Hicttuic jtriïtsdjc (Êouiïutt Douglas verspeelt vleugel en landt toch veilig Wist U MAANDAG 29 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3.90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No 7395 „^fflniüostidj is oljeMewtf myn bcrl in tetrfjenipoef Postrekening 58938. Sensationeel vliegtuigongeluk te Leeuwarden Botste tegen toren van de St Bonifaciuskerk Passagiers en bemanning bleven ongedeerd De 2-motorige KLM-Douglas ÖC3, „PHTCV", van de lijn AmsterdamLeeuwarden heeft Zaterdagmiddag in de nabijheid van de Friese hoofdstad een noodlanding moeten maken, nadat het toestel de 80 meter hoge toren van de St. Bonifaciuskerk in Leeuwarden had geraakt en de linkervleugel afbrak. Dank zij de courage van de Canadese piloot F. S. Kroon kon het toestel veilig worden neergezet op een weiland, zodat passagiers en bemanning ongedeerd bleven. Te weinig hoogte. De „PH-TCV", die om 11.55 uur Schiphol was vertrokken, moest kwart voor een op het vliegveld Dij Leeuwarden dalen. Door laaghangende wolken zou de landing met behulp gebruikelijke radiopeilingen geschieden, doch toen de vlieger daarbij het vliegter rein niet tijdig voor zich kreeg, trok ny de wielen van het toestel in en besloot een nieuwe landing voor te bereiden. Aangezien het vliegveld bij Leeuwarden Westelijk van de stad ligt en er een Wes tenwind stond, moest het toestel over df stad heen landen. Bij deze tweede Lan dingspoging werd de kerktoren, welke ongeveer drie km van het vliegveld wijderd ligt, geraakt. Een stuk van drie meter van de linkervleugel knapte af 'l Verklaarde uitzicht Een stroef en vals Markos-trompetje Het leven in Griekenland is niet aangenaam. Evenals de Pales tijnse. is ook de Griekse kwestie steeds een onverteerbaar brok geweest in de ingewanden van de internationale politiek De Veiligheidsraad is bij de be handeling van het Griekse geschil niet zuinig geweest met zuiveringszout. On- derzoekinescommissies hebben het ter- verkend. ellenlange rapporten wer den uitgebracht, een commissie als bezol digd rijksveldwachter was achtergeble- •ertredingen aan de grenzen vast te stellen, maar als de „rijksveld wachter" de euvele moed had, tot be keuringen over te gaan. werd hij met Zuid-Slavisch pistool bedreigd. En daarom moet ik wederom de vraag stel len: vat werkt al dat commissie-gedoe. heel deze woorjien-parade van Ver. Na- Veiligheidsraad uit. als men niet :n goed uitgerust internationaal politieleger beschikt, om orde op de zaken te stellen? Ik heb in deze procedure „per com missie" en per onpartijdig rapport, nooit enig vertrouwen durven hebben, omdat de instinctieve bedoelingen der randsta ten als Zuid-Slavië, Bulgarije, Albanië, bewust opgehitst en gesteund- door Sow- jet-Rusland. nimmer te onderwerpen zijn opgelegde, rationele regeling. Men lapt iedere ordening van het geschil immers eenvoudis .aan de Balkan-laars Zulks, omdat het niet gaat om een meer of minder de mocratische regering in Griekenland. men eindeloos gesuk keld heeft met de vorming van een .compromis-kabinet", neen, het gaat hier >m hogere, internationale „waarden", het jaat om de tegenstelling AmerikaEn geland contra Rusland, inzake de Balkan- politiek De verborgen motieven van ge neraal Markos. die als aanvoerder der Griekse franc-tireurs ergens in de bergen bij de Albanese en Zuid-Slavische grens „tegen-regering" gevormd heeft, zijn maar al te duidelijk. Het is