Jlieuurc hs óft(iuuraitt Te D jok ja is een wapenstilstand gesloten Wist IJ DONDERDAG 15 JANUARI 1948 AB' .'JÏSPRLJZEN: j.30 per week; j 1.3U per maand; i 3.90 per kwartaal; bü betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTLEN: 0.15 per millimeter By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 7409 „Staiüuostirfj is gbeMmti myn bert in tegfjensptfet" BUR EIED ACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIEMER Doch Spoor zegt: „Er komt niets van terecht" Een gezaghebbende republikeinse bron verklaarde hedenmiddag bü aankomst op het vliegveld te Batavia tegenover Aneta, dat inzake het staken der vijandelijk heden te Djokja een overeenkomst is gesloten. Klaarblijkelijk is de Van Mook-lijn door de republikeinen aanvaard en de overeenkomst zal spoedig op de „Renville" worden getekend. Er zou volgens een Reutertelegram eer politieke bepaling aanvaard zijn, dat nt een periode van minimum 6 maanden er maximum een jaar „vrije verkiezingen" zullen worden gehouden, waardoor d< bevolking „zelf" haar houding tot de republiek en de V. S. van Indonesië kunnen bepalen. 't Verklaarde uitzicht Uit welke hoek waait de „stabiliteit" EEN OPPERVLAKKIGE analyse van de verhoudingen, op het Europese continent, geeft weinig reden tot optimisme. Vanuit welke hoek is er kans. dat de stabiliteit straks vrucht gaat zet ten? Rusland vormt een permanente be dreiging of voert althans een „zenuwen oorlog", met het doel een Amerikaanse suprematie in West-Europa te verhin deren. Kleinere landen of groeperingen vormen nog enigszins stabiliteits-kernen. de „Benelux" bijv. en het geen rol in het kapittel spelende Zwitserland. Het Scandinavische blok koerst, rela tief vast, maar is toch voor de politiek- economische stabiliteit van Europa van geen bijzondere betekenis. De „As"-lan- den, verslagen, verdeeld, onmachtig, wachten voor hun economisch herstel op Amerikaanse besproeiing en hun poli tieke, nerveuse onevenwichtigheid springt onmiddellijk in het oog. Angst is een slechte raadgeefster, maar men diene zich toch terdege te realiseren, dat de West- Europese landen, door hun gebrek aan stabiliteit, hun nog slechts embryonale samenwerking, tegenover het hechter ge construeerde totalitaire Rusland, welks invloedssfeer steeds meer gebieden aan tast. in een minderheidspositie verkeren. De noodzakelijkheid van samenwerking en de Amerikaanse hulpverlening is een pleidooi, dat feitelijk aan geen tegen spraak meer onderhevig mag zijn. Slechts het „eendracht maakt macht" kan tegen over het gevaar der Russische penetratie worden gesteld. Dit geldt dus als waar schuwing voor de West-Europese lan den. Maar anderzijds wordt het voor Europa een wanhopige geschiedenis, als het Amerikaanse Congres ook thans nog niet doordrongen blijkt te zijn van de précaire situatie, waarin men op het con tinent verkeert. Vroeger was Frankrijk een „hoeksteen" en het is duidelijk, waarom de Duitse aanvallen steeds op dit land waren ge richt. Aan de overzijde van het Kanaal vormde het fiere, krachtige Albion de rots in de branding. Maar wat is er in de collectieve- politiek-economische struc tuur van Europa geworden van Frankrijk en Engeland, ook al neemt men alle nega tief werkende, na-oorlogse omstandighe den in aanmerking? En toch zal het stre ven naar stabiliteit, naar positivering van de toestand, van deze twee landen moe ten uitgaan. Het is moeilijk het anders te zien. Zij dienen leiding te geven in het streven naar verschakeling der, in totaal, zestien Marshall-landen, die te Parijs hun eindrapport hebben samengesteld. Gaat men zich dienaangaande rustig en nuchter bezinnen, dan moet de con clusie volgen, dat een strenge, vastbera den regeringspolitiek voor die landen voorwaarde is. wil er van een „leider schap" sprake zijn- Maar in Engeland blijven de politieke fluctuaties en het is nog de vraag of Stanford Cripps het straks tegen de con servatieven bolwerkt. „La troisième force" van de regering Schuman in Frankrijk, is als de derde macht, steeds onderhevig aan de „wortel-trekking" van