JHcutirr geitectft(iourant Wist U MA AND AO 12 JANUARI 1948 ABONN EMENTSPRU ZEN t Ü.30 per week, 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTLEN 0 15 per millimeter By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20403 Administratie 22710. Christelijk-TSationaal Dagblad voor Leiden Omstreken H$tönhttstirij Is oheMewit myn in Acht en twintigste jaargang No. 7406 8UR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekerung 589o3. HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMlJt CHEF REDACTIE: R W J. EN SERINE DIRECTIE: F DIEMER Arabieren bereiden invasie uit Syrië voor Duizenden strijdkrachten worden in de bergen getraind T TIT het Hoofdkwartier van de Arabische guerillastrijders meldt Reuter dat dui- U zenden strijdkrachten in de bergen met spoed een training ondergaan om Palestina zo spoedig mogelijk van Syrië uit onder de voet te lopen. „Het is nu tijd om snel in te grijpen, zo wordt in de Arabische kampen ge zegd," waar een koortsachtige en opge wonden stemming heerst in verband met de komende grootscheepse actie. Na het voorpostengevecht van Vrijdag is wederom een zware Arabische aanval op een Joodse nederzetting gedaan. In een*hevig vuurgevecht werden de aan vallers met achterlating van enkele doden, verdreven door de Britten. De eerste aanval was een „strafexpe ditie" van de Arabieren, onder leiding van een 62-jarige sheik, om de dood van 2 leden van zijn stam te wreken. Door het Arabische Hoge Comité is een beroep op alle strijders gedaan om aan slagen op buitenlandse consulaten, hun eigendommen en personeel te vermijden. Langs de kust van Palestina waren Za terdag overal Arabieren samengestroomd om de Amerikaanse mariniers te zien landen, die natuurlijk niet kwamen, om- West-Duitsland krijgt een kans WANNEER wij in verschillende lan den de toestand onder de loupe nemen, krijgen wij toch wel sterk de indruk, dat de politiek ontstaat op de bodem der economie. Anderzijds valt niet te ontkennen, dat de politiek door sabo tage de economische herstel-maatregelen kan remmen of zelfs torpederen en dus de samenhang van economie en politiek bewezen is. Dit alles geldt voor een oor- spronkelijk „gevierendeeld" Duitsland nog veel meer dan voor welk ander land ook, omdat de Russische bok voorlopig geen duimbreed van het eenmaal inge nomen standpunt wenst te wijken. Na de conferenties van Moskou en Londen moest er iets gebeuren en het Amerikaans-Britse „je maintiendrai" in de Westelijke zones is thans en route! I Men is zo voorzichtig en tactisch geweest 1 door de getroffen maatregelen Sowjet- Rusland te suggereren, dat men alleen een economische concentratie van krachten beoogt, maar deze bewuste verdringing der politiek, zal zeker aan het commu nistische Rusland niet onopgemerkt voorbij gaan. Het economisch herstel van West-Duitsland hangt af van de Ameri kaanse dollars en voedselpakketten. waardoor een zekere politieke bloedver- wantschap tussen de Amerikaanse „rijke oom" en West-Duitsland in het leven wordt geroepen, maar anderzijds hangt deze economische reconstructie óók af 1 het zelfbestuur in de gecombineerde Brits-Amerikaai waartoe thans dat over deze kwestie nog geen beslis sing genomen is. Syrische verklaring. De premier van Syrië, Mardam Bey, heeft verklaard dat hij geen Brits pro test had ontvangen naar aanleiding van de eerste Arabische aanval. Hij zeide „wij in Syrië doen onze plicht. Weldra zal de wereld kunnen zien hoe de Ara bieren als één man tegen het verdelings plan opkomen. Het volksleger zal spoedig laten zien hoe de trouweloze Joden een les krijgen. De vorming van een Zionis tische staat zou een onovertroffen ramp zijn en een groot schandaal." Britse officieren bjj de Arabieren. Drie Britse ex-officieren van het In dische leger zijn per vliegtuig uit Londen naar Syrië vertrokken om zich aan te sluijen bij de Arabieren. Zij verklaarden dat spoedig uit Engeland meer officieren en manschappen zouden volgen. Massale terugkeer naar Engeland. De lijst van hen, die uit Palestina naar Engeland willen terugkeren is zeer groot. Het zijn de vrouwen en kinderen van Britse militairen, die zich met veel moei te bij hun mannen voegden. Het vertrek ondervindt echter vele moeilijkheden, aangezien alle verbindingen verbroken of gestoord zijn Ook rijke Arabieren willen het land