een pittig glaasje Samos-wijn. dat de opstandelingen schenken: „Bevrij ding aan alle democratische machten in Griekenland van de imperialistische bui tenlanders en hun trawanten." Die „im perialistische buitenlanders" zijn na tuurlijk Amerika, en Engeland. Men duldt geen democratische effectieve iteun. die de dictatuur der Sowjet-Rus- sische penetratie wil voorkomen. Het programma dezer „tegen-regering" s liefelijk: nationaliseren van onderne mingen. banken en industrie, gelijke rechten voor allen" Jammer, het geluid dit bekende, communistische troni etje klinkt stroef en vals. Vooral „vals" >mdat men nota bene. conform, niet •erwarren met Kominform de ioeleinden van de Ver Naties, vriend- ichappeliike banden wil smeden met alle lemocratische landen en speciaal dus metSowjet Rusland! De heren komen met een „knok-ploeg" uit, die er zijn mag: Markos Vafiades als rice-premier, Joannides, voormalig lei van de communistische „ondergrond- Roessos, ook al een communist, enz )e wettige Griekse regering oogst nu het de op milde wijze verleende imnestie. maar was nu tenminste zo ver- tandig te Athene een vijfhonderd „satel- ieten" bij het communistische nekvel te ïijpen Het rommelt weer eens op de ialkan Rusland pookt het vuur op en iuid-Slavië zegt onomwonden, dat Mar sos Griekenland de onafhankelijkheid en rrij.ieid brengt. Hoe heeft de Griekse egering met Tsaldaris. als minister van luitenlandse zaken, op dit alles verder Een^semtje aan de „Ver Naties", dat .et nu helemaal „hommeles" is en de ifferte. of dit Markos-epos niet moet wor- en becritiseerd door de woordenrijke den. die van de V.N. de jury uitmaken. Ik heb al vroeger opgemerkt, dat na e mislukking van Londen, nieuw ter- in dit geval, feitelijk „oud ter- ein". voor de communistische ontgin- worden opgezocht. Het Russische chec in Frankrijk en vrijwel zeker óók Italië «wantWashington is tóch oordeliger!) leidt tot experimenten op e Balkan Gesteld, dat Rusland Markos fficieel erkent, terwijl Amerika en En- eland de wettige Griekse regering steu- sn. dan heeft men de poppen aan het Het" geval voor de Veiligheidsraad rengen, heeft slechts een politiek „touw- .ekken" tussen AmerikaRusland ten- evolge. dat geen oplossing zal geven Ir bestaat kans op burgeroorlog, terwijl internationale spanning weer ver- root is. Rechtstandig viel het op het kerkplein, doch niemand werd getroffen. De piloot heeft daarna toch nog kans gezien, zijn toestel enige tijd in de lucht te houden. Hoewel het toestel snel hoogte verloor, slaagde de bemanning erin het ten Noor den van een weg naar het dorp Boxum aan de grond te zetten. Zij voerde een buiklanding uit, waar bij de machine door twee weilanden en drie greppels gleed en eerst in de vierde greppel bleef steken. Het had bij het glij den de beide schroeven verloren. Deze passagier, die de grootste bewonde ring uitsprak voor de wijze, waarop de vlieger de noodlanding had uitgevoerd, zeide voorts nog, dat de rest van de vlucht een hachelijk avontuur is geweest, aan- gezieji de machine rakelings onder de draden van het hoogspanningsnet is door. gevlogen. Uit het voorlopig onderzoek is geble ken, dat de hoogtemeter in tegenstel ling tot eerder geuite veronderstellingen niet heeft gefaald. De piloot moet oij zijn tweede landingspoging kennelijk te weinig hoogte hebben aangehouden, waardoor de toren is geraakt- Een Luchtvaart-expert heeft