jHetum? rCViïisrtjf (ïanraul „Met de republiek halen we de duivel binnen de federatie" Wist U VRIJDAG 16 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: t 0.30 per week, UI) pei maand, f 3-00 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh met adm-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 2040a Administratie 22710. Christelijk-ISatwnaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^ttrnhmstirfi is afjeMmn myn berl in leugen-speet" Acht en twintigste jaargang No. 7410 Postrekening 53936. DIRECTIE: F. DIEMER Oppositie handhaaft haar oude standpunt: Romme vertrouwt Djocja eigenlijk ook niet, maar wil het wagen (Van Parlemcntsredacteur) Tn Duitsland kraait het comm. haantje >IJ HET ABRUPTE EINDE van de Jj conferentie te Londen, heeft Molo- tof de collega's van de „Big Three" toch nog een nauw hoorbaar „tot weer ziens" in een ver verschiet toegewenst. Vage mogelijkheden tot contacten waren er dus altijd nog, maar in dit ver band, doet het eigenaardig aan, dat de Russen op het contact met de Amerika nen en Britten te Berlijn klaarblijkelijk minder gesteld zijn. Dat er na de misluk king der Londense conferentie iets zou gaan gebeuren, behoeft geen betoog. De toestand in Duitsland kon toch zo niet blijven. En ten aanzien van de Brits- Amerikaanse dubbelzone werden te Frankfort de reeds besproken besluiten genomen. Dat de Russen hierop reageer- ien, ligt eveneens voor de hand. Met hun Russische laarzen schoppen de communisten tegen het plan, het gehate „plan Marshall", omdat zij geen ordening, maar wanorde wensen, terwijl vangrijke actie op touw wordt gezet. Moskou, deinst niet terug voor de meest zonderlinge suggesties, teneinde de sym pathie en het vertrouwen der Duitse be volking naar zich toe te halen. Zulks heeft men ook te Berlijn geprobeerd. Men trachtte de bevolking wijs te maken, dat een eventueel Russisch protest tegen de besluiten van Frankfort tot vertroebe lende reacties bij Britten en Amerikanen aanleiding zou geven. En dan uit met de gemeenschappelijk onderte kende overeenkomsten van Jalta er Potsdam; „uit" met het gemeenschap pelijk bestuur van Berlijn en de Wes telijke Geallieerden hadden in Berlijn dan maar rechtsomkeert te maken. Het allerlaatste nieuws dus, dat niet laten indruk te maken: Fransen, Britten en Amerikanen de laan uit! In hoeverre men hier met bluf, intimi datie, een woede-aanval met kernen „waarheid" te maken heeft, valt moeilijk te onderscheiden, vermoedelijk spelen alle drie de factoren hierbij Maar helemaal hun doel voorbij, schieten de Duitse bladen in de Sow jet-zone, di« ondér Russisch toe zicht staan, toch ook weef niet. Immers, de Amerikaanse, plaatsvervangende minister van buiten landse zaken, Lovett, heeft het nodig ge vonden, te verklaren, dat de Amerikanen zeker niet voornemens zijn Berlijn te ver laten, omdat zij er hun verplichtingen hebben. De Duitsers speculeren nog steeds op een, in de toekomst één en onverdeeld land, hun wensdroom, hetgeen de Russi sche methodiek verklaart, het zo voor te stellen, alsof juist Amerikanen en Brit ten de verdeling voorbereiden. De Rus sen weten anderzijds de moeilijke econo mische omstandigheden voor hun politiek uit te buiten. Want ook met de hulpver lening via het plan-Marshall, zal de levensstandaard voor de Duitse bevolking sober blijven en het zal nog wel heel wat Jaren duren, eer de consumptie weer het vóóroorlogse peil bereikt. Thans kan men telkens van een voedsel-crisis spreken, hetgeen dan leidt tot actie van de leiders der vakverenigingen. Evenals na de eerste wereldoorlog heerst er in Duitsland een latente onrust, die zich speciaal in het Roergebied ac centueert. De communisten zitten niet