Iliruuir Criïisdif Courant Arabische D-day vastgesteld op 15 Februari Wist U MAANDAG 9 FEBRUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7430 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stenhmstirb is ahcMewti myn bert in iegfjcnspoft" REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 53936 DIRECTIE: F DIEMER. Begin van geconcentreerde aanvallen op Palestina De Arabische militaire leiders hebben Het land is verdeeld in vier operati De Arabische militaire leiders hebben 15 Februari vastgesteld als D-day jeconcentreerde aanvallen op de Joden ln Palestina. Dit besluit zou zijn genomen conferentie, welke de vorige week te Damascus is gehouden Moefti, Hadj Amin Hoessein! ei uit Irak en Syrië. Aan generaal Ismail Safwat, adjunct-hoofd van de ge nerale staf van het Iraksc leger, is het opperbevel over het Arabische bevrij dingsleger opgeAagen, aldus A.P. Op de conferentie te Damascus is een plan voltooid voor een algemene actie :er bestrijding van de verdediging van Palestina. Langs de Noordgrens van Palestina zijn 1000 Arabische vrijwilligers uit Irak ge- egerd, die wachten op instructie om zich bij het vrijwilligerscorps, dat zich reeds n Palestina bevindt, te kunnen voegen. 't Verklaarde uitzicht De Russen doen water in hun Zistersdorf-olie Men ka^T in het- dagelijks leven met tardnekkige onverzoenlijkheid tegen- elkaar blijven staan en geen d ireed van het eenmaal ingenomen stand- lunt wensen te wijken. Maar er is ee [emeenschappelijk werkterrein, was tot confrontatie gedwongen wordt e i toe tot een voorzichtig contact. Zo hans vrijwel de psychologische verhou- !ing tussen de „Grote Drie" en de erstarring neigende „Een" Rusland. Maar de debScle van Londen, hielden wij rol, dat toch altijd de deur nog op een >u blijven staan. Als de uiter- zijde van het op de spits ijdreven antagonisme „Amerika tusland" in eerste instantie bedoeld is enuwen-oorlog", dan moet het Bevin voor een federatief 7est-Europa op de politieke Sowjet- trategie inwerken als een bijtend zuur. de militaire machtspositie van de tussen wankeler. dan men hoogstens kan •rmoeden. en is de economische pene- atie en de consolidering van eenmaal ogenomen stellingen hun sterkste kant. lan kon od de duur een tactisch wijzi- de te Moskou en Londen ge- olgde koers niet uitblijven. Een volgen- "ndhpden"-conferentie zou "-ider, want nuttiger -esultaten kunnen opleveren. Op de bij eenkomst van de in- tergeallieerde con- tróle-raad te Ber- ook het Russische element weer rertegenwoordigd en er zijn symptomen, lat het „aanpappen", na de botsingen kan beginnen. Nemen wij het tostenrijkse probleem by de kop* waar op de conferentie te Londen net bekwame spoed uitgepraat raakte, imdat de Russen er schromelijk bleven vervragen. Waarom konden zij hun eisen o hoog stellen? Omdat zij in Oost- hiitsland en Oostenrijk zulke belang- ijke voorposten bezet houden. Maar ik lurf wel te voorspellen, dat een onder imerikaanse leiding (Truman, Marshall! conomisch gefortificeerd West-Europa, trizonia van Duitsland daarin opge ien. het ijzeren gordijn" een eindje ipzii kan doen schuiven. Dat daarmede ventueel gepaard gaande militaire al- 'anties lichtelijk huiveringen veroor- iken. is begrijpelijk. Kan de toestand in tostenriik blijven, zoals deze thans is? Tatuurliik niet. Ontmanteld, de econo- ïische profijten zo veel mogelijk door de tussen weg«eharkt. en terwijl de Russen j> onhebbelijke wijze boven op het vat listersdorf-olie zitten, kunnen de Oos- tnriikers er zelf naar fluiten In Oosten- ijk is de Rus de machtigste firmant en il hebben voor een waarde, van naar chatting, een milliard dollar aan tech- Ische installaties en machines naar lusjand gesleept Amerika zal Oostenrijk oen delen in de hulpverlening via het plan-Marshall", maar