NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws Bakkers hebben van de broodbonnen „de zakken vol" De keuzebon is een verkapte rantsoenverlaging De 17 verschillende broodbonnen en de verkapte rantsoenverlaging van 1200 gn per vier weken waren het wel zeer dankbare onderwerp, waarover vele bakkers uit Leiden en de verre omgeving gisteravond in „Amicitia" enige uren hebben vol gepraat. Dat hierbij nog andere zaken en moeilijkheden ter tafel kwamen, was wel te begrijpen, doch met vereende krachten werd dan de bespreking weer in de richting van de brood- en keuze bonnen gestuwd. Tijdens deze vergadering werd over duidelijk. dat het publiek totaal in on wetendheid verkeert voor wat betreft het huidige broodrantsoen, dat de schijn geeft als zou h^t gelijk zijn gebleven, maar dat in werkelijkheid 300 gram per week omlaag ging. De zgn. keuzebon, die thans wordt aangewezen, is geen extrabon. Dit laatste is nu juist, wat „the man in the street" niet blijkt te begrijpen. Wanneer men dezelfde hoeveelheid brood wil eten als voorheen, mag maar 100 gram van de keuzebon voor andere zaken worden besteed. Nadat de voorzitter van de bestu ren der Leidse Bakkerspatroonsorgani saties, de heer C. Kuypers, hierover in rijn openingswoord het licht had ge worpen en de bespreking geopend, werd deze vergadering eerst recht een pro testvergadering, want vele stemmen klonken op over de bonnen, waarvan de grote verscheidenheid en ongelijke waardering dag in dag uit aan perso neel en patroons hoofdbrekens bezor gen. Vooral wanneer de duizenden, bon nen uitgezocht, op de vellen moeten worden geplakt en vervolgen» inge- Meerdere malen door applaus onder broken, gaven de bakkers hun mening over de huidige stand van zaken te Huisvrouwen vergaderden Moet er geballoteerd worden? Op de gisterenmiddag in het Gulden Vlies gehouden vergadering van de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Huisvrou wen stelde een van de leden voor in het vervolg tot ballotage over te gaan. Er ontspon zich een nog al langdurig debat, waarbij het bestuur het standpunt innam van de absolute algemeenheid van de vereniging. De voorzitster, mevr. A. Groen-Nieuwenhuizen Segaar. achtte sta tutenverandering een zeer ingrijpende koerswijziging en adviseerde deze kwes tie op de gewestelijke vergadering te be spreken. alvorens tot behandeling op de in April te houden algemene vergade ring over te gaan. Tenslotte werd hier mee ingestemd. Over de kwestie van deelname aan de feesten ter gelegenheid van het regerings jubileum van H. M. de Koningin was men het gauw eens. De voorzitster kon mede delen. dat een afgevaardigde van de Leid se afdeling in het desbetreffende Leidse Comité zitting had, maar helaas de geld middelen laten geen grootscheepse opzet toe! Toen kwamen van alle kanten de plannen opduiken, om toch nog te kun nen meedoen en die plannen waren van zodanigen aard, dat het bestuur ernstig naar verwezenlijking zal streven. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden gekozen: mevr. N. Key-Stuurman en mevr. A Groen-Nieu wenhuizen Segaar. De heer N. A. van Wijk was giste ren 35 jaar lederhandelaar De heer N. A van Wijk begon gisteren voor 35 jaar in de Jan Vossensteeg op be scheiden schaal een handel in lederwa ren, fournituren, enz. Twee jaar later was reeds uitbreiding van de zaak noodzake lijk. Vooral de periode 1914-1918 was voor de heer Van Wijk zeer voordelig L v. m. de mobilisatie. In 1923 volgde op nieuw uitbreiding en in 1929 vestigde de heer Van Wijk zich ii» het pand Haar lemmerstraat 159-161. Natuurlijk ging de dag van gisteren voor deze energieke zakenman niqt on gemerkt voorbij. De winkel had meer weg van een bloemhof dan van een leder handel en vele leveranciers en cliënten kwamen hun gelukwensen aanbieden. De winkelccxmb. ver. Haarlemmerstraat was vertegenwoordigd door de heer A. Riel, W. Bergers en J. van Eyken. Laatste herinnering Herinnerd wordt aan de vergadering der anti-rev. kiesvereniging, hedenavond om 8 uur in het gebouw Steenschuur 4 te houden. Mr J A. de Wi'lde spreekt over: „Aan de vruchten kent men de boom". Ook huisgenoten van de leden der kiesvereniging zijn welkom. Inbrekersgilde in de Sleutelstad zeer actief De politie spreekt echter ook nog een woordje mee. Hedenmorgen 5 uur is ingebroken bij de Coöp. winkel „Vooruit" in de Kool, waar margarine, chocolade en vet een voedzame buit waren. De politie slaagde er evenwel in In de loop van de morgen de daders reeds aan te houden en op te sluiten. Het zijn de 24-j. J de W. en de 26-j. H. de W beiden uit Koudekerk en de 40-j. G v L. te Leiden. Het ont vreemde is in beslag genomen. Eveneens werd ingebroken in de broodfabriek 'van de firma K. en N. aan de Geregracht. Eenige toewijzingen aan rantsoenbonnen werden meegenomen. De politie stelt een nader onderzoek ln. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEJBOREN: Franciscus A. zn v. P. J van de Wetering en J P Houps; Johan nes Th. K. zn v. J Schouten en C. J Koet: Fredericus M. zn v. W F Meijjers en M. Bogaart; Emma E. dr v. A. van Egmond en M van Starkenburg; Adria- nus C. G. zn v. J. Welboren en P G Spreeuw: Hendrika M. P dr v. J van Egmond en P. Verstrakten; Arvthonia M drv. A Blok en K. M. Haasnoot OVERLEDEN: N Steenks. dr, 2 maan den; P. A. Boorsma, man, 77 jr; E. C van Mels. wed. van L. Alings. 77 jr; W. L. Legert, wednr, 88 jr; A. van Tongeren, wednr, 64 jr; J. van Hoven, man, 80 jr; H. Kooreman, wednr, 74 jr; E. Rietkerk, dr. 1 maand: A M. van Bemmel, vr. 79 jr Distributievaria Aan de letters L t. m. Z. vindt morgen (DcAierdag) de na-uitreiking plaats van bonkaarten K 802 aan niet-zelfverzor- gers, alsmede tabaks-, versnaperingen en gemengde kaarten, schoenbonnen en toe- alagkaartjes voor jonge en a. s. moeders. Het kantoor aan de Steenschuur is opend van 8 30 tot 11.45 en van 2 tot 4 Zelfverzorgcrs Leiden en agentschappen Na-uitreiking aan zelfverzorgers vindt morgen (Donderdag) uitsluitend plaats te Leiden op bovengenoemde plaats en kennen, waarbij behalve de broodbon nen ook het brood zelf ter sprake kwam. Er werd gedelibereerd over brood zon der bon verkopen en over wit- en krijt- witbrood, over luxebrood, kadetjes, enz. Zowel van af de bestuurstafel als van uit de vergadering werd met klem de ongeorganiseerde patroons aangeraden zich aan te sluiten, bij de bond. In Ne derland zijn nog 8000 bakkers, die niet overtuigd zijn, dat alleen, wanneer ook zij zich zullen hebben aangesloten, de vakgroep van hen is en zij door middel van dit orgaan de regeringsmaatregelen kunnen beïnvloeden. Er is reeds door de voorzitter van het Centraal bestuur bij het C.D.K. gepleit voor een bonaanwijzing voor een een heid, die altijd terug te brengen is op 400 gram, zulks in verband met de onge lijke waardering van de laatste tijd (1700 gram). Unaniem werd uiteindelijk besloten, het volgende telegram te zenden aan het Centraal Bestuur van de Nederl. Bakkersbond, de R.-K. en de Chr. Bak kersorganisaties: De bakkers uit Lelden en omgeving, in vergadering bijeen, dringen eensge zind aan op vereenvoudiging van de brooddistributie en spreken hun afkeu ring uit over de verkapte rantsoenver laging. welke door de laatste Rege ringsmaatregelen een feit ls geworden, terwijl deskundige voorlichting aan het publiek totaal niet is gegeven, waar door de bakkers de Indruk krijgen, dat de moeilijkheden van de Regering op hun ruggen worden uitgevochten. Eveneens zou een aantal bakkers heden middag naar de vakgroep gaan, om de belangen daar te bepleiten. Het werk van „Eereschuld en Dankbaarheid De afdeling Zuid-Holland van de Ver eniging „Eereschuld en Dankbaarheid" or ganiseert op Maandag 19 Januari om 8 u. in de Stadsgehoorzaal, zoals reeds ge meld, een propagandafilmavond. De op brengst komt ten goede aan de Ned. litaire oorlogsgewonden en weduwen, zowel uit de Meidagen van 1940 als daarna. Dit werk begon reeds bij de Kerstvie ring in het militaire hospitaal te Utrecht in 1940, waar de res. veldprediker ds Rignalda sprak, wiens woorden per radio werden uitgezonden, met het gevolg dat talrijke giften binnenkwamen. In Febr. 1941 werd daarna op zyn initiatief het Comité „Eereschuld en Dankbaarheid" opgericht, dat gedurende de gehele be zetting zich het lot van de invaliden en oorlogsweduwen heeft aangetrokken. Uiteraard moest dit met het oog op de bezetters en hun handlangers zeer om zichtig en grotendeels in het verborgene geschieden, maar met de hulp van velen was het mogelijk alle bekende gevallen te helpen. Niet alleen werd gesteund met geld. doch tevens zo veel mogelijk in na- tura. zoals textiel, levensmiddelen e.d.. terwijl ook grote a%hdacht werd besteed aan de arbeidstherapie en omscholing. Na de bevrijding werd ook de kinderuitzen ding op grote schaal ter hand genomen. Hoewel dn alles veel geld kost, waren de financiële resultaten zeer gunstig, wat voor een niet gering deel te danken is aan de omstandigheid, dat alle medewer kers hun arbeid geheel zonder enige ver goeding verrichten. Oudstryders en belangstellenden, laat u de genoemde avond niet ontgaan en helpt aldus mede aan het sympathieke doel. *Oud-stadgenoot hoogleraar te Delft Ir W. Fontein als zodanig benoemd Onze oud-stadgenoot, ir W. Fontein, directeur van de electrische centrale te Amsterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij zal college geven in elec tro-techniek. 