stil, Uit een soort van „communistisch manifest" blijkt, dat men aanstuurt op wilde stakingen in het industriegebied, dat nog deze winter de strijd tegen het „plan-Marshall" met alle, ten dienste staande middelen, moet worden gevoerd. De leiding berust bij de „Kominform" te Belgrado. „Hört. hörtzou men vroeger ge zegd hebben. Een edel programma: de organisering van stakingen bij hef transportwezen, de mijnen, staalproduc- tie, het verhinderen der ravitaillering enz Een communistisch „plan" tegenover dal van Marshall! En zo zoetjes aan geloven wij het nu wel. Niet Rusland, maar ka pitalistisch Amerika wil heel de wereld tot slaven makenMogelijk, dat een „revanche-Duitsland" zich blind staart op een liefelijke Oostelijke morgenstond. Maar zou dit Duitsland óók niet beseffen, Romme: Laten we gokken „Wat ls er In feite veranderd?!" zo riep gisterenmiddag de heer Jan Schouten uit, toen hü de debatten in de Tweede Kamer over de Regeringsverklaring inzake Indlë opende. „Want al zou de republiek alle voorstellen, die haar gedaan werden, aanvaarden, welke garantie is er, dat haar beloften worden nageleefd' Die republiek moet de voorstellen wel accepteren, daar zij de wereld onmo gelijk kaft tonen, dat ze haa-r eiigen troe pen nïet in de hand heeft!! Schouten achtte het beleid der Rege ring. wanneer zij de republiek in de fe deratie betrekt, noodlottig, omdat daar door het gevaar van onzekerheid besten digd wordt. In staatsrechtelijke en staat kundige zin wordt met de republiek gif in het lichaam der federatie toegelaten. Van de aanvang af, had toenadering ge zocht moeten worden tot degenen, die geen of niet langer vertrouwen hebben in de republiek. Staten -bouwen is een serieus werk en deze ernst is bij een re publiek, wier „Ja" niet „Ja" en wier „Neen" niet „Neen" is, een republiek, die allerlei misdaden op haar geweten heeft, niet aanwezig. Dezelfde gereserveerdheid betoonde de heer TIL ANUS, die geen enkele zekerheid zag, dat het nu dan te sluiten bestand inderdaad zal worden na gekomen. De heer VONK (Vrijh.) zei het eveneens, op de hem eigen wijze: met de republiek zou de duivel binnen de federatie worden gehaald. 't Verklaarde uitzicht De heer ROMME (K.V.P.) stelde zich op het standpunt der Regering, al stipu leerde hij (evenals trouwens de heer Ti- lanus), dat vast moet staan, dat de Ne derlandse verantwoordelijkheid voor orde en veiligheid ook nu nog net zo goed geldt voor het gebied dat de Djok- jase zijde van de demarcatielijn als voor de andere gebieden. Dat de republiek, via bemiddeling van de Commissie van Drie eindelijk de Nederlandse voorstellen heeft aanvaard stemde prof. Romme tot voldoening, zij het met de bittere na smaak, dat de klok in de republiek blijkbaar 15 maanden minus 1 dag ach ter loopt. Hij toonde zich echter gereser veerd in zijn verwachting omtrent de uitvoering van de voorstellen, te meer, omdat blijkbaar de Masjoemi (Is lam organisatie) zich uit de Regering zou hebben teruggetrokken uit protest tegen de aanvaarding van de „Staakt het vu- ren"-<voorst ellen. Spr. wilde echter de heer Schouten niet volgen in zijn Ver doorgevoerd wantrouwen. Temeer niet. daar hij niet bang was voor republi keins overwicht in de federatie, omdat de federalisten toch verreweg in de meerderheid zijn en zij juist zelf hebben gevraagd, de republiek mee te laten, doen. Het bleef voor prof. Romme vast staan, dat ook nu de republiek de voorstellen heeft aanvaard, de Regering moet vast houden a3n de stelling, dat de republiek in het beleid geen overheersende factor meer is. Wie toch het accent weer op de republiek wil leggen, zal prof. Romme niet meekrijgen. De republiek kan mee doen, maar dan als ieder ander