Mnemosyne en de Muzen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 29 DECEMBER 1947 Ar\no Domini 1947 Hoe het C.N.V., lichtbaken voor de Christen arbeiders, in Leiden leefde en streefde Activiteit bracht de leden tot daden Christelijke vakbeweging. Voor velen heeft dit woord een magische klank gekre gen. Er zUn er ook, die de waarde van dit voor onze maatschappij zo onontbeer lijke lichaam miskennen. Dit weet de vakbeweging. En daarom heeft zij in het jaar, dat nu bijna geheel achter ons ligt, haar stem op krachtige wijze doen horen. Maar het werk van deze betekenisvolle instelling bepaalde zich niet alleen tot h n, die buiten haar het maatschappelijk 1 terrein betraden, ook de actie naar bin nen bleek dringend nodig te zijn. Zeker, he: is nuttig en noodzakelijk, dat zij ons vol!: in zijn geheel tracht te overtuigen, dat Gods Woord evengoed maatgevend is voor het maatschappelijk leven. Vandaar ook de propaganda, die vooral de laatste maanden op grf schaal is gc oerd. Maar de activering van de eigen leden is ir. niet mindere mate belangrijk. Het is een essentieel element van het werk. Een ondubbelzinnig geluld gevraagd De Leidse verenigingen, aangesloten bij het C.N.V., hebben dit jaar blijk gegeven van haar activiteit. In Februari vierden de Chr. houtbewerkers het zesde lustrum. De bondsvoorzitter, de heer P. A. West- dijk te Den Haag, sprak een rede uit, waarin hij er op wees, dat wy ons moe ten confronteren met het werk onzer voorgangers. Er werden voorts leden gedecoreerd, die hun sporen in het werk voor het C.N.V. verdiend hadden. Het luimige ge deelte van de avond was goed verzorgd. Trouwens, dit is óók een eis. Goede re creatie moeten we stimuleren. De leden van de Leidse Chr. Besturen bond mochten in Maart een principieel referaat van de heer A. Knetsch beluis teren. Hier trad het waarschuwend ele ment meer op de voorgrond. Hij sprak over het aantal predikanten, dat nog steeds de socialistische samenleving en de humanistische vakbeweging propa geert. Tevens hoopte hij, dat de Hervorm de Kerk een ondubbelzinnig geluid zou laten horen. Het is begrijpelijk, dat er naar aanleiding van het gesprokene oen levendige discussie ontstond. Het wordt tijd, dat in CJhristelijke kringen dit punt van discussie ophoudt te bestaan. Allen voor het C.N.V., zo klinkt het parool. „Unitas" hield in April haar jaarver gadering. Er werd een nieuw bestuur sa mengesteld. Dank werd gebracht aan het oude. „Nieuwe bezems vegen schoon", zo' dacht men. Dit gezegde is ook hier weer bewaarheid. (Dit houdt geen afkeu rende gedachte in ten opzichte van het oude bestuur). Door „Unitas" waait weer een frisse wind. De activiteitsbron van de leden begint opnieuw te werken. Op voor de fiere, vrije arbeider, ook in de textielbranche! Deze bond huldigde in het voorjaar negen jubilarissen, pioniers van grootse allure. Een kwart-eeuw had den ze in de rijen van het C.N.V. gestaan en'gewerkt, overtuigd en zeker. Hun voorbeeld vergeten wy niet. De speech De Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders hebben hun vreugde niet onder stoelen of banken gestoken, toen het zes de lustrum werd gevierd. Er werd flink gespeecht. Dit hoort er zo bij en het is ons dan ook niet vreemd. Iemand zei eens: „Anders krijgen ze de avond niet vol". 'tGaat er af en toe wel op lyken, maar toch mag het gesproken woord, niet ontbreken. Elke keer dienen het doel en de betekenis van de vakbeweging onder de aandacht te worden gebracht. De Chr arbeider heeft een zware verantwoorde lijkheid, die eerst in volle omvang ge zien wordt, als hij georganiseerd is. Dit „georganiseerd-zijn" behelst echter ook, dat hij zich verzekeren kan van de steun van zijn mede-arbeiders. Eendracht maakt macht. De enkeling wordt verdrongen. En éls wij dan lid zijn van een of andere organisatie, dan is het ook zaak, dat wy weten, waarom het gaat. Hoeveel van de tien arbeiders bijv. we ten dat? Dus: een speech is alleszins een onmisbaar onderdeel van het programma. Maar, de slotzin moet niet tè lang op zich laten wachten De metaalbewerkers smeden ook in het organisatieleven het ijzer, wanneer het heet is. 't Was prachtig weer, toen zy hun jaarvergadering in Juli belegden. En nèt voor de vacanties. Bovendien was de se cretaris van het hoofdbestuur, de heer J. van den Burg, in de gelegenheid een rede af te steken. Ja, die hoofdbestuurders moeten wel over een grote dosis activi teit en uithoudingsvermogen beschikken, 't Gebeurt inderdaad wel eens, dat men tevergeefs een beroep op hen doet; dan zijn ze „overbezet" zoals dat heet. Ze reizen van Noord naar Zuid, van Oost naar West om te spreken over het werk van het C. N V. en de positie van de ar beiders daarin. De heer v. d. Burg was die avond vrij, Hij hield een referaat over het „stille" onderwerp: „Vertrouwen" Zelfvertrouwen moeten wij vasthouden bij de uitvoering van onze levenstaak. Misplaatst zelfvertrouwen kan leiden tot verschrikkingen. Vertrouwen in de me demens is eveneens van groot