verklaard, dat het bijna aan het ongelooflijke grenst, dat de piloot het vliegtuig na de botsing tegen de torenspits in de lucht heeft we ten te houden. Zonder twijfel bewijst het een grote mate van bekwaamheid Gisteravond is een speciale commissie van onderzoek van de Rijksluchtvaart dienst met een speciaal vliegtuig in Leeu warden aangekomen om een onderzoek naar de landing in te stellen. Het ligt in dejoedoeling, het vliegtuig ter plaatse te demonteren, waarna de romp waarschijnlijk per schip naar Amsterdam zal worden vervoerd. De KLM-Flying Dutchman PH-TCV, die Zaterdagmiddag tegen de St Bonifa- ciustoren te Leeuwarden vloog, een stuk van zjjn linkervleugel verloor en toch nog op onnavolgbare wijze door zijn piloten buiten de stad na een buiklanding werd neergezet. De verslagen luchtreus. Een taxi-chauffeur, die op de weg de landing ademloos aanzag, bracht de mar conist naar een telefoon voor het uitbren gen van rapport. De tien passagiers, allen Nederlanders, konden evenals de bemanning, die be stond uit gezagvoerder, Robert W Robin de tweede piloot Fred. Kroon en een radiotelegrafist, ongedeerd het toestel verlaten. Zij hebben per autobus hun reis aar Leeuwarden voortgezet. Een der passagiers, mr Maas uit 's-Gra- venhage, vertelde, dat het zicht boven Leeuwarden bijzonder slecht was, omdat het-flink regende, en dat de piloot, nadat hij enige hoogte had verloren, plotseling de kerktoren voor zich zag opdoemen. Hij zwenkte onmiddellijk, aldus mr Maas, ■aar hij kon niet vermijden, dat de tip an de vleugel de toren raakte. „Wij schrokken allen hevig, doch er ont stond geen paniek en wij werden gerust gesteld doordat het toestel doorvloog". Hoge waterstanden in Twente en Limburg Dijkverzakking bij Gouda thans verholpen De zware regens van de laatste dagen zijn oorzaak van hoge waterstanden Twente en Limburg. Bij Vriezenveen moesten verschillende boerderijen den ontruimd, terwijl andere door water werden geïsoleerd. De verkeers weg Almelo—Ommen, die eerst blank stond, was later weer berijdbaar, diepe plassen in de weg zijn thans met rode lantaarns en waarschuwingsborden aangegeven. Dag en nacht wordt wacht gehouden aan het riviertje Dinkel. en technische ploegen zijn bezig de dijken te versterken en op te hogen. Bij Almelo is de waterstand nog veertien cm onder de dijkranden. Gisteravond bereikte de Maas Maastricht een hoogte van bijna 44 meter 4- A.P. Men verwacht, dat heden de stu wen van de Maas geopend zullen wor den. mede door de hoge waterstanden in België en Frankrijk. Omtrent de dijkverzakking bij Gouda wordt gemeld, dat deze na 2 dagen wer- ■ken verholpen en de keersluis bij Gouwsluis weer is geopend. Bon 118 en 119 voor koffie en thee Voor het tijdvak van 4 t/m. 17 Januari s. is bon 118 algemeen aangewezen 125 gram koffie en bon 119 algemeen voor thee. In verband met de feest dagen kan men reeds morgen hierop ko- Alleenwonende man te Beekbergen vermoord De Apeldoornse gemeentepolitie is Tweede Kerstdag jot c'.e ontdekking gc- komeh, dat de 49-jarige Tj. F. de Bo, die alleen woonde in een huisje ïan de Loe- nenseweg te Beekbergen, op afschu welijke wijze moet zijn vermoord. Buren van het slachtoffer, die hem sinds enkele dagen niet hadden gezien en daar om een ongeluk vreesden, waarschuwden de politie, welke zich' toegang tot de wo ning verschaften. In de hal van het huisje trof zij het lijk van de Bo aan, dat