wil Oostenrijk r herstellen en kunnen exporteren, en zeker óók de lastige Sowiet-klan- geëxportoerd te worden! Er moet imerika en West-Europa veel aan gele- te voorkomen, dat op de duur ok Oostenrijk niet in het vaarwater der lowiets verzeild raakt. Het is zeker lerkwaardig. dat na de onverzoenlijk- eid der Russen te Londen, thans een tassische offerte inzake Oostenrijk is ge- olgd die als basis voor verdere onder- andelingen zou kunnen dienen Ik zeg i". omdat Amerika hierbij het har- :e woordie heeft mee te spreken. De tussische offerte luidt: Twee derden van Ie. onder hun beheer genomen, olie-in- lallaties van Zistersdorf en één kwart er aandelen van de Oostenrijkse Donau- cheepvaartmaatschappijen. De aanspra- de rest van het voormalige Duitsp lgendom willen zij laten varen, mits 00 millioen dollar ontvangen, welke binnen twee jaar betaald moet zijn U wordt nu van Russische zijde geen cringe concessie gedaan, en al zal de kstenrijkse regering desnoods bereid tijn tot een dergelijke regeling, de vraag 'lijft, of Amerika er veel voor zal voe- *n. Ten eerste: als de Russen over de ïstersdorf-olie grotendeels de baas blij spelen. levert Oostenrijk een geringe ijdrage voor Europa's herstel. Ten »eede: Oostenrijk is aangewezen op de iun van Amerika en zou het Congres voor te vinden zijn. de Sowjets op die fjjze af te kopen? De Russen leven in vreemd land. Oostenrijk, naar de 'etten van hun eigen land en handelen ienovereenkomstig Zij sturen het er op an. de rechten op de. door hen in beslag cnomen ondernemingen te behouden dfs als Oostenrijk weer „vrij" zou zijn 'aardoor de Sowjets niet slechts een conomische. maar ook politieke voor- 'ost betrokken houden en het nu arm- astige Oostenrijk ernstig gedupeerd blij- In de Russische zone van Oostenrijk irelen de bezetters hun communistische roeders over de rode haren, maar de katholieke Volkspartij en de sociaal- ëmocraten vormen er nog steeds de ierkste groeperingen. De middenpartijen lenen te laveren tussen links en rechts ktremisme Want ook dit laatste steekt kop op Geruchten betreffende •fascisme zijn niet van de lucht de huidige précaire situatie vormt "•or genoemde „ismen" een voedings- todem. De Arabieren hebben reeds wegen tus sen Jeruzalem en Tel Aviv ondermijnd, teneinde de reizigers te dwingen, de autobussen te verlaten, die daarna wor den beschoten. Naar Reuter meldt, zou er geen over eenstemming bestaan onder de naastel^er politieke adviseurs van president T&uk' wcorcu, man t.o.v. het verdelingsplan Palestina. Een groep/onder leiding van de minis- Defensie, JamesJForrestal, zou de beslissing vanyje Verenigde Naties ter verdeling van Palestina willen distancieren, terwille van de olie-belan- het Midden-Oosten. Engeland en Transjordanië zijn het eens. De premier van Transjordanië. Twafik Pasja Abdoel Hoeda, die in Londen in gezelschap van de minister van buiten landse zaken met de Engelse regering heeft onderhandeld over een Brits- Transjordaans verdrag is naar zijn land teruggekeerd, nadat voorlopige overeen stemming was bereikt over de fundamen tele militaire punten van het verdrag. De uiteindelijke beslissing werd uitge steld tot na de vergadering van de Raad der Arabische Liga. die vandaag te Cairo aanvangt. Het land is verdeeld in vier operatie deze zones is de stad Jeruzalem. Tussen het Arabische Hoge Comité en de Arabische Liga, zou vol komen overeenstemming zijn bereikt over de operatieplannen. De besprekingen over het toekomstige bestuur van Pa lestina zijn uitgesteld tot na de „vol ledige bevrijding" van het land en het volk zou dan zelf mogen beslissen over de regelingsvorm. Volgens leden van de Britse Veilig heidsdienst bestaan er in verscheidene plaatsen in Palestina „bom-instituten". waar illegaal allerlei soorten springstof