|liriiiur CriïlsrlK dimmnt Soekarno komt plotseling uit z'n schuilhoek te voorschijn Wist U tfAANDAG 19 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN I 0.30 per week, 1.30 pei maand, f 390 per kwartaal, bij betaling per kwitantie <verh met adm kosten) ADVERTENTLEN t 0 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS- Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7412 Christelijk'JS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanluastirii is abeMeufti myn bert in tetjfjenapoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936. DIRECTIE: F DIEMER Reeds thans heeft de duivel z'n hoef getoond Commissie van Drie als zeepbel uit elkaar gespat ontróle op Europese samenwerking >E TOT NU TOE gevoerde procedure, de toegepaste methode Europa het 1 „herstel" te brengen, schijnt toch l weer aanvulling of wijziging te moe- I ondergaan. Gaan wij dè gang van ten nog eens na, dan dient vastgesteld, „het plan" is uitgegaan van Amerika zestien „Marshall-landen" hebben impt gehandeld volgens het advies van phington en te Parijs werd naar Ame- jaanse richtlijnen het eindrapport op- Jet is duidelijk, dat het Congres niet één nacht ijs gaat en ten aanzien de dollar-leningen, waar enorme be- m mede gemoeid zijn. geldt „safety Indien het waar was, dat het hier n" aan Europa zonder meer gold, in n dus een filantropische geste, waar- ist men in Amerika dan zoveel waar in en waarom betracht men de ste voorzichtigheid en overhaast zich niet? De politieke situatie in se Europese landen, waar linkse schaduwen nog steeds rondwaren, en zulks bij een economisch baisse-peil; terwijl Sowj et-Rusland niets onbeproefd laat „het h" verdacht te maken en het commu- Üsche infectie-gevaar zeker nog niet is twend, zoals men, om een recent rbeeld te noemen, in Duitsland heeft men ervaren, wettigt juist bekwame niman en Marshall dringen op spoed- jandeling aan, maar er schijnen nog van remmende factoren te zijn. lil Europa gestimuleerd worden tot poogde export, herleving van de han en de productiecapaciteit toenemen, dient in de eerste plaats tochhet lezen gesaneerd, want wat kan er :en verhevigde circulatie terecht ko- als inflatie blijft dreigen. •esident Truman heeft immers zelf laaide malen gewezen op het gevaar economische crisis en de adem- ng der economie zal niet vrijer wor- in de benauwde lucht der inflatie. In chillende landen vreest men deva- de munt. In Frankrijk lijkt wel of lonen en prijzen een soort van spelen, terwijl de stijging istbarend is. Hoe zou men dus, in ikrijk, gesteld, dat de dollar-„lening" het plan-Marshall afkomt, aan verhoogde export kunnen denken, als Ithans voor de uitvoer niet een franc het „betere genre" zou komen, de ort-franC" ofdevalueren. ook in Engeland wordt het belang- vraagstuk van een misschien nood- lijke devaluatie ernstig bestudeerd verband met de export. Resu- er kan slechts sprake zijn van leconomisch herstel bij gezonde wis- u—>en! De financiële sanering vorm- ook één der belangrijkste punten het rapport, dat te Parijs in Septem- j.l. door de zestien landen werd op- M. ïdsdien zijn alweer vier maanden ;n en hoewel de zestien Marshall- niet opnieuw gaan confereren, r wel een „contact-commissie", die nu toe, inzake het „herstel" be- resultaten, zal bestuderen. Het is anders gelopen dan aanvankelijk in edoeling lag. Immers, geïnspireerd de regering te Washington, had het -Franse „tête k tête" plaats, met de eling de zestien landen opnieuw tweede conferentie bij elkaar te melen. Men wilde het Congres laten hoever men met het dweilen en ibben op financieel en economisch ed in Europa reeds gevorderd was. Congres moest daardoor overtuigd .en. dat het vloeien van de dollar- gewettigd was, omdat men hier de handen uit de mouw stak Waar- nlijk heeft de Amerikaanse regering ingezien, dat een dergelijke we conferentie instede van te over- juist