jMriune jTriJtsdir GTountnt Noors schip voor de kust bij Schoorl vergaan Wist U ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week; 1.30 per maand; 3 90 per kwartaal; bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Acht en twintigste jaargang No. 7394 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken is nbcMeufh myn Ijerl tccLbenspoet" Postrekening 58936. Scheepsdrama in de Kerstnacht Slechts één man geredzes en twintig opvarenden lieten bij deze scheepsramp het leven Het 1950 ton metende s.s. „Shöhaug", dat Woensdagmiddag 2 uur Rotterdam Verliet en met kolen op weg was naar Oslo, is in de Kerstnacht, vergioedelyk voor IJmuiden, op een mijn gelopen en tengevolge van de daarop volgende explosie vergaan. Op de eerste Kerstdag 's middags om twee uur ontdekten enkele wandelaars op het strand bü Camperduin een sloep, die tegen het uiteinde van een strekdam der Honsbossche zeewering omsloeg. De 24-j. stoker Arnt Rökker, uit Trondhefm, die bü die gelegenheid werd gered, is achteraf gebleken de enige over levende bij deze scheepsramp te zyn. De overige 26 opvarenden vonden alle de dood in de golven. werd de eerste hulp verleend door dr F. H. Risselada uit Groet en daarna is hij overgebracht naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar. Zijn toestand is redelijk. Na drie kwartier spoelde de andere drenkeling op het strand aan. Over de tocht van de andere sloep valt Sloep sloeg bij Camperduin om Uit deze mededelingen van de enige overlevende van deze ontzettende scheepsramp is gebleken, dat het Noorse schip Woensdagnacht om twee uur moet zijn vergaan. De schipbreukeling telde, hoe des nachts een zeer hevige explosie het schip had uiteen gereten. Hij meende dat het geen mijnontploffine is geweest. Deskundigen zijn echter mening, dat het schip tengevolge vai sterke wind na het verlaten van de Nieuwe Waterweg iets uit de koers is geslagen en naar men aanneemt, enkele uren i ger dan de schipbreukeling denkt, ter hoogte van IJmuiden op een mijn i: Uit liet ietwat verwarde relaas, dat de uitgeputte Rökker in zijn eigen taal, gevuld met gebrekkig Duits en Engels heeft gegeven, viel op te maken, dat hij zich op de stookplaats bevond, toen het schip door de explosie werd getroffen. Hij klom onmiddellijk naar het dek, waar een onbeschrijflijke chaos heerste. De ka pitein gaf bevel de twee goed geoutil leerde reddingboten uit te zetten. Ver schillende leden der 27 koppen tellende bemanning waren door het geweld der ontploffing te water geslingerd, anderen gedood. Of de radio-installatie onklaar was geraakt dan wel de marconist ver wond of gedood, of dat deze in de ver warring, die aan boord heerste, geen kans meer heeft gezien tijdig noodseinen uit te zenden is niet bekend. Zeker is, dat geen enkel schip of kust- station dergelijke seinen heeft opgevan gen. Nauwelijks waren de twee reddingbo ten te water of het stoomschip verdween in de golven. Op dat moment bevonden zich slechts een vijftiental schipbreuke lingen aan boord van de sloepen. Met Arnt Rökker zaten een zestal andere schipbreukelingen in de sloep. Vier daar van zijn onderweg over boord geslagen en verdronken. De twee andere inzitten den waren gewond. Ruim twaalf uur lang dobberde de sloep stuurloos langs de kust, voortgedreven door de storm. Met zijn eigen ondergoed heeft Rökker getracht zijn kameraden te verbinden. Een der gewonden bezweek al spoedig en werd aan de zee prijsgegeven. De ander bleef langer in leven, maar bezweek eveneens van koude en ontbering. De stoker was toen dermate uitgeput, dat dit niet meer tot hem doordrong. Sloep sloeg bü Camperduin om. Toen de sloep tenslotte bij Camperduin op de strekdam omsloeg, vormden een tiental wandelaars een levende ketting en begaven zich zo te water, waarbij de voorste tot zijn hals toe in de zee waadde. Zo