gebied, niet meer en niet minder. Doet ze niet mee, dan moet de verdere opbouw on verminderd worden voortgezet, ook zo lang ze nog niet meedoet Joekes: doodsbenauwd voor brokken Ook de heer JOEKES (Arb.) r aarzelend met de erkenning komen, dat de feiten leerden, dat er ook buiten de republiek andersgerich-te krachtige t-ionalistische stromingen bestonden Maar tooh, als schrok hij van deze krasse (maar juiste) uitspraak, achtte hij de voortzetting van het overleg met de publiek van groot belang. En hierbij kwam weer de oude Adam om de hoek kijken: Denk toch 01 sfeer tussen Nederland en de republiek. Slechte dingen van Djokja vertellen op de dag, dat met de republiek, dank zij de Commissie van Drie, overeenstem ming is bereikt, kan toch de sfeer bederven. De heren Schouten en Tilanus hadden het helemaal verkeerd gedaan. En dan mijnheer Vonk, die gesproken had over de republiek als het prototype van com munistische camouflage, dat was hele maal erg. Mr Joekes durfde zelfs dat pog veel ergere van de heer Vonk, dat van het binnenhalen van de duivel def federatie, niet eens te herhalen. De troetel-republiek mocht dan eens ken, dat ook de Partij van de Arbeid een heel klein beetje wilde meedoen aan diesfeer-verk-noeiing". Over prof. Romme zweeg hij; doch zoiets kan ook te denken geven! De hele houding van mr Joekes ken merkte zioh door een soort aogst-psy- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Piet Brouwer, Leiden, Waardgracht 117 Piet zit nu ruim een half jaar in Indië hij vertrok op 30 Mei 1947 met de ,.Jo- han de Witt" maar heeft al heel wa! lekkere hapjes voor zijn hardwerkende kameraden (en voor zich zelf) klaarge- maakt. Hij is namelijk kok. Kok in een veldkeuken. Op het ogenblik kookt en bakt hij in één van de mooiste veldkeu kens op Java en wel in Soemenep. Daar- >r was hij onder meer in Soerabaja. nu toe heeft Piet het goed naar zijn al kan hij er nog steeds niet goed :r uit, dat hij zijn vrouw alleen moest laten. Maar het is. zoals hü schrijft: zün DAT de Ned. Jeugdgemeenschap op dat het Russische haantje kraait, zonder plicht gaat voor! De plicht, die het Va- 14 Febr. a.s. te Haarlem een congres goud in zyn mond? 'derland van hem verlangt. J houdt. chose: Stel je voor. dat die republiek toch weer gaat schatten als ze horen hoe we over haar denken. Alleen de heer DE GROOT (comm.) meelde nog steeds te kunnen beweren dat de republiek het zwaartepunt in politiek en militair opzicht vormt. De federalisatie vond hij dan ook geen op lossing in democrptisohe zin. Nu. daar is hü dan ook communist voor. De eed van onze officieren Nadat vervolgens het Collegiaal Or gaan de aandacht had gehad me: elders in ons blad bespraken de heren SCHOUTEN en JOEKES de instelling van de pre-federale regering, waa alleen nog maar een voorloper, nl. federale raad, bestaat. Schouten achtte ook voor deze regering een wet nodig en vroeg, in hoeverre dit orgaan mede zeggenschap zal krijgen in militaire aan gelegenheden. Met name is dit van be lang voor de aan hun eed gebonden 'of ficieren, die wel terdege dienen te weten, wie de troepen nu eigenlijk zal of zullen hebben te dirigeren. WOENSDAG VIJF GEWONDEN. Woensdag werden in Indië aan onze züde vijf man gewond. Britse Spitfires grijpen in Palestina in Gaan de Arabieren heel het land bezetten? Thans Is in Palestine de „Slag or nederzettingen" ontbrand in al zün he vigheid. R.A.F.