DE WEEK Sport en Wedstrijden NIEUWE LETDSCTTE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 Stadsnieuws Restauratie-proces van het Museum van Oudheden vordert gestadig Herstel van de oude voorgevel voltooid i Lekten is, dat ■eer veel bekendheid geniet zowel in ons eigen land als ver over de grenzen, dan is het het Rijksmuseum van Oud heden. Het museum verkeerde tot voor kort in een toestand, die de gedachte wekte, dat de nodige zorg voor het in- en exterieur ten enen male ontbrak. Wie thans echter de voorgevel bekijkt, moet erkennen, dat deze mening van elke grond ontbloot is. Het museum onder gaat namelijk een grondige restauratie en de eerste etappe is met de voltooiing van het herstel van de voorgevel beëin digd. Dr van Wijngaarden, directeur van het museum, en de heer C. J. Korten- bach, hoofdambtenaar van de Rijksge bouwendienst, belegden een persconfe rentie, waarop zij een en ander vertel den over het ontstaan en de ontwikke ling van het museum, alsmede over de restauratie en de plannen, die men in (fit opzicht koestert. Een stukje geschiedenis. Over de geschiedenis willen wij kort zijn. Vroeger stond op de plaats,, waar thans het Rijksmuseum staat, het „Hof van Zessen", een gebouw, dat voor aller lei doeleinden werd gebruikt. Toen in 1807 menige college- of studeerkamer in de omgeving van het terrein van de be ruchte ramp een weinig- geschikt onder komen bood, viel vanzelf de aandacht op de localiteiten van het Hof. Van 1815 tot aan de bouw van het museum van natuurlijke historie (1900 tot 1914) heeft het „Hof van Zessen" dienst gedaan tot berging van een collectie naturaliën. In 1826 werd het gebouw uitgebreid; de vleugel langs de Houtstraat kwam tot stand, terwijl in 1856 op het middenge bouw een tweede verdieping werd ge plaatst. Aangenomen kan worden, dat na de vergroting van 1820 zowel het mu seum van natuurlijke historie als dat van oudheden in het „Hof van Zessen" werden ondergebracht. Restauratie vordert gestadig. Het feit, dat thans de schone voorge vel van het museum ontdaan is van de ontsierend' stuclaag, die men vermoe delijk omstreeks 1856 heeft aangebracht, stemt de directeur en allen, die bij deze belangrijke restauratie betrokken zijn, tot tevredenheid. Ook het publiek wordt in deze kring van tevredenen getrokken Het gebouw heeft er weer een museum - aspeot door gekregen. Bovendien past nu de voorgevel geheel in de stijl van de andere historische gevels aan het Rapen- burg- jr Vier jaar is men met dit deel vai herstel bezig geweest Een lange periode. waarin vele moeilijkheden en bezwaren moesten worden overwonnen. In de oor logstijd moest men gedurende een half Jaar de restauratie onderbreken. Dank zij de voortdurende medewerking van de Rijksgebouwendienst, het college van cu ratoren der Rijksuniversiteit, de heer J. K. van der Haagen, chef op het depar tement van O. K. en W., en vele ande ren. kon na de bevrijding het werk ge stadig voortgang vinden. Wat de restau ratie van de voorgevel betreft, men heeft zich laten leiden door de gevels van de achttiende-eeuwse huizen te Am sterdam. Opvallend is ook, dat er weer ramen in de gevel zijn ingebracht. De blinde gevel van voorheen was nu niet bepaald in overeenstemming met de nor men van de architectuur Wij schreven reeds, dat men plannen koestert. Veel is nog niet voor publici teit vatbaar. Wel kan worden medege deeld, dat de galerij van Griekse en Ro- beelden en een deel van de Egyptisohe afdeling 't volgend jaar klaar zijn. De ontwerpen Inwendige restauratie worden geprojec- 25-Jarig ambtsjubileum van^ de heer J. W. J. Diebeis Op 2 Januari hoopt de heer J. W. J. Diebeis, referendaris, chef van de afd. bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken ter gemeentesecretarie van Lei den te herdenken, dat 410 vóór 25 jaren in dienst der gemeente trad. In 1905 ving de heer Diebeis zijn ambtelijke loopbaan aan als volontair ter secretarie van Maarssen, waar hij werkzaam was tot 1910. In dit jaar werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Zaandam. Na daar verschillende rangen te hebben doorlopen volgde in 1917 zijn benoeming tot commies-chef ter secretarie van Maas tricht. Met ingang van 2 Januari 1923 werd hij aangesteld als chef van de afd. bevolking en burgerlijke stand rang van hoofdambtenaar ter van Leiden. Op 1 Juli 1938 volgde zijn bevordering tot referendaris aan ge noemde afdeling, waarbij nog werd ge voegd de afd. militaire zaken. Als amb tenaar van de burgerlijke stand voltrok hij vele duizenden huwelijken. De heer Diebeis ls reeds lang een ijive- rdg lid van de Ned. bond van gemeente ambtenaren en heeft zioh door zijn grote eenvoud, zijn grondige kennis van de omvangrijke tot zijn afd. behorende zaken en hulpvaardigheid veler sympathie ver worven. