittreding. Tot tweemaal toe heaf't hij daarna gepoogd, een neu trale organisatie te stichten, waarin zowel arbeiders als werkgevers zouden zitten. Zijn pogingen mislukten. Maar hij hield deze lijn vast, ook toen hij in de kring trad, die reeds direct de noodzakelijk heid van eigen, op Bijbels beginsel steu nende organisaties beseffend over da wenselijkheid en mogelijkheid daarvan besprekingen hièld. f mannen, die uiteindelijk in 1876 het Verbond „Patrimonium" in het leven riepen, warendrie werkgevers en drie arbeiders. In dat licht bezien heeft de statutaire bepaling, dat het Verbond bedoelde te verenigen „allen, van wat rang en stand ook", bijzondere waarde. In feite bedoelde .Patrimonium", pa troons en arbeiders in één organisatie bijeen te brengen, om dan gezamenlijk de beginselen van de Bijbel voor het sociale leven na te gaan en die dan ook gezamenlijk toe te passen. ET is waarlijk Katers schuld niet, dat daarvan niet veel is terecht gekomen. In 1891 werd het Eerste Christelijk-Sociaal Congres van patroons belegd, waarin het kwam tot stichting van de Patroonsvereniging „Boaz". Kater betreurde die stichting, als zijnde „een scheur in .Patrimonium". Inderdaad werd „Patrimonium" daardoor te sterker „werkliedenvereniging", al is het dat nooit ten volle geweest. Treuren daarover helpt niet Het schijnt de weg te hebben moeten zijn, dat Christelijke arbeiders- en patroonsorgani saties los van elkaar opgroeiden. Dat de arbeiders daarbij hun roeping eerder en algemeen hebben begrepen, is on miskenbaar. Hoe dit echter zij, het is altijd beseft, at ze bijeen hoorden. Onderscheidene malen was er ook incidenteel overleg en samenwerking. Reeds jaren voor de oorlog ontstond ér landelijk een vaster verband in het „Convent van Christelijk-sociale organi saties". Het C.N.V. had daarin zitting met zijn vertegenwoordigers, nevens de afgevaardigden van de drie Christelijke patroonsorganisaties (die van groot- werkgevers, boeren en middenstanders). Min of meer regelmatig werden vergade ringen gehouden, waarin over allerlei kwesties werd gesproken. Enkele malen werden ook gemeenschappelijke confe renties gehouden, waarin principiële vra gen werden besproken; het meest vers in het geheugen ligt nog de vorig jaar ge houden conferentie over bedrijfsorgani satie, waarin men over dit belangrijke principiële punt tot overeenstemming kwam. Dit was echter alleen: samenwerking In de top. HE BLOEMENDALERS SCHENKEN OPENLUCHTTHEATER Vier en tachtig inwoners van Bloemen- daal hebben zich bereid verklaard, ieder f 1000 neer te tellen vtSor de bouw van een openluchttheater. De gemeente zal hiervoor nog een bedrag van f 16.000 bij een moeten brengen. DAT voor de tuchtrechte: te Gronin gen tegen de directie van een zuivel fabriek ƒ10.000 boete is geëist wegens het verstrekken van boter aan het per soneel en ook aan derden. DAT de minister van Econ. Zaken Centrale commissie tentoonstellingswezen heeft ingesteld. DAT de Britse regering op verzoek van Birma de Birmaanse belangen ons land zal waarnemen. DAT de Bredase rechtbank J. L., de jeugdige dader van de te Baarle-Hertog gepleegde moordaanslag, tot vier jaar met aftrek heeft veroordeeld. DAT voor het Bt G. te Zwolle 15'jaar (m. a.) is geëist tegen de ex-politie-agent uit Deventer H. N. Weerensteyn, die de dood van 7 Joden op z'n geweten heeft. DAT m.i.v. 1 Juli '47 eervol ontslag is verleend aan mr A. M. Koek als kanse lier aan het gezantschap te Ankara er als consul te IstanboeL DAT benoemd is tot vice-consul te Cartagena, buiten