slaagde men er in Rökker op het droge te brengen. Hem VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Nic. Zuijderduijn, Liguster straat 12, Katwijk aan Zee. „Geen centje pijn", schrijft Zuijder duijn onderaan zijn brief, blijkbaar om eens de nadruk er op te leggen, dat _iet in de put zit. Dat blijkt trouwens wel uit heel zijn schrijven, al g3a>t hij aardig naar huis verlangen. Hij zit rm nog wel „in de boot", maar hoopt spoe dig öp de boot naar Katwijk terug te n. Dan gaat hij als rasechte „gevel toerist" weer schilderen. Met de post valt hem alles mee, maar van huis ma- ze h'em nogal graag met al die ha ring. Die krijgt hij im Indië nu eenmaal niet. Ook met de voeding en de ligging gaat 't nu weer best. En.-... de geest onder de jongens is best. Vooral is de dag goed, als je van patrouille komt en er een brief op je bed ligt. Dan kruip je met een dankbaar gevoel onder de klam boe. De foto van Z. is gemaakt tijdens zijn Pinksterverlof te Bandoeng. Z. is ingedeeld bij het 3e bat. grenadiers van de le inf. brigade, vertrok 3 Oct. 1946 per m.s. ..Tegelberg" en ligt nu te Djam- pang Koelon. Hij heeft al heel wat af gelopen en er is rondom hem al heel wat werk verzet, maar gelukkig zagen hij en zijn kameraden het elke dag beter worden. Al meent Z.. dat hij geen beste schrijver is, we hebben het Anders ge merkt en hopen nog veel van zulke brie ven te ontvangen Nee, Zuijderduijn. kosten zün er niet aan verbonden. Dat zou wat èl te gek zijn tegenover jullie, die je plicht doet in Indië en met wie we allen meeleven. niets met zekerheid te zeggen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is deze tussen Petten en Den Helder bij Callantsoog aan land gespoeld. Er bevonden zich twee opvarenden in, die^ beiden waren bezweken. De beide ongelukkigen waren gekleed, maar op hen werden geen pa pieren aangetroffen. In hun trouwringen waren, naar Noorse gewoonte, de voor namen gegraveerd van hun echtgenoten: Kari en Alma. De reddingboten „Neeltje Jacoba" en „Dorus Rijkers," staken op de Eerste Kerstdag 's avonds om zes uur in zee. op zoek naar overlevenden, maar na drie uur zoeken keerden zij onverrichter zake Gisteren zijn langs de kust ten Noorden van Schoorl talloze reddingboeien van de „Sköghaug" aangespoeld, terwijl veel wrakhout van het vergane schip op de kust dreef. Maar van overlevenden geen spoor. Boven hen sloot zich het zeemans graf. De deeriyk gehavende sloep v s.s. „Sköghaug", waarmede Arnt Rökker. ramp na een hopeloze tocht or Kamperduin ten onder gegane Noorse de enige overlevende van deze vreselyke op het strand werd geworpen. Gouda door dijkverzakking met over stroming bedreigd Arbeider van de Waterstaat zag verzakte dijk i Goudse I zoveel water uit de afgesloten Gouwe 'aterstaat naa*r de Hollandse I.Tssel Imri uomaipn hebben de inwonen van Gouda het te danken, dat de straten van hun stad en de kelders van hun huizen op de Tweede Kerstdag niet onder water zyn gelopen, touw geweest om de dreigende door braak af te wenden. Deze oplettende arbeider ontdekte gis termorgen een hevige verzakking in de dijk aan de Oostzijde van de Gouwe, het kanaal, dat vlak ten Zuid-Oosten van het lager gelegen Gouda door de Juliana- sluis in verbinding staat met de Hol- landg/ CJssel en naar het Noorden lopejjd ria Boskoop bij Gouwsluis uit loop: in de Oude Rijn. Met man en macht is daarop gister middag een ploeg van omstreeks 50 ar beiders van de Provinciale Watersfhat begonnen de dreigende dijkdoorbraak met behulp van zakken zand en stenen te voorkomen. Bovendien liet de hoofd ingenieur de keersluis bij Gouwsluis on middellijk sluiten, zodat bij een even tuele doorbraak het water van de Oude Rijn niet in het kanaal kan stromen. Aan de Zuidzijde weert de Julianasluis ït water van de IJssel. Tenslotte is men met een gemaal, dat ddcht bij