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar al hetgeen de bevolkingsboek houding betreft, getuige het feit, dat hij lid is van het hoofdbestuur en voorzitter van de afd. Zuid-Holland van de ver teerd door de heer Kortenibach, die onder I eniging voor bevolkingsboekhouding. Op supervisie van ir C. G. Bremer op deze 2 Januari van 3—4 uur wordt ten stad wijze een werkzaam aandeel heeft in huize gereoipieerd. Het zal de jubilaris het herstel van dit voor onze oultiiur zo zeer zeiker niet aan belangstelling ont- betekenisvolle museum. I breken. Voordorpvierde Kerstfeest De kinderen van het kinderhuls „Voor dorp" van de diaconie der Ned. Herv Gemeente te Leiden, hebben het Kerst feest gevierd. Dr P. M. de Planque sprak het openingswoord, waarbij hij in 't kort stil stond bij het Kerstgebeu ren. De heer Joh. de Groot, godsdienst onderwijzer en geestelijk verzorger van het huis, hield de Kerstvertelling. Mevr. Geelkerken uit Leiden vertelde een boeiend Kerstverhaal, dat zowel door de groten als door de kleinen met zeer veel aandacht werd gevolgd. Volgens de tra ditie, gaven de leden van de mond orgelclub enkele nummers ten beste. Er zat grondige studie achter dat kon men duidelijk merken Door de kinderen werd de Kerstcantate uitgevoerd, die door de vele aanwezigen werd meegezongen 't Was een alleszins geslaagd Kerstfeest KERSTFEEST „HET MOSTERD ZAADJE" De Chr. Geref. Zondagsschool „Het Mosterdzaadje" vierde Tweede Kerstdag haar Kerstfeest in de kerk. De heer H A. van Ingen Schenau opende en sprak een kort openingswoord. De Kerstge schiedenis werd verteld door de heer G N. M. Sleyser. een Kerstverhaal door mej. E. Laman. De kinderen werden van het begin tot het eind geboeid. Het af scheidswoord tot de kinderen di 'e Zon dagsschool gingen verlaten, werd gespro ken door de heer J H. v. d. Broek Jr het slotwoord door ds Joh. Jansen, die ook voorging in dankgebed. Onder leiding van de heer P J. Eikerbout, zongen de kinderen op treffende wijze verschillen de Kerstliederen. Voor het eerst werd meiewerking verleend door het kortge leden gevormd Chr. Geref. Jeugdkoor o l.v. de heer W Buurman. Het orgel werd bespeeld door de heer K. P. Boer. In de pauze ontvingen de kinderen geschenken EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt Zó ziet de gevel van het Rijksmuseum van Oudheden er thans uit. Men heeft zich bij de restauratie geheel laten leiden door de stijl van de achttlen-eeuwse huizen in Amsterdam. Nu vormt deze zijde vmn het historische Rapenburg weer een waardig geheel. De tongen kwamen danig los in de raad van Voorschoten WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden 13 uur tot Woensdag 31 December 18 uur waar genomen door: apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552, en de Haven-apo theek. Haven 18, tel. 20085. Te Oegst- geest door: de Oegstgeester-apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN De Zondagsdienst der dierenartsen wordi waargenomen door de heren N A Commandeur. Lammenschanswég 5, iel 21101. en J van Zijverden, Oude Singel 96, tel 20894. GEBR VAN WIJK EN CO. N-V. M.i.v. 1 Januari is benoemd tot direc teur der Leidse Textielfabrieken Gebr. Wijk en Co NV de heer W. H Th. Hei mig. tot heden adj -directeur. Ir A. D d. Koogh sedert 1 Oct. 1945 directeur, treedt dan uit de directie. Distributievaria Uitreiking van oonkaarten 802 en2 vindt Maandag plaats aan de gezinnen waarvan nel hoofd een stamkaartnummei heeft van 64801 t/m 68400. Stamkaarten met inlegvellen en contrólekaart a s moe ders meebrengen Het kantoor, ingang Steenschuur. is geopend van 8.3011.45 en Schadevergoeding aannemers, grondaankoop en schoolmelk Het was een zeer lijvige agenda, die de raad deze keer te verwerken kreeg, met bovendien belangrijke punten. De verordening Woonruimtewet 1947 word aanvaard, evenals de voorstellen betref fende een garantie Rijnlands Borgstel lingsfonds en vergoedingen lager onder wijs- Ook het voorstel tol vaststelling ver ordening bestrijding wandgedierte, echter nadat de heer v. d. Hulst de toezegging had gekregen, dat deze spoedig in wer king zal treden. De raad was zeer ingeno. men met de voorgestelde restauratie var het ambachtshuis, maar was het niet hele maal eens met de gang van zaken inzake de aanleg van een weg voor het nieuwe industrieterrein aan de Donklaan. Zoals te verwachten was, kwamen de tongen los, toen de kwestie vap de benoeming ven een commissie