STALLINGA'S BLUE BAND9ÜS AUTO-EN MOTORHANDEL N.V. Er is Ke£fHwi,4 NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1947j Eindelijk kon het werk van de M.O.D. worden geroemd De liquidatie was hiervoor het juiste moment Na 2}i Jaar ingespannen en gevaarvolle arbeid heeft de M.O.D. zijn werk vrij wel voltooid en is daarom geliquideerd. Op 1 Jan. a.5. zal de sympathieke com mandant. kapt luit. ter zee B. C. Ma- hieu, van zijn functie worden ontheven en slechts een tiende gedeelte der man schappen zal in een te reorganiseren dienst het overige opruimlngswerk ver richten. Twee en een half jaar heeft de M.OJD prachtig werk verricht Nochtans werd hier weinig over gerept, maar gisteren is de geleden „schade" ruimschoots in gehaald. Op het plein van de marine-kazerne aan het Noordeinde hebben de vlootpre- dikant, ds J. W. Sepmeyer. en de vloot- aalmoezenier, J. T. M. Cools, de gevallen kameraden herdacht en hun diensten voor het Vaderland in het licht gesteld Gesproken is ook door de commandant Zeemacht schout-bij-nacht J. J. Wil- linge. die nader op de dagorder, die wij gisteren publiceerden, inging en getuig de van de waardering, die de M.O.D. ook in het buitenland ondervindt Spr. wilde zijn toespraak niet eindigen zonder de uiterst bekwame en bezielende leiding, die van commandant Mahieu is uitge gaan, voor het front der troepen te roe men en hem dank te betuigen. Een drie- •werf hoera op H.M. de Koningin werd ten slotte uitgebracht'. Receptie in de Cadiclub. Op de receptie, die commandant Ma-1 hieu daarna in de Cadiclub aanbood. Zo merkten wij op de bevelhebber der Zeestrijdkrachten, luit.-adm. C. E. L. Helfrich, de commandant Zeemacht, schout-bij-nacht J. J. Willinge, de chef van de generale staf, luit.-generaal mr K. J. Kruis, vice-adm. b.d. G. W. Stoeve, schout-bij-nacht b.d. J. A. Gouw, de Belgische miL attaché, maj. J. Cassart, Crd. E. Nevylle R.N.. de kapt.-luit. ter zee F. baron v. Til, chef staf specteur-generaal van de Kon. Marine 'Z.K.H, Prins Bemhard), burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en weth. A. J. Jongeleen, de rector-magnificus der Leidse Universiteit, prof. mr J. C. van Oven en andere autoriteiten. De bevelhebben der Zeestrijdkrachten, luit.-admiraal C. E. L. Helfrich, voerde het woord en gaf een beschouwing de betekenis van de M.O.D. der Kon. Ma rine i.v.m. de wederopbouw van Neder land. Hij herdacht hierbij met groot leed wezen en diepe erkentelijkheid de leden van de M.O.D., die gevallen zijn bij de uitvoering van hun taak. Ook deze spre ker dankte commandant Mahieu en de zijnen voor het gepresteerd» Namens de Rijkswaterstaat sprak nog hoofd-ingenieur M. de Bruin, die de M.O.D. dank zei voor de verleende en zeer gewaardeerde medewerking in 't be lang van Holland, de bakermat van een groot volk. Feestavond ln de Stadsgehoorzaal. In de Stadsgehoorzaal was 's avonds een feestavond georganiseerd voor offi cieren, onderofficieren en bemanning van Op de receptie, die de commandant van de M.O.D. kapt. lult. ter zee B. C. Mahieu fn de Cadiclub hield, verschenen ook de chef van de generale staf, lult.- adm. mr H. J. Kruis en zjjn echtgenote, die commandant Mahieu (midden) de hand drukten. Links staat commandaijt-zeemacht, schout bjj nacht J. J. Willinge -treurd, doch feestgevierd moest wórden en deed voorlezing van een telegram van de minister van Marine met de volgende inhoud: Evangelist Bruyn over de twee komsten van Christus Maandag werden in de Lutherse kerk twee samenkomsten gehouden onder lei ding van de bekende Evangelist, de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar. Onderwerp voor de middagsamenkomst was: „De eerste komst van Christus in vernede ring (naar Lucas 1:31), voor de avond: „De tweede komst van Christus in heer lijkheid" (naar Openb. 