JHftuur iTrtilsrlj!' Courant Nationalisme en republikanisme niet hetzelfde DINSDAG 13 JANUARI 1948 ABONN EMËNTSPR1J ZEN Ü.3U pei ween. i i-3ü pet i f 3.90 per Kwartaal, bij betaling per kwitantie i verb met adm -Kosten) ADVERTENTIEN t 0 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS- Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 7407 is aheblmn myti IkH in letjljenspocl" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 589oJ DIRECTIE; F DIEMER Dr Beel in zijn Regeringsverklaring over Indië Verhouding tot Djokja niet meer overheersend voor Indië-beleid (Van onze Parlementsredacteur) In een rede van bijna een uur lang heeft de minister-president, dr Beel. heden middag in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over de jongste ontwikke ling van de gebeurtenissen in Indië, zoals hy die met zyn ambtgenoten Drees, Jonkman en Neher heeft aangetroffen tijdens het verblijf aan de evenaar, waar van zij, met uitzondering van Minister Neher, kortgeleden zijn teruggekeerd. Bijzondere aandacht wjjdde dr Beel de contacten, rechtstreeks en zijdelings gelegd met de vertegenwoordigers der republiek. De verhouding tot de repu bliek noemde dr Beel uiteraard van grote betekenis, omdat deze volgens de Rege ring is en blijft een belangrijke uiting van nationalistisch streven. Het is echter een fundamentele fout te menen, dat dit nationalisme alleen in het streven van de republiek tot uiting zou komen. Nationalisme en republikanisme zijn geen Identieke begrippen. Gezond natio nalisme leeft ook terdege buiten de re publiek en komt even spontaan en even sterk tot uiting in Oost-Indonesië. Borneo, Riouw, Banka en Billiton, alsook met na me in die gebieden van Java. Madoera en Sumatra, die in de politiële actie werden betrokken en waar sindsdien vrije meningsuiting mogelijk is geworden. In de tweede plaats is het een denkfout, de republiek te vereenzelvigen met iedere regering van de republiek. De ontwikke ling van de laatste maanden heeft het vraagstuk van onze verhouding tot de republiek, hoe belangrijk ook op zich zelf, zijn overheersende karakter In het Indo nesische beleid ontnomen. Bij het contact met de republiek is, aldus dr. Beel, steeds vastgehouden aan de stelling, dat van enige vruchtbare po litieke onderhandelingen geen sprake zou kunnen zijn, zolang het staken van het vuren en van de andere vijandelijkheden niet is verwezenlijkt, terwijl bovendien het voeren van besprekingen niet tot in het eindeloze kan worden gerekt. In het kort stipte de minister-president zijn onderhoud met Setyadjit aan en voorts wees hij op de waarschuwing, door de Commissie van Drie daags voor Kerst mis tot beide partijen gericht, waarin was vermeld, dat het odium voor een eventuele mislukking zou rusten op de partijen zelf, omdat de commissie niets anders kon doen. dan goede diensten be schikbaar stellen. Bij deze waarschuwing waren richtlijnen gevoegd, waarin de Van Mooklijn als demarcatielijn voor de wapenstilstand werd voorgesteld. Aan weerskanten van deze lijn zou een gede militariseerde zone worden gevormd, die zich aan beidé zijden zou uitstrekken tot de lijn, die de verstvoorultgeschoven pos ten van elke partij onderling verbindt: het wederzijdse patrouillegebied dus. In dit gebied zouden van weerskanten slechts politiediensten, eventueel echter door militairen te verrichten doch onder civiel bestuur, worden verricht. Wij heb ben, aldus dr Beel, gemeend een voorstel in deze geest te mogen aanvaarden. Vervolgens gaf dr. Beel een overzicht van de voorgenomen omvorming van het lraninkrijk (zie elders) en daarna ging hij over tot bespreking van de verhouding tot de republiek in dit opzicht. Wij hebben ons, aldus de bewindsman, bereid verklaard, de republiek als negara te betrekken zowel in het overleg nopens de inrichting van Unie en Federatie als in de vorming van de pre-federale re gering van Indonesië, mits de republiek zich bereid verklaart de beginselen der nieuwe staatkundige vormgeving te aan vaarden. Deze beginselen zijn: vooreerst het Uniebeginsel. Vervolgens het