van bijstand voor het gas-- electriciteits- en waterbedrijf aan de orde kwam. Tegen het voorstel als zoda nig werden geen bezwaren gemaakt. Wel tegen het feit. dat B en W meenden uat de commissie geen presentiegelden oe- hoefde te ontvangen De heer Limburg vond veel bijval, toen hij voorstelde een rgoeding van f 3 per zitting te voteren Hij zag zijn voorstel door B. en W. over genomen en vanzelfsprekend door de raad goedgekeurd Tot leden van de commissie werden gekozen de heren P. Buwalda, C- d. Werf en C. Fortanier. Tot plaatsver vangers mevr H. A, S. Romyn-Oostveen de heren dr J F Sirks ei 9 Hulst. Dat alle puitten der raadsagenda geen hamerpunten zouden zijn, bleek al gauw. toen de heer v. d. Hulst voor de derde maal de kwestie der melkverstrekking op de scholen in het geding bracht. Het rapport van de schoolarts bevredigde hem niet geheel en bovendien bleek, dat enkele scholen niet hun volle medewer king geven. De raad legde er zich echtei voorlopig bij neer. aankoop van de gronden met de daaropliggende twee woningen en het bouwrijpmaken daarvan over te gaan ac- coord. Daarvoor werd een crediet van f 25.000 voor de grond inclusief de woon huizen en van f 48 000 voor het inbrengen het grondbedrijf en het bouwrypma- ke.i beschikbaar gesteld. De prijs per m2 bedraagt f 11.40. De heer Viveen (P. v. d. A.) vtoeg bij de rondvraag naar de stand van zaken betreffende de restauratie van de gemeen tetoren en de luiklok, die indertijd ge stolen, maar bij Heiligerlee teruggevon den is. De voorzitter antwoordde, dat met de kerkvoogdij nog geen overeenstem ming bereikt was inzake het eerste. De luiklok is weliswaar teruggevonden, maar niet meer te restaureren. In de volgen de raadsvergadering zullen voorstellen gedaan worden om een nieuwe te laten gieten. Men'zal echter moeten rekenen met een leveringstermijn van ongeveer 18 maanden. Nadat de heer Buwalda gevraagd had, politietoezicht bij het Haagse Schouw te bevorderen en de heer v. d. Hulst vroeg de nodige stappen te doen om de Rijn dijk herbeplant te krijgen, sloot burge meester C. J. v. d. Hoeven deze laatste raadsvergadering van dit jaar met wens voor een gelukkig Kerstfeest een goed jaar 1948. in de Sleutelstad Het jaar verglijdt naar zijn einde, de Kerst is al weer voorbij. De week in de Sleutelstad was vol van Kerstvieringen, wijdingsavonden en kerkdiensten. Wat is het leven ook in dit opzicht rijk geva rieerd! Het spreekt vanzelf, dat we geen enkele Kerkbijeenkomst zullen gaan me moreren. Er waren trouwens ook andere gebeurtenissen, die deze week de aan dacht trokken en die genoeg stof tot schrijven gaven. De afdeling Zuid-Hol land van de Bond van Chr. Geref. Jonge lingsverenigingen vergaderde- te Leiden en Zondag werd in de Pieterskerk her dacht, hoe anderhalve eeuw geleden een aantal stoere Nederlanders de zgn. „Nieu were Zending" Inzette. De week bracht ook tweemaal een afscheid: van dr Th. P. Sevensma als bibliothecaris van de Rijksuniversiteit en van een groot deel van de mannen van de Mijnenopruim- dienst der Koninklijke Marine, de M.O.D., die tot een kleine kern werd ingekrompen, nadat dè vorige week de Mijn- en Munitie-Opruimings-Dienst, de M.M.O.D., reeds verdween. Alarmerend voor de Sleutelstad zou het bericht kunnen worden genoemd, dat deze week bekend werd over de firma Zaalberg. We menen te weten, dat het de directie der fabrieken van wollen dekens al grote moeite heeft gekost, het besluit en eventueel vertrek zelfs maar te moeten overwegen. Dat deze overweging er nochtans is, geeft te denken. Wordt Leiden steeds meer de Universiteits- en woonstad en zal er voor de industrie steeds minder plaats zijn? Zijn we welin gelicht, dan zouden de redenen tfan over plaatsing kunnen liggen in de omstan digheden, ten eerste dat nieuwbouw in Leiden te duur komt, mede door het heien, ten tweede dat er reeds nu ir ginsel is maar vooral in de toekomst dreigt het gevaar van tekort aan werk ers en ten derde dat de medewer king der instanties onvoldoende wordt geacht. Daar staat tegenover, dat moet worden uitgebreid, wil men in het bui tenland markten kunnen scheppen. Ver schillende van oudsher te Leiden geves tigde industrieën zijn de laatste decen nia reeds verdwenen, zonder dat er nieuwe voor in de plaats kwamen. We hopen, dat het alsnog zal gelukken, Zaal berg voor Leiden te behouden, maar vre- dat de pogingen daartoe te laat ko- We hopen ook, dat het mogelijk zal blijken, door medewerking van alle be langhebbenden, niet het minst van de fabrikanten, talrijke Leidse werknemers in grotere mate dan voorheen te interes seren bij de