verlatep. Zij worden door hun landgenoten als „lafaards" betiteld. Een niet alledaagse operatie... blindhet Ut Lanoashire in Enge- triens gezicht steeds en tenslotte leidde tot t rechteroog. De oog arts constateerde nU achter het oog een koolzaadje, dat op deze warme, vochtige plaats een goede groeibodem had gevon den en reeds een worteltje van. 2 centi meter had geschoten. Na een geslaagde operatie herkreeg de patiënt zijn normaal gezichtsvermogen weer. t Verklaarde uitzicht althans volgens het etiket. maatregelen worden door zakelijke factoren geïnspireerd, om dat de „zinkput" van Bevin. niet eeuwig durend kan blijven voortbestaan, temeer, omdat het „credit" toch eens moet veran deren in een „debet." De aan Duitsland tot op heden bestede dollars waren im mers improductief; bezetting kost geld. Wie niet genoeg te eten krijgt, meent de ontbrekende calorieën door „stakin gen" te kunnen aanvullen, een vorm van zelfvernietiging. Een lege maag produ ceert linkse stuwingen, politieke, hetgeen het economische „elan vital" niet bevor dert. Vandaar dan weer de sanering in de vorm van voedselpakketten, waaraan de communistische ratten blijven knagen. Amerika staat er op. dat landbouw, industrie, handel, weer in West-Duits land worden hersteld, waartoe het nieu we economische plan dient. De Economi sche Raad, die reeds bestond, is nu uit gebreid tot 104 leden, benoemd door de parlementen vpn de betrokken landen. Een tweede maatregel: een Landenraad. samengesteld uit twee representanten der fegeringen van elk land. De ,;execu- tive" is een „Raad van Zeven," een soort van ministerie. Dan komt er een hoog gerechtshof, uit 9 leden bestaande, om de geschillen tussen het „uitvoerend be wind" en de overtreders van de bepalin gen van de „Economische Raad" aan ar bitrage te onderwerp, maar dit hoogge rechtshof. zal toch een militair karakter dragen. Zeer belangrijk is de vorming van een centrale bank voor de monetaire bloeds omloop; de munt wordt herzien en de financiële circulatie bevorderd. De Ame rikaanse gouverneur Clay en de Britse, sir Briand Robertson ambiëren een ge meenschappelijk, geallieerd hoofdkwar tier. Al met al, kan men zeggen, dat de mi litaire suprematie blijftT maar dat deze „neu-orientierung" van Westelijk Duits land niet betekent, dat scheiding streeft; de hand naar de Oos telijke, Russische zone blijft toegestoken, hetgeen getuigt van tactiek en diploma tie. omdat immers de Duitsers nog steeds dromen van „ein Land, ein Volk!" Mede is van belang, dat scheepvaart transport weer hun activiteit ten aanzien van de relaties met het buitenland kun nen ontplooien. Het departement Marshall zal reeds per 1 Juli 1948 het bestuur in de Amerikaanse leger overnemen. Hoe reageert nu Sow- jet-Rusland op deze Westerse reconstruc tie-plannen? Men spreekt in de Russi sche pers reeds van een verminking var Duitsland. Men zal zich herinneren, dat Molotof het mislukken der Londense con ferentie geheel aan de Westel. mogend heden weet en vandaar, dat men nu, als tegenzet, de Oostelijke staten in Thürin- gen het „verzamelen" heeft toegeroepen, Dit is dus het antwoord aan de conferen tie van Frankfort. Reeds op 31 Jan. wordt in Thüringen een conferentie gehouden van de ministers van binnenlandse zaken en tal van politieke leiders. Het ligt dus voor de hand, dat als po litiek chemisch neerslag zich het schijnsel zal voordoen van stakingen in de gecombineerde Westelijke dat men het economisch herstel, onder de auspiciën van Amerika niet wil. Aan Alleenreizende heer in trein overvallen Daders onderweg uitgesprongen In de trein van Leeuwarden naar Gro ningen is dezer dagen de 53-j; W. F. uit Groningen door twee onbekenden over vallen en zodanig toegetakeld dat hij een sohedelbasisfractuur opliep, aldus de „Nieuwe Prov. Groninger Crt." De heer F. zat aanvankelijk alleen in een coupé. Onderweg «tapten twee reis genoten in, die hem plotseling zo hevig iiano met flessen op het hoofd sloegen, dat gelegd, i deze braken. Op zijn hulpgeroep snelden v»c». econo-| passagiers uit andere coupé's toe, doch :;ch zelfbestuur,ZÜ konden de onverlaten niet te pakken krijgen, daar déze uit de rijdende trein sprongen. Het motief is vermoedelijk roof. Het trouwboekje door de schoorsteen In de Solostraat te Amsterdam wilde Zondagochtend een 3-jarig