mmm Mnemosyne en de Muzen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 30 DECEMBER 1947 Anno Domini 1947 LEIDENS OMGEVING IN VOGELVLUCHT Het eerste kwartaal Wat in de omstreken van Leiden in 1947 gebeurde, is zó veelzijdig, dat by een overzicht moet worden vol staan met enkele grepen uit de anna len der diverse gemeenten, willen we onze lezers niet al te zeer vermoeien. Het is dus inderdaad een overzicht in vogelvlucht. 14 Januari: de Burgemeesters op de „stoep". In het begin van het thans bijna ver vlogen jaar 1947 vond te Voorscho ten de huldiging plaats van de heer B. Keyzer, die veertig jaar bij de Spoor wegen werkte. De jubilaris werd te mid den van superieuren en vrienden als stationschef toegesproken. Het is een sterk karakter, dat de ver leiding kan weerstaan. De 21-jarige ge meente-ambtenaar te K a t w ij k kon dat niet, want een bedrag van f48.000 wist hy van het geld, aan zijn zorgen toevertrouwd, te verduisteren. In de cyclus „Kerk en Wereld" bezon Hervormd Oegstgeest zich op de taak der kerk ta.v. de buitenkerke lijken, toen ds F. E. Hoekstra van Sas- senheim de derde lezing aan dit onder werp wijdde. Precies zestig jaar nadat de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee werd in gewijd, stond ds C. A. v. Harten voor het laatst als pastor-loei op de preekstoel. In de gelijkenis van het Koninklijk Brui loftsmaal wees hij zijn gemeente nog eenmaal op Christus en Dien gekruisigd. Te L i s s e was het wederom bloemenfeest in H.B.G., waarbij de Bol lenstreek haar beste beentje voorzette. Zou men toen vermoed hebben, hoeveel deviezen er in 1947 in het laatje zouden stromen, maar ook hoeveel moeilijkheden er over de saneringsmaatregelen voor de deur stonden? De burgemeesters van alle omliggen de plaatsen stonden op 14 Januari op het bordes van het Raadhuis en lazen som: voor weinig of geen „gemeentelingen' de Grondwetswijziging voor. De Ned. Herv. Gemeente van Oude Wetering werd 22 Januari opge schrikt door het bericht, dat ds A. var Roon door de gladheid van zijn rijwiel gevallen en met een gebroken been Leiden overgebracht was. De „Prinses Margriet", de nieuwste aanwinst van K a t w ij k s vissersvloot, maakte een geslaagde proefvaart v bij een onzer verslaggevers zeebenen kreeg. Mr W. J. M. Lambooy, werd op Zater dag 25 van deze maand door L welkom geheten als nieuwe burge meester. Zondag 26 Januari staat bij de K.L.M. te boek als de dag van een ontzettende vliegramp, die ook aan de steward Hugo Hoek uit Noordwyk het leven kostte. Voor vele reizigers was verheugend het bericht, dat de nieuwe spoorbrug te V' mond in 1948 gereed zou komen. Februari: Koning Winter handhaafde zich. „Gelukkig", zuchtten velen in begin Februari, „het weerbericht geeft goede hoop; de vorst is voorbij." Maar Koning Winter handhaafde zich nog ettelijke weken nadien. Op 5 Februari werd op de dikbesneeuwde algemene begraaf plaats te Noordwyk aan Zee, dt bij de vliegramp in Denemarken omge komen steward Hoek ter aarde besteld. De afdeling Noordwijkerhot van „Bloembollencultuur" vierde op 5 Februari haar gouden feest. In de politieke woelingen van deze dagen wees de heer H. W. Tilanus Don derdagavond 6 Februari aan Chr. Histo risch K a t w ij k de juiste weg. Voorschoten kreeg op 7 Februari een gloednieuwe industrie, erbij: de NV „Esta", die in bandproductie diepvries conservatoren vervaardigt, terwijl de in woners van Leimui den" en Rijn- saterwoude zich gereed maakten om burgemeester J. A. Bakhuizen op 15 Fe bruari t.g.v. zijn zilveren jubileum te huldigen. De Oegstgeester burgery werd door het IVe bataljon Grenadiers op feestavond onthaald. Zij brachten de dank over van het in Indië vertoevende Ille bataljon. In verband met zijn vertrek naar R'dam-Feyenoord nam de heer A. P. de Jong, als evangelist, op Zondag 9 Februari afscheid van de Herv. Evang. op G.G te Alphen a. d. Rijn-0udshoorn. Rijnsburgs vroede vaderen kwa men tot een sluitende begroting. Feest werd er gevierd bij de geboorte van het jongste Prinsesje in alle plaat- De nieuwe burgemeester van Alke made, J. M. H. L. Hoynck v^n Papen- dreoht. werd geïnstalleerd. Op Vrijdag 21 Februari bezochten de ambassadeurs van Noorwegen en België vierde Bolbloemententoonstelling te Lisse. Alpheus Degroting sloot met een tekort van i 135.000 en de gemeenteraad wist op 24 Pebruari nog niets officieels de aanleg van een vliegveld. i d e r d o r p kon haar groente op 25 Februari „aan het gemeentehuis" De Hfllegomse pilote. Jonge en kleine kwekers uit R ij n s- burg en Roelofarendsveen richtten zich in Maart in een adres tot minister Mansholt wegens het verhogen van de areaal-heffing. Van de zijde der N.S. werd aan de Nieuwe Leidsche Courant medegedeeld, dat van het invoeren van stoptreinen op de lijn LeidenHaarlem geen sprake kon zijn. Zondagavond 9 Maart reden onder Lisse twee trams op