textielindustrie in .het alge- Slagers en brandweermannen op de pu blieke tribune deden zien, wat er deze week in de raad werd behandeld. Bij de verhoging der tarieven van het openbaar slachthuis ging het er om: wie moet het tekort bijpassen, de slagers of de gemeen schap? „De slagers kunnen het onmoge lijk doen", zeiden vele raadsleden, „de cijfers wijzen het tilt". Wethouder Van der Kwaak had echter óók cijfers, en wel cij fers, die vermochten te overtuigen. Zo dat zelfs de P. v. d. Arbeid-afgevaardig- de dr Goslings die de moeilijke situa tie toch heel goed door had moest toe geven, dat, na de zwakke tegenargumen- :n de sterke argumenten er vóór, niets anders over bleef dan het voorstel :e aanvaarden. De heer Rlemens kon zijn 'ractiegenoot echter niet volgen en de coöte que coöte de slagers vrijwaren. „Kijk eens naar Amsterdam", zei hij, daar kan het toch ook!" „Als het er nu gaat", antwoordde de wethouder, „de slagers te helpen, laten we dan de ta nog wat verlagen, dan komen misschien ook aan het tekort van enkele honderdduizenden zoals in Amsterdam' Het merendeel der raadsleden vond het wel prachtig, de slagers wat uit het >ras te helpen en als 't kon alle mid denstanders, maar achtte het toch niet de juiste weg, daar voor een zaak van meentebelang als het slachthuis op basis te brengen. „Als aan het nomische leven diensten worden verstrekt, moet het economische leven die diensten betalen", aldus de heer Knol. Opvallend bij deze discussies was de mededeling de wethouder, dat het aantal slach tingen dat van 1939 weer heeft bereikt. 'Vat de brandweer betreft: we geloven niet, dat we ons een oordeel mogen aan matigen over de kwestie politie of be roepsbrandweer. We hopen alleen, dat hier geen sprake zal zijn van zuinigheid, tie de wijsheid bedriegt Israël heeft een land Zach. 4 6. (Naar aanleiding Palestina door eei Leiden.) „Elk volk heeft zür Elk volk heeft zijn taal. Zijn leger, zijn helden, Zijn vuur en zijn staal En mijn volk? Mijn volk heeft een lot. Mijn volk, dat heeft God. Zo heb ik eens uit bitfre Chr. Landarbeiders in de Bollenstreek Districtsvergadcring te Oegstgeest. De afdeling „Bollenstreek" van de Ned. Chr. Landarbeidersbond vergaderde in „Irene" te Oegstgeest. De heer Rikkers uit Hillegom wees er in zijn openings woord op, dat in de Bollenstreek velen nog niet of verkeerd zijn georganiseerd Het hoofdbestuurslid, de heer P. Stok man, stond in een rede stil "bij het bollenbedrijf en zijn arbeiders, die vol gens hem een woordje mee moeten spre ken bij de sanering. Er zal een actie komen om de lonen der losse arbeiders te verhogen en die voor de vaste ook Op 29 December een koffie- en theebon Op Maandag 29 Dec. zullen de koffie-, en theebonnen voor de bonnenlijsi van Jan. reeds worden aangewezen Men kan er Dinsdag 30 December al ot kopen. CHOCOLADE-BISCUITS ALLEEN OP VERSNAPERING- OF SUIKERBON Met chocolade gecouveerde. bedekte of samengestelde biscuit kan alleen op de versnapering- of snoepbon gekocht den, aldus hei C D K Per bon is 200 gram verkrijgbaar Deze biscuit is niet op de l Januari aan te wijzen keuzebon voor i bak verkrijgbaar. P.R.A. naar gemeentepolitie In verband met de opheffing van Politieke Recherche Afdeling Leiden als zelfstandige dienst, zulks met ingang 1 Januari a.s„ en de voortzetting der P. R.A.-werkzaamheden door de gemeente politie, wordt medegedeeld, dat genoem de dienst vanaf 1 Januari 1948 als af deling Politieke Recherche van de ge meentepolitie is ondergebracht in per ceel Langebrug 107. Het bureau der af- delng Politieke Recherche is geopend elke werkdag van 8.30 tot 17.30 uur en is telefonisch te bereiken onder de num mers: 22244 chef der afdeling, 20831 af deling politieke betrouwbaarheidsverkla ringen, 21009 documentatiedienst, 25888 Jrechercheurs. Op 30 en 31 December De voorzitter van *de *bond,""dè "heer C. vindt de verhuizing plaats naar Lange- van Mastrigt sprak tenslotte over: „Onze brug 107. Het perceel Herengr^M 34 ballingschap ge dicht, Mijn oog in tranen, maar In mijn hart mijn trols, En in mijn geest geloven, dat nimmer is gezwicht. Dat nimmer heeft gewankeld, granieten als Zal ik nu Juichend pralen: ,Jk heb twee landen, ik heb twee talen!" Zal ik de wereld melden: ,Jfu heeft ook Israël zijn leger en zijn Of zal ik blij nu danken In stille vreugdeklanken: „Nu, Israël is uw tot vervuld. Loon van uw groots geduld. Voorbij is at Uw weemoed Ik bid in beven van de deemoed: „God zij uw land onwrikbre muur' Hij zij uw leger, staal en vuur Hij bouwe uw kind'rcn tot helden sterk. Hij make hun moed de vrucht van vredes- Ik smeek u