deze sluis staat, begonnen het r uit de Gouwe in de IJssel te pom pen. Gehoopt wordt het waterpeil in het kanaal op deze wijze een meter te ver lagen, hetgeen de arbeiders by de ver zwakte dijk enig respijt geeft. De dijk van de Gouwe is grotendeels ingelegd op grasland. Ongeveer 500 eter ten Noorden van de Julianasluis, daar waar het kanaal het dichtst de stad Gouda nadert, is een gedeelte aan de buitenzijde bijna volkomen in de klei weggezakt. Aan de waterzijde is de dijk echter nog intact gebleven. Nadat in de loop van gisteravond het gemaal mr. Pijnacker-Hordijk bij 'Gouda naa"r de Hollandse IJssel had gemalen, dat het peil in het kanaal 00 cm was ge zakt, hebben de arbeiders de verzakte dijk dusdanig gestut, dat verder ge- doorbraak uitgesloten ge acht kon worden. Het gemaal blijft voor lopig nog pompen. Intussen is voor de binnenschipperij de keersluis in de Gouwe by Gouwsluis ge sloten. Dientengevolge is de scheepvaart van Amsterdam naar Rotterdam via Gouwsluis tot nader order gestremd. Tweede Kamer komt 13 Januari bijeen De Tweede Kamer zal op 13 Januari, -S nm. 1 uur, in openbare vergadering bijeenkomen en beginnen met de behan deling van de rijksbegrooting "48 hoofd stuk IXA en IXB, begroting Zuiderzee- fonds, id. scheepvaartfonds, id. staatsvis- (rijbedrijf IJmuiden, wetsontwerpen tot aasting aandelen Ned. Bank en nieuwe bepalingen nopens het statuut der Bank. Weer politieke delinquenten naar Nieuw-Guinea Waarschijnlijk zullen binnenkort op nieuw 200 politieke delinquenten naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden. Voor hun werk ontvangen zij f28.50 per maand en de gezinstoelagen zijn f 125 tot.f 175 per maand. Toch nog een extraatje vlees Voor het tijdvak van heden tot 4 Jan i zijn de bonnen 060 algemeen en 581 al gemeen aangewezen voor het kopen van 50 gram vlees. Wachtgeldregeling voor distri- butiepersoneel Naar wij vernemen is door het Centraal Distributiekantoor een nieuwe wacht geldregeling getroffen voor de ontslagen leden van het distributiepersoneel, aldus „Trouw". Volgens deze regeling zullen alle ont slagenen, die vóór 1 Januari 1945 bü de distributiedienst in dienst waren, gedu rende 2 maanden 10 pet van het door hen genoten salaris ontvangen, gedurende de 'olgende maanden 85 pet., daarna ge durende 8 maanden 70 pet en tenslotte gedurende nog een jaar 60 pet. Indien zy een andere betrekking aan vaarden en zij ontvangen daaruit een la ger salaris, dan zal het verschil worden gesuppleerd. Verbod van autorijden op Zondag blijft Minister Vos heeft in zijn M.v. A. me degedeeld, dat afschaffing van het ryver- bod op Zondag onmogelyk is. S.O.S.-dienst voor automobilisten De KNAC heeft in een rondschrijven aan alle garages in Nederland medewer king verzocht voor het oprichten van een SOS-dienst. om automobilisten, door middel van de bona-fide garagebedryven te helpen bij storingen op ogenblikken waaror de thans beschikbare middelen kort schieten. Mitrailleurs ratelden in het Heilige Land Geen Kerstwapenstilstand tussen Joden en Arabieren Straatgevechten in verscheidene steden, sluipschutters in actie, ontploffende hand granaten en ratelende mitrailleurs, dat was het beeld, dat het Heilige Land ge durende de Kerstdagen bood. Van een wapenstilstand tussen de Arabieren en Joden is dus geen sprake geweest. Gewapende Arabieren brachten in ver schillende delen van Palestina in totaal 5 treinen tot stilstand, allemaal wapen- er voedselconvooien voor Jeruzalem be- Vooral bij Haifa kwam het tot hevige gevechten, waarbij 10 Arabieren en 2 Jo den gedood werden en 53 personen ge wond, onder wie 5 Britten. De bewoners van de stad brachten de Kerstdagen bin nenshuis door. Ook in Jeruzalem kwam het tot strijd. Hier lieten 2 Joden, een Arabier en een Armeniër het leven. De onlusten hebben zich nu uitgebreid tot