elkaar. Vijftien lichtgewonden en veel schade. Enkele dagen later raakten te Oud e-W e t e- r i n g vyf personen achter elkaar te wa ter. Ze kwamen met de schrik vrij. We gens de gladheid van de wet moest de Rijksweg nabij Sikkens lakfabrieken te Sassenheim voor rijverkeer worden afgesloten. Al het snelverkeer reed nu door de smalle straten der Bollendorpen. Met ingang -van 1 April werd drs C. J. N. de Graaf te Bome benoemd tot bur gemeester van Voorhout. Op Zondag 16 Maart nam ds P. A. Veneman afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Noordwijk aan Zee. terwijl op Zondag 23 Maart ds J. Ous- soren intrede deed als Geref predikant van Hazerswoude. Rijnsburgs Coöp Boerenleenbank herdacht op 26 Maart het zilveren jubi leum en de raad reserveerde de avond er voor f 100.000 voor de bouw van een nieuw Raadhuis Geen overbodige weelde. Het oude gemeentehuis past niet in een zo snel groeiende gemeente. Ina Velthuyzen van Zanten, de Hil- 1 e g o m s e pilote, vloog vice versa LondenKaapstad. Oudejaarsdienst voor jongeren Voor alle jongeren van 1317 jaar spreekt in de Oudejaarsdienst, Woens dagmiddag half vijf in het Wykgebouw „Staahvyk", ds J. R. H. Heidema ^oeterwoude. Filmvoorstellingen voor de jeugd Morgen, Vrijdag en Zaterdag in Rex-Theater. De Gemeentelijke Leidse Jeugdcommis sie hoopt in samenwerking met de Stich ting „Vacantiebezigheden voor de jeugd" In het kader van de actie „De Jeugd de straat" een aantal filmvoorstellingen in het Rex-Theater te organiseren. Deze voorstellingen vinden plaats op Woensdag 31 December. Vrijdag 2 er terdag 3 Januari, 's morgens om 84 10.45 uur. De K.L.M. heeft haar propagandafilm voor dit doel ter beschikking gesteid. Verder zullen er nog enkele andere films worden gedraaid. De voorstellingen zijn bestemd voor de jeugd van 11 tot 15 j. Officiële publicatie Sluiting kantoor Gemeente- Ontvanger Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvanger op Woensdag, 31 December 1947 de gehele dag voor het publiek gesloten zal zijn. Leiden. 29 December 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. van Kinschot. De Secretaris, J. Bool. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 802 enz. vindt morgen plaats aan de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 72001 t/m 75600. Stamkaarten met inlegvellen en contrólekaart a.s moeders meebrengen Het kantoor, in gang Steenschuur, is geopend van 3 30 11.45 en 2-4 uur. Vanaf 1 Jan. is de vastgestelde prijs van een kunstspons van 1 dm3 (nat) hoogstens f 1.65 Anno Domini 1947 Sport en wedstrijden in het afgelopen jaar Binnen en buiten Leidens wallen ter verhoging van de weerstand, vooral in de winter- en voorjaarsmaanden Nu het jaar 1947 ten einde spoedt, zetten we ons aan 't schrijven van het jaaroverzicht van 't bonte sport gebeuren binnen en buiten Leiden's wallen. Bijna dagelijks gaven we weer de wederwaardigheden van de clubs, vermeldden we de successen van de ene en de minder goede pres taties van de andere vereniging. En steeds stond ons daarbij voor ogen de door-de-weekse-sport te steunen en te stimuleren. Als we daarin zijn geslaagd, zyn we tevreden. Er zijn een paar sportgebeurtenissen geweest, die we allereerst dienen te melden, omdat ze ook bekendheid ven in 't buitenland. Menigeen zal zich nog het internationale Politie-sport- tournooi herinneren, dat door de Leidse politieman M. F. Frank op touw werd gezet en dat in de Augustusdagen werd gehouden. Belgen, Engelsen, Fransen, Luxemburgers, Zweden en Zwitsers wa ren toen de gasten van de Leidse bevol king en hebben èn in „Amicitia" èn op het U.V.S.-veld blijk gegeven prestaties op scherm- en voetbalgebied Het heeft ons toén machtig veel pleizier gedaan, dat èn oi voetballers als strijdperk traden! mensen kwamen vertegenwoordigers togen naar Oxford later kwamen ook Gentenaren naai de Sleutelstad, om zich op velerlei sport gebied te meten met de gastheren er iwen. Dat dit in de toekomst nog moge uitgroeien! De schaatsenrijders(sters) hebben dit jaar hun hart kunnen ophalen! 't Was een der strengste winters, die ooit be leefd is. Bijna getuigen van wedstrijden tussen Hollan ders en Friezen en 't moet worden ge zegd. dat de Noorderlingen nogal' eei klop kregen Toen 't dan eindelijk ging dooien, kwamen de veldspelen weer aan bod. En 't werd natuurlijk hartje zomer voor de laatste competitiewedstrijden werden lick Boys was het veer, dat kam- 1 werd van de derde klasse K.N.V.B. 3k in dit seizoen staan de Katwijkers eei uitstekend voor. Met A.R.C. pro moveerde ook S.S.S.K. en Capelle de 4e naar de 3e klas. A.R.C. en S.S.S.K. lieten van zich spieken en hielden met Quick Boys en Rijnsb. Boys enige tyd gelijke tred. Rijnsb. Boys speelt >er wisselvallig. In de 4e kl. is de situatie spannender dan in de 3e klasse. „Noordwyk" leek het begin af op het kampioenschap e stevenen, maar