jongetje zijn wat oudere zusje behulpzaam zijn bij het aanmaken van de kachel de ouders lagen nog te bed het knaapje wierp daarbij de inhoud van een blikken trc meltje in het vuur. Het trouwboekje alle distributiebescheiden van de familie gingen daarmee door de schoorsteen., Keuzebonnen vier weken geldig De aandacht worat er op gevestigd, dat de broodbonnen 110 Algemeen, 610 Alge meen, 105 Reserve, 108 Reserve en 104 Reserve, geldig zijn tot en met 17 Jan. a.s. De keuzebonnen 111 Algemeen en 611 Algemeen, recht gevend op 400 gram brood of een rantsoen gebaik blijven gel ig tot en met 7 Febr. a.s. De keuzebonnen blijven dus vier we ken geldig. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Jan Hartevelt, Leiden Caeciliastraat 69 Jan staat, zoals men ziet, met een vriend temidden van een Indische familie, welke hij zeer amicaal om gaat. Hij al kind thuis en eet er veel bananen. Ook overigens heef* Jan het best naar Nederland krijgt 29 mill, dollar meer Voortdurende onrust in Indonesië de oorzaak Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het door Engeland, Frankrijk, West- Duitsland en Griekenland verzochte be drag voor hulpverlening tijdens het eer ste jaar van het Europese herstelprogram net meer dan 2 milliard dollar is ver- aagd, aldus Ass. Press. Kleine verhogingen werden nodig geacht in de gevallen van Neder land en België, alsmede Luxemburg en Noorwegen. Het door Neder land verzochte bedrag kwam van .630 mlllioen dollar op 659 millioen. De voortdurende vijandelijkheden ln Nederl. Oost-Indië, waardoor orde en rust in deze gebieden op zich laat wachten, was voor een deel de reden van de verhoging van het Neder landse bedrag. KONINGIN ZAG „SCHIPPER NAAST GOD" H. M. de Koningin heeft Zaterdag avond te Amsterdam het theater „De la bezocht, waar het „Nederlands Toneel" Jan de Hartog's „Schipper naast God" opvoerde. Nog geen Nederlands standpunt Zolang onze Regering nog niet officiële gegevens beschikt, en zij dus in de gelegenheid zal zijn de cijfers de hulp aan Nederland te bestude- kan geen mededeling over het Ne derlandse standpunt verwacht worden. Onze Regering hoopt echter spoedig de betreffende documenten te ontvangen. Licht in moord op Groningse kunstschilder De politie zoekt een militair Op 28 November j.l. is in de Nieuwe Efebingestraat te Groningen, de kunst schilder C. de Boer vermoord. De politie is tot de overtuiging ge komen, dat het hier een lustmoord be treft. Groningse recherche interesseert voor een sergeant, die in September 1947 op uitzonderlijke wijze 's avonds laat et De Boer in contact kwam. Deze militair heeft het volgende sig nalement: 25 30 jaar, lengte tussen 1 76 1.87 meter, fors, breed postuur, knap uiterlijk, lichtblond golvend krullend haar. Hij droeg zijn militaire baret zo danig, dat een groot deel van het hoofd haar ter rechterzijde onbedekt bleef. Op louwen had hij de onderscheidings tekenen van een onderofficier, welke op vallend nieuw waren. Hij maakte de in druk geen Groninger te zijn. Weer een R'damse taxichauffeur verdwenen Werd reeds spoedig als smokkelaar aangehouden Wederom werd Rotterdam in de afge lopen week in opschudding gebracht door de verdwijning van een taxichauf feur. Deze, de 38-j. H. B. was Woensdag morgen na een telefonische oproep trokken en niet aan het opgegeven adres verschenen. De politie dacht reeds aanslag en verspreidde Donderdag avond per radio het signalement van auto. Een 12-j. padvinder zag de gen diezelfde avond voor een opslagplaats van Lnbeslag genomen goederen in Breda. Toen bleek weldra, dat B. reeds Woens dagavond door de Rijkspolitie te Rijs- bergen (N.-Brabamt) was aangehouden met een lading van 44 Belgische tapij ten. Met zijn aanhouding is de politie op het spoor gekomen van een uitgebreid smokkelcomplot, waarin binnenkort waarschijnlijk meer arrestaties volgen. Komt Trygve Lie in Februari in Nederland terug? Trygve Lie is Zaterdag pier vliegtuig uit New-York te Genève aangekomen. Reuter meldt, dat de seor.