SINATRAN OTEUWS LETB9CHE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 Stadsnieuws Leiden leefde mee - met de jongens overzee Hartelijke medewerking aan de Niwin Naar de secretaris van het plaatselijk Niwin-comité, de heer J. A. C. Kips, Ti- boel Siegenbeekstraat 27, ons mededeelt, hebben de ontvangsten sedert de aan vang der werkzaamheden f 36.000 be dragen. waarvan de Cantinewagen-actle (inclusief fancy-fair) f 21.500; 3 October - collecte f 5800: Kerstpakkettenactie 1940 f 800; idem 1947 f 5600; particuliere gif ten f 1700 en collecte Politiesportfeesten f 600. De voornaamste uitgaven waren: aanschaffing van twee cantine-wagens f 20.000; Kerstpakketten 1946 f 800; idem '47 f 9800; actie Padang (Sport-materiaal en studieboeken) f 1000; hospitaal-radio- lnstallaties f 5000. De bijdragen zijn het comité toege vloeid, dank zij de hartelijke medewer king van Leidenaars uit alle lagen der maatschappij. De beide cantinewagens zijn, voorzien van het stadswapen zoals bekend bereids op weg naar Indlë; zé zijn niet alleen toegerust met een volledige can- tine-uitrusting. maar ook met radio en gramofoon installatie. Ook op andere wijze heeft het comité bijgesprongen in de geestelijke en mo rele verzorging van onze Jongens. Toen te Padang de daar gelegerde brigade een tekort had aan boeken en sportmate- rlaal, heeft het comité aan sportmate- riaal gestuurd wat het verkrijgen kon, en aan studiemateriaal een groot aantal der meest gevraagde boekwerken. In totaal zijn 6 kisten verstuurd. Bovendien werd ten behoeve van het militaire hospitaal te Padang een radio toestel aangeschaft, waar de gewonde en zieke jongens thans kunnen luisteren naar de stemmen uit het vaderland. Bleek de spontane medewerking reeds by vorige gelegenheden de 3 October- dag vormde een hoogtepunt! de jong ste Kerstpakkettenactie was een roerend biyk van medeleven met onze mannen in Indlë. De buurtverenigingen lieten zich niet onbetuigd, meerdere grote firma's in de stad verleenden op ruime schaal mede werking tot het houden van collectes en de verkoop van pakketten, schoolkinde- Geen wit brood meer, zwaarder dan 50 gram Leidse bakkers worden het steeds mei De Leidse bakkers, in verga dering bijeen op Woensdag hebben met algemene stemmen besloten m.i.v. Maandag onder geen enkele voor waarde zuiver wit brood (het zg. „blanke" brood) meer te bakken of af te leveren, Indien dat brood een gewicht heeft hoger dan 50 gram. De controle op de naleving van dit besluit hebben zij zelf ter hand genomen. Betreffende de verkoop blanke vloerbroodjes van 200 gram sen zy de uitspraak van de tuchtrechter af te wachten. De Leidse Reddingsbrigade vergaderde De Leidse Reddingsbrigade vergaderde gisteravond o.l.v. dr H. J. Teeuwen café „Royal". Na de opening kwam het voorstel ter tafel van de technische com missie inzake het lid doen worden de brigade van hen, die in het bezit zijn van diploma A of A en B van de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De propaganda-commissie had als prae- advies gegeven: In 't belang van de bri gade acht de commissie het zeer gewenst, dat er een afdeling „zwemonderricht" wordt ingesteld. De voorstellen werden aangenomen. Voorlopig zullen echter niet meer dan 10 niet-zwemmers worden genomen. De viering van het a.s. lustrum werd behandeld en mededelingen den gedaan over de gehouden districts vergadering. ren brachten gelden bijeen, employé's van zaken stonden hun weekpremies af, fabrieksarbeiders en -arbeidsters offer den naar vermogen. Dit was een van de mooiste momenten uit de werkzaamheid van dit comité. Het comité stelt zich voor met zyn werkzaamheden door te gaan, om de band tussen onze jongens in Indië en het Moederland te verstevigen. Thans is het doende met de verjaarspakketten- actie, waardoor het mogelijk wordt fami lieleden van de tot onze strijdkrachten in Indië behorende militairen in staat te stellen om aan echtgenoot, zoon, broer, verloofde en vader op zijn verjaardag een pakket te sturen. Deze pakketten zijn verkrijgbaar a f 2.by de navolgende adressen: firma C. en A. Brenninkmeyer, Boter- firma Hasselman en Pander, Bree- straat 146; firma B. de Koning. Donkersteeg 2; firma J. Meeuws, J. H. Hosman, Bree- straat 111; de heer J. A. C. Kips, Tiboel Siegen beekstraat 27. Rest nog te vermelden, dat als pen ningmeester van het comité optreédt de heer L. Moiyn, Rapenburg 37 en dat de laatst binnengekomen giften afkomstig Bruiloft Wim en Co f 26.07; Winkel week Haarl.str. f 103.88; Jubileum Mul der f 35; Cemsto Personeel f 27; School f -18.03. Bij het Centraal Bureau te Den Haag kwani nog een gift van f 58 'binnen van de oud-leden H.B.S. Vereniging alhier. Internationale Gemeenschap van Christusbelijders Vertoning van Evangelisatiefilms. In een geheel gevulde zaal van het ge bouw van de Evang- Chr. Gemeenschap werd gisteravond