kreeg weer een lelijke inzinking. In haar laatste wed strijden heeft zij zich echter hersteld, toch zal ze nog hard voor de be geerde titel moeten vechten. Nu echter Duindam de gelederen komt versterken, zal het wel lukken. In tegenstelling met vorig jaar doet C.N.V. uit Noordwijkerhout het dit jaar best. Deze club sukkelt nogal met volledigheid en verspeelde daardoor kostbare punten. Ook „Katwijk" staat goed voor en heeft zelfs nog kansen op de 'titel. „Le'den", de nieuwe vierde klasser, had enige tijd nodig om zich in te spelen, won toen enkele wedstrijden achtereen, maar zakte daarna weer af. P.T.T. doet het echter nog slechter en veel gevaar om onderaan te eindigen is - voor „Leiden" niet aanwezig. In de res 3e kl. A is het wederom een Quick Boyö-elftal dat de leiding heeft, ,L Quick Boys 2. Rijnsb Boys 2 neemt de derde en A.R.C. 2 de vyfde plaats in. R.C.L. 1 en Lisser Boys 1 strijden in de 1ste klasse L.V.B een nek-aan-nek- uit om de bovenste plaats, die tege lijkertijd de promotie naar de vierde klasse K.N.V.B- betekent. Van voetbal stappen we over naar korfbal. En dan komen we haast van zelfsprekend het eerst bij „Pemix" te recht, dat het kampioenschap van de C. prolongeerde en op de Bondsdag te Doetinchem tweede werd achter D.K.O.D. uit Heelsum „Fiks" uit Oegstgeest speelde met wis selend succes. H»t Noordwijkse „Fluks" daarentegen deed het èn in de compe titie èn op de Bondsdag uitstekend. We zullen nog wel meer van haar horen. Van „Jahn", de Leidse Christelijke gymnastiekvereniging, konden we dit jaar weer verschillende goede dingen melden. Het kledingvraagstuk is en blijft echter nog een probleem en wij menen, dat hier van gemeente lijke zijde ook wel iets aan gedaan kan worden. Bij uitvoeringen van neutrale verenigingen treft ons tel kens weer de verscheidenheid van kledingstukken Bovendien tobt .Jahn" (een der grootste verenigin gen) met een veel te klein oefen lokaal. Kan aan deze vraagstukken niet tegemoet worden gekomen? Waar een wil ia, is een wegl De dam- en schaaksport wordt zeer druk beoefend. Zouden we alle vereni gingen onder de loupe willen nemen, dan kwamen we plaats te kort. Van de hoofd klasse-damclubs kwam L.D.V 1 onder aan, maar zij zal zich in de degradatie wedstrijden wel weten te handhaven. D. C.L. deed het iets heter- Over 't schaak- gebeuren vertelt onze medewerker nog Schaak in 1947 Spoorwegplannen komen in de Raad De eerste vergadering van de gemeente raad van Leiden in 1948. te houden op 26 Januari, zal een zeer belangrijke zijn In deze vergadering zullen namelijk de spoorwegplannen (de straten en viaduc ten rond het door de N.S. te bouwen station en de bouw van woning- en win kelcomplexen) in behandeling komen. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johannes, z. van J. Glas bergen en J. Stikkelorum; Anthony D., z. van D. Bede en G. C. Varkevisser; Anke, d. v. B. A. Harteveld en H. J. t Iterson; Inge, d. van B. A. Harteveld H. J. van Iterson; Johannes H. A., z. P. Vinkestijn en R. A. Noort; Petrus A. M., z. v. P. A. Reizevoort en A. van. Vel- sen; Ferdinand Th., z. 'v. J. H. Philippo en C. Sinteur; Hendrika Th. M., d. van T. A. J. Lamboo en C. A. A. Vinkestijn; Johannes A. M., z. v. P. van der Linden en A. A. Gladpootjes; Anthonie, z. van W. A. v. d. Bogaard en H. van Rossen; Richard, z. v. J. Wagner en J. B. Ladan; Henricus F. J. M., z. v. C Duivenvoorden |en A. G. Philippi; Maria C. A., d._v. J Een terugblik over het voorbijgegane schaakjaar verschilt voor iédere schaker. De hoogtepunten en beste resultaten zijn allen afwijkend. Het is daarom reeds ondoenlijk* hier aan alle schaak gebeurtenissen in 1947 aandacht te wijden en alleen de voornaamste in algemene zin mogen hier nog eens in herinnering worden gebracht. Van belang voor ons Nederlandse schaakleven was al direct het fraaie suc- onze tweede meester na Euwe, Van Scheltinga. in het Hoogoventour- ooi, boven Cortlever, Kottnauer, O'Kelly a. Voor deze sympathieke Amsterdam mer was het zeker een succesvol jaar: behalve de genoemde le prijs, wij zijn overwinningen in de voorwed- stryd om het persoonlijk kampioenschap Nederland en het internationaal tournooi te Terwinselen. De traditionele wedstrijd te Hastings werd door Alexan der gewonnen. Van Steenis won hier de le prijs in de groep premier reserves; dezelfde speler won de Noteboom-wissel- beker dit jaar. Zeer belangrijk waren ook de inter nationale wedstrijden te Baarn, Vlagsma, Tartakower en Wood de werden, en te Hilversum, waa West-Europese zonetournooi aan O'Kelly verrassend succes bracht Nogmaals viel hier Van Scheltinga door bijzonder goed resultaat op. Op het zone-tournooi volgden de achtkampen, met als O'Kelly Mühring. Szabo en Rosso- limo. Leeuwarden organiseerde Internationale wedstrijd, waarbij Golom- bek, Kramer en O'Kelly uitblonken. Teleurstellend waren Euwe's