JHettwr $eiitsrljr GTouran 1 Brabander keerde uit Rusland terug Wist U VRIJDAG 2 JANUARI 1&48 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stfliüuflstirb te oljeMcwri myn berl in te^enivoef Zes en dertigste jaargang No. 9577 Zijn zwijgen welsprekender dan z'n spreken (Van een onzer verslaggevers) Het kleine Berlicum in het Brabantse land achter Den Bosch heeft het wonder beleefd van een dode, die tot het leven weerkeerde, Jan Peters, de schilder, die daar vlak naast het café „Dorpszicht" woont kreeg in Februari 1944 van het ar beidsbureau aanzegging dat hy in Frankrijk moest gaan werken. Hy ging van huis en behalve een brief uit Frankrijk dat hy goed was aangekomen heeft z(jn vrouw vier jaar lang taal noch teken van „haren mens" gehoord. Maar vlak facteur een telegram uit St. Nicolaas België. „Ben veilig in België aangekO' men en kom gauw thuis", stond er in Maar geen naam er onder. Zij dacht, dat het van haar zwager was die in Hulst woont en naar Belgë zou reizen. De poli tie kwam haar uit de droom helpen. Of Jan Peters haar man was? Nou, dan kwam ie thuis. Ze hebben in allerijl het huis versierd met een bloem hier en daar en slingers tussen de regenpijpen van het eigen- het huurhuis. Daaronder door is, toege juicht door gans Berlicum, Jan Peters huis weer binnengestapt. Een gebruinde dertiger, die veel ouder lijkt dan hij is, een schuwe blik heeft hij in zijn ogen en een mond, die zegels gesloten schijnt te zijn. Er komt steeds na rijp beraad een kort resumé van z'n wederwaardigheden. Een verhaal dat in z'n verzwijgen welspreken der is dan welk betoog ook. „Kijk eens", zegt Jan Peters, „de Rus sen hebben toen ze ons in Breslau, waai de Duitsers ons uit Frankrijk heenbrach ten, vonden, gedacht, dat wij daar vrijwil lig aan het wegversperringen en bunkers bouwen waren, en ze hebben ons meege nomen. Polen door Rusland in. Waar ik precies geweest ben, ik weet het niet. De één zei, dat we in Estland waren 6 de ander sprak van Letland. Ik we> alleen, dat we 120 km. van de dichtbij- zijnde stad waren. Als ik de chauffeurs, de enigen, die er nog wel eens kwamen, goed verstaan heb, was het Minsk of Minski. Onder de 400 kampbewoners uit alle mogelijke Europese volkeren, was hij de enige Nederlander. Het kamp nederzetting in een onmetelijk land. Geen radio, geen kranten. „Ik wist geeneens, dat de oorlog afgelopen was", zegt Jan Peters. Ook geen prikkeldraad rondom. Kerstmis bracht de En geen barse bewakers, maar wel goed VOLGENDE WINTER MEER KOLEN? Voor het stoakseizoen 1948/1949 wordt gewerkt aan een betere voorziening van huisbrondkolen, doch deze komt dan ten laste van -onze deviezenpositie, aldus de M. v. A. bij de begroting van Economi sche Zaken. De Regering acht het niet mogelijk het voor 1947/48 algemeen kolenrantsoen van 12 eenheden hoger te stellen, doch er wordt wel naar gestreefd de afleve ring naar re verbruiker te versnellen. In 1948 zal de invoer kunnen worden be perkt, omdat een niet onbelangrijke stij ging der binnenlandse productie wordt verwacht. Er is 13.400.000 ton kolen beschikbaar voor binnenlands verbruik; de productie der Limburgse mijnen bedraagt 10.080.000 ton. Het verbruikscijfer voor huisbrand bedraagt 3.650.000 ton. Hij hield over van de boter van zijn klanten Om op bakkerstentoonstelling een goed figuur te slaan De banketbakker schijnt toch niet te kort te komen bij de voeveelheid boter, welke de huisvrouwen moeten inleveren voor koek en banket. Liefst 70 kg boter en enige honderden ongestempelde eieren waren de buit van de C.C.D. bij een bakker in de omge ving van Utrecht, die beweerde dit „overgespaard" te hebben van de inle veringen van zijn klanten, om op een binnenkort te houden bakkerstentoon-- i stelling eens goed voor de dag te kun- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Wim de Vogel, Leiden. Prinsenstraat 72 Het spreekt" vanzelf, dat Wim de Vogel vandaag „in de krant" moest. Hij is im mers jarig op 2 Januari. Wim, van harte gefeliciteerd namens de N.L.C.