communisten en de partij van De Gaulle. Uit welke hoek waait dus de wind der Europese stabiliteit? Psychologisch beschouwd, komt veel neer op het wekken van suggesties bij de massa, vertrouwen, versterkt door machts-demonstratie, het niet meer „her waarts derwaarts" geslingerd worden door de marktschreeuwers in het parle ment, maarregeren. Volgens Franse bladen, heeft minister Mayer reclame gemaakt voor het finan ciële beleid van zijn collega Schuman, die toch tussen communisten en De Gaulle blijft ingeklemd. Schuman streeft stabiliteit, maar zonder de king met Engeland en de Amerikaanse hulpverlening, die spoedig moet afkomen, haalt hij het nooit. Maar men kan niet ontkennen, dat hij meer flair en kracht toont dan zijn voorgangers, al wordt zijn gezag door devaluatie bedreigd De temperatuur. opgelopen door de stakingskoorts is thans nog slechts boven het„rode" streepje' Helaas moeten de financiële wetsvoorstellen nog wachten, eer het parlement er in bijt. Hij toverde een begroting te voorschijn, die in evenwicht was, maar met een eindcijfer van ruim 900 milliard franc een proeve van stabiliteit dus! Een voorgestelde bezuiniging van tien pro cent op alle uitgaven; een zware heffing van ruim 120 milliard franc, een verr sing vormende voor landbouw, handel industrie. Dit milliarden-sommetje- moet met de Amerikaanse dollar-steun het cement leveren voor de reconstructie van Frank rijk. Maar Schuman en Mayer lijden aar de permanente nachtmerrie der inflatie. Alles bij elkaar, toch nog een somber toe komstbeeld. Maar de Fransman Mayer gaat op bezoek bij zijn Britse collega. Cripps. Deze „entente" wordt strakker aangehaald. Was Blum niet blij met zijn Brits-Frans alliantie-verdrag? Finan- cieel-economische maatregelen zullen be sproken worden en de collectieve samen werking der zestien Europese landen aan gewakkerd, teneinde „frisch und fröh lich" een nieuwe conferentie, volgens het model van Parijs, te openen, om Amerika nogmaals van de Europese goodwill bereidheid tot daden te overtuigen. Attentie: de firma Mayer en Cripps opent eerdaags een geheel herbouwde vernieuwde, Europese zaak1 Het „Dagblad" van heden publiceert een dezer dagen geschreven brief It.-gen. Spoor, waarin deze verklaart, dat er geen wijziging in de toestand te wachten is, die gunstiger demobilisatie- voorwaarden zal scheppen. Djokja aanvaardt zonder blikken of blozen de voorstellen der Commissie van Drie. doch gelast aan de andere kant de strijd voort te zetten. Ondanks alle roe rende woorden op de „Renville", alle be loften wordt er gestookt, vernield, ge moord en ontvoerd met schending van plechtige beloften. Alle conferenties met de Commissie van Drie hebben niet meer waarde dan Chamberlains woorden: „Peace in our Time," want Djokja is in het diepst van zijn hart oneerlijk. De Indische legerleiding heeft te rekenen met keiharde feiten en niet met dromen. Men zou evengoed kunnen verwachten, dat het mannetje van de maan de wel zijnszorg voor onze soldaten op zich zou ;n. De invloed van geroutineerde op hitsers als Alimin en Soetomo, het zoet gefluit van de Australische vogelaar, het gestook van de uiterste linkerzijde in Nederland en de -zwevende, zelfgenoeg zame super-humanitaire houding van prof. Graham doen zien, dat er geen spontane wijziging in Djokja's houding te verwachten is. Van Zeeland onverwacht uit Djocja terug De Belgische gedelegeerde in de Com missie van Drie der Ver. Naties. Paul v. Zeeland, is gisteravond onverwacht uit Djokja te Batavia teruggekeerd. Hü was in gezelschap van jhr H. L. F H. van Vredenburch en Joseph Scott, de adviseur van Graham, de Amerikaanse afgevaardigde. Later hebben ook Graham en Kirbig Djokja verlaten. Dinsdag tien gewonden in Indië Volgens het legercommuniqué van gis- ren bedroegen de Nederlandse verlie- :n in Indië Dinsdag tien gewonden Prinses Rethy met koning Leopold naar Amerika Spaak zal de Koning voorlopig niet ontmoeten Volgens een A.P.