I Jlkuure gnhstift (JTouraitt Nederland krijgt liet duivelsei voor de tweede keer opgediend Wist U MAANDAG 26 JANUARI 1948 ABUN N L.vlENTSPRUZEN l 0 30 pei week. 1.3U per maand, 3 90 per kwartaal, bij betaling per kwitantie (verb met adm.-kosten) ADVERTENTlËN 0.15 per millimeter Bij contract belangryke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-ÏSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhmstirb is QbfMmti myn in tegljeitipoel" Acht en twintigste jaargang No. 7418 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103- Postrekening 58936. DIRECTIE: F DIEMER Na het bekend worden van het droeve spel van Kalioerang hebben de nagelaten betrekkingen der Commissie van Drie snel gemanoeuvreerd om Nederland de pas af te snijden en alle heimelijke afspraken in de doofpot te stoppen, door de repu bliek te bewegen met een „onvoorwaardelijke aanvaarding" uit de bus te komen, idig. 4 die echter door een handige interpretatie volkomen krachteloos kan worden ge stie «j maakt. gen. Formeel is tegen dit laatste niets in te brengen, des te erger voor Neder land, want uit deze opmerking blijkt, gezien de lange en droeve voorgeschie denis, gezien ook de verklaringen der Commissie van Drie te Kalioerang, dat de republiek zal blijven trachten eigen geldmiddelen, leger en buitenlandse be trekkingen te behouden. Nederland krijgt dus het duivelsei opnieuw-opgediend m< een prachtig beschilderde dop. Raadselachtige taai van Herremans Toen de heer Herremans, Belgisch plaatsvervanger in de Commissie Drie, Zaterdag naar Djokja vertrok, klaarde hij: We gaan de republiek niet vertellen, dat de notulen van Kalioerang onjuist zijn, maar wij gaan ook niet tellen, dat zij juist zijn. RDOW Drie) en de plaatsvervanger der beide andere leden niet stilgezeten, doch zij -1 zijn er in .geslaagd, reeds Zondagmiddag straatl uit Djokja terug te keren en een commu- ian hiniquée uit te geven, dat hierop neerkomt: Zowel Nederland als de republiek aan- I vaardden onvoorwaardelijk de zes pun- IF11I *en der Commissie als basis voor politieke besprekingen. Vanwege het misverstand, IJ Rj. KERl maakt, heeft de Commissie deze zdak Djokja besproken met de leden der 1 j repubi regering. Soekarno heeft daarop in een brief aan de Commissie meege- deeld, dat de republiek de zes punten onvoorwaardelijk accepteerde. De Com- acht daarom, dat de onder handelingen tussen beide delegaties Woensdag 28 Jan. zullen worden voort- Tot zover het communiqué. Het resul taat is schitterend voor de Commissie, maar zeer ongunstig voor Nederland, daar er in werkelijkheid niets is bereikt, doch Nederland des te vaster wordt ge bonden, terwijl de veklaingen van Kali- oeang niet worden herroepen en de repu bliek niets doet om de schendingen van de overeenkomst der „Renville" ongedaan te maken. Ook is er generlei opheldering gegeven van punt 2 der „avis" of „opinions" van de Commissie van Drie, waarin gezegd wordt, dat de republiek haar tegenwoordige status behoudt. Zo doende kan de republiek verklaren, dat zjj een eigen leger, financiën en buiten landse betrekkingen zal behouden, op grond der interpretatie van di komst der „Renville". En het band hiermede dat zij reeds onmiddellijk communiqué heeft uitgegeven, eindig veel handiger gesteld dan haar voorwaardelijke aanvaarding van vorige week Maandag. Zij merkt in haar jongste communiqué op, dat de onvoorwaarde lijke aanvaarding der overeenkomst na tuurlijk onverenigbaar is met de voor waarden, hervat in de brief van 15 Ja- dat zij zich, evenals in Neder land, het recht voorbehoud, op elk punt te leveren en quaesties op te werpen, die met enig punt samenhan- Lord Killearn zou niet gecompro mitteerd zijn Van officiële zijde in Den Haag wordt verklaard, dat er geen documenten in handen der N.I. Regering gevallen zijn, die voor Lord Killearn compromitterend moeten worden genoemd. Men betreurt daarom de onjuiste publicaties ir Het programma van Mohammed Hatta Moh. Hatta is er nog niet in geslaagd, een nieuw republikeins kabinet samen te stellen. Zijn plan is, ditmaal niet meer dan twintig man daarin op te nemen, en als het kan ook Sjarifoeddin en Sjahnr een portefeuille te geven. Zijn program mapunten zijn: Uitvoering van het ac- coord der „Renville" en voortzetting der besprekingen met de Nederlanders, be spoediging van de vorming der V.S. Indonesië, binnenlandse rationalisatie wederopbouw. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Huib Rip, Huigsloterdijk 379, Haarlemmermeer Huib Rip, die op 1 October 1946 met dt „Sloterdijk" naar Indië voer. maakte zier daar spoedig vrienden. Op de foto ziel men hem met een zoontje van een inlan der, waar hy 's avonds vaak te gast is Dat ze hem in dat gezin mogen, bewijst wel het feit, dat de vier kinderen hem als hun grote kameraad beschouwen Huib heeft het in Indië reuze naar zijn zin. Het prettigste vindt hij, wanneer zijn kameraden een varken hebben geschoien, dit te slachten en in de keuken te braden. Hij heeft het al verschillende malen kun nen doen. Wel aoht hij het noodzakelijk als zijn tijd om is, naar Holland terug keren en het werk van zijn Vader, die al 68 is, over te nemen. Was het anders, dan zou hij nog wel een jaartje langer blijven, want hij houdt van de Indische natuur en vindt he: een mooi werk. het eten. dat in de keuken over is, uit te delen aan de hongerige zwarte kinderen. Onze lndië'foto9s99 Omdat hierover nog wel eens misver- •tand blijkt te bestaan, delen wy op nieuw mede. dat de foto's in de rubriek stellen wij U voor" geheel tis worden geplaatst. Red. NJL.C. Eerst zelfbestuur, dan confereren, zegt Curasao De .juist in Nederland aangekomen Curagaose delegatie naar de rijksconfe rentie met de West, die morgen 11 uui in Den Haag zal beginnen, is volgens A.N.P. voornemens, reeds voor de ope ning der conferentie zelfbestuur te vra- en dit punt tot voorwaarde te maken haar deelneming aan de conferentie. Het gebeurde in Indië, waar reeds zo veel is geschied, dat niet vooraf wette- ijk was vastgesteld, wordt als voorbeeld enoemd. Geen wonder, wanneer de Re gering zo losjes omspringt met de wet. Waarnemers op de Ryksconferentie Waarnemers uit Ned. Indië op de rijks- conferentie met de West worden dr. P. J. A. Idenburg, Abdoel Malik en mr. K Ranti. H. K. H. Prinses Juliana hoeft een bezoek gebracht aan de patiënten in een nieuw geopend Parkherstellings oord te Amsterdam en maakte er vele blyde gezichten. „Onvoorwaardelijke aanvaarding" wordt geënsceneerd De honderd radio's onzer lezers De honderd radio's, waarvoor de gif ten door onze lezers voor zieke mili tairen in Indiië zijn geschonken, wor den half Februari te Batavia ver- C.C.D. GAAT BENEN CONTROLEREN De C.C.D. gaat strenger controleren of de verplichting om platte beenderen Dij de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft, in te leveren door slagers en worstfabrikan ten nageleefd wordt. Het is n.l. gebleken, dat de slagers liever de benen samen rtïet mergpijpen aan het publiek voor 25 ct per kg, dan aan de fabriek voor 3 a 4 ct per kg verkopen. MINISTER FIéVEZ BEZOCHT BELGIË. Minister Fiévez heeft Zaterdag JJ. een kort bezoek gebracht aan zijn Belgische ambtgenoot voor het voeren van bespre kingen in het kader der Belgisch-Neder landse samenwerking. Madoera wenst geen band met Djokja Volksstemming levert overtuigend bewijs Met een verpletterende meerderheid van 95 pet der stemmen heeft een volks stemming op Madoera beslist, dat er geen band mag ^ijn met Djokja. Het eiland moet een eigen negara (deelstaat) van df V.S. van Indonesië worden, aldus de Ma- doerezen- Niet minder dan 75 pet. per mannen boven 18 jaar, nam aan de stem ming deel, die desagewijze is gehouden meer dan 