belang. in God is echter de De t activiteit. De zomer ging rustig voorbij. Aan net organisatieleven werd in de vacanjie nau welijks gedacht. Vanzelfsprekend overi gens! Onze arbeiders hadden rust nodig. Maar zij hebben de „gulden" dagen goed besteed; krachten werden verzameld om bij de intrede van het nieuwe werkjaar met energie te kunnen beginnen. Dat zij in de vrije dagen overvloedig uit de krachtbronnen geput hebben, moge blij ken uit de grote actie, welke zij voor de winterperiode op touw hebben gezet. In vele bijeenkomsten werd hierop de nadruk gelegd: Wintersamenkomsten moeten er komen! Men moet weten, dat het C. N. V. springlevend is! De vergaderingen in 't gebouw aan het Gerecht en in „Reho- both" zijn voor enige tijd in ons geheu gen vastgelegd. De opkomst was niet al tijd even groot. Komt, arbeiders, dat de Leidenaars een broertje dood hebben aan vergaderen, wil er by ons niet in. De op wekking: „Leden van onze verenigingen, laat, indien enigszins mogelijk, geen ver gadering voorbijgaan" is dunkt ons, zeer op z'n plaats. De ware activiteit komt we zouden haast zeggen juist daarin tot uitdrukking. En we zéggen het ook, omdat het waar is. De Schouwburg was deze maand vol. toen er een propaganda-avond van het C. N. V. was. Natuurlijk, want er viel wat te beleven: een toneelstuk, decla matie. muziek. Wat wil je nog meer? Deze actuele vraag willen wij gaarne beant woorden. Wij willen, dat alle georgani- seerden zullen zeggen: in het nieuwe jaar zal het anders worden! Trouw op elk vlak van het organisatieleven. Dén zal onze Christelijke vakbeweging be antwoorden aan haar doel, dat waard is nagestreefd te worden. Anno Domini 1947 Het jeugdwerk in het teken der vernieuwing De oude fundamenten werden verstevigd 't Jaar heeft haast zijn loop volbracht, 't afscheid kLinkt ons tegen. Zie, een nieuwe tijdkring wacht.... Voordat ech ter een nieuwe tijd in ons leven zijn in trede doet, is het nodig, achterom te zien. En als wij dit doen, dan bemerken we, dat er ook op het terrein van het jeugd werk veel gebeurd is. Dit werk heeft de laatste tijd nog al wat wijzigingen onder gaan Wij doelen op een verandering in de goede zin des woords. De 'jeugdver enigingen in Leiden is nieuw leven inge blazen. Bij de overweging, dat ons Chris telijk verenigingsleven aantrekkelijk moet zijn en plaats moet bieden voor vele jon geren, is geenszins afgeweken van de oude grondslag. De basis blijft, het „ge bouw" wordt alleen ingericht naar de eisen van de tijd. Zo zal het grote jeugd- ,,huis" beantwoorden aan zijn doel: de jeugd onder te brengen, met „moderne" middelen. Niet zo, dat er afbreuk wordt gedaan aan de rechtzinnige beginselen, maar wel mogen wij niét vergeten, dat wij rekening moeten houden met wat de jeugd vraagt. Kortom, er is een eis het beginsel èn een eis van de tijd. Wij achten het eerste 't hoogst, maar vai tweede willen en mogen wij ons niet los maken Hoe is het jeugdwerk nu door de jeugd- leidèrs belicht? Er is dit jaar een groot aantal vergaderingen gehouden. De slagen getuigden er van. dat het inzicht in het jeugdleven verbreed is en dat de jeugdleiders al het mogelijke doen on de jongeren te activeren en te doen ver staan, dat zij een plicht te vervullen heb ben. In jeugdsamenkomsten lieten spre kers zich als volgt uit: „Als er iets in de Kerk, in onze jeugd organisaties gebeurt, dan is dit dank zij God, en deze daad Gods noopt on een nederige onderworpenheid en gebed om trouw te blijven", (mevr. H. W. Boersma-Smit te Amsterdam, verga dering .,De Jonge Kerk" in de Stadsge hoorzaal, Januari). „Wij hebben een taak ten opzichte Hoog aantal onwettige geboorten in Leiden (Van een statistische medewerker) Gunstige cijfers over doodgeboren kinderen De morele ontwrichting van ons volk In de eerste na-oorlogse jaren heeft zich genlt in een verontrustende stijging van het aantal onwettige geboorten. Terwijl de jongste rijks-cijfers nu gelukkig weer duidelijk wijzen in de richting rele bezinning, heeft echter mede dofcrdat de Sleutelstad een toevluchtsoord is voor ongehuwde aanstaande moeders nog steeds een groot aantal van deze ge boorten. In ons land ls het aantal gedurende de laatste eeuw tot aan het uitbreken de oorlog regelmatig en onafgebroken gedaald. Kwamen omstreeks 1840 op elke duizend geboorten 50 onwettige voor, ir de jaren 1939 en 1940 was deze verhou ding tot 13 per duizend verbeterd. In 1946 evenwel gaf de onwettige geboorte een sprong naar boven te zien, nl. tot 25 per duizend nagenoeg dus een dubbeling. Vergelijkbare cijfers vooi lopende jaar zijn thans beschikbaar de periode JanuariSeptember. Over deze periode was het verhoudingscijfer voor 1946 zelfs 27; In 1947 blijkt het terug gelopen te zijn tot 20 per duizend, en hoezeer het voor-oorlogse cijfer dus nog geenszins opnieuw bereikt, laat staan: verbeterd is, kan de daling van 27 tot 20 per duizend in één jaar tijds als een hoopgevende kentering worden be schouwd. En nu de cijfers over Leiden. Vóór de oorlog was in