-bericht wordt Koning Leopold III naar Amerika vergezeld door vrouw, de prinses Rethy, zijn adju dant en verschillende leden van de hof houding. De kindereu van de Koning ken de reis niet mee. De reis van Leopold III duurt waarschijnlijk drie maanden Volgens Belgische royalisten bestond het plan van 's konings reis reeds enige weken, voordat de kwestie van de her vatting der besprekingen over de terug keer van de verbannen vorst ter sprake gekomen. Het is nu practisch zeker, dat de eerste-minister Spaak de koning zal ontmoeten, voordat laatstgenoem de van zijn reis is teruggekeerd. De Bel gische koningskwestie blijft dus hangen- De H.A.L. wenste heden de pas sagierslijst niet te bevestigen. PHILIP EN ELISABETH TERUG IN LONDEN. Prinses Elisabeth en prins Philip zijn, nê een drieweekse vacantiereis in Sandring- ham, op het Buckingham-paleis te Lon den teruggekeerd. MASSA-MOORD IN DE WES'i PENDSJAAB. Gewapende leden van een Afghaanse stam hebben een vluchtelingentrein op een station in de West-Pendsjaab c vallen. Van de 2400 reizigers wiste maar 750 het leven af te brengen. Volgt prof. v. d. Brink min. Huy: smans op i *t Zou wèl een merkwaardige benoeming zijn De Volkskrant van vanmorgen meldt, dat voor de portefeuille van Economi sche Zaken is aangezocht het rooms- katholieke Eerste Kamerlid prof. dr J. R. M. van den Brink. Prof. v. d. Brink is hoogleraar in de economische weten schappen aan de Nijmeegse Universiteit en economisch aeïviseur van de Katho lieke Arbeiders Beweging. Onze Parlementsredacteur tekent hier bij aan: Bij navraag bij prof. Van den Brink bleek ons, dat d<i,t bericht inderdaad juist is. Een beslissing is door de aangezochte echter nog niet genomen. Uit het feit, dat dr Beel juist prof. v. d. Brink heeft gepolst, moet worden geconcludeerd, dat het zijn wens is, de politiek van minister Huysmans voort te zetten. Overigens is dit geen wonder, want naar wij menen is destijds bij de kabinetsformatie uit drukkelijk gestipuleerd, dat de departe menten van Economische Zaken en van Onderwijs door leden van de K.V.P. zou den worden beheerd. Niettemin stelt dit polsen van prof. v. d. Brink ons voor een raadsel. In de Eerste Kamer is nl. herhaaldelijk geble ken, dat hij een der grootste en kundig- ste opponenten van prof. Lieftinck, de minister van Financiën, is en wel op principieel-economische gronden. Hoe deze twee eventuéel zullen samenwerken lijkt ons vooralsnog een probleem. Wij hebben reden om aan te nemen, dat dr Beel deze stap heeft ondernomen buiten zijn ambtgenoten om, blijkbaar met de bedoeling, er pas over te spre ken, wanneer prof. v. d. Brink zich in principe tot aanvaarding van het minis ter-ambt bereid heeft verklaard. De volkomen economisch anti-P.v.d.A. gerichtheid van prof. v. d. Brink zal er ongetwijfeld oorzaak van zijn (hij staat zo mogelijk in de K.V P. nog „rechtser" van dr Huysmans) dat men van rode zijde wel op de ketting zal springen. Minister Mansholt leidt tijdelijk Econ. Zaken. In verband niet het aftreden van min. Huysmans zal minister Mansholt tijde lijk ook het departemen' van Econ. Za ken beheren. Deze interim-periodd zal vermoedelijk slechts van korte duur zijn. Toen we nog niet zo'n haast hadden. Vijftig Jaar geleden begon de Delftse bode 't Hart zo zijn expeditie DelftDen Haag met een gemoedelijke wagen en een trouwe rossinant. Ons aandeel in het Marshall-plar *en dele als geschenk Ook na 1952 zijn wij nog niet uit de handelsperikelen Nederland's aandeel in het Marshall- Plan zal ten dele als geschenk komen en i ten dele in credieten, zo is nader bekend gemaakt in het rapport van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken, over de voorlopige beslissingen Ook Engeland. Frankrijk, België. Italië. Luxemburg en IJsland vallen onder deze regeling. Griekenland en Oostenrijk zullen on middellijke schenkingen ontvangen. Wat betreft Nederland werd nog opgemerkt dat het herstelwerk aldaar tot nu toe indrukwekkend is geweest. Maar als de Nederlandse regering er niet in mocht slagen maatregelen te nemen, ook met betrekking tot de betalingen van en naar het buitenland, dan lijkt „toene mende contróle der regering