Hmturr getitödtt (ïTourant Wist U WNSDAG fO FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËNƒ0.15 per millimeter. By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk'Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 7431 „5tanhtt$tirii is abeWcwn myn ber» in legt Postrekening 58936. DmECTIE: F. DIEMER. Fietsen, fietsbanden en serviesgoed van heden af vrij Fabrieken vervaardigden voor 85 pet zeer een voudig aardewerk Naar het A.N.P. verneemt Is met in gang van heden de rantsoenering fietsen, fietsbanden en serviesgoed op geheven. Over de opheffing dier fietsendistribu- tie deelt het departement van Econ. Za ken nog mede, dat verwacht wordt de productie van deze artikelen te kunnen handhaven op zulk een peil, dat aan een redelijke behoefte kan worden voldaan. Palestina: „Verdeel en heers" (niet!) WIE ZICH NIET BAAS meer voelt in eigen huis, zal er weinig voelen, zich buitenshuis bovendien nog vijanden te maken. Engelands econo mische dictator heeft ook thans weer een sombere klaagzang doen horen over de huishouding der regering. En als de voor zichtige Stafford Cripps zelfs gaat me nen, dat het nu voor Engeland een kwes tie geworden is van „to be or not to be," wat voor aardigheid zit er dan voor de voortvarende, enigszins koppige Bevin aan, zich nog meer buitenlandse narig heid op de hals te halen. Praat me alsjeblieft niet meer over Palestina! En was. nu wijlen Lord Bal four, maar nooit op die onzalige ge dachte gekomenWant hoe begaan een deel der wereld ook is met het lot der Joden, er is wel nimmer een aange legenheid geweest, waar psychologisch inzicht en politiek zo met elkaar in strijd geraakten. De Britten hadden vóór de oorlog het devies: „verdeel en heers." Maar deze psychologie van de macht is zwaar gedevalueerd. De Britten besloten zich uit Palestina terug te trekken, maar na het besluit van de Ver. Naties gold thans: verdeel en heers niet." Maar de Britten zijn in zoverre ge- excuseerd, dat zij steeds tegen het „ver delingsplan" geweest zijn, dat zoveel stof onder de driftige hoeven van de Arabische hengst doet opwaaien. „Ladies and gent lemen" grijnst het witte gebit van de Arabier, de Moefti, P Haj, Amir Hoesseini t Verklaarde „onze Oosterse De serviesgoedproiluctie is vrijwel op het vooroorlogse peil. Het grotendeels wegvallen van de import en de grote in haalvraag veroorzaken de huidige schaars, te aan serviesgoed. Voor 85 pet. is de huiddge productie utrlity-aardewerd. Het is te verwachten, aldus het departement, dat zij die dit strikt nodig hebben het zullen kopep Een speciale regeling is getroffen voor de voorziening van ziekenhuizen, horeca bedrijven, e.d. Textiel en schoenen. Het is waarschijnlijk, dat de textiel distributie op het huidige peil kan wor den gehandhaafd. Het aantal punten dat aangewezen wordt, staatnog niet vast. De schoenenrantsoenering blijft ge handhaafd, zolang de zekerheid van im port niet vaststaat. Meer kolen voor grote gezinnen. De grote gezinnen zullen, boven de 12 eenheden, waarop het rantsoen voor iedereen gehandhaaft blijft, een kleine hoeveelheid kolen extra ter beschikking krijgen. Daarmee worden een groot deel der studerende jeugd en een belangrijk aan tal kleine kinderen geholpen. Minder tabak? Hét tabaksrantsoen wordt zeker niet verhoogd, eerder iets verlaagd en kerf tabak komt niet vry. Voor zeep wil de Regering keuzebon- 5n invoeren voor harde- of zachte zeep, óf waspoeder. Bemanning van 19 koppen gered E „LOTTE SKOU", een klein Deens stoomschip van 1420 ton, is gistermiddag door een lek, even voor dat het donker werd, ter hoogte van Castricum ge zonken. Dank zij uitstekend werk van de IJmuidense reddingboot „Neeltje Jacoba" konden de 19 opvarenden, juist voor het schip ten onder ging, gered worden. deel onzer vorige edities konden Gdynia naar Gent met kolen. Het was uüzicht J f °elen a i het delingsplan." probeer niet het uit te