onze stad het verhoudingscijfer 12 13 per duizend, zodat het toen nog een fractie gun stiger was dan het rijksgemiddelde. Over 1946 sprong het cijfer omhoog tot 50 en bedroeg het dus het vier voudige van voor de oorlog. Over de periode JanuariSeptember van het lopende jaar is de verhouding 42 per duizend, en hoewel dus gunstiger dan verleden jaar, is het Leidse percen tage van onwettige geboorten meer - dan het dubbele van het rijksgemid delde! Bij de beoordeling van dit Leidse cijfer mag niet over het hoofd worden gezien, dat in onze stad enkele ziekenhuizen en Inrichtingen zijn gevestigd, waar ook ongehuwde aanstaande moeders worden opgenomen, die elders woonachtig zijn. Uiteraard beïnvloeden deze het Leidse cijfer ln ongunstige zin, zonder dat nauw keurig is vast te stellen, in welke mate dit geschiedt. Intussen is het totale aantal geboor ten in onze woonplaats wat afge- Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 802 enz. vindt morgen plaats aan de gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 68401 t/m 72000. Stamkaarten met inlegivellen en oontrólekaart a.s. Moeders meebrengen. Het kantoor, in gang Steensohuur. is geopend van 8.30 11.45 en 24 uur. □omen; daar inmiddels het zielental gestegen is, is het geboortecijfer per duizend in Leiden gedaald van 32.2 tot 28,2 per jaar. Onder de dit jaar geborenen kwamen 542 eerstgeborenen voor tegenover 523 het vergeleken deel van 1946. In deze relatieve toename (van 29 tot 33 pet) weerspiegelt zich uiteraard mede het ver hoogde na-oorlogse huwelijkscijfer. Ook hierin treedt intussen reeds een zekere kentering aan de dag. In meergenoemde periode (JanuariSeptember) van 1946 bedroeg in ons land het aantal gesloten huwelijken per duizend inwoners per jaar 11,5, terwijl dit cijfer voor het lopen de jaar teruggegaan is tot 10,5. In Leiden lag en ligt het huwelijkscijfer wat hoger dan het rijksgemiddelde, maar ook hier is het cijfer voor dit jaar wat lager dan dat voor 1946. In de periode Januari September van 1946 bedroeg het nl. 12,1 per duizend inwoners tegen dit jaar 11,3. Meivan onds de huweljjksmaand. Van ouds is in Nederland Mei de hu- welijksmaand. Veertien procent van de huwelijken in ons land worden in Mei gesloten; dat is dus een zevende van het totaal. In bepaalde gewesten, met name Friesland en Drenthe, is het gebruik i in Mei te huwen, het sterkst in zwang gebleven, maar het is merkwaar dig, dat zelfs in de grootste steden van ons land deze traditie nog merkbaar na werkt. In Leiden was de „huwelijkstop" [ei van dit jaar slechts gering; ver leden jaar daarentegen was zy zeer dui delijk. Hierboven werd vastgesteld, dat het aantal eerstgeborenen in onze woon plaats dit jaar hoger is dan het vorige jaar. Opmerkelijk is daarom de daling ten opzichte van '46 van het getal doodge borenen. Het is n.l. een statistisch vast staand verschijnsel, dat onder eerstge borenen meer doodgeboorten voorkomen dan onder de latergeborenen. In overeen stemming hiermede veroorzaakte de stij ging van het aantal eerstgeborenen in ons land dit jaar dan ook een relatieve toe name van het aantal doodgeboorten. In Leiden echter bedroeg het aantal in de periode JanuariSeptember van dit jaar meer dan 22 tegenover 32 in de over eenkomende periode van 1946. Ook het aantal sterfgevallen binnen één dag na de geboorte was dit jaar iets lager dan 'het vorige. de massajeugd, die veelal opgaat in aller lei banale vermakelijkheden" dr. J. I Kruyt, „De Jonge Kerk" in Levendaal' Januari. „Eenheid is prachtig! Maar zij dén te verwezenlijken, als ons volk te ruggaat naar Gods en Zijn Woord, als het Christelijk beginsel geen punt van dis- cussié meer is" (D Hendriks, Uniedag, jongerenbijeenkomst in ,,'t Raedthuis" Jdnuari). „Wij moeten ons in ons jeugdwerk tel kens weer toeleggen op Bijbelstudie en met het Woord van eeuwige blijdschap ernst maken. Nu wordt er van ons ge vraagd, te werken in de wijngaard, om straks te genieten van de maaltijd, welke voor ons wordt bereid"(ds J de Wit week-end „De Jonge Kerk" Leiden- Utrecht, Levendaal", Maart).- „Wij bedenken, dat, wanneer onze jeugd niet wordt bezield door een in alle op zichten zuivere geest, de toekomst ons volk uitzichtloos is- Wy mogen ons niet onttrekken aan de opdracht, de jeugd te helpen bij het zoeken en tasten naar de juiste weg. Er is sprake van een „heilig moeten" (mr H. Schokking, dir. stichting Oud-Poelgeest", Maart) „Eens maakt God aan het duistere rijk op aarde een einde. Dan komt Hij bin nen met Zijn stTijdmacht, die bestaat uit slechts één enkele strijder: Christus. Zal Hij ons wakende vinden?" (cand. J. van Genderen, avond Chr. Geref. Jeugdver enigingen, April). „Voor de mensen, die geestelijk willen leiden, bestaat de absolute eis, dat zij zich zelf houden aan de geestelijke normen" (P- W. J. Steinz, leraar Chr. Kweek school te Rotterdam, jeugdleidersconf. Ned. Zendingsschool, Juni). ,,De jeugdverenigingen moeten leiders en leidsters hebben, die Jezus Christus als de grote