bezwaar van 's lands schatkist: A. J. Boekj, DAT J. B. Wissina te Langerak onder Doetinchem z'n 25-jarig jubileum als huisslachter viert. DAT de Gelderse tramwegen in de zomermaanden eenmaal per week tocht door de Achterhoek organiseren voor pensiongasten te Zelhem en Halle. DAT Charles Smits, Belgisch consul te Breda, is benoemd tot officier in de Leopoldsorde. DAT de Eendracht en de Mosselkreek zullen worden ingedamd, waardoor St. Philipsland en Tholen met elkaar zullen worden verbonden. DAT 72 j. oud, te A'dam is overleden Joh. Kerkhoff, oud-solo-altist van het Concertgebouworkest. DAT de ex-commandant van de land wacht op Walcheren en Noord-Beveland, Bierens. van het B. G. te Middelburg levenslang kreeg. DAT 5 Maart te Brussel in aanwezig heid van de Nederl. ambassadeur de ten- toonstellng „Stedebouw en volkshuisves ting in Nederland" wordt geopend. DAT prof. Logemann, oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen, vandaag te Ant werpen een lezing zou houden over Indië. DAT de onverwachte vorstperiode niet alleen de sla en spinazie, maai tulpen, die al een eind boven de grond zijn, ten zeerste bedreigt. DAT te Vlaardingen wordt begonnen met de bouw van een oorlogsmonument, naar het ontwerp van de Haagse beeld houwer J. B. Wolbers. DAT de voorzitter van de Rott. E.V.C., de heer A. van den Berg, zijn zetel als C.P.N.-gemeenteraadslid ter beschikking heeft gesteld, daar hij niet langer instruc ties uit Moskou wenst te ontvangen. DAT ing. Maandag Radio-Makassar iedere Woensdag van 5.305.45 speciale uitzendingen voor Nederland zal geven, te horen op de 1875 m band ovei Hilversum. DAT de „Noordam" gisteren van New- York naar Rotterdam is vertrokken met 34.000 pond relief-goederen „United Service to Holland", geschonken door ruim 70 Amerik. gemeenten. DAT het gemeentebestuur van Aalst (België) Woensdag in het kader der Benelux Dordrecht bezoekt. DAT de Kerstcollecte voor het Bio- vacantieoord 275.000 heeft opgebracht, d.i. 44.000 meer dan in 1946. DAT blijkens een brief van een onbe kende Duitser uit Beieren aan de fam. De Graaf te R'dam in een Russisch kamp bij Odessa de Ned. arts Kremer en 40 andere Nederlanders, w.o. hun worden vastgehouden en het Rode Kruis reeds nasporingen verricht. DAT dezer dagen, 70 j. oud, te Breda overleden C. M. van Koolwijk, oud- directeur van de Gem. Beplantingen aid. DAT Ph. van Ommeren's Scheepvaart bedrijf aan Wilton-Feyenoord heeft op gedragen een motortanker van ongeveer 17.000 ton te bouwen. DAT de Belgische Touringclub, in volging van de A.N.W.B., besloot tót stelling van een wegenwacht, genaamd „Touring-Secours". DAT G. A. Jonker van het Centöln- stituut ter Bevordering van de Buitenl. Handel Dinsdag uit Canada, waar hij nieuwe markten voor de Ned. goederen heeft gezocht, in ons land terugkeert. DAT volgens een nieuwe wijziging van de DUW-loonregeling, van 9 Febr. j.l. af niet meer 70 maar 80 pet. van het uurloon voor verleturen wegens ongun stig weer aan de werknemer wordt DAT op onze bureaux ter inzage ligt de passagierslijst van de „Oranje", welk schip vermoedelijk 3 Maart in A'dam DAT o.m. de Nederl. afgevaardigde op de maritieme conferentie der V.N. Genève zich gisteren uitsprak voor vorming van een technische organisatie, teneinde de technische vraagstukken het vervoer over zee internationaal op te lossen. DAT de „Van der Steng", het propa- gandaschip van „Onze Marine" op reis door ons land van 1 t.m. 10 April en van 20 t.m. 28 April Den Bosch doet DAT de wrijfwasfabriek „Eureka" te A'dam