-lezers- krlng, de beste wensen èn voor 1948 èn voor je eigen nieuwe levensjaar, dat vrijwel met 1948 samenvalt Geve dit nieuwe jaar je de behouden terugkeer naar huis, ook al weten we, dat het je in Indië naar omstandigheden goed gaat. Dat het Wim goed bevalt, blijkt wel hieruit, dat hij ook daar vrienden heeft gemaakt, zoals hij dat overal doet. Hij is op 30 Juli met de „Volendam" naar Indië vertrokken. Via Buitenzorg ging hij naar de bergen en vandaar naar de omgeving van Batavia. Wim heeft al heel wat ge zien in Indië. Ook zijn familie wensen we geluk met deze dag. Op de foto ziet men links Wim de Vogel en rechts zijn vriend Aart Beekman. overvloedig eten. Broöd, vlees never, stevige, warme werkkleding, goed bestand tegen het klimaat, uitstekende ligging en huisvesting. In de eenzaamheid de meest afdoende bewakingsmiddelen. Niemand die er aan denkt de ongewisheid van de omliggende prairie voor de mate riële veiligheid van het kamp lent Werken van 's morgens licht tot 's avonds duister. Wegenaanleg en spoor wegreparaties. De arbeid was niet zwaar De Duits sprekende werkmeesters ge schikter dan de Duitsers. „Er vragen me veel mensen, heb je nog familie van me in Rusland gezien? Ik heb er niemand gezien. Er moei men zegt een goede 1500 zitt niet waar. Ik weet alleen: als ze er zitten hebben ze het goed en zijn ze in leven." Drie man, een Franse chauffeur, diens vriend en Peters zijn er tussen uit gegaan. Eerst heben ze per auto weken en weken gezworven. Nadat de auto in 1 nomen was, zijn de vluchtelingen te voet en per fiets verder gegaan door Duitsland tot ze in de Amerikaanse zone eer loftrein konden krijgen, die hen Reims bracht. Toen ze daar aankwamen konden ze al terugkerende vaststellen dat op 17 September uit het Russische kamp weggegaan waren. Over die voetreis door Duitsland vertelt Peters spaarzame- lijk. „Ik heb er zelfs niet met mijn vrouw over gepraat, laat staan met de krant" zegt hij. „Maar het zijn er arme tobbers. En het land is leeg. Mensen wonen er haast niet meer. Men heeft verschrikke lijke vergelding voor Duitse wandaden i Rusland moeten ervaren". „De Rus zal nooit iemand begrijpen", zegt Peters tenslotte. „Om een voorbeeld portemonnaie of portefeuille hebben ze niet, maar wel een Gebeden boek waarin ze ook hun geld bewaren. Het Gebedenboek hebben ze altijd bij zich- Peters zag geestelijke met lange baarden het bruin als Paters in Brabant. Zijn kamp had een Pope die het kamp gere geld bezocht. Zondagen waren er niet de gestorvenen kregen een Christe-, iijke begrafenis". zegt Jan Peters, „tenslotte wat heb ik eigenlijk van Rusland gezien? Ik weet er niets van. In de zone zie je er Iets ergens anders is het weer'heel Jan Peters heeft gauw mogelijk ei werken Min. Fiévez kondigt demobi- lisatieregeling aan In zijm radiotoespraak tot de troepen „De weg terug" maakte minister Fiévez de volgende voorzieningen voor de mo biliserende soldaten bekend: 1. Veertien dagen verlof per jaar in de tropen doorgebracht; 2. Een demobilisatiebonus van f 100 en f 10 premie voor iedere maand tro- penverblijf met een maximum van 30 maanden; 3.' Voor aanschaffing oostuum f 70, plus 130 textielpunten; 4. Adviezen voor beroepskeuze en fi nanciële. regeling tijdens herscholing; 5. Kostwinnersvergoeding gedurende 6 maanden vgn 80 pet en 6 maanden van 60 pet van militair inkomen. Niet kost