voeren. Eer zal het water van de Rode Zee bloedrood worden. Eer zal de olie naar Amerika of Rusland gaanEn Albion, gepersonifieerd in Bevin, kan slechts stamelen: „O, gij, edele telg der Hoeseinis, wy hebben het niet gewild!" Een van te voren geannonceerde aan val blijkt doorgaans minder ernstig te zijn, behoort nu eenmaal tot de intimi datie-tactiek hetgeen niet wegneemt, dat het een aanslag op het gezag van de „Ver. Naties" en dat der Britten betekent dat de Arabieren tegen 15 Februari a.s.' geconcentreerde aanvallen op de Joden in Palestina hebben aangekondigd. Vlak onder de neus van de „Ver. Naties", van Washington, Londen enMoskou (de Russen stemden óók voor het verdelings plan) verkavelen de Arabische vechtjas sen Palestina gemakshalve in drie hoofd fronten, teneinde de „operaties" meer effectief te doen zijn. Hoog op de vurige hengst gezeten, buldert het Arabische comité, de verzoeningsgezinde heer Trygve Lie toe, met geen door de Ver. Naties gefokte internationale strijdmacht, Palestina te betreden. Het ligt voor de hand, dat de Joden, na hun pas verworven rechten, niet pas sief kunnen blijven. Bevin, die blijkbaar nog gelooft aan politieke omhelzingen, gaat met uitgestoken handen tussen Jo den en Arabieren in staan, een soort levende demarcatie-lijn, maar is het nog wel als „neutraliteit'* te beschouwen, als de Arabieren hun kopstoten aankondigen, ja zelfs „hoofdfronten"! Veertien dagen vóór de beëindiging van het Britse man daat mag de commissie uit de Ver. Na ties naar Palestina komen. De Arabische strijdlust kan met Brits wapenmateriaal worden gevoed. Arabieren uit de nabuur- staten trekken met o, zo vredelievende bedoelingen, het Heilige Land binnen en verzet de Britse regering zich daartegen? Zijn er economische of strategische rede nen, welke dit Britse „laisser faire, laisser aller" veroorzaken en men de Arabische hengst een klontje voert? Het wee-zoete klontje der neutraliteit! Terwijl het aan West-Europa door Bevin voorgestelde „federatie-plan" toch een andere verborgen „geheime leer" der neutraliteit inhoudtWaar wordt de olie geleverd voor deze psychologische stra tegie? De liefde van Albion voor de Arabier, wordt door Marianne niet ge deeld, want het Arabische nationalisme spookt in de Afrikaanse koloniën. Amerika heeft enorme olie-belangen ir Arabië en zo ziét men, dat het „een heidsbegrip" der „Grote Drie" ten aan zien van de strijd tussen Arabieren er Joden „om redenen daarbuiten" wel deuken en scheuren vertoont. Thans zit men met de handen haar, na het besluit van Lake Success, hoe het, door Engeland niet gewilde, „verdelingsplan" uit te voeren. De Veilig heidsraad moet nu een beslissing nemen. Het prestige van Amerika en de „Ver. Naties" komt in het geding. Welk recept heeft de Palestina-commissie Voorge schreven? De instelling van een militie en een internationale politiemacht. Die politiemacht dient door de leden der „Ver. Naties" geleverd te worden, tenzy een vrijwilligers-legioen kan worden ge formeerd. De „Palestina-commissie" heeft de Britten op aangedrongen, de vorming van een militie in de Palestijnse staten te willen toestaan. De Engelse regering kan de Joden in Palestina niet onbe schermd laten tegen het aangekondigde Arabische offensief, maar geeft het het verzoek der genoemde commissie hoor. dan verspeelt het de gunst der Arabieren. Wordt de actie der Arabieren omvangrijk en effectief, dan moeten de „Ver. Naties", dus óók Amerika optreden. Als reeds gezegd: een ernstige prestige kwestie voor het forum der wereld, maarook de politiek van het mid- den-Oosten met de economische belangen »taat hier op het spel. „Alles vloeit", óók Eigenaar ïnag huur hij samen woning niet zelf verhogen iDe Huurprij su itv oeri ngsbesch ükk ing van 20 November 1947 (waahbjji regelen wer den gesteld' voor huurverhoging bij sa menwoning) geldit niet bij verhuur van een woning door een eigenaar