scheidene wonden aan het hoofd toonde. De moord moet reeds enige dagen voor Kerstmis zijn gepleegd. Onder lei ding van de Officier van Justitie te Zut- phen wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. Nieuwe verliezen in Indië Van 18 tot 22 December zijn in Indië .n onze zijde vijf man gesneuveld en 4 gewond. Bovendien kwam 1 militair door verdrinking om het leven. Gelijk wij reed£ meldden waren de verliezen op 23 Dec. 1 dode en 3 gewonden, die op 27 en 28 Dec. waren 6 doden en 14 gewonden. Wij zijn nieuwsgierig naar de verliezen op Kerstmis zelf. VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Hendrik Neuteboom en Klaas Horsmanbeiden uit Leiden. Hendrik staat links op de foto en Klaas rechts. Als oude kameraden en aste buurjongens Ontmoetten ze elkaar Soerabaja, toen ze ongeveer een half jaar in Indië waren. Henk vertrok na melijk op 2 Mei 1947 naar Palembang en Klaas op 30 Mei van dit jaar met be stemming Bandoeng. Door de verwikke lingen, die zich voordeden, is de bestem ming veranderd in Soerabaja. Daar ont moetten de beide Leidenaren elkaar en hebben samen over de De Ruyter- lat gesproken! Maar evengoed over de A.A.T., waar Henk bij is. en de Ja gers, waartoe Klaas behoort. De laatste heeft de actie op Madoera meegemaakt zojuist de mededeling gekregen, dat hij met verlof een week naar de bergen zou gaan in de omgeving van Pathjet, waar hij Inmiddels Hollandse groenten en aardappelen heeft gegeten. NEDERLAND ACCEPTEERT BIJNA ALLES TE BATAVIA Het standpunt der republiek is nog niet bekend Dr Beel onderhandelde met Commissie van Drie De Nederlanders hebben 80 tot 90 procent der voorstellen, welke de Commissie van Drie op Kerstmis had opgesteld, aanvaard, aldus vernemen Reuter en Ass. Press uit welingelichte Nederlandse bron. Na een informele vergadering van de leden der Commissie, dr Beel en de Nederlandse delegatie hebben de Nederlanders de Commissie schriftelijk van hun standpunt op de hoogte gesteld. Deze aan vaarding heeft echter geen betrekking op de politieke beginselen, die de Commis sie in baar plan zou hebben opgenomen. Spelevarend op de „Ruys" Gelijk we reeds in eeri deel onzer vorige editie vermeldden, wordt nu de ondertekening van een wapenstilstand vóór Nieuwjaar verwacht. Graham be zocht Zaterdag Djokja en keerde de zelfde dag terug om tezamen tmet de Commissie, de vier ministers, dr Van Mook, de Ned. delegatie en het comité voor de V. S. van Indonesië een rond vaart op de „Ruys" te maken, gedurende welke volgens Ass. Press de ministers met de leden der Commissie besprekin gen hebben gevoerd. Graham verwachtte Sjarifoeddin en de leden der republ. delegatie heden te Batavia terug, doch wat het antwoordworden behandeld. der republiek zal zijn, is nog niet mede gedeeld. Toen men Graham hieromtrent vraag stelde, zeide deze, er de voorkeur aan te geven om de republikeinen dit zelf te laten vertellen. MORGEN INDIë WEER IN VEILIG HEIDSRAAD. Morgen komt de Veiligheidsraad voor de laatste maal in de huidige samenstel ling bijeen, aldus Reuter. Op deze ver gadering zullen Brazilië, Australië en Polen vervangen worden door Argenti nië, Canada en Oekraïne. Het enige an dere punt op de agenda is Nederlandsch- Indië. Palestina zal pas begin Januari By Gouda brak op Tweede Kerstdag waterleeuw haast los. Gelukkig ontdekte een arbeider v. d. Rijks, crstaat hoe slecht de dijk van de Opzegtermijn naar