9t Is lente in Lisse ,Bloemenlust" cfpende voor de tweede maal haar poorten (Van onze speciale verslagger) 1 joeg een stormachtige wind de re gen het land in guur was het buiten maar in „Bloemenltist" te Lisse geurden en kleurden duizenden tulpen, narcissen en andere bolgewassen, dat het een lieve lust was. Het aantal inzendingen is niet zo groot als met de Kersttentoonstelling, maar èn kwaliteit èn sortiment zjjn be duidend beter'. Vormde de vorige maal de groep Amarylissen van de fa G. C. van Aleewen een der glanspunten van de ten toonstelling, nu zorgde de fa Van Staave- ren uit Aalsmeer voor een verrassing. Die stelde nameljjk een kwaliteit cyclamen ten loon, waar iedere liefhebber vai watertanden. Alleen die stand is het reisje naar Lisse al méér dan waard! Burgemeester Lambooy van Lisse moest door ziekte verstek laten gaan. Daarom sprak nu de heer Segers het openings woord. Spr wees erop, dat de belangstel ling van de zijde van het publiek steeds toeneemt en wekte alle vakgenoten op om ih he; vervolg ook in te zenden. Slechts één firma G v. d. Mey's Zo nen, Lisse was met hyacinten present. Maar dat was dan ook af! Of je nu al naar de diepblauwe Viola keek of naar de witte Nevada óf naar Gen. Eisenhower, het was allemaal even prachtig. En ver geet ook de lichtros^ Flushing en de ty pisch oudrose gekleurde Gipsy Queen niet. Narcissen waren er in overvloed. Ruig- rok's Broeiproevenbedrijf exposeerde eer collectie, waarin schier alle typen te vin den waren. Naast knapen van gele trom petnarcissen, zoals Garden Queen, Rem brandt e.a. stond de opvallende Amateur Een witte narcis met groot, tintelend oranje hart. De rijkbloeiende Flower Record naast de fraaie dubbele Texas, Queen of the Bicolors, Vergef, Marshall, Tjsoekoff. Natuurlijk waren de bekende narcissen- specialisten Warnaar uit Sassenheim ook present. Juweeltjes Hollywood en Ber muda behoorden tot de uitblinkers. Grote Inzending tulpen. Van de tulpen zullen we maar geen men noemen. Er waren er zó veel vooral gerande en zonder uitzondering waren ze allemaal mooi. Letterlijk alle kleuren van de regenboog waren verte genwoordigd. De fa G. C. van Meeuwen had ook weer voor Amaryllis gezorgd zy het veel bescheidener smate dan de vorige maal. Naast de kolossale Hippeastrum hybriden stond nu een collectie Mignon Amaryllis. Een lager groeiend type. dat veel kleinere bloemen heeft. Ze bloeien echter met verschillende stengels op één bol en aan iedere stengel komen drie tot vier bloemen. Een' potplant, die iedere liefhebber graag op zijn vensterbank zal willen hebben. Verder waren het Proefstation voo Bloembollencultuur en het Laboratorium Bloembollenonderzoek aanwezig met interessante proeven, die natuurlijk drommen vajpiensen trokken. De clou van de tentoonstelling was üe collectie Cyclamen van de fa Van Staa- i. Wat een bloemenweelde! Tiental len bloemen op één plant. Er zijn er zelfs vaar er meer dan dertig opzitten Vooral de witte Mont Blanc is geweldig rijkbloeiend, maar de rose variëteiten en de rode Vuurbaak doen er niet veel voor Dezelfde firma exposeerde nog twee vazen met Amerikaanse anjers, één met gemengde kleuren en één met fel rode. Een stand om lang bij stil te staan en. te genieten! De uitslagen. Hier zyn de prijswinnaars: wisselbeker van de afd. Noorawijk van Bloembollen cultuur voor de beste inzending hyacinten aan de firma G. v. d. Mey's Zonen te Lisse; idem van de afd. Hillegom voor de beste inzending van 10 soorten tulpen aan de heer Jac. Tol Jr te St. Pancras; eer volle vermelding aan de inzending tulpen van Gebr. Van Zanten te Hillegom; cer tificaat aan Trt. Golden Show van de heer Jac. Tol Jr. te St. Pancras; certificaat Nare. Inc. Bermuda van de fa A. Warriaar en Co te Sassenheim. Het lijdt geen twijfel, of ook deze toonstelling zal een succes worden. Ouderraad Leiden bij het Openb. Lager Onderwijs Heden is het jaarverslag over 1947 verschenen van de ouderraad Leiden bij het openbaar lager onderwijs. Wij ont lenen daaraan het volgende: De ouder raad heeft de nodige activiteit ontwik kelt en heeft 9teeds naar beste weten en kunnen gehandeld. Hoewel naar de me ning ran het bestuur nog te weinig oudercommissies van de maandelijkse bijeenkomsten gebruik maken om eens rustig met de ouderraad besprekingen te voeren, nemen de werkzaamheden zo danig in omvang toe. dat dat heeft ge leid tot een verzoek aan het college van B. en W. om goedkeuring te willen hechten aan een wijziging van het re glement, waarbij uitbreiding werd ver zocht tot