op de bin nenlandse economie" onvermijdelijk en het verlies op uitzicht van de terugkeer naar een stelsel, dat wijde mogelijkheden biedt aan het particulier initiatief, zou stelling leiden „tot vergroting der poli tieke spanning." VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Jan Boef uit Leimuiden Jan zijn vader is schipper, maar zijn gehele familie woont te Leimuiden. Jan •is nu al ruim een jaar In Indië en heeft het er goed naar zijn zin Toen heeft hij er al heel wat meegemaakt. Toen hij er nog maar enkele weken was, is hij zwaar ziek geworden. Maar God heeft de gebe den willen verhoren en Jan volkomen genezing geschonken. Op de foto staat hij links. De foto werd gemaakt, toen Jan na zijn ziekte voor het eerst weer naar buiten mocht. Hij ontmoet hier zijn ser geant, die hem hartelijk de hand schudt en hem geluk wenst met zijn beterschap. Jan doet thans weer opgewekt zijn werk. Wij wensen ook hem toe, dat hij zijn ouders na de dienstplicht in goede wel stand zal mogen terugzien. President van Bijz. Gerechtshof naar de keel gegrepen Wanhoopsdaad van een ter dood veroordeelde jn raadsheren in de Groot tumult ontstond hedenmorgen in de zaal van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof toen de ter dood veroor deelde SD-er W. M. Willemsen, die als getuige moest optreden, op de president van het Hof, mr M. van Vugt, aanviel en hem bü de keel greep. De president had juist het verhoor van de verdachte, L. Plas, uit Haarlem, be ëindigd en liet Willemsen als eerste ge tuige voorkomen. Voordat de parketwacht hem voor het getuigenhekje had kunnen leiden, vloog Willemsen, langs een zich naar de pers tribune begevende journalist heen, in de richting van de groene tafel. Binnen en kele ogenblikken was hij over de tafel gesprongen en vloog mr Van Vugt, die geen tijd meer had hem te ontwijken, naar de keel. Mr Van Vugt werd met stoel en al tegen de grond gesmeten, ter wijl Willemsen zich op hem had gewor- Vijf geüniformeerde parketwachten snelden onmiddellijk de belaagde presi dent te hulp en wisten Willemsen te overmeesteren Mr Van Vugt kwam vrijwel ongedeerd uit de strijd. Na zich afgestoft te hebben, schorste hij de zitting voor enige tyd en verdween m< raadskamer. Willemsen werd aan handen en voeten door de parketwachten uit de zaal ge sleept. Hij had of simuleerde een toeval. Het was niet de eerste maal, dat Wil lemsen zich recalcitrant gedroeg. Bij de eerste behandeling van de zaak Vrij Ne derland, waarin hij een belangrijke rol had gespeeld, weigerde hij getuigenver klaringen af te leggen, omdat hij destijds zelf nog niet berecht was. Men had vanmorgen op het Bijzonder Hof de vaste overtuiging dat dit de reac tie van een ter dood veroordeelde is, die reeds maanden de dreiging van het von nis gevoelt zonder dat dit ten uitvoer wordt gelegd. Willemsen hoorde gisteren van de executie van Ans van Dijk en hiermede werd, zo meent men, zijn hoop dat hij het vonnis zou ontlopen, geba seerd op het feit dat geruime tijd geen enkel doodvonnis ten uitvoer was ge bracht, de bodem ingeslagen. „FORCE OUVRIèRE" BOEKT SUCCES. Het niet-communistische Franse vak verbond „Force Ouvrière" heeft C.G.T. de laatste tijd grote concurrentie aange daan door bij de P.T.T.-diensten 130.000 stemmen meer te behalen. De overige landen zullen alleen door leningen worden gesteund of zullen con tant moeten betalen voor de ontvangen goederen. In het rapport werd verder nog over Nederland gezegd dat het na de periode van het Plan-Marshall, dus Juni 1952, voortdurend nog 250 millioen dollar te kort zal komen doch getuigt van vertrou wen in onze energie en internat, erva ring V. S. TEGEN CONFERENTIE DER 16 Te Washington is verklaard dat de Ver. Staten gekant zijn tegen een nieuwe conferentie der 16 landen, alvorens het Congres een definitief besluit omtrent het Marshall-plan genomen heeft. Romantische vondst te Emmererfscheidenveen Arbeider werd schatgraver In d« regel is het zeestrand, waar fles sen aanspoelen, die verwijzingen naar verborgen schatten bevatten. Maar dit