-gen. der V.N. zijn bezoek aan Den Haag en Am sterdam in verband met de plaats, waar de eerstvolgende vergadering der Ver. Naties zal worden gehouden; in Februari nog een bezoek aan Nederland, België, Frankrijk en Tsjecho6lowakije zal brengen. Drie Eindhovense notabelen gearresteerd Verdacht van smokkelhandel in deviezen en edelstenen Te Eindhoven zijn de notaris D., de countant G. en een makelaar P. gear resteerd in verband met een grote te Nijmegen ontdekte deviezensmokkel. Men vermoedt hier te doen te hebben met een uitloper van een wijdvertakte organisatie, die zich uitstrekt over Neder land, België, Luxemburg, Duitsland Engeland en haar centrum te Amsterdam heeft Zij zou zich bezighouden met han del in geldcoupurcs en edelstenen, die ïr Duitsland van i*j nood verkerenden wor den gekocht en vervöigens over de grens gesmokkeld. EEN CONSTELLATION MET BABIES, PAP EN LUIERS NAAR INDIë 't Passagiersrestaurant op Schiphol bood Zaterdagmorgen een ongewone aanblik, toen 26 krijsende, lachende of slapende babies en kdeine kinderen, omstuwd door zorgzame moeders, reserve-stewardes sen, „ground-hostesses", meisjes van de afd. Inlichtingen en ambtenaren van Overzeese Gebiedsdelen, die zich kenne lijk onwennig tussen de diverse loop hekjes bewogen, daar wachtten op het stouwen van hoeveelheden pap, luiers, speelgoed en leesboekjes in de K.LJM - Constellation. Een grote mensenmenigte zwaaide enthousiast ten afscheid, toen de gezagvoerder Viruly om 11 uur zijn toe stel met 63 zielen aan boord startte om moeders en kinderen, in het kader van de Gezinshereniging bij hun echtgenoten en vaders in Indië te brengen. Vliegtuig in Brabant over de kop geslagen Twee Inzittenden bleven ongedeerd. Een vliegtuig van de Eindhovense aer club is Zaterdag bij een noodlanding te MierlohoJt over de kop geslagen, beide inzittenden, de heren Van Heugten Van Acht uit Eindhoven, bekwamen geen letsel, doch de propeller en eer vleugel van het toestel werden bescha digd. Rode. Kruis-medailles voor Zuid-Afrikanen Naar de Nieuwe Le idsche C r 1 verneemt heeft Hr. Ms. gezant in Zuid- Afrika. dr Th. C. Visser, dezer dagen de ere-medaille van het Nederlandse Rode Kruis overhandigd aan 4e heren dr E. G Jansen, voorzitter van het Huis van Af gevaardigden te Pretoria, en generaal J. J Pinaar, voor hun liefdadig werk ten aanzien van Nederland gedurende de oorlog. Deze onderscheiding zal ook aan ma joor P. van den Bijl en mevrouw Van den Bijl in Kaapstad worden verleend. ZAAK-VAN GEELKERKEN VERGT VEEL TIJD De zaak tegen de plaatsvervanger van Mussert, Van Geelkerken, die voor het A'damse B.G. terecht zal staan, zal een uitgebreid onderzoek van twee drie maanden vergen. Hem worden o.m. ten laste gelegd: zijn leiderschap van de „Jeugdstorm" en het feit dat hij inspec teur-generaal van de Landwacht was. HAL Koningin Frederika van Griekenland Inspecteerde een afdeling van Griekse garde, alvorens ZU naar het gevechtsterrein van Konitza vertrok de troepen aldaar te bezoeken. Sjarifoeddin vliegt met Graham naar Djokja Hij strooide te Singapore giftige praatjes uit De republikeinse premier Sjarifoeddin is tezamen met Sjahrir, Salim en Hatta Zondag te Batavia teruggekeerd, waarna het Amerikaans lid der Commissie van Drie, Graham, zich met enkele Am. ad viseurs bij hen heeft gevoegd. Een kwar tier later is. het vliegtuig naar Djokja doorgevlogen. Zowel te Singapore als te Batavia strooide Sjarifoeddin het praatje rond, dat er in Februari oorlog zou ko men in Indië, en andere republ. zegs lieden verbreidden het gerucht, dat het politie-optreden zou worden hervat, welke bewering door een gezaghebbende Nederlandse woordvoerder volkomen uit de lucht gegrepen werd genoemd. Ook het praatje, verspreid door de republi keinen en buitenlandse persbureaux als zou Nederland Sjarifoeddin niet toestaan om te Batavia te landen, is thans volko- Vrijdag één dode en twee gewonden Onze verliezen in Indië waren Vrijdag een dode en vier gewonden. In Decem ber zijn twee leden der Kon. Marine ln Indië overleden, één tengevolge van een ongeval en één aan ziekte. HET VLOT NIET MET OOST- INDONESIË. Gisterenmiddag zijn de Oost-Indonesi sche premier, Anak Agoeng Gde Agoeng, de minister van Economische zaken, Hoessein en de pl.v. voorzitter van parlement Monomutu te Batavia aange komen om besprekingen te voeren. De premier deelde aan Aneta mede, dat hij gekomen was om besprekingen te voe ren en slechts enkele dagen zou blijven. United Press meldt aan een aantal bla den. dat Oost-Indonesië nog steeds geen candidaten voor de Interim-Regering heeft gesteld, en dat de premier ove onderwerp besprekingen zal