Federatie- tieginsel, inhoudende, dat de souvereini- tcit niet by de deelstaten, ook niet b(j de republiek dus, berust, maar bij de Verenigde Staten van Indonesië, alsook, dat in deze Federatie het zwaartepunt komt te liggen voor de verlangde zelf standigheid van Indonesië als geheel. Ten derde het beginsel, volgens hetwelk Ne derland gedurende de overgangstijd ju ridisch de souvereiniteit blijft draven. En tenslotte het beginsel van de vrije wils uiting der bevolking. Dit laatste houdt in, dat met name de gebieden, die bij de politiële actie zijn betrokken geweest, zelfstandig hun plaats in de Federatie zullen mogen bepalen. Hierna stond dr Beel uitvoerig stil bij de doelstellingen van het Komite Indo nesia Serikat, waarbij hij o.m. wees op de bekende resoluties, aangenomen op de laatste dagen van het ministeriële ver blijf in Indië. waarin aangedrongen werd op de onverwijlde instelling van een in terimregering. Tenslotte bracht de minister-president de ontwikkeling der laatste dagen in de herinnering: hoe de Commissie van Drie naar Djokja vloog met een voorstel over de uitwerking van een wapenstilstand alsmede een basis voor verdere politieke Krijgt republiek nog twee dagen bedenktijd In Djocja opnieuw de avondklok ingesteld HOUDT DJOKJA VOET BIJ STUK? Volgens het republikeinse persbureau Antara heerst in welingelichte republi keinse kringen te Djokjakarta de me ning, dat de republikeinse regering haar standpunt zal handhaven en de Neder landse voorstellen met betrekking tot wapenstilstand en politiek accoord niet zal aanvaarden. De vertegenwoordigers van Oost-Indo nesië zullen géén bezoek aan Djokj^ brengen. Zaterdag en Zondag drie doden en tien gewonden in Indië De Nederlandse verliezen op 10 en 11 Januari bedroegen drie gesneuvelden en tien gewonden. „MERDEKA" IN PLAATJES Naast het republikeinse dagblad „Mer- deka", hetwelk te Batavia verschijnt, is thans ook een geïllustreerd weekblad der dezelfde naam verschenen. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Joop Seriier, Leiden, Waardgracht 51 Joop Seriier vertrok op 11 April 1947 met de „Nieuw Holland" naar Indië. Daar aangekomen werd hij ingedeeld bij 24 reg. jagers 2e divisie. Tot nu toe maakt hij het best en hij heeft het goed naar rijn zin. Verschillende keren moest hü mee op patrouille, op jacht naar de ge vreesde sluipschutters. Op het ogenblik ligt hü in Sampang op Madoera, het nogal rustig is. Maar ook Joop hoopt op een behouden thuisvaart, die echter toch niet eerder zal zijn dan eind 1948. Joop heeft het voorrecht, nogal wat be kenden om zich heen te hebben, onder meer zün neef Wim Smit uit Voorscho ten. De Regeringsverklaring in tien punten 1. Hulde aan militairen; geest alge meen zeer goed. Waardering voor ambtenaren; er komt een commis sie, die personeelsvoorziening onder ogen zal zien. Gematigd optimisme over finan- ciëel-economische toestand in Indle Collegiaal Orgaan wordt ingesteld bü K.B. Naast dr Van Mook zullen leden zün de heer Neher en jhr mr van Vredenburch. Verenigde Staten van Indonesië zullen uit meer dan 4 deelstaten be staan: met name Sumatra zal in afzonderlüke staten uiteenvallen. Met Oost-Indonesië zal een over eenkomst worden gesloten. S. Het vraagstuk van de verhouding tot de Republiek heeft zün over heersend karakter in het Indone sisch beleid verloren. Republiek kan meedoen, mits zü Unie-begrip en Federatie-beginsel erkent, evenals de Nederlandse souvereiniteit in overgangstyd. 8 Ned.-Indonesische Unie en Indone sische Federatie moeten gelyktü- dig tot stand komen. 9. Zes vertegenwoordigers van Dae- rah's en Negara's zullen met dr Van Mook vorm en bevoegdheden van een voorlopig federaal bestuur, bestaande uit negen leden, be spreken. 