KUNST EN LETTEREN Nieuwsflitsen uit de omstreken NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI 194b Stadsnieuws Ring Leiden v. Chr. Zangverenigingen gaat zilveren jubileum vieren „Prestaties gingen verre uit boven de verwachtingen" (Van onze verslaggever) De ring Leiden en omstreken van Chr. gemengde en mannenkoren hoopt zoals bekend deze maand zijn 25-jarig bestaan te berdenken. Wie de aagesloten koren wel eens heeft horen zingen op één van de vele concoursen, moet toegeven, dat de zang over het algemeen een hoog peil heeft bereikt. Niemand minder dan de be kende Otto de Vaal heeft na het op Hemelvaartsdag van het vorig jaar in de Stads gehoorzaal georganiseerde zangconcours gezegd, dat de prestaties van de koren uit de ring Leiden verre boven de verwachtingen uitgingen. Er wordt met ernst en enthousiasme gestudeerd en gezongen, zo verklaarde hU- Daarom nemen de koren uit Leiden en omgeving ook een vooraanstaande plaats in. Zo'n verklaring van iemand, die het weten kan, mag er zijn. En de heer C. B. van der Zeeuw, die de ring als secreta ris twintig jaar heeft mogen dienen en met wie wy gisterenavond een onder houd hadden, vertelde dan ook met een zekere trots over de geleidelijke ontwik keling van de ring. Allereerst lichtte hij hij ons in omtrent de historie. Het doel van de ring 12 Januari 1923 kwamen verscheidene personen bij elkaar in een lokaal van het pand Rapenburg 13. De heer M. van der Mey besprak de noodzakelijkheid om te komen tot vorming van een ring van zangverenigingen. De ring zou een drie ledig doel hebben. Ten eerste werd de bevordering van de koorzang beoogd, ten tweede de versteviging van het contact tussen de verschillende zangverenigingen, terwijl als derde punt de onderlinge hulpverlening naar voren werd gebracht. Men zou elkander bijv. kunnen steunen door bezoek bij zanguitvoeringen. Deze besprekingen zijn niet ijdel geble ven. Het resultaat was namelijk, dat zich zes verenigingen opgaven, t. w. „Halle luja" te Oegstgeest, „Excelsior" te Lei derdorp, „Zingt de Heer" te Zoeter- woude, „Excelsior" te Leimuiden, Koude kerks Gemengd Koor en „Zang zij onze leus" te Leiden. Als spoedig bleek, dat er in een grote behoefte voorzien was en het eerste werk, dat men ter hand nam, was het organiseren van een zangavond. De buitenwereld moest immers weten, dat er een ring bestond. Ook de vereni gingen, die zich nog niet als lid hadden opgegeven. De heer van der Zeeuw me moreerde ook, dat er soms dingen voor vielen, die nu niet bepaald aangenaam waren. Maar toch drong het besef lang zamerhand door, dat, wilde de organi satie werkelijk slagen, men stuk voor stuk zijn medewerking moest verlenen. Sinds jaren gaat alles naar wens; wij mogen niet mopperen. Dit wil echter van der Zeeuw wel in t by zender vele herinneringen op. Niet van hemzelf, maar V9fi een ander hoorden wy, dat hU altyd zijn beste krachten aan de organisatie heeft gegeven. Twintig jaar verzorgde hij het secretariaat en op z'n eentje organi seerde hij in de loop van de 25 jaren niet minder dan dertien concoursen. „Hij wilde niet, dat een ander hem hielp, want hU vond het beter, dat dit secure werk in handen van één en dezelfde persoon bleef." Twintig jaar mocht onze zegsman voorzitter van de zangvereniging „Halle luja" zyn en thans mag hy zich verheu gen in het ere-lidmaatschap van de ring. Dit komt hem ten Volle toe; daar zal nie mand aan twijfelen. Tydena ons gesprek zeide de heer van der Zeeuw nog, dat hy het jammer vond, dat er nog altyd verenigingen zyn, die zich niet by de ring hebben aangesloten. Het bestuur zal pogingen blyven aanwen den en wy hopen, dat ze zullen slagen. Eendracht maakt macht. Qat heeft de er varing overduidelyk geleerd. De jubileumviering Ter gelegenheid van het zilveren Ju bileum van de ring zal er op Woensdag 14 Januari a. s. in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg 'n herdenkingsdienst worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden: dr. J. Riemens, em. pred. der Ned. Herv. Gemeente, ds. P. W. Spruyt, eveneens Herv. predikant, en ds. H. A. Wiesinga, Geref. predikant. Ver schillende koren zullen hun mede king verlenen. Het bestuur hoopt op Maandag 19 Januari a. s. 