winners krijgen zelfde rechten geduren de 2 maal 3 maanden. Per week wordt hoogstens f 75 uitge keerd. Voor bedrijfsschade is een regeling ontworpen, terwijl ook in studiemogelyk- De regering wil allen, uit dank voor trouwe dienstvervulling.helpen, mat dienen zelf van de stijgbeugel in he del te stappen. De minister herdacht tenslotte de ge vallenen. Koningin woonde opvoering van de „Gijsbreght" bij H. M. de Koningin heeft gisteravond de gala-voorstelling van Vondel's „Gijs breght van Aemstel", die elk jaar in de Stadsschouwburg te A'dam ten tonele wordt gebracht, bijgewoond. De muziek was van Arnold Juda en werd uitgevoerd door de Haarlemse Orkestvereniging Maurice van IJzer. SCHERPE CRITIEK OP RAPPORT- VÖRRINK. De oud-regeringscommissaris voor de repatriëring, de heer G. F. Ferwerda, heeft in een schrijven aan het Hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis de in het rapport-Vorrink naar voren gebrachte beschuldigingèn t.a.v. de repatriërings- dienst, onjuist, unfair en tendentieus ge noemd. Anti-Rev. Partij en Bedrijfs organisatie Het Centraal Comité van A.-R. Kies verenigingen heeft besloten de volgende maand het Centralen Convent bijeen roepen, waar aan de. orde zal worden steld het rapport dat door de commis inzake de sociale en economische a; ongestoord te gaan I gelegenheden is uitgebracht en dat, zoals twee kinde- bekend, in het bijzonder haddelt ove in. Vier jaar, het is „tnibbel" genoeg.'bedrijfsorganisatie. Thuiskomst der ministers uitgesteld Australië nodigt dr Beel uit tot een bezoekje Het vertrek der ministers Beel, Drees en Jonkman naar Nederland, is to Zondag uitgesteld in verband met be sprekingen met hoofden van staten en gewesten, zoals de sultan van Pontianak, de Oost-Indonesische premier, vertegen woordigers van Sumatra's Oostkust Palembang. de Oost-Indonesische pre mier, vertegenwoordigers van Sumatra'! Oostkust en Palembang. Ook de Com missie van Drie legt een grote bedrijvig heid aan de dag, waarschijnlijk heeft zij een definitief plan opgesteld over staken van het vuren n.a.v. de Ned. republ. reacties. Australië heeft dr Beel uitgenodigd op zijn terugreis uit Ned.-Indië éen zoek te brengen aan dit dominion, aldus verneemt Ass. Press uit officiële bron te Canberra. Dr Beel heeft echter nog niet geantwoord. Volgens Australische regeringspersonen is de uitnodiging een gebaar van hoffe lijkheid en welgezindheid. De Australi sche regering schijnt haar hartelijke ge voelens jegens Nederland tot uitdruk king te willen brengen, en de beschul diging der oppositie, dat de arbeiders regering pro-republikeinse en anti-Neder landse gevoelens koestert, te willen weer leggen. Een zegsman zeide dat Australië door zijn initiatief om de zaak voo V. N. te brengen, bloedvergieten heeft voorkomen en duizenden levens gered. De uitnodiging zou zijn geschied op voor stel van de Australiër van de Commissie van Goede Diensten Kirby. Tot zovei Ass. Press. Na de mooie woorden de lelijke wer kelijkheid: Australië heeft door zijn op- Dinsdag vier gewonden in Indië Van officiële zijde wordt medege deeld, dat volgens tot dusverre ontvan gen berichten op 30 Dec. aan onze zijde 4 man zijn gewond in Indië. OPNIEUW EEN DQODSTRAF GEËIST. Voor het Bossche B.G. werd Woensdag de doodstraf geëist tegen J. Visser uit Tilburg, die zelfs bij de Duitse S.D. als een beul bekend stond. Franse regering trekt financiële voorstellen in De Franse regering heeft besloten haar financiële voorstellen in te trekken. Zij zal deze door nieuwe vervangen, aldus meldt A.F.P. uit Parijs. Er zal verzocht worden de nieuwe tekst met spoed te be handelen. De premier is gemachtigd de vertrouwenskwestie te stellen, iedere keer