werkelijkheid in hun leven hebben leren kennen" (Youth for Christ- spreuk. rally in de Stadszaal, Juni). „Ook in het leven van de Chr. jeugdver enigingen wordt nog al te weinig beseft, dat dit zich eerst ten volle kan ontplooi IMJSÏl- qputfci tocA een JuxiA Pools Kerstfeest De afd. Leiden van de R.K, Poolse Ver eniging in Holland belegde in „Nieuw Minerva" een Kerstfeest. Bijna alle leden hadden aan de uitnodiging gehoor ge geven. Er was een groot aantal autoritei ten aanwezig, o.w. wethouder S. Menken, die het gemeentebestuur vertegenwoor digde. Het Kerstfeest werd geopend door de voorzitter, de heer M. Lakomy. Aal moezenier L. Romala sprak een kort woord, waarin hij de familieleden der in het buitenland vertoevende Polen her dacht. Verder voerden nog het woord: de commissaris van de Poolse ver., de heer F. Kiprowski. en weth. S. Menken. JUBILEUM-TENTOONSTELLING VAN PLUIMVEE EN KONIJNEN TE LISSE. Aan de vooravond van Kerstmis vond in het H.B.G.-gebouw de officiële opening plaats van de grote jubileum-tentoonstel ling van pluimvee, konijnen en sier- vogels. De heer W. F. Daudeij verwel komde de talrijke aanwezigen, in bijzonder burgemeester en mevr. Lam- booy, de dir. van H.B.G. en de ere-leden. De beschermheer, burgemeester Lam- booy, 'verrichtte de opening. Hij felici teerde in een kort woord de voorzitter, die reeds dertig jaar als zodanig werk zaam is. De burgemeester wekte op tot activiteit. De heer J. Balkenende bracht de gelukwensen over van de coöp. „Ons Belang". De heer P. Warmerdam voegde zich hierbij. Na afloop van het officiële gedeelte werd een rondwandeling ge maakt. De uitslag. van de wisselbekers zijn: G. Westerlaken, Hillegom, voor hoenders; B. Donk, Den Haag, krielhoenders; J. Th. BeekDuinkerken, Hillegom, grote en konijnen; W. F. Daudeij, Hillegom, middenrassen konijnen; H. Ippel, Nieuw- Vennep, kleine rassen; A. N. Ruigrok, Valkenburg, Weners; combinatie Slbri, Katwijk a. d. Rijn, sierduiven. Voorts werd een groot aantal bekers toegekend fraaie inzendingen in alle rassen. GROOTSE PLANNEN VAN S. EN O. DER N. S. Het hoofdbestuur van „Sport en Ont spanning" der Ned. Spoorwegen heeft het besluit genomen om in de a.s. win termaanden voor het geihele personeel der Ned, Spoorwegen en dat der doch terondernemingen van de NB. (ook in Leiden) de gelegenheid open te stellen, om deel te kunnen nemen aan biljart-, dam-, schaak-, zwem- en tafeltennis wedstrijden. De commissies werden in de f personeelzaal in het hoofdgebouw der wanneer de eigenlijke, motorische kracht'Ned. Spoorwegen te Utrecht geïnstal- komt uit het Woord Gods" (ds J. J. Ver- leerd. Het bestuur zal sn Jan. a.s. leur te Lisse, jeugdmeeting Geref. Kerk (art. 31) in de Doopsgez. kerk, Juli) „Het is zaak, dat wij ons beginsel niet verloochenen, maar vasthouden, er naar leven. Wij mogen het niet onder stoelen of banken steken, maar uitdragen. Wij hebben allen een evangeliserende taak" (ds Kuiper te Den Haag, week-end Geref. Jongeren Leiden-Delft, September). „Het is nodig, dat wij ons bezinnen op actuele problemen, opdat wij weten, doen en hoe onze houding moet zijn"(ds K. Dronkert, inleiding tot rede over 't communisme, bylokaal Zui- derkerk. November). „Wij hebben te zoeken naar en te wer ken voor de heling van de gebrokenheid der Kerk. En de jongeren zijn daar di- bij betrokken. Straks zullen zij de leidende figuren in de Kerk zijn" (ds D. Biesma, Kerstvergadering Chr Geref. J. V., December). Inderdaad, er is ook in ons jeugdwerk veel veranderd, maar de waarheden, zij bestaan nog. En het staat vast. dat de jongeren het practisch werk steeds aan haar hebben te toetsen. Bovenstaande uitspraken, die dit jaar door verschil lende figuren in het jeugdwerk zijn gebe zigd, zijn van uitermate groot belang; zij vormen de ondergrond van dit werk. Een jaar is weer voorbij. Het vloog, als een schaduw, heen. Ons gebed zij: Here, sterk Gij de jeugd en die haar leiden. groot zwemfestijin organiseren in overdekte zweminrichting in het cen trum van ons land. Het bestuur wil ver der nog een commissie benoemen voor lawntennis, voor athletiek, wandelsport, gymnastiek enz. en kwam reeds tot over eenstemming met de Kom Ned. Hockey Bond, en onderhandelt nog in de beste verstandhouding met de K.N.V.B. LEIDERDORP. Morgen wordt in het distributie kantoor zitting gehouden. Donderdag 1 Januari is het kantoor gesloten. De „Wielewalen", vereniging padvindsters, vierde het Kerstfeest. Hiervoor had men een tiental kinderen, komende uit grote gezinnen, uitgenodigd. De padvindsters hadden voor belegde broodjes gezorgd ener was ook nog een verrassing. Er werd verteld, choco lademelk gedronken en getracteerd. Al len werden nog verblijd met een ge- Woensdagavond a.s. 7 uur: Oude- jaarsdienst van de Ver. Vrijz. Herv. Voorganger is ds A. van Iterson te Oegstgeest. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! HAAGSE RECHTBANK. Veediefstal. Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de betonwerker C. A. uit Leiden, die kort nadat hij uit de gevangenis was ontslagen twee schapen »en weide had gestolen en die ge slacht. De Officier vorderde tegen verd. jaar en acht maanden gevangenis straf, met aftrek van preventief. Met de ijskas er vandoor. De filmoperateur I. v. d. L. te Leiden as er met de ijskas uit de bioscoog aarin hij werkte, vandoor gegaan, waar- een bedrag van f1724 aanwezig was. De Officier vorderde tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf. De recht bank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Zedenmisdrijf. Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad J. de J. uit Alphen aan den Rijn wegens misdrijf tegen de zeden. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf, waarvan vijf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. Rijwieldiefstal. Wegens diefstal van een fiets te Nieuwkoop, vervolgens te Alphen den Rijn en tenslotte in Den Haag hij op heterdaad werd betrapt, heeft terecht gestaan de metaaldraaier J A. W uit Leiden, die door allerlei moeilijk heden tot zijn daad was gekomen. De Officier eiste tegen verdachte een jaar gevangenisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en met aftrek van preventief. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld conform die eis. HAAGSE POLITySRECHTER. Vlees vervoerd. De tuinder J. M. T. te Roelofarends- veen vervoerde vlees, dat van een clan destiene slachterij afkomstig was. Daar wist verdachte wel meer van, en on reden vorderde de Officier twee weken ses maanden plaatsen Rijkswerkinrichting, zulks omdat verdachte meer zwarte handel bedreef Het pleidooi van de raadsman kon geen verandering brengen, het vonnis werd conform die eis. Het koopje. De kantoorbediende S. J. S. die te Rijp Wetering was aangehouden en in het be zit bleek te zijn van 80 distributiebonnen, had die bonnen gekocht voor haar man die ernstig ziek was, zo vertelde zy. Dat kon trouwens worden aangetoond door verdachte, en de Officier wilde met die omstandigheden rekening houden. Officier vorderde f25 boete of 10 dagen hechtenis: het vonnis werd f 1 boete of 1 dag hechtenis. „Dat is hier nog nooit gegeven." stateerde de Officier. De vondst. Het was een mooi verhaaltje waai L. A. M. uit Leiden kwam aandragen bij de rechter: hij had zo maar op het Ra penburg een aantal distributiebescheiden gevondenDat Officier en Politierech ter het verhaaltje te mooi oordeelden om waar te zijn, was niet erg verwonderlijk! De Officier meende dan ook dat er een gewoon handeltje was geweest, en hij eiste twee weken gevangenisstraf, waar toe de rechter veroordeelde De lastige. De Officier constateerde, dat de huis vrouw N. de J. te Katwijk aan Zee niet al te prettig in haar optreden was ge weest, toen zij werd aangehouden in ver band met diefstal. En vanwege dat op treden vond hij een waarschuwing vooi de toekomst nodig, zodat hij een voor waardelijke gevangenisstraf van eer maand met proeftijd van drie jaar wilde opleggen, benevens een geldboete var of 10 dagen hechtenis. De politierechter was het ermede eens en veroordeelde conform de eis. Anno Domini 1947 Een jaaroverzicht dat het hart verblijdt Volgens de Griekse mythologie was zy en Titane en waren haar kinderen de negen Muzen; Mnemosyne werd zij ge noemd, d.i. Herinnering, en haar negen dochters waren allen even schoon. Aan het einde van dit moeilijke jaar in de geschiedenis der aarde kwam zij ook mij bezoeken, terwijl ik gebogen zat over een boekwerk, dat in bloedrode omslag voor mij lag. Het was „l'Europe blessée". een verzameling foto's van in de oorlog vernietigde kunstschatten, fojo's, die mij het geschonden gelaat toonden van dit oude werelddeel. Was het slechts een gelaat, dat mij daarin getoond werd? Was dit Europa van heden niet inwendig dood- en doodziek? Had de cultuur-philo- soof Oswald Sprengler geen gelijk met de ondergang van het avondland te voor spelen? Vragen, die.het hart beklemmen, neer men zit te staren op de vergane harmonie van steden als Warschau en Dresden, op nooit meer op te roepen dro men in steen als de abdij van Monte Cassino. Maar Mnemosyne hield mijn hand tegen, toen ik ontmoedigd de bla den liet terugglijden, en mijn oog viel op een zin, die ik tevoren niet zo apart ge lezen had: „Er bleef slechts éne troost: tot zichzelf te zeggen, dat tenminste het hart van de mens onverwoestbaar bleef.' En het was deze zin, die mij het beste motto leek voor dit jaarverslag, dat geen ontmoediging wil brengen, maar een sti mulans wil zyn voor meer, maar vooral Betreden wij dan allereerst het ge bied van de blijde Euterpe en haar zuster Polyhymnia. Met vaardige hand en stem beoefenen zij de mu ziek en wijzen ons op het eerste ge beuren van betekenis, dat 1947 in dit opzicht opleverde: een bijzondere zanguitvoering onder auspiciën van de sociaal-culturele stichting Kunst en Ontspanning. Met het bezit van deze stichting kan Leiden zich verheugd tonen. Deze veste kunst en wetenschap sinds eeuwen heeft zich bijtijds herinnerd, dat zij ook van oudsher belangrijk