's avonds acht uur in de bovenzaal van „De Har monie" te recipiëren, terwyi er op Dins dag 20 Januari een feestavond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal is. Minister Spaak komt Dinsdag op „Minerva" De Belgische minister-president Paul Henri Spaak zal op uitnodiging van het Comité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking een tweedaags be zoek aan Nederland brengen. Na Maan dag een bezoek aan Rotterdam en Den Haag gebracht te hebben, zal de heer Spaak Dinsdag 13 Januari des morgens om tien uur op de sociëteit „Minerva" te Leiden worden ontvangen door het „Col legium Lugduno-Batavae Supremum" in aanwezigheid van de voorzitter van het comité Benelux, afd. Leiden, prof. mr R. P. Cleveringa, de rector-magnificus, prof. mr J. C. van Oven. en burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot. Om 11.30 wordt *de heer Spaak weer in Amster dam verwacht Pachtkwestie te Roelofarendsveen voor de Tuchtrechter Boeten van f 250, f 175 en f 100 Voor de Leldse tuchtrechter, mr A. van Vuure, stonden gisteren alle verpachters uit Roelofarendsveen terecht wegens ernstige overtreding van de pachtwet Zy hadden in plaats van 60 cent per roe be dongen, dat zy de helft van de opbrengst zouden krygen. De tuchtrechter rekende uit, dat hierdoor de pacht was verdub beld. De verdachten betoogden, dat dit in Roelofarendsveen de gewoonte is. maar mr Van Vuure hield hun voor, dat deelpaoht by de wet is verboden .en legde de volgende boeten op: Th. v. d. K. f 100, B. v. d. M. f 250, Th. v. d. M. f 175, S. E. L. f 100, C. v. K. f 100 en G. v. d. L. (te Koubrugge) f 100. Zwarte handel in gestolen jenever Tuchtrechter zet het jaar goed in De grote vraag naar jenever deed de kantoorbediende J. de G. uit Leiden op het idee komen, zyn patroon 24 liter van dit begeerde vocht afhandig te maken. Hy verkocht de ouwe klare voor f 19 per liter an S. N., die op zyn beurt f 25 en f 30 berekende by K. D. de J„ caféhou der te Noordwijk. J. de G. zal zich voor de politierechter nog moeten verant woorden. De tuchtrechter, mr A. van Vuure, veroordeelde hem voor de zwarte handel, al vast tot een boete van f 300. S. N. kreeg f 200. K. D. de J. had bo vendien de jenever versneden en te duur verkocht Dit, om personen, die hy niet in zyn café wilde hebben, te welfen. De rechter vond dit allemaal vreemde dingen en wilde eerst de zaak sluiten, temeer daar de J. een extra „winst" had gemaakt van f 1100. Omdat De J. voor de eerste maal terecht stond, werd hy veroordeeld tot f 600, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen jenever. Dag aan dag langs de oevers van de Rijn ALPHEN AAN DEN RUN. Onze plaatsgenote mej. S. Veerman is geslaagd voor het - staatspraktyk- diploma handel en administratie. Het comité, dat zich ten doel heeft gesteld gelden byeen te brengen voor nieuwe luidklokken in de Ned. Herv. kerk aan de Julianastraat, heeft een nieuwe propaganda-actie op touw gezet. Het gaat ditmaal om de dubbeltjes En kele maanden geleden werd een gouden horloge opgewonden en in een verzegeld pakket in de kluis van de kerk gedaan Dit horloge is op een bepaald moment stil blyven staan. Er zijn 60 seconden in een minuut, 60 minuten in een uur is 3600 seconden, vermenigvuldigd met de 12 uren van de wyzerplaat maakt 43.200 seconden. Zoveel lootjes heeft men gemaakt (kosten 10 cent), allen met een tydaanduiding. Zyn de loten verkocht, dan wordt onder toezicht van de kerkvoogdy het horloge te voorschijn gehaald. Degene, die het cyfer kocht, waarop het uurwerk is stil blijven staan, ontvangt dit ten geschenke. Zo hoopt men het resterende bedrag voor de klokken bijeen te krygen. die, zoals bekend, reeds te Aarle-Rixtel in de be kende fabriek zyn besteld. Het is nog niet bekend, wanneer de klokken afgeleverd zullen worden. De loten zullen in de a s. week te koop worden aangeboden. Tydens het spelen met carbid door twee jongens vloog plots de bus uit elkaar. De 9-jarige B. van Doorn, wonende Raadhuisstraat, kreeg stukken en de vlam in het gelaart. Hy bekwam ernstige brand wonden. KATWIJK AAN DEN RIJN H. H., alhier, had op 22 Sept. ji., zon der dat hij een rijbewijs had, te Sassen- heim een vrachtauto van meer dan 1800 kg bestuurd en moest daarvoor bij de Leidse kantonrechter op 't matje komen. 't Is nog lang niet zeker dat Haarlemse tram verdwijnt De bollenstreek en Leiden hebben ook nog iets te zeggen Ofschoon de Haarlemse gemeenteraad, zoals gemeld, het besluit heeft genomen B. en W. te machtigen de verdwyning de Haarlemse tram en de vervanging daarvan door autobussen te bevorderen, wil dit geenszins zeggen, dat thans de tramiynen spoedig uit de stad zullen ver- dwynen, aangezien de Haarlemse tram kwestie geworteld zit in de gehele bol lenstreek tot Leiden toe. De N.Z.H.V.M. heeft aan het Dep. van Verkeer en Waterstaat vergunning ge vraagd de tramlijnen HaarlemLeiden en HaarlemHeemstede v.v. te mogen opheffen, doch deze vergunning zal niet eerder worden verleend dan wanneer alle betrokken gemeentebesturen hun advies aan de minister hebben kenbaar ge maakt. Deze gemeenten zyn: Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Leiden. Het is bekend, dat verschillende bollendorpen heftig gekant zijn tegen vervanging van de „Leide- naar" door autobussen, omdat zy vrezen het