Ceta-Bever VdkkkcfW-at&i DIE TWAALF SLAGEN feu NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG SI DECEMBER 194T Oliebollen voor de evenaar Gerrit Kralendonk's vader is de schip per Jan Kralendonk, die ik al jaren ken. Hij, z'n vrouw en vijf kinderen varen op hun schip „De vrouw Lubertina". Het was op een late winterdag, dat de schipper met „de Vrouw" zoals hijzelf altijd zegt door het Zaanse voer. Uit een molen drong dp geur van olie naar bui ten en tegen Lubertina, die juist bezig was de vaarboom onder de waslijn te planten, schreeuwde Jan Kralendonk: „Meid, snuif die geur es op. Is 't geen complete O uwej aarsavondlucht?" „Als Gerrit het rook moest ik subiet aan 't oliebollenbakken," riep de schip persvrouw van midscheeps naar achte ren en daarna viel er een stilte tussen die mensen, alléén op het dek van hun door de motor voortgestuwd schip. Gerrit is zo'n beetje de kroonprins op „de Vrouw Lubertina". Ze hebben hem met" moeite en zorg door onderduikerij en tazzia heen-geloodst dat was geen sinecure maar ze 'konden hem met geen imensemnogelijikheid tegenhouden, toen er, direct na de bevrijding, mari niers voor Indië gevraagd werden. Die avond, in de knusheid van de roef, met de lamp tussen hen in en het por tret van Gerrit aan de wand boven de kleine commode is het plan gerijpt. „We moesten Gerrit oliebollen voor Ouwe- jaarsavond kunnen sturen." Schipper Jan Kralendonk wipte om hoog van z'n stoel toen Lubertina dat voorstel deed en de kinderen juichten om 't hardst: „Met de vliegmachine, met de vliegmachine*' „Natuurlijk, met de vliegmachine." In drie dagen naar Batavia, dan nog een dag of wat naar Soerabaja. Als alles meeliep konden ze nog warm zijn als Gerrit ze ginder uitpakte. „Alla, we doen het," besliste Jan Kra lendonk. En dat gezegde leidde een hele activiteit van alle huisgenoten in. Want in oliebollen horen krenten en rozijnen en sucade en stukjes appel. Van de laatste vrucht genoeg, maar zag U de laatste maanden sucade? Of krenten? En hebt U het laatste bonnetje rozijnen nog? Dat werd dus zoeken hier en zoeken daar, maar 't waren ouderwetse oliebol len, die moeder Lubertina tenslotte op de vergasser uit de kokende aide viste. De hele „Vrouw Lubertina" geurde ervan en de buren, die naast hun schip voor de kade lagen meenden, dat het Oudejaar bij Kralendonk al vroeg inzette. Het pakprobleem was niet klein, want aanvankelijk zou er ongeveer een emmer vol naar Gerrit gaan. Daar bleek men op het postkantoor bezwaren tegen te hebben. Bovendien gingen de adviezen van vers-gefoak-pak-experts ook in de richting van een kleinere zending en zo werd het, zoals Jai\ Kralendonk aan z'n zoon schreef „een proefje uit moeder"s keuken van het gebak dat Gij altijd zo gaarne lustte." Tien oliebollen. „We ho pen, dat je ze op Oudejaarsavond met ons in de geest vereend zult eten In je ver en gevaarlijk kampement." Jan Kranendonk, die, zoals U wel merkt een man is van vruchtbare ini tiatieven. had op de doos geschreven: „OLIEBOLLEN voor de marinier Gerrit Kralendonk te Soerabaya." Dat eerste woord deed het em! Dat was zo'n beetje de pas voor dat kostelijk product uit de keuken van „de Vrouw", dat per Constellation reisde, vier dui zend meter hoog over de Alpen, de Mid dellandse Zee, woestijnen en oceanen, oerwouden en eilanden, naar Gerrit Kralendonk. Tien. oliebollen, besuikerd en bepoeierd, waarvan ze echter al bij aankomst in Batavia zeiden: „Die zullen ook wel oudbakken zijn op Ouwejaars- avond." Maar ze zetten ze toch maar in het eerste het beste vliegtuig dat naar Soe rabaja startte en op 30 December kwa men ze daar in het veldpostkantoor aan. Daar werd een truck voor gecharterd en nog weer later een jeep, want Gerrit zat aan het front Toen de facteur, de oliebollendoos on der z'n arm, aan het uiterste puntje Ne- derland op Java uitstapte vond hij in het Wie omtrent de handel met de West- onderkomen alleen de kok, peinzend over kust van Afrika meer wü weten kan een OudejaarsavondmaaL 'zich wenden tot de heer H. Overzee van „Luizig idee, die jonge oliebollen te het Afrika-insti-tpit te Rdam, daar deze sturen" vond de kok, „maar ze zijn na- juist van een reis terugkeerde. Oudejaarsvertelling van H. GREVE? brak en stomme verbazing mét hem, toen daar die kersverse, nog dampende oliebollen uit de windsels kwamen. „En ze zijn nog warm" gilde Gerrit, terwijl hij het oudejaarsgebak gretig be- snoof. „Nog