-vliegtuigen en Britse artillerie zün allerwege negezet om einde te maaken aan een verbitterd ge vecht, dat al sinds dagen lang aan de gang is tussen Joden en Arabieren bü Bethlehem en Hebron. Deze vliegtuigactie, in de vorm van Spitfires, heeft ten doel de Arabieren te dwingen in hun stellingen te blyven, tot de Britse troepen zich, door een mijnen veld, een weg hebben kunnen banen naar de omsingelde Joodse nederzettingen. De meeste Arabieren komen uit Syrië i zü dragen ene uniform. Zij hebben an „sla-toe-en-loop-weg"-tactiek ver anderd in een Indianenoorlog. Een Brits toestel werd tijdens de strijd beschoten door, een onbekend vliegtuig. De Arabische Liga zou hebben gead viseerd, dat geheel Palestina door gere gelde Arabische troepen wordt bezet, zodra de Engelsen zün vertrokken. SLIM JANNIE WORDT MAAR NIET OUD. Er is thans een nieuw kabinet voor de Unie van Zuid-Afrika gevormd, waarin de bijkans 78-jarige generaal Smuts, minister-president, minister van buiten landse zaken en minister van defensie blijft. De regering bestaat uit dezelfde ministers als het afgetreden kabinet. Waar wringt de schoen Te Lake Success zit een mannetje, dat vroeger voor de Partü van de Ar beid zitting had in de Tweede Kamer. Dat mannetje heet Palar en is verte genwoordiger van Djokja in de Vei ligheidsraad. Bü de behandeling van de Indische kwestie in die Raad i l schuldigde hij Nederland bü elke voorkomende gelegenheid op onver antwoordelijke wijze. Dit heeft hij Woensdag nog eens gedaan, volgens een Aneta-bericht uit Lake Succes, dat melding maakt van een „bittere aanval op de Nederlandse Regering, precies op het ogenblik, dat jie repu bliek de voorstellen van de Commis sie van Drie aanvaardde". Met één van beiden is het niet in orde, met Palar niet, of met Djokja niet Ned. boerenknecht in België gearresteerd Wegens moord op een 21-jarig meisje De 27-jarige Nederlander A. Pool is in de buurt van het Belgische plaatsje Den- derhoutem wegens het vermoorden van een 21-jarige boerendochter aangehouden. P. vertoefde al sinds geruime rijd. aldus „Het Laatste Nieuws", als knecht op ae hoeve van een oom van het meisje. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft hü haar, om tot nu toe onbekende redenen, vermoord. Zü werd in haar bed de schedel ingeslagen en daarna op de vloer neerge legd. Haar moeder ontdekte de volgende morgen het afschuwelüke misdrijf- We gens eigenaardige gedragingen viel al di rect de verdenking op P. Deze was echter voortvluchtig. Daar P. al eens eerder ge dreigd had de boerderij van de oom in brand te steken, uit wraak voor ontslag, had men een wacht aangesteld des nachts. 1 Deze wacht nu ontdekte de gevluchte moordenaar verborgen op een bakoven van de boerderü. Na een schietpartü kon de dader gepakt worden Van te voren trachtte hij zich door middel van een ko gel van het leven te beroven. Een te hulp geroepen arts wist de kogel te verwüde- ren. Toen P- weer tot bewustzün was ge komen. bekende hü onder een vreselijke huilbui zyn daad. P. is door de gendarme, rie opgesloten te Haaltert. Laatste Duitse soldaten verlaten ons land In het kamp te Vught wachten nog 160 Duitse krijgsgevangenen op terugkeer naar „die Heimat". Aan het eind van deze maand zal de eerste groep van 40 man via Hoek van Holland per Leave-trein naar Duitsland vertrekken Men hoopt binnen weken de rest te hebben afgevoerd, aldus verneemt deNieuweLeidsche Overeenstemming over salarissen Nijverheidsonderwijs In de salariscommissie voor de leraren en leraressen bü het nüver- heidsonderwüs ls overeenstemming bereikt. Haar voorstellen zün door minister Gielen aanvaard. Deze overeenstemming geldt. N i e L e i d s C r t. bü informatie tén departemente bleek, slechts voor leerkrachten bij het lagere nüverheidsonderwys en niet voor direc trices en directeuren en evenmin voor middelbaar nüverheidsonderwüs, daar hierover afzonderlijke besprekingen aan de gang zyn. Auto rijdt te Franeker te water: 3 doden Alleen de chauffeur wist zich