centrum textielindustrie is: de arbeider bleef niet langer de niet-begrijpende toeschouwer van een gebeuren, ver buiten eigen sfeer, maar een actief deelgenoot werd hij, dank zij de uit Ned. Volksherstel voortgeko men instelling, die ook een tweede zoen wist te overtuigen van haar nood zakelijke aanwezigheid. De uitvoering op 6 Januari werd verzorgd door een groot aantal koren uit onze stad, terwijl ook de harpiste Margot FlipseBroe ders medewerkte. Het muziekleven vond de dag hier op een hoogtepunt in het optreden van de pianist Nicolai Orloff, die in de serie meesterconcerten optrad en met de uitvoering van een schoon programma een artistieke daad van zeldzame noblesse stelde. De nog jeugdige, RussischNeder landse pianiste. Tania Chapiro, trad in Leiden op onder auspiciën van de Leidse kunstkring ..Voor allen" en de jonge pianist Paul Niessing gaf op 14 Januari een recital in de Stadsgehoorzaal met medewerking van de sopraan Corry Zowel de Rotterdamse Philharmonie als het Residentie-Orkest deden dit jaar ook In Leiden van zich horen; het ste orkest verzorgde een serie explicatie concerten en het Haagse ensemble trad op de traditionele wijze voor het voet licht. een traditie, die het orkest ook ln onze stad een groot aantal vrienden heeft BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jaap z. v. K. Kes én J. de Groot; Cathalina T. d. v. P. J. van Iperen en T. Half; Hendrik G. z. v. H. A. C. Arends en M. E. v d. Reijden; Johanna L. M. d. v. W. C. van Hoorn en J. Kamp- hues; Frans z. v. F. Heijnen en A. E. Eikelenfooom; Loesje H. d. v. A. F. Mo- seman en T. C. Steenman; Martina J. d- v M. H. v. d. Linde en R. E. van Duu- rén; Marjolijntje d. v. R. H. Gevers en H. C L. de Vos; Johannes P. C. z. v. C. T Wortman en M. M. van Egmond; Ca- tharina C. M. d. v. J A. Voskuil en G. M. van Veen; Ronald z. v D. J. Brands en C. Kriek; Franciscus M. z. v. C. P. van Fulpen en G. M. Jansen; Abraham z. v. A. Ober en T Jasper; Maria N. P d. v. N. A. v. d. Valk en C. van Diest; Johar. z. v. K. Vermeer en M. E. Ken- beek; Willy d. v. N Ober en C. S. Win terkamp; Emilie P. J. d. v. H. A. Aalders en J M E. Groenewegen; Anna D. M. d. v. J. M. C. Tetteroo en M. E. v. d. Berg; Arendje J d. v. J T. H. Koolhof en A. F v d. Ploeg; Hendricus J., z. v, A. Taiverne en M. Hartevelt; Robert E., z. v. B. Gerrits en A. Pasma; Maria J., d. v. I. Distelveld! en J. de Bolster; Rudolf A., z. v. G. D Rodenburg, en I. T. Diok- hoff; Johannes J. A., z. v. P. A. J. de Haas en B. Montfoort; Jacobus H. J., z. v. H. J. v. d. Weerthof en E. Brugman; Wilhelmima G.. d. v. H. Brill en W. van Overleden: J Damen, wedmr., 85 j.; P H. GeerLings, m., 59 j.; C. S. Oordda, huisvr v. C. W. Brandt, 70 j.; J. v. d. Wilk, wednr., 71 j.; J. Redel, gesdh., 35 j.; J M. Onderwater, d., 34 j.; D. C. Jansen, wednr., 74 j. Gehuwd: C. J. l'Ami en G. J. v. d. Weijden; A. J. Crama en W. A. v. d. Voort; A. J. Pracht en B. de Winter; C. Pijn en C v. d. Reyden; W. A. Weber en E. J. Schouten. WAT WENST U UIT DE AETHEM? Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) VARA. 6.— Nieuws. 6.30 Regeringsuitzending. 7.Kwartet. 7.15 Klankbeeld. 7.45 Regeringsuitzending. 8.— Nieuws. 8.45 Gram. 9.— Demonstratie. 9.20 Meestertrlo. 9.55 Gram. 10.D.emonstratie. >.45 Gram. 11.— Nieuws. 12.— Sluiting. HILVERSUM H (415) NCRV 7.— Nieuws. 7.15 Leeslamp. 7.30 Gram. 7.40 School in Z. Afrika. 8.— Nieuws. 8.15 Ravelherdenking. 10.— Kerkelijk orgelspel. 10.30 Nieuws. 10.45 Overdenking. 11.— Kamermuziek. 11.30 Gr. Sluiting. Wat de radio Dinsdag brengt HILVERSUM I (301). AVRO 7.— Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.— Nieuws. 8'. 15 Aubade. 8.45 Concert. 9.15 Wij ding. 9.30 Gram. 9.45 Vitaminen. 10.30 Van v tot vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Kleu- 1.— Zang en piano. 11.25 Onno Liebert. 11.40 Gram. 12.— Lynn Trio. 12.30 Weer. 12.33 Ons platteland. 12.43 Piano. 1.— Nieuws. 1.15 in van Leslie. 1.55 Groten van Chanson. Piano. 3.— Radiomatinée. 4.30 Gram. Schoolbel. 5.— Dat kun Jij ookl 5.30 Gram. 5.45 Regeringsuitzending. 6.Nieuws. Tom Erich. 6.30 Regeringsuitzending. 7.15 Dansbalans 1947. 7.45 Regeringsuitzen ding. 8.— Nieuws. 8.05 Met de microfoon bij... 8.15 Parade 1947. 9.15 Stem van de tijd. Muzikale overpeinzing. 10.15 Liederen- reeksen 11.— Nieuws. 11.15 G Sluiting. HILVERSUM n (415) KRO 7. 7.15 Gram. 7.30 Morgengebed. 8.— Nleui Pluk de dag. 9.— Henri de Gree- rstanden. 10.— Wie komt er h 10.15 Plano. 10.4C 9.30 lieuw 10.50 Wij verlichten uw werk. 11.30 Ziele luis tert. 11.40 Chanteurs. 12.— Angelus. 12.30 Weer. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonne wijzer. 1.— Nieuws. 1.15 Welk boek? 1.20 Metropole-orkest. 150 Gram. 2.Meisjes klasse. 2.30 Onder ons. 3.— Kwartet. 3.25 Gram. 4.— Zonnebloem. 4.30 Ziekenlof 5.— Als de kaarsjes branden. 5.15 Gram. 5.40 Kamermuziek. 620 Sport. 7.— Nieuws. 7.15 Kath. nieuws. 7.20 Concert. 7.45 Voor de jongeren. 8.— Nieuws. 8.12 Gewone man. ".20 Rad. Ph. Orkest. 