als dat nodig is. GEEN PRETTIGE NIEUWJAARS BOODSCHAP VAN SCHUMAN. De premier van Frankrijk, Robert Schuman, heeft in zijn Nieuwjaarsbood schap aangekondigd, dat er in 1948 geen 'erdere loonsverhoging zou gegeven worden, en dat ongeveer 150.000 ambte naren ontslagen zouden worden. NEW YORKSE TELEGRAAF- EMPLOYé'S IN STAKING. De employé's van de 3 internationale telegraafmaatschappijen te New York zijn te middernacht in staking gegaan. Die van de Western Union zijn aan het werk gebleven. treden de dood veroorzaakt van millioenen Indonesiërs, van duizenden Nederlanders in de kampen, van honderden Neder landse soldaten aan en achter het front. Het heeft geweigerd, de Nederlandse vlag te laten hijsen op Timor en elders in de Archipel. Het is niet de oppositie, maar het zijn de eiten, die de Australi sche regering aanklagen. Vader met zijn zoontje te Veen- dam verdronken Hy wilde het kind redden Op Oudejaarsdag ls te Veendam de 7-jarige H. J. Buurmeijer met zijn vader, die hem wilde redden, verdronken. Het kind, dat met zijn broertjes op een brug over het beneden-Oosterdiep sipeelde, schoot door de gladheid op een gegeven moment in het kanaal. Zijn vader, die op het hulpgeroep kwam toesnellen sprong de drenkeling na, doch daar hij niet kon zwemmen verdween hij even eens in de diepte. De' lijken zijn in de loop van de dag opgehaald. De weduwe blijft met negen kinderen achter. thuis in het hartje van New York. waar zij een eskimo-show gaven. Depe foto werd genomen op Park Avernue. waar zij hun posthonden „los" reden. De briefkaart gaat zes cent kosten telegram- en telefoontarieven. Briefkaarten voor interlocaal verkeer zullen met ingang van 1 Februari a.s inplaats van 7% kosten. Dit is de voornaamste mededeling uit de M. v. A. op de P.T.T.-begroting. Zij illustreert het regeringsstreven voor ta riefsverlaging. De memorie meldt verder, dat het in de bedoeling ligt het telegramtarief te ver hogen en een nieuw telefoontarief voor te bereiden, waarbij automatische ge sprekken niet meer per 3 minuten- heid, maar in overeenstemming met de werkelijke gespreksduur worden bere- De Girodienst heeft door verloop er tekort ernstigé "personeelsmoeilijkheden. De rente der Rijkspostspaarbank ovei '46 zal worden bijgeschreven-, evenals het restant van 1945. Over de toekomstige exploitatievorm m de radiodistributie volgt een wets ontwerp. Binnenkort wordt met de uit betaling van een vergoeding van f6 pei aangeslotene begonnen. VOORTAAN BRIEVEN VAN 2 KILO NAAR DUITSLAND Naar Duitsland kunnen voortaan brie- zen tot een maximumgewicht van 2 kg worden verzonden. Vijfretour-boekje6 bij de Spoorwegen De Spoorwegen hebben voor verschil lende baanvakken vyfretourkaarten- boekjes uitgegeven. Dit betekent geen prijsverlaging, doch door het kopen van een boekje, dat bij de in gangscontrole wordt afgestempeld, voor komt men het telkens in de rij staan nor de loketten. De boekjes zijn o.m. verkrijgbaar voor trajecten: AmsterdamDen Haag, DelftDen Haag, Den HaagLeiden en Den HaagRotterdam. Roemenië's „Rode koningin'' aan het zuiveren Prinses Anna: „Ik zal Michael overal volgen" PRINSES Anna de Bourbon-Parma, die het nieuws van koning Michael's aftreden ger radio te Kopenhagen hoorde, aldus Reuter, zelde: „Ik zal hem volgen, waarheen hy ook gaat. Dit is het beste nieuws dat Ik ooit ge hoord heb". De ex-koning zelf heeft oud en nieuw nog in Roemenië door gebracht. De extra-trein staat klaar om hem naar Zwitserland te brengen. Een klein gevolg zal hem vergezellen. maar met dat van vrij Roemenië. Ook de kerkelijke erediensten zyn wijzigingen gebracht. Een Balkan-intrige ging vooraf. Aan de troonsafstand ging een intrige vooraf, zo meldt A. P. De Roemeense communisten hadden nl. getracht ex- ko ning Carol over te halen de plaats van zijn zoon weer in te nemen, doch dan zou hij weer van zijn maitresse moeten schei den. Carol had hier wel oren naar. Doch later werd weer voorkeur gegeven aartshertog Antön van Habsburg. 