argwaan bij het Congres zou n wekken, want men kan óók te- willen bewijzen en dus werd er var den. Wat er echter wel zal geschie- Er komt een Brits-Franse contact die de veertien andere landen jhet „plan-Marshall" een bezoek zal teneinde de reeds bereikte imische en financiële resultatei sinds in September het eindrap- te Parijs werd opgesteld, onder de e te r i „be- s hoopt men het Congres ee: 'van goed gedrag" te kunnen het bewijs, dat er Europese sa- Werking bestaat en men begonnen eigen boontjes te doppen. Gezien hans vrees voor inflatie, zal deze lommissie, zeker niet in de laatste k de sanering van het geldwezen in ipa te bestuderen krijgen Een v.erte- foordiger van de regering te Londen pn van die te Parijs zullen zich laan met de „rapporteurs" der lende Marshall-landen en op hun zullen zij heel wat te zien j> krijgen. i de toekomst blijft samenwerking de Europese „Marshall-kring" gebo- en daartoe moet nog een bepaald an in het leven worden geroepen. De Öling van een „contact-commissie". Je bereikte resultaten gaat bestude- ls een veel minder ingewikkelde me- e, dan een tweede Parijse conferen- lerwijl tijd en geld worden bespaard staat echter vast: het Congres wil n zien! juweljjks was het bestand getekend of de „dood gewaande" Soekarno kwam uit i schuilhoek te voorschijn voor het houden van een radiorede. Deze vormde de Vestiging van de voorspelling, dat met hem de duivel wordt gehaaid binnen de Jeratie. Hy zeide n.1.', dat de overeenkomst thans wel onvoordelig kan schijnen or de republiek, doch later gunstige resultaten kan geven. Langs „vreedzame" weg hoopt men nu terreur bevrijde bevolking zeker niet mis- jfl k doel te bereiken, en het accoord zal verstaan zal worden. Ook Hatta en Soe- H republiek in staat stellen, in het door dirman maakten de order voor de radio derland bezette gebied te komen, welk bekend. Nadat de Commissie van Drie kieement rtnnr na« rfnnr nnc van de wens had te keiyien gegeven, dat het accoord de overeenkomst van de „Ren ville" zou worden genoemd en, verklaard had dat haar eigenlijke werk, het bewij-" goede diensten voor een poli tieke overeenkomst, pas begint, spatte zij snel uiteen. Van Zeeland vloog Za terdag naar Brussel, Kirby Zondag naar Australië en Graham pakt de koffers om Djokja de Masjoemi te verzoenen, daar deze wil doorvechten in overeenstemming met de onverzoenlijke leer van de hei lige oorlog, die zij aanhangt. Volgende week wil Kirby Graham komen afhalen op 31 Jan. worden de drie heren te Lake Success verwacht om rapport uit brengen aan de Veiligheidsraad. Als vrucht van de dappere worsteling van het „volk" der republiek, die het erfgoed worden van het Ned. volk. Over de inhoud van het accoord kan nog worden medegedeeld, dat de gedemilitairiseerde zone. als de gang van zaken gunstig is. uitgebreid kan worden. Voorts blijkt, dat er over 6 der 18 politieke beginselen pas heden overeenstemming is gekomen, nl.: De volksstemming, de constitutionele conventie, de speciale betrekkingen van staat met Nederland, de handhaving ;r souvereiniteit, de positie der re publiek in de federatie, gelijke vertegen woordiging in de interim-regering, bij stand der Commissie van Drie. Intussen zijn de waarnemers der Commissie naar de fronten vertrokken om hun werk te beginnen. VOOR HULP AAN SURINAME Te Den Haag is een lichaam in het leven geroepen dat tot doel heeft het Nederlandse volk op te wekken tot hulp verlening aan Suriname. In het voor lopig bestuur hebben o.m. zitting: het Eerste Kamerlid, mr G. C. J D. Krop en de Tweede Kamerleden Meije- rink en Nederhorst. De oprichtingsver gadering werd om. bijgewoond door de Regeringsvertegenwoordiger van Surina- nr dr Pos. Stofzuigerfabricagè aan banden Waldorp heeft daardoor mensen te veel De dir. van de N.V. Instrumentenfabriek Waldorp, Den Haag, heeft voor ca 55 man, ontslag vergun ning