het aantal dienstjaren? De Stichting van de Arbeid heeft in een rapport aan de Regering in over weging gegeven de ontslagtermijn voor de werknemers, die een weekloon ont vangen en die thans met een week op zegging kunnen worden ontslagen, te verlengen met een week voor elk jaar dat men in dienst is geweest, zulks met een maximum van 26 weken, aldus het H-blad. De Stichting geeft voorts in overwe ging een afzonderlijke rechtsprekende instantie in deze in het leven te roepen. „Het hart van het Nederlandse volk is bij U" Prins Bernhard richtte zich tot de troepen in Indië Tijdens het Kerstprogramma var •Niwin" van Zaterdagavond via Hilver sum I heeft Prins Bernhard zich tot de troepen in Indië gericht. De Prins bracht als voorzitter van Niwinhoofdbestuur namens ons volk hartelijke Kerstgroet aan de troepen ide, dat het prachtige slagen van de Kerstpakkettenactie het tastbare bewijs heeft gelverd. dat het hart van het Neder landse volk bij hen is. Meer communistische activiteit op het platteland De communisten hebben op het partij congres der C.PN. te Amsterdam besloten r agitatie-orgaan der partij in net leven te roepen, dat politiek leiding geeft de strijd van de plattelandsbevolking ;evens de vakbelangen der landelijke bevolking behartigt. In de grote steden zal het aantal „cel len" worden uitgebreid, daar afdelingen n 1000 leden niet te hanteren Op Eerste en Tweede Kerstdag werd »n bloemenhulde gebracht aan gevallen militairen, die op de „erevelden" Antjol, Menteng, Poeloeg en Tjilitjan begraven liggen. Gevolgen van een zware sneeuwval New York ziet er uit als een spookstad Van 2000 autobussen weet men de verblijf plaats niet NEW YÓRK. dat door de overmatige sneeuwval van de laatste dagen op I een spookstad gelijkt, tracht rich met man en macht onder de xware JEW YÓRK. dat door de overmatige sneeuwval van de laatste dagen op i spookstad gelijkt, tracht zich met man en macht onder de zware witte vacht vandaan te werken. Het rnlmingswerk zal ongeveer 21i tot 3 millioen dollar kosten. Ten minste 55 personen, van wie 12 ln de stad New-York, zijn tengevolge van de sneeuwstormen om het leven geko men. De sneeuwlaag is ongeveer eer halve meter dik. Het bovengronds ver keer ligt practisch stil. Van ongeveer 2.000 autobussen weet men de verblijf plaats niet. Zij zijn in de sneeuw blijven steken. Sinds Zaterdagmorgen vroeg heeft op het vliegveld Laguardia geen vliegtuig meer kunnen landen. De pas sagiers van 3 vliegtuigen moesten de nacht op het vliegveld doorbrengen, om dat er geen vervoer naar hotels mogelijk was. Duizenden New-Yorkers hebben éen nacht doorgebracht in onverwarmde treinen, die in de buitenwijken t sneeuw zijn blijven steken, of in stations gebouwen en busremises. William O'Dwyer. de burgemeester New-York, heeft zijn vacantie in Cali- fornië onderbroken om het opruimings- Reeds over de 300 doden in Palestina Weer een immigrantenschip aangehouden Naar de Palestijnse politie mededeelt zijn sedert 1 December bij de onlusten in het land 316 personen gedood, onder 125 Joden. 