negen leden van het bestuur De vereiste goedkeuring is inmiddels ontvangen en zo zullen op de eerstvol gende jaarvergadering twee nieuwe le den moeten worden aangewezen. Bijna alle oudercommissies organiseer den ouderavonden. Deze bijeenkomsten werden tot een prettig en leerrijk sa menzijn gemaakt. Ouders en schoolhoof den werkten- hiertoe mede. Het negervraagstuk in de Ver. Staten ook KP™'°£e'lw< na de oorlog nog niet opgelost De oorlog is voorbij. De vijanden De keuringsdienst directoraat-generaal van de prijzen wer ken sinds korte tijd samen. Wie dus met de ene instantie ln aanraking komt, de democratie zijn verslagen, de verdedigers heeft ook met de andere te maken. Om an waren en werken samen het Minister Spaak Tijdens het bezoek van minister Spaak aan de studentensociëteit Minerva ont brak het ook niet aan een vrolijke noot. Hoe kon het ook anders? De premierdie soms zeer ernstig kan spreken, getuige zijn rede in Den Haag, die in de U.N.O. flink van zich af kan bijten tegen al te vasthoudende Russen, deze man met zijn forse gestaltelaat zich ook wel van een andere kant zien. Als een geboren diplo maat bezit hij vele eigenschappen. Zijn joviaal karakter herbergt tevens een goede dosis humor en zelfironie. Zo zeide hij o.a. dat, hoewel zijn regering mis schien niet zo populair is in België, hij in Nederland daarentegen veel belang rijker scheen te zijn. Dat Spaak in zijn eigen land zeer gezien is, getuigt het liedje, dat onlangs een chansonnier ten gehore bracht: Spaak, de vader der kleine luiden. Een andere bijnaar? is deze heeft, pleegt hij, af e et zelf ook goed, omdat de accoorden an het wereldorgel, dat hij zelf intens lede bespeelt, altijd weergeven de warme 5on van zijn diep menselijk gevoel. Aggressief Leidenaar voor het Haags B.G. Tijdens de bezetting werden baren aa de S.D. overgeleverd. De landarbeider G. Donker uit Leiden had op de Lagere School zeven jaar vier klassen gedaan, maar dit verhin derde niet dat hij in bezettingstijd gevreesd iemand in zijn buurt werd. De caféhouder Z. liet eens enkele druppels water over de laarzen van D. vallen, prompt sloeg deze er op los, én de café houder werd naar de S.D gebracht. Een ander liet zich minder vriendelijk over de weermacht uit, ook hij werd aan de S.D. overgeleverd, nadat hij eerst met D. te maken had gekregen. Zo waren er nog meer bewijzen van zijn optreden in be zettingstijd. Thans concludeerde het rap port van de psychiater tot verminderde toekeningsvatbaarheid, waardoor de fei ten D. niet toegerekend konden worden. Op grond hiervan vorderde de adv. fiscaal ontslag van rechtsvervolging, en voor waardelijk ter beschikking stellen dei regering, om event, nieuw aggressief op treden af te Sfeer in 't gezin? Nieuwe Leidsche" er Een aardig kijkje op de bloemententoonstelling te Lisse. „Jonge, jonge wat een trossen"en hoofdschuddend stonden de vakmensen bU de narcissen- stand van de firma G. v. d. Mey's Zonen. (Foto N. van der Horst) de mythe van rassensuperioriteit onder de voet gelopen. Honderdduizenden len voor de vrijheid van alle stervelingen, tegen de volkeren, die Germanen Italianen en (o ironie) Japanners geschapen achtten met een superioriteit n; lichaam en geest, die hnn, volgens hun maatstaven, het volste recht gaven de i van het mensdom te elimineren. Nu liggen dan de vijanden verslagen, rassenvo oordelen zijn voorgoed van de baan, ieder kan zich ontwikkelen naar karakter aanleg. Zo zon het moeten zijn, maar het is niet waar. voorbeeld te noemen: wie hon denvlees in zijn croquetten doet, wordt geverbaliseerd door de keuringsdienst èn door de prijscontróle. Een etterende wonde Amerikanen in uniform, blanken en negers, hebben hun leven gegeven, ze hebben naast elkaar gelegen op het slag veld. Allen voor dezelfde slagzinnen. Weg met het fascisme, weg met de ras sentheorieën. Maar het naast elkaar strijden van blanken en kleurlingen aan het front is één ding en het in hetzelfde hotel eten of naast elkaar in een bus rijden van blan ken en kleurlingen is een ander ding. Het eerst moet en gaat dus, maar het tweede is in het Zuiden van de V S. een absolute onmogelijkheid en wordt in het Noorden slechts geduld. Na het verslaan van de Jodenhaters wordt de achteruitzetting van de negers voortgezet. Dit is niet zo erg onredelijk, indien we niet al te naief zijn omtrent de rol die slagzinnen en ideologieën spelen in de moderne oorlog, waarin de staten meer afhangen van de loyaliteit van de massa aan idealen dan van de geschiktheid van militairen. We hebben de laatste jaren wel afge leerd te hoge verwachtingen te koesteren omtrent de verwezenlijking