aan twee gezinnen, aldus antwoordden de ministers v. d. Brink, Vos en Lieftinck op ongeruste vragen van het Tweede Kamerlid Ruygers (arb.) De beschikking •geildt slechts, indien een huurder in woning aan derden verschaft. Wel kan aan het Prijzenbureau voor Onroerende goederen dloor de eigenaar om toestem ming tot huurverhoging worden ge vraagd. De ministers verwachten geen moeilijkheden, omdat de nieuwe beschik king in de practijk al werd toegepast via de Prijzenbureaux. De minister van Binnenlandse Zaken zal worden verzocht, er bij de gemeentebesturen op aan te dringen, nauwlettend er op toe te zien, dat grote gezinnen niet worden gedu peerd, al zou verhuring van een woning aan twee kleine gezinnen bijv. voorde liger zijn voor de verhuurder. Deze week twee eieren, dank zij zachte winter Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt bevat de bonnenlijst voor deze week voor iedereen een bon voor twee eieren per persoon en niet één ei, als een der bladen gisteren „toktokte". Volwassenen krijgen 500 gram sinaasap pelen en 125 gram citroenen, kinderen 100 gram sinaasappelen. AI 22 doden by autobusbrand te Weerst Het aantal slachtoffers bij de autobus- brand in het Belgisch plaatsje Weerst ibij Maastricht) is van 15 gestegen tot 22. Conferentie Marshall-landen in Maart? Te Washington gaat het bericht dat omstreeks half Maart een conferentie zal plaats hebben van de 16 Marshall-landen. Deens schip voor Castricum ondergegaan D! wij gisteren al melden dat de „Neeltje Jacoba" de „Lotte Skou" bijna bereikt had, terwyl het schip zelf van zijn ankers losgeslagen en snel in de richting onze kust dreef. Omtrent de ge slaagde redding melden wij nader, dat de reddingboot, onder bevel van schipper Jaap van der Meulen, tegen schemering de haven van IJmuiden verliet om trachten de „Lotte Skou" te bereiken. Op 3 mijl uit de kust kreeg de redding boot contact met het zich in zinkende toestand bevindende Deense schip. Onder zeer moeilijke omstandigheden werden al dadelijk 10 van de 19 opvarenden genomen. Voorlopig bleef de kapitein Christiansen met zijn stuurlieden, de machinisten, de steward en enige ma trozen achter, in de hoop dat er verbin ding kon gemaakt worden met de even eens uitgevaren sleepboot „Noord-Hol land". Het werd echter spoedig duidelijk dat het 43 jaar oude schip, dat bovendien zwaar geladen met steenkolen was, niet langer bestand zou zyn tegen de beu kende golven van de woelige Noordzee. lam de reddingboot ook de rest van de bemanning op, welk karwei nog moeilijker was dan het vorige. Hierbij sloeg de steward Thomson overboord, maar hij werd gelukkig uit de kokende zee opgevist. Drie kwartier nadat de „Neeltje Jacoba" was aangeko men bij het zinkende schip, waren alle opvarenden in veiligheid en 3 kwartier hierna was de strijd van de „Lotte Skou" met de zee ten einde. Zij verdween pnder het wateroppervlak in de grondzeeën voor Castricum. Het was nog maar net donker, toen de reddingboot met de vlag in top, ten teken dat alle opvarenden veilig aan boord waren, de haven van IJmuiden binnenvoer, ontvangen met een hartelijk gejuich van allen, die op verre afstand het drama op zee hadden gadegeslagen. Aan de wal vertelde de kapitein van de „Lotte Skou", dat hy op weg was van VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sold. Ie kl. C. Vinkestijn Haarlemmerstraat 200a, Leiden. Soldaat le kl. C. Vinkestijn is na de bevrijding van ons land als O.V.W.