aangevraagd bij het Gew. Arbeidsbureau. t is niet zoals' „de Waarheid" schrijft een gevolg van Marshall-poli tiek, maar alleen omdat onze Regering het vervaardigen van stofzuigers beperkt heeft. Daarbij komt nog, dat er groot gebrek is aan draad, zodat Waldorp op ogenblik geen werk heeft voor al het personeel. Daj nog 250 man op de ontslaglijst staan, zoals „de Waarheid" meldt, is, naar ons mededeelde niet juist. Beter Iaat dan nooit Een uitleenbibliotheek in Londen kreeg dezer dagen een boek terugge zonden, dat in 1916 uitgeleend was. De afzender schreef er bij: ,.Ik heb dik wijls op het punt gestaan het boek te rug te brengen, maar er kwam nooit iets van. Ik was 29 jaar toen ik net boek leende Nu op mijn 60ste stuur ik het u terug. Ik vertrouw er op, dat u mijn excuses wilt accepteren". (Over leesgeld wordt" helemaal niet gespro ken! - Red.). VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Maurits van Nood, Rapenburg 97, Leiden Maurits van Nood heeft de mooiste uren, die hij tot nu toe in zijn leven mocht hebben, in Indië beleefd. Op 8 Juni 1947 is hij in Modjogari gedoopt aangenomen. In een plaggenhutje als noodkerk vond de dienst plaats, waarin ook avondmaal werd gehouden. Alles ge schiedde in de grootste eenvoud en juist dat heeft Maurits zo getroffen. Maar hij heeft in Indië ook moeilijke uren i kend. Zo lag hij ongeveer zes weken het hospitaal met malaria. Na zijn ziek te moest hij geheel en al aansterken, omdat hij zo zwak was geworden. Nu is hij weer helemaal beter en zit hij ln de buurt van Malang Zijn broer is nu in Indië. namelijk in Soerabaja. Ze ho pen elkaar zo gauw mogelijk te Maurits zal drie dagen verlof aai gen. Zoals alle jongens laten u niet vergeten! vraagt Maurits ofn veel brieven en ook om boeken voor studie en ontspanning. Spoor: Het uiterste wordt gevergd „Het bestand beoogt de beëindiging %>an de vijandelijkheden, sabotage, enz. in de ruimste zin des woords. Ik moet wederom het uiterste aan discipline en plichtsbesef van de troepen vragen", aldus verklaarde gen Spoor, nadat hij de order om het vu ren te staken, welke Zaterdag 21 uur Javatijd is afgekondigd en 31 Januari 24 uur Javatijd ingaat, aan zijn mannen bekend gemaakt. Te Djokja kraakt het reeds Na de Masjoemt heeft nu de P.N.L, de oorspronkelijke partij van Soekarno deel van de linkervleugel, in plenaire vergadering der overeenkomst der „Ren ville" verworpen. Wapensmokkel uit Australië naar Indië? Te Darwin stelt de politie een onder zoek in naar de geheimzinnige vliegtuigen die grote voorraden uit de opslagplaat- gestolen munitie naar Indië over brengen. Tabinta vertrekt met duizend man aan boord Zaterdagmiddag om 2 uur vertrok de .Tabinta" van de Sumatrakade te Am sterdam met 1000 man voor Indië aan boord, meest technisch geschoold perso neel. De aankomst in Priok is hopelijk 14 Febr. De storm steekt op in Oost- Indonesië Ambon wil niet langer weggedrongen worden. Het „Dagblad" te Batavia meldt, dat er -en avondschemering valt over Oost- Indonesië. De Ambonnese minister Tahya weggewerkt door de partijbonzen van Zuid-Celebes, die liefst geen enkele Ara- bonnees in de regering zouden dulden. Dezen van hun kant hebben de ernstige waarschuwing doen horen, dat zij het in iterste geval niet bij een protest zul len laten en hun verzet tegen de dusge naamde progressieven (pro-republikei nen) vindt weerklank in Noord-Celeoes Timor en ook de radja's komen in ver- Oost-Indonesië begint op Zuid-Ame- rika te lijken. Suriname wil Ned. karakter houden Bü aankomst op Schiphol, Zaterdag kwart over één, verklaarde mr. dr. J. A. Buiskool, voorzitter der Surinaamse delegatie naar de rijksconferentie, dat zij medewerken aan de volledige li quidatie van het koloniale bewind. Als zij niet verwacht had, dat Nederland dit ook wilde, zou zij niet gekomen zijn. Zij wil het Koninkrijk vernieuwen en in stand