10. Commissie van Drie is met een door Nederland aanvaard voorstel in zake wapenstilstand en basis voor politieke besprekingen, waarin ook andere gebieden zün gekend, naar Djokja: het wachten is op de Re publiek. besprekingen waarmee wü, aldus dr Beel, ons hebben verenigd, onder voorbehoud, dat politieke besprekingen eerst na reële aanvaarding van de wapenstil stand kunnen aanvangen.'Het wachten derhalve thans op de republiek. De Commissie heeft aan de Nederlandse autoriteiten te Batavia het verzoek gericht, om het tijd stip, waarop van de republiek een ant woord werd geëist op de voorstellen tot het staken van het vuren, nader te stel len op Donderdag aanstaande in plaats van vandaag 12 uur, aldus meldt A-FP. De Nederlanders zouden aan dit verzoek gevolg hebben gegeven. Narayan, secretaris van de Commissie, is speciaal vanuit Djokja naar Batavia gekomen om het verzoek van de Com missie over te brengen. Over het be sprokene tussen de republikeinse dele gatie en de Commissie te Djokja, is niets bekend. Naar Reuter te Batavia verneemt is er een nieuwe ontwikkeling ontstaan, welke zal kunnen leiden tot een com promis tussen de Nederlanders en de republikeinen in de kwestie van het sta ken der vüandelijkheden. Deze laatste ontwikkeling betreffen de voorstellen, welke naar Den Haag zün doorgegeven. Welingelichte Nederlandse kringen te Batavia verklaarden verder, aldus Reu dat de Nederlandse Regering niet zal blyven staan op haar eis tot defini tief antwoord betreffende het staken der vijandelijkheden, voordat de Commissie Goede Diensten te Batavia is terug gekeerd. Naar Reuter uit Djokja meldt is door Goede Diensten de militaire gouverneur van Djokja we derom de avondklok ingesteld. Verder verneemt Reuter, dat het Amerikaanse lid van de Commissie Goede Diensten, dr F. Graham, een derhoud heeft gehad met de voorzitter van de Masjoeml, dr Soekiman en enige züner medewerkers. Eén van h« afloop hebben verklaard, dat de situatie voor de republiek „kritiek" is. Nederlands tweede aandeel bekend gemaakt Meel, vlees, tabak, vracht auto's, etc. Behalve de dezer dagen reeds door ons gemelde artikelen zal, blükens een tweede lüst, ons land, in het kader van de hulp verlening aan Europa, nog een hoeveel heid belangrijke producten krügen. Ook dit voorstel is thans ingediend bij het Amerikaanse Congres. In het tüdvak April 1948 tot Juni 1949 krijgt Nederland, volgens dit voorstel, uitgedrukt in metrieke tonnen (tenzij an- ''TJvrtSJw oliën: 30.000 (Juli 1948— i Brandstoffenbon 74 BV na Juni 1952: 46.000); oliekoeken en meel: Jg Januari ongeldig 38 000 (130.000) r vlees: 3.000 (6.000): ge- _ir droogde melk: 8.000 (nihil); gedroogdI De bon 74 BV van de brandstoffen- fruit: 15.000 (nihil); vers fruit: 27.000 kaart T A 707 (gezinnen) (105.000); tabak: 22.000 (51.000); katoen: I (kamerbewoners) zal m.i.t 30000 (104.000); stikstof: 10.000 (nihil); zijn geldigheid verliezen, phosphaat: 21 000 (51.000): hout (in m3): De bonnen moeten dus voor genoem- 123 000 (212.000): vrachtauto's (in stuks): de datum bij de handelaren worden in- 9050 (19.000) geleverd. Collegiaal Orgaan wordt bij K.B. ingesteld Neher en Van Vredenburch assisteren Van Mook In de Regeringsverklaring deelde dr Beel mede, dat bü K. B. zal worden inge steld een Collegiaal Orgaan, bestaande uit de Lt.-.GG., als voorzitter en twee leden, te benoemen door de Kroon. De Lt.-G G. zal dit college hebben te raad plegen over alle aangelegenheden, welke de algemene belangen van het Konink- rük raken. Als zod?.nig zullen o.m. gel den de staatkundige, militaire, econo mische, financiële en culturele verhou dingen van Indonesië tot Nederland, Su riname en Curacao, de staatkundige her vorming van Indonesië, de economische en financiële reconstructie van deze ge westen en de buitenlandse betrekkingen zo ver zü in Indonesië worden be handeld. Het college beslist zelf welke zaken nog meer moeten worden geacht de algemene belangen van het Koninkrijk te raken. Wordt in het college geen over eenstemming bereikt, dan heeft elk lid het recht de beslissing van de Kroon in te roepen. De Lt.-G.G. zal tenslotte onder zün uiteindelüke' verantwoordelijkheid bepaalde delen van zün taak aan een der leden kunnen .overdragen. De heren L. Neher en Jhr. mr H. van Vredenburch, zullen worden voorgedra gen als leden van dit College Alarmerend bericht inzake bunkerkolen Er zün nog geen schepen weggestuurd Het A.N.P.