te redden. Hedenmorgen in alle vroegte heeft zich te Franeker een ontstellend auto-ongeluk voorgedaan, dat aan de bakker G. Zülstra de landbouwer J. Bosma uit Twyzeler- heide, alsmede aan de landbouwer Tj. v. d. Meulen uit Kollumerzwaag het leven heeft gekost. Door onbekende oorzaak reed een per- •nenauto uit Twijzelerheide (Fr.) inplaats van rechts af te slaan rechtdoor in dg Zuidergracht en kwam daarbij op de kop het water terecht. De chauffeur J. Kempenaar uit Twijze lerheide wist zich door een raam te be vrijden, doch de drie andere inzittenden verdronken jammerlük. De auto is later door een takelwagen opgehaald. Als tragische bijzonderheid vermelden wij nog dat de inzittenden op weg waren Den Haag om hun emigratiepapieren voor Canada in orde te maken. De 35-j. bakker Zülstra was gehuwd en vader van vijf kinderen, de landbou- Tj. van der Meulen, was 40 jaar en ?en gezin met vier kinderen, de 24-j. landarbeider Bosma was ongehuwd. Over de oorzaak wordt nog gemeld, dat de chauffeur Kempenaar vermoedelijk door tegenligger is verblind. Geen avontuur met het Collegiaal Orgaan alstublieft Waarom viel de keus juist op Neher (Van onze Parlementsredacteur) Naast verschillende andere zaken vormde ook de Instelling van een Collegiaal Or gaan voor Indië gistermiddag een onderwerp van debat In de Tweede Kamer. De regering wil dit by K.B.~in het leven roepen. Dat is vast een vergissing, aldus de heer Schouten, stellig is bedoeld: bü wet. En een dergelük recht plegen adviseurs nu net niet te hebben. Overigens achtte de heer Joekes ean K.B. slechts gewenst met het oog op de urgentie van het geval Nadere regeling by' de wet kwam ook hem gewenst voor. Nederlandse vrouwen door de T.R.I. ontvoerd Opnieuw zün Indo-Europese in Oost-Java door de T.R.I. weggevoerd, aldus verklaart de Gemeensch. Actie van Ned. Vrouwen in een adres aan dr Beel. waarin zü er op wijst, dat er in alle talen gezwegen wordt over de 15 tot 20.000 geïnterneerden in de repu bliek. Planters moeten op de onderne mingen werken onder voortdurend le vensgevaar en er sneuvelen nog steeds soldaten hetgeen de Actie.met grote zorg vervult. ZIJN DUITSERS ONMISBAAR? Want het komt hier aan op precieze om schrijving, nauwkeurige formulering en afbakening van taak en bevoegdheden Wat in de regeringsverklaring er over is vermeld geeft een uiterst bedenkelüke vermenging van algemeen bestuur en op perbestuur te zien. Terwijl het Collegiaal Orgaan enerzüds een bestuurscollege wordt, wordt er anderzüds tussen dr Van Mook en de andere leden (aan wie be paalde zaken kunnen worden overgedra gen) een zekere gezagsverhouding scha den. By regeling bij wet kan hierover be ter worden gedebatteerd De Heer TILA NUS (C.H) was van eenzelfde gevoelen- vees bovendien op art. 63 van ae Grondwet, welk artikel bepaalt, dat alle bestuurlyke onderwerpen voor de over- gebiedsdelen by wet moeten worden geregeld. Ook prof. ROMME (KVP) verweet de Regering, dat zy niet had gemotiveerd om zü meent, dat instelling bij K.B. mogelük is. Maar afgezien van deze mo gelijke mogelijkheid achtte hü de toch van zo groot gewicht, dat instelling, bü wet voorkeur verdient. Bovendien L In tricotagefabnek „Rocker en Co. vond hij. dat 3 leden'te weinig was Hij te Sittard is een staking uitgebroken wilde graag een betere nationale afscha- Aanleiding hiertoe is de terugkeer van duwing, waarmee hy heel netjes geca- de vroegere Duitse directeur F. Rocker, moufleerd te verstaan gaf, dat er toch welke geschiedde op advies van het Be- eigenlyk ook een Rooms-katholiek zitting heersinstituut omdat de zaken in het be- oest hebben. Daarom en ook om de zware taak achtte hü vüf leden nodig. Ook wilde hü graag weten waarom nu uitgerekend minister Neher uit zijn eigen lijke werk aan het toch zo belangrüke de partement van Wederopbouw moest wor den gehaald. De heer Joekes (Arb.) over het aantal leden nog geen oor deel, doch achtte instelling van het Col legiaal Orgaan by' K.B. wel mogelijk, blykbaar in het kader van „aanwijzingen des Konings", waarnaar de Gouv.