vroomheid op uwer vrijheldfeest: „Leef - niet door macht, streef niet door Wees Israël door niets dan door des Eeuwigen Geest!" Driejarige tuinbouwcursus In de school aan de Boommarkt vond in tegenwoordigheid van de plaatsver vangende tui-nbouwconsuleiït te Naald wijk, de heer Kievit, en de commissie van toezioht de eindHes plaats van de drie-jarige tuinbouwcursus te Leiden. Het hoofd van de cunsus, de heer J. Entrop, examineerde in de vak-ken schei kunde, plantenziekten en bemestings leer, de leraren D. de Rooy en D. de Jong in fruitteelt en bloemisterij. Alle cursisten ontvingen een diploma, wel als volgt: mej. Dl M. P. Hanse laar, Lelden, met zeer veel vrucht; W. C. Noort, Oegstgeest, met vrucht; P. J, M. Stuifzand, Leiderdorp, m. v.; P. J. Beyer, Leiden, met veel vrucht; W. van Willi- en M. van Willigen, Leiderdorp, m. J. Buurman, Leiden, m. v.; D. van Egmond, Voorschoten, m, z. v. v.; L. J. Wierinigen, Voorhout, m. v.; P. J. Develing, Leiden, m. v.; B. Hulsbos, Zoe- terwoude, m, v. v.; W. Snoeker, Leiden, i. v. v.; P. J. Segaar, Voorschoten, v.; M. G. Segaar, id., m. v.; en C. Lubbe, Oegstgeest, met vrucht. Een goed haringjaar De haringvangst heeft dit jaar de ver wachtingen verre overtroffen, meldt de afdeling Voorlichting van het ministerie Voedselvoorziening. Op 31 December bedroeg de aanvoer van verse haring 31% millioen kilogram. Dank zij export haring naar Tsjechoslowakije België (resp. van vijf- en van een millioen kilogram), ontvingen de reders practisch steeds de gestelde prijs voor hun vis. De conservenindustrie, die geheel ge richt is op de export, nam 5 6 millioen kg op. eigen land werd dus ruim zu millioen kg geconsumeerd. Tot 1 December werden 80 millioen'kg pekel- en steurharing aangevoerd. Zwe den. Tsjechoslowakije, Denemarken en België namen hiervan reeds 10 millioen kg af. Andere afnemers waren Italië, Amerika. Palestina en Frankrijk. Dezer dagen is bovendien een contract met Rus land getekend voor de levering van 50.000 vaten, houdende 120 kg haring, waarvoor Nederland hout zal ontvangen. De export is nog in volle gang, Ook de export van bokking belooft zich gunstig te ontwikkelen. Het binnenlands verbruik van gezou ten haring wordt geschat op 30 mil lioen kg. Men verwacht, dat voor de nieuwe teelt 1948 alle haringvoorraden opgeruimd zul len zijn. Chr. Lager Landbouwonderwijs Samenwerking in Midden-Zuid-Holland Op de in September te Birkhoven ge houden onderwijsconferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, waarbij ook de Ned. Chr. Landarbeidersbond tegenwoordigd was, werd o.m. besloten tot een nauwe samenwerking met be trekking tot de oprichting en instand houding van Chr. lagere land- en tuin bouwscholen. Als uitvloeisel daarvan kwam het rayonbestuur van de N.C.L.B. voor "Midden-Zuid-Holland met afge vaardigden van de C.B.T.B. te Zoeter- meer bijeen. De heer C. J. v. d. Heuvel uit Moerkapelle sprak over: „De arbei ders en de Chr. lagere landbouwschool", daarbij o.m. wijzend op het nut noodzaak van de Chr. lagere landbouw school naast de reeds bestaande cursus sen, zulks ook voor de arbeiders. Beslo ten werd de samenwerking tot stand te brengen Geslaagd Kersttournooi te Noord- wijk aan Zee Onder auspiciën van „Dan. Noteboom". De Noordw. Schaakver. „Dan Noteboom" organiseerde ook ditmaal haar Kersttour- De voorzitter van de ver., de heer A. Leenheer, sprak een openings- en slot woord en reikte de prijzen uit. Zoais ge woonlijk verliep alles in de beste har- De prijswinnaars waren: Groep I: 1. Abrahams, A'dam, 2% pt.; 2. W. F. Schiiss, Leiden, 2 pt. Groep IL- 1. W. de Jong, A'dam, 3 pt.; 2. A. Barkema, Leiden, 2 pt. Groep m: 1. J. H. Verleur, Hillegom, 2 pt.; 2. J. Aberkrom, 1% pt„ (na loting); Groep IV: 1. C. Dekker, A'dam, 3 pt.; 2. F. Teleng, Leiden, 1 pt„ (na loting); Groep V: 1. K. Ploeg, Haarlem, 3 pt.; 2. W. Ravie, Den Haag, 2 pt. Groep VI: 1. W. v. d.»Geer, Boskoop, 2% pt.; 2. W. Ravie, Boskoop, 2 pt. Groep VII, 1. K. v. Eek, A'dam, 3 pt.; 2. J. Bley, R'dam, 1 pt. Groep VIII: 1. J. C. Bulk, Boskoop, 2 pt.; F. Leven. A'dam, 2 pt„ (na loting); Groep IX: 1. T. Heeringa, Leiden, 2 pt.; v. d. Bos. Leiden, 2 pt, (na loting); Groep X: 1. J. Brauchman, Hillegom, 1% t.; 2. H. Slegtenhorst, Leiden, 1% pt., ïna loting); Groep XI: 1. J. Padding, Leiden, 3 pt.; 2. G. A. Vink, Noordwijk, 1% pt, (na lo ting); Groep XII: 1. Binnendijk, Rijnsburg, 2% pt.; 2. A. H. Huussen, Leiden, 2% pt., (na loting). Groep XIII: 1. Th. Goudriaan, 2% pt.; 2. Volders. Leiden, 2 pt. Groep XIV: 1. S. Bourgeois, Leiden, 2 pt.; 2. v. Renswou, Leiden, 2 pt., (na lot.); Groep XV: 1. De Groot, Breezand, 2% pt.; C. Metselaar, Boskoop, 2 pt. Groep XVI: 1. Preenen, Leiden, 3 pt; 2. Visser, 2 pt. TIENDE HOOGOVENSCHAAKKAMP In de initennartionale tienkamp van het Hooigovensohaakkainp, dat van 3 t/m 11 Januari wondt gehóuden, spelen oa. mee, Prins, Cortlever, v. Schelt inga, Knanter, Henneherke, van Steenis, Kobtmauer, O'Kelly, Rossolirno en Wood. BILJARTEN. UITSLAGEN L. B. B. Ie KL: TOG I—Carambole I 8—0; (E- Bakker maakte hier een slotserie van 110. Gem. 25); Spijkerbak IMorschpoort I 44; TOP I—Spoortje I 6—2; KI. Rust oord IDVH I 5—3. 