JUeutur gTriiisdjr (üóumn t Wist L DINSDAG 27 JANUARI 1948 ABON N EMENTSPRUZEN t 0.30 per week. 1.30 per maand; 3 90 per kwartaal; bU betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTLËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tunluasKrl? is gtjeMfwn mtjn bert in teggendpoct" Aeht en twintigste jaargang No. 7419 JR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936. DIRECTIE: F DIEMER Dr Beel opent de rondetafelconferentie in de Eerste Kamer „Elk staatsdeel is klein, doch verenigd en samenwerkend zijn wij groot" West-Indië conferentie op grondslag der Koninklijke rede Vanmorgen om elf uur werd de ronde tafelconferentie met de West geopend een vergadering onder voorzitterschap van de minister van Overzese Gebieds delen, mr J. A. Jonkman. Bij deze gelegenheid sprak de minister president, dr L. J. M. Beel namens de Regering de openingserde uit. Na te heb- blj herinnerd aan de wording der con ferentie, waarbij hij er op wees, dat reeds op 16 Juni 1940 gedacht werd aan i ïwe structuur van het Koninkrijk waarbij hij voorts de Koninklijke rede 7 December 1942 in herinnering bracht, en nadat hij in het kort wa: gegaan op de gang van zaken in Indo nesië, vervolgde de minister-president: „De Regering is er zich van bewust, dat een conferentie, beperkt tot vertegen woordigingen van Suriname, de Neder landse Antillen en Nederland, in zoverre ook een beperkt arbeidsveld voor zich ziet, dat zij zich over de plaats van, en de verhouding tot Indonesië niet volledig uitspreken kan. Te lang was echter met en over Indo nesië alleen gesproken en de Regering had behoefte nu vertegenwoordigers Suriname en van Curasao, Aruba, Bo naire en de Bovenwinden met vertegen woordigers van Nederland om de ronde tafel samen te brengen. En zij prijst zich gelukkig, dat toch enige waarnemers uit Indonesië die hier te lande vertoeven deze conferentie zullen bijwonen, alhoe wel Indonesië zijn leiders in eigen land :eer nodig heeft om de opbouw van federatie en samenstellende Staten te be hartigen. Hun aanwezigheid op deze con- Prins Bernhard at te Londen in brandend restaurant Prims Bernhard is voor privé-aange- tegeraheden, aldus Reuter, gisteren met eigen vliegtuig op het Londense vliegveld Northolt aangekomen. In het Londense restaurant „Le bon viveur" in Mayfair, waar de Prins des middags de lunch gebruikte, brak tij dens zijn aanwezigheid brand uit in de keuken. Verschillende gasten verlieten de eetzaal, waar rook binnendrong, doch de Prins bleef rustig dooreten. Het keukempersoneel bluste de brand voordat de brandweer op het toneel ver soheen. DE IDEALE MAN Een bekende buitenlandse actrice is niet tevreden over de moderne man. Ze heeft daarom 'de'Tlolgendo kledingvoor schriften opgesteld: 1. Draag sokkenophouders. 2. Laat U haar niet knippen, zodat Uw hals er uitziet a.Is een gesnoeide heg. 3. Draag wat vaker avondkleding. 4. Gebruik na het scheren eau-de-eo- lopne, (np laats van iets dat naar mot- tenballctjes ruikt. 5. Gebruik bretels om Uw broek op te houden en geen riem. 6. Doe toch eens wat aan die hoeden, waarvan de rand altijd hangt altijd u de i als c KONINGIN BIJ AFZWEMMEN VAN SCHOOLKINDEREN H.M. de Koningin heeft gistermiddag im het Sportfoneenbad te Amsterdam 't z.g. afzwemmen van schoolkinderen hijge nd. Zij was tevens getuige van een openbare zwemles. EM.DE KONINGIN BRENGT BEZOEK AAN VRIJE UNIVERSITEIT Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal H. M. de Koningin Donder dagmiddag, vier uur, een bezoek brengen 1 de Vrije Universiteit te Amsterdam, ar zij zal worden ontvangen door de tor-magnificus, prof. mr. P. A. Diepen- iEind Juli weer de Vierdaagse De internationale vier-daagse afstands marsen van de N. B. L. O. zuilen dit jaar van 27 t/m. 30 Juin te Nijmegen gehouden De inschrijving hiervoor sluit op 1 Juli as. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: A. v. d. Linden, Leiden, Raamstraat 20. Korporaal A. v. d. Linden (rechts op de foto), vertrok op 30 Mei 1947 met de „Johan de Witt" naar de troepen. Na een goede reis kwam hij in Soerabaja aan, ferentie zal de Unie zichtbaar maken Indonesische ervaring ten nutte kunnen doen strekken." Vervolgens wijdde dr Beel aandacht aan de doelstelling der conferentjl. Hij zeide hierover o.m.: „De uitnondiging heeft een verdere strekking dan aanvankelijk destijds de eerste opzet der Rijksconferentie werd verbonden; niet alleen wordt „gelegen heid geschapen om wensen en opvattin gen ter kennis te brengen van de Kroon" en wordt verzocht „de Kroon van advies te dienen", maar nadrukkelijk luidt de uitnodiging: de richtlijnen voor de ge wenste hervormingen te.willen aangeven en die vervolgens in ontwerp-regelingen te willen uitwerken. Het spreekt daarbij vanzelf dat de Regering er krachtig naar zal streven het resultaat van Uw arbeid, indien dat ze weloverwogen en goed ge formuleerd en uitgewerkt zal blijken te zijn als Zij verwacht, in wettelijke voor zieningen te verwezenlijken." Grondslag voor de arbeid zal naar het oordeel der Regering moeten zijn de Koninklijke rede van 7 December 1942. De toegezegde zelfstandigheid der rijksdelen en de van hen verlangde duur zame samenwerking zullen hebben rusten op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid. Dit betekent dat Nederland zelfstandig zal blijven en Suriname en de Neder landse Antillen zelfstandig zullen worden, allen in het genot van de rechten en verplichtingen, welke het kenmerk zijn der zelfstandigheid en allen zodanig ge ordend, dat de toewijding van het Huis van Oranje, èn onderlinge samenwerking èn de goede internationale betrekkingen tot hun recht zullen komen. Stellig zult gij bereid zijn, aldus dr Beel, Uw arbeid mede te doen dragen door het besef, dat deze voorgenomen staatkundige hervormingen de verant woordelijkheid voor goed bestuur en al gemeen welzijn in meer of mindere mate, of ten volle van de tegenwoordige grond wettelijke organen op andere organen zal doen overgaan en dat die „oude" organen, alvorens terug te treden, zullen mogen verlangen, dat de nieuwe rechtsorde een democratische rechtsorde zij, waarin de fundamentele menselijke rechten en vrij heden zijn gewaarborgd, dat die nieuwe rechtsorde doelmatig worde en financieel en economisch verantwoord, en bevredi- gem" wederzijdse belangen en behoeften, leidend tot culturele verheffing over en weer, en dienende ook de internationale samenwerking. Daarbij zult U op de bijstand, welke de deelgenoten wederzijds elkander zul len willen verlenen, mogen rekenen. Na op- de zware taak van de conferen tie gewezen te hebben, vervolgde de mi ster-president: „Bij Uw arbeid, uitgaande van de Ko ninklijke rede van 7 December 1942, zal de eerste vraag welke U onder ogen zult hebben te zien, naar het mij voorkomt, deze zijn, of de vierdelige opzet van het Koninkrijk, in de Grondwet van 1922 aangegeven en waarop de Koninklijke rede uiteraard steunde, als zodanig nog te volgen ls. In dit verband moge lk er noj aan herinneren, dat de overeen komst van Linggadjati een tweeledige Unie. aangenomen heeft". En verder: „U ziet ons Koninkrijk voor U over vier werelddelen uitgestrekt: Nederland in Europa, Indonesië in Azië, de Nederlandse Antillen beneden de wind in het Amerikaanse werelddeel, al len gelegen in centra van wereldverkeer; Suriname in Zuid-Amerika, de Neder landse Antillen boven de wind meer naar Noord-Amerika gericht en Nederlands- Nieuw Guinea in het Australische we relddeel, deze allen minder centraal ge- Gij ziet voor U de grote verschillen onderling in ligging en omgeving, in grondgebied en bevolking. Elk Staatsdeel op zichzelf is betrekke lijk klein, maar verenigd en samenwer kend zijn wij groot. Gy Züt geroepen om mee de vormen te vinden waarin deze kostbare samen werking zal moeten worden vernieuwd, zal kunnen worden versterkt en bezield, in ons aller belang en in dienst van de internationale gemeenschap". Dr Beel besloot als volgt: „Het is thans niet aan mij uit te maken of en in hoeverre Surinamers, Curagaoë- naars, Arubanen en andere bevolkings groepen der Nederlandse Antillen ieder op zichzelf of in enig verband een natie zijn of willen worden. Voor