-bericht als zou in de ha vens van Rotterdam en Amsterdam een zeer kritieke situatie zyn ontstaan t.a.v. de voorraden bunkerkolen, die zozeer geslonken zouden zün, dart men de sche- Anfwerpen mo^t verwijzen ter wordt aid-u-s vet Leidsche Crt. In verband met de vertraagde uit Duitsland door de hoge waterstand was de situatie minder gunstig. Men is de moeilijkheden echter reeds groten deels te boven, daar er weer kolen uit Duitsland komen. Dat er onvoldoende aanvoer uit Amerika zou zün, zoals het A.N.P. meldde, is in deze vorm ook niet juist Het merendeel van de bunkerkolen komt trouwens uit Duitsland. We kun nen in Amerika meer afnemen dan we nu doen, maar daarover hebben de im porteurs niet te beslissen. De deviezen post tie speelt hier niet allereerst een rol, omdat de bunkerkolen ook weer deviezen opleveren. Hoe de Zaterdag ingegane maatregel, dat bunkerkolen betaald moeten wor den met dollars inplaats van met pon den, zal werken is nog niet te zeggen. Voor sommige reders zal het moeilijk heden opleveren, maar andere hebben ziab reeds aangepast. Bü informatie wilde ook het Ryks- kolenbureau de publicatie van het A.N.P. niet voor zijn rekening nemen. Er is dus volgens onze zegslieden al lerminst reden voor alarmerende be richten. In elk geval zijrn nog geen sche pen doorgezonden naar Antwerpen en dit zal zoals het zich thans laat aanzien ook niert nodig zyn. Het blijft zuivere koffie De berichten, dat particuliere verbrui kers opnieuw koffiesurrogaat zouden ontvangen, zijn onjuist Slechts de res taurants vervangen de 50 moutkoffie door een ander surrogaat. Voor ons blijft het zuivere koffie. Men kan kiezen: boter of margarine De nieuwe bonnenlijst zal geen ver rassingen bevatten. De boterbon is dit maal een keuzebon. voor boter of garine. Ereteken voor Orde en Vrede ingesteld Voor verdiensten in Nederlandsch-Indië ereteken. Aan burgerpersonen, die zich in Ned.-Indië in militaire zin verdien- stelyk hebben gemaakt kan het erete ken worden toegekend. Het ereteken eventueel met gesp(en) kan posthuum worden- verleend. Spanning in West-Duitsland Wfst U Stemmen bij volmacht door militairen in Indië Aangekondigd wetsontwerp thans ingediend. Bij de Tweede Kamer is thans het reeds aangekondigde wetsontwerp ingediend, dat de mogehjkheid moet openen om de militairen in Indië bij de dit jaar te hou den Tweede Kamerverkiezingen bü vol macht te laten stemmen. Van stemmen per brief is afgezien, omdat dit te tijd- rovend is. Alleen de kiesgerechtigden, die op of na 10 Mei 1940 in het bevolkingsregister van een Nederlandse gemeente waren opgeno men kunnen een gemachtigde aanwijzen in die gemeente, in welker bevolkingsre gister zij op 31 December 1947 waren op genomen of zo zij op die datum niet in een bevolkingsregister waren ingeschre ven in het tijdvak van 10 Mei 1940 tot 31 December laatstehjk waren opgeno- Zü, die voor 10 Mei 1940 dus het land hebben verlaten anders dan voor een kort bezoek zullen derhalve niet onder de werkingssfeer van de wet vallen. Het verzoek om bü volmacht te stern en moet uiterlük 20 dagen voor de dag der stemming in het bezit van de burge meester van de in het vorige artikel be doelde gemeente. De in het Centrale Bevolkingsregister opgenomen militairen zullen bü volmacht in Den Haag dienen te stemmen. Voorgesteld wordt, het aantal machti gingen per kiezer tot vüf te beperken. Intern. Coloradokever-confe rentie te Den Haag Aan de conferentie over een interna tionale bestrü'ding van de Colorado kever, welke, zoals gemeld, op 19 Jan. a s. op Brits initiatief te Den Haag wordt ge houden, zullen ook delegaties uit België, Luxemburg, Frankryk, Itriië, Ierland, de Engelse en Amerik. zone, alsmede uit Denemarken deelnemen. De Ned. delegatie bestaat uit ir C. Staf, dir.-gen. van de Landbouw, dr C. J. Brie- jêr, hoofd van de Plantenziektenkundige dienst te Wageningen, ir A. H. Joustrajin 46. van het dep. v. Landbouw, ir A. W. v. d.DAT voor het B.G. te Roermond gis- Plassche, directeur van de Tuinbouw en teren de doodstraf resp. 20 jaar werd ge- B. J. Hermans van de Plantenziekten- eist tegen de „Arbeitskontrolle" kundige dienst. |S. Blaauw en J- Sabbe. 