houden. Suriname is Amerikaans georiënteerd, doch dit doet niets af vai Nederlands karakter, aldus dr. Buiskool. In Sassenheim bloeien al heeft aantal crocussen misleid. In Sassen heim bloeit reeds de nieuwe oranje-gele Dr J P. Lotsy-crosus. Deze crocus resultaat van kruismgsproeven va Roemeense met onze gewone croc door dr W E de Mol, die overleden erfelijkheidsonderzoeker, dr J. P. Lotsy, te eren, dit bolgewas diens heeft gegeven. Waal en Rijn wassen sterk, doch Maas zakt De veerdienst TielWamel wederom gestaakt. De rivieren Waal en Rijn blijven nog steeds wassen. Zo was de Waal bij Nij megen sinds Zaterdagavond 17 cm geste gen en thans 12.50 m. A.P. De kade staat weer diep onder water. In het-land van Maas en Waal in de Ooij wordt veel last ondervonden van het welwater. De veerdienst Tiel— Wamel moest voor de tweede maal het vervoer van rij- en voertuigen staken. De Maas gaat, na de hoogste stand v< deze winter, 45.45 m„ bovetf de stuw van Borgharen, langzaam zakken het thans droge, koude weer wordt de verdere daling in versneld, tempo vt wacht. Ook België seint langzame val. Vertrouwensproef al ten dele mislukt Op de Rijksweg tussen Den Haag en Utrecht is, zoals gemeld, dezer dagen voor het eerst, als proefneming, bij een autotankstation voor nachtelijke automo bilisten, de gelegenheid opengesteld om zich van benzine en lucht te voorzien, znder dat er persneel aanwezig is. Een kwestie van vertrouwen dus. Dit ver- truwen werd de eerste week niet be schaamd. Helaas bleek dezer dagen ech ter. z de N i e lange dubbele rubberslang, voor „lucht" te zijn verdwe nen. Het resultaat is nu dat de eigenaar de nieuwe slang weer op moet bergen, zodat men geen lucht meer 's nachts kan krijgen. Met de benzine blijft de proef neming doorgaan totdat Maar laten we ons daar het hoofd nog niet over breken! Harlinger visserskotter bij Zoutelande gestrand De HA 105, een viserkottertje uit Har- lingen, is Zaterdag ter hoogte van Zoute lande (Z) op de paalhoofden gestrand. De uit vier personen bestaande beman ning is door -een vissers vaartuig uit Vlisingen aan boord genomen en daar land gegaan. Het scheepje,is alle waarschijnlijkheid verloren, doch de sleepboot „Blankenburg" van L. Smit Co. zal nog pogen het te bergen. Men veronderstelt, dat de Harlingers op weg waren naar de Scheldemonden, de laatste* dagen zulke rijke haring vangsten worden gedaan. Electrische stooel voor rpof- vissen In Westfalen zijn proeven genomer. met de toepassing van electriciteit voor het vangen van vis Een vernuftig apparaat zet een bepaalde oppervlakte water onder stroom waardoor de vis sen verdoofd worden. Wanneer de stroom wordt uitgeschakeld, houd: de verdoving nog enkele 1 minuten aan. Deze methode maakt het mogelijk, al dus het bericht, uitgestrekte teeltge- bieden van minderwaardige exempla ren en roofvissen te ontdoen. Of hel alleen bij de boosdoeners zaJ blijven? Koninklijke Familie naar het circus Zaterdagmiddag heeft de Koninklijke Familie, geheel zonder gevolg, in Carré te Amsterdam een voorstelling van Circus Strassburger bijgewoond. Alleen Prinses Marijke ontbrakvMej. Elly Slrass- burger bood H. M. de koningin een bou quet rode anjers aan. De drie kleine prinsesjes genoten vooral van het optre den der clowns. Verslagen medeminnaar trachtte figuur te redden Ook de op 9 December te Bergen op Zoom gepleegde overval op een fabrieks arbeider, die door twee pseudo-kommie- tou zijn beroofd en met een vuurwa pen bewusteloaos geslagen, blijkt gefin geerd te zijn. De fabrieksarbeider had n.l. het onderspit gedolven in een vechtpartij een mede-minnaar en had om zijr figuur te redden de overval in scène ge zet. Gramofoonplaat verried een tribunaallid Maakte misbruik van zijn positie De aanhouding van het tribunaalslid r. W." te Axel, waarover wij Zaterdag reeds berichtten, blijkt verband te hou den met de zaak