vervoer van hun zomerklanten uit de grote steden te zien uitgedund door een kleinere capaciteit van busvervoer. Weliswaar heeft de N.Z.H. plannen om de materieelvoorziening van deze even tuele buslyn groots aan te pakken en grote 60 personenwagens aan te schaffen, die in grotere frequentie lopen dan de De heer C. B. van der Zeeuw. niet zeggen, dat er niets is, dat voor ver betering vatbaar is. Wy moeten blyven streven. In dit verband noemde de heer van der Zeeuw de speciale avonden en de Zangconcoursen, waardoor de belang stelling steeds groter wordt. Het groeien de medeleven van de zyde van het pu bliek legt op ons 'n niet te onderschatten verantwoordeiykheid. Willen ,wy de naam van de ring hooghouden, dan moe ten vooral de zangwedstryden aan de eisen voldoen. In dit opzicht hebben wy veel te danken aan de juryleden, die tel kens weer richtlynen gaven en zich niet onthielden van opbouwende critiek. Hun visie en hun woorden zyn voor de koor zang van groot belang geweest, aldus onze zegsman. Een concoursen-organisator van groot formaat Voor de ouderen is het wel dienstig, te vermelden, wie er na de oprichting j van de organisatie in het bestuur zitting hadden. M v. i. Mey was voorzitter, C. B. v. d. Zeeuw secretaris, C. Koeneh penningmeester, G. J. Corts en D. Zemel leden. Thans fungeert de heer G. Goed hart als voorzitter en hy doet dit op een wyze, die de organisatie alleen ten goede kan komen. Secretaris is thans de heer J. H. Renee te Voorhout. Verscheidene heren hebben al heel wat jaren in het be stuur de belangen van de ring gediend. De samenwerking valt nog steeds te pry- zen. Concert Residentie-Orkest Twee noviteiten door Schuurman zeer Instructief uiteengezet. Ter inleiding van de uitvoering der ver schillende nummers gaf de dirigent. Frits Schuurman, gisteravond een korte toelichting. Schuurman vertelde helder en bondig de dingen, waar het op aan komt, en liet de voornaamste thema's spelen. Zyn zeer instructieve uiteenzet tingen werden dubbel op prijs gesteld, omdat gisteravond twee noviteiten op het programma stonden, de „Sonate pour Notre Dame de Paris" van Marcelle de Manziarly en een kleine balletsuite van Leon Orthel. De sonate van Manziarly heeft niet de klassieke sonatevorm, maar is een compositie, die bestaat uit een thema en vier variaties. Het werk is zeer bondig van structuur, evenwichtig van verhoudingen, kernachtig en oor- spronkeiyk en nergens leeg en uiterlyk. De balletsuite van Orthel is in zoverre ook oorspronkelijk, dat de thematiek ge heel berust op enkele kinderliedjes. Wy hebben kunnen constateren, dat de ge gevens knap zijn uitgewerkt en dat het werk goed geïnstrumenteerd is. Of deze balletsuite ook een werkelyk belangrijke compositie ls, willen wij na een eerste auditie niet beoordelen. Zowel de Franse componiste als Leon Orthel kwamen op het podium om voor het applaus te dan- Als soliste trad de Franse zangeres Suzanne Peignot op. Volgens het pro gramma moet de componist Poulenc nogal enthousiast over de interpretaties van deze zangeres zyn. Helaas kunnen wy zyn enthousiasme niet delen. Aller eerst bevreemdde het, dat de zangeres HAAGS TRIBUNAAL De kantoorbediende N. van Duuren te Leiden stamt uit een volkomen on-va- derlands gezin: de leden waren lid der N5.B, en zo was het niet te verwonde ren dat ook deze jongeman by de vyand kwam. Hy ging by de landstorm, en vocht o.m. in de Betuwe tegen onze be- vryders. Vooral dit laatste nam de adv. fiscaal hem zeer kwalijk, en de eis luidde twaalf Jaar gevangenisstraf met aftrëk van preventief, en ontzetting uit de kiesrechten. HAAGSE POLITIERECHTER De boomkweker P. J. W. te Katwyk aan Zee pleegde verduistering toen hy in het interneringskamp zat; hy nam de kens, messen en borden mee. De Officier vond het een brutale streek die was uitgehaald, en hy eiste drie weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde verdaohte tot een maand gevangenisstraf voorwaardeiyk met proeftyd van drie jaar. Vlees vervoerd. Het was maar vier kilo vlees dat A. T. van G. te Noordwykerhout vervoerde, maar het was van clandestiene slachterij afkomstig. En daarom pakte het voor de man slecht uit, want de Officier eiste f 69 boete of 30 dagen hechtenis, en ver beurd verklaring van de fiets waarop bet vlees werd vervoerd. De rechter )egde f25 boete of 10 degen hechtenis ep; de fiets werd verbeurd verklaard. twee liederen van Duparc zong, die ken- nelyk voos een mannenstem zyn ge schreven. De uitbeelding schoot ook in vele opzichten te kort. In „l'Invitation au voyage!' ligt het zwaartepunt niet by de woorden „Dont l'humeur est vage- bonde", maar in de volgende regels. In vocaal opzicht laat Suzanne Peignot nog vele wensen open en haar voordracht doet ons te vaak denken