9.30 Microfoon. 10.10 Van Rooyens. 10.15 Avondgebed. 10.45 Ka- Sluiting. merkoor. 1125 Gra KOU CEVAT Hoe verkort U de duur van Uw onge steldheid aanmerkelijk en voorkomt erger? Aandoeningen der luchtwegen, hoest, bronchitis, griep worden het best be streden door PHIMELINE. De samen stelling van deze heilzame siroop is een garantie voor uitermate goede resultaten. PHIMELINE is tegen redelijke prijs ver krijgbaar bij Apothekers en Drogisten. (I.M.) Het c geheimzinnige deserteurtje „Op het ogenblik mag hij niet gestoord worden. Misschien kan ik bewerken, dat hem straks te spreken krijgt. Maar dat zal mij heel wat moeite kosten, héél wat moeite. Neen, dat valt niet mee, vriend, dat gaat niet gemakkelijk." ,.Ik heb er wel iets voor over." „Ja, dat is wel nodig. Alles hangt af in mijn medewerking." Met ontstemd nadenkend gezicht haalt Schroot langzaam het geldzakje te voor- sohijn en telt tien zilveren guldens neer. De andere kijkt toe met geveinsde on verschilligheid en strijkt met nonchalant gebaar het geld op. „Hebt u veel tijd vanmiddag?" „Desnoods heb ik er de hele middag voor over." .,Zo, de hele middag!" Op zijn gezicht komt een gramstorige trek, die hy dade lijk vervangt door geveinsde vriende lijkheid. „Ga dan een uurtje rondwan delen. Neen, anderhalf uur. Kom over precies anderhalf uur hier terug." Schroot gaat de stad in, slentert wat rond, blijft even stilstaan, om te kijken dingen, die hij anders het aankyxen niet waard acht en komt ten slotte op het grachtje, waar de groentemarkt wordt gehouden. Wat is het daar stil en doods! Ook in de herberg is niets te zien. Hy kykt op de torenklok en stelt vast, dat er nog geen drie kwartier verstreken zijn. Daarom stapt hij de herberg binnen. De gelagkamer is leeg. De bel rinkelt vinnig. Schroot ontdekt voor de eerste maal, dat er een bel aan de deur is. Een sloffend geluid komt nader en, zichtbaar verwonderd over het binnen treden van een bezoeker op dit onge wone uur. verschijnt de kastelein in de post van de zijdeur, gekleed in een slordig boezeroen en met sluik verward haar „Goeie middag, mijnheer. Hé, Schroot, ben u het! Dat is een ongewone tyd! Ik was juist een beetje aan het werk. Ga zitten. Ik ben dadelijk by je." De kastelein verdwijnt en komt een ogenblik later terug met geordende haren en een jasje aan. Schroot heeft een stoel genomen, de kastelein komt bij hem zitten. „Wil je wat gebruiken, Schroot? Van daag bedien ik je voor niemendal. Ik heb alleen sterke drank." ..Liever niet," antwoordt Schroot „Zoals je wilt. Even goeie vrienden.' De kastelein begrijpt niet, wat Schroot in de stad te doen heeft en Schroot is in twijfel, of hij het zal vertellen. Eigenlijk kan hij moeilijk anders, dus hij begint. De kastelein luistert en knikt. Hij herinnert zich goed, dat die mooie kerels hier xyaren, maar dat de zoons van Schroot getekend hebben, was hem on bekend. „Daar hebben ze nooit iets van verteld," verzekert hij. „Heb je 't niet gezien?" „Niets van gezien. Op het betaaluur is het hier vol en druk, dat weet je. Zo leeg als het anders is, zo vol is het dan." „Ze hebben thuis ook niets verteld," zegt Schroot bitter. .,Ik weet het pas sinds gisteren. Over drie weken moeten ze weg." „Over drie weken al. Het is wat te zeg gen!" Aangemoedigd door het zichtbare mee leven van de herbergier, vertelt Schroot, dat hij aan het bureau is geweest en tien gulden geofferd heeft. „Dat is een goed idee. Probeer die lui om te kopen. Misschien komt het nog in orde." .,Zou jé 't denkey?" „Ik weet het niet. Ik ben er bang voor. Maar met geldtien gulden is niet veel. Zulke heren zijn in de regel niet goedkoop." „Het is mijn tijd," zegt Schroot. Hij staat op en gaat heen. De kastelein wenst hem goede resultaten. Precies op de afgesproken tijd is Schroot aan het bureau. Tot zijn verbazing is de deur gesloten. Hij klopt enrammelt, maar krijgt geen gehoor. Door de ruiten kykt hij naar binnen. Geen levend wezen te zien. Aan de overkant gaat een deur open en een vrouw roept: „De boel ls geslo ten." ..Waardoor komt dat?" „Op deze tijd ls het altijd dicht. Morgen ochtend kunt u weer terecht." Dat is vreemd, daar begrijpt Schroot niets van. Die militair heeft toch duide lijk gezegd: „Over anderhalf uur." Verbitterd aanvaard hij de terugweg, ontmoedigd komt hij thuis. Maar hij laat het er niet bij zitten! Hy heeft niet niemendal tien gulden gegeven! „Morgen voor de middag ga ik weer. Ik wil en ik zal die commandant spre ken." Maar de volgende morgen wordt hij op gehouden. doordat het noodzakelykste v rk moet worden afgedaan. Het is streeks twaalf uur, als hij zich meldt het bureau en weer wordt te woord ge staan door de zelfde militair. „Ik kwam gisteren voor een gesloten deur." zegt Schroot strak. „Dat kwam doordat de commandant on verwacht vroeger weg moest," liegt met onverstoorbaar gezicht de man tegenover hem. „Is hy er nu?" „Alleen in de namiddag," liegt hy ander maal. Hij weet heel goed. dat de com mandant alleen 's morgens van archt 'ot tien uur