707 18 Januari Gisteravond hield Paul Henri Spaak een rede in K. en W. te Den Haag. Tydens de pauze V.I.n.r.: ambassadeur Nemry, en de ministers Spaak, van Boetzelaer en Jonkman By K. B. is ingesteld een Ereteken I voor Orde en Vrede, waaraan gespen kunnen worden verbonden. Het uit brons vervaardigd ereteken bestaat uit een rond medaillon, met in het midden de letter W. Boven deze let ter staan de woorden orde-vrede. Het medaillon is geplaatst in het midden van een achtpuntige ster, waarvan de bo venste punt is vervangen door een ko- ninkiyke kroon, gedragen door twee ge kruiste zwaarden. Het wordt gedragen op een züden lint van vyf even brede banen in de kleuren rood-wit-blauw-wit-rood. De gespen geven een der jaartallen 1945, 1946, enz. aan. Het teken wordt toegekend aan de mi litairen van de Kon. Marine, van de Kon. Landmacht en van het Kon. Ned.-Indi- sche leger, die in Ned.-Indië en aan grenzende zeegebieden in het tydvak. aanvangend op 3 Sept. 1945 en eindigend op een bij K. B. nader vast te stellen datum, ten minste drie maanden in wer kelijke dienst zün geweest. Bovendien worden gespen toegekend aan hen, die rechtstreeks in militair ver band tegen kwaadwilligen hebben moe ten optreden. Zü, die in aanmerking komen voor de gesp, hebben tevens aanspraak op het Machinisten weigerden voor de Duitsers te rijden Tegen directeur der R. T. M. 1 jaar voorw. geëist. Tüdens de spoorwegstaking in Septem ber 1944 had de directeur der Rotter damse Tramweg Mij enige R.T.M.-ma- chinisten, die weigerden te rijden, op staande voet ontslagen en hun namen doorgegeven. Ook de secretaresse, mej. C. M. v. d. Vorm, werd ontslagen, daar zü weigerde de brief met namen van de weigeraars te schrijven. De Feldgendar- merie wierp als gevolg van zijn handel wijze een handgranaat in de woning van een der machinisten. Voor de R'damse kamer van het Haagse B. G. werd tegen de thans 70-j. directeur-ir. A. J. Kuiper een jaar voorw. en het betalen van f 1500 schadevergoeding aan elk van de slacht offers geëist VERDUISTERDE F 33.000 EN ZOCHT HEIL IN KOEK Bü de alg. verbruiks- en productiever eniging „Helder U. A." te Den Helder, is de 33-jarige bedrijfsleider J. W. v. d. V. gearresteerd die in de tyd van twee jaar ongeveer f 33.000 heeft verduisterd. Om het kastekort aan te vullen creëerde hü de koekfabriek „Copa", waar hij gebak liet vervaardigen dat in dc zwarte han del werd verkocht. DAT te Vuren al bloeiende madelief jes zün gesignaleerd. DAT de beide daders van de moord aanslag op de 53-j. W. Vlietstra in de trein Leeuwarden-Groningen bleken te zün de 20-j. S. en de 29-j. W. uit Zwaag- westeinde en zy zün gearresteerd. DAT het eerste schip met 1000 ton „Care"-kolen, welke, zoals bekend, door Amerikanen aan Nederland worden ge schonken, op 15 Jan. a. s. te Rotterdam arriveert. DAT binnenkort te Clinge (Zeel.) een nieuwe industrie wordt gevestigd, welke het houtafval der klompenmakerij, ver mengd met cement, tot onbrandbare bouwplaten en -stenen zal omvormen. DAT een der hoofdverdachten bü de gisteren gemelde deviezen- en edelste- nensmokkel te Eindhoven, de A'dammer B., in het buitenland is gearresteerd, ter- wül de R'dammer S. nog voortvluchtig is. DAT eveneens is aangehouden mevr. K.B C. te A'dam, die grote bedragen aan edelstenen de grens heeft overge- smokkeld en de notaris D. te Eindhoven slechts züdelings bü deze affaire is be trokken. DAT de Ver. van Staten- en Raadsle den der Party van de Vryheid Zaterdag a s. om half 3 vergadert in Pulchri te Den Haag met mr. Simons als spreker. DAT de R. v. C. de landverraders J H. Lasschuit te Haarlem, P. Dik te Roer mond en P. Slokker te Huizen resp. 10, 6 en 5 jaar oplegde. DAT de visafslag te Lemmer in '47 een record-opbrengst van f 447.200 en een aanvoer van ruim 530.000 kg had tegen 708.700 kg. voor f 303.860 DAT mr. P. V. G. W. Kamerbeek, oud- burgem. van Baarle-Nassau, en F. H. M. Schram, oud-burgem. van Reusel, resp. benoemd zün tot burgemeester van Esch (NB) en van Riethoven en Westerhoven. DAT te Oosterbeek het