2000 dorpen en georganiseerd was door een comité van eli leden. Ra den Tjakraningrat, wiens geslacht reeds eeuwenlang in Madoera heeft geheerst, moet volgens de wens van het volk het regeringsbeleid op zich nemen en ting hebben in de voorlopige senaat der In terim -Regering. Dr. Van Mook wist nog van niets? Het Franse persbureau AFP beweert, dat dr. Van Mook volkomen onwetend was van de volksstemming op Madoera en dat deze geen officieel karakter hebben gedragen. Zy zou georganiseerd zijn door de regeringscommissaris Van der Plas. Honderdzesentwintig dagen uitkering bij werkloosheid Wetsontwerp wachtgeld- en werkloosheids verzekering ingediend Bu de Tweede Kamer is thans ingediend een ontwerp van de zgn. „Werkloosheids wet", die de verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen onvrijwillige werkloosheid regelt. Tot nu toe kende men in Nederland al-1 wachtgeldreglement, onder goedkeuring leen een vrijwillige wefkloosheidsverze- van en zoveel mogelijk overeenkomstig kering, die tslechts een deel van de wer- een model, verstrek; door de minister van kenden bestrijdt De anderen moeten door I Sociale Zaken, worden vastgesteld. Hierir de Overheid worden geholpen, die dus1 wordt om. de premie, zowel door de werk- voor belangrijke lasten is komen te staan. De uitkeringen moeten minstens bedra- Uitstel van de invoering van een een bre-|gen: go pct van het dagloon voor ge- der terrein omvattende verplichte regeling huwde mannen, gehuwde vrouwelijke acht de Regering sociaal niet verant- kostwinners en ongehuwde mannelijke woord Bovendien is het gewenst, op een vrouwelijke kostwinners; 70 pet voor i ogenblik, dat de werkloosheid nog geringgehuwden, niet-bostwinners van 18 jaren i, bij wijze van voorzorg nadere regelen i het leven te roepen. Alle werkenden moeten nu in de kos- n bijdragen, terwijl een verplichte ver zekering het voordeel heeft, dat ook van de werkgevers een bijdrage in de kosten kan worden geëist. Het wetsontwerp kent tweeërlei keringen, nl. een wachtgeldverzekering werkloosheidsverzekering. De ri- i de eerste verzekering wordt ge dragen door de bedrijfsverenigingen, die de werkloosheidsverzekering door bet zgn Algemeen Werkloosheidsfonds. De algemene regel is deze, dai werklo- m aanvankelijk een uitkering genieten kraghtens de wachtgeldverzekering «ten lastè van hun eigen bedrijfsvereniging) daarna een uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering (ten laste het Algemeen Werkloosheidsfonds), totale uitkeringsduur is gesteld op 126 da gen per jaar, waarbij voor iedere v loze dit jaar begint te lopen bij de vang van de eerste uitkering. De Regering heeft gekozen voor uitvoering van de wet via bedrijfsorganen niet via overheidsorganen. Deze bedrijfsverenigingen (organisaues in werkgevers en werknemers samen) moeten door de minister van Sociale Za ken worden erkend. Haar statuten, die door de minister moeten worden goedgekeurd, moeten bepalen dat bestuur evenveel werknemers- als werk gevers-leden zijn opgenomen Er Beatrix en zusjes logeerden bij Grootmoeder Prinses Juliana opende herstellingsoord te Amsterdam Tijdens het afgelopen weekend ver bleef Prinses Juliana met Haar drie oud dochtertjes in het Kon Paleis op de Dam te Amsterdam. Reeds Zaterdagmid dag woonde Prinses Juliana <fe opening van een nieuw „parkherstellingsoord" de hoofdstad en onderhield zich daar- met de patiënten, van wie Zij zich overtuigde, dat ze het in de openlucht te koud hadden, 's Avonds hebben H.M. de Koningin en Prinses Juliana In de Stadsschouwburg de opvoering van Shakespeares .Richard III" bijgewoond Zodra de hoge gasten plaats hadden ge- ïn. maakten alle aanwezigen front de loge en namen de roep ..Leve de Koningin" over Zondagmorgen begaven H.M at Ko ningin. H.K.H Prinses Juliana en de drie Prinsesjes zich te voet naar de Nieuwe Zijdskapel op