vermoedelijk door het vlamvatten van gestolde was vanmorgen gedeeltelijk is uitgebrand. DAT de directeur van de Vakschool voor Kleermakers te A'dam, A. C. Benda, op 1 Maart a.s. zijn zilveren jubileum hoopt te vieren. DAT min. v. d. Brink 12 Maart te Utrecht in „Esplanade" een zgn. „Docu- mentatiedag" zal openen. DAT tot hoofd van de persdienst Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer is benoemd mr C- A. de Vries, oud-hoofd redacteur van de „Java-Bode" en vóór 1940 verbonden aan de directie DAT de 23-j. J. Maas uit Hippolytus- hoef met zijn rechterbeen in een dorsma chine raakte, waardoor het moest wor den geamputeerd onder de knie. DAT de Tuchtrechter voor de Prijzen te Terneuzen f500 boete heeft opgelegd de tandarts S. aldaar, die zijn klan ten teveel liet betalen. DAT de Britse vliegtuigdeskundige J. A. J. Bennett vandaag in Delft een lezing heeft gehouden over zijn nieuwe Heli copter, die geen staartmotor heeft en bo vendien kleine vleugelstompjes bezit. DAT min. Gielen een commissie heeft ingesteld, die de wettelijke regeling het dansonderwijs in Nederland moet voorbereiden. DAT voor het Arnhemse B. G. 5 Jaar werd geëist tegen de oud-burgemeester en ex-kantonrechter van Tiel, mr L. A_ J. Beekman. DAT te Eindhoven is overleden W. R. C. Pessers. dir. van de gelijknamige wol- lenstoffenfabriek te. Geldrop. DAT morgen te Aalsmeer de eerste schaatswedstrijden in deze winter den gehouden. DAT de violist Jehudi Menuhin het eerst voor de film zal spelen en in „Delirium". DAT gisteravond voor de eerste maal het abonnementsconcert van het Con certgebouworkest te A'dam naar Eindho ven stereofonisch is uitgezonden. DAT de Bredase componist Louis Toe bosch een orkestsuite heeft geschreven, waarmee hij een muzikale karakteristiek van de stad Breda wil geven. 'AT ontbrak, was de plaatselijke samenspreking, waarin ook de „ge leden elkaar zouden leren verstaan. Dit was de samenspreking, die „Patrimonium" in zijn eerste opzet be doelde en zij het te weinig in prac- tijk heeft gebracht. De stichting van plaatselijke conventen kan dat bezwaar opheffen. Beter dan „Patrimonium" het kon dat is de winst van de afzonderlijke organisatie zullen deze plaatselijke conventen de pa troons en arbeiders met elkaar in be spreking bijeen kunnen brengen. Worden zij gesticht, dan verkrijgt men op de duur, dat in tal van plaatsen werkgeveri werknemers in vergadering bijeen komen rondom één tafel, waarop de Bijbel ligt opengeslagen, die gemeen schappelijk uitgangspunt en richtsnoer is. De inhoud van die Bijbel en zijn lessen het sociale en economische leven, het samenleven in onderneming, bedrijf en maatschappij zullen onder werp van bespreking uitmaken. Men zal elkaar leren kennen als broeders. Daar door wordt eenheid van principieel op treden bereikt en wordt ook eenheid van practisch handelen op de duur verkregen. Een oude gedachte komt hierdoor tot nieuw leven. Een gedachte die Da Costa honderd jaar geleden, in profetisch» visie, als ideaal zag: Toenemende kans op sneeuw Tot morgenavond verwacht De Bilt: Verder toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw, voornameUjk in het Zuiden van het lend. Aanvankelijk krach, tige wind uit Oostelijke richtingen, late* in het Zuiden van het land afnemend Ma. tige vorst ZON EN MAAN. Zondag 22 Febr.: Zon op 7.44, onder 18.05 uur; Maan op 14.38, onder 7.06 uur. Maandag 23 Febr.: Zon op 7 42. onder 18.07 uur; Maan op 16.11, onder 7.41 uur. Woensdag 25 Febr.: VJ4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1