resultaten i Argentinië en Hilversum, ofschoon de Zwitser Grob in een tweekamp afgestraft Eenzelfde lot onderging Van den Berg in de recente match tegen O'Kelly Noordwijk. Beter bracht deze Leidenaar het eraf tegen Christoffel, in de studen tenwedstrijd NederlandZwitserland, die e onzen met 13—7 wo Ook België moest ir Nederland de meerdere erkennen, al was 't een kleine zege (910%). De wedstrijden tegen Engeland en Tsjecho-Slowakije gingen echter beide met 12%7% voor ons ver- Bovenaan troont nog steeds het Rus sische schaak. Engeland verloor van deze schaakgroten met 515! De ster van de Britten was de jeugdige Crown, die helaas kort daarna is overleden. Voor de schaakwereld een groot verlies! Botwinnik won het Slavisch-toumooi te Moskou, boven de grootmeesters Bo- leslavsky, Smyslow, Keres e.a. Deze naam brengt onze gedachten onmiddellijk naar de grote gebeurtenis in het Nieuwe jaar, het Wereldkampioenschap. Alleen reeds hierom zal 1948 een zeer belangrijk schaakjaar worden Behalve de genoemde Noteboom-wed strijden waren er in Leiden zelf geen grote schaakfestijnen. Alleen de ontmoe- Bremmer en H. J. Cozijn; Joanna E. M. d. v. T. H. Perquin en M. C. van Velzen; Catharina J. K,, d. v. J. Schunselaar en E. van der Wal; Petrus B. M., z. v. P J v. d. Klugt en M. A. van Berge Hene gouwen; Elsabeth J., d. v. C. Veerman en M. Dijkstra; Antonnetta, d. v. A. Ple zier en S. Thiel; Annie, d. v J. Kriek J Vermond; Maria aD., d. v. H Prins M. Munnik; Clasina N.. d. v. G. C. Schaap t.i M. v. d. Plas; Wilhelmus C., J. N. van Haasterecht en J. P Voort; Anna M. C., d. v A. M. Alkemade en C. A. Dijkzeul; Cornelia M. L., d. v. S. P. H. Hoogeveen en C. M. Captein; Joeke A., d. v. J. Schinkel en A. Zaal berg; Algirdas S., z. v. J. Timmerman T. Tautkute; Cornelia, d. v. A. v Zanten en M- Verduijn; Cornelia C. M.. d v. C Meijer en H Huysdens; Wilhelmina J d. v. G. v. Mastrigt en C. Plug; Adriana, d. v. D. P. van Maastricht en N van Tol; Carolina Thè M.. d. v. D. A. Altorf en T. van Leeuwen; Catharine, d. v F. J. v. Steenbergen en C. v! d. Berg; Helena A. S., d. v. H. Pikaar en E. Boot; Wilhel mina A. M.. d. v. J. Valk en A. M. Velzen; Catharina P., d. en C. Taffijn; Helena J., d. van w. r Stouten en M. C. H. van Strien. OVERLEDEN: G. Weijschede, m. 55 j.; M. S. Borgerding, wed. van B. Soesman. 86 j.; A. van den Berg, wed. van H. de Vos, 69 j.; F. van de Laarschot, 11 mnd.; W. J. Wurzer, 56 j.; J. ten Donkelaar, 2 j.; A. J. Hooijmans, 2 w.; E. Ammer- laan, wed van P. J. de Haas, 75 j.; J. van Ruiten, 68 j.; C. Onderwater, wed. van W. Aangeenbrug, 95 j.; M. Nieuwenburg, d., 14 jaar. Anno Domini 1947 Het rijk van Thalia en Melpomene alleenspraak v zijn moeder: „Het schip ligt gemeerd i goenj. Het kind tot /an schipper Madhoe an de werf van Rai- onnodig geladen met jute, en heeft daar stil gelegen een lange tyd. Als hij mij zijn schip wou lenen, zou ik het bemannen met honderd roeiers, en de zeilen hijsen, vijf of zes of zeven. Ik zou de zeven zeeën bezeilen en de dertien van sprookjesland." Het schip van onze schone kunsten heeft vijf jaren lang stil gelegen, beladen met de last van oorlogsellende en menselijke wanhoop. Maar, ofschoon met de bevrij ding de vrede niet gekomen is en het volk nog zucht onder de lasten van de na-oorlogstijd, heeft het kind in de mens het stilliggende schip ontdekt en de zeilen gehesen. Met rijke buit beladen zeilt h^ thans de Sylvesteravond in: vruchten en schatten uit het land der muziek, het gebied van Polyhymnia en Euterpe, uit het land van de dramatische kunst, terrein van de beide Titanenkin deren Thalia en Melpomene, en uit het kleurige land van de beeldende kunsten meevoerend Het toneelseizoen begon het nieuwe jaar op 15 Januari met een opvoering van „Dear Ruth" van de Amerikaan Nprman Krasna. De Amerikanen hebben voorsprong gekregen, die De tuinbouw in 1947 Ook voor het jaar 1947 kan niet wor den gezegd dat het leven des gerusten landsmans zo genoeglijk rolde Vele zor gen, van het begin tot het einde. Het begon al met de harde winter van 1946 '47, welke veel schade berokkende en de werkzaamheden stop zette tot in Maart. Bij een tekort aan arbeidskrach ten, dat reeds bestond, leek deze ontstane achterstand een ramp te zijn Maar, zoals veelal, viel het tenslotte ook nu mee en men is, al zal er wel wat aan geman keerd hebben, klaar gekomen. Toen kwam de ellende van het door- draaden van massa's bospeen, radijs, enz Het stond er voor, of er niets meer van terecht zou kunnen komen. Maar ook dit viel uiteindelijk weer mee en de to taal uitkomst van de zomerbospeen ra dijs, sla, enz. benevens van de vroege aardappelen was lonend Daarna kwam de warme zomer met een ongekende droogte-periode, waardoor het on moge5 lijk scheen de na vruchten uit te poten of te zaaien en als dat tooh gelukt was, in het leven te houden. Men was