het Rokin om de kerk dienst bij te wonen, waarin dr R. B Evenhuis voorging Byna 400 boeken en brochures over Devaluatie van Franse franc een feit Voortaan Te Parijs is gis .eren bekena gemaakt dat ingaande heden de nieuwe koers van de franc is bepaald op 214,392 per dollar per pond sterling. De koersen waartegen het stabilisatiefonds voor de wisselkoersen deviezen koopt of ver koopt -egen francs, worden verhoogd met premie voor alle transacties en uni form voor alle deviezen Du bedrag is gesteld op 80 pet van de koersen, ue nu toe hebben gegolden De nieuwe koers heeft tot gevolg da; men nu 80 franc voor een gulden krijgt tegen vroe- 44 Het Internationale Monetaire Fonds heeft meegedeeld, dat het gewei gerd heeft zijn goedkeuring te hech aan de maatregel. Frankrijk heeft ech gezegd dat de maatregel van voorbij gaande aard is en dat zo spoedig mogelijk naar een meer stabiel systeem zal worden overgegaan De gevolgen zyn dat de vrye geldmarkt zal openges.eld worden voor toeris' Een kleine Renault bijv, die 167 500 francs kostte of 1395 dollar, doet nu 636 dollar, wat de helft is van zijn Britse tegenhan ger, de Austin van 7 PK, die 1400 dollar kost. Een japon van 50.000 franc zal de Amsterdam, na de oorlog verschenen en in de troonzaal van het Kon. Paleis ge- exposeerd. werden in dit weekend aan H.M de Koningin aangeboden MUTATIE IN DE SOWJET-REGERING Het presidium van de opperste Sowjet van de U.S.S.R. heeft A. G. Kalasjnikof, minister van Opvoeding, van zijn functie onheven en Alexander Voznessensky in Zijn plaats benoemd, Adus Tass. ouder, die niet bij hun ouders inwonen en 60 pet voor de overigen. De uitkerings duur van het wachtgeld moet gesteld wor den op minsten 48 dagen per uitkerings- Om voor wachtgeld in aanmerking te komen, moet een werkloze in de 12 maan den, voorafgaande aan zijn werkloosheid, tenminste 156 dagen hebben gewerkt bij een werkgever, aangesloten bij de be drijfsvereniging van de desbetreffende bedrijfstak. Na affoop van de wachtgelduitkering, of wanneer een werkloze hiervoor niet in aanmerking kan komen, komt hiervoor in de plaats een uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering. De hiervoor genoemde percenteges van 80, 70 en 60 zijn voor deze uitkering dwin gend voorgeschreven De premie voor deze verzekering (ten bate van het Algemeen Werkloosheids fonds) wordt door de minister van Sociale Zaken bepaald. In tegenstelling tot de draagt ook het Rijk bö werkloosheidsverzekering. Dit z|jn de resten van de nieuwe Chevrolet, welke met razende snelheid ter hoogte van de Nutricia-fabriek te Zoetermeer op een muurtje vloog en waar door de bekende Haagse dierenarts dr P. Roodzant het leven liet. De 19-jarige geheimzinnige bestuurder L. G. vertoeft In vrij redelijke toestand in St. An- toniusbove te Voorburg. De totale kosten van beide verzekerin-j De nieuwe partij wil als beginselpartij gen worden geschat op ong. f240 mjl-de Christelijke geest in ons volk verster- lioen p.j., waarvan ongeveer f 60 millioen ken daar deze de grondslag moet zijn voor rekening van het Ryk komt. flet van een gëordende samenleving Zij wil grootste deel wordt dus gedragen door de op grond van haar democratisch principe werknemers en de werkgevers. Deze last spoed met de voorgenomen grondwets- wordt voor elk dezer groepen geschat herziening, blijft in de oppositie tegen op een percentage van het loon, dat 2 niet j het tot dusver door de Regering gevoerde ver te boven zal gaan. beleid en wijst het socialisme af omdat Onder beide verzekeringen vallen o.a. dit geen wapens heeft tegen de totalitaire nie.: ambtenaren, onderwijzers. huishou-|staatsopvatting delijk personeel, werknemers, die meer dan f 6000 per jaar verdienen en wertc- nemers, ouder dan 65 jaar Voor wachtgeld komen ni e t in aan merking werklozen, die aan verschillende maatregelen weigeren