worden beproefd en een zestal Joodse winkels worden als oefenmateriaal ge- PRINS BERNHARD VERWELKOMT MORGEN MILITAIREN. Prins Bernhard zal morgen namens de Koningin ter verwelkoming van de re patriërende militaireh, van IJmuiden tot Amsterdam met de „Johan van Olden- nevelt" meevaren. In vier dagen geen doden in Ipdië Reuter brengt het verblijdende nie dat er de laatste dagen geen Nederlandse militairen in Ned. Indië gesneuveld zijn. Soekarno: heeft de strijdgroepen der Mohammedaanse Hasjoemi, de Hisboel- lah, die moeilijkheden opleveren, opge roepen om de wapenstilstand uit te HATTA NAAR BATAVIA. SJAHRIR NAAR SINGAPORE. Mohammed Hatta, de republikeinse eerste minister, is gisteren van zijn rei: naar Sumatra te Batavia teruggekeerd. Sjahrir is op Sumatra -achtergebleven ei zal morgen doorreizen naar Singapore. De plaatsvervanger van het Australise lid der Commissie van Drie, Critchley, heeft Maandag een bezoek georacht aan Hatta en gesproken over de grondslagen der politieke besprekingen na het vertrek der „Renville". Sjarifoeddin was tegen- Hedenmiddag zou de laatste plenaire vergadering aan boord van proatschip worden gehouden DRIE WEKEN BATAVIA DRIE WEKEN DJOCJA. Aneta verneemt, dat thans definitief besloten is, de politieke besprekingen tus sen de Ned. en de republ- delegaties beur telings drie weken te Batavia en drie weken te Djokja te houden. Nederland mag Ruhr geen voedsel leveren Een Nederlands aanbod aan het Duitse beheer der kolenindustrie in het Ruhr- gebied om voor 15 millioen aan levens middelen te leveren, welke betaald zou den worden met dollars, overgehouden uit Duitse kolenexporten, is door de be zettingsautoriteiten afgewezen omdat het in conflict kwam met de geldende be palingen voor de Duitse voedselvoorzie ning. Wel besloot bovengenoemd beheer tot aankoop van 1600 ton Nederlandse haring, doch deze bestelling moet even- nog door de bezettingsautoriteiten worden goedgekeurd. Wie was eigenlijk die huwelijkszwendelaar Anneveld De politie lichtte eens netjes zijn doopceel De politie in binnen- en buitenland heeft verstomd gestaan over de praktijken van de huwelijkszwendelaar Joban Anneveld, over wiens arrestatie in Velp wij reeds schreven. De rechercheurs, die met het onderzoek belast waren, werden voor de meest zonderlinge feiten geplaatst. Anneveld was via een huwelijksadver- ntie.in contact gekomen met een Velps meisje. Hij verloofde met haar. In Am sterdam echter had hij nog een verloof de. Beurtelings bezocht hij zijn Amster damse en Gelderse a.s- echtgenote zag kans. door steeds te vertellen, dat hij zaken naar het buitenland moest, beiden vrij te houden van wantrouwen. Hij verbruikte bijna al het geld van de Velpse schone, door nieuwe kleding aan te schaffen, in dure hotels te wonen en op luxe wijze te reizen, al met al een be drag van f2100. Toen de familie in Velp aandrong op een huwelijk, verzon hij al lerlei uitvluchten. Hij liet bijvoorbeeld arm in 't gips zetten om de trouw plechtigheid maar uit te stellen. In Brus sel had Anneveld kamers gehuurd en in gericht met het geld van zijn Velpse ver loofde, doch hij ontving hier alléén het Amsterdamse meisje, aan wie hij vertelde, dat hij veel Amerikaanse relaties had Europa was belast met het toezicht op de uitvoering van het Marshall-plan. Om deze indruk niet te verslappen, liet hij zich een uniform aanmeten van „Uno-politie". Van Anneveld's fantasie heeft de politie, die toch heel wat ge wend is, verstonmd gestaan. Het uniform rijk bestikt met sterren en lauwer takken, terwijl op z'n mouw met goud- d de lzestien landen van „Marshallplan" waren aangebracht. Aan VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korp. C. J. Laterveer, Rijn dijkstraat 72, Leiden. In October van het jaar 1946 vertrok korporaal