-Gene raal zich heeft te gedragen. Hij zag de aan dr Van Mook toe te voegen leden als „ad viseurs" 'n Wonderlük soort adviseurs dan toch, want ze hebben recht van be roep op de Kroon bü verschil van mening. drijf niet r DAT bij K Boer te Roden een koe niet minder dan 4 kalfjes ter wereld bracht, doch ze helaas allen dood waren. DAT te Deurne, in de Peel, weer wilde zwijnen zün opgemerkt en een peuter van 35 kg werd geschoten. DAT voor het Utrechtse B.G. gisteren 8 j. met aftrek werd geëist tegen de voorm. politiechef te Amersfoort G. N. v. Asperen. DAT hetzelfde B.G. de zaak aanhield tegen de 52-j. jhr G. Ch. Labouchere, voorm. lector in de Kunstgeschiedenis te Utrecht, die o.m. prof. Cohen en prof. Grondijs verried. DAT vannacht de wollenstoffen-fabriek in de fa. de Rooy van Dijk te Tilburg gedeeltelijk uitbrandde, doch de vry zienlijke schade door verzekering wordt gedekt. DAT de 48-j. werkman W. F. uit de H. Coesinkstraat te R'dam gisteren door losschietende üzeren buis werd ge dood. DAT gisteren, eveneens te R'dam, de 14-j. P. G. V. uit de v. Malsenstraat door »n stoomtram werd doodgereden. DAT een toestel van het militaire vlieg veld Hoogerheide (NB) dezer dagen bü noodlanding onder Huibergen ern stig werd beschadigd, doch de beide in zittenden ongedeerd bleven. DAT de St.Crt. van gisteren o.m. een beschikking betreffende vergoeding voor keuring van autobussen bevat waarin ve tarieven zijn vastgesteld, welke 1 Maart a.s. in werking treden. DAT 21 Jan. a.s. de nieuwe afd. van de Kon. Mü- „De Schelde" te Breskens officieel wordt geopend. DAT W. A. v. d. Meulen na zün zilve- :n burgemeesterschap van Terheyden (N.B.) gisteren zün koperen burgemees- tersfeest van Teteringen vierde. DAT de 35-j. W. Coppens uit Waalwijk achter het stuur van zijn (stilstaande) vrachtauto doodbleef en hij een vrouw en kind achterlaat. DAT voor de R'damse rechtbank 8 mnd m.a. werd geëist tegen de 33-j. Trijntje in den B. die in een gestolen verpleeg stersuniform bü apothekers en artsen morphine loskreeg voor eigen verbruik. DAT de voorm. burgemeesters van Zevenbergen. Dinteloord, Fynaart, Wil lemstad en Steenbergen, de N.S.B.-ers v. Eyndhoven, v. Campen en v. d. Graaf binnenkort voor het Bossche B.G. terechtstaan. DAT de Regering het wederopbouw- plan van Eindhoven heeft goedgekeurd. DAT het Noorse s.s. „Arcturus" gis teren met 10 slachtoffers van het in de Kerstnacht vergane Noorse s.s. „Skog- haug", uit A'dam naar Stavanger vertrok. DAT de begroting van Waalwük voor 1948. evenals verleden jaar, weer sluit. DAT drs J. Willems van het dep. v. Econ. Zaken tijdelük is benoemd tot han- delssecr. aan de ambassade te Brussel. DAT de „van Ostade" van de K.N.S.M. gisteren te Vlissingen twee voor Curagao bestemde lichters aan boord nam. DAT op 26 en 27 Mei de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander ver voerpersoneel in Groningen zijn 40ste al gemene vergadering hoopt te houden. DAT de hoofdinspecteur van de Rüks- luchtvaartdienst, A. P. Dekker te Den Haag. is benoemd tot officier in de Orde m O.N. DAT de Rijksbydrage voor de pro vincie Noord-Holland, welke bijdrage in 1947 f 433.200 bedroeg, thans geraamd wordt op f 1.593.000. DAT moomenteel de oprichting van een Tsjechosloowaaks bureau voor tourisme in Nederland wordt overwogen. DAT de „Gemeenschappelyke Actie van Nederlandse