'tUruure jCriJisclje (tfaurant DE BOEPSTEM VAN DE ZEE Wist U ZATERDAG 3 JANUARI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No 7399 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanluflstirb is ahcMcofrf myn b*rt in teyfjenspMl* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936. DIRECTIE: F. DIE MER Volle autobus op onbewaakte overweg door trein gegrepen Vier doden en zeven zwaargewonden bij ongeluk te Breezand OP de onbewaakte spoorwegovergang aan de Burgemeester Lovinkstraat te Breezand (N.H.) is gisteravond een autobus met 17 passagiers door een uit Den Helder komende trein gegrepen, waardoor vier personen wer den gedood en aeven zwaar en vijf licht gewond. heeft zien aankomen, doordat hij een moment door de lichten in de wagen verblind is geweest. Haagse motorrijder bij Schiphol dood gereden Op de Rijksweg AmsterdamDen Haag bij Schiphol werd gisteravond 't lichaam aangetroffen van de 28-j. P. C. Pico uit Den Haag. Een te hulp geroepen dokter kon slechts de dood constateren. Ver moedelijk is het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van vier kinderen, met zijn motor door een vrachtauto doodgereden. De Rijkspolitie te Hoofddorp, tel. 214, verzoekt inlichtingen. De vier dodelijke slachtoffers zijn de 80 -jarige veilingsvoorzitter W. Hoep uit Anna Paulowna, de 19-jarige mej. M van Oosten uit Breezand, die uit de bus werd geslingerd en met haar hoofd een sloot werd gevonden, zomede de 19- jarige mej. N. van Dalen, Breezand, die in het ziekenhuis leden, alsook een onbekende vrouw. Zij overleed hedenochtend in het ziekenhuis te Den Helder na een operatie. De machinist van de trein heeft het ongeluk zien aankomen. Enige tientallen meters voor de onbewaakte overgang zag hij de bus een Naco-bus dienst Den Helder-Wieringen de rails oversteken. Hij gaf onmiddellijk signaal, doch der het snerpend gefluit van de met volle snelheid rijdende locomotief werd de bus, welke reeds voor driekwart het spoor was gepasseerd, aan de rechter- achterzijde gegrepen en tientallen me ters meegesleurd over de rails, waarna ze tenslotte van de spoordijk kantelde. Onder de zwaar gewonden, van wie er vier reeds ter plaatse werden bediend, bevindt zich ook de conductrice, mej. De Jong uit Hippolytushoef, die met schedelbasisfractuur onder de bus daan gehaald werd. De gehele uit vier personen bestaande familie van der Stelt uit Anna Paulowna die allen links zaten, is er betrekkelijk goed afgekomen. Van deze familie heeft een klein meisje een been gebroken, wijl de overige leden er met onbedui dende schrammen en schaafwonden af kwamen. De chauffeur kreeg enkele snijwonden aan het gelaat. Wel was spoedig medi sche hulp aanwezig, doch de gewonden hebben ongeveer anderhalf uur moeten wachten voor de eerste ziekenwagen riveerde. Ze werden deels naar het ge meente-ziekenhuis en deels naar de St. Lidwina Stichting in Den Helder over gebracht. Vermoed wordt, dat.de chauffeur, die dagelijks dit traject reed, de trein niet Die schóne blaue Donau" Toen op Nieuwjaarsavond in „Con cordia" te Bussum Strauss' operette „Wiener Blut" werd opgevoerd, hoor den de talrijke luisteraars plotseling een politieke verwerking van de tekst. Er werd n.l. gezongen over „die schone blaue Donau", die enige jaren bruin is geweest en thans rood ge worden is. De wals van Strauss is momenteel dus een anachronisme ge worden. Bent U ook een heer achter het stuur Dan kan zo'n benzine-experiment slagen Vrijdagochtend a.s. zal bij Zwammer- dam het eerste benzine-laadstation aan de snelweg Den Haag—Utrecht door ir. L. J. A Bergansius, hoofd-ingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat te Den Haag, in gebruik worden* gesteld. Voorlopig zal het station 's nachts ge goten zijn doch de telefoon blijft het ge hele etmaal toegankelijk. De