'Maar ook dit plan moest wijken omdat de Rus sen een Habsburg-monarchie niet ver standig vonden. Momenteel is men het nog wat er nu moet gaan gebeuren. Componist Willem Landré overledep Op 73-jarige leeftijd is gisteren te Eindhoven overleden de Ned. componist Guillaume Louis Fréderic Landré, zich noemende Willem Landré. Geboren op 12 Juni 1874 te Amsterdam, bezocht hij de H.B.S. te Haarlem en kreeg hij zijn muzikale opleiding van Bernard Zweers, waarna hij zich spoedig ontwikkelde tot een begaafd componist niet alleen, maar ook tot een scherpzinnig criticus. Na zijn pensionnering als criticus bij de N.R.C. in April 1937 is Landré zich in Doetin- chem gaan vestigen. Prinses Anna heeft verder nog ver klaard, dat zij 24 uur op een telefoontje Michael gewacht had, aangezien zij zelf Boekarest niet kon bereiken. Wat zijn verdere plannen waren, kon zij niet zeggen. „Zijn daad vind ik heel dapper,' besloot de Prinses. Algemeen wordt verwacht, zo meldt Reuter, dat de prinses zich bij de koning in Zwitserland zal voegen, als hij daar aangekomen is- Zijn moeder zot dan naar Kopenhagen gaan oip i.et.huwe- ik voor te bereiden. Anna Pauker, de vrouwelijke commu nistische minister van Buitenlandse Za ken, ook wel Roemenië's „Rode koningin" genoemd, is direct na het aftreden, aar =t zuiveren geslagen. Zes honderd diplo- aten, waarvan 400 in Roemenië, zijn op st van haar ontslagen. Uit Bern wordt gemeld, dat een ver zoek van Michael, om in het land te mo gen worden toegelaten, zal worden inge willigd, mits hij zich van alle politiek za) onthouden. Voor hem gelden dezelfde voorwaarden als indertijd aan koning Leopold van België zijn gesteld. Het persoonlijk vermogen van de koning, dat op 10 millioen gulden wordt geschat, blijft onaangetast. De kroonao- en blijven echter aan de Roemee.:: Communistisch program voltooid? De Roemeense communisten hebben hun program thans voltooid, zo wordt te Londen medegedeeld. Dit zou uit de vol gende punten bestaan hebben: Het zich ontdoen van Tatarescu, de ge- ezen minister van Buit. Zaken; het veren van het corps-diplomatique, om de verbinding met het Westen te veübrekei de volledige contröle over het leger, dat zeer koningsgezind was en het tot aftre den dwingen van de koning. De Roemeense radio sluit nu niet meer met het volkslied van het koninkrijk, DAT de gemeente Vyght besloot het 8 H.A. grote landgoed Reeburg voor bijna 3 ton te kopen, hetwelk eenmaal Koning Willem III behoorde. DAT, volgens Philips, het evenwicht tussen vraag en aanbod op het gebied radio-toestellen in 1948 nog niet zal den bereikt, zulks in tegenstelling tot wat ons onlangs werd gemeld. DAT de 14-j. Ph. v. d. Mark te Utrecht bij het spelen met een gevonder granaat werd gedood. DAT min. Gielen morgen de diverse radiostudio's te Hilversum zal bezoeken i.v.m. de voorgenomen reorganisatie. DAT een commissie ter bestudering van de modernisering van de steenindustrie zal worden gevormd. DAT ter bevordering van een gecen traliseerde opbouw van bepaalde tak ken van industrie en ter verhoging van de productiviteit eerst dan bijzondere commissie in het leven zullen worden geroepen, indien hieraan behoefte be- DAT de stichting voor de Landbouw binnenkort met de Raad van Econ. Aangelegenheden, bestaande uit de mi nisters Beel, Lieftinck, Drees, Huysmans Mansholt een zeer belangrijk onder houd over loon- en prijzenpolitiek heeft, DAT op