tegen G. J. F. v. d. P tijdens de bezetting directeur van de N.V. de Hoop Bouwmaterialen te Terneuzen, waarin tot verbeurdverklaring van f 150.000 in aandelen werd geadviseerd. Het fiat hierop werd echter geweigerd, doch W. wist dat dit geschiedde omdat de opgelegde verbeurdverklaring te hoog werd geacht. Hiervan maakte hij bruik door via een tussenpersoon, di middels eveneens gearresteerde com sionair D„ aan v. d. P. zijn bemiddeling aan te bieden, teneinde een lagere beurdverklaring te bewerkstelligen. Van der P. deed het voorkomen alsof hij daar wel oren naar had en maakte met W. de afspraak, dat zij elkander op 27 Decem ber j. 1. in Antwerpen zouden ontmoeten. Hij waarschuwde echter de gerechtelijke instanties, die er voor zorgden, dat bij de bespreking een aantal rechercheurs het gevoerde gesprek op gramofoonplaten konden vastleggen. W. stelde als ei pet. van het bedrag, dat minder dan f 150.000 zou worden verbeurd verklaard. Bij zijn arrestaties beweerde W., dat hij het voorstel aan v. d. P. had gedaan, on op die manier achter de waarheid ii diens zaak te komen. SINTERKLAAS KOCHT TIENMAAL ZOVEEL SPEELGOED ALS IN '38. Er zijn nu cijfers bekend over de jong ste Sinterklaas-inkopen. De gemiddelde maandomzet der warenhuizen in Novem ber j.l. bedroeg n.l. 290 op een basiscijfer van 100 in 1938. In Nov. '46 was het cijfer 232 en in Oct. '47 242. Voor speelgoederen steeg het indexcijfer 286 op 1018. waaruit dus volgt, dat Sinterklaas tien maal zo veel geld aan speelgoed besteedde als Aftreden van Mackenzie King verwacht Reuter meldt uit Ottawa, dat W. L. Mackenzie King, de minister-president van Canada, morgenavond zijn aftreden bekend zal maken. Hij heeft in 1945 al eens verklaard, dat hij in 1948 niet van plan was bij de algemene verkiezin gen aan het hoofd van zijn partij te staan Als opvoLger van de 73-jarige premiei wordt genoemd Louis St. Laurant. die in 1941 minister van Justitie werd en minister van Buitenlandse Zaken is. Geruchten over het Britse pond Besprekingen over devaluatie van de Franse franc. Een hoog bestuurslid van de Labour- partij heeft tijdens het weekeinde ge waarschuwd, aldus Ass. Press, dat in En geland misschien de bankbiljetten omge wisseld moeten worden, om het hamste ren tegen te gaan. Het kan zijn. het kan zijn, aldus deze zegsman, dat op korte termijn nieuwe bankbiljetten uitgegeven zullen worden, en dat alle oude biljetten dan waardeloos zijn. Ook op de Londense effectenbeurs heeft in de afgelopen dagen het gerucht de ronde gedaan, dat de Britse regering overwoog het pond te devalueren. Deuninisters van financiën van Frank rijk en Engeland hebben te Londen van gedachten gewisseld over politieke coör: dinatie en de eventuele devaluatie van de Franse franc. Te Den Haag vond Zaterdag de oprichting plaats van de Nat. Vertrouwensraad van de oud-illegale werkers. Onder de vele officiële personen bevonden zich mej. J. C. M. M. Geldens (1.) en mej. mr M. A. Teilegen namens H.M. de Koningin. Tussen haar in: dr ir. N. A. J. Voorhoeve, voorx. G.O.I.W.N. DAT dit jaar begonnen wordt bouw van nieuwe schutsluizen kanaal door Walcheren en dit werk drie jaar duurt, terwijl het f6 7 millioen zal kosten. DAT in een ketelhuis in de A'damse petroleumhaven brand ontstond, doch het uitgerukte grootmateriaal het vuur spoe dig meester was, waarmede de haven opnieuw aan een catastrophe ontkwam. DAT de katoenindustrie Holwa op de plaats van een uitgebrand klooster te Vaals een fabriek wil bouwen. DAT kapt. E. A. de Jong te Eindhoven dezer dagen het garnizoenscommando te Oirschot van majoor A. S. Westra over- DAT twee dekschuiten in de LJmui- dense vissershaven kapseisden, waardoor 200 ton bunkerkolen in de diepte ver dwenen. DAT Arnhem het gouden Regerings jubileum van de Koningin o.m. viert een gondelvaart op de Rijn en ver lichting van een deel der stadssingels. DAT