warm, wat zeg je daarvan hè; warme oliebollen van huis In Indië." „Ja man, dat gaat tegenwoordig zo vlug met die vliegmachines," zei de kok huichelachtig. „Warme oliebollen," lispelde Gerrit, terwijl hij z'n tanden in een brume olie- bolle-wand sloeg. En met volle mond mummelde hij: „hier steek es op, precies tien zijn er, voor allemaal één. Jullie moeten es proe ven hoe m'n moeder oliebollen bakken kan." „Ik neem d'r m'n pet voor af," zei de kok. „Met echte krenten en sucade" schreeuwden de anderen. En de facteur, die óók meedeelde, zei: „En maar veel heil en zegen!" VIJF MINUTEN NIEUWS VAN OVERAL Oe Saw, de oud-premier van Birma, is door een gerechtshof ter dood veroor deeld, wegens medeplichtigheid aan moorden op Aung San en andere Bir- premiers. Na 31 Januari zullen op de atol Eniwetok, in de Stille Oceaan, proeven met atoomenergie genomen worden. Een gebied van 30.000 vierkante mijlen Is reeds tot gevaarlijk gebied" ver klaard. De Franse ministerraad heeft George Bidault gemachtigd de overeen komst inzake de tussentijdse hulp van Amerika aan Frankrijk, te tekenen. De verwoestingen op de Philippynen, tengevolge van de typhoon en de aard bevingen. zijn zeer groot. Enkele steden dorpen werden volkomen wegge vaagd. Tussen Philippe de Gaulle, van de bekende generaal en mej. de Montalembert is het kerkelijk huwe lijk voltrokken. Het verkeer op de Rijn is geheel gestremd, doordat een los geslagen sleepboot de brug bij Dussel- dorp deed instorten. Anthonie Eden is op zijn reis naar het Midden-Oosten te Athene aangekomen, waar hij een be zoek bracht aan de Griekse minister van Buit. Zaken. Henry Wallace heeft in 7 punten omvattend plan het herstel Europa voorgesteld. Het zou door de V. N. moeten worden uitgevoerd. De regering van India heeft besloten de kwestie-Kasjmir voor de Veiligheidsraad brengen. De Amerikaanse geheime dienst is met man en macht bezig de verdwenen oorspronkelijke tekst vs anti-inflatiewet op te sporen. 100.000 Italiaanse bankemployé's hebben ge dreigd in staking te gaan, als hun tot loonsverhoging niet ingewilligd Gedurende een hevige vechtpartij te Haifa, waaraan 1800 Arabieren ei Joden deelnamen, zijn 36 Joden gedood 11 Arabieren omgekomen. Op de Aegeïsche Zee hebben Britse oorlogs bodems de twee schepen „Pan Crescent' „Pan York", welke samen 12.000 ille gale Joodse immigranten vervoeren signaleerd. De Britten blijven in de buurt varen, om zo nodig, in te grijpen. EX-HOOFDREDACTEUR GOEDHUYS KRIJGT 10 JAAR. Conform de eis veroordeelde het Am sterdamse B.G. de ex-hoofdredacteur var „Het Volk". W. Goedhuys, tot 10 jaar. Uiteraard mag hij nooit meer in het vak terugkeren. Onder voorzitterschap van ir J. S. Keijzer, wnd dir.-gen. van de Voedsel voorziening, is een Commissie van Ad- ingesteld om een oplossing te zoeken de moeilijkheden, die zich bij de afzet en productie van warmoezerij ge in voordoen. 1 De *,Unie" krijgt een Ulo sectie Gisteren is te Utrecht het voorlopig bestuur van een sectie van de Unde van Chr. Onderwijzers, gevormd door Ulo onderwijzers, tot definitief bestuur ge promoveerd, waarmee de sectie dus ook officieel is opgericht. Het bestuur be staat uit de heren A. R. Kuiper (Half weg), P. A. van Dam (Den Haag), P. Vegter (Groningen) en H. van Bochove (Hillegersberg) met de heer T. C. Bos te Utreaht als voorzitter, aangewezen door het hoofdbestuur. Men hoopt hierdoor de speciale belangen van de Ulo-onderwij zer beter te kunnen behandelen, terwijl men toch lid van de Unie wenst te blij ven, omdat het lager onderwijs ook vele gemeenschappelijke belangen kent. Des middags sprak, tijdens de alge mene vergadering van de Unie, de in specteur L.O. de heer E. H. Bos te Den Haag over irDe onderwijzer temidden der geestelijke stromingen onzer dagen". TINUS OSENDARP KOMT 22 JAN. VOOR. De vroegere Olympische kampioen hardloper Tinus Osendarp, die in de oorlogsjaren tot de S.S. toetrad, lid der N.S.B. was en later ook voor de S.D. werkte onder het beruchte commando- Leemhuis, zal op 22 Jan. a.s. voor het Haags Bijz. Gerechtshofterecht staan. Mr Van der Chijs uit Delft zal als ver dediger optreden. De Ned. Dok- en Scheepsbouwmaat- schappeij te A'dam heeft van de machine fabriek Stork en Co te Hengelo licentie- rechten verkregen voor de fabricage .van Stork-dieselmotoren. Lest best op 't eigen nest. Zo zal schipper De Graaf van de Sch. 84 wel gedacht hebben toen hy met zijn schip, dat