C. J. Laterveer met het schip .Indrapoera" naar Indië. Na een goede eis kwam hij in de hoofdstad Batavia an, waar hij gelukkigerwijs zijn „ouwe" kameraad Jam Wessels ontmoette, waren „gouden" ogenblikken. Thans hij werkzaam op het vliegveld Tjililitan. Als ordonnans op de heeft hij veel werk. Dat hij zich op de motor thuis voelt en graag rijdt, tooi foto wel. Het is tyouwens gezonder, al in deze maanden, in Indië motor te rijden dan in on6 vaak zo gure Holland. zyn bedrog kwam echter een einde, toen een zuster van het Velpse meisje achter docht kreeg. Ondertussen kwam aan het licht, dat Anneveld reeds vóór de oor log zich met allerlei bedrog ophield. Zelfs in de Congo maakte hij vele slachtoffers met een soort „bemiddelingsbureau voor beroepskeuze". Johan Anneveld, een in ternationale zwendelaar, zucht nu in het gevang- Weldra beslissing welke stad de Uno zal ontvangen Bij zijn aankomst te Lake Success ver klaarde Trygve Lie dat hij verwachtte de commissie, welke zal moeten beslissen in welke stad de eerstvolgende vergade ring van de Uno gehouden zal worden, op of omstreeks 13 Februari bijeen te kunnen roepen. WELTER VOORGEDRAGEN ALS K.V.P.-CANDIDAAT VOOR DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. Oud-minister Weiter, onder-voorzitter van het comité „Handhaving Rijkseen heid", is in een vergadering van de Katholieke Volkspartij, afdeling Breda, samen met anderen voorgedragen als candidaat voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen. Ook de K.VP. afdeling Scheveningen plaatste de heer Weiter op de lijst en wel als nr 1. Kamerlid Zegering Hadders ont slagen van rechtsvervolging Het Eerste Kamerlid de heer R. Zege- ring Hadders. wethouder van Emmen, werd heden door de Raad van Cassatie ontslagen van rechtsvervolging. Het B.G. te Leeuwarden had hem tot f 10.000 boete veroordeeld subs. 3 mnd hechtenis gens het verraden van een Engelsch piloot die in het ziekenhuis te Emmen werd verpleegd. De R. v. C. achtte het aangeven de piloot aan een „foute" politieagent te Emmen geen strafbaar feit, omdat de Dujtsers met de aanwezigheid i piloot in het ziekenhuis bekend De mededeling van verd. aan de politie agent had dus hoogstens tengevolge kun nen hebben dat de gewonde piloot naai een Duits hospitaal zou zijn overgebracht. VOOR 15 MAART SLACHTVERGUN- NING AANVRAGEN. Zelfverzorgers voor vlees mogen thans wéér varkens opleggen voor huisslachtng in het seizoen 1948/1949. Vergunningen, waarvoor dezelfde richtlijnen gelden als het vorige jaar, moeten vóór 15 Maart a.s. bij de plaatselijke bureauhouder worden aangevraagd. Het slachtseizoen voor schapen is, evenals dat v kens, vastgesteld van 1 October tot 1 April. Industriële productie steeg in '47 met een kwart De gemiddelde productie-index van de industrie op basis 1938 100 bedroeg 92 in 1947 tegen 73 in 1946 en 45 in het tweede halfjaar 1945. In December j.l. liep dit cijfer van 109 in October en 104 November terug tot 101 In het laatste kwartaal is de vooroorlogse productie dus steeds overschreden. 'Maandag installatie van burge meester Van Walsum Mr G. E. van Walsum zal Maandag a.s. in een buitengewone raadsvergadering geïnstalleerd worden als burgemeester van Delft. Hij wordt door de bevolking feestelijk ingehaald. Daar men hem die dag van te voren feestelijk wil inhalen worden de besturen van alle plaatselijke verenigingen uitgenodigd tot een verga dering op Woensdagavond a.s. om 7 uur in de Stadsdoelen ERNSTIG GEVAL VAN GRAF SCHENNIS Twee kinderen van 9 en 10 jaar heb ben op de oude algemene begraafplaats te Dieperaheim aan 18 graven min of meer ernstige schade toegebracht door het omverwerpen van grafstenen, het vernielen van grafkettingen en het ka- potslaan van ruiten, die in verschillende grafpalen zijoi aangebracht. Mgr