Oudejaarsdag te Zaandam de eerste paal voor 81 nieuwe woningen is geheid en men met de bouw in '49 hoopt klaar te zijn. DAT de particuliere spoorlijn Meche- len-Terneuzen waarschijnlijk binnenkort de Belg. en Ned. spoorwegen wordt overgenomen, n DAT bij de Tweede Kamer is ingediend en wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de culturele en intellectuele betrekkingen tussen Neder land en Frankrijk. DAT de geldigheidsduur van de wet gebruik-vervoermiddelen 1939 is ver lengd, aldus St.bld. H. 460 van 30 Dec. j.l. DAT dr. Loudon i. v. m. zijn benoeming tot lid van de Raad van State thans offi cieel eervol is ontslagen uit de buiten landse dienst. DAT de ambassadeur der V. S. 's-Gravenhage, dr. H. Baruch, voor korte vacantie naar Noord-Amerika vertrokken en begin Febr. terugkeert. DAT het aantal plaatsen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam op 65.000 wordt gebracht. DAT op 14 Febr. een telegr. schaakwed strijd tussen de A'damse en New Yorkse Effectenbeurs wordt gespeeld. DAT de geldigheidsduur van de Gebruik-Vervoermiddelen-1939 is lengd. DAT op 12 Jan. het Bureau van de Inspecteur der Visserijen in het 4e, 6e 7e district (Zuid-Hollandse stromen, vieren en binnenwateren) verplaatst wordt van Wassenaarseweg 18 te Den Kaag naar Herenstraat 43 te Utrecht, tel. K 3400—13971 en 13972. DAT in de weeshuizen van Den Haag, R'dam, Schiedam, Haarlem, Leiden A'dam op Oudejaarsdag Amerikaanse voedselpakketten door de „Care" zijn uitgereikt. DAT de max-prijzen voor wie thans in principe zijn gelijk gesteld aan die voor macaroni, nl. 75 ct. per kg los en 90 ct. per kg. verpakt. DAT de St.-Crt. van 31 Dec. een pry- zenregeling hoefijzers bevat. DAT zekere geruchten over de Utrechtse P.R.A. zijn terug te brengen én geval, waarin een ambtenaar een NSB-er, tijdens een transport voor ver hoor, een kort bezoek thuis liet brengen. DAT de Raad van Cassatie de tot 10 j. veroordeelde landwachter A. H. Spreger, uit Den Bosch 6 j. (m.a.) oplegde. DAT de R.v.C. de zaak tegen de tot 15 j. veroordeelde A'damse vrouw G. F. ter HaakBleumink, terugwees naar het A'damse B.G., terwijl haar tot 12 j. ver oordeelde dochter thans 9 j. (m.a.) kreeg, alles wegens verraad van de echtgenoot respect, vader en een onderduiker, die beiden zijn overleden. DAT Polygoon-Profilti naar een nario van A. Koolhaas een interessant film-journaal over 1947 vervaardigde. DAT de bekende A'damse expeditie-fa. Vogelpoel en Noorwegen heden een druk bezochte receptie hield i.v.m. haar 50-j. bestaan. DAT na een actie van de Dierenbe scherming te Heerlen van de 51 ketting honden er 32 van die ketting werden verlost. DAT J. J. Steinmetz, te A'dam werd benoemd tot off. in de Orde van O.-N. DAT door administratiemoeilijkheden de opening op Oudejaarsdag van e diverse tollen in de straatweg Gouda- Bodegraven 10 dagen uitgesteld moest worden. DAT thans 1250 „ontheemden" in de mijnen werken en men dit aantal tot 2500 wil opvoeren. DAT de St.-Crt. van Woensdag om. prijzenbeschikkingen liohtpetroleum 1948, tractorpetroleum 1948, speciale benzines 1948 en handel in bouwmaterialen, als mede prijsbeschikkingswijzigingen handel in bouwmaterialen 1947 en meubelen 1947 bevat. DAT de Comm. der Kon. in Zeeland, jhr mr J. W. Quarles van Ufford i.v.m. zijn eervol ontslag op 31 Jan. a.s. reci- pieert in de Concertzaal te Middelburg. DAT dezer dagen is opgericht de stich ting „Industrieflat Groningen". DAT het Bossche B.G. Woénsdag de privé-secretaris D. R. Klinkhamer uit Waalwyk wegens hulpverlening aan de vijand tot 13 jaar veroordeelde. DAT de M.O.D. te Vlissingen Woens dag haar taak beëindigde met het demon teren van een Duitse bom, welke die dag