2e KL: De Hoek I—Morschpoort II uit- gest.; Spijkerbak 2-TOG 3 6-2; 't Zuid I- Drei Pottek. I 2—6; UVS I—Vierkantje I 7—1. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! Het K. Jonkheid Schadevergoeding De tongén kwamen opnieuw los. en el in heviger mate, toen het voorstel tot schadevergoeding aan de aannemers Doeswyk, G. A. P. Niersman en P. G Niersman aan de orde kwam. Genoemde aannemers'hadden in '43 aan de gemeen te een bedrag van f 20.000 betaald, als voorlopige vergoeding voor het in exploi ts.iebrengen van de Krimkade. De beno digde toestemming was echter niet kregen, en nadat ook nu, na ampele be sprekingen gebleken was, dat de voor genomen woningbouw daar niet kon door gaan, zouden de aannemers het ge storte bedrag terug ontvangen. B en W. meenden echter om verschillende billijk- heidsgronden een rente van 4 pet uitkeren Hiermee kon de raad zich beslist niet verenigen. Aangezien het geld als kasgeldlening gebruikt meenden enkele raadsleden, o.m. de heer P. Buwalda, niet meer dan 2 pet te moe ten uitkeren. De heer Viveen tP. v. d. A.i verdedigde zeer uitvoerig en gedocumen teerd een voorstel om dit percentage vasl te stellen op 3. De raad besloot daartoe 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de beide wethouders. Het geamendeerde voorstel van B. en W. werd z.h.st. vaard. Hetzelfde geschiedde mei voorstel van de voorzitter, om de Jaar wedden van de wethouders op f 900 te brengen. Aankoop grond voor woningbouw I Hoewel de aankoop van gronden voor De volgende morgen kijken allen in de bouw van arbeiderswoningen aan de I spanning uit naar de terugkomst van de Tolstraat een zeer hoog bedrag vergt en I buur. Tegen twaalf uur is hij nog niei de grondprijs met inbegrip van het bouw-1 verschenen en het gezin Schroot acht dit rijpmaken ver boven het vastgestelde be- een goed teken. Waarschijnlijk is hij drag, van f 1000 per woning komt te lig- voórtgevaren met het nemen van verdere gen, ging de raad met het voorstel om maatregelen. op deze data voor het publiek gesloten O, DIE OVERWEG „DE VINK". Ph. P. M. uit Oegstgeest was in avond van 28 October met zijn auto door de gesloten overwegbomen Vink" gereden en moest daarom Leidse Kantonrechter verschijnen. H. D. den B. uit Voorschoten was op 18 October hetzelfde overkomen. Volgens de laatste werden de bomen te laat gesloten. De kantonrechter legde belden f20 boete op (of 8 dagen hechtenis). Kersttoeslag Ook dit jaar is weer een Kersttoeslag gegeven van 25 pet aan allen, die steun ontvangen bij de Dienst van Sociale Zaken voor rekening van de gemeente, hen, die uitkering ontvangen als oorlogsslachtoffers. (Dus niet degenen, die overbruggingssteun of sociale bijstand ontvangen) Overeenstemming over de leraren salarissen De commissie van advies inzake de sa larissen van directeuren, rectoren en leraren bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs heeft thans een éénstemmig advies aan minister Gielen uitgebracht. Dit advies biedt de moge lijkheid, voorlopig de bestaande moei lijkheden te ondervangen, aangezien de minister er zich mee kan verenigen. De inhoud van het advies zal binnenkort be kend worden gemaakt. Nieuwe auto-aankoopregeling uitgesteld De Transportcourant meldt, dat het euwe systeem voor aankoop van auto mobielen op vergunning niet zal ingaan op 1 Januari 1948, maar tenminste vier weken later. Het ministerie van Verkeer is n.l. mening, dat enige onderdelen in nieuwe vorm van aankoop zouden kun nen leiden tot niet gewenste resultaten. VOORSCHOT VOOR MOBILISATIE SLACHTOFFERS 1914—1918 Het ligt in de bedoeling over 1947 een voorschot te verstrekken aan hen, die ?cn uitkering ontvangen als mobilisatie- lachtoffer 19141918, krachtens de Wet an 3 Dec. 1931, dan wel als ioengerechtigde weduwe of als gepas- iorteerd militair. Deze extra-uitkering s bedoeld als voorschot op een nieuwe egeling van de pensioenen. De betaal baarstelling geschiedt in de tweede helft ■an Januari a.s. 3e KL: DVtH 2—RIJnegom I 5—3; Ca rambole 2Spoortje 2 62; Spijkerbak 3 —BOS 2 44 (regL 't Zuid 2Drei Pot tek. 2 4—4. 