een bijeenkomst gehou den van de Intern. Gemeenschap van Christusbelijders. De heer A. Zijp, uit Amsterdam, sprak en verschillende films werden vertoond. Omdat de Britse am bassade de vertoning der films verzorgde, kregen we ook een film te zien over het leven van Kroonprinses Elisabeth, vanaf haar babytijd tot aan haar huwelijk. Vervolgens werd overgegaan tot de eigenlijke bedoeling van deze avond: het draaien van drie hoofdfilms aangaande Gods Woord in deze wereld. De eerste „Nature's Wonderland", toonde wonde ren van Gods Schepping het heelal, dat wij niet kunnen begrijpen, hoever ook reeds onze wetenschap is voortgeschre den. Wij zagen door een sterrekijker de zon, verschillende planeten en sterren en door middel van dit alles de grootheid Gods. In de tweede film kwam de tegenstel ling met de eerste: de stumperigheid van de mens. De titel was .Pound Wanting" (te licht bevonden). Door beelden werd ons duidelijk gemaakt, dat men, hoeveel geld men ook heeft en hoeveel goede werken men ook heeft verricht, niet de balans met het Woord in evenwicht kan krygen- Dat is alleen mogelijk met Jezus. De derde film toonde ons het opnemen van de gelovigen in de Hemel tegen het einde der wereld, zoals bijv. Johannes de Heer leert. In de vierde konden we zien, hoe we vissers van mensen moeten zijn. Dit werd duidelijk gemaakt door het beeld van een aardse visser. De natuur kwam in deze laatste film .in al haar schoonheid naar voren. Vele steden in ons land zullen deze films nog te zien krijgen. Voor hen, die de kerk gaan, is dit Grootse huldiging van de heer H. J. Lek Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum Hert jubileum van de heer H. J. Lek, dde gisteren de dag mocht herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Raad van Arbeid, afdeling Vrijwillige Ouder- doms Verzekering te Leiden, is niet onge merkt voorbijgegaan. Allereersi werd te half tien de inspec teur V. O. V. in intieme kring in de voor zitterskamer gecomplimenteerd De voor. zitter van de R v. A., mr. D. J. Gorter, schetste de kwaliteiten van de heer Lek en sprak vol lof en waardering over zijn toegewijde arbeid. De heren, voor zo ver ze nog in leven zijn, die indertijd de heer Lek hebben benoemd, aldus spr, konden er van op aan, dat hun keuze de juiste was geweest. De" 25-jarige practijk heeft diit uitgewe zen. Het beste bewijs hiertoe was de snqlle promotie van de jubilaris, die na agent te zijn ge. weest, wegens zijn activiteit werd benoemd tot inspecteur. Mr Gorter over handigde de heer Lek de ge bruikelijke en veloppe met inhoud en een oorkonde. Vervolgens be gaven mr Gor- er. J. Hoekstra, chef de bureau en W. Rinkel, chef afd. VOV zich met de ju bilaris naar het „Gulden Vlies", waar een huldiging plaats vond temidden van agenten VOV en het afdelingspersoneel. Wederom sprak mr. Gorter woorden van dank en waardering en stond uit' rig stil bij de verrichte arbeid heer Lek. J. Lek. uitvpe- van d« Schuldig aan oorlogsgevaar? Wetenschappelijke onderzoekers bezinnen zich op verantwoordelijkheid Iedereen weet, dat op het ogenblik het militaire onderzoekingswerk met bijna koortsachtige energie wordt bedreven. En waar de wereld vol is van oorlogsge rucht en de angst de mensen soms de keel toeknijpt, is 't, begrijpelijk, dat men naar schuldigen gaat zoeken. Die worden dan vaak gevonden in de contreien der weten, schappelijke onderzoekers: zij zouden niet moeten meedoen, zij zouden moeten staken. Vooral op de conferenties van „Kerk en Wereld" te Driebergen kwam dat tot uiting en het is naar aanleiding daarvan, dat de wetenschappelijke onder zoekers zich «zijn gaan bezinnen op eigen verantwoordelijkheid In de meeste gevallen komt staken neer op armoede voor de betrokkenen, dit voor de practijk. Daarbij worden boven dien grote groepen van wetenschappe lijke werkers georganiseerd ten behoeve van „de landsverdediging", niet alleen in Amerika en Engeland, maar ook in ons land. Naar analogie van Duitse methodes neemt meii.deze groep zo breed mogelijk, zodat practisch een ieder meewerkt aan de voorbereidingen voor een nieuwe ca tastrophe. Staken heeft dus weinig zin, omdat het vanuit-een zo kleine groep heel weinig effect zou sorteren. Neem daarbij de slechte organisatie van de wetenschap, pelijke onderzoekers (een 10 pet. is geor ganiseerd) en ieder zal begrijpen, dat het met de macht van deze mensen maar pover is gesteld. Vaderlandse gevoelens doen bij die georganiseerde 10 pet. ten slotte dan nog de rest, zodat van derge lijke acties heel weinig verwacht kan Dat neemt evenwel de morele verant woordelijkheid niet weg en de onderzoe kers zijn ook op dit terrein gaan speu ren. Heeft propaganda tegen de totale ooriog nut? Het uiteindelijk resultaat blijkt nog steeds bewapening. Immers alles hangt af van een totale hervorming van de maatschappij; zolang de ene