aan het Meer Galilea. waar Joodse vissersnederzettingen door Arabieren overvallen werden. Marshall mag zijn plan uitvoeren President Truman heeft de ministei van Buitenlandse Zaken, Marshall, be last met de uitvoering van het program voor de verlening van tussentydse hulp aan Europa. Manilla door een typhoon geteisterd Deens schip ten Zuiden van de stad Manilla, de hoofdstad van de Philip- pijnen, is gisterochtend door de ergste typhoon sinds 1934 geteisterd. De straten der stad liggen opgehoopt met wrakstuk ken van vernielde gebouwen. In het ge hele stadsgebied werd het electrische net uitgeschakeld. Doordat de wind. die met een snelheid van 200 km per uur over de stad raasde, daken en pannen af rukte. liggen de goederen van vele wa renhuizen open en blopt op straat Tot nu toe werden 56 mensen gedood. Door de typhoon liep ten Zuiden van Manilla het Deense schip „Kina" aan de grond en zonk onmiddellijk. Slechts een een olievlek bleef op het water achter. Van de 13 opvarenden is niets meer ver- Van de „Kina" worden 57 personen vermist, terwyl 4 overlevenden zyn op gepikt. Het schip had een bemanning van 48 koppen en 13 passagiers aan boord en was met 6.000 ton vracht op weg naar Europa. BELGISCHE LOCKHEED VER ONGELUKT. Een Sabena Lockheed verongelukte op 24 December 44 .km^yan Mitawaba in de Belgische Congo. De vijf der bemanning kwamen om. Donkere schaduwen over het Kerstfeest Afschuwelijk drama op Scheveningen kost dronken man het leven In Sliedrecht werd een caféhouder doodgestoken Over het jongste Kerstfeest is een zwarte schaduw geworpen, doordat zowel op Scheveningen als in Sliedrecht vechtpartijen met dodolüke afloop voorkwamen. In beide gevallen vonden de afschuwelyke drama's in de avonduren plaats. In de loop van de Kerstavond vervoeg de de 44-j. J. den D., die met alle overige familieleden in onmin leeft, zich in zwaar beschonken toestand aan een woning in de Rotterdamsestraat op Scheveningen, waar z'n ouders het 45-jarig huwelijks feest vierden. Hij was onstemd over het feit, dat hij niet gekend was in het plaat sen van de advertentie, waarin de huwe lijksdag was aangekondigd. J. den D. was van mening, dat deze advertentie door hem geplaatst® had moeten worden niet door de overige bloedverwanten. De feestvierenden zagen aanvankelijk kans. de zoon de toegang tot het huis te ontzeggen, doch later keerde hij nog tweemaal terug. Iedere keer dreigde hij „de hele familie aan het mes tè zullen rijgen!" Omstreeks half elf gelukte het de rust verstoorder. binnen te dringen. Onmid dellijk omstond er een vechtpartij, o.m. tussen hem en zijn 32-jarige broer H. den D., zyn zwager, de 33-jarige P. K. uit de Dirk Hoogenraadstraat en de 69- jarige bruidegom. De vader werd bij deze worsteling door een messteek ern stig gewond, terwijl J. den D. door de hevige slagen, welke hem werden toe gediend, enige ogenblikben later in het huis van zijn ouders is overleden. De bruidegom moest naar hef ziekenhuis Zuidwal vervoerd worden. Door de po litie werden nog gearresteerd de 32-ja- rige H. den D., de zwager P. K„ de 28- jarige M. G., de 27-jarige W. den H., allen uit Den Haag en de 50-jarige A. 't Derde kind van één familie verongelukt Noodlottige aanrijding op Haagweg te Ryswyk Een ernstige aanryding op de Haag- weg te Ryswiik Heeft Woensdagmiddag om ongeveer 4 uur het leven gekost aan de 8-jarige J. van Houdt, van de Kerk- laan aldaar. Het ventje wilde oversteken, doch keerde snel terug, toen het een auto zag naderen. Daarbij lette het echter niet op een andere wagen, een vracht- bestuurd door zekere J. B. uit Am sterdam, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Zodoende werd de jon gen gegrepen en op slag gedood. Als tragische byzonderheid vernamen e nog, dat het slachtoffer een kind was t een groot gezin, waarvan al eerder twee