maatschappij,- die het station zal exploiteren, overweegt echter de ha sluitingsuur gestrande automobi listen alsnog te helpen door in de tele fooncel een aantal blikken benzine te plaatsen, voldoende om de naast- bijgelegen plaats te bereiken. Elk blik zal een label dragen, waarop de gebruiker wordt verzocht de kosten te gireren en zo mogelijk het blik te retourneren. Het zal echter van het publiek afhangen of dit experiment slaagt en dus bestendigd kan worden VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korporaal Dirk Vertneulen, Beelaertspark 23, Benthuizen Deze foto, genomen in Tjimahi, spreekt boekdelen: ze bewijst de- hartelijke om gang van blank met bruin en omgekeerd; ze bewijst ook, dat onze jongens er van maken wat er van te maken valt. In het j midden (met peD ziet men korporaal Dirk Vermeulen, links en rechts vrien- j den van hem en op de achtergrond twee baboes, die nasi-goreng voor hen koken en dat kunnen ze. deze baboes! Dirk Vermeulen is in December 1945 als vrijwilliger naar Indië gegaan en wist j rich spoedig een plaats te veroveren in de keuken, die hij dus niet alleen aan d.e baboes gunt. Hij heeft het best naar *r"n Z'n" ^aar *och zou een vertrek naar I ?0lLand hem niet treurig stemmen, want hij begint naar huis te verlangen en, na deze twee jaar, vooral naar zijn enig piet. Geef hem eens ongelijk! Ruim een half millioen rantsoenen vervalst Drukkerijen werkten met gestolen papier De zwendelaffaire met boter-, marga rine- en suikertoewyzingen, waarvan v.\ gisteren reeds in een deel van onze editie melding maakten, blijkt van ongekend grote omvang te zijn. In Amsterdam en Haarlem zijn druk kerijen ontdekt, die op grote schaal deze rantsoenbonnen vervalsten, zó goed, dat zij van de echte bonnen niet meer onderscheiden waren. Dat de bonnen goed nagemaakt konden worden, dank ten de vervalsers aan het feit, dat zij over hebzelfde papier beschikten als dat, waarop de „legale" bonkaarten gedrukt worden. Totaal zijn 600.000 rantsoenen vervalst en in het gehele land in omloop gebracht. De papiervoorraad was nog afkomstig van diefstallen bij het M.G toen deze instantie, na de bevrijding het papier uit het reeds langer bevrijde Zui den des lands naar het Noorden ver voerde. Er zijm tientallen richt, aldus verne Leidsche Crt. Griekenland vecht voor zijn en anderer vrijheid Haagse gezant vertelt van toestand in zijn land Zijne Excellentie Nicolas G Lely, ge- socialistische Griekse professor Swolas van de Griekse regering geen toestem ming kreeg om naar het congres der so cialistische partijen in Antwerpen te gaan. Omdat hij links georiënteerd is. aldus de gezant en de Griekse regering in een tijd van oorlog als zij doormaakt, met niemand enig risico van conspiratie met de vijand neemt. Generaal Markos verplaatst zijn hoofdkwartier zant van Griekenland in Den Haag. klein, grijs, zorglijk, zelf rondgaand met de glazen en de sandwiches om zijn gasten, de vertegenwoordigers der Nederlandse bladen, te laven en te voeden, heeft gis termiddag een uiteenzetting gegeven over de verschrikkelijke toestand in z land. Zeven millioen Grieken vechten al sinds 1940. voor hun vrijheid onafhankelijkheid. En driehonderddui zend van hen zijn. beroofd van alles de grenzen het binnenland ingevlucht. Zij zagen hun liefste betrekkingen onder verschrikkelijke folteringen door com munistische benden afmaken. Met be hulp van Griekenland's buren Albanië Bulgarije, het laatste land eens Duits- land's satelliet,' terroriseren guerillaben- den het land. Zij vormden een tegenre gering, om de indruk te vestigen, dat er Griekenland een burgeroorlog woedt. De grote zorg van de Griekse regering dat dit bewind door erkenningen steun zal vinden in het buitenland waardoor in het land zelf de situatie nog verwarder >u worden. De