in deN haven werd aangetroffen. DAT Amsterdam dit jaar voor ruim f 1 millioen subsidie aan diverse ver enigingen uitkeert. DAT in Dec. j.l. meer dan 1 millioen ton scheepsruimte in R'dam arriveerde dit cijfer, hoewel niet meer dan de helft van het vooroorlogse peil, toch een record sinds de bevrijding betekent. WILLEM LANDRéf Van de Ned. componisten der oudere generatie behoorde Willem Landré tot degenen, die zich de nieuwe muzikale principes het eerst eigen wisten te maken. De invloed der impressionnisten, vooral van Debussy, was sterk merkbaar zijn werk, zoals in zijn Nocturne vooj orkest en in zijn opera „Beatrijs". Bijzon der indrukwekkend is zijn symphonisch Requiem „In memoriam matris", schreven ter herinnering aan zijn moeder en culminerend in het bevrijdende slot „In paradisum deducent te Angeli" („dat d Engelen U ten paradijze geleiden"). Ook zijn „Kinderkruistocht" voor decla matie en orkest op tekst van M. Nijhoff getuigt van een geweldige fijnzinnigheid de muzikale behandeling der tekst. Zeer bekend is ook zijn mannenkoor „Het Hazegrouwt" op woorden Guido Gezelle, een prachtige impressie een even fraai „bel canto", doch in een te grote overladenheid chromatische triolen en doorgaande noten wat van de echte stemming afdoet Willem Landré zal zeker in de Nederl. muziekgeschiedenis blijven voortleven niet als vernieuwer, maar als schepper gevoelvolle en toch sterke muziek. De bankbedienden in Italië zijn op Oudejaarsdag in staking gegaan. Hun aantal wordt op 100.000 geschat Zij eisen loonsverhoging. TAAK EN ROEPING Een traditie volgend, welke sinds vele jaren aan ons blad burgerrecht heeft verkregen, willen wij ook in het than* aangevangen jaar onze journalistieke ar beid aanvangen met een korte bespiege ling over taak en roeping der Christelijke pers en van die bespiegeling rekenschap afleggen. Hoe nodig zij ook is, het jachtige leven van de journalist biedt tot zulk een be spiegeling maar al te zelden gelegenheid. De krantenman ondergaat het leven al» een bonte reeks van snelle flitsen en al» een roes: het glijdt hem onweerstaan baar door de vingers. Zo is vaak, eer hij het zich ten volle realiseert, het ogen blik van de jaarwisseling weer daar en daarmede het moment, dat de traditie gelukkig „nu eenmaal" voor een korta bepeinzing heeft gereserveerd. Dan valt er ook niet meer aan te ontkomen. De arbeid van de journalist, ook van de.Christen-journalist, ligt steeds onder de dreiging van oppervlakkig te worden. De aard van het werk brengt het met zich. Het zyn sterke benen, die de mo gelijkheden, welke de journalistiek biedt, kunnen dragen. Het komt aan de be strijding van die oppervlakkigheid, waartegen ook de Christen-journalist de kamp heeft te aanvaarden, natuurlijk niet ten goede, dat het bestaansrecht van eeh Christelijke pers in deze tijd vrijwel al gemeen zonder meer wordt aanvaard. Ware dat niet het geval, dan zou de Christen-journalist meer dan thans ge dwongen worden, zich op de schoonheid en de verantwoordelijkheid van zijn roe ping te bezinnen. Maar het offensief voor de Christelijke pers is gestreden, de po sitie voor de Christelijke pers is veroverd en de noodzaak van een defensief schijnt voor de Christelijke pers verder verwij derd dan ooit. Werkelijk, het is niet gemakkelyk, in deze situatie Christelijke journalistiek ta beoefenen, juist terwijl en ook omdat het zo gemakkelyk schijnt. Gelukkig echter is de Christen-journa list, wanneer hij de Christelijke pers ziet op haar bescheiden plaats binnen het kader der gespannen verhoudingen in de grote wereld. Dan komt hij het besef van zyn verantwoordelijkheid ook wat meer nabij. Immers, vooral wanneer wij het oog laten gaan