Quum GTouraut lHf RENVILLE: POLITIEKE ZWENDEL VAN T LAAGST ALLOOI ZONDEK SIGAAR? Wist U WOENSDAG 21 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; f i.30 per maand; t 3-90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verb, met adm.-kosten) ADVERTENTlÊNf 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christ elijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken twintigste jaargang No. 7414 $tiinhwstirf) is ftjtbUitttf myn b<rl in teafjenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936. HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMlJt CHEF- REDACTIE: H W J. ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER Laten we thans onze handen t an het inter nationale gekonkel vrijmaken Na al de ellende, die wij reeds met de z.g.n. republiek hebben gehad, komen thans uit Batavia berichten, die iedere Neder lander met stomheid zullen slaan. Tengevolge van ivat wij niet schromen te noemen politieke zwendel van het laagste allooi der Commissie van Drie, heeft de republiek, met medeweten van de Commissie, doch buiten Nederland om, bij de onder tekening van t accoord van de Renville zich voorbehouden, dat zij over een eigen weermacht, eigen financiën en eigen buiten landse betrekkingen kan beschikken. Zoals bekend had de Commissie van Drie aan de twaalf punten, waarover over eenstemming was bereikt, nog zes punten toegevoegd. De republiek aanvaardde deze zes punten, nadat door de Commissie een „verklaring en toelichting" was ge geven. Deze verklaring en toelichting was aan Nederland onthouden. Volgens een republikeinse woordvoerder is door de Commissie van Drie uitdrukkelijk verklaard, dat de aanvaarding van de zes punten niet zou betekenen, dat de republiek niet zou kunnen beschikken over een eigen weermacht, eigen financiën en eigen buiten landse betrekkingen. Van Zeeland doet of zijn neus bloedt De heer Paul van Zeeland. Belgisch lid der Commissie van Drie, ver klaarde toen hij hedenmorgen 11 uur op Schiphol uit Batavia aankwam, niets te weten van toezeggingen, die het Amerikaanse lid Graham te Ka- lioerang aan de republikeinen zou hebben gedaan inzake leger, financiën en buitenlandse betrekkingen. Hij wist evenmin iets van het verdrag met Egypte, dat zou zijn geratificeerd juist voor de ondertekening van het accoord. Wel had de Commissie na ondertekening op de ..Renville" een advies van vijf punten gegeven, ter belichting van de overeenkomst en bepaalde quaesties, die er buiten val len. (En gulden voor die vijf punten Red). Baruch, een politiek „enfant terrible"! TUSSEN DE TWEE grote blokken van „Oost" en „West" staat een muur. In die muur zit een opening en beide partijen loeren door die opening, wat er achter de muur gebeurt. Voorbarige idealisten geloven, dat men die noodlot- tige muur kan afbreken. Of men beweert, dat die muur slechts 'n schijnconstructie is van onverantwoordelijke, op scheiding en oorlog aansturende politici. „Oost" en „West" moeten met elkaar te verzoenen In afwijking van de normale gewoonte heeft de Commissie van Drie de Neder landse delegatie niet in kennis gesteld van de notulen, waarin deze toezegging aan de republiek, te Kalioerang gedaan, was opgenomen. Had de Nederlandse de legatie van deze afspraak geweten, dan had het accoord van de Renville niet tot stand kunnen komen. De door de Com missie van Drie tegenover de republiek gegeven interpretatie is immers volko men in strijd met het Nederlandse stand- Naar de Nieuwe Leidsche Cr; van bevoegde zijde verneemt, zijn deze berichten volkomen serieus te nemen. Men mag dus aannemen, dat de Com missie van Drie niet onwetend is ge- Wij achten dit een fictie, tenzij „Ooaf va" «eh'ime voorbehoud, dat een politieke „Umwerthung" zou onder. t. gaan, dus van het totalitaire beginsel *t Verklaarde