er ten volle van overtuigd, dat fer in de winter een buitengewoon groot tekort aan groente zou ontstaan met al de gevolgen van dien. Er zijn streken waar de oogst en mitsdien ook de uitkomst bedroevend is geweest, maar rond Leiden is er in het algemeen genomen alleen maar re den tot dankbaarheid Want ook de na- jaarsoogst was zeer bevredigend en de finanoiële uitkomst behoorlijk goed. Er zijn altijd uitzonderingen op de B. Bastiaan regel en die zullen er nu ook zijn; die ongunstige uitzonderingen zijn voorna melijk te vinden op de zwaardere klei gronden. waar ook de bloemkool en jonge peen voor een groot deel misluk ten. Maar de voorraad groente is nog van diie aard, dat dit de consumenten geen zorg behoeft ,te baren. Van sommige groenten, zoals sluitkool is de voornaad aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Al met al is het jaar 1947 voor de tuinbouw gunstig geweest en meermalen hoort men de wens uiten, dat het jaar 1948 evenzo mag zijn. WAT WENST UIT DE AETHER? Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) AVRO 7.15 Dansba lans 1947. 7.45 Regeringsui trending. 8.— Nieuws 8.05 Met de microfoon bij8.15 Parade 1947 9 15 Stem van de tijd. 10.— Mu zikale overpeinzing. 10.15 Llederenreeksen 11.— Nieuws. 11.15 Gram. 12.— Sluiting,-, HILVERSUM 'II (415) KRO 6.20 Sport. 7.— Nieuws 7.15 Kath. nieuws 7.20 Concert. 7.45 Voor de jongeren. 8.Nieuws 8.12 Gewone man. 8 20 Rad. Ph. Orkest. 9.30 Microfoon. 10.10 Van Rooyens. 10.15 Avondgebed. 10.45 Kamerkoor. 11.25 Gram. 12.— Sluiting Wat de radio Woensdag brengt HILVERSUM I 15 Gymn. 7.30 f Morgenklanken. 8. i 9.30 Kwin 301.) VARA 7 Nieuws, nbrose. 8— Nieuws. 8.15 Voor de hulsvrouw 9- it. VPRO 10.— Wijding. ting Leiden—Gent mag hier wel worden gememoreerd. Philidor I behaalde het kampioen schap, maar kon het nog niet tot de Hoofdklasse brengen. In de huidige com petitie gaat dit lQ-tal wederom recht op de eerste '.laats af. Te vermelden zijn voorts nog de achtkamp te Noordwijk, ar Barkema en Schüss triomfeerden de wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van de L.S.B., welke door Idema werd gewonnen W. H. van der Nat. Het L geheimzinnige deserteurtje „En?" „Ja, de commandant zei, dat het een moeilijk geval is. Het zal wel wat geld kosten." „Ik heb al tien gulden getaald." „Daar zal nog vijf en twintig gulden bij moeten." „Zei de commandant dat?" „Ja. beslist." „Ik heb maar achttien gulden bij me „Dan wil ik met de commandant wel zo praten, dat hij het doet voor achttien gul den. Als je dit bedrag hier achterlaat, kan ik het bij hem in orde maken. Kom straks terug, maar niet zo laat als giste ren- Anders mocht je weer voor niemen dal komen! Dat gaat niet, de zaak moet nu beslist worden." De man praat zo gemoedelijk en ver trouwenwekkend, dat Schroot voor zijn heengaan zonder bezwaar de achttien gul den neertelt. Een militair bureau acht hij in elk opzicht solide Na een uur meldt Schroot zich al weer. Zodra hij de deur binnen komt roept de militair: „Het is in orde, hoor! Ga maar gerust naarh uis, je behoeft niet meer terug te komen- De jongens krijgen be richt.'" Schroot is geen man, die zich zo opper vlakkig laat afschepen. Hij wil meer we ten. Dus hij doet verschillende vragen: „Wat heeft de commandant gezegd? Is het wel zeker? Hebt u hem het geld overhan digd?" „De commandant heeft gezegd, dat net in orde komt en dat u bericht krijgt. Ga dus vlug naar huis, om de mensen ge rust te stellen, dan weten ze iets Maar Schroot is. vasthoudend Hy wil zekerheid hebben, dat hij waar krijgt voor het geld, dat hij heeft neergeteld. Ook ziet hij. dat de ander onrustig wordt. Dat wekt zijn wantrouwen Hij blyft dralen en aandringen op het vaststellen van een uur, waarop hy zelf de commandant spie ken kan. Plotseling staat de man stram in de hou ding. Met rinkelende sporen stappen twee oficieren binnen. Ze kijken naar Schroot en de voorste vraagt kort en bars: „Wat moet die man?" „Hy komt informeren hoe het moet, als zijn zoon dienst wil nemen," antwoordt de leugenaar. Schroot heeft dit antwoord niet ver staan, doch 'vermoedend, wie de officier is, doet hij een paar passen naar voren en vraagt: „Bent u de commandant, mijn heer?" „Ik ben de commandant Will u mij spreken?" „Als het kan heel graag, mynheer." De officier wendt zich tot de mindere VARA 10.20 Onze keuken 10.35 Liszt 10.45 Afval 11.— Gram. 12.— Ramblers. 12 35 Platteland 12.38 Kilima's. 1.— Nieuws. 1.15 Kalender 1.20 Malando. 2.— Rond 't nieuwe. Jaar. 2.15 Jeugdconcert 3.— Jaar is om 3.30 Roodborstjes. 3.45 Regenboog 4 15 Vragen staat vrij. 4.45 Stond in de krant. 5.10 Gram 5.30 Regeringsuitzending 5.35 Vincentlno 6 - Nieuws. 6-15 Varia. 6 20 Gram. 6.30 Rege ringsuitzending. VPRO 7.— Klankpanorama. 7.30 Kerkdienst. 8.45 Schemering. VARA 9.- Kakelbont. 11.— Nieuws. 11 15 Nederlanders op Oudejaarsavond 11.57 Uren. dagen, maanden. Jaren. 