mee te werken (bijv inschrijving bij de arbeidsbemidde ling, om- en herscholing) en voorts werk nemers. die door staking werkloos zijn geworden. Het wetsontwerp regelt voorts beroep op een in te stellen scheidsgerecht, toe zicht op de bedrijfsverenigingen door het Algemeen Werkloosheidsfonds, terwijl een vrijstellingsregeling is opgenomen voor hen. die uit gemoedsbezwaren tegen iedere vorm van verzekering zijn Geheimzinnig drama bij Zoetermeer Dr P. Roodzant bij auto-ongeluk omgekomen Een geheimzinnig auto-ongeluk heeft I arts dr P. Roodzant. Geheimzinnig, om- naar we in een deel onzer edities reeds'dat men over de Juiste toedracht nog meldden. Vrijdagavond op de Rijksweg steeds in het duister tast. it evenwel, dat op de bewuste ongeveer 10 u de auto van a Roodzant vol gens ooggeiüi gen, met een snelheid van 12( km, qit de rich- ting Den Haag, bij- de Nutricia- fabriek, tegen een langs de weg staand muurtje is op gevlogen De ge volgen waren ontzettend De k in, wagen werd ro- taal vernield en uit de resten ,jj| kon men Volkspartij voor Vrijheid en Democratie ongericht Oopositie tegen Regeringsbeleid en af wijzing-van het socialisme. In een Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van de Partij van de Vrijheid en het comité-Oud is met 189 tegen 2 stemmen besloten tot fusie en tot stichting van de „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" Tot voorzitter werd gekozen mr D U Stikker (Eerste de wachtgeld-verzekering, j Kamerlid en voorzitter van de vroegere Partij van de Vriiheid) en tot ondervoor zitter mr P J. Oud. Ovencegend droog Het K.N.MI. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvel den en overwegend droog weer. Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Oostelijke wind Weinig verandering van temperatuur ZON EN MAAN Dnsdag 27 Jan. Zon op 8.29, onder 17.17. Maan op 19.12, onder 10.04 uur. 2 Febr. L. K. DR P ROODZANT te i schijn gehaald worden, die later Antoniushove te Voorburg is overleden. Licht gewond werd de 19-j bestuurder L. G. Tegen deze jpngeman worden stige verdenkingen gekoesterd, daar vermoedt, dat hij op dr Roodzant overval heeft willen plegen. De Rijks politie te Zoetermeer bevestigde ons het gerucht, dat hij enkele bezittingen dr Roodzant in zyn zak had. Verdacnt is ook, dat hij, en niet dr Roodzant zelf achter het stuur zat. temeer daar lr Roodzan; nimmer in enige de jongeman gestaan had. De 19-jarige jongen kon men nog geen verhoor afne men De recherche tracht thans, in di' mysterie een oplossing te brengen In verband met het bovenstaande, ver zoekt de Rijkspolitie te Zoetermeer, de automobilist, die Vrijdagavond gezien heeft, dat iemand in de omgeving het ongeval door het opsteken van beide handen, de aandacht wilde trekken, zich bij haar bekend te maken. DAT de bekende Zuid-Afrikaanse wiel renner F. A. H. Stam. Harteveldstraat 22. Den Haag, de man.'die in de Boeren oorlog Winston Churchill gevangen nam. op 6 Febr. 70 jaar hoopt te worden. DAT aan de Prins Bernhardlaan ie Delft een wilde pruimenboom in bloei DAT een partij ruwe katoen aan boord van het Zweedse s. s. „Sonja" in een der R'damse dokken door brand is verloren gegaan. DAT 34 leden van het op 31 Dec. op een koraalrif bij het eiland Caldeira gestran de en later door brand verwoeste m. s „Brastagi" gisteren in R'dam zijn gearri- DAT thans ook het zwaardere verkeer met voertuigen de schipbrug te Deventer mag passeren. DAT het partijbestuur van de P v. d. A telegrafisch een uitnodiging' tot bijwoning van het eerste congres van de nieuwe Roemeense eenheidspartij heeft afgewe- DAT is benoemd tot dir der dr. Wiardi Beckman-StiChting mr. dr. J Barents. DAT men aan de Jaffalaan te Delft begonnen is met de fundamenten van een nieuw gebouw, door de BPM aan de T H. geschonken. DAT te A'dam^Tl jaar oud is over leden mr. P