aan het cabaret, dan dat wy haar als een grote concert zangeres kunnen beschouwen. Het orkest, dat de gehele avond uitste kend op dreef was, besloot met een bril- liante, overtuigende vertolking van hi meesterwerk „L'apprenti sorrier" va Paul Dukas. HENNIE SCHOUTEN. Laurens Bogtman voor L. K. „Voor Allen" Op Vrijdag 16 Jan. a.s. hoopt vo< De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" op te treden de bekende Ned. zanger Lau rens Bogtman. met liederen van Schubert, Wolf, Mahler, Krenek, Strategier ei Ravel. Hennie Schouten spreekt voor K. en O. Maandag 12 Januari om 8 uur zal d< heer Hennie Schouten in de muziek school een inleiding houden op het eert, dat het Rott. Philharmonisch Or kest o.l.v. Eduard Flipse op 22 Januari hier ter stede zal geven. De uit te ren werken zullen worden geanalyseerd en besproken en enkele delen zullen met behulp van gramophoonplaten ten gehore orden gebracht. trams, doch deze belofte is niet in staat geweest de bange verwachtingen en daar mede de tegenstand der bollenstreek uit de weg te ruimen. Een lang uitstel wordt tegemoet ge zien, waarmede de situatie in Haarlem zelf precair wordt. Niet alleen wordt het rijdende trammaterieel niet vernieuwd gedurende de periode van afwachting, doch tevens wacht het gemeentebestuur van Haarlem met de noodzakelijke ver nieuwingen en verbeteringen der straten en wegen, die door de trams bereden worden. Het wegdek in Haarlems binnen stad is in zeer slechte toestand tengevol ge van de vorst van de vorige winter en bovendien zouden de tramrails moeten worden vernieuwd. De strijd: „Tram of autobus" is door de Haarlemse beslissing wel in een ver der stadium gekomen, doch de oplossing van het vervoersvraagstuk in de bollen streek is allerminst bereikt. Diefstal bij de meelfabriek „De Sleutels" Zes personen in hechtenis gesteld By de meelfabriek „De Sleutels" zyn door aldaar werkzaam personeel 20 ba len ontvreemd. De volgende personen zyn in hechtenis genomen: de 32-j. J. A. K.. de 36-j. H. M. en de 33-j. H. S.. allen te Leiden, de 28-j. H. B. te Leidschen- dam, de 20-j. A. P. K. te Leiderdorp en de 25-j. bakker C. J. C. uit Stompwyk, welkf laatste wegens heling is opgeslo ten. Reeds 18 balen konden in Stompwyk worden achterhaald. De politie zet het nader onderzoek voort. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Daniël zn v. D. K. A. Gul- demond en J. G. Ponstein; Jeanne dr v. W. de Meij en J. J. Spierenburg; Karei Adrianus zn v. A. van Loon en C. Kalk- hoven; Margreet dr v. L. Brier en M. Tegelaar; Alida Margaretha dT v. J. Bis schop en H. van Roode; Jacoba dr v. P Ommering en K. Hensen. OVERLEDEN: W. van Dijk, er, 79 jr; H. Overpelt, wednr, 69 jr; A. Bolle, wednr, 84 jr. ONDERTROUWD: G. H. Bentveld, 30 jr, en M. Tegelaar, 31 jr; W F. Brouwer. 24 Jr. en A. Boom, 21 jr; C. van Dop, 24 jr, en G. Hansen, 18 jr; N. van den Hout, 31 jr, en J. Vermond, 24 jr; N. Kluivers, 33 jr. en J. J. van Oosten, 21 Jr; J. La- terveer, 38 jr, en E. Verlind, 34 jr; J. A. Mallo, 21 jr. en A. van Loe, 19 jr; L. Plug, 27 Jr, en M. C. Warnedrs, 40 jr; J. J. Rovier, 24 jr. en A. Nieuwenlburg, 20 jr; W. Sjardyn. 40 jr. en H. Sfcokkel, 32 jr; A. Sloos, 20 jr. en M Holverda, 20 jr; K. Vreeken, 25 jr. en M. Smit, 25 jr; H. G. Wildschut. 27 jr, en J Metscher, 21 jr; E. de Koning. 24 jr. en J. J. Meyers, 22 jr; H. Hartevelt, 22 jr. en P Taffijn, 21 jr; A. G. M. Bergers, 23 jr. en G. M Cuppen, 23 jr Het O.M. vond het zeer gevaarlijk, wat H. gedaan had en eiste f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. In het Patronaatsgebouw hield de Tuinderswerklieden-organisatie een feest avond. De avond stond onder leiding van de heer v. d. Kamp. Het hoofdbestuurs lid, de heer Elfrink, hield een propagan distische rede. De filmavond voor de tuinders in de zaal Ferm es. waar vertoond zal wor den „Hollands Glorie", zal hedenavond gehouden worden. Het bericht van Woensdag j.l. was dus niet juist. De storm van gisteren is niet zon der zyn sporen achtergelaten te hebben van ons gegaan. In het pand Rijnstraat 40, bewoond door de familie T., 13 per sonen groot, kreeg de storm het dak te pakken, zodat dit instortte. Het gezin werd ondergebracht in het gebouw „De Schakel" In de Geref. Kerk werd gisteravond een samenkomst gehouden, uitgaande van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege". Na samenzang, gebed en schriftlezing spraV- ds H. de Valk een kort openingswoord en gaf hierna het woord aan serg.