van de hoge idealen, die we tijdens de oorlog hadden voor de na-:orlogse wereld en die ons van alle kanten in de oren werden ge schetterd. Vooroordelen De Amerikaanse negers hebben mee gevochten. Nu ja, maar hebben ze ach teraf ooit wel iets gepresteerd? Ze waren lui en gemakzuchtig en lieten hun blanke broeders de kastanjes uit het vuur halen. Blijkbaar hadden de Amerikaanse officieren niets te vertellen bij de negers. O, die negers zijn zó vechtlustig. Ze zijn niet tevreden voor ze bloed zien, zeggen de Zuiderlingen. Merkwaardig, dat diezelfde negers in de oorlog plotse ling zo'n enorme afkeer vertoonden voor schietgerei. En die negers stinken zo afschuwelijk. Wanneer er een negerfhmilie op 200 meter afstand woont, is de hele buurt verpest. Bar toch! Merkwaardigerwijs heb ik op een snik hete dag in Howard University, de neger- universiteit in Washington, waar toch alle dagen 4000 negers bij elkaar hokken, niets onaangenaams geroken. En ik heji toch een goede neus. „Ik haat en veracht alle negers", ver telde een dame, die onder haars gelijken doorgaat voor 'een zeer vriendelijk en hoogstaand mens. Ik heb mijn prettigst reisgezelschapab7o"lute rechteloosheid" van de negers tot dusver gehad aan een zwarte ser- zo stuitend, dat de buitenstaander ge dwongen wordt tot nadenken Utility-dekens Iemand te Leiden kocht op zijn aan koopvergunning van een distributie- Gesprekken en gebeurtenissen ambtenaar twee wollen dekens voor „Ik sta doodsangst uit, wanneer mtin P"e" merkle- da< dan slaap ik altijd revolver onder mijn hoofdkussen. Want ik ben als de dood voor negers. Wanneer ze weten, dat een blanke vrouw alleen is, komen ze vast om je aan te randen", vertelden de vrouwen. Griezelig hoor! Wat staan die mensen al een angst uit, alleen vanwege hun slecht geweten. Op een Zondag was ik alleen thuis op een afgelegen boerderij in Texas. Joe, de neger, die al twintig jaar voor myn gast heer werkt, kwam even aan om iets op te halen We maakten éven een praatje. Ik kende Jóe zo lan^amerhand wel. Het is iemand met een prettig, opgeruimd ka rakter. In zijn jeugd heeft hij wel eens een kip achterover gedrukt van zijn meester, maar dat komt tenslotte onder jongelieden zelfs van goeden huize wel Toen mijn gastheer terug kwam. ver telde ik hem, dat Joe geweest was. „Had ik dat geweten, dan had ik je voor geen geld alleen gelaten. Je weet nooit wat die negers zullen doen, wan neer ze een blanke vrouw alleen thuis treffen. Verleden week hebben ze net weer eentje gelyncht wegens aanranding". En ik vroeg maar weer: „Waarom zet ten ze blanken in de gevangenis en lyn chen ze negers voor hetzelfde feit?" Ja, dat is weer heel iets anders en kon ik toch niet begrijpen. Maar als men niet een stuk of wat negers per jaar lyncht, dan gebeuren er vreselijke dingen. De fantasie van de Zuiderlingen overtreft alles, wanneer ze zich gaan ver diepen irf de afschuwelijke tijden die zul len aanbreken, zodra negers niet mee; gelyncht zullen worden Achteruitzetting Een negerprofessor komt in een winkel. Hij heeft te wachten tot iedere blanke, ook de grofste straatslenteraar is geholV pen. Dan zegt het wicht achter de tooni bank: Zo, boy, wat moet jij? Stel dat de professor zegt: Ik ben geen boy, ik ben meneer zo en zo. Het wicht maakt spek takel, de politie komt er bij, slaat de negerprofessor- tot hij scheel ziet sleept hem in de cel. Er is weer blanke dame lastig gevallen en er dient weer iets tegen de negers ondernomen te worden. Zo kan ik in het oneindige doorver tellen over gesprekken en gebeurtenis sen, die ik in het Zuiden meemaakte Deze achteruitzetting, vertrapping geant. die na zes jaren dienst pas Duitsland terugkeerde naar huis. Mijn etterende wonde verkwikkendste conversatie was met twee samenleving, neger-professoren. „Gisteravond is hier een vrouw aange vallen door een neger", vertelde een an dere dame, „we moeten nodig weer iets ondernemen tegen de negers. Tien jaar geleden hebben ze hen hier uit de stad gebrand." Ik vroeg toen of ze ook iets tegen de New Yorkers wilde ondernemen, wan neer een New Yorker een Philadelphiaan had aangevallen. Nee, natuurlijk niet, maar dat is heel iets anders. De Kerk doet mee Een beroemde predikant preekte er gens in het Zuideft over het onderwerp: Kunnen Communisme en Christendom naast elkaar op de aarde verkeren? Rus land was allicht de incarnatie van het communisme en Amerika iets in de geest van het Heilige Land, waar ieder mens heerlijk gelijke rechten heeft en waar de bescherming vpn leven, have en goed tot het toppunt van volmaaktheid is gestegen. Na afloop zongen de kerkgangers het Amerikaanse volkslied