in de oorlog büna totaal verwoeste rusthuis van de Ned. Bond voor Ziekenverpleging is her opend. DAT de secr. van de A'damse Armen raad, mr. J. Everts, met pensioen gaat en wordt opgevolgd door dr. H. P. Cloeck, thans chef van de buitendienst DAT het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen honderd ton appelen heeft geschonken aan Ned. kinderen in Duits land, welke appelen door het Ned. Rode Kruis worden gedistribueerd. DAT op 25 Jan. het echtpaar J. J. J. Zwennes-Schollaard, Brandtstraat 59 te Den Haag, zyn 55-jarig huweiyksfeest hoopt te herdenken. DAT op 17 Jan. het hoofd van de Im migratiedienst te Batavia, dr H. Guyt, voor twee weken naar Nederland vertrekt, terwül op 18 Jan. de heer H. P. Brandis, lid van de Diplomatieke Raad van de V. N., uit Batavia naar ons land vertrekt op doorreis naar Parijs. DAT te Breda, 53 jaar oud, is overleden Rene J. J. de Vlam, vice-consul van Bel gië en hoofdbestuurslid van de „Alliance Francaise" in Nederland. DAT voor het A'damse B.G- gisteren 7 j. gev.straf werd geëist tegen de 29-j. Zaandammer J. B. Soute, die o.m. een Joods kindje had opgespoord en uitgele verd. DAT door het Rük de organisatie wordt voorbereid van een aparte luchtzeered- dingsdienst, terwül de Kon. Marine de aanschaffing overweegt van enkele red dingboten, die met behulp van parachu tes worden neergelaten. DAT de St Crt. van gisteren o. m. een prysbeschikking verlaging opslagpercen tages en fabrikantenprijzen, een calcula tie tricotgoederen, kousen en sokken 1948 alsmede een loonregeling voor het tuin bouwbedrijf in Overijssel bevat. DAT het echtpaar G. Oosterman-Nap, Kon. Emmalaan 27 te Delft, op 26 Jan. a.s. zyn gouden huweiyksfeest hoopt 'e DAT verscheidene Amerikaanse maat- schappüen belangstelling hebben voor het maken van films in Nederland in de loop van dit jaar. DAT het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw bijna geheel is sai gesteld zoals het vorig jaar en in het D. B zitting hebben Chr. v. d. Heuvel, F J Smits van Oyen, H. D. Louwes. voorz.; J Lageveen, C J. v Mastrigt en C J. v. d Ploeg. DAT de wintertarwe en de wintergerst in de geïnundeerd geweest zynde gebieden op Schouwen Duiveland er uitstekend DAT eerstdaags een nieuw vlakglas- bonnen in omloop wordt gebracht, het welk dezelfde kleur als de oude bon heeft doch in tekening en afmeting af- DAT oud-pol. gevangenen* uit het Huis van Bewaring te Arnhem op 21 Febr. a.s. samen met hun vroegere bewakers, uit dank voor de door deze verleende steun, een reünie houdt en F. M. Ver- duyn, Karthuizerstraat 23, Arnhem, se cretaris vam het uitvoerend comité is. DAT bovengenoemde datum is geko zen daar een der bewakers juist de dag tevoren zyn 40-j. huweiyksfeest viert. DAT ds Wm. V. Muller. Geref. predi kant te Carambeihy, is benoemd tot con sul der Nederlanden te Curitiba (Pa rana. Brazilië) DAT de afd Zuid Holland van de Bond van Plattelandsvrouwen bondsle den uit andere provincies op 9 Sept. in Den Haag wil ontvangen voor een be zoek aan de daar te houden tentoon stelling t g.v. het Regeringsjubileum, ter wül tevens een landbouwmanifestatie wordt overwogen. DAT door min Huysmans in een Be- sohikking is vastgesteld, welke prüzen een ondernemer aan zün klanten per uur in rekening mag brengen (zgn. klanten- werk en kleine aannemingen)". blijft aan Conferentie voor voedselcrisis büeen In geheel Duitsland héersen thans on rust en wanhoop door aanhoudende be richten omtrent een dreigende verlaging van het voedselrantsoen in de Britse Amerikaanse zone. Duizenden arbeiders staan klaar voor een algemene staking, indien er geen verbetering komt. De aan gekondigde verlagingen blijven het ge volg van de onwilligheid der boeren tot aflevering hunner producten. De beto gingen en protesten in het Ruhrgebied het Rijnland houden aan. Alle ministers van voedselvoorziening „van alle staten der dubbelzone' zullen Donderdag te Düsseldorf bijeen komen, om de mid delen te bespreken om het hoofd te bie den aan de huidige voedselcrisis. Ver klaard is dat de Ver. Staten Berlijn zul len blijven beschouwen als de