0 00 Klokslag Westertoren in Amsterdam 0.07 Bij de aanvang van 1948. 0.15 Gezellige plaatjes 0.30 Regeringsuitzen ding. AVRO 1-— Nieuwjaarswens 1.05 Groe ten uit vele landen. 2.— Sluiting. HILVERSUM II (415) NCRV 7.— Nieuws. 7.15 Reveille. 7.45 Woord voor de dag 8 Nieuws 8.15 Leo Mens 9— Jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 10.30 Morgendienst 11 15 Wonderbaarlijk kind. 12 30 Weer 12.33 Sangh en Spel 1— Nieuws. 1.15 Pianomuziek. 145 Orgel. 2.30 Lezing. 3.— Strijkkwartet. 3 35 Marsmuziek 3 45 Kleuters. 4.— Piano 4.15 Knapenkoor 4.45 Jongens en meisjes. 5.30 De vijf Zapakara's 5 45 Regeringsuitzending 6.— Mandollnata 6.30 Versperring en door tocht 7- Nieuws 7.15 Regeringsuitzending 7.30 Actueel geluid 7 45 Gram 8.— Kerk dienst. 9.30 Omroeporkest. 10.15 Epiloog 11 - Nieuws. 11.15 Kwartet. 11.30 NCRV-kwartet 1145 Drempel der Jaarwisseling 12.— Klok. 0.05 Nieuwjaarsklanken. KRO 0.30 Kort woord. 0.30 Gram 1.00 Sluiting. overhandigd een pakket en gelast hem: „Kom in het bureau en sorteer deze stuk- Ze gaan naar binnen Met bezorgd ge zicht 'neemt de man, die Schroot te woord stond, plaats aan een klein tafeltje in eer. hoek. De commandant plaatst zich achter een groot bureau-ministxe en vraagt Schroot, wat hy wenst. „Ik ben de vader van die twee jongens. „Welke jongens?" „Die getekend hebben voor de diensi in het Franse leger." „O, zo, zo." De toon van de officier s eensklaps vriendelijk. „Nu kom ik vragen, wat u daaraan kunt doen." „Wat zou daaraan te doen zijn. denkt u? Daar is niets aan te doen!" „Niets aan te doen? Waarvoor heb ik dan die acht en twintig gulden betaaid' E. is mij gezegd „Man, wat praat je? Je bent geloof ik, een beetje in de war! Acht en twintig gulden betaald!" „Ik heb gisteren aan die mijnheer daar tien gulden gegeven en vanmorgen acht tien gulden. Nu heeft hij mij beloofd, dat alles in orde komt en de jongens niet weg moeten." „Zeg eens, wat betekend dat? Kom eens hier!" roept de commandant, achterom ziende. De militair staat langzaam op. „Heb Jij geld aangenomen van deze man?" „Ik zou er met u over spreken." niet zonder betekenis is. Het stuk werd gebracht door het ensemble van Cor Ruys onder auspiciën van de kunstkring „Het Schouwspel". De volgende dag nam K. en O. het initiatief over: „Ciske de Rat" door het Ned. Volkstoneel. Litteris Sacrum bracht op 18 Januari „Je kunt het toch niet meenemen" en op 20 Jan. beleefde Leiden al een hoogtepunt met de opvoering van Vondels „Gijsbrecht van Aemstel". De ondergang van Amsterdam en de ballingschap van haar heer Gijs brecht vormen alle jaren op Nieuw jaarsdag het grote evenement van Amsterdam. Dat Vondels beroemde stuk ook in Leiden voor het voet licht is gekomen, hebben wij aan het initiatief van K. en O. te danken. Het Leids Academisch Kunstcentrum, dat tot doel heeft goede en voor de stu- dentenbeurs bereikbare kunst te brengen, lanceerde op 7 Februari een opvoering van de „Bevrijde Don Quichotte" Loenatsjarski. gebracht door het Leids Studententoneel. Dostojewski's „Schuld en boete", voor het toneel bewerkt door Duschinsky, en gebracht door het Ned. Volkstoneel, vermocht niet in die mate het Leidse publiek te boeien, als wacht had mogen worden. De opvoering van Multatuli's „Vorstenschool" op 19 April daarentegen werd een succes. Lit teris Sacrum stelde hiermee een daad van piëteit'niet alleen, maar ook een grote artisticiteit „Vorstenschool" is gemakkelijk te spelen; temeer lof dus voor het ensemble, dat er zoveel wist te maken. Nog geen tien dagen later beleefde Lei den weer een toneelgebeuren van beteke ns: de S.T.A.R.T. bracht Shakespeare": „Driekoningenavond" en behaalde hier mee een groot succes. Voor enige maan den was het nu afgelopen met goed toneel. De zomer kwam in het land met haar de behoefte aan frisse buiten lucht en zinderend zonlicht. Ter gelegen heid van de 41ste dies vande V.V.S.L. werd weliswaar nog opgevoerd „De dood te gast" van Alberto Casella, maar dit een gebeurtenis van betekenis was, zal niemand durven beweren. Het zoen werd pas weer geopend op 23 Sep tember met een opvoering van wacht aan de Rijn" van Lilian Hellman onder auspiciën van K. en O. Dat het vooralsnog veel groots ge bracht heeft, zouden wij na een vooraf gaand seizoen als dat van 19461947 met kunnen volhouden De Arbeiderstoneel- ver. D.O.S. bracht Herman Heyermans' „De Opgaande Zon" ten tonele, het Ned Volkstoneel „De klucht van de gehan gene" van Henri Ghéon. en het Ned. Toneel o.l.v. Cor van d-r Lugt Melsert „De Zondaar" van mr J. H. Pennings. Het éénacter-tournooi, dat in November dit jaar viel, oogstte niet het succes, dat het krachtens het lofwaardig initia tief had moeten verwerven en eigenlijk het eerste toneelgebeuren van tekenis de opvoering van „You r «11" van Shaw, door Litteris Sacrum. Het Leids Acad. Kunstcentrum bracht op 