voeren I dr Van Mook. RUSSISCH-DUITSE LASTER TEGEN NEDERLAND Het officiële Sowjetblad te Berlijn „Tagliche Rundschau" beweert, dat de autoriteit van de Commissie van Drie niet voldoende is geweest om het Nederlandse imperialisme aan banden te leggen, scheldt de Indonesische federalisten uit voor Quislings. (Herodes en Pilatus zijn Amerika vrienden geworden. Red.). Tot nu t< onwaar gebleken. Sjahrir verklaar de nog te Batavia: Ik ben niet optimis tisch maar dat kan komen door gebrek feitenkennis (Gelukkig komt ei al enige zelfkennis. Red.). Intussen is thans ook de naam vai zevende lid der Interim-Regering bekend gemaakt, het is de Oost-Sumatraan Dzul Karnin. OOST-SUMATRA PROTESTEERT De raad van Oost-Sumatra heeft Batavia geprotesteerd tegen de uitnodi ging der republiek aan Oost-Indonesië om afzonderlijke besprekingen Djokja te voeren over de oprichting der V. S. van Indonesië. Zaterdag is op de Grote Postweg sen Bandoeng en Tjiandjoer (65 km) vrachtauto met passagiers beschoten, waardoor 8 Chinezen werden gewond. De auto kon echter doorrijden, maar eer daarachter komende luxe-auto werd aan gehouden en vier inzittenden zijn ont voerd. Militairen zoeken nu de omge- Zit ex-koning Michael in geldmoeilijkheden Voorlopig nog geen kans op een huwelijk Het meest directe probleem voor ex koning Michael schijnen zyn financiën te vormen, zo meldt A P. uit Lausanne, want hij is met heel weinig geld uit zijn land vertrokken. Al zijn bezittingen be vinden zich nog in Roemenië. Over wat hij daarvan vrij kan krijgen is nog niets bekend. Er is voorlopig nog geen kans op een huwelijk met prinses Anne, aldus werd uit kringen van de koning medege deeld. Hij heeft voorlopig zoveel aan zijn hoofd, dat het nog wel even zal duren. Correspondenten, die in hetzelfde hotel logeren, krijgen geen kans de koning te interviewen. Hij is in het geheel niet te benaderen. Wel voert de koning vele te lefoongesprekken met de prinses. In Luxemburg, waar de prinses momenteel vertoeft, wijst niets op een spoedig ver trek van haar naar Zwitserland. De ex- koning ontving vele aanbiedingen uit zijn memoires te schrijven, hij op geen enkel ingegaan GOEDE BUREN IN deze dagen brengt een gezelschap van vooraanstaande Belgen een be zoek aan ons land. De afdeling Rot terdam van het Comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samenwer king heeft voor vandaag een Belgisch# dag georganiseerd en het geheel, op zichzelf reeds belangrijk, krijgt nog een bijzonder accent door de aanwezigheid land van de Belgische minister president Spaak. Spaak heeft zich nog in de jongste tijd op internationaal terrein een staatsman grote importantie betoond en men het in dagen, waarin de wereldpoli tiek vrijwel uitsluitend om de grote mo gendheden schijnt te draaien, alleen maar kunnen betreuren, dat hij geboren werd als burger van een kleine staat Dat zijn betekenis niettemin internationaal erken ning vond. stemt des te meer tot verheu ging. Wij doen een niet al te gewaagde voor spelling, wanneer wij de verwachting uitspreken, dat de rede, welke de heer Spaak vanavond in Den Haag zal uit spreken. belangrijk zal zijn. ook om het onderwerp. Deze rede heeft tot thema de Benelux, deze thans reeds zo geluk kig gebleken samenwerking tussen drie kleine landen. Wij herinneren ons, zij het ongaarne, dat in het verleden de verhouding tus- België en ons land wel eens te wen- heeft overgelaten. In het bijzonder dit met de havensteden het gevaL Maar reeds voor de jongste oorlog was i kentering ten goede op te merken en het werd ook in het bezet gebied als iets dat vanzelf sprak, hoewel zeer verheugend, beschouwd, toen de re geringen der kleine landen in 1944 in Londen, dus in ballingschap, elkander eerst recht „vonden". Reeds toen werd de grondslag gelegd voor de herleving van de onderlinge economische activiteit. ja reeds toen durfde men de mogelijkheid te opperen van een economische unie. De eerste stappen in deze richting zijn gezet: Een gemeenschappelijk tarief van invoerrech ten werd aanvaard. Straks, zo ligt in de bedoeling, zal ook de douanegrens ver vallen. Dan ligt de weg naar de econo mische unie des te meer open. Geldt dit de onderlinge verhouding tussen België en Nederland, ook tegen over de buitenwereld heeft de Benelux zich al krachtiger doen gelden. Op en kele