vrijheidslievende landen mogen op hun hoede zyn, aldus de gezant. De ge beurtenissen in Roemenië spreken en na oorlogse .vreemde tyrannie sluipt loerend rond de toegangspoorten van elk land. de gezant geVraagd waarom d INTERNATIONAAL MUZIEKCON COURS IN SCHEVENINGEN In Mei van dit jaar zal in het Kur- haus te Scheveningen een internationaal muziekconcours worden gehouden, ge organiseerd door Philips Radio in sa menwerking met de Mij. Zeebad Sche veningen. Aan diit concours zullen kun- ars van -1530 jaar uit alle landen der wereld kunnen deelnemen, verdeeld drie secties: zang, viool en piano. Voor elke sectie wordt een eerste prijs f2000 en een tweede prijs van f750 beschikbaar gesteld. De eerste-prijswin- krijgen onmiddellijk gelegenheid hun prestaties blijk te geven op gala-concerten in het Kurhaus door het Res. Orkest en in A'dam door het Con certgebouworkest. De jury is samenge steld uit representatieve figuren uit de muziekwereld van 14 landen (o.a. Jacques Thibaud en Jéhudi Menubin). Dit jaar propagandajaar der Chr. Vakbeweging C- N. V.-kaderschool vandaag te Utrecht geopend Het jaar 1948 zal het propagandajaar an de Christelijke arbeidersbeweging worden. Deze mededeling deed vandaag de heer M. Ruppert, voorzitter van Christelijk Nationaal Vakverbond, bij de plechtige opening van de kaderschocj, welke het C.N.V. te Utrecht heeft opge- Een bijzondere propaganda-actie zal dit jaar worden gevoerd, niet in de eer ste plaats om het ledental op te voeren, opdat wij allen, aldus de heer Rup pert, weer gewoon zullen vinden, dat echt-Christelijke actie altoos twee zij den heeft: kern èn massa, schaapskooi èn visnet, bewaren èn getuigen. Prof. dr W. F. de Gaay Fortman, di recteur van de school, heeft de rede be antwoord. Aan de opening ging vanmorgen in de Pieterskerk te Utrecht een bidstond vooraf, waarin ds jhr J. L. A. Martens Sevenhoven sprak n.a.v. Jestja 13 1232. in het bijzonder het woord „De Heere zal maken, dat een man kostelijker zal zijn dan dicht goud en een mens dan fijn goud van Ophir". het woord, dat steeds (van Talma's tijd af), het leidend beginsel is geweest in de Chr. sociale beweging. OELAMA'S WERKEN SAMEN MET NEDERLAND. Een conferentie van 53 Mohamme daanse godgeleerden van Oost-Java en Madoera te Soerabaja heeft een motie ngenomen, die van het grootste gewicht kan zijn voor de orde en de rust in die streken. Zij brengt daarin Van der Plas dank en verklaart zich bereid, om met d. Plas en het Nederlandse leger samen te werken voor de wederopbouw van Java en Madoera. t Promotormaakte noodlanding bij Pijnacker Gisterenmiddag heeft de Fokker F-25 „Promotor", bestuurd door de heer Hein Bulten van de Stichting Hefschroefvlieg- tuigen en op w;eg van Twente naar Ypen- burg, door het 'slechte zicht een nood lan ding moeten maken op een weiland onder Pijnacker. Het neuswiel werd hierbij licht beschadigd. Het toestel zal ter plaatse worden gerepareerd en Maandag Ypenburg worden overgebracht. De toestand in de belegerde Griekse stad Konitsa is ongewijzigd, sinds de aankomst van versterkingen voor de re geringstroepen. De rebellen blijven de stad van de omringende heuvels beschie ten. Voor alle zekerheid heeft de leider van de opstandelingen, generaal Markos, zijn hoofdkwartier wat ddohter naar de Albanese grens verplaatst. Aan beide zijden zijn belangrijke verliezen geleden. RUZIE MET DODELIJKE AFLOOP Naar eerst thans bekend is geworden, werd op Eerste Kerstavond te Retran- chement (Zeel.) de 45-j. loondorser A. Venkeste tijdens een handgemeen met de ex-bewaker Drissen, met wie hij ru zie had gekregen over de zuivering, zo danig gewond, dat hij enkele dagen later overleed. DE GEZWENDELDE PAKKETTEN UIT INDIE Het beslag op de producten, afkomstig van de zwendel met militaire pakketten uit Ned.