hoofdstad van een „verenigd Duitsland". Zü zullen hun hoofdkwartieren nooit verplaatsen. Ghaiidi gaat voor de vierde keer vasten Gbandi heeft tijdens zijn gebruikeiyke gebedsbyeenkomst te New Delhi ver klaard dat hij van vandaag af weer voor onbepaalde tijd gaat vasten, ten einde een eenheid van Hindoes en Mohammedanen tot stand te brengen. De laatste maal heeft hü gezegd: „Als ik weer ga vasten, zal het tot mün dood toe zün". Hü zal niets anders dan water en zure limoenen t"t zich nemen. Dit is de vierde belang rijke vastenperiode van Ghandi. Dodentrarfsportschip op Oceaan in brand Op de Atlantische Oceaan is brand uit gebroken in de machinekamers van het Amerikaanse schip „Joseph Connoly", dat van Antwerpen vertrokken was. met 5000 doodkisten, om gesneuvelde Ameri kanen naar de States te vervoeren 46 koppen gingen in de reddingsboten de kokende zee op. Twee in de buurt zynde Amerikaanse schepen konden hen oppik ken. Het wrak drijft stuurloos rond De luie hond ivordt niet meer gestoord Wanneer ergens op de redactiekamer monteur de telex onder handen had ge- dan verscheen op de papierrol enige tientallenmalen onder elkaar het zinnetje: „The quick brown fox jumps fier the lazy dog", waarin alle letters van het De P.T.T., de deze vos na jarenlang schreef. in navolging van de Prov. Zeeuw een prijsvraag uit. voor een slagzin. Er kwamen 122 Neder landse-, binnen. Bekroond werd de zin: ..Qua type zijn telexmachines voor uw bedrijf geknipt" Dc 4e en Se prijswinnaar zonden ^Mylords luxe equipage bracht zes fijne jonkvrouwen" en luxe pyamastof ver krijgbaar wil cheque zenden". Een dtr niet bekroonde inzenders stuurde: ..Chi que ex-jockey zit op myn oude bak/iets". ONZE VISIE Wat in de regeringsverklaring, welk* iinister-president Beel vanmiddag in d* Tweede Kamer heeft uitgesproken, met opvalt, is de klem, waarmede hü verschillende staatkundige beginselen heeft naar voren gebracht en onder streept. Daarnaast worden verscheiden* behartigenswaardige woorden gewyd aan uitwerking van deze beginselen-. Dit lükt ons een gelukkige en in de ge geven omstandigheden bovendien niet overbodig samentreffen. In de laatste tijd is Indië dermate gewikkeld geweest in besprekingen van allerlei aard, dat men zich wel eens moest afvragen, of de re gering wel zonder ophouden, beginselen in het oog zou houden, waarvan zü wil blijven uitgaan Met name gold dit de eenheid van het Koninkrijk. In Indië werd de ene staatsvorm na de andere in het leven geroepen, waarbij d* uitdrukkelyke bedoeling voorzat, dat deze verschillende staatsvormen straks verenigd zouden worden in wat heten zou, „de Verenigde Staten van Indonesië." die een federatief karakter zouden dra- Maar zo was steeds met nadruk ge zegd deze Verenigde Staten van Indo nesië zouden wel een eigen souvereini teit bezitten, doch niettemin met Neder land worden verenigd in een Koninkiyk* Unie in het Huis van Oranje. Er is evenwel de laatste tyd wel eens beduchtheid gerezen, of -deze laatste ge dachte, namelijk die van de Koninklijk* Unie, waarin Nederland en de Verenigd* Staten van Indonesië gelijkelijk zouden zijn opgenomen, in de practijk althans niet wat werd vergeten. De Regering heeft dit blijkbaar zo ook aangevoeld: vandaar, dat thans in haar verklaring van vandaag dit beginsel van de eenheid der beide delen, Nederland en Indië. zonder omwegen voorop wordt ge steld. Voorop staat dus een Nederlands- Indonesische Unie, die een reële gemeen schap zal vormen met eigen organen. D« Verenigde Staten van Indonesië, ook wel genoemd de Indonesische Federatie, mag niet dan geiyktijdig met de Koninklijk* Unie tot stand komen. Er zal in dit op zicht nog veel zijn uit te werken. Er rij zen in dit verband bovendien nog tal van vragen. Zo wordt in deze gedachtengang de Koninklijke Unie gevormd uit twee Staten, enerzijds het Koninkrijk der Ne derlanden. anderzijds de Verenigde Sta ten van Indonesië. Elk dezer beide sta ten bezit echter een eigen souvereiniteit De belangrijkste vraag is nu. of de Rege ring zich de uitwerking van deze moei- Ujke, doch uiterst belangryke