maal deed de arbeider Roelf Knoop, 40 jaar en wonende te Emmererfsoheiden- veen in de gemeente Emrnen een der gelijke romantische ontdekking. Hij vond bij het spitten een flesje, omwonden met een doek. Het bevatte een briefje met aanwijzingen voor een schat, die in het land in dé omgeving verborgen zou zijn. De helft van de schat was voor de Vin der, de andere helft voor het name ge noemde begunstigden. De burgemeester van Emmen herkende de handtekening als die van een daar tijdens de bezetting ondergedoken Joods Nederlander. Men is terstond op de aan gegeven plaats gaan graven en gaat he den verder Stopprijzen auto's verlaagd Naar de Transportcrt. meldt is de stop- prijs voor Engelse personenautomobielen verlaagd tot 250, hetgeen betekent, dat voor import in Nederland nog slechts in aanmerking kunnen komen Anglia. Pre fect, 8 pk Morris. 8 pk Austin. 8 pk Standard en 12 pk Vauxhall. Het plan bestaat om in het eerste kwar taal 1948 duizend Engelse automobielen te importeren: 800 personenauto's ei bestelwagens. Voor Amerikaanse automobielen is de stopprijs verlaagd tot 1250? Er is nog geen definitief aankoopprogramma vooi Amerikaanse auto's voor het eerste kwar taal vastgesteld, aangezien men nog niet voldoende op de hoogte is van de prijzen der Amerikaanse wagens. Geen landing van de Marine te Scheveningen Zon te gevaarlyk zün of te dnur Zoals bekend is er bij de organisatie van de jubileumfeesten even aan gedacht, om op de Scheveningse kust een landing te en sceneren door de Kon. Marine. In ver band met de grote moeilijkheden en de kosten hieraan verbonden, zal dit niet doorgaan. Volgens het hoofd van de Mijn- opruimingsdienst van de Kon. Marine zou een dergelijke landing betekenen, dat de Scheveningse kuststrook daarvoor eerst moet worden geveegd, een werk waar voor 60 dagen nodig zijn. Nu kan dat al leen bij goed weer gebeuren. Voor 60 dagen heeft men in ons klimaat onge veer 5 maanden nodig, terwijl voor het schoonvegen van 1 vierkante mijl een divisie van 6 mijnenvegers met 150 man aan boord en 200 aan wal nodig zijn. waarvan de kosten worden geraamd op f 11.000 per viarkante mijl. Herdenking vrede van Munster te Delft Naar de Nie uwe Le idsche Crt verneemt, zal Op Vrijdag 30 Januari in de Nieuwe Kerk te Delft van Regeringsweg eer. officiële samenkomst var. de vrede van Munster worden belegd Verscheidene sprekers zullen het woord voeren, terwijl de organist der kerk. de heer Dirk Jansz Zwart, zijn medewerking zal verlenen Prinses Juliana begroette thuis komende soldaten Gisteravond werden de manschappen aan boord van het hospitaalschip „Grote Beer", dat te Amsterdam was binnenge lopen, verrast door een bezoek van H.K.H. Prinses Juliana, die zich in gezelschap van haar secretaresse mej. mr. Sneller, zich om zes uur aan boord begaf. Zij werd met luid gejuich ontvangen. Prinses bezocht alle afdelingen van schip en voerde het woord, (ook tot de zieken). Er waren vele autoriteiten ter begroe ting van de militairen aanwezig w.o nister Fiévez. die de mannen hartelijk welkom heette. Verder generaal Kruis, kol. M. R H. Kalmeyer en de ritmeester- adjudant jhr mr C. C. v. Lidth de Jeude. TEKENEND DAT een zekere H. D. te Groningen door uitstromend gas is gestikt en, even- eenns in deze stad, de 68-jarige H. S. tengevolge van kolendampbedwelming van de trap viel waarbij zij ernstig werd gewond. DAT Buenos Aires in de intern, tele- graafwedstrijd te A'dam de beste indi viduele prestatie boekte gevolgd door A'dam en de snelste Nederlander 442 aan slagen per min. haalde. DAT blijkens voorlopige cijfers der gemeente A'dam het passagiersvervoer bij de diverse luchtvaart-maatschappijen, die Schiphol aandoen, in 1947 t.o.v. 1946 met niet minder dan 23 pet. is teruggelopen. DAT het grootste deel van dit verlies uiteraard ten laste komt van de KLM, die met inbegrip der West-Indische lijnen, in 1946 bijna 313.000 passagiers boekte en in 1947 nog geen 230.000, en dit verlies spe ciaal op de binnenl. en Europ. lijnen werd geconstateerd. DAT het vrachtvervoer in 1947 echter met sprongen omhoog ging en sinds 1946 steeg met ruim 700.000 kg. lot ruim 3 millioen kg., terwijl het postvervoer van rond 1.100.000 kg tot rond 1.340.000 kg. toenam. DAT het Verbond van Ned. Werkge vers te Den Haag in een request tot de Tweede Kamer heeft geprotesteerd te gen enkele bepalingen in het wetsont werp goederenvervoer met vrachtauto's. DAT gisteren te Luik aan diverse ge vallen verzetslieden uit Limburg pos- thuum een Franse onderscheiding is toe gekend. DAT de drijvende bok „AJax", welke aan de Ned.