internationale conferenties konden de gemeenschappelijke belangen reeds gemeenschappelijk worden behartigd en indien voor Europa de uitwerking van het plan-Marshall zal slagen, zal dit voor een aanzienlijk dfeel te danken zijn aan de Benelux, welke al enkele malen aan de twistende wereld als voorbeeld is voorgehouden. Ontstaan in de overtuiging, dat onder linge kibbeling alleen maar schadelijk kan zijn; in dat ontstaan sterk bevorderd door de strijd welke de kleine naties te gen de overweldiger hadden te be zin, maar ook hij zal blij zyn, als hij weer bij ztln moeder thuis mag wezen en bij zijn liefste broertje Paultje. We hopen er op mét Jan en zyn familie. Jan ging begin Augustus met de Beatrix naar Engeland en daarna naar Batavia, waar hij was ingedeeld bij de pioniers West-Duitsland het laatste woord. De Als een goed pionier heeft hij zich vooral bevolking krijgt een prachtige kans, als j bij het bouwen van bruggen verdienste- zlj haar gezond verstand laat werken. lyk gemaakt. DAT de Bossche rechtbank een drijfsleider vrij sprak van schuld aan ongeluk, veroorzaakt door een on juist aangebrachte electriciteitsleiding. toen naar voren gebracht werd, dat ook het Paleis van Justitie op dit gebied gezondigd is. DAT vandaag een convooi van ruim twintig Zweedse vrachtauto's met een geschenkzending van landbouwmachines zaden voor het geteisterde Franse dorp Escherange, van Denekamp tot Maastricht onder geleide van een ma rechaussee-escorte, door ons land zou trekken. DAT het ontwerp van de Haagse architect A. J. van Eek voor een nieuwe watertoren te Oostburg niet is goed gekeurd, daar het te duur (f 800.000) en te fraai wordt geacht, doch door dit uit stel alleen voor het betonijzer reeds f 35.000 meer moet worden betaald. DAT de E.V.C. 10 pet loonsverhoging verlangt voor alle werkers van hoofd en hand in de Nederlandse metaalnijver- DAT een oude klimplant tegen het huis van Velsen's burgemeester reeds trossen bloemen draagt, welke gewoon lijk pas in Juni bloeien. DAT te Velp drie mannen en een vrouw zijn gearresteerd, die in verschillende steden hun slag hadden geslagen door brutaalweg bij huizen aan te bellen en dan, bij geen gehopr in te breken. DAT de Hilversumse kantonrechter in een principiële kwestie een spinster, die als huiswerkster in dienst van een Bla- ricumse firma is. tot f 6 boete veroor deelde, daar zij geen vestigingsvergunning had. doch deze zaak in hoogste instanties zal worden uitgevochten. DAT de begrafenis van de oud-dir. van de NH.C., H. Nijgh, morgenochtend om 12 uur op „Crooswijk" te R'dam plaats vindt. DAT een vrachtauto gistermiddag te Overloon de zijgevel van een noodwo ning in elkaar reed, waarbij het achter gedeelte in de slaapkamer terecht kwam. doch gelukkig niemand werd gewond. DAT de 33-j. wachtmeester der Kon. Maréchaussée, A. Herwijnen, uit Dubbel dam, gisteren te R'dam is doodgereden. DAT een halve dag na de opening van de nieuwe weg ZevenbergenBreda het verkeer tijdelijk weer de oude r moest kiezen, daar door het springen de waterleiding een verzakking DAT men bij de Ned. Spoorwegen een commissie heeft ingesteld, die op alle afdelingen nauwkeurig nagaat welke ambtenaren overbodig zijn, ten einde hen voor het particuliere bedrijfsleven vrij te maken. DAT per 16 Jan. tot burgemeester van Nieuw Vossemeer is benoemd de onder wijzer E. P. A. M. Janssens te Hoge Zwa- luwe. DAT medio Februari te Waalwijk de nieuwe gasoven gereed komt, waardoor in de misère van slechts 5 uren gas per ig een einde komt. DAT door het Prov. V.V.V.-bureau te Den Bosch nog voor het nieuwe reis- seizoen een reisboek voor N.-Brabant wordt uitgegeven. DAT op de eerste marktdag in 1948 te Barneveld het record aantal van 250.000 werd aangevoerd en de prijzen varieer- ;n van 15 tot 16 ct per stuk. DAT men zich voor inlichtinge» cVer ïrmiste personen steeds moet wenden tot de daarmee belaste missie. Kortenaer- ktede 10 Den Haag. tel. 110262 en 110360. DAT de fam. van Donkersgoed te Put ten, bestaande uit 7 gezinnen, in totaal omvattend 57 personen, binnenkort naar Canada emigreert. DAT 70 voor „Artis" te Amsterdam be stemde apen Zaterdag met het eerste KLM-toestel uit India te Rome arri veerden. DAT P. Kuindersma te Joui# wijlen Ph. J. v. d. Werf als notaris aldaar is opgevolgd. DAT V. B.. uit Valkenburg, toen