4e KL: Morschpoort 4OG I 62; Drei Pottek. 3Morschpoort 3 62; Spoortje 3 —TOG 4 44: DVH 3—TOP 3 6—2. 5e KL: TOG 5-'t Zuid 3 8-0; De Valk 2- Morschpoort 5 26 BOS 3—Spoortje 4 -7; Carambole 3—DVH 4 6—2. 6e KL: Spoortje 4Vierkantje 2 08( TOG 6—Spoortje 5 6—2; Morschpoort 6— De Valk 3 4-^1; Rijnegom 2—UVS 2 6—2. 7e IQ.: Carambole 4Rijnegom 3 8— Morschpoort 7Vierkantje 3 08; Vier kantje 4—OG 2 2—6; UVS 3—De Valk 0—8. LEDENVERGADERING L.T.C. „DE MUNNHC". De L.T.C. „De Munnik" hield een alge- lene ledenvergadering. Na opening door e voorz., de heer P. Boot Pzn., volgden de jaarverslagen, waaruit de „Ups en downs" van de vereniging bleken. Voor gesteld werd om een garantiefonds te stichten waardoor aan (volgens het be stuur tijdelijke) moeilijkheden het hoofd geboden kan worden. Het zou dan mo gelijk zijn het volgend seizoen weer het tennispark in eigen handen te nemen. Het voorstel werd met algemene stem- aangenomen. Voorz. en penn.essa werden herkozen en tot leden van da kas-commissie benoemd mej. D. Lamera de heren drs, J. Laman en B. Hage- n Jr. De wedstrijdcommissie werd herbenoemd, maar aangevuld met de heer 'essels en een nog nader aan te wij- persoon. Tot leden van de contact commissie werden gekozen de damea Van Schaik en Van Ekeris en de heren Wessels en B. Hageman Jr., alsmede eea an de bestuursleden. VOETBAL. ALPHEN 1—QUICK BOYS I 1—4. Tweede Kerstdag sipeelde Quick Boys 1 uit Katwijk een vriendschappelijke wed strijd tegen de KNVB-Zondag-3e klasser Alphen I. De Boys behaalden in een goed gespeelde wedstrijd, waarin zich speciaal midhalf De Best en rechtsachter H. Vil onderscheidden, een verdiende overwin ning. Deze werd verkregen in de tweed* helft, waarbij het voor de thuisclub een handicap was, dat mldvoor A. Windhorst en linksbinnen IJkema na botsingen moesten uitvallen. De Boys hadden voor het eerst doelman Bouw (ex-VUC-er) on der de lat- Hij maakte een betrouwbare indruk, maar kreeg te weinig werk voor een zuivere beoordeling. De ex-Katwijk speler Van Beelen zal zijn weg in dit elf tal wel vinden. Reeds in de eerste helft hadden de gas ten een overwicht, dat na twintig minu ten een goed doelpunt van de linksbuiten opleverde, maar na een schermutseling maakte Alphen nog voor de rust gelijk. In de tweede helft dreigde het spel even te ontaarden door wat onbesuisd optreden van A v. d. Oever. Na een kalmerend woordje van de scheidsrechter werden verdere onheilen voorkomen. Rechtsbin nen Schaap gaf met een keurig schot de Alphen-doelman, die goed werk deed, op nieuw de leiding en een kwartier voor het einde kwamen kort achter elkaar no 3 en 4. Het spel van de Alphen-voorhoed» was te onsamenhangend om tegen de so lide Katwijlkse achterhoede, waarin Vii debuteerde, succes te hebben, De hinder lijke wind deed afbreuk aan het spel, maar Quick wist technisch en tactisch de moeilijkheden het best op te vangen. geheimzinnige deserteurtje ,Man, wees nou bedaard. Zo schieten niet op", zegt zijn vrouw sussend. „Misschien kan buurman ons helpen". „Ik wil het proberen, hoewel ik er wei nig verwachting van heb" Wat zou je voor ons kunnen doen?" Ik zal informeren aan de Secretarie. Misschien kom ik daar wat meer te we ten". Hij steekt de papieren by zich en staat op. „Morgen vroeg ga ik er heen". Zodra hij vertrokken is, wordt door de anderen het gesprek hervat. Moeder en d- meisjes doen nieuwsgierige vragen en vader spreekt bittere woorden. De schuldigen zwygen of zeggen zo weinig mogelyk. Kwart over twaalf zien ze hem -ïa- d-ren. Bedachtzaam treedt hij binnen en ;emt plaats. Aller ogen zijn op hem ge vestigd. „Ik ben er geweest en ik heb de heren gesproken, verschillende heren". Hij haalt de papieren te voorschijn „n gt ze op tafel. „Maar bereikt heb ik niets", vervolgt „helemaal niets", De anderen biyven sprakeloos. Morgen wil ik naar de stad om de militaire commandant te spreken. We Deten alles proberen". „We zijn je heel dankbaar", zegt vrouw Schroot. ,Het is misschien beter, dat ik vanmid- Als dat kan....". ,Maar we moeten er niet veel van ver- ichten. Ik heb gehoord, dat alles reeds ar de nieuwelingen gereed is. Maar als ik eens een half jaar uitstel kon krij gen?" „Dat zou al groot verschil maken zegt Schroot, „dan is de zomer voorby". „Daar gaat het niet om", antwoordt zyn vrouw scherp, „het gaat niet om het werk, het gaat om de jongens". De anderen beamen dit. Vader denkt alleen aan zichzelf en aan de tuinderij, maar moeder en de meisjes zyn in zorg om de zoons en broers, die hun lief zyn. „Gaat U vandaag naar de commandant van de soldaten in de