-Indische regering is ver kocht voor het lichten van wrakken, gis teren van SJiedrecht naar Rotterdam is gesleept. DAT men op 18, 19 en 20 Maart te Den Briel weer een beurs voor landbouw en bedrijf wil houden. DAT de schrijver mr F. Bordewijk, die ln de Rudolf Steinerkliniek ten Den Haag is geopereerd, het iets beter maakt DAT er voorlopig geen Ned. auto-in dustrie komt, daar de risico's te groot zijn en men hier geen vakmensen en fa brieken voor onderdelen bezit. DAT het Hof te Breda gisteren T. S. uit -Putto en de postzegelhandelaar W. H. uit A'dam resp. tot vijf maanden met aftrek plus f 1000 boete en zes maanden plus f 2000 boete veroordeelde wegens clandestiene uitvoer van postzegels. DAT het A'damse B. G. begon met de zaak tegen Anna Brouns aldaar, die Jo den geld afhandig maakte onder voor spiegeling hen naar het buitenland te la ten uitwijken, en hierin 50 getuigen wor den gehoord. DAT de opheffing van de Nat. Land storm Commissie te Den Haag met te rugkerende kracht tot 45 Oct. 1940 door het Ned. Beheersinstituut ongedaan is gemaakt. DAT ons weerberichtenschip „Cirrus" van de Rijksluchtvaartdienst hedenmor gen uit Pernis weer naar zijn ligplaats op de Atlantische Oceaan is vertrokken. DAT het Poolse s.s. „Wisla" in de Eems door storm op een zandbank is gedreven. DAT gisteren te Deventer een frult- teelt-ontwikkelingsdag is gehouden, welke werd bügewoon door ir Honig, tuinbouwonderwensinsp. te Den Haag en waarop ir Joh. Bos uit Den Haag sprak. DAT de R. v. C. R. J. Clee uit Aker sloot veroordeelde tot 10 j. (A'dams B. G. 20 en W. v. d. Heuvel te Utrecht tot 15 j. (B. G. 20 j.) DAT het vooronderzoek tegen V. en D. te Den Bosch, waar ongev. een mil lioen textielpunten zwart zou zijn ver handeld. thans is gesloten en de open bare behandeling binnen enkele maan den verwacht wordt. DAT het Bossche B. G. J. Visser we gens hulpverlening aan de vijand tot 20 j. veroordeelde en de adv.-fisc. tegen de SD handlanger B. Boogerd uit Breda op nieuw levenslang eiste. DAT jhr K. W. L. de Muralt werd her kozen als commissaris van de suiker onderneming „Djatie" N.V. te Den Haag en benoemd tot directeur van de Ned.- Indische Landbouw Mij NV te A'dam. DAT het adres van de Ned. missie van de „Care" is Paleisstraat 1, Den Haag, tel. 11.00.73. DAT voor de Perszuiveringsactie, we gens het schrijven van walgelijke nat.- soc. artikelen in het Rott Nieuwsblad, tegen de journalist H. J. Kraus, die nog wel eerst voor de Ned. Unie had gewerkt, 8 j. uitsluiting werd geëist. DAT de productie der Ned. Wollen- stoffen-industrie. in Sept. 1945, Nov. 1946 en Oct. 1947 respect, bedroeg 640.000 m2, 2.4 millioen m2 en 3.3 millioen m2, dank zij een royalere grondstoffenaanvoer. DAT gistermiddag in de Astoriabio- scoop te Brunssum. die met 500 jeugdige bezoekers was gevuld, brand uitbrak, waarbij de operateur brandwonden op liep en drie machines vernield werden. DAT gisteren te Breda 60 gedemobili seerde soldaten uit Indië ten stadhuize werden ontvangen. DAT op Ned. verzoek in Duitsland is gearresteerd dr Franz Reible, tijdens de bezetting „Verwalter" van o.m. de Twent se textielfabrieken N.V. Menko, N.V. spinnerij Roombeek te Enschedé en N.V. Spanjaard te Borne DAT de zes doden die op 14 Febr. 1946 bij het ruimen van projectielen te Oir- schot vielen, morgen bij het aldaar opge richte gedenkteken worden herdacht. DAT overste R. K. Kloppers, comman dant van het depot A. A. T. te Haarlem, gisteren afscheid nam wegens opheffing van dit depot. DAT vertegenwoordigers van Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis, zijn opgenomen in het bestuur van de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der t.b.c., ten einde het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te organiseren. DAT de Bijz. R.v.C. gisteren de dood straf van K. C. Faber te Groningen, die taljjjke illegale werkers had vermoord, wijzigde in levenslang. DAT de Franse zanger Charles Panzéra op 5 en 6 Maart in de Grote Kerk te Naarden de Christuspartij zal zingen in de Johannes Passion. Ook een schokbeton-fabriek in Kenya Nederlanders werken er aan weder opbouw. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, stichtte de Nederlandse schok- betonfabriek, die, zoals men weet fabrie ken in Kampen en Zwijndrecht heeft, ook een afdeling in Dar-Es-Salaam in Kenya 'Britsch Oost-Afrika). Er zün enkele Nederlandse experts te werk ge steld als directie en als opzichter. De arbeiders zijn inheems. De fabriek werkt reeds en levert woningen af voor de op bouw ,van deze vroegere Italiaanse kolo nie, die de Engelsen opnieuw exploi- Hetgeen reeds geruime tijd geleden werd voorspeld, is thans gebeurd: de heer Koejemans is ontslagen als hoofd redacteur van het communistische dag blad „De Waarheid". Hem zal ook wor den verzocht, te bedanken als lid van de Eerste Kamer en als lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland. De motivering is, dat Koejemans „in dividualistisch" is opgetreden. Wat ver der in deze motivering wordt gezegd, is typerend genoeg om het hier te laten volgen. „In het bijzonder in de laatste tijd is Pg. Koejemans onderhevig aan wankel moedige stemmingen. Hij heeft er blijk gegeven, niet tegen de moeilijkheden de strijd in de huidige omstandig heden opgewassen te zijn. geen vertrou- te stellen in de krachten van de arbeidersklasse en in de vooruitzichten onze strijd. Het partijbestuur is van oordeel, dat het gedrag van Pg. Koeje- voortkomt uit zijn gebrek aan poli tieke standvastigheid, alsmede uit een neiging tot kleinburgerlijk individualisme^ dat onverenigbaar is met de discipline en de organisatorische beginselen van de communistische partij en de arbeiders beweging. Het partijbestuur nam kennis van de betuiging van trouw aan de partij van Pg. Koejemans en van zijn volledige instem ming met de politiek en de besluiten van het partijcongres, ook ten aanzien van de P.v.d.A.-leiders Van Heuven Goed hart, Buskes e.a. „Het partijbestuur acht het echter, ge zien de ervaringen met Pg. Koejemans in de laatste tijd niet verantwoord, dat door hem politiek leidende functies wor den vervuld." Deze verklaring is tekenend. Het com munisme brengt in de wijze, waarop het bepaalde mensen wegwerkt, weinig variatie aan. Tevergeefs hebben in de Russische zuiveringsprocessen de be klaagden hun trouw beleden aan het partijbeleid. Tevergeefs ook heeft Koeje mans zulk een betuiging van trouw afge legd. Het kan niet verhinderen, dat liij de woestijn in gestuurd wordt. Er is in dit verband nog meer dat vermelding verdient Tegelijk met het ontslag van Koejemans wordt mededeling gedaan van de instelling van een communistisch par tijbureau. dat onder leiding zal staan van Paul de Groot, die de functie heeft van algemeen secretaris. Dit is naast het zuiveringsproces tegen de heer Koejemans het andere punt van overeénstemming met de Moskouse ge woonten. Ook daar is niet de partijvoor zitter als zodanig is de heer Gerbea Wagenaar herkozen de leidende man, maar de partijsecretaris, Paul de Groot is de Russische Stalin, die immers ook „slechts" secretaris is. Niet Gerben Wagenaar. maar Paul de Groot is de grote man. Zijn woord heeft op de congressen het grootste gezag. Als hij hulde ontvangt om hetgeen hij zegt. dan acht hij zelf deze hulde toegebracht aan zijn partij. Nog een stap en de partij secretaris is de partij zelve. Wij herhalen het: het is noodzakelijk, ook op deze „tekenen der tijden" acht te blijven geven. Amsterdam contra de zwarte handel De gemeenteraad van Amsterdam heeft een bepaling in de politieverordening op genomen ter bestrijding