162 Arabieren en 9 Britten. In de Palestijnse wateren is weer t schip met ongeveer 700 Joodse illegale immigranten aangehouden. Het was de ,.29 November" (de datum van de beslis sing der Ver. Naties). Griekse communisten buiten de wet gesteld Het Griekse kabinet heeft de wet van 1928, waarbij de communisten buiten de wet gesteld worden, weer van kracht ver klaard. Zij mogen nu geen functies in het landsbestuur meer vervullen. Op propa ganda worden zware straffen gesteld. Het garnizoen van Konitsa is door de partisanen geïsoleerd. De regeringstroe pen hebben artillerie in de strijd gewor- DAT het Zweedse ss „Plato" heden morgen binnen de pieren van IJmuiden op een strekdam is gelopen en de sleep boten „Nestor" en „Noord-Holland" ter assistentie zijn uitgevaren. DAT de onderdirecteur van de Rijks postspaarbank. mr J. Oomkens, per 1 Jan. a.s. eervol is ontslagen. DAT er tegenwoordig steeds meer mannen kwasi in de treinen gaan zitten slapen, teneinde hun plaats niet aan een dame te behoeven af te staan. DAT bij een Eindhovense poelier 9 ge slachte katten en nog veel meer katten- huiden werden aangetroffen en zulks ontdekt werd omdat de prijzen nogal matig waren. DAT de K.L.M. tot het voorjaar slechts 3 inplaats van 4 maal p. w. naar New York zal vliegen. DAT de bioscopen op Oudejaarsdag, na de middagvoorstelling, gesloten zul len zijn. DAT de fraaie villa „Parkzicht" te Alkmaar is aangekocht en in gebruik genomen door de R.K. reclassering. DAT vanaf 1 Jan. op de Nieuwmarkt te A'dam weer de alg. dagmarkt wordt gehouden. DAT uit een veem te A'dam, waar on langs 10 balen ruwe tabak werden ge stolen, thans weer 5 balen werden ont vreemd, doch deze 5 zijn achterhaald en 4 personen zijn gearresteerd. DAT de directeur van „De Waarheid" op het C.P.N.-congres te A'dam klaagde over het dalen van het aantal abonné's, doch intussen een nieuwe pers al voor driekwart in de A'damse haven is ge arriveerd. DAT het partijbestuur der C.P.N. niet steeds tevreden is oVer „De Waarheid", door het individualistische optreden van enkele redacteuren, alsmede het gebrek aan vaste leiding en collectieve samen werking in de redactie. DAT te Haren (Gron.) 75 J. oud is de de- i overleden de gep. luit.-gen., oud-inspect. der c A v. Mens. DAT blijkens de N.R.C. prins Peter van Griekenland, een neef van de Griek se koning, op doorreis naar New York. een kort bezoek aan R'dam heeft ge bracht. DAT een zuiveringsraad voor Verkeer en Hotelbedrijf is ingesteld met prof. mr J. M. v. Bemmelen als voorzitter en mr H. J. Frima te Den Haag als secx. DAT te R'dam 66 j. oud is overleden de oud-H.BB.-leraar D. Gailé. DAT een ex-politie-inspecteur, poli- tiek-deüinquent, zich in een der bladen voor een nieuwe functie aanbeveelt op grond van „zijn grote mensenkennis". DAT te Soest een chauffeur uit Dordt lustig Kerstbomen stond te kappen, maar hij voor z'n arbeid nog geld zal moeten toegeven. DAT Tweede Kerstdag door een pas toor te Volendam 5 paartjes tegelijk in de echt werden verbonden, doch dat hij er op Tweede Paasdag 1944 zelfs 7 tegelijk trouwde. DAT de 48-j. P. Menten uit Aerden- hout, die destijds op vermoeden van collaboratie werd gearresteerd, doch tij dens een transport van Wassenaar naar Vught wist te ontsnappen, nog steeds voortvluchtig is. DAT, naar enkele bladen melden, be halve de Hele Kon. Familie ook Prinses Armgard en Prins Asohwin het Kerst feest op Soestdijk vierden. DAT er buiten de schoongeveegde vaargeulen nog grote aantallen (magne tische) mijnen voor onze kust liggen en deze weliswaar verzand zijn, doch bij iweer gevaarlijk blijven, daar hun accu-batterijen pas over 8 10 jaar zijn uitgeput. DAT Naarden. als eerste gemeente, volgens Regeringsrichtlijnen besloot de vermakelijkheidsbelasting