-maj. Jansen. Deze vertelde het een en ander over de geesteiyke verzorging door „Pro Rege". Voor de laatste wereldoorlog be zat de vereniging 40 militaire tehuizen. In 1940 werd alles door de Duitsers ont nomen en by de bevrijding moest de eerste arbeid, wat betreft de geestelijke verzorging, uit eigen zak worden be taald. Danlk zij de grote steun van het Protestantse volksdeel zyn er nu 50 mil. tehuizen en alleen in Zuid-Holland 25.000 leden. We staan nog voor ontzaglijke mofilykheden en zorgen. Temeer, nu ons leger in Indië is. Het geestelijk leven van onze jongens in Indië en ook hier vertoont een grote vervlakking. Daarom moet het doel zyn: in elke garnizoens plaats een militair tehuis. Deze tehuizen zijn immens het centrum van de geeste lijke arbeid onder onze militairen. Hierna vertelde kapitein Stein, van de leger- voorlichtingsdienst, iets over het leven van onze jongens in Indië, dit ter inlei ding van de films, die nu vertoond wer den. We zagen daarna enkele mooie films, waaronder één over het werk on der de soldaten en een over het werk van het Roode Kruis. Nog een enkele film volgde, waarna deze mooie avond werd gesloten. KATWIJK AAN ZEE In "t Nova-theater werd een propa- ganda-avond gehouden van de centrale bond voor transportarbeiders, afd. Kat wijk, o.l.v. de heer L. de Jong. De heer De Jong gaf een overzicht van de werk zaamheden van het afgelopen jaar en sprak een propagandistisch woord. Hedenavond half 8 wordt in de Kapel een feestvergadering gehouden van de afd. Katwyk van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Spreker is de heer C. v. d. Wal, hoofd bestuurslid, terwijl! voorts medewerking verlenen de Cihr. reciteervereniging „Ora et Labora" en de heer H. van Hulsen Jr (kerkorgel). Hedenavond om half 8 zal in de Oranjezaal van het Jeugdhuis de ouder avond worden gehouden van de Her vormde School II. hoofd de heer K. KOUDEKERK AAN DEN RIJN A.s. Maandagavond om 8 uur hoopt mr Beernink in de Koorzaal te spreken voor de Chr.-Hist. kiesvereniging. Deze vergadering is voor ieder toegankelyk. RIJNSBURG Hier volgen nog enkele byzonder- heden betreffende de kerk van chocolade, door een der bedienden van de firma P. Ravensbergen, n.l. de heer O. J. Knip- scheer, vervaardigd en verloot ten bate van de actie van mevrouw Spoor. By het uit liefhebberij maken van een etalage stuk viel de keuze van de heer K. op een chocolademodel van de Grote Kerk te Breda. Het was een mooi stukje werk .en zo geconstrueerd, dat er een lichtje in kon branden. B. en W. gaven toe stemming voor de verloting en burge meester mr Höweler verrichte op Oude jaarsdag de trekking. Mej. Kagenaar, Oegstgeesterweg, mocht de kerk in ont vangst nemenen een batig saldo van f 100 kon worden overgemaakt voor de actio voor onze zieke en gewonde jongens in Indië. Op Zaterdag 17 Jan. as. wordt het filmwerk „De witte Engel" (het leven van Florence Nightingale) vertoond in 't kamp „De houten Burcht". Dit gaat uit van het Ned. Rode Kruis. De collecte, gehouden op de feest avond van „De Spelbrekers", heeft f 65.90 opgebraoht voor de zieke en gewonde jongens in Indië- De harmoniekapel „Wilhelmina" hield haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. Ravensbergen, sprak een kort openingswoord, waarna de gewone huis houdelijke zaken werden besproken. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Ra vensbergen le voorz., C. van Delft 2e voorz-, M. van Delft secr., J. Molenkamp permlngm., G. van der Mey Azn., biblio thecaris, A. Krol en G. van der Mey Gzn. commissarissen. Over de muziektent werd langdurig gediscusseerd. Besloten werd dit jaar weer met autobussen uit De voorzitter van de Ned. Bond van J. V. op GG., prof. dr K. Dyk, kwam gisteravond in „Concordia" ter oplossing van de aan hem gestelde vragen. Ds Pos', opende en liet zingen Ps. 84 2. Prof Dyk had maar liefst een zestigtal vragen ontvangen. Met grote belangstelling had hy ze bestudeerd. Vele vragen werden door hem kort en duideiyk beantwoord. Het lijdt geen twyfe} of de jongeren heb ben gisteravond veel geleerd. Ds Post vertolkte de dank der aanwezigen. Sport en Wedstrijden BENTHUIZEN Mej. A. M. Versendaal alhier ont ving een vaste aanstelling als kinder verzorgster in het koloniehuis „Groot Dennenlust" te Voorthuizen. De heer A. van Noort alhier, on derwijzer te Zoetermeer. is per 1 April benoemd tot leraar aan de Herv. UL O te Boskoop. HAZEBSWOUDE De anti-rev. studieclub vergaderde onder voorzitterschap van de heer G. Drexhage, die het onderwerp „Dr Hoede- maker, zijn persoon en staatkundige be ginsel" inleidde. Dr Hoedemaker werd in 1839 geboren. Zyn ouders waren af gescheidenen. Hoedemaker werd hoog leraar aan de V.U. Hy kon niet met de doleantie meegaan en kreeg in 1887 ont- «slag. Hy was niet iemand, wiens prin cipes scherp omlijnd waren; te veel leef de hy in de wolken. Telkens als het op handelen aankwam, twyfelde hij aan de toepassing van het staatkundig beginsel. In zyn optreden keerde hij zich scherphartelyk welkom. De secretaris graven de heer Th. W. C. Jonkheer, die Maandag jl. op 64-jarige leeftyd is over leden. De heer Jonkheer was een der vooraanstaanden uit het bloembollenvak en bekleedde daarin vele belangrijke functies. Met hem is een groot vakkenner heengegaan. In de voorror.de voor de KNVB-beker speelt SIZO I Zaterdagmiddag om half 3 tegen de 4e klasser „Leiden". LEIDERDORP In het gebouw Lindenlaan 12a hoopt a.s. Dinsdag kwart over 7 voor te gaan ds A. G. Haring, Ned. Herv. predikant op Geref. Grondslag te Lage Vuursche. LEIMUIDEN. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Excelsior" belegde een dezer dagen haar jaarvergadering. Voor deze avond bestond veel belangstelling. De voorzitter, de heer H. de Vos, opende de samenkomst en liet Ps. 891 zingen. Hy heette de afgevaar digden van enkele zusterverenigingen de tegen dr Kuyper en tegen Lohman. Hij was een idealist. Onder de Kerk ver stond Hoedemaker de oude landskerk der Reformatie. Zyn denkbeelden vinden wy terug by sommige C.H. Unie-leden, vooral bij de Prot. Unie. Na dit onder werp volgde er nog een geanimeerde discussie. HILLEGOIVL De schaakclub „De Uil" heeft haar kansen op het kampioenschap van de tweede klasse welhaast verspeeld 'l^or tegen AS.C. III uit Amsterdam te vei lie zen met 4)4—5%. Het zat „De Uil" niet helemaal mee, want een van haar beste spelers was niet aanwezig, terwyl één speler in een eindspel nog eén loper weg gaf, waardoor deze remisepartij verloren ging. Bedryven met meer dan 5 werkkle- dingdragende arbeiders kunnen collec tieve aanvragen voor werkkleding indie nen. Aanvraagformulieren afhalen op Treslong. De heer H. W. J. Lindeman, hoofd van de openbare U.L.O.-sehool, zal naar Rotterdam vertrekken, waar hij aan de 2e H.B.S. B benoemd is tot leraar in de Franse taal Gistermorgen is onder grote belang stelling" op het St. Martinuskerkhof be- Het geheimzinnige 25 rleserteurtje Maar zo ver komt hy niet Hy ziet een goed verzorgd tuinderytje met een keu rig onderhouden huis, dat voor aan de weg staat, door een smalle sloot daarvan gescheiden. Het knusse bedoeninkje trekt zyn aandacht het wel verzorgde uiterlyk lokt hem aan. Wat staat daar aan de slootkant tussen het gras? Hij blijft even stilstaan, om het goed te bekijken. Hy ziet een in de grond geslagen paaltje, waaraan een dwars- plankje bevestigd is. Daarop staat met kryt geschreven: Hier wort een jonge knegt gevraagt. Dadelyk is Arie's aandacht gespannen Zal hy zich melden? Op het erf is nie mand te zien en het bruggetje ligt afge draaid, dus hy kan het huis niet bereiken Zal hy roepen? Dat kan heel goed. Maar hij durft niet. Nu het er op aankomt, ontzinkt hem de moed. Hy zal wachten, tot hy iemand ziet en inmiddels een paar sneden brood eten. Hy gaat zitten aan de kant van de sloot voor het huis en kykt nog eens goed naar het plankje aan de paal. Dat plankje heeft een geschiedenis. Op deze tuinderij woont een echtpaar van middelbare leeftyd. Het bedrijf ia niet groot, dus de man werkt zonder knecht. Kinderen zyn er niet. maar zyn vrouw is een flinke helpster, die door jarenlange medewerking het vak even goed verstaat als hij. Zo is het lange tijd goed gegaan, het ie jaar wat beter, het andere wat min der. Maar in de afgelopen winter over kwam hem een klein ongeluk. Stappend over een volgelopen greppel, waarin het water door drie dagen vorst bevroren was, stapte hy op een ruwe, hardbevro- ren kluit, gleed uit, verloor zyn even wicht en kwam te vallen. Hevige pyn maakte hem het lopen onmogelijk, met grote moeite en veel pijn was hy thuis gekomen. Daar moest hy lang zitten met in verstuikte voet. Door de wintertijd was het niet zo be- zwaarlyk, dat hij een tydlang niet kon lopen en toen het voorjaar kwam, kon hy zich weer verplaatsen. Maar het ging zo vlot als vroeger en het werk viel hem zwaar Zijn vrouw kon zyn arbeid niet voldoende overnemen, dus er moest raad geschaft. „Hoe moeten we nu doen. vrouw?" „Het beste is, dat je een knechtje neemt". „Een kleine jongen?" „Nee, geen kleine jongen, daar heb je niets aan. Een jonge, volwassen knecht" „Waar haal ik die vandaan? Aan de markt kom ik niet, ik spreek niemand" „Zet een bordje aan de weg". Toen heeft hij zaag en byi ter hand genomen, een plankje gezaagd, een pun tig paaltje gehakt en in de spijkerbak gezocht naar een stuk kryt. Met een slag van de grote houten hamer is het paaltje in de grond gedreven en nu staat het daar al drie weken te pronken, zonder dat zich iemand meldt Man en vrouw werken op de tuin en weten niet, dat een jonge kerel zit te wachten. Dat ontdekken ze pas, als ze tegen schemeravond uit de achtertuin teruglopen naar huis. Een boerenknaap staat op uit de graskant en loopt naar het bruggetje. „Moet je hier wezen?" vraagt de „Jawel, vrouw", klinkt