dr H. A Poels te Venray, die op 14 Februari a.s 80 jaar wordt, is wegens zyn verdiensten op sociaal gebied be noemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Minister Beel reikte hem Zaterdag met een korte toespraak de onderscheiding uit Generaal L. D. Clay, militair gouver neur van de Am. zone in Duitsland, die herhaaldelijk van zich doet spreken. Vrijwel onopgemerkt woon de H.KJi. Prinses Juliana ter gelegenheid van de 373ste Dies Natalis der Leidse universiteit een dienst bi), georgani seerd door de Chr. Studentenraad. H.K.H. met twee oud-studie-vrien dinnen op het Rapenburg. Autobus in België in vlammen opgegaan Vyftien slachtoffers zyn te betreuren Gisterochtend reed in België een bus, die de lyndienst WeerstVisee onder hield, met 50 passagiers nabij Weerst door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom op. De gevolgen waren vreselijk. De bus vloog onmiddellyk in brand en de passagiers trachtten door de ruiten te verbreken aan de vlammen te ontsnappen. In totaal haalde men 15 ver koolde lijken uit 't wrak, terwijl 30 pas.- sagiers in 't ziekenhuis te Luik moesten worden opgenomen. Voor zover thans bekend bevinden zich onder de slachtof fers geen Nederlanders. De Valera wil aan het roer van de Ierse staat blijven T een verkiezingsrede te Carlow, waar morgen nog verkiezingen worden gehou den, heeft de Ierse eerste minister, De Valera, medegedeeld, dat hij bereid is een nieuwe regering te vormen, doch dat hy zUn politiek niet wil wyzigen Hy achtte een coalitie-regering van de vyf of zes oppositiepartijen geen lang leven bescho ren De Valera voegde hieraan toe, dat zijn party, de „Fianna Fail", geen coali'ie zou aangaan, doch dat zy, indien zy als grootste party steun ontving voor het vormen van een regering het werk zou voortzetten, dat zy is begonnen. De nieuwe Fine Geal-party. die met 29 zetels tweede is geworden bij de verkie zingen, zal zich verzetten tegen de nieuwe verkiezing van de Valera als premier. Wel is zij bereid met andere partijen een coalitieregering te vormen. Een derge- lyke regering zou over 76 zetels beschik ken, indien alle partyen daartoe mede werken. In Voor-Indië vielen weer duizenden doden Nieuwe grensincidenten tussen India en Pakistan Tweeduizend mensen werden dezer dagen gedood in West-Kasjmir, toen zy met negenduizend strRdgenoten een aan val deden op Indische stellingen in dat gebied. Ze slaagden er aanvankelyk in, door de stellingen heen te breken, doch werden na gevechten van man tegen man teruggeslagen. Nieuwe grensincidenten tussen India en Pakistan deden zich voor in het aan India toegewezen Wathari- woud en de staat Djaisalmer, in welk gebied 31 personen werden gedood, ter- wyi 136 huizen aan het vuur ten offer By de gervechten in Kashmir maakten de Indische soldaten gebruik van machi negeweren. Ze werden gesteund door artillerie en luchtmacht. Thans zyn ook Indische troepen onderweg naar het Wathariwoud. Per vliegtuig worden wa pens aangevoerd. India heeft voorts het bestuur over de staat Alwar overgeno men en de Maharadja Tej Singh, een Sikh, en de premier dr Khare. bevel ge geven, tijdelyk buiten de staat te blijven Zy behoren n.l tot de militante Hindoe- organisatie. die vorige week is verboden In Bombay is en grote hoeveelheid springstoffen ontdekt fn de woningen van hen, die in verband met de moord op Gandhi zyn gearresteerd. Na Gandhi's dood. Noakhili begeven, om de vredesmissie van de Mahatma voort te zetten. Zoals men weet, ging de overledene in dat gebied van dorp tot dorp, predikende zijn „evangelie van liefde, waarheid en geweldloosheid". In Maart wordt een speciale postzegel ter herdenking van Gandhi uitgegeven Op het uur. dat de Mahatma gewoonlyk zijm gebedssamenkomsten hield, zal de Indisohe-radio voortaan een