en gingen ge sterkt in hun vaderlandsliefde en dank baar voor de zoeven genoemde weldaden lar huis. Na afloop vroeg ik de eerwaarde aarom ik geennegers had opgemerkt onder de kerkgangers. Die hebben hun eigen kerk met eigen predikanten. Ze staan nu eenmaal lager dan wij en we kunnen geen maatschap pelijke omgang met hen hebben. Trou wens ze zouden mijn preek niet be grijpen." Nee, deze preek zouden ze zeker niet begrepen hebben. Ik heb toen de dominee gevraagd: „Hoe denkt u zich de hemel in? Me dunkt dat u daar uw negercollega's absoluut gelijk gerechtigd zult vinden met u." „Ja, maar dat is weer heel iets an ders. Zoudt u willen, dat uw dochter met een neger trouwde?" Die vraag had ik al verwacht. Die wordt altijd gesteld om een conversatie over dit onderwerp al te sluiten. Ik moest bekennen, dat ik daar voor alsnog geen oordeel over kon uitspreken, overmits ik geen dochter bezit. Maar zou t voor iedere dochter niet meer aan raden zijn een goede neger boven een slechte blanke te verkiezen? Het K. Jonkheid geheimzinnige 29 deserteurtje „Niets bijzonders. Hy kwam alleen maar kijken, of jij misschien een deser teur bent." „Ik. Een deserteurWat hebt u gezegd?" „Ik heb hem je doopacte laten zien en gezegd, dat jij geen deserteur, maar Arie van Schouwen bent." „Wat gebeurt er ipet deserteurs?" „De veldwachter zegt, dat ze worden doodgeschoten." Arie gaat liggen en sluit zijn ogen. Met beide handen vat hij zijn hoofd, zijn ellebogen omhoog. Verwiele depkt dat hij slapen wil en gaat naar beneden. Maar Arie kan niet slapen. Die dag niet en die nacht niet. Het woelt maar door zijn hoofd: deser teurs worden doodgeschoten) Dood! Dood! De volgende morgen is hij nog ellen diger dan daags te voren. Vrouw Ver wiele brengt hem eten en drinken, maar hij gebruikt bijna niets. Bezorgd kijkt ze naar zijn fletse ogen en zijn smal gezicht, dat bleek en vermagerd is. Als Verwiele in de middag thuis komt, zegt ze: „Het gaat niet goed met Arie. Hij eet niets." „Gisteren vond ik hem al een beetje vreemd." „Zullen we de chirurgijn laten roepen?" „Die chirurgijns doen soms meer kwaad dan goed Door vermoeiflheid en overspanning is Arie een ogenblik ingedommeld. Hij slaapt niet, hij droomt slechts in verwar de beelden. Hij is weer op school. Het is hetzelfde schooltje, oud. lelyk, armoedig Vroeger was het een pakhuis. Er is niets veranderd. Hij zit weer in dezelfde bank. Willem Verwiele zit er ook. Hij ziet zijn blonde hoofd, zijn lachende mond. zijn vragende ogen. „Wat gaan we straks doen, Arie?" vraagt hij. En Arie ant woordt: „Straks ga ik jou toch verdrin ken". „Verdrinken?" „Ja, verdrinken! Willem! Ik lig hier in jouw bed bij jouw vader en je moeder. En jij in de koude sloot, in de modder, op de bodem. Nee, nee, op het kerkhof, in de grond! Als ik dood ga, moet ik ook in de grond, o. o. Met een schok schiet hy overeind en schreeuwt in doodangst: „Baas, baas!" Verwiele vliegt de trap op, zijn vrouw, wat langzamer, achter hem aan. Steu nend hijgt hij: „Wat is er, jongen, wat is er?" „O. Verwiele! Willem, Willem, hij zat op school bij me in de bank en nu is hij verdronken. O, als je 't wist! Maar je weet het niet. Ik weet geen raad. Ik moet het Vertellen". „Wat vertellen, mijn jongen?" „Wie het gedaan heeft. Willem in 't water gegooid, in 't water gegooid!" „In 't water gegooid?" vraagt Ver wiele ontdaan. Zijn ogen worden groot van verwondering. „Hoe kan dat? Hoe weet jij dat? Wat weet jij van Willem? Heeft mijn vrouwMaar dan be denkt hij zich „Kom jongen, je hebt ge droomd. Ga nou rustig liggen". „Nee, ik droom niet. Ik heb het ge daan. Ik heb Willem in 't water geduwd dat het een gemene streek van mijn vader was. Daar werd ik boos om. Toen hebben we gevochten en heb ik hem overboord gestoten". „Je vader? Van Schouwen uit de Hon derd Morgen? Je vader is immers al lang overleden! Je bent in de war, Arie". „Ne. ik heet geen Van Schouwen; Ik ben Arie Schroot. Willem liep met ons naar school. Ik wasik wasik deed het niet met opzet. Het was een on geluk! Een ongeluk!" Arie raakt zo overstuur, dat hy als een kind begint te snikken. Vrouw Verwiele staat nog boven aan de trap. Stukken van het gesprek heeft ze opgevangen. „Jan!" roept ze en wenkt met haar hoofd. Samen gaan ze naar be- „Wat is er met Arie? Wat vertelt hij van Willem?" .Hij vertelt iets, dat héél erg is. Als i nooit een het „Hij zegt, dat hij Arie van Schouwen et is, maar Arie Schroot". „Arie Schroot? Hij Arie Schroot! En heeft hij onze WillemOntzetting komt op haar gezicht. Ze zakt op een stoel. „Dan moet hij weg!" schreeuwt ze, „dadelijk weg. de deur uit! Ik wil hem geen ogenblik