-er in dienst gegaan. Eind 1945 vertrok hij met de „Alcantara" via Engeland naar Indië. Hij heeft het •erlangt toch sterk naar zyn vaderland. Spijt van zijn beslissing om als oorlogs vrijwilliger naar Indië te gaan heeft hy niet. Veel ervaringen heeft hij in de tropen opgedaan en die komen hem hier. zeker van pas. Op de foto zit hij in de jeep te glunderen, alsof hy wil zeggen: ~~og even wachten, familie en vrienden i Nederland, 'k ben spoedig weer thuis. A'dam zullen trekken. zyn eerste reis met dit schip, dat tevens de laatste had moeten zijn. Thans wach ten de opvarenden te Amsterdam nadere orders van hun reder af. Met grote moeite kon de bemanning van het Deense schip „Lotte Skou" op de woelige zee gered worden. Men ziet hier enige opvarenden, druipend van het zeewater, aan boord van de reddingboot „Neeltje Jacoba". „PAUL VLAANDEREN" IN ROTTER DAM De geestelijke vader van Paul Vlaan deren, de Engelse schrijver Francis Dur- bridge, arriveerde gisteren per K.L.M. in ons land en zal morgen te Rotterdam: de prijzen uitreiken, die n.a.v. een zijner luisterspelen werden uitgeschreven. Benelux zet mening over Westerse Unie uiteen ■Mondeling contact in Britse hoofdstad De Belgische, Luxemburgse en N e- derlandse diplom, vertegenwoordigers hebben te Londen mondeling hun stand punt ten aanzien van Bevins plan tot vorming van een Westerse Unie nader uiteengezet. Engeland en Frankrijk, die het ontwerp van te voren besproken hadden, zijn het over het nemen Eerdere stappen nog niet eens, zodat-nog geen beslissing genomen kan worden over de wyze waarop het bondgenoot schap aan de Benelux zal worden voor gelegd. Afgewacht moet worden of Enge land en Frankrijk bij hun nadere voor stellen rekening zullen houden met de vermoedelijk ook te Londen uitgesproken kritiek van de Benelux-landen aangaan de de nutteloosheid van een verdrag tegen het overwonnen Duitsland volgens het model van het Brits-Frans verdrag van 1947. Mr A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen, die van Nederlandse zijde de besprekingen voerde, heeft daarbij nog ter sprake ge bracht de wijze waarop de regeringen van België, Luxemburg en Nederland betrokken moeten worden bij het werk van de Driemogendhedenconferentie West-Duitsland. Scandinavische premiers bijeen. De drie Scandinavische minister-presi denten zijn gisteren te Stockholm bijeen geweest. Zij hebben besprekingen ge voerd over het Marshall-plan, doch geen beslissingen genomen. Pas- op de bijeen komst van de drie ministers van Buiten landse Zaken te Oslo op 24 Februari zul len besluiten genomen worden ten aan- van de vorming van een Scandina vische douane-unie. Echtpaar en bejaarde vrouw bij Utrecht verdronken Auto reed, door onbekende oorzaak, in de Vecht. Gisteravond om half acht vond onder Utrecht, op de Hogelanden Westzijde, een vreselijk ongeluk plaats, waarbij drie personen zijn verdronken. De 28-j. S. reed hier met zijn auto, waarin zich tevens zijn 25-jarige echtgenote en haar 61- jarige moeder bevonden, door nog onbe kende oorzaak in de Vecht. Hoewel men spoedig ter plaatse was, om hulp te bie den, kon men de inzittenden niet meer redden. S. schijnt zich nog uit de auto gewrongen te hebben, doch doordat op hetzelfde ogenblik- de sluizen geopend werden, zag hy geen kans de wal te be reiken. Zijn lichaam is nog niet gevon den. De beide vrouwen werden levenloos uit de wagen gehaald. PAARTJE AANGEREDEN EN MOTORRIJDER VERONGELUKT De •50-jarige aannemer L. F. uit Waspik reed gisteravond met z'n motor by- Waal wijk een wandelend paartje aan. F. sloeg de kop en overleed onderweg naar het ziekenhuis. Hij laat een vrouw en 12 kinderen aohter. De jongeman, B. uit Raamsdonk, werd eveneens naar 't zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Duits soldaat verdronk zijn eigen kind Wegens moord op hun acht maanden oude dochtertje stonden gisteren voor de Zutphense rechtbank terecht de Duitse soldaat J. Theiss en zijn Neder landse vrouw. Zij waren in de oorlog getrouwd, naar Duitsland gegaan, doch in Maart '45 weer naar Nederland ge vlucht. Bij Klarenbeek besloten zij hun zieke kind te verdrinken, daar zij hier van te veel last hadden. De moeder schrok uiteindelijk voor "de daad terug, doch haar man volvoerde het plan. De zaak kwam uit, doordat later een brief T. uit een interneringskamp aan zijn tw onderschept werd. De eis