mij staat echter vast, dat in Ne- om later naar Madoera door te reizen. Hij kan het in Indië best vinden, maar tyn vurige wens is toch ook: een spoe dige terugkeer naar het vaderland Met tijn vriend, korp. R. Kolk (links), nende Van Speykstraat 147, Amsterdam, probeert hij zijn diensttijd goed door te komen. Enkele kleine acties heeft hij meegemaakt. Verder „baadt" hij in rust •n vrede. derland. Suriname en de Nederlandse Antillen gezamenlijk sterk het bewust zijn leeft om als geordende groep teza men te behoren, en dit spreekt voor onj te sterker waar wij allen opzien naar hel Huis van Oranje, dat onpartijdig tro nend boven de Staatsdelen zich wijdt aan het welzijn van ons allen en waar wij allen steeds de toewijding mogen er varen van H.M. Koningin Wilhelmina, wie de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle Harer onderdanen zo zeer ter harte gaat. Onder de bede, dat het U met Gods hulp moge worden gegeven Uw taak voorspoedig te volbrengen, open ik deze conferentie". Min. Jonkman bevestigt eisen van Curasao Vervolgens sprak minister Jonkman, die als voorzitter van de conferentie slechts adviserende stem heeft- Hij bracht dank aan H.M. voor het vertrouwen in de leden der conferentie gesteld en deelde namens de Ouragaose delegatie mede, hetgeen een bevestiging is van wat wii reeds gisteren meldden dat zy met de meeste klem onder de aandacht der Nederlandse regering heeft gebracht, dat naar haar oordeel reeds vóór de staatkundige hervor mingen uit, waarmede deze conferen tie zich heeft bezig te houden, ten spbedigste In feite hervormingen noodzakeiyk zijn, welke volgens haar woorden in de eerste plaats, als in de Koninkiyke rede in 't vooruitzicht ge steld, de geiykstandigheid van de Ne derlandse Antillen en Nederland er kennen en welke in de tweede plaats Aruba tot een zelfstandig gelykge- rechtigd staatsdeel maken, onafhanke- l«k van de andere Nederlandse An tillen. Het spreekt vanzelf, mynheer de minister-president, dat deze door my gedane mededeling op geen enkele wyze andere vertegenwoordigers bindt of te kort doet. Spr. wees er op, dat 300 jaar geleden iet alleen de onafhankelijkheid der Noor. delijke Nederlanden werd bevestigd, ook de band met de West. Voorts werd in 1648 op Sint Maarten een ver drag gesloten, waarbij de grens tussen het Franse en het Hollandse deel werd bepaald. De grondwetsherziening van 1848 luidde de emancipatie der volkeren overzee en thans is aan ons de taak het eeuwenoude staatsverband aan te passen de eisen van deze tijd. Spr besloot de wens, dat het werk der delegatie >en geschenk mag zijn voor H. M. de Koningin in Haar jubileumjaar. Vervolgens trokken de gedelegeerden zich terug in een besloten vergadering. Arnhems gem.-secretaris wordt griffier van Z.-Holland Mr F. A. Helmstryd benoemd met 39 van de 74 stemmen In de hedenmorgen gehouden zitt.mg der Prov. -Staten van Zuid-Holland, is met 39 van de 74 stemmen benoemd tot griffier van deze Staten mr F. A. Helm- strijd. Op dr A. H. Günrther werden 31 stemmen en op jhr mr J. de Brauw. 4 stemmen uitgebracht. De nieuw benoemde griffier begon zijn ambtelijke loopbaan in December 1923 ecretaris van de gemeente Zevenhui waarbij hy tevens de functie van ge meente-ontvanger vervulde. In 1931 werd de heer Helmstrijd gemeentesecretaris van Boskoop. De functie wisselde op 1 April 1935 met die van de gemeente Alphen aan den Rijn. Bij de bevrijding v^n ons land, in 1945, werd de heer H. belast met de waarneming van het bestuur van deze gemeente, toen de NSB-burgemeesier door de B.S, in arrest werd gesteld. Mr Helmstrijd vervulde dit ambt slechts half jaar, tot September 1945, en werd toen secretaris van Arnhem Mr H. heeft gedurende zijn ambtelyke loopbaan vele maler, de aandacht getrokken door zijn talryke publicaties op het gebied va gemeente-administratie, welke van gedegen studie blijk gaven en aangepast waren aan de praktijk De nieuwe grif fier is lid van de Chr Hist Unie en lid maat van de Ned. Herv. Kerk. ROND DE RONDE TAFEL (Van onze Parlementsredacteur.) De 27ste Januari 1948 kan