hij te Maastricht een kilo cocaïne voor f7000 wilde verhandelen, is gearresteerd. DAT wegens de overplaatsing van 2 :.I. naar Venlo in Febr. a.s. de kazernes an dit regiment te Nijmegen tegen April betrokken worden door troepen in de Luchtstrijdkrachten te Breda. DAT de grensarbeiders te Vaals, die •rst hun Belgische francs niet wilden inwisselen, daar zij hiermee zwarte han del konden drijven, thans, op grond van enkele straffen van de econ. rechter, eieren voor hun geld hebben gekozen. DAT, wanneer de financiële positie van het Rijkspersoneel verbeterd wordt, Ged. Staten van Noord-Brabant aan het provin ciaal personeel een evenredige uitkering van voorschotten willen toekennen. DAT Zeeland thans 8744 telefoonaan sluitingen heeft, 19 pet meer dan in April '40, doch de moeilijkheden groot zyn, daar soms voor een aansluiting 50 palen en 80 kg. koperdraad moest worden gebruikt. DAT wegens de val van het water de veerdienst te Tiel is hervat DAT de BBC-medewerker Frank D. Squize, momenteel in ons land lezingen houdt over de BBC en het publiek test op critiek t.a.v. de Engelse radio. DAT de gevoelige vrijheidsstraffen en geldboeten, waartoe ong. 200 personen uit Tilburg en Hilvarenbeek wegens vee smokkel waren veroordeeld, dezer dagen i hoger beroep zijn bekrachtigd. DAT te Roosendaal twee messentrek kers zijn gearresteerd, die de afgelopen dagen verschillende personen hadden ge molesteerd. DAT pluimveehouders bij de plaatse lijke bureauhouders van de Voedselcom- missans Aanvraagformulieren Kuikens 1948 kunnen afhalen. DAT op 14 Jan. voor de Ripperda- kazerne te Haarlem een parade wordt gehouden i.vm. het a.s. vertrek van lt.-kol. R. K. Kloppers, als commandant van het depot Aan- en Afvoertroepen. DAT het Sted. Museum te Saint Louis (Missouri) twee werken van Ned. schil ders heeft aangekocht, nl. van C. v. Ever- dingen en van Willem Kalft. DAT voor het dit voorjaar in Hillegom houden internationale concours van muziekkorpsen, t.g.v. het gouden jubileum van de Hillegomse Harmoniekapel, reeds meer dan een dozijn buitenlandse corp sen heeft ingeschreven. DAT de Harmor/e „Eendracht maakt Macht" te Raamsdonksveer in Mei a.s. 100 jaar bestaat. DAT Middelburg vijf architecten heeft opgedragen plannen te ontwerpen voor de bouw van ong. 300 arbeiderswoningen. DAT t/m Maart a.s. elke maand 30 ver tegenwoordigers van Engelse reisbureaux voor excursies naar Nederland komen. DAT voor de Zutphense rechtbabk de eis van 6 mnd. is gehandhaafd tegen de voetballer P. Luyken, die in Dec. "46 een tegenspeler door een opzettelijke kop stoot een hersenschudding had bezorgd waarvoor hy door de KNVB reeds levens lang is uitgesloten. DAT Prins Bernhard Donderdagoch tend te elf uur aan boord van het vlieg kampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" in de Maashaven te Rotterdam onderschei dingen zal uitreiken aan het personeel van marine, landmacht en koopvaardij DAT Ir. Chr. P. G. J. Smit, adj.-dir. van het C.B.S., voor dit jaar is benoemd tot voorzitter van de statistische advies commissie van de Voedselorganisatie der U.N.O. DAT over Hilversum II vanavond na het nieuws van 8 uur een vraaggesprek met kol. Van Lanschot, hoofd der miss:e tot opsporing van vermiste personen uit bezettingstijd wordt uitgezonden. DAT voor de Zutphense rechtbank f 200 boete subs. 60 dagen werd geëist tegen de Leeuwarder schipper H., die in Aug. '46 op de IJssel aldaar het motorbootje van de Zutphenaar de Swart had overvaren waarbij een opvarende verdronk. DAT ir. Felix Leo Pelster. Nederlan- tr van geboorte, doch Zuid-Afrikaan m nationaliteit, tot de 14 slachtoffers in de vliegramp bil Parijs behoort en Amsterdam begraven wordt. DAT min. Fiévez op 23 Jan. a.s. de Stormschool te Bloemendaal bezoekt, welke over een jaar naar de Engelbert Nassaukazerne te Roosendaal wordt overgeplaatst. DAT het met schelpen geladen m.s. „Jonge Willem", uit Huizen, in de haven van Terneuzen is gezonken, doch zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. DAT het A'damse B.G. heden de 32-j. Alkmaarse ex-marechaussee P. Bal kenende, wiens dienstijver zelfs de Duit sers te ver ging, tot 8 jaar veroordeelde DAT de Bijz. Raad van Cassatie Za terdag de SS-ers W. Peeze uit Hengelo en D. Haan uit Schoonoord, resp. tot 71fc en 4 j. veroordeelde (vonnissen B.G. resp. 12 en 10 jaar). DAT de hoofdcommies der PTT te Zwolle, B. Groenevelt, is benoemd tot referendaris 2e kl. en de hoofdcommies J. F. v. d. Ven eervol is ontslagen als postdirecteur te Valkenburg. DAT de Commissaris der Koningin in N.