Vrouwen" in een schrij- ven aan min. Beel opnieuw opheldering ove rhet lot van de nog geïnterneerden op Java en maatregelen tot beëindiging van het concubinaat van Ned. vrouwen heeft verzocht. DAT op het op 11 en 12 Febr. in Utrecht te houden congres van „Vreemdelingen verkeer" zullen spreken dr. K Krapf uit Bern, dr. F. W. Zeylmans van Emme- richoven, voorz. van het Genootschap vpor kleurenpsychologie en G. Staalma de Bedryfs Horeca. DAT min. Gielen op 28 Jan.a. s. nieuwe gebouw^ van de MTS te Arnhem opent. DAT ten gevolge van in Neuengamme ondergane mishandelingen te Hilversum oop 40-j. leeftyd overleed J. v. d. Hul, in de illegaliteit bekend als „radio-Kees", die oop dit gebied uiterst gevaarlyk ver zetswerk deed. DAT dezer dagen te Doetinchem, de vroegere Schiedamse politieinspecteur G. Oosterhof als corpschef werd geïnstal leerd. DAT volgens de Ryksluchtvaartdienst de Britse civiele luchtvaartdienst de laat ste tijd geen enkele maal geklaagd heeft over storing van de zender van het Lon dense vliegveld Northolt door de van Schiphol en de Engelse krantenberichten dus op zijn minst overdreven zün. DAT de 28 j. H. Boon te R'dam bü het vissen van hout uit de haven in elkaar zakte en overleed. gingen en volkomen Twee jonge luipaarden bracht de bemanning van Hr. Ms torpedoboot- jager „Evertsen" mee, toen hü Woensdag in Den Helder terugkeer de. Een der jeugdige viervoeters met «ün oppasser. Op 12 Maart eerste boeren van dit jaar naar Canada In het kader van de emigratie van 10.000 boeren en boerinnen naar Canada, vertrekt als eerste schip de „Kota Inten" op 12. Maart a.s. Ook de „Tabinta" en de Volendam" worden bü het transport in geschakeld. Men beschouwt deze 10.000 Nederlanders als voorlopers van een veel grotere stroom. In sommige kringen ver wacht men zelfs in het volgende jaar het dubbele aantal. DAT de Katholieken op Curacao aller minst te spreken zijn over de samenstel ling der Curagaoase delegatie naar de Ronde Tafelconferentie te Den Haag. I}AT de was van de Maas bij Maas tricht in langzaam tempo voortzet en zeer waarschynlijk de topstand van deze win ter op 14 Jan. (45.43 meter) zal worden overschreden. DAT op de te Beek (L) gehouden der de winterveiling werden aangevoerd en verhandeld 150.000 kg. winterfruit DAT in tegenstelling met vorige be richten, de N. S. wel zelf het Ned. ge deelte van de spoorlün MechelenTer- neuzen zullen exploiteren. DAT in navolging van min. Fiévez, Prins Bernhard op 4 Febr. a. s. de storm- school „Wildhoef" te Bloemendaal be zoekt. DAT in de „Times" van gisteren een interessant arti.kel stond over de weder opbouw in Nederland. DAT de Raad van Vakcenttalen aan minister Jonkman heeft verzocht voor de Ned. werkers in Indië een goed verzorgde, verzoening wil forceren tussen de Mo- op wetteUjke basis steunende, sociale po- hammedanen en Hindoes, die al zolang sitie bewerkstelligen. met elkaar in onmin leven. Koning Leopolds reis Omtrent de reis van koning Leopold naar de Antillen, wordt nog gemeld, dat hij zich per vliegtuig van Genève naar Lissabon zal begeven, om daar op de „Sommelsdük" te embarkeren. Het schip moet op de 20ste Januari vandaar ver trekken. „Het Laatste Nieuws" verneemt uit be voegde bron, dat het nog geenszins vast staat wie de koning op zijn reis zal ver gezellen. Koning Leopold heeft de laatste tijd te Pregny druk gestudeerd in boeken rer de plaatsen welke hü gaat bezoeken. GANDHI KAN NIET MEER LOPEN. Door uitputting tengevolge van het vasten kan Gandhi niet meer lopen. Hy gebruikt slechts wat warm water, zodat het ergste wordt gevreest. Zo men weet hij omdat hü op deze manier Daad van kameraadschap. Rode Kruis- soldaten brengen de gewonden aan landdie het