tot over de grenzen van ons eigen land, dan gullen wij moeten erken nen, dat in de wereld de mogelijkheden om te geraken tot een ontplooiing van het Christelijk leven worden samenge drongen op een gebied, dat steeds meer inkrimpt. Terwijl onder de volkeren de grootmachten zich al meer schijnen op te maken om onderling de krachten te meten, wordt in het voorheen Christe lijk Europa de bedreiging, welke het Christelijke leven heeft te ondergaan, al maar groter. Huivering moet ons bevan gen, wanneer wij bedenken, wat ons in dit opzicht reeds in het zo juist begon nen jaar te wachten kan staan. Stellen wij ons dit alles voor ogen, dan leggen wij ons niet in gerustheid neer bij het feit, dat in ons land het bestaans recht van de Christelijke pers vrijwel on betwist is, maar dan zyn wij Gode dank baar, dat Hij ons nu nog de plicht op legt, om met de Christelijke pers in en tot de wereld te spreken. Alleen op deze wijze kunnen wij, dunkt ons, in deze dagen benaderen onze taak en onze roe ping. Wij mogen en het is, allerminst iets dat vanzelf spreekt in 1948 nog Christelyke journalistiek beoefenen. Wee ons dan, indien wij het niet zouden doen. Wat dit alles dan tot in bijzonderheden van ons vragen zal? Kortom dit: op de beste wijze te bieden hetgeen aan jour nalistiek geboden moet worden. Dit geldt de berichtgeving uit alle delen der we reld en uit de verschillende sectoren, maar het geldt in het bijzonder de voor lichting, zowel in het kader van de be richtgeving als los daarvan. Laat ons toch niet vergeten, dat voor heel velen de krant is de enige lectuur na hopen wij de BijbeL Men dient de ervaring wijst het telkens uit het aantal van diegenen, die zich nu en dan ook aan een boek wagen, niet te hoog te schatten. Maar de krant leest ieder. De invloed van de krant op de lezer is daarom te groot dan dat die in vloed door wie ook zou mogen worden verwaarloosd. Dus is de journalistiek, in het bijzon der de Christelijke journalistiek, een zaak van verantwoordelijkheid en van vertrouwen. De Christen-journalist kan deze verantwoordelijkheid en dit ver trouwen alleen dragen, zo hij zelf als eerste aan zijn eigen, blad een ander ge schrift: de Bijbel, vooraf doet gaan en zijn eigen woord steeds stelt onder de in van het Woord van God. Zo willen wy het jaar 1948 ingaan, een jaar dat ook voor de beoefening van de journalistiek van zulk een enorme bete kenis en draagwijdte kan worden. W(J denken aan de toenemende dreiging tus- de grootmachten in de wereld; aan de dagen van dankbaar gedenken, die binnen de grenzen van ons land Vorstin en Volk zullen vieren; aan onze staat kundige roeping in een jaar. dat verkie- 'ngen brengen kan. Wij denken aan zoveel meer. Maar al» wij dat doen. dan zijn we het stadium van de meditatie allang weer gepasseerd. En tot die meditatie was het, dat wij ons in dit eerste artikel in het pas begonnen VANDENBERG GEEN CANDIDAAT. De republieken in Amerika hebben met leedwezen het verzoek van Senator Vandenberg, hem niet als candidaat voor het presidentschap voor te dragen, in gewilligd. Opnieuw enkele dagen zaclit weer Langzaam maar zeker dringt warma lucht verder in Europa door en de vorst wordt daardoor in geheel West- en Mid den-Europa verdreven. Wy kunnen dan ook rekenen op en kele dagen van zacht weer, waarbij de temperatuur ook des nachts ver boven de normale zal blyven. Aanhoudend zeer zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tydelijk regen ot motregen. Matige, nu en dan vrij krachtige Zuid-Westelyke wind. Zeer zacht voor de tyd van het jaar ZON EN MAAN Zaterdag 3 Januari. Zon op 8 48 en onder 16.40, Maan onder 12.12. NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1