tot 40 pet te verhogen. DAT van de 92 in de oorlog verloren Groningse kustvaarders er thans 69 zijn herbouwd. DAT de gezagvoerder van de „Willem Ruys"', C. H. Vellinga, die benoemd is commodore van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd, van de directeur te Batavia de commodorevlag heeft ontvangen. DAT tot 1 Dec. van dit jaar te IJmui den bijna 26 millioen kg verse haring werd aangevoerd. DAT te Oss in een stormachtige gadering. door protesten van niet-Katho- lieke zijde, besloten werd de afd. het Groene Kruis om te zetten in van het R.K. Wit-Gele Kruis. DAT de weduwe van de illegale spoor wegman J. S. Lokerman te Maastricht het „Silver Laurel leaf emblem" ontving van de Eng. koning. DAT de Kon. Ned. Stoomboot Mij te A'dam over 1946 vier pet op de pref. en zeven op de gewone aandelen uitkeert. DAT de 74-j. J. W de B. uit Tiel in de Waal is verdronken. DAT H. Heybroek te A'dam, o m. de leverancier der 8 schimmels, welke Ne derland aan het Britse Kon. bruidspaar schonk, Vrijdag van 3—5 recipieert t.g.v. zijn 45-j. jubileum als dir. van de A'dam se Rijtuig Mij. DAT 200 Ned. kinderen uit het grens gebied tussen Kleef en Emmerich te Nijmegen zijn onthaald en elk kind een Kerstpakket van 10 kg kreeg. DAT aan de Oostzijde van Den Bosch een groot sportpark van ruim tl mil lioen wordt gebouwd. DAT Den Bosch in ruil voor de Mor telkazerne van het Rijk het voorm. his torische „Kruythuys" in eigendom heeft aanvaard, waarin een cursus voor ker kelijke architecten wordt ondergebracht DAT te Eindhoven 8 slagerijen wegens clandestiene handel zijn gesloten. DAT de Ver. van Prot-Ohr. metaal- industrielen 7 Jan. in Den Haag bijeen komt en de Chr. Bakkerspatroons op 13 Jan. DAT het Verbond van Prot.-Chr. werk gevers in Maart zijn 30-j. bestaan her denkt. DAT de Ver. van Chr. handelsreizigers en -agenten in April as. haar 20ste jaar vergadering houdt. DAT het 00 ha grote park „De Gof- fert" te Nijmegen thans wordt hersteld. DAT Vriezenveen in 1948 niet meer noodlijdend is, zulks in tegenstelling met 1947 toen een tekort van f65032 werd geraamd. DAT de Nijmeegse dirigent-componist A. J. H. Kotter een mars heeft gecom poneerd, welflce is opgedragen aan burgemeester van Albany (V. S.) als dank voor hetgeen deze stad voor Nij megen heeft gedaan. DAT de Robinson-harmonie te Nijme gen deze mars Zaterdag voor de eerste maal heeft uitgevoerd, waarna het mu ziekstuk aan het comité „Albany helpt Nijmegen" is overgedragen. DAT 700 padvinders, 90 voortrekkers- stammen uit het gehele land vertegen woordigend, Zaterdag in de A'damse Koopmansbeurs een zgn. „winterlaer' hielden waarbij zij hun ervaringen var het afgelopen jaar uitwisselden. DAT het echtpaar S. v. d. Meer— Tjeertjes te Zaandijk Woensdag a.s. 55 jaar is getrouwd DAT de gebrs. K. te Zaandam zijn gearresteerd wegens verduistering van 45.000 rantsoenen zeep uit de N.V. Hilko zeep- en parfumeriefabriek aldaar. DAT de pianist André Jurres en de violist Dick de Reus in het kader van de uitwisseling van jonge kunstenaars drie mcerten zullen geven in Denemarken. DAT een New-Yorks Schilderijenmu- lum in het bezit is gekomen van „St. Bartholomeus" van Rembrandt, van „Portret van een officier" van Frans Hals an „Portret van Francois II" van DAT op het distributiekantoor te Scha- gen een fraude is ontdekt, waarmee f 14000 is gemoeid en de 39-j. zwarte han delaar H. te A'dam