kinderen verongelukten. Het eerste werd in oorlogstijd gedood bij gevechts handelingen, terwyl het tweede door verdrinken om het leven kwam. Arnt Rökker, de 24-jarige stoker van de Sköghaug, herstellend van de gevolgen zyn uitputtende tocht met de sloep. Links de 16-jarlge J. Edwaard en de heer Breed, die Rökker aan land brachten. DAT het Ned. Jeugdtoneel op 2 Jan. naar Indië vertrekt voor een tournée van drie maanden. DAT het culturele weekblad „De Vrije- Pers" heeft opgehouden te bestaan. DAT prof. dr K. Th. Bernet Kempers, hoogleeraar in de muziekwetenschap aan de Gem. Universiteit te A'dam het ver zoek van de Universiteit van Bern om als opvolger van prof. dr Ernst Kurt het ordinariaat op zich te nemen, heeft af gewezen. DAT naar thans bekend is geworden, ong. de helft van de ballonnen, die op de boomplantdag op Walcheren werden op gelaten, in Duitsland is terechtgekomen. DAT verscheidene Duitsers de eraan bevestigde kaartjes terugzonden vergezeld van bedelbrieven om „Liebesgaben" ter wijl één mof zich in zijn wiek geschoten voelde daar de verzoekjes om terugzen ding niet in het Duits, doch wel in het Frans en Engels gesteld waren. DAT F. J. Meessen uit Wijlre (L.) Woensdag de 600.000ste bezoeker van Schiphol was. DAT de 63-j. mevr. M. C. Tieman uit Amsterdam Woensdagavond op de Mid denweg aldaar door een autobus is dood gereden. DAT het Ned. Rode Kruis uit Zuid- Afrika f 50.000 heeft ontvangen waarvoor vermoedelijk een vleugel aan het chirur gisch centrum voor oorlogsslachtoffers te Leersum wordt gebouwd. DAT de St.Crt. van Woensdag o.m. be palingen omtrent het risicofonds voor het stucadoorsbedrijf alsmede een eerste wij ziging van de vacantieregeling 1947'48 voor dit bedrijf bevat. DAT de 38-j. wielrijdster M. v. Zetten uit Rotterdam Woensdagavond op de Plaszoom aldaar door een auto is dood gereden. DAT de StCrt. No. 249 van 24 Dec. jJ. bevat de „Beschikking Beleggingsmaat schappijen". welke algemene regelen stelt t.a.v. de heffing van vennootschap»- en I vermogensbelasting. DAT onze gezant te Caracas (Vene zuela) F. W. Craandijk, met verlof van zyn post is vertrokken en A. J. Tiddens met de zaakwaarneming is belast. DAT het m.s. „Borneo", de nieuwe aan winst voor de „Nederland" een geslaagde proeftocht heeft gemaakt. DAT in de week van 7 t.m. 13 Dec. j.l. hier te lande 3 gevallen van zelfmoord voorkwamen. DAT de min. van Soc. Zaken van 21 Dec. j.l. af de zee- en luchthavens van Syrië besmet heeft verklaard wegens cholera. DAT de vakraad voor het kappersbe- dryf de werkgevers heeft geadviseerd aan het personeel t.g.v. de feestdagen een gratificatie toe te kennen van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon. DAT de bronzen medailles van de Orde van Oranje Nassau zijn verleend aan J. Laponder en D. Laponder uit Tricht en J. er. G. v. d. Pol uit Deil, die resp. 60 en 50 jaar verbonden zyn aan de steenfa briek G. C. J. Verstegen te Deil (Gld.) DAT de Zutphense rechtbank de ex- gemeente secretaris van Middelburg mr v. d. V. wegens verduistering tot 9 mnd veroordeelde. DAT de radio-handelaar G. O. te Mep- pel wegens overwinst f3000 boete kreeg DAT te Zaandam de kustvaarder „Prin sengracht" te water werd gelaten. DAT de Ned. Kroon-rijwielfabriek een grote opdracht uit Indië moest afwijzen i.v.m. transportmoeilijkheden aldaar. DAT ook énkele honderden deserteurs die in voorarrest zitten te Schoonhoven, met hun familie en een veldpredikant het Kerstfeest hebben gevierd. DAT op Kerstavond in de Utrechtse Domkerk in tegenwoordigheid van luit.- gen. Kruis een wijdingsdienst is gehou den voor de verwanten van de soldaten in Indië. DAT Donderdagmorgen in de Oude Torenstraat te Hilversum het kantoor van de „Centraal Tax" alsmede het be lendende perceel, waar de employé van v Gend en Loos, G. Brouwer met zijn ge zin woond, is uitgebrand. DAT H. Willems te Ommen op 1 Jan. a.s. mej. J. Lolkus opvolgt als directeur van het C.N.V.