by Calais aan de grond liep doch op eigen kracht weer vlot kon komen, weer voor de thuis haven verscheen. Familie en vrien den wachtten op de binnenkomst HEINRICH HEINE STAAT ER WEER Het in 1933 verwijderde monument var de Duitse dichter Heinrich Heine ir Frankfurt am Main is weer op zijn plaats gebracht en onthuld. Te veel aan Oudejaarssfeer. De enorme sneeuwval te New York kostte 60 mensen het leven, bedolf huizen, auto's en trams en legde alle verkeer vol slagen lam, zodat vele Inwoners verscheidene dagen v behoeften verstoken waren. tal van noodzakeiyke tuurlijik hard as een steen" opperde die kenner. Hij schudde eens aan het pak, bekeek het van onder en van boven en begon toen, onder het belangstellend gestaar van de facteur het pakje los te peuteren. „Kalm an nou, kalm an nou," ver maande de kok zichzelf en hij ontpakte het vaderlands geschenk zó. dat een her stel van de oorspronkelijke toestand mo gelijk was. En daar lagen ze voor hem: de tien oliebollen. „Als turf," zei de kok, toen hij ze voorzichtig betastte. „Da's kwali teit zeg," zei hij verder, „ik geloof be slist, dat er echte krenten en rozijnen inzitten, 't Is toch zonde van al die moeiLe die de mensen zich gegeven heb- Hij keek het bivak eens rond, pakte een pan van een rek, zette die op z'n primustoestel en tipte, met een mes wat boter in de pan. Daarin legde hij de olie bollen voor óe marinier Kralendonk. Hy deed het deksel op de pan en liet vrouw Lubertina's baksel bekomen van de reis en de schrik, zoals hij zei. Toen het baksel naar zijn smaak smeuïg genoeg was. pakte hij het pre cies zo in, als hij het gevonden had. Gerrit Kralendonk zag de doos van thuis direct toen hij van patrouille terug- „Zie je dat, m'n ouwe lui sturen ons Oliebollen" riep hij tot z'n toekijkende grienden. Een en al oog waren ze, toen hij met snelle handgrepen touw en papier ver- Kork en School Beroepingswerk Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Lands meer C. J. Meilink te Ankeveen; te Oud- Alblas C. C. Klerkx te Op- en Neder- Andel. Aangenomen: naar Hilversum H. W. Hielkema te Hellendoorn. Bedankt: voor Hoogeveen L. Kievit te Putten; voor RotterdamHillegersberg (3e pred.pl.) G. Huls te Gouda; voor Terneuzen P. G. Verweys te Zeven bergen. Geref. Kerken. Beroepen: te Marum W. Wijma te Gasselternijveen; te Rotter dam-Kralingen (vac.-Th. Delleman) H. Kakes te Bedum. Beroepen: te Bellingwolde, cand. L. C. v. d. Schee te Assen. Aangenomen: naar Borger en bedankt voor Hardinxveld D. Brilman, met verlof te Rotterdam. Bedankt: voor Gerkesklooster-Stroobos G. van Doornik te Minnertsga. Bapt. Gemeenten. Beroepen: te Noord- bergum K. Prins te Deventer. Geref. Gemeenten. Beroepen:' te Bors- sel te Dorrestein te Opheusden. ACAD. EXAMENS. AMSTERDAM. 20 Dec. (Gem. Univ.) Gesl.: doet. Geneeskunde: R. W. J. Thierens. Th. J.Thles, C. T. Damstra, A. van Hasselt. A. H. Veldhof, G. J. L. Ritsen. J. A. Vis, G. Venier en H. Labadla. Batig saldo Waar zal men nè Kerstfeest en zo vlak vóór Oudejaarsavond anders over schryven als over de balans van het stervende jaar? Zeg nu niet kerke-wereld-wijs: „O, nu gaat die wijkpredikant bedelen; we dachten al, wanneer zal dat komen?" Want ik ben dat volstrekt niet van plan. Daar heb ik eerstens mijn wykbe- richt in de kerkbode voor en als dat niets uitwerkt ben ik tweedens brutaal genoeg om U als een vol leerd afperser te komen bezoeken Dus: geen sprake van verkapte chris telijke chantage. Er komt nog iets by: Ik heb ih deze laatste dagen des jaars een paar gaven gezien waar U toch ver onder blijft wanneer U nu meteen uw giroboek zoudt 'grijpen om die onbekende dominé nog even wat te sturen. Ik heb twee mensen hun hart zien geven. De eerste is een oud vrouwtje, jiat het rond uit armoedig heeft. Maar ze heeft haar eerste nooduit- kering ontvangen. Een uit kering, die als een droppel op een gloeiende plaat vieL En wat doet ze? Ze stuurt ons er een papieren rijks daalder van met het bijschrift „Van mijn eerste noodvoorziening voor de opbouw van de Kerk." En ja, nu hebben U en ik natuurlijk ook in c.aae dagen heel wat geofferd zoals men het dan pleegt te noemen omdat men niet weet wat dat woord feitelijk inhoudt maar als je zo'n kriebelbriefje in handen krijgt, schaam je je toch eigenlijk diep. en je stopt je giroboek met 'n zucht weer weg, omdat je daar toch niet mee kunt wedijveren. Dat was dus het eerste geval en dat had nog