uitzicht totaal afzien. Tegen de synthese internationale politiek verzet zich de analyse, die overal op scheuring stuit. Voor het Christendom, humaniteit, cul tuur, het principe der persoonlijke vrij heid, is een overbrugging der twee ideologische standpunten onaanvaard baar. Houdt men hier aan vast. dat men een grondige overtuiging en levensbe schouwing niet verloochenen mag. dan is er geen keuze, welke weg men bewandelen moet, ook al gaat die langs afgronden. Beschouwt men de kwestie „materialis tisch", namelijk zo. dat het ene machts centrum het andere afstoot, dan ligt de oorzaak daarvan toch grotendeels bij Rusland. Immers, wil men „Oost" en „West" met elkaar verzoenen, dan dient men het allereerst eens te worden over de ontwapening en de atoom-energie. In de betreffende commissies liet Rusland zijn rug zien. Een internationale politie macht zou hechter en sterker moeten zijn, dan strijdkracht en defensie-apparaat van welke aanvallende mogendheid óók en de idee ligt nog slechts in de windselen. Hieruit volgt dus, dat de vrede blijft balanceren op de punten der bajonetten en Veiligheidsraad noch Ver. Naties, bij de huidige stand van zaken, de herbe wapening kunnen tegenhouden. De span ning van de „zenuwen-oorlog" blijft en de angst voor een misrekening omtrent de machtspotentiaal achter de muur, kan juist de psychologische factor zijn. waar door de oorlogsimpuls geremd wordt. De wereldpolitiek wordt door dit alli Sinds de conferentie van Londen, voelt óók Bevin meer de Russische „Kralle unter dem Handschuh" en stuurt ook hij aan op machtsvorming der West-Euro- pese landen, een meer intensieve, poli tieke en economische coördinatie. Dat wil óók Bernard Baruch. oud adviseur van Wilson en Roosevelt, die de landen van Europa reeds ziet als economische en politieke unie. En Baruch is bepaald een politiek „enfant terrible.' waar hij de onderlinge steun bepleit ii geval van aggressie, ja, Amerika zelfs in oorlog zou moeten gaan, indien één dier Europese landen werd aangevallen. De argumentering is juist: de econo mische hulp der Ver. Staten is waarde loos. indien de Verenigde Europese lan den niet bereid zijn voor hun onafhan kelijkheid te strijden. En het Handvest der „Ver. Naties"- biedt gelegenheid voor het afsluiten van dergelijke, regionale verdragen. Baruch. staat een onverbloemde „reali- teits-politiek" voor. ook al zal Moskou er gif uit zuigen. Maar de Sowjet Rus sische penetratie wettigt het formeren van strategische bases en vliegvelden in Europa, ter beveiliging van Amerikaanse belangen mede. want het is toch geen gering risico in de „onderneming Europa" milliarden te steken. Baruchs advies komt dus hierop neer, dat de enorme eci mische hulp gepaard moet gaan met doeltreffende, militaire garantie. Een dergelijke uitspraak van een zaghebBend Amerikaans politicus is niet gevaarlijk, maar werkt preventief. Het is trouwens noodzakelijk tot de grond dezer dingen te gaan. Want, wat doet aan de andere zijde van de muur? Daar fbrmeert men toch immers óók alliantii tussen de Russische satelliet-staten. waa van het jongste verdrag tussen Roemenië en Bulgarije getuigt; verzekering der wederzijdse veiligheid, militaire hulp bij een aanval door enig ander land. Stalins filiaal-houder in Bulgarije, de premier Dimitrow dreigt met een fede ratie van Balkan-staten. Roemenië. Zuid- Slavië, Albanië, Hongarije, Tsjeehoslo- wakije en Polen. Op die wijze wil mer zich bevrijden van de „ijzeren kluisters van de Amerikaanse dollar"! Al wat ziel: om Amerika heen groepeert, behoort vol gens Stalin en Dimitrow tot deimpe rialisten. En óók de Sowjetvertegenwoor- digers in de geallieerde bestuursraad te Wenen, beschuldigen de Westelijke ge allieerden ervan, dat zij van Oostenrijk een militaire basis voor het