mens voor de ander een roofdier is, zal wei nig baten. Nood wil men tot onbekend begrip maken Waar het probleem van goed en kwaad op deze aarde geen oplossing zal viniden, Distributievaria Op Zaterdag worden geen bonkaarten uitgereikt. Restitutie verhoging kolenprijs Op Zaterdag vindt geen uitbetaling plaats. Maandag zyn aan de beurt de let ters Kr t.m. Le. zal men redding moeten zoeken in een zo grote mate van materiële en sociale welvaart, dat nood een bijna onbekend begrip wordt en dé democratisering van de volken zich ongehinderd kan ontwikke len. Hieraan kunnen de wetenschappe lijke onderzoekers meewerken door nu reeds onder elkander van gedachten er vindingen te wisselen. Zéér voorzichtig en scherp analyserend dient men te werk te gaan, zodat fouten, zoals die ir Miohelsgestel werden gemaakt, worden vermeden. Misschien dat dan het ideaal iets nader bij komt De afdeling Leiden van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers heeft gisteravond op die lange en moei zame weg een eerste stap gezet. In het Instituut voor theoretische Natuurkunde was men bijeen om te luisteren naai uiteenzetting over dit onderwerp door dr. M. C. Tves uit Eindhoven. Dat men In Leiden met dit probleem ernst wil ken, bewees de zeer geanimeerde discus- De heer W. Rinkel bood, namens de afdeling VOV tijdens een geestige speech, waarin vele herinneringen waren verwerkt, een bloemstuk aan, waarna de heer F. H v. Spanje, agent VOV te Noord, wijk, namens de agenten het woord voer de. Spr wees niet alleen op de steun en hulp. die de agenten van de heer Lek mochten ontvangen, maar ook op de aan gename verhouding, die er tussen inspec teur en agenten bestond. Spr. overhan digde enkele mooie geschenken. Hierna sprak de heer Th. Obdam, agent V.O.V. te Zoeterwoude, die memoreerde, dat wanneer er zich moeilijkheden in de buitendienst voordeden, zij immer - beroep op de heer Lek konden doen. De jubilaris heeft hierop alle sprekers voor de tot hem gerichte woorden dank gebracht. In de middaguren kwamen de voorzit ter. de chef de bureau en de afd. chefs w.o. de heer J. Pieneman, chef I.W. ten huize van de heer Lek ter receptie. Ook brachten het afdelingspersoneel i het volledig agentencorps de jubilaris :n bezoek, waarbij eveneens de echt genote van de heer Lek in de hulde werd betrokken. In verschillende vormen, mocht de heer Lek, tot laat in de avond blijken van waardering ontvangen. Ouderavond Chr. school aan de Middelste Gracht Het bestuur der Ver. voor Chr. On derwijs te Leiden kwam Woensdag met het personeel der school en de ouders der leerlingen bijeen tot het houden van eerste ouderavond na de oorlog. Ds M. J Punselie opende als voorzit ter deze bijeenkomst, de ouders bepa lende bij de verantwoordelijke taak, die God hun opgelegd heeft in de opvoeding! van hun kinderen. Een afwisselend programma, waar onder muziek en zang, voordracht en de monstratie van leermiddelen, werd hier na door het personeel der school met hun dames verzorgd. De heer M. H. de Reede vestigde de aandacht der ouders op de ernst van "het kiezen van een school voor hun kinderen. Het hoofd der school, de heer N. L. van Dalsen, sprak over „School en Gezin." Een der ouders vertoonde 'n film, waarna deze zeer geslaagde avond met dankgebed werd gesloten. De heer T. van Veen sprak voor het Geref. jeugdverband Gisteravond sprak de heer T. van Veen voor het Geref. Jeugdverband in één der lokalen achter de Zuiderkerk over „De figuur van Christus, bezongen door de Christelijke en de niet-Christelijke dich ter." Spr liet aan enkele gedichten zien, hoe verschillend de dichters in de loop. der eeuwen Christus beschouwden. De Middeleeuwer aanvaardde het wonder in Christus, zonder critiek, in eenvoudig ge loof. De latere kunstenaar zag in Hem vaak slechts de lijder van een groots ideaal, de prediker van een nieuwe leer. Gedichten werden besproken, o. a. van Vondel, Revius, Verwey en Marsman. Na de lezing volgde nog enige bespreking over de vraag, hoe een niet-Christen toch Christus-verzen kan schrijven. Ook kwam nog ter sprake, het verschil tussen Mid deleeuwer en modem mens, wat betreft de aanvaarding van het wonder Openb. leeszaal en biblio theek „Reuvens" Aanwinsten 1948 nr 1, Engelse litera tuur en romans. Brakell Buys: Drie dichteressen uit het Victoriaanse tijdperk pl.m. 1850: Ro.s- setti, E. Brontë, Barrett Browning, 1947. Entwistle and Gillet: Literature of England; 5001942. Bennet: Grand Babyion Hotel. 1947. (Humoristisch). Bromfield: Bitter Lotus. 1936. (Drie fi guren uit de roman: „The rains came"). Galdwell: Dynasty of death. 1938. (Amerikaans familieverhaal, ca. 1850). Cheyney: Dark hero. 1946. (Overden kingen van een „gunman"). Farrell: A world I never made. 1936. (Familie roman). Hilton: And now good-bye. 1931. (Hoe een onbetekenend mens ver andert in een held). Steinbeck: Way ward bus. 1947. Deense literatuur. Hudig-Kapteyn: H. C. Andersen en zijn sprookjes. 