-Indië, zal, naar men verwacht, binnenkort door de Justitie worden op geheven. Dan zal de Niwin met de ver zending beginnen. .ONZE MARINE" DIENT KLACHT IN WEGENS BELEDIGING Het alg. Ned. Comité „Onze Marine" heeft bij de justitie een klacht ingediend tegen een drietal bladen, welke artikelen hebben gepubliceerd, waarin, naar het oordeel van dit comité de eer en de goe- aam van het comité „Onze Marine" worden aangetast. Zo is de zee: God schiep haar woest en wfld, een geheim vol dreiging en gevaren, Een grondeloze poel van woeste oneindigheid. Maar immer vleit de lokstem van haar baren. Gram tornt zü op tegen het lage land: Daar is een strijd van eeuwen uit geboren. Van stormloop beiderzijds en barse tegenstand, Waarbij gewonnen werd en reddeloos verloren. Groot is het volk, dat zulk een macht bestrijdt, Dat moed heeft op de diepten uit te lopen, van zijn rust en ree kloekmoedige scheidt. Als vis en vracht tot nijver varen nopen. De prijs was hoog en 't leed daarom doorleefd. Heeft de eeuwen door ons volk het hart doorsneden. Maar zie, die barre zee, zij vordert en zij geeft. En 't kind vaart uit zoals zijn vaders deden. Zjj hebben Hollands vlag met roem gevoerd, Op speurtocht, visvaart en In grote slagen. Zo is ons volk, niet slap, niet licht ontroerd Maar zwijgend dapper tot In Doormans dagen. Zo zal 't ook zijn, naar Nederlandse aard. De akker van de zee draagt Hollands voren. Al zal de zeeman na behouden vaart Verheugd de branding voor zijn haven horen Ko Haak. Frankrijk worstelt nog steeds met z'n bedreigde franc Scliuman dreigt met een kabinetscrisis DE VREUGDE over het nieuws van de ondertekening door Bidault van de eenkomst tussen Frankrijk en Amerika over tussentijdse hulp, waarbij een bedrag van 330 millioen is gemoeid, werd danig getemperd door het feit, dat de anti-inflatiewetten, na dagenlang gepraat, weer ingetrokken zijn. t er, sinds Frankrijk zich bij de 16 landen van het Marshall-plan, aansloot, •het land nog niets is verbeterd op ancieel economisch gebied, moet, aldus AP wel een zeer slechte indruk op Amerika maken Intussen doen in geheel Frankrijk ge ruchten de ronde, dat de franc op het punt sthat te devalueren. De regering ernstig overwegen een z.g. „export franc" in te stellen, welke los staat van de gewone franc. Het nieuwe ontwerp de inflatiewet is ondertussen inge diend. Minister Schuman dreigde met Zo zag de autobus van de dienst Den HelderWieringen er uit, die Vrijdag avond op de overgang bij Bréczand door een trein werd gegrepen en mee gesleurd. aftreden, indien er weer zoveel wijzi gingen zouden worden aangebracht. Het is een compromis en de premier neemt aan dat iedereen nu tevreden wordt gesteld. Amerika's hulp. Door de overeenkomst krijgt Frankrijk nu van Amerika voedsel, brandstoffen, medicamenten, kunstmest en zaden. De hoeveelheid steenkool en graan zal ter waarde van ruim 69.000.000 dollar zijn. (Oostenrijk krijgt voor Januari 45.000 ton graan en 24.000 ton steenkool). Naar nieuwe kabinetscrisis? Een later A.P.-bericht uit Parijs meldt: Het is niet uitgesloten, dat Robert Schu man en zijn kabinet heden ten val ge- braoht zullen worden. De premier, die eist dat het Franse parlement hem een motie van vertrouwen schenkt inzake het compromisvoorstel, zal zich tegen over een vertegenwoordiging gesteld zien. die hem niet gunstig gezind is. Schuman's strijd om de teugels van de regering in handen te houden zal in ieder geval zeer zwaar zijn. DeutschlandDeutschland, über allesn voor de radio „Deutschland, Deutschland über alles" weerklonk tot veler schrik en ergernis gistermiddag voor de Belgische Omroep tijdens een marsen-programma. Het volkslied werd echter even onverwacht afgebroken als het begon, waarna weer '„onverdachte" muziek volgde. Bij na vraag bleek, dat een ijverig technicus van de omroep, toen de platen van het programma op waren doch de tijd nog niet verstreken was, een plaat greep met als titel „Hymne van Joseph Haydn". Zoals bekend is de melodie van het Deutschlandlied „geleend" van Haydn's hymne „Gott erhalte Franz den Kaiser". Vandaar zowel vergissing als ergernis. DAT Herbert Antcliffe te A'dam, voorz. an de Buitenlandse Persvereniging, 17 Jan. zijn gouden journalistenjubileum hoopt te vierpn. DAT is benoemd tot tweede ambassade secretaris te Parijs E. F. M. van Hall DAT is benoemd tot plv.