hospitaal schip Groote Beer" gisteren uit Indic in Nederland terugbracht. Nederlandse Unie nog een duister element Laten we toch niet te veel ver wachtingen wekken (Van onze Parlementsredacteur) Een belangrijk punt by de debatten in de Tweede Kamer vormde gistermid dag de vorming van de Nederlands-In donesische unie. Dit moet een souvereine staatsgemeensohap worden. De thans be staande Nederlandse souvereiniteit moet in drieën opgedeeld worden, nl. over de unie. Nederland. Suriname. Curasao en de Verenigde Staten van Indonesië, al dus de heer SCHOUTEN, maar in de Regeringsverklaring ontbreekt elke con cretisering van de unie. Dat de unie zal staan onder het Huis van Oranje achtte hy eveneens onjuist. Di| moet zijn de Koninglin) der Nederlanden. Want het Huis van Oranje houdt in strikte zin op met H. M. de Koningin. Ook over het karakter van de unie bestaat bij de Indische federalisten misverstand. Prof. Hoessein Djajaduningrat sprak in een interview over twee souvereine staten, die een tractaat aangaan, waardoor dus een volkenrechtelijke band ontstaat. Het is twijfelachtig, of dit handhaving van het Koninkrük betekent. Prof. ROMME kwam echter met een oproep van het inmiddels opgeheven Komite Indonesia Serikat aandragen, wier federalistisch program spreekt van een duurzaam en doeltreffend samengaan. De heer JOE KES vond deze zaak ook niet zo erg, omdat duidelijk blijkt, dat er gemeen schappelijke belangen zijn te behartigen, hetgeen toch wel op een reële staats- gemeenschap duidt. De heren TILANUS en VONK stonden meer op 't standpunt van de heer Schouten, doch meenden, evenals prof. Romme, dat de nog steeds op het program staande rijks- of unie- conferentie de juiste vorm dient aan te geven. Prof. Romme gaf nog verschil lende suggesties over de staatkundige bovenbouw. Hij wenste, evenals de heer Joekes vast te houden aan de richtdatum 1 Januari 1949, waartegen de heer Schou ten ernstige bezwaren maakte, omdat het gehele werk tooh niet in één jaar kan tot stand komen en dan maar ver wachtingen worden gewekt, die niet kunnen worden verwezenlijkt. TH. WIJERS EERSTE KAMERLID. In de vacature van wülen mr J. C. A. M. van de Mortel (K.V.P.) te Tilburg ia benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer Th. R. J. Wyers te Vught. Nog geen goud gevonden in Emmererfsclieiderveen Maar wel twyfel aan de schat De schatgraver van Emmererfscheider- veen, Roelf Knoop, dolf tot nu toe niet* dan aarde en grint uit de plek, waar volgens de aanwüzing van het gevonden briefje, de schat van een Joods onder duiker uit de bezettingstüd moest liggen. Wèl is komen vast te staan dat de naam Cohen, die onder het briefje stond, niet voorkomt in de onderduikersadministra tie van Emmen. zodat öf het flesje een grap is, óf de schat door de eigenaar be reids geborgen werd, waarbü de roman tische fles vergeten werd en vake hoop Voodracht griffier Staten voor Zuid-Holland Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben, naar de Nieuwe I rsche Crt. verneemt, een voordracht opgesteld ter voorziening in de vacature-mr P. O. F. M. Cremers, griffier der Staten, lui dende: dr A. H. Günther, adminuistrateur Prov. Griffie van Zuid-Holland; mr F. A. Helmstrüd. gemeente-secretaris te Arnhem, oud-secretaris van Alphen aan den Rijn, en jhr mr J. de Brauw, refe rendaris bü het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist, doch hier en daar opkla rend. Vrywel overal droog weer. Weinig wind. In het binnenland plaatselyk lichte vorst overigens weinig verandering in temperatuur ZON EN MAAN Zaterdag 17 Jan. Zon op 8.41 en onder 16.59 Maan op 11.26 en onder 23 36. Zon dag 18 Jan. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1