Brits-Ame rikaanse imperialisme maken. Oost-Europa wordt echter onder com- lijk zij nu reeds doet door een verdrag met Egypte te ratificeren, Soekarno te laten verklaren, dat hij met de onderteke ning geheel andere doeleinden nastreeft dan zich er aan te houden, het goud der Chinese vluchtelingen te stelen enz. De positie zal, als de Regering deze gedragslijn volgt duizend maal erger zijn na de ondertekening van het accoord Linggadjati. Destijds, toen er even wilsovereenstemming bestond, was de interpretatie van een aan beide zijden volkomen bekend. Bovendien werd toen tertijd een bepaalde interpretatie door beide partijen zelf vastgesteld. Thans was het verschil in wilsovereenstemming aan een der beide partijen, nl. aan de Neder landse delegatie, volkomen onbekend, ter wijl de republikeinse interpretatie een min of meer officieel karakter heeft ge kregen doordat een zgn. „neutrale" derde, de Commissie van Drie, er van te vorert van op de hoogte was. Wij aarzelen niet, deze gang van zaken zwendel te noemen. Het is een ergerlijk geval van dubbel- politiek, des te ergerlijker, omdat deze gevoerd werd op internationaal vlak. De Regering mag hierover slechts één houding aannemen: de ondertekening van het accoord van de Renville terug nemen, omdat de overeenstemming slechts in de verbeelding blijkt te be staan. Wij zijn er ons echter van bewust, dat de Regering, dank zij vroegere fouten, tegenover de huidige gang van zaken slechts een zwak verweer kan voeren. Wy wijzen er op, dat het schieten voortgaat, maar het Nederlandse volk wordt op dat punt onkundig gehouden door een Regering, die op haar beurt dom gehouden is. Zij -dacht een „naakt" ac coord te hebben en wist niets van de zwarte textiel, waarmee de overeen komst thans aangekleed blijkt te zijn. Wie van al het bovenstaande kennis heeft genomen, kan slechts één conclusie trekken: terstond breken met het inter nationaal gekonkel, opdat wij onze vrij heid van handelen kunnen hernemen. het accoord van de Renville maakte. Zij had hierin immers zelf de hand gehad. En zij heeft blijkbaar willens en wetens de Nederlandse delegatie hiervan onkun dig gehouden. Ligt hierin misschien de reden, waarom enige leden der Cömmis- e zo'n haast hadden, het zwendel-ter- :in te verlaten?. Nader verneemt de Nieuwe Leid- :he Crtdat deze nieuwe ontwik keling een ernstig punt van overleg in de ministerraad, die hedenmorgen in bijzon dere vergadering bijeenkwam, uitge maakt heeft. Het is niet onmogelijk, dat de Regering niet onmiddellijk stappen zal doen, doch pas haar definitieve ge-1 neveTdt" met een contingent van 2000 dragslijn zal bepalen, wanneer de repu-iman uit Tandjong Priok vertrokken op bliek op grond van het slinkse voorbe- Weg naar het vaderland. Aan boord be houd voortgaat in flagrante strijd met de vinden zich militairen van het K.N.I.L., „naakte" overeenkomst te handelen ge-voor een groot deel met hun Thans 2000 demobiliserenden op weg naar Nederland Generaal Spoor deed de „Johan van Oldebarneveldt" uitgeleide. Nadat de „Nieuw-Amsterdam" en de „Grote Beer" de eerste demobiliserenden naar Nederland hebben gebracht, is op 16 Januari het m.s. „Johan van Oldebar- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Bas Munnik, Leiden, Utr, Jaagpad 71 Nadat S. Korp. B. Munnik eerst twee maanden in Engeland was, zit hij nu al er bijna anderhalf jaar in Indië, thans de buurt van Padang. Hij houdt van het militaire leven. De U-brigade, waar toe Bas behoort, zette na de bevrijding als eerste Hollandse batterij de voet aan wal inPadang. In de anderhalf jaar heeft Munnik veel genoten, gezien en beleefd. Genoten van de prachtige na- tuurtafrelen, veel gezien op cultureel ge bied, veel beleefd met de laatste oorlogs handelingen. Hij schreef in een van brieven onder meer: „Het leven in de Brigade heeft zo'n fijne sfeer. Het lijkt een groot gezin met als vader moeder de kolonel en zijn vrouw. Deze gemeenschap is mooi Ik heb dit in land nooit zo sterk gevoeld. Ik hoop, dat wij hiervan iets zullen overdragen, als wij weer in Holland komen. Dit hopen wij zeker te doen: de gemeenschap ken in het geloof en werken als jeugd ei. als ouderen. Het gehele Nederlandse volk één!" WAARHEID ETS WERKELIJKHEID WAT „DE WAARHEID" ZEGT: Duizend arbeiders staken bij Van Heek in Enschede, de fabriek „Rigtersbleek" zegt „De Waarheid" gisterenavond. Uit ontevredenheid over niet verkregen gra tificatie, die onderbazen wèl ontvingen. Wat de waarheid is. De dui zend arbeiders maakten gisterenmor gen hun misnoegen kenbaar over de kwestie der gratificatie, maar na overleg ging om kwart voor twee gisterenmiddag alles rustig aan het werk. De organisaties namen het overleg over. PRINS BERN HARD IN LONDEN Prins Bernhard is' gistermiddag met zijn eigen Dakota op het Londense vlieg veld Northolt geland. Het is niet bekend hoe lang zijn verblijf in Engeland zal Amerika zal Ned.-Indië thans financieel helpen Washington is zeer voldaan over overeenkomst Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaker. heeft verklaard, dat de Am. regering de vooruitgang en de wederopbouw in N.-I. met de grootste be langstelling zal volgen en zij onderzoekt de middelen om economische en finan ciële hulp voor deze wederopbouw te bieden. Zij heeft de aanvaarding va voorstellen van de Commissie van Drie door de Ned-, en „Indonesische" delega ties met grote voldoening ontvangen. Zij acht de voorstellen uiterst rechtvaardig en praktisch, zij feliciteert de Commissie met haar uitstekerfd werk en de „Neder landers en Indonesiërs met de geest groot staatsmanschap, waarmede zij de onderhandelingen hebben voltooid". Ans van Dijk katholiek gestorven is van Dijk, aan wie verleden week het doodvonnis werd voltrokken, is volgens de „Maasbode" aan de voor avond van haar executie door de katholieke geestelijke, om wiens bijstand zij verzocht had, gedoopt. Op de ochtend de terechtstelling heeft zij haar eer ste H Communie gedaan en de Sacra menten der Stervenden ontvangen, waar na zij geheel verzoend met God, rustig en waardig haar vonnis heeft ondergaan. (Het is een publiek geheim, dat er voor al van R. K. zijde energiek gearbeid wordt onder de politieke delinquenten. Bedoeld verschijnsel blijft dan ook lang niet tot dit ene geval beperkt Red.) kinderen, het O.V.W.-bataljon „Zeeland" 2-14-R.I.) en een kleine groep mariniers'. De militairen van het K.N.I.L. keren na afwezigheid van zeven jaren terug. Even voor het vertrek van het schip kwam luitenant-generaal S. H. Spoor on verwachts persoonlijk afscheid van de RANTSOEN TOILETZEEP VERDUBBELD Een rantsoen toiletzeep is van 90 gram op 180 gram gebracht, aldus blijkt uit de St. Crt. van gisteren. Trygve Lie per auto naar Nederland Trygve Lie. die momenteel te Brussel vertoeft om te zien of deze stad aai kan voldoen van gastvrouwe (hij bezocht o.a. de gebouwen van de We reldtentoonstelling van 1935) zal morgen per auto, in gezelschap van de heer Pelt, ons land komen. Generaal Markos, de vriend van Moskou en leider van de Griekse op standelingen. De chaos is Immers wei een lach waard Conferentie van drie te Londen over Duitsland Vandaag algemene sfkking te Keulen Binnenkort zal te Londen een conferen tie gehouden worden door Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk over het pro bleem Duitsland, aldus meldt Reuter. Gis teren kwam de geallieerde bestuursraad te Berlijn bijeen. Het doorvoeren van een geldsanering voor alle zones kwam niet ter sprake. Verder werd de vergadering gekenmerkt door strikte zakelijkheid. Di- de vergadering vertrok generaal Clay naar Washington