met geld te maken. Het tweede lag nog oneindig veel dieper. Ze was de jongste thuis geweest en enig zusje temidden van oudere broers. Vertroeteld en verwend, meer dan goed voor haar was. En toen kwam dat in haar leven, dat „LIEF DE" pleegt genoemd te worden. Het ls er weliswaar niet de goede naam voor, want. de liefde is blyvend en trouw en zuiver en rein terwijl al die eigenschappen aan haar avon tuurtje juist vreemd waren. Het' was meer een steekvlam, die je niet alleen verblindt, maar die ook je ogen voor goed verzengt. Toen ze na een paar maanden tot zich zelf kwamergens op een achteraf zol derkamertje was „hij" er al lang weer vandoor en de baby op komst Daar zat ze dan. de deur van thuis was achter haar dichtgevallen: de broers hadden gescholden en Moeder geschreid en toen had ze gezegd dat ze werkelyk oud en wijs genoeg was om op zichzelf te passen en dat ze het huis uit ging. Ze was tenslotte In de Volkswijk VII ook al zeventien jaar oud! Maar om dan met hangende pootjes weer thuis te komen nee, dat nooit Zeker om de schimpende opmerkin gen van de broers en schoonzussen te slikken? Zeker om Moeder te zien huilen? Zeker om de schampere belangstelling van de buurt te er varen? Nooit, en nooit, en nooit Zo is de baby geboren en zo heeft zij zelf voortgetobd. Wat verdiend met uit werken gaan. Ook wel eens niets verdiend. Als ze d'r haar, waar de oermanent al lang uit was, opkamde zag ze in het spiegeltje een ouwelijk, grauw gezichtje. Bij deze wijsheid wordt je nu eenmaal heel vlug erg oud. En toen werd het Kerstfeest. Op dat Kerstfeest hebben de broers bij Moeder gezeten. Moeder, die ziek was en die het waarschijnlijk niet meer lang maken zal. En ze hebben gevraagd wat Moedér nu nog eens graag wilde hebben, 'n Flesje eau-de-cologne? Een ge rookte paling, waar. ze vroeger zo dol op was? Maar Moeder schudde haar hoofd; ze lachte wat triest en soms lag ze stilletjes te schreien. Daar hebben die broers met de schoonzusters toen lang en breed over gepraat. Een moeilijk gesprek, want ze begrepen waarom Moeder huilde en wat ze verlangde. Maar ze hadden ook hun eer van nette, onbesproken familie. Zij kon den toch werkelijk niet die meid, die de naam van d'r oppassende ouders door het slijk gehaald had, terug halen? En zo is er heel wat afgepraat in het voorkamertje ter wijl in de alcoof Moeder achteruit ging en schreide en verder achteruit ging- Ik zal die gesprekken niet over vertellen. Het waren zinnetjes, die in duizend gezinnen gezegd zijn. Soms hard, soms weifelend, soms haast verlegen. Maar het slot is ge weest dat een der schoonzussen zach te babykleertjes op Moeders bed legde en zei dat ze dat dan maar wilde geven en dat de oudste broer er op uit was om dat kleine schaap, dat d'r toch ook niks an doen kon, mèt haar moeder te halen. Toen heeft Moeder zelf nog harder ge snikt maar nu was het van dank baarheid. Kyk, dat zijn nu een paar van die posten uit mijn wijkbalans. Gelukkig dat ze in een krant staan, want nu kun je vlug overspringen naar het stadsnieuws of naar buitenland Want dat is alty'd griezelig om te lezen van mensen, wier oude jaar althans niet met een tekort sluit. WIJKPREDIKANT Noord-Frankrijk zonder ver lichting en brandstof Water stygt steeds hoger. De overstromingen in Noord-Frank rijk hebben wel een zeer ernstig karak ter aangenomen. Vele steden zitten der verlichting en brandstof. Nancy is thans gehéél geïsoleerd door het water. Ontelbare gezinnen zijn dakloos gewor den. Van de Amerikaanse vriendschaps- trein zal 18 ton voedsel bestemd worden voor de getroffen gebieden. Militaire een heden zijn uitgerukt om hulp te bieden. Het water blijft steeds maar stijgen. Evacuatie van Keulen. Ook in Duitsland is de toestand erger geworden. De Rijn is nu ook op vele plaatsen buiten zijn oevers getreden. Kelderbewoners in Keulen en andere steden worden door het rijzende water verjaagd. In het oude Keulen is men met evacuatie begonnen. Het zijn de ergste overstromingen sedert 50 jaar. Thans is eveneens Opper-Oostenrijk an de beurt gekomen. De Donau is 1% meter gestegen, door dat de sneeuw, door de daar heersende zeer milde tempe ratuur, is gaan smelten. Vele. overstro mingen zijn gemeld. Partisanen bij Konitza terug gedrongen Officieel wordt uit Athene medege deeld, dat de regeringstroepen thans de hoogte, welke Konitza beheerst, van par en gezuiverd hebben. Deze trekken zich nu langzaam