dank zij een actie te Maastricht, aan het binnenkort naar Indië vertrek kende 5e bat. 6. R.I. o.m de instrumen ten voor een eigen band, koffergramo- foons en pakjes gebruiksvoorwerpen wer den geschonken. DAT het Philipspersoneel te Eindhoven in de afgelopen week f 17.500 bijeenbracht voor luidspreker-installaties voor de ge wonde militairen in Indië. DAT de Harlinger vissers aandringen op het IJsselmeer te worden toegelaten. DAT de afd. Schouwen-Duiveland van de schippersvereniging „Schuttevaer" 50 I jaar bestaat, de j DAT notaris G. H. C. Hoogewinkel te het Amsterdam op zijn verzoek eervol is ont- slagen. DAT de leden van het Concertgebouw orkest protesteren tegen de nieuwe sala risregeling, welke een verhoging van 14 pet. betekent en zij nog 20 pet daar boven verlangen. DAT Jehudi Menuhin op „Memorial Day" (30 Mei a. s.) in Maastricht een con cert zal komen geven. DAT Eduard van Beinum besprekingen heeft gevoerd met het London Philharmo nic Orchestra om tot overeenstemming te geraken over de perioden van het muziekseizoen, waarin de heer van Bei num zijn krachten aan de LPO zal kun- DAT voor het Arnhemse B.G. \Vz jaar gev;straf en f 25.000 boete werd geelst tegen H. J. Th. Muskens, directeur van de C. V. Muskens Aannemings- en Scheepvaartbedrijf, die o.m. tankgrach ten bij Noordwijk bouwde en er twee maal in slaagde PJR.A.-ambtenaren om te kopen. - DAT de gemeenteraad van St. Michiels gestel dezer dagen besloot tot oprichting van een gasdastributiebedrijf, waarbij het gas wordt betrokken van de Staatsmijnen in Limburg. DAT de Papierfabriek „Van Gelder Zonen N.V." te IJmuiden dit jaar een nieuw sportpark zal aanleggen. DAT op de werf van Van der Vlies te Sliedrecht de 40-j. Lasser J. v. d. Vlies door een ongeluk is gedood. DAT het Drentse Genootschap een prijsvraag heeft uitgeschreven voor de tekst van een algemeen aanvaard Drents volkslied. DAT op 30 en 31 Jan. op de „Zand- hoeve" van de Bergense Volkshogeschool voor de tweede keer visserijdagen wor den gehouden. DAT de herdenking van de vrede van Munster in de Nieuwe Kerk te Delft op 30 Jan. a.s. om 3 uur begint. DAT op 14 Febr. een telegrafische schaakwedstrijd wordt gehouden ti ploegen van de A'damse Effectenbeurs en de New York Stook-excharage. DAT het ex-lid van de Arbeidscorctróle- dienst, J. Stam uit Meppel, door het A'damse B.G. tot 12 jaar gev.strai is veroordeeld en zijn collega H. Sint uit Zaandam tot 18 jaar. DAT te Berge op Zoom overleed Jhr W. Zijphrid van Teylingen, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, officier in de Orde van Oranje Nassau en oud-bur gemeester van Oostkapelle Serooskerke. DAT te A'dam is gearresteerd de 29-j. bankemployé J. M.. die door middel van valse boekingen zijn kantoor voor f 4800 oplichtte, waarvan f 11.00 kon worden achterhaald. DAT de krijgsraad te velde de 20-j. A'damse onderwijzer H. B. wegens prin cipiële dienstweigering tot 3 jaar gev.- straf veroordeelde met ontzetting uit recht een functie by het onderwijs te bekleden. DAT de georganiseerde World friend- shap Association (USA.) dit jaar 6000 Britse kinderen naar Nederland wil zenden. Gandhi boekte succes met zijn vasten Na een periode van bijna 122 uur. Doordat de leiders van de verschillen de elkaar bestrijdende religieuze gemeen schappen in Indië in een ondertekend document plechtig beloofd hadden, dat iet hun eigen leven borg zouden staan voor de veiligheid van de minder heden en het bewaren van de vrede, heeft Gandhi Zondagmiddag na 121 uu) 45 minuten een einde gepiaakt aar zijn strenge vasten, ten behoeve van de rede tussen India en Pakistan. Met het drinken van een glas citroen sap gaf Gandhi het teken dat zijn voed selloze periode ten einde was. Gandhi ver klaarde, dat. indien de beloften tot hand having van de vrede gestand gedaan den worden, hij met „verdubbelde kracht" trachten de hem