het schuchter. Ze draait het bruggetje over en hy treedt bedachtzaam nader. „Ik zie daar op het plankjebegint hy bedrem- „Kom maar effentjes in huis, dan kun je met mijn man praten". Ze brengt hem binnen en geeft een stoeL Haar man en de jongen wensen elkaar ..Goeie avond". Ze zitten zwij gend. tersluiks bekijken ze elkaar en zeggen voorlopig niets. De vrouw snijdt „Ge lust zeker wel een boterham?" „Ik heb juist brood gegeten", ant woordt de bezoeker bescheiden. Dat geeft een goede indruk. Man en vrouw concluderen, dat dg bezoeker geen klaploper is. „Zoek je werk?" vraagt de tuinder. „Ja, baas". „Ken je 't vak?" „Myn leven lang in gewerkt". „Waar? By je vader?" „Mijn vader is dood". „En je moeder?" „Ook dood". De bezoeker kan goed liegen. Maar da tuinder en zyn vrouw bespeuren dat niet. De man zwygt. de vrouw laat haar mes even rusten en belden kyken mee warig naar de arme wees. „Hoe heet je?" „Arie van Schouwen". „Van SchouwenVan Schouwen.." zegt de tuinder en zoekt in zyn herin nering. „Ik heb indertyd een familie Van Schouwen gekend in de Honderd morgen". „Dat kan", zegt de bezoeker verrast. Wat begint zyn hart plotseling te bon- „Waar heb je verleden jaar gewerkt?" Nu wordt het benauwend, maar Arie heeft op alles gerekend en zijn antwoord gereed. „Ik werk bij verschillende ba zen, dan leer ik. het meest. En van de winter ben ik een poos te gast geweest by een van myn ooms. Daar kom ik nu vandaan". „Ook een tuinder?" „Nee. als hy tuinder was, zou ik by hem gebleven zyn". „Dat is zo". „Wil je een kom karnemelk?" vraagt de vrouw. „Nu er geen koffie te krygen is. drinken we karnemelk bij boter- .Asjeblieft, vrouw". (Wordt vervolgd). penningmeester brachten voorts hun jaar- verslag uit. Hieruit bleek, dat de finan- niet bepaald gunstig voorstaan. Maar elke poging zal aangewend worden om de geldkwestie tot een goede oplos sing te brengen. In het verdere gedeelte van de avond werd er nog gezongen. Ps. 103 van Mobach werd, ondanks de slechte bezetting, goed weergegeven. Het geheel stond onder de bekwame leiding van de dirigent, de heer D. van Vliet. De zang van mevr. de wed. De Vos werd waardeerd. Enkele leden voerden schets jes op, zodat ook de humor niet ontbrak, 't Was een gezellige avond, die geslo'en werd door ds C. Moens, Geref. predikant Hy sprak nog een kernachtig, propagan distisch woord. VOORHOUT. Dinsdagmorgen regende het tele foontjes en klachten op de gemeentesecre tarie, omdat gegadigden hun distributie bescheiden niet in Voorhout konden be komen. De mening van de inwoners was dat de distributie-ambtenaren met de uit reiking staakten, omdat in het pas in ge bruik genomen lokaal geen verwarming aanwezig was. De ambtenaren van de distributiedienst staakten echter niet, maar handelden in opdracht van het hoofd van de distributiedienst te Noord- wy'k, de heer Vroom. Van 2 Januari af werd het lokaal gebruikt en er was nog steeds niet gezorgd voor verwarming. Toen de bonnenhalers naar Noordwyk werden verwezen, had een spoedeisende bespreking plaats tussen de burgemeester en de heer Vroom, met als resultaat, dat er 's middags uitgereikt werd in een lo kaal, dat zeer primitief verwarmd VOORSCHOTEN Het distributiekantoor Treubstraat 9 is vöor het publiek voortaan alleen ge opend op Dinsdag en Donderdag van 9.30—12.30 en van 13.30—15,30 uur. Alle gevallen, de distributie betreffende (dus ook het inleveren en het terughalen van ingeleverde bescheiden), zullen voortaan volledig op het kantoor te Voorschoten worden behandeld. Men behoeft dus voor geen enkel geval meer naar het kring kantoor te Voorburg, tenzy men verzuim de Indien men is opgeroepen op de juiste tijd te verschynen. Voor spoedge vallen kan men op Maandag, Woensdag en Vrijdag terecht op het kantoor te Leid- schendam, Delftsekade 28. De inleverings- dagen voor detaillisten blyven gehand haafd, terwyl periodieke uitreikingen steeds per raambiljet zullen worden be kend gemaakt. Het spreekuur van de directeur is op de eerste en derde Dins dag van de maand. Geboren: Teunl, d. v. O. Groene- veld en R. C. Kol, Wyngaardenlaan 13; Josina P. J., d. v. G. C. Roodakkers en J. T. M. van Rost, Molenlaan 33; Hendrik H. M. z. v. P. A. v. d Krogt en H. Tuit- hof. Hyacintstr. 