stad?" vraagt een van de meisjes, om de boel weer op gang krygen. „Als buurman zo goed wil zyn?" voegt moedei er by. .Zeker, met plezier". Hy voelt enige sympathie voor de twee trouwhartige jongens, de volgzaamsten van al zijn leer lingen. Bovenal hebben ze een plaats in zijn toekomstplannen, en die plannen worden aan de grond gestuurd, al3 de jongens weggaan. In de namiddag vervoegt hy zich aar. het bureau van de commandant. „De commandant is niet aanwezig", wordt hem geantwoord. De man, die hem te woord staat, is geen officier, doch een militair van lagere rang met sluwe ogen en een uiterlijk, dat wijst op een levenswandel, die niet onbe rispelijk is. „Waarvoor komt U?" De bezoeker haalt de papieren te voor schijn en de ander ziet onmiddellijk, wat de ihhoud ls. „Is daar wat aan te doen?" „Aan alle dingen is wat te doen", luidt het antwoord geheimzinnig. Ziende dat de ander hem niet begrijpt, maakt hy een schuivende beweging met vinger en duim en vervolgt: „Als er dat maar is". „Geld, bedoelt U. Misschien is er dat". „Bent U de vader?" ,Neen. Maar de vader kan hier wel ko- „Dat is beter" „Wanneer?" „Morgen in de namiddag". Met deze boodschap gaat dg ouur naai Sch-cot en rapporteert van zijn bevindin- Het hele gezin schaart zich rondon hem en alle luisteren met zorg en span ning in hun ogen, die plaats maken verwachting en hoop, zodra ze alles linde toe hebben aangehoord. Maar vader Schroot kykt bedenkeiyk, hy begrypt, dat het hem geld zal kosten Als het dan nog maar baat! „Vader, neem het geld van ons maar", zegt een van de jongens. „Dat zal niet genoeg zyn". „Probeer het". Vader knikt. Misschien... rte volgende middag gaat Schroot op weg. Het zakje met de acht en twintig blinkende guldens heeft hy bij zich. Hij wordt ontvangen door deztilde man, die gisteren zijn buur te woord stond. „Wat wenst U?" „Hier is gisteren iemand geweest, om te praten voor mijn zoons", antwoordt Schroot en overhandigt de oproepings brieven. - „O ja, daar weet ik van", antwoordt de militair vriendelijk. „Ik wil d commandant D. KRET ZOON LOODGIETERS Erkende installateurs voor Gas-, Water en Sanitair REPARATIE CENTRALE VERWARMING Hoge Rijndijk 71, Tel. 20023 Schoolstraat 2 LEIDERDORP Tel. 24350 Kunst en Letteren Kerstconcert Pauluskerk Oegstgeest Het was het enige Kerkconcert, dat ia Leiden was geannonceerd. Ongeveer 10® luisteraars waren opgekomen, om muziek rondom het Kerstgebeuren te horen. De uitvoerenden waren Catherine Smink (zang), Winifred van Duijl (viool) en Joh. Zweers (orgel). De belangstelling r orgeicorcerten s over het algemeen byster groot, en zal ook niet toene- i, als de organist medewerkers kiest, die èn technisch èn artistiek zijn eigen hoogte niet hebben bereikt. Johan Zweers is een knap organist. Dit bleek ook nu weer. Wij hebben de 6* Sonate van Mendelssohn zelden reet horen spelen. Het vlugge passage- werk werd nergens rommelig, de fug» bleef- helder en zelfs het zoetelyk dante aan het eind werd byna acceptabel. Choral III van Hendrik Andriessen werd zelfs meesterlijk gespeeld. Jammer de organist, dat het tongwerk niet ver was. Zweers' opvatting van Baehi Choralvoorspel „O Mensch, bewein dein Sünden grosz", konden wy niet delen. Winifred van Duijl is nog heel jong. Zij speelde de sonate in G-moll van Locatelli en het Andante uit het viool concert in a-klein van Bach, geluid, een goede streek, maar de geest der ouden is haar nog niet geopenbaard. Catherine Smink zong met een zuivere, doch wat yl klinkende stem, waarin wij graag meer voordracht hadden gehoord: een Aria van Bach, Kerstliederen van Cornelius, twee Noëls en een oud-Neder lands Kerstlied. Uit het laatste vers bleek, datCatherine Smink, als zy wil meer naar streeft, aan de vraag naar meer voordracht van het lied kan voldoen. Th. ten Het Residentie-orkest Het derde abonnementsconcert van Residentie-Orkest, dat op Donderdag 9 Januari zal plaats vinden in de Stads gehoorzaal, staat onder leiding van Frits Schuurman. Soliste ls de Parijse zangeres Suzanne Peignot, die liederen met orkest; zal vertolken van Henri Duparc en Fran cis Poulenc. Het concert opent met eer eerste uitvoering van de „Sonate pour Notre Dame de Paris" van Marcelle da Manziarly Verder worden uitgevoerd da zo juist voltooide „kleine balletsuite'" van Léon Orthel en „L'apprenti sorcier' Paul Dukas. Het bijzondere ,Dat gaat niet gemakkeiyk. De com- concert is, dat de verschillende werken mandant is niet voor ieder te spreken". I door de dirigent mondeling zullen „Is hij hier?" (Wordt vervolgd). den toegelicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2