een belang rijke dag blijken te zijn geweest in de geschiedenis van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Vandaag im mers werd, onder grote belangstellingde ronde-taf el-conferentie met de West. die zich zal hebben te bezinnen op de nieuwe verhouding tussen de rijksdelen, geopend. irgader Kam waar de plechtigheid plaats vond, was nu met wel een geheel ander gezelschap dan gewoonlijk gevuld. Op de voorzitters zetel troonde minister Jonkman, geflan keerd door zijn adviseurs. De leden der delegaties, hadden plaatsen aangewezen gekregen in de vaste banken en tvaren door elkaar neergezet. Verder waren zaal en tribunes gevuld met genodigden; leden van beide Kamers der Staten-Generaal, de burgemeester van Den Haag, de gou- vemeupr van de residentie, enige oud- gouverneurs van Suriname of Curasao, vertegenrcocrrdigers van verenigingen, die met de West te maken hebben, de echt. genoten van ministers en delegatieleden, verschillende hoge ambtenaren enz. Kort na de opening kwamen dr Beel en zijn mede-ministers binnen en namen plaats achter de regeringstafel. De minis ters Vos en Lteftinck ontbraken. Voor rhinister Van den Brink was het zijn eer ste optreden als bewindsman in het openbaar. Nadat dr Beel onder het felle licht van vele schijnwerpjers (ten behoeve van filmoperateurs opgesteld) zijn rede had uitgesproken en ministerf Jonkman deze kort had beantwoord, ging de ver. gade-ring in besloten vergadering, om zich in procedure-kwesties te verdiepen. Spoedig antwoord van Benelux- landen op consolidatie- voorstellen Negen Belgische ministers, bygestaan door 23 deskundigen, zullen op de twee daagse vergadering van de Beneluxlan- den te Luxemburg, welke 29 Jan. aan vangt, met hun Nederlan ds e col lega's en die van het hertogdom Luxem burg o.a. de consolidatieplannen van Be- bespreken. Op de agenda staat ook de coördinatie van de industriële ontwik keling van de drie landen en de unifi catie van de accynzen en belastingen. Spoedig na deze conferentie zal een ant woord op de Brits-Franse voorstellen ge geven worden, aldus Ass. Press. ,De ministers van den Brink, Vos, Lief- tlnck en- van Boetzelaer zouden vandaag of morgen naar de conferentie vertrek- NED. JONG. VERBOND HOUDT PROV. BONDSDAG TE SCHEVENINGEN Naar de „Nieuwe Leidsche Courant" verneemt, wordt de Pro vinciale Bondsdag voor Z.-Holland van 't Nederlands Jongelings Verbond dit jaar op Tweede Paasdag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden. Dank zy de samenwerking van de Zoetermeerse en Rykspolitle is, sneller dan ver wacht werd het drama op de RQksweg te Zoetermeer, dat de Haagse dierenarts dr P. Roodzant het leven kostte, tot klaarheid gebracht. Geiyk aanstonds werd vermoed, biykt de achtergrond beroving te zyn. Na langdurig verhoor gisteravond In het bureau van de Rykspolitle te Zoetermeer, heeft n.l. de 19 jarige oud-SS'er U. G. bekend de dokter, die hem een lift gaf, be roofd en neergeslagen te hebben. Tweede Kamer neemt Bankwet-1948 aan (Van c Bankraad en bedrijfsorganisatie Parlementsredacteur.) Vanmiddag heeft de Tweede Kamer zich verenigd met de Bankwet-1948, waarin bepalingen nopens het statuut van de genationaliseerde Nederlandse Bank zün opgenomen. Dit geschiedde met 55 tegen 21 stemmen. De A.-R., C.-H., P.v.d.V., en S-G.P. stemden tegen. Over enkele amendementen, waarover hieronder meer, moest nog worden ge stemd. Het amendement-De Wilde werd verworpen met 55 tegen '21 stemmen. Eveneens het sub-amendement-Hoog- carspel (alleen communisten vóór), ter- wyl het amendement-Sassen zonder stem ming werd aangenomen Zoals bekend, opent de nieuwe Bankwet de mogelijkheid van het door de minister Financiën geven van richtlijnen aan de drirectie der Ned. Bank Dit is het car- dinale punt van de zelfstandigheid, of liever onzelfstandigheid, van de bank te genover de minister. Natuurlijk kan de directie het dan niet met de minister eens zijn. Ter waarborging van een zekere zelf standigheid is in de wet de mogelijkheid beroep op de Kroon neergelegd. Om deze beroepsmogelijkheid zo effectief mo gelijk