luidde tegen de vrouw 1% jaar, tegen de man, die trachtte zijn echtgenote de schuld te geven, 5 jaar en daarna uitwijzing naar Duitsland. DE HOFPREDIKER Ds J. F. BERKEL WEER AAN HET WERK De hofprediker ds J. F. Berkel is na een rustperiode van een maand weer aan het werk gegaan, zij het met enkele beperkingen. Een twee-persoonsvliegtuig boorde zich gisteren in Londen in een trolleybus cn sloeg vervolgens tegen'de muur van een fabriek. By dit ongeluk kwamen beide vliegers om het leven. Vier bus-passagiers werden gewond. Vorrink sprak Gisteren was het twee jaar geleden, dat uit verschillende reeds bestaande par tijen, de Partij van de Arbeid werd op gericht een periode van twee jaar in de geschiedenis van een land of van een partij geen pvennatig lange. Er kan ech ter aanleiding zyn. de mogelijkheid om jubileum te vieren niet ongebruikt voorbij te laten gaan, ook al is het geen gouden of zilveren of zelfs maar een koperen jubileum en ook al is het in feite slechts een jubileum van twee sim pele jaren in de kringloop der eeuwen. Niet van alle partyen is de toekomst 'en gewis en men kan beter het zekere Dor het onzekere nemen. De Partij van de Arbeid heeft haar jubileum van twee jaren gevierd met radiorede van haar voorzitter. Koos Vorrink. Twee dingen moesten daarbij het bijzonder opvallen. In de eerste plaats iets wat de heer Vorrink niet :i en in de tweede plaats, iets, wat hij e 1 zei. Niets zei de heer Vorrink van het uit treden van een groep van aanhangers, die zij het aarzelend aanvankelijk tot de party waren toegetreden, doch inmiddels de gelederen van de partij weer hebben verlaten. Wil men als partijvoor zitter verantwoording afleggen over het geen in de partij aan kenmerkende fei ten is voorgevallen, dan mag men ten aanzien van zulk een gebeuren toch niet doen, of zijn neus bloedt. Onzerzijds wa gen wij te betwijfelen, of men, met dit afscheid van aanhangers voor ogen, wel zeggen kan zoals de heer Vorrink deed dat de partij als een rots in de bran ding staat. In elk geval is op dit punt de branding de rots te machtig geworden. Waarover de heer Vorrink wel iets 2ei, was het samengaan van Christenen en :-Christenen in zijn partij. Wat hij daarvan zei was typerend genoeg om het te vermelden. Christenen en niet-Christenen kunnen, het in de Party van de Arbeid uitstekend met elkaar vinden, deelde de partijvoor zitter mee. Hy verklaarde dit uit het ge meenschappelijk doel: zy staan in een gemeenschappelijke strijd voor een demo- „Ik ben bereid" schrijft Hatta aan Van Mook De repnbl. premier Hatta heeft volgens Reuter dr Van Mook geschreven, dat republiek bereid is, aan de Interim-Regering deel te nemen, mits de republiek „biliyke" vertegenwoordiging krijgt in een „nieuw" kabinet en mits de Interim- Regering de wetgevende macht krijgt tot op het ogenblik, dat Nederland de reiniteit aan de V.S. van Indonesië overdraagt. (Van de Unie wordt niet gerept. Red.). Hatta was gisteren op een receptie van het hoofd der Ned. delegatie, de heer Abdoelkadir. Nieuwe besluiten op de Renville Op de laatste vergadering aan boord van de „Renville" werd gisteren besloten, dat Nederland re republiek hulp zal geven wat betreft het vervoer naar Djok'ja doör dë lucht, het locale transport en de radioverbindingen Batavia-Djokja. Voorts zullen vier subcommissies worden ingesteld, voor politiek, militaire, econo- misch-financiële en sociaal-administra tieve zaken. Een agendacommissie wordt benoemd, samengesteld uit de voorzitters der delegaties en de Commissie van Drie. Er was een korte afscheidsplechtigheid aan boord, daar het vertrek van het schip op heden is vastgesteld. Nader wordt gemeld, dat de kapitein van de „Renville" heden naar Djokja is ENGELAND LAAT SPANJE OOK NU LINKS «LIGGEN Naar aanleiding van de openstelling van de Frans-Spaanse grens heeft minis ter Mc Neil in het Britse Lagerhuis ver klaard dat er geen spraJte is