-vacantieoord te Putten a./d. Veluwe. DAT in de bekende Velser-affaire het B.G 15 j. werd geëist tegen de Haar lemse kappersbediende E v. Rossum we gens verraad van een Persoonsbewijzen- centrale. DAT op het jaarlykse Kerstcongres van Friese seudenten te Franeker E. B. Folkertsma heeft gepleit voor culturele autonomie en zelfbestuur voor Friesland DAT de stikstofrantsoenering vóór het oogstjaar 1949 niet kan worden opgehe' DAT de twee maandbladen voor roepstoneel, n.l. „Toneelschild" „Schouwspel" zijn gefuseerd en thans verschynen onder de naam „Toneel- schild." DAT Woensdag met goed gevolg de proeftocht is gehouden van het door de Rott. Droogdokmij. voor rekening van de Stoomvaartmy. „Nederland" te Amster dam gebouwde m.s. „Bali", metende pl.m 10.000 ton. DAT de commandant van de 3e Artil lerie-brigade te Breda, kol. G. A. Geel, is benoemd tot hoofd vari de Ned. Missie voor militaire zaken te Berlyn. DAT de directeur der Ned. Heide My„ ir. J. W. Hudig is benoemd tot president- directeur en de directie-secretaris, ir. J A. Eshuis, tot directeur. DAT de Ned. R.K. Bond van Sigaren winkeliers by min. Huysmans heeft ge protesteerd tegen de voorgenomen prijs verlaging van sigaretten en kerftabak met handhaving van de merken. DAT l.v.m. de precaire deviezenpositie voorlopig alle wolimport is stopgezet, het geen echter door de voorraad ruwe in Nederland geen directe gevolgen zal hebben vooi de vervaardiging van wollen stoffen e.d. DAT de „herverkavelingscommissie Walcheren'" op 16 Jan. a.s. officieel te Middelburg wordt geïnstalleerd. DAT het echtpaar Pleun v. Toledo- Moerman te Oostvoorne 29 Dec. 50 j. getrouwd. van der L. uit Delft. Zy allen werden echter, na verhoord te zijn, weer op vrye voeten gesteld. Ook een moord te Sliedrecht Ook te Sliedrecht werd een zwarte schaduw over het Kerstfeest geworpen door een moord. Daar werd nl. gister avond omstreeks 8 uur de caféhouder L. Meyer door een der bezoekers na een woordentwist doodgestoken. Over dit misdrijf wordt nader gemeld, dat de 24-j. P. B. en de 23-j. P. L. in enigszins beschonken toestand in het café aan 't biljarten waren. Al gauw ont stond tussen de beide vrienden een twist, aarby de caféhouder tussenbeide kwam a hen wist te scheiden. Plotseling trok echter een dolkmes en stak Meyer daarmee in de hartstreek, waarna deze spoedig overleed. Later werden B en L. in hun woningen gearresteerd. De dader, B., staat als ongunstig bekend. Het slachtoffer was phuwd en had geen kinderen. Griekse communisten zor gen voor Kerstverrassing Tegenregering in de bergen gevormd De Griekse rebellen hebben de Griekse regering een onaangename Kerstverras sing bezorgd, door in de Noordelyke ber gen van het land een tegenregering te vormen onder generaal Markos. Zij telt bij de berg Grammos en haar taak is: nationalisatie, vriendschappelyke be trekkingen met de Sovjet-Unie, en, bly- kens aanvallen op Konitza, verdere „b,- vrijding" van Griekenland. De Griekse regering in Athene nam terstond maatregelen, door 500 commu- n in de hoofdstad te arresteren. Zij stelde bovendien de Ver. Naties op de hoogte van de gebeurtenissen. Washing ton vreest, dat door deze nieuwe stap de splitsing van Europa onherroepelijk zal zijn. Uit het koninklijk paleis in Athene, aar, zoals men weet, de Griekse koning Paul ziek igt, komen verontrustende be richten. De vorst tekende een wet, die alle koninklijke rechten overdraagt aan koningin Fréderique „voor het geval dat nodig is". Wanneer de zeepost gaat naar Oost en West Zeepost naar Ned.