10. Overleden: Cornelis Hendrikus van Santen, 68 j, echtg. v Sophia Adriana Soede, Wijn :aardenlaan 119; Cornelis van Os, 50 jr, echtg. v. Pieternelia Kompier, Wedstrijden om de KNVB-beker Morgen staan de volgende voorwedstry- »n om de KNVB-beker op "t programma: PTT—JAC. SIZO—Leiden. Katwyk— ARC, Ter Leede—Ornas, CSVDQuick Boys, Roode Haan—SVOW. RCL—Noord- wyk, DuinoordRijnsb. Boys. SCHAKEN. HENNEBERKE SLAAT O'KELLY Uitslagen van de hangpartjjen in 't Hoog- iven schaaktournooi luiden: Cortlever-Kra- ner Va-li. v. Scheltinga-v. Steenis opnieuw ifg. Zesde ronde: Henneberke—O'Kelly 1-0, Steenis—Kramer )4—)i, Wood—Cortlever —0. Prins—v. Scheltinga 1—0, Rossolimo— Kottnauer 1—0. De stand is: Prins 4',4. v. eenis en v. Scheltinga 3Va en 1 afg., Kott- uer en Rossolimo 3. O'Kelly. Wood en ïnneberke 214. Cortlever en Kramer 2. Leiderdorp H—Philidor IV (5)4—4 De gisteravond te Leiderdorp gespeel- competitiewedstrijd: Leiderdorp II Philidor IV is in een 5'.44)4 overwinning in de thuisclub geëindigd. Alphense Schaakclub. Het tweede tiental van de Alphense Schaakclub speelde een competitiewed strijd tegen Bodegraven en won met 73. ASC 3 won met 6—4 van Roelof arendsveen. DAMMEN. R.D.C.-nieuws (RUnsburg). Hier volgen de standen van de onder linge wedstrijden. Ie kl.: 1. A. Vletter, 8—13; 2. Jac. v. Egmond, 8—13; 3. W. Leeuwenburg, 810; 4. J. Kromhout, 810; 5. H. Ravensber gen. 87; 6. A. v. d. Mey. 86; 7. A. v. d. Brink, 8—5; 8. D. v. d Mey, 8—5; 9. H. Voorbergen, 83. kL: 1. J. v. d. Mey. 11—17; 2. F. A. Verkuil, 11—16; 3. H. Verkuil, 11—14; 4. Glasbergen. 11—13; 5. P. v. Egmond. 10—10; 6. C. Zandbergen, 9—9; 7. W. v. d. Haak, 10—9; 8. A. v. Egmond, 8-8; 9. 5. Heemskerk. 87; 10. C.'Jungerius, 10—7; 11. A. v. d. Mey. 11—4; 12. C. Kromhout, 62. 3e kl.: 1. G. v. Starkenburg. 10—18; 2. v. Rossum, 10—14; 3. W. Heemskerk. 1013; 4. B. Bedeker, 812; R. Heems kerk, 10—11; 6. N. Schoneveld, 910; 7. A Ravetóbergen, 910; 8. P. C. Kralt, 10—9; 9. Kr. Leeuwenburg. 10—7; 10. J. Kromhout. 10—2; 11. W. Wolters. 10—0. No. laatst van de 1ste kl. speelt met de eerste drie van het tweede tiental om 3 plaatsen in het 1ste tiental. De 2 laatst- geëindigden «it de 2e klasse spelen met de twee koplopers uit de 3e klasse om 2 plaatsen in het tweede tiental. Zover ia het echter nog niet. Eerst moet nog een achterstand worden weggewerkt. DAMMEN. Alphense Damclub. ADC 1 en 2 speelden competitiewed- stryden tegen LDV 3 en DCL 4. Het eerste Alphense tiental won na spannen de strijd met 128. DCL 4 kwam zeer onvolledig uit en ADC 2 yron dan ook .et grote cyfers (15—3). HANDBAL. Dameshandbal Katwyk. Zaterdagmiddag worden op het sport terrein aan de Nieuwe Duinweg te Kat wijk aan Zee de volgende handbalwed- stryden gespeeld: 3 uur Katwyk 2— OKK 2; 3.45 uur Katwyk I—OKK I De ;-Gravenhaagse club OKK is de sterkste club uit de afdeling. Het belooft dus een spannende stryd te worden. COMPETITIESTANDEN VAN N.B.B, DISTRICT LEIDEN. Ie klasse Poort van Cleef 1 8 41 23 De Kroon IA 7 36 20 D.O.S. 1 7 33 23 Royal I 8 26 38 W.D.OJ. 1 8 26 38 O.S.L. 1 8 22 42 2e klasse Poort van Cleef 2 10 46 34 D.O.S. 2 10 44 36 Noorden 1 10 42 38 Kroon IK10 42 38 O.S.L. 2 10 39 41 Royal 2 9 36 36 W.D.OB. 2 10 33 47 De Kroon 2A 9 30 42 3e klasse Noorden 2 9 42 30 De Kroon 2 K8 37 27 D.O.S. 4 9 36 36 W.D.O.B. 3 9 36 36 D.O.S. 3 9 39 39 De Kroon 3A 8 36 36 Poort van Cleef 3 8 36 36 4e klasse Noorden 3 11 60 28 D.O.S. 5 10 46 34 O.S.L. 3 9 40 32 Poort van Cleef 5 10 40 40 Royal 3 9 39 33 W.D.O.B. 4 10 38 42 Poort van Cleef 4 10 30 50 De Kroon 4A 8 27 37 De Kroon 3 K 9 24 48 Het m.s. van de K.N.S.M, dat gis termorgen voor de kust by Scheveningen voor anker is gegaan, heeft zijn reis om ca. 3 uur weer voortgezet. Cornelia Kompier, Schoolstr. 45: Aafje Taanman, 59 j.. echtg. v. Cornelis Hof man, Oranjekade 63;; Hendrina Marga- retha van Gelderen, 69 j., gesch. echtg. van Neelis Teunis Benschop, Leidse- weg 362. GEHUWD: J. van der Meer. 20 j.. en A. de Wit, toek. adres: 's-Gravenhage, Amsterdamsestr. 27. WOUBRUGGE. In een openbare vergadering van de anti-rev. kiesvereniging „Nederland en Oranje", die gehouden zal worden op Maandag 12 Jan. half 8 in de Chr. school, hoopt als spreker op te treden mr dr E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop, lid der Tweede Kamer, over het onder werp: „Onze boodschap in 1948!" Een ieder, die daartoe in*de gelegenheid is, wekken wy op, deze belangryke verga dering niet te verzuimen! De raad vergadert a.s. Dinsdagavond om 8 uur. De agenda vermeldt grond aankoop Hoogmade, grondaankoop Wou- brugge, salariëring wethouders, vast stelling van een instructie voor het se cretarie-personeel, vaststelling presentie gelden ledeh commissie van advies Woonruimtewet 1947 en idem Consumen- tencrediet, vaststelling van een reclame verordening, restauratie van het oksaal van de Ned. Herv. kerk. Tot de inge komen stukken behoren een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken over de heffing van vermakelijkheids belasting en besluit van Ged. Staten, houdende toekenning van een gratifica tie van 2 aan secretarissen en ont vangers. Mej. Gré Westmaas is te Den Haag geslaagd voor het examen bedryfs-ea> nomisohe statistiek B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2