te maken, diende de heer De Wilde Vrydag een amendement in, om by de beoordeling van een ingesteld beroep de Raad van State in te schakelen. Toen was al te zien, dat het geen kans maakte. De P.v.d.A vindt de bestaande beroepsrege ling al lang goed en de K.VP. nam ge noegen met 's ministers toezegging, dat niet de minister van Financiën alleen, maar het gehele kabinet over ingestelde beroepen zal adviseren. Het laatste punt, dat Vrijdag in het ge- ding werd gebracht, was de benoeming van de twaalf leden van de bankraad1 (het advieslichaam, zowel voor de minis-1 ter als voor de bankdirectie), die het gc-! meenschapselement in bijzondere matei vertegenwoordigen. De heer Sassen' (KVP) wilde dit door de Kroon laten, doen, in afwachting van de totstandko ming van een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, uit een voordracht van door: de Kroon aan te wijzen organisaties. Hetj wetsontwerp vroeg bij de benoeming door de Kroon slechts advies van aangewezen organisaties en bevatte niet de woorden „in afwachting van de totstandkoming, van een publiekrechtelyke bedrijfsorgani- satie", De heer Hoogcarspel (Comm.) diende een subamendement in, om in de bankraad zes in plaats van drie arbei-| ders-vertegenwoordigers te krijgen. De aanneming van het amendement- Sassen, waar de minister welwillend te-1 genover stond, betekent, dat, zodra de publiekrechtelyke bedryfsorganisatie tot stand is gekomen, de regeling van de be noeming der twaalf gemeenschaps-leden van de bankraad op de helling moet ko men en worden vervangen door een, die by die bedryfsorganisatie aansluit. Niet alleen de tolrechten verdwijnen voor de moderne macht van Koning Verkeer, ook de tol h n Ie n moeten weg, zoals het oude „Harlngbuys" te Aerdenhout dat voor de wegverbeterlng HaarlemZandvoort moet worden gesloopt. Dr Roodzant inderdaad slachtoffer van een misdadige lifter Dader nam ruim 3 jaar geleden dienst bij de Waffen-SS.... (Van r verslaggevers) Dr. R. had hem in Voorburg in zyn auto meegenomen. Op het stille gedeelte van de weg tussen Nootdorp en Zoetermeer dwong hij-de dierenarts te stoppen en uit de wagen te gaan, waarop een hevige worsteling volgde. Wel is waar slaagde G. erin de arts te beroven, doch dr. Rood zant zag kans op nieuw achter het stuur plaats te nemen. G. heeft dr. R. toen be wusteloos geslagen en hem achter het stuur weggesleept, waarna hy er in snelle vaart van doorging. Ter hoogte van de Nutricia-fabriek kwam de dokter even wel weer by kennis en het eerste wat hy deed, was opnieuw het stuur grypen. Daardoor vloog de auto tegen de via duct-muur, met het gevolg, dat dr. R. ge dood werd. De dader zal voor de officier van Jus titie geleid worden. In Zoetermeer vernamen wy nog, dat G. zich, na het gebeurde uiterst svnisch gedroeg. Toen hij op een brancard de cantine van de fabriek Nutricia werd binnengedragen, was daar reeds het zwaar verminkte lichaam van dr. Rood zant. G., die op de tafel ging zitten op men hem gelegd had, vroeg, wyzend op de arts: „Is hy nog niet dood?" Hy drong er voortdurend op aan, dat men hem zou laten gaan. De eerste hulp bieders hebben hem dat ontraden, omdat hij een diepe wond op het voorhoofd had. „Laat mij dan tenminste m'n handen wassen", vroeg G. en hij begaf zich het waslokaal om zioh schoon te maken. Wie was de dader? Aanvankelyk gaf G. op dr. Van Vliet te heten en aan de Westduinweg 118a te wonen. Later deelde hij mee uit Utrecht afkomstig te zyn, waarheen hij met de heer R. onderweg was. Tenslotte gaf hy het adres van zijn oom in de Marcellis- straat op, terwyl hy in werkelykheid by zijn ouders elders op Scheveningen woont. In zijn woning te Scheveningen bezoch ten wij gistermiddag de vader van de jon gen L. G., die, als gevolg van de ellende om de zoon, ziek te bed lag. Het huis der familie G. maakt een keu rige' indruk. De vader is werkzaam bij de gemeente en er zijn acht kinderen. Van hen is de 19-jarige L. de middelste. Hy heeft ons steeds verschrikelijke zorgen gegeven aldus de vader. Toen hij zestien jaar was, werd hij veroordeeld tot vier maanden