en de 51-J. distributie- ambtenaar S. te Warmenhulzen zijn ge arresteerd. DAT in de Wieringermeer een jagers- vereniging wordt opgericht, teneinde de jacht voor de eigen bewoners te houden. DAT men in de Ver. Staten een derde m de herbouwkosten van de Nijmeeg- Hogeschool. n.L 2 millioen dollar, wil bijeenbrengen als herinnering aan de ge sneuvelden van de 82ste Airborne di visie. DAT tot directeur der gemeentebedrlj- sn te Goor is benoemd J. L. M. Huisman te Voorburg. werk in zyn stad te leiden. Er wordt dag en nacht sneeuw geruimd. Ook van verschillende Staten aan de Oostkust van Amerika worden dodelijke ongevallen, tengevolge van hevige sneeuwstormen gemeld. LAWINES IN OOSTENRIJK In de bergen bij Salzburg zijn 9 mensen door laws nes om het leven gekomen. Hele huizen' werden door de neerko mende sneeuwmassa's meegesleurd. Red dingspogingen hebben geen resultaat ge had. Victor Emmanuel van Italië overleden Hij hielp Mus6olini aan de macht Ex-koning Victor Emmanuel van Italië is gisteren op 78-jarige leeftijd in zijn villa in een voorstad van Alexandrië aan een hartaanval overleden. Victor Em manuel verbleef, sinds hij in Mei 1946 de Italiaanse troon verliet, in ballingschap in Egypte. Hij heeft Mussoliru aan de macht geholpen. Ofschoon men hem gedurende het lange fascistische regiem algemeen beschouwde als een paradefiguur, vertoonde hij toch in twee opzichten een opmerkelijke vast houdendheid: Hij bleef hardnekkig op de troon en hield vast aan zijn droom van een groot nieuw Romeins Keizerrijk. Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 werd omver geworpen, gaf de koning zijn steun aan maarschalk Badoglio, zijn nieuwe eerste-minister, en na Italië's on voorwaardelijke overgave in September 1943 beloofde hij de geallieerden te hel pen. Een volksstemming in 1946 dwong hem de troon te verlaten. Italiaanse monarchisten hebben ver zocht een openbare rouwbetoging te mo gen houden. De Italiaanse regering zou aanspraak gemaakt hebben op de ver zekeringspolissen van de overledene. Zij maken het grootste deel uit van het ver mogen van Victor Emmanuel. Al zijn eigendommen in Italië waren al ver beurd verklaard. Koning Faroek van Egypte heeft T dagen hofrouw bevolen. Umberto. de zoon van Victor Emmanuel, is per vliegtuig uit Lissabon naar Alexan drië vertrokken. Een „zwaar gevaV op 't strand van Schiermonnikoog Op het strand van Schiermonnikoog ia een in staat van ontbinding verkerend* potvis aangespoeld. Het dier is ongeveer lang en moet naar schatting Zware nachtvorsten te wachten Vannacht heeft een koude van de Pool afkomstige luchtstroom onze grenzen overschreden. Hoewel de Poollucht oor spronkelijk een temperatuur heeft van 10 tot 20 graden onder nul. is deze op zijn tocht over de Oceaan zoveel verwarmd, dat de temperatuur op de breedte van Schotland tot omstreeks het vriespunt :s opgelopen. Aangezien de wind voorlop g nog blijft waaien tussen West en Noord, zal de temperatuur in ons land overdag boven het vriespunt blijven, maar in de nacht kan, vooral bij heldere hemel en tijdelijk wat minder wind, plaatselijk flinke vorst optreden. Buiig De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige, aan de kust nu en dan storm achtige Westelijke wind. Wisselend be wolkt met regen-, hagel- c*f sneeuwbuien. Koud. ZON EN MAAN Dinsdag 30 December: Zon op 8.48 e*

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1