1947. Franse literatuur en romans. Zweig: Balzac. 1946. (Duitse tekst). Camus: La peste; 44me éd. 1947. (Be schrijving van een pestepidemie in Afr. stad door existentialistisch schr.). Gauteier: Histoire d'un fait divers. 1946. (Prix Concourt). Saint-Exopéry, de: Pilote de la guerre. 1942. Spaanse literatuur. Arbó: Cervantes. 1947. (Leven van den schr. van Don Quichotte). Populair-wetenschappeiyke werken. Moeder: Maandblad voor moeders. 1946. Carp: Suggestie. 1947. Jung: Psychologische typen (Standaardwerk). Lubberhuizen: Lichaamsbouw en ka rakter. 1947. (Brochure). Slikboer: Practische psychologie; 2e dr. 1947. Dl. 1 (Hoe leiders van bedrijven en personeel mensen moeten beoordelen). Wal. van: Mens en zijn handschrift. 1947. Boerebach: Vaarwel aan een godverge ten tijd. 1946. (Van R.K. standpunt). Rougemont, de: La part du diable, 1946. Rougemont, de: Aandeel van de dui vel. 1947. (De rol die de duivel onder de mensen pleegt te spelen). Vecht, van der: Het „teeken in Egypteland"; 3e verk. uitg. van Davidson en Aldersmith: „De steenen spreken". 1947. Royen, van: Licht op de kandelaar; inl. tot de Bijbel in vrijzinnige geest. Sizoo: An tieke wereld en het Nieuwe Testament. 1947. Banning: Evangelische bood schap. 1946 Lewis: Brieven uit de hel. 1947. (Hoe de duivel en zijn trawan ten hun trucs toepassen op de mensen). Huizinga: Mijn weg tot de historie 1947. Curie: Mijn wereldreis in oor logstijd. 1947. Pyle: Brave men. 1945. (Strijd op Sicilië, in Italië. Engeland en Frankrijk. 1943-'44) Hürlimann: Grosse Schweitzer; 2. Aufl. 1942. Strachey: Elisabeth en Essex. 1947 (Ned. vert.). Brandt: Demarcatielijn 1947. (Ned. militairen overzee. 1946-1947. Vernadski: Geschiedenis van Rusland. 1947. Dl. 1. tot 1917. Anup Singh: Pan dit Nehroe. 1947. (India's le vice-presi dent). Roland Hoist-van der Schalk. H: Gandhi. 1947 Ommanney: Op Zui dervaart. 1947 (O.a. over walvisvaart). Meulen, van der, en Reys: Neder land vanuit de lucht. 1947. (Platenboek). Reeks, Amsterdamsche: 1947. Dl. 3. Stad der wijsheid; Dl. 4. Stad van over zee. Bijlmer: Nieuw Guinea. 1946. Macnair: Livingstone, bevrijder van Afrika. 1947. Hudig. Holdert en Bie- gel: Drie Anna's vertellen van Amerika 1947 Koninkrijk. Ons. in Amerika; West- Indië. 1947. Statistiek. Boeiender Dd. 7. Nederland en Indonesië. 1947. (Brochu re). Gisevius: Tot het bittere einde. 1947. 2 ldn. (Duitse verzetsbeweging. 1933-544) Oosterlee: P. Oosterlee. 1946. (Opvoedingsartikelen) Vaderlander. Een groot: Dr H Colijn 1947 Verslag. Surinaamsch. 1939. 2 dln. Verslag. Curagaosch: 1945. 2 dln. Thijsse: Le vende natuur. 1947. Slater. Huddles- ton: Ik heb geen man 1947. (Sexuele ge zondheidsleer). Bullen: Zwerftocht van de Cachelot. 1946. (Jacht naar pot vissen). Moerkerk: Nieuwe triumfen der techniek. 1947. Eysselstevn: Naar breder vlucht. 1946. (25 jaar KLM). WesterMensch-scheikunde-samenleving. 1947. Groeneveld. e.a.: Gesprekken over toneel. 1947. Knipping: Inleiding tot de Engelse liunst. 1947. Forum: Maandblad voor architectuur en gebon den kunsten. 1946. Jrg. 1. Ingen, van: Dat kan ik ook tekenen. 1947. Onder werp, Het, in de Ned. en Vlaamsche schilderkunst. 1947. Dl. 1. Baaren, en Vélu: Leerboek der meubelstijlen. 1947. Louis: Se habla espanol; leerboek Spaans; 2e dr. 1947. Thorin: Zweed- sche, spraakkunst. 1946. Kompas der Nederlandse letterkunde. 1947. Bastiaanse: Verzamelde gedichten. 1947 Dl. 1. Gerhardt: Buiten schot. 1947. (Gedichten). Leeflang: Feesten der kerk. 1946. (Gedichten) Roland Holst. A.. Onderweg: 5e dr. 1947. Tegen de wereld 1947 (Gedichten). Vasalis: Vogel Phoenix. (Gedichten). Meer de Wal cheren, van der: Menschen en God. 1946. Dl 2 Unwln: Uitgeverij in haar ware gedaante. Leerrijke Ford-filmavond in „Lido" „Boefje" zat gisteravond achter slot grendel in het Lido-theater en in zijn plaats verscheen de ontwikkeling van de Ford-Motor-Company in Amerika op het witte doek. 't Was de heer J. G. Boon, die de talrijke aanwezigen namens de Ned. Fordfabrieken en de directie de N.V. „Het Motorhuis" welkom heette. De heer O. Taets van Amerongen gaf hierna een korte uiteenzetting van de films en schetste het leven van de prote Henri Ford. Ford stelde zijn leve»" dienst van de vrijheid en vrede, maar aarzelde geen ogenblik om mede te wer- aan de spoedige beëindiging van de oorlog. Dat was zo van 1914—1918. maar ook van 19401945 en daar heeft Ford zich de dank van millioenen mee ver worven. Geen bedrijf als 't zijne, gewoon werk aan de lopende band, bouwde vlugger Liberator-bommenwerpers (één per uur!) en andere oorlogswerktuigen. 'en was ook de groei van zijn vredes artikel: de auto. 