19: 16). Na liturgie van gebed, gemeenschappelijk zingen, solozang van mej. F. W. Leesmann en lezen van Jes. 9:5 en 6, 111, Lucas 21-7 en Joh. 1917-19, begon de heer Bruyn 's middags met te zeggen, dat hij als samenbindende titel van beide onder werpen wilde zien, de tekst: Jes. 95: „Want een kind is ons geboren, een zoon is ons gegeven, de heerschappij is op zijn schouder." Deze tekst bestaat uit drie delen, die verschillende phasen van Jezus' komen aangeven „Want een kind is ons ge geven" doelt op de geboorte van Jezus uit de maagd Maria; „een zoon is ons gege ven" slaat op het lot, dat Jezus moest ondergaan om de schuld aan het kruis te dragen; het laatste deel „de heerschappij is op zijn schouder" geeft aan de weder komst van Christus in heerlijkheid wat nog steeds de profetie is. Spr schilderde daarna het gebeuren van de geboorte van Jezus, zoals Lucas dit verhaalt, het komen van God op aarde in armoede en verne dering, gezien tegen de achtergrond van de machthebbers der wereld: Herodus en Augustus, en liet de grote tegenstelling zien, die heel het wereldgebeuren door trekt, n.l. aan de ene kant de zichzelf- verlossende mens. die in rijkdom en macht zichzelf handhaaft, die zelf god wil zijn, aan de andere kant het ware Israël, dat alles van God verwacht en zich door Hem verlossen laat. De Schrift zegt, dat de mens zichzelf niet verlossen kan. Alle zelfverlossing is geen echte ver lossing. Daarom is een zoon ons gegeven, daarom is Jezus gekruisigd, omdat hij de mensen redden wil. Zijt gij al verlost? Stel Uw hart toch open voor Koning Jezus. In de avondsamenkomst sprak de heer Bruijn eerst nog verder over de vernede ring van Christus en trok parallellen tus sen Jozef en Jezus, waarin hij Jozef in alles als een voorafgaande schaduw van Jezus ziet. Juda heeft later berouw, dat hij Jozef verkocht heeft, en Jozef ver geeft hem. Zo zal het ook met de Joden gaan. Zij zullen zien in wien zij gestoken hebben. Wij zien nu het terugtrekken naar Palestina gebeuren. Onbekeerd gaan de Joden maar door de grote verdruk king zullen zij tot bekering komen. Daar na sprak spr. over de wederkomst van Christus, zoals dit in Openb. 19 :11-16 staat, de ruiter op het witte paard, het Woord van God. In gloedvolle woorden werden de beelden geschilderd, alle aan wezigen (250) luisterden in vervoering Na gemeenschappelijk zingen en solozang sprak de heer Bruyn de zegen uit en ging iedereen enthousiast naar huis. LEIDEN 1—R.A.S. 1 Zaterdagmiddag 2 30 u. speeU Lejden 1 „Bij de opheffing van de M.O.D. in zijn huidige situatie is het mij een behoefte het gehele personeel van deze dienst hulde te brengen voor de plichtsbetrachting, de moed en de toewijding, waarmede de afmattende en gevaarlijke arbeid werd en nog steeds wordt verricht Het personeel heeft hierbij ln hoge mate mede gewerkt aan de veiligheid en het herstel van onze kusten en binnen wateren en waterwerken, mag trots zijn op zijn prestaties en mag zich terecht rekenen tot het beste deel van ons volk met zijn onverwoest bare nationale eigenschappen van onverzettelijkheid en doorzettings vermogen. Het ga U allen wel". Aan het feestprogramma werkten o.m mede de conferencier-liedjeszanger John Pims. de goochelaar en sneltekenaar Swips en het gezelschap Gé Hofenk Officiële publicatie GEMEENTEKANTOREN OP A.S. ZATERDAG. Burgemeester en Wethouders van L den brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente-Secretarie, het Distributiekan toor en de bureaux van de gemeentelijke diensten en bedrijven op Zaterdag 27 De cember 1947 gesloten zullen zijn. Het Bureau van de Burgerlijke (Stand is die dag geopend van 9 tot 10.30 voormiddags voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden; de kantoren der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec- tnciteit aan de Lagegracht en de Hooi gracht zullen geopend zijn van 9 tot 11 uur v m uitsluitend voor de verkoop var gaspenningen. Leiden, 23 December 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. v. KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Kerstfeest in het Cadi- gebouw Gistermiddag vierden de Christen-sol daten van het garnizoen Leiden in het gebouw van de Cadi-club aan het Rapen burg het Kerstefest. Er was een rijk versierde kerstboom en de R K. soldaten hadden veel belangstelling voor het waren bijeengekomen om het Kindèke te aanbidden. Deze oecumenische Kerst- samenkomst werd geopend door de heer J. Heymans, voorzitter van het Cadi- comité. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zoveel militairen, van allerlei rang, aan de oproep gehoor hadden ge- Twee sprekers voerden het woord Al lereerst ds J. C. Brokken, veldprediker. Hij wees er op, dat de soldaten een groot voorrecht genoten boven de jongens, die nu in Indië zyn. Zij moeten veel missen en verlangen juist in deze dagen sterk naar huis. Ook zullen zij ongetwijfeld terugdenken aan de Kerstfeestvieringen. In zijn meditatie zeide spr., dat we veel meer naar de courant grijpen dan naar het Evangelie. Wij komen onder de in druk, als we lezen, in welke toestand de wereld verkeert. Wij leven onder het motto: „Mislukt". Doch diwars door onze menselijke onmacht en onvrede komt de Goddelijke kracht Hij redt ons er uit, volkomen. In het Kind van Bethlehem zien wij de Verlosser der wereld. Het gaat alleen om Hem, om het Kind. van het feest, dat wij hopen te vieren. Kerst feest predikt ons, dat ons leven niet hoeft te mislukken, mdts wij het Kind aanbidden in oprechtheid. Pater W. Gasman, o.fm„ aalmoezenier, merkte op, dat ieder mens iets van het verlangen naar God in zich draagt, hetzij bewust, hetzij onbewust God wil ons helpen. Hij is naast ons komen te staan, in onze zong en ellende. Hij is mens ge worden, niet in luister en praal, maar in alle eenvoud. Aan deze Kerstmiddag verleenden me dewerking de heer P. Burgerjon, klari net, de heer J. Castelein, zang, mej. Timmermans, piano, en de heer A. v. d. Spek, eveneens piano. Hun optreden werd door de aanwezigen zeer gewaar deerd. De heer J. Heymans sprak nog een dankwoord. EEN DOKTER NODIG? De medische dienst wordt le Kerstdag waargenomen door de dokters Kors. Kortman n, Lahr en Tee uw en en 2e Kerst dag door de dokters Van Bockel, Van Es, De Graaff, Postel en Veldhuizen. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordit van Woensdag avond 6 uur tot Vrijdagochtend 8 uur waargenomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel 20523, en de Doeza- apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Van Vrijdagochtend 8 uur tot Zaterdagoch tend 8 uur door apotheek Kok, Rapen burg 9, teL 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48, teL 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Raadhuis 8. tel. 26274. Kersticijding in de Herengracht' kerk Aan de uitnodiging tot bijwoning van het Evangelisatie-Kerstfeest in de Geref. kerk aan de Herengracht hadden velen gevolg gegeven: het kerkgebouw was ge heel bezet. De dienst werd geopend met het zingen, van Gez. 10 1 en 3. waarna het kerkkoor olv. mej. A. Stoltenhof en kele coupletten van het „Lof zij de Heer" ten gehore bracht. Ds J. Maaskant ver telde de Kerstgeschiedenis en had als thema: Wat is Kerstfeest vieren? Hoe gaan we het pasgeboren Kind bezien? Het verschil tussen het leven van het Kind in de kribbe en ons leven werd scherp door spr belicht. De mens had de verbinding met God verbroken, maar Christus, die aleen bij machte is ons uit te redden, heeft dat contact hersteld. Geloven wij dit, aanvaarden wij dit in kinderlijk ge loof, dan zal het voor ons waarlijk Kerst feest zijn. Ds G. van Duinen te Wassenaar vertelde een prachtig verhaaL Er was nog solozang, het koor zong ook. terwijl de avond besloten werd met ïtet zingen van Gezang 29. £en verrassing Het Leger deelde 300 Kerst pakketten uit Het Leger des Heils (stichter William Booth) heeft gistermiddag 300 Kerstpak ketten uitgedeeld. Het waren levensmid delenpakketten en bovendien werden Kerstboeken uitgereikt en aan iedere ge gadigdeeen pond vlees. Vooraf ging een samenkomst, geleid door majoor H. Wels. De Kerstboodschap uit Lucas 2 werd gebracht en het zusterskoortje zong enkele Kerstliederen. Samen werd het „Ere zij God" gezongen. Na afloop van de bijeenkomst vond de uitdeling plaats. Driehonderd mensen gingen met een dankbare glimlach op het gelaat huiswaarts. En zij, die dit mogelijk had den gemaakt, waren, ondanks de drukte. hiervoor op hun beurt dankbaar. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! Gevestigd sedert 1896 Official General Motors Dealer BEDFORD voor Leiden en Omstreken OLDSMOBILE VAUXHALL WIJ WENSEN ONZE GEACHTE CLIENTEN De Raad discussieerde over de brandweer B. en W. te vlug gecapituleerd voor de minister? Het voorstel 1 organisatie van de brandweer werd, zoals reeds gemeld, na uitvoerige bespreking door de Leidse raad met 18 tegen 10 stemmen aanvaard. De discussies worden geopend door de VOORZITTER, die mededeelt, dat eerst de adressen van de Bonden van Over heidspersoneel zouden worden behan deld. De heer SCHÜLLER (P. v. d. Arbeid) betreurt het zeer, dat het G. O. nog niet om advies is gevraagd, niet alleen omdat dit is toegezegd, maar ook terwille van c? afvloeiing naar billijkheid en regel. De heer WILMER (K.VP.) is het hier volkomen mee eens, maar vindt dat toch eerst over het voorstel zelf moet worden gesproken. De VOORZ. wijst op een misverstand. Voorzover het algemene personeelszaken betreft, wordt advies ingewacht van het G.O. (georganiseerd overleg). Dit is ech ter geen algemene personeelsaangelegen- heid, aldus spreker. Het recht van be noeming, ontslag en schorsing is in dit geval bovendien aan de voorzitter en het G.O. adviseert niet hem, maar het col lege van B. en W. Spr. is wel genegen, de bonden te horen. IKS De raad Ran de personeelszaken niet over zijn kant laten gaan, omdat de organisatie der brand weer daarover juist loopt. De heer SCHÜLLER acht zich tevreden, als de voorzitter toezegt, de bonden te zullen horen. Deze toezegging wordt nogmaals gedaan. Beroeps- of politiebrandweer? De heer SCHÜLLER verklaart zich vervolgens fel tegen het voorstel en ver dedigt de zuivere beroepsbrandweer. De financiële kosten daarvan moet de ge meente dragen terwille van brandbevei liging en -bestrijding. Leiden heeft een goede beveiliging nodig i.v.m. de zieken huizen, de talrijke musea en kunsthis torische gebouwen en de bedrijven. Geen politiebrandweer! Agenten zijn geen brandweermannen. Ze zijn niet voldoen de geoefend en hebben ook geen inte resse. Zes man per uitrukwagen (als voorgesteld) acht spr. ontoelaatbaar. Dit getal moet zeker 7. zo mogelijk 8 zijn. Als er meer wagens moeten uitrukken, is er helemaal gebrek aan personeeL Zullen er wel steeds voldoqede agenten klaar staan? Van het inschakelen der fabrieksbrandweren verwacht spr. hele maal geen wonderen. Daarvoor is boven dien ook geld nodig. Waar blijft dan de bezuiniging? Bij inkrimping der brand weerkern zullen de blijvenden nog overuren moeten maken. Na het stel ook op ondergeschikte punten te hebben bestreden, zegt spr., dat enkele jaren zeker uitbreiding nodig zal blijken. Leiden heeft een beroepsbrand weer nodig, geen dilettanten. De ge meente moet daarvoor een offer brengen. Voorstel Wilmer-Woudstra. De heer WILMER steunt de mening van B. en W. inzake een zuivere politie brandweer. Een politiebrandweer kan goed en goedkoop haar taak verrichten. B. en W. komen echter niet met een t W. inzake de voorstel daartoe, omdat de Minister het niet wil. Spr. doet met de heer WOUD STRA (Prot.-Chr.) een voorstel, zich niet direct aan de Minister gewonnen te ge ven en tot een politiebrandweer te ge- De 'heer D. J. VAN DUK (P. van d€ Arbeid) valt zijn fractiegenoot Schüller bij inzake een beroepsbrandweer. Spr. tegen het voorstel Wilmer-Woudstra, i de inhoud en omdat het onvruchtbaar ls (de Minister zal het nooit goedkeuren) Ook de heer VAN WELZEN meent, dat een beroepsbrandweer niet kan worden gemist. Het voorstel-W.-W. acht spr. een stap terug. Wat B. en W. voorstellen, betekent opofferen van de zuinigheid aan de veiligheid. De heer WOUDSTRA meent, dat B. en W. weer te spoedig zijn gecapituleerd voor een minister, zoalsPenkele weken geleden by het Fröbelonderwijs. De Mi nister schrijft: „Naar ons oordeel", dat is dus persoonlijk. Daarom heeft spr. met de heer Wilmer het voorstel ingediend. De heer VAN O YEN (K.V.P.) betwijfelt het, of er bij de nieuwe organisatie wel voldoende personeel ter beschikking blijft. Spr vraagt, of de omliggende ge meenten niet kunnen meebetalen. De heer ROBBERS (Prot.