graörofoon- plaat draaien. Tenslotte zijn in India verboden de nationale garde van de Mohammedaanse Liga, die bestempeld wordt als een para militaire organisatie, welke de atmosfeer in India vergiftigt, en de militante Mo hammedaanse organisatie, welker leden Chaksars worden genoemd, verboden Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk opklarend met sterk af nemende wind tussen West en Noord- West. Later weer toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enige regen en naar Zuid-West draaiende wind. Voor- namelyk gedurende de nacht- en ochtend- ZON EN MAAN. Dinsdag, 10 Febr Zon op 8.07, onder 17.42 uur. Maan op 8.53, onder 17.53 uur. Dinsdag 17 Febr. EJC. DAT de oud-burg. van Den Haag. nu J. A. N. Patyn, morgen 75 jaar wordt DAT te Nymegen de 26-jarige chauf feur Klaas van der Wagen is omgeko men, toen hy by het uitwyken voor een fietser tegen een paal opreed. DAT een verzoek der bedryfsorganisa- tie bad- en zweminrichtingen om 20 000 badpakken voor de zwembaden te doen aanmaken, gezien het schoolzwemmen terugloopt, is afgewezen daar er nog geen textiel voldoende is. DAT de Nederlander Jozef Eyck, die o. m. de Duitse organisatie, welke in Bel gië zwarte goederen koaht, mede had op gericht. door de Brusselse Krygsraad tot 15 jaar dwangarbeid, verbeurdverklaring van 50 millioen fr en 12 millioen fr schadevergoeding aan de staat is veroor deeld DA" de Belg min v. Econ Zaken, Jean Duvieusart, morgen te Den Haag met mm. v d Brink besprekingen voert over suiker en suikerbieten. DAT G. Th. Koene te A'dam, directeur van het bureau voor luchtvaarttechniek ..Lutec", tot eerste luchtvaartmakelaar in Nederland is benoemd- DAT de Vlaamse componist Lode Mor telmans te Antwerpen t-g-v. zyn 80ste var jaardag is benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau DAT de Maastrichtse pianist Jean Franssen ons land zal vertegenwoordigen op het Intern. Muziekconcours om de Smetanaprys te Praag. DAT de vakgroep Goederenvervoer langs de weg van 8—15 Febr. een protest actie houdt legen de wet autovervoer goederen. DAT het hoofd van de directie „Verre Oosten", T. Elink Schuurman, naar Cey lon is vertrokken om aldaar de plechtig heden t. g. v. het verlenen van de Domi nion Status aan dit land by te wonen. DAT huisvrouwen, die voortdurend ver geten worden door de schillenophalers. hiervan mededeling moeten doen aan de Gem. Reinigingsdienst- DAT thans officieel is opgericht de Chr Bond van Huispersoneel met als secreta ris de heer W v d. Hof te A'dam DAT in Bussum, Steenwyk en Olde- broek plaatselyke verenigingen van Chr. Middenstandsbond opgericht zyn. DAT op de jubileumvergadering het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers op 18 Maart in „De Witte Brug" in Den Haag zullen spreken mr J. Meynen en mr G Vixseboxse. DAT de ver van Prot.-Chr werkgevers in het bakkersbedryf Woensdag a.s. haar jaarvergadering houdt in „Gooiland" te Hilversum. DAT 82 jaar oud te Nymegen is over leden de oud-directeur van de gelijkna mige houthandel te A'dam. G Key. DAT deze week behalve Dora van Doorn-Lindeman en Jo Vincent, ook Frans Vroons voor de BBC zal zingen. DAT de almanak van net Nymeegse sudentencorps is opgedragen aan H M de Koningin. DAT in April de directie luchtverbin- ding tussen Nederland, Ned. Indië en China wordt geopend. DAT de werkgroep „export propaganda agrarisch reproductiemateriaal" een pro- paganda-kalender voor Ned landbouwers in de vreemde heeft uitgegeven, waarin min- Mansholt een geleidewoord schreef DAT het Nat. Luchtvaartlaboratorium te A'dam o. m. wordt uitgebreid met een soort vliegtuighal waarin proeven met ge hele vliegtuigen kunnen worden geno- DAT de Robaver de inschrijving open stelt op f 1400.000 gewone aandelen f 1000 der Ver. Pharmaceutische Fabrie ken N. V. tegen