't Was een leerrijke avond, waarvan herhalingen volgen op 25 Febr. en 12 Maart a.s. in de foyer van de Stadsgehoorzaal. R. Duursma Zoals gisteren werd gemeld, is tot hoofd van de binnenkort te openen lagere landbouwschool te Leiden be noemd de heer R. Duursma, te Hitsum bij Fra- Zondag eerste jeugd-kerkdienst in de Oosterkerk Spreker Is ds D. Kuilman Zondag zal in de Oosterkerk vanwege ie Ned. Herv, Gemeente de eerste jeugd-kerkdienst worden gehouden. Deze diensten, die om 7 uur aanvangen, wor den speciaal voor jongeren georgani seer van 13 tJP. 17 jaar. In de eerste dienE zal de oudste van de Leidse Herv. predikanten, ds D. Kuilman voorgaan en spreken over: „Jezus en Petrus". De commissie voor de jeugdkerken ver wacht. dat vele jóngeren deze dienst zullen bijwonen. VIA DOLOROSA Deel I „Boek zonder titel", Deel II „Duisternis der naamlozen". Deel III „Het Hcht der wederopstanding". Deze beroemde trilogie van Eugène van Herpen ligt thans weer voor U gereed by Uw boekhandelaar. Prys geb. per deel slechts f4.90. (I.M.) MUNbl-JUS '■f IS VLEESJUS QELjK. De Wereldkerk verkeert in eenzaamheid I Toch worden velen tot het Evangelie gebracht toegestaan, om van een of andere gods dienst over te gaan naar het Christen dom, terwijl in Portugal officieel werd uitgevaardigd, dat alle Protestantse actie aan banden diende te worden gelegd. Da niet-Christelijke bevolking neemt elk jaar met 25 millioen mensen toe. Daarte genover staat, dat in de Protestantse zen ding per jaar 2 millioen mensen voor Christus worden gewonnen. Spr. wees er op. dat wij in het Westen moeten leren, onze plaats in de wereld kerk in te nemen. Zullen de genoemde cijfers aanleiding kunnen zijn, dat de vsie op het gehele wereldrond opengaat? Da tijd van het godsdienstige isolement is voorbij! Het zal er om gaan, of er zóveel geloof gevonden wordt, dat ieder zich op maakt om getuige te zijn van de Heer. De velden zijn wit en er zijn weinig ar beiders. Bid de Heer des oogstes, dat Hij arbeiders uitzende in Zijn wijngaard. Na de pauze werden er nog enkela films vertoond. Ds J. Swaak besprak nog de mogelijkheden voor het contact met da jonge Christenen in Indië. De afd. Leiden van „De Jonge Kerk" hield gisteravond in de consistorie van de Pieterskerk een vergadering, waarin ds J. C. Hoekendijk sprak over de tegenwoor dige situatie van de zending en de groei van de jonge kerken, die op de zen- dingsvelden zijn gevormd. Spr. ging in vogelvlucht langs de on derscheidene fronten van de wereldkerk en behandelde allereerst de toestand in Japan, waar het hoofd van de staat on langs heeft verklaard, dat de leer van de goddeiyke keizer een schromeiyke ver gissing is geweest. Thans verwacht men, dat het Christendom tot een vernieuwing van het gehele leven zal leiden. Duizen den worden gedoopt. Ramingen geven zelfs het aantal van gemiddeld 15.000 per maand. Er is een Evangelisatie-campagne begonnen, met het doel het aantal leden der Kerk op te voeren tot 3 millioen. In China staan de zaken anders. De burgeroorlog woedt er. Er lopen 4 mil lioen oorlogswezen rond, terwijl er>8 mil lioen daklozen door het land zwerven. De Kerk staat voor een overweldigend aantal vragen en heeft in veel gevallen geen geld de predikanten te betalen. Toch heeft men een actie ingezet om het volk tot Christus te brengen. In resul taten mocht men zich reeds verheugen. Bij al het zendingswerk wordt echter duidelijk gemerkt, dat het vroegere ko loniale Azië zich verzet tegen elke macht, die het oude wil herstellen. Het is nog niet te overziep, wat dit voor de Chris telijke Kerk betekent (spr. bepaalde zich in dit verband in hoofdzaak tot Indië). De Kerken groeien verrassend snel (300 mensen per dag), maar het valt haar moeilijk, haar plaats in het huidige be stel in te nemen. De vrijheid van gods dienst zal fel worden aangevochten. In Afrika dringt de Westerse bescha ving steeds verder door. In de oorlog is deze invasie sterk verhaast. Het oorspron kelijke leven is uit zijn voegen gelicht. Vele vragen rijzen er en het antwoord wordt gegeven door de Islam en het mo derne materialisme. Daar tussen staat de Kerk met 4 millioen leden. In Zuid-Amerika zijn enkele kleine, levende Protestantse Kerken, die sterk groeien in getal en innerlijke kracht. Zij staan echter in een overweldigende meer derheid van het Rooms-Katholicisme. dat steeds meer verpolitiekt wordt tot fas- De vrijheid der Kerk wordt aangerand. Wanneer we, aldus ds Hoekendijk, het werk en de situatie der Kerk langs de gehele linie hebben gezien, dan is te stateren, dat de Kerk in.de eenzaamheid staat, geschonden en veracht. En het is, alsof de wereld direct heeft gezien, dat zij in die eenzaamheid verkeert De vrij heid der Kerk wordt aangerand. In feite worden de Christenen onder druk gezet. In de Islam-landen groeit het fanatisme met de dag. Egypte heeft verbod gelegd op het bespreken van de Bijbel voo radio. In andere staten is het niet i Organisatie uit het