toegemeten tijd blijven leven. Volgens de opinie van geleerden, zo zei hij nog, is dat tenmin 125 jaar, sommigen menen 135. CHURCHILL GOED GESTEMD HUISWAARTS. Churchill is gisteren, vergezeld van zijn rouw, uit Marokko per vliegtuig naar Bordeaux vertrokken, op weg naar Enge land. Hij voelde zich goed en was in uit stekend humeur. Zijn memoires zijn klaar gekomen. REMARQUE NAAR DUITSLAND TERUG De schrijver van „lm Westen nichts Neues" en Der Weg Zurück", Erich Re marque, die 15 jaar niet in Duitsland is eest, zal deze maand zijn geboorte stad Osnabrück bezoeken. BEVERWIJKS ARREST RUMOER heeft verwekt een arrest van de Hoge Raad van 3 April 1947, dat het beroep van de gemeente Be- i-ijk tegen een vonnis van de recht- bank te Haarlem verwierp. Bij dit Haar lemse vonnis was een eigenaar van een pand in Beverwijk in het gelijk gesteld tegen de gemeente, die een bedrag van de eigenaar vorderde wegens kosten van door de gemeente aan zijn pand uitge voerde werken. Het Tweede Kamerlid Ten Hagen heeft minister van Wederopbouw en Volks huisvesting hierover zelfs vragen geste'.d. Verontrust als hij was over de gevolgen irrest voor het herstel van wo ningen, en op wijziging van de Woning wet aangedrongen. De minister heeft ge antwoord. dat hy geen reden ziet voor wetswijziging. Wij delen het standpunt van de minis- r, die zich niet door het arrest veront- ist betoont. Naar ons oordeel heeft de Hoge Raad niet meer gedaan dan een eind maken aan een misbruik, dat lang zamerhand in verschillende gemeenten was ingeslopen. Wat is het geval? De bouwverordening van een gemeen te stelt eisen vast, waaraan bepaald# woningen moeten voldoen. Doel is, dat ingbezit niet door verwaarlozing achteruitgaat. Een strafbepaling geeft sanctie op niet naleven van de voor schriften. Daarnaast maakt echter artikel 70 der Woningwet het gemeentebestuur be voegd, desnoods ten koste van de over treders te doen verrichten hetgeen in strijd met de verordening is nagelaten, nadat spoedeisende gevallen daarge- ten de belanghebbende schriftelijk gewaarschuwd. Hadden de gemeentebesturen-er zich x aan gehouden, een huiseigenaar mede te delen, op welke punten en waarom de toestand va» een pand niet voldeed aan verordening, hem te waarschuwen, te doen wat nodig was, en te laten we ten, dat anders de gemeente op zijn kos ten het nodige zou doen, dan ware er geen vuiltje aan de lucht geweest en zou de Hoge Raad de kosten steeds ten laste de eigenaar hebben gebracht. Tal gemeentebesturen voegden echter aan de waarschuwing toe, hoepreciei de eigenaar de gebreken moet opheffen. Vandaar de ellende. Zo ook in Beverwijk. Het gemeente bestuur heeft nauwkeurig aangegeven welke voorzieningen de eigenaar moest treffen. Deze was dus niet meer vrij in de wijze, waarop hij aan de verordening Terecht heeft de Hoge Raad hiertegen stelling genomen. Immers, indien B. en W. de voorzieningen precies willen aan geven, moeten zij de weg van paragraaf 3 der Woningwet volgen Dezé regelt de aanschrijvingen, die een gemeentebe stuur kan richten tot de eigenaar van een woning, welke verbeteringen be hoeft wegens niet inachtneming vni% de bouwverordening of uit anderen hoöfde. Dan moet de aanschrijving de eigenaar de keus laten tussen de verbeteringen óf het (doen) staken van de bewoning. Te gen zodanige aanschrijving staat beroep open op de gemeenteraad. Niet voldoen aan de aanschrijving valt weer onder de sanctie van artikel 70 De fout van het Beverwijkse gemeen tebestuur was nu. dat het verzuimd had, in de aansohrijving aan de eigenaar vo ren vermelde keus te noemen. Het Beverwijkse geval staat niet al leen. Zo is thans in de Haagse gemeente raad in beroep een geval aanhangig, dat met het Beverwijkse alle gelijkenis ver- De beroepscommissie uit de Haagse raad heeft geadviseerd de huiseigenares in kwestie in haar beroep niet ontvan kelijk te verklaren, omdat de aanschrij ving tot strekking had te nopen tot vol doen aan gebreken, welke met zeer be paalde voorschriften der bouwverorde ning in strijd zouden zijn. De commissie MET HET WINDJE IN DE RUG Dank zij een gunstige wind heeft Amerikaans vliegtuig, bestuurd door de 29-jarige captain Russel Teguran, New York, het recórd van een vlucht over de Atlantische Oceaan met 20 minu ten verbeterd. Hij vloog van Gander op New Foundland naar Shannon in Ierland in 5 uur en 3 minuten. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, later weer teonemende krachtige wind tussen Zuid en West. Wisselend be wolkt met enkele buien. Weinig verande ring in temparatuur. ZON EN MAAN. Dinsdag, 20 Januari. Zon op 8.38 en onder 17.04. Maan op 12.05 en onder 2.06. Maandag 26 Januari V.M. (Vervolg van d« zevende kolom) heid wordt ontnomen in de wijze, waarop zij aan de Bouwverordening zullen vol doen. Houden de gemeentebesturen zich bij de toepassing vam artikel 70 en van artikelen 18 e.v. deT Woningwet stipt de strekking dezer artikelen, dan duchten wij nóch onwenselijke beroepen op de gemeenteraad in allerlei detailzaken, nóch de rechtspraak van de Hoge Raad by het verhalen van eventueel door de gemeente gemaakte kosten op een eige naar, die onwillig was aan de Bouwver ordening te voldoen. meent, dat de artikelen 18 e.v. in de derde paragraaf der Woningwet slechts betrekking hebben op nieuwe verplich tingen en niet op gebreken, in strijd met reeds bestaande voorschriften Deze stelling is onhoudbaar. Artikel 18 noemt zelf als eerste oorzaak van ge breken, die door aanschrijving kunnen worden weggenomen, het niet voldoen aan de bouwverordening. Ook de minis ter acht het gemeentebestuur uitdruk kelijk bevoegd, para-graaf 3 toe te pas- ien van ieder ernstig ge brek van een woning, dus ook ten aan- gebreken, waarin de bouwver ordening beoogt te voorzien." de stelling van de Haagse raads- ïssie onjuist is. is de appellerende huiseigenares in haar beroepschrift wel ontvankelijk, omdat de bestreden aan schrijving nauwkeurig inhoudt, welke voorzieningen moeten worden getroffen. Zelfs wordt geëist, dat de voorzieningen tot genoegen van B. en W. en in overleg met het Gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht worden aa\gebracht. Het bestreden besluit moet dan ver nietigd worden, omdat het dezelfde leemte vertoont als het Beverwijkse, n.l. de keuze aan de eigenares weglaat, aan de aanschrijving te voldoen óf de bewo ning te (doen) staken. In de Haagse raad heeft mr Hangelbroek terecht tegen de commissie geopponeerd. Het belang van deze zaak is van alge mene aard. Uit het rapport der Haagse commissie blykt immers, dat B. en W, wanneer zij beogen artikel 70 en niet paragraaf 3 der Woningwet toe te pas sen. de eigenaar niet slechts in kennis stellen met de aan een woning klevende gebreken en hem waarschuwen daarin te voorzien, maar tevens „hoe" hij de gebreken moet opheffen. Met dit gebruik moet worden gebroken. Zouden B. en W. voortgaan steeds het „hoe" der verbeteringen aan te geven, en zouden de eigenaren niet vrijwillig aan de aanschrijving voldoen, dan zou de gemeente, de voorzieningen uitvoe rende, met de kosten blijven zitten, dank zij de jurisprudentie van de Hoge Raad. Dit risico mag de gemeente niet lopen. Laten B. en W. het hoe" weg zij moeten de gebreken natuurlijk wel dui delijk aangeven dan is er ook en terecht geen beroep op de gemeente raad, zodat deze zich niet met allerlei detailkwesties van onderhoud behoeft bezig te houden. Zo kan de schrik, welke de Hoge Raad in de bureaux van Bouw- en Woningtoe zicht heeft teweeggebracht, sledhts heil zaam zijn, daar deze schrik een einde maakt aan de enigszins clandestiene wijze, waarop langs de weg van artikel 70 der Woningwet de eigenaren de vnj- (Zl« oerrolg ze*d« kolom)

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1