materi* voldoende heeft ingedacht. Weinig kwes ties zijn dermate ingewikkeld als souve- reiniteitskwesties. Hoe verhouden zich da beide souvereine staten tot de Ko ninklijke Unie? Hoe verhouden zij zich tegenover elkaar? Inderdaad, deze jongst* regeringsverklaring is een stap in de rich ting van de uitwerking, doch ook niet meer dan een stap. De vier beginselen dan, welke de Re gering in haar verklaring nog eens met nadruk poneert, zün: het uniebeginsel, het federatiebeginsel, Nederlands souve reiniteit in de overgangstyd, en vrije wils uiting der Indische volken over hun toe komstige staatsregeling. Dit zijn de beginselen. Wat de uitvoe ring betreft, blijkt, dat de Regering voor het ogenblik haar gedachten laat gaan ia de richting van een pre-federaal bestuur, dat reeds gedurende de overgangsperi ode bepaalde uitvoerende bevoegdheden kan krygen. Wat dit aangaat, willen wij ons een op merking veroorloven en wel deze. dat het ons onjuist wil voorkomen, indien dez® pre-federale regeringsvorm in het leven wordt geroepen, voordat in dit opzicht wettelijke voorzieningen zün getroffen. Tot nu toe hebben wy in dit artikel niet over de republiek gesproken. Misschien op zichzelf een opmerkeiyk verschijnsel. Bovendien echter een verschijnsel, dat een ten dele verheugende motivering heeft. Immers, de Regering zelf spreekt ia haar verklaring van vandaag wel over de republiek, maar alleen om die repu bliek verscheidene treden te doen afda len van de troon, waarop zü zichzelf helaas in het verleden door regeringsper sonen wel eens aangemoedigd heeft gezet. De republiek, aldus de Regering, mag meedoen, mits zij haar plaats kent in het geheel en zich houdt aan de regels van het spel. Men weet te dezen aanzien ons standpunt Wü verwachten van die mede werking der republiek niet veel en me nen. dat de practijk ons tot dusver in het gelijk heeft gesteld. Maar op dit punt is de Regering blykbaar zelfs door da sprekendste feiten niet te overtuigen. Hopen wü thans, dat de Regering bü de uitwerking van haar beginselen van regeringsbeleid ten aanzien van het Koninkrijk straks zeggen wij: van de Koninklijke Unie een voldoende hel der beeld voor ogen staat Michael blijft voorlopig in Zwitserland Uit Lausanne wordt gemeld, aldus A. F. P. dat ex-koning Michael van Roe menië voorlopig in Zwitserland zal blü- ven totdat een overeenkomst is bereikt, met dr. Popescu, die belast is met belangen van Michael van Roemenië. De aartshertogin Ilena van Habsburg, de tante van Michael, en Anton van Habsburg, zün oom, zijn met hun 6 kin deren gisteravond uit Boekarest naar Zu rich vertrokken. Ze zijn, met 20 perso nen, met dezelfde speciale trein van Mi chael, welke pas was teruggereden, afge reisd. GUSTAAF VAN ZWEDEN NAAR DE RFVIèRA. De 98-jarige koning Gustaaf de Vyfde van Zweden, die onlangs 40 jaar aan de- regering was, zal begin Maart naar de Rivièra gaan om daar een lange vacantie door te brengen. Gisteren woonde hü de formele opening van het Zweedse par lement bij. Ver. Naties besloten tot verdeling het Heilige Land. bedraagt thans: Arabieren, 292 Joden en 30 Britten. Amsterdam overstemt Londen in de aether Het radiobaken te Amsterdam dat sei nen uitzendt, ten behoeve van binnenko mende vliegtuigen is zo sterk dat het radiobaken voor het vliegveld Northolt bü Londen gisteren wegens storingen niet kon functioneren, aldus de „News Chronicle" van heden. Daar Amsterdam op dezelfde frequentie als Londen zendt, zal aan eerstgenoemde stad verzocht worden de uitzending minder sterk te maken Er kan een ernstig ongeluk plaats hebben, aldus het blad, indien een vliegtuig zich bü slecht zicht laat leiden door een verwrongen radiogolf. Regen en wind Het OJ1.I. te De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Op vele plaatsen op nieuw aanzieniyke regenval bü tydelijk stormachtige winden tussen Zuid-West en West. Later wat afnemende wind en enige daling van temperatuur. ZON EN MAAN Woensdag 14 Jan. Zon op 8.43 en onder 16.55. Maan op 11. 07 en onder 20 04. Zon dag 18 Januari E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1