terug naar een brug vlak bij de Albanese grens. Ook Amerika heeft Albanië en Zuid- Slaië gewaarschuwd, zich niet schuldig te maken aan erkenning van de Griekse .rebellenregering." Roemenië afgeschreven Michael van Roemenië, de laatste koning in de Sovjet-Balkan heeft het veld moeten ruimen. Sinds zijn volk gebogen gaat onder de Communistische terreur was hij een marionet, zoals de juist dezer dagen overleden Italiaanse koning een marionet was van het fascis me. Hier treft men alweer een punt overeenstemming tussen fascisme communisme. Maar terwijl het fascisme een koning als marionet kon dulden, is het communisme in dit opzicht radicaler. Communisme en monarchie zijn onver enigbaar. Dit laatste is een punt, dat ons reeds bekend was, maar dat nu nog eens duidelijk is gezegd en dat ook ons volk zich voor gezegd mag houden. Waarom zou het communisme in Oost-Europa 't monarchisme niet dulden en in het Wes ten wel? Waarom zou het communisme indien het onverhoopt in het Westen de macht zou komen, anders optreden dan in het Oosten? Dwaas is hy, die zich op dit gebied door droomvoorstellingen in slaap laat zuchten en misdadig, als hij andere daartoe traoht te brengen. De Roemeense koning moest heengaan met een drogreden, die hijzelf boven dien gedwongen was. uit te spreken. Deze drogredenen n.l., dat de iponarchie hinderpaal zou zijn op de weg naai democratische ontwikkeling. Daarom moest de koning berusten in zijn afstand zowel als in die van zijn nageslacht Dit is de zoveelste hoon aan het adres der democratische gedachte. Want het Roe meense volk heeft generlei gelegenheid gehad zich over zijn staatsvorm uit te spreken. Indien men al voorstander zijn van een volkssouvereiniteit, dan men dit punt toch in elk geval onbetwist moeten laten. Maar het communisme wenst ook in dit opzicht geen risio lopen. Het kan zich niet wagen aan vrije volksstemming, alle gepraat democratie ten spijt. De democratische ontwikkeling van het Roemeense volk zou in feite een gang zijn door de dicta tuur van de communiste Anna Pauker zoals Joego-Slavië zucht onder Tito Bulgarije onder Dimitrov, met op de achtergrond de dreiging van het Mos- kouse Kremlin. Het jaar 1947 eindigt voor het Roe meense volk wel bijzonder donker. God zij in 1948 de wereld nabij. PALESTINA-COMMISSIE GEVORMD. De vorming van de Palestina-commissie der V. N. is thans voltooid. De 5 leden Tsjecho-Slowakije, Bolivia, Dene marken, Panama en de Philippijnen. Op 9 Januari wordt de eerste vergadering gehouden. SCHAKEN Tijdens het schaaktournooi te Hastings speelde - M. H. Muhring, uit Den Haag, gisteren remise tegen W. A. Fairhurst, Schotland en won. Mevr. E. van Does- burgh, Groningen, van de Duitse krijgs gevangene Fritz Sernger. Amerika is nie' vertegenwoordigd. WAT WENST U UIT DE AETHER? Radioprogramma voor Oudejaarsavond HILVERSUM I (301). VARA. 6.15 Varia. 20 Gram. 6.30 Regeringsuitzending. VPRO. 7.— Klankpanorama. 7.30 Kerkdienst. 8.45 lemering. VARA 9.— Kakelbont. 11.— uws. 11.15 Nederlanders op Oudejaars- Ind. 11.57 Uren, dagen, maanden, jaren. 0.00 Klokslag Westertoren in Amsterdam. 0.07 Bij de aanvang van 1948. 0.15 Gezellige plaatjes. 0.30 Regeringsuitzending. AVRO Wat de radio Vrijdag brengt 1.Nieuwjaarswens. 1.05 Groenten uit vele Geloof hetof niet. 4.30 Skymasters. 5.30 Gram. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.30 Vaude ville-orkest 7.00 Naar bed. 7.05 Pistaches. 8.00 Nieuws. 8.05 Wensen van staatslieden. 8.15 Zwitserland. 9.15 Toekomstblik. 0 45 Gram. 10.00 Rad. Ph. Orkest. 11.00 11.15 Serenade. 12.00 Sluiting. suwjaarswer nden. 2.— Sluiting. HILVERSUM II (415). NCRV. 6.— Mando- linata. 6.30 Versperring en doortocht. 7.— i. 7.15 Regeringsuitzending. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Gram. 8.— Kerkdienst. 920 Om- iporkest. 10.15 Epiloog. 11.— Nieuws. 11.15 Kwartet. 11.30 NCRV-kwartet. 11.45 Drempel de^i jaarwisseling. 12.Klok. 0.05 Ni« Kort woor(j. 0.35 Wat de radio Donderdag brengt HILVERSUM I (301). KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Anacreon. 8.25 Hoogmis. NCRV. 9.30 Nieuws. 9.45 Thomanerkoor. 10.00 (IKOR). Kerkdienst 11.30 Brandenburgs concert. 11.45 Diakonessenkoor. KRO. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weer. 1225 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. I.15 Kath. nieuws. 1.20 Septet. NCRV. 2.00 en blij. 2.40 Plano. 3.00 Oratorium. 5.00 Jeugdjournaal. 