om over dé tóe- ijzing van gelden voor West-Duitsland i het Marshall-kader te praten. Vandaag zouden 100.000 fabrieksarbei ders in Keulen gaan staken. Het gehele tramverkeer ligt al stil. De vakverenigin- ;n geen verantwoordelijkheid op zich. De Britse autoriteiten verboden de vergadering van het Volkscongres te So lingen. Er lopen geruchten dat de Ameri kanen de voormalige nazi-generaal Gu- derian opdracht gaven tot het oprichten spionnagedienst tegen onder grondse fascistische organisaties, met als hoofdzetel Allendorf. VRESELIJKE SCHEEPSRAMP IN CHILI. Door onbekende oorzaak is op een rivier in Zuid-Chili een schip gekanteld i gezonken. Men vreest, dat er 270 pas- «igiers zijn omgekomen. Slechts 30 kon den worden gered. De kapitein is gear resteerd, aangezien het schip maar bere kend was op 100 passagiers. Prins René de BourbonParma is in Zwitserland aangekomen om met e> ning Michael te spreken over een verlo ving met zijn dochter Anne. De bedoa- zijn om het huwelijk later in Kopenhagen te doen plaats hebben. Koning Leopold kwam in Lissabon aan Toegejuicht door de in Portugal wonen de Belgen, is Koning Leopold van Bel gië gisteren per KLM-vliegtuig in Lis sabon aangekomen. Van de Belgische le gatie was geen afgevaardigde op het vlieg veld aanwezig. A.P. voegt aan dit bericht toe. dat prin ses Josephine Charlotte, die de konin- lijke familie vergezelde, niet meegaat naar Havana. Zij zou in Lissabon blij ven. Zoals men weet, verblijft daar de Italiaanse koninklijke familie en is de ex- koningin van Italië. Marie José, een zus ter van Koning Leopold. De geruchten, dat minister Spaak Zon dag j.l. een geheim onderhoud met d< Koning zou hebberf gehad, worden noch te Bern. noch te Brussel, bevestigd. Men verwacht, dat de Koning drie maanden in Havar.a zal blijven. De kleine Hanneke Peeters, dochtertji van de vertegenwoordiger van de KLM. bood de gravin de Rethy een bouquet rode en witte anjelieren aan. Een Amerikaans democratisch afge vaardigde heeft voorgesteld de stakers in Duitsland met de bajonet te dwingen, aan het werk te gaan. Hier verklaarde de Amerikaanse minister voor de strijd krachten te land zich tegen. Hij voelde meer voor het inhouden van het voedsel der stakers. „Wie niet werkt, zal ook niet eten." zal meer uitwerking hebben, meende hij. munistische heerschappij gebracht en elke oppositie in die landen geliquideerd. De muur, waarover wij schreven is er; waakzaamheid blijft geboden en een Amerikaanse toeziende voogdij over West-Europa schijnt onvermijdelijk. DAT de C.C.D. de veehouder T. te Zwollerkerspel heeft geverbaliseerd, die 30.000 liter melk buiten de bonnen om verkocht en afgeroomde niet tbc-vrije melk als volle tbc-vrije melk aan de man bracht. DAT het 55-j. gemeenteraadslid P. H. an 't Westende te Roosendaal, tijdens ;n onderhoud met de gemeentesecr. op het gemeentehuis aan een beroerte over leed. DAT voor de Utrechtse voorjaarsbeurs J.000 m2 standruimte was aangevraagd, doch er slechts 30.000 m2 beschikbaar is. DAT het aantal bezoekers van de Najaarsbeurs 1947 circa 50 pet. groter was dan dat van de Voorjaarsbeurs 1947 en tweemaal zo groot als dat van de Najaars beurs 1946. DAT gisteren bij de eeuwfeestviering _in de proeftuin voor naaldbomen ..Scho- venhorst" te Putten in tegenwoordigheid van de opperhoutvester der Koningin en Mansholt een arboretum is geopend, alle soorten naaldbomen der gema tigde streken aanwezig zijn. DAT ter gelegenheid hiervan de direc teur, dr. Th. C. Oudemans, is benoemd tot officier in de orde van O. N. DAT de uitzending voor de ex-pol. ge vangenen uit de bezettingstijd iedere Vrijdagavond van 1922—19.30 u. zal wor den gehouden m.u.v. de 3e Vrijdag der maand en in de eerste uitzending op 30 Jan. a.s. berichten worden omgeroepen over personen, die nog steeds worden vermist. DAT jhr ir J. de Ranitz gistermiddag als hoofding-dir. van de Prov.-directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvi ting in Zeeland te Middelburg een i scheidsreceptie heeft gehouden. DAT de bariton Janus van Duuren uit Nijmegen op 20 Febr. zijn 40-jarig zangersjubileum hoopt te vieren. DAT aan de winnaars van de Prix de Rome voor schilderkunst in 1940 en 1942, A. A. v. d. Weyden en J. Roozendaal, een jaargeld van f 1200 is toegekend. DAT de VVV te Den Bosch 'dit jaar c 22, 23 en 14 Juli weer driedaagse fiets tochten door Brabant organiseert. DAT gisteren onder grote belangstel ling op „Zorgvlied" te A'dam is teraar- debesteld het stoffelijk overschot van de bekende vioolbouwer Max Muller. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 43 millioen is in gekrompen tot f 2915 millioen. DAT t. g. v. het 200-j. bestaan der ge nietroepen te Utrecht aldaar in Mei een legertentoonstelling wordt gehouden, wel ke later o. a. ook te Den Haag wordt in gericht. DAT de 45-j. gevangenisbewaarder C. L. Baan uit A'dam, die lid van de SS en de landwacht was, door het B. G. aldaar tot 10 jaar gev. str. is veroordeeld (eis 15 jaar.) DAT het A'damse B. G. de SD-er B. M. Swagers aldaar, die deel uitmaakte van executiepelotons te Weesperkarspel. Lim- men en Haarlem, tot levenslang veroor deelde (eis 20 jaar.) DAT de gemeente A'dam f 66 millioen 3-31%% obligatiën tegen een koers van 100% zal uitgeven in stukken van f 1000 f 500. DAT de St. Crt. van gisteren o. m. prij- zenbeschikkingen stopverf, plamuur en oliegrondverf 1948, een intrekking hooi- prijzenbeschikking 1947, alsmede wijzi gingen kunstmest-distributiebeschikking loonregeling voor de Goudse aarde werkindustrie bevat. DAT in Neede (O) en omgeving een complot van clandistiene slachters en! zwarte handelaren is ontdekt, waarbij 7 personen werden gearresteerd. DAT Middelburg telegrafisch bij de mi nister heeft geprotesteerd tegen het bouwplan 1948 volgens hetwelk in Zee land voor elke 100 gereed gekomen wonin gen slechts 50 nieuwe mogen worden ge bouwd. DAT de prov. stoombootdiensten in Zeeland in 1947 ong. 350.000 personen vervoerden, of wel 35% meer dan in 1946, doch in 1939 dit aantal ruim 780.000 be droeg. DAT in 1947 te A'dam 65 personen bij DAT H. Puts is benoemd tot adj.-ref. der P.T.T. DAT tot stationschef te Goes is be noemd B. H. Meeuwissen, thans adj.-sta- tionschef le kl. aan het station Amster dam-Rietlanden. DAT aan onze loketten de passagiers lijst van de Kota Inten ter inzage ligt DAT de Beverwijkse autohandelaar J. F. wegens 44 prijsovertredingen bij leve ranties van autobanden, o.a. aan het Rijk, tot f 41.050 boete met verbeurdverklaring van de aanwezige goederen werd ver oordeeld. DAT 67 jaar oud. plotseling te Heiloo is overleden W. Bruul, oud-gemeente secretaris aldaar. DAT N. Heiner, hoofd der Chr. Ulo school te Schiedam, die onder het pseu doniem H. te Merwe een Vaderlandse Ge schiedenisboek schreef, is benoemd tot lid van het Historisch Genootschap. DAT te Boekelo geen pannenzout meer wordt gemaakt terwijl de productie van fijnzout binnenkort wordt gestaakt daar de apparaten steeds slechter worden doch de eigenlijke zoutwinning en het che mische bedrijf worden uitgebreid. DAT prof. dr. W. M. Docters van Leeu wen aan het Rijksherbarium zijn gehele verzameling van ruim 5500 Indische gal len heeft geschonken. DAT de vergadering van de Volksparty voor Vrijheid en Democratie in „Belle- te Amsterdam Zaterdag om 2 uur begint DAT Polen en Nederland in Febr. a.s. te Den Haag besprekingen zullen voeren uitbreiding van de bestaande han delsovereenkomst. DAT op Curacao op initiatief van gou verneur dr. P. A. Kasteel. postzegels zijn uitgegeven met opdruk „NIWIN". DAT aan het 50ste veldhospitaal, het