van de zwart« handel. Volgens het desbetreffend artikel is het verboden zich enige tijd achtereen aan openbare wegen of markten op te houden of heen en weer te lopen, als van de politie opdracht heeft gekregen zich te verwijderen. Op deze wijze kan. men dus de zwarthandelaren van posten verdrijven. De schaatsenrijders die Nederland op de u. Olympiade zullen verdedi gen vertrokken naar Zwitserland. VJ.nj. ir v. d. Scheer (chef d'équipe De Koning, Broekman. Huisker en Jan Langedyk- Opvoedingsgesticht te Lich tenvoorde afgebrand De tweehonderd pupillen bleven ongedeerd Vermoedelijk door kortsluiting is teravond het grootste gedeelte van opvoedingsgesticht te Harreveld, onder Lichtenvoorde, in de Gelderse Achter hoek, door brand verwoest. De ongeveer 200 aldaar verpleegde regericgs- en voog- dy-pupillen, zowel de 40 verplegende broeders, zijn allen ongedeerd uit het ge bouw gekomen. Het middengedeelte van het gebouw en de rechtervleugel zijn verloren gegaan, doch mer, hoopte de linkervleugel, waarir zich een kapel bevindt, te kunnen behou den. De brandweren uit Winterswyk. Doe- tichem, Groenlo, Varsseveld en Lichten voorde namen aan de blussing deel. He: gesticht is eigendom van de Centrale ver eniging voor Kinderbescherming in net aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haar lem te Den Haag, onderafdeling van de St. Vincentiusvereniging. De pupillen zijn byeengebracht in een nabijgelegen gym nastieklokaal onder toezicht van enkele broeders teneinde ontvluchtingspogingen voorkomen. Koejemans uit de Eerste Kamer? Het nieuwe partijbestuur van de Com munistische Partij Nederland is thans als volgt samengesteld: G. Wagenaar (voorzitter), P. de Groot <alg. partij-secre taris J. Haken en J. Schalker (secreta rissen), J. Brandenburg. A. Verhey. F. Baruch, F. Schoonenberg en Chr. Smit. In zyn eerste vergadering heeft het bestuur de redactionele leiding van „De Waarheid" besproken (zie ook het hoofd artikel) en tevens besloten, de oud-hoofd redacteur, de heer A. J. Koejemans, te verzoeken, zijn zetel in de Eerste Kamer en in de Provinciale Staten van Noord- Holland ter beschikking te stellen. Wy vernemen, dat by de Eerste Kamer nog geen kennisgeving van ontslag-nemen van de heer Koejemans is binnenge komen. Amerikaans vliegveld in Lybië „voor kritieke maanden" Engeland heeft aan de Ver. Staten ver gunning gegeven het vliegveld te Mel- laha. nabij Tripolis, tydelyk te herope nen. Het zal dienen voor Amerikaanse transportvliegtuigen, die in de komende ..kritieke maanden" de verbindingen met Griekenland moeten onderhouden. S.nds de Engelsen Libye verlieten lagen ce vliegvelden ongebruikt. Vroeger ware a er zware bommenwerpers, die doel erf op iie Balkan bestookten, gestationneerd Hel N. J. V. is er naast zegt Oorlog Ernstige beschuldigingen verworpen. In een open brief heeft het hoofdbe stuur van het N.J.V. zich tot minister Beel gericht met ernstige beschuldigin gen jegen sde legerleiding. De brief zegt dat gewonde, zieke of invalide militairen min of meer gedwon gen worden, bij terugkeer uit Indië een verklaring te ondertekenen, waarin zij zeggen, dat hun ongeval niet in of door de dienst verkregen is. Een der vragen, die de demobiliserenden gesteld worden, zou luiden: „Wilt U in militaire dienst blijven?" En re ondervrager zou opdracht hebben ook neen in te vullen, indien de soldaat bevestigend zou antwoorden. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. te bevoegder plaatse verneemt, zijn deze beschuldigingen volkomen in strijd met de werkelijkheid. Vragen en handelingen als hier bedoeld worden de militairen noch gesteld, noch gesuggereerd, aldus het departement van Oorlog. Wind uit uiteenlopende richtingen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met tydelyk regen. Vooral in het Noorden van het land, later wat kouder Wind zwak tot matig uit uit eenlopende richtingen. ZON EN MAAN VRIJDAG. 16 Januari Zoo op 8.42 ea onder 16 58 Maan op 11.14 en onder 2225. Zondag 18 Januari E K

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1