9 December Comedia naar de Sleutelstad een opvoering van „As you like it" Shakespeare en op 17 December sloot „Eva Bonheur" van Heyermans de rij, ten tonele gebracht door het Ned. Volkstoneel Alles bijeengenomen kunnen de Leidenaars trots, zijn ^p hun onhan dige, kleine en ouderwetse, maar ge zellige schouwburg, waar op toneel gebied toch wel het een en ander te genieten valt. Zij kunnen trots zijn op de vele initiatiefnemers hier ter stede, die de beide Muzen van het toneel zo gaarne gastvrijheid ver-- leenden. En daarbij kunnen zij plot seling tot de ontdekking komen, dat de blijde Thalia en de droefgeestige Melpomene een nieuw attribuut in de fijne handen houden; waar lijkt het op? Is het niet een film-bobine? Inderdaad: zij namen ook die jonge kunst onder hun hoede. En in a merking genomen, dat het ouder wetse joffers zijn, die Muzen, en dat zij van een zo moderne kunst maar amper verstand kunnen hebben, heb ben zij hun taak toch naar behoren uitgevoerd. Ook in Leiden. Het was immers Leiden, dat met „Zes jaren", de film, die een uitbeelding 1 de zijn van het Nederlands studenten leven tijdens de bezetting, een primeur behaalde? De Engelse film „A matter of life and death" werd als Nederlandse première het eerst gebracht voo Leidse studenten. En ook de grote En gelse Dickens-film „Great expectations" was bij zijn vertoning voor de Leidse Studentenfilmliga een Nederlandse pre- mière. „Hoed af" voor de liga. die inder- daad baanbrekend werk doet. Het nodig, dat de intellectueel zich op de hoogte stelt van datgene, wat de film kunst wil en bereikt. Opdat er invloed worde geoefend ten goede. Sta mij toe, dat ik tenslotte nog 1 paar vergeet-mij-nietjes pluk langs de randen .van Thalia's en Melpomene's tuin. Het zijn de voordrachtskunstenaars Max Croiset, Maud Cossaar, Joh. Schmitz en Nel Oosthout. die dit jaar in Leiden en omgeving optraden. Vooral dat laatste stemt tot blijdschap; want het bewijst, dat men op het soms gesmade platteland meer belangstelling heeft voor schoon heid, dan de stadsmens in zijn hoog wel denkt. In Mei werd voor de vijfde maal „Oranje-Hotel" opgevoerd. En last but not least was daar nog het Leids Onderwijzerstoneel, dat een serie goede voorstellingen bracht voor de jeugd 1 blijk gaf van een streven, dat evenze de belangstelling verdient als het insi tuut der jeugdconcerten. LEIDEN, STAD VAN SCHILDERS De stad van Lucas van Leyden, van Rembrandt en van Floris Verster heeft een traditie op te houden en zij heeft dat gedaan, ook m het afgelo pen jaar Vooral voor de thans le vende generaties van kunstenaars heeft men belangstelling aan de dag gelegd. En dat is een verblijdend te ken. Immers, van publiciteit moeten de jongere het hebben, willen zij als kunstenaar door het leven kunnen Zo was de tentoonstelling, in Maart van dit jaar georganiseerd door de Leidse directie van V en D., een pracht-gelegen- heid voor jonge schilders uit Leiden en omstreken. De publieke belangstelling was daarbij verheugend groot. Het feit, dat deze expositie te zien was in een wa renhuis. dat uiteraard steeds veel bezoe kers trekt, en bevendien nog gratis te bezichtigen was. zal daaraan wel niet vreemd zijn geweest. Maar dit verschijn sel doet ook de vraag bij ons rijzen, of men het tentoonstellingswezen niet dient te wijzigen, om datgene te bereiken, wat men zich voorstelt Het moderne publiek mist de innerlijke rust om zich naar een museum te begeven, dat zo al niet let terlijk, dan toch altijd figuurlijk buren de banen van het verkeer ligt. De entree prijs vormi in de meeste gevallen niet net hoofdbezwaar Ter illustratie vergelijke men de ten toonstelling van ornamentprenten, die in November iq het Rijksprentenkabinet in de Kloksteeg werd gehouden, met de ex positie bij V. en D. Wat in het Prenten kabinet den volke werd getoond, was na tuurlijk op de allereerste plaats bestemd voor hen, die uit hoofde van hun studie belangsteling hadden voor oude prent kunst en ornamentiek. Maa. ook voor meubelontwerpers en edelsmeden bv. was deze tentoonstelling van eminent belang Dat zy de weg naar de Kloksteeg gevon den hebben, wagen wij te betwijfelen. Overigens kan Leiden bogen op grote groepen waarlijk belangstellenden Dat bleek in Mei van dit jaar, toen in de La kenhal een kleine, maar belangrijke ex positie was ingericht van werken van ae overleden Duitse socialiste Kate Koii- witz, wier naam het symbool is geworden van zuiverheid van bedoelingen, geest kracht en menselijke verlorenheid De so ciaal-culturele stichting K. en O doet het hare om deze groep zo veel mogelijk uit te breiden. Zij nam het initiatief tot een tentoonstelling van Otto B de Kat. een nog tot de jongeren behorende Haarlemmer, die door zijn warm en fijn coloriet snel „Met mij over spreken, zo, zo!" „Vriend," zegt de commandant tot Schroot, „ga een ogenblik buiten staan. Straks