welk op 23 Jan. per „Waterman" naai Padang vertrekt, een complete hospitaal versterker-installatie met radio en gra- mofoonplaten door de Niwin ter beschik king is gesteld. verkeersongelukken werden gedood, welk aantal ong. 25% hoger ligt dan voor DAT door de Kon. Mil. Kapel plannen de oorlog toen het schommelde onj 1 per worden beraamd voor het houden week en 10 resp. 14% van het aantal on- een internationaal festival voor militaire gelukken ernstig of lióht letsel tenge- muziekkorpsen in Den Haag en andere volge had. I steden. DAT Zuid-Holland op 31 Dec. j.l. rond 1.107.000 mannelijke en 1.149.000 vrouwe lijke inwoners telde. DAT gisteren als bewijs van dank voor de hulp tijdens de hongerwinter door de A'damse en R'damse graanhandelaren hun Groningse collega's een tableau van Makkumer blauw werd aangeboden. DAT het 650-j. bestaan van Beverwijk in Aug. a.s. o.m .zal worden herdacht met •n expositie van Handel en Industrie. DAT 71-j. oud is overleden de oud- gezagvoerder ter koopvaardij Louw Grilk. DAT in verband met eventuele Over heidsmaatregelen door de minister van Binnenl. Zaken een onderzoek wordt in gesteld naar de zedenverwildering, inzon derheid onder de jeugd. DAT te Elzendorp, bij Gemert, weer >n wild zwijn werd gesignaleerd. DAT als novum in de R.K. studenten wereld voor de Utrechtse en Delftse stu denten een parochieblad is verschenen. DAT blijkens de „Nieuwe Crt." de ge zant van Luxemburg A. Collart reeds enige tijd ziek is en de comm. der Ko ningin mr L. A. Kesper voor een maand lar Zweden is vertrokken. DAT het B. G. te Leeuwarden gisteren de 29-j. landwachter T. Graafstra te Foch- teloo wegens hulpverlening aan de vijand tot 12 jaar RWI en verlies van de Ned. nationaliteit veroordeelde. DAT de winst van de Kinacultuur Mij. Boemi-Kasso te A'dam over 1940-1946 f 7000 bedraagt en de uitkering over 1940 '41 definitief werd bepaald op resp. 9 6%. DAT in de afgelopen nacht briekje van kleinmeubelen te Tiel tot de grond is afgebrand en de schade wordt geraamd op f 20.000. DAT Prins Bernhard en minister Fiévez o. a. deel uitmaken van het aanbevelings comité voor de Amerikaanse film beste jaren van ons leven", welke de moeilijkheden der demobilisatie behan delt en waarvan de première in A'dam gaat. DAT te Middelburg een eierenloods, een koelhuis en een veilinghal van de Coöp. Veilingvereniging Walcheren wor den gebouwd. Nationalisatie van de Ned. Bank? (Door i Men moet niet denken, dat. toen de Duitse bezetting -verdwenen was. meteen de Bankwet van 1937 weer herleefde. Voorlopig bleven de Duitse regels ge handhaafd en toen op 1 Oct. 1945 (kort óór de bijeenkomst der voorlopige Sta- ten-Generaal) bij Koninklijk Besluit de Duitse verordening vervallen werd ver klaard en de Bankwet weer ging gelden, minister Lieftinck feitelijk, dat de Duitse regels zouden blijven bestaan n dat de Bankwet in die zin gewijzigd Zonder gemeen overleg met de Staten- Generaal werden enkele belangrijke arti kelen van de Bankwet niet toepasselijk klaard, de bevoegdheid van de Ned. Bank om schatkistpapier ten laste van het Rijk te kopen en te verkopen werd in uitgebreid, dat dit schatkistpa pier zich vóór de aankoop niet in handen derden behoefde te bevinden: er werd een Bankraad ingesteld enz. Maar de belangrijkste verandering in de Bank wet was wel vervat in art. 7 van het Kon. Besluit van 1 October 1945. Daarin toch werd het volgende vastgelegd „In de gevallen, waarin onze Minister van Financiën zulks ter coördinatie van de monetaire en financiële politiek der Re gering en de politiek van de Nederlandse Bank noodzakelijk acht. geeft onze Mi nister voornoemd aan de directie van de Nederlandse Bank de ter bereiking van dat doel nodige aanwijzingen. De Neder landse Bank is géhonden aan die aanwij zingen gevolg te