bedrijfsleven zelf Chr. v. d. Heuvel besprak het A.R. rapport Tot de belangrijkste actuele vragen, aldus de heer Chr. van den Heuvel gis teravond voor de anti-rev. kiesvereni ging. behoort de bedrijfsorganisatie. Een groep verlangt naar de volledige vrijheid op economisch gebied, een- andere naar volkomen gebondenheid, een derde naar leiding, maar dan door bedrijfsor ganisaties. In wezen is de strijd hierover ;n strijd over vrijheid of gebondenheid. Spr. bezag het standpunt van dr Van Rhijn. die drie soorten economie kent: de staatseconomie van Rusland, de vrije omie van Amerika en daar tussen in: de geleide economie, die we dus in Nederland zouden hebben. Wanneer de A.R. partij zich bezig houdt met het vraagstuk der economie, gaat het niet om de thans geldende abnormale .omstan digheden, maar om de straks terugke rende normale toestanden. t econ. rationalisme ziet het ah overheidstaak, het ganse maatschappe- iyke .leven te ordenen. Dat is principieel niet juist. Alleen wanneer het econ. leven onmachtig biykt. zelf regelend op t« treden, moet de overheid ingrypen, om zo spoedig mogelijk weef terug te tre den. Als er vergissingen worden ge maakt en dat gebeurt bij alle e< plannen kan een maatschappelijk gaan veel sneller reageren dan een o' heidsorgaan. Voor de Christenen is de socialisatie een ernstig vraagstuk. Op grond Schrift en historie mogen wij ons hechten aan een bepaalde maatschappij- vorm. Dat betekent echter niet. dat elke vorm van maatschappij voor Christenen te accepteren is. De maat schappij. waarin de grenzen tussen staat en maatschappij volkomen zijn uitgewist, moet worden verworpen. Aan het einde der wereld zal het wel zó zijn, dat alleen kan kopen, wanneer men merk van de Antichrist draagt, I daar mogen wij ons thans zeker nog niet bij neer leggen. Spr. besprak vervolgens de taak der overheid en het rapport der A.R. partij Aanvankelijk waren er inzake dat rap port tegenstrijdige gevoelens bij het C. De Verdoemden door H. Kingmans De eerste dagen heeft Jochem bepaald moedeloze buien. Maar dan herstelt hij zich, als hij in een voor hem geheel nieu we omgeving komt, waar volop werk blijkt te zijn. Na een week of vier belandt hij in een logement in Hessen, waar de hospes hem een tip geeft. De Italianen zijn nog niet geweest; misschien komen die niet eens; in elk geval is hij ze vóór. Nu moet hij eens gaan naaj de tapijtfabriek van Le marque. Die heeft een paar flinke schoorstenen te vegen en dan nog de schoorstenen van zijn woningen. Dagen heeft hij werk En Lemarque kent de bur gemeester en andere notabelen goed, nu, dan begrijpt hij het wel- Jochem laat over deze aanwijzingen geen gras groeien. Hij stapt vrijwel on middellijk in d'e aangeduide richting naar de tapijtenfabriek van Lemarque, waar een heer op kantoor hem opdracht geeft, de twee fabrieksschoorstenen een goede beurt te geven. De vuren zullen zoveel mogelijk getemperd worden, want ze kun nen niet geheel gedoofd, is dat een be zwaar? O, nee, zo iets heeft Jochem wel meer aan d'e hand gehad, reeds toen hij met Dreckmeyer werkte. De fabrikant, want de heer blijkt Le marque zelf zijn, heeft niet veel kijk op Jochem. Eigenlijk een grote jongen! Maar als hij iets later bespeurt, hoe die „grote jongen" met het grootste gemak zonder hoogtevrees te kennen, naar boven klau tert en vakkundig zijn werk verricht, is hij gerustgesteld. Nu is er wel méér werk voor hem. De schoorstenen van zijn wo ning zijn ook nog niet geveegd. „Hoe meer hoe liever, mijnheer", zegt Jochem, die de logementhouder dank baar is voor diens tip. Komt hij helemaal uit Silezië? Dat ls een eind weg. En legt hij alle afstanden te voet af? Over het algemeen wel, maar hij rijdt ook wel eens met een voerman mee. 't Moet weinig of niets kosten, dat begrijpt mijnheer wel- Ja, mijnheer Le marque snapt er alles van. Dus komt hij morgen de schoorstenen van zijn woning vegen? De joviale vriendelijkheid van de fabri kant. die niet uit de hoogte op hem neer ziet, wat hij zo vaak ervaart, maar hem als mens behandelt, treft Jochem diep. En in zijn logement informeert hij naar Lemarque. O. daar worden prachtige tapijten ge maakt, die over een goed deel van Europa bekend zyn. Een best fabriekje; een rijke vent die Lemarque. Hij doet veel goeds in de plaats. Zijn vrouw ook. Als die van een zieke hoort, gaat zij er heen, onver schillig wie het is. Maar ja, filosofeert de logementhouder, rijke mensen zijn ook niet steeds gelukkig. Daar heb je nu Le marque. Hun oudste zoon is de hort op- Op een goeie of kwade dag was hij ver dwenen. En niemand weet, waarheen. Als Jochem, nieuwsgierig geworden, weten wil, wat er dan aan de hand is ge weest, bazelt zijn tijdelijke hospes wat. Nou ja, de Lemarques zijn van de „vro migheid" en daar moest die jongen niets van hebben. Misschien hebben ze wel dikke ruzie gehad, wie