zal ik u roepen." Schroot gaat naar het voorvertrek en luistert. Hij hoort de commandant te keer gaan. maar kan slechts enkele woorden opvangen. Na tien of twaalf minuten wordt bij binnengeroepen. De achttien guldens lig gen netjes uitgeteld op het bureau van de commandant „Vriend, hier zijn je achttien guldens, steek die weer bij je. De tien gulden van gisteren kryg je ook terug. Kom je bin nenkort in de stad?" „Ja mijnheer, volgende week." „Goed, kom ze dan halen. En waar over wou je me spreken?" Schroot haalt de papieren te voorschijn en geeft uitleg van het geval. Het voorhoofd van de commandant krijgt bedenkelijke plooien. „Daar is niets aan te veranderen De jongelui hebben getekend en het handgeld ontvangen. Op de vastgestelde dag moe>en ze verschijnen en hun tijd uitdienen." „Hun tijd uitdienen? Drie jaar? Dat is geen kleinigheid!" „Wat betekent dat voor jonge mensen? Ze heben hun hele leven nog voor zien En wat is een jaar gauw voorbijl In hun eentonig leven is het een gezonde afwis seling!" Mei deze schrale troost kan Schroot ver trekken. (Wordt vervolgd) 1 ding. aanspreekt. De stienting „Beeldende kunst binnen ieders bereik" exposeerde bij d# kunsthandel Van Spaandonk met een se schildersprenien. vervaardigd volgens nieuwe procédé, dat de echtheid van iei re prent wil waarborgen. Ofschoon m ook een kunsthandel met zo heel snel dj nengaat, trok deze tentoonstelling vt belangstelling. Wij vernamen echter, dat het met de kooplust van het publiek minder vlot ging, althans zo was globaal genomen over alle steden, men deze tentoonstellingen had georga- iseerd Leiden zal, wat dit betreft, wel met zijn achtergebleven, gezien de Leidse - gelijkheid, die altijd geneigd is de <at eerst eens uit de boom te kijken, laatste geldt ook voor de dit jaar gehouden exposities van kunstnijverheid in de La kenhal. en van edelsmeedwerk bij „Ds Ploeg" Jaar was ongetwijfeld veel, dat werkelijk mooi genoemd kon worden, t dat als kunstvoorwerp zijn prijs ongetwij. feP* waard was. Maar de Leidenaar u zuinig op zijn vaak zuur-verdiende geid en als hy werkelijk eens iets kan uit leg gen voor een voorwerp, dat op de e en voornaamste plaats mooi wil zijn, zal hij dit slechts doen na langdurig overleg. Aan de fabrikanten van gebruiksvoor werpen dus de taak. wat meer rekening te houden met de goede smaak. Maar al is het net het museumbezoek in Leiden nu niet zo daverend, de direc ties nebben zich daarvoor niet laten ont moedigen Het „Laatste Oordeel cas van Leyden is thans geheel gerestau reerd en wacht op belangstellenden. Ter wijl ook zij, die kunstbezitters zijn, ds oude schil4ersstad niet hebben vergetea De Lakenhal ontving dit jaar als legaat van de familie Scherjon de mooie Ver ster-collectie, die reeds in bruikleen t afgestaan. Dit legaat omvatte 9 werken, waardoor het museum thans in het bezit ij van 25 originele Versters- De mooiste stukken zijn echter nog steeds op de Hoge Veluwe. Tenslotte besteedde men in de Sleutel* stad ook aandacht aan de plastiek, zij het, dat deze tak van kunst hier sinds de eersie bouw van het stadhuis wat in het ve geetboek schijnt te zijn geraakt. Bij kunsthandel Van Spaandonk exposeerden in December een aantal beeldhouwers, die voor een groot deel stamden uit het op dit gebied vooruitstrevende Zuiden. Het bleef bij „kleine" plastieken, die echter grote verwachtingen vermochten te verwekken Samenvattend kunen wij constate ren, dat het artistieke leven in Leiden zeker niet wordt verwaarloosd, dat het zelfs hoopvolle aspecten vertoont en dat de factoren voor grote bloei aanwezig zyn, zoals het zaad aanwezig is, dat de boer in zijn akker heeft gestrooid. Wind en weder dienende zal hieruit rijke wasdom voortkomen. Dat is: als de harde Oostenwinden wat gaan liggen en het milde zeekli maat de overhand kan krijgen. Wij doen natuurlijk niet aan politiek: maar wie het vatten kan, vatte het. C. Th. R Wederopbouwplannen In de memorie van antwoord aan Tweede Kamer over de begroting v Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt een overzicht gegeven van de stand der behandeling van de wederopbouwplan- nen. Uit dit overzicht blijkt, dat het col lege van algemene commissarissen voor de wederopbouw o_rtv voor LEIDEN een plan heeft vastgesteld Betreffende het plan voor ZOETERWOUDE, dat bij het college reeds is ingediend, wordt advies der bestuurscolleges ingewacht Het plan voor KATWIJK AAN ZEE, waaromtrent de betrokken bestuurscol leges hun adviezen reeds hebben uitge bracht. zal worden vastgesteld, zodra de naar aanleiding hiervan noodzakelijk ge worden wijzigingen en aanvullingen door de ontwerpers van het plan zullen zijn aangebracht Meerdere plan: den en omstreken worden 1 Ongeveer 100 plannen, ove land verspreid, zijn nog i iet genoemd. het gehele voorberei-

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2