van koers wijziging ten opzichte van Franco-Span- je. Het land zal door Engeland evenmin het Marshall-plan betrokken worden, in Bevin's voorstel tot een Westerse Unie. Frankrijk is op de hoogte met dit Engelse standpunt. TRUMAN NAAR KONING LEOPOLD? President Truman zal een bezoek bren gen aan Porto Rico, de Maagden-eilanden ook aan Cuba, waar koning Leopold vertoeft. Daarna gaat de president naar de vlootbasis Key West in Florida, waar hij enige dagen rust zal nemen. Op 5 Maart zal zijn reis, welke 20 Februari aanvangt, ten einde zijn. vertrokken om afscheid te nemen. Hij zou dezelfde dag terugkeren en het schip zou vanmiddag 5 uur vertrekken. WANNEER OP 5 MEI GEEN VRIJ GEGEVEN KAN WORDEN. Wanneer bedrijven om technische rede nen niet kunnen voldoen aan de bepa ling, de arbeiders op de Nationale Feest dag (5 Mei as.) na 4 uur 's middags vrij te geven, wordt van overheidswege in overweging gegeven de betrokkenen dit anderszins redelijk te vergoeden. Indien de Nationale Feestdag als snipperdag of extra vrije dag is aangewezen dan ver valt deze aanwijzing. DEBARKATIE JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELDT PAS MORGEN. De ontscheping van de demobiliseren- den aan boord van de „Joh. van Olden- barneveldt", die hedenmiddag te Amster dam is gearriveerd, zal eerst morgen plaats hebben, zodat men de militairen pas dan thuis kan verwachten. In afwijking van zijn voornemen, Prins Bernhard zich vandaag niet te IJmuiden, dooh reeds op zee aan boord begeven. PROMOTIE-DATUM Mevr. ROOSEVELT NOG NIET VASTGESTELD Zoals in een deel onzer editie var teren reeds is gemeld, zal mevr. ELeanor Roosevelt op 15 April a. s. in Nederland aankomen. Naar de Utrechtse universi teit mededeelt, ligt het in de bedoeling haar op die dag of de daarop volgende de bul, behorende bij het eredoctoraat in de Rechtswetenschappen, aan te bieden. De definitieve datum staat nog niet vast en wordt in overleg met mevr. Roosevelt geregeld. Waarschijnlijk vindt de promo tie in de Domkerk te Utrecht plaats. DAT Brooklyn (V.S.i het Ned. plaatsje Breukelen als naamgenoot heeft geadop teerd en verschillende goederen zal DAT Mackenzie King, de Canedese eerste-minister, de Utrechtse padvin- dersgroep „Stichtse Zwervers" heeft toe gestaan, zijn naam te voere DAT te Tilburg het lijk is opgehaald van de 45-j. Oisterwijkse houthandelaar J. Ploeger, die begin Jan. met zijn auto te water reed. DAT twee A'damse de 14 dagen bij eeri vriendje op een suikerfabriek 40 50 kg kwamen halen met een kinderwagen, zijn gearresteerd wegens diefstaL DAT een onzer meest veelzijdige sportbeoefenaars, mr A. A. Diemer Kool te Aerdenhout, gisteren zijn 70ste ver jaardag heeft gevierd. DAT bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goedkeuring van de internationale overeenkomst van 8 Juni '37 en latere protocollen tot rege ling van de Walvisvaart. DAT het aantal stakers bij de spinnerij Oosterveld te Enschede met ruim 100 man is afgenomen en thans nog 40 pet. van de arbeiders in staking is. DAT te Haarlem 79 j. oud is overleden de oud-hoofdmachinist der K.N.S.M., Joh. van der Snoek. DAT de oud-directeur der Utrechtse Asphalt Fabriek en Mij. Wegenbouw, W. van den Berg, 73 j. oud, te Bussum is overleden. DAT het echtpaar J. v. Noort-Vreug- denhil te Maasland op 18 Febr. zijn gou den huwelijksfeest hoopt te vieren. DAT de Brabantse schuttersgilden Dij het gouden regeringsjubileum van de Koningin op 6 Sept. gezamenlijk naar DAT dr M. W. I^oltrop, president der Ned. Bank, gisteren in ons land terug keerde van zijn reis naar Amerika, waai hij monetaire besprekingen voerde. DAT de 35-j. ,,0.-T."