5.30 Jan van Weelden. 6.00 der volken. 6.20 Marsmuziek. 6.30 Re geringsuitzending. 7.00 Nieuws. 7.15 Dubbel Vier. ,7.30 Actueel geluid. 7.45 Gram. 8.00 vs. 8.15 Zang. 9.35 De strijd der geesten. 10.00 Met band en plaat 10.15 Overdenking. II.00 Piano. 11.30 Slotaccoo^d. 12.00 Sluiting. HILVERSUM n (415). AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Nog vele Jaren. 8.45 Gram. 9.15 Wijding. 9.35 Vitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Orgel. 11.15 Zeevarenden. 11.30 Woor- •n muziek. 12.00 Zangklasse. i2.20 Nador Voor vuil, vet, smeer en zoveel meer: 40 ct. - Bij Drogisten. i geloof i kerk- WANNEER begint toch eigenlijk het Nieuwe Jaar: by de eerste of bi) de laatste dier twaalf slagen, welke we vannacht hopen te horen? Ik heb daar nooit een afdoend antwoord op kun- ;n vinden. De nuchtere mens zegt: bij de aan- vangssrag, want die verkondigt dat het vol is en daarmede dag en jaar. Maar de dichters houden mij halsstarrig - het ook niet eenstemmig voor, dat heel deze klokkenzang het Oude Jaar uitluidt dat het Nieuwe pas daarna zijn in trede doet Het opvallende is echter, dat juist dit onzekere en vage het teken is van ganse huidige tijdsgewricht. Wie zijn ge dachten laat gaan over de toestanden gebeurtenissen, beseft heel sterk dat wij minder dan ooit weten „waar we aan toe zijn." Om iets te noemen: we leven in ons kleine landje tussen Oost en West, tus- •n Rusland en Amerika. Het is een schrale troost dat de Noord pool er strategisch gesproken „war mer" tussen ligt dan wij, en dat Neder land niet alleen in deze gevaarlijke situa tie verkeert. Voor het ogenblik gelijkt de toestand meer op een schaaktournooi, waarbij slechts ver-vooruit-geschoven pionnen Plan-Marshall en Kominform opereren, maar dat betekent niet dat boksmatch uitgesloten is. Wee ons, als ooit het rustige tikken der tijdmeters vervangen wordt door de felle gongslag de roep: „Helpers weg laatste ronde". Want dat er dan kans bestaat een werkelijk allerlaatste rondo onzer beschaving is maar al te duidelijk. Iiets anders: we leven ook tussen vol strekte ontkerstening en Rooms-K?.tho- licisme. Dat ons landje een „protestant natie" zou zyn, is niet meer vol le houden. Nog zijn dg cijfers van de dit jaar gehouden volkstelling niet gepubli ceerd. maar we kunnen er van op aan dat zij te zijner tijd ons ruw zullen wak ker schudden uit alle dromen over een christelijk Nederland. Heidendom en Rome doen welbewust een greep naar ons volk. Bewijsmate riaal? Het steeds groeiend getal ouders, die by de geboorte van hun kind opgeven, dat het tot „geen" kerkgenoot schap behoort. De toenemende zedeloos heid: weet men dat onder het meisjes- personeel van onze grote bedrijven de adressen voor abortus van mond tot mond gaan en dat deze adressen drukke spreek uren noteren? Weet men dat nog steeds een golf van echtscheidingen over land spoelt? Kent men de gevolgen woningtoestanden in onze eigen bin nenstad, waardoor jong en oud samen hokt met al de gevolgen van dien? En heeft men daarnaast gelet op aller lei Roomse grepen naar macht? Hoe zit dat toch feitelijk, dat de Roomse geeste lijken voor de belasting niet zozeei ongehuwden gerekend worden, maa: in gezinsverband levende? Wat bedoelt de actie van „De Linie" tegen de lees bibliotheken, door Henri de Greve vooi de radio krachtig ondersteund? Waarom nog immer papier te weinig bijbels en protestantse kerkboeken terwjjl van uit België een stroom van missalen over onze lage landen vloeit? De vragen stapelen zich op en waar zyn we te land gekomen als de twaalfde slag uitgeklonken heeft? Weer een andere vraag: waarop loopt ize rijkseenheid uit en waar gaat het Protestantisme zelve heen? De nieuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk bevat kort maar veelzeggend 25ste artikel, dat luidt: „De Nederlandse Hervormde Kerk zoekt hereniging met de andere Kerken in Nederland, waarmede eenheid of ver wantschap bestaat Daarmee is een zaak aan de orde ge steld, die haar niet alleen raakt, ólle kerken. En wy weten weer ni< dit alles op uitlopen zal. Zal men elkaar willen aanhoren, of wat méér is mt>t elkander willen spreken? Of zal voortgaan op de weg van het verbrokke lend kerkelijk leven, waarbij tegenover de reeds genoemde fronten van heiden dom en Rome een steeds groeiend aantal kleine en zwakke protestantse richtingen, groepen en kerken staat? Hoe zal men in de Hervormde Kerk zelve reageren op