tuchtschool. Om die straf te ont lopen heeft hy zich toen, het was in de oorlog, voor de S.S. gemeld. Zijn vader deed alle moeite hem uit het dienstver band los te krijgen en voerde o.m. aan, dat de jongen pas zestien jaar was. Hij moest evenwel zwichten voor een handig heidje van de knaap, d\e zyn persoonsbe- wys dusdanig veranderd had, dat zijn leeftijd met zeventien jaar in plaats zestien stond aangegeven. Anderhalf jaar hoorde men niets van de jongen, zodat het vermoeden gewettigd was, dat hy Rusland de dood had gevonden. Na de bevrijding kwam er echter bericht Vught, dat de jongen daar geïnterneerd was. Hij kreeg later de kans in een gezin in Blaricum opgenomen te worden, er te werken en her-opgevoed te worden, en hy heeft er zich goed gedragen. Te rug in Scheveningen kwam hy onder vloed van slechte vrienden en in de eer ste de beste betrekking, die hij kreeg, maakte hij zich aan verduistering schul dig, met het gevolg, dat hij veroordeeld werd tot zes weken gevangenisstraf. Na die straftijd kreeg hij kennis aan meisje, waarmee hy zich ook verloofde. Toen zy echter hoorde van zijn ree verleden, maakte zy de verloving af dat heeft de jongen zeer aangegrepen. Hij was de laatste tijd zeer zwaarmoedig. Toen hij Vrydag nriet thuis kwam, vreesden de ouders, dat hy zichzelf daan had. Het bericht van de m< misdaad van de zoon heeft het gezin, dat zeer gunstig bekend staat, in grote ellen de gebracht. Het stoffelijk overschot van da- Rood zant wordt Donderdag aa. op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag, ter aardie besteld. Valse aangifte van de geboorte van een zoon In Zutphen heeft een vrouw kans ge zien om gedurende 2Vs jaar in het bezit te komen van extra voeding en levens middelen, daartoe in staat gesteld door een vroedvrouw, wie zy op 5 Öct. 1945 had medegedeeld in verwachting te Deze had een attest voor extra voedsel afgegeven en op 2 Mei van het volgende jaar heeft de vrouw een vriendin be wogen op het bevolkingsregister aangifte te doen van de geboorte van een die op 30 April zou zijn geboren. Aan de „jonge moeder" werd op het distri butiekantoor een stam/kaart uitgereikt. De vrouw zal nu terecht staan wegens het doen van valse aangifte. Nieuwe Russische voorstel len aan Oostenrijk Mildere eisen geven hoop op een vredesverdrag Na de mislukking van de vier-ministerg conferentie inzake het Oostenrijkse vre desverdrag, heeft Rusland nieuwe voor stellen in het uitzicht gesteld. Deze zijn ddels verschenen en zullen nu naar de Oostenrijkse plaatsvervangers gaan ter bestudering. De voorstellen betekenen een vermindering van 400 millioen op het to taal-bedrag, dat oorspronkelijk werd ge- De Sowjet-regering maakt aanspraak op 2/3 van de exploitatie, exploratie en productie-rechtén voor de Oostenrijks# ie voor een periode van 50 jaar. Verder ordt 25 pet. van de Donauscheepvaart opgeëist, alsmede het toezicht op het scheepvaartverkeer stroomafwaarts. Ook wordt een som van 200 millioen dollar geëist ter dekking van de rest van de Duitse activa in Oostenrijk. Deze zou in jaar in contanten uitbetaald moeten worden, hetgeen door waarnemers wordt beschouwd als een aanwyzing, dat de Sowjet-Unie bereid is haar aandelen in de O. S. I. W. A. (Russisch-Oostenrijka Bureau voor Industrie en Economie) prye te geven. In Oostenryk is men zeer ver heugd over deze voorstellen en hoopt dat zij aanleiding zyn voor het be reiken van een overeenkomst en het sluiten van een vredesverdrag. Echter ia geallieerde kringen niet zo opti mistisch, daar de bijzondere rechten voor de Russen en de andere verstrekkende be voegdheden, het voor de Westerse mo gendheden moeilyk zullen maken "be sprekingen op deze basis te beginnen. TRYGVE LIE BIJ MASSARYK. Trygve Lie is gister nte Praag aange komen waar hij de gast is van Maasaryk, de Tsjechische minister van Buitenlands» Zaken. Hij zal ook door president BenesJ ontvangen worden. Morgen vertrekt Lie naar Londen. Hoopvolle stemming over plan-Marshall Alles wyst erop. zo seint Reuter utt Washington, dat de Amerikaanse Se naatscommissie voor