een koers van 125 pet. DAT de verhandeling van inschrijvin gen in het Grootboek 1946 op 11 Febr. a. s. begint. DAT morgen te Praag het handels verdrag tussen Nederland en Tsjechoslo- wakye wordt ondertekend. DAT de Domaniale Myn N V. te Kerk- rade heeft besloten het Mynstatuut uit te voeren en de directeur ir. J. F. Fock tot voorzitter van de ondernemingsraad werd benoemd. DAT de Axelse boeren by min. Mans- holt hebben geprotesteerd tegen het niet nakomen van zyn belofte de landbouw prijzen op 1 Nov. en 1 Febr bekend ie maken. DAT Zaterdag voor het eerst na 10 jaar in Breda weer Carnaval gevierd werd. DAT 24 en 25 Febr te Arnhem een bil jartwedstrijd t. b v. de NIWIN wordt ge houden, waaraan diverse cracks deel ne- DAT hei examen „moderne bedryfsad- minis'.ratie" dit jaar op 14 en 15 April uitsluitend te Utrecht wordt afgenomen DAT het 2e intern, congres inzake on dergrondse en stedelyke werken van 21 t. m 29 Juni a. s. te Scheveningen wordt gehouden. DAT voortaan elke in- en uitvoert ra ns- actie met Portugal voorafgaande Portu- se registratie vereist. DAT min Vos Zaterdag te Leeuwarden met Ged. Staten, die niet tevreden waren, over de uitvoering van het Ryks wegen plan besprekingen voerde, besprekingen voerde. DAT de 53-jarige ex-wnd. NSB-burge- meester van Scharwoude. D. S'.outjesdyk. van het A'damse B G. 9 jaar kreeg. DAT door herstelling van de grote schutsluis te Kornwerderzand schutten over de vloed weer mogelyk is. DAT het nieuwe 2250 brt. metende mo torschip ..Prins Johan Willem Friso", het welk is bestemd voor de Oranje-lyn. te Hardinxveld van stapel is gelopen DAT alle bestaande verordeningen in zake de handel in natuuriyke meststof fen by de nieuwe verordeningsregeling van kracht blyven. DAT mr E. van Kleffens aan de zitter, A. L. Lerer. van de Commissie voor de oprichting van een gedenkteken voor de 6 millioen door de nazi's moorde Europese Joden te New York, de Ned. Verzetsmedaille overhandigd. DAT rekeningen hier te lande van inge zetenen van Canada, niet-Nederlanders. thans kunnen borden aangemerkt als mo netaire vrye rekeningen, waarop de de- viezenvoorscriften echter van kracht bhjven. DAT van 15— 29 Febr. in de ni. politae-opleidingsschool te A'dam een ten toonstelling wordt gehouden var „Kring van beoefenaars beeldende kunst by de politie." DAT Nederland reeds f 8 millioen ny- eenbracht om in de nood van de Ned Indische bevolkmg te voorzien. aldus oud-min. Welter, voorz. van „Nederland helpt Indië", gisteravond voor de radio DAT deze vereniging o. m. 3 millioen blikken melk, 1 millioen kg. beschuit. Ha kg. pap. en katoen van een lengte, ge- lyk aan de afstand A'dam-Bazel naa dië stuurde. DAT te Amsterdam de eerste steen werd gelegd voor het nieuwe gebouw van de „Mercedes Snelpersenfabriek", welke aan 200 personen arbeid zal verschaffen en machines gaat vervaardigen voo grafisch bedrijf. DAT de Ned. Chr. handarbeidersbond op 26 en 27 Febr zyn jaarvergadering houdt in het gebouw van de Utr Bestu renbond te Utrecht. DAT B en W van Utrecht hebben voorgesteld het „suikerterrein" van 10 ha (kostprijs f 336 800) zonder vergoeding aan de Jaarbeurt in gebruik te geven DAT de besturen van de Ned. Onder- wyzersvereniging van de Ouderraad van Volksonderwys"-afdelingen te Am sterdam hun grote bezorgdheid aa gemeenteraad hebben kenbaar gemaakt over het gebrek aan schoolruimte. Politiek rond de Wederopbouw (Van c Parlementsredacteur). Het bericht, dat mr dr J. in 't Veld ia gepolst als eventuele opvolger van mi nister Neher, geeft ons aanleiding tot het maken van de volgende opmerkingen. Reeds lang werd rekening gehouden et de grote waarschynlijkheid. dat mi- ister Neher in Indië zal blijven als lid ïn het zgn. Collegiaal Orgaan. Reeds verschillende personen zouden door dr Beel zyn