-Holland Donderdag niet de gebruike lijke audiëntie zal verlenen. DAT N.-Holland, dank zij het aanvaar de voorstel der commissie-Oud, anderhalf millioen gulden meer aan inkomsten ver- DAT N.-Holland voor uitbreiding van het Prov. Electr. Bedrijf een lening van 18.8 millioen wil aangaan en een van f2.7 millioen voor het waterleidingbedrijf. DAT per-KLM op Schiphol is gearri veerd de Londense circusdirecteur Cyrill Mills, die op het continent nieuwe krach- •n voor zijn bedrijf wil zoeken. DAT de R'damse journalistenvereni ging t.g.v. haar halve eeuwfeest een druk bezochte receptie in het Parkhotel aldaar heeft gehouden. DAT prof. dr L. G. J. Verbene te Breda de herdenking van de Vrede van Munster in 1648 heeft ingezet met een spreekbeurt voor de vereniging Katho liek leven. DAT i.v.m. het vertrek van 300 mili tairen uit Blerick (L.) naar Indië in be gin Febr. op 23 Jan. a.s. een ouderdag wordt gehouden. DAT het echtpaar F. de Caluwe Horst, Rotterdamseweg 55, Delft, giste ren 60 jaar was getrouwd. tenslotte hechter saamèeklonken in de worsteling om de naoorlogse ellende te boven te komen, kan de Benelux en voor de kleine landen zelf en voor Europa en de wereld van zeer grote betekenis wor den. Daarbij zullen nog vele moeilijkheden te overwinnen blijven, meer misschien dan men in zijn aanvankelijk optimisme heeft gedacht. Zulke moeilijkheden open baren zich thans reeds en zullen zich blijven openbaren. Maar het is plicht, stellig ook Christenplicht, te trachten deze moeilijkheden te overwinnen. Tot dat doel kan het bezoek, dat onze Belgische gasten in deze dagen aan ons land brengen, van grote waarde zijn. Er staat te veel op het spel dan dat we niet zouden proberen tot zo goed mogelijke verhouding met elkaar komen. Daarom verheugen wij ons over de aanwezzigheid der Belgische gasten op onze bodem, die nu ook tot op zekere hoogte de hunne is. Mogen zij er zich thuis voelen! M'n man is zoek! De echtgenote van een kolenhandelaar in Delft ui as radeloos. Ze miste haar man. En 't stond voor haar wel vast. dat h(j onder de hoop kolen was bedolven, die zo juist gestort was. Ze belde de politie op. die prompt met enkele mannetjes aanrukte. Schoppen werden uitgedeeld en ijverig begonnen zij in het zwarte goud te graven. Er was hoop en vrees. Zou-ie.. Na een poosje kwam da knecht en vroeg, wat de agenten zo in de kolen deed wroeten. Met zwart-bestoven gezichten deelden z(j hem het droeve relaas met. Toen barste de knecht in een schallende (ach uit. De baas.Jia. die is op het station bezig met het lossen van een wagonf" Truman waarschuwt voor een Russisch Europa Oorlog verslindt bijna 80% van begroting Als Europa aan totalitaire machten wordt overgeleverd. dan zal Amerika veel meer moeten uitgeven aan herbewa pening dan het thans zal doen aan hulp verlening, heeft Truman verklaard bij de indiening zijner begroting over het dienstjaar 1 Juli 1948 tot 1 Juli 1949, waarvan 18% voor de hulpverlening be stemd is. Ook China komt daarbij aan de beurt, wellicht als voorbereiding van een Plan-Marshall voor het Verre Oosten. Van de totale uitgaven, groot 39.7 mil liard dollar, vloeit 79 procent voort uit de vorige oorlog of is bestemd ter voorko ming van de volgende. De nationale ver dediging vraagt 28%, waèrvan de vloot 900 millioen eist. Voor nieuwe marine schepen dient 312 millioen, en verbeterde scheepstypes zullen worden gebouwd. Ook wordt veel geld besteed aan de atoomenergie. In het huidige dienstjaar zal 7.5 milliard worden bestemd voor af lossing der staatsschuld, in het dienstjaar 1948-49 is het overschot 4.8 milliard. Zacht met veel wind Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht vaa Maandag- tot Dinsdagavond: Opnieuw toenemende wind, aan de kust waar schijnlijk tijdelijk tot volle storm. Mees* zwaar bewolkt met enkele tijdelijke op klaringen en nu en dan regen of motre gen. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. Dinsdag 13 Januari Zon op 8.44 en on der 16 53 Maan op 10 28 er. onder 18 51. Zondag 18 Januari E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1