langer in mijn huis heb- „Stil vrouw, bedaar. Arie is ziek. Ik begrijp het niet. Als hij Arie Schroot is, waarom heeft hij dan zijn naam ver anderd?" „Hij wil voor ons niet weten, wie hij is". „Waarom komt hij dan hier?" „Weet je nog wel, dat Willem inder tijd vertelde: Arie Schroot wil bij ons knecht worden? En dat jij toen zei: „Dat is niets voor Schroot?" „Ja, maar, vertelde jij me niet, dat hij dacht dat ik De Stille heette? Hij wist dus niet...," „Dat heeft hij met opzet gezegd, om ons te misleiden". „Misschien is zijn hoofd in de war". „Hij kan niet in de war zijn. Hij moet het wezen! Hoe kan hij alles zo precies weten, als hij Arie Schroot niet is?" „Heb jij hem nooit iets verteld?" „Nooit. En nu ik dit weet. kan ik hem niet langer verzorgen. Ach, ach, onze Willem, onze arme Willem!" Ze drukt een doek voor haar mond en schreit. Verwiele zit verslagen. Dat vooroordeel bepaalt zich allermins, tot negers. Het is moeilijk een Ameri kaan te vinden zonder vooroordelen tegen bepaalde bevolkingsgroepen. Voor al Joden, Indianen, Mexicanen,- Iers Katholieken, Grieken, Italianen en Polen lijden onder vooroordelen, waardoor van bepaalde scholen en uit bepaalde stadsdelen worden geweerd. De Germa- de de dekens bevestigde labels een woord was weggekrabd. Onderzoek door j de contróledienst van de prysbeheersing toonde aan. dat er in Utility gestaan had de dekens ten hoogste f 17.90 had den mogen kosten. Verdere nasporing bracht aan het licht, dat de verkoper 20 dekens en een partij andere textielgoe- j deren had verhandeld. Wat mag taai-taai kosten? een vijftal zaken maakte de Leidse* Prijscontrole proces-verbaal op wegens het vérkopen van taai-taai voor f 0.30 per 100 gram. Degeoorloofde prijs is maximaal f 0.20 per 100 gram. Een schoenwinkelier te Roelofarends- i ;en. die kinderrubberlaarzen, welke f 4.50 mogen kosten, voor f 5.75 en f 6 75 bracht, werd eveneens ge verbaliseerd. S port en Wedstrijden WERELDKAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS r de wereldkampioenschappen tafel- die van 4—11 Februari in de Empire e Wembley worden gehouden, speelt nd in de groep, waarin ook Oostenrijk, vië, Luxemburg, Italië, België en Pa- i zijn ingedeeld. lestir OEGSTGEEST I—DAN. NOTEBOOM 1 (4^—5^) De wedstrijd tegen Oegstgeest I is voor Dan. Noteboom I in een 4^5% over winning geëindigd. De gedetailleerde uit slag is: L. Groeneveld (O.)P. Bedijn CD.N.) 0—1; Th. v. d. Berg—L. W. Turk 0—1; Weyermans—J. A. Scheepmaker 01; v d. LindeJ. v. d. Meer 10; L. Karman Hoogeveeil Vz—Vs', W. SnijderG. Marijt 0—1; J. Brussel—A. Veefkind 1—0; j S. VeldhuyzenA .Leenheer 0—1; v. d. VeldenF. Wieder 10; J. v. d. Vij- holtA. Bontkes 10. DAMMEN. KIJK UIT I—R.D.C. n (10—10) Voor de competitie van de L.D.D.B. werd de wedstrijd „Kijk Uit" IR D.C. II Rijnsburg) gespeeld. Wel kwam RDC II. dpt met 3 invallers speelde, met 28 voor te staan, maar „Kijk Uit" wist toch een gelijk spel (1010) te behalen. De gedetailleerde uitslag luidt: J. Meijer (K.U.)C. Jongerius (RDC» 20, T. v. d. HorstQ. Glasbergen 11. P. MeijerH Verkuil 2—0, A. D. Blacq— F. A. Verkuil 02. T. KatsburgJ. v. d Meij 0—2. G. Vis—W. v. d. Haak 2—0, G. GortzakP. v. Egmond 02, G. v. Leeu wenC. Kromhout 11, C. VisAlh. I v. d. Meij 20, P. GlasbergenKr. Leeu- j wenburg 02. BILJARTEN. UITSLAGEN LB.B. Ie kl.: TOG II—TOG I 4—4; Spijkerbak i 1Carambole I 44; Kl. Rustoord I— I Spoortje I 4—4; TOP IDVH I 4-^. i 2e klMorschpoort 2UVS I 44; deze bena- j Spijkerbak 2BOS I 44; Vierkantje I— I de Angel-Saksen schijnen de Drie^Pott.,1 8—0; 't Zuid I—TOG 3 0 3; bevoorrechte kaste, die de opvoedings- TT--*- u instituten, exclusieve golf-, tennis- zwemclubs en zelfs God voor zich op eisen als een onvervreemdbaar recht, dat voor niemand anders is bestemd. En dat allemaal in een land, dat zich geroepen voelt de wereld te hervormen en te leiden naar de gelukzalige tijd, waarin de vier vrijheden zullen gelden voor Fransen en Zuid-Afrikaanders, voor Chinezen en Hindoe's, maar toch asje blieft niet voor negers. De Zuiderlingen geven met plezier hun aalmoezen voor de zending onder aller- heidense volksstammen in een Sn- bekend oord. maar negerspraat er Tiny Mulder. De Hoek IR^rschpoort 2 71. Se kl.: Carambole 2DVH 2 53; BOS 2-tTOP 2 6—2; Spoortje 2—'t Zuid 2 6-2; Drei Pott. 2Spijkerbak -3 80. 4e kl.: Morschpoort 4Morschpoort 3 8—0; TOG 4—De Valk I 3—5; Drei Pott. 3—TOP 3 8—0; DVH 3Spoortje 3 2—6. 5e kl.: De Valk 2—'t Zuid 3 4—4; BOS 3—TOP 4 44; Morschpoort 5Caram bole 3 44; DVH 4Spijkerbak 4 6—2. 6e kl.: Spoortje 4TOP 6 62; De Valk 3—De Hoek 2 5—3; Spijkerbak 5—UVS 2 2—6; Rijnegom 2Morschpoort 6 6—2. 