F. Swagerman, oud-vice- president der A'damse Rechtbank. DAT te Haarlem, 72 jaar oud is over leden B. van den Belt. directeur van v. d. Belt en Co.'s Handelsmij. N. V. te A'dam. DAT te Bussum, 61 jaar oud is overle den J. E. van Bloemen Waanders, oud- adm. ener rubberonderneming. DAT de KLM thans 250 retourvluchten toeriste, die Parijs bezoekt, slechts 200 op New York heeft gemaakt met 6700 dollar gaan kosten inplaats van 400 dollar passagiers, 250.000 kg. vracht en 81.000kg. vroeger. J post. DAT G van de Ley uit De Steeg P van Westerhenen is opgevolgd als voorz van de Gelderse Mij. van Landbouw en Van Triest uit Terwolde en E. Harkink uit het Gelderse Laren tot leden van ver dienste zyn benoemd. DAT het actie-comité voor het Brabantse sanatorium „De Klokkenberg" f 9000 overdroeg aan de directie en nog dit jaar met de bouw van het nieuwe Brabantse sanatorium wordt begonnen. DAT te Goes een firmant in een bin- nenvrachtvaartbedrijf is aangehouden wegens verduistering van f 17.000. DAT men aan de brug bij Keizersveer, die half Augustus a. s. voor het verkeer zal worden opengesteld, begonnen is aan de derde en laatste spanning. DAT de ex-hoofdredacteur van de vroe gere „Limburgse Koerier" Hugo van den Broeck 16 Febr voor het B. G. te Maas tricht zal terechtstaan. DAT te Apeldoorn de leerling van de Ambachtsschool J Kleiboer door een vrachtauto is doodgereden DAT ter hoogte van Geulle de 39-jarige spoorwegarbeider M J. Lahaye uit Ter- haag-Elsloo door de sneltrein uit Maas tricht is gedood. DAT te Weert, 61 jaar oud is overleden P. van Doorn, oud-secretaris van de R. K Onderwijzersbond in Limburg. DAT in Friesland het water de laatste dagen buitengewoon hoog is geworden, waardoor vele polders en landerijen zijn ondergelopen DAT de bekende Nederlandse potten bakker Chr. J. Lanooy, 66 jaar oud, vry plotseling te Epe is overleden. DAT te Buenos Aires 43 jaar oud is overleden drs. K. v. d. Knoop uit Den Briel. DAT 71 jaar oud is overleden de lt.-kol. mil. adm. S. T. Visser. DAT de secr. van het C.N.V., J. Schip per, die enige maanden ziek is geweest, zijn werk gedeeltelijk heeft hervat DAT 155 door Nederland geschonken stamboekvaarzen en een jong kalf. de laatste partij van een geschenk van 500 stuks van de Ned. Regering aan het Land- bouw-Rampenfonds, Donderdag a. s. te Reading (Eng.) worden verkocht DAT wegens diefstal en clandestiene slachting van 7 koeien een zekere D uit Capelle is gearresteerd. DAT de Engelse pianist, Frederic La- mond, die in 1917 enige tijd verbonden was aan het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage, op 28 Jan a. s. 80 jaar hoopt te worden. DAT de Nederlander Jozef Eyk. lie in België de Duitse inkoopcentrale voor de zwarte markt heeft opgericht, door de Brusselse Krijgsraad is veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid en een schade vergoeding van 52 millioen franc. DAT zich in Limburg opnieuw een in vasie van zwijnen uit Duitsland voltrekt en er weer 3 werden geschoten. DAT de oud-ambassadeur in Washing ton, jhr dr A. Loudon, binnenkort naai Venezuela vertrekt om de j^oningin en de Regering te vertegenwoordigen bij de ambtsaanvaarding van de nieuwgekozen president. DAT de „Volendam" Zaterdag met 1100 gedemobiliseerde militairen uit Batavia te R'dam is gearriveerd. DAT tegen een papiergroothandel te R'dam proces-verbaal is opgemaakt, daar de firma detaillisten dwong onverkoop bare pennenbakjes af te nemen bij de koop van closetrollen. DAT vandaag te A'dam werd begon nen met de vervaardiging van de film „Nederland in zeven lessen", een pro duct van de Eng. Bank-maatschappij. DAT voor het B G. te A'dam 20 jaar is geëist tegen de SD-agent K. C Nap. DAT te Brussel een accoord is gete kend tussen Zwitserse, Franse. Belgische en Ned. reders inzake de samenwerking in de Rijnvaart DAT A'dam z'n eerste nieuwe tram- wagen in