-griffier van de Tuchtrechter voor de voedselvoorzie ning te Den Haag mr J. W. Schutte, al daar, als opvolger van mevr. mr. M. de Groot-Balkenstein, die op haar verzoek -ervol ontslag kreeg. DAT de bekende Haagse Notaris J. H. A. P. Ebell 5 Jan. 70 jaar wordt. DAT gisteren de 66-j. directeur van de A'damse Rijtuigmij, H. Heybroek in te genwoordigheid van burg. d'Ailly zijn 45-j. jubileum vierde, waarbij hij aan 4 personeelsleden de bronzen medaille van de orde van Oranje-Nassau voor 40-j. ouwe dienst uitreikte. DAT behalve de Amerik. ambassadeur Baruch, zich ook schout bij nacht C. H. Brouwer van het Hoog Milit. Gerechts- in Den Haag, de ambassaderaad te Washington J. G. de Beus, op de „Nieuw Amsterdam" bevinden, die gisteren naar New-York vertrok. DAT vermoedellijk in het voorjaar be gonnen wordt met de inpoldering van het Zuid-Sloe waardoor Zeeland 425 ha. vruchtbare landbouwgrond wint en in '49 de Braakman aan de beurt komt. DAT voor het A'damse B.G. gisteren tegen de ex-rechercheurs H. Bos en Chr. W. Smit aldaar wegens veelvuldig Joden- verraad 15 jaar gev. straf werd geëist. DAT tegen de 25-j. Haarlemse foto graaf W. B. Knikker, die in Duits uni form veertien roofovervallen pleegde, voor hetzelfde B. G. 9 jaar gev. straf werd geëist. DAT thans bij de fraude op het distri butiekantoor te Schagen, waarbij voor f 20.000 aan bonnen in de zwarte handel verdween, een vierde persoon is gear resteerd, nl.t de 38-j. zwarte handelaar uit Warmenhuizen. DAT te Oisterwyk de mijngas-installa- tie officieel in gebruik is gesteld. DAT te Tilburg by een inbraak tij dens de feestdagen een 80 kg. zware brandkast met ong. f 5000 alsmede gou den en zilveren sieraden werd meegeno men en later leeg in een sloot werd terug gevonden. DAT merken, maten en nummers van de banden van auto's, die de Belgische grens passeren, op de grensdocumenten moeten worden vermeld. DAT de ANWB heeft aangedrongen op verbreding van de brug over het Voornse kanaal in de weg RotterdamHellevoet- DAT een Duitse spoorwegbeambte, die drie dagen voor de bevrijding de 24-j. A. G. Bos te Hengelo (O.), doodschoot, thans aan Nederland is uitgeleverd. DAT min. Huysmans een directoraat voor Scheepsbouw- en reparatie heeft ingesteld, gevestigd te Den Haag. DAT het hoofdbestuur van de „Libe rale Internationale" op 5 Febr. in Neder land bijeenkomt voor het houden van een congres. DAT bij een controle van 71 Twentse textielondernemingen in 53 gevallen pro ces-verbaal werd opgemaakt wegens over treding van de loonvoorschriften. DAT te Hilversum, 69 j. oud. is over leden mej. J. M. Scheltema, oprichtster en oud-directrice van de kindertehuizen „Saluti Juventutis". DAT de voorzitter van de Tweede Ka merfractie, der Partij v. d. Vryheid, dr S. E. B. Bierema, bij de komende verkie zingen niet opnieuw een candidatuur voor de Tweede Kamer zal aanvaarden. DAT het B.G. te Zutphen de ex-corps- chef van politie aldaar, A. B. Annink. tegen wie 10 j. geëist was. tot 2 j. en 5 mnd met aftrek veroordeelde, zodat hy onmiddellijk in vryheid werd gesteld. Ex-koning Michael vertoeft nog in Roemenië Inreis-visa Do juiste vertrekdatum van ex-kening Michael uit Roemenië is nog niet bekend. Men spreekt van heden of morgen. Er schijnen nog enkele moeilijkheden de Zwitserse regering te zijn. Er zijn nl. 35 inreis-visa aan Zwitserland gevraagd, L w. 2 diplomatieke paspoorten en 33 ge wone. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat alle verzoeken om paspoorten niet ingewilligd zullen worden, aldus A. P. Toch tracht Michael zoveel mogelijk toe- gewijden uit zijn omgeving mede te ne men. Het antwoord van Zwitserland nog niet binnen. Hongarije heeft bereids toestemming tot de doorreis verleend. Een Weense correspondent van de Daily Herald meldt nog, dat ex-kor.ing Michael pas na lange aarzeling en onder hevige pressie er toe overging het voor hem op gestelde abdicatie-document te tekenen. Saarbrücken ligt rondom in 't water Tal van doden en materiële schade Door de overstroming van de Saar zijn in West-DüistLand vele bruggen wegge slagen en verschillende mensen om leven gekomen. Saarbrücken is thans ge heel door het water omringd, evenals Neuwied. In de Vogezen moest een 30-tal bruggen het ontgelden door het was sende water. De schade aan industriële ondernemingen wordt al op 2 millioen franc geschat. Ook hier zijn mensenlevens te betreuren. Men maakt zich zeer onge rust door de abnormale hoge tempera turen, waardoor steeds meer water van ae bergen komt zetten. De verontrustende berichten uit Zuid- Duitsland houden ook aan. Grote ravage n gericht in Heidelberg, Baden, Of- fenburg en elders. Amerikaanse mariniers naar Middell. Zee-gebied Op 6 Januari vertrekken ongeveer 2300 Amerikaanse mariniers uit Noord- Carolina naar het Middellandse Zeege» bied. Zij zullen dienst doen aan boord van het vliegdekschip „Midway" en 3 lichte kruisers, waarvan er een in Pira eus, de haven van Afthene ligt. Als doel van deze overplaatsing wordt opgegeven: aanvullende oefening van de mariniers". De „Midway" ligt momenteel voor Napels, de lichte kruisers .Portsmouth" en „Pro vidence" resp. by Genua en Livorno. Zuid-Afrikaanse vliegbasis aan Zuidpool Militairen bezetten Prince Edward Island Momenteel waait de Zuid-Afrikaanse vlag op Prince Edward Lriand, in de St Laurensbaai aan de Zuidpool. Dit feit is het gevolg van een tocht van het fregat „Transvaal", dat op 21 December met officieren Kaapstad verliet met verze gelde orders. Van het eiland zal een be langrijke vliegtuigbasis gemaakt worden, ter verdediging van het Zuidelijk Half rond. in samenwerking met Australië, dat al eerder liet nabijgelegen eiland Heard bezette. De expeditie werd be spoedigd omdat een Russische walvis- vloot aanwezig was in de Zuidelijke w teren. Binnenkort zullen voorraden i versterkingen volgen. CHURCHILL ZIEK TE MAROKKO. Churchill, die in Marokko vertoeft vo het schrijven van zijn memoires, heeft een aanval van bronchitis gekregen. Zyn toestand was van dien aard. dat zijn speciale arts, vergezeld van mevr. Churchill, vertrokken zijn naar de zieke. Nu ook eens lof voor Gerbrandy En nog wel van radicaal-socia listische zijde De laatste tijd is er zeer dikwijls feil» critiek geoefend op prof. Gerbrandy, doch dat er ook bij politieke tegenstan ders waardering is voor zijn grote qua- liteiten blijkt van onverdachte zijde uit rede, die mr Van Heuven Goedhart in het Londens kabinet minister vaa Justitie heeft uitgesproken op de eer ste dag van het congres van de National» Raad- der Oud-Illegali'.eit te Amsterdam. De spr. spaarde daarbij zijn critiek op prof. Gerbrandy en het Londense kabi- niet doch. naar zijn mening was het Gerbrandy te danken, dat de Ne derlanders in bezet gebied het Londense kabinet hadden erkend. Deze man had rotsvast vertrouwen in een geallieer de overwinning en had zijn hart aan het verpand. Hij speelde onbeperkt, bijna onbekookt, op die ene kaart van het uerzet. In zijn dagelijkse politiek was hij wellicht een klein man maar hij was een groot vaderlander," aldus kenschet ste spr. onze Londense premier. Generaal