7e kl.: Carambole 4UVS 3 62; Morschpoort 7Drei Pott. 4 08; De Valk 4—OG 2 6—2; Vierkantje 3—Vierkantje 4 5—3. Financiën van Lisse verre van rooskleurig Plan-commissie-Oud hergeeft niet de gemeentelijke souvereiniteit De gemeentebegroting 1948 van Lisse zal over enige dagen verschijnen. De in druk, die deze begroting van de finan ciën der gemeente geeft, wordt door B en W. in een overzicht als volgt weerge geven: Het ontwerpen der begroting heeft bijzonder veel moeilijkheden opgeleverd. Enerzijds bestond de noodzaak, daarin posten op te nemen, die beogen de nog steeds bestaande achterstand van de oor logsjaren weg te werken (onder meer de dringende verbetering van straten en wegen), maar ook de woningbouw gaf vele zorgen en anderzijds hadden wij te kampen met de moeilijkheid, dat de fi nanciële toestand van de gemeente, al thans voorlopig, verre van rooskleurig is. Na een berekening van het plan-Com missie-Oud te hebben gegeven vervolgen B. en W. als volgt. De begroting 1947 zal op vele punten nog moeten worden ge- wijzingd, waardoor het tekort, berekend naar bovenstaande maatstaf, zal worden opgevoerd tot ongeveer f 185.000. Een uitkering uit het gemeentefonds ïim f 41.000 zal dat tekort in feite tot f 144.000 terugbrengen, maar deze uit kering geldt slechts voor een maal en blyft voor de berekeningen ten opzichte van 1948 buiten beschouwing. Wanneer uitgegaan wordt van een te kort ad f 185.000 over 1947. te vermin deren met de voor 1948 bestaande voor delen tot een bedrag van f 75.000 (volgens plan Oud) zal dus in theorie kunnen worden gerekend op een bijzondere uit kering over 1948 van f 110.000, welk be drag voor de jaren 1949 en 1950 op grond van het wetsvoorstel hiervan niet be langrijk zal afwijken. De in de ontwerp-begroting 1948 ge raamde bijzondere uitkering bedraagt echter ruim f 143.000, d.w.z. een bedrag van ruim f 143.000 is nodig om de be groting, waarin alle te verwerken voor delen volledig zijn verwerkt sluitend te maken. Het ligt voor de hand, dat de Rijks commissie, die de begroting zal onder zoeken, in eerste instantie een bezuini ging van f 143.000 min f 110.000 of f 33.000 zal eisen. Daarbij staan twee mogelij k- hedefi ten dienste, n.l. een eenzijdig door het Rijk opgelegde en vastgestelde bezui niging of een bezuiniging, die de gemeen te zelf. naar eigen goeddunken, kan door- In beide gevallen mogen w(j be- rechter veroordeelde. De gelegenheid. De Officier wilde wel aannemen, dal de gelegenheid van de fabrieksarbeider N. V. uit Katwijk aan de Ryn een dief had gemaakt. Die vond n.L in een winkel een brief, waarin zich bonnen vonden, en die had hij zich toegeëigend. Met de verleiding rekening houdend, vorderde de Officier f40 boete of 20 da gen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De rechter gaf f40 boete of 20 dagen hechtenis en een maand gév.straf voorwaardelijk met dria (Wordt vervolgd), rekening houden met de mogelijkheid, jaar proeftijd. dat aan de gemeente gelegenheid zal worden gegeven, aan te tonen, dat be paalde uitgaven dringend noodzakelijk zijn, of dat zich bijzondere omstandig heden voordoen, waardoor van de cij fers van 1947 wordt afgeweken. Dat hierfpede aan B. en W. een zware taak wordt opgelegd is duidelijk. B. en W. geven daarna een overzicht van de omstandigheid, waardoor het te kort over 1947 met f 33.000 is gestegen, waarna besloten wordt met op te mer ken, dat 1948 een moeilijk jaar zal zijn en wijs beleid zal vorderen. Uit de gegevens blijkt, dat de financiële toestand nog verre van rooskleurig is en dat voor de gemeente helaas die moei lijkheden door het Regeringsvoorstel naar aanleiding van het rapport der Commis-1 sie-Oud nog geenszins worden opgelost. Tegenover de geweldig gestegen uitgaven, onvermijdelijk door de belangrijke ont-1 wikkeling van de gemeente, staat geen1 voldoende vermeerdering van inkom- sten, nodig, om de hogere uitgaven op te vangen. Onder deze omstandigheden moeten B. en W. volstaan met de hoop uit te j spreken, dat de geheel vernieuwde rege ling van de financiële verhouding, welke tegen het jaar 1951 in uitzicht is gesteld, een afdoende oplossing van dit probleem zal brengen, opdat de gehele gemeente eindelijk haar volledige souvereiniteit op financieel gebied herkrijge. HAAGSE POLITIERECHTER. Zwart vlees. Er was door A. D. te LeidschendaiB1 zwart vlees geslacht en dat het van een clandestiene slachting afkomstig was, had verdachte wel geweten, zq constateerde de Officier. Waar het echter niet voor de handel bestemd was, wilde hij volstaan; met f30 boete of 15 dagen hechtenis,

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2