dienst stelde, die 28 zittende en 50 staande passagiers kan verv< en de conducteur bij de ingang gezeten DAT J. B. W A Giesbers. „Avicultura" is benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II van België DAT het medisch-pharmaceutische mu seum, „de apotheek", van het Sted. Mu seum te A'dam wordt overgeplaatst naai het Openluchtmuseum te Arnhem. DAT de Zaandamse chirurg dr. A Kummer te Stockholm gaat assisteren in een hartziekten-kliniek. DAT P. v. d. B. te Mierlo, die werd verdacht zijn 60-j. broer op 20 Jan. j. I. tijdens een vechtparty te hebben v moord, is vrijgelaten daar hij uit ze verdediging handelde. DAT mr J B. M Laudy en V W A. Uden zijn benoemd in de commissie kin derbijslag voor zelfstandigen A C. M v. d. Ven. DAT morgen te Oslo de eind Dec. j. I. afgebroken handelsbesprekingen tussen Nederland en Noorwegen worden hervat en de Ned. delegatie o 1 v mr. Teppema reeds is vertrokken. d. H. DAT de toneelspeler Theo Vink 47 jaar oud is overleden. DAT de ophoudprijs voor alle soi witlof voortaan 15 cent per kg. bedraagt. DAT het garnizoen Venlo plechtig af scheid heeft genomen van de soldaten, die op 12 Febr. a. s. met het 5e bataljon elfde R. I. naar Indië vertrekken. DAT de president der Ned. Bank. dr. D. W Holtrop, naar Washington is ver trokken. waar hy enkele banken zal be zoeken DAT Nederland deelneemt aan de Europese conferentie over de beschik bare arbeidskrachten, welke vandaag In Rome is begonnen. I00RL0GSSCHADE TEN langen leste is verschenen het wetsontwerp op de Materiële Oor logsschaden. waarop de gedupeerde land genoten we schrijven al Januari 1948 smart hebben moeten wachten. De voorbereiding van het wetsontwerp vereiste uitvoerige studie, wijl nieuwe beginselen aan de schaderegeling ten grondslag moesten worden gelegd. Het ontwerp telt niet minder dan 120 artike len. terwijl de Memorie van Toelichting tot een boekdeel is uitgedijd. De voorge stelde regeling is veelomvattend en wij willen ons thans beperken tot de in het oog lopende punten. Het betreft hier een voor ons volk in grijpende aangelegenheid. Niet alleen voor degenen, die tengevolge van de oor logsomstandigheden gedupeerd werden, voor de rest van ons volk. daar de voorgestelde schaderegeling een be langrijke verzwaring van lasten zal mee brengen. De directe schade aan materiële eigen dommen binnen Nederland, voor zover deze niet reeds in bestaande wetten rege ling vindt, kan geraamd worden op f 3 099 millioen naar de waarde van 9 Mei 1940 op f8 946 millioen naar de vervan gingswaarde. Dit laatste bedrag krijgt relief als men bedenkt, dat het ongeveer driemaal zo hoog is als onze staatsschuld vóór de oorlog. Gelijk men weet heeft de Tweede Ka- er indertijd aangedrongen op een be tere regeling der oorlogsschade-vergoe ding. daar de door de minister uit hoofde beroep op de déplorabele staats financiën gedachte regeling op basis der 9 Mei 1940 waarde, als onvoldoende werd gekenmerkt en niet in overeenstemming het beginsel, dat schade, geleden door deel van het Nederlandse volk ten gevolge van de oorlog, ten behoeve van heel het volk. mitsdien ook collectief moest worden gedragen. In de thans voorgestelde regeling komt dit beginsel slechts zéér ten dele tot uit voering. De minister heeft het uitgangs punt wel aanvaard, maar heeft in de uit werking onderscheid gemaakt tussen de economisch zwakken en -sterken. In feite is hiermede reeds het oorspronkelijk be ginsel prijsgegeven. Men heeft de vergoe ding gekoppeld aan overwegingen met betrekking tot de individuele materiële welstand en daarmede het rechtsbeginsel van „allen voor één" losgelaten. De ge leden molestschade is een zaak van het gehele Nederlandse volk en dan gaat het niet aan daarbij het beginsel der econo mische weerbaarheid in het geding te brengen, want dat heeft er. in feite, niets mee te maken. De