-Chr.) ont wikkelt meerdere bezwaren, vooral t.a.v. het personeel, de fabrieksbrandweer en het gemeentedeeL grenzend aan Oegst geest. De heer HENDRIKS (idem) ver zoekt in de leiding van de brandweer een bouwkundige op te nemen. Financieel verantwoord. De VOORZITTER stelt voorop, dat een brandweer volkomen voor haar taak moet zijn berekend. Spr. heeft de com mandant gevraagd, met een voorstel te komen, dat 100 pet veiligheid biedt. De veiligheid moet niet worden opgehangen de zuinigheid. Maar ook moeten de kosten niet worden opgevoerd, als dat niet strikt noodzakelijk is. Zeker: hoe meer personeel, hoe beter maar het Een zee van bloemen in het veilinggebouw van de H.B.G. te Lisse Magnifieke inzending Amaryllis trok de aandacht (Van onze speciale verslaggever) De kersttentoonstelling te Llsse belooft een daverend succes te worden. Of liever geiegd, ze behoeft het niet meer te worden. Ze ls het al! De tentoon stelling was nog maar nauwelijks geopend, of de bezoekers stroomden toe èn geraakten in extase. Er was dan ook wat groots verricht. Eén der veilingzalen van de bollenveiling H.B.G. was ln een waar bloemenparadija herschapen, mede door het geslaagde arrangement van de firma Koper te Bennebroek. Daar prijkten de smetteloos witte hyacinthen met enorme trossen tussen de blauwe en rose dito's. Naast de handels soorten waren er ook minder bekende te bewonderen, o. a. White Christmas, de crème Moonlight en de typisch rose ge kleurde Bajadère. Een ster op dit gebied was de zuiver rose Morgenster. Bij de narcissen nam de gele trompet Magnificence een belangrijke plaats in. Maar ook andere, zoals de dubbele Texas, Scralet Leader crème-wit met fel oranje cup, Queen ef the Bicolors, roomwit met grote gele trompet en nog véél meer soorten, waren een lust voor het oog. Bij de tulpen voerde de rode kleur de boventoon. Krelage's Triumph, Hille- garda, Finland, Scarlet Wonder, Overdale, Cellini, Brillant Star max, Superba, variëren alle van licht tot donkerrood. Van de witte tulpen noteerden we Pax, White Sail en Nivea. Gele tulpen waren dun gezaaid, maar wèt er was, was prima. Golden Wonder, Christmas Gold, Yellow Triumph, Wintergold, trokken de aan dacht van iedere bezoeker. Natuurlijk waren nog meer kleuren van de partij, maar het zou te ver voeren, die allemaal te beschrijven. De stands van het proefstation bloem bollencultuur en van het laboratorium voor bloembollenonderzoek waren vooral voor de vakman ln hoge mate interes sant. Alle mogeljjke gegevens over rooi en planttijd, temperatuur, enz. zagen we diverse malen dankbaar noteren. Een ser vice, die niet, genoeg gewaardeerd kan worden. De inzending van veiling „Flora", te Rijnsburg, was gearrangeerd door v. d. Berg Smit te Noordwijkerhout en goed ook. Het betrof hier voor het over grote gedeelte geen speciaal gekweekte tentoonstellingsexemplaren, maar tèch sloegen ze een uitstekend figuur. Een bewijs, dat de Rijnsburgers hun vak ver staan. Ruigrok's Broelproevenbedrijf, presen teerde tal van nieuwe variëteiten, waar onder heel mooie. En dan volgde lest best de mag nifieke inzending Amaryllis van de firma G. C. van Meeuwen te Heemstede. We moet ook financieel verantwoord zijn. Dit voorstel voldoet aan de eisen van des kundigen. De fabrieksbrandweren kun nen aanvullen. Spr. staat volkomen af wijzend tegenover het voorstel Wilmer- Woudstra. Men acht een politiebrand weer niet meer gewenst, er is niet genoeg personeel. Goedkeuring zou dus nooit te krijgen zijn. Omliggende gemeenten be talen voor verleende hulp. Er zullen maatregelen worden genomen t.a.v. over plaatsing van personeel. Nadat de heer SCHÜLLER nog gerepli ceerd heeft (het loopt fout, aldus spr.), verbaast de heer WILMER zich over hel antwoord van B. en W., omdat in de stukken toch duidelijk doorschemert, dat B. en W. liever een politie-brandweer hebben. Spreker en de heer Woudstra trekken hun voorstel echter in en het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 18 tegen 10 stemmen. Tegen: mevr. Braggaar-de Does en de heren Smit, Piena, Robbers, Riedel, D. J. van Dijk, Goslings, Schüller, Ligtvoet en Van Weerlee. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RUN. Morgenavond wordt in de Ned. 'Herv. kerk, Julianastraat, een jeugddienst ge houden met als voorganger ds Geurtsen van Utrecht „De Instwif' uitgaande van de Ned. Herv. Jeugdraad geeft Zaterdag haar Kerstavond met een zeer aantrekkelijk HILLEGOM. De distributiedienst is Zaterdag alleen geopend voor spoedgevallen van 9 tot 11.30 uur. LEIDERDORP De Ver. Vrijzinnig-Hervormden houdt hedenavond 9 uur in het gebouw Lindenlaan een wijdingsdienst. Ds A. v d. Heide uit Vóorburg hoopt le Kerstdag half 11 voor te gaan. De Geref. Jeugdraad organiseert in de Geref. kerk op 2e Kerstdag, 's middags om 3 uur, een Kerstsamenkomst. Ds van Tt Voor vuil, vet, smeer en zoveel meer: Ceta-Bever MteeËCftwaceA «ut - bü Dropten. Het L geheimzinnige u deserteurtje „Wat weet jij daar van?" „Ik? Man, ik weet niets." „Maar jij hebt toch altijd met ze ge praat!" ,.Ja zeRer, maar nooit daarover. Dat moeten ze niet doen Ze moeten hier blijven, Het zijn flinke jongens. Straks hebben we hier flinke mensen nodig." De grote kerel voelt zich toch onpret tig. Hij heeft de jongens bewerkt, hij heeft hen vatbaar gemaakt voor de praat jes van de ronselaar. Maar plotseling komt hem iets te binnen. „Wat zeggen de jongens? Ze beweren toch niet,dat ik „Ze zijn op het ijs. ik moet alles nog vragen." ..Dan ben Je wel wat voorbarig ge weest, buurman!" zegt de ander droog- Dat kan Schroot niet ontkennen. Het begint te schemeren. „Ik ga naar riuis," zegt Schroot. „De jongens Run en nu gauw terug zijn." „Ik zal je thuisbrengen." „Dat is niet nodig. Zo'n stumper ben ik niet." „Ik wil weten, wat je jongens zeggen. Misschien kan ik je helpen." Ze staan op. Zwijgend lopen ze langs de tuinen, gaan over het ijs van de dwars- sloot op de plek. waar Willem Verwiele verdronk. Als ze binnen komen, kijkt vrouw Schroot verbaasd van de een naar de an der. „Buurman weet van niets- Zijn de jon gens nog niet thuis?" .Jk begrijp niet, wie hun dat heeft aangepraat", antwoordt de vrouw. „Dat zal in de stad gebeurd zijn", onder stelt de buur. „Ik heb gehoord, dat er ronselaars door het hele land gaan, om soldaten te werven." ..Het is verschrikkelijk", zucht de vrouw. Ze zit op haar gewone plaats, maar Schroot kan niet zitten, hij loopt onrus tig heen en weer, van het raam naar de haard en weer terug naar het raam, om uit te kijken over de vlakte. „Daar komen ze, geloof ik", zegt nij weifelend. En even Later: ,,Ja, ze zijn het." De jongens binden de schaatsen af. Hun twee volwassen zusters zijn bij hen. Het viertal komt binnen en zegt: „Goeie middag." De jongens groeten in het bij zonder hun vriend en buur. Maar ze zien drie strakke gezichten met gesloten strenge monden en een van de meisjes vraagt: „Is er wat gebeurd?" „De diender is hier geweest", ant woordt moeder. ,.Voor wie?' „Voor hen." Met een hoofdknik wjjst ze naar de broers. „Wat hebben jullie uitgevoerd?" vraagt kattig de bijdehande zus. „Niks, zover ik weet", antwoordt be daard de oudste. Vader haalt de papieren te voorschijn. „Dit heeft de veldwachter gebracht." Hij geeft elk hunner het süik met hun naam. Zwijgend kijken de jongens het stuk door, hun gezichten worden ernstig. „Over drie weken moeten jullie weg." zegt moeder. „Waarheen?" vraagt een van de meis- Niemand geeft antwoord. „Hoe zijn jullie daartoe gekomen?" roept Schroot. Hij gaat weer heen en weer lopen met opgewonden gebaren. „Wat moet dat nou worden?" .Het is van de zomer ,al gebeurd", zegt de jongste van de twee. „We hadden het niet moeten doen", zucht de oudste. „Misschien is er wat aan te veranderen", zegt hun vriend zachtjes. „Zou je