allerlei bepalingen dit ontwerp Kerkorde? Zo kan men doorgaan, want heel ons leven is „op drift" geraakt. Alles kan tot alles uitgroeien: zowel misch bestel als ons zendingswerk staat vraagtekens. We missen op elk ge bied de klare vast-omlynde contouren. Laat ons echter vooral niet enkelvra- gend en delibererend daar staan. Er is maar één mogelijkheid om onder de twaalf slagen recht te toeven. Dat is, wanneer men dankt, bidt en aanbidt. Tussen de al weer: twee mogelijk heden van slapend en feestend de jaars wisseling beleven, staat de genade om dit biddende te doen. e zo dit spookachtige moment door schrijdt weet dat er geen spoken be staan. Hij weet óók. dat God in Christus ons is. En dat wij met Hem èlle mogelijke ontwikkelingen aan kunnen. En dat geen dezer mogelijkheden o scheiden kan van de Liefde Gods. die in Christus Jezus onze Heer. In dat g loof vinden we enerzijds de weg die on voet in gehoorzaamheid aan die Heer dient te gaan en anderzijds lopen we die weg zingende: „Waar de weg my brengen moge. Aan des Vaders trouwe hand Loop ik met gesloten ogen Naar het onbekende Land." Ds G. van Veldhuizen. HILVERSUM I (301). NCRV. 7.00 Nil 7.15 Gymn. 7.30 Reveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Koor. 8.30 Morgenklan ken. 9.15 Zieken. 9.30 Gram. 10.30 Wijding. 11.00 Piano en cello. 11.30 Orgel. 11.45 Mu sette. 12.15 Orkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Metro- pole Orkest. 1.45 Quintet. 2.20 Oude en nieuwe schrijvers. 2.40 Orgelconcert. 3.25 Trio. 4.00 Voordracht. 4.20 Lachman. 4.45 So nate. 5.20 Strijkorkest. 5.45 Grote stad. 6.15 Reclassering. 6.30 Regeringsuitzending. 7.00 Nieuws. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Ac tueel geluld. 7.45 Veilig Verkeer. 8.00 Nieuws. 8.15 NCRV-koor. 8.45 Slotaccoord. 9.30 Ka merorkest. 10.00 Vragen aan voorbijgangers. 10.45 Overdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 Avond klanken. 12.00 Sluiting. HILVERSUM H (415). VARA. 7.00 Nieuws 7.15 Musette. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdlied 8.18 Trio. 8.40 Lichte klanken. 9.30 Water standen. 9.35 Feste Romane. VPRO. 10.00 Wijding. VARA. 10.20 Feuilleton. 10.35 Elsa Wolters. 11.00 ContinuebedrUven. 12.00 Orgel. 12.33 Vincentlno. 1.00 Nieuws. 1.15 Malando. 2.00 Vogelvlucht 2.15 Harmonie. 3.00 Ge sprek met een schrijver. 3.15 Matinee. 4.00 Esperanto. 4.15 Binnen zonder kloppen. 4.45 Artistieke Staalkaart 5.15 Concert. 6.00 Nieuws. 615 Klaas Peereboom. 6.30 Om en nabij de twintig. 7.00 Mendelssohn. VPRO 7.30 Jeugd 7.40 Nieuws. 7.45 Vriendenkring. VPRO. 8.00 Nieuws. 8.05 Varia. 8.15 Noten kraker. 9.15 Commentaar: 9 30 Weekend-or kest 10.00 Lady Dona. 10.30 Zingen. 11.00 Nieuws. 11.15 Hobbyhoek. 11.30 Ramblers. 12.00 Sluiting IP aar bevinden zich onze zeeschepen? PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN INDRAPOERA, R'damBatavia, pass 3 Suez. KOTA BAROE 29 te Ambon, vertr. Jan v Batavia n R'dam. KOTA INTEN ver trekt 13 Jan v Batavia n R'dam. KOTA GE- DE wordt 7 Jan v R'dam te Batai SLOTERDIJK, R'damBatavia, 28 v Sabang, 2 Jan te Batavia verw en vertr 5 Jan Rotterdam ALETTA 18 v Mirl r Abadan—Havre, 27 te Suez verw. CHAMA 29 v Haifa te Malta. CORYDA, Fahah Haifa, p 24 Aden. ERINNA 24 v Taraks Shanghai. CADILA, Abadan—Lands End 25 te Aden. MALVINA 27 v R'dam te A' MIRZA 28 v Wellington n Miri, ONDINA 21 v Shanghai te Miri, OVULA 25 v Brlsbai Cairns. PAULA 26 v Soerabaja n Pladji Dingen ilie gebeuren Met collega de Jongs (a het een eigen aardig geval, zo schrijn een predikant in het Geref. Weekblad. Hi) is namelijk onkwetsbaar. Sommigen zouden het een dikke huid willen noemen. maar dat kliekt wat erg onvriendelijk. In elk geval, hij kwijnt niet weg onder een minderwaardigheidscomplex, Inte gendeel, hij weet terdege wat h(j waard is en heeft een hekel aan de koren maat. Hij kan alles. HIJ kan vergaderin gen lelden, hy kan ruzies beslechten, hij kan ruzie maken, hij kan ook zenuwpa tiënten bezoeken. En dat alles met opgeheven hoofd want waar hij ook aan twijfelen maa, nooit aan zichzelf Hij is, geloof Ik, Inderdaad begaafd, maar zijn gezicht heeft hij niet mee. Ik zal er geen gedetailleerde beschrijving van geven; laat het genoeg zijn, dat iedereen in de wandelgangen het er over eens is, dat het aan dat van een schaap doet denken: van die lange benige wan gen en kaken met bijpassende bovenlip en krulhaar, kortom de gelijkénis is op vallend. We