geven." L^es het nog eens over en ge proeft er minister Lieftinck uit: Het dictatoriale. Intussen was natuurlijk dit Wetsbesluit an 1 Oct. 1945, tot stand gekomen bui- ;n de volksvertegenwoordiging om, bestemd om slechts tijdelijk te geiden. gezien de desolate toestand, die de Duitsers hier achtergela ten hadden, iets voor te zeggen, al kan overtuigd houden, dat de Ned. Bank ook zonder die draconische bepaling zich in deze abnormale tijd naar de inzichten der Regering zou hebben ge schikt. Maar wat minister Lieftinck nu met de beide wetsontwerpen, die deze week in de Tweede Kamer behandeld worden, bedoelt, is niets anders dan de bepalingen van het Wetsbesluit te per- petueren. Principieel moet de betrekke lijke onafhankelijkheid en zelfstandig heid van de Nederlandse Bank gebroken worden. Langs twee wegen wordt dit doel (het breken van de zelfstandigheid van de Ned. Bank) verwezenlijkt: le. De staat annexeert de aandelen der Ned. Bank en wordt in de toekomst de enige aandeelhouder en 2e. het Statuut'van de Bank wordt zo danig gewijzigd, dat voortaan de Minis ter van Financiën alle touwtjes in han den heeft. Wat de annexatie der aandelen be treft: de tegenwoordige aandeelhouders worden in die zin schadeloos gesteld, dat zij voor elk aandeel inschrijving in. het Grootboek der 2% pet Nationale Schuld krijgen tot het tweevoud van het nominale bedrag van dat aandeel. Zij ontvangen derhalve geen gereed geld, wat bij een onteigening wel een vreem de figuur is. Intussen, voor ons is dit bijzaak. Hoofdzaak is. dat de Staat alle aandelen en dus ook alle macht in han den krijgt Dat is principieel. De hoegroot heid en de wijze der schadeloosstelling is ook van belang, natuurlijk, maar toch niet van principieel belang. De Minister verdedigt dit met het be toog. dat de positie van de circulatie banken. vooral na het prijsgeven van de eouden standaard zodanig is veranderd, dat het gemeenschapselement in de juridische status van dé Bank ver sterkt behoort "te worden. Steeds meer is het een orgaan met publiekrechtelijke inslag geworden. In feite komt heel die versterking van het gemeenschapselement neer op het vrijwel dictatoriale bevoegd heden aan de Minister van Financiën. En dat niet alleen voor deze tijd. maar x>r de toekomst Niet slechts in naam van de vrijheid, a in naam van het algemeen welzijn. iaar niet minder in naam van „de ge- ieenschap" wordt er heel wat gezon digd. Heel de tendens van deze tijd gaat in de richting van vergroting van de Staatsmacht En dat wordt altijd weer met ideële motieven goed gepraat. Maar langzamerhand wordt aai; al wat nog het economisch leven de staatsteugel aangelegd. 1 in het no. van gisteren) Droom student en Dromen ral voortaan een onderdeel vormen van het leerplan van 17 manne lijke en vrouwelijke studenten aan dr universiteit van Bristol. Van hen wordt verwacht dat zü des nachts en niet over dag op het college zullen dromen. Van deze avonturen in het dromenland zul len nauwkeurige aantekeningen gehouden worden en na 6 weken ral vastgesteld worden wetenschappelijk natuurlijk), of de dromen op enige manier van toepas sing zijn op het leven van de studenten. Ook wil men vaststellen of dromen voorspellingen doen voor de toekomst. (Wij z\jn zeer benieuwd naar de uitslag over 6 weken. Red.) Plaatselijk nog wat sneeuw De Bik verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met en ge sneeuw of regen en zwakke tot matige wind u.t Zuidelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Later n het Westelijk gedeelte van het land wind draaiend naar West met enige styling van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 22 Januari Zon op 8.36 en onder 17.08. Maan op 12.52 en ond—- 4 50 Maandag 26 Januari V.M

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1