zal het zeggen? Enfin, de zoon was opeens verdwenen, dat is nu een jaar geleden zowat Blijkbaar heeft de fabrikant met zijn vrouw over de jeugdige schoorsteenve ger, die heel uit Silezië komt, gesproken, want als Jochem de volgende dag de schoorstenen van de woning onderhanden neemt, komt mevrouw Lemarque opeens een praatje met hem maken Hij is nog niet eens negentien jaar? En al anderhalf jaar van huis? Verlangt hij nog niet naar huis? Of hij is toch niet van vader en moeder weggelopen? Dan gaat Jochem vertellen. Hoe komt dat? Zo'n hartelijke vrouw als deze heeft hij op zijn zwerftochten nog niet ontmoet, al waren er mensen onder, die zijn sym pathie opwekten. Deze vrouw heeft de ogen van zijn moeder Hy licht zyn doopceel, die gezien mag worden. Jochem vindt dat op hem niets aangemerkt kan worden. Hy leidt een or. dentelyk leven. En *ls hij wat geld heeft gespaard gaat hij naar Liegnitz terug, er missertien te blijven, misschien ook niet, daar kan hij nog niets van zeggen „En daar wacht iemana op je?" vraagt mevrouw Lemarque glimlachend. Jochem heeft iets van het gebeurde met Gebhard verteld en nu maakt zij deze gevolgtrek king. „Lize!" laat Jochem zich spontaan „Ik dacht het wel, jongeman. Nu, ik vind het heerlijk voor je. dat er behalve je ouders en familie nog iemend op je zit te wachten. Je mag God wel danken, dat Hij je daar bij je vriend voor de verlei ding heeft bewaard. Dat is zuiver bewaring. Weishaupt. Van onszelf kunnen we niets en zijn we i Je weet dat wel? Ik geloof begrepen te hebben, dat je godsdienstig bent opge voed?" Jochem knikt. Hoewel het niet onmoge- lijk is, dat hij nader aan de tand zal wor den gevoeld, wil hij de waarheid niet verzwijgen. „Ik hoop voor het heil van je ziel, je God op je tochten niet uit het oog 1 liest, Weishaupt. Zonder Hem zijn en kunnen we niets, al menen we dat s Éénmaal, vroeg of laat, komt God or gen. Er zijn wel meer jongelui, die de goede weg verlaten. Dat is verdrietig voor de ouders, maar het is veel en veel erger voor henzelf". (Wordt vervolgd). N.V. en prof. Dooyeweerd. De vier maat schappelijke Chr. organisaties kwamen j het tweedaags congres tot volkomen /ereenstemming. Het rapport gaat uit van vrijwillige samenwerking, waarna de overheid or denende bevoegdheid heeft. De over heidsinvloed moet in het bedrijfsorga- nisme volkomen, worden uitgesloten. De overheid moet natuurlijk wel het recht veto hebben. De laatste 20 jaar hield de overheid zich steeds meer met het maatschappelijke leven bezig. Ze raakte daarbij van haar platform en werd on- kalverenschetster en biggen- merkster. Het overheidsgezag devalueer de daarmede. Daarom moet de organisa- !ie uit het bedrijfsleven zelf komen. n het weenlandiTer- aderen la bet xon- Een goed Levertraanproduct met ilnaai- appolcap. Flacons a 200 gram 1. 1.03 en llacons a 500 gram I. 2.10 bij Apothekers en Drogisten. Fabr.i N.V. Handelsvereniging A.J. ten DOESSCHATE ZWOLLE Kunst en Letteren Concert van het Residentie orkest De aangekondigde uitvoering van de eerste symphonie van Bruckner kon helaas niet doorgaan, in verband met het grote aantal ziektegevallen in het strijkersensemble van het. orkest. Maar gelukkig hebben wij in plaats van deze symphonie thans een ander meesterwerk gehoord, „La Mer" van Debussy- „La Mer" is een der hoogtepunten van de nieuwere orkestlitteratuur. Dit werk ligt Schuurman bijzonder, hij dirigeerde het dan ook prachtig en het orkest was uitstekend op dreef. De enthousiaste reactie van het publiek bewees duide lijk, hoezeer deze uitvoering werd ge waardeerd. Mocht de leiding van het Re sidentie-Orkest nog steeds de mening zijn toegedaan, dat de orkestmuziek van De bussy het Leidse. publiek niet boeit, dan is gisteravond toch wel gebleken, dat deze mening herzien dient te worden. Sheherezade van Rimsky-Korsakof is een werk, dat direct boeit door zijn mooie, gemakkelijk aansprekende melodieën en kleurrijke instrumentatie. Het werd mees terlijk gespeeld. Als solist trad Adolphe Poth op met het vioolconcert in G van Mozart. Een violist met zo'n drukke orkestpraktijk als Poth kan natuurlijk onmogelijk de tijd vinden, om zijn techniek zo je perfec- tionneren als de virtuosen, die zich ge heel aan het solospel kunnen wijden. Maar wat maakt dit eigenlijk uit. Poth stelt zijn muzikaal en technisch kunnen geheel in dienst van het kunstwerk. Omdat hij zich geheel overgeeft aan het werk, geven wij ons over aan zijn vertol king. Wij hebben dan ook intens genoten van zijn ernstig, eerlijk en edel musi- Het was dus een prachtig concert. Wij hopen, dat de zieke orkestleden spoedig geheel hersteld zullen zijn en dat wij zeer binnenkort de eerstfe symphonie van Bruckner zullen horen. HENNIE SCHOUTEN. „Het wereldwonder" „De Nar" Oegstgeest. Wil men een toneelstuk, van welk genre dan ook, werkelijk aan het publiek