denken, buurman?" vraagt vrouw Schroot gretig Een van de meisjes vraagt dringend: „Vertel toch eens, wat er aan de hand is „De jongens gaan dienen onder Kei zer Napoleon." „Dienen? Soldaat worden?" Weer mengt zich de buur in het ge sprek „Het beste is, dat de jongens be ginnen te vertellen, hoe het gegaan is." De oudste neemt het woord en vertelt alles- Van de Franse drank, de schuld bij de kastelein, de keurig geklede be zoekers, het verlokkende aanbod, de veer tig gulden handgeld, het verstopte geld in de bedstee. De jongeren zitten verstomd over zo veel slechtheid. Allen zwijgen, behaive Schroot, die zich weer opwindt en Uit roept: „Nou moeten jullie je Laten dood schieten in de oorlog Nou is alles ver keken. Wat moet ik beginnen met net "werk? Heb ik je daarvoor zo'n opleiding gegeven? Zo mijn best gedaan, voor nie mendal?" Hij heft de handen ten hemel en schudt de gebalde vuisten boven zijn hoofd in ergernis en toorn. „Mag ik die stukken eens lezen?" vraagt de buur bedaard. Hij leest beide papieren van .begin eind en kijkt bedenkelijk. „Ze hebben getekend", zegt hij, „en hebben het handgeld ontvangen." ,.Waar is dat geld gebleven?" De oudste staat op en komt terug met een linnen zakje. Hij telt het geld uit op tafek Er is nog acht en twintig gul den. „Neem u dat geld maar, vader." „Ik wil dat bloedgeld niet hebben. (Wordt vervolgd), Rhijn zal een meditatie houden. Voorts vermeldt het uitgebreide programma zang en declamatie. Oud en jong worden op gewekt. deze bijeenkomst bij te wonen. LISSE De medische dienst wordt Eerste Kerstdag waargenomen door dr Holl en Tweede Kerstdag door dr Duymaer van Twist. KATWIJK AAN ZEE Op 2e Kerstdag om 7.45 uur n.m. zal in de Oude Kerk een wijdingssamen komst worden gehouden. Het Chr. Gem. koor „Looft den Heer", dir. Paul Pul uit Den Haag, zal zingen, met begelei ding van Cor Bezemer. Spreker is ds J. J. v. d. Krift, solist de tenor Dick v d Berg uit Den Haag, terwijl het orgel wordt bespeeld door de heer Nic. van Beelen. NOORDWIJK. Zaterdag zijn de secretarie, de be drijven en gemeentewerken gesloten. Vror zéér dringende gevallen houdt de ambtenaar van de "Burgerlijke Stand zit ting van 1010.30 uur. Het kerkgebouw aan de Juliana straat was gisteravond geheel bezet, toen de Kerstwijding werd gehouden. De koor zang werd verzorgd door het Ned. Herv. kerkkoor, onder leiding van de heer A. Tollenaar, de muzikale medewerking door dt Chr. Muziekvereniging „Artl et Reli- quiem", die onder leiding van de heer W J. Smolders uit Leiden verschtiende nummers feilloos speelde. Ds Stehouwer, Ned. Herv. predikant, sprak een wijdings woord. De orgelbegeleiding was bij de heer D van Vliet in goede handen. NOORDWIJKERHOUT. De Zondagsdienst der huisartsen wordt le en 2e Kerstdag, Zaterdag en Zondag a.s. waargenomen door dr K. A. van Praag. Zaterdag is de secretarie gesloten SASSENHEIM In de Geref. kerk zal 2e Kerstdag een liturgische dienst worden gehouden. Medewerking verleent het Geref, kerk koor en ds Kuiper zal voorgaan. ZOETERWOUDE. Bij de prov. waterstaat is in Zuid- Holland benoemd onze plaatsgenoot, de heer E. J. v. d. Loo, en wel in vaste dienst als hulp-kantonnier. keken onze ogen uit naar de enorm® kelken. En wat een kleuren, van het gloeiendste rood tot het zuiverste wit. Het arrangement van deze stan<J was boven alle lof verheven. Hoe voornaam stonden de antieke stoelen, kisten en kasten tussen dit koninklijk bolgewas. Zonder twijfel was deze stand het glans punt van de tentoonstelling. De prijzen. De jury, die dit keer wel een zeer moeilijke taak gehad moet hebben, kend® de prijzen als volgt toe: Wisselbeker, voor de collectie meest waardevolle hyacin then, beschikbaar gesteld door de ver. De Hyacinth, aan fa. P. Lommerse, Hille- gom; wisselbeker, Kii.M., voor de meest decoratief opgestelde hyacinthen, aan H. de Graaff en Zn., Lisse; wisselbeker, afd. Lisserbroek, voor de beste inzending nar cissen, aan de Ver. Bloembollenculturen, Noordwijk; wisselbeker H.B.G., voor d® beste inzending