aan het bureau en voorts meest al afwezig is. „Maar ik heb er met hem over gesproken," vervolgt hy. (wordt vervolgd). Op 22 Januari had Leiden weer een virtuoos musicus binnen haar mure was de violiste Janine Andrade, die, op tredend onder auspiciën van de kunst kring „Voor Allen", een ongekend thousiasme ontketende Van niet minder betekenis was het optreden van Pierre Bernac en Fr. Poulenc, die op 27 Januari bij een tournée door ons land. ook de Sleutelstad aandeden. Sinds Pierre Ber nac in ons land kwam. zong en overwon, is zijn kunst het begrip geworden voor de meest' volmaakt geïnterpreteerde vocale schoonheden der Franse liedkunst, Poulenc, mededichtend aan het klavier en geheel zijn alter ego geworden, is vo hét muziekminnend publiek van ons lai onafscheidbaar aan hem verbonden i zó, als Bernac-Poulenc, leven zij in on: herinnering voort, dank zy het initiatief, dat de My. voor Toonkunst voor onze stad nam. De serie meesterconcerten werd op 11 Maan besloten met het op treden van de pianist Jan Smeterlin. waardig besluit, omdat het meesterlijke in het spel van Smeterlin in zo absolute vorm aanwezig is. Dat ook het Leidse koorleven bloeit bewees een aantal uitvoeringen, die dit jaar met min of meer groot succes werd gegeven. Het begon op 20 Januari i een vertolking van Mendelssohn's orato rium „Elias", door „Con Amore" dat blyk gaf de koren g">ed >e hebben inge studeerd Een tweede hoogtepunt w uitvoering van Bachs Mattheus-Passion in de Pieterskerk. „Ex Animo" heeft r I deze uitvoering een grootse taak op zich genomen die. naar wy hopen tot goede Leidse traditie zal worden. Of w)j de minder goede acoustiek van de aloude Pieterskerk daarby op de koop toe ten nemen? - Dat Haydn's oratoium „Die Jahreiszel- ten" zich nog steeds in de onve derde belangstelling van het publiek mag verheugen, bewees de arbeiderszangver eniging „De stem des volks", die van onuitputtelyk ryke, en ongekunsteld voudige werk een goede uitvoering gai op Woensdagavond voor Pasen. Voor „Ex Animo" was het optreden voor de NCRV op 6 en 20 Juni van dit jaar een tweede hoogtepunt; het jeugdkoor gaf op 6 Juni een uitvoering met medewerking van harpiste Margot Flipse. En Leidens naaste omgeving bleef r achter. Een goede uitvoering van Gaades „Kruisvaarders" plaatste het Leiderdorps! koor „Hart en Stem" in het licht dei publieke belangstelling Het seizoei 1947 werd afgesloten met een groot zomer-zangconcours van de Chr. zangver enigingen, ring Leiden en omstreken. Het zomerseizoen was echter niet ge heel verstoken van goede muziek. Als dl avonden nog lang licht zyn en de 2 warmte tot diep in het duister blyft ha» gen in de nauwe straten van een stad en rond de grijze tinnen va oude kerk, dan is dat de tyd van d« orgelconcerten, van de klankdoor»rilde hoge en koele ruimten van een eei oud bedehuis. Een reeks organisten vat naam concerteerden in de Pieterskerk Willy Hardmeyer (met de sopraan Elwin Ltithi. beiden uit Zürich), Hennie Schou ten, Leo Mens, de Belg Flor Peeter* Joh. Zweers, Piet Uiterlinden en Feikf Asma. De herfst kondigde zich aan m< optreden van de Wiener Sangerknaben die stormen van enthousiasme ontketen den, terwyl het „echte" muzieklevei weer begon met het optreden v pianist Theo van der Pas op 29 Sep tember. De jeugd werd opnieuw getrok 1 ken binnen de ban der muziek: een s jeugdconcerten ving aan op 15 October uitvoerenden: het museum-kamerorkes 1 o.i.v Dirk Balfoort. Op 22 Oc'uber tra< het Rotterdams Philharmonisch Orkes hier voor het eerst weer op onder beproefde leiding van Eduard Flipse 1 het muziekleven nam zyn vaart, de win ter in. Hoogtepunten waren reeds 1 constateren. Daar was de eerste uitvoe ring van „Omar, de vierde wyze", Herman de Wolff, een muzikaal werk dat getuigde van een eerlijke en diep religieuze overtuiging. „Ex Animo" t de het op 27 November met veel succej uit. Op 6 November was hieraan eei jubileumconcert van „Cod Amore" afgegaan, welke zangvereniging haar 35j jarig bestaan vierde. Een ander muzikaal hoogtepunt t het optreden van de pianist William Ka j peil, wiens spel door onze muziekrecen sent, die over het algemeen karig is r zyn lof, „grandioos phenomenaal en l| I venmenselijk" werd genoemd Kapel concerteerde met het Residentie-Orkea pé en de bezoekers van dit concert zal tq datum van 13 November wel lang het geheugen blyven. Op 24 Novembe gaf de Ned Opera een sublieme opvoe ring van Mozarts meesterwerk „Die Ent führung aus dem Serail". Hans Bik toon de zich op een concert van „Die Leythe een veelbelovend jong pianist en de Chi gemengde zangvereniging „Hallelujah gaf op 25 November een zeer beschaafd! geanimeerde en muzikale uitvoering. He laatste hoogtepunt van dit jaar w; optreden van de begaafde pianist Cor d Groot, die op 16 December een stamp volle Stadsgehoorzaal tot een voor Leide byna niet gekend enthousiaisme wist brengen. Waar de andere Muzen ons heen voer den, hopen we spoedig te zien. C. Th. B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2