waren toevallig samen in de ze nuwinrichting. Ik moest daar een man digheid had en hij stond even te wach ten om de directeur te kunnen spreken. Daar hij mijn patiënt van vroeger nog kende wilde hy wel graag met me mee- Ik'kon niets met de patiënt beginnen. Hoe gaat het? Geen antwoord. Kom. Van Burgel, u weet toch wel Geen antwoord. En zo ging het door tot ik er verlegen onder werd. Mag ik het eens proberen? vroeg collega de Jongs. Hij exposeerde zijn beste bed-side man ner, zoals de Engelsen zeggen; koerde als een duif en sprak plotseling heel tukt en flink. Maar alles vergeefs (ik moet er, schandelijk genoeg, bijvoegen: tot mijn heimelijke vreugde). Het enige resultaat dat hij bereikt was, dat Van Burgel tenslotte met zijn aangezicht naar de wand ging liggen en heel c lelijk Ik heb schapenvlees nodig, dank u. Ik schrok geweldig en wist niet waar ik kijken moest Hij werd er zelf ook stil van en we vertrokken. Zwijgend liepen we door de tuinen naar het hoofdgebouw. Ik zag geen kans dadelijk een passende opmer king te vinden die het pijnlijke geval wat op de achtergrond zou dringen. Want ik had met hem te doen. Hij kon het toch ook niet helpen. Je mag dan zo onder elkaar eens een grapje maken over iemands uiterlijk, maar het moet je maar midden in je gezicht gezegd worden: ik heb geen schapenvlees nodig, dank ui 1 Bij de uitgang scheidden zich onze we gen. We stonden stil en zwegen. Ik kucht*. Hij kuchte. En toen legde hij zijn hand op mijn schouder en keek mij medelijdend aan: Kerel, trek je er maar niets van aan. Zulke mensen weten niet wat ze zeggen. Ik was zo verbluft, dat ik geen woord uit kon brengen. Je hebt nu eenmaal gelukkige mensen, dacht ik. Maar toch heb ik thuis even in dm spiegel gekeken, want je kunt nooit SAIDJA 22 v Pladjoe te Pu AGATHA 29 v Mara-Caïro IA 30 v R'dam te Curacao verwacht. ggG£EBT| 5000--. ol méér salaris? En wat hebt Gl) aan te bieden? Hoe staat het met Uw ontwikkeling? Studeer bi) Resa en ver over dat wat Gi) begeertl Vraagt ons prospectus: Staatsexamen A B. H.B.S. AAB. Mulo. Onderwijzersakte. Bekende Sehrifleiyke Cursus De bonnenlijst voor de komende 14 dagen Voor het tijdvak van 4 t/m 17 Jan. a.s. sneeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van BONKAARTEN KA, KB, KC 713 091 Melk: 3Vz liter melk 094 Melk: 6 liter melk 095 Melk: 6 Vz liter melk 096 Vlees: 100 gram vlees 097 Vlees: 300 gram vlees 098 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet 099 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet 114 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 Algemeen: 1800 gram brood (gel dig t/m 10 Jan. a.s.) 117 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 118 Algemeen: 125 gram koffie (reeds aangewezen) 119 Algemeen: 50 gram thee (reeds aangewezen) 103 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 106 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 10 Jan. BONKAARTEN KD. KE 713 594 Melk: 10 liter melk 595 Melk: 11 liter melk 596, 597 Vlees: 100 gram vlees 598 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 599 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet 616 Algemeen: 400 gram brood (gel dig t/m 10 Jan. as.) 617 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 618 Algemeen: 200 gram brood (gel dig t/m 10 Jan. a.s.) 603 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 10 Jan a.s.) 605 Reserve: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG. MH 713 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1033 Brood: 800 gram brood 1038 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 1032 Margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet 1034 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1039 Eieren: 5 eieren 1037 Melk: 5 liter melk 1031 Vlees: 300 gram vlees 1036 Vlees: 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag as. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag as. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spa ghetti noedels, mie, maizena, aardappelmeel. geoxydeerd aardappelmeel tarwezetmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, puddingpoeder, custard, tarwe- griesmeel of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75 uit vermicelli bestaat of de ver- micellivorm heeft). In de bonnenlijst van 8 Januari zal wer een bon voor een el voor ieder een worden aangewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4