Buitenlandse Za ken, het Marshall-plan in ongewijzigde vorm zal goedkeuren. SPAAK TEGEN AFTREDEN VAN KONING LEOPOLD. De Belgische socialistische premier Spaak heeft zich voor de algemene raad van zyn partij uitgesproken tegen onmid dellijke aftreding van koning Leopold. Spaaks partij echter is tegen terugkeer van de koning. Abdicatie^ aldus Spaak zou ongunstig zyn voor kroonprins Bou- dewyn en het gehele land." Duitsland mede schuldig aan Pearl Harbour Uit documenten in het proces te Neu renberg tegen de Duitse baron Von Weizsaecker. diplomaat onder Van Rib- bentrop. blijkt, dot Duitsland een groc* aandeel heeft gehad in de aonva-1 op Pearl Harbour. Zij hebben de Japanners, onder schone beloften, aangezet de aanval te ondernemen, hoewel Tokio zich nog niet capabel daartoe gevoelde. BRADLEY VOLGT EISENHOWER OP ALS CHEF STAF. Gisteren heeft president Truman gene raal Omar Bradley officieel benoemd tot opvolger van generaal Dwight Eisen hower. als chef van de generale staf van het Amerikaanse leger. De Senaat moet echter deze benoeming nog be krachtigen. voordat Bradley zijn ambt kan aanvaarden. VON FALKENHAUSEN STAAT IN BELGIE TERECHT. Generaal Von Falkenhausen. de Duits# gouverneur van België en Noord-Frank rijk tijdens de bezetting, wordt als oor logsmisdadiger aan België uitgeleverd om daar terecht te staan. Ook urnen uit Indië op de Da ra? Als de Overzeese Gebiedsdelen daartoe het initiatief nemen aal de Nat. Monu menten Commissie er gaarne aan werken, dat er ook urnen met aarde uit die gebieden in het mor.urn ent op de Dam te A'dam worden geplaatst. DAT de A'damse componist Nico v.d. Linden een gemeenschappelijk volkslied heeft geschreven voor Noord- en Zuid- Holland, welk lied aan de Koningin is opgedragen. DAT gistermiddag'brand woedde in de toffeefabriek van Cliever te R'dam, waar- dor deze firma maar weinig schade op liep, doch de daar boven gevestigde fa. Van Melle, van f 50 k f 60.000. DAT de Zutphense rechtbank de voet baller A. H. v. Osch, tegen wie 6 maan den was geëist wegens het geven van een opzettelijke kopstaat aan de speler P. Luyken, heeft vrygesproken. DAT enige Rotterdammers zijn ge arresteerd. die tot driemaal toe een villa te Heino bezochten en het gehele huis leegplunderden. DAT voor de R. v. C. 20 jaar is geëist tegen C. de Jong uit Grave, door wiens verraad o. a. de burgemeester is omgeko men, en idem tegen M. H. Stevens uit Bronnegerveen, wegens mishandeling. DAT op 74-jarige leeftijd te 's-Graven- hage is overleden de luit.-kol. v. d. Mil. Administratie, H. v. d. Erve. DAT het Tweede Kamerlid Deering aan min. Vos heeft gevraagd alle treinen tussen Den Haag en Utrecht in Voorburg te laten stoppen i. v. m. het grote aantal lifters in Voorburg. DAT 50 jongeren een Ned. delegatie zullen vormen om het tweede congres van de Duitse jeugd in Müchen bij te DAT In een voormalig pension te Wyk aan Zee 110 Friese landbouwers zijn ge huisvest, die by de Hoogovens te werk zijn gesteld. DAT de Alg. Verladers- en eigen Ver voerders Organisatie by min. Vos heeft aangedrongen op een ruimere import van bestel- en vracht-auto's i. v. m. de lo pende 20.000 aanvragen. DAT A. M. E. Freyters, gem. secretaris van Roosendaal daar binnenkort burge meester wordt. DAT de buitenlandse reis van prof. Schermerhorn een opdracht van de KLM in Zwitserland betreft. DAT bij Roosendaal al een reiger is ge signaleerd DAT de Amersfoortse reinigingsdienst 4000 vuilnisemmers in dienst kan stellen, doch er thans nog 8000 nodig heeft. DAT de pachter van een modelboer- dery te Spoolde. die meer dan 30.000 1. melk clandestien verkocht, f5000 boete kreeg en bovendien f 10.000 moet storten, die hij terug krijgt als hy zich een jaar netjes gedraagt. DAT te Zeist 76-j. oud is overleden de oud-notaris Chr. Kobbin. DAT het landgoed Stepelerveld onder Enschede voor het publiek is open ge steld. DAT 55 schilderijen van bekende he dendaagse Ned. meesters per s.s. „Bos koop" uit A'dam zijn vertrokken om te Curagao geëxposeerd te worden. DAT te Deventer de stichting van een R.K. lyceum wordt voorbereid, hetwelk