-man M. A. Kop penaal, indertijd belast met het bewaken van politieke- en krijgsgevangenen in het Duitse plaatsje Harzlach, door het Haagse B.G. is veroordeeld tot 10 jaar gev. straf. DAT het Concertgebouworkest o.l.v. Ed. van Beinum en Charles Münch van 22 Aug.11 Sept. zal deelnemen aan het Muziekfestival te Edinburgh. DAT dr E. Snellen van het dep. van O.G. en ir P. Tj. Poppens te Alkmaar resp. zijn benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en tot officier in de Orde van OU. DAT t.g.v. het Regeringsjubileum op „Berg en Bosch" te Apeldoorn, behalve een bloemententoonstelling, een Gelderse boerendag wordt georganiseerd. DAT voor het A'damse B.G. tegen' de 58-j. NSB-groepsleider L. v. d. Tang te H'sum, wegens 'verraad 7 jaar werd ge- DAT te A'dam 10 arbeiders var Draad- en Kabelfabriek aldaar wegens kleine diefstallen tot straffen van 2 we ken tot 3 maanden werden veroordeeld. DAT gisteren te A'dam een Grieks schip van 7000 ton tijdens het lossen door de storm lossloeg, doch slechts lichte schade opliep. DAT de Industriële Disconto Mij. te A'dam over 1947 op gewone aandelen 4 en op pref. aandelen 3 pet. dividend uitkeert. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. beschikking kostenvergoeding door de Plantenziektenkundige dienst en een zenbeschikking fijne zaaipeulvruchten 1947 bevat DAT gisteravond te A'dam in een bij eenkomst van de Vrije Gemeente een herdenking van Gandhi heeft plaats ge- DAT tot ridder in de Orde van zijn benoemd: pastoor J. A. Annegarn te Den Haag, A. M. Tielbeek te Raalte en H. van Wezel te A'dam. DAT prof. mr C. H. F. Polak te Wa- geningen mr P. O. F. M. Cremers op volgt als lid van de Staatscommissie v< de herziening der Woningwet. DAT mr A. P. Th. M. Kneepkens Utrecht en mr »L R. W. H. Folmer te Arnhem zijn benoemd tot pl.verv. hoofd ambtenaren en mr J. H. Anschütz uit Medan tot ambtenaar voor de Tuchtrecht spraak Voedselvoorziening. DAT de C.C.D. te Stadskanaal in handweverij 5000 kg. clandestiene garens in beslag nam, waarbij de directeur, der firmanten en de grootste afnemer werden gearresteerd. DAT men niet meer enige tijd loon- dorser behoeft te zijn alvorens erkend te worden. DAT te Eindhoven een stichting is op gericht, welke elk jaar een Brabantse al manak wil uitgeven. DAT „Multifilm" te Haarlem binnen kort weer enkele documentaire films, waaronder een over de schapenteelt op Texel, zal uitgeven. DAT het ledenaantal van de Ned. K.V.K. te Brussel vergeleken met voor de oorlog bijna is verviervoudigd en thans 3950 be draagt. DAT men ook in Groningen tegen de verhoging van de vermakelijkheidsbe lasting heeft geprotesteerd. DAT het Groningse B.G. de advocaat mr. H. W. J. M. Rademaker aldaar we gens veelvuldig verraad tot 18 jaar ver oordeelde. DAT Lippmann, Rosenthal en Co. uit de Sarphatistraat te A'dam voortaan „Liquidatie van Verwaltung Sarphati straat" heet ter voorkoming van ver ring met de gelijknamige firma in de Nieuwe Spiegelstraat aldaar. DAT de oud-gezagvoerder bij de Stoomvaart Mij „Zeeland", A. Buskop, 87 jaar oud te Voorburg is overleden. DAT door het ontploffen van een pers gasinstallatie een boerderij te Oude Tonge (Z.-H.) gedeeltelijk is uitgebrand. DAT te 's-Gravenhage op 57-j. leeftijd is overleden ir J. A. Hoekstra. DAT in de eerste helft van Mei i landelijke collecte wordt gehouden v de Stichting 19401945. DAT Maandag a.s. om 4 uur in de zaal van de A'damse Hortus Botanicus de 100ste geboortedag van de grote plant kundige prof. dr Hugo de Vries, wordt herdacht. DAT met de firma Helder, bij welke malversaties zijn gepleegd, naar wy op 17 Jan. berichtten, niet wordt bedoeld de Zwolse Biscuitfabriek v/h E. Helder DAT de K.R.O. en de gemeente Maas tricht gezamenlijk aan de componist Herman Strategier en de dichter pater Jac. Schreurs opdracht gaven tot het maken van een oratorium t.g.v. het Re geringsjubileum, welk werk de naarr draagt „Koning Swentibold". DAT burgemeester Oud met de Ameri kaanse autoriteiten te Washington ver moedelijk ook besprekingen zal voeren over het probleem van het R'damse transitoverkeer. DAT Van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken Helmond 9 pet op de