-Indië kan verzonden worden met de „Oranje", die op 3 Jan. vertrekt. Posten uiterlijk 31 Dec. Correspondentie voor de opvarenden, bestemd voor Port-Said moet uiterlyk op 4 Jan. voor Singapore op 14 en voor Batavia op 15 Jan. a.s. gepost zijn. Deze stukken gaan per luchtpost, zodat ze dienovereenkomstig gefrankeerd moeten worden. Naar Curasao en de overige gebieds delen in de West kan zeepost verzonden worden met de „Hydra" en de „Van Ostade", die op 6 Jan. a.s. vertrekken. Gezant aan Kerstluneh doodgestoken Gruwelijk drama te Stockholm Op eerste Kerstdag is de Italiaanse gezant in Zweden, Bellardo Ricci, door I een krankzinnige landgenoot in zya woning te Stockholm met een schaar vennoord. De bedrijver van het gruwelyk misdryf, Guiseppe Capocci, had met Kerstmis het krankzinnigengesticht mogen verlaten, op waarde dat zijn vrouw hem naar hui» begeleidde. De man wist echter te ont snappen en begaf zich naar de Italiaans» ambassade, waar hij wist gedaan te krij gen dat de gezant, die net aan zijn Kerst- lunch zat, hem ontving. Plotseling be werkte Capocci de gezant enige malen me| schaar in dé borst. Op het hulpge schreeuw kwamen de bedienden toesnel- en vonden hun meester hevig bloe dend op de grond liggen. De moordenaar werd ten slotte overmeesterd en aan de politie overgeleverd. De gezant overleed later in een ziekenhuis. Aangenomen •ordt dat de krankzinnige meende dat gezant iets te doen had met zyn opslui ting. Aan de bedienden had Capocci ge zegd dat hij een belangrijke uitvinding gedaan had en dat aan de gezant wild® vertellen. De gezant had hierop gezegd: ..Laten we de man ontvangen, het i» Kerstmis". Asscher en Cohen voor het leven uitgesloten j Uit bezoldigde functies bij Joodse instellingen De Joodse Ereraad heeft t.a.v. de vroe gere leiders van de Joodse Raad, de teren A. Asscher en prof. dr D. Cohen, uitge sproken dat het laakbaar is geweest: d® opdracht tot vorming van een A'dams® Jodenraad uit handen van de Duitsers t» hebben aanvaard; „Het Joodse Weekblad"* blijven uitgeven; medewerking te ver lenen aan een aantal anti-Joodse maat regelen (zoals het uitgeven van de Joden ster en het verzenden van de bevelen om naar Westerbork te gaan) en de mede werking, verleend bij de selectie voor de portatie. De Ereraad adviseert derhalv® de heren Asscher en Cohen uit te sluiten van het bekleden van ere-ambten en be zoldigde functies van iedere aard bij enig® Joodse instantie of instelling en wel voor de duur van het leven. De heer Asscher heeft voor de Joodse Ereraad verstek laten gaan, aangezien hy reeds diens oprichting veroordeelt Daarenboven achtte hij diens opdracht volgens het desbetreffen de reglement partijdig en diens samen stelling aanvechtbaar, zulks 0Jn„ omdat de leden uitsluitend zijn gerecruteerd uit diegenen, die ,op geen enkele wijze met de Joodse Raad in betrekking heb ben gestaan. Prof. Cohen, deze beswa ren delend, heeft nochtans de gelegen heid aangagrepen om zich te verantwoor den in een kring van Joden. Pas kort voor zijn gevangenneming kreeg prof. Cohen gelegenheid om zijnerzijds alsnog getuigen te doen horen en het woerd te (doen) voeren voor zyn eindpleidaoi. Hij heeft hiervan echter geen gebruik kun nen maken, omdat hy gevangen geno- VELE DODEN BIJ KERST ONGELUKKEN. In de V S. kwamen by ongelukken op de Kerstdagen 237 personen om het Vier ministers vierden Kerstfeest aan 't front Dr Beel verscheen in het holst van de nacht brande, want Getasan ligt 1100 meter hoog. Weer later in de nacht reed men door naar het hoog gelogen Kopeng op 300 meter van de demarcatielijn, waar men de nachtmis meemaakte in een met dennengroen versierd geïmproviseerd kerkje. Op de terugreis uit Sahrtiga legde mi nister Beel nog een krans op het ere- kerkhof te Semarang. waar 166 man van een divisie begraven liggen. De ministers Drees en Jonkman ver sohenen op Eerste Kerstdag by de 7 December-divisie in het Buitenzorgse en De vier in Indië vertoevende minis ters hebben het Kerstfeest tezamen met onze troepen aan het front