Spoor sprak alleen als vakman Op de vraag van Goedhart betreffend» :en persgesprek van lt-gen. Spoor met .Trouw" op 25 Aug., deelt de minister ran Overzeese Gebiedsdelen a.i. mede, dat de legercommandant er slechts op had willen wijzen, dat uitsluitend van militair standpunt bezien, de niet-voort- zetting van het politie-optreden in zover nadelig zou kunnen werken, dat de dien tengevolge ontstane toestand onbevredi gend zou kunnen blijven en grotere in spanning en meer verliezen zou eisen. niet het doel om op suggestieve wijze van bepaalde politieke inzichten blijk te geven. De minister meent, dat ook een leger commandant zich moet onthouden van inmenging in staatkundige zaken, welk» niet tot de militaire competentie beho- Minister Jonkman zal deze zaak met de legercommandant persoonlijk be handelen. HET SCHANDAAL TE SEMARANG. De voorzitster van het Rode Kruis in Ned. Indië, mevr. Ramaer deelt mede. dat bij het schandaal dier instelling te Sema- rang de gehele sorteer- en ook de hand- werkafdeling betrokken waren. Het afde lingshoofd van het R.K. te Semarang, zijn echtgenote, een magazijnmeester, een tokohouder en het hoofd van de afdeling bevoorrading zijn gearresteerd, doch het staat nog niet van allen vast of zij schul dig zijn. Drie doden en twee en twintig gewonden De Nederlandse verliezen in Indië op 31 December en 1 Januari bedroegen 3 doden en 22 gewonden. Er waren weder de gebruikelijke vijandelijkheden tegen onze posten en patrouilles. Ten Z.O. van Garoet beschoot een bende onze troepen met pijlen en in Oost-Ja va werd een groot aantal kwaadwilligen gedood of gevangen. In Noord-Sumatra was er eet botsing met republikeinse strijdgroep^. In Zuid-Sumatra kwamen bij Martap-rra en Batoeradja schermutselingen voor. Sjahrir logeert op het ogenblik ',jj lord Killearn te Singapore, de bijzondere Britse Gezant voor Z. O.-Azië. Onze verliezen in Neder- landsch-Indië Zes en dertig man in twee weken. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT. Sold. J. PERSONS uit Oss (N.-Br.), serg.-maj. P. VAN ROOYEN uit Lei den. serg. J. JANSSEN uit Putten, sold. A. SLUITER uit Groningen, sold. H. G. VELTHUIZEN uit Nijmegen, korp. K. MAURICK uit Dinxperlo. solci S. DE JONG uit Wijmbritsera- deel. sold. A. B. SINTEN IE uit Sant poort, opperwachtm. H. L. M. HORS MAN uit Den Helder, korp. W. J OUWERKERK uit Amsterdam, sold. J. Pijlman uit Steen wijk, sold. H. A. C. M. DE ROOIJ uit Amsterdam, korp. J. A. P. VAN DER WIELEN uü Eind hoven, serg.-maj. T. A. KRAMER uit Groningen, sold. A. VAN OUWEN- DYCK uit 's-Gravenhage. korp. F. J. STEGEMAN uit Weststellingwerf, sold. C. JANSEN uit Losser, sold. D. WIERSEMA uit Smilde (Dr.), sold. N. KUYPERS uit Esbeek (gemeente HU- varenbeek). sold. A. L. ADRIAAN- SEN uit Gilze-Rijen. sold. C. MAGNE pit Maastricht, sold. J. C. J. VAN DER BRUGGE uit Willemstad, sold. C. E. VAN GENT uit Leerdam, sold. L. J PAAIJMANS uit Udenhout. 2e It D. ROOKMAKER uit HUversum. KON. NED.-IND. LEGER. Sold. S. M. G. KROOS. Middelhamis. serg. H. T. KRIKHOFF uit Ned.-Indie. Boeg. sold. BASO. Soend. sold. WARD- JOE. Soend. korp. ATIM. Mad. sold. SINGRAM, Jav. korp. MADISMAN. Men. sold. W. M. RUMOPA, Jav. sold. OEMAR. Jav. sold. SANRAS1DI. Jav. sold. SORIP. KON. MARINE. Geen verliezen. De lijst loopt blijkbaar over een periode van 14 dagen en bevat 36 namen. Het totaal der door ons gepu bliceerde verlieslijsten sinds 18 Juli is 517 namen. Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Weer toenemende Zuidwes telijke wind. Zacht voor de tyd van het jaar, maar later iets kouder. ZON EN MAAN Zondag, 4 Jan. Zon op 8 48 en onder 16.41. Maan op 1.1* er. onder 12.46 Maan dag 5 Jan. Zon op 8 48 en onder 16 43. Maan op 2.52 en onder 13 00 Zondag 11 Jan. N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1