ook zal dienen voor Zutpheh. Apeldoorn en omliggende plaatsen. DAT blijkens eerst thans bekend ge maakte cijfers de Amsterdammers in Aug. en Sept. j.l. per hoofd 20 kg fruit consumeerden, terwijl 15 KG vóór de oorlog normaal was. DAT in Deventer een nieuwe „groot industrie", t.w. de Kofferfabriek Com- pers en de Jong, in gebruik is gesteld. DAT de slagers veel liever hun soep beentjes in de winkel verkopen dan aan de lijmfabrieken af te leveren, daar zij in het eerste geval minstens 25 ct. per kg berekenen, terwyl de fabrieken i 3 a 4 cent betalen. DAT 56 j. oud te Alkmaar is overleden de directeur der zuivelfabriek Wilhel mina te Bergen, J. E. Miltenburg. DAT de directeur van de R'damse Tramweg Mij ir. A. J. Kuiper, die bij de spoorwegstaking in 1944 enkele machi nisten wegens dienstweigering had ont slagen, door het Haagse B. G. is veroor deeld tot een boete van f 5000. DAT de restauratie van de Martini toren te Groningen, waarmee in 1936 reeds is begonnen, vermoedelyk in Juli voltooid zal zyn. DAT de beruchte A'damse inbreker Gerrit de Stotteraar door Jiet stukvylen der tralies uit zyn cel is ontsnapt en zich per taxi naar Sloten begaf, doch hy al daar, ondanks een gehouden razzia, niet te vinden was. DAT in 1950 de cokes- en stikstof- fabriek te Sluiskil (Z.) weer in gebruik worden genomen. DAT de oude kazerne te Middelburg wordt gesloopt en men gisteren tevens begon met de bouw der nieuwe kazerne voor de cursisten van de Centr. Oplei ding Administratief Kader. DAT ook te A'dam een sociaal en een economisch „Benelux"-congres wordt ge houden en wel in Mei. DAT J. A. Wiggers. alg. inspecteur van het lager- en kweeksehoolonderwys in Ned.-Indië naar Nederland komt om leer krachten voor Indië te werven. DAT de 36-j. motorryder G. Dame uit Tiel gisteravond te Deil (Betuwe) by een botsing met een auto werd gedood. DAT M. D. A. Glerum is benoemd tot hoofding.-dir. van de Wederopbouw ir Zeeland. DAT de St.Crt. van gisteren o.m. eer -pryzenbeschikking gasolie 1948 bevat. DAT in Terneuzen is geprotesteerd te gen de herbenoeming van J. Brinkman tot directeur van het Gew. Arbeidsbu reau aldaar, die deze functie ook tijdens de bezetting bekleedde, doch door het Tribunaal werd vrijgesproken. DAT voor het B.G. te A'dam 10 j. is geëist tegen de 53-j. ex-burgemeester van Langendijk, Dirk Stoutjesdijk, „eer ogendienaar der Duitsers" DAT de 78-j. F. P Vermeulen, als her- \erkavelaar werkzaam bij Velsen's we deropbouw. benoemd is tot Ridder in de Orde van O.N. DAT de reddingboot „Brandaris" en de sleepboot „Stortemelk" gistermiddag te- ergeefs de TerscheUinger-..gronden" af zochten naar een in nood verkerend schip, waarvan de masten zowel door een kapitein van een schelpzuiger als door de kustwacht zijn waargenomen. DAT 29 en 30 Jan. in „Birkhoven" te Amersfoort een leidersconferentie van de C.B.T.B. wordt gehouden over de toe komstige land- en tuinbouwpolitiek. DAT het Tribunaal te Assen adviseert tot 8 j. internering van de 40-j. verrader "L van der Woude, veekoopman te Den Haag. vroeger te Vledder (Dr.) DAT het B.G. te Roermond de mensen jagers Sietse Blauw uit Almelo en Joh Sabbe uit A'dam tot resp levenslang en 15 j. veroordeelde (eis resp doodstraf er 20 j.>. DAT een firmant van „Oliviers Eieren- centrale" te R'dam en een Belg. vracht utochauffeur zijn gearresteerd wegens mokkel van 100.000 eieren naar België. Dr J. Samuels, e chirurg, wiens publicaties over eigen successen inzake kanker-bestryding door ultra-kortegolf behandeling thans sterk de aandacht trekken in de medische wereld en waarvoor ook de Regering de nodige belang stelling reeds heeft getoond. Weinig verandering Tot mofgenavond verwacht De Bilt: Meest matige wind tussen Oost en Zuid. Enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer In de nacht plaatselyk lichte vorst er. hier en daar vorming van nevel of mist Overdag on geveer dezelfde tempera'uur als vandaag. ZON EN MAAN Woensdag, 28 Januari Zon op 8.28, on er 17.18 uur. Maan -op 20 44, onder 10 2f

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1