gevierd. De ministers Beel en Neher vlogen met dit doel in een bommenwerper naar Sema rang. waar gencraal-majoor S. de Waal (verdediger van Tarakan) hen begroette. In een jeep reed men naar Salatiga. en daar gebruikte men het middagmaal in de officierseetzaal. Daarna woonden de beide ministers in de cantine de avond- wyding voor protestantse militairen door ds Teding v. Berkhout bü. welke ge volgd werd door een gevoelige toespraak van minister Neher. Na afloop plaatste hy op verzoek der soldaten zijn handtekening op hun kerst- programma's. Minister Beel op zijn beurt hield een toespraak na de nachtmis, die door enige honderden soldaten in de grote zaal van een particulier huis werd bijgewoond. Hy wees op de plicht, die de soldaten en hij zelf als premier met elkaar gemeeai hebben. Het bezoek en het ongedwongen praten van de ministers met de militairen over de onder hen levende vraagstukken maakte grote in druk. In een pantserauto begaven beiden toen zich naar de post Getasan, waar de verrassing zo mogelijk nog groter was toen zy om 3 uur 's nachts verschenen. Er heerste een Hollandse Kerstsfeer in de met echt dennengroen uit'de bossen versierde zaal, waar een kolenvuurtje praatteh met de manschappen. Belangrijke stap van Van Zeeland. Op Tweede Kerstdag woonden de vier ministers de receptie bij van het comité voor de V. S. van Indonesië, die even eens werd bezocht door cle heer Paul van Zeeland, vice-admiraal Pinke lt.-gen» Spoor, mevr. Van Mook en de heer Her mans. De Landvoogd was verhinderd. Próf. Hoessein Djajadindrvgrat, de voor zitter van het comité, voerde het woord aan de rijsttafel, waarop minister Jonk man de hoop uitsprak, dat het nieuw® staatsbestel spoedig zljrn vorm zou vinden. INDIË VRAAGT OM MEDISCH PERSONEEL Het Ned. Rode Kruis waarschuwt tegen het misverstand al zou er «na 1 Jan. a.s. geen medisch personeel naar Indië wor den gezonden. Het zal integendeel ut overeenstemming met de oproep van H.K.H. Prinses Juliana alle krachten in spannen om artsen, verpleegsters en hulpkrachten naar Indië te sturen. Ieder belangstellende wordt verzocht zich t® melden by het Rode Kruis, Prinsesse- graoht 31, Den Haag. VLIEGEROPLEIDINGEN WORDEN VERENIGD De voorgenomen coördinatie van de mi- burgerlyke vliegeropleidingen Vóór Nieuwjaar beslissing verlangd Inzake het staken van het vuren De Commissie van Drie heeft aan de Nederlanders en republikeinen haar derde voorstel om tot een beëindiging van het vuren te komen, overhandigd. Het bevat o.m bepaalde voorstellen van beide par tijen. De Commissie dringt er op aan, dat men voor 31 December een bruikbare be slissing zal nemen over de staking van vuren en tevens een begin zal maken t de politieke besprekingen. Intussen heeft de republiek de Commissie schrif- telyk verzocht om een onderzoek naar de zuivering in het Krawangse. Dr Leimena, hoofd der technische commissie voor wa penstilstandsbesprekingen, is naar. Djokja teruggekeerd, naar men zegt. ter bespre king van de nieuwe voorstellen. Dinsdag één dode en drie gewonden Dinsdag sneuvelde aan onze zyde in Indië een man en werden er drie gewond. In Midden- en West- 'ava kwam het v tot botsingen, en op :eheel Java en Su-I ZON EN MAAN matra waren de get kelijke schietpar-! Zondag 28 December. Zon op 8 48 en tyen. Over voetpade: -luizen kwamen onder 16 34 Maan op 16.58 en onder 9 55. Woensdag onverwacht Chinese vluch- J Maandag 29 Dec 8.48 op en onder 18 35. telingen uit republikei... gebied btf Mod- Maan op 18.23 en onder 10 45 Zaterdag Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige, aan de kust tijdelijk storm achtige wind tussen Zuid-West en West. Zwaar bewolkt met enkele verspreid» opklaringen en nu en dan regenbuien. Temperatuur boven normaal. jokerto op Oost-Java. Jan. L-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1