tulpen, aan P. Nijssen, Santpoort; A. Nijssen, deelde het geluk van zijn broer en kreeg de wisselbeker vjor de mooiste gevarieerde inzending (beker, beschikbaar gesteld door -fd. Warmond). Met de beker van „Bloem- lust", ging de fa. Van Meeuwen uit Heemstede strijken. Eervolle vermeldin gen kregen: Ruigrok's Broeiproevenbe- drijf, laboratorium voor bloembollen- onderzoek, proefstation bloembollencul tuur en veiling „Flora". De triumphtulp Yellow Triumph en narcis Better Times kregen een certificaat. De tentoonstelling is geopend tot 27 Dec. (Eerste Kerstdag gesloten.) Wij zou den u willen raden, eens een kijkje t® gaan nemen. U zult verrukt zijn Jonge bouwvakarbeiders vrij van mil. dienst? Blijkens de M. v A van de Begro ting van Wederopbouw en Volkshui®» vesting overleggen de ministers van We deropbouw en Oorlog, jonge bouwvak arbeiders vrij te stellen van militair® dienst Koningin houdt 2 Januari Nieuwjaarsreceptie H.M. de Koningin zal op 2 Jan 1948 in het Paleis op de Dam te Amsterdam een Nieuwjaarsreceptie houden voor het Corps Consulaire BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Geboren: Johanna tf.. d. v. J Sira en M. Megchelse; Gerrit J., z. v. A. Rotti ea A. M. J Snoep; Wilhelmina J. J Md. v. C. W J. Conijn en J. J Ruigrok; Willem P., z. v. W. P. Dool en J. Schaft; Lucienne, d. v. J. P. v. d. Blom en E Ruygrok; Jo hanna P. G., d. v P. J. Neijman en G H. Versluis; Hendnkus J. A., z- v A. G. A. de Vrind en J C Borgeding: Johannes r., z. v. J. Swijnenburg en C. van Eekeren. Overleden: A. T. M. v. d. Lubbe, z.. 4 mnd.; M A. v. Buren, huisvr v G H Ver meulen, 44 j. Ondertrouwd: J. Jaspers, 28 j. en G. M. Bonnet, 26 j.; L. Klein, 19 j..en W J. Lan- gezaal, 21 j W. Erwich, 22 j èn E. Sierat. 21 j.; C. J. Verhoeven. 27 j en J. M A- C. v. d. Linden, 26 j. helpen bij de meeste pijnen Kunst en Letteren Weihuachts-Oratorium te Lisse Neen, niet van J. S. Bach, doch van Heinrich Barth. Deze Heinrich Band (geb. 1847) was ais professor te Berlijn mogelijk een goed paedagoog, doch mist® de meest elementaire eigenschappen voor componist, gezien het absoluut inhoudloze en dorre van dit oratorium. Naast a® Kerstmuziek van Heinrich Schütz en J S. Bach valt dit te meer op. Het is daarom te betreuren, dat net Chr. Gemengd Koor ..Looft de Heer" te Lisse dit werk onderhanden heeft geno men. Jammer ook voor de heer Johan Admiraal, die met dit koor werkelijk meer kan bereiken. Ik denk b-v. aan het Kerst oratorium van Schütz of Cantates van Bach- Admiraal heeft getoond een uitste kend koorleider te zijn. Niet dat wij het in alles met hem eens waren, vooral met met zijn opvatting van de koralen Ook vroeger bij uitvoeringen van het Luca9* oratorium van Bach viel ons zijn ro mantische inslag op. Hij verplaatste het accent te veel naar het woord. Het strijkorkest (dillettanten) begeleidd® verdienstelijk en trachtte zo goed moge lijk de gestes van de dirigent te volgen. De heer Verhoef begreep ten volle zijn taak, vooral bij het begeleiden van de re citatieven. Een betore piano (vleugel) waren echter wenselijk. Vier solisten werkten mede Henk Par- mentier, om by hem te beginnen, wa® blijkbaar een vergissing. En hij had n.b. nog wel de voornaamste partij, de Evan gelist. Wij geven toe: zijn partij was on dankbaar geschreven; maar het is d« kunst er nog iets van te maken. Die kunst verstond Henk Parmentier niet Peter Dogger, tenor, heeft een warm en gevoel vol geluid. Zangtechnies hebben wij hem we! eens beter gehoord Nelly Schulze hebben wij onlangs gehoord en besproken. Zij zingt noten, maar voelt niet de geestelijke achtergrond aan. Zij bezit in ieder geval mogelijkheden voor later Belia Keijzer, de altsoliste, heeft die mogelijkheden bereikt Zij beschikt over een volle gave altstem. De aria „Ich hoffe" werd een hoog:epunt in het werk. Het geheel gaf toch wijding aan d® avond en het koor kan op een verdienste lijke uitvoering terug zien. Th. t. H. ln tuben van »28-63 ct. en f. 1.02

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2