gewone en 8 op de preferente aandelen uit keren over het boekjaar 19461947. DAT in de St-Crt No. 27 van gisteren zijn opgenomen twee Deviezenbekend- makingen betrekking hebbend op het betalingsverkeer met Canada en Hon garije. cratisch socialistische maatschappij. Die Christenen en die niet-Christenen, aldus verklaarde de heer Vorrink ook, behoeven niet bang te zyn, dat hun levens- en geloofsovertuiging in het ge drang zal komen. Integendeel, het demo cratisch socialisme is er alleen maar bij gebaat, dat het van die levens- en ge loofsovertuiging zijn stuwkracht ont vangt. Met andere woorden: de overtui ging wordt gewaardeerd als stuwkracht voor het democratisch socialisme. Wy zyn dankbaar, dat de party-voor zitter het zo stelt. Want hij legt hier tevens het zwakke punt van het samen gaan van Christenen en niet-Christenen partyformatie bloot. Wat is dat zwakke punt? Dit, dat het hoogste doel van die partij- formatie tenslotte is en blijft het demo cratisch socialisme. Nu zijn wy gekant noch tegen demo cratie noch tegen een als de omstan digheden het eisen desnoods vergaan- sociale politiek. Maar democratie is zonder meer een formeel begrip, dat inhoud vraagt, en bij de verwezen lijking van een sociale politiek zijn er ook al tal van mogelijkheden. Wat blijkt nu uit het betoog van de heer Vorrink? Dit, dat de Christenen in de Partij van de Arbeid gewaardeerd worden als medewerkers aan een demo cratisch socialisme, waarmede alle partij leden, ook de niet-Christenen,zich moe ten kunnen verenigen. Dat democratisch socialisme is het gemeenschappelijk doel van Christenen en niet-Christenen. Maar dan is er ook niets specifiek en uitsluitend Christelijks in de activiteit van de Christenen in de Partij van de Arbeid. Gaan zij verder dan de niet- Christenen of propageren zij iets anders, dan treden zij buiten het schema en bui ten het gemeenschappelijk accoord. Het doel mag slechts zyn een democratisch socialisme, weliswaar als vrucht van de stuwkracht der verschillende overtuigin gen, maar als zodanig staande boven de overtuigingen en boven de geloofsver deeldheid. Dat is dan tevens het getuigenis, dat reeds na twee jaren de partij-voorzitter zelf geeft over de doorbraak, die bij de oprichting van de Party van de Arbeid door enkelen met zoveel geestdrift werd begroet. De doorbraak mag alleen maar meewerken aan hetgeen vooral niet meer mag zijn dan een gemeenschappelijke strijd van Christenen en niet-Christenen voor een democratisch socialisme- In werkelijkheid valt er al heel weinig te doorbreken, zoals deze op zichzelf korte periode van twee jaren reeds genoeg zaam heeft aangetoond. Het wil ons voorkomen, dat deze situatie, twee jaar geleden misschien niet bewust maar toch wel vrywillig in het leven geroepen, op de duur de Chris tenen in de Partij van de Arbeid nauwe lijks zal vermogen te bevredigen. Moord op „Moeke" Marsman wordt 17 Febr. berecht De geboeders Jacob en Cornells Ho- genboom uit Delft, resp. 23 en 25 jaa^ alsmede hun vroegere kameraad, de 23-j. Leo M. v. d. Helm uit Amsterdam, zullen op 17 Febr. voor de A'damse rechtbank terecht staan, verdacht van moord op de 61-jarige „Moeke" Marsman, die in de eerste Novembernacht 1946 in haar pen sion in de Warmoesstraat aldaar werd ge wurgd- Zoals men weet werden de ge broeders Hogenboom indertijd te Frank- rijk/Main gearresteerd n.a.v. hun foto'» in de pers.. Wind uit uiteenlopende richtingen Het KNMI te de Bilt verwacht tot mor genavond: krachtige tot rfiatige windt draaiend naar richtingen tussen W- en O., mar later weer naar- Zuid-West krimpend. Vanavond en vannacht plaatselijk enige regen, dan opklarend, doch morgen in de loop van de dag weer toenemende oe- wolking. Weinig verandering van tempe- ZON EN MAAN Woensdag 11 Febr. Zon op 8.05, onder 17.44 uur. Maan op 9.09, onder 19.05 uur. Dinsdag 17 Febr. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1