brengen, dan is een eerste vereiste, dat iedere speler zich in zijn rol inleeft. Dit was gisteravond ver zoek bij „De Nar", die de klucht „Het Wereldwonder" in het Patronaatsgeboüw te Oegstgeest voor het voetlicht bracht. Een gevolg hiervan was, dat het spel niet vloeide en ging gelijken op een samenspraak uit onze jeugd, waarbij de spelers hun, overigens vry goed ingestudeerde, rollen opzegden. Het zou echter onbillijk zijn niet te ge wagen van de eigenschappen voor goed spel, die we aantroffen bij Van Leeuwen, alias Frits Smal, een echte overdreven student. Ook Els (mej. Marck), de doch ter van zijn hospita, speelde niet onver dienstelijk, temeer nu haar tegenspeler wel zeer mat spel te zien gaf. Mevr. Da Ruijter was in haar kleine rol van Dora, de werkster, zeer goed. De keuze van het stuk kon onze be wondering niet afdwingen. „De Nar" moet eens trachten wat meer gehalte op da planken te brengen. Zij zou daardoor ook meer publiek trekken. J. A. H. Historisch Genootschap voor de Rijnstreek Nog niet tot oprichting besloten Op uitnodiging van een plaatselijk voorlopig comité kwam gisteravond in het raadhuis te Alphen aan den Rijn een aamtal personen uit de Rijnstreek bijeen, om besprekingen te voeren in zake de oprichting van een Historisch Genootschap voor de Rijnstreek, zonder Leiden, waar reeds een vereniging is („Oud-Leiden"). De heer A. J. Dekker, die de leiding had, wees er op, dat van de historie van de Rijnstreek in het algemeen weinig bekend is. Daarom is het wenselijk, dat door samenwerking van verschillende gemeenten een over koepelend orgaan tot stand komt, aldus spreker. Uitvoerig werd er gediscussieerd. In Bodegraven bleek reeds een afdeling voor historie-onderzoék te bestaan. Ver scheidene aanwezigen voelden hier ook veel voor, maar in kleine gemeenten zal men niet voldoende personen kunnen animeren, om tot een afdeling te gera ken. Enkele sprekers brachten naar vo ren, dat het niet mogelijk is, een ge nootschap voor de Rijnstreek te vormen, zolang er geen afdelingen of corres pondentschappen bestaan. Dit standpunt werd aanvaard Daarom besloot men, nog geen genootschap te stichten, maar de voorlopige Alphense afdeling, die sedert BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hester dr v. J. van Heus- den en W. P. Overvliet: Antonius M. B. zn v. A. Schalks en M. J. C. Fornara; Jacobus J. zn v. J. Stikkelorum en C. van Gelder; Gerardus A. zn v. G. G. Brinks en E. J. M. Segaar; Johan Hendrik zn v. S. H. Oskam en M. v. d. Meiden; Jacobus zn v. J. Laterveer en C. Gijsman. OVERLEDEN: C. H. Landman, dr. 11 j. ONDERTROUWD: I. Arnoldus, 24 jr, en S. A. Kriek, 25 jr; J. I. Eradus, 24 jr, en J. K. Buijn, 19 jr; A. Kruit, 25 jr, en C. M. de Boer, 23 jr; J. van der Niet, 29 jr, en E- H. van Brandenburg, 31 jr; H. Kleinman, 30 Jr, en W. C. van der Klaauw, 27 jr; J. Ravensbergen, 27 jr, én W. C. Christiaanse, 31 jr;J. Bomhof, 23 jr, en J. van Grietken, 26 jr; W. F. Christ, 24 jr, en A. R. A. Zandbergen. 22 jr; F. P. C, Cornelisse, 28 jr, en J. C. H. Nagel. 25 jr; Z. C. van Ditzhuyzen. 46 jr. en A. S. Pannenborg, 27 jr: A. Plezier, 32 jr, en W. J. Brosius. 25 jr. September j.l. bestaat, om te zetten in een definitieve. Aldus geschiedde. Onge veer 30 personen gaven zich als lid op. Deze afdeling zal contacten zoeken en na voldoende belangstelling te hebben gewekt, hoopt men in de naaste toe komst een genootschap voor de Rijn streek te kunnen oprichten. Door uit wisseling van gegevens en voorwerpen kunnen de beste resultaten worden be reikt. Ook met „Oud-Leiden" verwacht men vruchtbare samenwerking. Naast de, aanwezige personen betuigden tal van gemeenten schriftelijk adhaesie. RECTIFICATIE MEDITATIE. In de meditatie van ds F. H. von Meyen- feldt zijn enige hinderlijke druk- en zet fouten geslopen. In de zesde alinea van boven stond gedrukt: „Nu heeft het zout drieërlei werking: het weert bederf en het verduurzaamt. Nu gaat ons een lichtje op. Want de aarde is hier de samen leving, de grote mensenmaatschappij. De aarde heeft zout nodig." Dit moet wezen; ,Nu heeft zout drieërlei werking: het veert bederf en het verduurzaamt. Voorts verhoogt het de smaak van spijzen. Nu gaat ons een licht op. Want de aarde is hier de samenleving, de grote mensen maatschappij. En deze aarde heeft nu zout nodig." TREINREIZIGER BESTOLEN. Een reiziger kwam bij aankomst te Leiden tot de onprettige ontdekking, dat tussen Den Haag en Leiden z'n porte feuille met ƒ300 was gestolen. De buitenplaats „Groot Leerust", die door de Ned. Reisver. van de gemeente Warmond voor 5 jaar is gehuurd om er een zeilschool in te vestigen, wordt op 15 Mei in gebruik genomen. De scheepvaart is gewaarschuwd, dat er sedert 3 Februari 6 uur gedurende 72 uur bommen op Helgoland vallen. GEÖ313 Heh ideale Laxeermiddel

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2