ontworpen regeling zal f5 132 mil lioen vergen (volgens de tot dusver gel dende maatstaven zou dit f3.104 millioen bedragen). Integrale vergoeding over de hele linie zou nog f2 milliard extra Nu wil de minister integrale vergoe ding voor schade aan een woning, be drijfspand of schip verlenen, indien het object door de eigenaar zelf bewoond of gebruikt werd. en de bouwkosten vol gens de 1940-prtjzen voor woning of be drijfspand ten hoogste f5.000, voor wo ning annex bedrijfspand maximum f 8000 en voor een schip maximaal f9000 belie pen. Op deze wijze denkt men de econo misch zwakkeren volledig te kunnen hel- nen. immers de grens der bouwkosten 1« laag en de eis wordt gesteld, dat het pand of het schip door de eigenaar bewoond of gebruikt werd Iemand, die in een huurhuis woonde en als geldbelegging m 1940 een pand bezat, dat binnen de gestel de grens der bouwkosten valt, blyft echter buiten deze regeling. De Toelichting vermeldt, dat aangeno men mag worden, dat rond 35 pet van de onherstelbaar of zwaar beschadigde wo- vallen. ningen e.d. onder deze regeling zullen De andere gevallen krijgen een bijdrage toegekend volgens de waarde op 9 Mei 1940 (uitgezonderd handels- en bedrijfs voorraden. waarvoor de historische waar de wordt aangehouden) Deze oorlogs slachtoffers kunnen echter daarnaast b(J herbouw of wederinrichting van hun be drijf gesteund worden met overheidscre- dieten of een periodieke bijdrage in de vorm van een rentevergoeding. De huisraadschaderegeling zal aanmer kelijk verbeterd worden en kan maxi maal tot het dubbele der oude bijdrage (ten hoogste echter f 11.250) plus bijslag voor inwonende gezinsleden worden op gevoerd. Wij hopen nog nader op bijzonderhe den in te gaan. Naar wij menen kan de creatie van de z.g opbouwobligaties. welke 2^ rente 'sjaars zullen opleveren, als een geluk kige vondst worden gekenschetst. Op deze wijze poogt men het geld. dat de hypo theekhouders op de verwoeste panden hadden geschoten, voor de wederopbouw beschikbaar te houden, zonder dat een bepaalde crediteur aan een bepaalde de biteur gebonden blijft- Men wil de grootboekinschrijvtngen gaan splitse in een deel voor de hypo theekhouder en een deel voor de eigenaar van het pand Het deel van de hypotheek houder wordt omgezet in opbouwobliga- ti> aan toonder, die in geld worden om gezet, zodra ze gebruikt zullen worden voor belegging in onroerend goed of schepen. Ieder die wil bouwen kan ter beurze deze obligaties doen aankopen, waarbij de koers wel beneden pari zal zijn. Zo wel de hypotheekhouder, die zijn geid door middel van de te verkopen groot- boekobligaties kan vrijkrygen. als de eigenaar van het verwoeste pand. die bij nieuwbouw geen last meer heeft van ziin oude geldschieter, kunnen op deze wijze geholpen worden. Tenslotte willen wij onze aandacht nog geven kan de keerzijde der fiedaille. n L de dekking van de krachtens de voorge stelde schaderegeling aanzienlijk stijgen de overheidsverplichtingen. Wij achfrn het een gezond standpunt, dat tegenover de nieuwe zware belasting van de Rijks begroting gezocht wordt naar middelen, welke de uitgaven kunnen opvangen. Natuurlijk realiseren wij ons zeer wel, dat daardoor de belastingdruk voor het volk verzwaard zal worden, maar het zal toch uit de lengte of uit de breedte moe ten komen. Waar het thans op aankomt is, de ver sterking der staatsinkomsten te zoeken o- de daarvoor het meest geschikte ter reinen Wat dit betreft, vragen wy ons af of de f250 millioen. welke Jaarlyks ten behoeve van de Gewone Dienst gevon den moeten worden, het beste zyn le zoeken hoofdzakelijk in een huurbelas ting (f75 millioen) en In een verhoging van de omzetbelasting (f115 millioen). Er zal straks nog gelegenheid voldoen de zijn een en ander aan een nadere be schouwing te onderwerpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1