aangezocht om in de (even tueel! komende vacature te voorzien. Hierbij schijnt in de eerste plaats ge dacht te zijn aan een deskundige op het gebied van de woningbouw. Bij de be handeling van de begroting van Weder opbouw in de Tweede Kamer is van practisch alle zijden gebleken van een onbevredigdheid over de zang van zaken de wederopbouw, hetgeen niet zelden geweten werd aan het feit, dat minister Neher niet voor zijn eigeniyke werk beschikbaar was Mede in verband met deze critiek schijnt dr Beel, om ten minste een opvolger te vinden vak;- voelen weinig voor deze hache lijke ministerspost!, afgestapt te zijn van zijn aanvankelijk voornemen, een des kundig minister te zoeken. Hli kon dit gereder doen, omda'* een groote deel van de critiek in de Tweede Kamer was gericht teger de nog steed» te centrale opzet van de wederopbouw en veel verder gaande inschakeling de gemeenten van verschillende zij- werd bepleit Mr dr J in 't Veld heeft zich herhaalde malen een groot voorvechter betoond van deze decentra lisatie me* inschakeling der gemeenten, natuurlijke taak op het gebied der volkshuisvesting hebben. Als zodanig had dr Beel een slechtere keuze kunnen maken Mr dr J. In 't Veld kent de ge meentelijke structuur door en door. het- ziin levensloop blijkt Geboren 5 Juli 1895 bezocht hii een Muloschool in Dordrecht Hij behaalde de acte M O. Staatsinrichting en het diploma candi- daat-gemeentesecretaris Hij deed staats- en promoveerde in 1929 in da rechtswetenschapoen aan de Leidse unl- 'ersiteit. Hij was administrateur ter ve- meente-seeretarie (afd Technische Za- kenl te Rotterdam en lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland Sedert 1937 is hij burgemeectpr van Zaandam Als minister van Wederopbouw hebben wij eerst de vootreffelilke ir Ringers ge had. die echter meer thuis was op het gebied van de waterstaat dan van da woningbouw Daarna kregen we 'en theoretisch hebben we deze nog! d# heer Neher. die. uitdrukkelijk als vak minister benoemd, indertijd voornamelilk om ziin organisatorisch talent naar voren werd gehaald Door de eventuele benoe ming van dr In 't Veld wordt een ander facet van het wederopbouw-probleem. de inschakeling van de gemeenten, op de voorgrond geplaatst Hoe belangrijk wij deze kant van de zaak ook vinden» het hoeft geen betoog, dat wij verre de voorkeur zouden hebben gegeven aan de be noeming van een man. die deskun dig is op het gebied van woning bouw en woonruimte-Vermeerde- De politieke kant van de zaak spreekt echter een machtig woordje mee Na de aanvulling van het kabinet met de R K. in'nister Witteman en nadat het besluit gevaHen is. dat in de vacature-Schagen v. Leeuwen geen nieuwe minister van Ma rine zal worden benoemd, is het om het behoud van het evenwicht tussen beid* regeringspartijen (als men hierop ten minste staat! nodig, dat de nieuwe mi nister van Wederonboupw een aan hanger van de Partij van de Arbeid is. Ken bekwaam deskundige van des* partil is echter blijkbaar niet gevonden. De benoeming van de zeker zo behou dende prof v d Brink als opvolger van dr Huysmans als minister van Economi sche Zaken h-eft de Partij van de Arbeid min of meer de stekels doen opzetten Als tegenwicht is van deze zijde onge- 'v-ijfeld geëist dat de opvolger van minister Neher een uitgesproken poUti-k persoon zou zijn Nu hierin schünt zij haar zin te krijgen Dr In t Veld wit een der voermannen van de oude SD. A.P en Is thans voor de P v d A lid van de Eerste Kamer Hij was destijds de eerste rode hurgemeester die In Neder land werd beroemd Het p-/'.*'eke element heeft blijkbaar zwaarder gewogen dan de practls h* kant van ie zaak Of het nationale be lang van de wederopbouw hiermee i* gediend, biyft vooralsnog een open vraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1